PDA

View Full Version : Str. daljnogled namesto spektiva



MasterLesjak
25. August 2014, 13:04
Zdravo,

zanima me, ali kdo tu uporablja strelni daljnogled z visoko povečavo namesto spektiva?
Sam sem s svojo trenuto opremo dokaj zadovoljen, manjka mi edino nekaj za ocenjevanje na večje distance - dvogled imam z 10x povečavo, strelni daljnogled pa s 6x. Predvsem v visokogorju enostavno ne morem oceniti divjadi. Včasih sploh ne vidim, katera vrsta je.

Pa me zanima, ali bi se dalo ocenjevati divjad z malce bolj zmogljivim str. daljnogledom, npr. s 24x ali več povečavo (predpostavljam tudi kolikor toliko spodobno optiko).

Se zavedam, da je spektiv namenjen prav temu in ima konkretno več povečave (~60x) ampak je pa še en kos opreme, ki ga je treba nabavit in potem vlačit okoli. Zato me zanima, ali bi to šlo s strelnim daljnogledom.
Hvala.

LRHunter
25. August 2014, 14:14
Zadnji 2 leti sva z kolegom resno začela lovit na dolgih razdaljah tako da se je dejansko pokazala potreba po spektivu. Kolega ima S&B 5-25x56 in ja se da ocenit na dolge razdalje, vendar je spektiv bistveno boljši, ker ima večjo lečo in se v mraku bistveno dlje da ocenit npr. Ali je ali ni gumbar...

Moje mnenje je, da si omisli spektiv...

MasterLesjak
25. August 2014, 14:59
No ja, je res, ampak sam bi spektiv rabil bolj ali ne za visokogorje, kjer pa jagam več ali manj čez dan. Tu okoli (po nižinah) pa ne vem, če jo boš našel razdaljo, večjo od 200m...

aron
25. August 2014, 15:02
Meni je kar pametna stvar tudi na 200 m prav pride. Seveda če hočeš dobro oceno. Spektiv mislim.

Bokarca
25. August 2014, 15:36
Oboje ima svoje prednosti in slabosti: strelni daljnogled je lažji in ni še ena stvar ki jo moraš nosit za sabo. Seveda pa ima manjši premer leče.

Sam imam Carl Zeiss 20-60x85. Odkar ga imam, daljnogleda sploh ne nosim več za sabo. In se brez njega počutim ku da praktično ne morem na jago. Res se navadiš da pred strelom vidiš divjad ko da si pri njej. In ni več ugibanja ali je ali ni...Tako da ga res priporočam vsakemu, tebi pa sploh za lov na gamse se mi zdi skoraj nuja. Če boš dobrega kupil in ga ne boš razbil pa je praktično večen.

MasterLesjak
25. August 2014, 17:17
No, izgleda da ste kar soglasni. Hvala za mnenja. Si bom pogledal kakšen spektiv, pa s časom tudi kaj nabavil.