PDA

View Full Version : Swarovski ds ali Zeiss Victory V8 2.8-20x56 T



Kozorogec
15. February 2018, 08:44
Pozdravljeni,
Odločam se za nabavo dalnogleda za mojo novo igračo R8 Black 300 Win mag
Sam se bolj nagibam k Ds, ker imam dobre izkušnje z Austriskim podjetjem.
Kakšna so vaša mnenja o moji izbiri?
Lahko pa predlagate tudi kak drugi dalnogled.
Lovska hvala :D

Andy99
15. February 2018, 13:30
Če bi res potreboval kaj takšnega, bi vedel kaj izbrati.

Kozorogec
15. February 2018, 14:12
Če bi res potreboval kaj takšnega, bi vedel kaj izbrati.
Na kaj ciljaš s tem odgovorom? Modra se me predstavljaš kot nekega 10 letnega fanta ki ima preveč časa in išče pozornos..
Čemu je forum namenje, glede na to da vidim nek negativen odgovor na moje uprašanje?
Naj povem, da bo to moja eina puška in optika katero si bom kupil, zato bom tudi taka izbira..

Deerhunter
15. February 2018, 16:52
To so ogromne povečave. Niso najbolj uporabne za improvizirane naslone pri lovu. Po mojem je to bolj namenjeno športnemu streljanju. Nek določen razpon povečave je sicer koristen, ampak sam bi raje imel nekaj z nižjo začetno, kot višjo končno povečavo, da je zadeva čim bolj uporabna tudi na zalazu in pogonu. Poleg tega imajo daljnogledi z velikim razponom povečave manjšo svetlobno prepustnost. Tudi zato bi za lov iskal nekaj z nižjim razponom povečave in nižjo končno povečavo.
Kar se tiče Zeiss vs Swaro, bolj osebna preferenca kot kaj drugega. Imam Zeissa, Swarota in Kahlesa, sicer starejšo generacijo s 4× razponom povečave, je pa težko najti med njimi neke bistvene razlike v kvaliteti.

Kozorogec
15. February 2018, 20:10
To so ogromne povečave. Niso najbolj uporabne za improvizirane naslone pri lovu. Po mojem je to bolj namenjeno športnemu streljanju. Nek določen razpon povečave je sicer koristen, ampak sam bi raje imel nekaj z nižjo začetno, kot višjo končno povečavo, da je zadeva čim bolj uporabna tudi na zalazu in pogonu. Poleg tega imajo daljnogledi z velikim razponom povečave manjšo svetlobno prepustnost. Tudi zato bi za lov iskal nekaj z nižjim razponom povečave in nižjo končno povečavo.
Kar se tiče Zeiss vs Swaro, bolj osebna preferenca kot kaj drugega. Imam Zeissa, Swarota in Kahlesa, sicer starejšo generacijo s 4× razponom povečave, je pa težko najti med njimi neke bistvene razlike v kvaliteti.

Prvo hvala za odgovor, kot sem ga hotel prejet.
Torej lahko iz tvojega odgovora razberem, da ciljaš naprimer na V8 1.8-14 x 50?
Svetlobna prepustnost me tudi najbolj moti pri novem Swarotu DS, ker ima samo 83% medtem ko ima V8 92%. In zaradi tega tudi iščem nekaj z večjo zadnjo lečo, ker je večji prepust svetlobe.
Dobro bi bilo počakat na kakkšen dober test Dsa, ker je bolj malo mnenj o njem.

Deerhunter
15. February 2018, 20:42
Prvo se moraš odločit ali bo optika za jago, ali za šport ali za oboje. Če bo samo za jago, je svetlobna prepustnost in čim nižja začetna povečava bistveno pomembnejša, kot pa velik razpon povečave in visoka končna povečava. S 6× končno povečavo, se za hec strelja do 100 m, z 12× povečavo pa sežeš že zelo daleč. Povečave tam do 15× ali 18× so plafon za lovsko uporabo, pa še to le za gorski lov. Meni že 12× povečava ne pride preveč prav, ker je naslon redko tako dober, da slika ne trese preveč. Tudi ozko vidno polje pri veliki povečavi pri strelu na divjad, ki se ponavadi premika, ponavadi moti.
Pa nazaj k svetlobni propustnosti - tudi Zeissovi V8 so narejeni predvsem z mislijo na čim večji razpon povečave, se pravi, da so uporabni tudi za športno streljanje. V kolikor pa želimo lovski model s čimboljšo svetlobno propustnostjo, pa celo sami pri Zeissu priporočajo serijo Victory HT, ki je narejena posebej za največjo možno svetlobno propustnost. In ta je pri 4× razponu povečave celo tam do 95%, kar je kot vidiš bistveno več od nekih slabih 83% do povprečnih 92%. In to ti bo v končni fazi naredilo razliko pri lovu, ne pa neke ekstremno visoke povečave. Splošno je znano, da imajo tudi Swaroti serije Z6 s 6× razponom povečave slabšo svetlobno prepustnost, kot cenejša serija Z4 s 4× razponom povečave.
Še ena pomembna stvar je velikost in teža daljnogleda. Nek teleskop je primeren za šport, na jagi je pa zelo važno, da je kompakten in lahek.
Sam kot neko zelo solidno verzijo za splošen lov vidim povečave 2-10×50, tak je načeloma uporaben za vse od pogona do zalaza in čakanja na preži. Če pa govorimo izključno o čakanju in prenosu svetlobe, pa je še vedno Zeiss Victory HT spredaj, čeprav menda tudi podobni modeli od Kahlesa in Schmidt & Benderja niso daleč zadaj. Swaro menda težje dohaja te vrednosti tranzmisije svetlobe zaradi 6× razpona povečave pri seriji Z6 in 8× razpona povečave pri seriji Z8. Pa smo spet na začetku- pri razponu povečave.

G.G
16. February 2018, 09:29
Mislim, da ti je Deerhunter dobro napisal.
Sicer pa sam Ds ni namenjen klasičnemu lovu. Prednost Dsja so dolge razdalje, ker ima tudi merilec razdalje ter balistični računalnik. Ker se tak lov običajno izvaja podnevi, tudi nima ravno problema s svetlobno prepustnostjo. Ali ga rabiš pa je tvoja odločitev. Zagotovo pa bo za klasični lov do 200m boljša kaka druga izbira kot pa dS.

gozdnopazovauc
16. February 2018, 11:59
Pozdravljeni,
Odločam se za nabavo dalnogleda za mojo novo igračo R8 Black 300 Win mag
Sam se bolj nagibam k Ds, ker imam dobre izkušnje z Austriskim podjetjem.
Kakšna so vaša mnenja o moji izbiri?
Lahko pa predlagate tudi kak drugi dalnogled.
Lovska hvala :D





cenovno ugoden,odlična svetlobna prepustnost,križ lovski kot taktnični,odprte kupule,zelo ostra slika........https://www.optics-trade.eu/si/strelni-daljnogledi/kahles-k-312i-3-12x50.html

Kozorogec
16. February 2018, 12:09
Namen sem imel optiko in orožje uporabljati tako za lov kot za streljanje na tarčo, (samo za hobi), morda bom kdaj nabavil še eno cev v kalibru 308 katera bi bila samo za lov. V našem lovišču nekega gorskega terena nimamo, največ je gosto zaraščenega gozdu ter nekaj večjih travnikov. Glede na to, da je jelenjad aktivna v mraku, mi svetlobna prepustnost veliko pomeni.
Torej bom opustil DSa in se osredotočil na nekaj z nižjo začetno povečavo..
Ko bo zadeva doma, jo bom stestiral in napisal mnenje.
Vsem hvala za odgovore, ker mnenja poznavalcev veliko pomenijo, sam sem namreč velik nepoznavalec na tem področju.
Hvala

Deerhunter
16. February 2018, 17:33
Glede na to, da opisuješ, da nimate gorskega lovišča, da je teren gost in zaraščen, je za tak teren tako kot sem rekel bistveno bolj koristna nižja začetna kot pa visoka končna. Na lovu se veliko večkrat strelja na blizu kot na daleč. Daleč streljajo na odprtih terenih, teh je pa pri nas večinoma bolj malo, ker smo zelo gozdnata država. Tudi slaba svetlobna prepustnost je ok za dnevni lov v prerijah, kjer se strelja podnevi na daleč. Tukaj pride v poštev model, kakršnega si ti omenjal. Za naš način lova bi pa to bila bolj ali manj napačna izbira. Kot si rekel, na tistih travnikih ti bo jelenjad izstopala v mraku takrat bo pa svetlobna propustnost glavni as v tvojem rokavu. In vsak soliden novejši daljnogled bo imel dovolj veliko končno povečavo, da boš segel tudi na konec travnika.
Če bi jaz ta trenutek kupoval novo igračo, bi gledal na Kahles 2-10×50 in Zeiss Victory HT 2.5-10×50 za splošen lov, za čakanje pa Kahles 2,4-12×56 in Zeiss Victory HT 3-12×56. To so prave mašine za naš način lova. Če je nekoliko omejen budget Kahles, če je pa budget neomejen pa Victory HT.
In pa še glede R8, ko si jo omenil. Imam že 4 leta, sicer model Professional. Težko bi kupil kaj boljšega od tega, gledano iz praktičnega vidika.

denis jež
17. February 2018, 10:48
Jaz bi glede na to,da nimaš namen streljat na dolge razdalje razmislil tudi glede izbire kalibra.
300Win Mag ne boš izkoristil na razdaljah do 150m in je za recimo košuto vseno ali jo zadane krogla iz 300 win mag ali iz 30-06. Itak gre večinoma vse na monolitke. Tako da razmisli tudi o manjšem kalibru,ker boš bolj udobno streljal,več nabojev gre v nabojnik standard kor magnum pri blaserju in nekoliko cenejši naboji so. Efekt je pa isti zadaneš ali zgrešiš z obema.Pade pa tudi z obema,če zadaneš. Mene osebno močnejši kalibri ne prepričajo več. Sem prišel do spoznanja,da se z manjšimi bolje zadeva in bolj udobno strelja.

alojz1
17. February 2018, 11:15
Mene osebno močnejši kalibri ne prepričajo več. Sem prišel do spoznanja,da se z manjšimi bolje zadeva in bolj udobno strelja.
No počasi spoznavate. To trdim že dolgo.

Deerhunter
17. February 2018, 11:46
308 win za dobre strelce, ki ne rabijo rezerve, kdor rabi rezervo pa ima 30-06 tistih nekaj m/s rezerve. Za ljubitelje velikih lukenj pa 8×57.

Bertolin
17. February 2018, 12:17
Za ljubitelje velikih lukenj pa 8×57.

Ah dej no... kaj pa strašiš?:icon_eek: med 8x57 in 30-06? Ne večja ne manjša luknja. Glede podpludb je morda celo obratno. - Sicer pa, možakar je spraševal o optiki. Glede kalibra si je zamislil 300wm in ga ne zanimajo amaterski klaibri:icon_lol: (če si ni premislil). Tam pa bodo luknje!

Deerhunter
17. February 2018, 12:32
Hotel sem povedati, da 8 mm naredi širši strelni kanal kot 7,62. Kar se potplutb tiče pa jasno, hitrejši naredi večje kot počasnejši. To so tudi edine nianse med tema dvema. Počasnejši s širšo kroglo je boljši za strele na blizu, npr. idealen za pogone, hitrejši ima pa malo prednosti na večje razdalje zaradi manjšega padca krogle. Sicer pa še Američani priznavajo, da sta si zelo podobna, po dejanskem učinku na cilju skorajda identična.

Bokarca
17. February 2018, 13:40
Tudi glede daljših strelov postaja to vseeno. Glede na to da ne bo kupil strelni daljnogled 4x32 bo komot dokupil ali pa že ima balistične kupole in točno poklikal kolikor bo potrebno za daljši strel. Kdor se gre daljše strele ne bo šel na to varianto: malo više pomerim pa bo...

alojz1
17. February 2018, 13:43
Kdor se gre daljše strele ne bo šel na to varianto: malo više pomerim pa bo... Vidim, da se kar prijemlje. Bighand

ravnohrib
17. February 2018, 14:57
Kdor se gre daljše strele ne bo šel na to varianto: malo više pomerim pa bo...
Na moje presenečenje se je prav to zapisalo tudi sicer izkušenemu strelcu Mitji Kersniku v članku o lovu na lisice - glasilo Lovec, januar 2018, str. 44. Ne rečem, da on tako naredi, ampak to ni nasvet, ki bi ga prodajal kot splošno uporaben.

ravnohrib
17. February 2018, 15:03
Pozdravljeni,
Odločam se za nabavo dalnogleda za mojo novo igračo R8 Black 300 Win mag
Sam se bolj nagibam k Ds, ker imam dobre izkušnje z Austriskim podjetjem.
Kakšna so vaša mnenja o moji izbiri?
Lahko pa predlagate tudi kak drugi dalnogled.
Lovska hvala :D
S kakšno optiko si do sedaj streljal? Na podlagi tvojih dosedanjih podatkov si ne znam ustvariti mnenja. Če prav razumem, je to tvoja prva puška, in sedaj kupuješ svoj prvi daljnogled? Ne verjamem, da je v Sloveniji več kot 10 lastnikov Swarovski DS daljnogleda, zato mislim da kaj konkretnih informacij tu ne bo. Če boš pač videl, da tvoja izbira ni prava, jo prodaš in nabaviš drugo. Če prav razumem, denar ni nek faktor pri nakupih optike.

Kozorogec
17. February 2018, 19:45
Uf, sedaj ste me pa dobro založili... Bo long story post.. Bom šel kar po vrsti..biggrin biggrin
Deerhunter:
Saj imamo v lovišču precej strmega in gorskega terena, kateri na en kilometer zgleda zelo nezaraščen, vendar ko se lotiš enkrat vzpenjat na katerega od vrhov hitro spoznaš, da je poraščenost zelo gosta, in je nek strel v stilu Chris Kyla nemogoč. Tistega gamsa, katerega bom želel upleniti, bom pa že prelisičil in se mu približal na tako razdaljo, da bo strel lovsko pravičen, ter da bo nedolžna žival, zaprla oči brez nepotrebnih muk. Tudi sam bom na lov hodil ali zgodaj zjutraj ali zvečer, ker sem čez dan stalno zaseden, zato potrebujem dobro svetlobno prepustnost. Meni osebno je najbolj všeč zalaz in čakanje na žival, zato sem sedaj ogrel za victory ht 3-12x56
Glede Blaserja pa: po pravici povedano same puške v roki še nisem držal, in sem se v njo zagledal samo preko slik s spleta, zato je tudi nisem še naročil, ker imam v nedeljo namen obiskati sejem v Salzburgu, kjer upam, da jo bom lahko prijel v roke. Tudi sam sem razmišljal o professional izvedbi, vendar se mi nekako ni všeč nositi plastične puške v gozd ali na leseno prežo (samo moje mišlenje, zato bo moja lesene izvedbe brez luknje v kopitu.
Malo off topic kakšen kaliber in premer cevi si lastiš?
Denis Jež:
Puška ni naročena, in tudi o kalibru bom še vsekakor razmislil, sem se pa nekako za ta kaliber odločil samo na podlagi testov ki sem jih prebral na spletu, in naj tudi omenim, da z puško tega kalibra nisem še streljal. Si mi pa dal dobro v pomislek, ko si omenil udobnost streljanja, ker sam nisem ravno fant neke močne postave in ne želim, da se bom z vsakim strelom premaknil vzvratno za dva koraka.. :D
Bertolin:
Puška ni naročena, zato si bom morda premislil, bom pa vsekakor nabavil nekaj iz grupe 300win, 30-06 ali 308. mi je pa všeč Blaserjev sistem, kjer lahko nabaviš drugo cev za nekje 1500eur...
Bokarca:
Na daljnogled bom vsekakor montiral balistične kupole (DS te opcije ne potrebuje), ker želim imeti svoj kos orožja dobro izpopolnjen, glede na to, da bo to edini kos.
Ravnohrib:
Do sedaj po pravici povedano na divjad sam sploh še nisem streljal (samo kot pripravnik na srno z mentorjem), streljam samo na sosoedovo smreko s očetovo zastavo 8x57si, katera je opremljena s optiko swarovski staro cca 25let, vendar je slika glede na leta še vedno kristalno čista, zato sem se tudi zagrel za novega DS ja. To bo moja prva in tudi zadnja puška, poleg očetove 8x57 katero imam trenutno v solastništvu in upam da bo nekega dne moja. Odločil sem se, da pri puški nebom varčeval, prvič: ker bo to moj edini kos, drugič: ker je lov moj edini hobi in ker tedensko delam po 80 ur v službi ter sem zato tudi dobro plačan(celo ta post pišem v službi), tretjič: ker imam tečno babo... Pač nekateri imajo 5,6 zastav, jaz bom imel pa eno Blaser in to je to.
Problem je, ker tudi na tujih forumih in straneh ne vidiš kaj konkretnega o novem Ds-ju, samo nekaj You tubu testov, kjer prepotentni američani snemajo svoje punce kako streljajo s
Ds-jem in namesto da bi povedali kaj o daljnogledu snemajo dekle v dekolte (se opravičujem, ker sem ustrelil mimo)..
Skratka fantje... sem zelo vesel, ker ste se tako odzvali na mojo temo, ste mi s tem dali lep pogled na ta forum..

Povzetek:
Na muhi imam victory ht 3-12x56 ter Z6i 2.5-15x56. Verjetno se bo prav victory pridružil mojemu dvogledu Zeissu Victoiyu 10x42 ht..
Še enkrat.. LEPA HVALA BighandBighand

G.G
17. February 2018, 20:21
OK glede na zadnji post. Ok Blaser je dobra izbira. Predvsem zato ker ma veliko prednost, da je tebi vsec ;)
Ce res ne zelis varcevati potem na sejmu primi v roke vse in naroci tisto, ki ti bo najbolj vsec (ljubezen na prvi pogled). Tako pusko bos mel rad in bo tvoja.

Glede kalibra pa tako. Jaz bi se izognil tudi 30-06. 308 Win ce ze moras vzet 30cal. Bi ti pa svetoval, da malo pogledas po 6.5 razredu (6.5x47L, 6.5 creedmore in 6.5x55SE). Sicer niso legalni za medota, vendar za medota ze tako imas mauserja (pri nas niso legalni za medota, finci pa s temle lose streljajo).

Deerhunter
17. February 2018, 22:15
Glede R8. Je veliko enako kvalitetnih, predvsem mislim nemških in avstrijskih pušk. Ampak dejstvo je, da nobena pri standardni dolžini cevi 58 cm ni dolga le 103 cm, tako kot R8. Če vzameš kratko cev 52 cm imaš puško dolgo 97 cm. Bolj priročno orodje za jago težko najdeš med repetirnimi risanicami. Poleg tega se jo da zelo enostavno razstaviti, kar zelo olajša vzdrževanje (prideš z mokro domov, razstaviš v 1 min na tiste 3, 4 dele, posušiš, namažeš in je kot nova), pa tudi menjava cevi je čisto preprosta (zato tiste luknje v kopitu in ima jih tudi leseno). Tudi vse ostalo je naštudirano po nemško, robustnost, hitro repetiranje, zanesljivost 100 %, natančnost brezhibna, sprožilec 1a. Skratka zadeva je dodelana do te mere, da je težko povedati kako kritiko. No, če bi že iskal, meni se zdi nekoliko težka, lahko bi bila malo lažja. Ampak zaradi težav s zaklepom pri R93 so zaklep pri R8 precej ojačali in od tod dodatna teža.
Moja je 308 win, cev pa 52 cm navadna 17 mm lovska. Ta kaliber se res odlično ujame s kratko cevjo, hitrosti krogle so zelo dobre kljub kratki cevi, odsun in pok pa je zmeren. 308 win je eden najbolj primernih kalibrov za kratko cev, če ne kar najboljši. Lovska cev 17 mm je za jago več kot dovolj precizna, ne vidim potrebe po debelejši cevi, zame bi to predstavljalo samo dodatno težo.
Pa da ne boste rekli, da imam samo drage puške. Imam trenutno tudi Ruger American. Ampak razlike so tolikšne, da raje ne bom primerjal, da ne bi koga, ki jo ima, preveč zmotil.
Glede kalibra je tako, odvisno za kaj ga rabiš. Za strele na daleč je 300 win mag primeren, ker je majhen padec krogle. Na blizu pa ravno obratno, ker ti bo iz vsega naredil kašo, pa še tepel te bo po nepotrebnem, strelivo je drago, vaja je neprijetna itd... Za do 150 m raje 308 win, za mogoče kak strel malo dlje ali malo rezerve pa 30-06.
Glede daljnogleda pa še enkrat, za jago išči dobro svetlobno propustnost, ne največje možne povečave. Swaro bo v tej povečavi 2.5-15×56 težko tekmoval s Zeiss Victory HT kar se tiče svetlobne propustnosti. Je pa znamka bolj zveneča, razpon povečave večji in morda kvaliteta slike kaj boljša - ali pa tudi ne.

Bertolin
17. February 2018, 23:25
Preden naročiš:
- dobro bi bilo parkrat ustreliti z kalibri, ki te zanimajo - zelo priporočljivo z enako puško, kot jo nameravaš nabaviti (ali vsaj enako težko)

Jaz bi rekel, da je R8 s standardno dolžino cevi - ravno prav težek. (pa sem prej tudi sam štel grame in delal primerjave..brez veze)

Mimogrede:
Standardna dolžina R8 cevi na žalost ni 58 cm (pri Blaserju pač merijo celotno železje) ampak 56cm
(če smo natančni še toliko ne ampak 557mm) - "pošteno" ehm "standardizirano" merjenje cevi se šteje od čela zaklepa...čisto res pošteno pa bi bilo najbrž od naleganja žlebovpa do ustja, ampak tulec raje vseeno prištevamo zraven.
Vsak proizvajalec sicer meri po svoje, eni pač zraven merijo še celotni zaklepni del kamor nasedajo bradavice zaklepa...

Deerhunter
17. February 2018, 23:35
To zadevo poznam, moja cev je v resnici dolga 50 cm, ampak nisem hotel zdaj o 50 in 56 cm ceveh, da ne bi kdo gledal, kaj so to zaene cevi, če pa Blaser ima 58 in 52 cm cevi.
Še vseeno je standardna karabinka pri 56 cm cevi dolga okoli 109 - 110 cm pri 37 cm dolgem kopitu, R8 pa je pri 37 cm dolgem kopitu dolg 103 cm. Razlika je očitna. Cevi daljše kot 56 cm pa se dandanes v praksi skorajda več ne kupujejo, ker so enostavno nerodne, hitrosti izstrelka pa pri 60 cm cevi pa niso toliko večje, da bi bilo omembe vredno.

miš93
18. February 2018, 11:58
Kozorogec preden se zaženeš si oglej še Schmidt & Bender - Polar, High Power, Ultra Bright mogoče celo Digital :icon_wink:

Deerhunter
18. February 2018, 21:35
S&B so odlični daljnogledi, vsekakor v rangu Zeiss, Kahles, Swaro, mene malo moti, da so večinoma nekoliko težji kot primerljivi modeli drugih firm. Kar sicer lahko pomeni tudi, da so zato bolj robustni, ampak velika robustnost pride bolj v poštev za vojaško rabo, kot pa za normalno lovsko. Za slednjo so tudi ostali dovolj robustni.

Deerhunter
18. February 2018, 23:07
Sem si na spletu ogledal Swaro DS. Hm, ne vem za kakšen namen je ta stvar. Sam ne bi hotel imeti daljnogleda, ki ima svetlobno propustnost 83% in tehta 1100 g. Da o ceni ne govorim, ker se dobi za ta denar zelo kvalitetna puška in daljnogled skupaj.

Kozorogec
19. February 2018, 21:14
Kar se tiče R8 je že izbrana in ne bom gledal po drugih puškah. vem tudi da bo standardna debelina cevi (17mm) in standardna dolžina. Morda če se bom odločil za kanalirano cev zgol z estetskega vidika. Sreljal bom nekje maksimalno na 200m, ker imamo pač tak teren, tako da tudi kaliber 300 odpade.
o Schmidt & Bender sem slišal samo dobro, vendar se nekako bolj osredotočam na Swarota in Zeissa, čeprav bom na sejmu pogledal tudi ta daljnogled.
DS-ja sem črtal s seznama.
Sedaj imam dve opciji
Zeiss Victory HT 3-12x56 M (rail) ASV 2.689,00 €
Zeiss Victory V8 2.8-20x56 T* M rail 2.785,50 €

Skratka razlika v ceni je minimalna. Se splača uzeti drugo opcijo s tem pridobiti za 0.2 manjšo začetno povečavo (za pogone) ter za 8x večjo končno povečavo naprimer za ocenit neko divjad, s tem da je drugi za 230g težji ter da ima za 3% slabši faktor prepustnosti. Naj povem, da bom dobil daljnogled brez ddvja, tako da bo cena precej nižja. biggrinbiggrin

Deerhunter
19. February 2018, 22:34
Do 200 m imaš veliko primernejših kalibrov kot je 300 wm. Ta je namenjen streljanju dlje kot 200 m.
Za pogon niti 2.8, niti 3 ni idealno. Da se, ni pa idealno. Najboljše je 1, uporabno je tudi 1.5 in 2. Kar je več kot 2 je pa vidno polje že precej majhno in ni najboljše za hitre strele na pogonu.. So pa te povečave med 2.5 in 3 primerne za zalaz ali kakšne bližnje strele na krmišču. Najbolj kvalitetna rešitev sta dve optiki, ena za splošen lov, druga za pogone. No, pri Blaserju to niti ni problem ker ima kvalitetno snemljivo tovarniško montažo. Jaz imam na svojem strelni daljnogled in rdečo piko.

ravnohrib
20. February 2018, 09:03
Kar se tiče R8 je že izbrana in ne bom gledal po drugih puškah. Se splača uzeti drugo opcijo s tem pridobiti za 0.2 manjšo začetno povečavo (za pogone) ter za 8x večjo končno povečavo naprimer za ocenit neko divjad, s tem da je drugi za 230g težji ter da ima za 3% slabši faktor prepustnosti.

Tako se puške pač ne kupuje. Brez zamere. Imam tako pri puškah kot pištolah izkušnjo, da sem zamenjal model in proizvajalca na podlagi samo nekaj minutnega držanja v rokah. Skoraj vsi proizvajalci na 5 let naredijo nov model, tako kot BMW, da vsaj vsi zapriseženi zvesti ljubitelji kupijo novo. In ti kupujejo na podlagi izgleda in znamke. Tisti, ki kupi na podlagi "ročne" izkušnje ponavadi ne menja par deset let - in ta ni zanimiv za proizvajlaca. ;)

kar se tiče daljnogleda je enako. Če kupuješ daljnogled v rangu +2000 eur, je prva stvar, da se zaplješ do zastopnika in se z njim dogovoriš za preizkus v praksi; mraku, tarčah na različne razdalje. ne ogled na sejmu za par minut gledanja v strop ob pretirani svetlobi. Stroški bencina te pridejo max 30 eur. In ta izkušnja bo vredna več kot 100 nasvetov.

Za 0.2x manjša začetna povečava?! Boh pomagaj.
Sicer bi šel stavit, da je manj kot 50% verjetnosti, da boš v roku 1 leta imel dejansko karkoli od tega kar si opisal (izkušnej pač), ampak vsekakor je sedaj tvoje odločanje v fazi, ko moraš iti naprej od foruma.

alojz1
20. February 2018, 09:48
Glede kalibra pa tako. Jaz bi se izognil tudi 30-06. 308 Win ce ze moras vzet 30cal. Bi ti pa svetoval, da malo pogledas po 6.5 razredu (6.5x47L, 6.5 creedmore in 6.5x55SE). Sicer niso legalni za medota, vendar za medota ze tako imas mauserja (pri nas niso legalni za medota, finci pa s temle lose streljajo).
Moje mnenje o kalibrih. 300 je res za velike daljave. Za kar rabimo dodatno znanje in opremo.
30-06 pride do izraza pri težkih kroglah. Zato rabi tudi dolgo cev. Pri kroglah do 10g pa je krajša cev in 308.
Kalibri v 6,5 so odlični za lažje puške in dobrega strelca. V tej kombinaciji blestijo. Ne pozabit, da večina skandinavskih lovcev lovi za meso. Vse od divjih kur do losa. Če upleni z risanico perjad mu tudi ni težko losa v glavo. Problem je zaustavna moč, ki je odvisna od premera. Pri kratkocevnem orožju manjšo hitrost krogle nadomesti večji premer. Pri puškah pa odpiranje krogle. V najboljšem primeru se krogla odpre na 2,5 premera. In razlika med 6,5 ali 7,62 je kar občutna.
In ni potrebe zdaj pisat, da z 6,5 vse pade v ognju.

Deerhunter
20. February 2018, 10:16
Pri puški je zelo važna dolžina kopita. Meni npr. Ameriške puške večinoma ne odgovarjajo, ker imajo dolžino kopita 35 cm kar je zame absolutno prekratko. Mi pa zato zelo odgovarjajo nekatere Nemške puške, ki imajo dolžino kopita 37 cm. Sem bolj velik, ampak ljudje smo različni zato je dobro probat.
Če boš kaj nabavil pa kako sliko prilepi.
Glede kalibrov pa zelo dobro napisano, se strinjam z vsem.

Jagermaister
20. February 2018, 11:40
Pri kalibrih nobeden ni omenil 7×64. Dovolj močan in razanten, uporaben tudi za daljše strele, pa vseeno še ne prehud za odstrel srnjadi.

alojz1
20. February 2018, 15:38
Saj so vsi kalibri dobri. Le ugotoviti moramo kateri nam in našim sposobnostim in načinu lova najbolj ustreza. Tu pa ni univerzalnega napotka.
Največjo napako delamo pri izbiri čim lažje puške in čim hujšega kalibra. To ne gre skupaj. Sploh pa, če smo začetniki v streljanju.

Deerhunter
20. February 2018, 16:49
Pri kalibru je tako, nepoznavalec bo kupil nekaj na blef, ali pa kar mu bodo mentorji svetovali. Potem pa tako kot pravi Alojz, najlažja puška in najhujši kaliber. Potem pa tepe, strelec razvije trzanje na strel, zadetki vsepovsod, strelja se pa srnjad in se potem pritožuje, kako je vse razbito.
Poznavalec bo pa dobro premislil, kaj rabi, kaj bo lovil, na kakšne razdalje, s kakšno cevjo se kateri kaliber ujame, teže krogel, hitrosti, padec krogle, premer krogle, ali bo lovil za meso ali samo da čimprej pade, pogoni - čakanje itd...
7×64 je že dober kaliber, samo jaz bolj cenim kal. 30, je bistveno več izbire streliva, širša krogla in s tem širši strelni kanal, hitrosti pa podobne, sploh doma se da nafilat marsikaj, da je zadeva identična 7×64..
Jaz sem bil v zanimivi dilemi, 308 win s kratko 50 cm cevjo že imam, kupoval sem pa Heym SR 21, ki ima samo dolg zaklep in cev dolgo 55 cm. Lahko bi dal cev ob doplačilu še skrajšati na 50 cm in spet vzel 308 win, bi bila najboljša kombinacija, ampak to nima smisla ker to že imam. Na koncu sem se pač odločil za 30-06, pa ne zaradi tega, ker 308 ne bi naredil kar rabim, ampak zato, ker če že puška ima dolg zaklep, naj bo še patron dolg in cev malo daljša. Razlike pa vseeno ne bo velike. Mogoče bom dobil malenkost večjo hitrost iste krogle, bo pa zato bolj teplo in pokalo. Pa puška bo daljša. Tako pač je to. Vsak se mora sam odločit.
Pa vsi govorijo, kako 8×57 dobro prenaša kratke cevi. Moj ima 53,5 cm dolgo cev, pa precej tepe in poka, pa tudi hitrost je pri Geco Plus 12.7 g od tovarniškega podatka 785 m/s odstopala za 45 m/s, se pravi je bila dejanska izmerjena hitrost 740 m/s. Tako da izguba je, tako ali drugače, pa tudi odsun in pok se poveča. Sprašujem se, koliko imajo dejanske hitrosti vsi tisti štuci, katerim režejo cevi na 51 in 50 cm ter koliko padca imajo na 200 m. Edini kaliber za katerega bi jaz svetoval res kratko cev okoli 50 cm, je 308 win, pa ne zato ker ne bi bilo izgube hitrosti, ker tudi tukaj je, sicer predvsem pri tovarniškem strelivu (doma se da še vedno marsikaj nadoknaditi s pravim smodnikom), ampak zato, ker je odsun in pok še vedno zanemarljiv.

jereb
20. February 2018, 17:48
Kar se tiče R8 je že izbrana in ne bom gledal po drugih puškah. vem tudi da bo standardna debelina cevi (17mm) in standardna dolžina. Morda če se bom odločil za kanalirano cev zgol z estetskega vidika. Sreljal bom nekje maksimalno na 200m, ker imamo pač tak teren, tako da tudi kaliber 300 odpade.
o Schmidt & Bender sem slišal samo dobro, vendar se nekako bolj osredotočam na Swarota in Zeissa, čeprav bom na sejmu pogledal tudi ta daljnogled.
DS-ja sem črtal s seznama.
Sedaj imam dve opciji
Zeiss Victory HT 3-12x56 M (rail) ASV 2.689,00 €
Zeiss Victory V8 2.8-20x56 T* M rail 2.785,50 €

Skratka razlika v ceni je minimalna. Se splača uzeti drugo opcijo s tem pridobiti za 0.2 manjšo začetno povečavo (za pogone) ter za 8x večjo končno povečavo naprimer za ocenit neko divjad, s tem da je drugi za 230g težji ter da ima za 3% slabši faktor prepustnosti. Naj povem, da bom dobil daljnogled brez ddvja, tako da bo cena precej nižja. biggrinbiggrin

Puško si že izbral (ni slaba izbira). Kaliber vzemi 308 / 30-06 (308 imaš za vse kar potrebuješ pri nas, za medota tudi dobiš strelivo, samo ga uporabi res samo za medota. 30-06 pa je izbira, če boš jagal po Svetu, večina Afrike ne dovoli 308 za antilope ... 30-06 pa je začetni kaliber.)

Tvoja začetna dilema glede optike: 3-12 ima samo 4x razpon, zato svetlejša slika pri nižji teži. Osebno bi gledal raje premer leče 50, ker je 56 včasih na zalazu ... kar malo moteč.
Na tvojem mestu bi vzel nekaj z povečavo razpona 3-5x12-16. Za pogone pa "rdečo piko" (glede na tvoj budžet kak aimpoint), ker je vsaka povečava večja od 2x neuporabna.

Vsekakor pa vse preskusi v naravi - optiko si oglej na testih v naravi .... šele potem nabavi in montiraj.