PDA

View Full Version : Režimi znotraj LD



Brakir
18. December 2007, 15:26
Mene pa zanima čez koliko let po opravljenem izpitu imate pravico oz. imajo pravico jagati novi člani npr. jelena, gamsa, srnjaka, ipd...

wolf1
18. December 2007, 15:38
Pri nas po 3 jelena in po 5 ali 10 letih risa,volka in medveda...Ne vem ali je 5 ali 10 let.:icon_redface:

mugo
18. December 2007, 15:42
Pri nas z dnem ko naredi izpit postane polnopravni član in ima popolnoma enake pravice kot vsi. Vse ostalo je FOVŠARIJA.

torro
18. December 2007, 15:49
Brez omejitev, ko opravi izpit. Pa v lovni dobi seveda.:icon_smile:

Brakir
18. December 2007, 16:40
Pri nas srnjak 3 leta, jelen 5, gams 5, za medveda sploh ne upam prašat... Pam pol stokajo in jokajo da ni plana narjenga, če nas pa bremzajo ki smo vsaj telesno sposobni jagat, sevede pa majo šanso 99+ letni člani ki jih ni še na skupno jago ne nkol..... ah ja.. aja pa d ne omenjam d k jelena butneš ga nimaš pravo pomert 15 let,....to se prav če ne piješ, ne kadiš pa ne ješ ko prašič ga jagaš ene 3X u življenju če si šou kmal u jago.... :icon_evil::icon_confused::icon_evil:

teohafy
18. December 2007, 17:00
Mi imamo omejitev samo pri gamsu 5 let, oz. z mentorjem v decembru, ostalo pa po planu. bomo pa vrjetno mladi dosegli, da sploh ne bo več omejitev, saj nam že grozi inšpektor zaradi neizpolnjenega plana.

zverina
18. December 2007, 17:04
Kot je rekel že Mugo FOVŠARIJA frdamana prekleta. Mi nimamo omejitev in s prvim dnem, ko si opravil izpit lahko jagaš v skladu z zakonodajo in tako je edino prav.

ZR7
18. December 2007, 17:40
Tudi pri nas je edini pogoj opravljen lovski izpit in odsotnost sankcij.
Kakršnekoli omejitve po stažu ipd. so kršitve zakona o društvih, ki zapoveduje enakopravnost članov. Vse, ki to podpirajo je treba brezkompromisno postaviti v kot! Kot pravijo predhodniki tu zgoraj, sama presneta fovšija, ki nas je peljala in nas še pelje strmo navzdol!

LP

slavnik
18. December 2007, 17:56
43. člen Poslovnika
(1)
Pristopnik iz druge LD, imetnik lovskega izpita, ki več let ni bil član LD sme v prvem letu izvajati individualni lov samo v spremstvu vodje sektorja ali člana LD, ki ima več kot pet let opravljen izpit in staž v LD.

(2)
Član LD, ki je prestopil iz druge LD dve leti po sprejemu v članstvo LD ne sme izvajati odstrela trofejne divjadi in sicer 2+ srnjak A kategorije, jelena in 2+ merjasca.

63. člen Poslovnika
(1)
Pravico do odstrela medveda ima član, ki je več kot pet let član LD.

Omejitve za novosprejete so pri lovu na medveda, ostale omejitve se nanašajo
na morebitne prestopnike iz drugih LD.

Moram pripomniti, da je bil osnutek Poslovnika še bolj radikalen vendar smo v obravnavi uspeli vsaj delno izločiti še več predlaganih omejitev.

Moje mnenje in glas je bil proti omejitvam.

Brakir
18. December 2007, 18:23
Dijo mijo mi je kr mau žou d sm načel temo...ampak če dobr premislm....nej se vid kako nam vcepljajo voljo mladim za pristop v LD... naenkrat jih moti če ustreliš fazana kot pripravnik na skupnem lovu s tem da ti mentor odstopi puško, ker nas je pač to leto nenormalno veliko pripravnikov: 4-je namreč.... ko pa ni in ni bilo mladega kadra so pa hoteli dajati oglase v cajtnge da rabijo mlade, pa ne vem mogoče še letni kupon za avtopralnico če se vpišeš...kaj jaz vem kaj se lahko še spomnijo.... zadnjič mi je nekdo rekel med klepetom v koči od starejših funkcijonarjev ko sem mu postavil vprašanje če se je svet nehal vrteti ker sem lovsko pravično in v skladu z zakonom ter poslovnikom uplenil fazana, mi je le ta odgovoril: ja kam pa pridemo če bi vsi pripravniki tako počeli? na moj odgovor: "pridemo do izpolnjenega plana"! so mu seveda iz jamic poskočile oči, kar je živa resnica! :icon_twisted:

teohafy
18. December 2007, 18:38
Jaz sem, letos uplenil 12 komadov srnjadi in čeprav še zdaj nimamo izpolnjenega plana so nekateri zavijali z očmi, češ da bom vse postrelil. Zato pa sedaj ne ustrelim, čeprav sem skoraj vsak dan v gozdu in vidim primerne komade za odstrel. Naj zdaj jagajo tisti, ki so bili favš. Nekateri se očitno bojijo, da bi jih kdo lahko nadomestil in nebi imeli več glavne besede v družini.

Brakir
18. December 2007, 18:59
Upam da me kdo ne bo razumel narobe.... ne mislim povedati kako grozni in nesposobni so starejši člani naših Ld, pač pa bi rad poudaril da jih spoštujem navkljub včasnim trenjem, saj nam bodo nekoč predali gospodarjenje, ki so ga oni prejeli od svojih predhodnikov, zatorej njihovo delo spoštujem, saj so očitno približno delali na pravi poti da še danes obstajamo.... vendar je res kar ste dragi kolegi omenili da je največji problem FOUŠIJA!!!! in ker slovenci ne bi bili Slovenci če ne bi živeli po principu: sosedu je krava crknila, zdaj pa naj še meni da ne bo k meni hodil po mleko, ne bi načel te teme.... nekateri mi pravijo: ja ko sem bil jaz pripravnik 5 let nisem imel puške na lovu.... razumem samo če vedo kako gnilo se lahko člowek počuti ko se s tem včasih počuti tudi kot drugorazredni član, me preseneča da tako politiko izvajajo. osebno menim, da v primeru da kdaj v prihodnosti prevzamemo mladi v Ld kako od funkcij, pa tudi če ne se bom boril za enakopravnost vseh članov, tako do lova kot do sankcij, vse dokler mi ne bo zatrobil rovski log v znak zadnjega lova. Sicer če plačam članarino in delam ure kot ostali, kaj potemtakem je moje delo in mopj denar manj vreden od denarja in dela drugih?

ZR7
18. December 2007, 19:20
... Sicer če plačam članarino in delam ure kot ostali, kaj potemtakem je moje delo in moj denar manj vreden od denarja in dela drugih?

To je eno, drugo pa je, da kot praviš, se svet ni ustavil. In prav je tako!
Sem že omenil, da prav vsi člani imajo enake pravice in dolžnosti! To zapoveduje zakon! Vsakršna diskriminacija je kršitev tega zakona. In omejitve, ki jih navajaš in ki kot vidimo so prisotne tudi še v pravilih drugih LD, so diskriminacija.
Še členi, ki jih je citiral Slavnik, in kakršnega imamo tudi v moji LD, da izprašani lovec ne more loviti samostojno, so nezakoniti. Izgovarjamo se na spoznavanje novega lovišča. Kaj ima to, da se zgubi v lovišču veze z njegovo usposobljenostjo korektne uplenitve? Prav nič.

Pri sprejemanj takih diskriminatornih členov zahtevajte javno in zabeleženo glasovanje in tako omejite odgovornost za take sklepe na tiste, ki jih izglasujejo. Nihče vas ne more prisiliti v glasovanje in nošenje odgovornosti za sklepe ki so v nasprotju z zakoni!

Če stare sive glave ponekod nočejo dojeti, da so mlade vredne ravno toliko ali več, naj pač plačajo ceho.

Iz vidika lovskih užitkov pa še tole. Novi mladi člani ne bodo nikoli imeli prilike toliko in takšnih lovskih užitkov kot so jih imeli stari.

No, res, bom raje zaključil, ker me ta tema vedno znova razburi. Le ponovil bom PRESNETA FOVŠIJA JAGRSKA!:icon_evil:

main757
18. December 2007, 20:39
Pri nas že kot pripravnik lahko loviš fazane, seveda ob spremstvu mentorja na skupnem lovu. Dokler si pripravnik, ti je prepovedani samostojno izvajati lov, lahko ga izvajaš v spremstvu mentorja.
Po izpitu lahko normalno loviš. Mladi jagri prva tri leta lovijo netrofejno srnjad, če vsa leta izpolnijo plan so že resni kandidati za 2+ srnjaka. Prav tako stari jager, ki več let ni izpolnil plana in to leto opravi preiskus ni opravičen do srnjaka 2+. Jelen in divji prašič sta prehodna, če pride jelen mlademu jagru ga lahko brez pomisleka upleni, seveda v lovni dobi.

ZR7
18. December 2007, 22:35
... Mladi jagri prva tri leta lovijo netrofejno srnjad, če vsa leta izpolnijo plan so že resni kandidati za 2+ srnjaka. Prav tako stari jager, ki več let ni izpolnil plana in to leto opravi preiskus ni opravičen do srnjaka 2+. Jelen in divji prašič sta prehodna, če pride jelen mlademu jagru ga lahko brez pomisleka upleni, seveda v lovni dobi.

Ne predstavljam si teh "ureditev".:icon_confused: To ni enakopravnost!

Tehnično bi bilo to izvedljivo le, če bi v Pravilih oz. Poslovniku definirali obveznost tudi pri izvajanju odstrela. Da pač mora vsakdo upleniti toliko in toliko. Kar pa je spet nerodno, saj s tem trčiš na interes izvajanja lova tistih, ki bi lovili več.
No ja, lahko bi zapisali, da ta obveznost obstaja in se večletno neizvajanje (ne upleni nič) smatra kot kršitev. Ta kršitev se potem lahko sankcionira z odvzemom pravice lova na določeno divjad, vse ali kakorkoli že.
Ni pa sprejemljivo tudi to, da imajo mladi jagri manjše pravice pri lovu trofejne divjadi kot stari. Če kdo to zagovarja, da ne poznajo dosti divjadi, naj se raje vpraša, kaj v njihovi družini delajo mentorji!

Upam, da bo takih bedastoč v aktih lovskih družin vedno manj.

V lovski družini s takimi pravili ne bi želel biti.:icon_cry:

Big Foot
19. December 2007, 09:34
Pri nas - ko si pripravnik, ima se lovski pes vec pravic.
Ko naredis izpit nimas vec nikakrsne omejitve.

Brakir
19. December 2007, 10:04
Upam da ne bo kdo napak razumel mojih postov.....saj ne rečem da bi kot pripravnik moral že na skupnih lovih polagat jelene, samo ko pa opraviš izpit pa se mi zdi da ne bi smelo biti nikakršnih zadržkov.... res pa je da hvalabogu imamo gospodarja "alla ZR7", ki se potegne za nas, pa tudi nekateri člani so na naši strani.... da ne omenjam da nas mlade omejujejo, starejši ko pa že tko nje vidjo in ne slišjo več pa nja štante, pa mu pride jelen na 30 m se ustavi in si puca burkle ob drevo, un pa puško prslonjeno 3 smreke stran od tam kjer sedi pa 3 kapuce pa 2 kapi na glavi, in pol reče da je mislil da je kanja, drugače bi streljal.... :icon_confused: in pol se čudijo da ni plana.... mi se pa je..mo pa poganjamo po največjih skalah pa mim požiralnikov pa brezen.... pa saj mi ni težko poganjati, verjetno da lažhje se kopljem po takem terenu kot pa kdo od starejših članov...samo naj nam vsaj na individualnem lovu po opravljenem izpitu dajo enake pogoje in možnosti za lov... se vam ne zdi pošteno?

janez valentic
19. December 2007, 10:22
Pri nas za lov trofejne divjadi novih članov ni predpogoj trajanje članstva, ampak opravljen odstrel večih kosov netrofejne divjadi. Meni se to ne zdi problematično, pač nov jager naj si nabere izkušnje. Odstrel netrofejne divjdadi je po mojem mnenju bolj zahteven. Ali je to fošarija ali modra zahteva po usposobljenosti, ni bistveno. Bistveno je da imajo LD same pravico urejati notranja razmerja, če pa ta razmerja ne prinašajo zahtevanih rezultatov - dosežen plan, jih pa ustrezno prilagodijo.
Pri nas večina novih jagrov te pogoje po odstrelu netrofejne divjadi le s težavo doseže, ali pa sploh ne. Razlogi za to so predvsem v nenatrpanem lovišču z dijadjo in po moje tudi ne najbolj zagrizenih mladih lovcih (povprečje mladeg lovca je preko 40 let).
Osebno me zelo moti da traja pot do samostojnega lovca 2 leti, kar pa ni problem pravil LD ampak Lovskega zakona. Včasih se je to dalo narediti v enem letu, pa to ni nobeden identificiral kot težavo - ta fovšarija je pa O.K.? (Če sem jaz lajal 4 leta, a ta sine bo pa drugo leto že samostojno jagal?)

main757
19. December 2007, 10:25
Pri nas prideš na vrsto za srnjaka 2+ vsaka tri leta. Se mi pa zdi čisto vredu, da začetnik dobi nekaj izkušenj z odstrelom netrofejne srnjadi. Še ostalim , izkušenim jagrom se zgodi da se zmotijo, kaj šele zelencem. Stvar teče in vsi se zavedamo tega pravila. Nimamo pogonov na srnjad, lovimo jo izključno iz preže.

jvpv
19. December 2007, 14:33
Pri nas ni nobenih omejitev od dneva dalje ko opraviš izpit. (Edino medveda ne moreš streljat - ker ga ni :icon_lol:)

macane
19. December 2007, 14:47
Pri nas lahko s sprejemom v LD v času pripravništva z mentorjem ali izprašanim lovcev lovi vse. Po opravljenem izpitu lahko samostojno lovi vse kar imamo v planu neglede na trofejno vrednost. Vse ostale razne variante prepovedi v različnih družinah so največkrat plod fovšije in starokopitnosti. Pri nas velja, če je vojska je vojska za vse oziroma kdor dela naj tudi jaga.:icon_lol:

ZR7
19. December 2007, 15:32
Pri nas lahko s sprejemom v LD v času pripravništva z mentorjem ali izprašanim lovcev lovi vse. Po opravljenem izpitu lahko samostojno lovi vse kar imamo v planu neglede na trofejno vrednost. ...

Čestitke tvoji LD!:icon_biggrin:

Brakir
19. December 2007, 18:04
ja k bi blo res tko...... nas pa še jahajo če loviš u spremstvu izprašanega lova ki pa ni tvoj mentor..... :icon_confused:

main757
19. December 2007, 21:59
Red pa mora biti. Pripravnik sme loviti samo v spremstvu mentorja, ali pa s somentorjem seveda v vednost prvega.

mugo
19. December 2007, 23:10
ZDLov, 60. člen
(pravica udejstvovanja v lovu)
(1) Pravico udejstvovanja v lovu ima državljan oziroma državljanka Republike Slovenije ali tuji državljan oziroma tuja državljanka s stalnim bivališčem v Republiki Sloveniji (v nadaljnjem besedilu: lovec oziroma lovka), ki ima opravljen lovski izpit in veljavno lovsko izkaznico ali je zaposlen oziroma zaposlena v lovišču s posebnim namenom. Kdor nima lovskega izpita, sme loviti le v spremstvu osebe, ki ima lovski izpit in veljavno lovsko izkaznico ali je zaposlen oziroma zaposlena v
lovišču s posebnim namenom.

Tako da ni treba komplicirati in zatirati pripravnikov, raje jih spodbujajte, da bodo dobili veselje do lova.

capra ibex
20. December 2007, 07:41
Red pa mora biti. Pripravnik sme loviti samo v spremstvu mentorja, ali pa s somentorjem seveda v vednost prvega.


Ni mi jasno kaj ima to z redom zveze.
Če lovi z izprašanim lovcem je to povsem isto kot z mentorjem. Pri nas zaenkrat nimamo takih problemov, je pa vseeno fajn če pač mentor ve s kom gre pripravnik na lov. So pa potem tukaj razne foušije in natolcevanja ...

Lahko opišem kako je bilo v mojem primeru.
Mentor katerega so mi dodelili me je v treh letih pripravništva peljal ENKRAT SAMKRAT ne jago. In uganite kako sva jagala. Z avtom na polje ko je bila že tema, potem pa svetit z lučjo in jagat srnjad:icon_confused:
No na srečo uplena ni bilo. Ker pa imam celo žlahto poklicnih jagrov sem na mojo srečo imel že nekaj znanja pa tudi kolega Lisjak mi je veliko pomagal.
Naj povem še to da je moj mentor v treh letih mojega pripravništva uplenil jelena, muflona, dva gamsa in dva srnjaka katerih trofeje sem prvič videl na letni ocenitvi. Koliko je bilo pa netrofejne divjadi pa ve samo on in bivši gospodar. Po moje ne prav malo.
Verjamem da moj primer ni osamljen prav zaradi tega pa sem striktno proti temu da sme pripravnik jagat samo z mentorjem ali njegovim namestnikom.

Lp

macane
20. December 2007, 07:49
Na račun našega odnosa do mlajših imamo skupno 83 članov in povprečno starost 47 let. Na skupne love nas hodi od 30-45 odvisno od predela in vremena, skupaj s cca 5-10 psi. Imamo 10 članov mlajših od 30 let, res pa je da znajo biti nekateri mlajši hitro malo pametni ampak slej kot prej se umirijo, če ne prej, ko se oženijo.:icon_lol::icon_lol::icon_lol:

zverina
20. December 2007, 07:53
To je res popolnoma brezveze da sme pripravnik jagat samo z njemu določenim mentorjem. Jaz sem mojemu pripravniku razložil naj se pobriga da bo šel še s kom drugim na jago, da spozna kak nov način dela in lova. Saj nisem jaz kot mentor vseveden in vsemogočen in nimam totalne oblasti nad njim. Saj tudi v šoli nimaš samo enega učitelja. Mar ne?

Moram pa rečt, da sva bila z pripravnikom v letu in pol njegovega pripravniškega staža in v letošnjem njegovem prvem leto kot lovec kar pridna. mislim da sva na dlako položila prek 30 kosov divjadi in opravila okoli 300 če ne več delovnih ur.

Pa so se tudi pojavili pametnjakoviči pa sem jih hitro ohladil.

zajec
20. December 2007, 08:33
Ja sm eni mentorji ne naučijo niti osnove, oziroma kolk petelinov ima lahko puška in podobno.:icon_lol::icon_redface::icon_confused::ic on_study:
A ne!
Pa lp vsem

izitok
20. December 2007, 08:47
Nekateri so mentorji samo zato,da se izognejo obveznih ur.Če sem jaz kaj vprašal svojega "mentorja",je bil njegov najpogostejši odgovor,tko pač more bit,drugi najpogostejši pa,poglej si v priročnik,zato ga pa imaš.
Tako da bi po mojem mišlenju nekaj morali storit glede mentorstva in na ta mesta postaviti ljudi,ki imajo voljo in željo opravlati to nehvaležno delo.

zverina
20. December 2007, 09:21
Hi hi zajček nekateri pa pripravnikom posojajo pokvarjen puške pa se pol zgovarjajo da ni vedel da je v okvari da pač pripravnik ni vedel da ima dva petelina :icon_wink:

Brakir
20. December 2007, 09:35
No moj mentor je kr idealen, samo člowek pač nima skoz časa samo zame in ker zida hišo+službo ima pa še ostale stvari, me res moti ker ne smem na lov na race npr. z najboljšim prijateljem, ki je veliko bližje meni doma in se lahko zelo na expresno odločiva da greva na prelet.... tko da mi je kozlarija to...

ZR7
20. December 2007, 10:04
.... tko da mi je kozlarija to...

Zato pa je tako pomembno, da se že enkrat zgodi generacijski preobrat v tejnaši organizaciji in da se staro miselnost postavi v kot.
V društvu, kar LD je, je glede članstva prvo vodilo enakopravnost!

main757
20. December 2007, 10:06
Razne stvari so se dogajale, tako da sme pripravnik loviti samo v spremstvu mentorja. Meni je mentor že kot pripravniku omogočil uplenitev gumbarja.
Prav je, da sme loviti samo z mentorjem. Veliko babic kilavo dete.
Če pa pride iz pripravnika ven slab lovec pa se ve čigava je zasluga.:icon_lol:
Pri nas dobiš dovolilnice za odstrel srnjadi. Dve ali pa tri leta bo pa že počakal na srnjaka 2+.Netrofejno srnjad pa dobi že v prvem letu po izpitu. Seveda če opravi preizkus z risanico.
Ostalo divjad lahko mirno lovi izprašani lovec ,neglede na leta v LD, seveda v skladu z zakonom in akti LD.

ZR7
20. December 2007, 10:06
Pri nas se pa dogaja nova zanimiva stvar.
UO je pripravil predlog sprememb Pravil, v katerem bodo omejili število članov v LD. Prav z določeno številko.:icon_eek: To bo še vroče!

Brakir
20. December 2007, 10:22
Zato pa je tako pomembno, da se že enkrat zgodi generacijski preobrat v tejnaši organizaciji in da se staro miselnost postavi v kot.
V društvu, kar LD je, je glede članstva prvo vodilo enakopravnost!

Dragi šefe iz tvojih ust u božja ušesa.... Pri nas tudi grozijo s tem, šefe....zna bit res še pestro.... in celo kaže da nas je kar dost...mogoče celo preveč. samo kaj nam to nuca ko je pa povprečna starost tm okol 60...:icon_confused:

hl
20. December 2007, 11:45
V naši LD ima vsak pripravnik dva mentorja. Na lov lahko gre z vsakim izprašanim lovcem. V času pripravništva lahko lovi vso netrofejno divjad. Seveda ne sam! V prvi polovici pripravništva je bolj med gonjači v drugem delu pa med čakajočimi.
lp

Brakir
20. December 2007, 12:10
pri nas lajaš, na enem lovu si pa lahko na štantu z mentorjem.....samo ker letos mojega mentorja ni bilo na jago ko bi morala štantat sem zvisel... torej rek veliko babic, kilavo dete še ne drži tako kot nobene babice še manj kot kilavo dete... :icon_evil:

pumpa
20. December 2007, 16:55
Razne stvari so se dogajale, tako da sme pripravnik loviti samo v spremstvu mentorja. Meni je mentor že kot pripravniku omogočil uplenitev gumbarja.
Prav je, da sme loviti samo z mentorjem. Veliko babic kilavo dete.
Če pa pride iz pripravnika ven slab lovec pa se ve čigava je zasluga.:icon_lol:
Pri nas dobiš dovolilnice za odstrel srnjadi. Dve ali pa tri leta bo pa že počakal na srnjaka 2+.Netrofejno srnjad pa dobi že v prvem letu po izpitu. Seveda če opravi preizkus z risanico.
Ostalo divjad lahko mirno lovi izprašani lovec ,neglede na leta v LD, seveda v skladu z zakonom in akti LD.
pa mi prosim povejte razliko med srno2+ in srnjakom 2+
(škoda da srna nima rogovja!!!!!!)
a pol če bi meli gamse bi lahko mlad lovec koze streljal poke pa šele čez tri leta a kaj?????:icon_confused:

Hubertus
20. December 2007, 17:19
pa mi prosim povejte razliko med srno2+ in srnjakom 2+
(škoda da srna nima rogovja!!!!!!)

Kadar ustreliš srno ne doživiš orgazma...

tica
20. December 2007, 18:03
Osebno me zelo moti da traja pot do samostojnega lovca 2 leti, kar pa ni problem pravil LD ampak Lovskega zakona. Včasih se je to dalo narediti v enem letu, pa to ni nobeden identificiral kot težavo - ta fovšarija je pa O.K.? (Če sem jaz lajal 4 leta, a ta sine bo pa drugo leto že samostojno jagal?)
61. člen ZDLov-1, tč.2:
(2) Kandidati za lovski izpit so lovski pripravniki oziroma lovske pripravnice, ki so pod vodstvom mentorja oziroma mentorice v lovišču ali v lovišču s posebnim namenom opravili pripravniško dobo v trajanju najmanj enega leta ter obiskovali tečaj usposabljanja, za katerega so program skupaj pripravili Zveza, Zavod in pedagoške ustanove.

Tako je določilo, zapisano v zakonu in upam si trditi, da le redki pripravniki v tem času ne opravijo lovskega izpita. Vsake druge omejitve, razen neizvrševanje programa praktičnega dela lovskega izpita v LD, so nezakonite, vključno s predpripravniškim stažem. Na žalost, tudi to še vedno obstaja.

orlova6
20. December 2007, 18:09
No tica, sem čakal, da boš kaj na t temo napisal. Sem sicer mislil, da boš napisal konkretno za našo LD, pa se za to nisem jaz oglasil, ker mi je že v prvem stavku zavrelo v glavi in ne bi rad celega eseja napisal.
Je pa res kar praviš.

main757
20. December 2007, 20:29
Tudi v prvem letu ne dobi srne 2+, dobi pa mladico in gumbarja. Pa kako bi bilo to, da bi zelenec prvo leto dobil starega srnjaka, jagri ki že vrsto let lovijo srnjad pa bi prišli na vrsto za starega vsaka tri leta? Mlad lovec nekje mora začeti in začne pri mladičih. Dve ali pa tri leta se bo pa že počakal.
Za gamse pa nevem, ker jih nimamo. Mi lovimo cca. 200 komadov srnjadi in za vsak komad dobiš v začetku maja dovolilnico. Plan vedno naredimo.
Če bi dobro poznal srnjad, bi vedel, da je tudi srna lahko z rogovi.
V naši ld se sploh noben ne pritožuje zaradi tega nepisanega pravila.

Brakir
20. December 2007, 20:42
Main brez zamere, toda kaj je zelenec slabši kot ostali jagri? šefe nej bom krastača če se motm, ampak meni tole diši po enoumju.... :icon_confused:

Veper
20. December 2007, 21:21
No pa še jaz na to temo.!

Prava sramota za lovstvo je,da obstajajo še taka starokopitna "Majn je napisal nenapisana" pa so največkrat kar napisana pravila.Izmislili so si jih tisti,ki so popolnoma navadni trofejaši in se jim sladko šmirgla za naravovarstvo,delovne ure,dobre odnose in sploh za naravo. Bistvo njihovega razmišljanja je lovska soba polna trofej ,po možnosti še nekaj kupljenih od preparatorjev,in seveda enormna samohvala ,ki se izraža na izkrivljen in bolan način. Pa potem tisto zagotavljanje,da naj zelenec kar počaka,saj bo že še imel čas za trofeje. Kdaj ?? ko bo star in ne bo več mogel na jago??? Vsi moji pripravniki so ustrelili prvo primerno divjad ,pa naj bo to srnjak, jelen ali pa merjasec. Če pa ni bilo sreče pa pač tisto kar je bilo primerno za odstrel takrat in tam. Samo letos sem izpustil kar nekaj jelenov na račun prijateljstva in med njimi dvakrat takega z pribljižno 195 točkami,pa čeprav imam na steni največjega 143 točk.

Zaključek!! vsem LD jem ki imajo tako perverzno pokvarjene pravilnike bi bilo potrebno prilimati kazen v višini letnega odstrela ali pa še več.
Popolnoma pa se strinjam z predpokrivanjem in to je recimo dva kosa mulastega in šele nato trofejnega .Pa če je to v treh dneh pa naj bo v treh dneh. Velja pa za vse stare in mlade po letih in po stažu.

izitok
20. December 2007, 22:02
Veper,ta pa je moška,samo kaj ko je tako mislečih samo peščica v slovenskem lovstvu.Saj veš kaj je dejal Valvazor že pred leti:"-vremena Kranjcem bodo se zjasnila..." Mogoče pa res nekoč.

tica
20. December 2007, 22:24
Zelo zanimiva debata se odvija o diskriminaciji mladih lovcev, ki so lovski izpit opravili pred kratkim. Pod diskriminacijo mislim predvsem na odstrel trofejne divjadi, menim da šikaniranja pri opravljanju biomeliorativnih in biotehniških del v lovišču ni. Le kdo bo mlademu lovcu po stažu preprečeval krmljenje divjadi, pripravo krme, gradnjo lovskih objektov in še bi lahko našteval in nenazadnje tudi odstrel netrofejne divjadi.
Zakon o divjadi in lovstvu v svojem 65/6. členu pravi: Novo sprejeti člani imajo enake pravice in dolžnosti, kot vsi drugi člani lovske družine, omejuje pa pravico izvajanja lova do izdaje lovske izkaznice. In ko je ta izdana (pripravnik je opravil lovski izpit), ni nobene pravne podlage za omejitve pri lovskem udejstvovanju. Torej se strinjam z vsemi tistimi, ki obsojajo take rešitve in to le z razlogom, ker je nov član oziroma mlad lovec.
Drugo so omejitve pri izvajanju lova, predvsem na trofejno divjad, ki jih opredeljujejo razni Pravilniki ali Poslovniki lovske družine in jih sprejme zbor lovcev. Veljajo za vse in sprejete so bile z določenim namenom ali ureditvi razmer pri izvajanju načrta odvzema divjadi.

main757
20. December 2007, 22:44
Main brez zamere, toda kaj je zelenec slabši kot ostali jagri? šefe nej bom krastača če se motm, ampak meni tole diši po enoumju.... :icon_confused:

Nič ni slabši. Podpiraš potem to , da gre zelenec pet dni zapored ven in prinese pet starih srnjakov?

ZR7
20. December 2007, 22:47
Nič ni slabši. Podpiraš potem to , da gre zelenec pet dni zapored ven in prinese pet starih srnjakov?
Če jih lahko starc, zakaj ne zelenc?

main757
20. December 2007, 23:27
Tudi starc jih ne sme. Srnjaka 2+ lahko samo vsako tretje leto.

Hubertus
21. December 2007, 02:43
Tudi starc jih ne sme. Srnjaka 2+ lahko samo vsako tretje leto.
No sej.....Novinec naj ustreli srnjaka prvo leto, potem pa naj čaka tri leta. Šele tako bo zadoščeno zakonu, ki pravi, da so vsi člani enakopravni. Ostali člani namreč prično čakati tri leta šele potem, ko so srnjaka uplenili!!! Novinec pa mora čakati na suho!!! Kje je tu enakopravnost??

jvpv
21. December 2007, 07:31
Nič ni slabši. Podpiraš potem to , da gre zelenec pet dni zapored ven in prinese pet starih srnjakov?

Vsakega pripravnika pa treba tudi nekaj naučit:icon_study:, da loči lanščaka od srnjaka 2+

mugo
21. December 2007, 08:50
Groza, kako bolna je tale zaljubljenost v trofeje in fovšija, ki je z njo najtesneje povezana.
Nove lovce bi omejevali pri trofejah,pri delu pa: saj je še mlad, on lahko dela.
Ne vem, a je nekaterim težko dojet, da dokler je pripravnik se uči in se tudi nauči tega, kar potrebuje za pravilno izvajanje lova. Zato mu je,ko naredi izpit, treba zaupati in ga obravnavati kot enakopravnega z vsemi pravicami. Če pa kdo misli, da novopečeni lovci še ne znajo vsega, naj se pa vpraša, kaj so ga mentor in drugi,ki skrbijo za njegovo izbraževanje, naučili. Potem so očitno oni slabi.

Brakir
21. December 2007, 09:47
Spoštovani kolega main.... Če me že morda spomin vara, me pa oči ne, saj nisem nikjer zasledil svojega posta, ki bi govoril o tem da bi u petih dneh prinesel 5 starih srnjakov.... Gre se zato in izključno zato da so pripravniki in mladi lovci marsikje obravnavani kot hlapci in dekle, za katere je veljajo da naj še jedli ne bi za isto mizo kot pa "gospodarji".

sploh pa moje odprtje teme leti na neenakopravnost med nami, češ ti si pa zelen, ipd... in hvala bogu da nam je mladim še mar za lov, za varstvo in gojitev divjadi in pa za dobršen del slovenske tradicije in folklore, kar lov tudi je... s tem da v primeru da bi lahko prvo leto odstrelil trofejnega srnjaka, dvomim da ga bi, razen če bi bil res "zrel", kajti nikoli in nikdar ne bi in ne bom streljal divjadi samo zato ker imajo tisto greblco na glavi.... jaz sm si kodeks prebral, za razliko od nekaterih, in po njem se tru7dim izvajati tako gojitev, kot lov.... Poleg tega pa etični kodeks prepoveduje še zaničevanje lovskih psov, torej so nam enakovredni in zvest tovariši na lovu, pripravniki smo pa potem kaj?!

main757
21. December 2007, 10:31
Spoštovani kolega main.... Če me že morda spomin vara, me pa oči ne, saj nisem nikjer zasledil svojega posta, ki bi govoril o tem da bi u petih dneh prinesel 5 starih srnjakov.... Gre se zato in izključno zato da so pripravniki in mladi lovci marsikje obravnavani kot hlapci in dekle, za katere je veljajo da naj še jedli ne bi za isto mizo kot pa "gospodarji".

sploh pa moje odprtje teme leti na neenakopravnost med nami, češ ti si pa zelen, ipd... in hvala bogu da nam je mladim še mar za lov, za varstvo in gojitev divjadi in pa za dobršen del slovenske tradicije in folklore, kar lov tudi je... s tem da v primeru da bi lahko prvo leto odstrelil trofejnega srnjaka, dvomim da ga bi, razen če bi bil res "zrel", kajti nikoli in nikdar ne bi in ne bom streljal divjadi samo zato ker imajo tisto greblco na glavi.... jaz sm si kodeks prebral, za razliko od nekaterih, in po njem se tru7dim izvajati tako gojitev, kot lov.... Poleg tega pa etični kodeks prepoveduje še zaničevanje lovskih psov, torej so nam enakovredni in zvest tovariši na lovu, pripravniki smo pa potem kaj?!

V naši ld jemo vsi za isto mizo. Lovec sem že 8 leto pa še vedno pade kakšna na račun mladega jagra. Pa kaj zato, na eni strani noter na drugi ven.
Kaj je to greblca na glavi? Imaš pa res etičen odnos do divjadi.
Pripravniki ste pripravniki, vaše delo in obveznosti so zapisane v zakonu. Ti bi že rad bil tajnik ld, ali starešina?
Hubertus, ni pomembno koliko je lovec star, lahko je 20 ali 55, ko začne loviti srnjad začne z netrofejno in pika.

Brakir
21. December 2007, 10:47
Blagor se tvojemu računalniku na katerem vidiš poste, ki jih jaz nisem obhjavil, tudi jaz bi imel takega.... :icon_evil: nisem rekel da bi bil tajnik ali gospodar, daleč od tega, rad bi bil in ne samo da govorim zase, mislim da govorim kar v večini mladih lovcev, ko pravim da bi rad bil zgolj enakošpraven in ne nekaj več.... taki ki nam očitajo da smo sami pametni pa še zeleni, pa da bi se radi dokopali do funkcij, se ponavadi bojijo da bi potem oni zdrseli s stolčka.... in žalostno je da se tudi politiko vpleta v družine, in ravno zato me ne zanimajo vodstvene pozicije v družini ker vsi vemo kaj politika je(ku..a). torej dragi kolega, ne peham se niti za položajem, niti za trofejami, želim samo enakopravnost, in kdor tega ne razume, mu ni pomoči.... naša matična celica vseh lovcej je lovska DRUŽINA, ne lovski klub, ne lovski krožek, ne lovsko društvo, ampak DRUŽINA! in to omejevanje mladih se mi zdi popolnoma enako kot če imava jaz in moj oče doma šoferski izpit za avto, ker ga pa zraven dobiš še za moped, se jaz lahko vozim samo z mopedom, ker sem zelen, tata pa tera BMW-ja... mar nisem opravil enakih izpitov in izpolnil vsaj toliko ur kot ostali? mar moj dvig roke velja manj kot pa dvig roke solovca z dolgim stažem? in ko dobiš tak občutek, se počutiš gnilo. res ne gre se mi za trofejo, saj mi je popolnoma zadostna trofeja tudi gumbar, ker ne mislim v lovsko sobo vabiti ljudi in se šopiriti ob silnih trofejah, kot nekateri.... uplenitev in trofeja je zame intimen odnos med mano in uplenjenim, in ob pogledu na bunkice gumbarja na steni mi v spomin prikliče napor in trud, pa tudi veselje, ki sem ga vložil.... Šopirjenje in pa tisto, "kaj pa ti tle jagaš, zelenc" pa obravnavam kot MRHARSKO!!!!! Tako da dragi tovariš nočem špetira, samo podajam svoje mnenje, naj bo to jasno....

mugo
21. December 2007, 11:01
ni pomembno koliko je lovec star, lahko je 20 ali 55, ko začne loviti srnjad začne z netrofejno in pika.

main757, sprašujem te zakaj? Je novopečeni lovec premalo poučen (ga je mentor premalo naučil), ali trofejne ni vreden?

Ali je odstrel netrofejne srnjadi manj zahteven, ali je mogoče netrofejna srnjad manjvredna (in je manj važno, kaj pade)?

A je teže ločiti med starim in mladim srnjakom, ali med staro in mlado srno,med vodečo in nevodečo?

orlova6
21. December 2007, 11:57
Tu pri teh vaši razprtijah, se popolnoma strinjam z mugom in brakirjem.
Vsak, ki opravi in naredi izpit , tako teoretičen kot praktičen v svoji LD je z dnem opravljenega izpita POPOLNOMA ENAKOPRAVEN član v svoji LD kot tudi v članstvu LZS in govoriti , da je zelenc ali zelen je bedarija, ker kaj pa smo vsi skupaj :" mar nismo zeleni, tako po obleki, še bolj pa po duši". Tisti, ki tako govorijo, za mene niso pravi lovci , ampak so samo vase zazarti in trofeje želni bolestni členi v LD. Pa brez zamere, samo tako je. Saj ko narediš avto izpit si tudi samostojen voznik , ki mora enako upoštevati pravila kot tisti, ki vozi že 50 let in tudi za vse odgovarja sam.
Tako je tudi pri lovstvu. Je pa bedarija govoriti vse skupaj, kaj lahko in kaj ne sme streljati, trofeja gor ali dol, vse skupaj bi moralo biti namenjeno ohranjevanju divjadi in nam biti v veselje, da lahko gremo v gozd na lov, žal pa so med nami tudi in predvsem taki, ki jim je mar samo za streljanje in trofeje, in se ob pogledu na trofejno divjad začnejo kar tresti in "pajklati", bog ne daj, da jim pol pa prepoveš odstrel kakšne take divjadi. Pri nas je veliko takih, sam sem hotel mojega gamsa dati ali odstopiti tistemu, da si bo ja olajšal dušo in bo mirno spal. Jaz mirno ne spim samo zaradi tega, ker gamsov sploh ne vidim in ne čujem, to bi mi bilo v večje zadovoljstvo, seveda, kar pač moraš storiti kot lovec je pa tudi odstrel, samo ne prijatelji lovci na tak način.

Res je tudi, da so mladi in novopečeni lovci od nekaterih, predvsem TISTIH, ki mislijo, da je LD njihova, gledani malo po strani, kar pa jaz strogo nasprotujem.
Če je enakopraven lovec, sam ve kaj lahko in kaj ne sme, saj je naredil izpit, in bo tudi sam za svoja dejanja odgovarjal, a ne.
Življenje samo ga bo pa itak naučilo marsičesa itd... Pa ne mi govoriti, da tisti , ki so že "drobni inventar" v LD ne zamenjajo ali ne grešijo pri odstrelih, o pa še kako zelo, se zgodi , da zamenjajo celo srnjaka za srno.

Bemti, dajte se pa že malo bolj normalno pogovarjat, pa ne takoj pa "zelencih" udrihati, saj ste vsi zeleni.

Veper
21. December 2007, 12:08
Majn če sem prav izračunal ti do tvojega tretjega trofejnega srnjaka (glede na lovski staž in bedasta pravila v tvoji LD ) masnjka še leto dni. Namreč ko si opravil izpit si čakal tri leta in ga uplenil in začel čakati do šestega leta staža in uplenil drugega ,sedaj pa ti manjka še eno leto ,da boš lovec 9 let in boš imel pravico upleniti že tretjega trofejnega srnjaka v tvojem kratkem lovskem stažu.In kaj bi bilo hujšega ,če bi nek mlad lovec uplenil svojega prvega in začel čakati tista tri leta:icon_confused:ti pa bi ostal brez. Čudi me tudi kako da pri 200 kosih srnjadi torej cca 35 kosov trofejnih srnjakov prideš na vrsto vsako tretje leto. KOliko jih pa prodate za lovski turizem in kam tako dobljeni denar ponikne. Ali res vse nazaj v naravo???
Koliko nagradnih srnjakov pobašejo zaslužni člani kot so tajnik ,gospodar,in blagajnik???.

Majn ko sem jaz začel loviti kot pripravnik sem v pripravniški dobi uplenil mladiča,enoletnika in trofejnega srnjaka. Ko sem naredil izpit sem uplenil dva trofejna srnjaka in štiri lanščake,da o mulasti divjadi niti ne izgubljam besed. V LDju nas je bilo cca50 lovcev in odstrel se je gibal okoli 140-150 kosov srnjadi.
No od tistega časa pa do danes se je nabralo kar veliko trofejne in netrofejne divjadi ki sem jo uplenil in če pogledam v škatljico z grandeljni (trofeja košute) se spomnim vsake uplenjene in še to ,če bi imel prostor ,bi si obesil na steno tudi desne čeljusti mulaste divjadi in tako bi me spominjale na dogodek ,ravno tako kot trofeje jelenov,srnjakov,muflonov,merjascev in še koga drugega. Pa veš v medalji imam samo jazbeca in ko ga ljudje vidijo je za njih toliko kot največji merjasec.
Majn moj prijatelj ki je skoraj 20 let mlajši od mene in je moj starešina in hvala bogu da je tako,pravi takole. LD je družba ljudi,ki so si zadali enake cilje in jih tudi enakopravno uresničujejo. Vsi so pripravljeni vlagati v društvo toliko,kot je potrebno,da drštvo obstaja. Država zahteva svoje in to je potrebno plačati,zato moramo imeti v mislih dobro gospodarjenje ,da bo imela poleg narave tudi država svoje. Za nas lovce,ki pa vse to peljemo kot vemo in znamo pa je pomembno dobro vzdušje ,delovne navade in veselje do lova. Vse ostalo je popolnoma nepomembno dokler zadeva funkcionira vsem v veselje in zadovoljstvo.
Z tvojim pogledom na mlade lovce se ta teorija podre kot hiša iz kart,mi pa vozimo na naš način zmagovalni krog vsako leto in še bomo vozili dokler bo prevladovala taka miselnost in odnos do narave in solovcev.

Majn potrebno bo zavrteti čas naprej in se prilagoditi stvarem na nopv demokratičen način.

capra ibex
21. December 2007, 12:48
Bravo Veper.
Zelo lepo bo ko nas bo velika večina take miselnosti.
Kako so že rekli: Na mladih svet stoji.:icon_wink:

Če me že kaj razpiz... me pa ta kur.... eva foušarija.
Pri nas povabiš na skupni lov gosta pa prva stvar katero se mu pove je. Da ne boš slučajn trofejno, GOST STRELJA SAMO NETROFEJNO. Poj bo pizd..ja.
Me je kar sram ko povabim katerega, on pa te potem povabi v svoje lovišče, pa doživiš. Strelja se vse samo vodečih samic ter mlade žvali z dobro zasnovo ne. Da bi se človek v zemljo pogreznil ko te vprašajo kako je pri vas.:icon_confused:

ZR7
21. December 2007, 13:51
...
Pripravniki ste pripravniki, vaše delo in obveznosti so zapisane v zakonu. Ti bi že rad bil tajnik ld, ali starešina?
...

Zakaj bi pripravnik ne mogel biti starešina ali katerikoli funkcionar v LD?
S trenutkom ko je sprejet ima vse članske pravice. Tudi kandidirati za starešino, če se tako odloči. In če ga OZ izvoli, je starešina, pa magari stokrat pripravnik!

orlova6
21. December 2007, 14:36
bravo Zr7, tako se govori, jaz sem bil tajnik v času ko sem bil pripravnik, eto vam živi dokaz, so bile neke vmesne volitve in so me izvolili in eto, pa sem glih tako vesto in korektno opravljal to dolžnost kot pa katerikoli preizkušeni matora v LD.

Brakir
21. December 2007, 14:42
:icon_twisted:Ja šefe, pa kaj ti je? pripravnik pač ne more bit tajnik.... ve se kaj smo pripravniki, ne main? :icon_twisted: če bi vsi tako razmišljali, potem članom v Ld kjer imajo pripravnika ne bi bilo dougcajt....eni bi igrali na frulico "tazelen" pa naj bi plesal k ciganski medo na ketni, pa umes mogoče vleku k črna žvina plug, za kej ostalo smo pa tko "prezeleni".... :icon_confused: In s takim odnosom bi marsikatera Ld rada pridobila mlade v svoje vrste....jok brate odpade! nekaj nas je še takih ki neglede na ovire in ostale probleme ki smo jih prej obdelali vztrajamo, in ja, priznam, SEM ZELEN, in bom tak ostal do smrti, ker mi kri po žilah poganja zeleno srce!!

Brakir
21. December 2007, 14:43
ORLOVA, klobuk dol. :icon_wink:

main757
21. December 2007, 16:44
Nisem si jaz izmislil tega pravila. Tako je v naši ld. Se mi pa zdi to pravilo čisto vredu. Imamo izjemno veliko male divjadi, vsak lovec mora imeti svoje krmišče za malo divjad. Letni plan zajcev-55 kom.Tako da se veliko sredstev vrne v lovišče. Denar nikamor ne ponikne, ker imamo finančnika za blagajnika, drugega finančnika pa v nadzornem odboru, tako da je pri denarju čisto. Tajnik, gospodar in starešina letos niso bili opravičeni do srnjakov 2+ in jih tudi niso uplenili. Pred leti so dali domačim lovcem več starejših srnjakov... in kaj se je zgodilo...plana nismo naredili, zato sedaj damo nekaj srnjakov lovskim turistom.

tica
21. December 2007, 17:22
....in ja, priznam, SEM ZELEN, in bom tak ostal do smrti, ker mi kri po žilah poganja zeleno srce!! , je zapisal Brakir. Samo nečesa se bojim, da se z leti ne nalezeš teh neumnosti in ideologije o zelenih pripravnikih in postaneš enak škodoželjneš. Tudi na tem forumu preberem: ko sem bil mlad jager ... in sedaj po spominu ravna enako. Leta minevajo hitreje, kot si misli marsikdo, iz mladih v zrela srednja leta pritečeš prej kot si se znebil zelenega pridiha, v zrelih letih pa želiš to vračati. Predlagam vam, da pozabite na pregovor: kar so sejali, to bodo tudi poželi. In z brisanjem spomina na taka ravnanja začnite že kot pripravniki.

tica
21. December 2007, 17:33
bravo Zr7, tako se govori, jaz sem bil tajnik v času ko sem bil pripravnik, eto vam živi dokaz, so bile neke vmesne volitve in so me izvolili in eto, pa sem glih tako vesto in korektno opravljal to dolžnost kot pa katerikoli preizkušeni matora v LD.
Si pa imel dobrega predhodnika. Pa še to je treba reči, da je Orlova v tem času pomagal tudi pri velikem projektu zbiranja statističnih podatkov za Lovsko gojitveni bazen. Obsežno delo, več kot 200 strani bi brez njega le stežka zagledalo luč sveta. Imamo pač srečo, v našo LD lenuhi praktično ne zaidejo, le dva ali trije primeri, ki pa so svojo lovsko zgodbo končali že v prve pol leta.
Predsodek, da pripravnik ne more biti funkcionar je popolnoma odveč, mladi fantje imajo znanja, izkušenj pa si bodo še nabrali. Za primer navedem le znanje računalništva, vodenje informatike, Lisjak ...

orlova6
21. December 2007, 18:19
Hvala tica za pohvalne besede, čista resnica pa je , da sem dobil delo tajnika v času, ko je moj predhodnik - tica, imel tako pošlihtano, kot le malokdo v LD in mu kapa dol za dejanja in minulo delo, to govorim iz srca in resničnosti in potem mi tudi ni bilo "barko" peljati naprej.
Pa še to si pozabil povedati, da si v tem projektu statistike v MLGB v veliki meri sodeloval tudi ti in pa naš matora lovski tovariš Kumer, ki mu vsaka čast, da je imel vse te podatke shrajene in napisane.
Pa še to, ta bilten , zbirko ali kakorkoli bi lahko to poimenoval, je vidna tudi v lovskem muzeju, a ne tica, če bo kdo slučajno šel to pogledat.
Še enkrat hvala, večja hvala in zahvala pa gre tebi in upam, da bo bodočnost še boljša za take.

tica
21. December 2007, 18:25
Pa sem resno mislil shujšati ...

Brakir
21. December 2007, 22:43
Tica, brez skrbi, nisem tak, da bi jih mlade za menoj jeb.l v glavo, ker že moje generacije ni dosti u jagi, ne upam pa si predstavljat kaj bo čez 20 let.... veseli bomo še lahko vsakega in to kako! sploh pa imam kar veliko večino med jagri starejših kolegov, saj nas ne ločuje sarost ampak na spowezuje skupni interes!

orlova6
22. December 2007, 10:35
ne upam pa si predstavljat kaj bo čez 20 let....

A misliš brakir, da še sploh bo kaj, kakor vse skupaj kaže...

Brakir
22. December 2007, 12:03
uprašanje na mestu, orlova!:icon_cry:

main757
17. March 2009, 23:50
Pri nas se pa dogaja nova zanimiva stvar.
UO je pripravil predlog sprememb Pravil, v katerem bodo omejili število članov v LD. Prav z določeno številko.:icon_eek: To bo še vroče!

ZR7 kakšen je rezultat?

ZR7
18. March 2009, 07:44
ZR7 kakšen je rezultat?

Glede tega omenjenega člena jih je po moji intervenciji srečala pamet.
Kar pa na žalost ne morem trditi za vse ostalo. Očitno bomo imeli še en mandat utapljanja na dno. A to je pač demokracija. Članstvo ima vodstvo, kakršnega izvoli in takega tudi zasluži. Napovedujem velike težave, ki bodo posledica nespametnih odločitev in neaktivnosti. Lani se je že začelo z zahtevki po enormnih odškodninah zaradi škod po divjadi. Za naslednjo "zgodbo" napovedujem vrane. Bomo videli...

main757
18. March 2009, 09:55
Če še malo iz druge strani pogledaš, to omejitev omenja tudi zakon , kjer navaja omejitve članstva na hektar.

teohafy
18. March 2009, 10:06
Število članov ne moreš omejevati z določeno številko, sedaj so razmere takšne, da veliko starejših sploh ne ve več, kako bi izpolnjevali nove zahteve, ki so se pojavile pri vodenju LD, že pri lisjaku naletimo na veliko problemov, zato tisti, ki se izogibate novih, maldih, izobraženih članov, pamet v roke.

main757
18. March 2009, 10:26
Seveda se da omejevat s številko. Od kod ti, da se izogibamo mladih članov?
Hočem samo povedati, da se da izračunati. Recimo: 3000ha(nižinsko lovišče):50ha/člana=60 članov.

ZR7
18. March 2009, 10:53
Seveda se da omejevat s številko. Od kod ti, da se izogibamo mladih članov?
Hočem samo povedati, da se da izračunati. Recimo: 3000ha(nižinsko lovišče):50ha/člana=60 članov.

Ni samo to. So še prosilci, ki jih moraš sprejeti kljub temu, da si 200% poln. In potem jih zavrneš, ker imaš točno številko. Nakar se lahko spremeni površina lovišča in moraš spreminjati akte. Navajati številko je nonsens, ker je dovolj drugih mehanizmov. Kot omenjeno zakon ipd.

Sicer pa, kot sem rekel. Narod si piše sodbo sam.

luka
18. March 2009, 15:31
Vi ste pa legende s točno določeno cifro. Letos so v naši LD nekaj jamrali, ko sem omenil, da nimajo kaj razpravljati o temu, da koga ne bi sprejeli. Skratka zakonsko gledano sploh nimamo možnosti, da nekoga zavrnemo, če izpolnjuje pogoje in nimamo polno glede št. članovna lovišče. Nonsens.

LZ L

RAUBŠIC
18. March 2009, 18:35
Ni samo to. So še prosilci, ki jih moraš sprejeti kljub temu, da si 200% poln. In potem jih zavrneš, ker imaš točno številko. Nakar se lahko spremeni površina lovišča in moraš spreminjati akte. Navajati številko je nonsens, ker je dovolj drugih mehanizmov. Kot omenjeno zakon ipd.

Sicer pa, kot sem rekel. Narod si piše sodbo sam.

Nekatere LD imajo napisano število članov, preračunano na njihovo površino lovišča (nižinsko, .. ) po ZDLov, od katerega naprej začnejo uporabljati 65 člen ZDLov (da ni nesporazuma).


teohafy: Število članov ne moreš omejevati z določeno številko, sedaj so razmere takšne, da veliko starejših sploh ne ve več, kako bi izpolnjevali nove zahteve, ki so se pojavile pri vodenju LD, že pri lisjaku naletimo na veliko problemov, zato tisti, ki se izogibate novih, maldih, izobraženih članov, pamet v roke.

Ne vem za nobeno LD, ki bi se izogibale novih, mladih, izobraženih članov. Naša LD še nobenega mladega ni odklonila, celo vzpodbujamo mlade z območja našega lovišča za vključitev. Razlogi: delo v lovišču, načrt odvzema .. :icon_confused:

srakoper
18. March 2009, 21:41
Moje mišljenje, ne zapirajmo se. Dejansko smo populacija v izumiranju. Čez 10 let nas bo nekje od 7 do 10 tisoč aktivnih. Vsak roke roke so dobrodošle, če je le v njih kaj dobre volje.

lz

srakoper
18. March 2009, 21:44
Zatipkal sem se. "Vsake roke so dobrodošle, če je le v njih kaj dobre volje." :icon_redface:

ZR7
19. March 2009, 07:23
...
Ne vem za nobeno LD, ki bi se izogibale novih, mladih, izobraženih članov. Naša LD še nobenega mladega ni odklonila, celo vzpodbujamo mlade z območja našega lovišča za vključitev. Razlogi: delo v lovišču, načrt odvzema .. :icon_confused:

In ko dobite naenkrat več prošenj, nekaj od mladih in izobraženih, nekaj od mladih neizobraženih, nekaj od starih neizobraženih, nekaj od stari izobraženih in imate polno članstvo glede na površino, seveda sprejmete le mlade in izobražene. Le tako naprej. Se vidimo na sodišču.:icon_twisted::icon_lol:

Kot je napisal Luka:" ... nimamo možnosti, da nekoga zavrnemo, če izpolnjuje pogoje ...". In bistveno, za vse prosilce velja enako. Najsi bo mlad, star, zelen, šekast, kosmat ali obrit!
A po LD-jih se seveda radi igrajo ...

Lectograjski
19. March 2009, 08:47
Menim, da bo vedno manj LD, ki bi zavračale nove člane, pa naj bodo to pripravniki ali izprašani lovci. Čez nekaj let bo osip aktivnih članov poglaviten problem. Če ne bodo LD začele z določenimi dejavnostmi v tej smeri že sedaj, bo posledice kasneje nemogoče odpraviti.
Zato mora biti navedena problematika tudi ena izmed glavnih točk vizije LZS in s tem tudi vizije razvoja posamezne LD (glej temo vizija LZS.........).

teohafy
19. March 2009, 09:17
Mene pa zanima kako pri vas izgledajo volitve funkcionarjev. Volite vsakega posameznega funkcionarja ali izvolite starešino, ki si potem izbere ekipo, oz prej pove kdo bo v njegovi ekipi?

ZR7
19. March 2009, 09:26
Pri nas stari predsednik vodi volilni občni zbor in predlaga sebe za novega mandatarja ter seveda predlaga tudi člane disciplinske in nadzorne komisije.:icon_eek::icon_evil:

Ovčke po primerni pridigi z redkimi izjemami seveda poslušno sledijo.

main757
19. March 2009, 09:36
Pri nas potekajo volitve anonimno, dobiš list na katerem so kandidati za starešina in člane u.o., obkrožiš želje in to je to.

main757
19. March 2009, 09:41
[QUOTE=ZR7;31938]In ko dobite naenkrat več prošenj, nekaj od mladih in izobraženih, nekaj od mladih neizobraženih, nekaj od starih neizobraženih, nekaj od stari izobraženih in imate polno članstvo glede na površino, seveda sprejmete le mlade in izobražene. Le tako naprej. Se vidimo na sodišču.:icon_twisted::icon_lol:

ZR7, mislim da je Raubšic samo našteval. Po mojem ni favoriziral mladih in izobraženih.
Če imajo polno članstvo na površino , lahko zavrnejo kogar koli, seveda če jim je to v interesu.

ZR7
19. March 2009, 09:59
...
Če imajo polno članstvo na površino , lahko zavrnejo kogar koli, seveda če jim je to v interesu.

Vedno v svojih odgovorih najdete neke izhode.
Želel bi slišati jasen odgovor, kako bi ukrepali, če bi naenkrat dobili nekaj teh različnih prošenj. Bi kršili osnovno načelo enakopravnosti in enakopravne obravnave? Verjamem, da v večini primerov bi se zgodilo prav to.

main757
19. March 2009, 10:13
Da bi naenkrat dobili več prošenj je zelo malo verjetno. V primeru, da bi dobili tri prošnje do takoimenovane zapolnitve bi manjkali pa še dve mesti, bi šli gledat datum prispetja prošnje.

pranger
19. March 2009, 10:21
Vedno v svojih odgovorih najdete neke izhode.
Želel bi slišati jasen odgovor, kako bi ukrepali, če bi naenkrat dobili nekaj teh različnih prošenj. Bi kršili osnovno načelo enakopravnosti in enakopravne obravnave? Verjamem, da v večini primerov bi se zgodilo prav to.

V naši LD bi sprejeli vse, ki bi dali prošnjo za pripravništvo. Za tiste, ki so že člani neke druge LD pa vem, da jih ne bi sprejeli. Po vsej verjetnosti bo nekdo napisal, da ne gre za enakopravnost. Mogoče, vendar pa tisti, ki je že član neke druge LD, že deluje na področju svojih lovskih interesov, vendar v neki drugi LD. :icon_twisted::icon_twisted::icon_twisted:

Pomembno je, da ima bodoči pripravnik željo delovati v LD. Interes pokaže v času pripravniške dobe. Če ne izpolne obveznosti v treh letih, adijo. :icon_redface::icon_confused:

ZR7
19. March 2009, 10:36
No, Pranger, bom pa konkreten.

Lovišče polno po kvadraturi. Omejitev zapisana v pravilih.
4 prosilci. Vsi še nelovci. Vsi z istim statusom okoli lastništva parcel v LD.

A - mlad in izobražen
B - mlad in članom LD znan pretepač in zgagar. Brez kazenske evidence na področju orožja. A vi tega seveda ne morete in ne smete vedeti.
C - star in izobražen
D - star in isto zarukan ko vol.

Koliko in katere boste sprejeli?

pranger
19. March 2009, 10:55
No, Pranger, bom pa konkreten.

Lovišče polno po kvadraturi. Omejitev zapisana v pravilih.
4 prosilci. Vsi še nelovci. Vsi z istim statusom okoli lastništva parcel v LD.

A - mlad in izobražen
B - mlad in članom LD znan pretepač in zgagar. Brez kazenske evidence na področju orožja. A vi tega seveda ne morete in ne smete vedeti.
C - star in izobražen
D - star in isto zarukan ko vol.

Koliko in katere boste sprejeli?


Sem že napisal:
V naši LD bi sprejeli vse, ki bi dali prošnjo za pripravništvo.. Tisti, ki bo opravil vse obveznosti (80%) iz programa pripravništva gre na lovski izpit. Ni rečeno, da bodo vsi dobri lovci. Prav tako ni rečeno, da bo razgrajač ali pa star lovec slabši od mladega in izobraženega, ali obratno. :icon_cry: V času pripravništva se vsak pokaže v "pravi luči". Kot sem napisal, pri nas štejejo opravljene naloge v LD, v času pripravništva. :icon_study:

ZR7
19. March 2009, 11:11
Lepo Pranger, pravilno.

Me zanima, koliko je takih LD...
Pri nas so bili pred časom že pomisleki, ker je vložil prošnjo starejši možakar. Pred njim smo pa dva taka zavrnili. Na podlagi govoric.

teohafy
19. March 2009, 11:21
Pri nas kolikor vem, so do zdaj bili zavrnjeni trije kandidati. Prvi je že bil naš lovec in je bil izključen pred 20 leti zaradi krivolova in je nato dal ponovno prošnjo, drugi je tudi že bil naš lovec in je meni nič, tebi nič nehal plačevati članarino in prekinil vse stike z lovci ter si je čez nekaj let premislil, tetji pa je bil alkoholik, ki je pogosto prišel navzkriž z zakoni in nas je sam prosil, da ga zavrnemo. Ostale pa vse sprejememo, čeprav nas je že skoraj 2x toliko, kot bi šlo po hektarjih.

Brakir
19. March 2009, 11:25
Mene pa nekaj zanima,....


Namreč lovsko družino ureja tudi zakon o društvih, kjer je zapisano da se mora vsakega prosilca za članstvo sprejeti, po drugi strani pa nas ZD lov omejuje pri številu članstva po hektarjih...torej ali si nista zakona v nasprotju? :icon_study:

pranger
19. March 2009, 11:31
Pri nas potekajo volitve anonimno, dobiš list na katerem so kandidati za starešina in člane u.o., obkrožiš želje in to je to.

Za volitve imenujemo kandidacijsko komisijo, ki zbere kandidate (predlagane) za organe LD. Izdela volilne liste, katere še lahko dopolnemo na občnem zboru pred volitvami. Volimo tudi UO, ker nismo želeli mandatarskega sistema. Po volitvah starešina v dogovoru s člani UO predstavi funkcije v UO LD.
Volitve so tajne, da izvolimo res tiste, ki jim lovci zaupajo, tako da imamo vodstvo oz. organe kot si ji "zaslužimo".:icon_lol::icon_lol::icon_lol:.

muzikant
19. March 2009, 11:32
To da moraš vsakogar sprejeti nikjer ne piše, moraš pa prosilce enakovredno obravnavati, in če je lovska družina v skladu z 64 členom ZDLov-1 omejila članstvo v temeljnem aktu, lahko, ob izpolnjevanju pogojev iz omenjenega člena, prosilca zavrne.

Volitve so tajne ali javne, v skladu z odločitvijo OZ, izvoljnemi starešina predlaga OZ v potrditev kandidate za člane UO s predvidenimi funkcijami, ki na konstitutivni seji UO določijo tudi razne komisije. OZ izvoli tudi NO in DK.

pranger
19. March 2009, 11:35
Mene pa nekaj zanima,....


Namreč lovsko družino ureja tudi zakon o društvih, kjer je zapisano da se mora vsakega prosilca za članstvo sprejeti, po drugi strani pa nas ZD lov omejuje pri številu članstva po hektarjih...torej ali si nista zakona v nasprotju? :icon_study:

Ne omejuje nas ZDLov, ampak lahko uporabimo določilo 65 člena. To pomeni, da sami omejujemo sprejem na podlagi ZDLov.:icon_wink:

Brakir
19. March 2009, 11:40
(pravica do združevanja v društva)
(1) Združevanje v društva je prostovoljno.
(2) Vsakdo lahko postane član društva pod pogoji, ki jih društvo določi v temeljnem aktu.
(3) Delovanje v društvu temelji na enakopravnosti članstva.



torej muzikant če sem te prav razumel, če družina v temeljnem aktu zapiše, da v primeru izpolnjenosti kvote lovcev ki jo prenaša lovišče novih članov ne sprejema, potemtakem ni obvezno sprejeti novih prosilcev če je omejitev števila članstva po hektarjih dosežena? ne vem, zato pa vprašam! :icon_wink:

muzikant
19. March 2009, 11:46
Tako je "mali" :icon_twisted:.

Brakir
19. March 2009, 11:48
hehe ja mali veliki je bla enkrat reklama za enega od avtomobilov! :icon_twisted:

Hvala Pranger, hvala Muzikant!

teohafy
19. March 2009, 12:18
Kaj če pa se vam zgodi, da se na volitvah izvolijo takšni kandidati, ki jih sicer lovci spoštujejo in so vzorni lovci, nimajo pa določenih sposobnosti, ki se v novem času zahtevajo pri vodenju lovske družine, ali to upoštevate že pri kandidiranju?

pranger
19. March 2009, 13:08
Kaj če pa se vam zgodi, da se na volitvah izvolijo takšni kandidati, ki jih sicer lovci spoštujejo in so vzorni lovci, nimajo pa določenih sposobnosti, ki se v novem času zahtevajo pri vodenju lovske družine, ali to upoštevate že pri kandidiranju?

Ne. Težava. Vsi, ki kandidirajo, mislijo, da vse znajo -obvladajo. Rezultati sposobnosti UO LD so opazni čez čas. :icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol:

solzica
19. March 2009, 13:41
pranger:
"Ne. Težava. Vsi, ki kandidirajo, mislijo, da vse znajo -obvladajo. Rezultati sposobnosti UO LD so opazni čez čas."

- ali si siguren, da obvladajo stvar. No važno je, da drugi mislijo, da jo obvladajo :icon_redface:

pozdrav!

pranger
19. March 2009, 14:19
pranger:
"Ne. Težava. Vsi, ki kandidirajo, mislijo, da vse znajo -obvladajo. Rezultati sposobnosti UO LD so opazni čez čas."

- ali si siguren, da obvladajo stvar. No važno je, da drugi mislijo, da jo obvladajo :icon_redface:

pozdrav!

Solzica: mislijo, da znajo! :icon_redface::icon_redface::icon_twisted::icon_tw isted:

solzica
19. March 2009, 14:44
pranger:
"Solzica: mislijo, da znajo!"

Ne tako: Drugi mislijo, da znajo, oni vedo, da ne znajo :icon_redface:

pozdrav!

ZR7
19. March 2009, 14:45
Solzica: mislijo, da znajo! :icon_redface::icon_redface::icon_twisted::icon_tw isted:

Ali pa so prepričani, da bodo zlahka cel mandat v to prepričevali člane in se tako bohotili na položajih. Tudi za to gre, da nesposobni zasedejo vodilne položaje, ki jih v drugih družbenih okoljih niso sposobni. V dandanašnji dobi vsesplošnih potreb po dokazovanju svojega največjega xxx ni to nič presenetljivega. Presenetljiva je mirnost s katero to ostali sprejemajo.
A kot pravim, vsak po svoji želji...

pranger
19. March 2009, 14:49
Ali pa so prepričani, da bodo zlahka cel mandat v to prepričevali člane in se tako bohotili na položajih. Tudi za to gre, da nesposobni zasedejo vodilne položaje, ki jih v drugih družbenih okoljih niso sposobni. V dandanašnji dobi vsesplošnih potreb po dokazovanju svojega največjega xxx ni to nič presenetljivega. Presenetljiva je mirnost s katero to ostali sprejemajo.
A kot pravim, vsak po svoji želji...

Da, to je to in delajo škodo LD in lovstvu v celoti.

teohafy
19. March 2009, 15:15
Problem je v tem, da ko enkrat nekdo zasede funkcijo in čeprav jo opravlja slabo, nobeden nima jajc, da bi to povedal na kakšnem sestanku ali občnem zboru. No pri nas imamo glede tega kar srečo, v UO in starešina so vsi sposobni in vedo kaj delajo, pri računalniških zadevah pa jih podpremo mladi.

luka
19. March 2009, 15:33
Tudi pri nas. So pa že koga razrešli zaradi nesposobnosti. Mi si povemo kar nam gre zato pa mamo znotraj ene LD več manjših celic.:icon_evil:

LZ L

teohafy
19. March 2009, 16:04
Pa tudi to se mi zdi vzorno, da se naprimer pred menjavo generacij, bodoče kandidate za funkcije nekoliko vpelje v samo funkcijo, za katero misli kandidirati, da ve v kaj se spušča in da je prevzem gladek, ne pa kot se dogaja ponekod, da stari funkcionar, zaradi tega, ker je bil izvoljen nekdo drug, kuha mulo in nalašč noče dati nobenih podatkov za nazaj in noče pomagati novemu, da se vpelje v posel. Tak primer sem letos videl na ocenjevanju, ko en gospodar ni vedel niti tega, da je treba vse čeljusti in trofeje oštevilčiti po zaporedju glede datuma odstrela, ker je bil pač stari gospodar jezen, ker so ga zamenjali. Tak jeznoritež bi si pomoje zaslužil izključitev iz družine.

davorin
19. March 2009, 16:15
Tudi pri nas. So pa že koga razrešli zaradi nesposobnosti. Mi si povemo kar nam gre zato pa mamo znotraj ene LD več manjših celic.:icon_evil:

LZ L

dva tabora, kateri pa se je en že kar lepo zmanjšal oz skrčil, le nekaj vstrajnih še vstraja!! iz tega bi rad povedal,da tudi tisti, ki so nasprotniki npr. UO se čez čas vseeno umirijo, ker jih v to prisilijo okoliščine.

tarfila
19. March 2009, 16:41
...ker jih v to prisilijo okoliščine.

Mi rečemo temu alkoholiščine !:icon_biggrin:

solzica
19. March 2009, 17:33
"čas vseeno umirijo, ker jih v to prisilijo okoliščine. "

točno tako...

V moji soseščini ima LD sprejeta samo Pravila LD /no še ta niso usklajena z ZLov in Zakonom in društvih/ po moje so v nasprotju s tem. Ostali akti, ki jih pa uporabljajo so stari.
Njihov starešina pa naj bi kandidiral ali ga bodo "predlagali" za območnega predsednika LZ. V očeh nekaterih je pač zelo sposoben, žal...

pozdrav!

torro
19. March 2009, 21:58
V očeh nekaterih je pač zelo sposoben, žal...

Joooooj. Na koncu je še Esmeralda spregledala :icon_confused:.
Dober, da se da na blondinke zgovorit :icon_redface:.
LP