PDA

View Full Version : Pravilnik o vrstah in moči lovskega orožja, načinu zasledovanja ...



Sršen
3. March 2015, 09:01
Tale osnutek sprememb pravilnika mi je na nekaj mestih nejasen.
Pri 3. členu med neoplaščene verjetno lahko smatramo tudi monolitke? To se mi zdi še dovolj jasno.

4. člen poleg expanzijskih sedaj govori še o fragmentacijskih in monolitnih kroglah.
Ali to pomeni, da monolitnih ne smatra pod defragmentacijske? Ali to posledično pomeni, da je divjad iz tabele dovoljeno pleniti tudi z nefragmentacijskimi in neexpanzijskimi kroglami? Recimo z LOS-ovo T kroglo?

Tudi tabela Priloga 1 je meni čudna.
Ali se monolitke sme uporabljati le pri medvedu in jelenu, za druge vrste pa ne, ali pa za druge vrste (iz tabele) samo ni navedenih minimalnih tež?

15141

15142

Sršen
3. March 2015, 09:15
Po mojem mnenju bi bilo v 1. alinejo 4. člena dovolj dodati le besede: "ali razpršilnim (fragmentacijskim) učinkom".
S tem bi bilo jasno, da za divjad iz Priloge 1 pridejo v upoštev le tiste monolitke, ki se razletijo ali deformirajo. V tem odstavku dodajati besede "monolitne lovske krogle" je čisto brez pomena in le moteče!

Monolitke kot take so zajete že v 3. členu pod "neoplaščene" krogle!

- V prilogi 1 pa bi enostavno izpustil stolpec "Masa [g]" in bi bilo vse rešeno.
- Če stolpec "Masa [g]" ostane, je pa potem potrebno definirati, da gre za defragmentacijske monolitke in razjasniti, ali za divjad iz 3 do 5 vrstice je ali ni dovoljeno ali pa ni omejitev v teži.

Verjamem, da bi se snovalci odločili za to drugo zakomplicirano verzijo.
Zakaj simpel, če se da komplicirat!:icon_wink:

alojz1
3. March 2015, 17:32
Ni komentarjev? Verjetno vsak razmišlja po svoje. Kot običajno. Verjetno bo treba malo počakati, da se bodo vsaj predlagatelji poenotili v enotnem tolmačenju.
Bom napisal kako jaz to razumem. Neoplaščene krogle so tudi svinčenke. So pa lovske ker se deformirajo. V 4. členu so res navedli vsa možna imena. Kar sicer ni napačno, če razumemo pravilno.

V tabeli pa so dodali omejitve. Za medveda najmanj 9,7g in jelena (moški) 8g. Zakaj moški? Zato, ker bi drugače uporabili izraz jelenjad. Mi pa poznamo pod tem imenom še tele, junico, košuto in enoletnika ali šilarja. Nesmiselna bi bila omejitev za teleta. Za prašiča ali damjeka pa te omejitve ni. Zato so pri ostalih navedbah le črtice. Kar razumem tako, da se lahko uporabljajo fragmentacijske in deformacijske monolitke brez določene minimalne teže, če dosegajo energijo, ki je predhodno navedena.
Dolgo sem čakal na dopolnitev tega pravilnika zaradi monolitk. Končno je tu. Če ne bomo spet zakomlicirali, kot je navada. Meni so spremembe logične in sprejemljive.

Dule
3. March 2015, 18:18
Nabojnike pri b4 bo očitno treba po novem predelat če le ti omogočajo polnjenje z več kot dvema nabojema.

alojz1
3. March 2015, 18:23
Ja, to pa res. Do sedaj je pisalo, da se več kot z dvema nabojema ne sme polniti. Pa očitno tega nismo upoštevali. Zato so napisali da se ne morejo polniti z več kot dvema.

JevŽ
3. March 2015, 18:39
Za nabojnike je to edino prava stvar. Do sedaj je na pogonih pokalo kot na fronti, uplenjenega nič, zastreljena pa svinja:icon_mad:

Bokarca
3. March 2015, 19:04
Super da so končno spremenili pravilnik pri monolitnih kroglah glede teže le teh. Čeprav tudi sedaj ne razuem zakaj je bilo treba pri jelenu dodat težo krogle. Recimo z MJG v 7mm ne smeš streljat jelena.

mugo
3. March 2015, 19:27
Zadeva je kar dobro postavljena po mojem mnenju. Kdor ima pa pripombe naj jih pa poskusi preko organizacij, na katere je naslovljen dopis (faza zbiranja pripomb), poskusi plasirati naprej. Me veseli, da bo konec nejanosti pri polavtomatih.

Pinkfloyd
4. March 2015, 00:33
Že prej nam je ZDLov določal, da ne smeš pri lovu uporabljat polavtomatov, v katere je mogoče natlačit več kot 2 naboja v nabojnik. Ma sej to ni od učeri, pač pa že v Zakonu (2008)! (12.tč. 44.čl.)
Če smo prou pošteni bi inšpektor lahko kaznoval vse lovce na skupnih lovih, ki imajo polavtomate z nabojniki na več kot 2 naboja.
Eni usklajevanju pravilnika z zakonom pravite novosti in konec nejasnosti. Živela vojska :yea1:

mugo
4. March 2015, 06:12
Ti vojska, do sedaj sta bila zakon in pravilnik neusklajena kar se tega vprašanja tiče.

Sršen
4. March 2015, 07:20
Jaz pa še vedno mislim, da bo zaradi tistih črtic v stolpcu monolitk prišlo po LD do tolmačenja, da se ne smejo uporabljati in bomo tu brali peripetije z disciplinskih komisij in podobne pravljice.

Tako kot je sedaj napisano, bo, ponavljam, dovoljeno streljati vsaj jelena in medveda s tarčno monolitno kroglo.
Je to v redu?

V 1. odstavku 4. člena predlagatelji, sami strokovnjaki, v istem stavku mešajo jabolka in pomaranče. Mešajo sestavo in delovanje krogle.

Mugo, pripombe? Ne se hecat! :icon_lol:
Mi loleki bomo dajali pripombe? Velikim strokovnjakom, ki sestankujejo po vrhovih?:OK:
Če hočejo, naj tu preberejo pa malo sivo tvarino vklopijo, če ne se bomo pa še nekaj let njihovi brihtnosti smejali, tisti, ki jih bodo inšpektorji jahali, pa malo jokali. Ali pa se po sodiščih preklali.:whistle:

Enostavno ne razumem, da so "sposobni" tako zmešan material poslati naprej! Pa četudi gre le za osnutek!:icon_sad: Za moje pojme gre za material polpismenih avtorjev.

Pinkfloyd
4. March 2015, 10:44
Ti vojska, do sedaj sta bila zakon in pravilnik neusklajena kar se tega vprašanja tiče.

Ja, ker ponavadi so pravilniki vedno nad zakonom. Bighand

P.s.: Tudi ZDru, ZOro in ZDLov niso lih najbolj usklajeni. Pa kaj nej nehamo kar use spoštovat?

mugo
4. March 2015, 13:32
Ja, ker ponavadi so pravilniki vedno nad zakonom. Bighand

P.s.: Tudi ZDru, ZOro in ZDLov niso lih najbolj usklajeni. Pa kaj nej nehamo kar use spoštovat?

Pa kaj maš ti za ene težave? Če povem, da bo zadeva končno usklajena je narobe? Kar se pa dejansko nabojnikov PAP tiče je pa itak malo težko nadzorovat, dokler so snemljivi in ga lahko vsak vtakne v žep, če pride kontrola.

Sršen
5. March 2015, 09:33
Še o krvni sledi:

alojz1
5. March 2015, 10:40
Pa smo tam. O iskanju parkljaste divjadi je bilo že obširno pisano tudi v Lovcu. Tudi napačno. In to je pisal strokovnjak (lahko sledimo ob sledi, imamo pomoč nepreizkušenega psa itd) In še veliko vode bo preteklo, da bomo vsi postopali enako. Še tistih 10 minut malokdo počaka. Takoj tja. Ranjena divjad pa gre. In se ne uleže po 200m ampak gre do konca (konča med begom ali pa prehodi več km preden počiva), ker se boji človeka.
Bolj zapleten je izraz ostala divjad. Če streljamo zajca ali lisico lahko preverimo z vsakim psom, ki ima opravljeno vlečko in prinašanje. Kaj pa vrana ali fazan? Fazane v vsakem primeru lovimo z preizkušenim psom. Race tudi. Torej dilem ni. Za vrano pa bo kdo rekel, da ni divjad. Ima pa lovno dobo. Tu pa čakam vaša mnenja. biggrin

stjrp
5. March 2015, 14:04
Kaj pa idealka a so jo strokovnjaki pozabili ali jo mislijo prepovedat?

