PDA

View Full Version : Pravilnik o izobraževanju



ZR7
11. December 2007, 23:44
http://lov.mojforum.si/lov-about816.html

Lani je ministrstvo za KGP objavilo
P R A V I L N I K
o pogojih za opravljanje lovskega izpita in obliki dokazila o opravljenem lovskem izpitu
http://lov.mojforum.si/lov-about107.html
V njem je napisalo nekaj fenomenalnih umotvorov. Njvečji pa je ta:

5. člen

(opravljanje izpita)

Kandidati za opravljanje lovskega izpita opravljajo teoretični in praktični del izpita pred tričlanskimi izpitnimi komisijami, ki jih imenuje minister, pristojen za lovstvo.
Kar pomeni, da mora minister imenovati 415 komisij po LD za opravljanje praktičnega dela izpita. :shock:

Pričakoval bi, da bi LZS ostro nastopila proti takšnim neumnostim, pa me je zopet razočarala, saj je ubogljivo upognila hrbet in na podlagi:

7. člen

(podrobnejša navodila)

Podrobnejša navodila za izvajanje praktičnega in teoretičnega dela lovskega izpita in vodenje evidenc predpiše Zveza v sodelovanju z Zavodom za gozdove Slovenije, v okviru javnega pooblastila za organiziranje lovskih izpitov.
, pravkar korenspondenčno sprejema Pravilnik o izobraževanju, ki pa res ne zasluži, da se troši črnilo zanj. Me prav zanima če bo kateri od članov UO glasoval proti.
Očitno bi radi zamorili še tistih nekaj pripravnikov, ki imajo dovolj kosmata.......

Na spletni strani Ministrstva za kmetijstvo je že objavljen predlog popravka Pravilnika, ravno v tem členu, kjer se daje pristojnost komisijam upravljalcev lovišč, in popravek o pogojih za predavatelje.
Na LZS je izdelano tudi Navodilo, ki ga bo UO LZS sprejel kmalu, zapleta pa se usklajevanje z ZGS. Gradivo sem samo prebral in menim, da zasluži kar nekaj pripomb zlasti v delu o mentorjih in nalogah pripravnika za praktičen del izpita ( teme o načrtovanju, lovskih škodah, uplenitev visoke divjadi v spremstvu mentorja, itd...). Čudim se, da gradivo ni prišlo do članov ali LD, saj se navodilo ne izdeluje za par let ampak za daljše časovno obdobje.


...Čudim se, da gradivo ni prišlo do članov ali LD, ...

Kaj pa imamo člani ali naše LD s tem? :twisted:

V mislih sem imel samo Navodilo, ki ga je pripravila LZS in ga sedaj usklajuje z ZGS. Območne enota zavodov imajo možnost dajanja pripomb, za čuda pa ta možnost ni dana lovskim družinam ali vsaj OLZ po lovski liniji. Ne rečem, da je vse narobe, marsikaj bi se dalo napisati bolje in najti praktične rešitve.
Pravilnik daje samo okvirje za opravljanje lovskih izpitov, vse drugo je prepuščeno LZS, ZGS in pedagoški ustanovi (slednja sodeluje pri pripravi učnih tem). Sam bi dal večji poudarek na izobraževanju pripravnika v LD, dopolnil še s kakšno temo in najpomembneje, nujno jo potrebno usposabljanje in izobraževanje mentorjev. O tej temi pa drugič, veliko se da napisati.

Pravilnik bi moral imeti striktna določil oziroma pogoj osnovne izobrazbe za lovski izpit kakor tudi za izobrazbo lov. čuvaja,lov.tehnika. In prav je da organiziranje izpitov prevzame državna institucija ,kajti predhodno so se dogajale zanimive stvari pri opravljanju izpitov katere so organizirale ZLD. Tako ,da so določeni opravili izpite oziroma brez izpoljnenih osnovnih pogojev za opravljanje izpita ( lovski čuvaj).predvsem pa mora biti tudi vereficirana sestava predavateljev z potrebno izobrazbo pedagoške smeri za boljšo predstavitev oziroma razlago snovi za izpit.

BOBER

Mimogrede, Navodila se ne usklajujeko samo z ZGS ampak tudi s pedagoškimi ustanovami. To bo še hec. Pa celo leto so imeli časa, virtualnega predsednika smo za to plačevali, narejenega pa ni bilo nič.

Sedaj pa začnimo s predavanji za pripravnike. Menda eni že imajo predavanja, drugi pa bodo čakali na nova Navodila itd. Matr, sopet smo vsi enaki pred zakonom.

Ravno to s predavanji je največja žalost. Pripravnika, ki je prišel v naše vrste z velikimi pričakovanji, tudi željo po znanju, že na začetku njegove lovske kariere izrečemo "dobrodošlico" z obrazložitvami, da so z začetkom predavanj težave, da ni dogovora in še marsikaj. Pa kaj pripravnike to briga, vedo da ima LZS javno pooblastilo za izvedbo izobraževanja in upravičeno pričakujejo, da bo to nalogo tudi izvedla.
Sam se strinjam, da se predavanja pričnejo, vendar kaj bo z odgovornostjo, če se še pred zaključnim izpitom ugotovi, da izobraževanje ne velja zaradi neptrjenih programov in predavateljskih aktivov in spričevala o opravljenem lovskem izpitu ne bo mogoče podeliti?Poskušam odgnati črne misli, toda ....

Zanima me, če (že) ima kdo pripravljeno kakšno gradivo za usposabljanje v ravnanju z lovskim orožjem

KOlikor vem NIHČE še nima predavanj in jih niti ne more imeti, ker predavatelji še niso potrjeni in razpisa NI. Nekateri pravijo, da ga zadržujejo zavod, ki naj bi pri pripravi progama samo sodeloval. Skratka ministrstvo še ni objavilo seznama predavateljev in ni Variante, da bi kdo lahko imel predavanja!!!!

Lahko pa da se motim tudi to je človeško...


Mimogrede, Navodila se ne usklajujeko samo z ZGS ampak tudi s pedagoškimi ustanovami. To bo še hec. Pa celo leto so imeli časa, virtualnega predsednika smo za to plačevali, narejenega pa ni bilo nič.

Sedaj pa začnimo s predavanji za pripravnike. Menda eni že imajo predavanja, drugi pa bodo čakali na nova Navodila itd. Matr, sopet smo vsi enaki pred zakonom.

Kolikor mi je znano predavanja že potekajo. Mogoče se bodo javili fantje, ki jih obiskujejo ali izvajajo predavanja, pa bomo videli. Ampak praktični del usposabljanja so pripravniki v LD že končali in opravili praktični del izpita - po obstoječem programu. Tega ni možno spreminjati.
Teme za teoretični del so pripravljene in verjetno so jih predavatelji ( v tem trenutku še nepotrjeni ) vključili v predavanja.

Odal, če si odgovarjal meni, prosim če še enkrat prebereš kaj sem vprašal

Spoštovani predsednik,

ker je UO LZS na korespondenčni seji potrdil Navodila za izvajanje praktičnega in teoretičnega dela lovskega izpita nas zanima naslednje: ali lahko pričnemo z izvajanjem lovskega izpita po novih navodilih. V zadnjem času dobivamo različne nasprotujoče izjave glede Navodil. Zato vas prosimo, da v pisni obliki podate zaplete in težave, ki nastajajo okrog Navodil in podate uradno stališče kdaj lahko na območnih zvezah pričnemo z izvajanjem lovskega izpita (smiselno bi bilo, da se nastale razmere in stališče LZS posreduje vsem območnim lovskim zvezam). Potrebno se je zavedati, da pri vseh težavah in zavlačevanju največjo škodo trpijo lovski pripravniki, ki pa za nastalo situacijo niso nič krivi. Po drugi strani pa moramo tudi vodilni na območnih lovskih zvezah prevzeti odgovornost, da bomo lovske izpite organizirali in izpeljali v skladu z veljavnimi navodili.

Lovski zdravo!

To je pismo našega predsednika novo ustanovljene LZG Posočje!


Vsem želim lep dan še naprej!

Ja sem pozabil.

To smo odposlali včeraj na LZS in sedaj čakamo odgovor :!:


Ja sem pozabil.

To smo odposlali včeraj na LZS in sedaj čakamo odgovor :!:



Kako si pa predstavljate v Posočju izvajanje izpitov preko ZLD? Ali jih ZLD po veljavnem zakonu in drugih predpisih sploh lahko izvaja? Ali ni to javno pooblastilo LZS-ja, javnega pooblastila pa ni moč prenačati na drugega torej na ZLD?


Sicer pa je treba vedeti tudi, kakšno pooblastilo ima LZS glede lovskih izpitov. Kolikor vem, je ministr tisti, ki imenuje izpitne komisije. Ali jih je že imenoval? Ali jim bo določil tudi območje delovanja ali bodo izpitne komisije, ki bodo imenovane, lahko delovale po celotnem ozemlju drežave?
Mislim, da ne boste dobili odgovora na vsa ta vprašanja.

Sicer pa preverite v Mariborskem koncu, menda se tam predavanja že izvajajo in to po starem, kajti po novem še ni pogojev. Je to res, kdo kaj ve o tem?

Fantje, potrdilo o uspešno opravljenem lovskem izpitu ima značaj javne listine. A veste kdo lahko izdaja javne listine ????

ZR7
11. December 2007, 23:45
http://lov.mojforum.si/lov-about911.html

Kdo mi lahko pomaga?!
Iščem pravilnik, predpis, navodilo,.. o delu komisija za kategorizacijo odvzema dovjadi (nakdanja komisija za ocenjevanje trofej).
Skoraj sem prepričan, da sem to že nekje videl, žal sedaj ne najdem ničesar.
Res pa je, da dosti nisem iskal!
LP

Pravilnik o evidentiranju odstrela in izgub divjadi ter o imenovanju komisije za oceno odstrela in izgub v lovsko upravljavskem območju ( UL RS 120 od 29.12.2005).

Dodajam še link:

http://www.uradni-list.si/1/main.cp2?urlid=2005120&view=2

Trotovšek Tomaž
11. January 2008, 10:07
Vem, da sem nekje že zasledil en pravilnik, ali pa nekaj podobnega glede tega, kakšni so pogoji, da si sploh lahko mentor lovskemu pripravniku. Če se prav spomnim je pogoj da si lovski čuvaj in da imaš opravljeno izobraževanje za mentorja!? Se mogoče motim?

Ganges
11. January 2008, 11:07
Mislim, da ni pogoj, da bi moral biti lovski čuvaj.

tica
11. January 2008, 11:49
Mentor je lahko član lovske družine z opravljenim lovskim izpitom, ki ima ugled, znanje in ga zna prenašati tudi na pripravnika. O metodah izobraževanja odraslih pa je govora na izobraževanjih za mentorje, kjer opravijo tudi preizkus znanja. Le dobro usposobljen mentor zna "narediti" dobrega lovca.

ZR7
11. January 2008, 12:04
Tica, če te prav razumem, tečaj za mentorje sploh ni pogoj za to da si mentor, temveč je le pomoč oz. usposabljanje tistih, ki to žele in ki nimajo osnovnih znanj pedagogike ipd.?

Torej ni ovire da bi za mentorja postavili nekoga, ki zna delati z ljudmi in ima lovsko znanje, ker je pač opravil lovski izpit in mu družina to zadolžitev zaupa. Če pa je za povrhu pedagoško izobražen je pa itak super.

Bi mi lahko prijazno namignil na katerih aktih temelji ta tvoja trditev. Prosim, ker me malo čas baše z drugimi rečmi.

LP

Krpan
11. January 2008, 12:22
Zakon pravi:


61. člen

(lovski izpit)

(1) Opravljanje lovskih izpitov organizira Zveza. Lovski izpit opravljajo kandidati oziroma kandidatke (v nadaljnjem besedilu: kandidat) pred izpitnimi komisijami, ki jih imenuje minister.
(2) Kandidati za lovski izpit so lovski pripravniki oziroma lovske pripravnice, ki so pod vodstvom mentorja oziroma mentorice v lovišču ali v lovišču s posebnim namenom opravili pripravniško dobo v trajanju najmanj enega leta ter obiskovali tečaj usposabljanja, za katerega so program skupaj pripravili Zveza, Zavod in pedagoške ustanove.
(3) Lovski izpit obsega praktični in teoretični del ter je javen. Pogoj za opravljanje teoretičnega dela je uspešno opravljeni praktični del izpita.

Navodila za izobražvanje, ki jih je pootrdil UO LZS in jih ni potrdil ZGS pa pravijo:


3.člen
( mentorstvo)
Ob sprejemu lovskega pripravnika v članstvo lovske družine, mora upravljavec lovišča pripravniku določiti mentorja.

Mentor je lahko oseba z večletnimi lovskimi izkušnjami in opravljenim usposabljanjem za mentorje, ki ga organizira LZS (tečaj za mentorje-interni akt).

Mentor vodi in usmerja izvajanje programa praktičnega usposabljanja, tekoče potrjuje zapise v Dnevniku dela lovskega pripravnika.

Mentor poroča upravljavcu lovišča o poteku praktičnega usposabljanja pripravnika.

ZR7
11. January 2008, 12:29
Aha, torej sem napačno razumel Ticin post.
Krpan hvala!

tica
11. January 2008, 13:10
Res sem bil malo kratek in nejasen, hvala Krpan za dodatno obrazložitev.

Krpan
11. January 2008, 20:33
Mislim, da se prehitro veselite. Navodila po mojih informacijah še niso pravno veljavna. Poleg tega pa ne mislim, da bo v praksi zadeva neizvedljiva. Pri nas imamo letos 4 pripravnike in enega člana z tečajem za mentorja, kako naj se potem držimo Navodil, a naj trem rečemo, da naj počakajo da pridejo na vrsto. :icon_confused: