PDA

View Full Version : Uporaba kratkocevnega orožja (pištola, revolver)



Ganges
13. December 2007, 13:19
http://lov.mojforum.si/lov-about1007.html


Lep pozdrav! Kot začetnika me zanima ali je pištola pri lovu kaj uporabna, ali jih kupujete bolj zaradi športnih užitkov, ljubiteljstva?


Kakor se vzame! Sam mislim,da je pri lovu nimaš kaj uporabljati,izjeme so vodniki krvosledcev,ali pa kak milosntni strel (recimo pri povozih....)! Sicer pa je po moje za ta del lovskega udejstvovanja precej bolj primeren revolver!
Prepričan sem tudi,da je kratkocevno orožje v rokah 95% lovcev zgolj iz ljubiteljstva,ostalih 5 % pa so vodniki.....

lp


Mislim, da je bolj primeren izras usmrtilni strel, kot pa milostni strel.
lp



Coup de grace je v SSKJ razložen takole:
coup1 [ku:] n udarec, sunek; uspešna poteza;
~ d'etat [ku:deita:] državni prevrat; ~ de grace
[ku:deigra:s] poslednji, smrtni udarec

Izraz Grace pa pomeni milost.
Uporablja se tudi v povezavi z lovopustom: time of ~ doba prepovedi lova;


Izraz, ki se uporablja širom sveta. Ali je prav da mi prevzemamo to ali pa da si izmišljujemo nekaj svojega, oz. kako ta izraz prevajamo, je pa seveda stvar debate in razmišljanja posameznika.

Jaz ostajam pri milostnem udarcu, oz. še najraje uporabljam "originalni" izraz.


Bolje jo je imeti pri sebi in ne potrebovati, kot ne imeti pri sebi in potrebovati.
Če si iskalec poškodovane divjadi in te pokličejo na iskanje, potlej je odločotev ali KO jemati s seboj bolj jasna.
Če pa jagaš brez namena iskanja, je pa stvar kot zgoraj. Sam se bolje počutim, če imam še pištolo ali revolver za pasom, posebej ponoči, če vidim medveda, če je potrebno oddati milostni strel, če iščem po krvni streli do 100 m od nastrela, kadar trebim divjad, kadar ne nosim puške v lovišču (delo v lovišču) itd. in seveda na strelišču.

Tine
3. February 2009, 19:54
Samo 1 vprašanje. Kolikokrat ste lastniki kratkocevno orožje uporabili v lovske namene?

Namreč vprašam zato, ker poznam 2 "krvosledca", ki bi jim pištol al revolver po moji logiki prišel najbolj prav, pa oba pravita, da si kaj dosti ne moreš pomagat.

Eni pravijo za umiritev zastreljene živali (posebej v gostem), sam po moje ti tudi takrat pride bolj prav puška.


Hvala.

dolgin
3. February 2009, 21:39
Namreč vprašam zato, ker poznam 2 "krvosledca", ki bi jim pištol al revolver po moji logiki prišel najbolj prav, pa oba pravita, da si kaj dosti ne moreš pomagat.
Sam vem tudi za "krvosledca" ki mi je dejal popolnoma enako! Glavno da ima on svojo kratko mauzerco......
Čeprav sem pristaš tega,da od viška glava ne boli !

ZR7
3. February 2009, 21:41
Samo 1 vprašanje. Kolikokrat ste lastniki kratkocevno orožje uporabili v lovske namene?
...

Ene 3x za coup de grace. In neštetokrat za pogon v robidovju. Odkar sem se z bokarco zataknil v robido, da se nisem mogel niti premakniti in je nekaj metrov od mene pihalo prav "svinjsko", se z dolgimi porajkli ne spravljam več v tako šaro. Iz istih vzrokov je tudi zelo praktično za krvno sled. Le kaliber moram pojačati.

Veper
3. February 2009, 22:27
357 magnum mi je služil kakih 6-7 krat potem sem pa presedljal na 44 magnum in za 3,5 cole podalšal cev z kompenzaorjem vred pa še malo več ker se je izkazalo,da pujsek ni preveč upošteval spoštljivega 357. No štiriinštiridesetke pa se živalce izgleda bojijo in sem jo uporabil vsega skupaj 5 krat. Mogoče jo pogosteje uporabljam zato,ker jo pač znam uporabiti za razliko od tistih ki jim kratkocevno orožje ni ravno pisano na kožo. In tako kot je napisal ZR7 nikoli več se ne bom rinil skozi goščo z puško v rokah ali celo na rami ker to enostavno ni izvedljivo .Dejstvo je namreč da veliko vodnikov krvosledcev pred goščo svojega psa enostavno sprči (kar je napaka če nimaš dveh psov) ker se jim ne ljubi puzati po vseh štirih in se zatikati pa porezati ali pa celo srečati z še živim recimo 50kg težkim prašičkom ki je zelo jezen ker je obstreljen. V teh primerih je kratka cev nenadkriljiva in se nobena puška ne more z njo meriti. Lovci ki so pomoč Dika in mene potrebovali (pred Dikom nisem imel kratke cevi ampak sem iskal z puško) pa lahko potrdijo da revolverček z pridom uporabljam. Na tem forumu so vsaj trije ki so to videli.:icon_lol:

teohafy
3. February 2009, 22:33
Jaz sem jo uporabil kakih 10x, večinoma za milostni strel pri povoženi divjadi, ker zelo nerad knikam, raje ustrelim v zatilje ali visoko v vrat.

Prepelicar
4. February 2009, 07:34
Za usmrtilni strel pri povozih divjadi na cesti, drugače pa za pogone in iskanje zastreljene divjadi pa kratki karabin z optično piko.

wolf1
4. February 2009, 09:21
Parkrat za milostni strel (košutarija, srnjad..)...Uporabljam 45 ACP.

janez valentic
4. February 2009, 11:02
Ene 10x za coup de grace, lisice, srnjad, košutarija. 9 mm, 357

miš93
4. February 2009, 11:15
Parkrat za milostni strel (košutarija, srnjad..)...Uporabljam 45 ACP.

Kot Wolf.

rws
4. February 2009, 11:51
Uporablja kdo od vas 500sw magnum?:icon_smile:
Sam sem imel možnost streljat z njim, pa glede na to, da pred tem nisem dosti streljal z revolverji, sploh pa s takimi kanoni, mi ni bilo prav v veselje:icon_lol:
Je to uporabno za iskanje?

Veper
4. February 2009, 12:12
Sem streljal z 500 sw vendar samo na strelišču in z veliko časa za merjenje in ostale priprave za strel. No po teži se skoraj ne razlikuje od 44 mag saj recimo moj revolverček ko je poln tehta 1900g ,po odsunu pa sta tudi nekje skupaj. Učinek na divjadi bi vsekakor bil pri 500 večji vsaj moč zaustavljanja ,za penetracijo pa pojma nimam. Za primerjavo lahko povem,da je 357 prebojnejši od 44 mag ima pa nmanjšo stoping power tako da se mogoče isto dogaja tudi z 500 v primerjavi z 44. Če bi malo potreniral bi bil uporaben tudi za iskanje vsaj po mojem.Ni pa to damski kaliber in tudi 44 ne.

Uribobo
4. February 2009, 12:27
S&W Model 329PD pravijo da je dobra varianta. Kaliber je .44Mag, pa lahek je za nošenje.http://guns4u.info/wp-content/uploads/2007/07/163414_large.jpg

ZR7
4. February 2009, 13:01
S&W Model 329PD pravijo da je dobra varianta. Kaliber je .44Mag, pa lahek je za nošenje.

A je to Titanium izvedba?
Če ja, uboge rokice. Mene je že 357 titanum nabutala in temu primerni so bili tudi zadetki. Bi pujsa komot vmes tekla.:icon_confused::icon_redface:

Uribobo
4. February 2009, 13:11
Ja to je titan izvedba. Zdej je odvisno za kaj ga rabiš. Za 3x na leto poknt mogoče še gre, da bi pa kr skoz poka z njim ali tekmoval, je pa to prehuda zadeva. Jaz sem mel kar malo zaotečena zapestja. Drugače ma pa ta plus, da je zelo lahek revolver. Cena pa ni tako lahka.

Prašičar
10. February 2009, 14:48
Mene pa zanima, kakšne so izkušnje v zvezi z močjo posameznih kalibrov. Namreč, sam sem do včeraj imel Beretto 92 ampak moram reči, da me je pred par dnevi kaliber 9 x 19 zelo razočaral. Streljanje v obstreljenega prašiča je namreč popolnoma neučinkovito. Zato sem se odločil, da jo prodam in si kupim S&W ali Ruger ali pa Taurus 44 magnum.
Kaj menite o tem?

Veper
10. February 2009, 15:20
Sam sem malo višje že vse napisal in sicer da je 357Mag najmanjši kaliber ki je uporaben in zato sem presedlal na 44Mag .No ta zadevca pa zaustavlja tako kot je treba in je ravno še pravšnja za nošnjo.Vsekaor pa mora imeti kompenzator in vsaj 6col cevi. Mojega Taurusa si lahko pogledaš v fotografski temi pod natečaj.

denis jež
10. February 2009, 16:08
Živjo
Sam nisem vodnik krvosledca,ampak če kdaj bom bo zagotovo orožje ki ga bom uporabjal pri iskanju ali zelo kraka repetirka 9.3x62, ali pa bo to šibrenica pumparica in noter lepo breneke.
lp

Veper
10. February 2009, 16:40
Denis Jež tema je uporaba kratkocevnega orožja . Primernost različnega orožja za krvosledništvo pa drugje in poskusi iz lastnih izkušenj torej najprej postani vodnik krvosledca.

jazbec
10. February 2009, 16:44
Prašičar, z kaknimi kroglami pa si streljal?
Nekatere delno oplaščene krogle, znajo biti že v kalibru 9x19 kar učinkovite.
Drugače pa sigurno najnanj .357mag in to ne z 2 colsko cevjo:icon_lol: ampak z 6 colsko

jereb
10. February 2009, 19:24
Samo informativno me zanima, pištola ali revolver? Pa še nekaj. Glede na to, da je potrebno včasih umiriti divjad zaradi povoza me zanima kako je kaj z odboji krogle pri močnih kalibrih? Ali uporabljate tudi kaj švohnejšega?

ZR7
10. February 2009, 21:09
Jereb, revolver ne zataji, pištoli pa se to lahko zgodi.
Tudi napet revolver ni tavno za vsakogar, razen če mu ni ime Jeff:icon_wink:, revolver pa je vedno zavarovan in obenem pripravljen na strel.
Kalibri so tudi praviloma močnejši.

Odboj? Mislim, da je v obeh primerih potrebno biti pozoren na to, kot tudi sicer pri vsakem orožju in vsakem strelu.
Jaz pri svojem .357 za lovske namene ne uporabljam šibkejših nabojev, čeprav bi lahko (.38special). Od viška ne boli glava, od manjka pa lahko prav hitro.

Veper
10. February 2009, 21:36
Napeta pištola za pasom je hudo nevarna zadeva če ni varovana. Včasih pa ravno varovalo povzroči zmedo in izgubo dragocenega časa. KOt je omenil že ZR7 pa je revolver v primernem toku popolnoma varna zadeva in vsekakor hitrejši kot pištola. Tudi zastoji so razlog za izbiro revolverja. Predvsem pa je 9x19 občutno preslaboten kaliber za lovsko uporabo. Dobro za milostni strel divjadi ki nemočna leži recimo v obcestnem jarku že ,nikakor pa za ranjenega divjega prašiča ki plane v vodnika krvosledca. Poznam primer ko je dober strelec v 350 kg težkega ranjenega medveda izpraznil cel okvir dolge devetke pa so morali vseeno bežati pred medvedom na prežo. Poznam pa tudi primer ko je en sam strel 44 mag uspešno zaustavil 150 kg težkega merjasca pa čeprav strel niti ni bil posebno dober.

Brakir
10. February 2009, 21:43
Mene pa zanima če kdo uporablja kaliber .45ACP za takele namene kot Veper uporablja .44Mag?

Pa še to: ima kdo izkušnje s tole hydrashok municijo v polavtomatskih pištolah in kakšen efekt imajo proti "običajnim" nabojem?

Hydrashok

800px-Threefederalhydrashoks.JPG (http://www.forum-lov.org/forum/attachment.php?attachmentid=2791&stc=1&d=1234294989)

janez valentic
10. February 2009, 23:21
Če se pogovarjamo o sodobnih revolverjih se seveda pogovarjamo o avtomatičnem varovanju udarne igle/udarnega kladivca (varovanje se umakne v zadnem delu hoda sprožilca).
Če se pogovarjamo o sodobnih pištolah se prav tako pogovarjamo o avtomatičnem varovanju udarne igle/udarnega kladivca.
Kaj je bolj varno?
Nekateri imajo raje revolver, ker odpreš boben pa veš pri čem si. Pri pištoli moraš izvleči magazin in odpreti zaklep.
Nevarna situacija je pri revolverju, če napneš udarno kladivce (single action), pa ne streljaš. Pravilen postopek sproščanja udarnega kladivca pri revolverju je znan malokateremu.Večina pa premalo vadi da bi obvladala double action proženje.
Sodobne pištole safe action (Glock) ali podobnih sistemov proženja, se lažje strela in zadane, imajo manjši odsun, možno je nabaviti tricijske merke in imajo nekajkrat večjo kapaciteto nabojnika, kot je lukenj v bobnu, lažje se čistijo.
Kar se zastojev tiče sem ga imel le na enem defektnem revolverju, pa na prav vsaki pištoli. Zastoji pa niso problem pri pištoli, če izbereš strelivo (pa magacine), ki deluje z dotično pokalico.
357 magnum ima iz 3 inčnega revoverja enako energijo kot 9 mm Luger +P.Nisem prepričan da je 45 ACP dosti boljši od 9 mm Luger. Vsaj realni podatki Ed Sanowa te teze ne podpirajo.
Od 44 magnuma 45 ACP zaostaja po hitrosti za več kot 100 m/s, po energiji pa je 44 mag za 100% močnejši.
40 S&W je vsaj enakovreden .357 magnumu iz revolverjev do 4-6 col.
Če me postaviš pred pujsa/medveda/povoženo srno izberem pištolo.

Hydrashock je pač blagovna zanmka, tako kot je npr Speer-ova Gold Dot, Hornady XTP itd. in temu bi jaz rekel običajno strelivo za umirjanje divjadi in samoobrambo.

Glock 19 in 16 nabojev Speer Gold Dot 124 grains+P
S&W 19 21/2" in 158 gr XTP.

Prašičar
11. February 2009, 08:43
Sam sem malo višje že vse napisal in sicer da je 357Mag najmanjši kaliber ki je uporaben in zato sem presedlal na 44Mag .No ta zadevca pa zaustavlja tako kot je treba in je ravno še pravšnja za nošnjo.Vsekaor pa mora imeti kompenzator in vsaj 6col cevi. Mojega Taurusa si lahko pogledaš v fotografski temi pod natečaj.
Tudi jaz razmišljam o Taurusu Raging bull, 44 magnum, črn, s kompenzatorjem, 6 in pol cole cev. Malo me moti le ročaj, se mi zdi da ni ravno posrečen. Držal sem ga v roki pri mojem trgovcu, nisem ravno prepričan. Ali se morda da kje dobiti drugačne ročaje za Tauruse, kakšni se zdijo originalni vam? Taurus tracer pa se mi definitivno ne dopade, je premajhen in premehak.

Veper
11. February 2009, 10:38
Prašičar za skoraj vse revolverje se dobi combat gumi ročaje ki so mogoče manj dopadljivi vendar je oprijem velio boljši. Če boš izbral Taurusa in ga ne boš obremenjeval več kot prenese boš zadovoljen. Ni pa to Colt ali pa S&W ki so pač boljše znamke vendar zato tudi precej dražji. Moj revoljverček je predihal kakih 4000 kosov municije pa še dela brez problema pa čeprav nekateri pravijo da je Taurus narejen za kakih 5-7kilo nabojev. No verjetno nikoli ne bom prišel tako daleč ker sem se na strelišču že nastreljal in sedaj ga uporabljam samo še za lov in pa dvakrat na leto za forumsko tekmo.

Uribobo
11. February 2009, 15:17
Taurus je čist ok orožje. Pa še kvaliteo so dviglni. Sm strelal z Taurus 1911 45acp. Zadeva je orng fajn narejena in zelo natančna. Kar se pa ročajev tiče ti pa svetujem firmo Hogue. Zadevo ma v Postojni na zalogi, se mi zdi.

main757
11. February 2009, 16:20
Za lažjo predstavo

Kolovski
3. August 2009, 22:26
Upogibam se k nakupu pištole kalibra 9x19 Luger. Imel bi jo predvsem za na strelišče oz. po možnosti za milostni strel. Kaj mi priporočate ter kakšne so kaj priporočene cene (novo oz. rabljeno)?
Malo sem gledal beretto, tako kot jo imajo naši policaji (M92FS če se ne motim)... je natančnost zadovoljiva?

Kakšni drugi predlogi?

Hvala za informacije!

sauer202
3. August 2009, 23:21
Sicer ima vsak svoje mnenje, ampak jaz Berette ne bi kupil, dosti rajši bi češko, kako izpeljanko 75B. To je samo moje mnenje.

pmarijan
3. August 2009, 23:45
...Nevarna situacija je pri revolverju, če napneš udarno kladivce (single action), pa ne streljaš. Pravilen postopek sproščanja udarnega kladivca pri revolverju je znan malokateremu.Večina pa premalo vadi da bi obvladala double action proženje...

Pri Coltu - King Cobri - decocaš tako, da preden prožiš, primeš kladivo (če si zaupaš z palcem iste roke, če ne pa z drugo roko), nato z proženjem sprostiš kladivo, ki ga še zmeraj kontroliraš tako, da ga držiš (da ti ne uide), nato spustiš prožilec in se varnostna ploščica, ki se nahaja med kladivom in udarno iglo, umakne in nato lahko brez nevarnosti, da bi aktiviral naboj, spustiš kladivo. Seveda je cev vedno obrnjena v varno smer...

Kolovski: Beretta 92FS - je za moje pojme (kot ti jo je tudi sauer202 odsvetoval) bolj kladvo kot pištola - jo imam službeno namreč in iz večih razlogov ne maram streljat z njo, če ni ravno nujno (usposabljanja,...), zato je ne priporočam, pa tudi na strelskih tekmovanjih je skoraj ni opaziti. Če že Beretta bi prej rekel PX4, če ti je že ta oblika pištole všeč, pa nisi ravno Beretta fan, pa kupi raje CZ (ali 75, 85, SP01,...) - minus je edino varovalo zaklepa, ki rado poka, vendar po cca 5k strelov. Od polimerov bi ti pa tako kot Janez priporočal katerokoli verzijo Glock-a - razlogov je več: teža in kvaliteta orožja, enostavna uporaba in vzdrževanje, veliko dodatne opreme po ugodni ceni,... Cene naštetih novih so okoli 600,00 EUR. Če hočeš pa bolj kvalitetno orožje in si pripravljen odšteti tam cca 2k EUR, si pa privošči kakšnega SIG-Sauera 226. Za nošnjo je boljše imeti lažji kos, za nizanje krogov na strelišču so pa bolj primerni težki kosi z 5" cevmi ali več z lesenimi anatomskimi platnicami in štrlečimi velikimi in širokimi merki z ostrimi robovi,... orožje in oprema pri dinamičnih disciplinah strelstva pa se zopet razlikujejo glede na strelsko zvezo, za varnost/samoobrambo in prikrito nošnjo zopet nekaj drugega...

Jaz bi na lov raje nesel enega od Coltov, ki jih posedujem (ali 1911 v .45ACP ali King Cobro v .357MAG kalibru)...

karel
4. August 2009, 09:46
"Pri Coltu - King Cobri - decocaš tako, da preden prožiš, primeš kladivo (če si zaupaš z palcem iste roke, če ne pa z drugo roko), nato z proženjem sprostiš kladivo, ki ga še zmeraj kontroliraš tako, da ga držiš (da ti ne uide), nato spustiš prožilec in se varnostna ploščica, ki se nahaja med kladivom in udarno iglo, umakne in nato lahko brez nevarnosti, da bi aktiviral naboj, spustiš kladivo. Seveda je cev vedno obrnjena v varno smer..."
Točno tako! Pri revolverjih, ki pa varnostne ploščice nimajo, kladivce s palcem, potem ko pritisneš sprožilec, preneseš v zaprt položaj.
Enako je potrebno narediti pri pištolah, ki nimajo varovalke po sistemu Berette 92 in podobnih. Tako, da je strah, ki ga omenja "janez valentic", popolnoma odveč.

Kolovski
4. August 2009, 10:02
... kupi raje CZ (ali 75, 85, SP01,...) - minus je edino varovalo zaklepa, ki rado poka, vendar po cca 5k strelov.

Je to zamenljivo, ter ali to predstavlja veliko nevarnost?

Gledal sem CZ85 Combat 9mm Luger, cena 588€... všeč mi je zaradi dolžine cevi in teže - kaj praviš na to?

CZ 75 SP-01 Shadow - kakšna je pa razlika med to in CZ85 ter tole pištolo: CZ 75 B SA; 9 mm L?

Poseduje kdo katero od teh pištol doma, in bi mi bil pripravljen jo pokazati ter če je možnost preizkusiti na strelišču?

Hvala!

sauer202
4. August 2009, 13:23
Med 85 in 75 na splošno je razlika, da ima 85 varovalko na obeh straneh, kolikor jaz vem.

karel
4. August 2009, 14:02
Mogoče bo to kaj pomagalo:
http://en.wikipedia.org/wiki/CZ_75

alojz1
4. August 2009, 15:26
Jaz pri iskanju že vrsto let uporabljam revolver 357 mag. z 6 colsko cevjo. Zaradi težavnega terena in goščav (kjer moram po kolenih) je puška neuporabna. S tem revolverjem sem ustrelil okrog 20 prašičev, tudi velikih in kar precej jelenjadi tudi do razdalje 60m. Sprva sem bil nad njim razočaran, ker je prašič s tremi streli v prsih še kar lovil psa. Potem sem nabavil smodnik N110, ki je samo za cevi preko 6 col. Hitrost krogle se je povečala na 580m/sek. Sedaj se krogla lepo gobasto odpira in je zelo učinkovita ter daje izstrel (tudi pri jelenu).
Za takšen lov(iskanje) priporočam 357 mag. kot spodnjo mejo moči revolverja. Za usmrtilne strele , kjer cev praktično naslonimo na vrat pa je dovolj 22lr kar je po novem zakonu tudi dovoljeno.

pmarijan
4. August 2009, 16:21
Je to zamenljivo, ter ali to predstavlja veliko nevarnost? ... Gledal sem CZ85 Combat 9mm Luger, cena 588€..., CZ 75 SP-01 Shadow,: CZ 75 B SA; 9 mm L...

Zbrojevk je malo morje v uporabi - tudi na tekmovanjih se jih da veliko videti. Razlike med njimi si pa oglej na strani, ki ti jo je pripel karel, saj je ogromno razl. modelov, pa se lahko razlikujejo po malenkostih, ene po varovalih, druge po načinu proženja, po namembnosti, merkih, iz česa je ogrodje, velikost le tega, kalibri, kapacitete in vrste nabojnikov,...

"Slide lock" ali varovalo zaklepa se da dokupit, cena cca 20,00 EUR/kos, pri novi Shadow pa so menda:icon_study: že štiri zraven... Nevarnost je zmeraj - tudi ta, da ti zaklep pade na nogo...:icon_confused: No, hec na stran - v večini primerov pride samo do zastoja, pa še to se pokvari v večini pri IPSC tekmovalcih, ki res postreljajo malo morje municije, potem pa ti kupiš eno tako "malo" rabljeno - "kot nova" piše v oglasu...:icon_mad::icon_sad::icon_evil:

karel
4. August 2009, 17:59
"... Potem sem nabavil smodnik N110, ki je samo za cevi preko 6 col..."
Prosim, če mi lahko zaupaš, kje si dobil ta podatek.
Jaz, namreč že četrt stoletja polnim, omenjeni kaliber, s tem smodnikom in streljam iz revolverja, ki ima 4" dolgo cev...

alojz1
4. August 2009, 18:07
Podatek je v navodilu proizvajalca. Če streljaš s krajšo cevjo smodnik izgoreva tudi zunaj cevi kar se lepo vidi ponoči in zato tovarniško polnjeni naboji, ki so namenjeni tudi krajšim cevem tega smodnika nimajo.Če meriš hitrost krogle, boš v tvojem revolverju dosegel enak rezultat z bistveno manjšo količino smodnika N340.

karel
4. August 2009, 18:34
Ko si napisal, da je ta smodnik samo za daljše cevi od 6", sem sklepal, da se s 4" ne sme streljati, kar pa seveda ne drži. Dosežena manjša začetna hitrost, je posledica izgorevanja smodnika izven cevi, kot jo opisuješ. Nimam merilca hitrosti ( nakup načrtujem v naslednjem letu ), a sem vseeno prepričan, da se enake hitrosti s N340, ne more doseči, ker N110 zelo, zelo močno udari. :icon_lol:

janez valentic
4. August 2009, 22:32
Pri Coltu - King Cobri - decocaš tako, da preden prožiš, primeš kladivo (če si zaupaš z palcem iste roke, če ne pa z drugo roko), nato z proženjem sprostiš kladivo, ki ga še zmeraj kontroliraš tako, da ga držiš (da ti ne uide), nato spustiš prožilec in se varnostna ploščica, ki se nahaja med kladivom in udarno iglo, umakne in nato lahko brez nevarnosti, da bi aktiviral naboj, spustiš kladivo. Seveda je cev vedno obrnjena v varno smer...

To je šola, ki jo je učil S&W.
V Taurusovih navodilih je najti bolj varen pristop in tega sem mislil, kot pravilno metodo odpenjanja napetega udarnega kladivca.
Pred fazo spuščanja udarnega kladivce daš vrh paleca podporne (šibke) roke med udarno kladivo in okvir revolverja. Šele nato greš (orožje je v varni smeri -točki) v branik sprožilca stiskati sprožilec.
Tako imaš dva palca na udarnem kladicu. Palec podporne roke pred in palec močne roke na kladcu.
Po delnem spuščanju udarnega kladica, umakneš kazalec izven branika sprožilca in šele umakneš palec izpred kladivca ter ga spustiš v okvir.

Verjetno boste morali poiskusiti (S PRAZNIM OROŽJEM!), da boste vedeli o čem govorim. Tisti , ki imajo udarno iglo na udarnem kladicu - pazite.

janez valentic
4. August 2009, 22:35
Jaz pri iskanju že vrsto let uporabljam revolver 357 mag. z 6 colsko cevjo. Zaradi težavnega terena in goščav (kjer moram po kolenih) je puška neuporabna. S tem revolverjem sem ustrelil okrog 20 prašičev, tudi velikih in kar precej jelenjadi tudi do razdalje 60m. Sprva sem bil nad njim razočaran, ker je prašič s tremi streli v prsih še kar lovil psa. Potem sem nabavil smodnik N110, ki je samo za cevi preko 6 col. Hitrost krogle se je povečala na 580m/sek. Sedaj se krogla lepo gobasto odpira in je zelo učinkovita ter daje izstrel (tudi pri jelenu).

Bi prosil za rokodelski recept, ampak na prvi pogled si za običajno težo krogle 10,2 g naložil kakšnih 200 m/s.

janez valentic
4. August 2009, 22:56
Upogibam se k nakupu pištole kalibra 9x19 Luger. Imel bi jo predvsem za na strelišče oz. po možnosti za milostni strel. Kaj mi priporočate ter kakšne so kaj priporočene cene (novo oz. rabljeno)?
Malo sem gledal beretto, tako kot jo imajo naši policaji (M92FS če se ne motim)... je natančnost zadovoljiva?

Kakšni drugi predlogi?

Hvala za informacije!
Natančnost vseh pištol je zadovoljiva. Problem je v strelcih.

Če govoriš o delanju lukenj v karton na 25 m, brez časovnih omejitev, bo povprečen strelec bolje zadeval s težjo pištolo, z daljšo vizirno linijo, z lažjim (boljšim)sprožilcem.

Nekaj drugega pa je milostni strel in somoobramba. Tukaj pa prednačijo enostavne rešitve in da imaš zadevo sabo (ne pretežka in prevelika).

Za drugo meni ustrezajo pištole brez zunanjih udarnih kladivc, odpenjalnih vzvodov ali ročnih varovalk, z DAO tipom proženja (double action only - izključno dvojno delovanje sprožilca) ali izpeljanke safe-action proženja.
Na misel pridejo proizvajalci kot npr.Glock, SIG Sauer, Heckler&Koch, Walther, Springfield Armory (hrvatski pištolj) ipd.

Bereta 92 FS (pištola slovenske Policije) ima najbolj zapleteno delovanje sodobnih polavtomatskih pištol. Večina uporabnikov v policiji je ne mara - večina zaradi velike teže in izmer, tisti, ki se na kratkocevno orožje vsaj malce spoznajo, pa tudi zaradi drugih atributov. V Sloveniji krožijo zelo različne po kakovosti, od odpadne pločevine do vrhunsko natančnih primerkov.

karel
5. August 2009, 08:49
Žačetna hitrost, ki jo navaja "alojz1", je tudi mene osupnila - prevelika! Ko smo imeli debato o kalibru 40SW, sem tudi malce podvomil v podatke, s katerimi je postregel "janez valentic" - po moje, prenizke vrednosti. Ker me vsi takšni in podobni podatki resnično zanimajo, bi postavil vprašanje:
- Je mogoče kaj narobe z vajinimi merilci hitrosti?
Če niso razdalje med nami prevelike, predlagam, da se nekje dobimo z vso "mašinerijo" in opravimo teste.

karel
5. August 2009, 09:09
Pa še enkrat o sproščanju udarnega kladivca.
Postopek, ki velja za vsa vidna udarna kladivca, naj si bodo z ali brez udarne igle, varovalko ali brez nje, v pištoli, revolverju, puški...:
- Že napeto kladivce s palcem potegnemo še malo nazaj, s kazalcem iste roke pritisnemo na sprožilec in potem s popuščanjem pritiska na kladivce, le tega prenesemo do konca v prednji položaj in spustimo sprožilec. Z levo roko si lahko pomagamo le toliko, da malce pridržimo orožje.
V slučaju, ko smo z revolverjem ustrelili že kakšen naboj, moramo vedeti, da smo s tem postopkom en naboj preskočili. Da bomo imeli računico na svojem mestu, je koristno, da vrnemo boben za eno komoro.

alojz1
5. August 2009, 13:04
Bi prosil za rokodelski recept, ampak na prvi pogled si za običajno težo krogle 10,2 g naložil kakšnih 200 m/s.

Po vsem dostopnih podatkih ima 110 greenska krogla z smodnikom N110 pri polni obremenitvi 626m/s v kal. 357.

alojz1
5. August 2009, 15:29
Po ameriških podatkih za smodnik W-296 pa je hitrost še večja. Ne vem pa kako spravijo 23 greenov smodnika v tulec. Že pri moji polnitvi je polnjenje kompresijsko.
Jaz raje uporabljam lažje krogle z večjo hitrostjo ker divjad bolje zaustavijo kot težje, kjer je hitrost manjša. Ne priporočam pa takšnih polnitev za Taurusa ker pride do deformacije cilindrov (vem za dva primera).

janez valentic
5. August 2009, 16:42
Alojz 1
Če poveš točno polnitev (krogla, smodnik, količina...), s katero naj bi ti iz tvojega 6" revolverja uspelo spraviti takšno hitrost?

110 grs lahke krogle običajno niso običajne za namene, ki jih opisuješ.

Mrilec hitrosti imam več kot 10 let, .357 magnum polnim le malce manj, imam izkušnje s smodniki z 10 v imenu.

10,2 g kroglo s 580 m/s spraviš kvečemu iz puške!

Realna in varna polnitev je okoli 15 grs N110 in hitrost okoli 380 m/s iz 6" revolverja.

Uribobo
6. August 2009, 00:33
Upogibam se k nakupu pištole kalibra 9x19 Luger. Imel bi jo predvsem za na strelišče oz. po možnosti za milostni strel. Kaj mi priporočate ter kakšne so kaj priporočene cene (novo oz. rabljeno)?
Malo sem gledal beretto, tako kot jo imajo naši policaji (M92FS če se ne motim)... je natančnost zadovoljiva?

Kakšni drugi predlogi?

Hvala za informacije!


Poglej si še kakega Glocka model 17, 19 ali pa mogoče še 26. Vsi trije modeli so v kalibru 9x19. Cene so od 600€ dalje. Pištola je tudi lahka za nosit. Predvsem zaradi tega ti ga tudi svetujem.

http://world.guns.ru/handguns/glock_all.jpg

l.p.

karel
6. August 2009, 08:29
"Če niso razdalje med nami prevelike, predlagam, da se nekje dobimo z vso "mašinerijo" in opravimo teste."
Ker je bil moj predlog popolnoma ignoriran, od njega odstopam.
Še naprej pa bom verjel tabelam s polnitvami in drugi literaturi, iz katere verjetno jemlje podatke tudi "Alojz1". :icon_study:

janez valentic
6. August 2009, 09:40
Realna in varna polnitev je okoli 15 grs N110 in hitrost okoli 380 m/s iz 6" revolverja.

Tole je iz SPEER #14 priročnika za 158 grs oplaščene krogle. Za priročnike Speer, razvijajo polnitve na realnem orožju (uporabili so S&W model 19 s 6" cevjo).

Če ta naboj vtakneš v testno cev (Npr. Dynamit Nobel testira na cevi preko 10", ki seveda nima špranje), bodo hitrosti tudi več kot 100 m/s višje.Lahko naboj istreliš tudi iz puške (npr. Rossi, Marlin , Winchester) pa bo hitrost še za dodatnih 100 m/s višja.

kuglaabc
6. August 2009, 10:16
A se to tako stpnjuje z dolžino cevi, al kaj. Kaj pa potem tisti "tamali" revolverji? Kratko cevni?

Deerhunter
6. August 2009, 11:14
Jaz uporabljam pištolo Glock 23 v kalibru 40 S&W. Če je ta kaliber ravno tako močan kot 357 mag ravno ne verjamem, sta pa verjetno nekje dokaj blizu. Je pa zato pištola zelo majhna, kompaktna, prazna tehta le 600 g, ima veliko kapaciteto okvirja (13 nabojev), je zanesljiva in enostavna za uporabo in vzdrževanje, skratka, orožje, ki ga lahko vsak dan nosiš s sabo po lovišču, ne da bi te motilo oziroma da bi sploh vedel, da je tam, če ga pa rabiš je pa pri roki. Pred nakupom sem se pogovarjal z veliko lovci, ki so si nabavili revolverje, poznam jih kar nekaj v naši LD, ki jih imajo, vendar še nikoli nisem videl nikogar da bi na lov prinesel revolver. Revolverji, so pretežki in prenerodni, strelivo je močno in je odsun prevelik, zato jih nekateri lovci neradi uporabljajo. Ne me zdaj narobe razumet, če bi jaz bil krvosledec bi tudi jaz imel kaj večjega z večjim kalibrom, za take potrebe kot jih imam zdaj pa rabim samo majhno kompaktno zadevico, ki ne moti pri nošenju a je vedno pri roki.

Imam dosti izkušenj tudi z beretto, sicer ne v lovski uporabi. O tem kakšna je ta pištola za službeno uporabo, ne bi na široko, dejstvo je da za službeno rabo ni preveč napačna, čeprav je tudi kakšna boljša, dejstvo je pa tudi da je za lov neprimerna, zaradi velikosti (nerodnost), teže (prazna tehta več kot moj glock poln), kaliber je za lovsko uporabo prešibek in skoraj neuporaben.

pmarijan
6. August 2009, 11:22
A se to tako stpnjuje z dolžino cevi, al kaj. Kaj pa potem tisti "tamali" revolverji? Kratko cevni?

...krajša cev pri isti polnitvi pomeni manjša Vo in Eo, obratno pa daljša kot je cev, večja sta Vo in Eo. Seveda to pomeni tudi, da je potrebno najti primerno smodniško polnitev glede na uporabljeno dolžino cevi - tako glede časa izgorevanja smodnika (idealni čas izgorevanja smodnika se šteje za čas, ki ga krogla opravi v dolžini od časa prožitve do dolžine cca 3. kalibrov krogle merjeno od ustja cevi), količine smodnika, tipa smodnika in oblike/površine granulata, glede na kaliber in balistične podatke krogle, MIN in MAX polnitve glede na priporočila proizvajalca smodnika, volumen, ki nam je na voljo, željeno V in E,...:icon_study:

janez valentic
6. August 2009, 12:36
A se to tako stpnjuje z dolžino cevi, al kaj. Kaj pa potem tisti "tamali" revolverji? Kratko cevni?

Do sedaj sem meril samo 2", 3" in 4" .357mag revolverje. Zadeva pa zglede s 10,2 g kroglo ca. takole:
2" 550 J
3" 650 J
4" 700 J
Rezultati meritev hitrosti različnih revolverjev enake dožine cevi, se lahko zelo razlikujejo. Ni nobena posebnost da lahko posamezen 4" revolver dosega višje hitrosti kot drug s 6" cevjo (mere prehodnega konusa cevi, špranja cev-boben itd.).

Če te podatke primerjaš s npr. 124 gr 9 mm Luger +P strelivom iz kompaktne pištole Glock 19 - 600J, Potlej tudi 9 mm Luger ne izgleda več kot "kaliber,ki je za lovsko uporabo prešibek in skoraj neuporaben".

To da nekateri lovci ne nosijo revoverje, je pač zato, ker so si kupili prevelike in pretežke modele. Obstajajo pa zelo priročni in lahki.

Magnum je francoski izraz za 1,5l šampanjsko steklenico.

janez valentic
6. August 2009, 12:39
...krajša cev pri isti polnitvi pomeni manjša Vo in Eo, obratno pa daljša kot je cev, večja sta Vo in Eo. Seveda to pomeni tudi, da je potrebno najti primerno smodniško polnitev glede na uporabljeno dolžino cevi - tako glede časa izgorevanja smodnika (idealni čas izgorevanja smodnika se šteje za čas, ki ga krogla opravi v dolžini od časa prožitve do dolžine cca 3. kalibrov krogle merjeno od ustja cevi), količine smodnika, tipa smodnika in oblike/površine granulata, glede na kaliber in balistične podatke krogle, MIN in MAX polnitve glede na priporočila proizvajalca smodnika, volumen, ki nam je na voljo, željeno V in E,...:icon_study:

Veliko teorije, ampak če hočeš iz kratkega revolverja (npr.2") potegniti največjo hitrost, boš pač še vedno potreboval N110 razred smodnika (R910, H110, AA#9, W296...).

Deerhunter
6. August 2009, 13:26
Vse lepo in prav, če nekdo hoče imet devetko. Sam pač bolj zaupam 10 mm krogli in 700 J energije. Vprašanje pa je tudi, kakšna je kaj dostopnost teh P + nabojev. V ameriki tudi prodajajo naboje za 40 S&W, ki imajo tudi 800 in več J energije, pri nas pa je vse kar dobiš, kaki Fiocchi ali S&B... Dobijo se tudi kaki winchester, ni pa nobenih balističnih podatkov, vsaj na netu ne. Sam imam trenutno GECO naboje, ki po balističnih podatkih dosegajo nekako 700 J.







Do sedaj sem meril samo 2", 3" in 4" .357mag revolverje. Zadeva pa zglede s 10,2 g kroglo ca. takole:
2" 550 J
3" 650 J
4" 700 J
Rezultati meritev hitrosti različnih revolverjev enake dožine cevi, se lahko zelo razlikujejo. Ni nobena posebnost da lahko posamezen 4" revolver dosega višje hitrosti kot drug s 6" cevjo (mere prehodnega konusa cevi, špranja cev-boben itd.).

Če te podatke primerjaš s npr. 124 gr 9 mm Luger +P strelivom iz kompaktne pištole Glock 19 - 600J, Potlej tudi 9 mm Luger ne izgleda več kot "kaliber,ki je za lovsko uporabo prešibek in skoraj neuporaben".

To da nekateri lovci ne nosijo revoverje, je pač zato, ker so si kupili prevelike in pretežke modele. Obstajajo pa zelo priročni in lahki.

Magnum je francoski izraz za 1,5l šampanjsko steklenico.

janez valentic
6. August 2009, 13:48
9 mm Luger SPEER 124 gr +P Gold Dot sem kupil pri Artek iz Rimskih toplic, mislim da ga ima tudi Rebec v Postojni.

pmarijan
6. August 2009, 13:53
Veliko teorije, ampak če hočeš iz kratkega revolverja (npr.2") potegniti največjo hitrost, boš pač še vedno potreboval N110 razred smodnika (R910, H110, AA#9, W296...).

Se strinjam s teboj:icon_wink:, saj se tudi dopolnjuje s tem, kar sem napisal v prejšnjem postu...
Teorija je pač potrebna in je hkrati osnova (če ne se pa meša osnovne merske enote in izraze za le-te - npr.: gr/grs/, grains/greens,...), da se sploh ve, o čem se pogovarjamo in kako se do takšnega sklepa, oz. navedbe sploh pride (kar pa sem iz vprašanja kolega sklepal, da ni ravno najbolj podučen iz tega področja), saj sam rezultat merjenja brez poznavanja sprecifikacij in pogojev testiranja ne pove veliko, sploh, če iščeš približke, oziroma nadomestke. O mirodajnosti izmerjenega rezultata pove veliko že podatek proizvajalca, da se lahko zaradi različne vlažnosti smodnika - in posledično izmerjene vrednosti V in E izstrelka - pri isti vrsti, tipu, količini le-tega, razlikujejo do 15% glede na različne LOTe, potem je so tukaj še različne kalibracijske tolerance proizvajalcev Chronografov,... tako da se potem le okvirno lahko zaneseš na podatke, za bolj natančo poznavanje lastne "župe", pa moraš poskrbeti sam z testiranji,:icon_study:...

janez valentic
6. August 2009, 14:00
Za manj kot 200 EUR dobiš fantastično točen cronograf.
Smodnik vedno posušim v pečici preden ga napolnim v tulce:icon_lol:.

janez valentic
6. August 2009, 14:13
Prepričan sem, da bi bilo za .40 S&W tole boljše od Geca:

http://www.ancelj.si/default.cfm?Jezik=Sl&Kat=0308&ID=278&Oprema=Strelivo&Znamka=Winchester

pmarijan
6. August 2009, 14:28
...Smodnik vedno posušim v pečici preden ga napolnim v tulce:icon_lol:....

:icon_eek::icon_biggrin::icon_biggrin:
...malo off t. ampak vseeno - mi je pravil oče, ko so še sami doma "kuhali" smodnik, da so bili često brez obrvi in las, pa tudi kuhinjo so večkrat belili kot v današnjih časih...:icon_twisted::icon_lol:

janez valentic
6. August 2009, 14:38
Vlaga je hudič:icon_lol:

kuglaabc
6. August 2009, 14:39
Ok, mal se mi sanja, pol je v temu "keč" da mi mojo pokalico tako puli iz rok. Kolega mi je dal doma polnjene 357 mag., sam on ima pa revolver S&W s 4" cevjo. sej skorej ne upam več ustrlit.

pmarijan
6. August 2009, 14:44
Vlaga je hudič:icon_lol:

:icon_biggrin:
jp, če je presuho, pol ne veže prav, če pa preveč zalivaš, pol so pa razlike med največjo in najmanjšo izmerjeno hitrostjo "malo" prevelike:icon_confused:

kuglaabc - sedaj se pa dva bojita orožja - vsak na svoji strani cevi...:icon_lol::icon_wink::icon_redface:

kuglaabc
6. August 2009, 15:29
O nič več pmarijan, sem samo pet nabojev ustrelil, preveč buta. V pogovoru je dejal, da je porabil smodnik za šrot nek "zlatigor" ali nekaj podobnega.
Mojega SW 60 že ne bo uničevala domača laboratorija. Vi pa vsak posvoje.

Deerhunter
7. August 2009, 00:58
Hvala za informacijo. Tole sem že nameraval jit kupit, ker živim relativno blizu tega podjetja, vendar pa na netu ne najdem nobenih balističnih podatkov. Mogoče kdo ve kaj o energiji teh nabojev?



Prepričan sem, da bi bilo za .40 S&W tole boljše od Geca:

http://www.ancelj.si/default.cfm?Jezik=Sl&Kat=0308&ID=278&Oprema=Strelivo&Znamka=Winchester

janez valentic
7. August 2009, 11:36
http://www.winchester.com/products/catalog/handgundetail.aspx?symbol=S401&cart=NDAgU21pdGggK0FDWS0gV2Vzc29u&bn=5

633 J (mogoče iz polygonalne cevi -Glock majčkeno več).

Deerhunter
7. August 2009, 17:40
Nekam malo se mi zdi.

dolgin
11. April 2010, 23:07
Sem si hotel kupit Taurusa .44 mag. Ranging bull,pa me je danes nekaj prepričalo da ni govora o takem kalibru,ker s slušalkam pa že ne bom po goš hodu...madona poka ko sam satan.

sine
11. April 2010, 23:21
Kakšne slušalke neki, kaj jih boš pa rabu!!

http://www.shrani.si/f/1S/AF/Om26nvH/1/0397899clint-eastwood-po.jpg

Uribobo
12. April 2010, 08:10
Kar bod brez, boš hitr gluh.:icon_wink:

ZR7
12. April 2010, 08:38
Raging bull, Dolgin, raging. (besneč, besen, pobesnel)
Tudi meni je všečen. Mogoče ...
Kaliber in pok me ne motita. Je pa potrebno malo iskati to igračko pri nas, saj je nima vsak trgovec in bi ti raje kaj drugega vsilil.
No, bomo videli... jeseni ... mogoče naslednjo pomlad.:icon_sad:

karel
12. April 2010, 08:42
Nisem ravno siguren, a se mi zdi, da sem omenjeni revolver, pred kratkim videl pri enem trgovcu...

ZR7
12. April 2010, 08:53
Nisem ravno siguren, a se mi zdi, da sem omenjeni revolver, pred kratkim videl pri enem trgovcu...

Da, tudi jaz. Se dobi občasno pri nekaterih.

dolgin
12. April 2010, 10:10
Nabava ni problem,samo ni pa tole ravno za večkrat pokat,sicer bi se verjetno navadil,ampak po tehtnem premisleku sem prišel do zaključka,da je prednost tega kalibra samo "moč",vse ostalo pa je slabost napram recmo .357(cena municije,pok,odsun itd.)....

ZR7
12. April 2010, 10:49
Nabava ni problem,samo ni pa tole ravno za večkrat pokat,sicer bi se verjetno navadil,ampak po tehtnem premisleku sem prišel do zaključka,da je prednost tega kalibra samo "moč",vse ostalo pa je slabost napram recmo .357(cena municije,pok,odsun itd.)....

Torej je odločitev enostavna.
Če rabiš moč, kar zna biti v primeru krvne sledi ob srečanju z merjacem odločilno, boš preživel tudi dovolj vaje, da postane merjenje in proženje čim bolj instinktivno.
V nasprotnem primeru je .357 nedvomno prijaznejši do strelca in njegove denarnice.
Sicer nimam toliko izkušenj s krvno sledjo, da bi dajal zglede, a nekaj opletanja s karabinom po neprehodnem grmovju in robidi sem že dal skozi in v primeru, da bom s tem nadaljeval, bo Dirty Harry pristal za mojim pasom.

dolgin
12. April 2010, 16:08
Ja,jaz sem se odločil! Je res,da je bila v tem primeru uporabljana Fiochijeva municija,ki je že tako močnejša,ampak to ne spremeni dejstva da je to živ hudič :-). Glede na to,da tega ne nameravam uporabljat za lov (mogoče milostni strel),ampak zgol za pokat po tarčah bo 357 popolnoma dovolj. Najbolj se ogrevam za Taurusa,6" cev,me pa zanima kakšne so kaj razlike v modelih,saj so razlike v cenah precejšnje,če ma kdo kakšne izkušnje bi blo fajn če jih zaupa....

karel
12. April 2010, 16:41
Če hočeš imeti revolver v kalibru .38Sp, .357Mag ali .44Mag in z njim ne imeti nikakršnih problemov, si raje omisli znamke S&W, Colt ali Ruger.

dolgin
12. April 2010, 16:47
S&W je super stvarca,samo cenovno za moje pojme prenapihnjena,Ruger GP100 me tud mika ja, Colt-a pa ne poznam tolk da bi lahko trdil. Čeprav tudi čez Taurusa nisem slišal niti ene pripombe,pa kar sem streljal z njimi se tud kar OK obnesejo...

lp

karel
12. April 2010, 17:16
V mislih sem imel predvsem rabljene kose, ki se jih iz Nemčije lahko dobi tudi po "nesramno" nizkih cenah in v zelo dobri kondiciji - ohranjenost - kot novo.

alojz1
12. April 2010, 21:19
Sam imam 357 vendar vsakemu svetujem močnejši kaliber.
Moj revolver z 6" cevjo uporabljam pri iskanju ranjene divjadi že 15 let. Z njim sem ustrelil že vse razen medveda. Skupno okrog 100 kosov ( za natančno št. moram pregledati dnevnike).
Za 44mag se lahko uporabljajo tudi poceni in bistveno šibkejši 44 naboji. Isto velja za 454 casul, ki strelja tudi 45 colt. Za primerjavo - casul ima 2500J energije, 45 pa od 700 naprej(približno, da me ne bo kdo za besedo držal)

dolgin
12. April 2010, 21:45
Iskanje je druga reč,ta verjamem,da je treba met višek,za tisto kar pa jaz "rabim" je pa 357 vrh glave....

dolgin
20. April 2010, 17:02
Ali kdo uporablja Taurus Tracker? Na raznih tujih forumih ga kar pohvalijo,tudi cena je kar ugodna.

dolgin
6. March 2011, 17:47
http://www.taurususa.com/2011newcatalog/?catalog_page=6

tole j pa noro...:icon_lol:

alojz1
6. March 2011, 18:33
Ali ni Tracker samo v malih kalibrih?
Če rabiš samo za streljanje pločevink potem poglej http://www.youtube.com/watch?v=L5h9E-hippQ
Je bistveno cenejša in se dobi pri nas.

dolgin
6. March 2011, 20:12
Tole ni Tracker...,je pa že nekaj posnetkov na spletu,zadeva sploh ni tako napačna,je pa zelo velik revolver,tako da ni lih za okol nosit,ne vem kako so to mislli za "selfdefense"....enkrat ko bom velik:icon_lol:
Alojz,to bi blo za iskanje,a?

alojz1
6. March 2011, 20:28
Ja ja sedaj vidim, da ti je ta velik všeč. (raging - divji)
Da te potolažim - lovci imamo velike oči in še večji tek. Orožje je kot igrača za otroke. Prvi dan zanimivo, potem je pa v omari. :icon_lol:

Veper
6. March 2011, 20:48
Alojz v omari je zaradi tega ker si zakoni skačejo v lase in ker jih pišejo ljudje ki ne poznajo situacije ampak skočijo iz šolskih klopi na delovno mesto strokovnjaka.

alojz1
6. March 2011, 20:53
Kakorkoli že, ne vidim, da bo šlo na bolje. Prej bodo lahko z loki lovili kot z kratkocevnim orožjem ali z dušilcem, kar pa je res neumnost, saj ga pol evrope uporablja.

dolgin
6. March 2011, 21:00
Ljudje smo na splošno zelo paranoična bitja,bojimo se nepoznanega kot hudič križa,pravila se sestavljajo v pisarnah,nepraktiki itd...,pa namo do konca pršli...
Me pa zanima,ali pri iskanju kdo uporablja še kaj večjega/močnejšega od .44 mag. in .357 mag.?

alojz1
6. March 2011, 21:16
Ja 454 casul 7"cev. Kaj te zanima?
Ta kaliber priporočam tudi zato, ker lahko streljaš poceni in šibke 45 colt naboje
454 ima do 2500J
45 colt okrog 500J

karel
7. March 2011, 14:41
"Ali ni Tracker samo v malih kalibrih?..."

http://hunting.about.com/library/weekly/aasttaurus627sstracker.htm

alojz1
7. March 2011, 14:46
Hvala Karel, sem takoj videl, da sem bil napačno informiran.

žandar
12. March 2011, 00:31
Kakorkoli že, ne vidim, da bo šlo na bolje. Prej bodo lahko z loki lovili kot z kratkocevnim orožjem ali z dušilcem, kar pa je res neumnost, saj ga pol evrope uporablja.
Spoštovani alojz1, iz tvojega gornjega citata razumem, da je prepoved uporabe dušilca neumnost. Zanima me za kaj bi ga uporabljal na lovu, morda zato, da ne bi onesnaževal okolja s hrupom?

alojz1
12. March 2011, 08:53
Na lovu smo res daleč od naselij. Dušilec pa prav pride na streliščih. Skoraj ne poznam strelišča kjer se okoliški prebivalci ne bi pritoževali čez pokanje. Nekatera so zato ob nedeljah zaprta. In ja hrup je onesnaževanje. Raje imam dušilec zvoka na orožju kot na glavi.
Žandar, če odgovorim z vprašanjem. Zakaj prodajajo finci in švedi lovske puške z dušilcem? Ali samo krivolovcem?

žandar
12. March 2011, 10:19
Spoštovani alojz1, kultura lova in spoštovanje zakonov so v nordijskih državah daleč od nas. O tem se lahko pogosto seznaniš kar na tem forumu.
Trdno sem prepričan (nomen est omen), da bi v primeru uzakonitve dušilcev pri nas prišlo do neslutenih zlorab. Spomni se samo tega koliko LD ima v svojih internih aktih določilo o tem, da je treba vsak oddan strel vpisati, oz. prijaviti. Kršitev tega določila je disciplinski prestopek. Da ti še jaz odgovorim z vprašanjem; zakaj neki?

žandar
12. March 2011, 10:37
Malo prehitro sem stisnil enter. Hotel sem samo še dodati moje mnenje o kratkocevnem orožju in lovcih. Bil sem že na več skupnih lovih na veliko divjad in pri tem opazil da veliko lovcev prihaja na love opasanih z vsemi mogočimi pištolami in revolverji, ponavadi v stilni kombinaciji z ostalo opremo, pokriti z najbolj eksotičnimi pokrivali, da se mi želodec obrača.
Da ne bo pomote, nič nimam proti uporabi močnega kratkocevnega orožja pri sledenju ranjene divjadi, kdor ga zna uporabljati mu še kako prav pride, ampak lovi ponekod me vse bolj spominjajo na obračun pri OK koralu.
Tako, vas že vidim, kako polnite orožja in napenjate peteline v obrambo svoje demokratske pravice nošenja in uporabe pokalic na lovu.

alojz1
12. March 2011, 11:41
Prej bodo lahko z loki lovili kot z kratkocevnim orožjem ali z dušilcem, kar pa je res neumnost, saj ga pol evrope uporablja.
Se strinjam, da lahko pride do zlorab. Tudi z lokom (še več). Jaz sem samo napisal, s čim bodo prej lovili.

alojz1
12. March 2011, 12:12
Dušilec na puški ne prepreči poka. Je pa koristen, ker kompenzira odsun in zmanjša pok pri strelcu. Pok krogle, ki prebije zvočni zid pa se sliši. Lovci v evropi uporabljajo dušilec zaradi zaščite svojih ušes.
Z kavbojskim obnašanjem na lovu se tudi jaz ne strinjam. Pa še marsičem, kar sem zadnje dni prebral tukaj (streljanje srnjadi in jelenjadi v begu).

Jaka Ambrožič
14. March 2011, 22:54
Živjo!
Zanima me, ali je 5 inčna cev dovolj dolga za kaliber 44.magnum? Bi mi vi priporočili daljšo cev? V mislih imam pa revolver S&W 629.
Lp.

karel
15. March 2011, 12:58
Izbira dolžine cevi, je odvisna od mnogo dejavnikov. Če hočeš imeti kratkocevno orožje za ( prikrito ) nošenje, je boljše, da je cev krajša. Če hočeš z njim streljati ( zadevati ) na daljše razdalje in se ne "peteliniti" z nošenjem, je logično, da je cev daljša. To velja za vse kalibre in ne samo za 44Mag.

MetalHack
15. March 2011, 14:45
...Če hočeš z njim streljati ( zadevati ) na daljše razdalje in se ne "peteliniti" z nošenjem, je logično, da je cev daljša. ...

Večji vpliv kot dolžina cevi ima na zadevanje kvaliteta merkov!
Dolžina cevi na točnost zadetkov pa praktično ne vpliva.

alojz1
15. March 2011, 15:40
Dolžina cevi na točnost zadetkov pa praktično ne vpliva.
:icon_eek:
Nebi se prepiral ampak razmisli zakaj američani (ki lahko lovijo z revolverjem) ne streljajo divjadi z 2" cevjo ampak od 6" dalje.
Kratko cev imajo samo za obrambo in ima praviloma fiksne (ne nastavljive) merke.

karel
15. March 2011, 16:07
"Dolžina cevi na točnost zadetkov pa praktično ne vpliva."
Upam in si tudi želim, da mi boš tvojo trditev, lahko enkrat dokazal.

Ganges
15. March 2011, 23:15
Dolžina cevi na točnost zadetkov pa praktično ne vpliva.

Smešna izjava!

MetalHack
16. March 2011, 08:53
Ganges in Karel, ko bosta postavljala nasprotne trditve, bom jaz prilagal vire ali dokaze, če bom kotel podkrepiti svoj prav. Dokler pa uporabljata omalovažujoče objave, se pa le poglejta v Gangesov avatar!

Nismo prvi, ki smo to dilemo načeli. Zato so se že lotili preizkušanja in ugotovili tisto kar sem napisal in javno objavljali tudi v slovenskih revijah. Ni zraslo na mojem zelniku!

karel
16. March 2011, 09:17
"Upam in si tudi želim, da mi boš tvojo trditev, lahko enkrat dokazal."
Kaj naj bi bilo tukaj omalovazujoče?
"MetalHack" - mislim, da si tudi v nadaljevanju tvojega posta, postal malo nesramen ( delo za administratorja ).
Moram še dodati, da se pogovarjamo o kratkocevnem orožju, kjer pride vsak centimeter cevi, še kako prav pri preciznosti ( lepi skupini zadetkov ), pri hitrosti ( m/s ) in energiji ( J ) krogle. Iz krajše cevi, prileti kar precej ognja v nič.

mugo
16. March 2011, 09:41
Kolikor je meni znano, se pri daljših ceveh bolj kot sam vpliv dolžine cevi na let krogle pozna razdalja med mehanskimi merki (med mušico in nišanom). Bolj ko sta si narazen (pri daljši cevi) bolj natančno je merjenje.

karel
16. March 2011, 10:22
"...Bolj ko sta si narazen (pri daljši cevi) bolj natančno je merjenje."
To drži, tudi za krajšo cev. Bolj natančno je merjenje, kar pa ni pogoj, da bodo tudi zadetki boljši, v primerjavi z daljšo cevjo.
V krajši cevi, dolžina navoja ( žlebov ) ni dovolj dolga ( optimalna ), da bi lahko dala krogli takšno smer gibanja, kot jo lahko da daljša cev. Seveda, je odvisno tudi od kalibra. Res je tudi to, da je lahko daljša cev, ki ni kvalitetno izdelana, manj precizna od krajše in kvalitetne...
Nikoli konca.:icon_smile:

MetalHack
16. March 2011, 10:51
Karel, priznam, da bolj kot tvoj me je razkuril Gangesov prispevek.
Ti kot vidim imaš nekaj pojma in iz tvojega in Mugovega pisanja lahko izvlečemo, da je razlika v dolžini cevi za lovsko prakso predvsem v lažjem merjenju na mehanske merke.

A kot praviš nikoli konca, grobi fiksni merki na 6" cevi ne odtehtajo dobrih nastavljivih na 4 " cevi.

Predpostavljamo seveda isto kvaliteto cevi in strelca.

Za daljše razdalje pa upam da nisi mislil na razdalje primerne za dolgo cev, saj plenjenje s kratko cevjo pri nas ni dovoljeno. Le usmrtilni strel in samoobramba.

V strelski praksi pa so seveda reči nekoliko drugačne. A tu smo na lovskem forumu.

MetalHack
16. March 2011, 11:03
Razmišljanje nekoga, ki ve dosti več od mene:

Snubbies can be surprisingly accurate. Some are well capable (Glock 26, Smith's, Ruger SP101) of 3" groups at 50 feet (15 yards) with good ammo. My S$W .22 3" kit gun will print with me shooting offhand to a 3" group at the same range if I do my part. Certainly most within 6" at the same distance by a trained shooter. This is more than acceptable accuracy for a defensive pistol in general. As long as you get a quality pistol, it will be accurate. Even the low-dollar high power Charter Bulldog will do similar -- Typically 8/9/X for average shooting at same range.

Ammo will vary to different points of aim (the glazers shoot low for me for some reason in both .38 and .44). You really need to take this into account.

The biggest problem is the short sight radius. It becomes very difficult to gauge subtile muzzle movements due to the apparent sight movement is very little. This is coupled with sometimes not the best sights (although you can get the hi-viz front sight or the tru-glo's for the glock which help a great deal). As you focus on the front sight and press, it will take a great deal of practice to keep the gun centered at center of mass POA throughout the trigger pull.

Given alot of practice, you can shoot a snubby well. They are great because the first rule of gunfighting is have a gun. A carried snubby beats the 1911 left at home. They are kind of expert guns for being able to shoot well, though. Just get training, practice a great deal, and realize you can miss.

In še sličice dveh od omenjenih orožij:
http://www.derek-ward.com/wp-content/uploads/2008/07/ruger-sp101q.jpg
http://world.guns.ru/userfiles/images/handguns/1287660313.jpg

In gunfighting je presneto blizu tistemu, za kar lovci v Sloveniji uporabljamo kratko cev. Coup de grace in samoobrambo na krvni sledi.

karel
16. March 2011, 11:34
"... A tu smo na lovskem forumu."
Hvala za opozorilo.
Govorimo pa vseeno o preciznosti cevi, ne preciznosti orožja in ne za kakšne ( katere ) namene.
Angleščine ne razumem toliko, da bi si, s tvojim postom, lahko kaj pomagal.
Je tudi vseeno, ker se umikam...

MetalHack
16. March 2011, 12:12
...
Angleščine ne razumem toliko, da bi si, s tvojim postom, lahko kaj pomagal.
Je tudi vseeno, ker se umikam...

No, angleški (oz. ameriški) tekst je le eden od tistih, ki razbijajo mit o tem, kako so revolverji in pištole s kratkimi cevmi nenatančne.

Bistvo je le v kvaliteti orožja in dobrem merjenju, torej poleg ostalega še v kvalitetnih merkih in strelcu.

Razni contenderji in podobne zadeve z daljšimi cevmi in eksotičnimi kalibri pa so zgodba zase.

MetalHack
16. March 2011, 12:13
:icon_eek:
... zakaj američani (ki lahko lovijo z revolverjem) ne streljajo divjadi z 2" cevjo ampak od 6" dalje...

Zaradi kompenzacije ;-)

alojz1
16. March 2011, 12:40
Zaradi kompenzacije ;-)
Spet ne vem kaj je to :icon_redface:
Torej bi z daljnogledom na 2"cevi in naslonom, dosegli enak rezultat kot z daljšo cevjo?
Zakaj pa pri podatkih o hitrosti krogle objavljajo tudi dolžino cevi (ki je zelo pomembna).
Tudi za usmrtilni strel iz par metrov je potrebna natančnost. Nekateri to kompenzirajo z številom izstreljenih nabojev v (največkrat) že mrtvo divjad, da lahko upravičijo potrebo po kratkocevnem orožju. In to je verjetno mislil Karel, ko je pisal o "petelinjenju".

MetalHack
16. March 2011, 13:18
Spet ne vem kaj je to :icon_redface:
...

Ej, jej, jej ...

Kompenzacija je, če hočeš imeti daljšega, ker imaš nekje drugje kratkega.

Jaz recimo imam samo 4" revolver. ;-)

alojz1
16. March 2011, 13:23
:sign13:

muzikant
16. March 2011, 13:51
Ej, jej, jej ...

Kompenzacija je, če hočeš imeti daljšega, ker imaš nekje drugje kratkega.

Jaz recimo imam samo 4" revolver. ;-)

A to pomeni, da imaš nekje drugje 2"= 5,08cm.:icon_twisted:

jagrBlaž
16. March 2011, 14:16
A to pomeni, da imaš nekje drugje 2"= 5,08cm.:icon_twisted:



ampak res, res je že malo čutiti posledice lovopusta. glede na določene poste pod določenimi temami bi rekel, da kar res drži to:icon_lol::icon_lol::icon_lol:

MetalHack
16. March 2011, 17:25
ampak res, res je že malo čutiti posledice lovopusta. glede na določene poste pod določenimi temami bi rekel, da kar res drži to:icon_lol::icon_lol::icon_lol:

No krtek, le kolikšen je tvoj, če se že cel sam v krtino skriješ. ;-)
Hvala za Muzkontarjevo repliko, sem odkar ga imam na ignore že pozabil, da obstaja. Pa ima tako dolgega, da očitno tudi sem okoli seže. Samo kaj!

alojz1
16. March 2011, 17:32
Ne vem, če si bo Jaka Ambrožič z temi nasveti kaj pomagal pri izbiri dolžine cevi.

Veper
16. March 2011, 18:06
Ne vem, če si bo Jaka Ambrožič z temi nasveti kaj pomagal pri izbiri dolžine cevi.
Popolnoma drži Alojzova vprašalnica in mogoče bi bilo dobro da bi se zamislili vsi ki provocirate pa čeprav so bila vaša načela včasih popolnoma drugačna.Skratka poskusimo se držati dolžine cevi kratkocevnega orožja in bo svet lepši.

MetalHack
17. March 2011, 08:30
Popolnoma drži Alojzova vprašalnica in mogoče bi bilo dobro da bi se zamislili vsi ki provocirate pa čeprav so bila vaša načela včasih popolnoma drugačna.Skratka poskusimo se držati dolžine cevi kratkocevnega orožja in bo svet lepši.

O kakšnih načelih pišeš?

MetalHack
17. March 2011, 08:39
Živjo!
Zanima me, ali je 5 inčna cev dovolj dolga za kaliber 44.magnum? Bi mi vi priporočili daljšo cev? V mislih imam pa revolver S&W 629.
Lp.


Ne vem, če si bo Jaka Ambrožič z temi nasveti kaj pomagal pri izbiri dolžine cevi.

Le zakaj ne? Saj ni trapast. Čeprav njegovega revolverja s 5" cevjo ne zasledim. Imajo daljše in celo pol krajše. Na cevi mislim. Revolverske.

Dokler pa ne pove točnega namena uporabe mu pa itak nihče ne bo mogel prav svetovati. Saj so ravno zaradi različnih namenov izdelani različni modeli in različne dolžine cevi.
Torej, kot je bilo splošno vprašanje toliko so splošni in izkrivljeni tudi odgovori. A jih je dovolj, da bo svoje mnenje izluščil.

Jaz sem svojega že zdavnaj. Da se največ naučiš ravno na osnovi lastnih spoznanj, nasveti drugih pa so dostikrat bolj zavajanje. Zato najprej na strelišča, poprej povprašat če razpolagajo s temi modeli, pa probat.

jagrBlaž
17. March 2011, 11:02
Živjo!
Zanima me, ali je 5 inčna cev dovolj dolga za kaliber 44.magnum? Bi mi vi priporočili daljšo cev? V mislih imam pa revolver S&W 629.
Lp.

Kolikor vem je ta revolver dostopen samo z 4 ali pa 6 inčno cevjo(lahko me kdo popravi če se motim). Jaka moje mišljenje je da bi pri tem modelu (S&W 629) zadostovala 4 inčna cev tako za potrebe za lov(iskanje zastreljene divjadi,...) kot za streljanje na tarčo. zakaj ga boš pa najbolj uporabljal, ima MetalHack kar prav glede tega, ne vemo tvojega namena uporabe oz. pejt nekam na strelišče pa probaj in se boš najbolj odločil ko boš držal v roki in streljal z 4 inčno cevjo ali pa 6inčno cevjo. Med testom pa si še revolver zatakni za pas in te bo kar hitro minilo po 6inčni cevi ko si boš predstavljal dolgo hojo po gozdu za kakim zastreljenim jelenom ali pujsom.

Jaka Ambrožič
17. March 2011, 12:19
Blaž, na strani podjetja piše, da se model 629 po ta novem dobi tudi z 5 inčno cevjo. Sicer bi pa omejeni revolver uporabljal za streljanje v tarčo, za samoobrambo (pred kkšnim medotom, k bi mu blo mau dolgcajt :D) ter za kakšnen usmrtilni strel.
Lp.

jagrBlaž
17. March 2011, 14:02
za moje pojme je 4 inče dost, za na tarčo in usmrtilni strel, za samoobrambo pred medotom pa ne potrebuješ revolverja ker medo že ko te bo zagledal bo kakal pa tekel da bi te pa vidu z 6 inčnim capinom bi ga pa kap.:icon_lol:

karel
17. March 2011, 14:23
Ker gre debata v drugo ( prvotno ) stran, se zopet pridružujem.:icon_smile:
Koliko strelov, na enem streljanju ( treningu ), na kakšno razdaljo in v kako veliko tarčo misliš streljati?

karel
18. March 2011, 15:09
Vprašanj nisem postavil, z namenom kakršnega koli provociranja, ampak zaradi nekaj resnic, s katerimi se mora sprijazniti, vsak lastnik kratkocevnega orožja, v kalibru 44Mag.
Že pri nakupu lahko opazimo, da je orožje in predvsem strelivo, v večini primerov, dražje od drugih ( manjših, a še vedno dovolj močnih ) kalibrov. Da bi z njim odstrelili v tarčo, večkrat na teden, dvajset ali trideset strelov, ni ravno poceni, je pa boleče. Krajša cev, močnejši odsuni, več bolečin in slabši zadetki. Odločitev za nakup v te namene, ni najbolj primerna...
Ne glede na kaliber, si z daljšo cevjo ( 6" ), lahko privoščimo tudi zadevanje tarče, v velikosti 50x50, na razdalji 100 m, s ( skoraj ) vsakim strelom. S krajšo cevjo ( 4" ), je takšen podvig, že malo večja umetnost. Daljša cev pomeni tudi težje orožje in je za nošenje manj primerno od krajše cevi. Mnogo stvari, ki se med seboj "kregajo"...

alojz1
18. March 2011, 15:52
Saj si že v prvem postu vse povedal in Jaka je razumel.
Sicer pa lahko v tarčo strelja 44 naboje, ki imajo okrog 200m/s (mag. pa do 540). Temu primeren je tudi odsun in pok. Kdor pa še sam polni pa skoraj ni razlike v ceni.

karel
18. March 2011, 16:03
"... in Jaka je razumel..."
:icon_biggrin:

janez valentic
19. March 2011, 12:01
Imam S&W 629 s 5" cevjo.
Ali ima zadeva močan odsun? Seveda.
Ali je mogoče istreliti nekaj bobnov .44 magnum streliva? Kakor za koga in vprašanje kakšnega streliva.
Za vadbo streljam 245 gr pobakrene krogle pri ca 220 m/s (ročna polnitev).
Nekaj bobnov tovarniškega Magtecha v .44 mag se tudi da istreliti.
Polnitev blizu maksimalnih polnitev ( 240 grs krogla @ ca. 400 m/s) se izogibam - kolikor je pač nujno potrebno.
Na našem tržišču sta meni poznani dve polnitvi primerni za vadbo:
Magtech .44 Special svinčenka (Cowboy-Action) - precej umazana zadeva
Speer .44 Special 200 grs Gold Dot Blazer z aluminijastimi tulci.
Kvalitetne tovarniške polnitve v kalibru .44 Magnum s kroglo z votlo konico nisem zasledil.
Za resne namene uporabljam Speer Gold Dot HP 240 grs pri ca 385 m/s (VV N105 16,1 grs - ne odgovarjam za uporabo ali zlorabo tega podatka).

Tomaž Ražman
19. March 2011, 14:43
Jaz imam tudi pištolo v kalibru .40S&W in sem jo večkrat uporabil za usmrtilni strel, največkrat pa se mi je zgodilo da sem jo po cele mesce vlaču na jago in je nisem rabil, potem pa sem jo ene parkrat pozabil, ko bi mi še kako prišla prav. Drugač pa če grem za kakim ranjenim prašičem najraje vzamem pap šibrenico in napolnim kombinirano idealke in baletone kjer je not 27 kroglic...
Je pa pištola vsekakor dobrodošel pripomoček, če pa niste najbolj natrenirani je vsekakor revolver bolj vsestransko uporaben.

alojz1
19. March 2011, 14:50
Trazman, zelo objektivno in upoštevanja vreden nasvet za vse, ki bodo jutri spraševali isto.

janez valentic
20. March 2011, 09:53
Je pa pištola vsekakor dobrodošel pripomoček, če pa niste najbolj natrenirani je vsekakor revolver bolj vsestransko uporaben.
Jaz menim, da se je s pištolo, lažje kot z revolverjem, naučiti varno in učinkovito oporabljati KO - posebej za uporabo pri lovu/samoobrambi.
Pri tem mislim prevsem na pištole z striker prožilnim mehanizmom ( stalno delno napeta vzmet udarne igle), brez zunanje varovalke - Glock, Springfield Armory XD (HS), SIG SAUER DAK, S&W M&P ...

Tomaž Ražman
20. March 2011, 10:21
Jaz menim, da se je s pištolo, lažje kot z revolverjem, naučiti varno in učinkovito oporabljati KO - posebej za uporabo pri lovu/samoobrambi.
Pri tem mislim prevsem na pištole z striker prožilnim mehanizmom ( stalno delno napeta vzmet udarne igle), brez zunanje varovalke - Glock, Springfield Armory XD (HS), SIG SAUER DAK, S&W M&P ...

No jaz sm dejansko hotel povedat, da za nekoga naučit delat z revolverjem mu pokažeš kako vstavit naboje in kako prožit, če pride do zastoja pa enostavno še enkrat potegne sprožilec... Pri pištoli pa more že znat polnit repetirat in pomožnosti kak zastoj odpravit. Večina ko pride do zastoja pa jih kar zmrzne in to zelo nevarno odpravlja...

janez valentic
20. March 2011, 12:06
Poleg relativno zahtevnega usposabljanja double-action proženja je pri revolverju potrebno znati varno sprostiti napeto udarno kladivce, če se ne odločiš za strel. Mislim da je zelo malo lastnikov DA(double-action) revolverjev, ki metodološko pravilno vadijo to veščino.

Tomaž Ražman
20. March 2011, 13:32
Poleg relativno zahtevnega usposabljanja double-action proženja je pri revolverju potrebno znati varno sprostiti napeto udarno kladivce, če se ne odločiš za strel. Mislim da je zelo malo lastnikov DA(double-action) revolverjev, ki metodološko pravilno vadijo to veščino.

Ma ja sej dejansko je pri revolverju in pri pištoli nekaj kar je nevarnega, vsekakor je nas zakon kriv, ki lovec lahko dobi v roke karkoli, ne da bi opravil kakersen koli izpit iz rokovanja iz dotičnega orožja...

karel
20. March 2011, 13:48
Zakaj pa bi moral z revolverjem streljati DA?
Precizne strele iz revolverja se strelja SA - poteg kladivca in nato na sprožilec. Sproščanje kladivca pri revolverju, je enako, kot pri večini pištol.

alojz1
20. March 2011, 14:16
Pa zakaj znamo lovci iz vsake malenkosti znanost narediti????
(sproščanje kladivca).

žandar
20. March 2011, 14:35
Pa zakaj znamo lovci iz vsake malenkosti znanost narediti????
(sproščanje kladivca).
Odgovori s citatom
Ker drugače ne bi bilo tega foruma.

Veper
20. March 2011, 15:43
Žandar tukaj si pa hudo v temo brcnil.:icon_lol:

janez valentic
20. March 2011, 17:35
Sproščanje kladivca pri revolverju, je enako, kot pri večini pištol.
Pri pištolah s striker prožilnim mehanizmom ( stalno delno napeta vzmet udarne igle), brez zunanje varovalke - Glock, Springfield Armory XD (HS), SIG SAUER DAK, S&W M&P ... to ni potrebno.

karel
20. March 2011, 17:47
"... to ni potrebno."
Ker mi je to znano, nisem napisal, da pri vseh pištolah in ti ni bilo potrebno napisati, z odebeljenim tiskom.:icon_smile:
Sicer pa, vračanje kladivca, ni nekakšno opravilo, ki se ga 10-letni otrok, ne bi mogel, v dveh do treh poskusih, naučiti.

janez valentic
20. March 2011, 20:08
Menim, da potrebuješ malo več vaje kot 2x ali 3x.

Če ti skoči pujs v noge ga pa tudi ne boš streljal SA, kar pomeni da je priporočljivo obvladati DA. DA pa ne obvladaš ker si dasa, ampak ker vadiš. Obvladovanje DA pa potrebuje več vaje kot obladovanje striker proženja.

Kar sem hotel povedati je, da dilema med pištolo ali revolverjem ni tako enoznačna. Ne gre samo za enostavnost, zanesljivost in kapaciteto nabojnika. Tu so tu še drugi dejavniki, ki so za upoštevati.

Vsekakor pa se z revolverjem ne počutim slabo oborožen.

MetalHack
20. March 2011, 20:25
Menim, da potrebuješ malo več vaje kot 2x ali 3x.

Če ti skoči pujs v noge ga pa tudi ne boš streljal SA, kar pomeni da je priporočljivo obvladati DA. DA pa ne obvladaš ker si dasa, ampak ker vadiš. Obvladovanje DA pa potrebuje več vaje kot obladovanje striker proženja.
...

Moj podpis!

karel
20. March 2011, 20:28
Se dogovorimo in enkrat svoje trditve dokažemo?
Jaz se podpišem. Se še kdo?

alojz1
20. March 2011, 20:41
Da ne bo nastala vojna med pištolaši in revolveraši :icon_lol:
Varnost je po moje pri revolverju vsekakor večja. Revolver se napne v delčku sekunde (ne izgubljamo časa). Po strelu je kladivce nad praznim tulcem.
Pri pištoli pa je ponovno naboj v cevi in je pripravljena na strel.
Z orožjem se ukvarjam (sem aktivno streljal) od 15 leta. Kljub temu sem prišel domov z napeto pištolo v futroli :icon_redface:
Da ne začnemo še z prebojnostjo in hitrim (instiktivnim) merjenjem.
Ko je znanec z bereto spraznil nabojnik v prašiča in je nato bežal, mi je dal še kako prav.

Tomaž Ražman
20. March 2011, 20:56
Ko je znanec z bereto spraznil nabojnik v prašiča in je nato bežal, mi je dal še kako prav.
Ja sej težko je verjet da strel naj si bo iz pištole ali revolverja nemudoma ustavi pujsa... Vsak naj pri sebi razmisli kolikokrat je zadel pujsa z puško, ki je bistveno močnejša od pištole ali revolverja, in je pujs se kar tekal... Kaj sele, ko je pod adrenalinom...
Moje mnenje je še vedno da je kratkocevno orožje primerno za usmrtilni strel in ne za sledenje(kot osnovno orožje seveda)...

dolgin
20. March 2011, 21:36
Ali je v kakšnem primeru SA ali DA proženje moteče? Prednosti in slabosti prosim.

alojz1
20. March 2011, 21:42
Za DA je treba malo vaje. Lahko tudi na prazno. Pa nekateri revolverji so kar trdi (močna vzmet ali kratek hod). Dvoročno gre bolje.
SA je bolj natančno, lažje proženje, lahko tudi enoročno. Proženje je običajno 1 - 1,5 kg.

hunter1
20. March 2011, 22:13
alojz: kaj a cel nabojnik je spraznu pa ni prašilča na dlako vrgu :icon_biggrin::icon_biggrin:

dolgin
20. March 2011, 22:15
Hvala. Torej,če prav razumem je SA "bolj prijazen do uporabnika". V kakšnem primeru bi se pa odločili za DA?

alojz1
20. March 2011, 22:35
alojz: kaj a cel nabojnik je spraznu pa ni prašilča na dlako vrgu :icon_biggrin::icon_biggrin:
Je dogodek tudi v Lovcu opisal.
Pa sa nič čuditi. 9mm je pač premalo, če ni ravno v glavo.

alojz1
20. March 2011, 22:40
V kakšnem primeru bi se pa odločili za DA?
Poglej revolveraše na youtube, ki streljajo DA. Samo nikoli tarče ne pokažejo:icon_mrgreen:

tinko balinko
20. March 2011, 22:41
Je dogodek tudi v Lovcu opisal.
Pa sa nič čuditi. 9mm je pač premalo, če ni ravno v glavo.

saj ga tudi zadel ni,cel nabojnik pa niti enega zadetka,razen to da mu je odstrelil cakan.To je pa tudi vse:icon_study:

karel
21. March 2011, 08:07
Dilema, streljati SA ali DA, je rešena, ko si kupiš SA revolver.:icon_smile:
Pravo nasprotje je DAO revolver, ki je, za moje pojme, najslabša možna rešitev, ki bi jo lahko uporabil v lovsko/športne namene.

MetalHack
21. March 2011, 08:46
Dilema, streljati SA ali DA, je rešena, ko si kupiš SA revolver.:icon_smile: ...

He, he, res je.

Sicer pa DA pride še kako prav, ko se uspeš približati ranjeni divjadi, ki se ne premakne. Je le bolje da je tisti zadnji strel oddan čimbolj točno, kar je z SA težko doseči. Da pa mora biti ustrezen kaliber pravilno izbrana krogla, ki odda čimveč energije v telo in majhna razdalja je pa jasno.
Sem videl primerek, ki je šel izvajat usmrtilni strel z nekaj metrov s polno oplaščeno kroglo. Pa smo se spet celi dan potem lajhali za srno s prestreljeno nogo in od njega s prestreljenim goltancem.

karel
21. March 2011, 08:59
"...Je le bolje da je tisti zadnji strel oddan čimbolj točno, kar je z SA težko doseči..."
Predvidevam, da nisi mislil to, kar si napisal in da je le "tiskarski škrat".:icon_smile:

MetalHack
21. March 2011, 09:33
Predvidevam, da nisi mislil to, kar si napisal in da je le "tiskarski škrat".:icon_smile:

No zdaj pa ne vem ali me zezaš ali pa imam pomešane osnovne pojme.

DA- double action - sistem, ko napneš kladivce in potem potegneš prožilec.
Zaradi manjše sile potrebne za proženje natančnejši streli.

SA - single action - sistem z eno samo potezo. Vlek prožilca napne in tudi sproži kladivce. Zaradi sile potrebne za napenjanje streli manj natančni.

Ok natančnost jemlji za povprečne uporabnike, ne mi sedaj s kakšnimi eksperti!

zlatorog
21. March 2011, 09:39
No zdaj pa ne vem ali me zezaš ali pa imam pomešane osnovne pojme.

DA- double action - sistem, ko napneš kladivce in potem potegneš prožilec.
Zaradi manjše sile potrebne za proženje natančnejši streli.

SA - single action - sistem z eno samo potezo. Vlek prožilca napne in tudi sproži kladivce. Zaradi sile potrebne za napenjanje streli manj natančni.

Ok natančnost jemlji za povprečne uporabnike, ne mi sedaj s kakšnimi eksperti!Obratno.

alojz1
21. March 2011, 10:13
Jaz predlagam, da je v času polne lune forum zakljenjen.
Dokaz: zadnji posti.
citat: No zdaj pa ne vem ali me zezaš ali pa imam pomešane osnovne pojme.

zlatorog
21. March 2011, 10:59
Jaz predlagam, da je v času polne lune forum zakljenjen.
Dokaz: zadnji posti.
citat: No zdaj pa ne vem ali me zezaš ali pa imam pomešane osnovne pojme.
Mislim da ima MetalHack pomešane osnovne pojme...

MetalHack
21. March 2011, 11:06
Kaj pravi stroka:


Double action:
Pri sistemu DA poteg prožilca izvede dve akciji.
- Najprej postavi kladivce v napet položaj in obrne boben v naslednjo pozicijo.
- Nato se kladivce spusti na udarno iglo.
Torej je vsak poteg prožilca rezultiran v strelu brez kakšnih drugih akcij.

Večina DA revolverjev je možno prožiti na dva načina:
- V prvem načinu to je v single-action načinu (posamične akcije) enako kot pri SA revolverjih s palcem napnemo kladivce in postavimo boben, potem pa s potegom prožilca sprožimo kladivce.
- V drugem načinu se izvede tipična double akcija opisana na vrhu.

Obstajajo pa tudi DAO - double action only revolverji, kje obstaja samo tipičen DA način in kladivca ni moč napenjati posebej.

Single action:
Pri single action revolverjih se kladivce vedno napenja posebej. Vedno se izvede posamično akcija napenjanja in posamično akcija proženja. S palcem ali kakor se spomnimo iz kakšnih starih vesternov s potegom dlani. ;-) Ta faza napne kladivce in pozicionira boben, nakar je vedno potrebno še posebej potegniti prožilec.

Torej, razen v primerih DAO revolverjev lahko tako kot pri SA tudi pri DA revolverjih streljamo v SA načinu.

Tako je v moji betici. Če se res motim, bi prosil natančnejšo obrazložitev, da si popravim zmotno znanje!

Veper
21. March 2011, 11:09
Mislim da ima MetalHack pomešane osnovne pojme...

Dobro misliš ampak ne vem če se bo pustil podučiti oziroma prepričati da nima prav:icon_lol: Vsekakor DA pomeni z enim pritiskom na prožilec izvedbo dvojne akcije in sicer strel in ponovno pripravo revolverja na nov strel. SA pa pomenida strelec fizično najprej napne petelina in sproži strel.Bobnič se zavrti in pripravi nasledni strel šele pri ponovnem napenjanju ali pa pri uporabi DA .:icon_study:

MetalHack
21. March 2011, 11:10
He, he, res je.

Sicer pa DA pride še kako prav, ko se uspeš približati ranjeni divjadi, ki se ne premakne. Je le bolje da je tisti zadnji strel oddan čimbolj točno, kar je z SA težko doseči. ...

Je pa res, da sem bil tu še izgleda pod vplivom lune.
No, sedaj mislim, da je sonce že visoko ;-)

MetalHack
21. March 2011, 11:10
Dobro misliš ampak ne vem če se bo pustil podučiti oziroma prepričati da nima prav:icon_lol: Vsekakor DA pomeni z enim pritiskom na prožilec izvedbo dvojne akcije in sicer strel in ponovno pripravo revolverja na nov strel. SA pa pomenida strelec fizično najprej napne petelina in sproži strel.Bobnič se zavrti in pripravi nasledni strel šele pri ponovnem napenjanju ali pa pri uporabi DA .:icon_study:

Hm, veš, ne veš, tudi ti nisi čisto točen.
Strel in ponovna priprava na nov strel z enim potegom že ni prav!

alojz1
21. March 2011, 11:11
Mislim da ima MetalHack pomešane osnovne pojme...
SA -enostavno delovanje. Napnemo in sprožimo, kot pri petelinki.
DA- dvojno delovanje. Lahko napnemo in sprožimo ali pa napnemo z močnejšim pritiskom na sprožilec. Ko pride kladivce do konca pa udari.

MH, vem, da si vedno pripravljen na prepir. Ampak včasih pa tudi tii nimaš prav.:icon_lol:

MetalHack
21. March 2011, 11:13
...

MH, vem, da si vedno pripravljen na prepir. Ampak včasih pa tudi tii nimaš prav.:icon_lol:

Zelo redkokdaj! ;-)

Tomaž Ražman
21. March 2011, 12:07
SA- Single Action: s potegom na sprožilec sprostimo kladivce
DA- Double action: s potegom na sprožilec napenjamo do zadnje točke kladivce in nato pride do proženja

Razlika je med revolverjem in pištolo le v tem, da revolver ima vsak cikel DA, pištola pa samo prvi, potem pa je automatsko SA.

Mislim da kdor to diskutira kar sem jaz napisal samo pametuje... Če pa kdo res hoče mu na zs pošljem skenirano knjižico berete in S&W...

Veper
21. March 2011, 12:21
Trazman nima smisla saj vsi razen enega :icon_lol:vemo zakaj gre.

MetalHack
21. March 2011, 14:51
..., da revolver ima vsak cikel DA, ...
Lahko to bolje razložiš?

Veper bo pa ta čas čokolado naštudiral.

MetalHack
21. March 2011, 14:53
Trazman, ena slikca zate:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/7/71/New_vaquero.jpg/300px-New_vaquero.jpg

zlatorog
21. March 2011, 15:57
Trazman, ena slikca zate:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/7/71/New_vaquero.jpg/300px-New_vaquero.jpgMetalHack, najbolje da še jaz zapišem da so tudi nekatere polavtomatske pištole samo SA, pa gremo še en krog...:director::BangHead::icon_confused:

karel
21. March 2011, 16:28
"... so tudi nekatere polavtomatske pištole samo SA..."
Recimo ta, katere kvaliteta, ne bi smela biti sporna:


http://en.wikipedia.org/wiki/SIG_P210

Tomaž Ražman
21. March 2011, 16:56
MetalHack ce tko poznas orožje, da veš da so bli revolverji v starih časih samo SA pol verjamem da si me razumel kaj sem hotel povedat... So pa replike, kot je ta na sliki uporabne več al manj samo še za tekmovanja v disciplini Cowboy Action in pa seveda za osebno veselje, vsekakor pa se ne morejo primerjat z današnjimi...

Tomaž Ražman
21. March 2011, 16:57
Drugač pa mislim da že toplo vodo odkri vamo al se motim?:icon_wink:

Tomaž Ražman
21. March 2011, 17:02
Recimo ta, katere kvaliteta, ne bi smela biti sporna:


http://en.wikipedia.org/wiki/SIG_P210

Vsekakor, Colt 1911, ki je najpogosteje kopirana pištola na svetu in s katero tudi sam tekmujem(Para-Ord) je prav tako SA in kvaliteta prav tako ni sporna...

Sej debata bi dejansko mogla bit o samem prožilnem mehanizmu, naj bo pištola, revolver, bombomet al pištola za žeblje nabijat...

Vedno je SA ali DA ali DA v kombinaciji z SA...

dolgin
21. March 2011, 19:54
Kristapana tale luna vs je pa povornh nadmudrila!!:icon_evil: Pa sm sam hotu vedt nekej več....:icon_confused:
Imel sem pištolo Beretto z DA proženjem - kljub precej postreljenim nabojem nisem zadel nič.:icon_evil:
Sedaj se ogrevam za revolver (ki mi po več testiranjih bolj leži),pa me zanima kaj mi pripočate za rekreativno,ljubiteljsko streljanje (NE ZA LOV)?
Kaliber ni sporen (.44 mag in nagor:icon_biggrin:)! Torej,SA ali DA ali kaj? Ali ima kdo izkušnje s Colt Anaconda revolverjem?

karel
21. March 2011, 20:04
Anaconda ni slaba izbira, le dobiti jo je malo težje. Jaz bi izbral 6 ali 8" cev, nikakor pa ne 4".

Tomaž Ražman
21. March 2011, 21:11
Dolgin, kaj rekreativno tako da boš šel s kolegi kdaj pokat, ali bi rad šel tudi kdaj na kako tekmo v preciznem ali celo praktičnem streljanju?

dolgin
21. March 2011, 21:19
Sprva sigurno malo popokat,s kilometri pa se zna spet zbudit kakšna tekmovalna žilca....
Me pa zanima,kateri kaliber na tekmah prednjači?
lp

Tomaž Ražman
21. March 2011, 21:25
Na tekmah za precizno pravzaprav niti ne vem, v praktičnem pa največ oziroma mislim kar da samo .357mag, 38special pa .45 ACP

Kokr je kej več so nekonkurenčni odsuni, pa če veliko postreljaš bistveno večja cena nabojev(ne glede ali sam polniš ali ne). Tako da če misliš kdaj na praktično je vsekakor .357mag ki pol lahko streljaš .38s in greš relativno poceni skozi...

MetalHack
22. March 2011, 08:18
... Tako da če misliš kdaj na praktično je vsekakor .357mag ki pol lahko streljaš .38s in greš relativno poceni skozi...

Še to napiši kako je z natančnostjo .38s streljano v .357!

karel
22. March 2011, 08:25
V preciznem streljanju na 25 m ( SA :icon_smile: ), se najbolj obnese strelivo 38SPWC, z revolverjem v kalibru 38SP.

MetalHack
22. March 2011, 08:27
MetalHack, najbolje da še jaz zapišem da so tudi nekatere polavtomatske pištole samo SA, pa gremo še en krog...:director::BangHead::icon_confused:

Ne da samo napišeš, temveč da tudi to razložiš, da se še kdo kaj nauči!
Bi bilo bolje, kot da vseznalci butate z glavo v zid in omalovažujete, če se je kdo narobe naučil. Verjetno mislite, da je potem tudi streljal s k sebi obrnjenim revolverjem.

Praksa je praksa, teoretična obrazlaga te prakse in natančnejša razlaga delovanja pa je nekaj, kar zna koga izobraziti. Samo ne, kljub temu, da sem po napaki z zamenjanimi pojmi objavil prevod dela strokovne literature, ste samo še nabijali naprej. Nekateri z nadimkom super duper pa poleg tega še v sosednjem stavku napisali nasprotno trditev.

Tako da če se ti da, razloži kako je z SA pri pištoli, lahko pa butaš z glavo naprej in vpiješ z megafonom skozi okno.

MetalHack
22. March 2011, 08:29
V preciznem streljanju na 25 m ( SA :icon_smile: ), se najbolj obnese strelivo 38SPWC, z revolverjem v kalibru 38SP.

Torej ne v revolverju kalibra .357?

karel
22. March 2011, 08:32
"Torej ne v revolverju kalibra .357?"
Ne!
Pozabil sem še dodati dolžino cevi 6", ki je po večini pravilnikov zadnja možna dolžina.

MetalHack
22. March 2011, 08:32
MetalHack ce tko poznas orožje, da veš da so bli revolverji v starih časih samo SA pol verjamem da si me razumel kaj sem hotel povedat... So pa replike, kot je ta na sliki uporabne več al manj samo še za tekmovanja v disciplini Cowboy Action in pa seveda za osebno veselje, vsekakor pa se ne morejo primerjat z današnjimi...

Lastnik kakšnega super blackhawka se ne bi ravno v celoti strinjal s teboj!

Tomaž Ražman
22. March 2011, 10:56
Lastnik kakšnega super blackhawka se ne bi ravno v celoti strinjal s teboj!

No sej daleč od tega, vedno pozabim napisat da je to moje osebno mnenje...

janez valentic
23. March 2011, 13:00
Robert Adams (VB) je patentiral double-action (DA)revolver že leta 1851. V bolj pogosti uporabi so se pojavili v zadnji četrini 19. stoletja.
Ampak začuda še vedno delajo SA revolverje in to ne samo zaradi nostalgije.
Res močne naboje je bilo do prekratkim (ca l.2000) nemogoče spraviti v DA revolver - glej revolverje znamk Freedom Arms ali BFR (Magnum Research).
Sodoben SA revolver je sicer stara tehnologija, a ni zastarela. Verjetno je SA-revolver bolj natančen in bolj vzdržljiv od DA revolverja.

alojz1
23. March 2011, 17:58
Verjetno je SA-revolver bolj natančen in bolj vzdržljiv od DA revolverja.
Iz tvojih komentarjev se vidi, da se spoznaš na orožje. Potem pa tako butneš :icon_lol:

janez valentic
23. March 2011, 19:28
Bo kar držalo kar sem zapisal.

alojz1
23. March 2011, 19:42
Bo kar držalo kar sem zapisal.
Moje mnanje: revolverji večjih kalibrov so namenjeni za šport ali lov (kjer je ta dovoljen). Tu ni potrebe za DA, ker je proženje SA lažje in zato tudi boljši rezultat. Sama cev,bobnič in ostalo pa je isto. Seveda pa imajo tudi DA (super reedhawk) čeprav običajno z njim streljamo samo SA. (če želimo tudi kaj zadeti).
Ruger dela obe izvedbi pa nikjer ne omenijo, da je SA natančnejši ali bolj vzdržljiv. (če kje to piše, mi pošlji povezavo)

jancar
24. March 2011, 09:34
No ko ste lih o dolžini govoril, tole je čist uredu :icon_wink:

karel
24. March 2011, 12:29
Ko je ravno tema o revolverjih...:icon_smile:
http://www.antiques-bible.com/ppf/term/Colt+Buntline+Special+Revolvers/definition.asp

karel
1. April 2011, 08:20
Z današnjim dnem, stopi v veljavo pravilo, o uporabi kratkocevnega orožja, pri milostnem strelu. Lovec bo moral obvezno streljati enoročno in to z levo roko.

jazbec
1. April 2011, 08:41
1.april

Sršen
1. April 2011, 08:42
Z današnjim dnem, stopi v veljavo pravilo, o uporabi kratkocevnega orožja, pri milostnem strelu. Lovec bo moral obvezno streljati enoročno in to z levo roko.

Prosim, da novice podajaš točno!
Obvezna je uporaba zaščitnih sredstev za sluh in vid, torej očala in glušniki. V primeru, da lovec tega nima s seboj mora strel izvajati po samozaščitnem postopku, ki je opisan v tem pravilniku. In od tu si izvlekel ta tvoj enoročno. In ni res da z levo roko, to si spet potegnil ven od tam, kjer so napotki v primeru da je lovec desničar ali levičar.

Pozabil si pa na pomembno noviteto, da je kratkocevno orožje dovoljeno samo še za milostni strel in variante samoobrambe ni več notri. Ali gre za lapsus ali namerno izpustitev, bo treba še povprašati predlagatelje akta.

Žal tako je...

alojz1
1. April 2011, 12:48
Ali je to prvoaprilska???

Sršen
1. April 2011, 13:57
Ali je to prvoaprilska???

Ne!
LP

main757
1. April 2011, 14:30
Če pa nimaš glušnikov moraš uporabiti želod.

Ahiles
1. April 2011, 15:47
Če pa nimaš glušnikov moraš uporabiti želod.

če pa tudi teh ni, je baje dovoljeno v ušesa vstaviti kar naboje primernega kalibra, vendar je ob tem potrebno opozoriti, da mora tovrsten naboj biti deaktiviran in brez netilke (krogla lahko ostane v tulcu baje...). se pa poraja vprašanje, če ni potemtakem dovolj, da se med pripravo na milostni strel v varno smer izstrelita 2 naboja, kasneje pa se tulca uporabita kot zaščita proti poku.

v glavnem par stvari je še diskutabilnih in jih bodo morali tisti "zgoraj" še dorečt. Mogoče bi lahko tudi lovci oddali svoj predlog in predložili svoje stališče.

karel
2. April 2011, 08:36
"Prosim, da novice podajaš točno!..."
Se opravičujem. Potrudil se bom, da bodo moje novice, eno leto, povsem točne.:icon_smile::icon_wink:

alojz1
2. April 2011, 23:37
Sem tako navajen na takšne komentarje preko celega leta, da sem že iskal popravek pravilnika...

Ahiles
3. April 2011, 00:06
Sem tako navajen na takšne komentarje preko celega leta, da sem že iskal popravek pravilnika...

:icon_lol::icon_study::icon_lol:

Bunny
12. March 2012, 07:58
Ne vem če je tema ravno pravilna ampak me zanima katere kalibre revolverjev/pištol uporabljate za iskanje po krvni sledi? Hvala

Sršen
12. March 2012, 08:46
Ne vem če je tema ravno pravilna ampak me zanima katere kalibre revolverjev/pištol uporabljate za iskanje po krvni sledi? Hvala
Za srnjad je .357 preveč, za prave pujse je pa še .44 mag premalo.
Po nekaj letih fantaziranja sem prišel do mišljenja, da je kratka cev za krvno sled brez veze. Do tega prideš po realnih poizkusih dobro zadeti tarčo na hitro in brez merjenja. Ko pomisliš še na hitro gibanje, po možnosti še v smeri proti tebi, spoznaš, da je karabin zakon. Mogoče še polavtomat... Čim krajši in s čim večjo zaustavitveno močjo. Za knikat je pa pipec.
Ne rečem, da bi nekdo, ki bi redno in veliko vadil praktično streljanje, ne uporabljal kratke cevi na krvni sledi s pridom. A pokaži mi nekoga, ki bi z revolverjem velike zaustavne moči veliko vadil? Mislim, da bo kar veljalo, da za večino lovcev kratka cev realno gledano ne pride v poštev.

Prej in pravičneje bi bilo uporabljati kratko cev zadostne moči za odstrel. Ko je divjad pri miru in je možen natančen strel. Recimo še z montirano optiko. Za krvno sled za samoobrambo pa ...

Veper
12. March 2012, 11:17
Naj navedem dva primera. V prvem je zelo dober strelec izpraznil seržer dolge devetke v 400 kg težkega medveda ki je bil prej ranjen v podpazduho in je bil nato beg na prežo in seveda uporaba dolgocevnega orožja nujna. Hvala bogu da se je vse skupaj dogajalo prvič na hrvaškem in drugič med strelcem in medvedom je bila zemeljska razpoka preširoka za en skok ranjenega medveda ki pa jo je medved po svoje vseeno premagal ampak prepočasi.
V drugem primeru v istem lovišču pa je kaliber 44mag zapel samo enkrat in bilo je dovolj da je zaustavil ranjenega merhjasca v naletu po hribu navzdol. Problem je bil v tem da si strelec čeprav je imel tudi dolgo cev z njo ni mogel pomagati saj je bil ujet v robidovje in makijo tako da se je bilo potrebno rezati iz nje.

No pa še en primer ki govori v prid obojega saj je dvakrat zastreljeni pujs pobegnil z kraja dejanja in je bil nato izsleden in streljan z revolverjem ravno tako 44 mag in tudi zadet na cca 25 m vendar ne dovolj dobro da bi ga zaustavil.Zaustavil ga je po 80 metrih pes in nato je bil pokopnčan z dolgo cevjo. Da je bil zadet tudi z kratko cevjo je dokaz krogla ki je po zadetku zadaj v pleče potovala po vratu in se ustavila v čeljusti.

Sam sem sedaj zamenjal težko 44mag za lažjo in prebojnejšo 357 pa čeprav z manj zaustavne moči iz preprostega razloga in to je teža orožja. Ni problem iskati po čistem gozdu problem je ko je na sledi robida in makija in takrat pride kratka cev do izraza. Problem je tudi v zakonodaji ampak to pa je druga zgodba.

muzikant
12. March 2012, 12:06
Predpogoja za uspešno uporabo kratkocevnerga orožja pri iskanje po krvni sledi sta:

1) odličen pes zaustavljač
2) odličen strelec

Tomaž Ražman
12. March 2012, 12:39
Predpogoja za uspešno uporabo kratkocevnerga orožja pri iskanje po krvni sledi sta:

1) odličen pes zaustavljač
2) odličen strelec

Se strinjam... Drugač nimam groznih izkušenj v iskanju po krvnem sledu, samo se mi zdi vseeno daleč najboljša zadeva za samoobrambo kaka kratka pap ali potezna šibrovka z primernim strelivom...

V pomislek, že .223 ima tako skoraj enako energijo na ustju cevi kot .44 mag...

alojz1
12. March 2012, 12:53
Na preglednem terenu je tudi kombinirka odlična. Kratka, dva strela, idealka v gladki cevi.
V robidovju kot pravi Veper se pa ta pravljica neha.
In enaka energija krogle 5,6 (3,5g)ali 11,43 (20g) ima popolnoma drugačni učinek.

Tomaž Ražman
12. March 2012, 13:02
In enaka energija krogle 5,6 (3,5g)ali 11,43 (20g) ima popolnoma drugačni učinek.

To vem samo vseeno pač v razmislek...

patriot
13. March 2012, 21:05
Kako neki bi se za iskanje obnesla, 7.62x25 TT?
Lp in dober pogled!

alojz1
13. March 2012, 21:36
Jaz mislim, da že imaš mnenje in želiš mnenje drugega demantirati.

patriot
16. March 2012, 17:19
Takšno pištolo posedujem. Vem, da ima veliko prebojno moč.
Nimam pa izkušen kako deluje na, oz. ustavlja ranjeno divjad.
Ker je pištola zaenkrat še (nedolžna).
Če ima kdo praktične izkušnje, bom vesel komentarja.
lp in dober pogled!

Tebi Alojz pa hvala za razumevanje.

alojz1
16. March 2012, 19:15
Patriot, lahko si prebral vse o kratkocevnem orožju. Tudi to, da se priporoča močnejše kalibre. Če iščeš z psom potem veš zakaj.
Tvoja pištola ima res večjo prebojnost kot devetka. Ima pa bistveno manjši premer. V praksi to izgleda tako, da divjad prestreliš, učinka pa ni velikega. Tudi z mehko konico. Poleg tega TT ni primerna za hitro merjenje . To lahko preizkusiš kar na strelišču.
Moj sin je z bereto 9mm streljal zaustavljenega srnjaka in ga prestrelil skozi prsa na 6m. Pa sta z psom še kar plesala. Takoj ga je minilo veselje do pištol in kupil revolver 454 Casul (zaradi prašičev).
Je pa čisto primerna za usmrtilni strel v glavo.
Pa ne zameri. Imam slabe izkušnje. Takoj se javi kdo, ki pravi "jaz imam pa drugačne izkušnje". Potem pa zveš, da je ustrelil 1 kom. Jaz sem jih z revolverjem okrog 100. Tudi jelenjad in veliko prašičev.

tinko balinko
16. March 2012, 21:47
Jaz uporabljam .45acp no moram priznati da prvic sem se spravo na ranjenega ozimca z fmj in je bil ucinek nikaksen.8zadetkov pa je se kar stal.Druga izkusnja z enim psom (velikim) ki je trgal srnjad 4streli z fmj im mi je pobegnil (hvala bogu ni prisel do doma).Od takrat fmj samo za trening in nikoli vec.Odkar uporabljam winchesterjeve naboje ekspanziske (nevem tocno ime krogle je pa srebrna cavra) ni junaka da naredi meter po dobrem zadetku je pa res da je naboj dragi kot zafran...

alojz1
16. March 2012, 22:17
Tinko daj poglej na škatlo kaj piše. Jaz ne vem za nobeno kroglo za 45ACP od win. Ekspanzijske delajo za revolverje (npr.Super-X Silvertip).

tinko balinko
16. March 2012, 22:47
http://www.ancelj.si/default.cfm?Jezik=Sl&Kat=0308&ID=280&Oprema=Strelivo&Znamka=Winchester
Neki tazga skatla je zelo podobna....ti javim za tocne podatke

patriot
17. March 2012, 17:33
Pa ne zameri. Imam slabe izkušnje. Takoj se javi kdo, ki pravi "jaz imam pa drugačne izkušnje". Potem pa zveš, da je ustrelil 1 kom. Jaz sem jih z revolverjem okrog 100. Tudi jelenjad in veliko prašičev.[/QUOTE]

Nič ne zamerim, hvala za komentar.
Lp in še naprej dober pogled!

Tomaž Ražman
18. March 2012, 01:26
Jaz pa uporabljam doma napolnjene Hornady HP XTP 150gr v .40 S&W samo še vsakič ko sem rabu pištolo na lovu je nisem imel s seboj... :icon_evil: No razen 1x, ko sem iskal eno mladico in sem jo uporabu za smrtni strel na par korakov...

Big Foot
28. March 2012, 08:25
Pištola je dobra samo za orehe tret.

Ko je sila ni teorije da boš pametno pomeril in zadel, pa še ob dobrem zadetku se pošten merjasec le malo za uhljem popraska in to je to.

V vojski sem z pištolami oooooogromno prestreljal, ampak kratke cevi NISO dovolj natančne, bolje je z kakimi dirty harry variantami, ampak tisto je pa potem kviht ki je za napoto in ne bistveno bolj uporaben kot kratka puška.

Če se gre pa za hitro streljanje in veliko zaustavno moč zaradi samoobrambe bi bila po mojem najboljša kombinirka z idelako ali pa kar doplarca z dvema idealkama.

Probal sem streljati z njo in sem navdušen nad učinkom iz relativne bližine.

Kaj vem, verjetno bi te čudno gledali in sploh vprašanje če je dovoljeno ampak za tako uporabo v robidovju bi bila po mojem najboljša kaka stara dvocevka z odrezanim kopitom in skrašanjo cevjo pa idealkama not super izbira.

Edino če bi te policist dobil z to rečjo, bi mu zelo zelo težko razložil tole :icon_lol:

tinko balinko
28. March 2012, 11:41
Prevec gledas filme in premalo streljas v praksi......

alojz1
28. March 2012, 12:13
V vojski sem z pištolami oooooogromno prestreljal,
:icon_lol:
V kateri vojski? Z kakšnimi pištolami? In kaj je ooooooooooooogromno?

Tinko je kar prav napisal. :icon_lol:

Ahiles
28. March 2012, 16:08
V kateri vojski? Z kakšnimi pištolami? In kaj je ooooooooooooogromno?

Tinko je kar prav napisal. :icon_lol:

hehe, ja... samo čakam, da pride nekdo, pa reče da on sicer ne strelja dosti, samo kakih 2k na mesec :D

Tomaž Ražman
1. April 2012, 23:37
hehe, ja... samo čakam, da pride nekdo, pa reče da on sicer ne strelja dosti, samo kakih 2k na mesec :D

Ma mislim da se v tej državi da na prste preštet tiste ki ustrelijo 2k na mesec...

Drugač pa v vojski jih najverjetneje ni postrelu 2k v par letih...

Ahiles
1. April 2012, 23:57
haha! tisto je bilo pretiravanje v hecu, ja :icon_lol:

KlemenP
28. December 2021, 22:46
A mogoce kdo ve ali se sme kupiti dušilez za pištolo, ki je vpidana v OL za lov?

Andrej Z.
29. December 2021, 10:51
Dusilci so v prosti prodaji...... Lahko ga kupi vsak.