PDA

View Full Version : Svinec v mesu divjačine



cviček
15. April 2014, 10:08
Ker je bilo že veliko napisanega pa nič dorečenega glede svinca v mesu odpiram novo temo z omenjenim naslovom.
Pričakujem resno in odgovorno debato , predvsem pa pričakujem strokovno in navadnim smrtnikom razumljivo razlago .

alojz1
15. April 2014, 10:17
Prekopirano:
Po simptomih sodeč smo jagri kar močno kontaminirani biggrin

Svinec je onesnaževalo, ki deluje akutno ali kronično strupeno. Zaradi njegovih toksičnih učinkov je potrebno paziti, da z njim v stik ne prihajajo dojenčki in otroci do 6. leta starosti, ki so zaradi razvoja, presnovnih posebnosti, hitrejše absorpcije in večjega vnosa vode na enoto telesne teže še posebej ranljiva družbena skupina. Izpostavljenost svincu v zgodnjih fazah otrokovega razvoja je lahko vzrok za trajne nevrološke in psihološke spremembe, kot so nižji inteligenčni kvocient (IQ), spremembe obnašanja, slabša učna sposobnost, agresivnost, slabša motorična koordinacija. Svinec ima v razvoju človeka pomembno vlogo, saj vpliva na presnovo vitamina D, tvorbo hemoglobina, delovanje ledvic. Pri nosečnicah je svinec lahko vzrok za prezgodnji porod in nizko porodno težo otroka ter predporodno izpostavljenost ploda, v katerega svinec prehaja preko posteljice. Posledica prevelike vsebnosti svinca v telesu odraslega človeka je pojavljajoča se utrujenost, nespečnost, razdražljivost, glavobol, bolečine v sklepih, povišan krvni pritisk, zmanjšano število semenčic, motnje sluha. Nekatere študije so nakazale možnost, da vsebnost svinca v telesu lahko povzroča nastanek raka,
Svinec je v telesu nevaren že v majhnih količinah, nepopravljivo lahko poškoduje možgane in krvotvorne organe.

cviček
15. April 2014, 11:42
No Alojz lepo , da zadevo obrneš malo na smeh. biggrinbiggrin
Mene pa resno zanima kaj se s svincem dogaja od trenutka, ko meso divjačine pečemo in ga seveda konzumiramo , kaj se z njim dogaja v želodcu , kakšne količine ( in oblike )svinca so potrebne, da svinec predstavlja strup za naše telo oz. da se pojavijo simptomi značilni za zastrupitev s svincem. Zakaj to sprašujem?
Oče ima v licu že preko 70 let kar zajeten košček svinca . Takrat mu ga niso mogli odstraniti , potem se pa tudi ni odločil za kakšen poseg. Če bi bil tako hudo strupen , verjetno ne bi bil več med živimi.
Vse raziskave pa je vedno treba jemati z rezervo , saj so v večini narejene po meri tistih, ki so jih naročili.

alojz1
15. April 2014, 11:55
Organizem tujek v tkivu izolira v ovoj. Svinec se ne razkraja. V prebavilih pa je drugačna zadeva. Tu delujejo kisline. Raztapljajo svinec. Kako hitro, pa je odvisno od površine. Eno šibro sigurno prej izločimo. Veliko malih drobcev pa ima veliko površino na katero delujejo kisline.
Za lažje razumevanje. Kocka ledu v kozarcu se dolgo topi. Če pa led zdrobimo in stresemo v kozarec se stopi hitreje.

detel
15. April 2014, 14:30
Alojz, dobro, da imamo tebe ne tem forumu, ker si univerzalen strokovnjak.

alojz1
15. April 2014, 14:38
Detel. Kadarkoli me lahko z argumenti demantiraš. Ali nam predstaviš svoje poglede. Jaz sem vedno pripravljen prisluhniti bolj poučenemu.
Verjetno tu ni nobenega zdravnika, ki bi strokovno razložil. Takrat bi se pa norčeval iz razlage, ker je nebi razumel.
Iztok66 je bolj strokoven. Pa se verjetno noče izpostavljati tvojim posmehljivim komentarjem.
Pa smo tam, kjer smo.

JAKAJEŽ
15. April 2014, 20:32
Kot kratko hlačniki,smo z zračno in pestjo diabol v ustih pretaknili vse grmovje in obronke gozdov tudi po več ur,diabole pa smo nosili v ustih zato,ker so bili žepi vsi rastrgani:icon_confused:,pa tudi kadar je oče prinesel kakga zajca domov,je ob kosilu samo rekel da je treba malo paziti na šrote,da ne bo kdo zlomil kak zob,torej bi morala moja kontaminacija z svincem biti kar velika?:icon_eek:

lp

alojz1
15. April 2014, 20:46
Rimljani so bili ponosni na vodovod. Pa so redki dočakali 40 let. V njihovih kosteh je veliko svinca. Bogati so imeli svinčene cevi.
Pa to ni na mojem zeljniku zraslo. Da ne bo Detel imel pripomb.
Včasih svinec ni veljal za nevarno kovino. Pa azbest tudi ne. Z živim srebrom so celo zdravili.
Ampak danes nič od tega nebi dal otrokom.

mugo
15. April 2014, 21:03
Na to temo je nešteto člankov objavljenih na intrnetu. Povzetek ene študije pravi takole:
The Centers for Disease Control and Prevention (http://www.cdc.gov/) tested 736 people, mostly adults, in six North Dakota cities and found that those who ate wild game had 50 percent more lead in their blood than those who did not eat it. The lead exposure was highest among people who consumed not only venison, but also birds and other game, according to the study published last month in the journal Environmental Research.

Those who ate wild game meat had average lead levels of 1.27 micrograms per deciliter, compared with 0.84 for those who ate no game. Most said they either hunted the animals themselves or obtained the meat from friends or family members.

“What was most troubling is that as wild game consumption increases, the blood-lead levels increase,” said study co-author Mary Jean Brown (http://yosemite.epa.gov/sab/SABPEOPLE.NSF/WebPeople/BrownMary%20Jean?OpenDocument), chief of the CDC’s lead poisoning prevention branch. “The strong recommendation we would make is that pregnant women should not consume this meat.”

Več pa recimo tule: http://www.biologicaldiversity.org/campaigns/get_the_lead_out/pdfs/health/Human_Health_Risks_from_Lead_Ammunition.pdf
http://www.ct.gov/deep/cwp/view.asp?a=2700&q=452732&deepNav_GID=1633

Če povzamem, narejenih je bilo kar nekaj študij, ki dokazujejo, da imajo ljudje ,ki jedo divjačino (ustreljeno s svinčenimi kroglami in šibrami), povečano koncentracijo svinca v krvi v primerjavi s tistimi, ki divjačine ne jedo. Avtorji teh raziskav zaradi nevarnega vpliva na razvoj otroka ne priporočajo, da bi nosečnice jedle divjačino. ..

alojz1
15. April 2014, 21:13
Vsaj nekaj konkretnega. Dobro je vedeti, potem pa naj vsak sam presodi.
Vseeno pa mislim, da izstrelek zaraščen v tkivo ni tako nevaren kot tisto kar dobimo v organizem preko par, prahu ali hrane.

TaSl
15. April 2014, 22:25
Kot kratko hlačniki,smo z zračno in pestjo diabol v ustih pretaknili vse grmovje in obronke gozdov tudi po več ur.

Moj oče je to počel še 10 let nazaj, pa ne zaradi strganih žepov.:icon_confused:

Podoben primer je pri modelarstvu, tam smo svinec topili in ga veselo vdihavali preko hlapov ob vlivanju raznih uteži.

TaSl
15. April 2014, 22:28
Jakajež, ob sliki, ki jo je objavil mugo sem se pred časom spomnil na tvojega letošnjega pujsa, v katerem ni bilo izhodne rane, samo medeninast plašček je ostal v pljučah. Večino 10 ali več gramov je zaužil moj pes in se sedaj sprašujem zakaj je tako velik (tu mislim na psa).biggrin

Sršen
16. April 2014, 06:56
Nekateri bodo tudi trdili, da so ali pa še desetletja kadili tobak, pa se jim nič ne pozna.
In to naj pomeni, da cigareta ni škodljiva?

cviček
16. April 2014, 08:55
[QUOTE=Sršen;109178]Nekateri bodo tudi trdili, da so ali pa še desetletja kadili tobak, pa se jim nič ne pozna.
In to naj pomeni, da cigareta ni škodljiva?[/QUOT

Vemo, da brez vode ni življenja - pa vendar se vsako leto v njej utopi kar nekaj ljudi.

alojz1
16. April 2014, 09:05
Dobro. Našteli ste kar nekaj nevarnih zadev. Tudi promet terja življenja. Pa se še vedno vozimo.
Skupno vsem pa je zmanjšanje tveganja z osveščanjem uporabnikov. In z uporabo bolj varnih zadev. (neosvinčen benzin, airbeg, gume, svetila)
In lovci imamo to možnost. Le osveščanje je pri nekaterih neuspešno. Pa je tako enostavno. Le strelivo brez svinca je treba kupit.

denis jež
16. April 2014, 11:25
To da je svinec škodljiv se strinjam in da počasi krogle s svincem nadomeščajo krogle brezsvinca je tudi uredu. Kaj pa recimo piščančje meso iz farmske vzgoje. Nobeden me ne prepriča da je to meso zdravo čeprav ga propagirajo kot najbolj zdravo in ga priporočajo celo zdravniki. Ko piščanec požre en kup antibiotikov in en kup umetnih krmil in ga v enem mesecu iz majhnega piščeta razkadi v odraslega piščanca to meso sigurno ne more biti zdravo. Mislim da je škodljivost svinca v divjačini zanemarljiva napram vsem drugim živilom,ki jih kupimo v trgovini od mesa,zelenjave,sadja.... Ki vsebujejo cel kup škropil,preparatov za daljšo obstojnost pa kdove še vse kaj se najde noter.
Tako,da to da se poskušamo izogniti svincu v divjačinskem mesu je seveda pametno ampak je po mojem mnenju zanemarljivo pripomore k boljšemu zdravju,ko pa istočasno zaužijemo cel kup drugih strupov,Ejev...

alojz1
16. April 2014, 11:45
Strinjam se, da je divjačina bolj zdrava od farmskih piščancev.
Razloži mi samo tole. Zakaj bi zdravo meso divjačine morali onesnažiti z svincem predno ga pojemo.
Zanimivo je nekaj. Stari lovci z "nazadnjaškimi" pogledi me sprašujejo, katere krogle brez svinca naj kupijo. Ali so tisti v letih naenkrat bolj previdni pri hrani? Želijo na stara leta zdravo živeti?
Mislim, da se zavedajo škodljivosti nezdrave hrane. Vsaj otrokom , vnukom in prijateljem želijo zagotoviti zdravo divjačino, ko pridejo na kosilo. In izbirajo vsaj tam, kjer lahko sami vplivajo na zdravje. V večini primerov ne morejo.
Kmet, ki ne zastruplja hrane ima dražjo. Tudi vrtičkarji se zelo izogibajo strupov. Le mi lovci, ki imamo na razpolago zdravo meso ga pred odkupom zastrupljamo.

cviček
16. April 2014, 13:05
Strinjam se, da je divjačina bolj zdrava od farmskih piščancev.
Razloži mi samo tole. Zakaj bi zdravo meso divjačine morali onesnažiti z svincem predno ga pojemo.
Zanimivo je nekaj. Stari lovci z "nazadnjaškimi" pogledi me sprašujejo, katere krogle brez svinca naj kupijo. Ali so tisti v letih naenkrat bolj previdni pri hrani? Želijo na stara leta zdravo živeti?
Mislim, da se zavedajo škodljivosti nezdrave hrane. Vsaj otrokom , vnukom in prijateljem želijo zagotoviti zdravo divjačino, ko pridejo na kosilo. In izbirajo vsaj tam, kjer lahko sami vplivajo na zdravje. V večini primerov ne morejo.
Kmet, ki ne zastruplja hrane ima dražjo. Tudi vrtičkarji se zelo izogibajo strupov. Le mi lovci, ki imamo na razpolago zdravo meso ga pred odkupom zastrupljamo.

Še eno vprašanje . Ali baker, krom in ostale kovine iz katerih se proizvajajo krogle niso strupene ????????????????
Glede vrtičkarjev pa s prve roke povem , da jih je velika večina največjih onesnaževalcev okolja in svojih "pridelkov"

alojz1
16. April 2014, 13:36
Če je meni namenjeno vprašanje?
Najmanj nevaren je aluminij. Crom je nevaren v 6 valentni obliki, ki ga ne uporabljamo. Za baker nisem zasledil. Vem pa, da modra galica ni pod nevarnimi škropivi (bakrov sulfat).
In kaj nevarnega vrtičkarji vnašajo v okolje? Strupov sploh kupiti ne morejo ker nimajo certifikata za rokovanje.
Vedno se oddaljujemo od teme. Svinec in divjačina.
Po tej logiki kot jo imate nekateri se sploh truditi ne splača. Saj tako nima smisla, ko je vse zastrupljeno. Takšne imajo velike kemijske korporacije najraje.biggrin

Sršen
16. April 2014, 13:46
... Po tej logiki kot jo imate nekateri se sploh truditi ne splača. Saj tako nima smisla, ko je vse zastrupljeno. Takšne imajo velike kemijske korporacije najraje.biggrin
Seveda, saj to je najenostavneje. Zamahneš z roko in se ni treba ukvarjati z informacijami. NI jih treba niti iskati, niti o njih razmišljati in se odločati.
Zna biti, da tudi zaradi že absorbiranega svinca, ki vpliva na možgane!

detel
16. April 2014, 16:45
To da je svinec škodljiv se strinjam in da počasi krogle s svincem nadomeščajo krogle brezsvinca je tudi uredu. Kaj pa recimo piščančje meso iz farmske vzgoje. Nobeden me ne prepriča da je to meso zdravo čeprav ga propagirajo kot najbolj zdravo in ga priporočajo celo zdravniki. Ko piščanec požre en kup antibiotikov in en kup umetnih krmil in ga v enem mesecu iz majhnega piščeta razkadi v odraslega piščanca to meso sigurno ne more biti zdravo. Mislim da je škodljivost svinca v divjačini zanemarljiva napram vsem drugim živilom,ki jih kupimo v trgovini od mesa,zelenjave,sadja.... Ki vsebujejo cel kup škropil,preparatov za daljšo obstojnost pa kdove še vse kaj se najde noter.
Tako,da to da se poskušamo izogniti svincu v divjačinskem mesu je seveda pametno ampak je po mojem mnenju zanemarljivo pripomore k boljšemu zdravju,ko pa istočasno zaužijemo cel kup drugih strupov,Ejev...

Žal je tako :icon_cry:

cviček
16. April 2014, 16:50
Veliko lažje bomo prišli do pametnega in sprejemljivega zaključka ,ko bomo začeli razmišljati o tem kaj je moteče, škodljivo in kaj je strupeno.

Mene še vedno zaniama sledeče: Kakšna je zdravstvena ogroženost štiri članske družine , ki letno "počika " dva kosa srnjadi ustreljenih z svinčeno kroglo . Recimo , da s
tem vsak član letno zaužije max. 1 gram svinca .

Pa ne me metat v koš s tistimi , ki mislijo , da svinec ni strupen.biggrin

alojz1
16. April 2014, 16:56
Žal je tako :icon_cry:

Zna biti, da tudi zaradi že absorbiranega svinca, ki vpliva na možgane!
Smo na točki, ko ni treba več komentirati ampak lahko le citiramo

alojz1
16. April 2014, 17:07
Mene še vedno zaniama sledeče: Kakšna je zdravstvena ogroženost štiri članske družine , ki letno "počika " dva kosa srnjadi ustreljenih z svinčeno kroglo . Recimo , da s tem vsak član letno zaužije max. 1 gram svinca .
Hudo vprašanje.
Kako deluje 2dcl cvička na otroka, na možakarja 120kg in na zdravljenega alkoholika?
Po tej logiki na vse enako. Pa ni tako. Razmisli sam.

cviček
16. April 2014, 17:23
Hudo vprašanje.
Kako deluje 2dcl cvička na otroka, na možakarja 120kg in na zdravljenega alkoholika?
Po tej logiki na vse enako. Pa ni tako. Razmisli sam.

Kako deluje 2 dcl cviča na otroka ne vem , ker smo doma imeli vedno belo vino. Kako je pri zdravljenem alkoholiku tudi ne vem . Pri 100 kg težkemu dedcu pa vem , da ga mora spiti 2 dcl, da ugotovi kakšne barve je- cviček seveda .biggrinbiggrin

Bom bolj preciziral vprašanje. Kaj pomeni zaužitje 1 grama svinca letno za povprečno in odraslo osebo pri 80 kg?

alojz1
16. April 2014, 17:30
Težko ti bo kdo točno odgovoril. Če je človek šibkega zdravja je lahko hitro preveč. Najbolje, da kakšnega zdravnika vprašaš in hkrati še test opraviš.
Opisal pa sem primer, ko je kmet fiksiral mlinski kamen z ploščico svinca. Zatolkel jo je med os in kamen. Ni se obrabljala. Pa je bila kmalu cela družina v bolnici. Rešili so jih bolj po naključju. Slučajno so naredili analizo tudi za težke kovine. Poznal sem vse. Dva sta že pokojna.

Sršen
16. April 2014, 18:37
Če koga mika, da bi se tudi malo poinformiral, ne samo debatiral in ugibal, je tu nekaj informacij: http://www.sanacija-svinec.si/index.php/svinec-v-meziski-dolini/svinecinzdravjesplosno

detel
16. April 2014, 21:26
Končno, to branje sem predlagal Cvičku že na začetku.

alojz1
16. April 2014, 21:39
Detel, malo pomagaj. KJE na začetku si to napisal?
Tam je samo tvoja neumestna pripomba.

PROF.racoon
16. April 2014, 22:45
Danes jemo joto zraven pa, ker brez mesa ne gre, domačo klobaso narejeno iz mesa divjega prašiča vezano s salom domačega prašiča. Proti koncu pojedine, naenkrat med zobmi začutim nekaj trdega. Kost pomislim. Počasi zbrkljam trd tujek iz ust in glej ga zlomka košček oz. kar kos (slab centimeter dolg in slabo polovičko centimetra širok) svinca.
Kljub temu, da sem meso zelo dobro obrezal in očistil, se je košček izmuznil (tudi nožem za mletje mesa - na srečo)... Prašič je bil zadet postrani, krogla pa je šla čez kar nekaj kosti (glej nitje Lapua Mega in d.prašič), zato je to povsem normalna zadeva.

Da letos podobnih težav ne bo, upam, da se mi ti dve monolitni krogli ( http://www.forum-lov.org/forum/showthread.php?3222-Monolitne-krogle/page19 ) dobro obneseta... :yea1:

alojz1
16. April 2014, 22:52
Vsaj pri večjem kalibru ne boš zob polomil. Krogla se ne lomi, lahko pa poješ plastiko.

žandar
16. April 2014, 23:01
. (slab centimeter dolg in slabo polovičko centimetra širok) svinca.
Kljub temu, da sem meso zelo dobro obrezal in očistil, se je košček izmuznil (tudi nožem za mletje mesa - na srečo)...


Lahko si miren. Tudi če bi ta košček pojedel, bi v dveh dneh po naravni poti zapustil tvoj mlinček za joto (tako kot že marsikateri prej):icon_wink:.