PDA

View Full Version : Kahles optika



Ganges
13. December 2007, 14:15
http://lov.mojforum.si/lov-about1214.html


najprej usem lep pozdrav!sm prvič kle gor.zanima me pa kje prodajajo optiko,dalnoglede kahles , kake so ke cene? :roll:


Kahles je odlična optika višjega cenovnega ranga. Nabavi ti jo lahko vsaka večja trgovina z lovsko opremo, če je kdo prav zastonik za Slovenijo pa ne bi vedel. Cene so v rangu Swarovskega, Zeissa,...

lp

Rok
8. December 2008, 08:33
Vidim, da je ta debata malo mrtva, ampak vseeno.
Nabavil sem Kahles C 2.5-10x50 s šino. Lučke na žalost nima, ampak se mi ni zdelo vredno doplačat pol daljnogleda samo za lučko. Ima kdo izkušnje s takim daljnogledom? Montiral ga bom pa na Sauer 202 z Recknagel Schwenk montažo.
Lp,

Rok

trma
11. December 2008, 20:07
Vidim, da je ta debata malo mrtva, ampak vseeno.
Nabavil sem Kahles C 2.5-10x50 s šino. Lučke na žalost nima, ampak se mi ni zdelo vredno doplačat pol daljnogleda samo za lučko. Ima kdo izkušnje s takim daljnogledom? Montiral ga bom pa na Sauer 202 z Recknagel Schwenk montažo.
Lp,

Rok

Sam uporabljam skoraj enako zadevo Kahles CSX 2,5-10X50 s piko na svoji Manlicherci. Škoda nisi vzel s lučko stvar je odlična ob slabši vidljivosti. Vsekakor zelo kvalitetna zadevica.

lp

rws
11. December 2008, 20:54
ma kaj ti bo lučka?!!...pravijo tisti ki nimajo takega daljnogleda:icon_wink:

detel
11. December 2008, 21:54
A ti pomaga kaj lučka v mraku, ko ne vidiš več divjadi?

Rok
11. December 2008, 21:58
Tudi jaz sem hotel sprva z lučko. Za daljnogled sem dal 1050€, z lučko bi bil vsaj 400€ več. Za isto optiko, vse identično razen lučke, se mi je zdelo to malo preveč, saj bom za ta denar dokupil še kvalitetno montažo Recknagel. Malo precenjene so te lučke po mojem mišljenju, za 50% več cene kljub isti optiki???

rws
11. December 2008, 22:29
lučka pomaga pri slabši vidljivosti, pa tudi npr. pri čakanju divjih prašičev in sploh zdaj v tem času lisic.V meglenem vremenu in na lovu v bolj gostem terenupride še kako v poštev.Seveda ni vsaka lučka enaka, sam občasno lovim z očetovo puško in daljnogledom swar.z6i, za katerega oče pravi da mu ni za žal niti evra, prav tako ne za lučko, ki res stane okrog 500e.
Drugače pa imajo lučke tudi razni tasco in cenejši daljnogledi.

naj še kdo drug pove svoje izkušnje z daljnogledi z lučko, da ne bodo tisti največ vedeli ki takega daljnogleda sploh nimajo:icon_wink:

trma
12. December 2008, 08:16
Pri lučki mislim na rdečo piko v križu. Kot pravi RWS predvsem zelo uporabna pri slabši vidljivosti in v mraku pripomore vidljivosti divjadi.

denis jež
12. December 2008, 08:22
Živjo
Imam dva zeisssa z lučko in brez lučke. Ni velike razlike med enim in drugim,sva čakala prašiče z očetom pa bi lahko oba streljala in je bila zelo slaba vidljivost,če je križ 4A ali 4 ne rabiš lučke ker je križ dovolj viden tudi v mraku in v poltemi.Če pa imaš tenek križ potem pa je lučka obvezna.
lp

janez valentic
12. December 2008, 10:44
Rdeča pikica ti izjemno pomaga v pogojih, ko križa na divjadi ne vidiš več ali zelo slabo (se zlijeta v eno - črn križ na črni podlagi).
Če pa divjadi ne vidiš, ti tudi rdeča pika na neznanem ozadnju ne pomaga.
Koliko dalj časa v napredujočem mraku lahko zato zanesljivo oddaš strel?
Koliko noči je takih, da omogočajo strel z osvetljitvijo križa, brez pa ne?
Kolikokrat pride priložnost, ki bi jo z osvetljenim križem lahko izkoristil, brez pa ne gre tvegati?
Jaz je ne bi hotel pogrešati.

Rok
12. December 2008, 11:06
Že tako me bo ta puška z nekaj osnovne opreme (pas, dodaten magazin, malo RWSove municije), optiko,montažo prišla preko 3000€ (Sauer 202) :icon_lol:
To je za 23 let starega pripravnika po mojem dovolj, ali pač ne? :icon_biggrin:
No, sej za pogone bom itak kupil drugo puško, po mojem 8x57 in gor dam al daljnogled 1-4x ali pa red dot Docter (tisti druge generacije).

denis jež
12. December 2008, 12:27
[QUOTE=janez valentic;22535]Rdeča pikica ti izjemno pomaga v pogojih, ko križa na divjadi ne vidiš več ali zelo slabo (se zlijeta v eno - črn križ na črni podlagi).



Takrat je pa za stisnit sprožilec,ker če se zlijeta v eno potem se bosta tudi krogla in pujs zlila v eno.:icon_biggrin:
Pa še če je dovolj svetlobe za žival ocenit jo je tudi dovolj za žival ustrelit z lučko ali brez lučke povsem isti k.... Mogoče lučka kaj pomaga pri ljudeh ki nekoliko slabše vidijo,drugače je pa povsem isto.
lp

rws
12. December 2008, 12:38
sam vidim zelo dobro, pa mi ni niti malo vseeno v mraku streljat z piko ali brez.Če veš kako tanek križ pri swarovskem z6i križ 4a, ti je verjetno jasno da je lučka zelo dobrodošla.
Sam sem veliko bolj siguren v sebe in točen zadetek, če točno vem kje imam križ in piko, kot pa da tako na približno ustrelim.

denis jež
12. December 2008, 13:52
Ma sej vsak ve zase. Meni je useno ali je lučka ali ni lučke. Glede 4A križa pa ni problema če se da z lučko ti ustrelim tudi z 4A.
lp

Rok
12. December 2008, 14:28
Ma sej lučka je sigurno dobra. To ne bom rekel da ni. In če bi bila 200€ za doplačat, bi jo vzel. Samo da moraš samo za lučko plačat še 500€, se mi pa nekako ne zdi smiselno. Saj potem bi lahko vzel raje meopto za 800€, ki ima lučko???

dolgin
12. December 2008, 16:48
QUOTE]Saj potem bi lahko vzel raje meopto za 800€, ki ima lučko??? [/QUOTE]
Sej si ga malo v kamen,ker jo nisi:icon_wink:
Glede lučke je takole! Jaz jo imam na 2h dalnogledih,Kahles1,5-6x42 in Meopta 3-12x50! Lahko rečem,da se mi je kolkokrat sem jo uporabil zelo obrestovala(malo manj se je obrestovala divjadi:icon_twisted:)! Res pa je,da ljudje te zadeve po moje niti ne znajo pravilno uporabljati! Pravilno je,da jo prižgeš ravno tolko,da jo vidiš,če jo "užgeš" preveč,ti moti pogled na divjad....

lp

Prskač
12. December 2008, 19:39
A mogoče kdo ve kakšna je kvaliteta CT str. daljnogleda pri Kahlesu, predvsem mislim na leče? Lp

dolgin
12. December 2008, 20:23
CT serijo označujejo za najboljšo pri Kahlesu,sploh kar se tiče leč! Najnovejša serija CSX pa ima nekake senzorje noter (za križ,piko?) in je temu primerno tudi SVINJSKO drag!!

lp

Rok
13. December 2008, 16:01
Bom jaz povedal kaj ima noter.
Noter je senzor za samodejno ugašanje lučke. Ko puško zvrneš, se pravi jo daš na ramo in ni v položaju za strel, se lučka sama ugasne. To je to.

janez valentic
14. December 2008, 11:06
CT serijo označujejo za najboljšo pri Kahlesu,sploh kar se tiče leč! Najnovejša serija CSX pa ima nekake senzorje noter (za križ,piko?) in je temu primerno tudi SVINJSKO drag!!

lp

Serija CT ima colski tubus. Kar se primernosti za nočni lov tiče, to ni najboljša Kahlesova serija.
Najboljša je CB oz CBX z osvetlenim križem. CB ima namerilni križ v prvi optični planjavi - se debeli ob povečanju povečave.
Serija CSX ima križ v drugi optični planjavi in ob večanju povečave se ta ne debeli - pri večjih povečavah zato manj pokriva tarčo.

Moje mnenje je, da če loviš tudi ponoči je bolje dati 500 EUR za puško in 1500 za daljnogled, kot pa obratno.

dolgin
14. December 2008, 12:19
Moje mnenje je, da če loviš tudi ponoči je bolje dati 500 EUR za puško in 1500 za daljnogled, kot pa obratno.

Podpišem!
Tisto o serijah maš prav! Sem šel po katalogih brskat,pa sm potem šele videl,da sem nekej mim vdaru.....:icon_redface:

trma
14. December 2008, 18:15
Serija CT ima colski tubus. Kar se primernosti za nočni lov tiče, to ni najboljša Kahlesova serija.
Najboljša je CB oz CBX z osvetlenim križem. CB ima namerilni križ v prvi optični planjavi - se debeli ob povečanju povečave.
Serija CSX ima križ v drugi optični planjavi in ob večanju povečave se ta ne debeli - pri večjih povečavah zato manj pokriva tarčo.

Moje mnenje je, da če loviš tudi ponoči je bolje dati 500 EUR za puško in 1500 za daljnogled, kot pa obratno.

Natanko tako je kot je napisal Janez Valentic, kdor je stvar preizkusil ne bi nikoli več kupil brez lučke.

trma
3. May 2009, 22:06
Model CSX 3-12x56 multizero, danes preizkušen-na gumbarju,stvar je fantastična! Včeraj preizkušal na strelišču,zadeva vredna vsakega evra. Odločitev je bila težka ampak sem zadovoljen. Vidljivost v mraku enkratna,tukaj zelo pomaga lučka.Človek si ne bi mislil kaj pomeni pri velikih razdaljah, da se križ ne povečuje. Vsekakor Kahlesu kapo dol, multizero deluje enkratno, ga bom moral preizkusiti še nad 300m.....

lp

detel
3. May 2009, 22:13
Zanima me dvoje. A je lega zadetka enaka pri 3 X in 12 X povečavi in drugič, ali se ti križ debeli z večanjem povečave.

Hvala za odgovor.

trma
4. May 2009, 09:19
Zanima me dvoje. A je lega zadetka enaka pri 3 X in 12 X povečavi in drugič, ali se ti križ debeli z večanjem povečave.

Hvala za odgovor.

Lega zadetkov je popolnoma enaka (neodvisno na povečavo), križ se ne debeli je enak na 3x povečavi kot na 12x povečavi in prav to je fantastično kajti na velikih razdaljah mi je mod. CS pokrival večji del divjadi.

lp

sauer202
4. May 2009, 09:30
Jaz imam Helia C. Je brez lučke in križ se tudi debeli, kar me moti samo na tarči, na divjadi pa ne. Drugače je pa to fantastična optika za svoj denar.
Moj stric ima Helio CSX 1.1-4x za pogone in lahko samo rečem da je fantastičen daljnogled, ima izjemno veliko vidno polje, lučko, križ se pa tudi ne debeli.
Zadnjič sem si ogledal tudi novega Kahlesa K418, ki je namenjen za taktično rabo in streljanje na večje razdalje, z križem Mil1. Zadeva je res super in vredna svojih 1200€. Tako da sem se skoraj že odločil, da bo ta zadeva šla na mojo novo Tikko Varmint. Skratka meni osebno se zdi Kahles optika zelo kvalitetna, mogoče je Swaro in Zeiss še malo višje, ampak je cena precej precej višja, tako da svojo ceno Kahles zelo dobro opraviči.

trma
4. May 2009, 12:02
Se strinjam s tabo SAUER202, odločal sem se med Kahleson in Swarowcem, ampak cenovna razlika je bila 450 eur. Ampak to ni bil problem, bral sem da imajo precej tanko ohišje (hitrejše poškodbe), gledal sem pa novi Z6 2,5-15. Ker Kahles uporablja leče od Swarowca se mi je zdelo dati vsak evro več- škoda.....

sauer202
4. May 2009, 12:13
Si gvišen, da uporablja leče od Swarota?
Tako samo za info: v mraku nima Kahles nič manjše zmogljivosti kot Zeiss, sva z lovskim tovarišem sprobala. Oba daljnogleda sta 2.5-10x50 in se vidi isto kvalitetno.

trma
4. May 2009, 15:05
Si gvišen, da uporablja leče od Swarota?
Tako samo za info: v mraku nima Kahles nič manjše zmogljivosti kot Zeiss, sva z lovskim tovarišem sprobala. Oba daljnogleda sta 2.5-10x50 in se vidi isto kvalitetno.

Tako so mi povedali na sejmu lansko leto, pa tudi na internetu sem bral. Swarowc je kupil večinski delež Kahlesa pred leti, zato Kahles tudi uporablja njihove leče. Naj me kdo popravi če se motim.

lp

sauer202
4. May 2009, 16:02
Aja to da je Swaro kupil Kahlesa sem pa slišal tudi jaz, mislim da sem pri Fanzoju to slišal. Da so Kahles nekako pokrival tisto področje, ki ga Swaro ne, tako da si ne gresta navkriž, tako sem vsaj slišal no.
Drugače sem jaz z mojim Kahlesom več kot zadovoljen.

.243 Win.
12. September 2013, 08:06
Zanima me razlika in izkušnje med strelnima daljnogledama Kahles helia CSX 2,5-10X50L in Kahles KXi 3,5-10x50.

Fuchs
12. September 2013, 13:12
Jaz imam ta strelni daljnogled na kombinirki. Od vseh , ki jih imam se najbolje obnese...super vidljivost ponoči, saj lahko piko zmanjšaš teko na malo, da te tudi ob najslabši vidljivosti ne moti.
Pika se sama prižge ko je puška v strelni horizontali, ko je navpično ali obrnjena na "glavo" pa je izklopljena.

super izbira in nakup, vredno denarja....

detel
12. September 2013, 15:46
Zanima me razlika in izkušnje med strelnima daljnogledama Kahles helia CSX 2,5-10X50L in Kahles KXi 3,5-10x50.

Razlika...... v ceni sigurno .

muzikant
12. September 2013, 16:26
KX je najslabši, CSX pa najboljši Kahles v premium razredu po vseh karakteristikah.

KX ima premer tube 25,4 kar je redkost pri variabilcih, lahko ga daš na iste obročke kot kateregakoli fiksnega.

CSX ima autolight, kot ga je opisal fuchs.

Z obema boš zadovoljen, če veliko čakaš ponoči in ti ni žal 2000 vsekakor csx, drugače pa bo tudi kx dovolj.

detel
12. September 2013, 18:37
Torej sem dobro izbral :icon_wink:.

Optik-trade.si
16. September 2013, 10:07
Vse napisano drži, bi pa samo dodal da ne gre pozabiti novih Kahlesov in sicer Helia 5 (http://www.optics-trade.eu/shop/si/shopby/riflescope_series-helia_5.html).

.243 Win.
17. October 2015, 05:57
Kolega bo kupil strelni daljnogled Kahles. Ker sta na zalogi dva za katera se odloča ga zanima razlika in izkušnje med Kahles Helia CSX 2,5-10x50L in Kahles Helia 3-12x56L.

detel
19. October 2015, 10:32
Ta večji je večja ovira na lovu...

Optik-trade.si
19. October 2015, 14:31
Oba sta odlična glede na svojo ceno, s tem da je 3-12x56 bolj za uporabo v mraku, 2.5-10x50 pa je bolj uporaben za zalaz ter je manjši ter lažji. Z nobenim od teh dveh se ne bo zmotil.

mata
19. October 2015, 20:55
Živjo!
kaj ima kdo izkušnje z dvogledi Kahles 10x42 ali 8X42

POLH
20. October 2015, 12:32
Izkušenj z njima nimam, ampak glede na to kar vidim in slišim od drugih, z nakupom takšnega dvogleda ne moreš zgrešiti.

alojz1
20. October 2015, 13:12
Živjo!
kaj ima kdo izkušnje z dvogledi Kahles 10x42 ali 8X42
Jaz imam 10x42. Če bi kupoval novega bi verjetno vzel drugega. Moti me neprestano spreminjanje ostrine.

detel
20. October 2015, 13:20
Živjo!
kaj ima kdo izkušnje z dvogledi Kahles 10x42 ali 8X42

Za lov 8X.