PDA

View Full Version : 9,3x62



Ganges
22. December 2007, 11:24
Tema s starega foruma


Pozdravljeni!Ker sem v lovskih vrstah šele kratek čas bi vas prosil,če mi lahko poveste kaj več o tem kalibru.Me mal mika,da bi ga nabavil za lov na divje prašiče,predvsem za pogone.Hvala!


Jaz ti ga odsvetujem,nabavi si 8x57,sploh če misliš met za pogone!


Zakaj Dolgin odsvetuješ ta kaliber?


kukar sem jaz seznanjen je to dober kaliber za pogone pa za tezjo divjad :D


Odličen kaliber za pogone na divje prašiče pa tudi za odstrel težje divjadi do nekje 150 metrou. Poznam dva lovca iz hrvaške, ki lovita s tem kalibrom, sta zelo zadovoljna. Divjad pada tudi ob malo slabših strelih, predvsem pa ne dela podpludb in ne razbija. Omogoča pa nam tudi strele v malo bolj zaraščenem terenu. Tako , da če se boš odločiu za ta kaliber, ne boš naredu napake in ti bo kaliber sigurno zelo dobro služiu.


kuje, optimalna izbira če jo boš uporabljal za pogone. Pa tudi drugače hvale in spoštovanja vreden naboj. Proslavil se je predvsem v nemških kolonijah v Afriki. Brez obotavljanja, NABAVI, boš zadovoljen, odkrito povem, da si boš s tem kalibrom in pravilno izbrano kroglo lahko privoščil marsikakšen strel več kot drugače. Tudi grmovje mu ne dela težav - preiskušeno. Na severu zopet pridobiva na svoji stari slavi. (D, A,...)
Lahko ti svetujem da nabavi ČZ 550, cena okoli 800 evrčkov; dobra, zanesljiva in kompaktna repetirka. Odlično se obnese v kombinacijai Elite 4200 1.25-4x24 iluminated dot.
Ne bo ti žal.


Zelo lahko nabaviš veliko dražjo kombinacijo, zelo težko pa veliko boljšo kot je svetoval Šnef. Sam imam odlične izkušnje s češkimi repetirkami in tudi moj znanec zelo uspešno uporablja prav tak Brno 550 9,3x62.



Zakaj Dolgin odsvetuješ ta kaliber?
Zato ker je to "kovast" kaliber! :lol: :lol: Zato,ker imam s tem kalibrom slabe izkušnje - predvsem velik odsun (na ruski puški) ,probal semjo pri enem kolegu,pa ti povem da bi mi jo lahko probal šenkat,pa je nočem! Pa še municija je precej draga,kar je glede na patron tudi logično! Saj ne rečem,da kaliber ni učinkovit,ampak je ravno toliko kot je učinkovit 8x57! A ne?


Če imaš .308 win potlej z 9,3x62 ne boš bolj uspešnejši.
Bolje (bolj racionalno) bi bilo nabaviti 2500 nabojev .308 win (Federal reduced recil) in jih spustiti v tarčo bežeči merjasec.
Ampak te popolnoma podpiram, če se boš odločil nabaviti novo orodje, saj je želja kaj želiš imeti in odobrena sredstva dovolj.


Moje izkušnje so drugačne. Odsun me ne moti oz. nisem opazil da je močnejši kot pri drugih standardnih kalibrih. Cena municije- kdor nima 100 evrotov za 2 pakunge letno,tudi pri drugih kalibrih je oplel. Glede učinkovitosti menim da je učinkovitejši od 8x57 ravno toliko kot je 8 x57učinkovitejši od 7x57 itn.
Edini objektiven minus tega kalibra je da je primeren za strele do 200 m in to predvsem pri tovarniških patronih s težo 18,5 in 19 g. Norma Vulkan 15 g in RWS KS 16 g leti 800 m/s kar je celo hitrejše kot pri večini krogel za 8x57 12.7 g - 770 m/s. Vendar so Nemci tudi to rešili in s tem kalibrom lahko greš tudi na gamsa oz. če si sposoben lahko streljaš tudi na 300 m. V Nemčiji se dobi municija z bakrenimi kroglami ( KJG- kupfer jagd geshoss ) teža 12 g in ta reč leti čez 900 m/s, tako da so rešili tudi problem rezantnosti pri tem kalibru. Učinek te bakrene krogle je odličen na skoraj vsej divjadi, od srnjadi do jelenov odstreljenih tudi na 300 in nekaj metrov razdalje. Več informacij o tem dobiš prek Googla če iščeš KJG munition 9,3x62. To vtipkaš v okence in boš dobil celo goro podatkov, posnetkov , praktičnih izkušenj, kar češ.


Hvala!Ker ne mislim metat denarja za ne vem kako firmo sem sprva tudi sam razmišljal o CZ 550,ko sem pa včeraj slučajno bil v Avstriji sem pa imel v rokah tikka t3 varmint v 9,3X62!Bomba.Puška ima heavy weight cev,dolžina je 60cm.Kopito je sintetično in mi super leži.Na njej je bil montiran schmidt und bender 1,5-6X42 zenith,križ pa fd7.Me je kr zdelal.Žal je bila že oddana.Cena komplet z sako optilock montažo je bila 2400 eurov.Kaj menite o tej ponudbi?


Solidna ponudba, posebej če je montaža original sako/tikka


Janko je omenil KJG in na www.snafu.de lahko najdete več info o tej zelo inovativni krogli.

Učinek na divjad je bp je pa:
1.nedeformacijska
2. relativno lahka za kaliber in za medium kalibre po uredbi o lovčevem orožju nedovoljena.


Janez, malo si me presenetil s trditvijo da je KJG krogla prepovedana oz. da je nedeformacijska. V svetu poteka zelo konstruktivna debata o prepovedi uporabe krogel ki vsebujejo svinec in je nastala cela paleta krogel brez svinca kot so Barnes, bionic black in jellow in še številne druge. Nekatere su narejene iz tombaka, druge iz bakra vendar na posnetkih ki sem jih jaz videl se tudi KJG v tarči oz. pri zadetku deformira in naredi gobo kot je zahteva za lovsko kroglo. Nisem dobil občutek da se obnaša kot klasična vojaška krogla. Sploh ne vem v čem je razlika med KJG kroglo in recimo Bionic black od RWSa, seveda razen v obliki, mislim na učinek. Ali pa recimo še ABC, H-mantel, CDP klasične krogle, z več ali manj svinca, vse so izjemno prebojne in torej zelo nevarne za ozadje tarče, pa niso prepovedane. CDP kroglo so naredili prvotno kot ostrostrelsko kroglo za vojaške namene Švicarji, sedaj je pa dobra lovska krogla. Podatki o tej krogli so na voljo na spletni strani RUAGa.


Zaj bom še pa jaz dodal mal KJG senfa.O tej krogli sem prebral mislim,da večino na strani izumitelja,veliko pa tudi na nemških forumih kot so wild und hund,pirsch,wild veb net...Krogla definitivno ni deformacijska ampak deluje na principu razletavanja.Najbolj podoben je rws h-mantel.Ampak je njuna razlika v strukturi.Kjg je 99% iz bakra med tem ko je pri h-mantel mislim,da polovica iz svinca zadnja pa iz bakra.Poleg tega je pa vso strelivo s to kroglo polnjeno na samem robu dovoljenega.Zgodilo se je tudi,da je kak soliden gewehr kot npr.sauer,steyr,blaser že zaradi tega raspalilo.Krogla se ob udarcu v telo divjadi razleti tako,da povzroči čim večje poškodbe tkiva in površinsko veliko uničenje notranjih organov.zadnji del pa daje siguren izstrel.To omogoča velika hitrost in baker,ki je mnogo trši kot svinec.Vsi uporabniki trdijo,da divjad izredno rada pada v ognju in,da so poškodbe na mesu minimalne.Največji efekt je v magnumih kjer hitrosti krepko presegajo 1000 m/s.Cena je pa 150 eurov za 100 krogel in 300 za sto nabojev.Je pa izumitelj sovražnik vojaških kalibrov kot 308,3006,8x57...Pravi,da imajo premalo prostora za smodnik in so uporabni z njegovo kroglo tja do 250m.Je pa tudi res,da te krogle močno zmanjšajo odsun puške ker so izradno lahke.Kjg spitz 2007 v kalibru 7,62 ima 8gramov v 9,3 pa 10g.Če je kdo od vas long range junky kar veselo po njej!!!


Krogle KJG so tudi izredno precizne!Pa saj so vsi solidsi!



Janez, malo si me presenetil s trditvijo da je KJG krogla prepovedana oz. da je nedeformacijska. V svetu poteka zelo konstruktivna debata o prepovedi uporabe krogel ki vsebujejo svinec in je nastala cela paleta krogel brez svinca kot so Barnes, bionic black in jellow in še številne druge. Nekatere su narejene iz tombaka, druge iz bakra vendar na posnetkih ki sem jih jaz videl se tudi KJG v tarči oz. pri zadetku deformira in naredi gobo kot je zahteva za lovsko kroglo. Nisem dobil občutek da se obnaša kot klasična vojaška krogla. Sploh ne vem v čem je razlika med KJG kroglo in recimo Bionic black od RWSa, seveda razen v obliki, mislim na učinek. Ali pa recimo še ABC, H-mantel, CDP klasične krogle, z več ali manj svinca, vse so izjemno prebojne in torej zelo nevarne za ozadje tarče, pa niso prepovedane. CDP kroglo so naredili prvotno kot ostrostrelsko kroglo za vojaške namene Švicarji, sedaj je pa dobra lovska krogla. Podatki o tej krogli so na voljo na spletni strani RUAGa.

Napaka.
Mislil sem na kroglo Impala.
http://www.impalabullets.at


Za kroglo Impala pa drži, je pa precej draga zadeva ta Impala.


Hvala lepa zaenkrat za vse informacije :D !Bi pa lepo prosil,če še lahko pove kdo kaj o CZ 550.Zanima me predvsem kakšno je kaj kopito na teh puškah in kakšno je proženje?Lp.


Proženje je nastavljivo. Kopito je iz navadne orehove dile, normalno ali monte karlo oblike.


Kakšne pa uporabljate kaj montaže na CZ 550?Sem imel danes eno v roki.Res dobra puška za ta denar.Sem pa opazil,da se ročica zaklepa dvigne precej visoko.Ker bi rad puško uporabljal predvsem za pogone in bo na njej verjetno kak 1,5-6X42 variabel si želim,da bi bila optika montirana čim nižje.Istočasno si pa želim neoviranega repetiranja.Drugače je pa CZ dobra puška.Lp.


Daš puškarju,da ti ročico/vzvod predela tako,da se ne dvigne preveč!
Potem lahko daš kakršnokoli montažo gor!
lp



Hvala!Ker ne mislim metat denarja za ne vem kako firmo sem sprva tudi sam razmišljal o CZ 550,ko sem pa včeraj slučajno bil v Avstriji sem pa imel v rokah tikka t3 varmint v 9,3X62!Bomba.Puška ima heavy weight cev,dolžina je 60cm.Kopito je sintetično in mi super leži.Na njej je bil montiran schmidt und bender 1,5-6X42 zenith,križ pa fd7.Me je kr zdelal.Žal je bila že oddana.Cena komplet z sako optilock montažo je bila 2400 eurov.Kaj menite o tej ponudbi?


jaz sem se zud odločal med CZ IN TIKKO!Pa sem na koncu kupil TIKKA T3 BATUTTA v kalibru 9,3x 62 seveda. puška je dolga cela 105 cm, cev ima dolgo 51 cm in teža 2,9 kg! kupil sem jo v NG kjer je tudi uvoznik za tikko. povem puška kot se šika za pogone!!! jaz ti priporočam tikko. cena puške:900 evrov :D


Hvala za info hanter! :D Sem razmišljal o tikki vendar ne o tem modelu.Za moj okus mnogo prelahka puška za ta kaliber.Ker rad precej časa preživim s puško na strelišču je to zame rahla sado mazo varianta!Če bi se odločil za tikko potem defenitivno t3 varmint.Ampak kocka je padla pojejo kingstoni.Naročil sem cz 550 american v 9,3x62! :D :D :D Cev 60cm,kopito ravno brez svinjskega hrbta,dovolj dolgo,cev brez merkov.Včeraj sem jo sprobal v 3006.Bomba!Teža je pa 3,4 kg.Če bo kasica prasica vzdržala še pa do jeseni schmidt und bender zenith 1,5-6X42 FD7 pa mislim,da je to finito.Samo okrog montaže se ne morem še odločit.Najraje bi imel dobro fiksno.Če ima kdo izkušnje s temi montažami ga prosim za nasvet.Hvala!Lp.


EAW
MAK
Leupold

http://www.egun.de/market/item.php?id=1244345


kuje

Včasih sem hodil z browningom short trac v kalibru 308win.Nato prodal in naročil repetirko v 9,3X62! :D :D :D




0723Kukov

Kako si zadovoljen z kalibrom 9,3x62!


Ne vem še kukov.Še vedno čakam na puško! :( Ampak kolikor sem slišal je menda super kaliber,predvsem za pogone.Mi pa lahko ti kaj več poveš o kalibru.Lp.


Sem z preže ustreil tele in ozimko!

Tele je naredilo se kakih 5 korakov-zadet v rebra mal nizko, brez velikih poskodb!
Ozimka zadeta v srce padla na mestu in to kar na bok isto brez velikih poškodb mesa!

Zelo zadovoljen z kalibrom! Streljam rws 19g TUG!

LP


Tudi sam uporabljam RWS TUG oz. Uni classic po novem z 19 g na vso divjad - nekaj slikic:

srnjak 1 streljan skozi cca 20 m trave (krvna sled)

vstrel:


http://www.moj-album.com/slike/1118175/ROOxxDGS_a_mzrWL.v.jpg

izstrel:

http://www.moj-album.com/slike/1118175/AbrnBiD4b3gxTheo.v.jpg

srnjak 2

vstrel:

http://www.moj-album.com/slike/1118175/OJ1OWf0jFiR48MTk.v.jpg

izstrel:

http://www.moj-album.com/slike/1118175/9FHgawboXNQyR_iF.v.jpg

gumbar:

vstrel (na ramenskem sklepu)

http://www.moj-album.com/slike/1118175/Y1s_t80gFNfF0YyQ.v.jpg

izstrel za plečetom:

http://www.moj-album.com/slike/1118175/nGKAo3nyT8sH8F10.v.jpg

majamagajne@hotmail.com
12. January 2008, 14:52
mene pa zanima katero municijo uporablate in kakšna je kaj cena nabojev ker ga bom kupil:icon_lol:

janko
12. January 2008, 19:53
Do sedaj sem uporabljal TUG 19 g, KS 16 g, Geco TM 16,5 in Norma Vulcan 15 g. Učinek je bil tak kot je videti na slikah ki jih je objavil Miš. Divjad pada v ognju ali v 5-10 m od nastrela. Škode na mesu precej manjše kot pri 7x65 R. Morda so nekoliko večje pri RWS KS 16 g. Uplenil sem s tem kalibrom vso parkljasto divjad razen gamsa- nisem imel priložnosti, in srnjih mladičev. Zanimivo je da divjad večje biomase v pravilu pada na mestu in boljše kot recimo srnjad ki odskoči še 5 -10 m. To se dogaja verjetno zaradi teže krogel ki se v majhni divjadi kot je srnjad niti ne odpre kaj dosti in ne naredi masivne poškodbe kot bi pričakovali. Do sedaj vsa divjad ki je bila zadeta, ni zbežala več kot 10 m od nastrela, krvoslednika nisem potreboval, obvezno prestreljena, z obilno krvavitvijo. Skratka , s tem kalibrom sem do sedaj najbolj zadovoljen za lov pri nas na notranjskem .

majamagajne@hotmail.com
27. January 2008, 16:55
če ima kdo tulce za 9,3x62 za prodati mi naj sporoči na zs.

kurare
28. January 2008, 17:09
Tudi jaz bi rad dosegal tako majhne poškodbe kot Janko in Mouse a mi to z 18 gramsko Normo Vulkan ne uspe. Lani sem z svojo 9,3 x 63 uplenil srno in 2 mladiča srnjadi. Oba mladiča sta z nastrela zbežala še po cca. 40 m. Srna je padla v ognju. Morda moram res streljati bolj zadaj (v jetra?).

Janez

Franc
28. January 2008, 22:11
Ta kaliber 9,3x62 je zelo slab za divje prašiče,verjamete ali pa ne!?

Buši
28. January 2008, 22:49
Franc, daj opiši malo bolj podrobno.

majamagajne@hotmail.com
28. January 2008, 23:02
prvič slišem:icon_eek:

andrej win
28. January 2008, 23:08
franc je verjetno mislil tako,kot pravijo nekateri.... A mogoce ves kateri srot je najboljsi za lisico?? za lisico je tisti,ki gre mimo,ne!!? :icon_wink:
to je gledano iz vidika lisice,ravno tako je pa pomoje mislil franc ko je rekel,da 9,3x62 ni dober za prasica..

kokor slisim od drugih,ga kar pohvalijo,samo kroglo tapravo izbrat,pa je:icon_lol:

lp

Kolovski
29. January 2008, 00:28
Ali mi lahko kdo pove, kakšne druge puške še obstajajo (in so dokaj uporabne) v slovenski jagi kalibra 9,3?

Vem za 9,3 x72, pa še nekej jih je, ter njihova uporabnost... Me zanima zgolj informativno... Hvala

janko
29. January 2008, 11:02
Za informacijo v kal.9,3 obstajajo poleg omenjenega 9,3 X 72 R še 9,3X57, 9,3X 62, 9,3X64, 9,3X 74 R, 9,3X 66 SAKO, 9,3X53 R. Vsi navedeni kalibri so dobri vendar 9,3X 72R je arhaičen, počasen, časi njegove splošne uporabe so minili. 9,3X 57 je popularen v skandinavskih deželah, patrone se dobi samo pri Normi- nekoliko počasnejši kot naslednja dva in to sta 9,3X 62 in 9,3X 74R ki sta najbolj optimalna in najbolj razširjena in najbolj uporabna. 9,3X64 je kaliber ki po lastnostih spada v magnum različico kot evropska konkurenca 357 HH magnum. Preostala dva sta finska in mi nista poznana, s tem da je po podatkih 9,3X 66 SAKO podoben 9,3X 64 in 9,3X53R podoben 9,3X 57. Naboje za te kalibre izdelujejo predvsem evropski proizvajalci Norma, Sako, Lapua, RWS, Sellier/Bellot ker gre za čisto evropski kaliber. Obstajajo še naboji z bakrenimi kroglami prevsem za 9,3X62 in 9,3X64,imajo lažje krogle 10-12 g, so zelo hitre in pravijo zelo precizne. Sem jih naročil in ko jih dobim ter preizkusim bom povedal kakšni so rezultati na strelišču in na lovu.

majamagajne@hotmail.com
29. January 2008, 19:20
janko a ti sam povneš?

Franc
29. January 2008, 22:52
Seveda sem mislil iz prašičje prespektive,nebi rad bil v njegovi koži,ko nekdo
strelja po njem.Šalo nastran,to je odličen kaliber za divje svinje pa navzgor,le
pravo kroglo je treba izbrati.Malo bolj tepe od standardnih kalibrov 8x57is,7x64,30-06Spr...itd.Če pa sami polnimo,pa ni treba iti v extreme,le joulov še moramo imeti zadosti,da bo krogla pravilno delovala glede na maso.Večji oz.težji
komad bomo streljali,bolj se bo krogla odprla!

janko
30. January 2008, 14:33
Ne polnim sam, kupujem.

majamagajne@hotmail.com
6. February 2008, 20:17
mene zanima ali ste zadovolni od norma vulkan 15g kaksne so kaj poskodbe in ucinek na divjadi.se ze vnaprej zahvalujem.

kudu
30. May 2008, 10:05
Mogoče jo to predmet za drugo temo, ampak vseeno kaj pa mislite o kalibru
9,3x62. Osebno mislim, da je primernejši za "lovca". Manj brutalen ter dovolj močan.

zverina
30. May 2008, 18:53
Ja to je pa moja velika želja za Blaserico. Fantastična kombinacija ob 308 :icon_biggrin:

mprimoz
24. June 2008, 19:03
Fantje, tisti ki ste bolj na tekočem s cenami, povejte kolk bi bla vredna češka karabinka v tem kalibru, stara 2 leti brez optike?

andrej win
24. June 2008, 19:20
Fantje, tisti ki ste bolj na tekočem s cenami, povejte kolk bi bla vredna češka karabinka v tem kalibru, stara 2 leti brez optike?

600 eur (js je nebi vec placal)???mogoce manj...odvisno katera je..snemljiv nabojnik,...???

dolgin
25. June 2008, 13:42
Morš vedet,da nova stane okoli 800€

jazbec
25. June 2008, 14:38
Pri dolenjskem trgovcu je 678 evrov (CZ550lux), pa še kakšen popust se da zrihtat..

dolgin
25. June 2008, 16:22
Vprašanje pa je v kolikem času ti jo dolenjski trgovec zrihta in kakšna je dejanska cena!

mprimoz
25. June 2008, 18:25
Možakar želi imeti za to 2 leti staro 600 eur, pa se mi zdi mal preveč. Skoraj rajši bi vzel 8x57IS. Če morda kdo ve za kakšno, prosim na dan z info.

krt
25. June 2008, 18:31
Možakar želi imeti za to 2 leti staro 600 eur, pa se mi zdi mal preveč. Skoraj rajši bi vzel 8x57IS. Če morda kdo ve za kakšno, prosim na dan z info.

Klikni na male oglase.Sem videl,da jih je nekaj na prodaj.
lp

miš93
12. December 2008, 16:13
Krogla GSHV 15g 9,3x62 - iz lanščaka dostreljenega na iskanju:

http://www.moj-album.com/slike/1118175/MeVhrVTCwqLI_3Id.jpg

Pot krogle in mesto kjer je kočala:

http://www.moj-album.com/slike/1118175/leJUyXWLlap_dkVg.jpg

*PS: Pujs je cca 2 meseca nosil s seboj še tole kroglo ki je "obrnila pred rebri na plečetu" (ni vstopila v prsno votlino) - 7mm - verjetno Sierra (na sliki zraven 9,3 GSHV):

http://www.moj-album.com/slike/1118175/T_OnRIiFsyNjJ7bk.jpg

zlatorog
16. February 2009, 19:04
Zanima me katera krogla bi bila primerna za daljše strele in v kateri teži. LP

miš93
17. February 2009, 09:36
Tole zgoraj (15g) se da pri normalni dolžini cevi (60 cm) naviti do 870 m/s - dobiš cca. 8x68S - jaz toliko ne rabim in gre samo 790m/s.

Z Mollerjevo 10g pa še več: http://www.lima-wiederladetechnik.de/9,3-mm/9,3x62.htm

zlatorog
17. February 2009, 11:04
Tole zgoraj (15g) se da pri normalni dolžini cevi (60 cm) naviti do 870 m/s - dobiš cca. 8x68S - jaz toliko ne rabim in gre samo 790m/s.

Z Mollerjevo 10g pa še več: http://www.lima-wiederladetechnik.de/9,3-mm/9,3x62.htm
Kaj pa je to za ena krogla? Kaj pa kakšna tovarniško polnjena krogla? LP

miš93
17. February 2009, 12:22
Prospekte v roke pa študirat :icon_wink:
- od tovarniških je najbolj razantna Impala
- v teoriji čim lažjo in čim hitrejšo kroglo
- v praksi obvezno preizkusit na strelišču

zlatorog
17. February 2009, 12:34
miš93, hvala. LP

kuje
17. February 2009, 15:52
KJG je kr v redu!Iz lastnih izkušenj.

trma
18. February 2009, 11:09
Kuje, kdaj boš nabavil omenjeno puško v kalibru 9,3 x 63 in kakšno?

kuje
18. February 2009, 11:54
Ne bom je nabavil.Sem nameraval pa sem si potem premislil.V našem lovišču ni divjadi za katero bi potreboval tak kaliber.Je pa definitivno super izbira za lovca,ki ima v lovišču možnost streljat na težjo jelenjad,divje prašiče,medveda...Že šest let lovim z 308win zdaj pa sem za 100eur nabavil repetirko Lord v kalibru7X57 katero bom uporabljal predvsem za zalaz.Sem pa videl dva uplenjena srnjaka v kalibru 9,3X62 s kroglo KJG.Res zanimivi rezultati.Tako,da tudi jaz sedaj uporabljam to kroglo v 308win in sem zelo zadovoljen.

janez valentic
19. February 2009, 10:58
Kuje, kdaj boš nabavil omenjeno puško v kalibru 9,3 x 63 in kakšno?

9,3x63 - a je to kaj novega?:icon_twisted:

miš93
19. February 2009, 11:09
Najbrž "škrat" - ampak 9,3x63 tudi obstaja - leta 1940 sta ga skonstruirala Minhenska puškarja Miller & Val Greiss - naboj je označen kot 9.3x63 RWS / 9.3x63 G Mauser / 9.3x63 G RWS / 9.3x63 Miller & Val Greiss:

http://www.municion.org/9_3x63/9_3x63.gif

trma
19. February 2009, 17:29
9,3x63 - a je to kaj novega?:icon_twisted:

vseekakor 9,3x62.

lp

miš93
7. June 2009, 20:19
Še eno poročilo o 9.3x62, 15g GSHV - srnjak streljan "v špic" - se oproščam ampak stari me je že opazil in ni bilo šans da bi čakal da mi pokaže "flanko" - ga ne bi videl nikoli več - in pa, v strel sem bil povsem siguren - srnjak je padel na mestu:

Vstrel:

http://www.moj-album.com/slike/1118175/sP1wS1_EmT3oXZ0Q.jpg

Izstrel:

http://www.moj-album.com/slike/1118175/hraVoEWppvthT4c6.jpg

Izstrel od blizu:

http://www.moj-album.com/slike/1118175/vlqDFzhZ9AkmQmN0.jpg

ostrostrelec.pero
8. June 2009, 08:30
miš93 tarfila je napisal besede ki so zakon in tudi ti bi jih lahko upošteval,ODITI NA LOV JE OBVEZNO, STRELJATI PA NE.

ZR7
8. June 2009, 08:54
miš93 tarfila je napisal besede ki so zakon in tudi ti bi jih lahko upošteval,ODITI NA LOV JE OBVEZNO, STRELJATI PA NE.

Če je v planu, če je strelec sposoben, če strel kot tak omogoči, da divjad pade v ognju... zakaj pa ne. Kvaliteta mesa je povsem drugotnega pomena in po pomembnosti šele za pravilno izvedenim planom.

Pa vseeno me zanima, kaj tak kaliber dela v notranjosti. No seveda je bilo tu dokaj "župce"?!

miš93
8. June 2009, 09:19
ZR - prav nič posebnega - krogla se odpira takoj ali kmalu (5cm) po zadetku do svojega max. premera: vstopna stran v prsni votlini 15mm, izstopna pod kožo fi 15mm - kljub temu da krogla ostane kompaktna (kot je na sliki dobljena iz prašiča) pa je porezala vse srčne žile:

http://www.moj-album.com/slike/1118175/MeVhrVTCwqLI_3Id.jpg

Imam še eno kroglo ki sem jo našel v zemlji za tarčo in je povsem enaka kot tale na sliki.

miš93
8. June 2009, 09:24
P.S. Vamp je razen vstopne in izstopne luknje ostal cel, tako da tudi župce ni bilo toliko.

miš93
8. June 2009, 09:30
+ zadeta ni bila nobena mišica razen tiste nizko v vratu tako da je meso skoraj 100% nedotaknjeno.

Trotovšek Tomaž
11. August 2009, 07:23
Zanima me, katero kroglo v omenjenem kalibru priporočate za lov (srnjad, gams, muflon, divji prašič, jelenjad). LPT

sauer202
11. August 2009, 10:59
Jaz osebno ti priporočam kakšno tako kroglo, kot jo uporablja Miš93, kot jo ima na sliki. Sam sem streljal gamsa z Sierro, ampak sem razočaran (smo ga mogli iskat, ni pa bilo slabo zadeto.)

bena
23. June 2010, 08:31
Sam uporabljam H-mantel 16,7g in sm prezadovoljen z njim pa naj bo to srnjad ali pa vse tja do medveda.Pa tud razdalja tja do 250 metrov ni problem.Pada pa vse na mestu ali 10 metrov od nastrela.Podplutbe pa skoraj ni.

alojz1
23. June 2010, 08:54
Jaz osebno ti priporočam kakšno tako kroglo, kot jo uporablja Miš93, kot jo ima na sliki. Sam sem streljal gamsa z Sierro, ampak sem razočaran (smo ga mogli iskat, ni pa bilo slabo zadeto.)

Če boš še kakšnega gamsa streljal, predvsem v prsku. boš še večkrat razočaran. Pa ni kriva krogla

Tomaž Ražman
24. January 2013, 22:23
Počasi se bom lotil dela, ker me že kar malo srbi pod prsti, pa še jaga se bliža koncu, tako da bo treba drugač cajt porabit :)

miš93
25. January 2013, 00:10
Tomaž zanimiva izbira smodnika (VV150 - precej počasen?) za 19g TUG (UNI) - kakšne hitrosti dobivaš?

Moji favoriti zaTUG-e so malo hitrejše gorljivi VV135, R903 IMR(H)4895...

jagerboss
25. January 2013, 08:35
Počasi se bom lotil dela, ker me že kar malo srbi pod prsti, pa še jaga se bliža koncu, tako da bo treba drugač cajt porabit :)

Morda pa končno pridem na vrsto tudi jaz!!Bighand

Tomaž Ražman
25. January 2013, 08:49
Tomaž zanimiva izbira smodnika (VV150 - precej počasen?) za 19g TUG (UNI) - kakšne hitrosti dobivaš?

Moji favoriti zaTUG-e so malo hitrejše gorljivi VV135, R903 IMR(H)4895...

Najpočasnejši ki sem probal je bil 140 pa so ble hitrosti do 690 z 150 pa 730 pol pa se mi je samo pritisk povečeval ce sem večal polnjenje. In pol magična formula(magnum netilke) in zdej dobim 750m/s. Z original pa pride 700...

Tomaž Ražman
25. January 2013, 08:51
Morda pa končno pridem na vrsto tudi jaz!!Bighand

Ja zdej bi pa res bil cajt !

Tomaž Ražman
26. January 2013, 22:22
Delo poteka :limona:

kuje
18. March 2013, 20:35
Ker je minilo že kr nekaj let odkar sem se spogledoval s tem kalibrom in sem si letos rekel zdaj ali nikoli sem naročil puško v tem kalibru.Zdaj sem pa pred vprašanjem katero strelivo uporabljat za lov.Za na tarčo bom za začetek uporabljal Geco Target.Za lov bom pa prosil,če kdo uporablja ta naboj,da prosim napiše svoje izkušnje ter katero strelivo uporablja.Hvala!Lp.

Tomaž Ražman
18. March 2013, 22:46
Ker je minilo že kr nekaj let odkar sem se spogledoval s tem kalibrom in sem si letos rekel zdaj ali nikoli sem naročil puško v tem kalibru.Zdaj sem pa pred vprašanjem katero strelivo uporabljat za lov.Za na tarčo bom za začetek uporabljal Geco Target.Za lov bom pa prosil,če kdo uporablja ta naboj,da prosim napiše svoje izkušnje ter katero strelivo uporablja.Hvala!Lp.

Kuje, ne boš razočaran nad izbiro!
Jaz sicer sam polnim in uporabljam lapua mega(18,5g) krogle za pogone in rws tug(19g) za čakanje za na tarčo pa so mi fajn norma jagd match ki ne rukajo nič in mi nesejo isto kot rws in lapua...

Z lapuo mega sem uplenil 13 prašičev od 20 do 70kg in nimam pripomb... Ni dosti razbijala, vedno prebilo, razen pri lanščaku ustreljenem v glavo...
Rws tug pa sem uplenu lanščakinjo 50kg, z strelom malce preveč za pleče, razbitega praktično nič, krvna sled se je začela čez 5m od nastrela in je bila kot bi z zalivalnikom zalival, najdu sem kroglo v zemlji... jo bom jutri prilepu...

Kolega je pa 2 tedna nazaj naredil test, postavil je 12 imenikov slo prilepljenih skupaj in ustrelil not 1x RWS evo 1x Geco plus 1x ppu grom. Grom je prebil 8 imenikov rws in geco pa vse...

alojz1
18. March 2013, 22:53
Grom je prebil 8 imenikov rws in geco pa vse...
Ali sedaj delajo Grom tudi v 9,3mm ?

THEHUNTER
18. March 2013, 22:57
Sicer še ne bom kupoval puške, ker še nimam izpita biggrin, ampak me vseeno zanima slednje. A si mogoče že z tem kalibrom streljal srnjad, pa kakšne so bile poškodbe na mesu ipd.?

alojz1
18. March 2013, 22:59
Manjše kot z 223.
Sicer nimam puške vendar vidim zadetke.
Verjetno bo Tomaž potrdil, da lahko mirno tudi mladiče z njo loviš.

THEHUNTER
18. March 2013, 23:54
Super! Ker se mi ta kaliber precej dopade :icon_wink:
Meni osebno se zdi eden boljsih za razdalje tja do 150m za lov nase divjadi...za pogone pa verjetno more bit tudi majka od kalibra. Kratka cev, neobcutljiva krogla na ovire, veliko energije. Kaj ces boljsega.
Seveda pa je velilko odvisno od krogle kot pri vsakem kalibru.
Verjetno bo tudi majhen kaliber z nepravo kroglo naredil "minestro".

Tomaž Ražman
18. March 2013, 23:55
Ali sedaj delajo Grom tudi v 9,3mm ?

O ne moja napaka krogla ni GROM ampak SP...

Srnin mladič bo razbit, vendar nič hujše kot z .308... Na večji srnjadi pa je presenetljivo kako ta kaliber lepo dela...
Za 9,3 so tako al tako vse krogle trše kot pri .30 ali še manj in krogla prebije srnjad praktično brez expanzije...

Za moje pojme je to vsestranski kaliber edino odsuna ne gre zanemarit...

Tomaž Ražman
18. March 2013, 23:58
Seveda pa je velilko odvisno od krogle kot pri vsakem kalibru.
Verjetno bo tudi majhen kaliber z nepravo kroglo naredil "minestro".

Majhen kaliber bo prej minestro naredu kot 9,3x62...

rws
19. March 2013, 00:30
kolega je januarja uplenil muflona z 9,3x62 s kroglo rws evo. Muflon je bil zadet v sredino plečke, izstrel pa za plečetom. Na vstopni rani ni bilo nobenih poškodb(se pravi samo luknja od krogle!..česa takega še nisem videl), izstrel pa premera manj kot 2cm, podpludbe pa mogoče 1cm okrog rane. Je res da sem videl samo 1 komad uplenjen s tem kalibrom in to kroglo, v 308win sem jih videl nekaj in bi rekel da EVO v tem kalibru niti približno ni vreden svojega denarja - v 9.3x62 po videnem sigurno je!
Seveda pa ne dvomim, da je "domača" Mega sposobna precej podobnih rezultatov!

alojz1
19. March 2013, 08:46
v 308win sem jih videl nekaj in bi rekel da EVO v tem kalibru niti približno ni vreden svojega denarja - v 9.3x62 po videnem sigurno je!

Tale je pa malo bosa, kajne ?
Vsak, ki ima nekaj znanja bo že po konstrukciji in opisu krogle ugotovil, kako se bo obnašala ob zadetku. EVO pa je krogla, kjer 50m/s ne pomeni nič.

THEHUNTER
19. March 2013, 09:21
Za moje pojme je to vsestranski kaliber edino odsuna ne gre zanemarit...

Sigurno eden boljših kalibrov za lov v Sloveniji!
Če se puška uporablja večinoma za lov bo pomoje tako ali tako tudi odsun bolj zanemarljiv. Če pa se bo spustil kakšen strel na tarčo več, se bo pa sigurno poznalo biggrin.


kolega je januarja uplenil muflona z 9,3x62 s kroglo rws evo. Muflon je bil zadet v sredino plečke, izstrel pa za plečetom. Na vstopni rani ni bilo nobenih poškodb(se pravi samo luknja od krogle!..česa takega še nisem videl), izstrel pa premera manj kot 2cm, podpludbe pa mogoče 1cm okrog rane.

Verjamem!
Preveč jih misli, da ta kaliber nevem kako razbija le zaradi premera krogle. Ne pogledajo pa hitrosti krogle ali pa še niso videli zadetkov na divjadi...

Edini problem tega kalibra je pomoje draga municija.. ampak če se bo puška uporabljala večinoma za lov in manj za tarčo, bo tako ali tako tudi to zanemarljivo biggrin

Kolovski
19. March 2013, 09:32
Sigurno eden boljših kalibrov za lov v Sloveniji!
Če se puška uporablja večinoma za lov bo pomoje tako ali tako tudi odsun bolj zanemarljiv. Če pa se bo spustil kakšen strel na tarčo več, se bo pa sigurno poznalo biggrin.


Edini problem tega kalibra je pomoje draga municija.. ampak če se bo puška uporabljala večinoma za lov in manj za tarčo, bo tako ali tako tudi to zanemarljivo biggrin

A to govoriš iz lastnih izkušenj?

kuje
19. March 2013, 09:38
No vidim,da vas kr nekaj pozna in uporablja ta naboj.biggrinJaz sem se najbolj ogrel za ali Lapua Mega,Sako Hammerhead ali Hornady Interlock SP RN.So nekje v srednjem cenovnem rangu in sodeč po izkušnjah lovcev iz nemško govorečih dežel delajo dobro.Vse pa imajo težo 18,5g.V višjem cenovnem rangu je pa TUG-UNI ali TOG BRENNEKE.Sploh slednjega zelo priporočajo kot univerzalno kroglo v tem kalibru.Mogoče še Geco Plus?...Najbolj me vleče k 18,5g...mislim,da je to nekakšna standardna gramaža v tem kalibru.Kaliber bom pa največ upoorabljal za pogone ter čakanje na krmišču.Za srnjad ter gamsarijo sem pa naročil cev v 270win.Prvi teden aprila ko puška pride bo hitr....moram nekaj potuhtat....hvala za info.Pa le napište še kej...

THEHUNTER
19. March 2013, 10:02
A to govoriš iz lastnih izkušenj?

Tako kot sem videl zadetke ipd. Druge stvari pa so itak logične :icon_wink:
Več kot to pa ne morem rečt ker z njim nisem še lovil in imam premalo izkušenj.. Več bom lahko povedal ko bo izpit narejen in bo puška doma :yea1:,
Res da je do izpita še nekaj časa ampak je vseeno moja skrita želja puška v kalibru 9,3x62..biggrin

muzikant
19. March 2013, 10:23
Tako kot sem videl zadetke ipd. Druge stvari pa so itak logične :icon_wink:
Več kot to pa ne morem rečt ker z njim nisem še lovil in imam premalo izkušenj.. Več bom lahko povedal ko bo izpit narejen in bo puška doma :yea1:,
Res da je do izpita še nekaj časa ampak je vseeno moja skrita želja puška v kalibru 9,3x62..biggrin

Forum ni namenjem odkrivanju skritih želja ampak izmenjavanju znanja. Ker zadevnega znanja nimaš, te šeenkrat prosim da količino postov prilagodiš znanju, to bi bilo cca. eden na tri mesece, vprašanja pa kar postavljaj brez omejitev.
Tvoje skrite želje pa so po naslednjem vrstnem redu:
- praznovati 18 rojstni dan
- biti sprejet v LD
- narediti izpit o varnem rokovanju z orožjem
- pribobiti dovoljenje za nabavo orožje
- nabaviti puškov 9,3*62
in nato boš lahkoi dajal nasvete in izkušnje



No vidim,da vas kr nekaj pozna in uporablja ta naboj.biggrinJaz sem se najbolj ogrel za ali Lapua Mega,Sako Hammerhead ali Hornady Interlock SP RN.So nekje v srednjem cenovnem rangu in sodeč po izkušnjah lovcev iz nemško govorečih dežel delajo dobro.Vse pa imajo težo 18,5g.V višjem cenovnem rangu je pa TUG-UNI ali TOG BRENNEKE.Sploh slednjega zelo priporočajo kot univerzalno kroglo v tem kalibru.Mogoče še Geco Plus?...Najbolj me vleče k 18,5g...mislim,da je to nekakšna standardna gramaža v tem kalibru.Kaliber bom pa največ upoorabljal za pogone ter čakanje na krmišču.Za srnjad ter gamsarijo sem pa naročil cev v 270win.Prvi teden aprila ko puška pride bo hitr....moram nekaj potuhtat....hvala za info.Pa le napište še kej...

Kar koli od naštetega boš vzel bo ok. Tako da se odloči. Sam uporabljam TUG.

Zvitorepec
19. March 2013, 12:50
http://www.forum-lov.org/forum/picture.php?albumid=95&pictureid=696

evo, izbira je kar pestra

miš93
19. March 2013, 13:56
Sam uporabljam TUG.

:hooray:

alojz1
19. March 2013, 14:09
Sedaj delajo tudi:
TOG ( angleško : Torpedo Optimalna-Geschoß) (2003),
TAG ( angleško : Torpedo Alternativ-Geschoß). (2007), brez svinca
Predvsem zadnja je aktualna.

kuje
19. March 2013, 16:59
Ja TUG...pri RWS-UNI...mi gre kr po glavi.Imel sam zelo dobre izkušnje s to kroglo v 30-06.Bom prosu muskontarja pa Miš93,da mi povesta kakšno je delovanje krogle na pogonih predvsem na divjadi do 60kg očiščene teže.Ker na težjo divjad vem,da deluje dobro.Zanima me predvsem,če divjad te mase pada v ognju.Zanimivo je pa tudi,da stane original strelivo Brenneke s to kroglo pri Frankonia 69,50eur pri RWS pa 87eur.:icon_confused:Isto cenovno razliko je mogoče opaziti tudi pri drugih ponudnikih....Pri nas je verjetno možno dobit Brenneke samo pri Fanzoju tam so pa cene:whistle:Ve kdo v čem je razlika??

Tomaž Ražman
19. March 2013, 19:36
Tako da se odloči. Sam uporabljam TUG.
Kmalu pride nova kolekcija na probo, pol ne boš niti pomislu na kej drugega :icon_cool:
Pa kaj tko jebeš te mulce :)

kuje
19. March 2013, 19:46
Jebeš???Dej no...ne takih besed tuki stresat...:icon_wink:

muzikant
19. March 2013, 21:15
@kuje
Sem ti ?e vse po telefonu razložil. Učinek bo isti kot 30.06, prednji mehkejši del fragmentira, trši del pa prebija. Zadet boš pa mogel vseeno.
Razlike med Rws in Brenneke ni.

kuje
19. March 2013, 22:38
O je.V ceni!!!:OK:Bom TUG sprobu.Hvala za info.

PROF.racoon
19. March 2013, 23:45
Sem našel zanimiv test:
http://www.wildundhund.de/r30/vc_content/bilder/firma438/Archiv_2009/046_051_munitionsvergleich.pdf

kuje
20. March 2013, 00:10
Zanimivo!!!:icon_study:

pikolis28
23. March 2013, 20:15
Ali ima kateri izkusnje s kroglo DK 14,6g v kalibru 9,3x62?

PROF.racoon
26. March 2013, 10:47
Če komu kaj pomaga pri izbiri krogle:

http://i15.photobucket.com/albums/a396/TilleyMan/IMG_5659.jpg
http://i15.photobucket.com/albums/a396/TilleyMan/IMG_5660.jpg
http://i15.photobucket.com/albums/a396/TilleyMan/IMG_5668.jpg
http://i15.photobucket.com/albums/a396/TilleyMan/IMG_5667.jpg
http://i15.photobucket.com/albums/a396/TilleyMan/IMG_5671.jpg

alojz1
26. March 2013, 11:19
Pri tako lepo prikazanih prerezih krogel ni treba več spraševati kako katera deluje. Z malo izkušenj lahko vsak ugotovi.

Tomaž Ražman
3. May 2013, 09:49
Gumbar uplenjen na 40m z RWS TUG 19g, vhodna in izhodna rana...
Podpludb praktično ni bilo...

svinja kralj živali
12. June 2013, 21:52
Fantje mene sam tko mal zanima kojk bi lahko bla najkrajša dolžina cevi za 9,3 da bi bla natančnost na 100 še zmer zanesljiva za lovsko pravičen strel.LP

hunterxxxl
12. June 2013, 22:13
50 cm

muzikant
12. June 2013, 23:36
@svinja kž
Preizkušeno 46cm, sigurno bi šlo še kak cm krajše. Vprašanje je lahko tudi v smeri sposobnosti strelca.
A si realiziral kaj od groznih nabav orožja, za katerega si se zanimal ?

@huntelxxxl, a to ti malo čez palec odgovarjaš ali iz izkušenj ?

hunterxxxl
12. June 2013, 23:54
Odgovor sem dal na podlagi tega, da večina proizvajalcev dela za ta kaliber najkrajše cevi dolge 50cm, drugega razloga ni :icon_wink:

muzikant
13. June 2013, 00:00
Sauer recimo dela 46cm. :icon_wink:

svinja kralj živali
13. June 2013, 20:35
Muzikant, ja sem si kar nabral sivih las ko sem hodil okrog trgovin in puškarjev pa spraševal, pa je blo zmer kaj narobe.Al mi ni v roke pala,puškarji so bli dragi(10.000? pa gor..)...tako da zaenkrat je še tastara pr hiš, bo pa enkrat če bo bog dau tud 9,3 pršla. biggrin
Kok je pa kaj z izgubo hitrosti če so cevi tk kratke?

Lovski zdravo

bumbum
13. June 2013, 21:01
če bo bog dal, boš enkrat tud Š na tipkovnici porihtal ;)

muzikant
13. June 2013, 21:30
Izguba pri 9,3*62 ni omembe vredna. Merodajna pa je efektivna dolžina cevi, ki je lahko zaradi različnih načinov zaklepanja enaka pri različnih skupnih dolžinah cevi.:icon_wink:
Ka pa sanjaš o 10jurjih, a si bil v zlatarni ?

svinja kralj živali
13. June 2013, 23:18
fantje se opravicujem bom probou postimat š na tipkovnici kr men ga kaze vam pa ocitno ne..bomo zrihtal :icon_wink:
Aja muzikant puskarje sem spraseval za dvocevne risanice(priveznjena cev) pa niso bli nc kj pocen, repetirk sm pa enih par u rok držal(sauer,titan,cz) pa mi ni nobena nc kej u roke pala se najbol je bla blizu mauser M03 solid(cev 50 cm) zato tud sprašujem kk je sz cevjo.Ah sej se bomo že odličil počas biggrin

lovski zdravo

hunterxxxl
14. June 2013, 00:18
Kupi si polizdelek, daj naredit kopito po meri, potem bo padla v roke...

kuglaabc
14. June 2013, 07:29
Tale merodajna dolžina cevi mi ravno ne gre v .... kaj to pomeni muzikant?

kuglaabc
14. June 2013, 07:32
Evo je še mal zgodaj, izpustil sem efektivno dolžino, ne vem sicer od kdaj se to meri in navaja. Po standardih je dolžina cevi od dna cevi, do vrha cevi. Sicer ima cev šest elementov (dno cevi, ležišče naboja, ..... vrh cevi)

Tomaž Ražman
14. June 2013, 08:30
Fantje mene sam tko mal zanima kojk bi lahko bla najkrajša dolžina cevi za 9,3 da bi bla natančnost na 100 še zmer zanesljiva za lovsko pravičen strel.LP

Preberi si moje poste v temi krajšanje cevi...

muzikant
14. June 2013, 10:01
Evo je še mal zgodaj, izpustil sem efektivno dolžino, ne vem sicer od kdaj se to meri in navaja. Po standardih je dolžina cevi od dna cevi, do vrha cevi. Sicer ima cev šest elementov (dno cevi, ležišče naboja, ..... vrh cevi)

Proizvajalci navajajo skupno dolžino cevi, v katero so všteti tudi elementi (ležišče glave zaklepa), ki ne vplivajo na hitrost krogle, zato je pač efektivna dolžina pri npr. Blaserju standardne dolžine cevi 57,5 cm vsaj 8 cm krajša.:sign13::sign13:

kuglaabc
15. June 2013, 14:58
Muzikant pozdravljen.
Ja se strinjam, efektivni del cevi. Proizvajalci streliva opravijo teste iz standardnih cevi, mislim na dolžine cevi. Vendar so to testne cevi, katere imajo bistveno manjše tolerance od serijsko izdelanih cevi. In jih tudi pogosteje menjavajo v zaklepiščih. Ne vrzi seme dvoma o dolžinah cevi ostalim bralcem foruma. Kajti garantiram, da jih je vsaj polovica, če ne več šla merit cevi v svojem orožju. Žal je hitrost odvisna od cele cevi, pred veliko leti sem tudi sam razmišljal podobno, dokler nisem imel možnosti se pogovoriti z ljudmi, ki izvajajo teste. O še kako vpliva ležišče in takoj za njim prehodni konus, oz. konični prehod pred ožlebljenim delom. Pogojni vpliv ali krogla naleže povsem v najnižji del polj ali pa ima nekaj manj ali več prostega leta do urezovanja v ožlebljeni del cevi. Še enkrat, se strinjam, da je efektivni del krajši, potemtakem bi bile navedbe dolžin cevi dvojne, kot tudi balistični podatki v priročnikh za polnjenje streliva kjer navajajo rezultate meritev. Posameznik ne more doseči testnih hitrosti z individualnimi elaboracijami. To je varovalka proizvajalcev smodnika, skupaj z proizvajalci orožja, da ne prihaja do tožb proti njim, od uporabnikov v kolikor bi prišlo do poškodb orožja in bog ne daj tudi strelca. Kar pred letom 2003 niti ni bilo tako redko. Pa to je že nova zgodba.
Torej nas uporabnike orožja različni proizvajalci zavajajo z navedbami tehničnih podatkov?
Je bolje kupiti daljšo cev, npr. bom raje kupil Walterjevo cev dolžine 65 cm, da bom imel efektivnega dela cevi okoli 60 cm. Gremo menjat cevi, kaj bodo puškarji zadovoljni, porast posla, ali raje počakajmo na tako imenovano mrtvo sezono.

Pa lep pozdrav.

muzikant
16. June 2013, 18:53
Ker govorimo o vplivu dol?ine cevi na hitrost krogle, in so ralike v dol?ini le?išča pri istem kalibru in različnih proizvajalcih zanemarljivo majne, njihov vpliv na hitrost ni relevanten.

pikolis28
8. April 2014, 19:26
14051 9,3x62

Tomaž Ražman
8. April 2014, 20:46
9,3x62

Lepa grupa! Moja enako dobro grupira z 19g tug polnjenim...

pikolis28
8. April 2014, 21:33
Lepa grupa! Moja enako dobro grupira z 19g tug polnjenim...

meni pa z 14,6g DK polnjenim.

mugo
5. December 2014, 14:32
Katero strelivo bi priporočali za polavtomat 9,3X62, cev je 51cm? Za kakšen namen se tako puško uporablja verjetno ne rabim razlagat, želja pa je, da strelivo ni pretirano drago in da je po možnosti brez svinca ali vsaj bonded.

denis jež
5. December 2014, 16:54
Mislim, da bo tvojim zahtevam nekje najbližje Sako hamerhead 18,5g. Kolikor sem jo sam preizkusil na 9,3x62 ni slaba krogla.

PROF.racoon
8. December 2014, 23:10
Kaj pa Lapua Mega?

pikolis28
9. December 2014, 21:30
Kaj pa Lapua Mega?

to ni losa krogla :icon_lol:

Bajo
27. January 2015, 11:43
Lep pozdrav. Zanima me, če ima kdo izkušnje z nabojem Prvi Partizan 9,3X62?

PROF.racoon
28. January 2015, 00:19
Ko sem ugotovil, kako maže cev, sem takoj zamenjal...
Uporabljam doma polnjeno Lapuo Mega in Barnes TTSX...

Bajo
28. January 2015, 13:05
Racoon hvala

lisičnik
30. October 2015, 19:14
Zanima me ce ima kdo izkusnje s crveno zastavo m70 v tem kalibru?

pikolis28
3. November 2015, 06:44
Zanima me ce ima kdo izkusnje s crveno zastavo m70 v tem kalibru?

Slab kaliber:icon_lol::icon_lol:

lisičnik
3. November 2015, 13:14
Kakor za koga

pikolis28
3. November 2015, 18:24
Kakor za koga

:icon_wink:

dik
3. November 2015, 21:52
lepo pozdravljeni
zanima me kako bi se obnesel ta kaliber v steyr classic z cevjo 51cm sprašujem glede odsuna ker puška vaga 3,2kg
hvala za odgovore

alojz1
3. November 2015, 21:55
V tako kratki cevi zgubi krogla precej na hitrosti. Ne vem zakaj želiš ta kaliber. Pojasni.

denis jež
4. November 2015, 09:14
lepo pozdravljeni
zanima me kako bi se obnesel ta kaliber v steyr classic z cevjo 51cm sprašujem glede odsuna ker puška vaga 3,2kg
hvala za odgovore


Odsun je v veliki meri odvisen kakšno municijo boš izbral. Evo 18,8g in pa tug 19g pri teh dveh je odsun kar konkreten. Norma vulkan 15g je odsun primerljiv z 30-06 in 8x57. Hitrosti pa iz 56cm na 51cm cev ne izgubi prav dosti. Na strelišču je pri 9,3 dobro upoštevati, da ne streljaš preveč.
jaz nikoli ne dam več kot 5 strelov skupaj. Največkat le 3x ustrelim in končam s treningom. Saj se ti po več strelih hkrati lahko hitro zameri. Na lovu pa odsuna itak ne čutiš.Uglavnem to je kaliber za jago ne za nabijanje na strelišču.

alojz1
4. November 2015, 10:06
Saj se ti po več strelih hkrati lahko hitro zameri. Na lovu pa odsuna itak ne čutiš.Uglavnem to je kaliber za jago ne za nabijanje na strelišču.
Za trening je 223, za jago pa 9,3. Al kako? :icon_eek:
Saj vem kaj si hotel povedati. Ampak malo čvekanja v tem mrtvilu ne bo odveč. biggrin
Naj dodam samo tole. Ta kaliber je pri nas za poznavalce. Ki ve za kaj ga bo rabil. In ki obvlada streljanje. Pa za Afriko.

PROF.racoon
4. November 2015, 12:05
Kakor za koga

Lisičnik, Pikolis je mislil, da je to slab kaliber za divjad. :icon_lol: Isto kot svinec, ker divjadi zelo škodi... :icon_wink:

PROF.racoon
4. November 2015, 12:11
Za trening je 223, za jago pa 9,3. Al kako? :icon_eek:
Saj vem kaj si hotel povedati. Ampak malo čvekanja v tem mrtvilu ne bo odveč. biggrin
Naj dodam samo tole. Ta kaliber je pri nas za poznavalce. Ki ve za kaj ga bo rabil. In ki obvlada streljanje. Pa za Afriko.

Pa za tiste, ki ne maramo veliko škode na uplenjeni divjadi. :icon_wink:


Za na strelišče sem si omislil/kupil dodatno neoprensko kapo za na kopito z vložki iz moos gume, kjer si sam reguliraš debelino. Tako lahko brez problema oddaš tudi 10 ali več strelov.

Je pa res, kar piše Jež, da je odsun zelo odvisen od teže krogel, ki ga na jagi itak ne boš čutil.

alojz1
4. November 2015, 12:56
Je pa res, kar piše Jež, da je odsun zelo odvisen od teže krogel, ki ga na jagi itak ne boš čutil.
Tole lahko babici razlagaš.
Spet hočete nekoga prepričati o nujnem nakupu tega kalibra. Pa smo že enkrat pisali. Škoda je razlagati to nekomu, ki ga ne poznamo. Ljudje smo zelo različni. Puško v roke pa par strelov spustiti. Pa takih vprašanj ne bo več.

alojz1
4. November 2015, 13:10
Bom pojasnil za tiste, ki ne razumete. Na jagi res ne bomo čutili udarca.
Sem videl znanca z svežim odtisom daljnogleda. Pa ga vprašam, če je zadel. Čudno me je gledal kako vem, da je streljal. Za "štempelj" sploh ni vedel. Tako je bil skoncentriran na divjad.
Posledice tega pa so dolgotrajne. Sploh ne ve, da cuka. Od takrat zadetki slabi, desno nizko. Pa še name se jezi, ko sem mu za to napako povedal. Ne prizna pa pika. Ima pa čisto normalen kaliber.

rws
4. November 2015, 13:19
Pa za tiste, ki ne maramo veliko škode na uplenjeni divjadi. :icon_wink:


pri tem je več odvisno od izbire krogle, kot od kalibra. Če se prav spomnim uporabljaš Barnes ttsx, ta krogla celo v 243win dela "mesu prijazno".

Kolega je večkrat pojamral, da mu srnjad z 9.3x62 zelo nerodno pada, kakšne imaš ti izkušnje pri strelih za pleče?

lisičnik
4. November 2015, 13:51
Res je, da se nisem imel prilike streljati z omenjenim kalibrom, vendar tezko vrjamem da je odsun tako nevzdrzen. Za moje pojme, pusko dobro v ramo in je stvar resena...saj ni top!

alojz1
4. November 2015, 14:16
Z vsako puško se da pokat. Malo težje je zadeti. Potem pa se vprašaj; ali res potrebujem tak kaliber za odstrel pretežno srnjadi in kakšne lisice? Ob obilici boljših. In predvsem z cenejšim strelivom.
Ko je znanec prodajal novo Brovning bar v tem kalibru po par strelih mi je zaupal, da ne prenese poka in odsuna. Kljub polavtomatskemu delovanju. Koga drugega to ne moti. Ampak taki so redki.
Lisičnik, daj ustrelit par strelov in nalepi grupo. Me zelo zanima tvoje mnenje po tem.

lisičnik
4. November 2015, 14:41
Takoj, ko dobim priloznost to naredim. Alojz ali je veliko mocneje od 8x57 ,za odsun me zanima.

alojz1
4. November 2015, 14:46
Krogla je težja. Hitrost skoraj enaka. Pa si predstavljaj.
Nisem PROTI tem kalibru. Je zelo dober. Ampak za večino naših lovcev je prehud. Pa potrebe po njem tudi ni. Je pa za tiste ljubiteljsko zagledane. Ampak taki imajo običajno dovolj pojma o orožju in ne kupujejo prve puške.

dik
4. November 2015, 14:51
zdravo

predvsem me je zanimalo glede tega kalibra to ker imam priliko ugodnega nakipa te puške po postih sodeč so mnenja različna tako da ne vem če bi se odločil za nakup.Vse bolj se nanreč nagibam k nakupu sako 85 edina težava je kaliber. Doma imam blaser bbf95 8x57irs-16 karabin orbis kranj 7x57 v slednjem imam fox kroglo ki se je pokazala izredno dobro

hvala za nasvete

alojz1
4. November 2015, 14:55
Dik ali te denar žuli? biggrin
Imaš dva odlična kalibra, ki pokrivata vse. Poskusi utemeljiti nov nakup.

detel
4. November 2015, 15:43
Res je, da se nisem imel prilike streljati z omenjenim kalibrom, vendar tezko vrjamem da je odsun tako nevzdrzen. Za moje pojme, pusko dobro v ramo in je stvar resena...saj ni top!

Razumem ljudi, ki kupujejo močne kalibre, brez potrebe, ampak so jim všeč, tako kot velik avto. Drugi imamo raje nežnejše kal., ki so enako uporabni kot prvi. Kot že rečeno, eno je streljati na tarčo, ki ti je dovolj že po 5 strelih, tudi z manjšim kal., drugo je streljanje na pogonu na divjad, ki se strelov komaj zavedaš.

Bokarca
4. November 2015, 17:48
Ja sam če ne boš vadil z puško, tudi na lovu z njo ne boš dober.

Brez veze je to spraševat na forumu, kot so ti že drugi povedali! Pojdi probat in boš dobil 100X več info kot tukaj.
Lahko povem svojo izkušnjo, da sem samo zamenjal municijo ( 7x65R RWS Evolution 159 grain z 120 grain TTSX) in sem se znebil strahu pred strelom pa tudi zgrešil še nisem z to municijo.

PROF.racoon
4. November 2015, 17:58
pri tem je več odvisno od izbire krogle, kot od kalibra. Če se prav spomnim uporabljaš Barnes ttsx, ta krogla celo v 243win dela "mesu prijazno".

Kolega je večkrat pojamral, da mu srnjad z 9.3x62 zelo nerodno pada, kakšne imaš ti izkušnje pri strelih za pleče?

Uporabljam samo Barnesa. Do zdaj je vse počakalo na mestu razen predzadnjega mladiča, ki je naredil še par korakov .

alojz1
4. November 2015, 18:10
Enako bi bilo npr z 243. Ali 270, ali.......
Pa ni treba tako drage krogle. Že Fox je dovolj.

dik
4. November 2015, 20:48
iščem puško za pogone saj imam na blaserju fix montažo streljni dalnogled pa le 2.5-10x5o
denar pa me žuli preveč,samo rad bi si privoščil kak nov kos orožja mislim da je bolje tako kot :spravit po grlu vse skupaj ha ha...:
mnenja......

alojz1
4. November 2015, 21:06
Če želiš piko se dobi z montažo na tvojo puško. Kakšna je to fix montaža?
Tudi jaz sem na pogonih imel Blaserja. Krogla in idealka pa daljnogled 2,5-9x. Sin ima tudi variabilni daljnogled in z 3x povečavo ter idealko upleni več prašičev kot z kroglo.
Veš, vsak izgovor je dober, če si vbiješ v glavo novo puško. biggrin

dik
4. November 2015, 21:48
montažo za blaser sem kupil od enega našega mojstra zasledil sem jo v malih oglasih stvar je u redu nisem jo pa še poizkusil vzet dol tako da ne vem če so zadetki isti .Malo močnejši kaliber bi pa vzel res za pogone ter pirš saj mi je iskreno malo žal bokarce da jo vlečem po grmovju saj ni bila glih poceni....vsak izgovor pa prow pride tuki maš pa 100%prow.... kaj misliš 308ali 30-06

rws
4. November 2015, 22:27
če si mojster vzemi 308win, v nasprotnem primeru pa kaj močnejšega:icon_wink:

PROF.racoon
4. November 2015, 23:19
Enako bi bilo npr z 243. Ali 270, ali.......
Pa ni treba tako drage krogle. Že Fox je dovolj.

Srnjad bi me že počakala, kakšen efekt pa bi bil na mesu, pa je druga zgodba. Naboj plačam točno 2€, kar je za ta kaliber s takšno kroglo zelo ugodno. Se ti ne zdi?

Drugače pa imam ta kaliber iz drugih razlogov. Saj veš, da ga nimam zato, da bom z njim jagal pretežno srnjad... Te se pri nas upleni najmanj...

Bi spet obljubil kakšne fotografije plena, pa ne vem, kdaj bi mi jih uspelo naložiti...

7 rem mag
5. November 2015, 20:40
Ispuni mi se želja pa naletih na češki 550 u kalibru 9,3x62, gore je Zeiss Diavari 2,5-10x48, jedva čekam prvo krštenje...

PROF.racoon
6. November 2015, 11:52
Pri meni je tako, da bom težko menjal za kak drugi kaliber...

pikolis28
6. November 2015, 19:18
Pri meni je tako, da bom težko menjal za kak drugi kaliber...

Jaz bom pa menjal enkrat samo bo v istem kalibru.:icon_wink: