PDA

View Full Version : mulčer



ZR7
18. December 2007, 23:25
v v v v v

Evo fantje pa mi pomagajte!

V naši LD so končno doumeli, da bi bilo res dobro da bi imeli svoj lasten mulčer za poravnavanje travniških ritin. Ker sem jaz najbolj siten izmed nas verjamem da ga ne bo če ne bom sitnaril. Torej bom tudi zbiral ponudbe.

Tukaj pa se postavlja moje vprašanje. Če kdo kaj ve in če mi lahko svetuje naj mi svetuje. Vem samo da rabimo mulčer kladivar širine 1600 mm za traktor moči med 35 in 40 konji.

Eno ponudbo sicer že imam od INO Brežice, ki nam prav takega ponuja novega za 2200 EUR.

Ker seveda ne smemo navaliti na prvo ponudbo bi vas prosil če kdo kaj ve kje kaj in kako naj svetuje!

Mulčer za ritine????
Mi imamo dva, brez tega ne gre več! Že tako al tako je izgubljenih že veliko travnikov in pašnikov.

Zverina po mojem je tako,da si moraš pri vsakem stroju izračunat v kakšnem času se ti izplača,torej koliko ur na leto ga rabim,potem cena novega naspram ceni rabljenega in nenazadje stroški vzdrževanja.Ko si to izračunaš večkrat prideš do zaključka,da se ti nabava stroja ne izplača in je boljše ,da najameš nekoga ,da opravi delo, tebe pa ne boli glava zaradi lomov in popravil priklučka ter traktorja.Torej 2000€ mulčer+traktor+delo traktorista mora biti manj kot imate škode v lovišču vsaj v desetih letih.Pa še nekaj 40 KM je za mulčer sigurno premalo,razen če imate samo ravnino.Slednje trdim zagotovo iz lastnih izkušenj.Imam traktor z 53 KM pa je za mulčer v strmini skoraj preslab(padejo mu vrtljaji,zato ni pravega efekta mulčenja).

Mulčerja sta last LD, traktorji pa naši. Delovne ure so obvezne.... Ni šans, da bi plačevali delavca.

za 40KM ne razmišljaj o večjem mulčarju od 130cm

Tudi mi smo razmišljali o mulčerju, vendar ne za saniranje škode po pujsih, ki jih ni preveč, ampak za saniranje zaraščenih površin, ki jih naša stara BCS ne obvladije več.
Za začetek sem se zmenil z kolegom, ki ga je letos kupil, potem pa bomo videli ali se bolj splača nabaviti svojega ali pa vzeti vse skupaj vzeti v najem.

Glejte fantje zadeva z mulčerjem za traktor 35-40 KM je preizkušena, ker smo imeli takega na probi 160 cm. INO Brežice ga dela prav takega in nam je tudi prav takega priporočal in ponudil. Za močnejši traktor si ga niti ne upamo kupiti ker v glavnem laufajo pri nas Zetor, Same, Univerzal, Štore, počasi pa se pojavljajo tudi boljši ampak trenutno je to to.

Kovač res je da je potrebno opraviti izračune če se splača. Se splača verjemi. V letošnjem letu smo imeli do septembra 2 ha travniških ritin. Trenutno moram ocenit še 12 škodnih primerov in kar sem do sedaj videl nas pričakuje v teh primerih še najmanj 2ha.

Če vzamem državno oz. arbitražno cenilno komisijo ona ocenjuje škodo 8EUR za AR (izpad, sanacija, seme, gnojilo). Torej vzamemo 4ha znese to 3200 EUR. Mislim da bo izplačan prej kot v petih letih.

Traktorjev je v naši LD na pretek tako pri jagrih kot pri kmetih tak da je tudi tu računica.

V tej temi se mi ni šlo za to ali mulčer ja ali ne. Dejstvo je da mulčer bo in mora bit. Bolj bi želel zvedeti kakšne mulčerje proizvajalce vi uporablajte in kakšne so izkušnje in kje seveda ugodno nabaviti.

jaz obdelujem kmetijo in sicer 30 hektarjev pa uporabljamo mulčar INO 190
ženem pa ga z 80km kar je ravno zadosti!
so pa še eni mulčarji iz italije ki smo ga imeli prej pa je zdržal celi 2 uri potem pa je razje**** prenose in je bil še v garanciji tako da smo z doplačilom vzeli Ininega ki sedaj laufa 2 sezoni brez popravila!