PDA

View Full Version : menjava ali dodelava križa



jereb
5. October 2015, 23:25
Imam eno vprašanje oz. me zanimajo morebitne izkušnje.

Ali je možno strelnemu daljnogledu zamenjati križ?

Daljnogled je sicer starejši a ima dobro sliko (Swaro, habicht nova 6x42). Težava je tanek križ. Dokler je divjad hodila sredi dneva naokrog in za gamse je seveda ok, težave nastopijo v mraku.

Nakup novega je seveda povezan tudi z montažo (lotana shul) zato me zanima, ali je možno menjati križ, kar bi bilo verjetno ceneje.

detel
6. October 2015, 08:40
Tudi z debelejšim si ne boš dosti pomagal, mogoče četrt ure več.

Deerhunter
6. October 2015, 09:14
Ravno tiste "četrt ure" je velikokrat glavno dogajanje...

teohafy
6. October 2015, 18:46
Swarovski računa za nov križ 180 â??, ob tem pa ti daljnogled še očistijo in novo zatesnijo. Sam sem menjal križ pri habicht nova 8x56. Pošli ga na servis, po e-mailu-dobiš predračun potrebnih popravil in ceno. Če se strinjaš plačaš in popravijo, drugače dobiš nazaj in plačaš samo poštnino. Imam zelo pozitivne izkušnje, popravilo je trajalo vsega skupaj dva tedna, daljnogled ni bil več v garanciji, a so mi vseeno križ, kupole in zadnji objektiv menjali zastonj, ker so bila stekla rumenkasta. Plačal sem samo 1,5 ure dela, zraven pa še dobil opravičilo, da njihov izdelek ni zadostil visokim pričakovanjem.

jereb
8. October 2015, 23:22
Tudi z debelejšim si ne boš dosti pomagal, mogoče četrt ure več.

Detel, težava ni en četrt ure ampak skoraj ura. Na čistem pokošenem travniku je ok, v nižji praproti, med grmi ... pa hitro "križ ugasne".

Debeli križ na jeni 4x32 je še dobro viden, prej slike zmanjka kot križa (čeprav je na daljšo razdaljo manj oster, kar pomeni tudi nezanesljiv). Tukaj pa je slika še dobra. Gre za res tanke nitke.

Bolj kot uporabnost debelih nitk me zanima tehnična izvedljivost menjave križa.

barnes308
9. October 2015, 14:34
Jereb probaj kje dobit DOCTER Point Regular Lens Reticle

Illuminatorhttp://forgun.ru/pricely/opticheskie/docter/docter-point-42.html

jaz sem zadevo kupil pred leti za na Swarovca 6x42 in mi je služila odlično. Ne rabiš posebnega pristreljevanja puške, enostavno namontiraš na sprednji objektiv optike in piko nastaviš na sredino križa. Ko rabiš piko jo prizgeš in nastavjaš jakost, sam nosilec pike pa nič ne moti pri pogledu skozi optiko.

LP

karo40
11. October 2015, 14:01
Ali ima morda kdo omenjeni strelni daljnogled,da bi mi iz prakse povedal kako je z njegovo osvetlitvijo. Prodajalec - optictrade navaja, da strelni daljnogled sicer ima rdečo piko, vendar pri dnevni svetlobi ni vidna, medtem ko prav tako prodajalec omenjene optike Slovarms navaja: STRELNI DALJNOGLED IMA RDEČO PIKO, KI JE ODLIČNO VIDNA TUDI V SONČNEM DNEVU IN NA SNEGU. Kaj je tukaj pravzaprav res? In ali mi lahko kdo pojasni, čemu rdeča pika če je pa podnevi ne vidiš?

alojz1
11. October 2015, 14:20
In ali mi lahko kdo pojasni, čemu rdeča pika če je pa podnevi ne vidiš?
Ali pa ti razloži zakaj bi podnevi rad imel piko.
Tiste za podnevi (širokokotni) imajo precej veliko piko. Zato lahko streljamo z njo podnevi ob slabši vidljivosti (npr v gozdu). Tako velika pika je moteča pri daljnogledih večjih zmogljivosti.
Tam je zaželjena čim manjša in čim manj vidna. Če sveti premočno se razen pike v mraku ne vidi cilja.
Jaz imam piko, ki na 100m pokrije 1cm. In vedno jo imam na najmanjši moči. Podnevi jo ne vidim.

karo40
11. October 2015, 14:42
Ali bi na stojišču v gozdu z omenjenim daljnogledom na enkratni povečavi videl piko ali ne. Seveda ob predpostavki, da daljnogled nima dnevne osvetlitve.

alojz1
11. October 2015, 15:51
Seveda bi moral. Sploh ker je brezstopenjska nastavitev in daš na največjo jakost. Pa tudi z povečavo se pri meni velikost ne spreminja. Mislim, da pri Viksnu tudi ne. Preveri v kateri goriščni razdalji je.

alojz1
11. October 2015, 16:04
Preveril. Križ je v drugi goriščni razdalji in se z povečavo ne debeli.

detel
11. October 2015, 17:13
Ali ima morda kdo omenjeni strelni daljnogled,da bi mi iz prakse povedal kako je z njegovo osvetlitvijo. Prodajalec - optictrade navaja, da strelni daljnogled sicer ima rdečo piko, vendar pri dnevni svetlobi ni vidna, medtem ko prav tako prodajalec omenjene optike Slovarms navaja: STRELNI DALJNOGLED IMA RDEČO PIKO, KI JE ODLIČNO VIDNA TUDI V SONČNEM DNEVU IN NA SNEGU. Kaj je tukaj pravzaprav res? In ali mi lahko kdo pojasni, čemu rdeča pika če je pa podnevi ne vidiš?
Pike za pogone se vidijo podnevi. Glede na to da ima ta optika tudi 1x povečavo bi se morala videti. Na mojem Kahlesu se podnevi ne vidi, ker ni namenjen za pogone ampak za čakanje. Sicer pa ti je Alojz lepo obrazložil. Pike, ki se dobro vidijo podnevi, v mraku in ponoči so ponavadi premočne in moteče.

Jagermaister
11. October 2015, 18:20
Jaz imam Delta optical. Razpon pike je od komaj vidne ponoči, do zelo močne za podnevi.

Jagermaister
24. February 2017, 21:45
Zanima me,kako je v mraku z osvetljenim križem?
Najbrž je ozadje zato slabše vidno. Domnevam, da je osvetljena pika boljša rešitev.

ravnohrib
25. February 2017, 00:10
Zanima me,kako je v mraku z osvetljenim križem?
Najbrž je ozadje zato slabše vidno. Domnevam, da je osvetljena pika boljša rešitev.
Iz prakse potrdim, da je tvoja domneva pravilna. Še vedno pa je v mraku najpomembnejši premer objektiva ter kvaliteta optike in premazov leč.
Z manj zmogljivim daljnogledom je čas med dnevom in nočjo zelo kratek in pika ne pomaga veliko.
V bistvu pika pomaga le toliko, da v primeru temnega križa na temnem ozadju lažje določiš namerilno točko.

Deerhunter
25. February 2017, 09:23
Npr. precej poznani Firefly križ pri Bushnellih, ki je čez lužo čudo tehnike, je bolj marketinška fora kot kaj drugega in zelo zaostaja za kvalitetnimi evropskimi rdečimi pikami. Križ sveti kot bakla. V kombinaciji z recimo povprečnimi lečami si lahko sami predstavljate stopnjo uporabnosti.
Povsod, še posebej pa pri optiki za mrak, velja, kolikor denarja, toliko muzike.

Jagermaister
25. February 2017, 09:52
V mislih sem imel osvetlitev križa pri daljnogledih nad 500 €. Osvetljeni so tudi nekateri taktični križi. Če ima kdo takšnega, naj napiše, kako se obnese npr. ponoči v mesečini.

Robert91922
25. February 2017, 23:50
Če je osvetljen cel križ ali mogoče del križa v sredini, je to zame neuporabno, ker me tudi pri najnižji jakosti slepi. Sem imel že dva taka daljnogleda, pa sem ju prodal, brez da bi sploh namontiral in nastreljeval. Za v mrak je uporabna edino sredinska pika, če je dovolj šibka, v kombinaciji s kvalitetnimi lečami in dovolj majhno povečavo, t.j. 2,5x do max. 4x.
Na karabinih imam daljnoglede 4-12x50 Leupold VXR, pa mi je malo žal, da nisem nabavil 3-9x50.

Deerhunter
26. February 2017, 09:50
Glede na to, da se v slabih svetlobnih pogojih večinoma strelja na blizu, so res dobrodošle nižje začetne povečave. Pri najnižji povečavi tudi ni tako važna velikost leče, saj so velike leče 56 cm narejene predvsem za večje končne povečave, medtem ko je razlika na nižjih povečavah med lečami 42, 50 in 56 enake kvalitete in z enakimi premazi precej manjša. Idealna začetna povečava je od 2 do 2,5. 3 ali 4 zna biti za kakšno krmišče blizu preže v kombinaciji s slabimi svetlobnimi razmerami že preveč. Tudi kakšna lisica se zna v mraku prismukati precej blizu preže in je večja povečava bolj v napoto kot korist.
Za konec še, dobri japonci, ki so uporabni za mrak, so okoli 800 €, entry level evropski pa se začnejo tam pri 900 €. Vse kar je manj ima v mraku eno ali več slabosti. Kitajcev pa za v mrak sploh ne glejte.

Deerhunter
26. February 2017, 09:58
Še to, v razmislek komu, ki kupuje daljnogled - imam Zeissa 3-12×56 pa mi je dostikrat žal, da nisem takrat vzel model 2.5-10×50. Nižja začetna povečava bi mi v kombinaciji z nižjo težo in manjšo dolžino daljnogleda prišla precej bolj prav, kot pa velika končna povečava in velika ter nerodna leča.

detel
26. February 2017, 18:33
Težko vas razumem... Ponoči streljam prašiče s 7x50 s pikico na 20 do 30m, brez problema. Nikoli nisem pomislil na manjšo povečavo, ker ni potrebe, baje, da je na 7x najboljša osvetljenost. Govorite na pamet.

alojz1
26. February 2017, 18:49
Če imaš možnost daj na manjšo pa boš sam videl.

Deerhunter
26. February 2017, 19:49
Lov ni samo streljanje na krmiščih. Nižja kot je začetna povečava, širše je vidno polje. In bolj je daljnogled uporaben tudi na pogonih, zalazu itd...
Da je na 7 najboljša osvetljenost ne bo držalo. Je pa res, da so daljnogledi s fiksno povečavo bolj svetli kot variabilni, ko sta oba na enaki povečavi.

detel
26. February 2017, 22:43
Naj bo pujs velik ponoči, ne potrebujem velikega vidnega polja.

ravnohrib
26. February 2017, 22:45
Težko vas razumem... Ponoči streljam prašiče s 7x50 s pikico na 20 do 30m, brez problema. Nikoli nisem pomislil na manjšo povečavo, ker ni potrebe, baje, da je na 7x najboljša osvetljenost. Govorite na pamet.
Brez zamere, ampak tvoja je "na pamet". Nisi očitno še gledal v mraku z variabilno povečavo. Zelo zelo se pozna večanje povečave. Na najmanjši povečavi je najbolj svetlo in potem se temni z vsako višjo povečavo. Pa naj bo 3-12x ali 4-24x ali pa 20-60x na spektivu.
Če je noč oblačna brez lune ali pa morda celo v kakšnem goszdu ti pa noben daljnogled in nobena pikica ne pomagata veliko.

stjrp
26. February 2017, 23:16
Težko vas razumem... Ponoči streljam prašiče s 7x50 s pikico na 20 do 30m, brez problema. Nikoli nisem pomislil na manjšo povečavo, ker ni potrebe, baje, da je na 7x najboljša osvetljenost. Govorite na pamet.

Jih tudi ne boš razumel, ker si očitno praktično naravnan in ne kompliciraš. Če bi bile zadeve res tako zapletene kot nekateri tukaj razlagajo ne bi pred dvajset in več leti uplenili nič, pa so ravno tako normalno jagali s 6x42 ali 4x32 brez osvetljenih pik, kot marsikateri še danes.

Deerhunter
26. February 2017, 23:19
Včasih se sprašujem, zakaj se trudim s takšnimi stvarmi kot je tole, prepričevati nekoga zakaj je variabilni daljnogled boljši od daljnogleda s fiksno povečavo?
Več kot je povečave, manjše je vidno polje. Tudi 3× za pogon ni najboljša izbira. Ampak, še vseeno grem v hosto raje s 3× povečavo kot s 7×. Razlika v vidnem polju je neprimerljiva. Skozi desetletja so povečave šle navzgor. Ampak pri strelnih daljnogledih več povečave ni vedno tudi boljše. Primer. Gledam mladiča na 100 m čez 12× povečavo in si ne upam streljati ker križ preveč pleše. Si mislim, saj bom zgrešil. Potem previjem na drugo stran do 3× in mladič pade kot pokošen.
Zato se zdaj dobi variabilce, ki imajo velik razpon povečave. Sam bi priporočil raje nižjo začetno, kot višjo končno. Ker v praksi pride večkrat prav. V pogonu, zalazu, so streli večkrat iz slabega naslona. Takrat je bolje manj povečave, ker bi pri veliki povečavi enostavno križ preveč plesal. In zakaj tistih 56 mm leče? Za povečave, večje od 8×. Ker tam daljnogledom z manjšo lečo začne zmanjkovati. Do 6× je tudi 42 dovolj svetel za normalno uporabo. Zato so nekoč tudi delali 42 lečo s 6×, 50 lečo s 7×, 56 lečo z 8× itd... Dober 42 bo pri nižjih povečavah dobro primerljiv s 50 in celo 56. Zmanjkovati mu začne od 6× dalje. Zato se evropski večinoma tudi dobijo do 6× povečave naprej pa ne. Razen ameriških, tam performansa v mraku ni toliko važna, zato imajo pri 40 leči tudi večje povečave.

In nihče ne pravi, da tisti fiksni niso dobri. Velikokrat sem že napisal, da je z njimi padlo veliko divjadi. Ampak določene stvari so pač boljše, ali uporabnejše od nekaterih. Včasih so vsi imeli 6×42. Pod njega pa montirali takšno montažo, ki je dovolila pogled na mehanske merke? Razlagam še naprej?

detel
26. February 2017, 23:31
Jih tudi ne boš razumel, ker si očitno praktično naravnan in ne kompliciraš. Če bi bile zadeve res tako zapletene kot nekateri tukaj razlagajo ne bi pred dvajset in več leti uplenili nič, pa so ravno tako normalno jagali s 6x42 ali 4x32 brez osvetljenih pik, kot marsikateri še danes.

Res je, raje jagam kot kompliciram. Ko zalezem divjad na blizu mi ne pade na pamet, da bi prestavljal daljnogled na manj, ko pa streljam na 150 m ga pa tudi ne dam na 10 ali 12x. Deerhunter, če ti tako delaš, izvoli, tako si pač navajen.

detel
26. February 2017, 23:40
Lahko pa povem, da bolj ko buljim v daljnogled ponoči, temnejša je slika in manj vidim. Očitno svetlejša je slika, če gledam z obema očesoma. Tako se da tudi streljat, če si navajen.

Deerhunter
26. February 2017, 23:49
Včasih vidimo koga, ki se še vedno vozi s kakšnim oldtimerjem. Ga to veseli, ima rad tradicijo, ne mara kompliciranih novosti in elektronike, ali pa ga je najbolj navajen in ga zato ne menja. Od točke A do točke B se pripelje, tako kot vsi drugi. Še vedno pa to ne pomeni, da je katerikoli oldtimer boljši od katerega koli novega avta.
Enako je v jagi. Vidimo marsikoga s kakšno starejšo zadevo. Jaga z njo ravno tako kot vsi drugi. Morda še bolje, ker ima izkušnje in je navajen. Ampak še vedno pa ne moreš reči, da je stari fiksni 4×32 enakovreden novemu variabilcu 2-12×50.

ravnohrib
27. February 2017, 00:04
Marsikaj sem MISLIL - dokler nisem PROBAL. :icon_wink:

Jagermaister
27. February 2017, 07:37
V bisvu me je zanimalo le, kako se obnese osvetljen križ napram pikici v sredini. Piko imam in je za ponoči odlična, s križem , ki je osvetljen vmes med debelimi črtami, pa nimam izkušenj in bi rad izvedel iz prve roke. Se pravi od tistih, ki takega imate in uporabljate.
Hvala za odgovore.

alojz1
27. February 2017, 09:16
Gledam mladiča na 100 m čez 12× povečavo in si ne upam streljati ker križ preveč pleše. Si mislim, saj bom zgrešil. Potem previjem na drugo stran do 3× in mladič pade kot pokošen.
Tole pa ni tebo podobno.

Robert91922
27. February 2017, 09:58
V bisvu me je zanimalo le, kako se obnese osvetljen križ napram pikici v sredini. Piko imam in je za ponoči odlična, s križem , ki je osvetljen vmes med debelimi črtami, pa nimam izkušenj in bi rad izvedel iz prve roke. Se pravi od tistih, ki takega imate in uporabljate.
Hvala za odgovore.
Vse, kar je več kot res minimalno osvetljena pikica v sredini, mene slepi in mi je neprimerno za streljat v mraku ali ponoči. Verjetno bo tudi tebe.
Sem 2 taka daljnogleda že imel, pa jih nisem niti montiral na puško. Da ni primeren, sem ugotovil isti dan že doma, ko sem zvečer testiral, kako se vidi ob minimalno osvetljenem križu.
Ampak, vsake oči imajo svojega malarja oz. v tem primeru zenico. Pred nakupom takega daljnogleda se vsaj zmeni, da ga lahko vrneš, če ti ne ustreza glede osvetljenosti.

lisičnik
27. February 2017, 11:09
Imam daljnogled s osvetljeno piko in daljnogled s osvetljenim krizem in meni bolj pase ta s piko, mogoce sem ga bolj navajen...pika se mi zdi bolj preprosta, manj je vsega ko pogledas skozi.