PDA

View Full Version : Erdelski (ogrski) gonič



ZR7
15. December 2007, 20:04
v v v v v

Ali ste na forumu morda zasledili, da obstaja spletna stran o Erdelskem oz ogerskem goniču. Vse, ki karkoli veste o pasmi prosim, da to sporočite.
LINK (http://users.volja.net/m_siker/) do slovenske internetne strani o tej pasmi. Baje je prvo leglo v Sloveniji? Iz slik je razvidno, da ima psica 10 mladičev in me zanima če je pasma dobra za lov na divje prašiče? Zanimam se zaradi nakupa mladiča.

Za svinje so dobre mnoge pasme, vendar obstajajo razlike od psa do psa. Zakaj bi reskiral s to novo pasmo, ko si lahko nabaviš terierja, prepeličarja ali brak jazbečarja.


Za svinje so dobre mnoge pasme, vendar obstajajo razlike od psa do psa. Zakaj bi reskiral s to novo pasmo, ko si lahko nabaviš terierja, prepeličarja ali brak jazbečarja.

Morda obstajajo zares mnoge pasme lovskih psov, ki preganjajo ali gonijo divje prašiče, pa vendar so neke pasme "BOLJŠE" oziroma bolj uporabne za gonjo prašičev. Pa če trditev še utemeljim s primerom:" lovski terier je odličen pes, tudi za lov na prašiče, pa vendar ga pozimi visok sneg zelo otrudi in je morda bolj uporaben pes z višjimi nigami". To je moja razlaga in moja ugotovitev.

Kar se tiče ogrskih goničev pa sem ugotovil, da jih v velikem številu uporavljajo v državah, ki so bile članice (vršavskega pakta). Pasma pa se k nam ni mogla razširiti zaradi togih oziroma težko prestopnih mej.

Kar se same pasme tiče, gre za goniča, ki je telesno velik in močan, je vztrajen pri gonji prašičev, jih dobro zaustavlja in na mestu oblaja. Psa te pasme sem imel možnost opazovati pri delu in lahko rečem, da je odličen za gonjo prašičev. Prav tako lako ogrskega goniča naučimo za delo po krvnem sledu.

Tripek12345, z gotovostjo lahko zatrdim, da v kolikor želiš imeti "goniča", za lov na prašiče, ti ne bo žal. Saj na češkem, kjer imajo zelo veliko prašičev v veliki meri lovijo s Ogrskimi in Slovaškimi kopovi.

Lep pozdrav.

Še vedno trdim, da je treba imeti več psov, da dobiš idealnega prašičarja. Eden bo preoster, drugi premalo, tretji ga bo gonil tri dni, četrti bo raje preganjal srnjad, itd.

Veliko srečo moraš imeti, da boš že s prvim zadovoljen.

geza12
18. December 2007, 20:46
http://freeweb.siol.net/better/lana1.jpg

Ganges
15. March 2008, 12:27
http://www.treehound.com/graphics/Fecki010.JPG
http://www.infor.nl/honden/images/kopo2.jpg

Včeraj sem šel po par mesecih na obisk k lovskemu kolegu na Pohorje, ki je tudi velik ljubitelj psov in jih ima doma kar precej različnih: od jamarja, ptičarja, bavarca, goničev. Je pa pred kratkim nabavil tudi zgoraj omenjenga goniča. Baje jih je v Sloveniji še precej malo in ima njegov pes številko 4. Sedaj je star 5 mesecev in tehta že 20kg, torej tudi precej velika pasma. Me pa zanima malo več, če kdo kaj ve o tej pasmi? Kakšne so njene značilnosti, karakter? Zaenkrat pravi, da je zelo zadovoljen z njim in vidi dobre zasnove kljub temu, da je še zelo mlad.

