PDA

View Full Version : Naboji RWS-EVO (evolution)



Ganges
13. December 2007, 12:24
http://lov.mojforum.si/lov-about1151-15.html


moj kolega je lani strelo jelena (ocenjen 6+) 138kg na cca 80m v sprednjo plečko je padu na mestu. kroglo je našel mu je ostala pod koži je lepo gobasto odprta .
naslednji primir lov na hrvaškem ustreljen 4+ merjasc 120kg za pleče padel takoj izstrelna rana normalne velikosti cca5cm krogle nismo našli.


krogla naj bi dajala zanesljiv izstrel in močno krvno sled. Če omenjeni jelen ne bi padel na mestu, bi bilo sledenje zelo oteženo.


pol pa morte uporabljat barnesa xlc da vedno izstrelno rano samo ni za divjad do 30kg .sprobano. xlc 150GR 308w


89 evrov za koliko nabojev? jaz sem kupil škatlo 20 nabojev za 52.50 evrov! na meso nisem se streljal. na tarči (seveda SAMO za pristrelitev) pa sem zadovoljen z naboji! kje pa preizkušate strelivo?
hodi kateri od vas na strelišče v črni kajl?
lep pozdrav


RWS EVO 308win. maloprodaja je okoli 2,70 eur/kos.
Strelne rane kontrolirane(ni velikih poškodb mesa):vidu 5 kosov srnjadi,2 prašiča okoli 80kg,ki so se srečali z kroglo.
Po moje slabost krogle-15,4cm padec krogle na 150m


A je ta tvoja finkinja nastreljena kako je treba. Nemogoče je da ima tak padec na 150 m pri hitrosti 775 m/s in 4 cm nad piko na 100 m.


Pomota.Sem prepisal iz škatle nabojev narobe.
150m:-4,8cm
200m:-15,3cm
Hvala za opozorilo!


To so podatki če je puška pristreljena na 100 m v piko. Praviloma se puško pristreli na 100 m 4 cm nad piko in ti taka pristrelitev omogoča strele do 200 m in morda malo čez, brez korekcije merjenja. Seveda če si tak šicer. Probaj na strelišču in se prepričaj v praksi. To ti bo več koristilo kot podatki iz katalogov.


Na vsaki škatli nabojev je pri balističnih podatkih napisan tudi podatek MRD (most recommended distance) in na to razdaljo, ti bo puškar tudi avtomatično pristrelil puško ob montaži daljnogleda. Je pa Janko pravilno napisal, da je to 4 cm nad piko na 100m.


Še moja izkušnja z EVOLUTION kroglo!

Uplenil sm gumbarja 12 kg, na cca 120 m, oblezal je v grmovju cca. 20-30 m stran, je pa bilo na nastrelu zelo veliko krvi. Vstopna rana je bila 1cm, izstopna pa okoli 4-5 cm! Tudi moj oče ki je uplenil s to kroglo gamsa in 4 kose srnjadi je imel podoben primer! Morm povedat, da sva z očetom zaenkrat s to kroglo zelo zadovoljna, bova pa videla na skupnih lovih, kako deluje na divjih prašičih, seveda če bo kaj sreče!

Sem pa streljal s kalibrom 7 x 64


Dober pogled vsem


Edn izmed naših jagrou ima 7x64 RWS EVO. Pravi da je krvni sled zelo dobr in dela zelo malo podplut. Res da ne padejo čisto vse živali v ognju samo pravi da jo zlahka najde zaradi močne krvne sledi. Divjad pa dosedaj ni ležala dlje od 30m.


Tudi sam sem začel uporabljat ta naboj v kalibru .308 WIN (cev sem skrajšal na 52 cm). Moram povedati, da sem v tem letu z njim uplenil srnjaka in dva mlasiča ter šest divjih prašičv od ozimcev do merjasca preko 100 kg. Glede na videno menim, da je to krogla predvsem za težjo divjad, saj so ti kosi padali skoraj v ognju. Za srnine mladiče je za moj okus malo premočan, čeprav ni bilo velikih izstrelnih ran in tudi podpludb ni bilo opazit. Prav nasprotno, pa so bile opazit podpludbe pri srnjaku. Pa še to kar se preciznosti tiče nobenih pripomb kot se za RWS spodobi.


je kdo že poskusil te patrone na pogonih?
včeraj bi skoraj, samo da so prašiči prišli predaleč in jih nisem dobro videl in zato nisem streljal...za las....
bo drugič

ricmnc
4. January 2008, 12:04
odpiram temo, ki je sicer bila že odprta v prejšnjem forumu.
kaj menite o municiji RWS EVOLUTION? kako se obnese na divjadi?
na strelišču je zelo natančna.
mnenja in izkušnje?
lep pozdrav

lunj
5. January 2008, 22:15
Jaz sem jo nabavil v kalibru 30-06. Z njo uplenil srnjega mladiča težkega 7kg in glede na težo krogle 12,7g je bilo poškodb mesa izredno malo. Naslednji plen gams teže 16kg - strel malo pod kotom strmo zgoraj navzdol. Zadet v pleče izstopna rana skozi grodnico- poškodbe minimalne. Jelenje tele- strel za pleče, prav tako minimalne podplutbe, s tem, da je vse obležali ne več kot 5m od nastrela. Zaenkrat zelo zadovoljen.

ricmnc
15. May 2008, 12:51
koliko stane škatla 20 nabojev EVO pri vas?
koliko težke krogle največ uporabljate?
mnenja in nasveti?
lep pozdrav

denis jež
15. May 2008, 15:36
Živjo
V Koptexu v novi gorici je škatla 308 evo 53 eurov.
Teža te krogle ki jo jaz uporabljam je 11,9g, do sedaj sem uplenil le gumbarja,glede na to da em ga ustrelil v hrbtenico,ker je bil splet okoliščin tak,je razbila krogla zelo malo, pa tudi potpludbe niso bile velike. Mislim da bom s to kroglo zelo zadovoljen saj je tudi zelo precizna.
lp

jancar
23. May 2008, 09:27
Jo uporabljam in sicer:
7x64, 7x65R(10,3g) in jo ne menjam z 7x65R uplenil srnjaka in 2 srnina mladiča.
7x64 pa še čaka na kjšenga pujsa.:icon_twisted:

vulpsvulpes
25. August 2008, 14:24
Kolega, ki je dober poznavalec orožja mi je priporočil kroglo RWS evolutino.
Za mojo 30-06 mi je dal tudi tri naboje. Rezultat zadetkov teh treh strelov je bil presenetljivo dobeh.
Po literaturi je to odlična kompaktna krogla. Za moj kaliber edina primerna za odstrel srnjadi do najtežje divjadi.

Vprašanje se zastavlja kakšen je njen učinek na divjadi v praksi? Ali ima kdo že kaj iskušenj?

daco
25. August 2008, 16:52
Moj kolega ga uporablja. Zaenkrat mu je še vse počakalo na mestu, z njim pa je odstrelil okoli 10 kosov srnjadi.
In je zelo zadovoljen.

Lp

vl_ge
25. August 2008, 23:20
Moje izkušnje v kalibru 7x64 so sledeče:
Dva gumbarja in trije mladiče padlo v ognju poškodb cca 5 cm izhodna brez podplut.

Tele 45 kg strel 30m za plečko strmo navzdol izstrel trebušna mrena. Tele obležalo po cca 50 m na nastrelu malo krvi in tkiva , kugli je odneslo polovico peresc drugi del pa se lihkar drži kugle (slika), precej podplut cca ¾ reber.

Prašič lanščak 45 kg strel 35-40m zaplečko mal visok poškodovana hrbtenica padel v ognju brez podplut izstrel velik cca 10 cm.

Prašič lanščak 35 kg strel 60 m čez jetra na nastrelu delci jeter zelo malo krvi izstrel velik par cm obležal po 35-40m slaba krvna sled.

Srnjak 19 kg strel 120m čez jetra na nastrelu delci jeter in veliko krvi. Obležal po cca 60 m močna krvna sled. Izhoda rana onesnažena z delci plašča cca pol reber plavih. Torej trditev iz brošure, da krogla ohrani skoraj 100% težo ne ravno drži.

vulpsvulpes
23. September 2008, 16:16
Prejšnji teden sem tudi sam sprobal EVO v kal 30-06, 180 gre. Jelen težak cca 230 kg, streljan (pomerjeno) na 167 metrov v plečka. Krogla ga je gladko prebila, izstopna rana enaka vstopni, zadeti sta bili rebri na obeh straneh, v izstopno rano je bilo potegnjeno nekaj pljučnega tkiva. Jelen je obležal po 50-60 metrih takoj mrtev. Krvna sled se je pričela po par mertih in sicer enako močno na obe strtani.
Pa še to. Krogla je padla točno tja kamor sem pomeril.
Pred tem je kroglo ocenil nek švaba, ki je menil, da je krogla pretrda. Njegovemu kolegu je pri strelu jelena v špico krogla zavila in je imel veliko težav z iskanjem.

pajero
31. October 2008, 18:58
odpiram temo, ki je sicer bila že odprta v prejšnjem forumu.
kaj menite o municiji RWS EVOLUTION? kako se obnese na divjadi?
na strelišču je zelo natančna.
mnenja in izkušnje?
lep pozdrav

No pa še moja izkušnja.Zelo zadovoljen z natančnostjo 100 4cm nad piko,150m v piko 200m 6cm pod piko to mislim,da je super.Ampak za srnjad,posebej mladiče pa mislim,da je premočna.za prašiče in jelene ter tudi muflone pa je dobra.7x64

narava
20. February 2009, 11:20
Zanima me, ali kdo ve, če kje pri nas prodajajo rws - evo za kaliber 8x57is.

ZR7
20. February 2009, 12:18
Poskusi povsod kjer prodajajo RWS.
S 13g kroglo obstaja. Je pa sedaj pri vseh trgovcih bolj "suša".

GregaK
4. December 2009, 16:38
Včeraj sem streljal in tudi uplenil gamsovo kozo (slike pridejo pod ustrezno temo)!
Streljal sem na cca. 150 m z RWS Evolution.
Po strelu se je koza začela tresti. Vedel sem, dase mjo zadel vendar sem raje sprožil še enkrat in koza je padla na nastrelu!

Vendar ko sem prišel do koze, me je presenetilo, da ni izhodne rane, ne pri prvem in ne pri drugem zadetku! Prvi strel je šel direktno skozi jetra, drudi pa šolsko za plečko.

In sedaj sprašujem kaj je povzročilo, da eni najdražjih in najopevanih nabojev niso predrli gamsa!

A ima kdo idejo ali podobne izkušnje!

LZ
Grega

Lakotnik
4. December 2009, 17:42
Kot sem že nekaj časa nazaj v drugi temi omenil je krogla zelo opevana in draga, dobra pa ni. Američani že vedo zakaj so poslali celotno pošiljko teh krogel nazaj v Evropo. V testih s kalibrom .300WSM ni prebila jelenove košute na 70 metrov ali pa divjad ni padla v ognju. Tvoja praksa GregaK zgolj potrjuje že slišano. Jaz na tvojem mestu ne bi nič razmišljal in jo nemudoma zamenjal za katero drugo, sploh če veliko loviš. Sicer pa lovski blagor za gamsa, važno da je na tleh.

LP

denis jež
4. December 2009, 20:51
Ma ja glih na američan se je za zanašat.Uporabljal sem kroglo Fail safe od Winchestra pa ravno tako ni prebila košute,čeprav je še trša od EVO,vsaka krogla če prime kost ali kakšen trši del lahko ne prebije težje divjadi,čeprav je še tako trda
Jaz uporabljam to kroglo u 300 WSM kalibru,več kot zadovoljen,use kar sem letos strelal je padlo bolj ali manj na mestu,pa niso bile majhne razdalje, 190m,210m,208m,289m use padlo na mestu,drugače sem ustrelil še nekaj kosov na blizu. poleg tega da je to hiter kaliber so bile potplutbe minimalne ali pa jih skoraj ni bilo.Tako da ne mi kritizirat te krogle ker je odlična krogla,večina ki jo kritizirate bolj peče njena cena,ki res niravno nizka. Lakotnik ali si to kroglo sploh že preizkusil da tako vneto komentiraš in daješ nasvete?


In sedaj sprašujem kaj je povzročilo, da eni najdražjih in najopevanih nabojev niso predrli gamsa!

Potem si verjetno našel krogle v kozi,kako pa so bile deformirane?

LP

tikkat3
4. December 2009, 21:37
Na Amerose se ne zanesem kratko malo nič. Oni hvalijo in opevajo samo njihovo robo (Made in USA). Potem pa pogledaš enega tako opevanega njihovega Rem 700 in te prime srat, ker so ena jajca od puške. Tako da kar se tega tiče, jih ni ravno za jemat resno.

jež
4. December 2009, 22:20
Denis Jež, kdo ti je pa napolnil naboj? Prijatelj ima izkušnjo iz Hrvaške: krogla šla skozi cca. 20 cm debelo bukvo in nato še skozi 80 kg svinjo. Tule res nekaj ne štima...

jež
4. December 2009, 22:22
Oprosti Denis Jež, nisem mislil nate.:icon_study:

ZR7
4. December 2009, 22:32
... in te prime srat, ker so ena jajca od ....

Tako malo tebi za ogledalo "kulturnega" izražanja!

admin

tikkat3
4. December 2009, 22:51
Lej šefe, kar je za pokritizirat, se kritizira, in kar je za pohvalit, se pohvali ne? Sej je ena od desetih rem700 super nese, je pa še zdaleč od neke "out of the box" natančne puške.

Povdarek je na tem, da če Amerosi kričijo čez evropsko robo, to ni nujno slaba roba. Sam poglejte njihove fabrike. A so sposobni narest eno res natačno puško? Vse kar je pri njih točnega, delajo v custom delavnicah. Dobro no sej kar se tiče orožja ga majo res na tone. Sam kolkor poznam njihovo razmišljanje, kritiziranja evropske robe vsekakor ne morem jemati resno.

rws
4. December 2009, 22:54
američani so za nekaj svetlobnih let pred evropo, kar se tiče orožja in nabojev.
Drugače pa "ma kakšen evo neki-barnesa v cev pa bo":icon_wink:

denis jež
5. December 2009, 08:53
Nimam nič proti ameriškemu orožju in nabojem,vendar me razjezi ker use evropsko skritizirajo. Kar nekaj divjadi sem uplenil z winchestrovo kroglo Fail safe,ki je nekaj takega kot barnes. To je dobra krogla,ampak ni EVO nič odzadaj,tako po natančnosti kot po efektu.
lp

tikkat3
5. December 2009, 11:33
američani so za nekaj svetlobnih let pred evropo, kar se tiče orožja in nabojev.
Drugače pa "ma kakšen evo neki-barnesa v cev pa bo":icon_wink:

Mnja, odvisno kako to gledaš. Če pogledaš kakšne kose si v povprečju lastijo, vidiš da niso nič kaj dosti pred nami. Je pa res, da je orožje pri njih dosti bl razširjeno. Sej pravim, poglej si malo kako imajo izdelane puške (razen kakih custom, ki pa spet stanejo). Sam imam Remingtona 597, MK PAP, in ni prav nič posebnega, da bi lahko rekel, WAW, to je pa Ameriško. Poglej krogle Sierra, Lapua izdeluje vse skupaj z manjšimi odstopanji, poglej tulce, mah lohk so pred nami, sam če ne znajo narest natančnih stvari, naj jih kar imajo.

ZR7
5. December 2009, 14:18
Lej šefe, kar je za pokritizirat, se kritizira, in kar je za pohvalit, se pohvali ne? ...

Točno tako! In jaz kritiziram tvoj nekulturen način izražanja.
Zaenkrat samo to, če bo eskaliralo, pa ...

ines00
5. December 2009, 17:01
Sam jagam z 308 evo.Odločil sem se za to kroglo,ker ne dela potpludb in je zelo precizna.Kar se tiče pa amerikanskega orožja lahko samo rečem,da nima na sebi nič ne za oko in ne za dušo.Sicer divjad to sigurno ne briga.Stvar je bol uprašljiva glede nivoja izgleda lovca.Zapažam pa da smo vedno bol podobni neki specjalni vojaški enoti kot lovcem.:icon_sad:

rws
5. December 2009, 20:13
Podpludb ta krogla ne dela, ker je počasna.(in težka).
Drugače pa meni evropski mauser, crvena zastava in češka zbrojevka delujejo dosti bolj vojaško kot pa remington:icon_wink:

Lakotnik
5. December 2009, 20:46
Povdarek je na tem, da če Amerosi kričijo čez evropsko robo, to ni nujno slaba roba. Sam poglejte njihove fabrike. A so sposobni narest eno res natačno puško? Vse kar je pri njih točnega, delajo v custom delavnicah. Dobro no sej kar se tiče orožja ga majo res na tone. Sam kolkor poznam njihovo razmišljanje, kritiziranja evropske robe vsekakor ne morem jemati resno.

Krucifiks, kdo je dejal da američani kritizirajo evropejsko robo zato ker je evropejska?! Morate vedeti, da je v ZDA po neuradnih podatkih z lovom povezanih 45 milijonov ljudi in da tam vlada popolna konkurenca kar se tiče lovske opreme, to pa pomeni da dobro ostane, slabo pa propade. Ni se tam nekaj forumskih pametnjakovičev izmislilo, da je EVO slaba krogla in so zaradi antireklame poslali celo pošiljko tja od koder je prišla.
Pa še to naj bo jasno, cena te krogle se mi ne zdi predraga sama po sebi, temveč zato ker je predraga glede na njen učinek. Če krogla opravi kar mora, je zlata vredna. Žal izkušnja z gamsom, ki jo je opisal Grega cene ne opravičuje, saj bi enak ali še boljši učinek dosegel tudi s 3x cenejšim PPU.

LP

denis jež
6. December 2009, 08:07
Grega K še vedno ni odgovoril ali je našel krogle v kozi. Sej še boljše da so amerikanci poslali nazaj Evolutiojn bo več ostalo za nas,ki smo z to kroglo zadovoljni :icon_twisted:

tikkat3
6. December 2009, 10:33
Lakotnik, samo toliko da boš vedel. Oni so grozno patriotski, vsa roba kar je "Made in USA" je super. A res nič ne gledaš tujih medijev, da se lahko prepričaš. da je tako?
Seveda konkurenca je. Ampak pejd na en forum ameriški, reci da bi rad kupil daljnogled za 2000 dolarjev in vprašaj katerega ti bodo svetovali. Me prav zanima, če ti bo kdo svetoval Zeissa, Swarovskega ali kaj podobnega. Rekli ti bodo Leupolda Mk4 kupi. Je dbest(za njih). Sorry, sm gledal skoz njega, sem daleč od tega, da bi me navdušil.
Tud kalibre uporabljajo samo svoje. Preberi si, če mogoče kdo uporablja 7x64 recimo. Mi evropejci uporabljamo svoje in njihove, pač kar se je razširilo. Pri njih pa tega ne boš videl. Malo, ampak res malo uporabljajo 8x57 in 6.5x55 recimo, pa še to ker so dobili cele pošiljke vojaških pušk.
Tako da še enkrat povdarjam, sicer imajo veliko izkušenj z orožjem in je velik trg, samo so pa izredno patriotski do svoje robe. Mogoče se je na tem mestu za zamislit in bi morali tudi mi podobno gledat na svojo robo.

Potem si pač ti kupi PPU in s tistim streljaj, enkrat ko boš imel eno res trofejo na muhi ti bo zatajil naboj in se boš tolkel po glavi. Kaj misliš da Winchester XP3 recimo je slaba krogla? Ni, samo ima svojo ceno. Američane pri RWSu sigurno precej moti njegova cena. Kot je pač pri nas, kjer 90% jagrov uporablja S&B in je to oh in sploh.

RWS: Zakaj bi bile CZ, ČZ bolj vojaške puške? Rem700 ima plastično kopito, kar se rabi v vojski. Ne pa recimo CZ z nemškim naprožilom. Kaj je to vojaška puška mogoče????

hose
6. December 2009, 13:10
Jaz je več ne dam iz cevi v 308.
V nedeljo z to kroglo:
-merjasec 95 kg,čež vrat blizu glave,krogla prebila
-prasica 110kg,za uho,krogla izstopi
-prasica 125kg,streljal ko je tekla proti meni na 20m,čež vrat in po celi dolžini prvega konca,našel kroglo pri iztrebljanju pod kožo pri zadnjem rebru,krogla pravilna goba,okoli 80% teže
Bila je velika lovska sreča,3 streli in tak plen,pomagali so v večini dobri zadetki,ampak krogla me ni razočarala-nasprotno.
Se mi zdi, da je ravno prav trda in odda toliko energije da lahke in težke živali padajo v ognju,kar šteje če hočeš z eno kroglo pokriti ves odstrel.

"Oni so grozno patriotski, vsa roba kar je "Made in USA" je super."
Poznam nekaj lovcev V USA,Canadi in verjemi, da se oni prekleto zavedajo,da so v izdelavi orožja(serijskega) daleč za Blasero,Sauerom,....in tudi Čehom.Vse je tam stvar denarja,kot pri nas,remington700 je tam stane od 500-650usd,kar je okoli 400 eur.Itak da uporabljajo svoje metke,ki jih kupijo zraven v na benzinskih črpalkah,Quick martih,...itd.Sicer pa imajo dobre ene krogle.
"Rekli ti bodo Leupolda Mk4 kupi. Je dbest(za njih). "
Narobe, rekli ti bodo da je dbest za ta denar pri njih,vsaj tisti ki vejo kje je EU in da to ni otočje pri Borneu.

main757
6. December 2009, 13:18
Hose, ti je divjad ostala na mestu?

vlcergg
6. December 2009, 13:31
jaz z to kroglo jagam cca dve leti in pol cal.308 11,9g na vesti ma 3 kos jelenjadi 21 kos prašičev nekaj gamsov in sigurno 50 kos srnjadi mogoče se njen učinek malo slabše vidi pri srnjadi oz manjših komadih ki kljub dobremu strelu naredijo še kak meter kar se pa drugih tiče pa nimam kej rečt vsi prašiči od tega dva merjasca so padli na mestu razen enega ozimca kjer je bil slab zadetek.krogla ni prebila edino jelena imam pa dve krogli ki sta izstopile in sem jih spomladi našel na krmišču ko ni bilo več snega in morm rečt da sta tako deformirane kot na sliki in obe tehtata še vedno več kot 10g.Ne bom rekel da je najboljša ampak meni služi dobro!Sem pa gledal da so pri rws sedaj naredili novo kolekcijo "SILVER SELECTION"je mal hitrejša in odda več energije sam še nisem zasledil da bi jo kje prodajali

hose
6. December 2009, 17:03
Ja,na mestu.Razen merjasec je naredil slabih 5m.


"na vesti ma 3 kos jelenjadi 21 kos prašičev nekaj gamsov in sigurno 50 kos srnjadi "
dej pusti še kaj za nas,ti si kar u 2 letih izpolnu celoten plan naše in sosednje LD.Dober pogled še naprej!

pumpa
6. December 2009, 19:32
Ja,na mestu.Razen merjasec je naredil slabih 5m.


"na vesti ma 3 kos jelenjadi 21 kos prašičev nekaj gamsov in sigurno 50 kos srnjadi "
dej pusti še kaj za nas,ti si kar u 2 letih izpolnu celoten plan naše in sosednje LD.Dober pogled še naprej!

ena napaka pa ga bodo prizemljili za pet let:icon_twisted::icon_twisted:

vlcergg
6. December 2009, 20:42
[QUOTE=hose;45366]Jaz je več ne dam iz cevi v 308.
V nedeljo z to kroglo:
-merjasec 95 kg,čež vrat blizu glave,krogla prebila
-prasica 110kg,za uho,krogla izstopi
-prasica 125kg,

hose pol pa še jaz nism tak zagnan teb je v enmu dnevu ratalo 330 kg mesa nastrelit tak da sm jaz še jagnje!?:icon_lol:
Kar je pa pumpa napisal pa kar drži

Nautillus
6. December 2009, 21:29
Silver selection imam jst doma, v kalibru 30.06, naročil pa sem še za 7mm rem mag. kupil pa sem v xxxxxxx. S tem ne mislim nobene reklame delat, ampak mislim da v katerikoli trgovini, lovski seveda se da dobit. Ali pa naročijo...
V Avstriji pa sploh ni problema...imajo vse na zalogi..

GregaK
8. December 2009, 16:05
Živjo!

Vidim, da sem kar dobro temo odprl s telimi naboji!

Kar se tiče moje koze. po strokovnih pregledih smo skupno ugotovili, da sta se oba naboja tik pred vstopom v telo morala dotakniti neke ovire. po vsej verjetnosti je šlo za "travnate štible" in kot kaže sta se krogli predčasno "odprli". Zato sta bili vhodni rani veliko večji kot ponavadi do izstopa pa sploh ni prišlo.
Žal pri čiščenju nisem bil pozoren na krogle in zato ne morem pokazati kaj je ostalo od njih!

To je to!

LZ

Aja še to! Podpludbe so bile malenkostne!

tikkat3
8. December 2009, 17:06
Aha, potem je to to. Ker če EVO ne prebije, kaj bi pol kaj druzga. Dobro sej so še trše, je pa tudi možnost da se kje v hrbtenici ostane. Vhodna rana pa mora biti čisto čisto drobna.

ines00
8. December 2009, 18:32
Sicer meni pri čistih zadetkih za plečko naredi divjad do 100m lepe krvne sledi.

ines00
8. December 2009, 18:44
Aha, potem je to to. Ker če EVO ne prebije, kaj bi pol kaj druzga. Dobro sej so še trše, je pa tudi možnost da se kje v hrbtenici ostane. Vhodna rana pa mora biti čisto čisto drobna.

Mislim,da,če iščeš večji preboj poskusi z vojaško oklepno kroglo.Borovec premira 35 prebija.Za divjad pa ti ne priporočam,ker z lovskim strelom nebo ostala.

GregaK
8. December 2009, 22:53
Tikka,
a misliš vhodno rano pri normalnem zadetku? Da je majhna?

tikkat3
9. December 2009, 08:39
Ja, seveda, ti si napisal že da sta bili vhodni rani nekoliko večji...

GregaK
9. December 2009, 09:04
No sam da se razumemo! :icon_biggrin:

capra ibex
9. December 2009, 10:10
Živjo!

da sta se oba naboja tik pred vstopom v telo morala dotakniti neke ovire. po vsej verjetnosti je šlo za "travnate štible" in kot kaže sta se krogli predčasno "odprli". Zato sta bili vhodni rani veliko večji kot ponavadi do izstopa pa sploh ni prišlo.


Sicer se ne tiče teme EVO, samo ravno zadnjič sem streljal košuto malo postrani pa je 8x57 naturalis, kateri je precej podoben evolutionu ni prebil. Bila pa je precej velika vhodna luknja in sem izgleda pred košuto zadel kakšno vejico da je krogla postrani priletela v telo košute.
Čudno se mi je zdelo ker sem lani streljal 40kg teleta v "špico" pa je šlo skozi celega podolgem.
Tako, da je pomoje GregaK tole pravilno ugotovil.

Lp

Lakotnik
9. December 2009, 22:05
Sploh ni nujno, da krogla zadane oviro, da prileti postrani. Sam sem imel primer, ko je v 100% čisti strelski liniji brez ovir, na razdalji cca 30 metrov bila vhodna rana na srnjaku v premeru malo manjšega pepelnika, izstopna luknja pa v debelini palca. Naboj RWS H-mantel. Balistika je zanimiva reč... :icon_study:

pumpa
9. December 2009, 22:38
Sploh ni nujno, da krogla zadane oviro, da prileti postrani. Sam sem imel primer, ko je v 100% čisti strelski liniji brez ovir, na razdalji cca 30 metrov bila vhodna rana na srnjaku v premeru malo manjšega pepelnika, izstopna luknja pa v debelini palca. Naboj RWS H-mantel. Balistika je zanimiva reč... :icon_study:

da nisi slučajno strani zamenjal:icon_twisted:


(lahko pa da je krogla zadela kakšno letečo oviro...komar,muha,itd)

andrej win
9. December 2009, 22:47
Sploh ni nujno, da krogla zadane oviro, da prileti postrani. Sam sem imel primer, ko je v 100% čisti strelski liniji brez ovir, na razdalji cca 30 metrov bila vhodna rana na srnjaku v premeru malo manjšega pepelnika, izstopna luknja pa v debelini palca. Naboj RWS H-mantel. Balistika je zanimiva reč... :icon_study:

Kaj pa če nisi bil pozoren na to,katero plečko ti je kazal ?:icon_lol::icon_wink:

Js mam pa res srečo,ko sem uporabljal sierro,sem slišal veliko kritik o tisti krogli,ko sem prešaltal na rws-a se zadeva ponavlja.. Zdej pa res ne vem več,kakšno kroglo nej streljam.....:icon_neutral::icon_study:

Drugače sem pa tudi jaz letos imel podobno situcijo,res da krogla ni priletela postrani,jo je pa ob zadetku med rebri pri srninem mladičku obrnilo za dobrih 45°..
Mogoče pa krogla potrebuje določen čas leta v zraku,da se "umiri"...mogoče..

Hmm,je pa to zanimivo,h-mantel pa prebije..

detel
10. December 2009, 13:48
Sploh ni nujno, da krogla zadane oviro, da prileti postrani. Sam sem imel primer, ko je v 100% čisti strelski liniji brez ovir, na razdalji cca 30 metrov bila vhodna rana na srnjaku v premeru malo manjšega pepelnika, izstopna luknja pa v debelini palca. Naboj RWS H-mantel. Balistika je zanimiva reč... :icon_study:

Za to kroglo ni čudno, ker se prednji del kar hitro raztrešči, zadnji pa potuje naprej po telesu .

Holland
10. December 2009, 13:50
Lakotnik pomoje si res strani zamenjal, ker ne more bit vstopna tolko večja kot vstopna.
Ja kako pa vesta kako prileti krogla v cilj (obrnjeno, pod kotom 45 stopinj, počez, pa take)???? Pač vstrelne in izstrelne rane se razlikujejo od živali do živali in od krogle do krogle...

Holland
10. December 2009, 13:58
Malo sem se zatipkal. Mislil sem da ne more bit vstopna toliko večja kot izstopna. Se opravičujem.

andrej win
10. December 2009, 14:44
Lakotnik pomoje si res strani zamenjal, ker ne more bit vstopna tolko večja kot vstopna.
Ja kako pa vesta kako prileti krogla v cilj (obrnjeno, pod kotom 45 stopinj, počez, pa take)???? Pač vstrelne in izstrelne rane se razlikujejo od živali do živali in od krogle do krogle...

Holland,kaj ti ni jasno!!! :icon_evil:
Vstopna in izstrelna rana pri mladičku sta bila pod kotom 45,se pravi izstrel je bil od linije leta krogle na drugi strani mladička skoraj 20 cm nazaj proti stegnu..

dau sem kot primer,če ti pa kej ne pašem,mi pa na ZS povej!!!!!!

Drugač pa to kar sva z pumpo povedala ponavljaš..:icon_lol:

Se pa strinjam,da enaka krogla pri enaki divjadi se lahko obnaša kot dan in noč-različno.:icon_study:

Holland
10. December 2009, 17:38
Aha. Kar se tiče kota 45 sem malo narobe razumel. Se opravičujem.

andrej win
10. December 2009, 17:58
Aha. Kar se tiče kota 45 sem malo narobe razumel. Se opravičujem.

:icon_wink::icon_smile:

nik
10. December 2009, 18:56
Pred nekaj dnevi sem uplenil srno z RWS H-mantel kal. 270Win. Strel za plečko, čisti strel, vhodna rana premera 10 cm!!! , izstopna malenkost večja.

andrej win
10. December 2009, 19:25
Pred nekaj dnevi sem uplenil srno z RWS H-mantel kal. 270Win. Strel za plečko, čisti strel, vhodna rana premera 10 cm!!! , izstopna malenkost večja.

:icon_redface::icon_redface::icon_redface:
:icon_neutral::icon_neutral:
Kaj potem ta krogla začne že u zraku razpadat.. Vsak dan me bolj razočarate--js imam enako kombinacijo....

tikkat3
10. December 2009, 21:19
10cm??? To bi pa prav rad videl sliko. Kaj si ji še en velik kamen vrgel, da je bila taka rana? Madona marija.

PROF.racoon
11. December 2009, 00:39
Sliši se nemogoče...

muzikant
11. December 2009, 09:28
Pred nekaj dnevi sem uplenil srno z RWS H-mantel kal. 270Win. Strel za plečko, čisti strel, vhodna rana premera 10 cm!!! , izstopna malenkost večja.


Mogoče ti celi patrone po širini ven letijo, pa še vrtijo se okrog vzdolžne !!:icon_confused::icon_confused:

denis jež
11. December 2009, 11:47
mogoče pa ste zamenjali naboj pa kake dum dumke strelate :D

nik
11. December 2009, 13:17
Preveč pametovanja ne koristi;seveda se je tudi meni samemu zdelo nemogoče, ampak dejansko si skozi rani lahko dal roko.

Holland
11. December 2009, 13:35
Možno je edino, če je kugla zadela nekaj tik preden je zadela žival.

tikkat3
11. December 2009, 14:59
Da ne bomo več pametovali, lahko pripneš sliko?

nik
11. December 2009, 23:21
Srna je že v hladilniku, rebra pa je dobil pes, tako da žal slike ni. Sem pa razmišljal,da je glede na močan dež bila kakšna kaplja na ustju ali v cevi in bi povzročila drobljenje prvega dela krogle. Je to mogoče? Streljano je bilo na 25 m.

jereb
12. December 2009, 00:16
Bo dodal da mogoče je pa krogla v zraku razpadla. Poznam primer, ko je lovec streljal z RWS strelivom, ne vem točno katero kroglo, mislim da ID, pa je iz puške potegnil tulec, v katerem je bil plašč krogle, svinec je pa ven odletel. Tako da živemu človeku se res marsikaj zgodi, tut če RWS strelja (pa ne da sem proti, samo "se zgodi")

ZR7
12. December 2009, 19:28
Bo dodal da mogoče je pa krogla v zraku razpadla. ...

To se je dogajalo tudi pri nekaj serijah Hirtenbergerjeve avčinke.

vlcergg
12. December 2009, 19:59
Zgleda da bote mogli EVO streljat da vam ne bojo krogle kar v zraku razpadale??????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

pikolis1980
13. December 2009, 13:24
jah z vulkanom nimam tezav pa se cenejse so :icon_biggrin:

miš93
14. December 2009, 11:48
Pred nekaj dnevi sem uplenil srno z RWS H-mantel kal. 270Win. Strel za plečko, čisti strel, vhodna rana premera 10 cm!!! , izstopna malenkost večja.

Krogla je med letom bodisi zadela nekaj kar jo je vrglo iz ravnovesja, tako da je v divjad priletela prečno, pri tem pa se je tudi vrtela po vzdolžni osi - to sem že videl, med drugim prav včeraj ko sem izsledil jelenje tele s tako rano. Krogla 7mm Nosler partition je pred teletom zadela oviro in priltela v mehko pred stegnom - vstopna rana cca 10cm premera - krogla je le še uspela predreti kožo in je bila najdena (stransko sploščena) med kožo in vampom na vstrelni strani. od udarca je bilo počeno le debelo črevo. Zanimivo je to da je bil na nastrelu le 1/2 cm2 mesa z malo dlake, na 2km sledi pa le 2 kapljici krvi...

Druga možnost je le še da ti dotično kroglo cev ne stabilizira in krogla "keyhola" - se prevrača - to je možno videti na tarči kjer namesto okrogle kaliberske luknje najdeš prečno obliko krogle. Ponavadi se to dogaja pri starih izrabljenih ceveh.

muzikant
14. December 2009, 13:21
nik je objavil:
Pred nekaj dnevi sem uplenil srno z RWS H-mantel kal. 270Win. Strel za plečko, čisti strel, vhodna rana premera 10 cm!!! , izstopna malenkost večja.


Mogoče ti celi patrone po širini ven letijo, pa še vrtijo se okrog vzdolžne !!


Preveč pametovanja ne koristi;seveda se je tudi meni samemu zdelo nemogoče, ampak dejansko si skozi rani lahko dal roko.


Upam da ti je po dve istih razlagah ljudi, ki stvar obvladajo zdaj jasno.:icon_wink: