PDA

View Full Version : Mosin Nagant



Simo.Hayha
1. May 2015, 14:30
Pozdravljeni kolegi!

Čeprav je to moja prva objava, sledim forumu že dalj časa.

Temo odpiram, saj bi potreboval čim več informacij in izkušenj z predelavo puške mosin nagant. Puško si želim uporabljati za lov in streljanje na tarčo. Želel bi skrajšati cev za prbl. 10cm in s tem bi moral obdelati tudi les pod cevjo. Zanima me predvsem koliko stane krajšanje cevi pri puškarju in koliko na novo narejeno kopito, ki bi bilo le modificirana kopija starega? Zanima me tudi, če kdo pozna kakšo stran, ki prodaja dele za omenjeno puško (na evropskem spletu) oz. trgovino v tujini?


Hvala za odgovore!

Sršen
1. May 2015, 20:57
Pozdravljeni kolegi!

Čeprav je to moja prva objava, sledim forumu že dalj časa.

Temo odpiram, saj bi potreboval čim več informacij in izkušenj z predelavo puške mosin nagant. ...


Hvala za odgovore!

Simo, veš na jugu imajo dober rek. Mani se čorovog posla, se glasi. Preverjeno osebno.
Razen če nimaš posebnega veselja do tega dela, ti svetujem, da raje investiraj denar v kakšno amerikanko. Za dobrih 500€ boš dobil novo in odlično puško. Preden boš naganta spravil v to stanje boš zagonil vsaj še pol več, če ne še več.

Simo.Hayha
3. May 2015, 17:44
Simo, veš na jugu imajo dober rek. Mani se čorovog posla, se glasi. Preverjeno osebno.
Razen če nimaš posebnega veselja do tega dela, ti svetujem, da raje investiraj denar v kakšno amerikanko. Za dobrih 500€ boš dobil novo in odlično puško. Preden boš naganta spravil v to stanje boš zagonil vsaj še pol več, če ne še več.

Zdravo, hvala za odgovor. Ubistvu imam nekako veselje do tega. Želim si imeti mosin nagant ali yugo mauser za lov. Stvar je samo v tem, da ima nagant predolgo cev, kar ga naredi nerodnega za hojo po gozdu.

Če bi želel novo puško, bi najverjetneje vzel haenel 10. Pač informativno sprašujem, koliko dela, časa in denarja je potrebno uložiti v to.

Benjo
3. May 2015, 18:16
Zdravo, hvala za odgovor. Ubistvu imam nekako veselje do tega. Želim si imeti mosin nagant ali yugo mauser za lov. Stvar je samo v tem, da ima nagant predolgo cev, kar ga naredi nerodnega za hojo po gozdu.

Če bi želel novo puško, bi najverjetneje vzel haenel 10. Pač informativno sprašujem, koliko dela, časa in denarja je potrebno uložiti v to.

V Naganta gre veliko dela, če želiš zadevo spravit v red. Montaža za daljnoglede je bočna in to ni idealno za montažo dobrega daljnogleda za športno strelstvo. Definitivno je bolje Mauser sistem. Za ta sistem je relativno enostavno nabaviti montažne dele za daljnogled, prostor je za montažo direktno nad zaklepom, relativno enostavno se dobi boljši sprožilni mehanizem.

Moje mnenje je, da raje kupi novo orožje, sploh ker se misliš ukvarjati bolj s strelstvo kot z lovom. Temu primerno izberi tudi kaliber.

Odgovor na tvoje prejšnje vprašanje:
-krajšanje cevi je odvisno od puškarja do puškarja 40-70€
-novo kopito po meri je okrog 250€
Načeloma bi morale biti ti dve dodelavi nekje 300€

Sršen
3. May 2015, 18:22
Ok, to je drugo. Če je za dušo, potem kar.
Verjetno bo bolj zanimivo kot Yugo mauser, ki jih je veliko.

Začniva pri cevi. V primeru, da je še dobra, krajšanje ne bo težava. Nagant je obstajal tudi v krajši verziji, kar zna biti primerna dolžina, sicer boš moral povprašati mojstre, katera dolžina bi bila še primerna za ta kalber.

Kopito se dobi plastično na spletu. Jaz bi se danes odločil raje za narejeno po meri s standardnim lesom. Prišlo te bo kakšnih 200€. Poglej si na FB skupini Slovenski lovci, kjer možakar občasno prikaže svoje izdelke.

Naboji so robni, zato magacin štrli pod kopitom ven. Predlagam ti, da daš magacin skrajšati in tako dobiš elegantnejšo kopito in za to žrtvuješ naboj alii dva manj v magazinu.

Ročica zaklepa je za lovsko uporabo nerodna. Na spletu dobiš komplet za predelavo na način, da ročico odžagaš in privijačiš novo. Jaz bi raje poiskal puškarja, ki bi za normalen denar naredil tako to ročico na novo, kot znižal magacin.
Skupaj s krajšanjem cevi ne bi smelo biti več kot kakšnih 200 do 300€. Mogoče manj ali pa več.

Za cev vedi, da je tam, kjer je sedaj pokrita z lesom, z zgornjim kopiščkom, narebrena. To bi ti tudi moral na stružnici izravnati puškar pri krajšanju in seveda kar je najbolj pomembno dobro obdelati ustje cevi.

Vse to bo brez pomena, če puška sedaj ni v dobrem stanju. Jaz bi na tvojem mestu pred predelavo s tako kot je preizkusil delovanje in točnost.

Če se boš odločil, nam privošči kakšne fotke predelave!

Simo.Hayha
3. May 2015, 18:38
Hvala obema.

Ravno dejstvo, da je yugo m48 v vsaki bajti, mi nekako predstavlja modra večji izziv nagant. Je pa res potrebno dobiti pravo puško, da je vredno dnar uložit vanjo. In sploh je problem daljnogled, ker lahko originalnega ali kopijo dobis za par stotakov, vendar spet ni ravno priročen s svojo 3,5-4x povečavo.

Po drugi strani je za mauser waever montaža ali snemljiva montaža v vsaki trgovini. Zato je pač to skoraj nič od projekta napram nagantu. Je pa za delovno orožje za študenta čisto ok.

Bomo vidli kako bo padla odločitev.

Sršen
3. May 2015, 19:05
Za Naganta bi bilo mogoče smiselno razmišljati o daljnogledu z dolgo očesno razdaljo. Scout verzijo in montažo na obstoječi merek, kar pa verjetno ne pride v upoštev za strelstvo.

Ne vem, jaz sem s projektom odnehal, preden sem začel. Če bi bil mlajši, bi ga obdržal in zamenjal samo kopito in meril po mehanskih merkih. Imel sem pa kratko verzijo.

Sicer pa najdeš na spletu nekaj ličnih predelav, predvsem ameriških. Mogoče najdeš kakšno novo rešitev.

alojz1
3. May 2015, 23:16
Tudi meni nekako ne gre predelava take puške. Izgubi na prepoznavnosti zato je za ljubitelja bolje imeti v originalu. Z daljnogledom je pri Rebcu nekaj pod 600€ brez daljnogleda pa 160.
Tiste kratke so pa konjeniške.

Bertolin
4. May 2015, 00:14
Nisem sicer zbiralec, ampak ti pravijo, da je predelava takšne puške smrtni greh,
uničen delček sicer krvave zgodovine, še posebej, če je orožje sodelovalo v vojni, ali pa tudi če je samo iz arzenala. Tega ne spremeni niti dejstvo, da je takih in podobnih pušk napečeno v večini po nekaj miljonov.
Američani pravijo temu milorečeno spoteriziranje, ali pa bolj grobo buba job, zmazek, spakedranščina!

Moje mnenje, ki ga nočem vsiljevati je, da je predelava je edino opravičena, če dobiš v roke kakorkoli že popedenano in predelano puško, ki v večini primerov (razen če ni ravno od deda, ki je jagal z njo!) nima več zgodovinske vrednosti.
Tudi sam imam lično predelan cuk-ruk M95...takega sem že dobil, samo malo sem ga popravil in dal na preizkušnjo v Križevce. Lep, zelo lep in priročen je, ampak ni to to...verjemi, originala je škoda, stane pa, če vse skupaj sešteješ precej in rezultat v večini primerov ne opraviči vloženega - ne časa, ne denarja.

Simo.Hayha
4. May 2015, 15:55
Scout montaža se mi zdi na smrt grda. Če bi pa imel original (reprodukcijo) montažo bi nekako lahko ohranil delček tistega zgodovinskega izgleda. Sej razen novega daljnogleda in krajšanja cevi zaradi priročnosti ne bi spremenil nič.
Seveda če bi šel v nakup prave sniper verzije naganta, se te ne bi nikoli dovolil takniti. Pa vendar je bilo navadnih verzij narajenih še in še, tako da če je iz arsenala ne vidim ravno da bi bil storjen tako velik greh zaradi predelave. Se pa strinjam da je predelava vsake bivše vojaške puške vprašljiva na filozofski ravni.
Če še dodam,se najverjetneje bolj splača montirati daljnogled na m48 in si raje kupiti nagant še v odličnem stanju za lepo videt in streljanje v tarčo. Pri karabinskih verzijah, ki so bile proizvedene večinoma po vojni (m44, m59) pa je problem, da je potrebno na puški imeti bajonet, da nese metek v center. Drugače je tudi karabinska verzija zelo zanimiva vendar je draga in nima smisla predelovat takšno puško. V Sloveniji sem zasledil, da je le m44 nagant na prodaj. M38, ki je bil narejen med vojno in je brez bajoneta, pa ne.

P.S. karabinska verzija M07 je bila namenjena konjenici (proizvedena v majhnem številu) in to pred drugo vojno. Verzija M38 je bila namenjena tistim, ki niso neposredno na frontni črti (artilerija, prevozniki itd.). Nato pa so ugotovili, da je nekako krajša verzija bolj priročna tudi za navadno pehoto. In tako so po vojni naredili model M44 in kasneje M59.

alojz1
4. May 2015, 16:19
Pri karabinskih verzijah, ki so bile proizvedene večinoma po vojni (m44, m59) pa je problem, da je potrebno na puški imeti bajonet, da nese metek v center.
Ja kdo ti je pa te bučke natrosil? biggrin

Simo.Hayha
4. May 2015, 16:31
Ja kdo ti je pa te bučke natrosil? biggrin

Dejansko je tako. Les je bil narejen tako, da je zraven montiran zložljiv bajonet. Če bajonet odstraniš, potem puška ni več balancirana. Seveda je mogoče bajonet odstraniti in merke centrirati, vendar baje da s težavo centriraš (merki so neprilagodljivi ali nekaj). Če odstraniš bajonet in ne nastreliš, pa ti nese v levo.

rws
4. May 2015, 16:34
Browningov BOSS sistem po rusko :icon_lol::icon_lol:

alojz1
4. May 2015, 17:12
Jaz ne vidim bajoneta. https://www.youtube.com/watch?v=3gPq52Tulhg
Je pa res, da tudi tarče ne. biggrin Tole ni streljanje ampak samo pokanje.
Te puške so delali vse od finske Tikke do Bolgarije. VSE imajo nastavljive merke tako, da ni problem.
Drugače je finska sniperska legenda pri katerem si si sposodil ime uporabljal Finski Nagant brez optike (pa brez bajoneta tudi).

Simo.Hayha
4. May 2015, 17:34
Jaz ne vidim bajoneta. https://www.youtube.com/watch?v=3gPq52Tulhg
Je pa res, da tudi tarče ne. biggrin Tole ni streljanje ampak samo pokanje.
Te puške so delali vse od finske Tikke do Bolgarije. VSE imajo nastavljive merke tako, da ni problem.
Drugače je finska sniperska legenda pri katerem si si sposodil ime uporabljal Finski Nagant brez optike (pa brez bajoneta tudi).

A mi hočeš povedat, da naj uporabljam mehanske merke? :P Ja sej bi jih, pa me bodo lovci pri nas čudno gledali. Drugače pa je video, ki si ga poslal nagant M59, ki ni narejen z zložljivim bajonetom. Pri nas pa prodajajo le M44 na katerih je bajonet. Pač m44 je narjen za streljanje z bajonetom in pika. Seveda se lahko to popravi ampak pol za brez veze uničiš "zgodovinskost" puške. Kar si pravil, da so karabini narejeni tudi v drugih državah je res, vendar sem jaz govoril le o ruskih varjantah. Tuje varjante imajo ponavadi tudi čisto druge kalibre in se na tak ali drugačen način razlikujejo od ruskih.

