PDA

View Full Version : Zastavine risanice



Ganges
22. December 2007, 09:47
Tema iz starega foruma


Sam imam Zastavino risanico model M - 85 v kalibru 223 Remington. Nisem pa uspel nikjer zaslediti kakšen je vzpon navoja to je v kakšni razdalji v cevi se krogla zavrti za en obrat, da bi približno vedel , kakšna teža krogel bi bila najbolj ustrezna. Če kdo pozna ta tehničen podatek, ga naprošam da ga objavi. Za druge znamke risanic tega kalibra se dobijo podatki, samo za Zastavo ga nisem uspel nikjer zaslediti. L.P.


Ocevljen zastavin mehanizem za levičarja v cal. 308 win je že na poti, ga bom v kratkem dobil in me zanima koliko približno stane kopito po meri, pa če kdo pozna kakšnega solidnega kopitarja. LP


Zlatorog!
Dobrega kopitarja imaš pred nosom v Kamniku in sicer Flerin Roberta, delavnico ima pa v tisti starejši hiši nasproti tovarne Stol v Kamniku.


Ka pa puške v kalibru 22.lr. A ma kdo kake izkušne. Nameravam eno kupit. Cena je 280€ (70.000 SIT).


V redu je,ampak za isto ceno verjetno dobiš že Brno 2,ki pa je precej boljši!

lp


Čehi so dviglni cene za kakih 100 €.


Sem kupil malokalibersko puško znamke Crvena Zastava Model 99 Precision. Zanjo sem dal 280€. In kaj se je zgodilo. Zatvorač mi pobira krogle, pač jo čist odrgne. Tok da včasih sploh ne moren naboja poriniti v cev!! Puška je seveda v garanciji. Sem jo nesel tja, kjer se jo kupil. Trgovec je pač rekel, da jo bo odnesel k seviserju v Novo Gorico, k Kopteksu. Puško sem čakal skoraj 3 tedne. Jo dobim naza in jo grem stestirat. Puška mi še vedno ni delala. Pokličem serviserja ka zdej to, pa mi je reku, da je pr njemu delala, da jo je sprobal z Fiocci munucijo in da dela. Sem reku, da jo bom dal nazaj in da naj proba z Ge-cotam, pa mi zabije nazaj, da z Go-ctan ne bo probal, ker je to slaba municija in da se z njo ne strelja. :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
V čem ja razlika med Fioccijem in Ge-cotom? Jaz mislm, če ena dela, bi maorala tud druga. Sej e isti kaliber!!! Za Stigerja še razumem, ker je tulec 2mm daljši, ampak, da Ge-co ne dela mi je pa čudno.


Pri komu si pa ti kupil puško?
Patron je patron,tko da ne vem zakaj ti ne gre v cev :shock: !Razlika med patroni istega kalibra je kvečjemu v moči,nikakor pa ne v dimenzijah!!!!


Kupil sem jo pri Srni na Bl. Polici. Za garancijo pa je zadolžen Koptex in Nove Gorice, kjer je bile puška tudi kao na "popravilu".


Mene zafrkava prinašalo naboja na zaklepu. Če dam 5 metkov v magacin, mi zatvorač prvi naboj zagrabi, za naslednji naboj pa se zatvorač zatakne in ga opraska. Tok,da včasih ne moren prvega naboja v cev porinit. Če dam pa samo en naboj v magacin in ga hočem z zatvoračem porinit v cev, mi dela normalno.
Aja sem to zadevo sprobal tudi z S&B Club municijo. Me isto zafrkava. Kolega je kupu isti model te poške. Je dal not Lapuo. Mu je isto štekalo.


Kaj ne diši to po napaki v magazinu?

Pri Brno2 npr. je razlika med originalnim in dodatno kupljenim plastičnim magacinom. Le da mi tam pri plastičnem šteka pri zadnjem patronu, medtem ko pri originalnem dela b.p..


Lahko, da je vrok magazin. Sam to bi lahk pr Koptexu pogledal, ne pa da mi nabija, ja je vzrok v kvaliteti municije. :? :?


To se je dogajalo tudi meni pri brno2, z magazinom na 10 nabojev.Ugotovil sem, da je bila vzmet v magazinu premočna.Vsekakor, pa bi moral Koprex to napako odpravit kot reklamacijo.


Kako je kaj s proženjem pri Zastava karabinih. Baje izvedbe z naprožilom ni mogoče dobiti. Kako pa se proži tista puška brez naprožila? Ali je sprožilec nastavljiv in kakšne so potem sploh prednosti naprožila?


:oops: :oops: Sem se mogoče malo narodno izrazil, ampek ker imam namen kupit karabin v večjem kalibru, sem se ogreval za Tikko, pa sem se po pogovoru z nekaj strokovnjaki s tega področja odločil za Zastavo, bi prav rad izvedel, kolikšna je razlika v proženju med izvedbo z in brez naprožila. Sem glede na prejšnje debate pričakoval plaz odgovorov, sedaj pa že malo dvomim, če je tu res toliko lastnikov Zastav kot piše. :twisted: :twisted: :



:oops: :oops: Sem se mogoče malo narodno izrazil, ampek ker imam namen kupit karabin v večjem kalibru, sem se ogreval za Tikko, pa sem se po pogovoru z nekaj strokovnjaki s tega področja odločil za Zastavo, bi prav rad izvedel, kolikšna je razlika v proženju med izvedbo z in brez naprožila. Sem glede na prejšnje debate pričakoval plaz odgovorov, sedaj pa že malo dvomim, če je tu res toliko lastnikov Zastav kot piše. :twisted: :twisted: :

Lunj sam imam Zastavin karabin v kalibru 30-06 brez naprožila in ti povem, da naprožila ne rabim, tudi če bi kupoval novo orožje bi bilo brez naprožila, saj z malo vaje streljaš enako kot z njim s tem, da je bolj varno.

lp

orlova6
24. December 2007, 16:42
Zanima me sledeče, sem zasledil na spletu, da je v akciji lovski karabin Crvena zastava in sicer model M98 v kalibru 308.win. Cena je 549€, neka akcija.
Zanima me ali je tole kak star model zastavine, ker na njihovi spletu so modeli m70 in m85.

Pa še zanima me ali ima kdo kakšne izkušnje z trgovino Kormoran iz ormoža.

zober
30. October 2008, 22:58
Zanimam se za to puško v kalibru 308,jo ima kdo in izkušnje?Zastava M 70-battue?

jazbec
31. October 2008, 00:19
Ima jo naš lovec, malo je predelal kopito, gor ima Meopto 7x50 in zadeva se mu obnese.

dolgin
31. October 2008, 08:42
Zober,hitr ponjo! Sam mau s boš mogu kopit dat predelat! Jaz mam ta model v kalibru 7x57,superca,zanesljiva zadeva!!!

zober
31. October 2008, 12:03
Sam jaz mislim to k ma fiksni merek od zaklepa naprej,pa do nekje sredine, prirejen za hitro streljanje!Pa če se da nato še piko montirat?

detel
31. October 2008, 13:13
Zakaj pa ne? Puškar ti vse naredi :icon_wink:. Jaz jo imam v kal 30-06 s piko.

Bunny
27. November 2008, 21:23
Lovski zdravo! Zanima me če ima kdo kaj izkušenj z Zastavinima M70 in M85 obe Mannlicher. To so štuc izvedbe. Se namreč zanimam za nakup "delavske" puške. risanica, da je kratka, lahka, in da ni predraga tko da če jo mal potolčem na pogonih mi ne bo srce počlo.

Če ma kdo kaj takega prosim za nasvet.

P.S. Če pa kdo pozna kako boljšo varjanto (štuc po naročilu, kaka druga firma) je lih tko dobrodošlo.

LP Bunny

rws
27. November 2008, 23:41
mannlicher je mannlicher, zastava je pa zastava:icon_lol:
kupi kako malo rabljeno, ne preveč zdelano, je pa vseeno kater model zastave, če rabiš delovno puško, je vseeno kaka je, v vsakem primeru bo služila namenu!

jazbec
28. November 2008, 05:37
Mi gre kar malo na smeh, a imate delovne in paradne puška. Seveda, zastava za v hosto, kakšen Sauer, Suhl... pa za razkazovat....

Drugač pa tudi dobrih 500 evrov za Zastavo ni preveč, poglej pa še Čeha

206
28. November 2008, 07:22
Sej veš kako je na pogonih,grmovje,smrekove veje,pa včasih ti spodrsne.

Če se ti drag Mannlicher obdrgne se ti zarosi oko,ali ne?Fancy puške so bolj za razkazovat in za na prežo.Tud z nobel Mercedesom ne greš po terenu,imaš ga pa v garaži. :icon_wink:



Mam pa Zastavo,ne menjam za Mannlicherja

Bunny
28. November 2008, 20:43
No ja morda sem se malce nerodno izrazil ampak tko piše na spletu...
http://www.zastava-arms.co.yu/english/civilni.htm

Drgač pa nekateri res dajejo miljone jst pa pač ne, 1. k vem za kaj jo bom rabil 2. zato k miljonov nimam... če pa prav pomeriš pade tko al tko:icon_lol:a ne?

zober
29. November 2008, 00:15
Jaz mam 223rem,v nabavi bo še battue nevem v katermu kalibru še!Enkratna puška!

detel
29. November 2008, 09:36
Lovski zdravo! Zanima me če ima kdo kaj izkušenj z Zastavinima M70 in M85 obe Mannlicher. To so štuc izvedbe. Se namreč zanimam za nakup "delavske" puške. risanica, da je kratka, lahka, in da ni predraga tko da če jo mal potolčem na pogonih mi ne bo srce počlo.

Če ma kdo kaj takega prosim za nasvet.

P.S. Če pa kdo pozna kako boljšo varjanto (štuc po naročilu, kaka druga firma) je lih tko dobrodošlo.

LP Bunny

Puškar ti lahko skrajša cev in zmanjša (obdela) kopito in boš imel lahko puškico za v pogon.

MarjanR
6. January 2010, 18:06
imam CZ 7x64 ... zanima me, ce ima kdo izkusnje s predelavo na izmenljiv nabojnik ... koliko to kosta in kdo bi to delal ... hvala za odgovor :icon_question:

ben1
6. January 2010, 18:52
Meni je puškar rekel da hoče za kovinski nabojnik dobrih 300 evrov to pa je polovica cene nove puške:icon_redface:.

Tine
6. January 2010, 19:08
oče je nevemkje staknil snemljiv plastičen nabojnik. ni lepo ampak špila. govormo pa o zastavi m70

206
6. January 2010, 19:34
je mogoče tak?če je sem interesent za nakup


http://www.shrani.si/t/1V/1W/1kayiQU0/img0002.jpg (http://www.shrani.si/?1V/1W/1kayiQU0/img0002.jpg)

zajec
6. January 2010, 20:41
Poglej ZS.

sine
6. January 2010, 22:22
Kje pa se lahko kupi takle nabojnik?
Tudi meni je postalo nadležno jemati iz puške patrone, pa še na tla mi večkrat kakšen pade.

