PDA

View Full Version : Lovski ali razstavni? Po domačih pravilih ali izvornih?



Sršen
12. March 2016, 21:32
In tudi o odločitvah KSV:
15964
15965
15966
15967

alojz1
13. March 2016, 12:15
Z Rodezijci je isto. Vzgojeni so bili, da so tiho. Pri nas morajo lajati. Sem ga mislil izšolati za krvno sled ker so odlični za to. Pa bi moral prej zdravo divjad goniti ker spada v 6 skupino. Sem obupal, ker so mi kinologi svetovali, da preizkusa glasne gonje ne bo opravil.
Airdel terier je tudi odličen lovski pes. V tujini je vsestranski. Pri nas pa ni pravilnika in ga za lov ne smemo uporabljati.
Prvi pes z katerim sem iskal ranjeno divjad je bil koker. Ujel in podrl je mnogo ranjene srnjadi. Lisico je aportiral. Današnji imajo težavo umiriti in aportirati zajca.
Da ne bomo samo "šinfali" naj kdo napiše še kaj pozitivnega.

Tatjana Kranjc
13. March 2016, 12:57
Ob prebiranju predloga, iz katerega je razvidno, da je bil poslan na KZS -na KSV - da se ukine disciplina sledoglasnost na PNZ-jih in ostalih preizkušnjah višjega ranga za pse špringer španjele ,priznam, sem kar malo zmedena.

Avtor predloga navaja, da je sledoglasnost nezaželjena "lastnost" pri špringerjih, Sklicuje se na britanski pravilnik in 5. člen, kjer je razumeti, da je v matični državi Angliji in še v nekaterih državah, ki sledijo matični državi, sledoglasen špringer španjel "nezaželjen" in avtomatsko diskvalificiran in (posledično verjetno tudi izvzet iz vzreje).

Citiram:" Lajanje na sledi je popolnoma skregano s tipom lova, za katerega je bil špringer vzgojen. Zmedena sem... Zakaj?
Pri nas, na naših lovskih preizkušnjah, je v vseh ocenjevalnih listih disciplina sledoglasnost. In se jo tudi ocenjuje. Celo veliko je "vredna". In še kako nujno potrebna za pridobitev vzrejnega dovoljenja.

In če ima "avtor" tega dopisa - predloga za ukinitev discipline sledoglasnost na lovskih preizkušnjah prav - potem je naš, slovenski Pravilnik o delu šarivcev "napačen".Ne sledimo matični državi. In posledično temu, tudi vzreditelji ne vzrejajo "pravih" špringerjev.
In poraja se vprašanje ali slediti »pravilom« matične države, ali pisati svoja »pravila.
Vsekakor ta predlog postavlja na glavo kar nekaj stvari in prav bi bilo, da bi se o tem debatiralo.

In nenazadnje, če se »dotaknem« tudi Pravilnika o uporabi lovskih psov. In bistva, kar se tiče lova.
Ali naj psi delajo »pravilno« za določen tip lova, ali naj psi delajo v skladu s pasmo?
In ali je za vzrejo sploh še pomembna lovska preizkušnja? Glede na dejstvo, da se toliko lovskih pasem seli v »športne roke«.

Pa potem prihajajo na plano zgodbice o kupljenih izpitih, o delanju tekem v drugih državah…Pa s pomočjo »kupljenih » izpitov paradirati s psi na razstavah v razredu delovnih. Eno je imeti psa lovske pasme , drugo pa je imeti resnično psa »jagermaistra«. Vem samo to, da nič več ne vem.. Zmedena sem.

Ja, lepo prosim za kakšen komentar. Hvala .

Prepeličar serec
13. March 2016, 14:46
Ob prebiranju predloga, iz katerega je razvidno, da je bil poslan na KZS -na KSV - da se ukine disciplina sledoglasnost na PNZ-jih in ostalih preizkušnjah višjega ranga za pse špringer španjele ,priznam, sem kar malo zmedena.

Avtor predloga navaja, da je sledoglasnost nezaželjena "lastnost" pri špringerjih, Sklicuje se na britanski pravilnik in 5. člen, kjer je razumeti, da je v matični državi Angliji in še v nekaterih državah, ki sledijo matični državi, sledoglasen špringer španjel "nezaželjen" in avtomatsko diskvalificiran in (posledično verjetno tudi izvzet iz vzreje).

Citiram:" Lajanje na sledi je popolnoma skregano s tipom lova, za katerega je bil špringer vzgojen. Zmedena sem... Zakaj?
Pri nas, na naših lovskih preizkušnjah, je v vseh ocenjevalnih listih disciplina sledoglasnost. In se jo tudi ocenjuje. Celo veliko je "vredna". In še kako nujno potrebna za pridobitev vzrejnega dovoljenja.

In če ima "avtor" tega dopisa - predloga za ukinitev discipline sledoglasnost na lovskih preizkušnjah prav - potem je naš, slovenski Pravilnik o delu šarivcev "napačen".Ne sledimo matični državi. In posledično temu, tudi vzreditelji ne vzrejajo "pravih" špringerjev.
In poraja se vprašanje ali slediti »pravilom« matične države, ali pisati svoja »pravila.
Vsekakor ta predlog postavlja na glavo kar nekaj stvari in prav bi bilo, da bi se o tem debatiralo.

In nenazadnje, če se »dotaknem« tudi Pravilnika o uporabi lovskih psov. In bistva, kar se tiče lova.
Ali naj psi delajo »pravilno« za določen tip lova, ali naj psi delajo v skladu s pasmo?
In ali je za vzrejo sploh še pomembna lovska preizkušnja? Glede na dejstvo, da se toliko lovskih pasem seli v »športne roke«.

Pa potem prihajajo na plano zgodbice o kupljenih izpitih, o delanju tekem v drugih državah…Pa s pomočjo »kupljenih » izpitov paradirati s psi na razstavah v razredu delovnih. Eno je imeti psa lovske pasme , drugo pa je imeti resnično psa »jagermaistra«. Vem samo to, da nič več ne vem.. Zmedena sem.

Ja, lepo prosim za kakšen komentar. Hvala .

Za lov sigurno je uporaben glasen lovski pes, tihi psi bi bili lahko uporabljeni samo za naprimer za policijo odkrivanje mamil, ampak tudi tam mora pes nakazati najdeno, z laježem, če bi makazal samo z mahanje z repom, vodnik nebi vedel kaj hoče pes povedati. Druga možnost je, da se pasmo izloči iz skupine lovskih psov FCI 8, kar bi se morali tudi zlati prinašalci, labradorci, vodni psi, saj jih lovci skorajda ne uporabljamo za lov.
Samo za razstavno linijo (športno linijo) nebi bilo smiselno vzrejat pasmo, saj jo večina vzrediteljev uporablaja za lov. Najverjrtnejr ste osamljen primer, vedno se mora manjšina prilagoditi večini, sedaj je še vedno večina psov v lovskih rokahzato je prav da se za vzrejo uporabljajo lovsko preizkušeni psi, ne smemo si dovolit vzrejati nepreizkušene pse.

alojz1
13. March 2016, 14:50
za policijo odkrivanje mamil, ampak tudi tam mora pes nakazati najdeno, z laježem, če bi makazal samo z mahanje z repom, vodnik nebi vedel kaj hoče pes povedati.
Neumnost. Tisti vodnik, ki ne pozna govorice telesa psa tega sploh nebi smel imeti.
Ko ptičar stoji na fazana tudi laja?

Prepeličar serec
13. March 2016, 15:07
[QUOTE=alojz1;120189]Neumnost. Tisti vodnik, ki ne pozna govorice telesa psa tega sploh nebi smel imeti.
Ko ptičar stoji na fazana tudi laja?[/QUOTE

Sem že praktično videl, delo ptičarjev in španjelov pri iskanju drog, je očitna razlika med ptičarji in šarivci pri iskanju divjadi, droge nakazujejo pa isto!

alojz1
13. March 2016, 15:14
Sem že praktično videl,
Jaz sem pa praktično preizkusil. Je moj španjel hitreje našel "šrauf" ki je bil prej v drogi kot počasnejši labradorec v službi policije. Pa noben ni lajal.
Pa kaj se midva tukaj prerekava. Še danes sem gledal (po TV) 1 uro pse Novozelandske carine pri iskanju drog. Nihče ni lajal. Pes še najmanj.

Prepeličar serec
13. March 2016, 15:27
Jaz sem pa praktično preizkusil. Je moj španjel hitreje našel "šrauf" ki je bil prej v drogi kot počasnejši labradorec v službi policije. Pa noben ni lajal.
Pa kaj se midva tukaj prerekava. Še danes sem gledal (po TV) 1 uro pse Novozelandske carine pri iskanju drog. Nihče ni lajal. Pes še najmanj.

S stojo tudi ne nakazuje drog, kakor se psa nauči, nikoli pa ne stoji in te gleda, oglej si pse na delu na mejnem prehodu Bregana, boš vedel reagiranje psa na drogo.

alojz1
13. March 2016, 15:52
Ali sem kje napisal, da mora na droge stati? Jaz sem samo mnenja, da ni treba lajati.
Je pa tole klasika. Nekdo sproži pereč kinološki problem, potem se pa z drogami ukvarjamo.

Prepeličar serec
13. March 2016, 17:01
Ali sem kje napisal, da mora na droge stati? Jaz sem samo mnenja, da ni treba lajati.
Je pa tole klasika. Nekdo sproži pereč kinološki problem, potem se pa z drogami ukvarjamo.

Na Bregani sta psa lajala in cvilila okoli najdene droge! To ni bilo vprašanje!
Pri nas je pravilnik, da špringer španjel glasen, kdor od športnikov in razstavljalcev misli, da bi moralo bit drugače, naj vzreja v državah, kjer ni potrebno preizkušnje oziroma je lahko tiha gonja.

alojz1
13. March 2016, 18:12
Pri nas je pravilnik, da špringer španjel glasen,
Saj si povedal vse. In osebno poznam kar dobre španjele. Imajo opravljen glasen preizkus. Na jagi jih pa ni slišat. Čeprav je tisti sodnik tudi član iste LD. So pa dobri v šarjenju in prinašanju.

alojz1
13. March 2016, 18:20
Pa edini Rodezijec za katerega vem, da je bil v lovskih rokah in je imel opravljen preizkus na krvni sledi je tudi glasno gonil. Ampak samo na papirju. Potem se pa čudimo sodniškim odločitvam.
Prav je, da o tem govorimo in skušamo spremeniti okorele pravilnike, ki so plod okorelih ljudi.

alojz1
13. March 2016, 19:26
Pa se povrnimo k prvemu vprašanju.
Skoraj sigurno bo ta tihi španjel imel potomce. V rodovnik bodo vpisali oceno 1/0 in bo dobil-a vzrejno dovoljenje. Če bo pa mladiča kupil lovec bo pa potreben glasen preizkus. Enkrat trdimo, da je to dedno drugič pa pravimo, da je priučeno.
Pa še dodatna anomalija. Mi vse pse merimo. V Angliji, kjer ima pasma domovinsko pravico pa je zaželjen čim večji.
Sedaj se pa naj veseli vodnik znajde. In se trudi spraviti psa v okvir naših pravil.

Tatjana Kranjc
13. March 2016, 20:30
Hvala za mnenja.

Ja, se opravičujem, nisem se predstavila. Tatjana mi je ime. Ne nosim (redno) zelenih hlač, ne znam rokovati s puško, sem pa zaljubljena v lovske pse. Z njimi sem rastla, zrastla in se Â?postaralaÂ?. Sem lovčeva hči. Pri nas doma imamo lovske pse že desetletja, pravzaprav sem pasja od kar vem zase. Nekoč nemške lovske terierje, zdaj pa svoj dom delimo z angl. koker španjeli.

Včeraj zvečer sem na tem forumu zasledila dopis, ki je bil poslan na KZS, na KSV glede opravljanja delovnih preizkušenj pri špringer španjelih. Sledoglasnost da ali ne?

Priznam, dopis me je zmedel. Avtor dopisa navaja, da je sledoglasnost v matični državi nezaželjena lastnost. Pri nas, na naših PNZ-jih in UP pa je obvezna in celo visoko cenjena.

In so se mi porajala mnoga vprašanja. Ki sem jih tudi napisala. Kdo ima prav? Ali spoštovati smernice in zahteve matične države ali ravnati v skladu s slovenskim pravilnikom o delu šarivcev?

Posledično temu sem pomislila tudi na vzrejo. Naši vzreditelji se trudijo. Sledoglasnost je (zaenkrat ) še pogoj za pridobitev vzrejnega dovoljenja pri špringerjih.
Torej, ali vzrejajo naši vzreditelji ponaredke, falšne špringerje????

No, mene skrbi nekaj drugega. Veliko tistih bolj všečnih lovskih psov je in še bo pristalo v rokah športnikov in razstavljalcev. Še nedavno je bil špringer španjel pes, ki je bil v glavnem v lasti lovcev. Opažam, da temu ni več tako. Dobro, nič hudega, dokler si pač nekdo kupi psa lovsko pasme za hišnega ljubljenčka. Ko pa gre za vprašanje nadaljnje vzreje â?? ja , tu pa je druga muzika.

Moje stališče je, da če si nekdo kupi psa lovske pasme in želi tudi vzrejati, potem mora računati tudi na to, da mora predpisane preizkušnje tudi uspešno opraviti. In to po Â?pravilihÂ? države, v kateri živi. Ker drugače bo nastala popolna zmeda, kaos.. Ne bomo več vedeli, kdo pije, kdo plača.. Na žalost.
In mora vzeti v zakup tudi, da mu morda ne bo uspelo pridobiti vzrejnega dovoljenja.
Vzreja je odgovoren hobi. In terja etičnega in moralnega vzreditelja.

Če se samo dotaknem moje pasme, angl. koker španjelov, so na žalost praktično 99% v Â?športnihÂ? in razstavljalskih vodah. Paradirajo na razstavah, doma pa so zaviti v naglavne rute in obuti v Â?balerinkeÂ?, da si slučajno ne bi zmočili in scufali svilene dlake, ko gredo na sprehod,hi hiâ?? In na žalost za vzrejo ne rabijo Â?znati Â? nič. Le pozitivna telesna ocena je potrebna.

Ljudje so popolnoma pozabili, da je bil koker nekoč odličen lovski pes.
Ja, pred enimi 20 leti so na FCI Â?pritisniliÂ? lastniki, z argumenti Â? da ne morejo opraviti lovskih preizkušenj, ker niso lovci, da nimajo vstopa v lovišče, nimajo možnosti vzpodbujati prirojenih nagonov, tralalala. In so Â?zmagali. FCI se je vdala, posledično pa tudi kinološke zveze držav. Po klasifikaciji pa ga še vedno uvrščajo med lovske pse â?? GUN DOGS.. Naj me kolja brcne..

Potem pa neetični lastniki kupujejo delovne izpite in paradirajo s svojimi primabalerinami na razstavah v razredu delovnih.. Ta razred naj bi bil rezerviran za resnično tiste ta prave lovske pse, ki bi jim bila oproščena manj dolga in svilena dlaka ki jo vsi lastniki razstavnih kokrov tako opevajo.. In zgodi se, da ko želiš v tujini kaj kupiti za osvežitev krvi, ne veš, kje kupiti oz.komu verjeti, zaupatiâ?? Še večja zmeda.

Zgodba se nadaljuje.. Bojim se, da bo to postala Â?stalnicaÂ? tudi pri ostalih, tistih bolj všečnih lovskih psih. Izgleda že takoâ??

Sicer pa, lovci boste vedeli, kje kupiti svojega novega pasjega tovariša. Ne bojim se. Dober glas itak seže v deveto vas.

Morda pa bi že enkrat čas, da bi začeli razmišljati o avtonomiji LZS. In ne da ste Â?pridruženaÂ? članica KZS.

22 tisoč vas je, 22 tisoč, ki s ponosom nosite zeleno uniformo. Poglejte samo velike pasje razstave. Prijavljenih 1000 in več psov. Koliko sodnikov lovcev vas je povabljenih, da bi sodili lovske pasme? Zanemarljivo. Pa je od 10 FCI pasemskih grup 5 grup , ki se po klasifikaciji uvršajo med lovske pasme. Sem enkrat izpostavila to vprašanje, pa sem dobila odgovor, da vas večina ne zna tujih jezikov. No, ja, saj je standard, po katerem se ocenjuje zunanjost psa, enak v vseh jezikih. In raje vabijo razne all round sodnike, ki nam sodijo pse. Pa pasme v dušo sploh ne poznajo.

Ne dovolite, da boste podrejeni. Ne dovolite, da vas bodo žejne vodili preko vode.

In da se vrnem na izhodišče mojega pisanja â?? dopis, ki bi naj romal na KZS- na Komisijo za strokovna vprašanja glede sledoglasnosti špringerjev â?? upam, da bom kje prebrala kaj o tem predlogu meni Komisija oz. ali boste tudi vi udeleženi pri diskusiji.

Joj, zmešala sem jabolka in hruške.. Ne mi zamerit. In hvala, da ste se prebili skozi moja razmišljanja, četudi so malo nepovezana. So pa dobronamerna.

Pozdrav.
Tatjana

Tatjana Kranjc
13. March 2016, 20:41
Opravičujem se, računalnik mi namesto navednic dela neke čudne znake. Upam, da boste uspeli razvozlati.

Rusevec
13. March 2016, 20:42
BighandBighand

pidog
13. March 2016, 21:40
Sam se z uvodnim dopisom kar strinjam v večini, vendar imam, ko je govora o pasjereji zmeraj tudi pomislek, kam še lahko pes taco moli:icon_wink: .
Če sledoglasnosti za matični klub ni pomembna, čemu smo potem bolj pametni od... Da je sledoglasnost povezana do neke mere tudi z "živčnim" značajem tudi do neke mere drži. Da pa bomo z neobvezno sledoglasnostjo pomagali, do večje stabilnosti pasme, še posebno v rokah športnikov pa je bolj iz trte izvita. Poglejte večino španjelov v športnih rokah; napredek k večji stabilnosti pasme?!?
Španjel tudi ni gonič, da bi mu bilo na preizkušnji potrebno samo dobro lajat. Potrebno je pokazat tudi kaj drugega, kar zahteva ne živčnega psa... in če avtorico dopisa moti samo sledoglasnost pri preizkusih bi z osebno z veseljem ustregel dotični, da se pasmi glasnost samo ugotavlja in zapiše. Če malo pošpekuliram pa športnike najraje mote, da sta samo še dva špringel španjela (od skupno osmih vrst španjelov) podvržena preizkušnjam za pridobitev vzrejnega dovoljenja:whistle:

...ker pa nimamo pojma, nimamo razjasneno (vsaj tisti, ki oblačijo in jasnijo lovsko kinologijo) kaj je vzreja, vzrejne preizkusnje in kaj delovne preizkušnje, praktični lov imamo pač zmešnjavo. Dokler bomo preštevali lovske pse in se hvalili s takšno statistiko, dokler ne bomo ločili vzrejo od dela in malo prevetrili pravilnike, itd. do takrat avtonomije tudi če nimamo, ker še to kar imamo ne znamo organizirat v uporabno, nedvoumno, nediskriminatorno obliko.
Sem pa vsekakor za ... ampak modrih nogavic pa ne bom nosil:icon_wink:

Dober pogled!

PS
Ker sva s Tatjano zagovornika, ljubitelja lovske kinologije se seveda v večini strinjam z njo, posebno s stališčem, da mora biti vzreja lovskih psov v lovskih rokah, katerega si deliva že vrsto let...od začetka interaktivnosti, od "izgona"biggrin.
Pred neki dan sem peljal "kavč psa" na ceplenje proti steklini. Na vhodu reklama za eno najpopularnejših pasjih šol. In glej ga zlomka. Večina psov v rokah inštruktorjev je lovskih. E moji športniki, kaj bi vi brez nas:icon_lol::icon_wink:

Dober pogled!

Tatjana Kranjc
13. March 2016, 22:18
Joj, Pidog, sem te vesela.

"Živ" si. Pogrešala sem te, dragi interaktivni prijatelj.
Zdaj vem, kje te najdem, hi hi..:icon_lol:

alojz1
14. March 2016, 23:05
Če sledoglasnosti za matični klub ni pomembna, čemu smo potem bolj pametni od...
Redki so tule, ki mislijo z svojo glavo. Večina le kima.
Kako bi izgledalo, če bi hrvati za kraškega ovčarja napisali svoj standard? In bi se našel na naši kinološki prireditvi njihov sodnik, ki bi nas učil kako mora pes izgledati.
Mi delamo popolnoma enako. Vzemimo npr. nemškega prepeličarja. Iz te pasme smo naredili dve. Rjavce in serce. Pa bog ne daj, da se parijo navzkriž. Potem je pa še naša mahnjenost na gonjo. Prepeličarji zadnje čase ne delajo več pred puško ampak gonijo celo bolj vztrajno kot goniči. Pa ne mi sedaj oporekati, če ima še kdo psa, ki kratko požene. Jaz pišem to kar vidim pri večini in ne pri enem samemu. Še prijatelj ima mlado prepeličarko. Če požene traja par ur. Ali pa se kasneje vrne ponjo. Tega pred leti ni bilo. Ko je moj pes na preizkusu pognal zajca 10 minut (toliko so postavili normativ) je bil edini z tako dolgo gonjo.
Bojim se, da bodo sčasoma vse pasme pri nas delale enako. Jaz pa pravim da naj pes dela tisto za kar je bil vzgojen. Zato se je treba držati standardov matične države.

karo40
15. March 2016, 00:10
Tvoje razmišljanje Alojz je pravilno naravnano. Vendar kot vem si zavzet kinolog, pa tudi kinološki sodnik. Povej nam kako boš pripomogel k temu, da bodo tvoji kinološki kolegi, ki so krivi za te raznorazne napake, to doumeli in začeli trezneje razmišljati o teh problemih.

Sršen
15. March 2016, 08:35
Problem je enostavno rešljiv.
Vir vseh težav je Pravilnik o uporabi lovskih psov v lovišču. Že leta opozarjam vsakega, ki me hoče poslušati, da bi bilo edino prav, da se psa za delo v lovišču preizkusi glede na njegove sposobnosti, prirojene in priučene. Ve se kaj naj bi pes za opravljanje določene naloge znal. Za gonjo glasno goniti, za iskanje po krvni sledi, slediti sled in pokazati plen, za vodno delo prinašati iz vode ipd.
A pravilnik za ta dela predpisuje tudi pasmo s katero to edino smeš početi. Pri nekaterih pasmah imaš več možnosti, pri drugih manj. Pri barvarjih celo samo eno in edino.

Ko v tem Pravilniku ne bo več teh določil o pasmah, se bo stroka lahko enostavno odločila in za vzrejo zahtevala izvirne lastnosti pasme, lovci pa izbirali in šolali pse za željen namen po svojih sposobnostih. Tekme in uspehi na lovu pa bodo prikazali kvaliteto, uspehe ali neuspehe.

Dokler pa se bo v krogih naših kinoloških veljakov ukvarjalo z medsebojnimi podtikanji in špetiri, zahtevalo nekaj, kar so drugje opustili, torej tetoviranjem psov, pred časom pobijanjem le pri nas nezaželjeno obarvanih mladičev in ostalimi nesmiselnimi zahtevevami skreganimi z izvornostjo pasme, bo ostalo tako kot je.

Je to možno spremeniti? Je, a odvisno je le od nas samih!

alojz1
15. March 2016, 11:53
Vendar kot vem si zavzet kinolog, pa tudi kinološki sodnik.
Sem le prvo. Pa še to mi škodi. Saj veš kako gre. Najbolje, če kimaš.
Pa poglejmo v kakšno smer gre kinologija, ki se ukvarja predvsem z svojimi špetiri od vrha navzdol. Pred leti smo na mednarodnih lovskih prireditvah dosegali zavidljive uspehe. Tako v delu kot na razstavah. Spomnim se, ko je v nemčiji zmagal naš prepeličar. Ali pa v delu ptičar pod vodstvom Pirherja. Naj mi kdo napiše uspehe zadnjih 5 let. Nazadnje vem edino za bavarca, ki pri nas ni dobil najvišje ocene. Pa je šel v Frankfurt po najvišjo (vodnik A.F.).
Tako je to. Malo neznanja, malo žlehtnobe, malo foušije in je slika popolna.

Sršen
15. March 2016, 12:28
Jaz se za lani spomnim tele, pa verjetno jih je več:


28. sept.2015
IKP 1st Prize dog Nia Adin Dom
Last weekend the elite trial for young GSPs was held in south of Germany: the IKP. 170 dogs participated from all over the Europe and even the USA - and also from Slovenia . In a group of nice handlers, with fair and friendly judges and in amazing reviers Nia worked perfectly and passed the rigid trial with a first prize.
Photos by: Esther Schleidweiler
15971

Po mojem gre pri nas le za preveč kuhinj in špetirov, posamizni lovci in drugi z lovskimi psi pa še nizajo uspehe.

MLikar
15. March 2016, 12:45
V facebook skupini Slovenski lovci tudi poteka debata o tej zadevi.
A nekomu to ni pogodu in je prijavil Facebooku, da gre za ustrahovanje in nadlegovanje itd.
Koga to moti ni mogoče videti.

Res ne razumem, zakaj bi debata o teh rečeh bila za kogarkoli moteča.
Če je moteča za kakšen organ ali posameznika v organih KZS, je pa to še posebej žalostno.
Iz takih reči se rodi odpor proti organizacijam, v katere si prisiljen, če se želiš s čim ukvarjati.
To je voda na mlin razmišljanju ali KZS lovci sploh potrebujemo!

pidog
17. March 2016, 16:32
Ne vem kakšen podnaslov temi bi pristajal?!? Kolebam med "Isto sranje drugo pakovanje" ali "neodvisnost". Pustimo se presenetit:lol1:

http://www.kinoloska.si/predvidena-legla/

http://www.kinoloska.si/wp-content/uploads/2015/08/VZREJNI_PRAVILNIK_%C5%A0ARIVCI_%C5%A0PANJELI.pdf


PS
Po neki razlagi strokovnjaka lovske kinologije: kdor hoče z njimi jagat mora na PNZ, kdor jih hoče samo za hišne ljubimce mu pa tega za VZREJO pasme ni potrebno?!?!?!?
Dobronamerno predlagam dotičnemu, naj odpre šiviljstvo in začne šivat kostume v podobi različnih pasem; recimo za sprehod po gozdu kostum žimavca, po mestu kostum dobermana, za na metalski koncert, kakšno "bull" sceno ali pa roti kostum...
Pa naj ne pozabi tega uvest tudi za druge lovske pasme! Enakopranost, kot se za razvito demokracijo spodobi!

Za kozlat ... in mi bi neodvisnost? Od koga že?!?

V nekaterih trenutkih je adrenalin previsok, da bi napisal: Dober pogled!
Opravičilo tistim, ki se čutijo nepoklicane!

pidog
17. March 2016, 16:57
Jast si ne upam več ... :hooray::hooray::hooray:


"Kinološki triller"


http://www.mp.gov.si/si/delovna_podrocja/mednarodno_sodelovanje_in_pravo_eu/

https://www.youtube.com/watch?v=CHKFlznwJ9k

pidog
17. March 2016, 17:17
https://www.youtube.com/watch?v=lzQwSwI1CN0

... zdaj pa psa malo zluftat, poslušat ptičke, gledat prebujanje narave...

Dober pogled lovci!

alojz1
17. March 2016, 17:21
Najboljša je tale.
Greš v tujino po možnosti Anglijo in kupiš najboljšega plemenjaka (špringler španjela). In ne smeš pariti dokler pri nas ne opraviš preizkusa po naših predpisih. Pa ne bo nič, ker ne bo glasen.
No saj vem, da ni tako hudo. Glasen bo. Na papirju.

alojz1
17. March 2016, 17:35
Sinfonija v gibanju. Kdor želi takšen lov bo imel takega psa. Kdor pa želi gonjo pa goniča. Zato pa imamo različne pasme.
https://www.youtube.com/watch?v=2jjF4an06fs

pidog
17. March 2016, 19:04
Menim, da je zadeva dobila čisto drugo težo ... pravilnik obstaja, v kater se od špringer šanjelov zahteva tudi PNZ za pridobitev vzrejnega dovoljenja!!! Pod legli na strani KZS (februar/marec 2016) je najavljeno leglo špringel španjelov z oceno I/0!!! Zanimiva je tudi vzrediteljica. itd., itd ... včasih smo to imenovali "banana balkan" danes "demokracijo"!!!

Pa še enkrat vprašam. Kam pes taco moli? Mogoče pa je problem sledoglasnosti samo pesek v oči:icon_wink:

pidog
18. March 2016, 13:28
... je mucka popapcala jezičke oz. prstke?
Borci za nedvisnost, eminenca lovske kinologije kje ste?
... očitno je v koritu še dovolj futra ... moram prenehat. Mi je začelo zopet obtačat!

Sršen
18. March 2016, 20:38
... Pa še enkrat vprašam. Kam pes taco moli? ...

15983

Tatjana Kranjc
18. March 2016, 20:45
Premalo, hi hi...

Ma jezna sem. Napisala sem cel "spis", v spodnjem desnem kotu okvirja se mi je prikazalo "auto saved", veselo sem potrdila, želela objaviti, potem pa je moj "spis" poniknil. Nikjer ga ne najdem.

Kakšen namig, kje ga poiskati? Pomoč je dobrodošla. Hvala.
Drugače začnem pisati znova.

Ja, saj vem. Iz "železne dobe" sem. Butalec. Ne obvladam te sodobne virtualne komunikacije.

Pridem še "nazaj".
Upam, da ne boste hudi, dragi zeleni prijatelji, ker "smetim" na vašem forumu.

Tatjana Kranjc
20. March 2016, 09:36
[QUOTE=pidog;120255]Ne vem kakšen podnaslov temi bi pristajal?!? Kolebam med "Isto sranje drugo pakovanje" ali "neodvisnost". Pustimo se presenetit:lol1:

http://www.kinoloska.si/predvidena-legla/

http://www.kinoloska.si/wp-


content/uploads/2015/08/VZREJNI_PRAVILNIK_%C5%A0ARIVCI_%C5%A0PANJELI.pdf



Po neki razlagi strokovnjaka lovske kinologije: kdor hoče z njimi jagat mora na PNZ, kdor jih hoče samo za hišne ljubimce mu pa tega za VZREJO pasme ni potrebno?!?!?!?



Ja, Pidog, starosta slovenske kinologije je "vztrajal" pri svojem, zgoraj opisanem.:icon_sad:
Na FB (Slovenski lovci) je bilo nekaj časa kar "vroče", dokler se ni našel nek "Pizdun", ki je prijavil nezaželjeno "pisanje" na to temo. In takoj "radiranje" oz. brisanje določenih postov.
Tistih, ki so obelodanili "privatno korespondenco".

Jaz sem jih še uspela "videti".. Nič dobrega, ti povem.
Naslednji so na "udaru" ptičarji.. Tako je bilo razbrati..



Ja,vidim, da si našel "epilog" špringerske zgodbe.


Zaporedje dogodkov:

1. dopis na KZS, na KSV - predlog o ukinitvi discipline sledoglasnost
2. izredni vzrejni pregled in izdano vzrejno dovoljenje
3. leglo


Priznam, jaz sem si srčno želela slišati nekoga,ki "sedi" v KSV, vsaj par besed, da nas "umiri". Pa nisem bila uslišana.

Upam, da tudi mene ne bo kdo "prijavil" na kakšno višjo inštanco, zaradi radovednosti? :icon_rolleyes:

Hudič je, če dregaš v "zasebno-javno" partnerstvo - lastnik psa in KZS.


Lepo je rekel moj oče: "Psi bodo še naprej lajali, karavana pa gre "naprej".


Bi pa dodala še nekaj.

CAC Snežnik (30. april)- razstava psov lovskih pasem je pred vrati. Meni ena najlepših in najljubših "pasjih" razstav. Prečudovito "prizorišče dogajanja"biggrin. veliko druženja z vami "zelenimi", meni tako ljubimi ljudmi in seveda občudovanje pasjih "jagerskih manekenov". In nenazadnje me na Snežnik vežejo čudoviti spomini. Še vedno z "užitkom" pobrišem prah iz tstih dveh pokalov, ki jih je "prislužil" naš TOnči.


Ponosni smo na svoje štirinožne prijatelje. In lepo bi bilo, da se te razstave udeležimo v čim večjem številu. Mi je par dni nazaj nekdo rekel takole: "A se ti "splača" prijaviti psa in voziti na drugi konec Slovenije? Samo razstava je"..

Je "skasiral" pogled izpod obrvi.. Seveda se "splača".Jaz sem ponosna na naše pse. In bom dva z veseljem in ponosom pripeljala na Snežnik.

Dragi lovski kinologi, dajte malo "počesati" svoje pse in prijavite.To je "naša" razstava. Naši psi. Naši "manekeni", naši prvaki.

Eno je imeti psa lovske pasme, drugo pa imeti lovskega psa. In jaz bom "navijala", da bodo na prestolu za zmagovalce stali resnično pravi jagermajstri. In ne "primabalerine"...

Vidimo se na Snežniku!.

Sršen
21. March 2016, 08:29
...
Eno je imeti psa lovske pasme, drugo pa imeti lovskega psa. In jaz bom "navijala", da bodo na prestolu za zmagovalce stali resnično pravi jagermajstri. In ne "primabalerine"...

Vidimo se na Snežniku!.[/QUOTE]
Bighand:OK:

pidog
21. March 2016, 12:49
Nekateri pasemski klubi ne vpisujejo v rodovnike lepotnih "titul" , zato globoooko spoštujem njihove odločitve...
Ali pa je smeh in druženje vreden obiska, bi moral pa malo pokalkulirat ... kot se v kinologiji spodobi?!?
Veliko uspehov in velikih, težkih pokalov vem!

PS
Če mogoče kdo ve, pa naj napiše člane KSV oz. izide glasovanja, če obstajajo...da vsaj malo konstruktivno zaključimo ta novi, stari cirkus.

Hvala!

Sršen
21. March 2016, 13:58
...
Če mogoče kdo ve, pa naj napiše člane KSV oz. ...

Na strani KZS, ki je milo rečeno nepregledna da je kaj, nekako najdeš tole, koliko je ažurno, pa bog si ga vedi:

15988

detel
21. March 2016, 14:37
Sinfonija v gibanju. Kdor želi takšen lov bo imel takega psa. Kdor pa želi gonjo pa goniča. Zato pa imamo različne pasme.
https://www.youtube.com/watch?v=2jjF4an06fs

...ali pa prepeličarja in kokerja.

pidog
21. March 2016, 16:37
Na strani KZS, ki je milo rečeno nepregledna da je kaj, nekako najdeš tole, koliko je ažurno, pa bog si ga vedi:


...vsaj štirje jagri:lol1: ... pa vzamem februarskega, pa marčevskega Lovca, pa gledaš to "španjelsko" zgodbo ... da se ti zgravža vse skupaj!
In mi bi neodvisnost? Od koga že? Bighand:hooray:

PS
Pričakujem tudi objasnitev te zgodbe v reviji Lovec v prihodnje s strani "veljakov lovske kinologije" ... da jim slučajno ne zmanjka konstruktivnega dela v slogu tradicije:icon_wink:

alojz1
21. March 2016, 16:49
...ali pa prepeličarja in kokerja.
Kateri koker? Tega smo dokončno zašuštrali. Prepeličar je pa vse bolj gonič ki še aportira zraven, kot pa šarivec.

Tatjana Kranjc
21. March 2016, 17:56
Evo, ena lepa fotka

Tatjana Kranjc
21. March 2016, 18:04
Portos mu je ime. Portos Dravski.

detel
22. March 2016, 08:58
Kar sem videl kokerjev, ni jih bilo veliko, so pa bili vsi sledoglasni in strastni lovci.

pidog
28. August 2016, 10:40
...stališče funkcionarja "lovske" kinologije, iz zapisnika 16. redne seje UO KZS


Angel Vidmar: statut KZS je popolnoma jasen, KSV je odgovoren UO. Nima pomena, da UO obravnava zapisnik 9.seje KSV, ker le te nikoli ni bilo. Že na prejšnji seji UO sem obrazložil, da je KSV en organ, ki ne sme zasedati na ločenih sejah, športna ‐ lovska smer. 90% dejavnosti KZS je kinološka dejavnost, 10% pa predstavlja specifiko. Ali se bo kinologija začela deliti na agilitaše, reševalce, delavce, razstavljavce, itd.?

Da nadaljujem triler kar tukaj (naslov fima je: Mafija kolhoza :icon_lol: ). Za boljše razumevanje filma (ne se trudit če ga ne boste nikoli razumeli) še nekaj "trejlerjev" iz "procentualnega Življenja kolhoza":

http://www.mojpes.net/download/SK05-2016_financeLovci2016.pdf

...Pa še komentar na forumski strani http://www.mojpes.net/forum/index.php/topic,49324.60.html , pa da ne boste preveč iskali, še nekaj prepisa, vprašanj, pomislekov na 3. točko pri ODHODKIH (finančno poročilo 2015-lovska kinologija):

Ni mi znano, zakaj so iz razdelitve izpustili 'finančne pomoči, jubilejne nagrade, odpravnine'. Morda gre za površnost zaradi naglice, saj je poročilo datirano na isti datum, kot se je zgodil Zbor, kateremu je bilo verjetno namenjeno.
Ni mi tudi znano, kdo je v delitvi kreiral različne odstotke: 68%:32% za plače zaposlenih, 50%:50% za fiksne stroške v zvezi z objektom v Zapogah, 96%:4% za participacijo k A2 programu ... Računovodja verjetno ne. Tudi lovci verjetno ne.

Je 'lovska kinologija' le plačnik stroškov KZS, pri izplenu prihodkov pa njena udeležba ni predvidena? Komu pripade izplen 67.899,34 € prihodkov od razstav, ki jih je organizirala KZS (beri finančno poročilo - klik)? Kje v poročilu je navedenih 32% od tega zneska za lovsko kinologijo? So lovski kinologi dolžni plačati 32% stroškov ekipe zaposlenih na KZS, ki med službenim časom zaprejo pisarno in se gredo organizacijo razstave, kjer delajo za dobiček nekoga drugega? So lovski kinologi dolžni poleg ostalih stroškov v zvezi z objektom v Zapogah plačati tudi 50% stroškov telefona in interneta?

Verjamem, da so tudi v lovskih vrstah računovodje, ki bodo znali tole lepo popredalčkati, kamor spada, ne razumem pa, kaj je delalo vodstvo KZS eno celo leto oz. eno leto in pol, da je (predvidevam) šele sedaj opazilo tako velik 'lovski minus' v skupni blagajni. Za skrbnika blagajne smo jih namreč predstavniki članic postavili oktobra 2014. Je vodstvo nesposobno ali v danem trenutku s skrbno izbranimi podatki in na sofisticiran način manipulira s 'strokovno' bazo? Zakaj teh podatkov ni v finančnem poročilu za skupščino? Zakaj o takem minusu ni besede v poročilu Nadzornega odbora?



Pa dober pogledbiggrin

pranger
4. September 2016, 18:51
...stališče funkcionarja "lovske" kinologije, iz zapisnika 16. redne seje UO KZS


Angel Vidmar: statut KZS je popolnoma jasen, KSV je odgovoren UO. Nima pomena, da UO obravnava zapisnik 9.seje KSV, ker le te nikoli ni bilo. Že na prejšnji seji UO sem obrazložil, da je KSV en organ, ki ne sme zasedati na ločenih sejah, športna ‐ lovska smer. 90% dejavnosti KZS je kinološka dejavnost, 10% pa predstavlja specifiko. Ali se bo kinologija začela deliti na agilitaše, reševalce, delavce, razstavljavce, itd.?

Vse, kar govorijo na sejah UO KZS in piše v zapisniku ne drži. Tudi zgoraj zapisano ne drži, če v KZS še velja njihov Statut. Glede na dejanja predsednika, UO KZS, KSV in drugih komisij v zadnjem letu, ne bi mogel trditi. Pri doseganju ciljev v KZS je vodilo delovanja v zadnjem letu lobiranje, veze, obljube itd. Da se povrnem k zapisanemu v zapisniku 16. redne seje UO KZS. To zagotovo ne drži, ke je v Statutu KZS (sprehet v Ljubljani, 24.4.2007), 59 členu 4 odstavku zapisano: " ... Komisija za strokovna vprašanja ima predsednika in podpredsednika, ki sta izvoljena izmenično iz vrst predstavnikov lovske in športne kinologije. Podredsednik je vedno iz drugih vrst kot je predsednik. Komisija se lahko po potrebi sestaja tudi ločeno za področje lovske in športne kinologije, sklepi na ločenih sejah morajo biti sprejeti soglasno s prisotnostjo vseh treh članov posamezne kinološke smeri. Takse seje vodita predsednik ali podpredsednik, vsak za svoje področje. Predsednik komisije ima v primeru enakega števila glasov prednostni glas."

Tako, da to ne drži, da lovski oz. športni del ne bi smel zasedati ločeno. Če govorice držijo, se je KSV ločeno sestav na 8. seji, nastal je problem in konflikt, ker je bil za tem, ko je lovski del KSV potrdil sklepe športnega dela, zapisnik športnega dela spremenjen v škodo lovcev!

Kar se nanaša na finančno poročilo za leto 2015 - lovska kinologija, je izdelano za povzročanje konflikta med lovci in športniki. Že statistični podatki o številu lovskih mladičev in legel, ki so objavljeni v Kinologu št. 4 v celoti "ovržejo" verodostojnost tega finančnega poročila, da o drugih postavkah ne govorimo. Da je bilo namenjeno povzročanju kofliktov kaže to, da je bilo poročilo razdeljeno na Zboru športnih sodnikov, na Zboru lovskih sodnikov ni bilo razdeljeno, čeprav se bolj nanaša na lovce, kot na športnike. Na zboru lovskih sodnikov pa bila je baje (govorice)burna razprava o tem poročilu.
O Zboru je baje napisan zapisnik in bi ga bilo zanimivo dobiti ter mogoče tudi objaviti na forumu!

pidog
26. October 2016, 14:09
Odvetnika za novega psa, na roki pa bo sedel krokar namesto sokola.
...mogoče mi bo na tak način le upelo spoznati pravno-kinološko drisko?!?
Kaj ne Pranger?

Na strani mojpes.net si lahko ogledate kako izgleda mrhovinarsko-kinološko gnezdo.
Osebno me je sram, da moram biti posredno član "klana"

Kot vselej do sedaj se pod pretvezo ljubezni skriva samo usran nič in denar. Raji pa peska v oči oz. ovce so zato, da se strižejo...

pidog
11. November 2016, 00:32
Ko prebiram, kako bi morala biti lovska kinologija organizirana in kako ji vsi drugi mečejo polena pod noge je treba biti pošten pa predstaviti še eno "frišno" iz domačih logov; lovci lovcem. Prej kot nadaljujem samo v vednost: ne pripadam nobeni "strani", sem čisto navaden lovec in vodnik lovskega, kateri poštenega lova ne vidi brez lovskega psa. Če se pa že moram postaviti na kakšno stran se zmeraj postavim na stran psov in v dobro njim in vodnikom!!!
Zakaj imam "lahko" tudi "ptičarja" tam kjer ni perja mislim, da ni potrebno še enkrat pojasnjevati, saj je moje vrste (pa še kakšen) pes tretiran, tudi v deželi izvora, kot vsestransko uporaben lovski pes. Pes, ki pa se dokaže tudi v lovu na črno divjad pa je tudi v deželi izvora tretiran še nekoliko višje. Razlaga je zelo preprosta: struktura divjadi se spreminja, s tem tudi posledično lov oz. uporabnost psa. Po drugi strani pa se še zmeraj ceni tista prava ostrost psa tam kjer je potrebna in kolikor je potrebna, predvsem iz vzrejnega in etičnega vidika. Podpiram pa tudi vse vzrejne preizkušnje kjer mora takšen pes pokazati tudi veščini v poljskem in vodnem lovu. Zakaj to sploh pojasnjujem? Zato ker so nekatere osnovne stvari lovske kinologije nekaterem funkcionarju lovske kinologije popolno "špansko selo", kar štejem za veliko sramoto Slovenske lovske kinologije.
Kot veste je bilo v zadnjem Lovcu objavljeno obvestilo o uporabnostni preizkušnji psov ptičarjev za pridobitev naziva "prašičar", ki ga organizira DLP v sodelovanju z LKD Nova Gorica in LD Tabor. In tu se začnejo stvari na "višji" inštanci zapletati. Pa najprej malo priloge oz. obvestilo LKD Nova Gorica ki je zaokrožilo baje celo do lovske zveze.

16342
16343

16344

16345

Pa lepo po vrsti. Prvo kar se pri tem vprašam je čemu?!? V pomoč vodnikom? Kar ti po takšnem prebiranju prvo pade na misel je, popolno neznanje in nestrokovnost, predvsem v nasprotju s tem kar bi naj lovstvo sploh predstavljalo...predvsem pa tešenje lastnih frustracij (tudi sam sem obu modre "štumfe" ko to pišem)
Da je problem v prijavnini bla, bla, bla... dotični tovariš na žalost ne loči pojma tekmovanja, delovne preizkušnje, vuzrejne preizkušnje, lepotnih tekmovanj. Preizkušnja ni enaka tekmovanju!!! Lovci preizkušamo svoje pse, nekateri z njimi tudi tekmujejo (šport, simulacija), ostali pa z njimi "tekmujemo" v potrebah in posledicah lova. Dragi funcionarji, če vi to enačite (sem bolj mnenja, da nekateri pojma nimajo vsaj po tem kar piše oz, je rdeče podčrtano) potem je etično takoj zapustiti funkcijo in boljše iti skakat čez kolebnica...ali pa v peskovnik.

Da so pasemskim klubom odvzete skoraj vse pristojnosti (statut KZS)...
Najprej se je potrebno vrniti malo v preteklost. Kot vsi vemo je bila Jugoslovanska oz. Slovenska kinologija svoje čase zelo napredna in cenjena tudi zunaj meja. Jagravska seveda, sportna pride pozneje in ravno tako izvira prav iz naših vrst. Obstajala so različa društva: DLP, društvo brak jazbečarjev... V 70 ih letih je komunistično oblast zaskrbela predvsem ravn ta naprednost in sklene pokopati te "ostanke buržuazije" in večina klubov izgine (edini ki ostaja je DLP), pristojnosti pa se prenesejo na raven, kjer jih je moč dobro nadzirati.
Mislim, da je vsaj malo bolj jasno zakaj DLP zmeraj zraven zapiše "v sodelovanj z LKD...", čeprav za strokovno plat še zmeraj poskrbi DLP. Seveda pa ne moremo mimo LKD jev, katere je samo za občudovat po svoji gostoljubnosti in pravim pristopom pri pomoči, kot se za lovstvo spodobi. Kjer koli sem bil so mi stregli od spredaj in od zadaj. Če se samo spomnim letošnjega VUP a v Posavju, lahko samo javno odrijem klobuk in se zahvalim tamkajšnjim kinologom! Pa na tiste gospe v kuhinji tudi ni za pozabit!
Po lastnem prepričanju sodeč je bilo vsem LKD jem soorganizatorjem v čast sodelovati Z DLP, prostovoljno.

Kakšno breme pa predstavlja preizkušnja "prašičar" LKD ju pa si lahko predstavljate; nekaj takšnega kot preizkušnja po naravni krvno sledi za krvosledce. Pa še malo razmišljane za iskalce obstreljene divjadi, kaj vam takšni tiči oz. pristop strokovnjakov kinologije lahko prinese. Predvsem pa pojasnilo tistim, ki ne vejo kako preizkušnja "prašičar" potek. Na kratko ne rabiš nobene prireditve, le lov, lovce (eventuelne priče) ter sodnike za delo....brez zastav, zlatih odlikovanj, svetleče kovine, poveličevanja nekaterih ter hranjenja le teh z njihovo naljubšo duševno hrano.

16346

Za konec, ker mi gre že na bruhanje še to. Baje da je bil problem tudi v pre pozni obveščenosti LKD Nova Gorica ... brez panike, v trenutku ko to pišem je prišel mail s strani DLP, da je preizkušnja prestavljeno v LD Podlehnik, kjer so jo sprejeli z odprtimi rokami (10.11.2016). Čeprav bom odštel še nekaj več za bencin sem zadovoljen. Pa kdo se bo s "koštruni" ubadav. Člani LKD Nova Gorica, ki se je bodo udeležili pa naj račune stroškov pošljejo na naslov svojega predsednika.
Ogorčenost nekaterih članov LKD Nova Gorica, predvsem tisti, ki so se zavzemali z vsem srcem za to preizkušnjo je velika.
Vsem ostalim lovcem, kinologom pa naj bo napisano v vednosti kakšni tiči sedijo na položajih. Mogoče mu kupim majico z napisom "ZA PSE NAM GRE" ... ampak kaj ko je dokazal da je njegovo znanje oz poznavanje kinologije nično, kljub zlatim odlikovanjem nekdanjih prijateljev.

PS
Za bolj strokovno-kinološko-pravni pogled na zadevo pa Prangerja vprašajte?!?

pidog
11. November 2016, 00:36
Ker se prilog ne vidi še enkrat po vrstnem redu

16347
16348

16349

16350

Vstala primorska...dobila si končno svoj pravi obraz:icon_wink:

Sršen
11. November 2016, 08:51
Tale Angelček je itak znan po svoji "modrosti".:whistle: