PDA

View Full Version : rws 9,7 ali 10,7



diver
3. January 2008, 21:30
Pozdravljeni,

Trenutno uporabljam municijo rws TUG 11,7 v kalibru 30.06 in mi dela prevelike poškodbe na srnjadi, zato sem se odločil, da presedlam na rws KS ampak ne morem se odločit za gramažo - 9,7 ali 10,7?
S to kroglo bi jagal vse srnjad,jelenjad in prašiče - prosim za kakšen nasvet, ki me bo prepričal.

janez valentic
3. January 2008, 21:44
Od vseh krogle/polnitev sem največ uplenil z 10,7KS.

9,7 KS sem pa uporabljal le nekaj mesecev.

Več povem jutri.

janez valentic
4. January 2008, 10:42
V kalibru 30-06 sem z 10,7g KS sem postrelil okoli 350 komadov(krogel), slabo polovico v tovarniškem strelivu. Večina je šla v tarčo, ampak s to kroglo sem uplenil tudi kakšnih 45 kosov parkljaste divjadi: srnjad, jelenjad, prašič.

Učinek na srnjad je za moje pojme popolnoma zadovoljiv, praviloma ne pade na mestu, vsaj na razdaljah pod 120m (brez poškodbe skeleta) in naredi še 15-30m. Ne vem kaj je zate preveč razbito meso, meni se zdi čisto v redu. Pušča pa zelo dobre znake na nastrelu.

Zrel jelen, ki sem ga na 30 m zadel visoko v pleče, je padel po 75 m, krogla se je ustavila pod kožo na plečetu na drugi srtrani trupa- to se mi zdi optimalna probojnost za najtežjo divjad, ki jo loviš z določenim strelivom.

O alternativi sem začel razmišljati, ko sem teleta zadel visoko v pljuča, pa je naredil še 140m. DObri nastrelni znaki in kri ves čas mi je omogočila da sem ga v slabi uri našel sam, ampak sem mislil, da bi z lažjo oziroma mehkejšo kroglo padel kaj prej.

Nato sem šel na 9,7 g KS. Enega teleta sem zadel visoko v pljuča pa je obstal na mestu. Kakšnih drugih izkuššenj s to lažjo kroglo se ne spominjam, postrelil sem le kakšnih 70 kosov (krogel).

Potem sem prešel na cenejše krogle, predvsem Sierra in Speer in se mi sedaj zdi malce bolano dajati 1 EUR samo za kroglo, med drugim tudi zato, ker na leto postrelim kakšnih 250 patronov.

Če si ne polniš sam, pa je RWS ena izmed najbolj natančnih municij, KS še posebej. Tisto kar je po moje najbolje na RWS-ovih kroglah je "Scharfrand", oster rob, ki trga dlako in pušča na nastrelu dobre znake.

10,7 KS sem izmeril z 850m/s (56cm dolga cev), 9,7 KS pa z 890 m/s, kar je v skladu s tovarniškimi podatki, ki so pri 60 cm cevi za 20 m/s višji, tako da gre za kar živahne polnitve.
9,7 KS ima milejši odsun, če nimaš lahke puške je to nepomembno.

Za 10,7 KS lahko po bogatih izkušnjah (za posameznika, statistično pa še vedno čisto zanemarljivo) rečem da je zelo dobra krogla. Dovolj trda za najtežjo parkljastjo divjad, da izredno dobre nastrelne znake, natančna.

9,7 KS bi bila boljša izbira, če je malo verjeten odstrel divjadi nad 150 kg, če so pogoji v lovišču taki, da potrebuješ daljši domet (gams), da potrebuješ hitrejši kolaps ali imaš lahko puško.

Alternativa 10,7 KS je še RWS 10,7 DoppelKern, ki je po testih marginalno bolj natančen (ca 2mm), ne vem pa kako se obnese v praksi.

Pa še nekaj. Kljub temu da je RWS odlična firma, še vedno velja da se lahko posamezne serijo bistveno razlikujejo. To sem ugotovil pri tovarniškem strelivu in kroglah. Rezerviraj nekaj škatel iste serije, preskusi eno,da vidiš če te zadovolji glede natančnosti, potem pa imaš za nekaj let mir.

diver
4. January 2008, 21:11
Janez,

Najlepša hvala za obširno razlago. Odločil se bom za KS 10,7 kajti v našem lovišču imamo tudi precej prašičev in verjamem, da bo ta krogla prava izbira.

Ostal pa bom na rws-u, ker sem s sedanjo municijo zelo zadovoljen z natančnostjo (na 100m 2cm raztrosa),ampak kot sem že napisal TUG 11,7 je po mojih izkušnjah "pretežka" za srnjad.

Še enkrat hvala!
lp

zlatorog
5. March 2008, 08:30
Letos bom šel na lažjo kroglo, pa me zanimajo vaše izkušnje z 9,7 KS, v cal.308 WIN. LP

rws
5. March 2008, 10:56
oče je dolgo streljal samo ks 9,7 in je bil zelo zadovoljen tako z natančnostjo kot z učinkom.z njo je streljal vse, od lisice do jelena.je pa ta krogla zelo občutljiva,večino pa jaga po goši,tako da je potem presedlal na DK.

zlatorog
5. March 2008, 11:37
Kako se mu pa DK obnese? Ali se DK dobi tudi v 9,7g? LP

janez valentic
5. March 2008, 13:15
Če zadaneš deluje.Ne.

zlatorog
6. March 2008, 10:08
Če zadaneš deluje.Ne.

Kratko in jedrnato.:icon_exclaim: