PDA

View Full Version : Strelivo za 7x64



Ganges
22. December 2007, 10:00
Tema iz starega foruma


Pozdravljeni!

Odpiram debato o strelivu, ki ga uporabljate v kal. 7*64...Zanima me od katerega proizvajalca uprabljate streljivo, teža krogle, njene lastnosti in najvažneje kako se je izkazala v praksi?Kakšne so poškodbe na mesu divjadi?

Rabim čimveč različnih mnenj, saj mi je pošla zaloga streljiva Hirtenberg, ABC, ki pa je več ne proizvajajo...
Pri Anclju sem na spletni strani zasledil zanimivo streljivo od S&B z kroglo SST Hornady, pa me zanima če jo kdo uporablja in kašne ima izkušnje z njo?

Lp in dober pogled :wink: !


Trenutno uporabljam kroglo Sierra in sicer doma polnjene oz pri prijatelju. teža krogle je 10,5 g in moram priznati da sem z njo zelo zadovoljen. Žival če je kolikor toliko dobro zadeta pade v ognju. Izhodna rana je v premeru 2 cm. Ne pušča podpludb.
Dober pogled!


Jaz uporabljam RWS KS 10,5g, z njo streljam vse, od lisic do jelenjadi. Pri manjših komadih srnjadi je izstopna luknja kar velika, ni pa veliko podpludb okoli nje. Pade večinoma vse v ognju ali pa po 20 metrih. Še nikoli se mi ni zgodilo, da nebi bilo izstopne rane, tudi pri jelenjadi je do zdaj bila vedno in tudi dobra krvna sled . Najbol všeč pa mi je to, da je lahko dostopna in zelo precizna municija. Oče jo uporablja že 20 let pa še nikoli ni rabil prestreliti puške zaradi druge serije nabojev, kar se pri nekaterih proizvajalcih pojavlja. Drugače pa je dokaj draga municija, škatlja stane okoli 10 tisočakov. Včasih sem uporabljal tudi češke krogle SPCE 11,2g, saj puške ni potrebno prestreljevati, ker imata z RWS skoraj enako višino zadetka, vendar nisem bil zadovoljen saj naredi krogla, če zadane kakšno kost, pravo "sranje" in je zelo težko očistiti komad.


Sam uporabljam S & B Sierra (11,35g) za srnjad in lisico, divjad pade v ognju ali (do sedaj cca. 35 nabojev) še gre tja do 20 metrov.
Za prašiče pa imam prav tako S & B - SPCE 11,2g glede podpludb je vse odvisno kam zadaneš (vglavnem ni za srnjad), divjad pade v ognju (praviloma)

Prednost za mene je v tem da so naboji glede na druge proizvajalce dosti cenejši, točni (za uporabo enega in drugega naboja ni potrebno pristrelitve, prav tako ob spremembi serije). S & B uporabljam že 7 let.

Odločiš se pa na koncu sam.


Sam uporabljam TIG 10.5g, do sedaj brez težav. So pa res dragi. Sedaj sem mislil poizkusiti vulkana od norme


Prsk - če si bil zadovoljen z ABC poizkusi s CDP (Blaser)


Hvala za odgovore! Ali ima kdo mogoče izkušnje z Gecom v tem kalibru?


Ta Gecota se dobi samo krogla T-mantel v teži 10.7 grama. Škatla (20kom) stane 26 evrov. Kako se obnese na divjadi ne vem, pravijo pa da je natančna.
Geco je del RUAGA, kot tudi RWS, Norma in Hinterberg



Hvala za odgovore! Ali ima kdo mogoče izkušnje z Gecom v tem kalibru?

Letos sem s to kroglo odstrelil 13-14 kosov srnjadi in je vse padlo v ognju, razen enega maldiča, ki je šel še kakšnih 10 metrov. Je zelo natančna krogla , ne dela potpludb in pa mislim da vsaj pol cenejša od RWS.


Jaz sem uporabljal od Geco T-mantel Plasticpoint, 10,7 gr z izrednimi balističnimi lastnostmi. Kupil sem eno škatlo zaradi lova na medveda, ker so bili dovolj močni. Tudi streljal sem z njimi, v lopatico, kjer se je krogla razbila in je medved odhlačal cca 1 km daleč, do jezera, v katerem se je hladil.

Pozneje sem pregledal krogle, tudi preizkusil sem in nisem bil zadovoljen z zadetki. Plastična špica je nenatančno vgrajena v votli konus krogle in krogla ne leti stabilno.
No za primerjavo.
Kupil sem Geco krogle za tarčo v kalibru 8x57 IS, pakirane po 50 kosov v škatli in ugotovil da gre za navadne lovske T-mantel krogle z mehkim vrhom od svinca. Te so zelo natančne, učinkovite na divjad in dokaj poceni. V kalibru 7x64 teh in tako pakiranih nisem dobil.
Sem pa zelo zadovoljen s kroglami v kalibru 7x64 od SandB tipa T-mantel, 11,2 gr. So počasne, zelo natančne in dokaj poceni. In učinkovite.


Pozdravljen!
Še posebej pri KS 8,0 gr, ki je najhitrejša krogla za 7x64, je potrebno malo popraviti. Skoraj pravilo je, da so težje krogle počasnejše in imajo bistveno večje padce. Do 100 m je to majhna razlika, potem pa skokovito narašča. To ne pomeni da neseš puško k puškarju, ampak da ti jo poštima kakšen izkušen strelec, ki obvlada nastreljevanje puške.


Na vsaki škatli od nabojev so podani balistični podatki od dotičnega naboja, tako da lahko primerjaš naboje med sabo.
Sam uporabljam samo naboje proizvajalca RWS, to pa zato, ker mi različni tipi nabojev nosijo eneko!!!
Pa še nekaj podatkov,da ne boste rekli da govorim na pamet!
KS 8,0g
50m 100m 150m 200m
-1.0 0 -2.3 -8.4
GEE 196m
EVO 10,3g
50m 100m 150m 200m
-0.8 0 -3.0 -10.3
GEE 182m

Mislim, da je komentar nepotreben in podatki govorijo sami zase!


Za jagat je že mogoče enako, za na tarčo pa je vprašanje. Razlika je že v 2 ceveh istega proizvajalca. Z očetom imama obadva CZ 7x64, meni gredo 10,5 g KS okoli 10 cm nižje od 8g KS, fotru pa nesejo skoraj enako! Tako, da raje prestreli puško, kot pa da narediš kako neumnost na jagi.


Jaz vsako leto na obveznem preizkusu orožja oddam tri strele v tarčo in sicer istega proizvajalca-RWS, vendar različne tipe krogel in rezultat je vedno B.P!
Tako ,da si teohafy prav ugotovil, da je za na jago O.K (o takem streljanju se tukaj tudi pogovarjamo), za precizno streljanje na tarčo pa se je potrebno držati istega tipa krogel in jih kupiti v večjih količinah,da ti potem ni treba vsakič puške pristreljevati!


Creative, tudi pri jagi pomeni tistih "par" centimetrov razlike pri različni gramaturi včasih zastreljen kos. Pri lovu imaš malokdaj idealne pogoje pri namerjanju in tako se včasih ti cm seštevajo. Par cm zamakneš, par ti puška nese drugam in rezultat je svinjarija.


Res pa je, da nekateri lovci na pristrelitvi komaj sestavijo skupaj tiste tri naboje v tarčo srnjak. In ravno ti ponavadi trdijo, da med različnimi kroglami ni razlik :( . Razlike so :!:


Saj to je to, če ne zaupaš puški, ne moreš točno zadeti. V naši družini se najde vsako leto kak korenjak, ki pač meri v taco ali pa v rit, da spravi skupaj pristrelitev, ker mu puška pač "malo levo nese". Nevem zakaj eni tako mešetarite s kroglami, kupi ene in jih uporabljaj vedno, ko jih pa menjaš, prestreli puško, nevem zakaj je tako škoda tistih par minut na strelišču in nekaj evrov. Če meni puška ne nese v piko(od 7 navzgor sem zadovoljen) ne grem na jago!


teohafy,res bo tako,tudi v naši ld imamo take "patrone",zadovoljni so,da sploh opravijo prestrel,kugle pa stare pa take ko bi bile garjave :wink:

Drugače pa mi na kranjskem karabinu rws ks9,7g in dk10,5g neseta skupaj,to pa pomeni da ni razlike(..bo 10 al pa 9 8) )



........pa mi na kranjskem karabinu......

No east no west,kranjska puška is the best!!! :lol: :lol: :lol: 8)


ubistvu ti moram povedat da vse kar je na tej puški "the best" je 6poljna boroveljska cev in pa 6x swarovski,ostalo je pa u ku***,saj je bila puška narejena okrog 90.leta,ko je bila takratna sava kranj bolj kot ne v razsulu..
se pa strinjam da so starejši modeli in pa današnji zelo kvalitetni


Ali ima kdo izkušnje s S&B, krogla Sierra v kal. 7x64?


Za srnjad super.


Zanimajo me lastnosti krogle, kašne so poškodbe na mesu divjadi, kako se obnese poleg srnjadi na drugi divjadi?

Hvala in lp!


Pri srnjadi ne dela podpludb (minimalno), tudi če sem zadel v mehko ni bilo potem vse za..... ampak kar v mejah normale. Drugače pa imam za prašiče S&B SPCE 11,2g, ki mi je za srnjad preveč razbijaška.


No, pa sem se odločil. Šel sem pogledat, kaj pravijo o PPu-ju, tam kjer je ta patron doma...
Potem sem odšel po PPU z kroglo GROM, 10,2 g (7x64) in nato na strelišče. Rezultat = trije streli v premeru kroga 3 cm na 100 m. Jaz sem zadovoljen, ko pa še kaj uplenim pa sporočim 8) !


Jaz imam pa z gromom žal čisto drugačne izkušnje. Grupa je bila okoli 10 cm, Medtem ko z rws KS ustrelim grupo manjšo od 3 cm.


Ali ima že kdo kakšne izkušnje z kroglo Evo od RWS v tem kalibru?


Izredno vsestranska krogla. Z njo lahko streljaš tako srnjad, kot jelenjad, prašiča...Potpludb je malo skoraj nič (spet odvisno kam zadeneš, da me ne bo kdo za besedo držal) in izredno točna krogla, kot vsa RWS municija.


In tudi izredno draga - to si pa pozabil dodati Creative.


Na letošnjem sejmu IWA je bilo kar nekaj pripomb čez konstrukcijo te krogle. V kalibru .300wms na manj kot 100 metrov ni prestrelila košute (80kg), merjasec (130kg) je dobil 3 zadetke, vse brez izstrela. krogle so bile najdene in poslane v RWS. Bile so brez značilne deformacije, naredila se je nekakšna gobasta tvorba, vendar brez pravega učinka.

jvpv
2. June 2009, 15:19
A kdo polni naboje za omenjeni kaliber? Katero kroglo? Kako se obnese (krogla)?
Hvala za info.

muzikant
2. June 2009, 15:24
Kolega strelja Sierra Game King in Barnes Triple Shock in je zelo zadovoljen na jelenjadi in prašičih, ima pa precej navito.

Tine
2. June 2009, 18:05
Tudi moj kolega zelo zadovoljen s sierro, pa s kegelšpicom. Strelja srnjad, gamse, d.prašiče.

detel
2. June 2009, 22:39
No, ravno nocoj je moj prijatelj srnjaka skozi vamp s KS 10.5 g. Padel na mestu a ga je moral priklati.

Tine
5. June 2009, 14:28
priklati.


:icon_question::icon_question::icon_question:

detel
5. June 2009, 14:45
Priklati ali zaklati (prerezati vrat).

jazbec
5. July 2010, 16:47
Od pokojnega lovca sem dobil kar nekaj nabojev Hinterberg z kroglo Nosler partition(11.35g).
Zanima me, če kdo uporablja omenjen naboj ter kako se obnese v praksi. Uporabljal bi ga praktično za vso divjad.

hunterxxxl
5. July 2010, 20:59
Prvi partizan raztura. Trda kugla, super za prašiče, pocen:icon_lol:

Hubert.ctg
5. July 2010, 21:28
Od pokojnega lovca sem dobil kar nekaj nabojev Hinterberg z kroglo Nosler partition(11.35g).
Zanima me, če kdo uporablja omenjen naboj ter kako se obnese v praksi. Uporabljal bi ga praktično za vso divjad.

Ja sam u 7x64 davnih dana upotrebljavao HP Nosler 9,1g i bio vrlo zadovoljan njime.
Mislim da bi ti taj metak bio dobar za sve, od srneče divljači, preko divljih svinja do jelenske divljači.
Ako se radi o količini od 50 i više metaka, miran si više nego godinu dana.
Dobra ti kob.

detel
7. July 2010, 09:44
Od pokojnega lovca sem dobil kar nekaj nabojev Hinterberg z kroglo Nosler partition(11.35g).
Zanima me, če kdo uporablja omenjen naboj ter kako se obnese v praksi. Uporabljal bi ga praktično za vso divjad.

Odlična krogla za vse, tudi za prašiče. Ima dobro prebojnost in tudi notranji učinek .

mazzinga
17. September 2010, 13:14
kaj pa stari dobri Igman? nekateri ga hvalijo, drugi kritizirajo, za tretje pač ni znamka,... pa drag ni. vaše izkušnje?

alojz1
17. September 2010, 13:27
Nazadnje sem v tem kalibru polnil Grom iz PP. Odlična grupacija in tudi za vso divjad. Pa še poceni.

hunterxxxl
17. September 2010, 13:27
Izkušen z Igmanom nimam, pravijo pa da je kugla super za pujse, je poceni. Pri vseh, bosanskih in srbjanskih patronih je slabost to da moraš bolj pucat cev.

zoran26
17. September 2010, 15:30
Igman uporabljam za srnjad in cal.8X57JS že vrsto let.Sicer res,samo za srnjad in divje prašiče ter na razdalje do 100 m.Municija je po moji oceni ok in po sprejemljivi ceni.

Tine
18. September 2010, 09:14
Uporabljam v kalibru 7x65R.

Po par odstreljenih kosih lahko samo pohvalim. Ni podpludb kot pri čehu SPCE, srnjad pa ob normalnem zadetku pade na mestu.

Če ne bo posebnih razočaranj, bom kar na Igmanu ostal. Škatla cca malo pod 20 EUR, tako da ni škode vsakega patrona in pa še presenetljivo natančna municija. Meni dela bolje od RWS EVO, pa makar so švabi čez vse:icon_wink:

Ker pa pri nas nimamo veliko prašičev, kaj še jelenjadi, me zanima kakšne imate izkušnje z Igamnom na tej divjadi.

mazzinga
18. September 2010, 10:28
sam nimam izkušenj z Igmanom. sprašujem pa ravno zato, ker bom kmalu moral nabaviti nove zaloge streliva. lovski kolegi, ki so tovrstne naboje že uporabljali oz. jih uporabljajo, so večinoma govorili o pozitivnih izkušnjah tudi pri uporabi na divjih prašičih in jelenjadi. ravno tako govorijo o dobrih grupacijah, medtem ko nekateri povejo ravno nasprotno, zato se še vedno nisem odločil. je pa ta naboj zelo cenovno ugoden. če pa je še dober...

eden izmed lovcev je celo povedal, da je uporabljal Igmana, preden je bolj iz radovednosti nabavil RWS Evolution. rekel je, da če bi ta trenutek kupoval strelivo in bi moral izbirati med tema dvema kroglama bi ponovno izbral Igmana. njemu se je nekako Igman izkazal kot bolj učinkovit od RWS Evolution, saj je po normalnem zadetku z Igmanom skoraj vse obležalo v ognju. res pa, da malo bolj umaže cev.

sam trenutno uporabljam RWS ID (prej TIG) 11.5g. ta krogla me zaenkrat še ni izneverila, vendar sedaj, ko so mi pošle zaloge, razmišljam o menjavi streliva, saj se mi je že parkrat zgodilo, da izstopne rane na divjadi ni bilo (naboj se je ustavil v reberni kosti tik pred izstopom iz telesa divjadi). nekajkrat pa sem pri kosanju divjadi našel skoraj nedeformirano srajco (tudi pri nastanku izstopne rane, skozi katero je kot kaže izstopil le svinec) v telesu le-te, kar nakazuje, da pri tej krogli očitno ne pride vedno do deformacije, kakršno je predvidel proizvajalec oz. kakršna bi morala biti. zato sem malo v dvomih, kako bi se zadeva obnesla, če bi divjega prašiča ali jelenjad pod bolj ostrim kotom nehote zadel v lopatico....

Tine
18. September 2010, 11:31
Jaz bi na tvojem mestu razkiral slabih 20 evropskih denarcev in preizkusil zadevšno:icon_wink:

mazzinga
18. September 2010, 11:39
tudi sam razmišljam tako

dolgin
18. September 2010, 11:43
Igman je v redu municija,za moje pojme veliko boljša od katerekoli češke municije,res pa je,da jih pri majhnih kalibrih,kjer so velike hitrosti,precej zafrkava natančnost. Večji kalibri z povprečno brzino pa delajo odlično. To,da ti RWS-ova municija ne prebija,govori o (pre)veliki hitrosti izstrelka,zato tudi slabši učinki na divjadi...

mazzinga
18. September 2010, 13:24
Problem ID ( TIG ) municije se pokaže v primeru, da se svinec loči od plašča.
Takrat ni izstopa krogle in krvne sledi. Iz izkušenj povem, da se to ne dogaja poredko. To v glavnem velja za težjo divjad.
Sicer pa to ni razbijaška kugla.

tole je iz teme naboji rws ID CLASSIC (http://www.forum-lov.org/forum/showthread.php?t=663&page=2)
vidim, da nisem edini. očitno je to res ena izmed pomanjkljivosti te krogle.

hunterxxxl
27. November 2010, 11:45
Js sem najdu škatlo starejše municije 7×64. Firme sellier & bellot.
Na šaktli pa piše: bullet No: 66, type: soft point, 9,0 grama.
Mogoče kdo ve, ta krogla na divjadi naredi veliko škode?

hunterxxxl
11. January 2011, 20:37
A kr noben neve?:icon_neutral:

ben1
11. January 2011, 22:25
Probej.:icon_rolleyes:

šuln
12. January 2011, 08:00
Če se prav spomnim, jih je imel nekaj časa moj oče. Vendar jih je kmalu zamenjal, ker je zelo mehka krogla in od srnjadi ni ostajalo nič.
Je to ta krogla?

http://www.sellier-bellot.cz/img/foto-ammunition/sb33110-nd.jpg

main757
12. January 2011, 08:32
To je čist vredu naboj za srnjad. E100 ima 2455J.

alojz1
12. January 2011, 08:43
To je čist vredu naboj za srnjad. E100 ima 2455J.

In sedaj bo nekdo napisal, da ni čiso v redu, ler je mehak... in maraton od zadnje debate o čeških kroglah se bo nadaljeval tudi letos

Ahiles
12. January 2011, 10:13
hehe alojz1... vsako leto isto (in to večkrat letno). pa vseeno.
pri nas v družini smo 3 jagri in vsi smo v določenem obdobju streljali "čehe" , 7x65 in 7x57 (jaz jih v kombinirani še zdaj). Prav vsi smo tole SP 9 gram kroglo uporabljali spočetka za srnjad, ker pa je pri nas vedno več jelenjadi, smo slej ko prej vsi prešaltali na SPCE 11,2 grama (to je tista malo zožana na vrhu). Zdaj debata gor dol, a trga al pa ne... Dejstvo je, da je SP mehkejša od SPCE in je za jelenjad na primer, nekoliko manj primerna kot ta druga. Poleg tega je za jelenjad malo boljša težja različica. Če pa sprašuješ izključno za srnjad, pol pa ti povem, da je tale čisto super delovala, poškodba je bla pa v povprečju. ni ravno trgala na pol, kot polno oplaščena pa tudi ni luknjala.
Ne moreš kaj mimo brcnit, če boš s tem streljal. Najboljše, da par komadov s tem odstreliš, pol boš pa videl, če se ti bo zdelo, da je vredu. drugače pa pol menjaj. To kolko podplutb dela, je pa kar težko definirat, ker je to zelo relativen pojem, pa tudi od strela do strela je različno...

rikec
12. January 2011, 12:03
Jaz sem tako kroglo uporabljal na začetku moje lovske poti. Bil sem zadovoljen. Srnjad je padala v ognju in ni delalo nekih hudih poškodb. Ampak to govorim za kaliber 7*57R, kako dela v kalibru 7*64 ne znam povedati. Preizkusil sem jo tudi na divjih prašičih, potem pa ugotovil, da ni najbolj primerna za to divjad. Na jelenjadi je nisem imel možnost preveriti, ker sem jo prej zamenjal za SPCE. LP

hunterxxxl
12. January 2011, 15:36
Če se prav spomnim, jih je imel nekaj časa moj oče. Vendar jih je kmalu zamenjal, ker je zelo mehka krogla in od srnjadi ni ostajalo nič.
Je to ta krogla?

http://www.sellier-bellot.cz/img/foto-ammunition/sb33110-nd.jpg

Ja to je ta krogla.... Bo treba probat, če ne za drujga bo pa za tarčo OK.

alojz1
12. January 2011, 19:04
Nasvet:
če z nožem odrežeš svinčeno konico na tarči ni razlike, na divjadi pa (to sem videl pri američanih, ko streljajo za meso ali krzno).

tinko balinko
12. January 2011, 19:24
alojz si preprican..................Razlike je minimalno 15cm na 100m.Sem sam probal,ker so se mi spice poskodovale v nabojniku crvene zastave,in sem jih enostavno porezal stran.Pujski so bili tako veseli lisicke so se mi pa smejale....Nikar ne rezi svincenih konic ker ti bo vsak naboj sel malo drugace.Americani jah (baba rekla,baba kazala):icon_wink:

alojz1
12. January 2011, 19:57
Sem preizkusil na tarči 7x65 naboj, ki je podoben, pa ni bilo razlike.
Tudi vojaškim 8mm so rezali konice pa so bili točni.
Krogla je malo lažja in hitrejša, ima pa večji upor in se kompenzira.
Tinko nisi napisal kam je bilo odstopanje. Če je trosilo pa mogoče odrezovanje ni bilo enako.
Naj še kdo preizkusi in napiše mnenje.

tinko balinko
12. January 2011, 20:09
270win krogle norma SP.9,7g.
Odrezal sem celo svinceno konico.Zadetki 15cm nizje in cca.3cm levo.Ok ker nimam neke priprave sem jih odrezal kar po domace zato tudi manjsi raztros.

dolgin
12. January 2011, 20:14
Če se konica poškoduje pri "nabijanju" v nabojniku to nima nobene vezez natančnostjo.
Je res kot pravi Alojz1,sam sem pri večih nabojih porezal konice proč in to pri "totalno zanič" znamkah kot sta Igman in PPU. Lega zadetkov se zaradi tega ni znatneje spreminjala (odstopanja so bila v krogu 5 cm/130m)....

lp

JAKAJEŽ
13. January 2011, 18:36
Tudi sam sem nekaj časa "friziral"vijolice in ni bilo nobenega problema z natančnostjo,samo sem imel matrico,da so bile vse luknjice enako globoke,zaprl sem jih pa z šibro 2,2mm,tudi divjad je padala vsa v ognju,le dva pujsa sta naredila še nekaj metrov.Slaba stran je samo močno zamazana cev.

lp

.243 Win.
25. January 2012, 15:09
Kaj pa RWS - EVO 10,3g. Če jo kdo uporablja me zanima kako se obnese na divjadi ?

kuje
25. January 2012, 18:41
Znanec je v 7X64 zelo zadovoljen z Blaser CDP.Lovi srnjad,gamse,jelenjad ter divje prašiče.

GregaK
25. January 2012, 19:00
Kaj pa RWS - EVO 10,3g. Če jo kdo uporablja me zanima kako se obnese na divjadi ?

Jaz jo uporabljam, že 4 leta. Do sedaj uplenil 3 gamse in kar nekaj srnjadi. Pri vseh je bilo enako, žival pade kot pokošena, razen pri dveh srčnih strelih sta šli mladici še dobrih 15 m.
Pri mladičih je izhodna rana malce večja, vendar podpludb NI! Zame idealna krogla za meso, obrežeš tam kjer je šla krogla notri in ven in to je to.
Ravno tako pri gamsu, kozla 7+, težkega čez 20kg, v zimski dlaki, je prebila kot za šalo, padel v ognju!
nisem pa še uspel upleniti jelenjadi s to kroglo, tako za te izkušnje bo pa moral kdo drug kaj povedat!
Zame idealna krogla za 7x64, njena napaka je le cena!

LZ
Grega

muzikant
25. January 2012, 19:59
Kaj pa RWS - EVO 10,3g. Če jo kdo uporablja me zanima kako se obnese na divjadi ?

Ne, nabavi H-Mantel

Tine
25. January 2012, 20:27
Res je pregrešno draga ta RWS municija. Pri eni škatli se ne pozna, če pa postreljaš 3 in več pa je že kar lepa razlika. Ne gre pa dvomiti v kvaliteto.

EVO je uporabljal prijatelj v 7x64, dokler ni zamenjal za 308 (nosler partition) in je bil super zadovoljen. Nobenih podpludb, divjad (prašič, srnjad, gams) padala.

rikec
25. January 2012, 20:39
Moj kolega ima RWS Keglespitz 10 g in je zelo zadovoljen saj srnjad pada na mestu tudi podpludb ni. Za divje prašiče uporablja TIG 11,3 g in tudi dela super. Je pa to seveda glede na ostalo municijo kar draga municija.

alojz1
25. January 2012, 20:58
Rikec, kegelšpic jepri meni čisto na dnu, skupaj z Bellotom. Že sierra ali Hornady sta bistveno cenejši in boljši. Vidim, da je ključno merilo za kvaliteto, padec v ognju. To pa naredijo vse meni znane krogle, če je zadetek v gornji polovici trupa. Opustite svoje stališče, kupujte cenejše naboje in raje več streljajte na tarče v naravi na različne razdalje.
Včasih vidim lovce, ki mislijo, da trenirajo, ko streljajo npr. škatlico vžigalic na palici dokler ne zadenejo. Za zgrešene strele pa ne vedo kje so. Vsak strel naj bo na papirju viden, da vemo kaj smo naredili narobe in koliko se to pozna na zadetku.

detel
25. January 2012, 21:19
Alojz, KS je krogla, Bellot pa fabrika, a ne ? Kaj pa Bellot Nosler Partition ?

detel
25. January 2012, 21:22
Kaj pa RWS - EVO 10,3g. Če jo kdo uporablja me zanima kako se obnese na divjadi ?
Testiral jo bom letos, je že na čakanju. Ne vem pa a je ta material bolj "škodljiv" za cev. Vidim, da ste zadovoljni s to kroglo.

alojz1
25. January 2012, 21:27
Alojz, KS je krogla, Bellot pa fabrika, a ne ? Kaj pa Bellot Nosler Partition ?
Smo o SPCE toliko pisali, da sem mislil kako vsi razumete , da govorimo o njihovei najbolj prodajani krogli. Seveda je Exergy tudi njihova in tudi pregrešno draga.

main757
25. January 2012, 21:40
Mene pa pri SP S&B moti to, da je slabo polnjenje. V kalibru 7x64....9,10g krogla ne doseže niti zakonskega predpisa za odstrel jelena ali merjasca.
Da ne govorim o kalibru 7x57 kjer je polnjenje dobesedno porazno.

rikec
25. January 2012, 21:42
Rikec, kegelšpic jepri meni čisto na dnu, skupaj z Bellotom. Že sierra ali Hornady sta bistveno cenejši in boljši. Vidim, da je ključno merilo za kvaliteto, padec v ognju. To pa naredijo vse meni znane krogle, če je zadetek v gornji polovici trupa. Opustite svoje stališče, kupujte cenejše naboje in raje več streljajte na tarče v naravi na različne razdalje.
Včasih vidim lovce, ki mislijo, da trenirajo, ko streljajo npr. škatlico vžigalic na palici dokler ne zadenejo. Za zgrešene strele pa ne vedo kje so. Vsak strel naj bo na papirju viden, da vemo kaj smo naredili narobe in koliko se to pozna na zadetku.

Vsak ima svoje mnenje. Kolega je s tem zadovoljen in to kroglo ne zamenja za nobeno drugo. Je imel že cenejše (PP in Igman) katastrofa... :icon_sad:

alojz1
25. January 2012, 21:43
Main Po čem pa to sklepaš?:icon_confused:

main757
25. January 2012, 21:47
Ne rabiš biti slabe volje zaradi tega kar sem napisal. Tukaj je odgovor na tvoje zavijanje z očmi:


http://www.sellier-bellot.cz/rifle-ammunition.php?product=12&view=all

alojz1
25. January 2012, 22:17
Za tiste mehke krogle bi bila večja hitrost katastrofa. Saj smo pisali kakšne rane delajo. Zato polnjenje na spodnji meji.
Tudi jaz polnim zase vse na spodnji meji (7x65). Se lepše strelja. Za 308 pa kolikor je možno, da še lahko vstavim kroglo.
Me pa veseli, da smo se danes tako razpisali. Lovopust je tu in do maja bomo še kaj novega ugotovili :icon_lol:

capra ibex
26. January 2012, 16:06
Rikec, kegelšpic jepri meni čisto na dnu, skupaj z Bellotom.
Ne vem jaz sem bil z RWS KS 10,5g zelo zadovoljen, sploh pri jelenjadi.
Najbolj mi je bil všeč raztros na 300m z tovarniško ponjenimi naboji dobrih 5cm.
Sedaj pa prav tako razmišljam da bi prešaltal na EVO sploh kar se tiče potpludb in svinca v mesu.

Lp

alojz1
26. January 2012, 17:38
Kegelspitz se mi je zamerila, ko ni v 270 prebila jelena. Sierra gre gladko skozi, je še bolj natančna in cenejša.
Saj za srnjad je vsaka dobra, če nismo zahtevni pri poškodbah. Problem je večja divjad, ko krogla ne prebije.

jazbec
26. January 2012, 17:47
Poizkusil sem: kot pripravnik 10.5 TIG. Z njim sem uplenil premalo da bi se dalo pošteno sodit. Nato Geco 10.7. Vsa srnjad je padala kot pokošena, vendar precej razbita. Drugje je nisem sprobal. Nato 10.1g orix, napolnjen doma. Nisem bil čisto siguren, kako so mi to napolnili. (min, max...)poškodbe na srnjadi so se zmanjšale, jelena (70 kg) nisem prestrelil, res pa je, stal malo pod kotom. Po dobrih 50 metrih ležal brez kaplje krvi na sledi.
Sedaj jagam z vulkanom,11g. Na srnjadi škoda minimalna, jelen je padel na mestu, prestreljeno pleče, vhodna luknja enaka izhodni, pujs, lanščak, strel v jetra, ležal čez 50m.
Zaenkrat je ne menjam.

alojz1
26. January 2012, 18:05
Vsaj eden, ki je ugotovil, kaj je najboljše :icon_lol::icon_lol:

jozejagrCZ
26. January 2012, 19:59
z očetom sva v tem kalibru uporabljala najprej gecota ampak so bile prevelike poškodbe, sedaj pa uporabljava HPC 10,2g od S&B in sva z njim zadovoljna, res da sva ga zaenkrat lahko stestirala samo na srni in mladiču in sta oba obležala v ognju poškodbe majhne, na ostali divjadi pa še ni bila šansa sprobat.

alojz1
26. January 2012, 20:35
HPC je krogla z votlo konico. Zna ostati v večji divjadi zato se ne zanašaj le na krvno sled, ker je lahko le vstopna rana.

jozejagrCZ
26. January 2012, 21:06
tisti ki mi jo je priporočil je rekel da mu tudi prebija jelenjad, bomo vidl letos k bo kej večjega šansa streljat ...

tinko balinko
26. January 2012, 21:35
sicer negre za 7x64 ampak za 270win in kroglo rws ks 9,7g.Uglavnem na divjadi pod cca 20kg ziva pizdarija.Res da vse pada v odnju samo vcsih mislis da si z topom streljal....

tinko balinko
26. January 2012, 21:43
Nevidi se dobro podpludb na srnjadi....Natancnost vrhunska 150m z crveno zastavo 270win optika leupold vxr 3-9 ter zasucna montaza.Tarca je ostrostrelna za 300m za lazjo predstavo.
Probal sem tudi na 322m in bil presenecen krogla nastreljena na 150m ima tocno 10cm padca na 322m.

rws
26. January 2012, 23:21
Alojz1, v mislih imaš HP(hollow point), HPC ima konico mislim da iz mesinga. Od vseh teh klasičnih čeških krogel najbol prebija ta.

tinko balinko, res kr precej natančna je tale zastava, vendar preveri, da nima malo cevi navzgor ukrivljene:icon_wink: ...malo dvomim glede tistih 10cm na 322m, pa dobro, sej ni važno.
Da ne grem preveč iz teme, priporočal bi za 7x64 Rws DK, za minimalne oz brez podpludb pa Impalo, kdor do nje pač lahko pride. Uporabljam jo v 243win, naslednji teden jo dobim pa še za 308win. Lovski tovariš je v 7x64 z Impalo ustrelil prek 30kom divjadi in je izredno zadovoljen.

detel
26. January 2012, 23:49
KS 8 g lepo prebije lanščaka, ni uničenja mesa. Pri srnjadi odvisno od zadetka. 120 kg prašič zadet v viher padel na mestu, po nekaj min. še en strel v glavo. Krogla je naredila gobico do polovice in obstala v hrbtenici. KS ni tako slab ...

rikec
27. January 2012, 05:35
Vsaj eden, ki je ugotovil, kaj je najboljše :icon_lol::icon_lol:

A vulkan je ena izmed najbolj poceni krogel??? :icon_study:

Tine
27. January 2012, 08:47
detel 8g je premalo, vsaj po zakonu mora biti 9g.

Kaj kdo uporablja Accubond od Norme?

tinko balinko
27. January 2012, 09:57
Rws teb zgleda kanon bol dol visi kot pa gor....ce bi dobro prebral je puska nastreljena na 150m in ce ti nebi cev dol visela nebi pisal bedarij:icon_lol:
In ce bi vedel kaksna je tarca za 300m bi tudi vedel da ni glih tole ostrostrelno je pa lovsko uporabno.....

detel
27. January 2012, 10:09
detel 8g je premalo, vsaj po zakonu mora biti 9g.

Kaj kdo uporablja Accubond od Norme?
Upoštevam zakon, to je bilo le slučajno. V tej patroni je še rezerve. Na HR je dovoljeno loviti jelena z 8,1 g kroglo.... za primerjavo.

alojz1
27. January 2012, 10:22
A vulkan je ena izmed najbolj poceni krogel??? :icon_study:
Ja Rikec. Če jo doma polniš, kot on. Cena naboja ni veliko čez 1€.

rikec
27. January 2012, 17:11
Ja Rikec. Če jo doma polniš, kot on. Cena naboja ni veliko čez 1€.

Ja verjamem. Če jih pa ukradeš so pa zastonj, to je še pa bolj poceni a ne? :icon_lol: Sej če RWS krogle polniš doma so tud okol 1 € a niso? Če primerjamo vse cenovno, potem dejmo primerjat vse v isti izvedbi, torej al doma polnjene (ki so cenejše) al pa v trgovini kupljene (ki so dražje). Primerjat, da je Vulkan, ki je doma polnjen res izjemno cenejši kot RWS kupljen v trgovini res ni prava primerjava a ne Alojz? Al se teb zdi to isto?

alojz1
27. January 2012, 19:02
Res ni isto. Doma polnjen je boljši. :icon_lol:

rws
27. January 2012, 22:05
Rws teb zgleda kanon bol dol visi kot pa gor....ce bi dobro prebral je puska nastreljena na 150m in ce ti nebi cev dol visela nebi pisal bedarij:icon_lol:
In ce bi vedel kaksna je tarca za 300m bi tudi vedel da ni glih tole ostrostrelno je pa lovsko uporabno.....

Uh, kakšen napad:icon_wink:
Resnično je tvoja Zastava zadovoljivo natančna, da sem pa podvomil glede navzgor ukrivljeno cev, sem pa zaradi tistih 10cm padca na 322m, z ničlo na 150m. Take krivulje nima niti 270wsm al pa še kaka bolj strupena verzija kalibra 270!:icon_smile:

tinko balinko
27. January 2012, 23:10
Rws bo treba se kaj v praksi probat ne pa samo kataloge gledat in paramrtre brat z skatle.......enkrat probaj in ti bo vse kmalu jasttno.Pa ne pozabi da je sedaj minus.....Balistika na skatlah ne drzi v 80%.:icon_neutral::icon_wink:

detel
21. September 2012, 21:46
Danes streljal na shirano srno- mladico z EVO-tom 10,3 g. Zadeta za plečeti skozi pljuča je odskočila kot da ni nič in se po cca. 30 m zrušila.

GregaK
25. September 2012, 11:13
Tudi sam imam podobne izkušnje z EVO-tom. Enkrat mi je JanezL rekel, da EVO rabi malce več časa, da se odpre in da je zato bolj primeren za jelenjad, kot za srnjad. In moram rečt, da se kar strinjam s to tezo, ker se mi je podobo kot opisuješ zgodilo sigurno 5x. Je pa res, da podpludb pa ni.
Za srnjad mi je priporočil H-mantel.

LZ

muzikant
25. September 2012, 11:17
Ne, nabavi H-Mantel

Zgoraj je moj odgovor na tvoj post 25.01. :icon_wink:

Dolgo si rabil.

Tomaž Ražman
25. September 2012, 11:23
Danes streljal na shirano srno- mladico z EVO-tom 10,3 g. Zadeta za plečeti skozi pljuča je odskočila kot da ni nič in se po cca. 30 m zrušila.

No ma s tvojimi strelskimi sposobnosti, boš sigurno vedel da je tam okoli obležala, pa tudi če malo poteče...

Bighand za sanitarni odstrel!

GregaK
25. September 2012, 21:42
Zgoraj je moj odgovor na tvoj post 25.01. :icon_wink:

Dolgo si rabil.

Ja sem mogu še ene parkrat probat.:icon_wink:

detel
25. September 2012, 23:22
Nekje sem prebral, da h-mantel precej onesnaži meso, ker se prednji del krogle razleti. Se pa strinjam, da je EVO za večjo žwau :icon_wink:

muzikant
26. September 2012, 08:14
Nekje sem prebral, da h-mantel precej onesnaži meso, ker se prednji del krogle razleti. Se pa strinjam, da je EVO za večjo žwau :icon_wink:

Jaqseveda ga onesnaži, zato ker je konstrukcija krogla taka, da se prednji del razleti in povzroči šok, zadnji del pa daje izstrel. Zato pa je Hmantel, ker grolo na oba dela deli -Hzareza.

Sicer pa naj to razmišljajo tisiti, ki jejo meso.:icon_wink:


Ja sem mogu še ene parkrat probat.:icon_wink:

A računalnik tudi na roko preverjaš ?Bighand

Zazek
21. November 2012, 18:15
Lp.. Imam eno vprašanje. Ali tudi Vam ki imate repetike oz.karabine,če vam na koncu ko je samo cev naprej speljana,ko je konec lesa imate med cevjo kaj odstopanja in lesom...Danes sem na lovu to opazil in me zanima če je treba to popraviti,oz.nesti puškarju ali ne... Hvala za odgovor

cak
21. November 2012, 18:24
Okrog cevi ovij bankovec za 500€ in ga moraš potegniti do tja, kjer je cev privita v zaklep.

Zazek
21. November 2012, 18:38
Aha...se pravi da z puško ni nič narobe... Hvala za odgovor... Lp

mugo
21. November 2012, 18:52
Okrog cevi ovij bankovec za 500€ in ga moraš potegniti do tja, kjer je cev privita v zaklep.

A z manj kot 500€ ne velja? :icon_lol:

muzikant
21. November 2012, 18:55
A z manj kot 500€ ne velja? :icon_lol:

Ne, ker Zastava naenkrat postane 3x dra?ja.:icon_lol:

Zazek
21. November 2012, 19:40
Okrog cevi ovij bankovec za 500€ in ga moraš potegniti do tja, kjer je cev privita v zaklep.



Bankovec za 20 €mi pride do tja kjer je na puški "kobilica" za merjenje,je to dovolj?

POLH
21. November 2012, 21:18
Saj ne morem verjet...:icon_eek:

jobizer
21. November 2012, 22:19
:icon_lol::icon_lol::icon_lol:Kakšen vijak zategni

Zazek
24. November 2012, 20:47
:icon_lol::icon_lol::icon_lol:Kakšen vijak zategni

Pride premalo nazaj ali preveč? :icon_eek:

tinko balinko
25. November 2012, 06:45
Premalo....

main757
25. November 2012, 10:55
Zazek, ne obremenjuj se s tem, če puška točno nosi.

cak
25. November 2012, 11:53
Zazek, ne obremenjuj se s tem, če puška točno nosi.
Spet biserček Maina.
Puška je lahko točna tudi če les nalega na cev. Temperaturne razlike,vlaga in še kaj pa vpliva na les in ga krivi. In zadetek je lahko drugje ravno takrat, ko je najmanj treba.

main757
25. November 2012, 12:09
Cak zgleda, da imaš neko zamero do mene. Kje sem te nabil?

cak
25. November 2012, 12:31
Kje sem te nabil?
Nabijat zna vsak. Vprašaj se raje, če je bil tvoj nasvet Zazku pravilen.

main757
25. November 2012, 12:47
Zazek, pravkar sem tudi na mojem karabinu probal 20€ bankovec mi ne gre niti do zadnje kobilice, cca. 2cm prej se mi ustavi. Streljam poleti in pozimi enako. Tudi večkrat na leto ustrelim par nabojev na tarčo, vedno mi nosi isto.

jobizer
25. November 2012, 14:32
Kako se je pa to preizkušalo ,ko še nismo imeli euruv?:icon_rolleyes::icon_rolleyes: Ni kaj, dobri nasveti starih forumašev:icon_evil:

patriot
25. November 2012, 15:10
Ne iščite krega!!! Raje pomagajte Zazeku z nasvetom, da lahko preveri zračnost med lesom in cevjo z tankim listom papirja.
Če gre list lepo med l. in c. z puško nič ni narobe ampak tako mora biti. Kot je že napisal Main 757.....
Lp in dober pogled!

Sršen
25. November 2012, 16:20
Ne iščite krega!!! Raje pomagajte Zazeku z nasvetom, da lahko preveri zračnost med lesom in cevjo z tankim listom papirja.
Kako pa pri štucu?:icon_eek:

Zazek
25. November 2012, 18:04
Hvala za nasvete. :icon_wink:

JevŽ
17. December 2014, 20:25
Pozdravljeni,

Zanima me katero tovarniško strelivo kaj uporabljate v tem kalibru. Kako ste zadovoljni z natančnostjo in učinkom in divjadi.

Kako se obnese strelivo Geco in Norma?

pidog
18. December 2014, 09:07
Geco plus (puška SM model M). Cena ugodna. Učinek in točnost zelo dobro. Pri nas ga uporablja ogromno lovcev v različnih kalibrih. Nekateri so celo "lastne" monolitke zamenjali s tem strelivom.
Od jelenjadi do lisice.

Dober pogled!

rikec
18. December 2014, 20:06
Uporabljam strelivo RWS KS 10,5 g. Srnjad pade večinoma vse na mestu. Divji prašič in jelenjad (tele) so pa po sedanjih izkušnjah naredili do 30 metrov od strela (zadeti v pleče).
Edina slabost te krogle je v tem, da je zelo občutljiva na vmesne ovire. Že vsaka travica lahko kroglo "nese" drugam kamor je bila merjena, da o kakšnih strelih skozi grmovje ne govorim (tega s to kroglo ne poizkušaj, saj nobena ne pride ven na drugi strani grmovja). Moj oče je imel v tem kalibru tudi TIG kroglo, ki ni tako zelo občutljiva na vmesne ovire kot KS. Točnost krogle KS je zelo dobra. V kvadratek 3*3 cm sem spravil vse 4 strele, tako da je zelo konstatno strelivo.
Sedaj sem nabavil Normo vulcan, katere delovanje na divjadi pa še nisem preizkusil. Po dosedanjih izkušnjah drugih lovcev pravijo, da je tudi zelo dobra.

Lep pozdrav in dober pogled!

mateja
22. December 2014, 07:20
Jaz zporabljam geco 10,5g TM.
Poceni municija, pa še zadovoljen sem z učinkom.

jazbec
22. December 2014, 09:33
A ni 10.7? Jest sem ga tudi uporabljal, in res ni drag, vendar je srnjad grozno razbijal, tako da sedaj jagam z vulkanom, 11g.

mateja
23. December 2014, 07:24
Maš prav. Tipkarska napaka. Ja, pri srnjadi je kar huda.
Za srnjad imam 223, s to kroglo pa streljam prašiče in jelenjad.

main757
23. December 2014, 11:36
Za srnjad zna biti tudi Sako gamehead 7,8g dober naboj.