Tine
6. January 2010, 22:50
je mogoče tak?če je sem interesent za nakup


http://www.shrani.si/t/1V/1W/1kayiQU0/img0002.jpg (http://www.shrani.si/?1V/1W/1kayiQU0/img0002.jpg)

ja, ravno tak. pa tud v 30-06.

ni ravno kaka lepota, vendar pa dela.

rafa
6. January 2010, 23:44
Imam 7x64 pa že dal casa iščem snemljiv nabojnik pa mi ga še ni ospelo kje dobit.sem interesent za nakupče pozna kateri kje jih lahko dobiš.hvala

KAILER
7. January 2010, 08:05
Očitno je veliko zanimanje za nabojnik. Če ima kdo informacijo, kje se da nabavit, naj nam to prosim sporoči.

tikkat3
7. January 2010, 10:04
Boljše puške imajo snemljiv nabojnik že serijsko ;)
Če preračunaš, kolk denarja moraš dat na Zastavo, da ja uštimaš, prideš kmalu do računice, da se bl splača data v štartu malo več denarja in imaš "out of the box" spodobno puško.

jazbec
7. January 2010, 10:49
Ni čisto tako. Sam imam plastičen nabojnik, ki jih je izdeloval gospod iz Obale. Pred 4 leti me je prišel 5000 sit. Sedaj jih ne izeluje več:icon_sad:.
Je pa res, da je v Bocku kovinski nabojnik bistveno dražji. Če se ne motim, je okoli 200 evrov.

detel
7. January 2010, 11:10
Ti plastični nabojniki niso bili kvalitetni. Sicer pa meni štrleči nabojnik ni všeč in imam raje tako kot je-tovarniško .

hl
7. January 2010, 11:58
Sam imam slabe izkušnje z plastičnimi nabojniki. Naboji izpadajo iz nabojnika ali pa se zatikajo v nabojniku.
lp.

muzikant
7. January 2010, 12:00
Zanima me katere prednosti ima snemljivi nabojnik pri zastavi, valjda je 5 šusov dovolj ali ?:icon_confused:

ZR7
7. January 2010, 12:08
Zanima me katere prednosti ima snemljivi nabojnik pri zastavi, valjda je 5 šusov dovolj ali ?:icon_confused:

Zame je prednost snemljivih ali dodatno obdelanih serijskih nabojnikov pri Mauserjih v tem, da so naboji lepo v vrsti in se lepše podajajo v cev. Dober nabojnik ali dodatno obdelan serijski tudi poskrbi, da se konice nabojev ne deformirajo.

jvpv
7. January 2010, 12:10
Prednosti snemljivega nabojnika vidim v tem, da pri vsakokratnem praznjenju puške z fiksnim nabojnikom ne rineš naboje v cev in jih jemlješ ven oz. odpiraš spodnji del fiks.naboj. in potem potleh loviš naboje.
Meni osebno je to največji minus pri puški :icon_evil: - fiksni nabojnik, ampak kaj češ...

muzikant
7. January 2010, 12:30
Zame je prednost snemljivih ali dodatno obdelanih serijskih nabojnikov pri Mauserjih v tem, da so naboji lepo v vrsti in se lepše podajajo v cev. Dober nabojnik ali dodatno obdelan serijski tudi poskrbi, da se konice nabojev ne deformirajo.

se popolnoma strinjam, samo plastika za 5 starih jurjev tega sigurno ne omogoča.

jazbec
7. January 2010, 12:48
Vidim da nekateri veliko vedo o plastičnih nabojnikih. Pa ne vem, če so že kakšnega videli.
V nabojnik ki jih je izdeloval gospod iz Obale gredo trije naboji, tako da gre nabojnik praktično cel v puško. Kakšnih težav pri repetiranju nimam, tako da sem zadovoljen. Dobra lastnost je tudi ta, da naboji v nabojniku ne ropotajo.
Puška je v uporabi celo leto, tako se je nabojnik v 5 letih lova izkazal.

Je pa na strani od BOCK-a podatek, da naredijo nabojnik (kovinski), hmm.. za skromnih 350 evrov....

tikkat3
7. January 2010, 12:51
Prednosti je več. Jaz imam lepo 2 nabojnika, od katerih je en vedno nafilan in ga na lovu vstavim samo v puško, repetiram in to je to. Prav tako je možnost hitrejšega reloadanja, če imaš na voljo 2 nabojnika. Res je tudi, da se ti naboji ne razstresejo naokoli, ko fiksnega odpreš.

In še ena stvar: smo leta 2010. Nekatere tovarne bi se lahko naučile delat snemljive nabojnike, sej ne stane tok. Pa da ne grajam sam Zastave, cenejši Ameriške puške imajo isto foro (Remington, Savage, Ruger, in japonska Howa tudi).

ZR7
7. January 2010, 13:04
In Blaser takisto!:icon_twisted:

ZR7
7. January 2010, 13:09
se popolnoma strinjam, samo plastika za 5 starih jurjev tega sigurno ne omogoča.
V ZDA za Mauser98 stane snemljivi magazin neverjetnih 35$.:icon_confused:
http://www.sporterexpress.com/images/300-126a.jpg

jancar
7. January 2010, 13:13
In Blaser takisto!:icon_twisted:
Pa tok Eurčkov košta:icon_confused:

tikkat3
7. January 2010, 13:22
Za Blaser se tega ravno ne da trditi, ker ima samosvoj sistem, ni glih kopija m-98. Ravno to je prednost, da ima proženje direkt pod "magazinom", zato je puška toliko krajša, lažja in okretnejša. Ista fora je Suhl K1.
Čeprav pri Blaserju naj bi se dalo vzet tisto reč ven, kao nek "notranji magazin". Naj me nekdo popravi, če se motim.

ZR7
7. January 2010, 13:32
...
Čeprav pri Blaserju naj bi se dalo vzet tisto reč ven, kao nek "notranji magazin". Naj me nekdo popravi, če se motim.

Do sedaj so še vsi moji lovski tovariši, ki posedujejo Blaserjevo R93, na koncu jage "riglali" tiste patrone. Enako kot jaz s svojo Zastavino Mauserco.

muzikant
7. January 2010, 13:56
Do sedaj so še vsi moji lovski tovariši, ki posedujejo Blaserjevo R93, na koncu jage "riglali" tiste patrone. Enako kot jaz s svojo Zastavino Mauserco.

Pri Blaserju je nabojnik snemljiv, odstraniš zaklep, puško obrneš in pade ven s patroni vred.
Tudi banane eni jejo neolupljene, dokler niso poučeni :icon_wink:.


Mislim pa da je Blaser izdelal novo varijanto R93, kjer se nabojnik vstavlja od spodaj. predstavitev je okrog 15.01.2010.

Tine
7. January 2010, 14:50
nekateri ne morejo iz svoje kože. kdo vam brani imeti tiste vaše švabe, vredne nevemkoliko!
kolega je spraševal za poceni rešitve problema in sem mu po svojih najboljših močeh skušal svetovati.

kar se pa tiče problemov glede plastičnih nabojnikov. hmmm. ne vem al ima stari tako srečo al kaj. on jih nima nobenih in je zelo zadovoljen s tistim kar ima. 25 let staro zastavo m 70 (sicer mal poštimano pri puškarju) in plastičen nabojnik (katerega mu stari puškar še vedno očita).

tako da švabi ne trobezlat. je pa res, da bi bilo fajn, če bi bili snemljivi nabojniki že "fabrški".

tikkat3
7. January 2010, 15:06
:icon_lol:
Mogoče kr delajo švabi dobre puške?
So pa vseeno mal drage, to se strinjam.
Si pa ti Tine potrdil mojo trditev, da je treba Zastavo nest h puškarju, tud ko kupiš glanz novo. Recimo Češke puške so malo dražje kot Zastavine, imajo pa snemljiv nabojnik (uni boljši modeli). Tako da če je volja in malo znanja, se to da narest.

Švabi se trudijo biti pri svojem delu natačni, in samo to jih rešuje. Čeprav so tudi izjeme, ko ga polomijo, ampak če je to hud polom, ponavadi dobiš novo robo. Poznam primer Sauerja ki ni dobro nesel, puška poslana v tovarno, prišla z novo cevjo, nesla v nulo.

Tine
7. January 2010, 16:23
majstri, baje da se takrat drugih pušk sploh dobilo ni...

je pa nekaj, da tud zastavce nesejo kar dobro. v naši ld jih je sigurno 70%, 20%je čehinj, deugo so pa šminke nemške in laške...

in tisti, ki jagajo največ imajo neke "čudne tan?are" in ne nekih sauerjev, blaserjev in mauserjev...

LP:icon_wink:

tikkat3
7. January 2010, 19:06
Dobilo se jih ni, pač lepota bivšega sistema. Tudi municije se ni dobilo druzga kot 7x64 in 8x57. Še ena lepota bivšega sistema.

ben1
7. January 2010, 19:46
Jaz osebno ne kupim nobene nove Zastave več, ker sem imel tolk dodatnih stroškov da bi dobil novo Titan puško. :icon_evil:
Kar se pa točnosti tiče pa nimam pripomb.

Tine
7. January 2010, 20:27
Dobilo se jih ni, pač lepota bivšega sistema. Tudi municije se ni dobilo druzga kot 7x64 in 8x57. Še ena lepota bivšega sistema.

baje imajo vse stranke svoje forume. poskusi tam:icon_exclaim:

tikkat3
7. January 2010, 21:04
Jaz osebno ne kupim nobene nove Zastave več, ker sem imel tolk dodatnih stroškov da bi dobil novo Titan puško. :icon_evil:
Kar se pa točnosti tiče pa nimam pripomb.

Točno o tem sem govoril.
Tine, prvi si pa ti omenil, da se tega ni dobilo. Jaz sem samo povedal zakaj.

Tine
8. January 2010, 01:58
Točno o tem sem govoril.
Tine, prvi si pa ti omenil, da se tega ni dobilo. Jaz sem samo povedal zakaj.

dobilo se je, samo je bilo to zelo težko dobit...

kot tudi čokolado milko...

ne s politiko. vendar pa dajmo si priznat, da z zastavo in čehom ni nič narobe. razen seveda. šminkerji ne prenesejo tega.

pa kljub vsemu. raje leseno zastavo kot plastičen blaser.

evo kost je vržena....

:icon_wink:

ZR7
8. January 2010, 07:24
Dobilo se jih ni, pač lepota bivšega sistema. Tudi municije se ni dobilo druzga kot 7x64 in 8x57. Še ena lepota bivšega sistema.

Ta je pa tako bosa, da bolj ne bi mogla biti. :icon_lol:
Poznam precej starih jagrov, ki so v tistem času imeli kalibre, ki so še danes redkejši od tistih nekaj danes popularnih. In jih niso imeli le za v omare.
Ravno prejšnji teden sem bil pri enemu, ki ima še polno omaro razne municije in se čudil zanimivim embalažam. In da bo še bolj hecno, ravno kalibrov, ki ju ti omenjaš, ni nikoli imel. Večina pa je bila kupljena ravno v Ljubljani, le nekaj pa v Avstriji.

Je pa res, da je bilo treba včasih kaj počakati, tako kot je to danes še vedno tudi pri renomiranih trgovcih evropskega kalibra. Imam tudi sam nabavljeno drugačno municijo kot sem si prvotno želel, ker še danes skoraj po enem letu željene ni moč dobiti, kljub obljubam.

Nautillus
8. January 2010, 10:15
Jaz bi pa samo to rekel! Doma ima zastavo 30.06 na leto "prebrne" najmanj 50 komadov rajši 70, je čisto delavna puška ampak natančna do mm... Seveda se po izgledu ne more primerjati z nemkami ampak vseeno, jaz jo rabim vsak dan in mi je prav malo važno kako izgleda...! Pa ne me narobe vzet, na ta način da karkoli mečem slabo luč na katere druge puške...

Tine
8. January 2010, 10:18
Jaz bi pa samo to rekel! Doma ima zastavo 30.06 na leto "prebrne" najmanj 50 komadov rajši 70, je čisto delavna puška ampak natančna do mm... Seveda se po izgledu ne more primerjati z nemkami ampak vseeno, jaz jo rabim vsak dan in mi je prav malo važno kako izgleda...! Pa ne me narobe vzet, na ta način da karkoli mečem slabo luč na katere druge puške...

na facebooku bi kliknil gumbek "všeč mi je":icon_biggrin:

detel
8. January 2010, 11:07
Jaz bi pa samo to rekel! Doma ima zastavo 30.06 na leto "prebrne" najmanj 50 komadov rajši 70, je čisto delavna puška ampak natančna do mm... Seveda se po izgledu ne more primerjati z nemkami ampak vseeno, jaz jo rabim vsak dan in mi je prav malo važno kako izgleda...! Pa ne me narobe vzet, na ta način da karkoli mečem slabo luč na katere druge puške...

Ma kaj streljaš škorce z njo :icon_lol:.

Nautillus
8. January 2010, 13:45
Detel to pa ne :) za take zadeve je malokaliberska :P ali pa šrot :) Jelenjad, srnjad, gamsi....

mprimoz
8. January 2010, 23:27
Moja nova pridobitev, Zastava M85 kal. 30-06 Spr. + B. Elite 4200 2,5-10x50 4A križ z rdečo piko...

pmarijan
9. January 2010, 08:31
Zame je prednost snemljivih ali dodatno obdelanih serijskih nabojnikov pri Mauserjih v tem, da so naboji lepo v vrsti in se lepše podajajo v cev. Dober nabojnik ali dodatno obdelan serijski tudi poskrbi, da se konice nabojev ne deformirajo.

Prednost snemljivega nabojnika je med drugim - zraven že opisanih prednosti -tudi ta, da imaš lahko v vsakem nabojniku različni tip municije v istem kalibru, pa v par sekundah zamenjaš, če vidiš, da boš potreboval nekaj drugega, kakor tisto, kar si vstavil v puško...

Edino meni moteči so snemljivi nabojniki, ki štrlijo ven iz kopita, ker se potem zadevajo ob podlago - mora biti "vtopljen", pa četudi je zaradi tega manjše kapacitete...

zlatorog
9. January 2010, 09:34
Moja nova pridobitev, Zastava M85 kal. 30-06 Spr.
Primož to je model M70 :icon_wink:, drugače pa čestitke za novo pridobitev pa dober pogled! LP

zober
9. January 2010, 23:55
Eno vprašanje a prodajajo zastave z manjšo dolžino cevjo ne 65 ampak 56 cm?Ker en tak kanon top od save(65cm) mam že doma pa mi je tko neugodno znjo jagat!mam pa tud 223 od zastave enkratna puška,pa fajn mejhna okretna!

zlatorog
10. January 2010, 10:10
Eno vprašanje a prodajajo zastave z manjšo dolžino cevjo ne 65 ampak 56 cm?Ker en tak kanon top od save(65cm) mam že doma pa mi je tko neugodno znjo jagat!mam pa tud 223 od zastave enkratna puška,pa fajn mejhna okretna!

Kolega je nabavil Zastavin M70 v "štuc" varijanti z cevjo 51cm v cal. 308 win., pa je izredno zadovoljen, drugače pa imajo Zastavini karabini povečini cev dolgo 60cm, ki pa ti jo puškar lahko skrajša na 56cm. LP

zober
10. January 2010, 21:31
Hvala!

ZR7
11. January 2010, 07:20
... drugače pa imajo Zastavini karabini povečini cev dolgo 60cm, ki pa ti jo puškar lahko skrajša na 56cm. LP

Ali pa na 51cm oz. 20", kar je preizkušena dolžina, saj praviš, da je tudi štuc verzija te dolžine. Sam imam skrajšan celo hitri kaliber 30-06, pri katerem dolžina 20" tudi ni nobena redkost med fabrškimi izdelki.
Je čisto nekaj drugega s krajšo puško hoditi po grmovju ali laziti po skalah. In seveda je fino tudi gajke premakniti čim bolj proti koncu kopita.

detel
11. January 2010, 12:12
Že 5 cm krajša cev ti pomeni pri okretnosti veliko. Cev skrajša vsak puškar.

muzikant
11. January 2010, 12:36
Prednost snemljivega nabojnika je med drugim - zraven že opisanih prednosti -tudi ta, da imaš lahko v vsakem nabojniku različni tip municije v istem kalibru, pa v par sekundah zamenjaš, če vidiš, da boš potreboval nekaj drugega, kakor tisto, kar si vstavil v puško...

Edino meni moteči so snemljivi nabojniki, ki štrlijo ven iz kopita, ker se potem zadevajo ob podlago - mora biti "vtopljen", pa četudi je zaradi tega manjše kapacitete...


A to resno misliš ?:icon_lol:

pmarijan
11. January 2010, 13:42
Zakaj ne - razmisli malo, kakšen je pa namen kombinirke - loviš (preža, pogon) eno vrsto divjadi (recimo prašič), če pa se že naleti druga (pa recimo lisica), ki je prav tako odprta, pa pač menjaš tip municije pri repetirki - meni se zdi logično (nisem lovec, zato je možno, da se tudi motim:icon_redface:), da ne boš streljal lisice z 185grs kroglo in neko močno polnitvijo, ki si jo nafilal za prašiča, če pa imaš s seboj kakšne nežne polnitve z cca 155grs kroglo, če si razmišljal, da bi vzel kožuh:icon_wink: - ali?

Seveda moraš potem tudi vedeti koliko preklikati optiko,:icon_study: da boš imel nastavljeno nastrelitev tistega tipa municije - je pa zraven potrebno res nekaj več aktivnosti, sploh pa umske :icon_exclaim: :icon_confused: :icon_wink:

MHO

muzikant
11. January 2010, 14:06
Zakaj ne - razmisli malo, kakšen je pa namen kombinirke - loviš (preža, pogon) eno vrsto divjadi (recimo prašič), če pa se že naleti druga (pa recimo lisica), ki je prav tako odprta, pa pač menjaš tip municije pri repetirki - meni se zdi logično (nisem lovec, zato je možno, da se tudi motim:icon_redface:), da ne boš streljal lisice z 185grs kroglo in neko močno polnitvijo, ki si jo nafilal za prašiča, če pa imaš s seboj kakšne nežne polnitve z cca 155grs kroglo, če si razmišljal, da bi vzel kožuh:icon_wink: - ali?

Seveda moraš potem tudi vedeti koliko preklikati optiko,:icon_study: da boš imel nastavljeno nastrelitev tistega tipa municije - je pa zraven potrebno res nekaj več aktivnosti, sploh pa umske
MHO
:icon_lol::icon_lol:

(xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxx brisal admin)

Teža krogle (to so graini) ni najpomembnejši dejavnik pri povzročanju poškodb, ampak je konstrukcija.:icon_wink:

pmarijan
11. January 2010, 14:52
(xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxx brisal admin)

Sem napisal različne tipe municije - verjetno vem, da imajo krogle tudi različne konstrukcije, glede na to, da sam polnim municijo - pa to niti ni pomembno, ker si se prvotno zapičil v neko drugo stvar. Kot sem ti dal za primer - kakšen je namen kombinirke (v risano cev boš dal kroglo, gladko pa imaš pripravljeno ali za šrot ali za idealko/brenneke), pri repetirki bi ta problem reševal z različnimi tipi municije v svojih nabojnikih. Razmisli malo - zakaj pa proizvajalci ponujajo dodatne snemljive nabojnike z različnimi barvnimi oznakami (se mi zdi, da sem to opazil med drugimi pri Steyrju)? Zato, da veš, v katerem nabojniku imaš katero vrsto municije!? Sam vem iz izkušenj da na tekmovanjih dinamičnih disciplin z kratkocevnim (IDPA, IASC), moraš kar dobro razmišljati zraven streljanja, kateri nabojnik boš potegnil, ko boš reloadal, ter kako in z čem imaš napolnene - če niso vsi enako in ni limited. Pri IPSC moraš pri "pumpi" točno vedeti, kakšno je zaporedje buck shot/ideal, da ne boš z idealko vžgal popperja - boš takoj diskvalificiran. Glede lova pa naj še kdo drug poda mnenje?

Kot sem napisal - lahko da se motim, če pa se ne strinjaš z mojim mnenjem (to pravico imamo vsi), mi prosim razsvetli pogled in mi razloži, zakaj se motim. Tega do sedaj nisi naredil (ali nimaš časa zamenjati nabojnika na preži in narediti tistih nekaj smernih klikov na optiki, ali zakaj), vendar me zaradi moje morebitne zmote, ali nestrinjanja z menoj, ali neprakticiranja opisanega, ni potrebno žaliti in zasmehovati (in v tvojem prejšnjem postu si me), razen, če je to dovoljeno izjemam na tem forumu? :icon_confused:

LP-MP

zlatorog
11. January 2010, 14:54
Ali pa na 51cm oz. 20", kar je preizkušena dolžina, saj praviš, da je tudi štuc verzija te dolžine. Sam imam skrajšan celo hitri kaliber 30-06, pri katerem dolžina 20" tudi ni nobena redkost med fabrškimi izdelki.
Je čisto nekaj drugega s krajšo puško hoditi po grmovju ali laziti po skalah. In seveda je fino tudi gajke premakniti čim bolj proti koncu kopita.
Zastavin štuc ima tovarniško dolgo cev 51cm, ker pa je Zobra zanimala puška z 56cm dolgo cevjo, sem napisal eno izmed možnosti. LP

janko
11. January 2010, 18:02
No Marjan, vidim da se na praktično uporabo orožja spoznaš, tako da ti stvari niso popolna neznaka. Lovske puške-risanice so praviloma pristreljene z eno vrsto municije tako da jo nesejo v piko. Skoraj nikoli ne nesejo druge municije enako natančno kot je tista s katero je pristreljena, celo z isto municijo druge serije lahko nekoliko drugače oz. manj natančno zadevamo cilj. V čem je zdej problem? V tem da na strelišču lahko eksperimentitaš po mili volji, samo da ne ogrožaš drugih živih bitij in sebe. Na lovu je drugače. Tarče so živa bitja in na njih ni potrebno delati poskusov in telovaditi kar v tri krasne. Če se enkat odločiš da jo je treba odstreliti, naredi to kako je treba, brez telovadbe-mislim obstreljevanja i nepotrebnega mučenja. Vse ostalo so pravljice kot je napisal muzikant. V praksi to nikakor ne gre. Lp

jvpv
11. January 2010, 20:23
Ena off topic (kakor tudi že večina v tej temi). Tema je Zastavine risanice NE pa nabojniki.
Pmarijan-u bi lahko lepše razložili (kot sem opazil sam ni lovec), da med lovom, ko gre divjad proti strelcu ponavadi ni časa menjavat municije in se ukvarjat z strelnim daljnogledom, temveč najbolje ocenit divjad in se odločit za strel ali pa z veseljem divjad izpustiti mimo stojišča. Mislim da nam na forumu ni treba, da se zapikujemo najprej v vsako besedo...

lp.

PROF.racoon
11. January 2010, 22:20
Zastavin štuc ima tovarniško dolgo cev 51cm, ker pa je Zobra zanimala puška z 56cm dolgo cevjo, sem napisal eno izmed možnosti. LP

Zastavin štuc? Kje bi se ga dalo videti, potežkati? Koliko stane? Gledal sem tudi češki štuc... Ker sem na poti pripravništva, počasi nekaj iščem...

jazbec
12. January 2010, 11:20
Malo pobrskaj... http://www.zastava-arms.rs/

Je bil pa malo nazaj v Frankoniji Češki štuc za 600 evrov. Ravno ko sem se ogrel za njega, so ga podražili na 900:icon_sad:

zober
12. January 2010, 12:06
No ja vse majo cev 60cm!

zlatorog
12. January 2010, 12:56
No ja vse majo cev 60cm!
Zober, Zastavin štuc oz. Mannlicher ima cev tovarniško dolgo 51 cm,Na Zastavini strani je očitno podatek za M70 ki pa za Mannlicher ne drži. LP

zober
12. January 2010, 14:05
ma štuci men niso všeč,to bom jaz takoj razbil!Drugače je pa samo v kalibru 22-250!To je pa ravno en tak kaliber k 223!

ZR7
12. January 2010, 14:35
Krajšanje cevi je enostaven poseg in ne bi smelo biti drago. Puškar odreže cev in popravi ustje, to je tudi vse. Pobrunira s hitro bronuro na koncu cevi in eventuelno po želji še prestavi muho. Ma ni dela za dve uri!

kuglaabc
13. January 2010, 13:36
No, no ZR7, če bi bilo to tako enostavno bi bilo super. Malo več dela je res in ne ravno za dve uri, če želiš imeti stvar dobro narejeno pa hitra bronura ni ravno priporočljiva.
Lp.

ZR7
13. January 2010, 15:20
... pa hitra bronura ni ravno priporočljiva.
...

Zakaj ne? Saj gre le za tisti konček na koncu cevi, kjer je odrezano in obdelano ustje.
Če gre pa zato cel "ror" v toplo bronuro, ja potem se pa začne seštevati €.:icon_confused:

pikolis28
13. January 2010, 17:24
No, no ZR7, če bi bilo to tako enostavno bi bilo super. Malo več dela je res in ne ravno za dve uri, če želiš imeti stvar dobro narejeno pa hitra bronura ni ravno priporočljiva.
Lp.

zakaj ni hitra bronura priporocliva?

kuglaabc
14. January 2010, 06:59
Odvisno kako hočeš imeti narejeno, hitra bronura je za manjše korekture, kar pa krajšanje cevi in montaža nosilca mušice to vsekakor ni. Zato pa je tako, ker se že vsak pocar razume v puškarsko stroko.

ZR7
14. January 2010, 07:58
Odvisno kako hočeš imeti narejeno, hitra bronura je za manjše korekture, kar pa krajšanje cevi in montaža nosilca mušice to vsekakor ni. Zato pa je tako, ker se že vsak pocar razume v puškarsko stroko.

Ne rečem, da nima puškarska obrt skrivnosti, ki jih običajni uporabnik ne bo hitro zapopadel in za katere so potrebne izkušnje. Tu gre predvsem za sam mehanizem in notranjost cevi kjer hitro kaj zapacaš, če nisi precizen.

Za premik muhe in krajšanje cevi pa menim, da ni nobena umetnost. Na trgu (žal ne našem) je na kupe dobrih in ne predragih orodij, ki to omogočajo narediti dokaj hitro. Celo brez tega in z nekaj strojniškega znanja in preciznostjo se da narediti praktično vse.

Ravno zastavini karabini o katerih debatiramo imajo elegantno montirano muho na zarezo, ki je v celoti skrita pod samo muho, ki se jo poprej odvijači. Tu se poseg in popravek odpiljenega materiala z bronuro sploh ne vidi.
Torej je pri krajšanju cevi viden popravek bronure le na samem rezu na koncu cevi. Ob pravilnem postopku in kvalitetni hladni bronuri, je popravek stežka opazen. Sigurno zaradi tega ne bi dovolil puškarju, da mi zaračuna pripravo in bruniranje celotne puške.

Sigurno je razlika, če delo opravi dober puškar ali pa domači šlosar.
A žal sem do sedaj videl že kar nekaj "proizvodov" renomiranih puškarjev, katerim bi jaz njihov izdelek vrgel nazaj v zobe. Cene pa zlatarske!
Dobrega puškarja je treba znati poiskati in se ga držati!

KuglaABC, vem da se v znanju na tem področju s teboj nimam kaj primerjati, a v to kar sem napisal sem pa prepričan.

kuglaabc
14. January 2010, 10:02
ZR7, sej bi ti kaj več odgovoril, pa verjemi se mi ne da in niti nima smisla. Ni vse v orodju, katerega danes dobiš na trgu, da skrajšaš cev. Za posamezen kaliber cevi je potrebno ujeti tudi pravi interval, kar pa je povezano tudi s strelivom, ...
Oh, ja.

tikkat3
14. January 2010, 10:36
Ja so stručkoti tle....pol pa nosi v kake 20cm na 100m. :icon_lol:
ZR7 je puškar boroveljske šole!

ZR7
14. January 2010, 11:24
... Za posamezen kaliber cevi je potrebno ujeti tudi pravi interval, kar pa je povezano tudi s strelivom, ...
Oh, ja.

To pa puškar verjetno že ve, kajne? Ali ne:icon_wink::icon_twisted:?

Trdim samo, da poseg o katerem se pogovarjamo, ni tako zakompliciran in časovno potraten, da bi smel biti drag. Pri puškarju seveda.
Posamezniku take posege pri nas prepoveduje tudi zakonodaja.
Zakaj je to marsikje po svetu drugače, je pa drug par čevljev in za v debato druge teme.

ZR7
14. January 2010, 11:27
Ja so stručkoti tle....pol pa nosi v kake 20cm na 100m. :icon_lol:
ZR7 je puškar boroveljske šole!

Kdaj si že bil ti pri meni na strelišču, da si videl teh 20cm?:icon_confused:
Pa še moje spričevalo si sanjal? Ali samo natolcuješ?:icon_evil:
In kaj ima tvoj post z Zastavo in posegi na njej?

pikolis28
14. January 2010, 11:37
Odvisno kako hočeš imeti narejeno, hitra bronura je za manjše korekture, kar pa krajšanje cevi in montaža nosilca mušice to vsekakor ni. Zato pa je tako, ker se že vsak pocar razume v puškarsko stroko.

kuglaabc kakor jaz vem so ponavadi vse karabinke saj vcasih s tahitro brunuro bronirali

kuglaabc
14. January 2010, 12:17
Slabo veš ali pa ne ločiš treh vrst bronure.
Kar razglabljajte.
Lp.

pikolis28
14. January 2010, 16:40
Slabo veš ali pa ne ločiš treh vrst bronure.
Kar razglabljajte.
Lp.

jaz vem samo za dve bronuri no sem ze slisal za eno ki najbi bila samo za kasno malenkost popravit,pa pravijo da ni kaj prida

ANDIGS
7. March 2010, 13:41
V trgovini sem našel novo Zastavo M98 za zelo ugodno ceno.Puška mi lepo sede in mi je všeč.Kaliber je 8x57 IS.Varovalko pa ima zadaj na zaklepu,metulj.
Kakšna montaža bi prišla v poštev(trgovec ne ve),da se varovalo ne bo zadevalo ob daljnogled.Če kdo poseduje takšno puško ali jo pozna,prosim za pomoč in nasvet.

capra ibex
7. March 2010, 18:52
Če te prav razumem je to varovalka na zaklepu. Tako imam tudi sam, in z montažo "jaz imam suhlovo" ne bi smelo biti problema. Moral sem pa ko sem menjal daljnogled in dal gor takega s spremenljivo povečavo, odfleksati del ročice varovala na zaklepu, ker se je zadeval ob daljnogled.

dolgin
7. March 2010, 20:59
Večina proizvajalcev montaž dela 3 opcije višine montaž (low,medium,high),nekateri tudi več,tako da montaža ne bi smela bit problem. Ali pa če neseš k puškarju in ti naredi suhlovo,tako da paše...

detel
8. March 2010, 09:11
Vsa morebitna neskladja reši puškar. Ne skrbi.

ANDIGS
20. April 2010, 07:26
Pa je prejšnji teden prišla zastava domov.Kupil rabljeno,odlično ohranjeno od pokojnega lovca,model M70 v kalibru 7x64.Upam,da mi bo dobro služila.

davorin
21. April 2010, 12:19
imam enako. sem zelo zadovojen z njo.

detel
21. April 2010, 14:24
Pa je prejšnji teden prišla zastava domov.Kupil rabljeno,odlično ohranjeno od pokojnega lovca,model M70 v kalibru 7x64.Upam,da mi bo dobro služila.

Veper bi rekel, da so to delavne. So ja, pa dobro ti bo služila:icon_wink:

hunterxxxl
4. November 2010, 20:11
Zanima me točen model te zastave na sliki!:icon_smile:

mahrenberg
4. November 2010, 20:20
M70 ?
Tastar model.. :)

jazbec
4. November 2010, 20:21
In kaj te pri njem zanima?

alojz1
4. November 2010, 20:21
Spomnim se starejšega italianskega gosta, ki je po dobrem strelu (7x64) kazal in hvalil svojo puško. Mislil je, da ima original Mauser, saj jo je kupil v nemčiji. Ko sem mu pokazal napis ob strani ( crvena zastava) je bil nekaj časa poklapan. Potem je rekel: "pa je vseeno najboljša puška".
Tudi puška za 600€ je v dobrih rokah odlična.

hunterxxxl
4. November 2010, 20:28
Samo zanimal me je ker model je. Dobil sem jo pred kratkim.
Zdaj bom dal gor zeissa 2-8×42, schwenk montažo in bo to
delovna puška.
Letnik je 86, čez je dala 9 strelov in je NOVA.
Alojz, se strinjam s tabo!:icon_biggrin:

mahrenberg
4. November 2010, 20:38
Taka zastava je odličen nakup! Zastave s temi podni so vrjetno najboljše kar so jih Srbi naredli za lovsko uporabo. Takrat so še vedli in znali..:)

hunterxxxl
4. November 2010, 20:40
Upam da bo dobro služila. V njo nimam namena posegat, ker je že sedaj lepa,
samo kvaliteten daljnogled se da gor, in bo to popolna puška za delo!:icon_wink:

mahrenberg
4. November 2010, 20:41
Puška ni nikol lepa:icon_twisted:

hunterxxxl
4. November 2010, 20:42
:icon_lol:

rikec
5. November 2010, 17:27
Ja se strinjam s predhodniki, glede ocee te puške. Mislim, da je res dobra in za denar za kakšno se dobi je zelo precizna. MOj kolega ima tako. Sem že iskal tako, pa jo je težko najti v ohranjenem stanju... škoda :icon_cry:

hunterxxxl
5. November 2010, 17:32
No važn da je super:icon_biggrin:
Ja tele moja je res čist nova, brez praskice, cev tud tip top, brez kakšrne koli rje:limona:
Trenutno ma v Bocku dve takile zastavi, samo sta bolj utrujeni:icon_neutral:

dolgin
5. November 2010, 19:59
Jaz imam tudi takole,kaliber 7x57,bomba od puške in kalibra! Samo Kolovski mi je ne pusti več s sabo na jago jemat.....

lp

hunterxxxl
5. November 2010, 20:57
No sm že vs zraj.... da jo že probam :icon_wink:
Pa en ršptin čimprej namontiram gor:limona:

rws
5. November 2010, 20:58
oh in sploh je ta zastava, med zastavami:icon_wink:

hunterxxxl
5. November 2010, 20:59
A to ti je Sarkazem RWS'??:icon_twisted:

alojz1
5. November 2010, 21:20
A to ti je Sarkazem RWS'??:icon_twisted:

Kako bi šlo, če bi Hunter zmontiral daljnogled in izzval (pa saj je že izzvan) RWS-a na dvoboj - 3strele na 200m. Pridemo gledat :icon_lol:
Veper bo pa stave pobiral (zadevo že obvlada).

hunterxxxl
5. November 2010, 21:24
Sej se mi je zdel da je mel na mislih kj taga:icon_lol:
No k bo zmonteran, ga bom pa premagu z Zastavo proti njegovmo Titanom a kr ma:icon_twisted:

rws
5. November 2010, 22:18
Malo sarkazma je zraven, priznam. :icon_wink:
In počasi ga bo še več, ko berem ta izzvanja na dvoboj. Predlagam ti, da res namontiraš en konkreten daljnogled na to zastavo, drugače bo težko.
Hunterxxxl, najprej postreli kakšno karjolo municije, potem pa se slišiva:icon_wink:

hunterxxxl
5. November 2010, 22:22
Sem študiru slovnco, pa vem:icon_lol:
Bom neku namonteru gor :)
Bom raj en kimpiž, šparat ni dobr.... :icon_lol:
Rws ne podcenjuj ti gurenskh fantov:icon_twisted:

alojz1
5. November 2010, 22:36
Tole ogrevanje pred tekmo je pa hudo :icon_lol:
Hunter, če ti bo municije manjkal bom prispeval kakšno škatlo. Samo treniraj.
Veper pa že spi zato nobenega komentarja.

hunterxxxl
5. November 2010, 22:37
Js iz manevrskm strelam, da ne onesnažujem s svincam, tko k rws:icon_lol:

rws
5. November 2010, 23:04
Kr en čas še streljaj z manevrskim, da se malo sprožilca navadiš, oziroma celotne puške.:icon_wink:
Sej verjamem, da so zastavine puške v večini sposobne delat grupe pod 4cm, je pa vprašanje, če je 10% teh pušk sposobnih grup pod 2cm.

hunterxxxl
5. November 2010, 23:06
Ponavad je kriv strelc, ne puša pa municja:icon_lol:

rws
5. November 2010, 23:19
Spet se ne morem strinjat:icon_wink:
Vsake krogle in polnitve cev pač ne mara. Naj ti dam za primer očetovo puško, sako 85. z češko match municijo sem delal grupe okoli 5cm, z remingtonovo match 3cm, z normo diamond line pa pod 1.5cm. Gre pa povsod za enako kroglo, sierro match king 10,9g.

hunterxxxl
5. November 2010, 23:31
Sej se tud js s tabo!
Bomo vidl, kako bo, pa ko probam prilepim kšno sliko tarče, kar pa pr men zna trajat.:icon_lol: Pol bom pa naprej govoru:icon_wink:

ZR7
7. November 2010, 14:58
Petelinčki, naredite si svojo temo o tekmi!!!:icon_evil:
Tu pa samo še o zastavinah risanicah!

admin

Veper
7. November 2010, 15:55
zastava ne vem kako je dobra ampak njena predhodnica Preduzeče 44 je pa zakon. Sicer pa v roke in ramo sedejo Zastave precej dobro in to je tudi tisto kar šteje.

Franc
10. November 2010, 19:41
Ja Veper,zakaj si pa dal eno takšno od hiše,sedaj se pa z njo postavlja naš lovec!
Lepa puška,pravo delovno orodje!

Veper
10. November 2010, 19:47
Franc pa povej mu da je še 20e dolžan in da nisem pozabil.:icon_neutral:

hunterxxxl
10. November 2010, 21:01
zastava ne vem kako je dobra ampak njena predhodnica Preduzeče 44 je pa zakon. Sicer pa v roke in ramo sedejo Zastave precej dobro in to je tudi tisto kar šteje.

No tud ta puša je mega, jo mam doma. No je starejši model m24, stala je 80 let, cev pa ko kristal:icon_confused:

hunterxxxl
9. April 2011, 16:35
Končno je zrihtana:limona:

hunterxxxl
9. April 2011, 16:36
.......

alojz1
9. April 2011, 20:22
Tisti lok v desnem vogalu je pa za....:icon_lol:

hunterxxxl
9. April 2011, 20:22
za ribe lovit :icon_wink:

muzikant
29. July 2011, 09:37
Na Frankoniji skoraj zastonj dajejo Zastavine risanice M70 in M98, če slučajno kdo rabi.
Na voljo so kalibri .270win, 7x64, 8*57is in 9,3x62.

http://www.frankonia.de/198999/167488/productdetail.html?pagingSize=10000&sortOption=performance&page=0&displayType=gallery&articleNumber=165592&navCategoryId=7955

hunterxxxl
29. July 2011, 12:12
Zastave od letnika 1990 naprej so "jajca" in niso vredne denarja !:icon_wink:

teohafy
29. July 2011, 15:43
Hunter ti že veš. Moja letnik 2003 je dala skozi nekaj čez 1200 krogel in še vedno se da z njo ustreliti grupo 2-3 cm. Če nebi imel doma že toliko kosov orožja bi sigurno prišla v omaro ša kakšna zastava v kakšnem manjšem kalibru. Sploh za tako ceno kot je v frankonji.

jozejagrCZ
29. July 2011, 18:02
Kolkr jst vem je zastava vsaka ista razn od določenga letnika naprej so dal bol tanke cevi, moja je letnik 1975, ima zelo debelo cev, z njo streljam kar veliko na 100m ponavadi grupa pribljižno 3cm 3 streli in sem z njo zelo zadovoljen, prijatelj pa ima zastavo letnik 2004 pa ima zelo tanko cev , je lažja , pa tudi nima nobenih problemov in je isto zelo zadovoljen z njo.

Optik-trade.si
29. July 2011, 21:22
Stric ima letnik 2009 .223 zastavo in ni vredna niti tega denarja, ki ga na Frankoniji hočejo zanjo. Grupo pod 5-6cm še nisem uspel naredit (stric tudi ne), niti leže z dvema naslonoma ter kvalitetno optiko in montažo.

Ni pa edina novejša Zastava s katero imam takšne izkušnje, spet drugi jih pa hvalijo, tako da očitno jim fejst niha kvaliteta od komada do komada.

hunterxxxl
29. July 2011, 21:38
No.... :icon_lol:
Moj puškar jih je preklel te nove. On pravi tako, da so bile pred letom 1990 namenjene skoraj izključno za izvoz in zato je bila kvaliteta njihvih izdelkov na višku! In tisti starejši modeli nimajo velikih problemov. Potem pa jih niso več delali za izvoz oz. v majhnih količinah pa še zaradi balkanske vojne začeli delati "skrapucala". Pravi da je problem večinoma v zaklepišču in da ne deluje gladko, se mora kar pomatrati da potem teče kot po maslu. Imajo pa velika odstopanja pri ceveh, stene niso enako debele in zato po zaporednih strelih trosijo. Pa še dobro grupo težko skupaj spraviš.
Tko nekak, mam obrazložilo za moj post!

Tud jest mam m70 letnik 86 v 7×64 pa sem zelo zadovoljen, grupe so dobre, pa ne da bi jo hvalil. Sem pa večkrat slišal jamranje čez novejše.

patriot
29. July 2011, 22:25
Sam sem na "zastavi" zamenjal cev in po 60 strelih je začela trositi kot za šalo. strokovnjaki so zatrjevali, da je bila napaka v poboljšanju materjala, ne vem.... Sedaj sem tako rekoč novo cev ponovno zamenjal z boroveljsko. In stvar "špila" 100% grupa v premeru 2 cm.
Lp in dober pogled!

kuglaabc
30. July 2011, 10:28
Zanimivo, ko takole beremo razna pisanja o grupah zadetkov. Grupa 3-5 cm, 2-3cm, vse v eno luknjo… Skoraj, da ne bi verjel, če ne bi prikazali tarč. Res pohvale vredno. Da so pa nekatere »zastavke» problematične, je pa tudi res, da se jo lahko z malo truda »uštima«. In vzrok je potrebno iskati povsem na drugem kraju.
Če ni bil kak dogovor med proizvajalcem in vodniki krvosledcev, ker bi slednji lahko skoraj »izumrli«, če bi bile vse puške tako točne. Malo strelec, malo naboj in malo več puška pa smo tam.

kuglaabc
30. July 2011, 10:30
Tiste številke naj bi bili narekovaji!!!

.308win
29. January 2013, 00:24
Je kdo menjal vzmet za udarno iglo na M70? Meni se zdi da je zadeva pretrda za odpiranje kadar ni napeta igla in bi probal z mehkejšo vzmetjo??? Kaj pravite....

Tomaž Ražman
29. January 2013, 16:52
Hja, prepričaj se prej da je res vzmet, morda je zaklep čisto tesen v ležišču oz. naboji...

Drugač pa komot zamenjaš, sam pazi da ne bo prešvoh...

alojz1
29. January 2013, 17:05
308 win, ne menjaj vzmeti.
Če je to mini mauser moraš vedeti, da te puške niso nek biser puškarstva. Pred kratkim sem imel v rokah in se tudi trdo odpira.
V 223 kalibru ne prebavlja težjih krogel (preko 55 grain). Zaradi twista cevi, ki je 1/12
Prosim Optiktrade da napiše z katerimi kroglami je streljal, da ni bilo grupe.

.308win
29. January 2013, 17:31
Alojz ni mini mauser.
Mini mauser ima oznako M85 jaz imam pa klasični mauser M70.

Ker vidim da imaš veliko izkušenj, bi mogoče znal povedati kaj se da narediti za lažje napenjanje igle??

alojz1
29. January 2013, 17:52
Hm, glej . vzmet je pač treba napeti. Energija, ki jo ti porabiš na ročici se akumulira v vzmeti.
Lahko pa preveriš varovalko. Ta pri varovanju prepreči odpiranje zaklepa. In, če se ne odmakne dovolj je odpiranje trdo.
Ali si poizkusil pri drugi M70 ?

.308win
29. January 2013, 17:58
ja pri karabinu od starega očeta je zadeva lažja, je pa res da ima zadevo nekako drugače narejeno, mogoče je kaj predelano, bom poslikal in naložil sliko. Varovalka se dovolj umakne (nima klasične varovalke ki varuje iglo, ampak varovalko sprožilca.

.308win
29. January 2013, 18:15
Evo slike. Na sliki s številko 1 je moj zaklep na 2 pa od starega očeta, tam pri rdečih puščicah se vidi da je "klančina" drugačna, pri zelenih puščicah se pa vidi da je pri 2 sliki tisti zob skrajšan. Sam si zadeveo predstavljam tako da je pri očetovem karabinu potrebno manj napenjati oziroma stisniti vzmet kot pri mojem.

Sta pa obe puški Zastava M70, očetova kaliber 8x57is, moja pa .308win

alojz1
29. January 2013, 18:39
Mislim, da ta zob nima veze. Klančina je tudi spredaj pri bradavici, kjer se zaklene v cev. In za napenja vzmet oz. potegne zaklep naprej.
Ali se to dogaja tudi pri prazni puški?

Tomaž Ražman
29. January 2013, 18:40
308 win, ne menjaj vzmeti.
Če je to mini mauser moraš vedeti, da te puške niso nek biser puškarstva. Pred kratkim sem imel v rokah in se tudi trdo odpira.
V 223 kalibru ne prebavlja težjih krogel (preko 55 grain). Zaradi twista cevi, ki je 1/12
Prosim Optiktrade da napiše z katerimi kroglami je streljal, da ni bilo grupe.

Drugač pa v m85 (.223rem) že 62gr kugle ne zarotira in jih vrti v vse strani...

.308win
29. January 2013, 19:21
Kadar je vzmet sproščena in jo je treba napeti je zadeva trda, ko pa je vzmet napeta se pa puška lepo odpira in zapira tudi ko je naboj v cevi.

MasterLesjak
29. January 2013, 20:32
Logično.
Zadnjič sem imel v roki Zastavo. Zaklep rabi veliko sile za odpret, kjub temu da ima 90° zasuk. Moj karabin je tudi trd za napet, pa sem se navadil. Verjamem pa da zna bit nadležno če streljaš z naslona ker moraš puško prijet sicer jo zavrtiš, namesto da bi odprl zaklep.

Mogoče poskusi napet vzmet in pustit puško čez noč, ampak ne verjamem da bo pomagalo.

.308win
29. January 2013, 20:35
To ne verjamem če bo pomagalo, sem bolj razmišljal v tej smeri, da bi dal mehkejšo fedro noter...pa bi se posledično lažje napela.

MLesjak
Ti maš tudi zastavin karabin?

bena
30. January 2013, 08:06
ni problem vzmet ampak drsne površine katire morajo bit spolirane pa podmazane pa lavfa bolš kot pri blaserju

muzikant
30. January 2013, 08:34
Lisica je tudi rekla, da je grozdje kislo, ker ni mogla do njega.:icon_wink:

ben1
30. January 2013, 08:41
ni problem vzmet ampak drsne površine katire morajo bit spolirane pa podmazane pa lavfa bolš kot pri blaserju

Ha ha pa ne moreš Blaserja z Zastavo primerjat:lol1:

kuglaabc
30. January 2013, 14:04
.308 win!
V lanski reviji Kalibar, je zelo lepo opisano kaj se da uredit v takem primeru. Je potrebno spolirat par naležnih ploskev na udarni igli in še kje na zaklepu.
Tudi se lahko zamenja vzmet. Mal pobrskaj po tej reviji in boš našel.

.308win
30. January 2013, 16:14
Kuglaabc

Mogoče veš točno v kateri reviji, ker sem iskal in ne najdem... drgače sem pa že nekaj poliru ampak verjetno ne dovolj.

.308win
31. January 2013, 12:24
Danes sem spoliral zaklep, oziroma tam kjer so naležne površine za napenjanje vzmeti in je mnogo boljše. Bom pa poskušal dobiti malo mehkejšo vzmet, oziroma razmišljam da bi obstoječo skrajšal za kak cm, sam se še nisem odloču :)

alojz1
31. January 2013, 12:29
Radovednost je mati napredka. Kar skrajšaj. Tudi mene zanima biggrin
Če pa kakšen naboj ne bo vžgal, boš vsaj lahko hitro repetiral.

.308win
31. January 2013, 12:42
Če bi dobil še kakšno vzmet potem bi skrajšal, da vidim kaj bi bilo, dokler imam samo eno ne bom :-)

alojz1
31. January 2013, 12:53
Jaz imam vzmet od M48. Je ista. Kar korajžno. biggrin

.308win
31. January 2013, 14:41
Jo prodaš??

cak
31. January 2013, 14:53
Svojo skrajšaj le za 5mm. In preveri, če deluje. 1 cm se mi zdi malo preveč.
Če ne bo udarjala mi pošlji naslov. Brezplačno.

.308win
31. January 2013, 15:01
a si probal???

cak
31. January 2013, 15:04
Ja in deluje.

kuglaabc
31. January 2013, 20:53
.308 win.
Pa obvezno ne pozabi na distančnik. Vzmeti je na pretek. Kontakt izključno na ZS ti bom povedala tudi kje in kja spoliraj in s katero žaubo namaži.

kuglaabc
31. January 2013, 20:54
.308 win.
sem mal hitel pri tipkanju pa je kakšna črka a ali e preveč.

.308win
31. January 2013, 21:47
Ni problema, znamo prebrat :)

Drgač bi te pa prosu za postopek kaj naj spoliram in kako je z vzmetjo...

Lojzes
1. February 2013, 09:46
Kuglaabc, tole z zaklepom risanice CZ bi tudi mene zelo zanimalo. Bi bilo mogoče, da FW... še meni.

Lep pozdrav in hvala.

rokm07
16. June 2013, 23:14
tud mene zanima, kako bi naredil da bi blo bolj nalahko

MasterLesjak
16. June 2013, 23:35
saj če malo pogledaš zaklep se takoj vidi, kako je narejeno, da se igla napne, ko dvignemo ročico (in posledično se vidi, kaj spolirat oz. namazat). podret standardni zaklep mauserjevega sistema je pa tudi stvar minute, in ne zahteva nobenega posebnega orodja...

sine
14. April 2014, 09:12
Prosim lastnike "Zastava M70" risanic v kalibru 30-06, da mi svetujete, katere naboje naj kupim,oz.kateri se vam najbolje obnesejo. Tu mislim predvsem natančnost in čim manjše poškodbe, oz. potpludbe. Do sedaj sem uporabljal RWS UNI, 11,7 g. Včeraj na pristrelitvi sem porabil tri naboje, ki mi jih je napolnil kolega in presenečen naredil grupo okli 2cm. Žal pa ne vem katere krogle so bile v naboju.
Z RWS om nikoli nisem naredil take grupe!

jazbec
14. April 2014, 09:25
Vprašaj kolega ki ti je dal naboje... Najbrž ve kaj je napolnil..

alojz1
14. April 2014, 09:34
Tudi druge bodo točne. Le preko 10g se jaz osebno izogibam.
Mega, LOS, Core lockt, Deep curl,

sine
14. April 2014, 10:33
Vprašaj kolega ki ti je dal naboje... Najbrž ve kaj je napolnil..
Redkokdaj ga srečam, je že dolgo tega kar mi je to naredil.

Tudi druge bodo točne. Le preko 10g se jaz osebno izogibam.
Mega, LOS, Core lockt, Deep curl,

alojz1, jaz ne polnim, zame pride v poštev samo tovarniško polnjena municija.
Kaj pa pridobim z lažjo kroglo?

alojz1
14. April 2014, 10:44
Kaj pa pridobim z lažjo kroglo?
Enako lahko jaz vprašam. Kaj pridobiš z težko kroglo?
Lažja ima praviloma manjši odsun, malo večjo hitrost (kar je pri tem kalibru dobrodošlo) in z tem posledično lažje in bolj natančno streljanje. Smo že pisali.

Slayer
14. April 2014, 11:00
alojz1 to je pa v nasprotju s starim nemškim izrekom : "Geschos muss Masse haben" :icon_lol:

alojz1
14. April 2014, 11:55
Ja, dober izrek. Krogla mora imeti maso. Ampak takrat so bili drugi časi.Monolitk še niso imeli razen tistih protioklepnih. biggrin
Danes je bolj pogosto: HITROST UBIJA (primerjaj kroglo mauser 7,9 in 5,6 v sedanjem vojaškem orožju)

sine
14. April 2014, 13:45
No, saj sem vedel! Smo že šli izven teme, jaz pa bom spet ostal brez pravega odgovora!
Ja, alojz1 ali ne dela večja hitrost hujših poškodb? Jaz bi vsekakor želel manjši odsun in bolj natančen zadetek. Samo ne vem kaj naj vtaknem v cev!Glede na to, da streljam samo srnjad je lažja krogla najbrž smiselna izbira. Bom probal letos nekaj drugega, tudi s pomočjo nasvetov s tega foruma.
Lp

Deerhunter
14. April 2014, 14:11
Če ti kaj pomaga, ker si omenil da loviš le srnjad - da ne bomo spet nabijali vse ostalo le tisto ne, na kar se nananša vprašanje. Jaz sem v kal. 30-06 uporabljal RWS ID Classic 9,7g. Krogla je namenjena predvsem za manjšo divjad (srnjad, gams...). V tej vlogi mi je delala odlično. Srnjad je praviloma padala v ognju, le izjemoma je kak kos naredil par korakov, poškodbe pa ob strelu za pleče majhne, predvsem pa ni mineštre v trupu, se pravi ne pokajo notranji organi. Preciznost je bila iz obeh mojih karabinov 30-06 odlična. Tudi majhna zamazanost cevi po strelu je odlika teh RWS krogel. Slabosti te krogle so precejšnja onesnaženost divjačine s svincem, precej zasoljena cena nabojev (bi se dobil kakšen cenejši vendar enake kvalitete) ter v tej teži je krogla manj primerna za težjo divjad (d. prašiči, jelenjad). Odsun je zmeren. Delajo pa to strelivo v 30-06 le v 9,7g.


No, saj sem vedel! Smo že šli izven teme, jaz pa bom spet ostal brez pravega odgovora!
Ja, alojz1 ali ne dela večja hitrost hujših poškodb? Jaz bi vsekakor želel manjši odsun in bolj natančen zadetek. Samo ne vem kaj naj vtaknem v cev!Glede na to, da streljam samo srnjad je lažja krogla najbrž smiselna izbira. Bom probal letos nekaj drugega, tudi s pomočjo nasvetov s tega foruma.
Lp

alojz1
14. April 2014, 14:14
Ja, alojz1 ali ne dela večja hitrost hujših poškodb? Jaz bi vsekakor želel manjši odsun in bolj natančen zadetek.
Sem že enkrat pisal, pa bom zate še enkrat.
Znancu sem iskal par kosov srnjadi streljanih z tem kalibrom in kroglo UNI ali ID (ne vem točno). Saj ni šlo daleč. Ampak zjutraj je bilo vedno že od lisic požreno.
Ko sem omenil, da naj kupi lažje krogle z večjo hitrostjo z katero bo padalo v ognju, mi ni verjel. Pa je tu kar nekaj lastnikov 30-06 . Naj oni napišejo če je potrebna za srnjad težka krogla. Celo 6g Lapua je dovolj in noben kos niti koraka ne naredi več, če je zadet v predel prsi. Odsuna pa praktično ni.
Za kroglo NI univerzalnega recepta. Pri polnjenju se da kaj spremeniti. Kupljene pa so, kar so.
Treba pa je upoštevati strelca, divjad in razdaljo na katero največ streljamo.
Večino tega pa 9g krogla pokrije. Tudi zakonske omejitve za težjo divjad.

Slayer
14. April 2014, 14:19
Ja, dober izrek. Krogla mora imeti maso. Ampak takrat so bili drugi časi.Monolitk še niso imeli razen tistih protioklepnih. biggrin
Danes je bolj pogosto: HITROST UBIJA (primerjaj kroglo mauser 7,9 in 5,6 v sedanjem vojaškem orožju)

Seveda, ta izrek je res star in velja predvsem za 8x57IS, kjer je tudi najbolj smiseln. 8mm Mauser krogla mora namreč za optimalno delovanje imeti maso nad 11g.

cviček
14. April 2014, 14:44
Nekaj iskušenj iz prakse

Ko sem nabavil Stayerja 30-06 sem na hitro vzel tudi naboje Lapua , -krogla mega 185 gr. Na srnjadi prava katastrofa - odneslo je tudi po polovico plečeta . Potem sem šel na Barnes 150 gr- večjih vidnih poškodb ni bilo videti , vendar je srnjad skoraj vedno tekla še dobrih 100 m . Že nekaj let uporabljam balistic tip 125 gr. ( 8,1 g) Rezultati so odlični - tako grupa kot obnašanje divjadi po strelu . Pri pravilnem strelu za pleče srnjad odskoči 10-20m. Glede poškodb pa še vedno trdim , da je najbolj pomembna pot, ki jo krogla naredi skozi telo , kot pa njena konstrukcija in kaliber.

Glede teže : omenjena krogla (Balistik tip 125 gr) je podrla jelena v teži 110 kg na 120 m . Zadela je v rebro, oplazila jetra , šla skozi pljuča , ponovno predrla rebro in se ustavila za kožo.Razdalja od nastrela do mrtvega jelena cca 80 m. Poškodbe mesa minimalne oz. nične. Toliko o lahkih , hitrih ( 930 m/ s ) , mehkih in kaj vem kakšnih kroglah.

Deerhunter
14. April 2014, 15:08
185 gr krogle so namenjene za bistveno težjo divjad, kot je srnjad. Ob 150 gr enaki krogli bi znala biti slika poškodb precej drugačna. Nasplošno, kolikor imam sam izkušenj s 30-06 lahko rečem, da je za lažjo divjad, predvsem mislim srnjad, bolj primerno lažje strelivo recimo do teže 150 gr. Tudi sam sem imel zelo slabe (že prej opisane) izkušnje s 180 gr Norma Oryx. Na srnjadi preprosto preveč razbijaška krogla. Včasih sem imel občutek kot bi kos zadel z opeko. Težke krogle torej ponavadi delajo večje poškodbe, saj so v osnovi namenjene za precej večjo divjad od srnjadi. Zanimivo je tudi, da pri težkih kroglah kljub večjim poškodbam na srnjadi včasih vseeno pride do begov z nastrela.
Američani za lov belorepe in mulaste jelenjadi ocenjujejo 150 gr kot najprimernejšo izbiro, pa je le ta jelenjad precej večja od naše srnjadi. Krogle od 180 gr navzgor največkrat uporabljajo le za lov velike divjadi, v stilu vapitijev, losov in medvedov...
To kaže na to, kako zelo mi pretiravamo s težo krogel pri lovu na srnjad. Temu primerne so tudi poškodbe.
Druga zgodba pa je na pogonih, priporočam čim težje krogle, drugače se pri kaki lahki krogli hitro zgodi, da še dobro zadet prašič strela sploh "ne sliši".

Vsekakor je treba tudi povedati, da je ocena poškodb zelo subjektivna in odvisna od vsakega posameznika. Nekaj kar je za enega čisto normalno, je za drugega katastrofa...


Nekaj iskušenj iz prakse

Ko sem nabavil Stayerja 30-06 sem na hitro vzel tudi naboje Lapua , -krogla mega 185 gr. Na srnjadi prava katastrofa - odneslo je tudi po polovico plečeta . Potem sem šel na Barnes 150 gr- večjih vidnih poškodb ni bilo videti , vendar je srnjad skoraj vedno tekla še dobrih 100 m . Že nekaj let uporabljam balistic tip 125 gr. ( 8,1 g) Rezultati so odlični - tako grupa kot obnašanje divjadi po strelu . Pri pravilnem strelu za pleče srnjad odskoči 10-20m. Glede poškodb pa še vedno trdim , da je najbolj pomembna pot, ki jo krogla naredi skozi telo , kot pa njena konstrukcija in kaliber.

Glede teže : omenjena krogla (Balistik tip 125 gr) je podrla jelena v teži 110 kg na 120 m . Zadela je v rebro, oplazila jetra , šla skozi pljuča , ponovno predrla rebro in se ustavila za kožo.Razdalja od nastrela do mrtvega jelena cca 80 m. Poškodbe mesa minimalne oz. nične. Toliko o lahkih , hitrih ( 930 m/ s ) , mehkih in kaj vem kakšnih kroglah.

Tine
14. April 2014, 16:36
Naš oče uporablja Igman 9,7g. Je zadovoljen. Prej je imel Kegelspitz 9,7g, s katero ni bil toliko.

cviček
14. April 2014, 19:38
185 gr krogle so namenjene za bistveno težjo divjad, kot je srnjad. Ob 150 gr enaki krogli bi znala biti slika poškodb precej drugačna. Nasplošno, kolikor imam sam izkušenj s 30-06 lahko rečem, da je za lažjo divjad, predvsem mislim srnjad, bolj primerno lažje strelivo recimo do teže 150 gr. Tudi sam sem imel zelo slabe (že prej opisane) izkušnje s 180 gr Norma Oryx. Na srnjadi preprosto preveč razbijaška krogla. Včasih sem imel občutek kot bi kos zadel z opeko. Težke krogle torej ponavadi delajo večje poškodbe, saj so v osnovi namenjene za precej večjo divjad od srnjadi. Zanimivo je tudi, da pri težkih kroglah kljub večjim poškodbam na srnjadi včasih vseeno pride do begov z nastrela.
Američani za lov belorepe in mulaste jelenjadi ocenjujejo 150 gr kot najprimernejšo izbiro, pa je le ta jelenjad precej večja od naše srnjadi. Krogle od 180 gr navzgor največkrat uporabljajo le za lov velike divjadi, v stilu vapitijev, losov in medvedov...
To kaže na to, kako zelo mi pretiravamo s težo krogel pri lovu na srnjad. Temu primerne so tudi poškodbe.
Druga zgodba pa je na pogonih, priporočam čim težje krogle, drugače se pri kaki lahki krogli hitro zgodi, da še dobro zadet prašič strela sploh "ne sliši".

Vsekakor je treba tudi povedati, da je ocena poškodb zelo subjektivna in odvisna od vsakega posameznika. Nekaj kar je za enega čisto normalno, je za drugega katastrofa...

Končno je nekdo privlekel na plano nekaj zanimivega .OCENA POŠKODB PRI STRELU
Poškodbe mesa se ne ocenjujejo po podplutbah na kosmatem kosu . Divjad je potrebno odreti , iskoščičiti in stehtati uporabno meso . Strel ( posledično tudi nakup ) je uspešen takrat, ko je teža uporabnega iskoščičenega mesa večja kot 50 % od transportne teže divjadi.
Vse ostale ocene so lapanje na pamet in zagovarjanje oz. kritiziranje določenih krogel oz. kalibrov.!!!!!!!!!!!!!!!!!! pa tudi slabih strelcev !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sine
14. April 2014, 20:48
Jaz sem se načeloma odločil za lažjo kroglo, zdaj samo še firmo oz. vrsto krogle izberem(o)!

Deerhunter
11. September 2014, 19:24
A kdo ve koliko ima trenutno običajna CZ cev premer? Iščem že 2 dni pa ne uspem nikjer najti. Je mogoče tukaj kakšen lastnik v zadnjem času kupljene cevi CZ?
Na slikah zgleda zelo vitka, po mojem je tam okrog 16 mm?

mateja
12. September 2014, 08:12
Če kdo rabi naprožilo (šteher!) za 7 x 64 crvena zastava - lahko na zs.
Se oproščam, če ne sodi v to temo.

Robert91922
12. September 2014, 16:15
Tule na Oglasih se to objavi:
http://www.forum-lov.org/mali-oglasi/6-orozje-in-optika

petelinar
18. August 2015, 07:39
Prastara zastava 7x64 s prastarim cajzom 6x42, sta kar dober par:)
Malo sem jo še predelal, plastiko na koncu kopita sem zamenjal z gumi kapo, ročaj pa sem skrajšal in naredil zaključek iz oreha, da bolj sede v roko in imam veliko muzike za malo denarja.

Sem pa z s&b spce municijo naredil že zavidljive grupe, tako da sem z kompletom ekstra zadovoljen:)Je pa to komplet ki ni mišljen za neko daljinsko steljanje, s čimer tudi nimam veselja, vendar se do 150m iz dobrega naslona komot stegnem:)

Deerhunter
18. August 2015, 10:29
Nedavno nazaj sem pretipal nove Zastava risanice v običajni in štuc izvedbi. Klasično lovsko orožje z zanesljivim mauser zaklepom za relativno nizko ceno. Omeniti je treba le, da je v tem cenovnem rangu dandanes že precejšnja izbira orožja in Zastava ni edina izbira.

pidog
1. October 2015, 12:07
Zastava M85 223; kakšno strelivo, ki je dobavljivo pri nas priporočate, predvsem glede natančnosti zadetkov?

Hvala.

alojz1
1. October 2015, 12:57
Samo krogla ne sme biti težja od 55grain. Trgovci najraje in najugodneje ponujajo Varmint strelivo. Je dobro za tarče in lisice. Za srnjad pa ni.

pidog
1. October 2015, 13:58
V trgovini ki mi je najbližje je večina streliva 55gr. Najceneje PPU (tudi SP), potem Geco (polno oplaščene) ter Sako SP (najdražji)...kaj izbrati?
...bi rad malo aktiviral Zastavo, ki bolj leži v omari.

Alojz hvala.

zajec
1. October 2015, 14:25
Meni ppu ne grupira dobro,je grupa okol 5 cm,ostala municija pa je ok.

alojz1
1. October 2015, 14:41
Seveda je teža tvojih krogel 3,54g ali 55 grain. Skrajna meja.
Pidog. Če želiš dober naboj daj komu napolniti LOSa. Je poceni, natančen in tudi za srnjad odličen.
Samo naj polni N140 od 25 do 27 grain. Netilke so lahko tudi pištolske.

Robert91922
1. October 2015, 19:11
Tudi uradnega reloaderja za druge uporabnike imamo, to je Artek iz Rimskih Toplic.
Glede krogel LOS 52rg HT pa tudi z moje strani pohvala. Uporabljam jo, ko jagam srnjad in tudi za lisico, če se takrat pojavi.
Kolega iz naše LD ima C. Zastavo v kalibru 223 Rem in mu te krogle tudi odlično grupirajo, na pristrelu je zadel 2 9-ke in 1 10-ko. Polnitev 27,5gr smodnika LOvex D073.5, ampak to je že čisto zgornja meja, če je toplo vreme.

rws
1. October 2015, 23:13
V natančnosti čeških Match s Sierrino match king kroglo verjetno nobena krogla ne more parirat, vsaj kar sem preizkusil v m85 modelu Zastave. Sicer te krogle ne priporočajo za lov, je pa dejstvo da se po svetu dosti uporablja prav v te namene in v večini so zadovoljni. Me zanima kake so vaše izkušnje z match(hp) kroglami na lovu?:icon_wink:

pidog
2. October 2015, 06:18
Tudi mene bi zanimala ta izkušnja saj naj bi bilo strelivo s to kroglo (52gr) dobavljivo pri nas.
Kroglo je HP tako da nekaj se mora odpreti ... bolše kot kakšen extra "lovski" projektil, po katerem mladiča še dodatno razkosati ni potrebno.
Če bi polnil sam bi že poskrbel, tako bi pa rajši posegel po "štacunski" municiji.

Hvala vsem za predloge.

22.mag
2. October 2015, 15:23
Z češko MATCH municijo v kalibru .308 sem v preteklem letu uplenil mladica strel v vrat luknica not ter ven krogle ni odprlo ....

alojz1
2. October 2015, 15:50
Moraš pa napisati, da je FM izvedba in za lov prepovedana.

22.mag
2. October 2015, 16:07
Krogla je HP....

rws
2. October 2015, 18:43
Js sem letos prašiča z Lapuo Scenar 12g, kroglo je deformiralo, prašič je padel v ognju, pred parimi leti sem ga z normo diamond line skozi pleče, izstrel cca 4cm premera, prav tako padel v ognju, vem pa ne kako dela na lažji divjadi. Imajo pa match krogle tanjši plašč od lovskih, zanimivo bi bilo videt rezultate po vsaj 20 uplenjenih komadih.

alojz1
2. October 2015, 21:10
Krogla je HP....
Zdaj pa ne razumem. HP se na tistel malem vratu ni odprla. Kosti nisi zadel. Kako si pa mladiča dobil? :icon_eek:

22.mag
3. October 2015, 00:04
Zdaj pa ne razumem. HP se na tistel malem vratu ni odprla. Kosti nisi zadel. Kako si pa mladiča dobil? :icon_eek:
Krogla se ni odprla....zadetek v vrat v vratna vretenca luknica not in ven padec na mestu....jaz je ne dam vec v cev ko lovim divjad...ker je ucinek vsaj po mojem mnenju podoben FMJ kroglam...je pa kot sem mnogokrat ze napisal izredno natancna tovarniska municaja in krogla za tarco ....

alojz1
3. October 2015, 08:41
Tukaj si nekaj pomešal. Če si zadel vretence že kost sama naredi dovolj poškodb. Pa tudi če je polnooplaščena krogla. HP pa naredi katastrofo.
Sumim, da je kost in kroglo razbilo, vse razen enega drobca pa je ostalo pod kožo, ki je na vratu kar debela.
Sem imel primer, ko krogla SPCE v 30-06 ni prebila jelenskega skočnega sklepa. Nobene luknje ven. Samo not.

Robert91922
3. October 2015, 09:25
Moraš pa napisati, da je FM izvedba in za lov prepovedana.
Tukaj te moram malenkost popravit. Po zadnjem veljavnem pravilniku
https://www.uradni-list.si/1/content?id=57467 je strelivo s polno oplaščeno kroglo dovoljeno (3. člen, 2.odstavek)

Ampak po mojem mnenju je uporaba polnooplaščenih krogel za lov neetična, pa tudi nepraktična, saj če ne zadeneš vitalnih delov živčnega sistema, sledi dolg pobeg z nastrela in počasno umiranje divjadi, ki se pogosto tudi dvigne in pobegne še dlje, ko jo iščeš.

alojz1
3. October 2015, 09:40
Je treba vse prebrat. biggrin
4. člen

(lov posameznih vrst divjadi in zavarovanih vrst prosto živečih živali)

(1) Za vse vrste divjadi in zavarovanih vrst prosto živečih živali iz priloge 1 se uporablja lovsko orožje z risano cevjo in naboji s kroglami z razširnim (ekspanzijskim) učinkom, katerih minimalne lastnosti so določene v prilogi 1.

Če boš šel pa v afriko na "velikih pet" boš pa uporabljal lahko polnooplaščene krogle.

Robert91922
3. October 2015, 10:32
Res, zelo "smiselno" napisan pravilnik :icon_surprised:
Uradno lahko torej s FMJ kroglo streljaš lisico, kuno, nutrijo in rakunastega psa...pa vrane, srake, šoje, race.
Ampak tudi lisico in ostale naštete raje streljam z ekspanzijsko ali fragmentacijsko kroglo ter šibrami. Bolj ziher počaka na nastrelu.
Čeprav nimam nobene Zastava risanice - da ne bomo čisto off topic :icon_wink:

alojz1
3. October 2015, 10:36
Ja tako je to. Pravilnike delajo pravniki. Če bi bili jasno napisani potem kasneje dela nebi imeli.:icon_redface:

orka
22. November 2015, 17:52
Pozdravljeni,



Pred kratkim sem nabavil zastavo 7*64, leta 1990 prvic registrirana v SLO in sem sedaj 3-ji lastnik. Na fiksni montazi je sicer nizkocenovni BSA 3-12*56 daljnogled star 2 leti.

Puska ok, letom primerno ohranjena, edino kar me moti je grupa. Grupa pa je 12cm, kar je totalno prevec za moje zelje. Poizkusil sem municijo Geco plus 11g, S&B SPCE 11,2g, RWS ID 11,5g.


V prejsnjih postih ste omenjali neke predelave in orožarjeve posege in me zanima, zakaj tocno se gre pri teh predelavah, da se spravi grupa v vsaj minimalno 5cm (zelim si seveda bolj natancno) in katero tovarnisko municijo uporabljate.

Hvala

Deerhunter
22. November 2015, 17:55
Tukaj nekaj ne štima. Izpravna puška ne bi smela imeti takšnega raztrosa, ne glede na to da gre za Zastavo. V kakšnem stanju je cev? Kaj je z daljnogledom, montažo? Kako da nisi preizkusil puške pred nakupom?

orka
22. November 2015, 18:02
Seveda sem pred nakupom preizkusil pusko.

Mozakar je prisel, sem streljal 3 zaporedne strele z Geco plus-om na 100m, krogle se drzale ena druge.
Spucal pusko, sel naslednji dan kupit municijo in na strelisce, da pristrelim novo municijo in nikoli vec take grupe.....

Cev je ok, ena majhna pikica rje na zacetku cevi, montaza fiksna in sicer ALU.

Ne gre mi v glavo, kako sem lahko pred nakupom naredu tako grupo, potem pa nikoli vec.

orka
22. November 2015, 18:17
Nekaj podobnega se mi je zgodilo ze z drugo zastavo .233, zrak montaza, swarovc 3-9*42. Kupil novo 1993, nesla v luknjo do leta 2012. Potem pa kar od enkrat raztros 15-20 cm. Probak vec municij in isti raztros. Postavil pusko v omaro z namenom menjave cevi. Po 2 letih cakanja na novo cev sem jo iz heca vzel na pristrelitev in z isto municijo nesla spet v piko....ocitno je rabila 2 letni premor:icon_eek:

Deerhunter
22. November 2015, 18:23
Najbolje da neseš k puškarju, ki bo ugotovil točen vzrok raztrosa. Morda daljnogled popušča (BSA tako ali tako ni nek presežek optike). Tudi meni se je že zgodilo, da je bila isti dan grupa najprej 2 cm, nato pa kar naenkrat 10 cm. Ponavadi je kriv daljnogled. Tudi alu montaža je eden od osumljencev. Cev je manj verjetno kriva za raztros, sploh, če praviš da je puška prej streljala OK.