PDA

View Full Version : Norma



Ganges
13. December 2007, 10:59
http://lov.mojforum.si/lov-about711-30.html


Kar se tiče Vulkana v cal. 30-06, vam ne morem povedati, kako se obnaša na srnjadi, saj sem med tem časem nabavil novo puško v cal. 308W in tam uporabljam RWS KS 9,7 ki pa daje zelo dobre rezultate. Cal.30-06 pa bom sproval šele na skupnih lovih, ko bom jagal z Manlicherjem.

Želim vam lep dan.


zanimivo. gotovo je precej odvisno tudi od kombinacije s puško. pri meni pa ravno norma ne gr več iz omare. :D :P

LP


Ahiles ali uporabljaš Oryx za vso divjad in kako ti dela na srnjadi?LP


Norma Oryx je fajn zadevca,jaz jo uporabljam na 7x57,divjad praviloma pada v ognju,če ne leži v krogu 30 metrov,je pa res,da so pa potpludbe zelo obsežne!!!

lp


tako kot je napisal dolgin. uporabna zadeva za srnjad, jelenjad, prašiča, damjaka, gamsa in volka. :lol:


imam normo vulkan .. prej sem mel oryx ... kaliber 7x64. Lahko recem, da je oryx precej bolj "skodljiv", saj dela grdo iztopno luknjo .... tako, da me je gospodar ze malo grdo gledal, ko sem mu prnesu zmesarjeno srno.... res pa je, da pade divjad v ognju ... zelo velik sok ... no zdej mam vulkano ampak ga se nisem stestiral na divjadi ...


jaz imam Normo Vulcan 11G v kalibru 7*64 ,pa sem zadovoljen, divjad obleži v ognju.



Kakšne vrste divjad?
Kako deluje na srnjadi, mladičih?


srnina ,muflon, razen pri lisicah je problem,je pa odvisni kam si jo zadel ,če pravilno zadeneš nimaš problema seveda mislim na istopno rano


jaz imam na 7*57r 11g pa mi mladiči še 20metrov odskočijo.škoda minimalna.


glede norme bi rekel da je vulkan dosti bolj mehka krogla in dela večje izhodne rane kot pa oryx je pa seveda vse odvisno od lege zadetka.
sam uporabljem oryx 11.7g 308w pa sem zelo zadovoljen.
seveda ga uporabljam večina za pujse,jelenjad.
prej sem uporabljal siera 9,7 gamehed , pa sem ustrelil ozimca (38kg)in je ostal tombak malo za vhodno rano svinec pa na izhodni rani,tako da sem zaključil z zelo mehkimi kroglami,izjemoma srnjad v kalibru 243w.

rtvcokan
10. January 2008, 10:41
prosim za nasvet kakšna je razlika med naboji NORMA VULKAN 11g in NORMA ORYX 10,11G

wolf1
10. January 2008, 12:26
Norma ORYX:
Oryx is a bonded all-around bullet that can withstand extreme deformation without separation of the jacket from the lead core. The specially designed forward portion of the jacket lets the Oryx bullet expand rapidly to more than twice its diameter. Even when heavy bone is hit, the bullet holds together and seldom loses more than 10% of its original weight. A large frontal surface makes for rapid energy delivery and the bullet’s minimal weight loss allows deep penetration and a broad, permanent wound channel that quickly downs the animal.

http://www.norma.cc/assets/kulor/svampningoryx.gif

http://www.norma.cc/assets/kulor/oryxsvamp.jpg

http://www.norma.cc/assets/kulor/norma-oryx.jpg
* Thin forward jacket section
* Core soldered into jacket
* Pure lead core
* Thick rear jacket section
* Crimping increases dependability


Norma Vulkan:
The Vulkan bullet does not have the traditional lead tip.

Instead, the forward portion of the jacket is inverted around the lead core to prevent deformation no matter how the bullet is treated.

The forward portion of the jacket wall is thin which allows rapid expansion and high energy delivery.

For high velocity calibers, Vulkan has an extra lead lock to prevent jacket/core separation.

http://www.norma.cc/assets/kulor/svampvulkan.jpg

http://www.norma.cc/assets/kulor/normavulkan.jpg
* Thick rear jacket section
* Pure lead core
* Thin forward jacket section
* Crimping increases dependability

andrej win
10. January 2008, 13:26
Moj stric je bolj pristas norme..pa kolkr js vem,je lansko sezono vsak srninski odstreljen komad iskal z krvosledcam!!je pa res da je to super municija za tezjo divjad(prasici,jelenjad,tud za gamsa je dobra krogla)! mislim da ima vulkana v kalibru 7x65R 11,2gr...

lp

Ganges
10. January 2008, 14:12
Sem že večkrat napisal na starem forumu pa bom še na tem. Sam sem nekaj časa uporabljal Normo Oryx v kalibru 30-06. In sicer se ne spomnim več ali je to bilo 10,7g ali 11,7g. Z njim sem streljal tudi srnjad in sem bil na sploh najbolj zadovoljen s to municijo do sedaj. Sedaj je ne uporabljam več, ker sem imel problem, ko sem imel več kot 2 naboja v karabinu mi ga ni lepo porinilo v ležišče, ampak se je vrh krogle (ki je odsekan) nekam zatikal. Vse je večinoma obležalo na mestu. Uplenil sem tudi srnjaka in ga zadel direkt v pleče. Počakal me je na mestu, izstopna rana je bila 2cm, potpludb nič.

No pa najš ekdo drug pove, če je imel podobne izkušnje kot jaz ali drugačne v istem kalibru.

lp

wolf1
10. January 2008, 15:05
Jaz sem streljal (samo eno škatlo) ORYX 12,7g in mi je delala preveč škode tako da sem to municijo opustil. Enkrat je samo še hrbtenica držala srninega mladiča skup od šusa. Drugače pa vse ostane na mestu (prašiči, jelenjad...)

toma
10. January 2008, 17:31
Jaz sem streljal (samo eno škatlo) ORYX 12,7g in mi je delala preveč škode tako da sem to municijo opustil. Enkrat je samo še hrbtenica držala srninega mladiča skup od šusa. Drugače pa vse ostane na mestu (prašiči, jelenjad...)

Kakšen kaliber pa imaš Wolf?A je mogoče 8x57js,ker ta je groza?!!S to kroglo namreč!

wolf1
10. January 2008, 18:37
Kakšen kaliber pa imaš Wolf?A je mogoče 8x57js,ker ta je groza?!!S to kroglo namreč!

Ja Toma sem pozabil v kalibru 8x57JS in je res totalna groza. Sem rekel samo za jelena in zveri jo imam (volk, medved...), ker če zadaneš pade sigurno.

blackwolf
10. January 2008, 22:30
Jaz uporabljam Normo Oryx 11,7g v kalibru .30-06 že kar nekaj časa in sem zadovoljen.Z njim po večini streljam srnjad,ki praviloma obleži v ognju.Letos sem s tem kalibrom streljal srnjaka v pleče, izstopna rana je bila cca.6cm potpludb nič.
LP!

blackwolf
10. January 2008, 22:45
Se opravičujem za pomoto LANI sem streljal srnjaka s tem kalibrom!

Gebirgsjaeger
11. January 2008, 09:56
Jaz bi povedal nekaj mojih izkušenj glede norme TXP.
Ko sem streljal srnjad, jih je metalo po 10m od nastrela. Gospodar pa me je malo grdo gledal kaj se grem.
Ko sem streljal lisjaka na 80m v teku, sem ga pobral točno za plečko. Izstopna rana samo luknjica, tako da je lisjak 100%.

Ko sem pa šel v goste jagat damjaka, sem rekel da dam v 30-06 zoped TXP, saj je že dokaj trd in težak (jelen lopatar 8+). Ko sem ga streljal na cca.75m sem mu pomeril za plečko in stisnil. Po poku se je samo pognal v dir in nato po kakšnih 60m se je ustavil. Vodnik ki je bil z menoj, mi je rekel, naj hitro prerepetiram, saj sem ga zgrešil. Ko sem pogledal skozi daljnogled, sem videl da se je zamajal malo v levo in desno in zato nisem več streljal. po 1 sekundi se je zgrudil in obležal. Kaj hočem povedati. Tudi pri damjeku cca. 100 kg, je bila izstopna rana samo luknjica. Mislim da je Norma TXP preveč trda za našo povprečno divjad, glede na to, da je razvita za Afriko (trophi exstra power - TXP) saj tako mislim.

Da ne bo pomote, ko je damjek padel je že bil mrtev, tako da ni bojazni da je trpel v mukah.

janez valentic
11. January 2008, 10:27
Kaj to pomeni da srnjad meče 10 m od nastrela? Da padajo po desetih metrih, da
so razbiti ali kaj?

Norma TXP uporablja kroglo A-Frame proizvajalca Swift. Znana kot precej trda krogla, ki zadrži blizu 100% teže (bonded). Prevsem smiselna pri višjih hitrostih 900 m/s+.

http://www.swiftbullets.com/index2a.html

zlatorog
10. February 2008, 16:37
V lanskem letu sem uporabljal Normo Vulkan 11,7g v cal. 308 win. Z učinkom na srnjadi sem zadovoljen, praviloma je padlo vse v ognju razen enega mladiča, d. prašiči pa košuterija je pa vse šlo 50m in več kljub dobrim zadetkom, zanima me če bi mi lahko kdo iz lastnih izkušenj svetoval katera krogla bi bila bolj primerna, ni nujno da Norma da nebi moral toliko iskati divjad kljub dobrim zadetkom. LP:icon_confused:

Ganges
10. February 2008, 17:43
Priporočam ti Norma Oryx, ki je tako ali tako bolj primerna za večjo divjad. Za srnjad pa tudi, saj sem z njo bil sam zelo zadovoljen pa imamo v lovišču samo srnjad od visoke divjadi.

lp

kudu
10. February 2008, 18:48
Moje mnenje je, ne obstaja krogla katera bi bila splošno dobra, učinek krogle je odvisen od kalibra, zadetka divjadi, vrste divjadi (teže) ter od razdalje iz katere deivjad streljamo.
Krogla katera bi zadovoljila za vse naše različne želje ne obstaja.
"sto ljudi, sto želja"

zober
10. February 2008, 18:49
Točn to kudu!

andrej win
10. February 2008, 18:52
zlatorog,o tem ti bi verjetno znal kaj vec povedat janez..

Ampak lahko ti dam se js nasvet,imam tudi sam .308 in sem od 30 strelov na divjad le enkrat potreboval krvosledca (za srninega mladica),ceprav je lezal le cca 70 metrov od nastrela (zadet visoko,v hrbtenico). druga kar sem ustrelil je padlo na mestu-tud meter ne od nastrela!
streljal sem pa z cesko municijo S&B SBT game king 11,7gr...poceni municija,natancna,..mogoce mal pretezka za cal.308..

lp

kudu
10. February 2008, 18:55
[cca 70 metrov od nastrela (zadet visoko,v hrbtenico). :icon_confused:

pumpa
10. February 2008, 20:45
zlatorog,o tem ti bi verjetno znal kaj vec povedat janez..

Ampak lahko ti dam se js nasvet,imam tudi sam .308 in sem od 30 strelov na divjad le enkrat potreboval krvosledca (za srninega mladica),ceprav je lezal le cca 70 metrov od nastrela (zadet visoko,v hrbtenico). druga kar sem ustrelil je padlo na mestu-tud meter ne od nastrela!
streljal sem pa z cesko municijo S&B SBT game king 11,7gr...poceni municija,natancna,..mogoce mal pretezka za cal.308..

lp
poznamo več vrst divjadi prosim če ti ni preteško jih prosim naštej katero divjad si streljal z game king kroglo.
:icon_exclaim:

andrej win
10. February 2008, 21:00
:icon_redface:

no, s to omenjeno kroglo sem streljal nekaj lisic,15 kosov srnjadi,2 gamsa,dva ozimca,lanscaka..zadnji nasteti je pa bil tudi najtezji kos divjadi,ki sem ga uplenil s to kroglo! nisem pa se imel moznsti za odstrel muflona,ali jelenjadi,ce pa kdo zeli vedeti,kako se obnese za to vrsto divjadi,mi pa lahko odstopi,pa bomo skupaj ugotovili...

win.

zlatorog
10. February 2008, 21:08
Moje mnenje je, ne obstaja krogla katera bi bila splošno dobra, učinek krogle je odvisen od kalibra, zadetka divjadi, vrste divjadi (teže) ter od razdalje iz katere deivjad streljamo.
Krogla katera bi zadovoljila za vse naše različne želje ne obstaja.
"sto ljudi, sto želja"Kudu, zavedam se da ni "čudežne krogle", ampak če mi je z 7x57R in Spce 11,2 bolj padalo kot pa sedaj s 308 in Vulkanom, ne vem v čem je fora.:icon_question:

davidson
10. February 2008, 22:04
Ja Toma sem pozabil v kalibru 8x57JS in je res totalna groza. Sem rekel samo za jelena in zveri jo imam (volk, medved...), ker če zadaneš pade sigurno.

Zanimivo je to da pri lepo zadeti srnjadi (za pleče) pri razdaljah nad 100m skoraj ni podpludb (mladič na 150m je odskočil 20m in obležal, proč nisem vrgel niti cm rebr). pri razdaljah pod 100m pa zna bit včasih malo krize. Je pa res prava ''medicina'' za jelenjad; pri dobrem strelu vse obleži v radiusu 100m; krvna sled je tudi zelo dobra.
Motila me je samo ena stvar katera me je motila pri vseh polnitvah norme-razbijaštvo. Če kdo ve kakšen smodnik uporabljajo naj mi prosim sporoči.
Pa nisem edini katerega to moti.
Zdaj uporabljam barnes TSX 11,7g in sem zelo zadovoljen.

kudu
11. February 2008, 11:09
Kudu, zavedam se da ni "čudežne krogle", ampak če mi je z 7x57R in Spce 11,2 bolj padalo kot pa sedaj s 308 in Vulkanom, ne vem v čem je fora.:icon_question:

Zlatorog, poskusi z malo lažjo kroglo med 150grs in 170 grs, s tem boš povečal hitrost in spremenil delovanje grogle na žival.

Sicer Vulkan krogle ne poznam, ker je še nisem uporabljal.
Sam uporabljam Mego 150 grs za daljše strele ter Mego 185 grs, Fail Sefe 180grs za pogone in krajše strele v kalibru 308 in sem zadovoljen.
Fail sefe 180 grs pri strelu na manjše živali (mladič srne...) včasih žival naredi tudi po 50-70 m po strelu ker je krogla trda in naredi zelo majhno izstopno rano. Problem bi nastal pri zadetku v mehko. Pri zadeku v prsni koš pa ni bojazni, da bi žival naredila več kot 100m.

Če pa hočeš, da žival obleži v ognju priporočam mehke in lahke krogle ( sirera Game king holow point), vsaj za manjšo divjad. Bodo pa veliko večje poškodbe mesa.

Ahiles
11. February 2008, 15:05
Zlatorog, pusti Vulkan pa raje kupi Oryx!

Vulkan je bistveno bolj primerna za težje in močnejše vrste divjadi!

Ganges
11. February 2008, 15:51
Zlatorog, pusti Vulkan pa raje kupi Oryx!

Vulkan je bistveno bolj primerna za težje in močnejše vrste divjadi!



Verjetno si mislil Oryx?

lp

majamagajne@hotmail.com
11. February 2008, 16:04
kaksna krogla se vam zdi norma 15g v kalibru9,3x62.

kuje
11. February 2008, 16:30
Ahiles,Oryx je za težjo divjad Vulkan pa za gemišt.Če ste že tako vneti pripadniki težkih krogel pa v kalibru 308win ali 30-06 nabavite Norma Nosler Partition 11,7g.Cena 50eur učinek na pujsih pa fenomenalen.Najtežji moj prašič je tehtal 106kg in padel na mestu z konkretno izstrelno rano.Za pogone uporabljam to strelivo v kombinaciji z Geco Target Tm 11,0g.Kadar imamo v naši LD v planu merjasca čakam z Noslerjem za prasce pa lanščake doma in v gostih pa Geco.Efekt pri ozimcih,lanščakih z Geco je enostavno povedano bum um!Zame osebno je to zmagovita kombinacija.Seveda v kalibru 308win ali Damenpatrone!!!:icon_lol:

majamagajne@hotmail.com
11. February 2008, 16:35
kakor jaz vem je oryx bolj mehka krogla kot vulkan

kuje
11. February 2008, 16:42
Maja....Norma ni krogla temveč Švedska znamka streliva.Krogle,ki jih pa polnijo pa so(Oryx,Vulkan,Alaska,Plastspitz,Nosler Accubond,Nosler Parition,Nosler Ballistic tip,Txp,Jagdmatch....).Vulkan pa je defenitivno mehkejša krogla.Morda ne tako kot kakšen Tm ampak v primerjavi z Oryx pa bistveno.Razlika je pa v postopku izdelave.Oryx je bonded,Vulkan pa ne!

zlatorog
13. February 2008, 07:15
Kuje, slišal sem da je Geco target 11g, zelo natančna krogla in v primerjavi z Rws precej cenejša, zanima me če ti prasci padajo kot se spodobi, kako pa kaj deluje na srnjadi.? LP

kuje
13. February 2008, 13:31
V 308win je Geco Target defenitivno ena bolj preciznih tovarniških polnjenj,ki sem jih do zdaj streljal.Na ozimce deluje res super in tudi pri srnjadi nimam pripomb.Pri strelu za pleče je izstopna rana premera 2eur kovanca.Če pa boš zadel pleče bo precej škode.Saj to je pri večini krogel tako.Razmerje cena kvaliteta pa štima.Za 90% divjadi v mojem lovišču povsem zadostuje(srnjad,gams,divji prašič-večina ozimci,lanščaki).Za kaj težjega pa Norma Nosler Partition 11,7.Za individualni lov bom pa letos preizkusil KJG Spitz z 8g.Menim,da je treba vedno kaj novega probat!!!Lp.

Ahiles
13. February 2008, 19:32
drži... tam sem pomotoma napisal Vulkan namesto Oryx :icon_redface:

ravno zato pa ga priporočam, ker je bolj primeren za težjo divjad. :icon_wink:

dejansko gre za povsem različna koncepta krogle. Vulkan ima močno ekspanzijo (že pri nizkih hitrostih), Oryx kontrolirano. poleg tega se prvi ekspanzira v glavnem po celi dolžini, Oryx ohrani zadnji del (malo manj kot tretjino po dolžini) v celoti. to deluje kot neko masno središče, ki omogoča večjo gibalno količino kot povsem ekspanziran vulkan (je tudi bistveno bolj stabilna pri prehodu tkiv kot vulkan). nekako povedano v preprostem jeziku...

glede Norma Nosler Partition: gre dejansko le še za dodatno povdarjeno lastnost, ki sem jo opisal pri Oryxu. je po dolžini predeljena na sprednji dokaj expanzijski del ter zadnji neekspanzijski del. ta dva dela sta pri slednjem bolj strogo (strukturno ločena). glede uporabe je v glavnem razlika v tem, da se v normalnih pogojih Norma Nosler Partition ne glede na hitrost vedno ekspanzira v dokaj enaki meri, medtem ko pa Oryx dejansko odvisno od zadetnega mesta ter hitrosti krogle. načeloma bi naj prvega uporabljali bolj specifično (za točno določeno divjad na približno določeno razdaljo), Oryx je bolj splošen... kako je s tam pa sami veste, da enemu ustreza bolj to, drugemo tisto, tretji pa itq izbere neko xy varianto.

ben1
10. June 2010, 13:54
Danes sem si kupil škatlo Norma Nosler 9,7 g. in me zanima če jo kdo uporablja in kako se obnese.

detel
10. June 2010, 14:21
Nosler krogla me ni nikoli razočarala, primerna tudi za težjo divjad. Tudi na srnjadi ne uničuje preveč. Moti me le svinčena konica, ki se rada deformira.

ben1
10. June 2010, 16:27
Nosler krogla me ni nikoli razočarala, primerna tudi za težjo divjad. Tudi na srnjadi ne uničuje preveč. Moti me le svinčena konica, ki se rada deformira.

Te krogle majo zeleno konico. Pomoje je samo konica zaščitena z plastiko, zato se ji uzel, ker se mi dogaja isto da se konica poškoduje.

Detel kolk gramske pa uporabljaš?

rws
10. June 2010, 20:03
To je nosler ballistic tip, in ni niti malo podobna staremu noslerju.
Gre za zelo mehko kroglo, še mogoče mehkejšo od sierre game king.

patriot
10. June 2010, 21:18
Zame je Norma Oryx zakon! Ne trga srnjadi pri prašiču in jelenjadi pa je zmeraj krvna sled. Krogla zmeraj iztopi oz. prebije divjad. Uporabljam jo v kal.308 win.
Lp in dober pogled!

De_Tomaso
11. June 2010, 23:20
V 308win je Geco Target defenitivno ena bolj preciznih tovarniških polnjenj,ki sem jih do zdaj streljal.Na ozimce deluje res super in tudi pri srnjadi nimam pripomb.Pri strelu za pleče je izstopna rana premera 2eur kovanca.Če pa boš zadel pleče bo precej škode.Saj to je pri večini krogel tako.Razmerje cena kvaliteta pa štima.Za 90% divjadi v mojem lovišču povsem zadostuje(srnjad,gams,divji prašič-večina ozimci,lanščaki).Za kaj težjega pa Norma Nosler Partition 11,7.Za individualni lov bom pa letos preizkusil KJG Spitz z 8g.Menim,da je treba vedno kaj novega probat!!!Lp.


Sam imam s Geco Target (308 win, 11g) izjemno slabe izkušnje na divjadi, ker vsaj na srnjadi pušča katastrofalne poškodbe in podpludbe. Je pa res natančna, glede tega pa ni mogoče reči slabe besede.

andrej win
25. November 2010, 12:33
en link...nekaj od oryx-a in še ostale krogle (deformacija v divjadi) ..http://www.okhansen.dk/skudvirk.htm

andrej win
25. November 2010, 12:43
..pa še en..
http://www.okhansen.dk/Skudvand.htm

zober
26. November 2010, 01:08
Jaz sem pa postal zelo razočaran nad orixom zadnjega prašiča ki sem ga uplenil spet en kup potpludb,streljan na cirka 80 metrov za pleče v kalibru 7 rem mag!

Tine
26. November 2010, 01:23
Kar povedo lovski tovariši, ki lastijo ta kaliber boš na takšno razdaljo še mnogokrat razočaran. Pa ne le z Oryx-om...

zober
26. November 2010, 07:48
Prej sem mel nosler balistic tip(9g), pri jelenu ki sem ga uplenil sm vrgel stran celo pleče krogla na 40 metrov jelena tud prebila ni ,notr naredila pravi masaker zato sem pa zamenjal za orixa in obenem za težjo kroglo,sem mislil da bo bolje!

rtvcokan
26. November 2010, 08:03
nabavi si NORMO VULKAN pa boš zadovoljen lp

zlatorog
26. November 2010, 08:47
nabavi si NORMO VULKAN pa boš zadovoljen lp
V 7 rem mag ne, ker je še mehkejša kot oryx. LP

alojz1
26. November 2010, 10:03
No, pa smo spet na začetku.
Grom je za take kalibre najcenejši in najboljši.

Tine
26. November 2010, 10:46
Če že mora bit od Norma bi jaz poskusil z Barnesom 9,1g.

dolgin
26. November 2010, 11:32
Oryx je odlična krogla za pogone,je res "podiralec"! Podplutbe pa so tudi katastrofalne. Zober,spomni se moje svinje pred leti,je bla menda kar fejst plava(kal. 7x57). Res da šla ni nikamor,podpluta pa fejst.
Resno razmisli o Alojzovem predlogu... Grom ti ne bo delal nobenih preglavic.

tinko balinko
26. November 2010, 15:03
Dvomim da gre za potpludbe.teorija pravi da podpludbe nastanejo pri najmanjsi hitrosti krogle 850m/s ob zadetku v telo.Torej kaj je manj naceloma nebi smelo biti podpludb.
Sam uporabljam trenutno v cal .308 normo balistic tip 9,7g cena zelo privlacna 1,85eur.Zadetki fenomenalni dobesedno krogla v kroglo.Me pa nemoti ce malo bol raztrga,saj nimam problemov potem z izkanjem divjadi.Naceloma pa v 95% oddamo divjacino naprej,tako da me nemoti ce je malo vecja luknjica.
Mislim da vas vecina ne loci kaj so potpludbe in kaj je raztrgano meso oz. strelna rana.Oryx in vulkan ki jih v 90% uporabljajo v nasi LD v razlicnih kalibrih nedelajo podpludb oz. se nisem videl niti eden primer da bi naredilo podpludbe.Podpludbe nedela krogla kot taka,ampak hitrost krogle ki zadane telo ki pa po teoriji knjig naj bi bila minimalno 850m/s ob zadetku.
Zato prosim da kdo dokumentira z kaksno slikico na tem forumu z podpludbami pri hitrosti manjsi kot sem jo navedel

jazbec
26. November 2010, 16:52
Z solidnim zadetkom z oryxom nimaš prav nič več in nič manj razbito kot pri ostalih kroglah. Če pa vse kosti po poti pobereš...potem imaš pa tudi z polnoplaščeno kroglo probleme.
Je pa res, da so vse te polnitve v "standardnih oziroma univerzalnih nabojih" premočne za srnjad.
Bolj bistvena se mi zdi lega zadetka. Če je srnjad zadeta malo bolj zadaj, mogoče v jetra jo zna grdo razmesariti, zato je vsaj pri srnajdi bistvena lega zadetka. Sedaj sem spremenil taktiko, in poškodbe so bolj sprejemljive ( stel malo bolj spredaj ali visoko v pleče)

Sama hitrost ne vpliva na podpludbe, kajti v tem primeru, bi impala krogle delele obsežne podputbe, pa jih ne.
Zdi se mi da "počasni" SPCE dele bistveno večje podplutbe kot kakšna hitrejša zadeva.

zober
26. November 2010, 17:10
Dolgin men je pujs padu namest se nato pobral pa piči dalje do gozda ko je malo navkrebr tam mu pa ni zneslo več,je pa naredil cirka 70 metrov ma sej to mene moti naj gre!Motijo me pa potpludbe škoda mesa!Jde pa res 7 rem mag je ena hitrejših krogel in posledično so podpludbe tu!

rikec
27. November 2010, 09:07
Jazbec je napisal: "Zdi se mi da "počasni" SPCE dele bistveno večje podplutbe kot kakšna hitrejša zadeva." To je res, to sem izkusil tudi sam.
Zober ti boš pa očitno potem moral zamenjati ali kaliber puške ali pa kroglo...

GregaK
27. November 2010, 10:43
Tudi pri meni SPCE na srnjadi dela res velike podpludbe, ne glede na lego zadetka!
Ravno zato me zanima, kako se obnese oryx, ker ga delajo v 7x57r?

Ganges
27. November 2010, 11:02
Jaz sem bil z Oryx v 30-06 zelo zadovoljen. Trda krogla, ki mi ni uničevala dosti mesa, divjad pa je padala na mestu.

lp

jazbec
27. November 2010, 19:05
Oryx v 7x57R je po moje ena izmed boljših kombinacij za ta kaliber.

tinko balinko
27. November 2010, 20:24
Z solidnim zadetkom z oryxom nimaš prav nič več in nič manj razbito kot pri ostalih kroglah. Če pa vse kosti po poti pobereš...potem imaš pa tudi z polnoplaščeno kroglo probleme.
Je pa res, da so vse te polnitve v "standardnih oziroma univerzalnih nabojih" premočne za srnjad.
Bolj bistvena se mi zdi lega zadetka. Če je srnjad zadeta malo bolj zadaj, mogoče v jetra jo zna grdo razmesariti, zato je vsaj pri srnajdi bistvena lega zadetka. Sedaj sem spremenil taktiko, in poškodbe so bolj sprejemljive ( stel malo bolj spredaj ali visoko v pleče)

Sama hitrost ne vpliva na podpludbe, kajti v tem primeru, bi impala krogle delele obsežne podputbe, pa jih ne.
Zdi se mi da "počasni" SPCE dele bistveno večje podplutbe kot kakšna hitrejša zadeva.

Podpludbe ali strelna rana to je sedaj uprasanje ane:icon_confused:

jazbec
27. November 2010, 21:26
Z SPCE (7x65R) uplenjen jelen špicar, na cca 40 metrov. Strel skozi srce,padev v ognju, podplutbe po zadnjih stegnih.
Ko so ga dali iz kože, je sledilo vprašanje kja ga je uplenitelj valjal, preden ga je pripeljal v hladilnico.

Z 8x57 orxy streljan jelen špicar ,4 streli po celem telesu, škode razen zadnje zlomljena stegenska kost nič....luknja not...luknja ven...(vrat, visoka plečka, vamp in zadnej stegno). Streljal ga ja pa kolega...

1248
29. November 2010, 07:10
Zdravo,

moj špicar je imel to smolo, da je krogla prebila srce ravno v trenutku, ko je bilo polno. Zaradi učinka hidrodinamičnega šoka so popokale kapilare povsod po telesu. Je pa zato padel v ognju in ne tako kakor jelen 7+ na Jelovcu, ki niti strela ni nakazal in je bil zadet v jetra z Normo vulkan.
Moj srnin mladiček zadet z enako kroglo, tudi skozi srce, je imel samo 8 cm izhodno podpludbo in nič več.

LP G.

detel
29. November 2010, 09:18
Jazbec, praviš, da streljaš visoko v pleče. A ni škoda plečet. Jaz se poslužujem "pljučnih" strelov, kjer poškoduješ le par reberc. Če stoji divjad diagonalno, se raje vzdržim strela. Pa drugič :icon_wink:

jazbec
29. November 2010, 17:15
Jelen na Jelovcuje bil streljan z oryxem, 10.1g. Tudi moj jelen je zadetek z 7x64 oryxom slabo nakaz, ležal pa je cca 50 metrov od nastrela.

Kar se pa srnajdi tiče, jo sedaj streljam visoko, v zgornjo polovico trupa, raje malo bolj spredaj. To pa iz preprostega razloga, da mi v tem primeru srnjad najmanj razbije. Ob "šolskem" strelu se mi je večkrat zgodilo, da je počila prepona, ali pa celo trebuh, tako je bila žival že napol spucana.
To je slabost tako imenovanih univerzalnih kalibrov...

Ahiles
23. January 2011, 17:29
Ko sem kupil novo puško (.308win), sem seveda takoj kupil še naboje. Streljam Norma Oryx 11,7g. Ker vemo, da vaja dela mostra sem poleg kupil še nekaj streliva za na tarčo in sicer Norma Jaktmatc 9,7g. Na tarčo sem že nekajkrat streljal in bil zelo zadovoljen z izidom, luknje so se pokrivale. tisto, kar je šlo za kakšen prst včasih v desno, pa vemo kdo je bil kriv... :icon_redface::icon_lol:

V lgavnem, ko sem prebiral te kataloge od norme, sem naletel na podate, da je bil ta naboj zasnovan na poseben način in naj bi bil nekoliko drugačen od klasičnih nabojev za na tarčo. uporaben bi naj bil tudi za lov ptičev in male divjadi, pri kateri želimo zavarovati "pelc" za ženo, ali pa ljubico, kakor kdo :icon_biggrin:

Poiskal sem nekaj povezav do tehle podatkov:
na strani 45 - http://www.norma.cc/assets/pdf/engelska/magazine.html
na 2. strani - http://www.ruag.co.uk/resources/files/norma_centrefire1.pdf
in predvsem tule (str. 16 in naprej) - http://www.hoferwaffen.com/images/ballistics/norma_en.pdf

glede na to, da je kaliber .308win, le hudirja, kako bi se tole obneslo za lisičke? a ma kdo kako mnenje oziroma izkušnje s tem?

dolgin
23. January 2011, 17:43
glede na to, da je kaliber .308win, le hudirja, kako bi se tole obneslo za lisičke? a ma kdo kako mnenje oziroma izkušnje s tem?
Luknca not,luknca ven,lisica ostane ravno tam (če jo seveda zadaneš)... Odličen naboj,kar enih par škatel (po 50 pakiranja) si nabavi pa čimveč na strelišču prebit časa in uspeh bo tukej....

lp

Ahiles
23. January 2011, 17:52
ah ja, saj jih mam, nč bat za zaloge! :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol:

A pol si to že sprobal? kolker mam občutek bi to res moralo delovat pri tako velikem kalibru, se je pa že večkrat izkazalo, da je teorija eno, praksa pa drugo.

Drugač pa tole malo off-topic: sem poskušal najti kaj na forumih o tem naboju in "vidi šta su pametni ovi ludi amerikanci": pogovarjajo se, da je v tako velikem kalibru za lisico in tiste njihove vever'ce treba met eksplozivno kroglo, da takrat je manjša raztrganina :icon_confused::icon_redface: ... Amerika...

tinko balinko
23. January 2011, 18:11
in kje v sloveniji se da dobiti tale Jaktmatc.in kaksna je cena,
Trenutno uporabljam BST pa sem zelo razocaran na njimi.Na 100m raztrosa 5krogel v premiru 5cm minimalno.Probal sem tudi normo target gold pa tudi ni to to.Norma daimond line je pa razred zase naboj v naboj ali pa geco target se tudi krogle skupaj drzijo.
twist je 1:12

Ahiles
23. January 2011, 18:30
ej tinko v.... a j*** **! ne smem napisat! :icon_lol:

Dobiš ZS :icon_wink:

Ahiles
23. January 2011, 18:55
pakirano je po 50 kosov, kot je rekel dolgin. Za ceno sem pa skočil prav na škatlo pogledat. Je 1,06EUR po komadu. torej cela škatla točno 53EUR.

alojz1
23. January 2011, 19:32
citat: pogovarjajo se, da je v tako velikem kalibru za lisico in tiste njihove vever'ce treba met eksplozivno kroglo, da takrat je manjša raztrganina

To pa zato, ker ni izstrela. Takšna krogla ima celo v 308 preko 1000m/s
Sem pa pri nas nabavil (žal še ne preizkusil) 100krogel 308 za 23€. izgledajo super, toleranca 0,o1, boat tail
Za lisice je pa tako. Včasih katera na mestu pade z 22lr, s to koničasto kroglo pa ne. Je dobro imeti psa pri roki :icon_lol:

Ahiles
23. January 2011, 19:41
že že, da je takrat manjša raztrganina, če ne gre naboj skozi! ne predstavljam si, da bi z najbolj eksplozivno različico krogle v .308win streljal po veverici. Mislim, da takale filozofija deluje v kalibrih od robnega vžiga pa do 223, 22-250. Mislim, da na razdaljo recimo 100m še tako razbijaška krogla veverico (pa najbrž lisico tudi) prestreli. Vsaj moje razmišljanje je takšno. je pa res, da teh hudo razbijaških krogel v .308 ne poznam. V bistvu se z Oryx-a, dokler bo delal, tako kot zdaj, ne premaknem :icon_biggrin:

aja, pa katere krogle točno si to nabavil?

alojz1
23. January 2011, 19:48
aja, pa katere krogle točno si to nabavil?
PPU 175grain FMBT

Ja o tistih eksplozivnih kroglah imam tudi svoje mnenje. Bolje je navadna pa spremstvo psa.

dolgin
24. January 2011, 08:34
Krogle ki "eksplodirajo" so po večini lažje,gre za krogle z votlo konico,tako da v bistvu razpade in zato ne pride do izstrela. RWS jih trži pod imenom FS(fang shus),uporabne naj bi bile tudi za iskanje zastreljene divjadi,saj ni izstrela. Je pa res,da vsaj RWS priznava da do izstrela vseeno pride pri divjadi lažji od 10 kg..

Ahiles
24. January 2011, 08:49
seveda, saj če ne bi prišlo do izstrela bi pri takšni hitrosti morala biti kar močna "eksplozija" z njo bi pa varjetno šla na pol tudi veverica :icon_biggrin: Vsaj logično se zdi. sem pa pristaš bolj homogenih krogel, tako da kako delajo na čem večjem od 10kg, pa ne bi vedel...

urigrom
28. January 2011, 18:49
Sem pociljal prašiča 98 kg padel v ognju,cca 90m,preboj skozi telo malo nad srcem,prevzemnik presenečen nad zelo malo podpludbami.Norma Vulkan 11,7 g ,308 win.zelo pa mi je všeč ker ima zaprt vrh krogle ki se ne poškoduje pri repetiranju,sicer je plašč mehkejši od Oryxa,ampak prav zato ob udarcu sprosti več energije.
Za lisice pa to ne priporočam,čeprav je neverjetno natančna krogla.
Streljanje s tem strelivom je užitek.:icon_biggrin:

bakus89
29. January 2011, 10:41
Ali je kdo uporabljal že NORMA SWIFT krogle

dolgin
30. January 2011, 10:51
Ali je kdo uporabljal že NORMA SWIFT krogle

Norma Swift A frame si verjetno mislil? Tovarniška municija s to kroglo po mojih izkušnjah med manj natančnimi tega proizvajalca - pa še vedno več kot dovolj natančna za lov(3je zadetki v krogu 5 cm). Delovanje krogle zelo podobno kot bivše ABC oz. sedanje monolitne krogle,strelne poškodbe minimalne,je pa res,da moraš zadevati v prsni koš,v nasprotnem primeru imaš lahko kar težave z iskanjem.
Za pogone ti take krogle odsvetujem....

kuje
31. March 2011, 22:06
Novo od Norme.Rezantno z monolitno kroglo ala KJG.Uporablja se lahko samo v afriki!:icon_wink:http://www.norma.cc/content.asp?Typ=102&Lang=2&Submeny=2&Rubrik=Kalahari%20Plains%20Game

drejc
26. November 2011, 13:29
Evo dober film o firmi NORMA
http://www.youtube.com/user/fieldsportschannel

miš93
13. March 2012, 11:16
Primerjava Norminih krogel - .30-06 (7. marec):

http://www.norma.cc/en/Ammunition-Academy/Expansion/Bullet-Impact-Comparison/

Deerhunter
31. January 2013, 20:26
Komaj čakam da preizkusim najnovejši nakup. Glede na tukajšnje komentarje mislim da ne bom razočaran biggrin

alojz1
31. January 2013, 20:51
Ne boš. Ampak v tem kalibru imaš veliko cenejših. Pa tudi enakovrednih.
Nisi pa navedel kakšna so tvoja pričakovanja. In za katero divjad so namenjeni.
Zato mislim, da ne boš razočaran (ali pa ne boš priznal).
Zakaj si pa ceno prekril?

muzikant
31. January 2013, 20:58
Kaj pa boš s 4 škatlami ?

Deerhunter
31. January 2013, 21:09
Etiketo sem prekril zaradi prepovedi reklam na forumu.
Uporabljal jih bom pa za lov na srnjad, divje prašiče in jelenjad, če se bodo obnesli po pričakovanjih. Vedno vzamem več škatel streliva ker ga nekaj postrelim tudi na tarčo in da imam malo zaloge in nekaj časa mir.

rws
31. January 2013, 21:54
Alojz, če gledaš po komponentah(tulci, smodnik, krogla) Normini naboji niti niso tako dragi,...sami tulci so v svetovnem vrhu, sam smodnik je itak najdražji na trgu, Oryx krogla pa tudi nima kakih slabosti(gre za sicer starejšo kroglo, je pa bonded konstrukcije).

miš93
31. January 2013, 21:58
...sami tulci so v svetovnem vrhu...

Kakor kateri kaliber - za 9,3x74R zdržijo 4-5 reloadov, po tem tvegaš prelom tulca cca 1cm nad dnom...niti blizu RWS-u.

alojz1
31. January 2013, 22:01
Saj imaš prav.
Mene motijo vedno neka vprašanja okrog krogel in pa nasveti, ki so večkrat za lase privlečeni. Pa vsak svoje hvali.
Večina krogel je dobrih. Zadeti je treba.

Deerhunter
1. February 2013, 15:15
Meni se zdi cena Norma nabojev, ki se za recimo kal 30-06 giblje tam okoli 50 € po škatli, pač kak evro gor ali dol, odvisno od trgovca, kar sprejemljiva (nekje v zlati sredini), glede na to da se vse, kar je od RWS giblje tam od 60 € naprej. Se pa seveda dobi tudi cenejše kot oba našteta. Sam pač raje kupim nekaj v praksi dobro preizkušenega (četudi gre za malo starejšo konstrukcijo), pa tudi denarja dam raje malo več, kot da kupim nekaj novega, ki pa v praksi še ni preizkušeno. Ne maram preizkušati krogel na divjadi, raje kupim nekaj za kar vem da bo naredilo kar mora. Je bolje zame in za divjad, ki jo uplenim.
Je pa res da je ob trenutni poplavi "bonded" krogel kar težko izbrati.

denč
11. March 2013, 16:36
Pozdravljeni!

Mene pa zanima, če kdo uporablja Normo Oryx v kalibru 7x65r, ter kakšne imate izkušnje s to kroglo v tem kalibru?
Kako je z izstopnimi ranami pri srnjadi?

Lp

Tine
11. March 2013, 16:44
Večina pohvali. Sem tudi sam spraševal. Preizkusil pa še nisem. Imam še zalog Igmana, bo pa tudi Oryx 11g prišel na vrsto. Prijatelj je streljal izključno 10,1g v 7x57r in bil zadovoljen.
Igman pa streljam, ker mi prinaša z muho isto na 50m kot z daljnogledom na 100m (+4cm nadstrela). Na srnjadi dela lepo, kaj večjega se pa še sprehaja po lovišču ;)

alojz1
11. March 2013, 16:54
Večina pohvali.
Kaj bi še rad slišal? Da sama zadene .
Pa dajte no enkrat malo razmislit. Vse piše na spletu. Nikoli ne upoštevajte eno samo mnenje, ki največkrat temelji na eni (1) izkušnji.
Že sam si napisal kakšno je mnenje večine. To je tudi odgovor.

denč
11. March 2013, 16:58
Na normini spletni strani sem zasledil, da v tem kalibru obstaja krogla le 10,1g. Sam trenutno uporabljam spce 11,2g. Ali norma oryx tudi obstaja kaksna vecja gramaza kot 10,1g?

Tine
11. March 2013, 17:00
In kje je sedaj problem Alojz? Saj sem napisal, da pride na vrsto:icon_wink:, takrat bo pa verjetno potrebno muho popravljat...
Ja je v 11g:
http://www.norma.cc/en/Products/Hunting/7x65-R/Oryx1/

alojz1
11. March 2013, 18:27
In kje je sedaj problem Alojz?
takrat bo pa verjetno potrebno muho popravljat...
Ja je v 11g:

Mene sprašuješ, kje je problem?
Lahko ti kdo da en naboj, da vidiš, če bo treba muho popravljat.
Za srnjad bi vzel kakšno lažjo.
Preveč problemov delate okrog krogel. Potem pa še prevečkrat menjate.
Proizvajalec naredi pogosto kak kozmetični popravek, novo ime in evo ga-nova krogla, ki jo mora vsak sprobat. biggrin
Vulkan globoko prodre in se hitro odpre.
Orix takoj hitro odpre in prodira v globino
Če pa upleniš srnjad z eno ali drugo pa ni strokovnjaka, ki ti pove, katera luknja je od katere krogle.
Pa še od 50 drugih.

denč
11. March 2013, 18:28
Glede na to, da ima ze 10,1g krogla dovolj J, da lahko streljamo vso divjad, me zanima vase mnenje, ce je sploh potreba po 11g krogli v loviscu kjer streljamo jelenjad, srnjad, gamsa in muflona?

Tine
11. March 2013, 18:37
Preveč problemov delate okrog krogel. Potem pa še prevečkrat menjate.
Res je. Sam malo testov tudi ne škodi:icon_wink: Je pa res, da se nisem še naveličal menjavati streliva. Ko se bom pa tudi ne bom več "smetil" foruma na to temo... Takrat bo pa verjetno kakšna monolitna zadeva ostala za vedno v omari + target strelivo za strelišče.

alojz1
11. March 2013, 18:47
Tine, okrog monolitnih imaš prav. Pa ne dolgo testirat, da ne bodo prej svinčenih prepovedali. biggrin

jazbec
12. March 2013, 13:43
Za težjo divjad bi raje vzel vulkana. 2 od 3 mojih jelenov sem streljal z vulkanom in oba sta padla na mestu. Mlajšega jelena sem streljal na pritisku in je bil zadet v pleče, starejšega pa sem prestrelil po diagonali, krogle nismo našli.
Enega pa sem z orixom, malo postrani in ga nisem prestrelil. Po strelu je stekel z tropom, brez krvne sledi oziroma katerega drugega znaka da je zadet. Ležal je kakšnih 60 metrov od nadstrela. Lovec ki je bil z mano, je takoj po strelu dejal, a si ga sploh zadel.... Streljal pa sem z 7x64, krogla je ostala pod kožo.

denč
18. March 2013, 16:07
V trgovini pravijo da Norme Oryx v 7x65r ni več 11g. Mogoče kdo ve čemu tako?
Tako da bom kupil 10,1g, potem pa na strelišče.

tarfila
18. March 2013, 16:52
V trgovini pravijo da Norme Oryx v 7x65r ni več 11g. Mogoče kdo ve čemu tako?
Tako da bom kupil 10,1g, potem pa na strelišče.

Jaz imam za 7/65R Oryx 10,1 g od vedno. Še nikol me ni trgovec vprašal katero težo želim. A si ziher, da v tem kalibru obstaja 11g kugla? Na strani norma je ni !
je pa 11g Oryx v kalibru 7/64

denč
18. March 2013, 16:56
http://www.norma.cc/en/Products/Hunting/7x65-R/Oryx1/

Evo jo.biggrin

tarfila
18. March 2013, 17:06
http://www.norma.cc/en/Products/Hunting/7x65-R/Oryx1/

Evo jo.biggrin

Pa je res! Bighand Tukej je pa ni ?!?
http://www.norma.cc/en/Products/Our-Brands/Norma-Oryx/

denč
18. March 2013, 17:11
Dobra.biggrin

Tarfila: btw, kako ti dela na srnjadi (podpludbe, padanje v ognju)?

tarfila
18. March 2013, 17:17
Dobra.biggrin

Tarfila: btw, kako ti dela na srnjadi (podpludbe, padanje v ognju)?

Dobr dela ! Lani 2 srnina mladiča brez večjih podpludb, samo rebrca obrezal 5x5 cm, ostalo celo. Doslej uspešno našel vse, če sem le zadel:icon_lol: Jelenjad, srnjad, gams, jazbec,...Ne zamenjam v bokarci te municije

Deerhunter
2. May 2013, 14:26
Komaj čakam da preizkusim najnovejši nakup. Glede na tukajšnje komentarje mislim da ne bom razočaran biggrin

No pa sem končno dočakal preizkus Norme Oryx 30-06 11,7g. Srnjak 2+ je odskočil cca 30 m do najbližjega grma, zadet v jetra. Zelo malo truda, da sem ga sam našel. Zaenkrat sem zadovoljen z Oryxsom, edino kar mi trenutno ni všeč, je, da imam občutek, da bistveno bolj zamaže cev kot RWS... Menim, da bo ta municija prikazala svojo vrednost šele pri prašičih in jelenjadi, čeprav je tudi pri srnjadi očitno ok... Večjih podplutb ni bilo, samo ena plečka je bila malo podpluta, ker jo je krogla malo oplazila. ampka nobene sile. Da vidimo naslednje preizkuse. biggrin

Deerhunter
2. May 2013, 14:38
Krvna sled dobra. Brez potrebe po krvosledcu...

TaSl
2. May 2013, 18:19
Mentor uporablja iste naboje, vendar lažje, 10,1 g in mu vsa srnjad zbeži še vsaj 20 metrov, vendar pa je pri vseh 10 strelih na divjad (pri katerih sem bil zraven) vedno obilna krvna sled, tako da ni treba psa klicatbiggrin
Tudi sam bom začel uporabljati to municijo, ko postrelim staro.

Deerhunter
3. June 2013, 09:28
Včeraj zvečer je bil Oryx spet v akciji, tokrat sem uplenil lanščaka gumbarja. Nekaj potplutb, kar velika izstopna rana, padec v ognju. Nekaj takega, kar so vsi opisovali že preden sem šel v nakup, tako da nič pretresljivega.

Žamot
4. August 2013, 13:05
Za ogledat si po kosilu. :icon_wink:
http://www.youtube.com/watch?v=2TDMxDcGEGc

Deerhunter
19. August 2013, 10:11
Tretji preizkus Oryx streliva v kal. 30-06, 11,7g, pričakovan rezultat, Srnjak 2+ je ob strelu za plečko padel v ognju, na strani, kjer je krogla vstopila precejšnje potplutbe, na drugi strani pa precej poškodb mesa, ker je krogla prijela plečko. Bom videl jeseni kaj bo ob uplenitvi mladiča. Zaenkrat lahko rečem, da v kolikor bi jagal samo srnjad je krogla premočna. Glede na to da puško uporabljam tudi na zimskih pogonih na divje prašiče ter da mi ob čakanju lahko pridejo tudi d. prašiči in jelenjad, bom zaenkrat ostal pri tej malce bolj razbijaški krogli, ker raje vržem kak kilogram mesa stran pri srnjadi, kot da mi še kdaj smrtno zadeti prašiči tekajo po gozdu kot da sploh niso zadeti.

Deerhunter
7. March 2014, 20:56
No pa da zaključim tole zgodbico o Oryxu, ker sem o tem ravno pisal v temi o Naturalisu, pa sem se spomnil na to. Kot četrti kos z Normo Oryx 30-06, 11,7g,sem lani uplenil srno mladico. Strel je bil šolski za plečko, pobeg pa okoli 30 m do roba hoste, krvna sled pa kar dobra. Zmotilo me je to, da sem že na nastrelu zavohal vsebino črevesja, kljub temu da sploh ni bilo zadeto v črevesje. Seveda sem ob iztrebljenju ugotovil, da je ponovno popokalo črevesje. Zato se jeseni nisem več upal jagati mladičev srnjadi s tem nabojem. Sem pa iz "firbca" vzel na jago kombinirko 7×57R/12, za katero imam tudi Normo Oryx, 10,1g. Ker je krogla manjša in počasnejša me je zanimalo kakšna bo razlika. Pa je bilo še slabše, mladič, zadet za plečko, je zadetek spet odnesel okoli 50m v grmovje, krvne sledi pa sploh našel nisem, tako da sem imel kar nekaj dela, da sem ga našel. Spet pa je razneslo želodec in krogla je za sabo potegnila ven velik del črevesja. Tako sem na koncu opustil ta naboj za srnjad, ga imam le še za pogone na prašiče, saj so hude notranje poškodbe zaželjene pri slabših strelih, da komad čim lažje poiščemo. Letos bom pa sezono odprl z Lapuo, le da še ne vem ali z Mego ali z Naturalisom.
Naj povem, da sem tudi pri obeh srnjakih 2+ katera sem uplenil že lani poleti, kljub šolskemu zadetku, zaradi pokanja črevesja ob zadetku, onesnažil meso. Pa temu takrat nisem posvečal pozornosti, saj sem mislil, da je zadeva slučajna. Žal se je kasneje izkazalo, da se to zgodi pri skoraj vsakem kosu.
Za konec bi rekel še tole, da Oryx ne priporočam za odstrel srnjadi, bolj primeren je za težjo divjad in za lov na divje prašiče. Vendar pa na pogonih zna krogla ob strelu v gosto zelo spremeniti smer.