PDA

View Full Version : Zeiss Jena 4x32 nastavitev križa 1



Slayer
21. April 2016, 21:11
Pozdravljeni,
na svoji češki bokarici imam na original montaži Zeiss Jena 4x32 strelni daljnogled.
Zanima me, s katerim "vrtljivim gumbom" premikam križ in v katero smer gre križ glede na vrtenje gumba levo/desno.

Najlepša hvala za odgovore.

alojz1
21. April 2016, 21:52
Gumb brez oznak je za ostrino
Drugi pa ima puščico in črko H ali up. Problem je, ker ni klikov in ne veš koliko si prestavil.
Najbolje, da meriš v piko na papirju. Zadetek je lahko višje ali nižje. Potem puško vstavi v stojalo tako, da je križ v piki. Nato zavrti gumb tako, da prestaviš križ na višino zadetka in vijak na sredini zategneš.
Opisal sem vertikalni premik. Horizontalni se dela na montaži.

Slayer
21. April 2016, 21:57
Sliši se precej zapleteno.. Upam da mi bo uspelo.

Lakotnik
22. April 2016, 11:00
Nastreljevanje stare Jenne ni tako enostavno, zato naj ti prvič pokaže nekdo, ki je to že počel. Še posebej na kombinirki, kjer zadetki po vsakem strelu plezajo, boš sam imel lahko precej težav.

jereb
22. April 2016, 21:51
Stari Jena je glede nastrelitve po višini hudo težaven.

Gumb je neskončen (ekscenter pomika križ gor in dol), težava je, ker ne veš kam gre.

Nima klikov! Pri meni sem opazil, da je premik za dva zobca gumba pomenil konkretnih 30 cm!

Če križ ni bil premaknjen dolgo časa, je težava tudi zatrdelo mazanje in ponavadi križ v "lego" pade šele po kakem šusu ali dveh, ko ga dobro strese.

Če ti ni odveč, naj ti raje nastreli puškar (za manj kot 50€ bi ti moral narediti pristrelitev in tudi obnoviti mazanje križa).

Premik levo/desno pa opraviš na montaži, kjer moraš biti pozoren pri odtegovanju in zategovanju vijaka. Se ga pa bistveno lažje nastavi (tam na kaka dva centi natančno, potem je že težavnejše)kot višino!


Ko sem to pravil enemu solovcu pred tremi leti, je zamahnil z roko, češ da nekaj sanjam. Pa mu je drugi veleumno spustil križ "za tri klike". Pred premikom je dal tri šuse 10cm previsoko. Po premikanju pa jih niti na papirju ni bilo več ... Ker je pozabil narediti zarezo na gumbu, da bi videl kje je imel prejšno nastavitev ... še danes ni nastreljena (ima pa zato še dve puški na rezervi)

alojz1
22. April 2016, 23:12
Če križ ni bil premaknjen dolgo časa, je težava tudi zatrdelo mazanje in ponavadi križ v "lego" pade šele po kakem šusu ali dveh, ko ga dobro strese.
Vidim, da tudi drugi pridete do enakih zaključkov kot jaz.
Jaz bi tega Zeisa dal v pokoj. Sploh, če je na originalni potisni montaži. Pri suhlovi so takoj dodatni stroški z predelavo.

Slayer
25. April 2016, 21:03
Sem probal ustrelit prvič s to puško in je bila k sreči že od prej nastreljena dokaj natančno. Naredil sem grupo 3-4 cm na 110m. Puška je nastreljena kake 4 cm desno od centra in zadetki so bili v liniji. Razlikovali so se le v višini. Skupaj smo se odločili, da ne bomo nič popravljali, saj bi se utegnilo stanje še poslabšati. Za lov dokaj uporabna pristrelitev. Daljnogleda pa verjetno ne bom menjal ker je precej v redu tako kot je. Tudi križ 1 mi ustreza.

jereb
25. April 2016, 23:13
Če si z višino zadovoljen, potem si korigiraj smer.

Shul montaža ima korekcijo na zadnji nogi. Korekcijo opraviš z odtegovanjem in zategovanjem vijakov.

Predstavljaj si, da je vijak ura. Zareza vijaka je kazalec.

Odtegovanje in zategovanje izvajaj po "5 minut". Četrt obrata je namreč lahko že preveč.
Vzemi dovolj dober izvijač, da ne zgrizeš glave vijaka (pogosto videno na suhl montažah).

Če je montaža enaka kot moja, potem ti vijak, ki ga zateguješ, vleče daljnogled k sebi (druga opcija je, da ga odriva od sebe - ampak ni panike, gre za vprašanje enega patrona).

Tebi nosi 4 centi desno - to pomeni, da je daljnogled na zadnji nogi preveč desno.

Odtegni desni vijak za "5 minut" in levega zategni.

Ustreli in poglej. Zadetek bi moral biti cca 2cm iz smeri (če gre prav, je bližje centra, če gre kontra je dlje).

Odteguj in zateguj po 5 minut pa boš prišel blizu.

Če greš za centi v levo, kar tam pusti, se večkrat zgodi poteg pri strelu v desno. Za šport pa niti puška niti daljnogled nista primerna.

tarfila
26. April 2016, 14:55
bravo Jereb, točno tako se nastreljuje levo/desno.
Jaz imam ta daljnogled na repetirki samo za na pogone,
kjer je mala povečava večkrat dobrodošla