PDA

View Full Version : Municija PPU - Prvi partizan



Ganges
22. December 2007, 10:56
Tema s starega frouma


Zanima me, če imate kakšne izkušnje z strelivom GROM ki ga proizvaja Užiški PPU? Glede na ceno ostalih proizvajalcev je cenovno zelo ugoden. Grom pride okoli 250 tolarjev, kakšen RWS-ov pa je takoj 600 sit


Grom naj bi bil nekakšna kopija ABC krogle, kako se obnese, pa zanima tudi mene, če jo kdo slučajno že uporablja.


Zanima me kaj pomeni PPU. Ali je to mogoče Prvi partizan in če je me zanima, kje je možno nabavit municijo.


PPU=PRVI PARTIZAN UŽICE

Zdi se mi da ga imajo pri Fanzoju na Kolodvorski v Ljubljani.
Po strukturi je krogla kot ABC, vendar malo mehkejša.

lp :wink:


Podobna korgli ABC je samo GROM od PPU, ker drugače kolikor vem imajo tudi druge krogle. Ne bi pa vedel kdo prodaja. Je bilo že pred časom nekaj govora o tem kdo bo uvoznik pa je kasneje vse potihnilo. Vem, da je kolega lani na lovskem sejmu v Varaždinu kupil škatlo nabojev in so bili precej poceni.

lp


http://www.prvipartizan.com/grom.php

Saj je govora o gromu ali :roll: ?


Ima jih Fanzoj, po cca 20 evrov za škatlo (20 kom)


Baco

Nabavil se te krogle v kalibru 7x57R.Ima že kdo kakšno iskušnjo v tem kalibru ali nasploh o teh kroglah? Lp

__________________________________________________ _____________

orlova6

Kje si jih pa dobill in po kakšni ceni, kako težke, sam imam tudi 7x57R.

__________________________________________________ _____________

Baco

Nabavil sem jih pri Fanzoju v Lj.teža krogle je 10.2g cena pa je bila 18 eur za 20 kom. Lp




PS: Poste sem prenesel, ker je debata o tem že potekala. Hvala za razumevanje (moderator)


Hvala baco, sem danes v LJ pa bom verjetno šeč po kaki dve škatli, tako za gušt, da vidim kakšne so, nisem še streljal z njimi, če pa kot pišejo so podobne kot ABC, pol ne morejo biti slabe.


A je kdo primerjal prvi partizan 10,2g in RWS KS 10,5 g? Zanima me predvsem lega zadetkov, a je velika razlika v višini? Bi jih imel tako malo za pokati, ker so poceni, za jago pa bi raje uporabljal RWS saj jim zaupam in ne bi rad šraufal daljnogleda.


Nobeden ne ve? kaj pa med češko spce 11,2 kaliber 7x64 in PRvi partizan Grom 10,2 Isti kaliber?


teo - vsaka cev je zgodba zase - če dodaš še dve različni krogli imaš že roman - bo treba kupit in preizkusit :wink:


Sem nabavil grom za 7x64, jutri grem pa na strelišče, da vidimo kako gre. A je že kdo kaj uplenil s tem?


No jaz sem danes streljal z prvim partizanom. Grupa porazna-10cm 5 strelov. Z RWS KS pa so se držali skupaj 1,5 cm grupa. A jih je še kdo prizkusil? Ker se mi nenavadno slabo zdi, ker starejši lovci pravijo da so bile točne.


Teo, mislim da ti je Miš povedal vse, pa upam da nisi nabavi cel zaboj teh Gromov. Sploh ni pomembno kaj so povedali drugi, pomembno je da si sam probal in ugotovil to kaj si napisal.


A kdo ve kje se sedaj lahko dobijo v Sloveniji ali se ne dajo dobit? Drugače bom šel pogledat na Hrvaško kjer zagotovo vem, da jih imajo. Kakšna pa je cena? Moral bi nabavit enemu kolegu.

lp


Jaz sem jih nazadnje nabavil pri Fanzoju v Ljubljani.


Pred kakšnim mesecem sem tam spraševal, pa jih ni imel več.


Sem dobil sliko od prijetelja - kaliber 30.06 - krogla grom 11g - divjad eland (cca 1000 kg) prestrel skozi plečeti - krogla najdena pod kožo na izstrelni strani - premer gobice 11 mm oz. 1,4 x premer (po mojem okusu premalo za našo divjad). Očitno ZELO trda krogla.

http://www.moj-album.com/slike/1118175/v1LhoP3iB4ui0M5I.v.jpg


Pozdrav ob prvem postu :D !

Groma sem sprobal in na strelišču in na divjadi. Na strelišču na 100 m grupa tribližno 3 cm.
Pred približno enim mesecom sem streljal srnjaka na kakih 70 m, 7 x 57R PPU grom 10,2 g, od zadaj, v begu. Prestrel skozi šest hrbteničnih vretenc (prsnih in vratnih). Poškodbe na mesu minimalne. Pred tem sem imel podobne izkušnje tudi z merjascem, (cca 180 kg). Strel za uho, z boka, isti kaliber in podobna razdalja. Zopet zadeta hrbtenica.

Sedaj ko sem videl kroglo ki je prišla skozi mnogo težjo divjad, me zanima kaj bi se zgodilo pri strelu ki hrbtenice nebi zadel, oziroma z strelom za pleče :? :?: ?


Pozdravljen - verjetno zelo "gladek" prestrel, slabo nakazan zadetek, slaba krvna sled...streljaj v pleče.


Naredite kot sme naredil jaz, postrelil sem vso zalogo prvega partizana v tarčo in streljam divjad z RWS :D



Naredite kot sme naredil jaz, postrelil sem vso zalogo prvega partizana v tarčo in streljam divjad z RWS :D
za pet škatel RWS pa si že lah sam nafilaš kakšnih 20kom pol je pa itak četrtino cene.


Pozdravljeni!
Da se še jaz malo vključim v debato.
Pred enim tednom sem bil v Bosni na jagi ( prepelice) in sem imel možnost nabavit tudi municijo. Vzel sem PPU GROM za mojo karabinko, smešna cena - 9€ za škatlo, se mislil da če drugo ne, tarčo bo.Sinoči pa sem sprobal na divjadi, mladič srnjadi 5kg, cc 120 m, 243 win, čis prestrel, obležal v ognju.
Lp!


Jaz sem tudi zelo zadovoljen z PPU, do sedaj sem uplenil gumbarja, prašiča, srnjaka, muflonko in srninega mladiča. Poškodbe na mesu so minimalne, podpludb pa ni bilo (7x64), vse je padlo takorekoč v ognju. Pri fanzoju ga ne bodo uvažali več tako, da me zanima če mogoče kdo ve kje se bi dalo omenjeno strelivo dobit? Lp

andrej win
25. December 2007, 08:37
jaz sem z prvim partizanom ustreliu ozimca u glavo,ku mi je nasprot prletu iz frate,sicer jo ni tko lepo odprl kot je na sliki zgoraj,ampak je krogla vseeno ostala v enem delu,skoraj nedeformirana,kroglo sem naseu pa med drobovino..drugace pa nisem velik strelal s to municijo..pravijo,da je za pogone,svinjsko jaga med bolsimi kroglami!

PROF.racoon
12. October 2010, 14:04
Kje pa dobiti Grom od PP za 8x57is? (lahko na ZS)

Nekaj sem gledal po Googlu, pa mi je samo link PP ven dalo in nobene trgovine v SLO...

PROF.racoon
25. October 2010, 21:41
Kje pa dobiti Grom od PP za 8x57is? (lahko na ZS)

Nekaj sem gledal po Googlu, pa mi je samo link PP ven dalo in nobene trgovine v SLO...

Hvala vsem za INFO!
Municijo sem nabavil v Avstriji v Seirsbergu pri Grazu pri K........ (8x57IS GROM 12g 185gr). Nabavil 60kom. Škatla stane 19,90€... Bomo videli kaj bo municija pokazala na strelišču...


@kolovski:
Lepo si jo spedenal! Bo ta prava za na pogone!

PROF.racoon
25. October 2010, 22:13
Še to preden grem na strelišče z novo municijo... Da vem, kaj lahko pričakujem...

Katera municija (firma, model, teža krogle, polnjenje) se vam je najbolj obnesla za KRATKO cev? Sam imam namreč Zastavinega štuca... Kakšno grupo delate s kratko cevjo na 100m?

mahrenberg
26. October 2010, 00:11
Še to preden grem na strelišče z novo municijo... Da vem, kaj lahko pričakujem...

Katera municija (firma, model, teža krogle, polnjenje) se vam je najbolj obnesla za KRATKO cev? Sam imam namreč Zastavinega štuca... Kakšno grupo delate s kratko cevjo na 100m?

Doma nabasan Norma, Oryx 12,7g, N140 3,1g :) cev sem pa odžagal na 54cm, je pa belgijska. 3je šusi na 100m kovanc 10 centov-če se mi da :)


Sam se samo enkrat strelal s PPU in sicer SP 6,5x57, sm jo tud za hec kupo v avstriji ko je bla ugodna - 15eur škatla. Pa bi blo bolš če bi dal za rundo s tem dnarjem:)

Mi je pa zanimiva debata o Gromu, ki je nebom komentiral, ker nimam izkušenj s to kroglo. Samo negre mi v glavo kak je lahk na vseh živalih enako odprta, pri tolk različnih uporih? A je tolk navita al tolk mehka? Neda se mi it gledat kdo je to pisal, mislim pa da Alojz1 ?:icon_study:

lp

PROF.racoon
26. October 2010, 01:02
Saj zato sem jo ravno nabavil. Opevana je tudi na "domačih" srbskih forumih, hrvaških,...

Bom videl, kakšna bo grupa, potem pa lahko govorimo naprej.

alojz1
26. October 2010, 09:03
citat:
A je tolk navita al tolk mehka? Neda se mi it gledat kdo je to pisal, mislim pa da Alojz1 ?

Krogla se v vsakem primeru odpre toliko, kolikor je izvrtine zapolnjene z svincem. Je popolnoma enakovregna trikrat dražji Lapui ali drugim monolitnim.
Je pa seveda možno, da v kakšni puški ne dela dobro.

mahrenberg
26. October 2010, 18:33
@Alojz1

A si kdaj kako kuglo našel oz. skopal? pa mogoče zvagal, me zanima kolk obdrži kugla po izstrelu..

Tolk sem že slišal o tej krogli pa večina mi samo govori kak so brali o tem, tak da jo bom vrjetno sam sprobal:)

alojz1
26. October 2010, 18:49
V divjadi jo boš težko našel ker gre vedno skozi (tudi pri jelenu 150 kg).
Sem pa streljal z 308 v panj. Ko sem ga presekal je bila krogla deformirana točno tako kot na prospektu. Baker je celoti obdržal težo, izguba je samo na svinčeni konici.
Pa ne delam reklame za PP. Preizkusite in napišite vaše ugotovitve. Zelo me moti, da prihaja do zaključkov na podlagi govoric, ki niso preverjene. Cena krogle ni odraz kvalitete. Spomnite se naših avčink. Pri nas jih nihče ni hotel delati, ko pa jih je začel Hirtenberg so bile pa naenkrat najboljše. Saj jih bodo tudi srbi podražili, ko se bodo uveljavile.

dolgin
26. October 2010, 20:15
V celoti se strinjam z alojzom. Tisti,ki to kroglo uporabljate/mo in že imate izkušnje z lova,napišite kako se vam obnese. Očitno pa mora biti kar vredu krogla,če jih še celo Amerikanci pohvalijo....

mahrenberg
27. October 2010, 16:30
Jaz sem že velikokrat izkopal kroglo iz zemlje po strelu na divjad:) sem pač firbec..

Jaz jo bom ta al pa drugi tedn nabavo in jo nabasal; sebi in še z dvema sem se dogovoril, ki veliko streljata z mojo municijo..da vidimo:)

Videt ni slaba zadeva, samo malo me moti, ker plašč in jedro nista vezana - na slikah je videt da ni jedra. Zgleda pa kr dost podobno ko failsafe, vsaj odpiranje.

alojz1
27. October 2010, 17:33
Krogla je bakrena, spredaj luknjica 3mm, dolžine 12mm zapolnjena z svincem. Jedra kot ga poznamo ni.

mahrenberg
27. October 2010, 19:20
z jedrom sem mislil svinc, ki je zgleda sam namenjen odpiranju..lahk bi pol tud sam vosek dali notr al pa špičko..

Erysimum
28. October 2010, 13:25
Pri tej krogli me malo moti "šlampasta" izdelava. Nabavil sem 100 krogel PPU grom v cal. 7mm in teži 158grs (10.2g). Zaradi radovednosti sem jih pričel vagati in ugotovil, da teže varirajo od 153grs do 162grs. Takšnih razlik pri drugih proizvajalcih krogel nisem opazil, teža njihovih krogel pa se popolnoma ujema z deklarirano.

Kolovski
28. October 2010, 13:27
Se pravi, da jih je bolje doma filat ane:icon_wink:

mprimoz
28. October 2010, 14:03
Škoda, ker PPU ne ponuja nabojev s kroglo Grom v kalibru 7x65R - saj bi jo tudi sam rad preizkusil. :icon_sad:

zlatorog
28. October 2010, 14:16
Zanimivo da polnejo groma v 7x57/R in 7x64, v 7x65R pa ne...:icon_study:

rws
28. October 2010, 18:01
Se pravi, da jih je bolje doma filat ane:icon_wink:

Sigurno. Že zaradi samega smodnika, ppu ima enega izmed najslabših smodnikov, pravzaprav ne poznam smodnika, ki bi bolj zapacal cev.

Bi mi mogoče kdo poslal ene 50krogel ppu grom .30 kalibra?...seveda plačam zanje:icon_wink:

Tine
28. October 2010, 19:00
Zanimivo da polnejo groma v 7x57/R in 7x64, v 7x65R pa ne...:icon_study:

Malo žalostno ja. Tudi v moji čehinji bi šel skozi cev, če bi bil na voljo v tem kalibru. Bomo pa očeta za 30-06 pregovorili :icon_wink:

rikec
28. October 2010, 19:05
Mok kolega ima kaliber 7*64 in je primerjal to kroglo z RWS Kuglespitz 10g. Na 100 m je padec krogle prvi partizan glede na rws večji za 10 cm! Tudi po kvaliteti se seveda ne more primerjati, verjamem pa, da po načelu "koliko denarja toliko muzike" ni slaba krogla, ampak očitno se moraš sprijazniti, da je to to.
P.S. :
Primerjava zadetkov: pri RWS je padel srnjak na mestu, pri PP pa je šel cca. 150 metrov po strelu, zadetek pa merjen in zadet vedno enako (7 ali 8 rebro šteto od zadaj) rezultat pač ni isti.

alojz1
28. October 2010, 19:28
Rikec, večkrat smo že napisali, da se ne dela zaključkov po enem strelu. Dvig krogle za 10cm je pri polnjenju nabojev enostavno. Tudi pri drugih proizvajalcih višina ni enaka.
Poznam kar nekaj lovcev, ki veliko lovijo s to kroglo in jim večina divjadi pade na mestu. Pri srnjaku v prsku ali strelu v srce pa se lahko zgodi, da divjad odskoči (praviloma do 30m) vendar je močna krvna sled.

rws
28. October 2010, 20:37
Komaj čakam, da se bo nekdo lotil primerjave kegelspitza in groma na jelenjadi in pujsih:icon_smile:
Če smo že pri srnjadi, poznam dosti krogel, ki se povsem enakomerno kosajo z rws KS, tudi dosti cenejše (nosler balistic silvertip, hornady super shock tip), vendar pa so podpludbe pri teh mehkih kroglah kar poštene.
kolega strelja v kalibru 7x65r rws ks že nekaj let, povprečno pa na leto odstreli 10-15kom srnjadi, nad učinkom te krogle je precej razočaran. Uporablja pa jo predvsem zaradi natančnosti.

Tine
29. October 2010, 00:34
Za natančne strele si lahko omisli tudi RWS Dk, ki ima isto obliko kot KS. Drugače pa ne vem kako smo zopet prišli na primerjavo z RWS-jem:icon_lol:.
Ravno danes sem kupil še eno škatlo Igmana in zanjo odštel 16,80 dandanašnjih denarcev (7x65r). Z natančnostjo prezadovoljen, saj mi dela najboljše do sedaj. Pred tem sem uporabljal S&B XLC, RWS EVO, HP Nosler (par krogel, ki sem jih na žalost preizkusil le na lisici), S&B SPCE in Sierra. Edino kar me moti je to, da mi 2. strel nese cca 10cm gor in pa 3 v levo. Drugače smo pa v osmici.
Drugo je pa kaj dela na mesu. Ni to Barnes ali pa EVO, a vseeno ne razbija toliko kot so me nekateri strašili preden sem nabavljal. In pa vsekakor bolje kot dela KS 9,7g v kalibru 30-06... Ko bo in če bo na voljo GROM v mojem kalibru ga pa absolutno preizkusim.

rikec
2. November 2010, 18:49
Rikec, večkrat smo že napisali, da se ne dela zaključkov po enem strelu. Dvig krogle za 10cm je pri polnjenju nabojev enostavno. Tudi pri drugih proizvajalcih višina ni enaka.
Poznam kar nekaj lovcev, ki veliko lovijo s to kroglo in jim večina divjadi pade na mestu. Pri srnjaku v prsku ali strelu v srce pa se lahko zgodi, da divjad odskoči (praviloma do 30m) vendar je močna krvna sled.

Kdo pa je govoril samo o enem strelu???

alojz1
2. November 2010, 21:35
Primerjava zadetkov: pri RWS je padel srnjak na mestu, pri PP pa je šel cca. 150 metrov po strelu, zadetek pa merjen in zadet vedno enako (7 ali 8 rebro šteto od zadaj) rezultat pač ni isti.

Pa napiši po koliko strelih si prišel do zaključka

dolgin
3. November 2010, 06:22
Mislim da je bilo že nekje napisano,da tovarniško polnjenje nekaterim dela težave,če bi si jih polnili sami garantirano ni teh težav,ne z natančnostjo in ne z učinkom... Je res,da je RWS natančen naboj,ni pa najbolši...

rikec
3. November 2010, 19:07
Pa napiši po koliko strelih si prišel do zaključka

Nisem do teh zaključkov prihajal jaz, ampak moj lovski prijatelj. Sem ga vprašal in pravi, da je skuril celo škatlo, pa pravi, da nista dva kosa počakala na mestu z enakim strelom v rebra, vse ostalo je šlo od 30-150 metrov po strelu... po 20 zadetkih mislim, da je to dovolj očitno da ta naboj ni toliko vreden kot se govori. Bi pa vseeno še poudaril... koliko pač stane in nudi je verjetno solidna kombinacija, samo nekaterim in tudi meni to ni dovolj, pač raje dam nekaj več za municijo, pa vem da je bolj ziher.

hunterxxxl
3. November 2010, 20:30
Mene pa zanima to: Kdo ve, katero formulo smodnika u fabrki filajo?

alojz1
3. November 2010, 20:47
Za srbe je to še vedno "vojna tajna"

hunterxxxl
3. November 2010, 20:51
Top sekret pravš :icon_lol:
Sej mene zanima zato, kaj majo za eno reč,
da je treba po 5 strelih drgnt cev ko norc.:icon_confused:

alojz1
3. November 2010, 20:58
Krogla je dobra, problem je v netilki ali smodniku.
Polnit je treba doma. Polnitev lahko prilagodimo kalibru in takih primerov kot jih opisuje Rikec je manj.
Rikec, v katerem kalibru ima tvoj prijatelj tako slabe izkušnje?

hunterxxxl
3. November 2010, 21:01
Ja, krogla je mega, ena bolših po mojem mnenju, celo prekaša RWS!

alojz1
3. November 2010, 21:04
Ja, krogla je mega, ena bolših po mojem mnenju, celo prekaša RWS!

Imam vsaj enega somišljenika :limona:

rikec
4. November 2010, 06:56
Krogla je dobra, problem je v netilki ali smodniku.
Polnit je treba doma. Polnitev lahko prilagodimo kalibru in takih primerov kot jih opisuje Rikec je manj.
Rikec, v katerem kalibru ima tvoj prijatelj tako slabe izkušnje?

Kaliber 7*64, karabin Crvena zastava

rws
24. December 2010, 22:03
Ker ne morem na cel čas sedet pri božičnem drevescu, sem se danes lotil malo reloadinga, razdrl sem tovarniške ppu grom v 308win. Pred parimi dnevi sem jih še prej testiral z 2 puškama, sako85 in sako75. Grupa z sako85 je bila porazna, cca 10cm(3 streli), z 75 pa precej boljša, 3.5cm( 2 luknji se držita skupaj, ena pa je odskočila).Naboje sem dal tudi na centrirno uro, krogle so v večini opletale okoli 15 stotink milimetra, kar je precej. Stehtal sem tudi vsako količino smodnika, teža je varirala od 40,2-41grainov:icon_redface:.
Vzel sem svoje normine tulce, smodnik imr4064, netilko cci br2 in v vsak tulec vsul nekaj smodnika:icon_wink:. Vse naboje sem dal na centrirno uro, niti en naboj ne opleta za več kot 10stotink mm.
Če bom zadovoljen z grupami, bom za težjo divjad presedlal na to kroglo, čene pa čao srbin:icon_wink::icon_twisted:

alojz1
25. December 2010, 08:56
Za 308 polnim 42 grain N140. Drugih polnitev nisem poizkušal, ker sem bil z zadetki zadovoljen zato bodo tvoji rezultati zelo dobrodošli.
Tudi jaz sem slišal za ogromna odstopanja z različnimi puškami. Pa mislim, da je vzrok v polnjenju. Krogle sem izmeril in so tolerance manjše kot pri zelo dragih in priznanih.

jež
25. December 2010, 15:20
Za 308 polnim 42 grain N140. Drugih polnitev nisem poizkušal, ker sem bil z zadetki zadovoljen zato bodo tvoji rezultati zelo dobrodošli.
Tudi jaz sem slišal za ogromna odstopanja z različnimi puškami. Pa mislim, da je vzrok v polnjenju. Krogle sem izmeril in so tolerance manjše kot pri zelo dragih in priznanih.

A naj jaz rajši ostanem pri tovarniški polnitvi cal. 8x57 IS, krogla Grom 12g, streljam na povprečne razdalje 50-100m, ali misliš, da bi bila boljša varianta, da dam napolnit naboje, seveda z omenjeno kroglo? Streljam z puško Crvena Zastava M 70, dolžina cevi 46 cm. Zanima me, kakšna bi bila lahko max. energija te krogle (praktično) in ali so že izstreljeni tulci od PPU v redu za ponovno polnjenje? Tvoje mnenje alojz1.
L.p.

alojz1
25. December 2010, 16:47
Tovarniške polnitve še nisem streljal. So pa kritike na natančnost in umazanost cevi (ali so upravičene, ne vem).
Če imaš možnost polniti ali koga naprositi je to boljša varianta.
Jaz polnim 8x57IS z N140, 48grain. Drugih polnitev nisem niti preizkušal zato je vsaka povratna informacija dobrodošla.
Sem pa našel v prašiču to kroglo, odprto kot na reklami. Pa je prej prebila dve bukvici točno skozi sredino.
Tulci PPU so pa v redu.

PROF.racoon
26. December 2010, 19:18
Moji (60kom sem jih nabavil v Avstriji) pa še vedno čakajo v omari, ker imam še staro zalogo domačice s Hornady kroglo.

Puška CZ M70, 8x57, štuc (50cm cev)... Z njo še do zdaj nisem ustrelil niti enega PPU naboja.

maks
14. June 2011, 16:46
Zanima me če kdo uporablja municijo prvi partizan krogla grom in mi lahko pove kako je zadovoljen z njo kaliber 7x64.

hunter1
14. June 2011, 17:04
jaz sem enkrat za štos kupu eno škatlo, krogle so zelo kvalitetne, ampak smodnik je pa res zanič.
natančnost je dobra, a moraš ko končaš streljanje obvezno očistit cev, ker drugače kmalu ne bo v takem stanju kot bi morala bit..:icon_lol:

PROF.racoon
15. June 2011, 22:03
Tudi jaz sem letos puško nastrelil na to municijo. Natančnost dobra, cev pa ČRNA...
Bi bilo pametno dobiti samo kroglo in doma nafilati...

stjrp
17. June 2011, 16:30
Jaz kroglo grom uporabljam, sicer v kalibru 8x68S in je super stvar, pa tudi če je srbska in je poceni. Je pa res da uporabljam doma polnjene naboje in nimam problemov s črno cevjo.

Kaliber
17. June 2011, 16:39
Stjrp, kje pa se da dobit samo krogle?

stjrp
24. June 2011, 13:09
GLej zasebno sporočilo.

Kaliber
26. June 2011, 23:03
Hvala vsem za odgovore. Krogle so kupljene. Sprobal sem jih samo na tarčo. Zelo dobra natančnost, bomo videli kaj bo pa naredilo na divjadi.

teohafy
27. June 2011, 16:46
Nevem ali sem jaz res edini, ko je vseh mojih puškah s PPU porazna natančnost. Pa nisem jaz kriv :icon_lol:

alojz1
27. June 2011, 22:09
Nisem še streljal tovarniškega groma. Se pa vsi pritožujejo na natančnost in črno cevjo.
Moje mnenje. Krogle so odlične, pri polnjenju ga pa nekaj lomijo. Polnite sami.

Veper
27. June 2011, 22:41
Alojz natančnost smo preizkusili in je zelo dobra, ne odstopa popolnoma nič od recimo fusion ali pa polnjene municije. Cev pa je popolnoma čista že z tremi potegi suhe krpe po streljanju. Tako da ti sporočam veselo novico in to je Veper se seli iz S&B SPCE na tovarniško polnjenje PPU GROM in ne boš več imel kosti za glodanje ko bo govora o S&B:icon_twisted::icon_lol::icon_twisted:

alojz1
27. June 2011, 23:55
No pa je tudi tebe srečala pamet. Dolgo si vztrajal. :icon_lol:

jež
28. June 2011, 08:02
Alojz natančnost smo preizkusili in je zelo dobra, ne odstopa popolnoma nič od recimo fusion ali pa polnjene municije. Cev pa je popolnoma čista že z tremi potegi suhe krpe po streljanju. Tako da ti sporočam veselo novico in to je Veper se seli iz S&B SPCE na tovarniško polnjenje PPU GROM in ne boš več imel kosti za glodanje ko bo govora o S&B:icon_twisted::icon_lol::icon_twisted:

Jeee, dobrodošel v "klub partizanov":icon_lol:! Zdaj pa poskusi še kakšen strel skozi pleče pri npr. merjascu ali jelenu, pa boš videl tudi prebojnost in poškodbe mesa.

Veper
28. June 2011, 12:03
Jež vse to smo testirali in ti lahko povem,da so rezultati šokantni. Ja na objavo testa bo pa potrebno počakati kar nekaj časa saj je precej materijala ,ki ga je potrebno obdelati. Kake 3 tedne dela bo, potem pa na juriš.

tarfila
28. June 2011, 12:22
Tud jst se bom upisal v klub PiPiY !:icon_wink:

jež
28. June 2011, 12:56
Jež vse to smo testirali in ti lahko povem,da so rezultati šokantni. Ja na objavo testa bo pa potrebno počakati kar nekaj časa saj je precej materijala ,ki ga je potrebno obdelati. Kake 3 tedne dela bo, potem pa na juriš.

Če mi nočeš razložit kaj pomeni šokantni, bom pač počakal te tri tedne, no:icon_redface:.

POLH
28. June 2011, 15:13
Tudi jaz sem se opremil z municijo Grom. Leto in pol sem jo "testiral" sedaj pa nabavil zalogo, da bo za nekaj časa mir. Nisem imel nobenih problemov z natančnostjo in umazanimi cevmi, na divjadi dela super.

alojz1
28. June 2011, 21:08
Če mi nočeš razložit kaj pomeni šokantni, bom pač počakal te tri tedne, no:icon_redface:.

Jež, mogoče je za Vepra šok, ko je videl pri prašiču dve luknji - not in ven :icon_lol:

jež
28. June 2011, 21:17
Jež, mogoče je za Vepra šok, ko je videl pri prašiču dve luknji - not in ven :icon_lol:

Mogoče pa res:icon_lol:, saj S&B SPCE je pa po drugi strani dobra za psa trenirat, ko gre redko kdaj skoz prasca, tako da ti za trening psa ni treba žival vlečt na roke. Saj ne veš kaj je boljše:icon_lol::icon_lol:.
Da nas ne bo kregal, boljše da se umiriva:icon_wink:.

Veper
28. June 2011, 22:01
Ja noterin ven pa ne skozi prasca ampak:icon_twisted:čez 3 tedne.

alojz1
28. June 2011, 22:49
Tale Veper je postal na stara leta pravi sadist. Nekaj namigne in mi naj se tri tedne pacamo na malem ognju.
Ali pa napiše: medalja ima dve plati. Sem malo telefoniral, več pa ne povem.

jež
29. June 2011, 08:28
Izkušnje prijatelja, ki je lovil v Afriki, cal. 308 win, krogla Grom:
Orix, cca. 240 kg, krogla ostala pod kožo na drugi strani:icon_lol:;
Hardebest cca 90 kg, prebila prsni koš;
nekaj prašičev ( warthog) prebila brez problema, enega celo po dolžini strel v glavo iz strani, poškodovala hrbtenico-skozi prebavila in pred zadnjo nogo ven.
"Dobar taj Grom iz vedra neba"!

Veper
29. June 2011, 10:28
Presneti "prostitutkoti" evo da ne boste ropotali preveč vam postrežem z eno od mnogih sličic ki so nastale na testu. Gre za grupo 3 strelov cal.3006 resda iz zmagovalne puške Bobrovega memoriala in istim strelcem (da ne bom hvalil sebe). Kvadratki so 1cm. Toliko o točnosti, vse ostalo pa ko pride moj montažer iz dopusta in bova imela več časa za objavo.9673

jež
29. June 2011, 16:39
Uf kakšni zadetki! Kaj pa je tisto črno okrog lukenj od krogel, da ni zaradi smodnika? Sem slišal, da je katastrofalne kvalitete, čeprav na njihovi spletni strani pišejo, da je super smodnik:icon_twisted:.
Ma saj smo se samo hecali, PERFECT!

detel
30. June 2011, 08:20
Če bi bil super smodnik, bi morala biti cena višja.

Optik-trade.si
30. June 2011, 08:36
Če kdo slučajno sam polni te krogle v kalibru .308 bi jih z veseljem odkupil kakšnih 20, da še sam poskusim kako se obnese na divjadi.

jež
30. June 2011, 11:12
Če kdo slučajno sam polni te krogle v kalibru .308 bi jih z veseljem odkupil kakšnih 20, da še sam poskusim kako se obnese na divjadi.

Zakaj pa ne bi originalnih poskusil?

Simon1613
11. August 2011, 07:43
Pozdravljeni! Po dolgem prebiranju foruma in municiji PPU Grom sem se tudi sam odločil, da jo preizkusim. Vzel sem originalno municijo v kalibru 30-06.
Grupa mislim da je kar lepa. Cev ni bila po 10 strelih nič kaj bolj umazana, kot pri ostali municiji. Le dim iz cevi je bil nekoliko večji. Kako pa se bo odnesla na divjadi, pa še sporočim.

alojz1
11. August 2011, 20:10
Simon je dokazal, da je tudi tovarniški naboj točen.
Upam, da dobimo tudi njegovo poročilo iz prakse.

Tomaž Ražman
11. August 2011, 22:26
Simon je dokazal, da je tudi tovarniški naboj točen.
Upam, da dobimo tudi njegovo poročilo iz prakse.

Osebno si upam trdit, da je čisto vsaka tovarniška municija zelo točna... Problem je pri strelcih, naslonih, koraki cevi...

7x64
11. August 2011, 22:26
Pozdrav
Naj vam povem da sem tudi jaz probal grom v kalibru 7x64 grupa je super v praksi pa prašič 40 kg ni naredil več kot 10 m podpludb je pa zelo malo za to ceno je to super municija

mprimoz
12. August 2011, 07:59
Tudi jaz sem si za novo "zvesto" nabavil tovarniške naboje PPU s kroglo Grom v kalibru 7x57R in komaj čakam na klic puškarja, da je strelni daljnogled zmontiran.
Takoj, ko zadevo preizkusim, objavim rezultate.:icon_wink:

POLH
12. August 2011, 13:37
Ne boš razočaran. Sam uporabljam te naboje (predvsem za srnjad) in sem zelo zadovoljen. Moraš pa pričakovati še nekaj bega po strelu - meni večina uplenjene divjadi ni padla v ognju. Da pa dober izstrel, tako da ni problema.

detel
12. August 2011, 16:25
Izstrel pri srnjadi ni problem. Je pa nerodno, če ti žival steče v mraku, še posebno v naših goščavah, kjer si brez psa nemočen. Take krogle ne želim.....

nik
12. August 2011, 16:34
Tudi jaz ne !!

mprimoz
13. August 2011, 16:13
Tudi jaz sem si za novo "zvesto" nabavil tovarniške naboje PPU s kroglo Grom v kalibru 7x57R in komaj čakam na klic puškarja, da je strelni daljnogled zmontiran.
Takoj, ko zadevo preizkusim, objavim rezultate.:icon_wink:

Včeraj sem preizkusil novo pridobitev:
-češka bokarica model ZH, kal. 7x57R / 16
-strelni daljnogled S&B Zenit 2,5-10x56, križ 1A
-krogelni naboji PPU krogla Grom 10,2g

Rezultat na 100m: grupa 3 cm streljano brez naprožila

Zaenkrat zelo zadovoljen.:limona:

Sedaj pa v gmajno in zadevco krstiti.:icon_wink:

jagerboss
13. August 2011, 18:48
Kako je bilo pri čiščenju cevi?

mprimoz
15. August 2011, 23:01
Kako je bilo pri čiščenju cevi?

Nič posebnega, cev se prav lepo sveti.:icon_wink:

zeno33
11. September 2011, 09:50
Najprej bi vse uporabnike foruma lepo pozdravil.

Verjamem, da je marsikomu forum pomagal pri odločitvi takšni ali drugačni. Meni osebno je pomagal, da sem našel prodajalca streliva PPU grom in sicer v Divači.
Želel sem preizkusiti to strelivo najprej na tarči, če bi se obneslo, bi ga preizkusil tudi na divjadi. Predvsem me je zanimala grupa zadetkov, če pa ne bi bila zadovoljiva, je pa toliko cenovno ugodno, da bi mi koristil kot vadbeno strelivo, da se navadim na orožje, ker ga nimam dolgo v lasti.
Skeptičen sem se odpeljal v Divačo in obiskal trogvca z orožjem. Moram reči zelo pozitiven in prijazen dečko, na hitro sva si izmenjala nekaj lovskih izkušenj, vzel sem 2 škatli nabojev PPU grom in odbrzel v Postojno, kjer sem se predhodno dogovoril za strelišče s sodelavcem in lovskim tovarišem Jernejem BITTNERJEM, sinom znanega puškarja. Odšla sva na strelišče se pripravila in Jernej je prvi istrelil naboj, pogledava na tarčo - zadetek 25 cm izven tarče spodaj levo. Jernej popravi korekcijo optike, naslednji naboj je bil že bližje centru, cca 8 cm. Malo še nastaviva vijake, sproži tretji strel - zadetek malo nad centrom 1,5 cm, sproži 4 strel in zadetek je prav tako na skoraj istem mestu kot prejšni 0,5cm razlike. No potem sem bil sam na vrsti 1 strel levo visko 3cm iz centra, mala korekcija, ker vemo, da vsak drugače vidi. 2 strel center, 3 strel potrdilni vbistvu lukja v lukni. Streljala sva na razdalji 100m. Po tem sem se odločil, da bo grom ostal v uporabi, z RWS nisem bil tako zadovoljen kljub 80 strelom večinoma na tarčo. Streli z RWS so razvidni v temi 300WM. Ko pade prva divjad s to kroglo dobite slikice in komentar. Prilagam slike, na prvih dveh so Bittnerjevi zadetki, na drugih dveh pa moji.

Lp

mprimoz
13. September 2011, 13:38
Pozdravljeni,
prejšnji teden sem tudi na lovu preizkusil tovarniške naboje s kroglo grom v kalibru 7x57R (bokarica Brno ZH).
Uplenil sem dva srnina mladiča in teleta jelenjadi.
Prvi srnin mladič je po srčnem strelu napravil nekaj korakov in obležal. Drugi srnin mladič s strelom malenkost nad srcem padel v ognju. Tele s pljučnim strelom prav tako obležalo v ognju. Pri vseh treh kosih do tri centimetre velika izstrelna rana, poškodbe minimalne , brez podpludb, krvna sled obilna.
Super zadovoljen.:limona:

zeno33
15. September 2011, 16:55
No Dijana mi je bila naklonjena v Torek sem uplenil srno mladiča 7 kg na 80m .

Padel v gonju niti koraka ni zadet šolsko v za pleče.Škoda na mesu minimala na istopni strani cirka 3cm rastrganina.

Danes zjutraj sem pav tako ulenil snjačka prav tako 7 KG na 50m padel v ognju poškodbe na mesu so bile podobne kot pri prvem. Potrebno bo zadevo preiskusiti na jelenjadi mogoče že danes zvečer če bo kaj lovskega blagorja .

Lp še naprej vsem uporabnikom foruma.

stjrp
10. October 2011, 10:19
Evo še slikovni prikaz poškodb divjadi. Prašička sem uplenil že poleti vendar se nisem spomnil obesit sem gor. Oba komada sta bila streljana s kalibrom 8x68S in doma filanimi patroni s kroglo GROM. Manjši pujsek je očiščen tehtal vsega skupaj 7,5kg in je bil streljan na 35metrov, večji pa je lanščak, ki je očiščen tehtal 48kg, streljan je bil na 15metrov. Tisto temno pri lanščakovem plečetu je oksidirano meso ker sem ga zarezal pod pazduho, da ne bo kjr mislu da so to podplutbe. Mladič je padel na mestu, lanščak je pa naredil še en krog po koruzi, cca 40metrov. Obe rani sta izhodni.

jozejagrCZ
29. November 2011, 14:04
Ker mi je zmankal češke municije sem danes kupil škatlo 7x65r PPU SP 11,2g , zanima me če kdo že uporablja to kroglo kakšne so poškodbe, iztopna rana, natančnost in kako je kaj osvinja cev?

alojz1
29. November 2011, 15:28
Smodnik sigurno ni najboljši. Kroglo SP (mehka konica) pa švedi uporabljajo pri strelih za meso. Poglej spletno stran Norme. Streljajo pa v glavo. Za strele v trup boš pa kmalu ugotovil, da je npr Grom veliko boljši. Poglej gornje slike.

alojz1
29. November 2011, 17:56
Pojasnilo za gornji post:
Skandinavci priporočajo kot "kroglo za meso" tisto z votlo ali plastično konico (varmint).
Tako hitro se odprejo, da je strel v vrat ali glavo vedno smrten kar ne velja vedno za monolitne krogle. V nedeljo je lovec z monolitno Grom prestrelil bočno zgornjo čeljust muflonke in je bilo treba bežečo popravljati.

rws
8. February 2012, 12:10
Glede na to, kako hvalite na forumu in tudi tujih Grom kroglo, se ji nisem uspel upreti, da je ne sprobam, najprej seveda natančnost. Pri 6 kroglah sem ravno odrezal svinčeno konico, tako da zgleda kot npr normin vulkan, sem pa s tem dosegel težo, enako kot jo ima MATCH Lapua Scenar 167gr.
Od 3 različnih polnjenj, mam občutek, da bo ena od teh "strupena".
Glede na to da gre za Sako puško, je vsaka grupa nad 3cm porazna!:icon_lol:
Poročilo s terena sledi zvečer!:icon_wink:

Ahiles
8. February 2012, 20:17
Glede na to, kako hvalite na forumu in tudi tujih Grom kroglo, se ji nisem uspel upreti, da je ne sprobam, najprej seveda natančnost. Pri 6 kroglah sem ravno odrezal svinčeno konico, tako da zgleda kot npr normin vulkan, sem pa s tem dosegel težo, enako kot jo ima MATCH Lapua Scenar 167gr.
Od 3 različnih polnjenj, mam občutek, da bo ena od teh "strupena".
Glede na to da gre za Sako puško, je vsaka grupa nad 3cm porazna!:icon_lol:
Poročilo s terena sledi zvečer!:icon_wink:
no, alooo, kaj zaj?

po temi pa menda ne skačeš več po strelišču... nas zanima...:icon_study: :icon_lol:

alojz1
8. February 2012, 20:30
Naj ga gre kdo odlimat, če je primrznil. :icon_lol:

alojz1
8. February 2012, 20:43
Naj ga gre kdo odlimat, če je primrznil. :icon_lol:

rws
8. February 2012, 21:58
S streliščem sem opravil že okrog pol 3h, tako da brez panike:icon_wink:
Nad rezultati nisem pretirano navdušen, za kaj boljšega bo treba še zgleda malo smodnika dodat, vsaj tako izgleda, sicer za lov bo že tako kot je, več kot dovolj.
http://s8.mojalbum.com/1511738_1511740_19414866/lov/19414866.jpg
smodnik N140; 42.7gr:
http://s8.mojalbum.com/1511738_1511740_19414868/lov/19414868.jpg

N140;43.1gr:
http://s8.mojalbum.com/1511738_1511740_19414867/lov/19414867.jpg

Prvo polnjenje sem imel 42.3gr, grupa je bila slabša od teh 2, z odrezano konico sem sprobal samo 43.1gr, pa je bila grupa malenkost večja od klasične pri 43.1gr.

Mislim da bo 43.1gr pri normalnih temperaturah dosti boljše grupirala, bom počakal na vsaj +10°C, pa ponovil test.

Sršen
9. February 2012, 07:34
... z odrezano konico sem sprobal samo 43.1gr, pa je bila grupa malenkost večja od klasične pri 43.1gr.

Mislim da bo 43.1gr pri normalnih temperaturah dosti boljše grupirala, bom počakal na vsaj +10°C, pa ponovil test.
Kaliber?

alojz1
9. February 2012, 08:22
Kaliber?
Po polnjenju sodeč je 308.

rws
9. February 2012, 09:14
Tako je, kaliber je 308win.

alojz1
9. February 2012, 09:28
Jaz polnim 42 grain in je comprese load. Grupa okrog 3cm.
kako si spravil 43,1 notri?

Ahiles
9. February 2012, 09:37
Jaz polnim 42 grain in je comprese load. Grupa okrog 3cm.
kako si spravil 43,1 notri?

poleg nasipaš v cev od spredaj :icon_lol:

rws
9. February 2012, 13:11
še nasuješ smodnik prek dozatorja, je nivo smodnika res precej visoko, ker na hitro nasuje, ročno prek lijaka se pa zrna smodnika lepše zložijo v tulec, tako da pri 43.1gr, ko streseš patron, še slišiš smodnik. dolžina je pa 71mm.

Tomaž Ražman
10. February 2012, 00:08
Jaz polnim 42 grain in je comprese load. Grupa okrog 3cm.
kako si spravil 43,1 notri?

Se pa izredno razlikujejo teže po vagah... Tako da je treba pazit... In pa tudi določeni smodniki so manjši, pa ga gre več not...

muzikant
10. February 2012, 06:27
Se pa izredno razlikujejo teže po vagah... Tako da je treba pazit... In pa tudi določeni smodniki so manjši, pa ga gre več not...

Kaj je vec kilo hrusk ali kilo ribeza?

kuje
10. February 2012, 09:19
:icon_lol::icon_lol::icon_lol:

Ahiles
10. February 2012, 10:18
Kaj je vec kilo hrusk ali kilo ribeza?

kilo hrušk! pa kdo bo kilo ribeza pojedo?? :icon_lol:

rws
10. February 2012, 11:18
Mislim da alojz1 uporablja isti smodnik.
Z mojo vago sigurno ni kaj narobe, ker sem 1cent kovanec dal na vago, ki meri v grainih na 2 decimalki natančno, pokazala je 35,46gr, doma na Leejevi vagi pa je blo 35,4gr. :limona:
Če pa RCBS-ova in ostale ne delajo kot je treba, pa ne vem:icon_wink:

alojz1
10. February 2012, 12:12
Imam RCBS in sem tehtal kovance. Niso vsi enaki. Kaže mi 35,5 - 35,6
Mislim pa, da se 1grain na zadetku (pri puški seveda) ne pozna.
Naj še kdo stehta 1 cent kovanec.

detel
11. February 2012, 11:54
Alojz, še eno vprašanje z moje strani... Imel sem municijo od Hirtenbergerja. Pri tresenju patrone se ni slišal smodnik. A je to zaradi polnitve do krogle ali zaradi vrste smodnika?

alojz1
11. February 2012, 12:36
Polni tulec smodnika. Seveda lahko vzamemo tudi hitrejši smodnik npr. N130, ki ga je manj. Običajno za lažje krogle.
Ampak v 308 je po navadi tulec poln ali celo stisnjen smodnik.

Tomaž Ražman
11. February 2012, 13:47
Kaj je vec kilo hrusk ali kilo ribeza?