P.S.: Za oddat ima še 2 samički kratkodlakega ptičarja, stari 6 mesecev. Oddal bi ju zelo ugodno, saj si želi da bi ju kdo čim prej pričel učiti, ker sta ravno v taki dobi. Sta zelo lepi in iz dobre delovne linije. Za kontakt me lahko kontaktirate preko ZS.

lp

geza12
15. March 2008, 21:19
Mladič erdelski gonič, star 6 mesecov. Tetovirna številka 10.


http://freeweb.siol.net/better/lanal1.jpg
http://freeweb.siol.net/better/lanal2.jpg

black
15. March 2008, 21:46
Res je da nekatere pasme imajo prirojeno da so ostri na prašiče, kot so ogrski kopov, slovaški kopov...vendar se je treba zavedati, da je vodnik tisti kateri naredi psa dobrega in prirojene lasnosti mu samo olajšajo delo, zato slabih pasem ni, slabi so vodniki.Pri nas za šolanje psov na divjega prašiča je problem, ker nam zakonodaja ne dovoljuje, da bi imeli obore z d.prašiči, kjer bi lahko šolali mlade pse, ker dober pes, mora že pri ca.6 mesecih glasno oblajevati in glasno goniti prašiča(v obori)Sam se poslužujem obor na Hrvaškem, vendar toliko, da pes spozna to divjad, da ve da mu je nevarna, potem delat vse v naravi.(seveda prej sveže kože...)Glede da ima ogrski kopov dolge noge mu pridejo zelo prav v visokem snegu in to je prednost vseh kopovov, pred nizkonogimi goniči.

Hubertus
16. March 2008, 00:22
http://www.copoi-ardelenesc.ro/

Ganges
16. March 2008, 00:54
Evo pa sem ga tudi jaz malo posral :icon_redface: Sploh nisem opazil, da tema že obstaja in sem kar odprl novo. Bi prosil moderatorja, da premakne moj post v pravo temo, ker tema o tem goniču že obstaja samo opazil je nisem do sedaj, ko sem v živo naletel na tega psa in je padla debata o njem.

lp :icon_wink:

geza12
16. March 2008, 12:25
LP
Kot vidim se je zanimanje za ERDELSKEGA KOPOVA (Erdelyi kopo), nekoliko povečalo. Ganges v svojem pisanju pove, da ima njegov prijatelj psička te pasme s tetovirno številko 4, da je pes na pogled lep in "prave velikosti".

Hubertus pa se je zelo potrudil in prilepil link v katerem je FCI standard za to pasmo.

Mislim, da ne bo preveč narobe, če napišem nekaj besed o pseh te pasme, ki so trenutno v Sloveniji.
Prvi je bil v Slovenijo pripeljan pes, ki ga je imel vodnik doma iz Brezna v LD Podvelka. Ker je bil zelo dober za lov na prašiče, zelo kvalitetno pa je izdeloval tudi krvno sled, smo se odločili, da kupimo še psičko in nekoliko povečamo številčnost. V času, ko smo čakali na primerno leglo oziroma "pravo kvaliteto", se je med iskanjem obstreljenega prašiča zgodil neljubi dogodek, da je bil pes ustreljen. Navedeni pes je imel tetovirno št. 01. Leta 2004 je bila iz Češke pripeljana psica, ki jo ima vodnik v Lovrencu na Pohorju. Psica ima tetovirno št. 02. Je zelo lepa predstavnica pasme z odlično telesno oceno. Leta 2007 je povrgla 10 mladičev, ki so vsi preživeli. Bilo je 5 psičk in 5 psov.
Mladiči v leglu so bili zelo lepi z majhnim odstopanjem v velikosti. Opisani mladiči so pripomogli, da se je najvišja tetovirna številka v rodovni knjigi v RS povišala na 013.
Prav je, da omenim tudi psičko s tetovirno št. 03, ki jo ima lovec iz območja Celja. Psica naj bi bila stara okoli 5 let, je lepa z odlično telesno oceno, lastnik pa je pravi, da je dobra pomočnica na lovu. Lastnik je pred nekaj dnevi psičko odpeljal na Češko z namenom, da poveča štivilčnost psov te pasme v Sloveniji- seveda želim, da bo to uspelo.
Na koncu bom predstavil še lepotičko na fotografiji skupaj z žimavko. Je iz legla v Lovrencu na Pohorju. Ima tetovirno št. 10. Stara je 6 mesecev. Trenutno je visoka 52 cm in težka 22 kg. (Da sem to napisal, me je izval Ganges :icon_lol:). Glede obnašanja ocenjujem, da je zelo umirjena, do tujih je nekoliko nezaupljiva (se ne pusti prijemati). V lovišču je živahna, nos je neprestano na "delu". Priznati moram, da divjadi še ni pognala, saj imamo v lovišču malo zajcev in lisic imamo predvsem visoko divjad. Ker je skupaj z žimavko, se je zraven naučila aportirati, navadila se je na globoko vodo, osvaja pa tudi vaje iz poslušnosti. V bližnji prihodnosti bom odšel k kolegu, ki ima oboro z divjimi prašiči, takrat pa bom poročal kako se bo obnašala ob pogledu na prašiče.

