PDA

View Full Version : Repetirka ali kombinirka?



Ganges
13. December 2007, 10:33
http://lov.mojforum.si/lov-about1153-0-asc-15.html


Če bi se morali odločati med repetirko in kombinirko, za katero bi se odločili, pa zakaj!


Repetirko!

Zakaj? Zato, ker ko greš na lov na veliko divjad, šiber ne rabiš. Predvsem zato, ker če čakaš jelena, srnjaka, gamsa, srno..., ne boš streljal šoje, lisice kune...

To je moje osebno mnenje.

Lepo pozdravljen.


Šibre potrebuješ za premikajočo malo divjad, zato pa rabiš veliko zorno polje, bodisi da nimaš daljnogleda, ali rdečo piko ali pa kakšen največ 1,5-6x42. Če streljaš na premikajočo divjad je en strel dostikrat premalo.
Tako da kombinirka (polrisanica) ni dobra šibrenica.
Dve cevi morata biti nekako vpeti, če sta trdo vpeti, pride pri večih zaporednih strelih do premika zadetka. Ponoven strel zahteva ročno basanje puške. Z vajo je lahko to presenetljivo hitro, a še vedno dosti počasneje kot repetiranje. Tako da kombinirka (polrisanica) ni dobra risanica.
Kaj potrebuješ, risanico ali šibrenico?


Jaz sem absolutno za repetirko. Edina dilema je lov na lisice. Takrat nikoli ne vem kaj naj vzamem sabo. Po izkušnjah bi rekel, da šibernico in Vepra z 223. :D


Moje mnenje je tako,da odvisno,kaj imaš v lovišču.Če imaš pretežno srnjad in prašiče je uredu tudi kombinirka,kajti ko greš na srnjaka,ti lahko na blizu priteče lisička in jo lahko s šibrami pobereš,na srnjad pa ponavadi zadostuje en strel.Ko pa greš na prašiče ,oziroma pogon pa lahko v šibreno cev vstaviš idealko,tako da ,...Pa tudi drugi strel je še čisto uredu,ne glede na odklon!


Jaz sem si prvo puško kupil kombinirko pa sem zelo zadovoljen. Če grem naprimer čakat srnjad in če pride lisica jo lahko ustrelim z šibrami. Letos pa sem si kupil še repetirko ki jo imam namen uporablat za gamse, jelena in srnjaka.
Moje menje je če imaš obe puški je še najbolje potem pa vzameš tisto ki jo rabiš (domov pa prideš praznih rok) :P :lol: :lol:


Če imaš samo eno puško, potem bi se jaz odločil za kombinirko, saj lahko z njo jagaš vse, posebno za skupne love, lahko ustreliš čisto vse kar pride, od zajca do jelena, za prašiče pa dodaš še breneko. Jaz sem s starim čehom streljal do 120 m(7x57) in vse je padlo. Sem pa kasneje nabavil repetirko, ki jo imam za srnjad in jelenjad, v jeseni ko piršam pa še vedno najraje vzamem kombinirko, za kakšno vrano ali šojo.


Vzemi repetirko,ker do 2000e ne boš dobil dobre kombinirke.Pa če si dober strelec z repetirko šoja in vrana prav tako padeta :wink:


RWS si pa car,pomožnosti naj vrano ali srako strelja kje na vrhu drevesa,da bo krogla letela v nedogled!Mislim, da ti je teohafy pravilno povedal!Pa po možnosti si še menjalne cevi nabaviš.


Če bi ostal samo na eni puški, potem ni nobenega dvoma, da bi se odločil za kombinirko. Pred trideset leti sem z njo tudi začel. Včasih je bilo normalno, da se začne z bokarico. Potem ko se jage malo navadiš in umiriš začetno strast, pa nabaviš še repetirko. Poznam veliko lovcev, ki zelo uspešno celo življenje jagajo samo s češko bokarico. Se pač navadiš, da imaš samo po en naboj in temu prilagodiš svoje streljanje. Repetirka neizkušenega začetnika nehote navaja k nepremišljenemu streljanju. Lovski uspeh pa ni odvisen niti od tipa, še manj pa od cene lovske puške. Ali če bi rekli drugače: "Boja ne bije svetlo orožje, ampak srca junaška." Prepričanje, da se z bokarico ne da tako dobro zadeti z risano cevjo, kot z repetirko pa je zmotno. Vsaka solidno vzdrževana češka bokarica, daje v rokah dobrega strelca cca. 3 cm raztrosni krog zadetkov na 100m. Če si s tako puško ne upate ustreliti na bolj daleč, potem problem ni v puški. Danes je pač moda, da pripravniki začnejo jagati gumbarje z repetirkami kal. 30-06 ali vsaj 7x64. Samo, če vsi skačejo z mosta, še ne pomeni, da je to dobro! 8)


Tudi sam sem začel z kombinirko, najprej z mentorjevo potem pa s svojo, ko sem pa nedolgo nazaj nabavil repetirko pa samo z njo še jagam tako da razmišljam ali je sploh smiselno imeti obe puški, saj mi repetirka popolnoma zadostuje in zadovoljuje vse moje potrebe. :?


Bobo, fajn si tole povedu :)
Naj vam še jaz povem en primer. Moj oče ima tud ta staro češko bokarico, na njej swarovca 6x42, v omari pa skoraj nerabljen suhlov driling z enakim daljnogledom, pa vam povem da je ne more prehvalit, je ne zamenja za nobeno drugo puško. Z njo je uplenil vse jelene, muflone, prašiče in ostalo visoko divjad (pa ne malo),za driling pa prav da naj kar počiva, da bo še prišel njegov čas :wink:


Glede kombinirke in repetirke-moj ata ima straro češko bokarico 7x57R/12 in je z njo na enem pogonu(cca. 2 uri)ustrelil 6 prašičev medtem ko ostali z nekimi blaserji in ne vem čem še niso pobrali tudi enega ne!


:lol: :lol: Je mel srečo,da je stal na prvem štantu in ni spustil nič več naprej :lol: :lol: :lol:

lp


Streljal je pa sedem krat-enkrat je popravljal (4 krogle,3 idealke)


nisi napisal kakih prašičev.
pri nas jih mormo skoraj zvagat preden ga ustreliš,tak da glede pušk (kaka kermu paše-tak ko pa ženska;vsi bi meli vse problem pa nastane pri vzdrževanju) :D :lol: :lol: :D


Če hočeš vedet o kilah ni mel noben manj kot 40kg(ozimci) :wink:


Jaz že kar nekaj let s sabo nosim trocevko, ki je moja edina puška, pa tudi v bodoče ne bo nič drugače. Je idealna za vse oblike lova - razen za pogon na prašiče, kjer se pač zadovoljim z enim (prašičem). V podzavesti vem, da imam na razpolago en sam krogelni naboj in se pri strelu bolj potrudim. Nasprotno včasih kolegi v zavedanju, da imajo poln okvir nabojev, streljajo bolj površno, rezultat pa je isti, včasih pa še slabši. Če so v šibrenih ceveh idealke je možno streljati trikrat, potem pa traja kar nekaj časa, da se naboji zamenjajo.
Moja priljubljena lovina so lisice in kune, zato se velikokrat ugrejejo šibrene cevi. Krogla je sicer zelo natančna, med drugim se lahko pohvalim z odstrelom lisice na 240 m. Pa tudi vložna cev .22WMR mi pride prav, po potrebi jo hitro odvijem tudi med samim lovom in imam tako en šibreni naboj več. Tako imam v eni puški možnih več različnih kombinacij za različne oblike lova.
Razmišljal sem tudi o repetirki in bil skoraj že odločen, da si jo kupim, pa sem si nazadnje premislil. Tistih nekaj pogonov na prašiče letno je premalo za repetirko. Itak pa tudi na vsakem ne pridem do strela, zelo redke pa so situacije, da bi lahko streljal večkrat. Po drugi strani pa bi se moral prilagajati dvema puškama, svoje trocevke pa sem navajen, saj je že skoraj "zrasla" z mano.


Se strinjam z vsem napisanim.
Tudi jaz odkar imam driling zanemarjam karabinko, ki sem si jo "prislužil" med počitniškim delom.


Jaz trocevke ne zamenjam za nobeno drugo flinto!
To je res odlična zadevca :wink:


Koliko je težka tricevka?


Hmm,kaka je pa cena večcevk-precejšnja.Kot prvo puško mislim sam nabaviti repetirko in rajši dražji daljnogled.Bi večcevko, vendar se mi ne bo izšlo finančno:(


Dobiš rabljeno - super ohranjeno za 1000€.


trocevka ali driling je zelo fajn puška, samo jaz nisem ravno pristaš te puške. Se mi zdi predraga in tudi pretežka, vsaj za moja leta, drugače pa je super, sem imel priložnost z njo že tudi jagat. Jaz osebno prisegam na dober karabin z dobro montažo in strelnim. Pa brez zamere drilingarjem.


repetirko, ker imas moznost imet vec patron na enkrat in samo eno cev.
z raliko od kombinirke pa imas dve tezki cevi in en patron za veliko divjad ali en patron za malo divjad.
poleg tega pa so mi repetirke bolj vsec.
drugi zakaj pa je ta, da s streljnim daljnogledom imas veliko razliko med osjo daljnogleda in osjo cevi, s katero streljas, ki je v novih modelih, spodnja cev in torej imas se vecjo razdaljo med osmi.
to je osebno mnenje!
lep pozdrav

Trotovšek Tomaž
12. January 2008, 23:06
Če imaš namen imeti samo eno puško, potem mora biti kombinirka, če ne pa obvezno repetirka! Pri meni je tako, da skozi celo leto posamezno jagam s karabinom, v jeseni na skupni lov pa obvezno vzamen bokarco! Po zimi ko čakam lisice, vedno čakam z bokarco (krogla/šrot), čeprav imam doma menjalne cevi šrot/šrot ter hamerles! Je tako kot ugotavljajo moji predhodniki, tisto puško na katero se navadis s tisto jagas! Druge pa ležijo, ali pa počivajo v omari!!!

Kolovski
29. May 2008, 15:17
No, mam ene par vprašanj!

Pred jesenjo imam namen kupit bokarico. Imel bi jo za univerzialno puško, saj karabina nimam oz. ga je na souporabo od brata. Ta puška bo samo moja, poleg nje imam še šrotarico 12/12.
Nagibam se na kaliber 8x57/16 ali 8X57/12 (če 12 sploh obstaja:icon_lol:). Pri nas se jaga vse od visoke divjadi, od srnjadi, jelenjadi, gamsov, do div. prašičev. Zanimajo me vaša mnenja, kaj menite o kalibru? Kupil bi rabljeno, saj za študentski žep je nova kar predraga. Kako je z montažami za red dot in daljnogled? Če ne bo šlo drugače, bi kupil variabilca (1,25x ne vem koliko)... da ga imam za pogone in lov na zalaz oz. čakanje?

Hvala za mnenja!

detel
29. May 2008, 19:38
Predlagam ti kaliber 7X65R/12 ali 16, ker imaš vso divjad. Kar se tiče optike pa recimo 1,5-6X40 ali 44....

detel
29. May 2008, 19:46
No pa še to. Tudi moj fotr ima kombinirko. Meni niso všeč. So mi preveč okorne in težke. Poleti lovim z repetirko, jeseni jo menjam z repetirko...lahko in okretno. Polavtomatke bi takoj prepovedal za lov !!!!!!!

VETER Z URŠLE
29. May 2008, 20:35
se strinjam z detlom, 7x65R
univerzalen kaliber.
kar se pa glede optike tiče si pa nabavi suhl ali swenk montažo pa oba dalnogleda.... npr. leopold strelni dalnogled..
aim poin .....red dot
glede cene se pa lahko pogovoriva prek zasebnih sporočil.....

germak
29. May 2008, 21:15
kak je pa s kalibrom 7x57r?

andrej win
29. May 2008, 21:24
Sej tud 7x57r ni slab,ampak kot smo ze tolikokrat povedal,mal rezerve nic ne skodje. 65-ka je samo mal bolj nabasan:icon_wink:

lp

dolgin
30. May 2008, 06:35
Meni pa 65 ni všeč patron:icon_twisted:
Ti kar po 8x57 skoč,ni boljšga za našo jago! Nej te ne skrbi zarad razdalje pr strelu - itak se vse tako zaraša da boš mel samo še piko na puški,brez daljnogleda:icon_evil::icon_twisted:
Za montažo pa Leopold QR,,al pa, če si mal bolj pr €€€€ EAW,MAK....

Lisjak
30. May 2008, 09:30
Sam sem 8 let intenzivno lovil s 7X57R/16 in sem bil s puško zelo zadovoljen, nikdar me ni pustila na cedilu (od jelenjadi, gamsa, muflona, pujsa, lisico). Edino, če je strelec zamočil. Pobral sem vse in nič s psom iskal. Sedaj sem prestavil na 7X65R/12, deloma zaradi kalibra, deloma pa zaradi bokarice same, saj sem dokaj ugodno kupil boroveljsko, ki je pač malo drugačna od čeha, kakšne primerjave iz izkušenj še ne morem dat, saj sem z njo uplenil šele 2 lanščaka. Edino kar me je na čehu motilo je bil malo bolj šibak šrot. Kar se tiče pa grmovja, je pa tako, če se gremo resno etiko je 7X57 čez glavo, če pa misliš po grmoju pokat, se ti bo zgodilo tud, da boš z 8X57 iskal...Pa še to za študentski žep se ti najbolj splača čeha, ne bo ti ga škoda, ugoden in zanesljiv je, pa naj pravijo kar hočejo. Naj ti še mugo pove, ima dost podobno lovišče kot je vaše, njegov stric je vse pujse s čehom 7X57 pobral (pa jih je mnogo)...To je moje, študentsko mnenje!
LP
p.s. Bokarice ne menjam za noben karabin, sploh pa ne jeseni in pozimi.

Deerhunter
30. May 2008, 09:51
Oba tipa pušk, karabin in kombinirka sta lovsko uporabna. Vsaka ima svoje prednosti in slabosti. Samo od lovca je odvisno kaj ima raje in kaj mu je bolj všeč. Jaz osebno zaradi ene lisice ali dveh ne bi nosil celo leto dve cevi po lovišču.

trma
30. May 2008, 11:38
Oba tipa pušk, karabin in kombinirka sta lovsko uporabna. Vsaka ima svoje prednosti in slabosti. Samo od lovca je odvisno kaj ima raje in kaj mu je bolj všeč. Jaz osebno zaradi ene lisice ali dveh ne bi nosil celo leto dve cevi po lovišču.

Se strinajm s DEERHUNTERJEM. Sam sem imel češko kombinirko 7x57R/12, zame pretežka puška s katero sem uplenil kar nekaj divjadi in tudi nekaj zgrešil. Enostavno puška, katera ni po mojem okusu. Kolega pa jo ne da za nobeden denar proč.

pač stvar okusa.

lp

andrej win
30. May 2008, 12:55
Se strinajm s DEERHUNTERJEM. Sam sem imel češko kombinirko 7x57R/12, zame pretežka puška s katero sem uplenil kar nekaj divjadi in tudi nekaj zgrešil. Enostavno puška, katera ni po mojem okusu. Kolega pa jo ne da za nobeden denar proč.



ojoj fantje,da pa bokaric ne morte za seboj po loviscu "vlečt",je pa res mal "sramotno"...ka smo deci,al nismo??:icon_biggrin:
kaj pa pol ce slucajno kej poknes,poklices soseda,da ti pride pobrat plen:icon_wink:

Mal heca,pa vendar....za moje pojme se še vedno z tezjo pusko boljse ustreli kot z kaksno lazjo,moje mnenje:icon_redface:

Ravne rore z lahkimi in tezkimi:icon_twisted:

lp

rws
31. May 2008, 22:11
Pravijo, da puška mora met svojo težo, pa da se z lahko ne da tako dobro ustrelit, js sm jim pa že večkrat dokazal, da temu ni tako.Moja flinta ima z daljnogledom vred 3.3kg, torej krepko manj kot kakšna češka bokarca in podobno.Prilagam sliko, tako da lahko debato glede teže pušk zaključimo:icon_wink:
http://www.moj-album.com/slike/1511738/wXyOOlUDDUWsh9KW.v.jpg
(streljano s 308win, 8,4gram.Na sliki so 3 streli, pa saj se vidi.)
Se opravičujem, moj post rahlo spada tudi v temo preciznost risanic,pardon!

andrej win
31. May 2008, 22:58
ojoj fantje,da pa bokaric ne morte za seboj po loviscu "vlečt",je pa res mal "sramotno"...ka smo deci,al nismo??:icon_biggrin:

....za moje pojme se še vedno z tezjo pusko boljse ustreli kot z kaksno lazjo,moje mnenje:icon_redface:

....moje mnenje....tule zgoraj pise,ce pa ti tko ustrelis,pol pa tak dobr,js pac z lazjo ne tko dobr...
vse pise..:icon_redface::icon_evil:

lp

rws
31. May 2008, 23:07
ja, bi pa napisal, da ti ne ustreliš z lahko dobro, ne pa da se ne da ustreliti po tvoje:icon_wink:....pa dobro, saj ni važno, glavno da je v tarči:icon_wink:

trma
1. June 2008, 21:58
Pravijo, da puška mora met svojo težo, pa da se z lahko ne da tako dobro ustrelit, js sm jim pa že večkrat dokazal, da temu ni tako.Moja flinta ima z daljnogledom vred 3.3kg, torej krepko manj kot kakšna češka bokarca in podobno.Prilagam sliko, tako da lahko debato glede teže pušk zaključimo:icon_wink:
http://www.moj-album.com/slike/1511738/wXyOOlUDDUWsh9KW.v.jpg
(streljano s 308win, 8,4gram.Na sliki so 3 streli, pa saj se vidi.)
Se opravičujem, moj post rahlo spada tudi v temo preciznost risanic,pardon!

Se strinjam s tabo RWS, ko sem zgrešil srnjaka pred 3 leti s češko bokarico, v medalji, sem takoj šel v nabavo in kupil Manliherco light in sem prezadovoljen. Nekaterim pač odgovarja težja meni vsekakor lažja puška. Stari strelci povedo da ljudje imajo radi težje puške samo iz enega razloga, ker se bojijo odsuna,katerega težja puška vseekakor ima manj kot lažja.

jaz pravim sam da prileti tam kjer pomeriš:icon_lol:

pmarijan
22. October 2009, 15:40
Hm, bolj kot spremljam debato, bolj se mi zdi, da ni odveč (če si seveda lahko privoščiš), če imaš kar obe - repetirko in kombinirko.

Repetirko (čeravno eno v kal. 8x57IS že imam) bom nabavil v srednjem ali magnum kalibru (se še odločam po osebnem preferenčnem vrstnem redu med naslednjimi: .308W, 300WSM, .270W, .30-06Spr in 7RM), ker jo nameravam uporabljati tudi za strelska tekmovanja na srednjih razdaljah (v večini do 600m), občasno tudi do 1km. Seveda bo temu primerna tudi ostala oprema. Zraven bi nabavil še kombinirko-bokarico z vložno .22WMR cevjo in menjalnimi bock-šrot cevmi. Šrot bo sigurno v cal. 12, v kombinaciji z enim izmed kalibrov, naštetih po osebnem preferenčnem vrstnem redu (.308Win, .30-06Spr, 7X65, 9,3X74R ali 8x57JRS). Gledam nekaj v razredu Sabatti (http://www.sabatti.it/eng/framesetsovrapposticannemiste.htm) ali F.A.I.R. (http://www.fair.it/eng/combi.html#) Slednjo sem zasledil pri Postonjskem trgovcu z orožjem, in sicer model Leisure Combi v kal .30-06 / 12/76.

Vprašanje Vam, dragi poznavalci - čeravno morda malce izven teme:icon_redface:, pa vendar:icon_wink::
Če bi bili v enaki dilemi in bi se odločali med zgoraj naštetimi kalibri in bi kupovali oboje - tako repetirko, kot kombinirko, pa ne glede na to, katera divjad vse je v domačem lovišču - glejmo širše (recimo Europa) - za katera kalibra v teh dveh kombinacijah bi se odločili (lahko tudi na ZS, če menite, da bi bilo tako bolje)?

Aja - EDIT: Nekdo mi je nekoč svetoval, da naj kupujem enake - vendar moderne - kalibre, da ni težav z municijo. Glede na to, da sam polnim naboje, pa le-teh ne bi smelo biti!?. :icon_confused::icon_wink:

Hvala za odgovore in LP-MP

Brlogar
22. October 2009, 15:55
Tale FAIR se tudi meni dopade. Kar se pa kalibra tiče, jaz bi vzel 30-06 / 12.

Tudi iz razlogov, ki jih lepo opisuje Othmar. (http://outdoorswithothmarvohringer.blogspot.com/2006/03/product-review-3006-best-cartridge.html)

jancar
23. October 2009, 07:32
- repetirko in kombinirko

.30-06 ter .30-06/12:icon_wink:

rws
23. October 2009, 12:22
308win/20-76 oba troje:icon_wink:
za tiste ki jim je pa 308 prešvoh, se pa dobi federal nosler partition high energy patron, pa je problem rešen:icon_smile:

De_Tomaso
23. October 2009, 13:23
30-06 bo na tekmovanjih do 600m brca mimo (to omenjam zgolj zato, ker se nekje piše o tekmovanjih). Tako, da če že med temi kalibri, potem raje .308 ali 270/300wsm.

Kolovski
23. October 2009, 13:24
Jest sm za 8x57JRS/12-76 bokarico, pa 30.06 karabin.

Kolk pa pride bokarica v tem kalibru (8x57JRS/12-76)?

pmarijan
23. October 2009, 15:35
...Kolk pa pride bokarica v tem kalibru (8x57JRS/12-76)?

Če sprašuješ za F.A.I.R. so cene za vse aktualne kombinacije kalibrov enake - cenovna razlika je lahko v izbranem kopitu in dodatnem naprožilu + dodatne menjalne cevi,...:icon_wink:

...kot sem omenil - šrot 12/76 v kombinaciji z rep. - najbolj mi "diši" (predvsem zaradi širokega izbora krogel) naboj v kalibru .30 (ali .308W+.30-06Spr, ali .300WSM+.308W ali pa .300WSM+.30-06Spr)...:icon_redface:

jazbec
23. October 2009, 21:16
Pozabil si še na odlično 30.R Blaser

rws
24. October 2009, 10:40
pa da ne pozabimo na odličnega 300 rem ultra magnum:icon_exclaim:...drugače pa kot pravim, v 308win najdeš vse kar za naše eu gozdove potrebuješ:icon_wink:natančen za tarčo je pa sigurno med temi kalibri najbolj.

ostrostrelec.pero
24. October 2009, 11:04
Da še jaz povem svoje mnenje. Če bom še kdaj kupoval risanico za splošno uporabo bo zopet 308. To je puška za "vikat". Je vsesplošno uporabna. Z njo tekmujem in jagam. Imam pa glede "kombinirk" eno svoje načelo, vsaka cev svoje kopito, in tega se držim kot pijanec plota. Da povem še to v hvalo risanici 308. Predvčerajšnim sem streljal mladiča in srno in sem v 5 sekundah odal 3 strele na cca. 70-80 metrov in vsi trije so bili čista 10.

karel
24. October 2009, 11:42
"...Predvčerajšnim sem streljal mladiča in srno in sem v 5 sekundah odal 3 strele na cca. 70-80 metrov in vsi trije so bili čista 10."
Sem prav razumel - bila sta 2 mladiča in ena srna?
Če ni bilo tako, potem je bil en strel za preizkus in dva za oceno. :icon_wink:

ostrostrelec.pero
24. October 2009, 13:24
Prjatu ni bilo tako. Po prvem strelu na mladiča mi enostavno ni nič nakazal zadetka. Potem sem pa videl da sta bila en zraven druzga.

1248
24. October 2009, 17:08
Se pridružujem mnenju 308 Win je zakon. Dobiš kakršno koli kroglo od FMJ vojaških, ki so zastonj, do preciznih HPBT. Vmes pa še vse lovske, ki si jih človek zaželi. Imam karabin z varmint cevjo v tem kalibru.Včasih sem streljal z njim na tekmah in ga ne bi zamenjal. Z daljnogledom tehta okoli 7 kg, ampak za na prežo in daljši strel je zakon.
Za mojo kombinirko(7x65R, 12) nimam matrice za filanje nabojev, ker jo dela samo RCBS, sam pa imam vse ostale matrice in prešo od Lee-ja. Sicer pa kolikor strelam iz nje imam nabojev do smrti dovolj. Edino izgled je bolj "lovsko".

LP G.

Brlogar
24. October 2009, 18:34
Se pridružujem mnenju 308 Win je zakon. Dobiš kakršno koli kroglo od FMJ vojaških, ki so zastonj, do preciznih HPBT. Vmes pa še vse lovske, ki si jih človek zaželi. Imam karabin z varmint cevjo v tem kalibru.Včasih sem streljal z njim na tekmah in ga ne bi zamenjal. Z daljnogledom tehta okoli 7 kg, ampak za na prežo in daljši strel je zakon.
Za mojo kombinirko(7x65R, 12) nimam matrice za filanje nabojev, ker jo dela samo RCBS, sam pa imam vse ostale matrice in prešo od Lee-ja. Sicer pa kolikor strelam iz nje imam nabojev do smrti dovolj. Edino izgled je bolj "lovsko".

LP G.

Kaj pa če bo kdaj treba medota :)

Krpan
24. October 2009, 19:07
Kaj pa če bo kdaj treba medota :)

11,7 gramska(180 grainov) krogla če hitrost, na 100 metrih, ne pade pod 716m/s popolnoma zadošča zakonu tudi za medveda.

Za to zahtevo pa je na voljo precej različnih nabojev.

jereb
27. October 2009, 22:57
Glede na to, da želo pmarjan mnenje za repetirko in kombinirko, bi se jaz na njegovem mestu odločil za .308 (pravi da tudi za tekmovanja) in 12/ 9,3x74R.
Tako pokriješ vse do debelokožcev, če te zanese širše ali če boš kot lovec-turist ali gost ustrelil na velikega medveda, merjasca ali losa ...

Sam dveh pušk v podobnih kalibrih ne bi imel, zato taka razlika.

Seveda je to le moje mnenje.

De_Tomaso
28. October 2009, 06:32
9,3x74R je primeren samo za srnjad in nič drugega. Že če pride divji prašič je strel s tem kalibrom bolj tako-tako in ne vem, zakaj bi si ga kdo želel v kombinirki.

pikolis1980
28. October 2009, 06:38
9,3x74R je primeren samo za srnjad in nič drugega. Že če pride divji prašič je strel s tem kalibrom bolj tako-tako in ne vem, zakaj bi si ga kdo želel v kombinirki.

pomoje se ti malo motis ta kaliber je idealen za tezjo divjat,edino ce sem ga zamenal za 9,3x72r

capra ibex
28. October 2009, 07:18
9,3x74R je primeren samo za srnjad .

Pomoje tud misli 9,3x72R. Bi lahko rekli da je za srnjad komaj še primeren. :icon_twisted:

5436

muzikant
28. October 2009, 08:35
9,3x74R je primeren samo za srnjad in nič drugega. Že če pride divji prašič je strel s tem kalibrom bolj tako-tako in ne vem, zakaj bi si ga kdo želel v kombinirki.


Brača Srbi pravijo temu kalibru "ledeni či?a", ker vse kar zadeneš zmrzne na mestu. Primeren je predvsem za težko divjad, na srnjadi pa s primerno kroglo in primernim zadetkom ne pušča skoraj nobenih podpludb.

jereb
28. October 2009, 22:01
So že odgovorili. Tudi na skupnih lovih, kjer je dosti zaraščenega pride prav ta 9,3 in tako kot je rečeno 74R in ne 72R. Drugače pa je tudi uporaben v Afriki ...

tikkat3
29. October 2009, 07:57
Kaliber 9.3x74R se vedno bolj prijemlje v prelamačah (sploh v express puškah). Kot je povedal kolega pred mano, vedno več je zaraščenega terena, ta krogla je pa zaradi svoje teže dosti manj občutljiva na morebitne ovire med letom, kot pri kakšnem manjšem kalibru.

De_Tomaso
29. October 2009, 08:28
72r sem mislil, sem posipam s pepelom in opravičujem.

ANDIGS
15. February 2010, 07:35
Sem začetnik in bom v kratkem nabavljal puško.Zaenkrat seveda samo eno.V revirju,kamor sem dodeljen imamo v glavnem srnjad,lisice,zajce,vrane...Sicer so v lovišču tudi prašiči,letos so se pojavili tudi mufloni.Ker se bom v glavnem srečeval z srnadjo,lisicami in zajci sem se potihem že odločil za češko kombinirko(upam da pravilno,na izbor je vplivala tudi cena in debata v forumu).Vprašal bi še,ali naj iščem puško z menjalnimi cevmi ,ali je dovolj le krogla/šibre.
Vem,da sem postavil že večkrat prežvečeno vprašanje,pa vseeno hvala za nasvete.
L.p.Andi

jancar
15. February 2010, 07:49
Krogla/šrot + menjalne obvezno za skupne love v jeseni,
pa še za trening golobi prov pride:icon_wink:

ZR7
15. February 2010, 07:52
...Vprašal bi še,ali naj iščem puško z menjalnimi cevmi ,ali je dovolj le krogla/šibre.


Namesto menjalnih cevi, verjetno misliš šibre/šibre, si raje kupi za podoben ali celo manjši denar še eno šrotarco. Morebiti tako, da jo boš lahko uporabljal tudi za strelišče na glinaste golobe. S tem boš manj uničeval kombinirko in boš imel lažjo puško za poljski lov in strelišče.

ben1
15. February 2010, 08:07
Pomoje ne bo nič narobe če jo vzameš z menjalnimi cevmi saj zaradi tistih parih lisic in zajcev ne bo nobene škode na puški.
Kakšen kaliber boš uzel???

ZR7
15. February 2010, 08:49
Pomoje ne bo nič narobe če jo vzameš z menjalnimi cevmi saj zaradi tistih parih lisic in zajcev ne bo nobene škode na puški.
Kakšen kaliber boš uzel???

Kaj pa račke? Pa mnogo večja teža kombinirke napram lažje šibrenice?
Kombinirka je super za jesenske love, ko ne veš ali boš naletel na srnjad, ki jo še loviš, ali pa lisičko, mogoče perjad...
Za sam lov na race in zajca pa je šibrenica zakon in vlačiti takrat težko čehinjo s samo enim šibrenim strelom s seboj ...
No, kakor hočeš, mnenj imaš več.

ben1
15. February 2010, 09:43
Ja sej če maš zraven kombinirke dobiš še menjalne cevi šibre/šibre še ene puške ne rabiš.

ZR7
15. February 2010, 10:03
Ja sej če maš zraven kombinirke dobiš še menjalne cevi šibre/šibre še ene puške ne rabiš.

Namesto tistega preklapljanja cevi in praskanja po bronuri imam raje šrotarco posebej. Praktično jemlje v omari enako prostora kot menjalne cevi. Tudi v orožnem listu mora biti isto vpisano, le na drugih straneh. Kaj profitiraš? Pa ponavadi dobiš za tisto ceno kolikor so menjalne cevi čisto solidno šibrenico.
Poznam jih že nekaj, ki so menjalne cevi prodali.

Mogoče pa je še najboljša varianta kakšen dober drilling?!

ben1
15. February 2010, 10:40
Mogoče pa je še najboljša varianta kakšen dober drilling?!


Tud ta opcija ni slaba če misliš imet samo eno puško.

detel
15. February 2010, 14:38
Kombinirke ne bom nikoli imel, ker ni za eno ne za drugo jago, je le kombinirka...... pa še težke so ponavadi .

mugo
15. February 2010, 14:59
Kombinirke ne bom nikoli imel, ker ni za eno ne za drugo jago, je le kombinirka...... pa še težke so ponavadi .

Si jo že preizkusil takole eno sezono?
Jaz je ne zamenjam za nič drugega, razen v redkih primerih. Sicer je to univerzalna puška, teže pa ne občutim, če lahko svojo rit nesem v hrib, pa še puško. Ni problem.

rws
15. February 2010, 15:40
Kombinirke ne bom nikoli imel, ker ni za eno ne za drugo jago, je le kombinirka...... pa še težke so ponavadi .

na souporabo imam očetovo kombinirko sabatti master light 243win/20, ne vem točne teže, je pa sigurno dosti lažja od večine karabinov. Ne vem zakaj kombinirana puška nebi bila uporabna? Mogoče edino za pogone, za individualno jago je pa glih tako uporabna, kot pa en karabin. Večinoma sicer lovim z repetirko, se mi je pa do zdaj samo enkrat pripetilo, da sem oddal 2 strela, pa še to zaradi bližine meje z drugo LD.

Za prvo puško je mogoče res boljša kombinirka.

pikolis28
15. February 2010, 16:43
driling je super zadevca mas vse v eni puski :icon_biggrin:.jaz ga imampa imam se karabin pa se srotarco in ti lahko povem da lovim samo z drilingom.

rws
15. February 2010, 17:04
driling je pa en kup železja:icon_wink:
za čakanje perfektn, za zalaz pa pogojno uporabn, vsaj zame.

pikolis28
15. February 2010, 17:24
driling je pa en kup železja:icon_wink:
za čakanje perfektn, za zalaz pa pogojno uporabn, vsaj zame.

mogoce zate

Tine
15. February 2010, 19:28
Sem začetnik in bom v kratkem nabavljal puško.Zaenkrat seveda samo eno.V revirju,kamor sem dodeljen imamo v glavnem srnjad,lisice,zajce,vrane...Sicer so v lovišču tudi prašiči,letos so se pojavili tudi mufloni.Ker se bom v glavnem srečeval z srnadjo,lisicami in zajci sem se potihem že odločil za češko kombinirko(upam da pravilno,na izbor je vplivala tudi cena in debata v forumu).Vprašal bi še,ali naj iščem puško z menjalnimi cevmi ,ali je dovolj le krogla/šibre.
Vem,da sem postavil že večkrat prežvečeno vprašanje,pa vseeno hvala za nasvete.
L.p.Andi

Sam sem tudi mlad jagr in sem imel podobne "probleme" kot ti. Sicer sem bolj navijal za repetirko a mi je oče svetoval nakup kombinirke. Poslušal pa sem ga, ker se mi je zdelo, da ima kar prav, da je kombinirka veliko bolj uporabna.:argue: Edino kar obžalujem je to, da sem se prehitel pri izbiri kalibra (vedno sem si želel 30-06 pa sem kupil sicer tudi odličnega 7x65R) in pa, da nisem počakal na kakšno z menjalnimi cevmi (šibre)...

Kar veselo po čehinjo, ker je odlična puškica. Je ne menjam več!

patriot
15. February 2010, 19:51
Če se že odločaš za kombinirko, ti priporočam Sabattija. Za moj okus lepši od čeha in predvsem lažja puškica. Morda v kalibru 308W/20 Mag. Tudi cenovno zelo ugodna.
Samo moje skromno mnenje.
Lp in dober pogled!

mugo
15. February 2010, 21:17
Samo sabatija ne, pozanm nekaj ljudi, ki jim je sabati delal same probleme.

mprimoz
15. February 2010, 21:39
Raje čehinjo kot Sabatti - imel slabe izkušnje.

Kolovski
15. February 2010, 21:46
Raje čehinjo kot Sabatti - imel slabe izkušnje.

Še raj pa mau našparej, pa en polizdelk kranjsk, al pa borovlsko... enkrat kupš, pa takrt ornk.

Hunter87
15. February 2010, 22:13
V souporabi imam zastavin karabin in pa sabatti bokarico, kupil pa sem si tudi staro dobro češko bokarico ZH324 (7x57-16) in sicer zadeva je bila praktično nerabljena bila je sejemski eksponat sicer to ni pomembno ampak vseeno.
hočem pa povedati da jagam samo s čehinjo ker je zame res super puška, prava delovna zadeva tako da karabina sploh ne pogrešam, kar se pa tiče sabatti-ja mi pa nekako ne potegne, preveč šminkerska.

če boš kupil češko bokarico ne boš falil, sicer ima pa vsak svoj okus.

rws
15. February 2010, 23:34
Ne vem kaj bi Sabatti delal take probleme? Pri naši hiši je že skor 15let, pa je v teh letih odletela samo igla, kar pa je za češke bokarice še bolj značilno.
Dosti raje bi imel Sabattija, kot pa čeha, je pa res da h kakemu bedancu bol paše čeh kot pa eleganten sabatti:icon_wink:...no ti novejši čehi so že dokaj za pogledat, stari čeh je pa kramp od krampa, je pa res da svoj posel opravlja tako kot je treba. Moti me tudi proženje pri teh čehih, brez naprožila je praktično neuporaben za natančne strele, al pa sm js prešvoh v prstu:icon_smile:

ZR7
16. February 2010, 07:35
...Moti me tudi proženje pri teh čehih, brez naprožila je praktično neuporaben za natančne strele, al pa sm js prešvoh v prstu:icon_smile:

Prešvoh si, prešvoh.:icon_twisted::icon_lol::icon_wink: Moja bivša čehinja je brez naprožila, pa sem kar lepo zadeval. Veper pa sedaj z njo in drugo optiko enajstke štepa. Je pa res, da naprožilo zelo olajša zadevo in je vsekakor priporočljiva reč.

Lisjak
16. February 2010, 08:34
Imel čeha (ZH 324 v kalibru 7x57/16) 7 let in z njo pojagal praktično vse. Puško so preizkušeno odlične. So zelo poceni in ne bo ti je škoda, če je boš malo opraskal, sploh če boš veliko lovil na zalaz ali pa boš v pogonih. Pa še malo mišic boš dobil, ker je malo težja. Priporočam nakup te puške. Sedaj sem šel na boroveljko, ki je res lepša, lažja a, če nisi polnih žepov, se kaj kmalu lahko malo posekiraš, ker jo tu in tam prej ali slej butneš. Boroveljke so več ali manj "šminkerske" puške, namenjene čakanju in bolj občasnemu lovu. Sam lovim praktično že vseh 10 let zgolj z bokarico in sem se je navadil. Je pa tako, da če ne misliš resno lovit lisice, je boljša izbira karabin, sploh če ti lisičja koža nič ne pomeni. Moje mnenje je, da za začetek si nabaviš čeha, ki te ne bo veliko stal, pri kakovosti ne boš zgrešil, potem pa boš sam videl, če ti puška ustreza ali ne, prodaš in zamenjaš jo lahko hitro.

detel
16. February 2010, 08:50
Kombinirka je le za individualno jago. Za fazane moraš imeti menjalne cevi, za pogone imaš samo eno kroglo. Baje, da čehinje izdajo včasih oba strela naenkrat. To se je pripetilo tudi meni :icon_confused:.

mugo
16. February 2010, 09:23
Kombinirka je le za individualno jago. Za fazane moraš imeti menjalne cevi, za pogone imaš samo eno kroglo. Baje, da čehinje izdajo včasih oba strela naenkrat. To se je pripetilo tudi meni :icon_confused:.

Za pogon na pujske imaš v šibreni cevi lahko idealko.
Glede proženja 2 strelov naenkrat je pa tako. Kolega je ravno zato in še nekaterih problemov prodal novo sabatijevo puško. Pri moji čehinji se mi je zgodilo le enkrat, ko je z njo streljal moj oče in je najprej stisnil naprožilo na krogli, potem pa je z naproženim mehanizmom za risano cev streljal s šibrami. In je počila še krogla. Drugače pa se mi to ne dogaja, še enkrat take situacije sicer nisem preizkušal. Nikoli nimam kar naproženo, če ne mislim takoj ustreliti iz risane cevi.
Loviti imam možnost z karabinkama 223 remi in 7 rem mag, pa v 99% lovim s češko bokarico 12/7*57R.

ANDIGS
16. February 2010, 10:25
Vsem se prav lepo zahvaljujem za odgovore in nasvete.Bom v začetku res nabavil kar češko kombinirko,kaliber pa bo tisti,ki bo v danem trenutku na voljo na trgu rabljenih pušk.
Od jeseni pa do januarja smo imeli 8 skupnih jag-pogonov.Samo na eni sta bila uplenjena manjša prašiča,oba s kombinirkami.Glede na število prašičev v našem lovišču,je že ena krogla za celo leto dovolj.
Lovski pozdrav,Andi.

pikolis28
16. February 2010, 11:46
Ne vem kaj bi Sabatti delal take probleme? Pri naši hiši je že skor 15let, pa je v teh letih odletela samo igla, kar pa je za češke bokarice še bolj značilno.
Dosti raje bi imel Sabattija, kot pa čeha, je pa res da h kakemu bedancu bol paše čeh kot pa eleganten sabatti:icon_wink:...no ti novejši čehi so že dokaj za pogledat, stari čeh je pa kramp od krampa, je pa res da svoj posel opravlja tako kot je treba. Moti me tudi proženje pri teh čehih, brez naprožila je praktično neuporaben za natančne strele, al pa sm js prešvoh v prstu:icon_smile:

jaz sem z ceinjo lovil dve leti in me ni nikoli pustila na cedilu dela ked urca ceprav sem bil brez naprozila

Bunny
16. February 2010, 12:24
Če lahko še jast svoje izkušnje s kombinirkami povem. Oče ima češko 7x57r/16 in mu je po nekaj letih(kupil jo je l.71) začelo z zadnjim (šibre) prožit obe cevi hkrati(z zadnjim petelinom si lahko prožil obe cevi z DVEMA proženjema). pa je dal h puškarju in mu je ta pobral en del mehanizma ven tako da proženje obeh cevi z zadnjim petelinom ni več mogoče(primer menjalne cevi - šibre). Od takrat ma mir pa tudi puške ne more prehvalit!!!!
Prav isti primer pa se je godil prijatelju in mu je puškar zamenjal prožilni mehanizen in dela kot urca, od takrat naprej njegova karabina ostaja konzervirana v omari.
O natančnosti pa nebi debatiral ker so to po mojem, za naše razmere v lovišču, zelo natančni stroji!!

rws
16. February 2010, 13:33
dejstvo je, da pri teh robustnih puškah kaj drugega že nima it narobe, kot pa kaj v mehanizmu, je pa že to dovolj. V naši ld ima veliko lovcev češke kombinirke, in večina od teh je že menjala iglo.
Še to, a čehi poznajo sam 7x57r in 7x65r, opravičujem se, možnost sem imel videt eno v 243win!(pomoje je bil kitajski ponaradeh čeha:icon_wink:)
Glede natančnosti sabatti prav nič ne zaostaja za čehom.Edino kar je slabše pri sabattiju, da se cev prej zagreje, vsi vemo zakaj:icon_wink:

http://s8.mojalbum.com/lov-foto_1511738_1511740_15945667.jpg

pmarijan
16. February 2010, 16:56
Če kupuješ kombinirko, ima "daleč okoli znani" xxxxxxxxx trgovec z orožjem :icon_wink:v prodaji novo puško znamke FAIR - Leisure Combi, cal. .30-06/12/76 Mag, za malo denarja: 1.170,00 EUR:icon_biggrin: Ko sem jo držal v rokah, sem bil kar presenečen, kako je lahka - pojdi jo pogledat, če ti ni iz poti ali predaleč.:icon_wink:

rws
16. February 2010, 17:51
spet italijansko sranje:icon_wink:
z rizzinijevo(mislim da gre za isto firmo) trap puško sem že rokoval, in mi je bila kr všeč.

JAKAJEŽ
16. February 2010, 19:08
Vprejšnih postih pišete o proženju boeh strelov hkrati,če je puška naprožena in streljate z šibrami.
Ako je v puško ugrajeno originalno naprožilo in je puška naprožena ni možno izstreliti šiber,dokler se ne popusti naprožilo.
Kar se pa tiče pokanja igel je pa glavni vzrok,proženje puške na prazno.
Seveda govorim o čehu ZH.

lp

Deerhunter
16. February 2010, 19:16
Jaz imam karabin in kombinirko. Karabin uporabljam bolj za čakanje, medtem ko sem češko kombinirko ZH204 kupil za pogone ker je kratka in priročna pa tudi poceni in je ni škoda na na pogon. Lahko pa rečem, da se še vedno nisem odločil kaj je boljše za pogon. Tudi sam nisem vse do letos videl prašiča v našem lovišču pa sem pri lovcih zdaj 3 leto in sem bil mnenja da je krogla + eventuelno idealka povsem dovolj. Potem sem v enem mesecu dvakrat streljal s stojišča po pujsih in mi puška ni več tako všeč. Zakaj? Malo zato, ker je včasih zanesljiv strel samo s kroglo, se pravi lahko da pridejo pujsi malo bolj daleč in lahko na idealko pozabiš. Drugo je to, da se nikakor ne morem navadit na dva sprožilca :icon_lol: Lahko da imam samo jaz tak problem, ne vem, ampak mene zelo moti več sprožil na eni puški. V situaciji kar pozabim da moram po prvem strelu menjat sprožilec... Pri moji kombinirki me malo moti tudi varovalka, ki je na spodnji strani puške in jo moraš pred strelom poiskat, s tem pa izgubiš kako sekundo ali dve. Potem je še ta stvar, če veš da imaš na voljo samo en strel, eni zato bolje streljajo, ker se bolje skoncentrirajo na ta strel, drugi pa so toliko bolj živčni ker vejo da ne bo popravnega :icon_biggrin:
Lahko rečem samo še to, mi lahko to temo vlečemo v nedogled, na koncu je treba poizkusit, kako se stvar obnese v praksi. Enim je všeč eno, drugim drugo. Na koncu se mora vsak sam odločit kaj mu najbolj leži.



Vsem se prav lepo zahvaljujem za odgovore in nasvete.Bom v začetku res nabavil kar češko kombinirko,kaliber pa bo tisti,ki bo v danem trenutku na voljo na trgu rabljenih pušk.
Od jeseni pa do januarja smo imeli 8 skupnih jag-pogonov.Samo na eni sta bila uplenjena manjša prašiča,oba s kombinirkami.Glede na število prašičev v našem lovišču,je že ena krogla za celo leto dovolj.
Lovski pozdrav,Andi.

rikec
16. February 2010, 20:42
Jaz osebno imam dve puški. Za lov na srnjaka in divje prašiče ter jelenjad uporabljam kombinirano 7*57R/16, za lov na lisico pa rusko šibrenico. Imel sem srečo, da sem našel kombinirko iz Borovelj, ki je zelo lahka in res dobra za kakšen več urni zalaz. Šibrenica je za jesenske love na malo divjad več kot ugodna. Če potrebuješ puško za glinaste golobe ti ne priporočam da isto puško uporabljaš za na lov, ker so lovske izvedbe pušk manj vzdržljive in lahko hitreje pride do okvar. Dobra trap puška se dobi že tudi za 1500 eur, seveda odvisno kakšno kupuješ novo ali rabljeno. Češke puške niso slabe, italijanske (pa ne vse) tudi ne, čeprav ima vsake toliko kakšna od teh pušk takšne poporodne težave da glava boli... enako kot pri avtih.
Želim ti, da se boš dobro odločil in pametno kupil. Seveda pa se pridružujem mnenju enega od mojih predhodnikov, da je bolj pametno malo več dati za kakšen "gver" pa d aje ta res dober...
LP

teohafy
16. February 2010, 20:44
Če imaš staro čehinjo z idealko in kroglo pa priletijo prašiči, lahko čisto enostavno z zadnjim petelinom izstreliš najprej idealko potem pa kroglo. Ni nobenih problemov z dvema petelinoma :icon_wink: Pa tudi ko se je navadiš in če imaš krogle kje pri roki, se da presenetljivo hitro menjati naboje. Za prvo puško vsekakor priporočam kombinirko. Moj karabin večinoma počiva v omari od kar imam kombinirko.

dolgin
16. February 2010, 21:07
Potem sem v enem mesecu dvakrat streljal s stojišča po pujsih in mi puška ni več tako všeč. Zakaj? Malo zato, ker je včasih zanesljiv strel samo s kroglo, se pravi lahko da pridejo pujsi malo bolj daleč in lahko na idealko pozabiš. Drugo je to, da se nikakor ne morem navadit na dva sprožilca
Stvar navade! Svetujem ti,da se večkrat odpraviš na strelišče, si postaviš več tarč na različne razdalje in se streniraš. To je zgolj in samo stvar treninga,brez katerega boš tako in tako bolj slabo lovil. Ne si šparat tiste par nabojev za skupne jag,če slučajno pride pa takrat probaš...,zavedati se je treba, da imaš v rokah zadevo s katero se jemlje življenja,tko da je tukaj trening še kako na mestu! Ali si poskusil potem tudi s karabinom,da meniš da je kombinirka slaba?
Sicer pa je kombinirka za prvo puško zelo dobra rešitev. Res pa je,da je bolje,če si za "nizki" lov nabaviš dodatno šibrenico,po možnosti res tako s katero boš lahko streljal na g. golobe - tudi to je trening za lov.

lp

krduš
16. February 2010, 21:56
Eni hvalite kombinirke drugi karabin, vbistvu pa hvalite tisto ki Vam osebno bolj leži v rami in v katero bolj zaupate.

Kaj je boljši kombinirka al karabin je vbistvo samo stvar navade. Imam obe in lahko rečem, da se z eno ali drugo da odlično jagat. Če bi še enkrat bil na začetku in se moral odločiti za nakup puške pa bi si osebno izbral kombinirko. Veliko lovcev pa lete ne mara. Zato si vsak, ki si kupuje orožje naj kupi tisto, ki mu je všeč.
Bi pa vsem ki se odločajo za nakup lovske puške predlagal da si kupijo priznano orožje, po možnosti novo oziroma malo rabljeno od poznanih ljudi in tudi preizkusijo, da neboste v njo vložli več kot v novo. Sam sem kupil obe rabljeni v dobi enega leta za obe sem dal cca. tisoč eur. Vendar sta oba daljnogleda na puškah s časom ob intenzivnem lovu odpovedala. (zeiss jena), čeprav je bila vidlivost odlična in tudi navzven sta delovala še kot nova se je mosto zadetka vsakih par strelov spremenilo, prišlo je do prve zastrelitve, iskanja itd. Zato sem nabavil novo optiko za karabin, kar je za sabo potegnilo novo montažo, novo bronuro pa še novo kopito, če se že dela. Puška je sedaj kot nova, izredno natančta zaradi dobrega puškarja, da sem pa to dosego in dobil zaupanje v puško sem imel pa drago šolo.

Zato, kdor misli malo več kot deset nedelj v letu lovit, naj si raje kupi novo kvalitetno orožje in optiko skupaj s kvalitetno montažo. S tem pa ne trdim da je potrebno kupit najdražje, temveč kupite zaneslivo in natančno puško tudi ob več zaporednih strelih. Optiko, ki kljubuje vsem vremenskim razmeram, ohranja vidljivost v mraku in drži križ na mestu. Pa še motažo, ki se nikakor ne sme prestavlat. Danes je veliko različnih znamk na trgu, bi pa predlago da kupite tiste, ki ponujajo daljše dobe garancije, sploh optike.

Lep pozdrav.

Franc
17. February 2010, 10:34
Točno tako KRDUŠ,povedal si bistvo iz svoje drage prakse!

Deerhunter
17. February 2010, 12:00
Sploh nisem mnenja da je kombinirka slaba puška. Hotel sem samo povedat svoje izkušnje, v razmislek lovcem, ki je še niso uporabljali. Sicer sem s svojo kombinirko prvega prašiča tudi uspešno uplenil, ob drugi priložnosti sem zgrešil, pa pri tem puška ni imela kaj veliko zraven. Pujsi so me pač presenetili, saj vsi vemo da se na pogonih na pujse včasih vse odvije bolj na hitro. Hotel sem izpostavit, da če ti puška leži boš z njo veliko bolj uspešen, kot pa če ti dela preglavice in ti ne leži. Pa ni važno ali je kombinirka ali karabin, važno je samo katera ti dobro leži.
Vem tudi da stare čehinje kakršna je moja omogočajo proženje tako šibrene kot krogelne cevi na zadnji sprožilec. Nisem pa še sprobal in ne morem komentirat kako se obnese.
Tudi še nisem v situaciji ponovno polnil kombinirke. Sem pa dvakrat karabin in moram reči da sem prepričan da se s karabinom da hitreje in lažje napolnit cev. Mi je tudi v situacijah to uspelo zelo instinktivno in hitro, kot bi mignil.

Se pa vsekakor ne strinjam s komentarjem, da si naj mlad lovec kupi drago puško z dobro optiko. Sam sem za optiko in karabin dal 3000 €, pa sem bil vedno na brakadi samo živčen kje jo bom kaj poškodoval in nazadnje sem v brakadi res padel in naredil za 300 € škode, še preden sem jo sploh krstil. No zdaj je puška popravljena in krščena, ne vzamem jo pa nikamor drugam več, kot na prežo na srnjaka. Za v goščo za brakade pa imam staro čehinjo, s katero se tudi da dobro zadet, pa še poceni, lahka in kratka je in popolnoma vseeno je če jo še isti dan med padcem razbijem, saj si za tak denar kolikor stanejo stare čehinje lahko kupim drugo.

kuje
17. February 2010, 14:02
Saj obstajajo dobre puške(repetirke) v inox izvedbah s sintetičnim kopitom.Pa se ni potrebno sekirat,da boš kam z njo udaril:icon_wink:.Samo funkcionalnosti daš prednost pred tradicijo!!!

zlatorog
17. February 2010, 15:14
Saj obstajajo dobre puške(repetirke) v inox izvedbah s sintetičnim kopitom.Pa se ni potrebno sekirat,da boš kam z njo udaril:icon_wink:.Samo funkcionalnosti daš prednost pred tradicijo!!!

Se strinjam. :icon_lol:

Deerhunter
17. February 2010, 17:23
Kakor komu paše...

vlcergg
17. February 2010, 20:47
[QUOTE=krduš;49950]Eni hvalite kombinirke drugi karabin, vbistvu pa hvalite tisto ki Vam osebno bolj leži v rami in v katero bolj zaupate


Zato, kdor misli malo več kot deset nedelj v letu lovit, naj si raje kupi novo kvalitetno orožje in optiko skupaj s kvalitetno montažo

se takoj podpišem jaz sm isto kot piše deerhunter za prvo puško dal cca 3000 eur pa jo mam še dans za čakanje,brakade piršanje vsak dan jo sabo po avtu valjam morm pa priznat da očistil je nisem pa še nikdar razn swarovca da se čez vidi skratka je gver za vse pa mi ni žal da sm kupu gver ki je kvaliteten in se nanjga zanesem in vem kaj imam!

rws
17. February 2010, 22:01
SAKO-ko veš kaj imaš:) ane vlcergg:icon_wink:

pikolis28
18. February 2010, 04:20
[QUOTE=krduš;49950]Eni hvalite kombinirke drugi karabin, vbistvu pa hvalite tisto ki Vam osebno bolj leži v rami in v katero bolj zaupate


Zato, kdor misli malo več kot deset nedelj v letu lovit, naj si raje kupi novo kvalitetno orožje in optiko skupaj s kvalitetno montažo

se takoj podpišem jaz sm isto kot piše deerhunter za prvo puško dal cca 3000 eur pa jo mam še dans za čakanje,brakade piršanje vsak dan jo sabo po avtu valjam morm pa priznat da očistil je nisem pa še nikdar razn swarovca da se čez vidi skratka je gver za vse pa mi ni žal da sm kupu gver ki je kvaliteten in se nanjga zanesem in vem kaj imam!

ja potem jo pa res merkaš da jo tko redno čistiš :icon_lol:

ZR7
18. February 2010, 09:01
... morm pa priznat da očistil je nisem pa še nikdar ...

In si prepričan, da imaš sedaj najbolj možno točnost?
Brez pravilnega utekanja nove cevi, ki zahteva kar nekaj čiščenja in brez nadaljnega rednega čiščenja. To kar si s tem odnosom puški naredil, bo z dobrim dosegal kdo drug s vsaj pol cenejšo puško.

vlcergg
18. February 2010, 18:16
SAKO-ko veš kaj imaš:) ane vlcergg:icon_wink:
pa še kako res je!!!3X hura za fince

luka_k
14. November 2010, 20:22
Tako, po parih letih lova s karabinom sem se odločil, da si omislim še kombinirko in nekako se nagibam k odločitvi, da bi raje kupil novo kot pa kakšno rabljeno.
Izbor sem nekako omejil na dve: Sabatti Luxus in pa Češko 802. Nekaj sem že prebiral o Sabattiju in opazil, da ga eni hvalijo, drugi spet ne. Ga je mogoče še kdo kupil ali pa kaj slišal o njem? Doma ima oče Sabattijevo šibrenico in dela brez problema, je pa res, da je solovcu enaka šibrenica povzročala težave, najbrž zaradi uporabe neustreznih nabojev(beri semi magnum), a vendar je težko reči.
Ravno zato me zanimajo še dodatna mnenja - tudi o "novem čehu".

dolgin
14. November 2010, 20:46
Definitivno čeh. Drugače pa malo poglej po raznih internetnih trgovinah z rabljeno robo,za male dnarce lahko dobiš zelo kvalitetna nemško-avstrijska krepelca....

mišica
14. November 2010, 20:48
Definitivno čeh. Drugače pa malo poglej po raznih internetnih trgovinah z rabljeno robo,za male dnarce lahko dobiš zelo kvalitetna nemško-avstrijska krepelca....

Se strinjam z Dolginom.

Tine
15. November 2010, 09:48
Tukaj veliko ne moreš zgrešiti. Sam imam čehinjo, ki je dobra roba. Po drugi strani pa ima moj bivši mentor Sabattijevo, s katero je prezadovoljen.

So pa sedaj te nove čehinje naredili ne da bi lotali med seboj cevi, kar bi po moje prevesilo odločitev in bi si nabavil čehinjo.

detel
15. November 2010, 10:08
Čeha...... šibrenice pa italijanske, ker so dobre.

luka
15. November 2010, 14:09
Al Merkl-Suhl al pa Blaser kombinirko, pa ne rabiš nič več razen ustrezne municije, ta je pa lahko češki SB.

muzikant
15. November 2010, 14:53
Al Merkl-Suhl al pa Blaser kombinirko, pa ne rabiš nič več razen ustrezne municije, ta je pa lahko češki SB.

Se povsem strinjam, imel sem obe in sem prepričan, da Merkel Suhl 201 ali 211 z ejektorji, v kalibru 7*65(pogojno7*57)/16 z optiko 1,5-6*42 pokriva vso našo divjad in vse načine lova. Seveda v pravih rokah.:icon_wink:

Tine
15. November 2010, 17:22
Blaser in Merkel nista v rangu, kateri zanima našega lovskega brata. Bi pa jaz, če bi še 1x kupoval sigurno iskal v kalibru 30-06 (sedaj imam 7x65R) zaradi izbire in pa cene municije.

luka_k
15. November 2010, 17:33
Seveda, prepričan sem da sta Merkel Suhl in pa Blaser vrhunski puški, ravno tako Krieghoff, a to žal ni v rangu pod 2 tisoč evrov za kos orožja.
Sem pa danes govoril s svojim puškarjem, ki mi je odsvetoval kombinirko Sabatti in priporočil češko zadevo.
Mogoče kdo ve (na zs), če je na Gorenjskem koncu trgovina, ki lahko tako orožje naroči, danes sem bil v Ljubljani pa sem dobil negativen odgovor - v skrajnem primeru še vedno ostane Dolenjska.

rws
15. November 2010, 18:35
Kar puškar reče, ni vedno sveto:icon_wink:
Jaz bi se, če bi se odločal med Sabattijem in Čehom sigurno odločil za Sabattija. Oče ga ima že cca 15let, in če bi mu kaj manjkalo bi že davno šel od hiše. Je res da z njo oba zelo malo loviva(zaradi zakonsko švoh kalibra 243win). Puška z 6.8g t mantel kroglo prelepo grupira.
http://s8.mojalbum.com/lov-foto_1511738_1511740_15945667.jpg

jereb
20. November 2010, 21:25
V razmislek bi pristavil dejstvo, da je pri nas ogromno čeških bokaric, ki so bile konkurenčne predvsem zaradi cene, vendar so po doooolgo letih še vedno zelo uporabne puške, osebno imam starejšo ZH, pa je dosti na jagi, dež, sneg, ... in ni problemov, ostali solovci s čehinjami ravno tako. Ko pa pogledam shul ... pa je opaziti da je brunura slabša in so po kaki plohi rjave ko lisice. Govorim za stare kombinirke in mislim da čehinje še vedno močno konkurirajo "top" nemški robi.
Za Sabattija sem večkrat slišal tudi negativna mnenja. Osebno se mi zdi boljša puška če jo 90% oceni samo z besedo dobro, kot če jo 50% za super odlično ostali pa za slabo ...

luka_k
28. November 2010, 16:58
Mogoče še vprašanje...kaj izrecno pa pri Sabatti ni tako dobro kot drugje...igle, zaklep,...? Če ima kdo mogoče kakšen podatek.
Sem pa zasledil, da tudi Betinsolli dela kombinirke, je to v istem rangu kot Sabatti ali so njihovi izdelki na višji ravni (kakovosti, ne cenovno).

luka
29. November 2010, 08:09
Jereb, ja mogoče "kitajski" Suhl. Nehaj no, lepo te prosim. Noben ne trdi, da je čehinja slaba puška, samo kar neke take primerjave pa... . Ponavadi je cena kar mereilo kvalitete, vsaj v tem primeru je. Maš pa tudi bolj poceni Kettnerja, če ma nekdo problem se odločit med čehom in Sabattijem, ki je prav tako zanesljiv kot BLaser ali pa Suhl. LP L

detel
29. November 2010, 09:24
Tudi zelo drage, celo nemške puške te lahko razočarajo (zaklepi, odpiranje, itd). Glede na ceno se to ne bi smelo dogajati !!!. Tudi drage puške naredijo na hitro in serijsko in to je to......... prave kvalitete, žal ni več.

luka
29. November 2010, 12:33
No Detel, katera zelo draga nemška puška pa je pustila tako globoko rano na tvojem srcu? Zgolj za primerjavo, zelo drag belgijski FN traprica je "razočaral" okoli 5 miliontega strela, potreboval je novo fedro za ejektor. Vse drugo bi verjetno prej potrebovalo generalni servis.

JA madona katera puška pa ni danes narejena serijsko, redkokatera, pa dej pol naredi primerjavo med ročno izdelano puško in serijskim švabom, pa da vidimo zmagovalca. LP L

jereb
12. December 2010, 21:20
Luka, ko mi je mentor posodil suhl drilling in me je dobila rahla plohica, sem se zvečer bal ko pes, ker je bil pikast, kot bi imel rdečke! Pa sem glancal ko bik, no pa me je potolažil, da pač rata rdeč kadar je vlaga v igri. Pa gre za Suhl, nemški (ima graviran znak firme, tistega kovača al kaj je že itd.)! Na skupnih lovih pozimi pa tudi ni edini, ki rdeči.
Ne govorim o kitajskih Suhlih, ker jih pred 30 in več leti verjetno še niso delali (če jih zdaj tudi ne vem).
Pa ne zdaj, ja ta novi tega ne delajo... bla bla bla. Primerjam čehinjo in Suhlov driling iste starosti in ti povem, da me Suhl ne navdušuje.

hunterxxxl
12. December 2010, 21:44
Suhl ma tak material, da hitro zardeči kot si rekel:icon_lol:

jereb
12. December 2010, 21:51
Suhl ma tak material, da hitro zardeči kot si rekel:icon_lol:

Ne vem. Morda brunura ni najboljša? V čem je vzrok mi ni jasno, saj od tako cenjene in drage puške tega res ne bi pričakoval.

JANEZ L
12. December 2010, 22:01
Lp!

Pikice in rdečke dobi lahko vsako orožje in tu ni stvar proizvajalca. Kaj kupiti in zakaj je v prvi vrsti stvar okusa posameznika, ki kupuje in o okusih se nerazpravlja. Sam nimam nič proti češkim, srbskim, ruskim...risanicam ali kombinirkam, samo sam z njimi ne bi lovil. Tudi z optiko je slično. Pri nabavi prve puške bi dal prednost kombinirki. Kaliber 7x65r/16 ali .30r blaser/16, tudi trocevka je dobra rešitev in še elegantna povrhu, samo vseeno bi za lov nizke divjadi kupil še eno šibernico, ker sam imam načelo, da daljnogled ko je nameščen na puško, tam tudi ostane, brez snemanja, če to ni ravno potrebno zaradi servisa. Da, vedno je težko pred prvo odločitvijo, no pa pred naslednjim tudi ni nič lažje. Najbolje je zaupati svoji intuiciji in ravnati po njej in v skladu s svojimi zmožnostmi. Za karabin bi se pa za prvega ponovno odločil za .270win ali pa 6,5x55SE...za naše lovišče, po mojem skromnem, laičnem in neukem mnenju, najbolj univerzalna kalibra.

Lovski zdravo
Janez L

alojz1
13. December 2010, 17:48
Ko so še puške v koči na obešalniku visele sta tja obesila svoje nove puške dva lovca. Po par kozarčkih.... sta hotela domov. Ruska puška je bila še vedno nova, lastnik sulove pa je mislil, da so jo kolegi vzeli in tja obesili neko zarjavelo.

rikec
14. December 2010, 05:31
Ko so še puške v koči na obešalniku visele sta tja obesila svoje nove puške dva lovca. Po par kozarčkih.... sta hotela domov. Ruska puška je bila še vedno nova, lastnik sulove pa je mislil, da so jo kolegi vzeli in tja obesili neko zarjavelo.

Ja, ampak zakaj se to dogaja? Bad quality?

muzikant
14. December 2010, 08:42
Ko so še puške v koči na obešalniku visele sta tja obesila svoje nove puške dva lovca. Po par kozarčkih.... sta hotela domov. Ruska puška je bila še vedno nova, lastnik sulove pa je mislil, da so jo kolegi vzeli in tja obesili neko zarjavelo.

Pri puški je najbolj važno kako strelja, ne kako izgleda.:icon_wink:

Zanima me s katerimi modeli imate take izkušnje, skozi moje roke je šlo 6 različnih pušk Merkel Suhl in nisem imel takih izkušenj, pa nisem glih najbolj priden pri čiščenju in mazanju.

To so pogruntavščine nevoš?ljivcev in wonna be strokovnjakov za orožje.

Markysprej
18. December 2010, 13:51
Ponavadi je cena kar merilo kvalitete

načeloma da, vendar bi rekel da imajo CZ puške daleč! najboljše razmerje cena/kvaliteta, in poleg tega me nobeden ne bo prepričal da so nemške puške 5× boljše, kolikor so dražje od čeških.
bi si upal trditi, da se za tisti zares mali skok v kvaliteti ogromno (preveč) preplača...

damco
22. December 2010, 19:22
mene pa zanima za kobinerko IZH-94 (TAIGA) kje jo je možno nabavit prinas v slo

Veper
22. December 2010, 20:15
Damko v trgovinah s športnim in lovskim orožjem. Večina jih ima na spletu vsaj naslove in ker jih oglaševanje na naših straneh ne zanima jih pač ne bomo reklamirali.Lahko pa ti tisti ki imam uporaben podatek le tega sporoči na ZS.

Markysprej
23. December 2010, 19:10
lol? nič reklame? bock, ki reklamira tu, jo ima. in verjetno je on edini v sloveniji ki jo ima in jo lahko dobavi. ker povsod kjer sem spraševal, tega ne naročujejo (verjetno prepoceni zadeva za trgovce :icon_evil: ) edino v postojni bi jo morda lahko naročil. ampak na menjalne cevi pa niti v sanjah ne moreš pomislit...:icon_cry: