PDA

View Full Version : Flyerji



Bokarca
17. April 2014, 01:54
Pozdravljeni!

Zanima me, kje lahko iščem vzrok t.i. "flyerjev"? Imam bokarico 7x65R in se mi vedno dogajajo, tako z tovarniško municijo kot tudi z doma polnjeno. 3,4 streli so lepo skupaj, nato pa eden očitno proč. Pa ni to vedno zadjni strel, včasih je prvi, včasih drugi, skratka katerikoli. Prekontroliral sem že vse dejavnike ki se jih spomnem, streljal res iz naslona ki bolj spominja na šrauf štuk...Edino kar je skupnega kupljeni municiji in polnjeni so tulci. Je mogoče tu vzrok? Ali je tisti cepec ki vleče za petelina?

žandar
17. April 2014, 08:50
Pozdravljeni!

Zanima me, kje lahko iščem vzrok t.i. "flyerjev"? Imam bokarico 7x65R in se mi vedno dogajajo, tako z tovarniško municijo kot tudi z doma polnjeno. 3,4 streli so lepo skupaj, nato pa eden očitno proč. Pa ni to vedno zadjni strel, včasih je prvi, včasih drugi, skratka katerikoli. Prekontroliral sem že vse dejavnike ki se jih spomnem, streljal res iz naslona ki bolj spominja na šrauf štuk...Edino kar je skupnega kupljeni municiji in polnjeni so tulci. Je mogoče tu vzrok? Ali je tisti cepec ki vleče za petelina?

Za začetek, prej,ko se bodo vsuli komentarji znalcev, bi te povprašal ali se to dogaja samo tebi ali pa si dal puško (municijo) v preiskus še kakemu zanesljivemu strelcu, kajti tu se lahko skriva odgovor na tvoje zadnje vprašanje.

Sršen
17. April 2014, 09:02
Ne komentar, temveč vprašanje prvega "znalca":icon_wink::

Za katero Kombinirko gre?
Namreč imam podoben problem in sem dobil namig in tudi sam sumim, da njen sistem zapiranja povzroče te težave. Nekaj strelov v center, potem pa flyer ali pa naslednjič skupina zadetkov nekoliko drugje, pa spet flyer ali zadetek nazaj na prvotno mesto.

rws
17. April 2014, 09:57
Kot prvo, tista slika tulcev z netilko ni še nič hudega, je polnjen tako kot mora bit. Niti netilka še ni z vseh strani popolnoma stisnjena do stene tulca.(verjetno si že prej dobil odgovor)

Glede tistih flyerjev je pa lahko več krivcev:icon_wink:
Če gre za polnjeno municijo, je možno da dolžina naboja ne ustreza(najbolje je polnit točno tisto dolžino, ki jo imaš za kroglo napisano v priročniku. Lahko so flyerji tudi zaradi slabo vpasanega kopita z "železjem", če ima pa puška zračnost v zaklepu itak ne more streljat v piko.

Bokarca
17. April 2014, 14:10
Dober predlog Žandar; moram sedaj ko bo preizkus risanic prosit kakega dobrega strelca.




Za katero Kombinirko gre?


Boroveljska bokarica

Sršen
17. April 2014, 15:56
Boroveljska bokarica

Sistem zapiranja?

alojz1
17. April 2014, 16:58
Dober predlog Žandar; moram sedaj ko bo preizkus risanic prosit kakega dobrega strelca.
Ti samo dovolj municije prinesi. Bo vsak hotel probat. biggrin
Pa hladit ne pozabit.

pikolis28
17. April 2014, 19:28
Ti samo dovolj municije prinesi. Bo vsak hotel probat. biggrin
Pa hladit ne pozabit.

če je narejena tako kot mora potem ni treba hladit razen če ni bila kdaj vroče bronirana.

JevŽ
17. April 2014, 19:43
razen če ni bila kdaj vroče bronirana.

In kaj bi se zgodilo?

Bokarca
18. April 2014, 17:50
Sistem zapiranja?

14077

FRANCI
19. April 2014, 10:44
če je narejena tako kot mora potem ni treba hladit razen če ni bila kdaj vroče bronirana.

Za tole izjavo bi pa želel slišati strokovno razlago.
Lp. Franci

karel
19. April 2014, 12:13
Se ti to dogaja pri lažjih, pri težjih ali pri enih in drugih kroglah?
Resno sprašujem, ker se takšne "neumnosti":icon_wink: dogajajo tudi pri moji RP ko streljam (pre)težke krogle.

Sršen
19. April 2014, 21:46
14077

To ne bi smelo biti vzrok, če nič ne "laja". Jaz imam slabši sisitem in bo verjetno tam vzrok.
Kako se temu tvojemu sistemu reče, bo pa kdo povedal, ki se spozna. Jaz sem pozabil.:icon_redface:

Tomaž Ražman
19. April 2014, 22:19
Se ti to dogaja pri lažjih, pri težjih ali pri enih in drugih kroglah?
Resno sprašujem, ker se takšne "neumnosti":icon_wink: dogajajo tudi pri moji RP ko streljam (pre)težke krogle.

Kateri kaliber in kake krogle?

žandar
19. April 2014, 23:11
To ne bi smelo biti vzrok, če nič ne "laja". Jaz imam slabši sisitem in bo verjetno tam vzrok.
Kako se temu tvojemu sistemu reče, bo pa kdo povedal, ki se spozna. Jaz sem pozabil.:icon_redface:

Kerstenov ali strassburški zaklep.

Bokarca
20. April 2014, 00:04
Karel, pri meni se to dogaja ne glede na strelivo...

karel
20. April 2014, 09:17
Kateri kaliber in kake krogle?

Kaliber 223, dolžina cevi 24", korak 12". 52 in 53 gr krogle nesejo dobro, 55 gr in težje pa slabo do katastrofalno slabo.

karel
20. April 2014, 09:24
Karel, pri meni se to dogaja ne glede na strelivo...
Potem se nekje nekaj premika ( ne mislim na del za kopitom :icon_wink: ), ne tesni dovolj ali pa prihaja do dotika cevi z olesjem - moje razmišljanje, katero ni treba jemati kot trditev.

alojz1
20. April 2014, 09:31
Kaliber 223, dolžina cevi 24", korak 12". 52 in 53 gr krogle nesejo dobro, 55 gr in težje pa slabo do katastrofalno slabo.
Za težjo kroglo mora biti korak 8 ali več. Na nekaterih škatlah piše. Drugače hudo razmetava.

karel
20. April 2014, 09:52
Za težjo kroglo mora biti korak 8 ali več...
Za težjo kroglo mora biti ( je primeren ) korak 10 ali manj...:icon_wink:

alojz1
20. April 2014, 10:02
No, lep primer nesporazuma, ki tu pogosto nastane. Vsak razume drugače.
Če ti naredič na 10m 10 korakov, jih otrok naredi več, kajne?
En ali VEČ obrata na 8 col.

karel
20. April 2014, 10:46
No, lep primer nesporazuma, ki tu pogosto nastane. Vsak razume drugače.

Ne gre za nesporazum ali drugačno razumevanje. Gre za dejstvo, da je korak 8 ali več ( kot si ti napisal ) lahko 8, 9, 10, 11, 12 itd., korak 10 ali manj ( kot sem jaz napisal ) pa je lahko 10, 9, 8 itd. Mislim, da je razlika očitna. O tem ne bi več, da ne zasmetim..

alojz1
20. April 2014, 11:01
Govorimo o hitrosti zasuka (vrtenja)
Na škatli za 60 grain TTSX (če rabiš bom še poslikal) piše 8 ali več. Kar pomeni, da se na 8 col zavrti 1x ali več.
Na spletu sem našel tudi:
Twist za krogle z svinčenim jedrom. Za bakrene je twist večji.
- 7 "za naboje težji od 80gr .
- 8 "za naboje do 80gr .
- 8 " * Ratchet risano 4 utor
- 9 " za naboje do 70gr .
- 12: za naboje do 63gr .
- 14 "za naboje do 55gr .
- 14 " * Ratchet risano 4 utor
- 15 " * za naboje do 55gr pogon 4100 PFS ali več .
- 16: * za naboje do 55gr . prevoženo 4300 fps ali več

alojz1
20. April 2014, 11:19
Ne gre za nesporazum ali drugačno razumevanje. Gre za dejstvo, da je korak 8 ali več ( kot si ti napisal ) lahko 8, 9, 10, 11, 12 itd., korak 10 ali manj ( kot sem jaz napisal ) pa je lahko 10, 9, 8 itd. Mislim, da je razlika očitna. O tem ne bi več, da ne zasmetim..
Twist = hitrost zasuka. Če je 1:8 je ta zasuk večji kot 1:14
Nazadnje smo o Blaserjevi montaži debatirali cel teden. Celo žaljive komentarje je bilo treba brisati. Potem je Racoon le pogledal montažo, ki jo ima in ugotovil, da je trdil narobe.
In tale debata o zasuku vodi v isto smer. Mogoče te je zmotila beseda "korak" namesto "twist".

karel
20. April 2014, 11:19
Govorimo o hitrosti zasuka (vrtenja)

Jaz govorim ( pišem :icon_wink: ) o dolžini/vsponu navoja. Korak 8" ( 1:8 ) pomeni, da se na razdalji 8" krogla zavrti enkrat in če je cev dolga 16" se zavrti 2x itd. Imam prav?

Sršen
20. April 2014, 11:27
Na škatli za 60 grain TTSX (če rabiš bom še poslikal) piše 8 ali več. Kar pomeni, da se na 8 col zavrti 1x ali več.


Korak 8" ( 1:8 ) pomeni, da se na razdalji 8" krogla zavrti enkrat in če je cev dolga 16" se zavrti 2x itd. Imam prav?
:icon_wink::icon_twisted::icon_lol:

rws
20. April 2014, 15:11
Alojz, na škatli verjetno piše 1:8 twist or faster/hitrejši in ne večji ali manjši(se pravi 7 ali 6).

pikolis28
21. April 2014, 21:32
In kaj bi se zgodilo?

bi zaceli streli plezati.:icon_wink:

JevŽ
21. April 2014, 22:55
bi zaceli streli plezati.:icon_wink:

Ne verjamem.

Če bi bile cevi vroče brunirane bi odpadla šina, cevi bi odstopile iz zaklepnega bloka ...

Če pa bi imel srečo bi odpadla le šina in streli ne bi plezali (kot recimo pri novejših puškah blaser, merkel, haenel ...):whistle:

Lp

Tomaž Ražman
21. April 2014, 23:12
Kaliber 223, dolžina cevi 24", korak 12". 52 in 53 gr krogle nesejo dobro, 55 gr in težje pa slabo do katastrofalno slabo.

Hm, ja pri .223 se zelo hitro pozna vsak grain, vendar če ti korak navoja ne stabilizira krogle, bi se že na sto metrov moglo na tarči poznat da krogle priletijo postrani v tarčo, to pa se vidi tako, da luknje niso okrogle ampak ovalne. Raztros pa rata več deset cm na 100m.

Drugač pa Karel dam ti dva nasveta:
1.Alojz ima prav!
2.Če se ti zdi da slučajno Alojz nima prav, se drži prvega nasveta.

alojz1
21. April 2014, 23:29
V mojem primeru so priletele zelo postrani. Potem sem TTSX kroglo zadaj 2mm odstružil in so bile točne.
Puška Zastava mini mauser. Sem podrobno opisal lani.
Če pa ti veš vzrok raztrosa pa napiši.
Je pa tule bolj pomembno, da se kaj napiše, kot KAJ se napiše. Pa čeprav "bučke".
Kot v sosednji temi, ko je nekdo določil vzrok plezanja pri kombinirki vročo bronuro.

pikolis28
22. April 2014, 06:34
Ne verjamem.

Če bi bile cevi vroče brunirane bi odpadla šina, cevi bi odstopile iz zaklepnega bloka ...

Če pa bi imel srečo bi odpadla le šina in streli ne bi plezali (kot recimo pri novejših puškah blaser, merkel, haenel ...):whistle:

Lp

ti ni treba sam vem kako je

karel
22. April 2014, 07:39
"Tomaž Ražman" - Mene bolj zanima, če imam jaz prav in zato prosim za odgovor na to vprašanje, ki sem ga postavil nekaj postav nazaj?:
"... Korak 8" ( 1:8 ) pomeni, da se na razdalji 8" krogla zavrti enkrat in če je cev dolga 16" se zavrti 2x itd. Imam prav?"
Verjetno še velja, da težja krogla potrebuje bolj gost navoj ( recimo 8 ) kot ga potrebuje lažja ( recimo 12 ).

alojz1
22. April 2014, 09:51
Verjetno še velja, da težja krogla potrebuje bolj gost navoj ( recimo 8 ) kot ga potrebuje lažja ( recimo 12 ).
Karel. Ne utrujaj se po nepotrebnem. Seveda imaš prav. In jaz vseskozi trdim isto.
Le pri hitrosti vrtenja imava nesporazum.

Dule
22. April 2014, 11:57
"... Korak 8" ( 1:8 ) pomeni, da se na razdalji 8" krogla zavrti enkrat in če je cev dolga 16" se zavrti 2x itd. Imam prav?"
Razen če maš progresivni twist.

karel
22. April 2014, 13:20
Le pri hitrosti vrtenja imava nesporazum.
Ta "nesporazum" lahko takoj rešiva, ker jaz sploh nisem omenjal hitrosti vrtenja, a o tem me lahko podučiš. Yebiga, naj ti ne bo nerodno - več glav, več zelja..:icon_wink:

karel
22. April 2014, 13:44
Razen če maš progresivni twist.
To pa je?

alojz1
22. April 2014, 13:58
To pa je?
Kaj??? Ne veš kaj je progresivni twist? Kako lahko sploh puško v roke vzameš? biggrin
(če me je že profesor označil za norčka mi je marsikaj dovoljeno. Saj ne zameriš, a ne?)

Dule
22. April 2014, 14:35
To pa je?
stric google ve, njega vprašaj.

Sršen
22. April 2014, 14:41
A lahko še en norček poizkusi razložiti?!:whistle:
Po svoje, po kmečko seveda.
To je nekaj, kar se zmeraj bolj zavija. Kot uho smrkavca, ki se očetu iz rok skuša izviti. Na začetku se navija malo, bolj kot gre proti koncu, bolj se navija na gosto.
A sem uganil?
Namen? Tako kot smrko iz rok hudega očeta, se tudi tu krogla vedno hitreje vrti.

Čemu je to namenjeno? E to pa še ne vem, ker me oče nič več ne vleče za ušesa-biggrin

karel
22. April 2014, 14:52
stric google ve, njega vprašaj.
Seveda!!

karel
22. April 2014, 14:53
Vprašanje za vse udeležene:
Gre za progresivni twist ali za progresivno cev?

Sršen
22. April 2014, 16:06
Vprašanje za vse udeležene:
Gre za progresivni twist ali za progresivno cev?

Stupid again:
V čem je razlika?

alojz1
22. April 2014, 16:11
Prvič je proti ustju hitrejši navoj (kar si nazorno razložil) biggrin
Drugič je pa cev zožena (kot nekakšen čok pri šibrenici)

Oboje so probali delati tudi v Styerju pa niso bili zadetki nič boljši zato ne delajo več.
Za druge pa ne vem.

karel
22. April 2014, 16:15
Stupid again:
V čem je razlika?
Ne veš? Kdo ti je kriv?!

Dule
22. April 2014, 17:38
Še dobro da bo kmalu 1. maj in s tem odprta sezona lova na srnjaka da se začne dejansko debatirat o kakih koristnih temah, limat kake slike itd

alojz1
22. April 2014, 20:30
No, ker pa imamo do lova še čas pa probajmo razčistit tole:

Za težjo kroglo mora biti korak 8 ali več.

Za težjo kroglo mora biti ( je primeren ) korak 10 ali manj...:icon_wink:
Očitno je nesporazum v tem, kaj je več in kaj manj.
TWIST je en obrat krogle na dolžino npr 10 "
TWIST = KORAK - to je splošno znan prevod

Običajno merimo število obratov na minuto - obrati/min
Tukaj pa merimo en obrat na dolžino. In to ne enačit z obratom na vijaku (šraufu)kjer to imenujemo VZPON.

Krajša je dolžina, hitreje se krogla zavrti (okrog neverjetnih 180.000 o/min). Zato se krogla vrti hitreje pri twistu 8 kot 14.
MANJŠA JE ŠTEVILKA - VEČJI JE TWIST. Zato sem napisal 8 ali več.

Vesel bi bil, če bi mladi nelovec Slayer tole prebral. In kaj napisal. Me zanima, če je razumel.
Mislim, da je RWS takoj razumel za kaj gre.
Takih komentarjev v stilu "spet je v stekleno kroglo gledal" se pa le vzdržite. biggrin

rws
22. April 2014, 20:45
Sem že napisal, pa bom še enkrat:icon_wink:, navoj ni večji in manjši, ampak je hitrejši ali počasnejšibiggrin, torej 1:8 je hitrejši od 1:10, ostalo se pa strinjam.

alojz1
22. April 2014, 20:50
A bi šli še en krog?
Hitreje je VEČ, počasneje je MANJ, če pa stoji pa 0
Ali se vsaj z tem strinjaš?

Dule
22. April 2014, 20:53
Za težjo kroglo mora biti korak 8 ali več.
Po moje da je nesporazum nastal, ker si omenil z besedo "več". Več kot 8 je 9,10....manj je 7,6....jasno je da twist 7 hitreje rotira kroglo kot 8 in ve se da si mislil pravilno samo tu se vsak obeša še na položaj vejice v stavku če se drugega ne najde samo zato ""da ti ga sad ja učeram jer inače ti ispadneš pametniji ko ja""

rws
22. April 2014, 21:10
A bi šli še en krog?
Hitreje je VEČ, počasneje je MANJ, če pa stoji pa 0
Ali se vsaj z tem strinjaš?

Na škatli ti piše: 1:8 twist or FASTER

karel
22. April 2014, 21:16
Kar se mene in mojega znanja tiče, je 1:8 gostejši kot 1:10. Krogla v cevi se pri 1:8 zavrti le enkrat na razdalji 8" in prav tako le enkrat na razdalji 10" pri 1:10. Kako hitro se krogla vrti ko zapusti cev in leti, pa je drugo vprašanje, ki ni povezano le s korakom v cevi ampak še z drugimi dejavniki, med katere štejejo tudi začetni potisk ( šus :icon_wink: ), dolžina in tesnost cevi, material krogle itd. Na hitrost in dolžino leta krogle pa vplivajo vsi ti in še kakšen drug dejavnik.
So me predavatelji učili prav ali ne?:icon_wink:

alojz1
22. April 2014, 22:12
Tomaž, tole norčevanje je nepotrebno.
Puška 223 z twistom 12 razmetava TTSX 60 grain tudi preko pol metra. In marsikdo ne ve vzroka. Zato debata pa čeprav predolga in nepotrebnimi vložki ni odveč.
Sam veš, da z lahkimi in mehkimi kroglami je pa ta kaliber katastrofa za podpludbe.
Glede vrtenja zemlje pa.... napiši kaj zanimivega in poučnega.
Je pa današnja debata vsaj burna in obširna. Kmalu bodo le slike in LB.

Sršen
23. April 2014, 10:41
Sem že napisal, pa bom še enkrat:icon_wink:, navoj ni večji in manjši, ampak je hitrejši ali počasnejšibiggrin, torej 1:8 je hitrejši od 1:10, ostalo se pa strinjam.

No pa dajmo filozofirat in komplicirat, ker je še nekaj dni časa. S predpostavko, da ste že pripravili in nastrelili puške!

Twist rate:
Twist (ang.) = obrat, zasuk, spirala, vrtež (slo.)
rate (ang.) = razmerje, odnos, stopnja (slo.)

Hitrejši in počasnejši?
Zelo odvisno od hitrosti s katero pošiljamo kroglo po ožlebljenju. Če porivam kroglo s šibiko (hipotetično) za čiščenje po cevi s tvist rate-om 8, ali lahko govorimo, da je ta "hitrejši" od primera, ko krogla leti zaradi vžiga smodniškega polnjenja v naboju po cevi s twist rate 12?
Pa verjetno se strinjamo, da sta v teh dveh primerih twist-a konstante, hitrost pa spremenljivka odvisna od pogona krogle?!!

Da ne bom še jaz obtožen kakšnih steklenih kugel, bom kar iz vikipedije prepisal osnovnošolsko definicijo hitrosti:
Hitróst (oznaka v) je v fiziki vektorska količina, ki podaja spreminjanje lege telesa ali snovi v prostoru v časovni enoti. Hitrost merimo v metrih na sekundo ali drugih izpeljanih enotah, denimo kilometrih na uro.

Se sedaj strinjamo, da Twist rate-om ne moremo označevati s hitrostjo?

Res pa je, da ga ravno poljudna vikipedija označuje s "hitrostjo", a v narekovajih za lažje razumevanje nekaterim, ki si težje predstavljajo tehnične zadeve.

Bolj strokovna literatura twist rate v ceveh orožja definira enostavno z enim obratov na dolžino cevi v kateri se ta obrat izvede.
Bistvo je torej v obratu na dolžino. Pri stopnji 1:8 je obratov na enaki dolžini VEČ kot pri stopnji 1:12.
Twist rate ali stopnja vrteža, kot bi se lepše domače izrazil, je torej pri 1:8 VEČJA kot pri 1:12 na enaki dolžini cevi!

Priznam, da do pred kratkim tudi jaz nisem posvečal pozornosti temu podatku o ceveh. A je za polnjenje nabojev to pomebna informacija in se učim. A ker se začuda tudi jaz kdaj zmotim:whistle:, se lahko tudi tu.
Zato pa bo dobrodošla potrditev tega kar sem napisal ali pa argumentirana obrazložitev kje se motim.

LP

Sršen
23. April 2014, 10:52
To se mi zdi dobrodošel podatek za nas začetnike pri polnjenju:
Vir: http://www.chuckhawks.com/rifling_twist_rate.htm

Rifling Twist Rate
By Chuck Hawks

The rate of twist is expressed as one turn in so many inches (i.e. 1 in 10" or 1:10). The twist in a rifle barrel is designed to stabilize the range of bullets normally used in that particular caliber. It takes less twist to stabilize a given bullet at high velocity than at low velocity. At the same velocity in the same caliber, longer (pointed) bullets require faster twist rates than shorter (round nose) bullets of the same weight and heavier bullets require a faster twist than lighter bullets of the same shape. It is undesirable to spin a bullet a great deal faster than necessary, as this can degrade accuracy. A fast twist increases pressure and also the strain on the bullet jacket.


Malo povzetka: Pri isti hitrosti v istem kalibru zahtevajo daljše krogle "hitrejšo" stopnjo vrteža kot krajše krogle iste teže. Težje krogle zahtevajo "hitrejšo" stopnjo vrteža kot lažje iste oblike ...

Sršen
23. April 2014, 10:59
Sedaj, ko sem vse to nalepil in napisal, bo vsakomur jasno, da gre pravzaprav za dvojno "poimenovanje" stopnje vrteža. Američani bolj poljudno enostavno označujejo s hiitrostjo, (hitrejši ali počasnejši vrtež), drugače gledano lahko označujemo z večjo ali manjšo stopnjo vrteža. Z malo tolerance lahko sprejmemo oba načina poimenovanja, se vam ne zdi?!

LP


P.S.: Pa fino bi bilo, če bi to prestavili v svojo temo! Pleaseee!

alojz1
23. April 2014, 11:09
Tema je kar prava. Ugotavljanje odstopanj zadetkov.
Upam, da bo Bokarca tudi ugotovil zakaj Flyerji. In napisal, da bomo še ostali kaj zvedeli.

Bokarca
23. April 2014, 11:09
Kako bi poslovenili sam izraz "flyerji"? Meni gre namreč zelo na živce uporaba tujk, samo za to se pa ne morem spomnit nobene primerne slovenske besede. No da vidimo koliko bo kreativnosti:

Kolovski
23. April 2014, 11:12
Odstopnež mu reč biggrin

alojz1
23. April 2014, 11:12
Metuljčki. Nikoli ne leti naravnost in nikoli ne veš, kje bo pristal. biggrin

karel
23. April 2014, 12:03
Kako bi poslovenili sam izraz "flyerji"?

Pred leti, ko sem se še ukvarjal s strelstvom, smo zadetku, ki je bil v celoti izven črnega polja tarče hudomušno rekli izvidnik. Zadetek, ki se je le delno prikazal iz črnega polja je bil pol maskiran izvidnik, drugače pa so vsi "neprimerni" zadetki dobili ime izletniki.biggrin

karel
23. April 2014, 13:02
Pa še moje mnenje o prevodu besede faster (hitrejši). V primeru, ki ga obravnavamo, je ta prevod neprimeren, neuporaben ali vsaj neposrečen. Navoj, vspon itd., je lahko gost, kratek, stisnjen (8) ali redek, dolg, raztegnjen (12).
Je moje mnenje prebavno?:icon_wink:

Sršen
23. April 2014, 13:08
... Navoj, vspon itd., je lahko gost, kratek, stisnjen (8) ali redek, dolg, raztegnjen (12).
Je moje mnenje prebavno?:icon_wink:

Meni se zdi še najbolj v pravo smer.

karel
23. April 2014, 16:36
Da ne bo šlo vse v smeri "miserie" ( uboštva, revščine ):icon_wink:, me zanima, če je kdo streljal lažje krogle od 55 gr ( kaliber 223 ) s puško, ki ima krajši navoj od 12" ( 10,8 ) in kakšen raztros je bil, če je bil ( mnogo izletnikov biggrin ali le prestavljena skupina v odnosu na težje krogle )?

Tomaž Ražman
23. April 2014, 17:31
Da ne bo šlo vse v smeri "miserie" ( uboštva, revščine ):icon_wink:, me zanima, če je kdo streljal lažje krogle od 55 gr ( kaliber 223 ) s puško, ki ima krajši navoj od 12" ( 10,8 ) in kakšen raztros je bil, če je bil ( mnogo izletnikov biggrin ali le prestavljena skupina v odnosu na težje krogle )?

Ubistvu ti tega ne more nihče odgovorit razen tvoja puška...
Sedaj ko sem dobil .223 cev, mi je kolega iz ZDA svetoval, da naj kljub 10" twistu probam 77gr SMK krogle, ker njemu odlično grupira vse do 600m. Na škatli od krogel pa je navedeno da rbijo hitrejši twist od 8"

karel
24. April 2014, 16:48
Ubistvu ti tega ne more nihče odgovorit razen tvoja puška...

Ti mi lahko odgovoriš za cev 10", nekdo drug pa za 8" ali ne?

Tomaž Ražman
24. April 2014, 17:24
Ti mi lahko odgovoriš za cev 10", nekdo drug pa za 8" ali ne?

Lahko ti odgovorim ampak sprobat boš moral... Če kupuješ strelivo boš pač videl ali ti grupira ali ne, če pa sam polniš boš že našel pravo polnitev... Meni v moji puški nosi enako 55gr in 62gr krogle iz serijskega streliva, tako da med 55 in 52 ne bi smelo bit grozne razlike...

karel
24. April 2014, 19:26
Lahko ti odgovorim ampak sprobat boš moral...
Vem, da 12" dobro zadene ( boljše, kot sem jaz sposoben :icon_wink: ) le z 52/53 gr kroglami, vse ostalo je z mojo puško polomija ( raztros najmanj 7 cm/100 m) . Zaradi tega pa sem vprašal kakšen je (če je ) raztros v nasprotnem primeru, ko gre za vspona 10 in 8, ki sta "uglašena" na težje krogle, z 52 gr kroglami. Zanimajo me izkušnje lastnikov takšnega orožja, ki jih ne bom uporabil kot osnovo za nakup puške, ampak za potešitev radovednosti .biggrin

FRANCI
26. April 2014, 14:01
Imam anšica v kal. 223 višina navoja 9". Grupira vse od 2,9g pa do 4,5g ne pa vse tipe krogel. Grupa 10mm ali manj.

Lp. Franci

karel
27. April 2014, 10:12
Lahko zaključimo, da ima puška z 12" navojem v cevi, omejeno uporabno vrednost?