LP.

Ganges
16. March 2008, 12:33
Ja, sem tudi sam pri prijatelju slišal zgodbo o ustreljenem samcu in je takoj spet en manj v Sloveniji. Ima pa drug njihov lovec, ki je tudi bil takrat med nami na pogovoru psa s številko 13. Torej izgleda z najvišjo številko v Sloveniji. So pa vsi ti še premladi, da bi lahko dobro ocenili kako bo njihovo delo v prihodnje. Je pa lepa pasma in upam, da bo dobra in se bo prijela v Sloveniji.

lp

black
16. March 2008, 16:33
Geza,
Priporočam, ti da predno greš na oboro, daj psički možnost, da spozna dah prašiča, vsaj z kožo, če ne že z uplenjenim, igraj se z to kožo, da jo vleče in da dobi veselje, potem na oboro, poleg bi bilo dobro imeti še psa ki oblaja prašiče, če psička ne bi, da jo drugi pes spodbudi k oblajevanju.Moj pes in njegovi trije bratje so pri sedmih mesecih, skoraj pobili ozimca (30kg) v obori, da pa ne govorim, da so pri 6 mesecih glasno vztrajno gonili prašiče(posamezno).

capek
8. April 2008, 07:59
Dva obiskujeta naš tečaj, pes in psička stara 7 mesecev.

FANATIC1967
16. June 2008, 11:24
Pišem v imenu lastnika iz xxxxxxxx, ki ima psico xxxxxx
Paritev xxxxxxx je uspela. Psica je skotila 9 mladičev (5 psičk in 4 peseke)
Stari so 6 tednov.
Ta vrsta psa je zelo primerna za lov na prašiče in za krvno sled, ter pogon divjadi. Je zelo močan, vztrajen in ima zelo veliko kondicije.
Za več informacij o prodaji psičkov lahko pokličete xxxxxxxxx.

Prilagam nekaj slik psice in mladičev !!!!

Malim oglasom so namenjeni mali oglasi na glsvni strani!
Ostalo puščam kot predstavitev pasme.

Admin

Baco
29. December 2008, 23:21
As,star 8 mesecev

http://www.moj-album.com/slike/6976837/pPzt9cdh08vT4Yv1.v.jpg

http://www.moj-album.com/slike/6976837/YUEQy2ryxGmr1JE0.v.jpg

Lp

Hubertus
30. December 2008, 00:37
Kdo ga pa ima?

detel
30. December 2008, 19:46
Prav je, da "testiramo" tudi tuje pasme goničev. Najbrž bo kdo našel med njimi svojo pasmo. Odlična prašičarja sta tudi posavec in istrijanec, ki se sicer zadnja leta zanemarjata. Potrebna je le pravilna šola od malega, ker sta pasmi veliko bolj "vihravi" od ta črnih.

Baco
3. January 2009, 00:42
Kdo ga pa ima?

Kolega iz sosednje LD.

Gogi
14. February 2009, 13:40
Mogoče pozna kdo koga ki bo letos imel leglo?

detel
14. February 2009, 22:03
Beri Lovca pa KInologa.