alojz1
5. March 2015, 14:26
Je zajeto.
(4) Pri lovu na divjega prašiča je dovoljeno uporabljati tudi lovsko orožje z gladko cevjo in naboji s kroglo za gladko cev.

stjrp
5. March 2015, 14:57
V sedanjem pravilniku je omenjena idealka, vendar je v osnutku ne vidim.

alojz1
5. March 2015, 15:52
Seveda je tudi v osnutku. 4. člen, 4. točka.
Idealka pa ni bila nikoli omenjena ampak je pisalo tako kot sem skopiral.(naboj s kroglo za gladko cev)

Sršen
5. March 2015, 17:07
Sem lepil le izrezke, zato ni vse vidno.
Evo celotno datoteko:

jereb
6. March 2015, 13:53
Pa smo tam. O iskanju parkljaste divjadi je bilo že obširno pisano tudi v Lovcu. Tudi napačno. In to je pisal strokovnjak (lahko sledimo ob sledi, imamo pomoč nepreizkušenega psa itd) In še veliko vode bo preteklo, da bomo vsi postopali enako. Še tistih 10 minut malokdo počaka. Takoj tja. Ranjena divjad pa gre. In se ne uleže po 200m ampak gre do konca (konča med begom ali pa prehodi več km preden počiva), ker se boji človeka.
Bolj zapleten je izraz ostala divjad. Če streljamo zajca ali lisico lahko preverimo z vsakim psom, ki ima opravljeno vlečko in prinašanje. Kaj pa vrana ali fazan? Fazane v vsakem primeru lovimo z preizkušenim psom. Race tudi. Torej dilem ni. Za vrano pa bo kdo rekel, da ni divjad. Ima pa lovno dobo. Tu pa čakam vaša mnenja. biggrin


Kaj je divjad in kaj ne je jasno, ni prepuščeno razlagam. Kaj je mala divjad, poljska divjad, visoka divjad, roparice, male zveri ... je pa že področje debat.

Vrana, sraka pa šoja? Kaj pa nutrija pa pižmovka?

Naveden je ustrezen pes. Kateri je ustrezen? Katero preizkušnjo potrebuje?

V kolikor bo šlo za normalne lovce, bodo poskrbeli, da se streljano divjad najde, pa če je pravilnik ali ga pa ni.

Za brezbrižne, pač bodo "falili na polno" (streljal vrano v zraku ...) ... Tako da vse podrobno popredalčkati je težko, se vedno najde sivo območje ki omogoča lovske špetirje.

Pinkfloyd
6. March 2015, 15:49
Pa kaj maš ti za ene težave? Če povem, da bo zadeva končno usklajena je narobe? Kar se pa dejansko nabojnikov PAP tiče je pa itak malo težko nadzorovat, dokler so snemljivi in ga lahko vsak vtakne v žep, če pride kontrola.

Nobenih, da bi jaz vedel. Sploh ne vem, kaj se razburjaš, tko mlad pa tko živčn, spij malo kamilice :icon_lol:
Hotel sem samo povedat, da to od nabojnikov, ki lahko sprejmejo samo 2 naboja, piše že mnogo let v Zakonu in jaz temu ne bi reku nejasnost, kvečjemu sprenevedanje tistih, ki so to, ker jim je pač tako pašalo,gladko prezrli, kajti zakon vedno velja nad vsemi raznoraznimi Pravilniki in ostalimi Uredbami. Moje pisanje je veljalo na splošno, vsem, upam, da kdor je prebral, je razumel :icon_wink:

In še glede nadzorovanja: mislim, da bi lahko čuvaji pred lovom zahtevali pregled orožja. In kolkr poznam lovce, jih je večina ignorantov in nimajo dveh nabojnikov, enega 2strelnega, drugega pa 10. To jih ma samo tistih tabrihtnih 5% :icon_wink:

jereb
10. March 2015, 08:02
Zgleda da ema ni zanimiva za debato.

Še kak pomislek z moje strani:
jelena moraš z monolitko 8g, za merjasca ni važno, pa je po moje merjasec bolj trd in žilav kot jelen. Mislim da bi poleg jelena moral biti tudi merjasec.

skupina za 4,5 mm je zelo pestra, od 400g do 10kg. Vse se lovi z istim strelivom. Ni energije?
4,5 je seveda dobrodošel zaradi .17HMR. Tako kot je pa zdaj zapisano pa lahko tudi z normalnim flobertom streljaš na lisico (svinčena kroglica se deformira, torej je deformacijska?) Mislim da je nujno dodati energijo, da ne bo preveč "živih tarč".

Tu je mogoče celo dodati kako izjemo. Po moje je 7mm polnooplaščena krogla bolj smrtna za lisico kot vsak 5,5 stinger in njemu podobne oplaščene in neoplaščene 22.LR krogle v polnitvah "small game"

Poleg vsega navedenega pa je sprememba pravilnika povsem neuporabna, kot tudi sam pravilnik, če ne bo pojačanih kontrol, ki bodo imele tudi posledice.

alojz1
10. March 2015, 08:10
Po moje je 7mm polnooplaščena krogla bolj smrtna za lisico kot vsak 5,5 stinger in njemu podobne oplaščene in neoplaščene 22.LR krogle v polnitvah "small game"
Vidim, da pišeš kar tako. Zato, da se piše. Prakse pa ni. Zato ti povem, da se tule motiš.

jereb
10. March 2015, 08:59
Vidim, da pišeš kar tako. Zato, da se piše. Prakse pa ni. Zato ti povem, da se tule motiš.

Res je alojz da stingerja in njemu podobnih še nisem preskusil, zato sem napisam mislim.

Izhajam iz dejstva, da se krogelni strel na lisico odda na nekoliko daljšo razdaljo (kjer se šrot neha). No in tam mislim da tudi stinger močno zgubi.

Kot sem dejal, MK nisem preskušal. Sem pa od številnih, ki so streljali z 22.LR in .22WMR slišal slabe izkušnje ... in tako me je želja po preskušanju minila.

alojz1
10. March 2015, 09:15
Napačne si poslušal. Imaš pa lepo lastnost. Da priznaš, kako si prišel do zaključka.
Ti bom jaz povedal, ker sem probal. V 7x65R sem dal Norma polnooplaščeno kroglo, ker sem veliko lisice lovil. Z strelom v "center" je šla tudi 200m. Enak strel z Stingerjem je padec na mestu. Z navadno (270m/s) pa lahko naredi še kakšen korak. Bil sem zraven, ko je znanec streljal na 150m z to navadno 22lr. Padla na mestu.
Moji psi so poiskali kar nekaj lisic streljanih z šibrami. Tudi samo eno je dobila pa je bila mrtva v krogu 200m. Zato pravim, da na čakanju z šibrami ni zgrešenih strelov. Samo poiskati je treba. Tudi jazbecev smo veliko našli (če ni šel domov).
MK in daljnogled, pa malo poznavanja padca krogle in dober strelec je smrtonosna kombinacija. Če pa je slab strelec in zgreši z MKje pa še vedno manj škode kot "zgrešiti" z šibrami. To zadnje je zelo redko. Sam imam 20 mag.in polno zadrgo. Lisice sem streljal do 70m. Včasih je katera še šla. Pa jo je vedno pes prinesel.

Izhajam iz dejstva, da se krogelni strel na lisico odda na nekoliko daljšo razdaljo (kjer se šrot neha).
Tudi tole je zgrešeno. Saj nimaš kombinirke, da boš najprej šibre uporabil in na večji razdalji kroglo MK.

alojz1
10. March 2015, 09:31
Kar se tiče MK ga podcenjujemo. Mogoče bo Jagermaister napisal kako so dobili krivolovca, ki je vse streljal z Stingerjem in je srnjad padala v ognju. Pa ne ena. Je bil kar dolgo v zaporu.

mugo
10. March 2015, 09:49
Uf, Alojz, v starih časih so ravbšici veliko koristili flobert. V naši vasi sta bila dva taka možaka in sta imela zložljv flobert, ki se ga je dalo v nahrbtnik skriti. Lovila sta v glavnem srnjad. Enkrat je uplenil 90kg težko svinjo s flobertom. Na ležišču jo je zalezel in je kar tam počakala. Nato je imelo pol vasi meso na mizi.

Sicer pa imam pomisleke zakaj je treba vse tako natančno določiti, mislim kalibre, energije, teže... Zakaj pomisleke, zato ker prvič se zadeva praktično ne nadzira. Drugič pa je predpisano za vsak strel, ko divjad ne pade, iskanje s psom.

alojz1
10. March 2015, 10:08
Sicer pa imam pomisleke zakaj je treba vse tako natančno določiti, mislim kalibre, energije, teže... Zakaj pomisleke, zato ker prvič se zadeva praktično ne nadzira. Drugič pa je predpisano za vsak strel, ko divjad ne pade, iskanje s psom.
Točno tako.
Meni se celo neumno zdi. To služi samo nekaterim "pravičnikom" za zdrahe delat. Ko sem pred leti pisal, da so lahko monolitke lažje in je naš pravilnik zastarel so nekateri ljubitelji težkih krogel nasprotovali. Sedaj pa imamo spremembe v osnutku novega. Noben pravilnik pa ne bo preprečil neumnosti, ki smo jih sposobni narediti. Treba je več delati na usposabljanju lovcev in poštenju.
Kaj pomaga, če nekdo prakticira zalaz in strelja na manjše razdalje (kritizira dolge strele), če se hvali z sliko srne, ki je padla v "ognju" na 80m. Zadeta je pa v hrbtenico. Še par cm višje, pa bi rekel gospodarju, da je vrano streljal.

jereb
10. March 2015, 10:56
Tudi tole je zgrešeno. Saj nimaš kombinirke, da boš najprej šibre uporabil in na večji razdalji kroglo MK.

Alojz, v mislih sem imel nadomestilo puške. Da ena MK, ki je bolj ali manj za "flikat tarče", v zimskem lovu na lisice (predvsem v bližini vasi) prevzame primat.

Hvala za razlago tudi z druge strani uporabnikov "small game"

alojz1
10. March 2015, 12:00
Enkrat je uplenil 90kg težko svinjo s flobertom.
Takole? https://www.youtube.com/watch?v=NWZIFEMZamk

mugo
10. March 2015, 13:04
Takole? https://www.youtube.com/watch?v=NWZIFEMZamk

Kakor so mi povedali je bilo med rebri. Mene takrat še ni bilo na svetu, tako da vem kar sem izvedel od prič tistega dogodka.

Drugače pa tako kot sem rekel, ne rabimo imeti vsega predpisanega, če je obvezno iskanje s psom. Se bo vsak, ki ne verjame ustaljeni praksi in izkušnjam drugih moral sam naučiti, da je boljše kot vsakič krvosledca klicat, imeti ustrezno močan kaliber.

janez valentic
15. March 2015, 13:45
Pravilnik bi moral enako obravnavati kategorijo B4 in B7 - razlika med njima v Zakonu o orožju je estetske narave in popolno arbitrarna- podobno avtomatskemu orožju.
Omejitve pri minimalnih težah krogel so nepotrebne.

Eden izmed najbokj razširjenih kalibrov za lov parkljaste divjadi v Sloveniji na dosega zakonskih minimumov moči 2.500 J - 7x57R. Ali je slab kaliber v praksi? Ne,predpis je neživljenski. 2.000 J je dovolj, kar pa bi omogočalo ne samo "legalizacijo" 7x57R ampak tudi kalibrov kot je npr. 6,5x57R.
Od viška ne boli glava, temveč rama in kakovost zadetkov.

Čisto konceptualno, pa problem pravilnika ni problem pravilnika, temveč Zakona o lovu - s kakšno puško lahko lovim, me zanima malce dlje, kot nekaj mesecev, kolikor je razpolovno doba za ministra.

kimler
15. March 2015, 20:01
Eden izmed najbokj razširjenih kalibrov za lov parkljaste divjadi v Sloveniji na dosega zakonskih minimumov moči 2.500 J - 7x57R. Ali je slab kaliber v praksi? Ne,predpis je neživljenski. 2.000 J je dovolj, kar pa bi omogočalo ne samo "legalizacijo" 7x57R ampak tudi kalibrov kot je npr. 6,5x57R.

Samo nekaj krogelnih nabojev v kalibru 7X57R, ki dosegajo minimum moči na 100m (2.500J) za odstrel jelenjadi:
- Sellier&Ballot 7 × 57 R - SBT 11.35G (100m:2665J)
- RWS 7 x 57 R HMK 11,2G (100m:2567J)
- RWS 7 x 57 R ID Classic 10,5G (100m:2521J)

alojz1
15. March 2015, 20:41
Pa energijo bi tudi lahko na ustju merili. Na 100m jo samo mi. Saj so podatki za hitrost tudi na ustju cevi.

jereb
15. March 2015, 22:28
Pa energijo bi tudi lahko na ustju merili. Na 100m jo samo mi. Saj so podatki za hitrost tudi na ustju cevi.

Tukaj imam pomislek. Divjad večinoma streljamo na razdalji, ki je bližje stotim metrom kot ustju cevi. Je pa res, da kak težak kaliber, bistveno bolj porine na blizu , pa na 100 zgubi kot kak tak, ki na stotki še ima energijo. Tudi balistični koeficient krogle v istem kalibru lahko vpliva na hitrost in posledično zmanjša energijo na 100m ...

Moje mišljenje je, da je bolje energija na stotki, lahko pa bi bila nekoliko manjša.

cviček
16. March 2015, 09:13
Kot vedno nekateri iščete dlako v jajcu. Pravilnik je kakršen je - je boljši od prejšnjega- se pa strinjam da ni idealen . Vsakdo , ki jaga in malo več strelja divjad se verjetno strinja ,da so kalibri oz. zahteve po moči predimenzionirane .
Sam osebno se upam odstreliti vsako vrsto divjadi , ki se klati po Sloveniji z 222 rem.

janez valentic
17. March 2015, 07:13
Samo nekaj krogelnih nabojev v kalibru 7X57R, ki dosegajo minimum moči na 100m (2.500J) za odstrel jelenjadi:
- Sellier&Ballot 7 × 57 R - SBT 11.35G (100m:2665J)
- RWS 7 x 57 R HMK 11,2G (100m:2567J)
- RWS 7 x 57 R ID Classic 10,5G (100m:2521J)[/QUOTE]

Ali si to izmeril s kronometrom?

Zvitorepec
17. March 2015, 07:37
To so uradni podatki proizvajalca. Jaz sem preverila za rws id classic in drži 2551J na 100m.

kimler
17. March 2015, 18:56
Kot vedno nekateri iščete dlako v jajcu. Pravilnik je kakršen je - je boljši od prejšnjega- se pa strinjam da ni idealen . Vsakdo , ki jaga in malo več strelja divjad se verjetno strinja ,da so kalibri oz. zahteve po moči predimenzionirane .
Sam osebno se upam odstreliti vsako vrsto divjadi , ki se klati po Sloveniji z 222 rem.

Se popolnoma strinjam s tabo.
Po mojem mnenju je zato ta je divjad lovsko pravično uplenjena bolj pomembno mesto zadetka in pa določena mera vzdržnosti, kot pa moč krogle. S tem mislim predvsem na to, da strela ne oddaš za vsako ceno.
Pa še to, moj praded, ki je bil lovec več kot 70 let je vso divjad (od jelena do mladiča srnjadi) uplenil s staro biksarico kal. 9,3X72R brez strelnega daljnogleda, za katero si je krogle polnil sam. Res pa je, da po divjadi ni nikoli streljal, če je bila dlje od 50 m in nikoli na silo. Sam se ne spomnim, da bi kdaj kaj zastrelil.

pikolis28
17. March 2015, 19:19
Takole? https://www.youtube.com/watch?v=NWZIFEMZamk

Ko sempred 8 leti enkrat napisal da je moj oče uplenil 165 kg teškega merjasca z 22 mag so me skor linčal tukaj na forumu.

alojz1
17. March 2015, 19:38
Saj bi te danes tudi. biggrin
Moraš vedeti, da je video iz tujine kjer ni tovrstne zakonodaje. Lovijo z loki, samostreli, zračnimi puškami, MK.......

pikolis28
17. March 2015, 19:58
Saj bi te danes tudi. biggrin
Moraš vedeti, da je video iz tujine kjer ni tovrstne zakonodaje. Lovijo z loki, samostreli, zračnimi puškami, MK.......

Na kratko tisti ki ve kaj dela ni težav z odstrelom.
Takrat verjetno tudi ni blo takih zakonov.

Ahiles
2. November 2015, 19:50
Kaj se sedaj dogaja s temi spremembami pravilnika?

Sršen
5. November 2015, 07:24
Kaj se sedaj dogaja s temi spremembami pravilnika?
Ne verjamem, da bo kaj pred menjavo LZS vlade in spremembami ZORO.
Kot pa berem okoli dogajanja z ZORO je itak vseeno kaj bo z našim pravilnikom.
Ker bomo itak orožje prodali ali uničili in se začeli ukvarjati z agilitijem in fotografiranjem domačih mačkov, pa mogoče s fračo za vogalom bajte na piksne šicat.
Z divjadjo pa naj se naprej država jebe!

main757
1. February 2016, 11:14
Kaj je že kaj znanega glede novega pravilnika?