Simo Hayha je uporabljal mehankse merke, saj so v tistem času strelni daljnogledi odsevali v soncu in so lahko ostrostrelcu izdali pozicijo. Glede na način boja, ki so ga izvajali Finci, pa je seveda lahko bil zelo uspešen tudi brez daljnogleda. Brez bajoneta pa je seveda uporabljal, ker ni nikogar jurišal :P

alojz1
4. May 2015, 17:50
Evo uporabno predelavo biggrin https://www.youtube.com/watch?v=dPgLSOMCRO4
Je pa takole. Če si našel vzornika med ostrostrelci se zgleduj po njegovih sposobnostih. Orožje je za današnjo rabo zastarelo (res bi te čudno gledali z mehanskimi merki, sploh, če bi falil).

Simo.Hayha
4. May 2015, 18:25
Evo uporabno predelavo biggrin https://www.youtube.com/watch?v=dPgLSOMCRO4
Je pa takole. Če si našel vzornika med ostrostrelci se zgleduj po njegovih sposobnostih. Orožje je za današnjo rabo zastarelo (res bi te čudno gledali z mehanskimi merki, sploh, če bi falil).

Lahko ti rečem, da sem imel v roki že nekaj pušk različnih cenovnih razredov (cz, čz, tikka, steyr) in sem z usemi naredil lepe grupe znotraj devetke, ko smo imeli nastrelitev. Tako da mislim da mi strelanje z daljnogledom ni težko. Drugače pa si tudi ne bom belu glave, če mi kdo kaj pripomne da hodim z m48 na lov, ker bi se jaz lahko smejal tistim, ki imajo puško pa daljnogled za 5000€ in še vedno zadanejo kakor bi imeli puško na smodnik.

Drugače pa za video, ki si ga poslal ... Zdej ravno nism mislu nardit nove puške na bazi nagantove cevi XD ... raje si kupim steyr ssg04 pa bom glih tako zgledau ko vojaski ostrostrelec. Dnarja v tak nagant uložiš glih tolko.

alojz1
4. May 2015, 18:58
Vidim, da znaš in se tudi spoznaš. Zato je tvoje vprašanje čisto odveč. Sploh, ko se z nobenim komentatorjem ne strinjaš. Naredi kot želiš pa bo volk sit in koza cela.biggrin
Jaz imam tudi Nagant puško. Strokovno uničeno, da mi ne dela napote v OL. Streljam pa z drugimi.

Simo.Hayha
4. May 2015, 19:51
Vidim, da znaš in se tudi spoznaš. Zato je tvoje vprašanje čisto odveč. Sploh, ko se z nobenim komentatorjem ne strinjaš. Naredi kot želiš pa bo volk sit in koza cela.biggrin
Jaz imam tudi Nagant puško. Strokovno uničeno, da mi ne dela napote v OL. Streljam pa z drugimi.

Se opravičujem! Nisem želel izpasti, kakor da zatiram komentarje vseh ostalih. To pa je res ta zadnje kar hočem :icon_cry:.
Samo želel sem popraviti nekatere tehnične podrobnosti, ki se bolj tičejo zgodovine. Seveda sem se nekoliko spoznal s puško, njenimi varjantami, težavami s tem orožjem itd. preden sem odprl vprašanje o teji temi. Nikakor pa nevem vse, zato sem povprašal po izkušnjah in mnenjih o predelavi in ali se splača ter ceni.

Se res zahvaljujem vsem, da sploh sodelujete :)

alojz1
4. May 2015, 21:04
Ni potrebe po opravičevanju. Napiši, da si navdušen nad to puško. Kaj boš dodelal si že odločil zato ne sprašuj za nasvete. Zmotilo me je le to, da brez bajoneta ni "balansirana" kot praviš.
Pa še malo za veselje https://www.youtube.com/watch?v=o4EB1H9sbNQ
Ga imajo ameri tudi. Samo tam lahko za par deset € dobiš puško in zaboj streliva. Pa si daš duška.biggrin

Simo.Hayha
4. May 2015, 22:12
Ni potrebe po opravičevanju. Napiši, da si navdušen nad to puško. Kaj boš dodelal si že odločil zato ne sprašuj za nasvete. Zmotilo me je le to, da brez bajoneta ni "balansirana" kot praviš.

Glede bajoneta bi bil odgovor tukaj nekako tukaj: Bayonet-affect-the-accuracy (http://www.quora.com/How-can-a-bayonet-affect-the-accuracy-of-a-Russian-Mosin-Nagant-rifle)

Drugače pa sem nekako info dobil že v prejšnjih odgovorih. Tema pa se je pač odvila naprej. Sej sem vprašal le po izkušnjah nasvetih in približni ceni predelave in dobil nekako odgovore. :)

Dule
4. May 2015, 22:24
Na egunu poglej še morda za kakšnim fincem m39.

cak
4. May 2015, 22:25
Znana stvar. Jaz samo pravim, da je brez bajoneta enako točna.Saj ne boš streljal enkrat z njim, drugič brez.
Je pa ta video dobrodošel vsem, ki naslanjajo cev na podlago. Ali pa se dotika kopita.
Pa smo spet pri strelskih finesah.

alojz1
4. May 2015, 22:38
Simo, sem še enkrat prebral tvoje komentarje. Če bi izbiral med yugo M48 ali Nagantom bi tudi jaz izbral slednjega. Ampak spreminjal pa nebi nič. Imel bi za pogone in luknjanje papirja pa piksen.
Nekdo je omenil Finca. Tudi kitajske so biggrin

Dule
4. May 2015, 23:05
Finc bi znal bit od vseh najbl natančen, pa ne samo med naganti...

alojz1
4. May 2015, 23:28
Nimam predsodkov pri ruskem orožju. Je pa bolj od sreče odvisno v kakšnem stanju je cev.
Imam tudi mauser preluknjano. In ruska mi je neprimerno bolj všeč (če že izbiram med dvema, ki sta postrelili največ ljudi)

Pinkfloyd
5. May 2015, 20:05
Bertolin, kateri kaliber pa je tvoja M95? Je 8x57IRS?
Daj, privošči nam kakšno slikco :icon_wink:

Bertolin
7. May 2015, 00:24
Bertolin, kateri kaliber pa je tvoja M95? Je 8x57IRS?
Daj, privošči nam kakšno slikco :icon_wink:

Ajoj, zaradi pretečene prijave je šel cel tekst v franže, zdej pa še enkrat, ne bo glih enako
- če koga zanima več od M95 - nekaj sem tega preštudiral, lahko na ZS.

Moja ima menjano cev, najbrž malo manj pogosta predelava - 8x57IRS (7x57R so bolj pogoste)
Narejena za pogone in za na blizu, v tem smislu potlej trdo proženje meni ni moteče, do neke mere je celo zaželeno.

Popoloma novo kopito -ni štuc, prirejeni nabojniki, vpasana glava, podaljšan rob izvlekača itd.
Zaradi modifikacij repetira kot se spodobi - prej pa riglanje le ni briljiralo in zato je bilo v to vloženo kar nekaj tuhtanja in časa. (8x57IRS ima manjše čelo naboja kot originalni 8x50 ali 8x56, pa tudi kratke krogle z ostrim robom so lahko problematične, npr. Normo oryx ne rigla dobro).

Sicer pa gre kratka puškica v bližnji prihodnosti v oglas (lani je celo že bila) in tam bodo tudi slike.
Naveličal sem se večne dileme: Mannlicher za gonit ali Mauser za štantat?

R8 bi znala kar dobro nadomestiti obe (ravno se igram s komaj prispelo montažo ;-)). A, je plastična R8 kakih pol kile težja kot M95, pa ko bom pogrnil se bom tudi mjčkn bolj sekiral. Bicikl poleti, pa delo na "mišičih oko kaiša" naj bi pa se bo razliko v teži nekako izenačila.

Bertolin
7. May 2015, 00:29
Bertolin, kateri kaliber pa je tvoja M95? Je 8x57IRS?
Daj, privošči nam kakšno slikco :icon_wink:

U, ideja ni slaba....lahko jo začnem že na forumu hvalit na vse pretege :director:
bo enostavneje kot v oglasu, pa še toliko pojasnjevanja kasneje ne bo potrebnobiggrin
Ampak, da ne smetim...treba bo odpreti novo temo,