:icon_lol:

Ne, hočem rečt, da so vagice zelo različno skalibrirane, jaz sem začel z mehansko vagico in pol sem si nabavu elektronsko, tako da če postavim eno ob drugo in zvagam 50gr na eni, bo na drugi definitivno odstopanje, to ne bo 5gr, pride pa do 2gr...

Tomaž Ražman
11. February 2012, 13:48
Mislim da alojz1 uporablja isti smodnik.
Z mojo vago sigurno ni kaj narobe, ker sem 1cent kovanec dal na vago, ki meri v grainih na 2 decimalki natančno, pokazala je 35,46gr, doma na Leejevi vagi pa je blo 35,4gr. :limona:
Če pa RCBS-ova in ostale ne delajo kot je treba, pa ne vem:icon_wink:

Ne, ponavadi so elektronske zares precizne, odstopanja prihajajo pri mehanskih...

alojz1
11. February 2012, 14:10
Tomaž jaz sem že malo staromoden in prisegam na gravitacijo. Ta se še ni pokvarila :icon_lol:
In gravitacijske so tako natančne kolikor je pravilno uležajena (trenje pri tečaju).
Pri elektronskih pa je več dejavnikov. Tudi temperatura.
In 2 graina je malo veliko. Sploh pri pištolskih polnjenjih. Mogoče si hotel napisati 0,2. Pojasni bolj natančno.

Tomaž Ražman
11. February 2012, 15:54
Tomaž jaz sem že malo staromoden in prisegam na gravitacijo. Ta se še ni pokvarila :icon_lol:
In gravitacijske so tako natančne kolikor je pravilno uležajena (trenje pri tečaju).
Pri elektronskih pa je več dejavnikov. Tudi temperatura.
In 2 graina je malo veliko. Sploh pri pištolskih polnjenjih. Mogoče si hotel napisati 0,2. Pojasni bolj natančno.

Ah, 0.2 gr ja, tiskarki škrat :icon_biggrin:

PROF.racoon
12. June 2012, 22:28
Srn. lanščak uplenjen s PPU Grom v kalibru 8x57is.
Strel za plečko. Padel v ognju. Izstopna rana je bila v velikosti 2€ kovanca. Podplutbe pri izstopni rani so bile površinske (razlita kri). Krogla je zadela dve rebri, ki sta bili odstranjeni. Jetra je delno razbilo.

Izstopna
http://s7.mojalbum.com/2913267_17571558_19788810/srnjak-lanscak-cerje-7-6-2012/19788810.jpg

Vstopna1
http://s7.mojalbum.com/2913267_17571558_19788815/srnjak-lanscak-cerje-7-6-2012/19788815.jpg

Vstopna2
http://s7.mojalbum.com/2913267_17571558_19788816/srnjak-lanscak-cerje-7-6-2012/19788816.jpg

Vstopna3 (slabša kvaliteta fotografije)
http://s7.mojalbum.com/2913267_17571558_19788817/srnjak-lanscak-cerje-7-6-2012/19788817.jpg

Izstopna1
http://s7.mojalbum.com/2913267_17571558_19788811/srnjak-lanscak-cerje-7-6-2012/19788811.jpg

Izstopna2
http://s7.mojalbum.com/2913267_17571558_19788812/srnjak-lanscak-cerje-7-6-2012/19788812.jpg

PROF.racoon
12. June 2012, 22:28
Izstopna3
http://s7.mojalbum.com/2913267_17571558_19788814/srnjak-lanscak-cerje-7-6-2012/19788814.jpg

janez valentic
17. June 2012, 08:30
Lovski blagor!
Odlične fotografije.
Meni se zdi srnjaček dovolj mrtev :icon_twisted:.
Poškodbe - glede razvrednotenja mesa, se mi zdijo zelo majhne.

PROF.racoon
18. July 2012, 13:05
Jelen lanščak uplenjen včeraj zjutraj...
Štuc 8x57is, PPU Grom, 110m...
Prestreljen prsni koš čez pljuča, naredil še cca 40 m, krvna sled odlična,...
Nič podplutb in razbitega (izhodna rana skozi plečko, ki je posledica položaja divjadi pred strelom)...

Tako sem ga našel (izstopna rana)
http://s7.mojalbum.com/2913267_17571558_19874804/srnjak-lanscak-cerje-7-6-2012/19874804.jpg

Vstopna rana
http://s7.mojalbum.com/2913267_17571558_19874808/srnjak-lanscak-cerje-7-6-2012/19874808.jpg

Vstopna
http://s7.mojalbum.com/2913267_17571558_19874811/srnjak-lanscak-cerje-7-6-2012/19874811.jpg

Izstopna
http://s7.mojalbum.com/2913267_17571558_19874812/srnjak-lanscak-cerje-7-6-2012/19874812.jpg

rtvcokan
18. July 2012, 13:21
Lovski blagor

cviček
18. July 2012, 13:29
LB . Pa še lepo si ga iztrebil oz. očistil.

jazbec
18. July 2012, 14:01
Lep je, lep. Kar malo prelep (kakšen bi bil spucan...)

PROF.racoon
18. July 2012, 15:31
LB . Pa še lepo si ga iztrebil oz. očistil.

Lovski hvala vsem!

@Cviček: Če si mislil na pljučne glede čistoče, sem jih malo zasral... Je bil naš gospodar zraven pri iztrebljanju, pa je rekel tukaj vreži, pa malo tukaj, pa ti kar daj, pa je šel nož tudi po pljučni... Še pomislil nisem na pljučno takrat... Jao...
Sicer pa je v prsnem košu bila samo kri... Pljuča prestreljena in nič razbitega in "sfaširanega"...

Drugače pa naši veleumi meso spirajo z vodo, čeprav na dopisu od odkupovalca piše, da je to prepovedano...

stjrp
19. July 2012, 11:35
Lovski blagor.

Še en dokaz da je lahko patron za 1€ enakovreden ali pa celo boljši od mnogo dražjih.


LP

rikec
19. July 2012, 14:12
Lovksi blagor! Kar tako naprej... Bighand

maks
8. September 2012, 20:42
Včeraj probal kroglo na prašiču streljal približno 100m tekočega padel na mestu hvala alojzu za te kroglje.

PROF.racoon
27. September 2012, 14:48
Spet malo reklame... Bodo s PPU že morali kaj sponzorirati...

3.9. uplenil tele; strel skozi trebušno prepono, prebilo jetra, vamp in prijelo del pljuč; po cca 3 minutah na preži je tele počakalo 15m od nastrela... Poškodbe seveda = 0;

17.9. uplenil mladiča; iztrebljen 9kg... Padel v ognju, strel za plečko skozi pljučni krili; stran je šlo mogoče 100g mesa; na fotografijah se vidijo minimalne poškodbe tkiva in razlita kri, ki se jo da enostavno odstraniti...

S kroglo sem izredno zadovoljen... Mogoče zato, ker druge na divjadi še nisem sprobal... Pa glede učinka tudi ne razmišljam o menjavi...

Pa še fotografije mladiča...


Vstopna1
http://s7.mojalbum.com/2913267_17571558_20098588/srnjak-lanscak-cerje-7-6-2012/20098588.jpg

Vstopna2
http://s7.mojalbum.com/2913267_17571558_20098589/srnjak-lanscak-cerje-7-6-2012/20098589.jpg

Vstopna3
http://s7.mojalbum.com/2913267_17571558_20098590/srnjak-lanscak-cerje-7-6-2012/20098590.jpg

Izstopna1
http://s7.mojalbum.com/2913267_17571558_20098586/srnjak-lanscak-cerje-7-6-2012/20098586.jpg

Izstopna2
http://s7.mojalbum.com/2913267_17571558_20098594/srnjak-lanscak-cerje-7-6-2012/20098594.jpg

Izstopna3
http://s7.mojalbum.com/2913267_17571558_20098585/srnjak-lanscak-cerje-7-6-2012/20098585.jpg


Toliko...

PROF.racoon
27. September 2012, 14:49
Pa še cel...

http://s7.mojalbum.com/2913267_17571558_20098587/srnjak-lanscak-cerje-7-6-2012/20098587.jpg

detel
27. September 2012, 15:29
Kot začetnik sem tudi jaz streljal s partizanom pa z Igmanom, itd. No, ne morem rečt, da je municija slaba, ampak svinja cev, mogoče tudi uničuje, ne vem..... Vprašanje pa je kako bo sp PPU deloval na recimo 150 kg merjasca, na katerega boš nepričakovano naletel....

PROF.racoon
27. September 2012, 19:52
Naj le pride... :icon_wink:

alojz1
27. September 2012, 20:06
Detel, če pade 220kg jelen s to kroglo v 308 (po vaše šibkem naboju) potem ne vem kaj je še treba vedeti.
Ta krogla se odpre na 2-2,5 premera in pri tem izgubi le svinčeno konico. Zato je tudi zelo prebojna.

ravnohrib
24. October 2012, 19:42
Mi sporoči kdo na ZS, kje v okolici Ljubljane je možno nabaviti to municijo v tem kalibru (če sploh?)?
Hvala že vnaprej!

.300
24. October 2012, 19:49
zanima me ce je kdo si polnil to kroglo za kaliber 7x65r

PROF.racoon
5. November 2012, 21:31
Tudi GROM razbija, če prime v kost... Predvsem to drži na manjši divjadi...

Danes sem namreč uplenil mladiča, ki ga je prijelo na drugi strani v pleče. Rezultat - popolnoma razbito pleče. Bi pričakoval samo luknjico...

Pri špicarju pri prestreljenem plečetu ni bilo razbitega niti malo mesa. Luknja noter, luknja ven...

mugo
5. November 2012, 22:03
Če prime kost bo tudi FMJ krogla naredila lepo luknjo. Že videno.

merjasec
13. November 2012, 13:32
Moj oče uplenil v nedeljo 2 ozimca z GROM kroglo kaliber 308WIN in je super zadovoljen z njo, oba padla na mestu.

Ima kdo izkušnje z GROM kroglo v kalibru 30-06? Kako se kaj obnese?

teohafy
13. November 2012, 20:55
Nevem ali imam samo jaz tako smolo ali imam tak visok standard kar se preciznosti tiče, ampak v mojih puškah, prej v kalibru 7x64 raztros po celi tarči (15 cm) in sedaj tudi v novem karabinu .308 win je prvi partizan prava katastrofa. Podobne izkušnje ima tudi brat.Zadovoljen bi bil z raztrosom okoli 5 cm, kar je več je pa tudi za lovsko uporabo že vprašljivo. Glede na to, da tukaj berem same pohvale, me res zanima ali sem edini nesrečnež, ki mu ppu trosi...:icon_redface:

Ahiles
13. November 2012, 22:22
ne vem sicer o kateri krogli govoriš, pomirim pa te lahko s tem, da mi v bokarici 7x65R (sicer SP krogla) tudi trosi po celi tarči. to je 15cm in več na 100m.

pzaksek
14. November 2012, 00:18
- Vsaka krogla ni za vsako cev. Pri polnitvi ni odvisno samo od krogle ampak od mnogo dejavnikov, npr. smodnik (proizvajalec in od tipa smodnnika) , količina polnitve itd.......
Da bi pa najdel univerzalno kroglo, da bi bila zelo dobra krvna sled in malo poškodb,da divjad pade na mestu,........, pa se enačba pri meni nikoli ne izide

Glede na to kaj je pa lovsko uporabno pa vsi vemo definicijo opravljana prestrela z risano cevjo,... Etično sprejemljivo pa sigurno ni da ti razme?e zadetke po celi tarči.

teohafy
15. November 2012, 09:17
ne vem sicer o kateri krogli govoriš, pomirim pa te lahko s tem, da mi v bokarici 7x65R (sicer SP krogla) tudi trosi po celi tarči. to je 15cm in več na 100m.


V 7x64 sem preiskusil tako SP in grom, v 308 pa samo grom. V glavnem katastrofa kar se natančnosti tiče.

Sršen
15. November 2012, 09:42
V 7x64 sem preiskusil tako SP in grom, v 308 pa samo grom. V glavnem katastrofa kar se natančnosti tiče.
Govoriš o Grom krogli ali municiji?

Kolovski
15. November 2012, 09:43
Grom v domačici dela odlično... Bighand

jazbec
15. November 2012, 13:26
Danes sem nastrelil piko (7x64) z gromom. Glede na to, da mi pika pokrije velik del tarče sem na 35 in 70 metrov zadovoljen z rezultatom. Uradno nastrelitev bi napravil brez večjih težav.

jagerboss
15. November 2012, 14:00
Ali kateri od vas uporablja grom v polavtomatski puški kal 30/06?
Kako se kaj odnese? A morda prihaja do zastojev?

Hvala in Lp.

daco
8. January 2013, 21:31
Zdravo.

Mene pa zanima, če je kdo od vas imel težave z zapiranjem zaklepa pri Grom-u 308 Win. Naboj ne gre gladko v ležišče.

pzaksek
8. January 2013, 21:41
Tulec je potrebno v prvi matrici dost globoko poriniti, da se tulec utrezno oblikuje, ter ko začneš polniti je potrebno po specifikaciji izmeriti celotno dolžino naboja, da ni predolgi.

Do problem rado pride tudi pri polavtomatskih risanicah. te tulce jaz zavržem.

Tomaž Ražman
9. January 2013, 08:20
Zdravo.

Mene pa zanima, če je kdo od vas imel težave z zapiranjem zaklepa pri Grom-u 308 Win. Naboj ne gre gladko v ležišče.

Pa je polnjeno ali original strelivo?

daco
9. January 2013, 08:45
Gre za original povnjeno strelivo.

Tomaž Ražman
9. January 2013, 10:18
Gre za original povnjeno strelivo.

Hm, pol je veliko možnosti, od tega da je ležišče zamazano, ali pa so tulci enostavno predebeli za tvoje ležišče, kar bi pri original strelivu pomenilo samo napaka pri seriji... aja pa poglej da ni naboj kakor koli deformiran...

Probaj z kakimi drugimi naboji, če ni teh težav, pač strelivo zamenjaj...

PROF.racoon
9. January 2013, 11:35
Sem imel podobne težave pri doma polnjenih nabojih.
Pri kupljenih v kalibru 8x57, ki jih uporabljam že dve leti, teh težav nisem imel nikoli.

Tomaž Ražman
9. January 2013, 11:47
Sem imel podobne težave pri doma polnjenih nabojih.
Pri kupljenih v kalibru 8x57, ki jih uporabljam že dve leti, teh težav nisem imel nikoli.

Ja polnjeni se lahko zgodi, če so tulci izstreljeni v drugi puški se lahko to dogaja kljub temu da jih do konca skalibriramo, vendar v tovarniškem strelivu pa naj se nebi...

daco
9. January 2013, 11:50
Hm, pol je veliko možnosti, od tega da je ležišče zamazano, ali pa so tulci enostavno predebeli za tvoje ležišče, kar bi pri original strelivu pomenilo samo napaka pri seriji... aja pa poglej da ni naboj kakor koli deformiran...

Probaj z kakimi drugimi naboji, če ni teh težav, pač strelivo zamenjaj...

Do sedaj sem uporabljal geko-ta, pa ni bilo dobenih težav. Ker pa marskikdo hvali Grom, sem ga želel tudi sam preizkusiti, da bi videl kako grupo mi dela, pa se je zataknilo že prej. Res da nisem poizkusil z vsemi naboji v škatli, a če je pri prvih 3 rezultat enak, potem je vrjetno pri vseh.

PROF.racoon
9. January 2013, 12:06
Pri tovarniških sem videl, da včasih pride na ustju do manjšega roba. Je mogoče to krivo?

alojz1
9. January 2013, 13:31
Zanimivo kako vsaka malenkost naredi nepremostljivo oviro.
Pri Gromu so nekateri navdušeni, drugi ga niti ne pogledajo.
Če se puška trdo zapre je pri polnjenem naboju največkrat predolg tulec ali pa robovi niso porobkani. Lahko je tudi matrica napačno nastavljena in prekmalu "zakrimpa". Takrat se tulec v prehodu v vrat malo razširi. Tudi ležišča v puškah niso vsa enaka. Zgodi se, da izstreljen tulec ne gre več v isto puško.
Znancu je odbilo vsak tulec pri dnu (zelo nevarno). Ko sem malo vrtal sem zvedel, da ima puška novo cev. Zamenjali so jo kar doma v "šraufštuku z rorcangami". Seveda so jo premalo privili. Puškar je privil do konca in tulcev ne trga več.
Drugi znanec je povedal, da mora s puško k puškarju ker se po strelu zaklep ne odpre. Je probal tudi z kladivom. Sem vztrajal, da mi puško pokaže. Pa je bilo treba puško le odkočiti.
Še tole: Krogla Grom bo bolj natančna, če konico svinca odpilite. Konica je mehka in se večkrat deformira tako, da je med letom ekcentrična. Učinek na divjadi je enak.

Tomaž Ražman
9. January 2013, 15:32
Zanimivo kako vsaka malenkost naredi nepremostljivo oviro.
Pri Gromu so nekateri navdušeni, drugi ga niti ne pogledajo.
Če se puška trdo zapre je pri polnjenem naboju največkrat predolg tulec ali pa robovi niso porobkani. Lahko je tudi matrica napačno nastavljena in prekmalu "zakrimpa". Takrat se tulec v prehodu v vrat malo razširi. Tudi ležišča v puškah niso vsa enaka. Zgodi se, da izstreljen tulec ne gre več v isto puško.
Znancu je odbilo vsak tulec pri dnu (zelo nevarno). Ko sem malo vrtal sem zvedel, da ima puška novo cev. Zamenjali so jo kar doma v "šraufštuku z rorcangami". Seveda so jo premalo privili. Puškar je privil do konca in tulcev ne trga več.
Drugi znanec je povedal, da mora s puško k puškarju ker se po strelu zaklep ne odpre. Je probal tudi z kladivom. Sem vztrajal, da mi puško pokaže. Pa je bilo treba puško le odkočiti.
Še tole: Krogla Grom bo bolj natančna, če konico svinca odpilite. Konica je mehka in se večkrat deformira tako, da je med letom ekcentrična. Učinek na divjadi je enak.

To si vse prav napisal, ma možakar ima težave z original strelivom...

alojz1
9. January 2013, 16:07
To si vse prav napisal, ma možakar ima težave z original strelivom...
Nisem še streljal z original naboji.
Ni pa edini z težavami. Polnjeni so pa super. Predvsem v 308 pade vse v ognju.

Tomaž Ražman
9. January 2013, 16:27
Polnjeno, seveda če veš kaj delaš, je tko in tko bolše kot original :icon_lol:

daco
9. January 2013, 17:43
Hvala za odgovore.
Torej bo treba katere druge naboje stestirati.

robert13
13. October 2013, 16:00
tudi jaz imam isto težavo s strelivom grom in sicer originalnim strelivom. dober poznavalec orožja in streliva ter dober prijatelj mi je dejal, da imajo nakatere puške zelo natančna ležišča, medtem ko pa ima očitno to strelivo malo večjo toleranco in potem je to to.

Dule
13. October 2013, 17:03
Predvsem v 308 pade vse v ognju
Meni je šel srnjak z strelov skozi pljuča in prvo plečko ker ga je malo postrani prijelo še 50m.

detel
13. October 2013, 21:06
tudi jaz imam isto težavo s strelivom grom in sicer originalnim strelivom. dober poznavalec orožja in streliva ter dober prijatelj mi je dejal, da imajo nakatere puške zelo natančna ležišča, medtem ko pa ima očitno to strelivo malo večjo toleranco in potem je to to.

Ni vsaka krogla za vsako cev.

teohafy
14. October 2013, 16:30
Tovarniško polnjen grom ni za nobeno cev. Sem ga preizkusil v 7 puškah in treh različnih kalibrih. Katastrofa. Niti v papir A4 formata niso šli vsi streli.

bakus89
14. October 2013, 16:48
Tovarniško polnjen grom ni za nobeno cev. Sem ga preizkusil v 7 puškah in treh različnih kalibrih. Katastrofa. Niti v papir A4 formata niso šli vsi streli.

Menjaj puške!!Bighand

teohafy
14. October 2013, 19:03
Menjaj puške!!Bighand


Sem menjal rajše strelivo :limona:

detel
14. October 2013, 22:01
Malo denarja, malo muzike, bo kar držalo.

alojz1
14. October 2013, 22:26
Malo denarja, malo muzike, bo kar držalo.
To drži za naboj. Krogle so pa vrhunske. Tudi jaz ne razumem kaj ga lomijo pri polnjenju.

bakus89
15. October 2013, 09:25
moje mnenje je ¨da ga ni naboja čez doma polnjenega¨

PROF.racoon
15. October 2013, 09:44
Tovarniško polnjen grom ni za nobeno cev. Sem ga preizkusil v 7 puškah in treh različnih kalibrih. Katastrofa. Niti v papir A4 formata niso šli vsi streli.

Nimaš sreče...

Jaz sem s svojim štucom v 8x57 delal zelo lepe grupe in z njim seveda tudi uspešno jagal (tudi čez 100m). Edina slabost teh tovarniških nabojev je slab smodnik - cev je po streljanju črna kot dimnik...

tarfila
15. October 2013, 11:21
Stara šola: 7x64 Sava Kranj in PPU Grom zgleda da gresta skupaj :icon_wink:

nese OK, na 100m s 4 kratno povečavo grupa 3cm,
imam le za pogone in na strelišču lahko "spražiš" pol škatle brez problema,
cev pa tudi ni tako hudo zasvinjana, kdor pač strelja, naj tudi puca

Lani uplenil 3 komade jelenjadi, nobeden ni naredil več kot 10m

alojz1
15. October 2013, 11:39
Stara šola: 7x64 Sava Kranj in PPU Grom zgleda da gresta skupaj :icon_wink:
nese OK, na 100m s 4 kratno povečavo grupa 3cm,

Očitno mora bit tudi jager stare šole pa gre.

Dule
15. October 2013, 17:53
Grom 170gr, kal. 308win, razdalja strela 60m, pobeg 50m.

Tomaž Ražman
15. October 2013, 17:59
Grom 170gr, kal. 308win, razdalja strela 60m, pobeg 50m.

Ta si je pa res upal bežat 50m :)

Dule
15. October 2013, 18:08
Si je ja...sem bil konkretno začuden ko sem do njega prišel v slogu "saj ni res pa je"

detel
15. October 2013, 20:35
Značilno za tak strel okoli srca.

.300
5. November 2013, 19:50
Danes sem šel po košuto ki sem jo odkupil, uplenil pa jo je prijatelj na pogonu v soboto. Streljana je bila na cca 40m s kalibrom 8x57 s kroglo grom (tovarniška polnitev). Košuta je padla na mestu zadeta za plečetom ampak kar precej visoko ravno pod hrbtenico. Še preden sem jo izkožil sem si mislil saj nebo nič podpludb ker je počasen kaliber in kakor so vsi hvalili to kroglo pa mi je v trenutku pokvarilo mnenje. Košuta je bila po obeh straneh kar preveč podpluta za ta kaliber. Pa me zanima če je še kdo imel takšno "slabo" izkušnjo ?

detel
5. November 2013, 20:44
Vsi je nismo hvalili...

alojz1
5. November 2013, 21:08
Vsi je nismo hvalili...
Detel, kot vem z njo nisi streljal. Vsaj preizkusi predno daješ komentarje. Take ali drugačne. Drugače nimajo vrednosti.

dolgin
6. November 2013, 07:38
S tovarniškimi naboji nimam izkušenj,doma polnjen Grom pa mi v tem kalibru dela vrhunsko. Podplutbe so minimalne,pa še to večinoma okrog izstrela. Je tudi razlika,ali je žival streljana v pogonu al pa ko je "mirna"

Tomaž Ražman
6. November 2013, 08:31
Da ne kdo slučajno meša podpludbe in prelito kri?!

PROF.racoon
6. November 2013, 12:41
Pri vseh kosih, ki sem jih uplenil s kroglo Grom v 8x57 (od srnjadi, prašičev in jelenjadi) je bilo vse brez podplutb ne glede na mesto zadetka (v pleče, za pleče, v rebra, v hrbtenico,...).

Včasih se zgodi, da se med plasti mesa razlije kri, pa vsi mislijo, da so to podplutbe... Takšna kri se enostavno pobriše s krpo in je stvar rešena...

.300
6. November 2013, 13:27
ne to so bile podpludbe, sam streljam s 300wm in vecino kosov ki jih uplenim tudi odkupim pa se noben ni imel taksnih podpludb.

rws
7. November 2013, 10:47
Morš bit čarovnik, da ti 300wm ne dela podpludb!:icon_wink: Kakšne krogle pa uporabljaš?
..je 8x57is sigurno prijaznejši do mesa.

denis jež
7. November 2013, 17:07
Meni 300WM še ni naredil potplutbe, streljam RWS evo 11,9. streljal sem od 60m-380m, od velikosti gumbarja do košute zadel sem tudi v pleče pa v nobenem primeru ni bilo potplutbe ali pretirano razbito.

.300
7. November 2013, 21:21
Morš bit čarovnik, da ti 300wm ne dela podpludb!:icon_wink: Kakšne krogle pa uporabljaš?
..je 8x57is sigurno prijaznejši do mesa.

nism noben čarovnik uporabljam federal fusion 165grain pa sem uplenil že kar nekaj kosov divjadi, najmanjsi je biu 5kg srnin mladič ki sem ga tudi odkupil pa ni bilo podplud.
Da nebo sedaj kdo mislil da sem nasprotnik 8x57 in krogle grom pa moram povedati se to da imam oboje doma strelivo in ta kaliber, uporabljam pa za iskanje saj je dolzina cevi 52cm in na weaver šini namontirana pika.

Robert91922
15. November 2013, 13:17
Sem nekaj časa iskal po spletu, pa ne najdem. Prosim, če mi kdo na ZS sporoči, kje se da nabavit same krogle PPU Grom kal. 308, v Sloveniji ali kje v EU.

tarfila
23. April 2014, 08:57
kakšna je razlika med nabojem PPU s kroglo Grom in "navadnim" nabojem PPU ?

trgovec pravi, da mu je Groma sedaj pred nastrelitvami zmanjkalo, da pa ima "navadne" PPU,
in da je to isto, da je Grom kugla samo malo modno zapakiran PPU

Tomaž Ražman
23. April 2014, 09:02
Navadna SP krogla je...

Kolovski
23. April 2014, 09:04
Grom kugla je grom kugla, druga varianta je pa PPS Soft point.

Eh, ta osveževanje... je že Tomaž odgovoru.

alojz1
23. April 2014, 09:04
Povej trgovcu naj gre zelenjavo prodajat.
Grom je iz bakra. Tista svinčena kapica pokriva le luknjico v krogli.
Ostalo na zs

Deerhunter
23. April 2014, 09:07
Razlika je kot noč pa dan. Tisto, kar ti je trgovec povedal, pa sploh komentiral ne bom.

Pri GROM gre za monolitno, bakreno kroglo, ki precej spominja na ABC, je trda, vsebuje le malo svinca, ima kontrolirano ekspanzijo na pet rogljev, se ne razbije in ne izgublja veliko teže, dobro prebija in je odporna na ovire. Skratka gre za solidno kroglo, predvsem za tršo divjad.

Pri "navadnemu" PPU naboju pa gre za takoimenovani "softpoint" ali "teilmantel" naboj, navadnen oplaščen naboj s svinčenim jedrom, kateri na vrhu ni oplaščen za hitro ekspanzijo. Takšna enostavna konstrukcija je namenjena predvsem lažji divjadi, saj tak naboj hitro izgublja težo, se drobi, onesnaži divjačino s svincem, pri zadetku v karkoli trdega pa dobesedno razpade. Gre za najbolj enostavno in ceneno konstrukcijo lovske krogle, kar jih je. Sam tega ne bi uporabljal za drugo kot za na tarčo.


kakšna je razlika med nabojem PPU s kroglo Grom in "navadnim" nabojem PPU ?

trgovec pravi, da mu je Groma sedaj pred nastrelitvami zmanjkalo, da pa ima "navadne" PPU,
in da je to isto, da je Grom kugla samo malo modno zapakiran PPU

tarfila
23. April 2014, 09:07
Ja dobro jutro vsem ! Hvala za hiter odgovor....in...
...odprite okna, odprite duri, k vam prihaja sv.Jurij !

Oj ta vigred !!!

rws
23. April 2014, 15:10
Tista svinčena kapica pokriva le luknjico v krogli.

Ne pokriva same luknjice, ampak je svinec ulit v luknjo. Luknjica je pri Barnes TSX, tule je pa konkretna luknja. Sploh zaradi dokaj velike količine svinca mi grejo kocine pokonci, ko jo nekateri enačite z monolitnimi.
14097

alojz1
23. April 2014, 15:21
Maš prav. Se kesam. Moral bi napisati tako kot si navedel.:icon_redface:
Ne pokriva ampak je v celi luknji. Kot pri monolitni ABC.

rws
23. April 2014, 15:35
Ja, le da ABC ni monolitna krogla. Če bi imela namesto svinca zrak bi pa lahko bila:icon_lol:

karo40
10. July 2014, 10:42
Zdravo,

kupil bom krogle Grom 7 mm, vendar prodajajo samo pakiranje po 500 kosov, kar mi je preveč. Je kdo zainteresiran, da bi kupil del krogel.
LP

Kolovski
10. July 2014, 10:51
Za 100 bi se lahko zmenila. Povej mi še to, kje jih boš dobil. Ali jih imajo v 8mm?

Taxus
10. July 2014, 11:22
Jaz bi jih vzel 50.

jvpv
10. July 2014, 14:53
Jih imam jaz nekaj doma če kdo rabi... Moram pogledat koliko.

dolgin
10. July 2014, 15:15
Vzamem jest...

karo40
10. July 2014, 15:29
Krogle prodaja spletna trgovina Rebec za 8 milimetrske bom pogledal. 7 milimetrsk 500 kosov je 239 EUR. Kako bi stopili v kontakt in jih skupaj kupili. Predlagajte!

Tine01
23. August 2014, 12:08
Zanima me če kdo uporablja municijo prvi partizan krogla grom in mi lahko pove kako je zadovoljen z njo kaliber 7x64.


Sem poskusil na tarči na 100m, 6 strelov,.. Grupacijo sem dobil v A4 format :) Šibrenica ma bolšo grupacijo :)))) enak rezultat je bil s 30-06...
Začuda z 8x57, streljano bolj po lovsko, je bila grupacija ca 5 cm, kar je OK!!

No šalo na stran, enim, pa baje nese kar solidno...

lp

Dule
23. August 2014, 12:28
Meni je tovarniški GROM v cz550 delal grupe 5-10cm/100m, kolegu v sako tudi okoli 5cm. je pa verjetno v doma polnjenih nabojih bolje ker je bolj prirejeno posamezni puški. Veliko vas pravi za lovsko uporabo je to OK, ampak 5cm puška, 5cm strelec, 5cm božja roka...pa stvari niso več optimalne.

Tine01
23. August 2014, 12:36
Mišljeno je da je grupacija 5cm , na meji lovske uporabnosti, ob predpostavki da sta strelec in božja roka na 0,000 cm :icon_lol:

če obrnemo zadeve, da strelec in božja roka nudita vsak po 5 cm, puška + streliva pa so uravnani 0,00 cm, je seštevek kar slab; pod črto, sploh ne ne smemo jagat, ker ni nobena stvar na jagi 100% ziher biggrin

Dule
23. August 2014, 13:02
Ja glej, jst sm uzel srnjaka vsabo domu, kolega ga pa ni...pa so ga iskal s psom.

alojz1
23. August 2014, 15:18
ampak 5cm puška, 5cm strelec, 5cm božja roka...pa stvari niso več optimalne.
Tisti, ki se zanašajo na boga morajo vedeti, da je ta povsod. Zato so tudi zadetki povsod. Včasih tudi kakšen tam, kjer mora biti. biggrin
Če pa ni je pa tako bog kriv. Samo, da mi nismo pa je dobro.

robert13
27. September 2014, 13:29
Bom pa še jaz napisal svojo izkušnjo z gromom. Imam puško CZ 550 štuc, v kalibru 308. Z originalnimi naboji sem poskušal streljat pa se mi je težko zapiral zaklep, zato sem se odločil da mi prijatelj napolni 11g krogle v druge tulce. Rezultat odličen, letos sem odstrelil 11 prašičev od tega vsaj dva na rzdalji čez 100m, gamsa na okrog 200 ali mogoče še kaj več metrov, vsaj dve lisici, od katerih ni bila niti ena pod 80 metrov in mladico na cca100m, vsi zadetki točno tam kjer sem pomeril, tako da krogel grom zaenkrat ne zamenjam, ker sem z njim zelo zadovoljen. Prav tako so zadetki v tarči enako zelo dobri, sem pa streljal na hitro, naslon leže pa je bila grupa pet strelov v manj kot 5cm.

Bertolin
29. September 2014, 13:59
Bom pa še jaz napisal svojo izkušnjo z gromom. Imam puško CZ 550 štuc, v kalibru 308. Z originalnimi naboji sem poskušal streljat pa se mi je težko zapiral zaklep, zato sem se odločil da mi prijatelj napolni 11g krogle v druge tulce. Rezultat odličen, letos sem odstrelil 11 prašičev od tega vsaj dva na rzdalji čez 100m, gamsa na okrog 200 ali mogoče še kaj več metrov, vsaj dve lisici, od katerih ni bila niti ena pod 80 metrov in mladico na cca100m, vsi zadetki točno tam kjer sem pomeril, tako da krogel grom zaenkrat ne zamenjam, ker sem z njim zelo zadovoljen. Prav tako so zadetki v tarči enako zelo dobri, sem pa streljal na hitro, naslon leže pa je bila grupa pet strelov v manj kot 5cm.

Tega prijatla pa poznam.:icon_lol:
..in ravno preverja "ladunge" za tvojo flinto in kroglo...

alojz1
29. September 2014, 17:09
Kar ne morem verjeti. Same pohvale za Grom. Ko sem jaz pred par leti tako pisal pa same kritike. Da poceni ne more biti dobro itd.
Samo podražiti so morali pa je krogla takoj boljša. biggrin

Bertolin
29. September 2014, 20:21
Kar ne morem verjeti. Same pohvale za Grom. Ko sem jaz pred par leti tako pisal pa same kritike. Da poceni ne more biti dobro itd.
Samo podražiti so morali pa je krogla takoj boljša. biggrin


Ne hvalim... :icon_neutral:(celo malo me skrbi "podkalibracija" - uhajanje vročih plinov? - kako to deluje na življensko dobo cevi - ki niso bile narejene za "solide"..nism sigurn...bi rajši videl da je "oreberen"...
Grom je bolj ali manj ABC...najbrž manj natančno narejen (valjan grom? vs stružena abc?) pa hkrati najbrž boljši material (baker vs mesing) - Original Avčinke so bile iz tombaka (velik delež bakra, Hinterberger pa je zadevo bojda pocenil, pokvaril "formulo"/tombak zamenjal z mesingom - manj bakra, več cinka..trši a krhek lomljiv) - nekje prebral..naj me kak metalurg/ strojnik popravi...

Prisegam na svinc...dosti dosti svinca...14 g Hornady Interlock 8x57...
Že zaradi tega ker ga imam življensko zalogo...Ampak jaz sem bolj slab jager, - da se ne bi slučajno kdo skliceval ali obešal na omenjeno...!!:icon_confused:

alojz1
30. September 2014, 09:57
Sinoči je bila košuta uplenjena z 11g PP SP. Izstrela NI.
Tele pa z 130 grain LOS v 7x65R. Zadet prenizko. Ujel pes. Krogla se pri 940m/s k sreči takoj razleti. Drobci pa so naredili svoje.

Bertolin
30. September 2014, 10:35
Hm...
Pri nas NE jagamo ostale jelenjadi v ruku...
(načeloma, skoraj vsako leto pa se res najde kdo (izberi poljubno slabšalnico!!), ki ne upošteva nepisanega pravila...pol se pa kdo čudi slabšemu ruku in krivi promet, gobarje, sprehajalce, kolesarje, motorno žago...you nname it..itd)

alojz1
30. September 2014, 11:11
V moji okolici jih največ pade v tem času. Včeraj sem dva iskal, košuta pa je padla na mestu.
Letos je ruk slabši. Oglašajo se sicer preko celega dneva. Vendar le po enkrat. Potem pa tišina.
Lahko pa je to oglašanje nadobudnih lovcev, ki so obiskali tečaj jelenjega ruka biggrin
Le pred našo hišo so stalni. Pa ne tako kot lani, ko so z mrakom začeli. In končali, ko je sonce vzšlo.

JAKAJEŽ
6. October 2014, 19:24
Prvič streljal z GROM-om PPU,do sedaj samo v tarčo,streljan mladič strmo navzdol cca 80m.

lp

detel
7. October 2014, 01:20
...in kaj se ti zdi?

Tine
7. October 2014, 08:28
Zdi se mu, da bo dober v kozici. biggrin Lepo dela, ni kaj.

JevŽ
7. October 2014, 08:30
...in kaj se ti zdi?

Kaj se pa tebi zdi?:icon_question:

alojz1
7. October 2014, 12:12
Mimogrede. Tudi nedeljski merjasec 148kg je bil uplenjen z Gromom v cal 7x57R. Malo zadaj zato je sosed še popravil. Tak pade na mestu samo z strelom v glavo ali hrbtenico.

JevŽ
7. October 2014, 12:38
Mimogrede. Tudi nedeljski merjasec 148kg je bil uplenjen z Gromom v cal 7x57R. Malo zadaj zato je sosed še popravil. Tak pade na mestu samo z strelom v glavo ali hrbtenico.

Mimogrede. Tudi lanski merjasec pri nas (mislim da 110 kg) je bil uplenjen s to kombinacijo. Je pa strelec popravil po 100 m doline, ko je že ležal. Bil pa je zadet za pleče, počez proti vratu, kjer se je krogla ustavila.

alojz1
7. October 2014, 12:43
Kaj se pa tebi zdi?:icon_question:
Ja kaj pa pričakuješ? biggrin

Menjat municijo.

JevŽ
7. October 2014, 14:21
Ja kaj pa pričakuješ? biggrin

Edino pravilno. Sam jo bom tudi menjal. Šel bom na GROM domačico:icon_twisted:

JAKAJEŽ
7. October 2014, 20:05
...in kaj se ti zdi?

Bo treba še malo probati (streljati na divjad),da bo pravo mnenje.

lp

JevŽ
7. October 2014, 21:28
Bo treba še malo probati (streljati na divjad),da bo pravo mnenje.

lp

Če boš še enkrat nekaj ustrelil, boš zagotovo ostal pri tej krogli:icon_wink:

matejk
27. October 2014, 15:55
V petek sem pri trgovcu v Mariboru povprašal za PPU GROM. Ob odgovoru, da PPU pač ne držijo, mi je postregel še z informacijo, da naj bi se razvedelo kako PPU polni lovske naboje z vojaškimi netkami. Te naj bi, zaradi živega srebra, povzročale močno povečano korozijo v cevi. Zaradi tega naj bi po njegovem mnenju bilo tudi opazno zmanjšano zanimanje med slovenskimi lovci za municijo PPU.
Je še kdo slišal kaj o tem?

jazbec
28. October 2014, 10:43
Me zanima če bi si ta trgovec upal to povedat malo bolj naglas. Zdi se mi, da samo promovira druge znamke, ker ima pri njih večjo maržo.

alojz1
28. October 2014, 12:58
Kolikor vem, so tiste korozivne netilke Berdanove. Vse druge pa Boxer. Če ima tulec znotraj na sredini le eno luknjico za vžig je netilka Boxer.

borzon
31. October 2014, 10:09
Pozdravljeni,

Kolikor je meni znano in kolikor informacij sem že pred časom pridobil od strelskih kolegov iz Hrvaške, Bosne in Srbije, naj PPU oziroma Prvi Partiztan med leti 1991 in 2005 sploh nebi imel proizvodnje lovskega streliva oziroma naj bi ga proizvajal le v majhnih količinah (proizvajali naj bi ga le v majhnih količinah v določenih kalibrih), ampak naj bi zaradi enormnih (velikanskih zalog v tovarni in vojaških magazinih) zalog vojaškega streliva, netilk in smodnika, kar jim je ostalo iz obdobja Yugoslavije, le odstranjevali vojaške krogle iz tulcev (delaborirali naboj) in z istim smodnikom le drugačno polnitvijo (gramažo) napolnili naboje z lovsko kroglo. Tako naj bi v nabojih ostale res korozivne netilke, za katere je značilno da ob nepravilnem čiščenju orožja poškodujejo cev.
To naj bi se množično dogajalo v kalibrih 8x57, .308, 7,62x54R,...
Nekateri predstavniki naj bi v Srbiji celo trdili, da je to početje rešilo njihovo tovarno pred propadom oziroma stečajem...

Z lovskimi pozdravi

robert13
2. November 2014, 10:12
Pozdravljeni!

Samo informativno za tiste, ki si želijo doma napolniti grom. Spet so naprodaj krogle grom, se pa da dobit tudi po sto kosov. Sam sem že naročil in dobil 100kom za mojo 308, cena s poštnino 54€.

Robert91922
3. November 2014, 20:01
A si jih naročil v Sloveniji? Sporoči prosim na ZS, kje se jih dobi.

petelinar
20. November 2014, 09:37
Kje v Ljubljani ali bližnji okolici bi lahko kupil grom 7x64(komplet naboj)?

Lahko na zs!

LP

Tine01
5. June 2018, 12:09
Nevem ali imam samo jaz tako smolo ali imam tak visok standard kar se preciznosti tiče, ampak v mojih puškah, prej v kalibru 7x64 raztros po celi tarči (15 cm) in sedaj tudi v novem karabinu .308 win je prvi partizan prava katastrofa. Podobne izkušnje ima tudi brat.Zadovoljen bi bil z raztrosom okoli 5 cm, kar je več je pa tudi za lovsko uporabo že vprašljivo. Glede na to, da tukaj berem same pohvale, me res zanima ali sem edini nesrečnež, ki mu ppu trosi...:icon_redface:

Nisi sam, imam podobne rezultate v .30-06 in 7x64; v 8x57Is je z eno škatlo šlo v ca 5 cm, z naslednjo že po celi tarči...
nekaj podobnega je bilo s SP 9,3x62.. zadetki v premeru 8cm.
S cevi pa gre črno, da ubi bože... :)

lpt

Deerhunter
5. June 2018, 21:42
Da tovarniški patroni PPU znajo raztresati je že dolgo splošno znano. Pač poizkusi kaj drugega. Toliko kot je danes kvalitetne municije je ni bilo nikoli do zdaj.

Tine01
6. June 2018, 07:24
Da tovarniški patroni PPU znajo raztresati je že dolgo splošno znano. Pač poizkusi kaj drugega. Toliko kot je danes kvalitetne municije je ni bilo nikoli do zdaj.

Sej ni panike, je ne uporabljam za lov, niti nisem imel tega namena; sem samo želel preizkusiti tako opevano natančnost in čisto izgorevanje smodnika...biggrin

lp

Andrej Z.
6. June 2018, 07:54
Sam sem imel z ppu-grom raztros do 4cm max z 308win kar se tega tice zadovoljen twist 1:12.Res je malo bolj umazana cev ampak ok za te eur.Kar se krogle tice je za slone saj je trda kot jeklo.Na srnjadi skor ni odipranja ampak se obnasa kot fmj.

Deerhunter
6. June 2018, 08:15
Probaj FOX. Še lisice podira na mestu ob šolskih strelih za plečko, tako hitro odpira.

Tine01
6. June 2018, 08:33
Probaj FOX. Še lisice podira na mestu ob šolskih strelih za plečko, tako hitro odpira.

biggrin Vem. Preizkusil na živih tarčah vsaj ene 50x...

Deerhunter
6. June 2018, 11:25
Mislil sem na tale komentar, da je GROM trda, da se na srnjadi sploh odpira ne. Take krogle jaz ne bi maral. Preveč lovim srnjad in lisice. Tako trde krogle kot je GROM pridejo kot je napisal Andrej v poštev za res težko divjad. Kakšen širši kaliber svoje naredi že zaradi širine krogle, pri manjših kalibrih, ki se jih uporablja za srnjad in lisice pa tako trda krogla ne bo delovala tako kot bi radi.


Kar se krogle tice je za slone saj je trda kot jeklo.Na srnjadi skor ni odipranja ampak se obnasa kot fmj.

zajec
6. June 2018, 13:42
Moja izkušnja 223 rem ppu v moji puški slaba grupa,oz okol 6 cm, kolega ista puška ok. Pri 308 Grom pa grupa pod 4 cm, 2 krogle dobil za kožo ena pri jelenjadi ena pri prašiču,drugače učinek dober,tudi pri srnjadi nisem zaznal kakšnih težav,lahko da gre srnjad do 50 m od nastrela. Tudi kolega s 308 zadovoljen s temi naboji,je pa res malo več pucanja.

Andrej Z.
12. June 2018, 21:26
Lahko dodas sliko zanima me deformacija glede na to da je oddala vso energijo....

zajec
12. June 2018, 22:09
Nimam slike,je pa bila odprta,oziroma taka kot je na slikah v reklamah,s štirimi roglji.

alojz1
13. June 2018, 09:15
Jaz nisem pri Gromu nikoli umel 4 roglje. Je bila gobica. Da nisi kaj zamešal?

zajec
14. June 2018, 22:22
No , uglavnem grom je bil preoblikovan tako kot ga promovirajo.