PDA

View Full Version : pravni nasvet -mnenje



ZR7
11. December 2007, 23:53
http://lov.mojforum.si/lov-about1166-0-asc-15.html

Pr nas imamo pogoj za pripravnike oziroma nove člane,da morajo pred pridobitvijo pravica lova na lovno divjad, upleniti določeno število nelovne netrofejne mulaste divjadi.
Bremzati začetnike oziroma mlade jagre z avtomatično čakalno dobo se mi zdi res problematično posebej, če je v popolnem nesorazmerju s številom lovcev in trofejne divjadi.
Čakalna doba po uplenitvi redke trofejne divjadi se mi ne zdi problematična, samo na koncu koncev ima vsaka LD pravico do svobodnega oblikovanja pravil igre, vsak lovec pa pravico da se včlanja tja kamor si želi oziroma mu pustijo.


...
Čakalna doba po uplenitvi redke trofejne divjadi se mi ne zdi problematična, samo na koncu koncev ima vsaka LD pravico do svobodnega oblikovanja pravil igre, vsak lovec pa pravico da se včlanja tja kamor si želi oziroma mu pustijo.
Res je. Stvar družine kakšna pravila igre si postavlja.
A bistveno pri tem je, da pravila igre veljajo za vse enako!
Mladi lovci (po stažu) so tudi pri lovu enakopravni v trenutku, ko naredijo izpit!

mugo
30. June 2010, 13:48
Zanima me, če mi kdo lahko pove, katera inštitucija (ali inšpekcija, oz. sodišče) preverja oziroma sankcionira neskladnost Pravil LD z ZDLov. Kot mi je znano upravna enota preveri skladnost Pravil z zakonom o društvih, kdo pa preverja skladnost z zakonom o divjadi in lovstvu, oz pred katerim organom se lahko izpodbija veljavnost Pravil, če so v neskladju s tem zakonom? Hvala za odgovore.

muzikant
30. June 2010, 13:55
Lovska inšpekcija

mugo
30. June 2010, 13:56
Si prepričan? Tudi določila o posebnih delovnih obveznostih novosprejetih članov za "minulo delo"....?

muzikant
30. June 2010, 14:03
Si prepričan? Tudi določila o posebnih delovnih obveznostih novosprejetih članov za "minulo delo"....?

Ja,
Lovska inšpekcija nadzira izvajanje lova, izvajanje lovskogojitvenih načrtov in poslovanje v lovskih organizacijah

Zadnjič sem se na to temo pogovarjal z našim inšpektorjem, ki mi je razlagal, da so okupirani z raznimi določili LD, ki so pristopnine preimenovale v razna nadomestila in podobne neumnosti.

mugo
30. June 2010, 14:17
Hvala za odgovor.

Krpan
30. June 2010, 14:36
V koncesijski pogodbi jasno piše, da je zaračunavanje prostopninin podobnih dajatev razlog za prekinitev pogodbe in izgubo lovišča.
Pristojen pa je lovski inšpektor.

MilanK
30. June 2010, 17:05
Zanima me, če mi kdo lahko pove, katera inštitucija (ali inšpekcija, oz. sodišče) preverja oziroma sankcionira neskladnost Pravil LD z ZDLov. Kot mi je znano upravna enota preveri skladnost Pravil z zakonom o društvih, kdo pa preverja skladnost z zakonom o divjadi in lovstvu, oz pred katerim organom se lahko izpodbija veljavnost Pravil, če so v neskladju s tem zakonom? Hvala za odgovore.

Če so akti LD skladni z zakonom in ustavo presoja ustavno sodišče RS. Predlog za ugotovitev skaldnosti aktov LD z zakoni in Ustavo lahko poda vsak član LD. Na spletni strani US je tudi vzorec obrazca za vložitev predloga za ustavno presojo skladnosti aktov z zakoni in ustavo.

cvi5k
30. August 2010, 09:57
V koncesijski pogodbi jasno piše, da je zaračunavanje prostopninin podobnih dajatev razlog za prekinitev pogodbe in izgubo lovišča.
Pristojen pa je lovski inšpektor.

Pri nas je že od nekdaj pristopnina, eni 3je tud niso plačal, pa ni blo nč- sam se ve pač kdo ni plačou in jim pomojm ni glih fino, ko mamo to temo na "urniku". Za sinove lovcev je polovična, kar se mi tudi ne zdi napačno. Nevem kaj se tako usi sekirajo za tistih par €, ki jih gre v družino enkrat, ker če nimaš tuk d boš to plačou, kje je šele vsa oprema, orožje, vsakoletna članarina... Najbolj se pa tisti sekirajo, k grejo pol za 5jurjev na jago v Afriko:icon_confused:.
Še zmeraj se vsak lahko odloč, če bo plačou- tako al tako si že sprejet v družino, zakon pa potem poznamo in vemo naše pravice...:icon_wink:

cvi5k
30. August 2010, 09:59
Ja, in lani smo mel inšpektorja, pa je vse papirje premetou, pa v zvezi s tem ni nč reku, mogoče zato k se ni noben prtožu:icon_lol:?hehe

Krpan
30. August 2010, 11:00
A si mogoče pomislil, da inšpektroji občasno berejo tudi forum?

Veper
30. August 2010, 11:08
CVI5K ALI SI MOGOČE POMISLIL,DA SE NA FORUMU-LOV PIŠE SLOVENSKO IN NE NEKO SPAKEDRALŠČINO KI NI RAZUMLJIVA NIKOMUR. Narečno se piše samo v področnih kotičkih in če tega ne boš upošteval bom tvoje poste preprosto brisal.

cvi5k
30. August 2010, 11:11
A si mogoče pomislil, da inšpektroji občasno berejo tudi forum?

DA, lepo to...:icon_biggrin:

mugo
30. August 2010, 11:15
cvi5k - To pa ste heroji da delate v nasprotju z zakoni in se s tem še hvalite, bravo.....

cvi5k
30. August 2010, 11:16
CVI5K ALI SI MOGOČE POMISLIL,DA SE NA FORUMU-LOV PIŠE SLOVENSKO IN NE NEKO SPAKEDRALŠČINO KI NI RAZUMLJIVA NIKOMUR. Narečno se piše samo v področnih kotičkih in če tega ne boš upošteval bom tvoje poste preprosto brisal.

Se opravičujem tovariš moderator, od sedaj bom to upošteval, nisem nosil očal,sem šele sedaj opazil tvoj post/opozorilo. Je pa verjetno težko ločit med besedo AL IN ALI, verjamem...:icon_redface:

alojz1
30. August 2010, 22:30
Najbolj se pa tisti sekirajo, k grejo pol za 5jurjev na jago v Afriko:icon_confused:.
:icon_wink:

Ker pišeš v množini nam napiši vsaj dva takšna lovca iz tvoje LD in boš zame najbolj resnicoljuben lovec v sloveniji

cvi5k
31. August 2010, 06:33
Ker pišeš v množini nam napiši vsaj dva takšna lovca iz tvoje LD in boš zame najbolj resnicoljuben lovec v sloveniji

Uredu, dva lovca iz naše družine, verjetno nista osamljeni primer, pa saj to niti ni važno...

ZR7
31. August 2010, 08:07
Jaz pa dam Cvi5ku prav. Čisto njihova stvar je, kaj zaračunavajo. Saj se o tem verjetno kolektivno odločijo in vsi v LD to podpirajo, oz. si ne upajo nasprotovati, kar je konec koncev isto.
Je pa seveda stvar vsakega, ki za to ve, da to prijavi inšpekciji in le ta taki LD koncesijo mora vzeti. Še sploh mi gre v nos, ker obstajajo družine, ki prakticirajo pristopnine, vodijo pa jih ljudje iz samega vrha LZS.

Da, Bajuk je imel prav. V nekaj letih bodo tisto, kar niso dosegli s spremembo zakona, dosegli preko koncesij oz. kršitev koncesijskih pogojev.
In ker take modre odločitve sprejemajo najmodrejši in najbolj odlikovani v Slovenski lovski organizaciji, je skrajni čas, da gre vse k vragu. Mogoče pa bo na novih temeljih kaj boljše za divjad. Za Slovenskega lovca bo pač slabše, a si je sam kriv!

tica
31. August 2010, 08:13
Še sploh mi gre v nos, ker obstajajo družine, ki prakticirajo pristopnine, vodijo pa jih ljudje iz samega vrha LZS.


Šef ima vedno prav, to pot pa se mu je zapisala huda trditev. Vrgel je kamen, sedaj je prav, da pove, kateremu posamezniku je namenjen. Vrh LZS je kar nekaj ljudi, poštenih, delovnih in ni prav, da so kamenjani vsi. Velja šef ?

ZR7
31. August 2010, 08:32
Šef ima vedno prav, to pot pa se mu je zapisala huda trditev. Vrgel je kamen, sedaj je prav, da pove, kateremu posamezniku je namenjen. Vrh LZS je kar nekaj ljudi, poštenih, delovnih in ni prav, da so kamenjani vsi. Velja šef ?

Kar daj prošnjo v teh nekaj LD-je, pa boš videl. Tudi sam sem bil presenečen, ko sem izvedel.
Dajatev pa se imenuje nekaj takega kot prispevek za lovski dom. Materialnih dokazov seveda ni, ker tudi ne dobiš potrdila za to plačilo. Prosilec za članstvo pa se je potem temu odpovedal. Vem pa za en tak primer in svojemu "informatorju" verjamem. Tako da prosim, ne posploševati na celi vrh, ker takih informacij nimam. Tu ima Tica prav. A imena ne bom zapisal, saj bi si nedvomno nakopal tožbo, kar je v nekaterih lovskih krogih tudi staljena praksa. Raje skrivanje in tožbe kot odkriti pogovori.
Tudi v moji LD so takim dajatvam večinoma še vedno naklonjeni in le temu, da smo pred nekaj leti nekateri ostro nastopili, gre zasluga, da tega ni več.

zoran26
31. August 2010, 12:03
verjamem,da se to prakticira.menim,da bo tako zaračunavanje"minulega dela" do takrat,ko se ne spremeni struktura članstva.S pritokom večjega števila mlajših lovcev,se bodo zasluge za minulo delo relativizirale,kajti vsaka generacija nekaj naredi,dogradi ali upravlja.na mladih in razgledanih stoji slovensko lovstvo.Evolucija tudi v lovstvu je neizbežna.
Če se spomnim nazaj,kako so upravljali z družino,ki je bila skoraj last dveh ali treh najglasnejših,se čudim kako je bilo to možno.Pa je bilo.menim,da je tale Forum dobra zadeva za izmenjavo mnenj in za preizkus svojih misli.

MilanK
31. August 2010, 12:38
V naši LD smo to odpravili. Zagotovo, sicer to ne bi nedavno pisalo v reviji Lovec, posamezni LD-ji še vedno pobirajo /zaračunavajo/ pristopnino pod krinko različnih prispevkov, ki jih morajo novo sprejeti člani plačati. Če bi bila vsaj ena od teh LD-jev kaznovana, potem bi druge kar hitro odpravile ta prispevek za minulo delo. Ker se njim nič ne zgodi, zato ignoriranje ZDL-ov in koncesijske pogodbe in veselo pobiranje oz. zaračunavanje tovrstnih prispevkov (dajatev). Zakaj pa bi jih sploh odpravili, ko pa jih lahko brez kakršnihkoli posledic zaračunavajo. Torej imamo tudi na tem področju različno prakso oz. stanje. Eno je skladno z zakonom in koncesijsko pogodbo, drugo pa neskladno. Eni zagovarjamo, da je treba predpise spoštovat, drugi, da jih je treba zaobiti, ker so neživljenjski in krivični, stanje pa je takšno kakršno je. Ponekod plačevanje, drugod neplačevanje. A zakon brez izjeme velja za vse, le vsak po svoje ga razumemo in izvajamo, pri čemer pa se kršiteljem prav nič ne zgodi. Tudi na tem področju bo moralo preteči še veliko vode po naših sicer lepih rekah, da se bomo poenotili.

cvi5k
31. August 2010, 13:14
MilanK: Zakaj pa bi jih sploh odpravili, ko pa jih lahko brez kakršnihkoli posledic zaračunavajo.

Ja, točno tako in tudi, če bi inšpektor bere to na forumu verjetno ne more nič- predvsem zato, ker sem jaz "doniral" družini xxx€ in na položnici ni pisalo plačilo pristopnine ali za minulo delo ipd traparije:icon_lol:

Dokler pa starejši tovariši to zagovarjajo in vidijo samo kaj so oni naredili in ne kaj bomo še mi vse naredili bo to problem (ne me razumet narobe spoštujem njihovo delo!).
Sicer pa tako ali tako se bo vseskupaj zamenjalo slej ali prej- mogoče ne čez 5 let, verjamem pa, da kmalu, ker bodo starejši odšli v večna lovišča, mladi pa upam, da bodo/bomo dobre stvari prenesli naprej, slabe pa pustili za sabo. Vsaka stvar rabi čas in tudi to se bo uredilo- upam, da preden pride do kakšnih drugih problemov...:icon_mrgreen:

cvi5k
31. August 2010, 13:18
cvi5k - To pa ste heroji da delate v nasprotju z zakoni in se s tem še hvalite, bravo.....

Mugo, jaz ne delam nič v nasprotju z zakonom. Ne pravim, kaj je prav in kaj je narobe in še najmanj se hvalim. Povem pa kakšno stanje je, tako kot je pa pač je žal...

cvi5k
31. August 2010, 13:22
Ker pišeš v množini nam napiši vsaj dva takšna lovca iz tvoje LD in boš zame najbolj resnicoljuben lovec v sloveniji

Ne, žal se pa to ne spodobi govoriti o drugih, ko jih ni zraven, da bi se zagovarjali oziroma, mogoče bi jih pohvalili:icon_smile:- prej nisem dobro prebral kaj si napisal opr.

ZR7
3. September 2010, 08:13
...verjamem pa, da kmalu, ker bodo starejši odšli v večna lovišča, mladi pa upam, da bodo/bomo dobre stvari prenesli naprej, slabe pa pustili za sabo. ...

Verjemi, da se mladi Janezki prav lepo od starih Janezov učijo tudi barabij. To je bolj splošna nacionalna kot generacijska lastnost. Žal! Mogoče sem malo krivičen do drugih okolij, a pri nas na naših koncih je tako.

cvi5k
3. September 2010, 10:55
Verjemi, da se mladi Janezki prav lepo od starih Janezov učijo tudi barabij. To je bolj splošna nacionalna kot generacijska lastnost. Žal! Mogoče sem malo krivičen do drugih okolij, a pri nas na naših koncih je tako.

hja, najbrž je odvisno kakšne "učitelje" imajo...:icon_smile:

Krpan
14. January 2011, 20:37
Občni zbor je najvišji organ v društvu.

teohafy
15. January 2011, 00:20
Pravila LD so kot nekakšna ustava. Določajo osnovne smernice za delovanje. Za ostalo morate imeti poslovnik, ki natančneje določa ostale zadolžitve, dolžnosti, kazni..., ki pa seveda ne smejo biti v nasprotju s splošnimi pravili.

PROF.racoon
15. January 2011, 19:58
Pravila LD so kot nekakšna ustava. Določajo osnovne smernice za delovanje. Za ostalo morate imeti poslovnik, ki natančneje določa ostale zadolžitve, dolžnosti, kazni..., ki pa seveda ne smejo biti v nasprotju s splošnimi pravili.

... in zakonu (ZDlov-1).

Žal pa sta Pravilnik in Poslovnik spet malo drugače napisana in večkrat v nasprotju z ZDlov-1 in Zakonu o društvih.

MilanK
15. January 2011, 21:51
... in zakonu (ZDlov-1).

Žal pa sta Pravilnik in Poslovnik spet malo drugače napisana in večkrat v nasprotju z ZDlov-1 in Zakonu o društvih.

Kadar trdimo, da Pravilnik in Poslovnik nista skladna z ZDlov-1 in ZDru, potem moramo navesti njune določbe, za katere menimo, da določeno področje urejata v nasprotju s tema dvema zakonoma. Sicer gre le za splošno oceno, z njo pa si ne moremo kaj dosti pomagati, ker nam ni znano kaj naj ne bi bilo skladno z tema zakonoma.

Lp

zlatorog
12. March 2013, 14:23
Zanima me, ali je Lovska družina, kateri si pravočasno poslal prošnjo za sprejem v njihovo LD, dolžna pisno odgovoriti na tvojo prošnjo?

MilanK
13. March 2013, 13:18
Zanima me, ali je Lovska družina, kateri si pravočasno poslal prošnjo za sprejem v njihovo LD, dolžna pisno odgovoriti na tvojo prošnjo?

Prosilcu za sprejem v članstvo je LD dolžna odgovoriti ali je bil oz. ni bil sprejet v članstvo. V primeru odklonitve pa je dolžna navesti tudi razloge, zaradi katerih ni bil sprejet v njeno članstvo.

zlatorog
13. March 2013, 13:38
Prosilcu za sprejem v članstvo je LD dolžna odgovoriti ali je bil oz. ni bil sprejet v članstvo. V primeru odklonitve pa je dolžna navesti tudi razloge, zaradi katerih ni bil sprejet v njeno članstvo.

MilanK hvala, kaj lahko narediš, če ne dobiš odgovora na prošnjo? LP

Dule
13. March 2013, 14:29
Počakaš da mine občni zbor dotične LD kjer potrjujejo ali pa ne prispele prošnje za članstvo, nato počakaš še kak teden ali pa dva, potem pa pokličeš pa uprašaš.

MilanK
13. March 2013, 16:54
MilanK hvala, kaj lahko narediš, če ne dobiš odgovora na prošnjo? LP

Če v 15. dneh po občnem zboru od LD, pri kateri si podal vlogo za sprejem v članstvo, ne boš prejel odgovora, potem podaj pismeno zahtevo na LD, da ti v 8 dneh odgovori ali si bil oz. nisi bil sprejet v njeno članstvo. Zahtevo ji pošlji priporočeno po pošti s povratnico, da boš imel dokaz, da si od nje zahteval pismeni odgovor glede sprejema v članstvo.
V primeru odklonitve ali če ti do izteku roka, katerega si ji postavil, da ti odgovori, morda ne bi odgovorila, potem pa lahko le s tožbo zahtevaš sprejem v njeno članstvo.

muzikant
13. March 2013, 18:09
Vzrok za zavrnitev je lahko le izpolnjena hektarska kvota in članstvo v v več LD-jih.

206
13. March 2013, 18:12
potem pa lahko le s tožbo zahtevaš sprejem v njeno članstvo.


odličen začetek ja :icon_redface:

jegr
13. March 2013, 19:23
Vzrok za zavrnitev je lahko le izpolnjena hektarska kvota in članstvo v v več LD-jih.

Ali je članstvo v več LD-jih res lahko vzrok za zavrnitev?

muzikant
13. March 2013, 19:27
Lahko, vendar mora biti izpolnjenih kar nekaj pogojev.

tica
13. March 2013, 19:39
Lahko, vendar mora biti izpolnjenih kar nekaj pogojev.

Kot pogoj je jasno zapisano določilo v Pravilih LD.

muzikant
13. March 2013, 20:20
To je osnovni pogoj.

_fox_
18. March 2013, 22:16
Lahko, vendar mora biti izpolnjenih kar nekaj pogojev.

muzikant, bi prosim kaj več povedal o teh pogojih? hvala za odgovor.

muzikant
19. March 2013, 09:32
Če imaš konkreten primer mi ga napiši na ZS, drugače pa je dovolj, da veš da te lahko zavrnejo zaradi tega.

gamehunt
14. May 2013, 18:38
Nisem lovec, nimam nobenega kosa orožja, nobenih izkušenj.

1. Kakšen prekršek storim, kolikšna je globa, če kupim "asmatično" zračno puško
za katero ti ni treba hoditi po papirje in jo potem spremenim na polno moč?

2. S to zračko bi potem rad plinkal in lovi vrane, zajca po ljubljanskem barju. Ali
lahko počnem to, če nisem uradno lovec? Kakšna je globa/kazen če se ne
sme?

Skratka zanima me, če bi zaradi te zračke na koncu lahko končal v zaporu, dobil kako kartoteko? biggrin

Hvala za odgovor!

detel
14. May 2013, 18:44
Sam si si odgovoril, pa visoka globa.

gamehunt
14. May 2013, 18:51
Hvala za hiter odgovor.
Mogoče veš kaka je globa, kazen?

muzikant
14. May 2013, 19:15
1.) V lovskem izrazoslovju je zelenec oseba z opravljenim lovskim izpitom, ki pa še ni absolvirala lovskega krsta. Tako da ti nisi zelenec.
2.) Vkolikor bi opisano dejanje res storil bi to pomenil dve kaznivi dejanji:
- nezakoniti lov
- neupravičena proizvodnja oro?ja in promet z njim
Kazen bi se sigurno merila v tisočih, povrniti pa bi moral tudi povzročeno škodo na divjadi kakor določa Pravilnik.

Priporočam ti, da svoj čas uporabiš bolj produktivno.

gamehunt
14. May 2013, 21:05
Hvala za odgovor muzikant.

Rekel si nezakoniti lov, torej se brez lovskega izpita ne sme streljati na vrane?
Pardon če postavljam isto vprašanje, vendar mi je danes nek embrio (da ne uporabim izraza zelenec biggrin) omenil da so baje (poljske?)vrane problem in da je v teku nek proces za zmanjšanje populacije.

Tudi to, neupravičena proizvodnja orožja in promet z njim, se mi ne ujema s tem da jaz kupim zračko in doma zavijem nekaj v zračko da ima polno moč.

Skratka ni se za hecati s temi zračkami pri teh zakonih.
Po eni strani je to dobro, manj kupcev zračk, posledično več hrane za plenilce ki se prehranjujejo s small game in škoda za trgovce s zračnim orožjem.

muzikant
14. May 2013, 21:24
Proces zmanjšanja populacije izvajajo zato usposobljene osebe na podlagi načrtov. Sigurno pa ne vsak lokalni umetnik, ki pride na podobne ideje.
Če pa te slučajno kaka vrana napade se pa komot braniš.
Kar se pa predelav oro?ja tiče, je pa tvoje znanje prešibko, da bi se spuščala v podrobno debato.

mugo
14. May 2013, 22:48
Če bi se rad šel lov, se včlani v LD pa bo. Boš lahk olegalno nabavil MK in gasa po vranah.

Zvitorepec
3. September 2013, 14:15
Jaz pa imam eno vprašanje za izkušene forumaše.
Ali zakon o lovu kje predpisuje v kolikem času je potrebno obvestiti pristojne o strelu na divjad?
V našem poslovniku je zapisano da takoj,oz. v najkrajšem možnem času obvestimo vodjo revirja in gospodarja o vsakem oddanem strelu, divjačino pa je potrebno v 24h urah pripeljati k pregledniku.
V primeru,da ne obvestiš o oddanem strelu,se po poslovniku izreče disciplinski ukrep prepovedi lova.
Ali imate pri vas podobno in ali to ni v skladu z kakšnim zakonom?
Nikjer ne najdem odgovora. Hvala za pomoč!

alojz1
3. September 2013, 14:27
Javljanje strelov se običajno določa z internimi akti LD. Pri nas je to 24ur.

cviček
3. September 2013, 15:03
[QUOTE=Zvitorepec;100415], divjačino pa je potrebno v 24h urah pripeljati k pregledniku.

Imate pa velik teren, da rabite 24 ur za transport divjačine :icon_lol:

main757
3. September 2013, 15:59
Pri nas pa po najkrajši poti takoj po iztrebljenju v hladilnico (zbiralnico).

MilanK
3. September 2013, 16:25
Javljanje oddanih strelov v lovišču LD sama opredeli v svojih notranjih aktih. Praviloma to podrečje ureja Poslovnik.

Spravilo uplenjene divjadi do zbiralnice ureja Pravilnik o pogojih za zbiranje uplenjene divjadi ......... Ur. l. RS št. 81/2002 z dne 20/09-2002, ki v 17. členu določa:


(hlajenje in prevoz divjadi)

(1) Trupe divjadi je treba najpozneje 12 ur po odstrelu spraviti v zbiralnico divjadi s hladilno napravo, v kateri je temperatura od 0 °C do +4 °C, ali v obrat za obdelavo divjadi oziroma v obrat z omejenim dovoljenjem za obdelavo divjadi. Čimprej po odstrelu je treba trupe velike divjadi ohladiti na temperaturo do +7 °C, male divjadi pa do +4 °C. Kadar so zunanje temperature višje kot +15 °C, je treba trupe divjadi po odstrelu brez odlašanja prepeljati v navedene obrate. VURS lahko izjemoma dovoli daljše roke v določenih časovnih obdobjih leta za prevoze trupov divjadi, če gre za odmaknjene predele, v katerih klimatski pogoji to dovoljujejo, vendar mora biti omogočeno uradnemu veterinarju v obratu za obdelavo divjadi ali v obratu z omejenim dovoljenjem za obdelavo divjadi, da v zadovoljivih pogojih izvede post mortem pregled, določen v tem pravilniku.

(2) Če se divjad prepelje v zbiralnico divjadi, jo je treba po ohladitvi v naslednjih 12 urah prepeljati v obrat za obdelavo divjadi ali obrat z omejenim dovoljenjem za obdelavo divjadi.

(3) Trupov divjadi, ki niso označeni v skladu s 15. členom tega pravilnika, ni dovoljeno sprejeti v zbiralnico divjadi, temveč jih je treba neškodljivo odstraniti. Enako je treba ravnati, če pripadajoči notranji organi niso skupaj s trupom divjadi in niso označeni v skladu s 15. členom tega pravilnika.

(4) Prevoz divjadi iz lovišča do zbiralnice divjadi in prevoz za lastno domačo porabo lovca je dovoljen v osebnem avtomobilu, sicer pa v vozilih, ki so posebej namenjena za prevoz divjadi.

(5) V vozilu z zanesljivo toplotno izolacijo brez vgrajene hladilne naprave je dovoljeno prevažati ohlajeno divjad na krajših relacijah, kadar prevoz ne traja več kot dve uri. Če traja prevoz več kot dve uri, mora imeti vozilo vgrajeno hladilno napravo, temperatura v vozilu ob nakladanju in prevozu pa ne sme presegati +7 °C.

(6) Divjadi v koži ni dovoljeno prevažati v istem vozilu hkrati z drugimi živili.

(7) Med ali pred prevažanjem ni dovoljeno zapirati divjadi za daljši čas v prtljažnike vozil in s tem onemogočiti zračenje in hlajenje. Trupe divjadi je treba zaščititi pred snovmi, ki lahko povzročijo nenormalen vonj mesa, in pred zunanjimi vplivi (sonce, prah, blato), mrčesom in drugimi živalmi (psi, mačke, glodalci).

kimler
6. September 2013, 11:39
Vprašanje za forumaše

Ali je res da so tuji lovski gostje, ki prihajajo iz držav članic EU in jim je bila v njihovi matični državi izdana veljavna lovska izkaznica, izenačeni s domačimi lovskimi gosti, ki izpolnjujejo pogoje iz 1. odstavka, 60 člena ZDlov-1, oz. ali je lovska družina, ki gosti takšne tuje lovske goste na skupinskem lovu le tem na stojišču dolžna zagotoviti strokovno spremstvo.

Po mojem osebnem mnenju ( čeprav nisem pravnik) jim je spremstvo dolžna zagotoviti saj zakon kot pogoj za udeležbo na lovu predpisuje stalno prebivališče v RS, lovski izpit in veljavno lovsko izkaznico, vendar dopuščam možnost, da se motim, zaradi česar Vam bom za odgovore nadvse hvaležen.

Sršen
6. September 2013, 12:17
X. DEL
LOVSKO UDEJSTVOVANJE

60. člen

(pravica udejstvovanja v lovu)
(1) Pravico udejstvovanja v lovu ima državljan oziroma državljanka Republike Slovenije ali tuji državljan oziroma tuja državljanka s stalnim bivališčem v Republiki Sloveniji (v nadaljnjem besedilu: lovec oziroma lovka), ki ima opravljen lovski izpit in veljavno lovsko izkaznico ali je zaposlen oziroma zaposlena v lovišču s posebnim namenom. Kdor nima lovskega izpita, sme loviti le v spremstvu osebe, ki ima lovski izpit in veljavno lovsko izkaznico ali je zaposlen oziroma zaposlena v lovišču s posebnim namenom.
(2) Lovec se lahko udejstvuje v lovu pod pogoji, ki so določeni s tem zakonom.
(3) Tuji državljani oziroma tuje državljanke, ki nimajo stalnega bivališča v Republiki Sloveniji, lahko lovijo kot lovski gosti oziroma gostje, ki si pravico udejstvovanja v lovu pridobijo od upravljavca. Lovskim gostom mora upravljavec zagotoviti strokovno spremstvo.
(4) Za kršitev določil tega zakona, ki jih pri lovu storijo osebe iz prejšnjega odstavka, je poleg teh oseb odgovoren upravljavec, pri katerem se lovsko udejstvujejo.

Sršen
6. September 2013, 12:19
Ob tem je treba še dodati, da je lovska izkaznica po tem zakonu samo tista, ki jo izdaja LZS!