PDA

View Full Version : Zastrupitev psa z močeradom



Slayer
13. March 2014, 22:57
Pozdravljeni,

že kake 4 mesece sem vodnik istrijanke in me zanima, kako odreagirati, če pes požre močerada. Baje da je zelo hudo in zelo verjetno smrtno :icon_cry:. A se da mogoče psa cepiti proti tem ali pa dobiti karkoli kar bi psu lahko pomagalo na "kraju nesreče".

Lep pozdrav

porecan
13. March 2014, 23:30
Glede zdravljenja ti žal nebi mogel podati kakšnih informacij, imam pa eno žalostno izkušnjo. Pred približno 10 leti je naša terierka v jesenskem času našla močerada in ga nekako požrla. Z bratom sva se kot mulca preganjala v bližini in nisva opazila, da ima psica močerada. Nato pa, takoj ko je strup začel delovati, psa je začelo zvijati, na hrbet, otresala je, močno se je slinila, metalo jo je. Hitro sva jo nesla do očeta, v dobri uri je bila psica pri veterinarju, ampak je bilo že prepozno. Po besedah veterinarja (naj me izkušenejši kinologi popravijo, če se motim) imajo pri močeradu več možnosti za preživetje starejši psi.

detel
14. March 2014, 07:55
Pozdravljeni,

že kake 4 mesece sem vodnik istrijanke in me zanima, kako odreagirati, če pes požre močerada. Baje da je zelo hudo in zelo verjetno smrtno :icon_cry:. A se da mogoče psa cepiti proti tem ali pa dobiti karkoli kar bi psu lahko pomagalo na "kraju nesreče".

Lep pozdrav

Glede na moje izkušnje ti povem, da pes še povohat ga ne želi. Če ti ga bo psica pojedla, bo to neke vrste čudež ...

TaSl
14. March 2014, 08:22
Detel, glede mocerada se motis. Sam sem pri svojem psu videl kako je ze poiskusal mocerada grizti. A sem zadevo pravi cas opazil. Tudi sosedov pes je pri starosti dveh let pozrl mocerada. Sicer je prezivel, vendar je imel napade bozjasti vsake par mesecev, ob tem se je vedno slinil in bruhal. Po koncu napada je bil se nekaj dni cisto izmucen.
Nekateri psi bi dobesedno pozrli vse, tudi sam imam takega vsejeda.
Slayer v roke povodec in ovratnico okrog pasjega vratu in v dezevnem obdobju iskati mocerade in vaditi psa, naj ga pusti.

Sršen
14. March 2014, 09:00
Pobje, tu je nekaj o tem:

Vlado Sofronievski:
Na večkratno pobudo priznane vzrediteljice nemških kratkodlakih ptičarjev gdč. Andreje Strajnar, sem se odločil napisati nekaj besed iz lastne izkušnje o zastrupitvi psa z močeradovim strupom, ki so pri nas sicer redke, pa vendar zelo usodne. Psi so do močeradov večinoma previdni, saj jih svarilne barve opozarjajo na nevarnost. Kljub temu pa verjetnosti, da vanj ne bo ugriznil, ne moremo zanesljivo izključiti. To velja še posebej za pse, ki radi prinašajo - aportirajo.

Članek je pa na: http://www.forum-lov.org/delo-in-nasveti/zdravje-in-nega/1126-mocerad-smrtna-nevarnost

alojz1
14. March 2014, 09:04
Ne moreš na močeradu vaditi. Saj pes ga ne požre. Dovolj je, da ga zgrabi. Strupeni so kožni izločki. Kot pri krastači. Samo, da krastača ni smrtna. Tisti, ki zgrabi močerada bo tudi krastačo. To naredite pa se bo takih izogibal.
Pomaga pa tableta ali injekcija kalcija.

detel
14. March 2014, 10:37
Detel, glede mocerada se motis. Sam sem pri svojem psu videl kako je ze poiskusal mocerada grizti. A sem zadevo pravi cas opazil. Tudi sosedov pes je pri starosti dveh let pozrl mocerada. Sicer je prezivel, vendar je imel napade bozjasti vsake par mesecev, ob tem se je vedno slinil in bruhal. Po koncu napada je bil se nekaj dni cisto izmucen.
Nekateri psi bi dobesedno pozrli vse, tudi sam imam takega vsejeda.
Slayer v roke povodec in ovratnico okrog pasjega vratu in v dezevnem obdobju iskati mocerade in vaditi psa, naj ga pusti.

Sosedov pes je imel božjast. Takim dajejo zdravila, ki so za ljudi .

mrki
14. March 2014, 17:05
Moj brandelbrak je enkrat povohal krastačo in je takoj bruhnil, nikoli ni kazal nekega posebnega zanimanja za močerade.

smrketa
14. March 2014, 18:48
Kolegu iz naše LD je lani poginila prepeličarka-stara psica, ki je celo življenje jagala, pa je močeradi niso nikoli zanimali. Med obhodom lovišča je psička zagrabila močerada, kar je lastnik videl. Kljub takojšnjemu ukrepanju je poginila na poti do veterinarja. Torej neke 100% garancije da pes ne bo ugriznil v močerada vrjetno ni... Je pa izid večinoma smrten, žal.

Slayer
14. March 2014, 22:49
ne moreš na močeradu vaditi. Saj pes ga ne požre. Dovolj je, da ga zgrabi. Strupeni so kožni izločki. Kot pri krastači. Samo, da krastača ni smrtna. Tisti, ki zgrabi močerada bo tudi krastačo. To naredite pa se bo takih izogibal.
Pomaga pa tableta ali injekcija kalcija.

kje se to kupi?

TaSl
15. March 2014, 08:19
Ne moreš na močeradu vaditi.

Zakaj ne moreš vaditi, ko ga pes zagleda?

alojz1
15. March 2014, 10:29
Če boš na 2 metra vadil ne bo razumel.
Na bliže je nevarnost, da zgrabi.
Pes, ki rad grabi vse kar se premika bo zgrabil tudi krastačo. Pol ure bo gobec drgnil v tla. In nikoli več ne bo ponovil. Tudi močerad ne bo več zanimiv.
Detel ima prav. Običajno močerada pes sploh ne pogleda. Se pa najde kdo, predvsem mlad.

Slayer
15. March 2014, 17:12
Ali obstaja kakšno zdravilo, ki se pasu lahko da na "kraju nesreče"?

detel
15. March 2014, 17:52
Se dobi. Treba znat pikat.

alojz1
15. March 2014, 18:00
Največji problem je, da niti veterinar ne more veliko pomagati. Sem jih več vprašal pa je vsak nekaj drugega svetoval (izpiranje, mleko, soda itd).
Tablete kalcija se kupijo (šumeče) in se da v vodo. Če bo pes še pil. Vlivanje ni dobro ker zaide v pljuča in še poslabša.
Imel sem koker španjela. Močerada niti pogledal ni. Je pa našel krastačo. Po tej izkušnji se je na daleč izognil vsemu podobnemu (kačam, kuščarjem, žabam ). To je največ kar lahko naredite. Tudi teletakt sem posodil enemu, ki je imel rad močerade. Pa jih takrat par mesecev ni bilo tako, da ne vem kako bi se obnesel.
Detel, vem da se dobi. Le pri nas ne. V Avstriji pa. Tudi sirete atidota so bile v vojaškem kompletu včasih.

Slayer
15. March 2014, 19:09
Dobim dosti odgovorov vendar nobeden ni konkreten. A je kdo izmed vas že kdaj uporabljal ali usaj imel karkoli ki je narejeno za to, da psu pomaga pri ugrizu v močerada?

Jagermaister
15. March 2014, 19:47
Se da pomagati. Kalcij izniči učinek živčnega strupa, ki ga izloči močerad.
Brez tega pa z umetnim dihanjem. Psico sem tako rešil, ko je bila že v komi.

dolgin
16. March 2014, 10:31
Dobim dosti odgovorov vendar nobeden ni konkreten. A je kdo izmed vas že kdaj uporabljal ali usaj imel karkoli ki je narejeno za to, da psu pomaga pri ugrizu v močerada?

Pripravka za I.v. aplikacijo ne boš dobil kar tako za domačo uporabo...
Ca šumečke pa dobiš u vsaki štacuni..

detel
16. March 2014, 10:58
Dobim dosti odgovorov vendar nobeden ni konkreten. A je kdo izmed vas že kdaj uporabljal ali usaj imel karkoli ki je narejeno za to, da psu pomaga pri ugrizu v močerada?

Ne vem zakaj si se vpičil ravno v močerada. Kaj pa druge bolezni in nesreče.... Recimo, da bo vse v redu in bo psička dočakala visoko starost. Nima smisla se toliko sekirati. Se vidi , da si še mlad.

pidog
16. March 2014, 11:30
Mene stvar bolj spominja na "ostrost" na prašiča; mogoče kdaj zakrpaš psa, ampak slej ko prej pride konec.
Če malo pošpekuliram; če bi vsi lovili prašiče bi vzreja doživela naravno selekcijo:icon_wink:
...mogoče pa obstaja kakšen video za virtual kinologe kako s pozitivno motivacijo potrenirat močerada:icon_lol:. Moja vrianta je preveč "hard" za javne forume :icon_wink:
Preberite dobro rodovnike, mogoče v njih piše kaj tudi na "ostrost" na močerada, krastačo...:limona:

Dober pogled!

Slayer
16. March 2014, 14:15
Ne vem zakaj si se vpičil ravno v močerada. Kaj pa druge bolezni in nesreče.... Recimo, da bo vse v redu in bo psička dočakala visoko starost. Nima smisla se toliko sekirati. Se vidi , da si še mlad.

Zato ker se druge stvari veliko lažje prepreči. Recimo železnica in cesta. Pri močeradu pa ne moreš kar tako pomagat.

Slayer
16. March 2014, 14:22
Se da pomagati. Kalcij izniči učinek živčnega strupa, ki ga izloči močerad.
Brez tega pa z umetnim dihanjem. Psico sem tako rešil, ko je bila že v komi.

To z umetnim dihanjem se mi pa ne zdi verjetno. Kako si sploh prišel z usti zraven da je šel zrak v pljuča in po vsej logiki bi se tudi ti okužil s tem strupom. Če ti je to res uspelo potem pa vsaka čast.

Leupold
16. March 2014, 17:39
Pri nas smo imeli enkrat primer, ko je pes verjetno pregriznil močerada... z njim je bilo konec prej kot v pol ure :icon_cry:

Jagermaister
18. March 2014, 06:01
To z umetnim dihanjem se mi pa ne zdi verjetno. Kako si sploh prišel z usti zraven da je šel zrak v pljuča in po vsej logiki bi se tudi ti okužil s tem strupom. Če ti je to res uspelo potem pa vsaka čast.

Če bi to počel na način, kot si napisal, bi bilo res kot samomor.
Ampak so še drugi načini umetnega dihanja. To sem izvajal tako, da sem pritiskal na prsni koš, ki se potem sam izravna in potegne zrak v pljuča. Po 5 - 10 minutah (zdelo se mi je cela večnost) je psica počasi že začela sama dihati.
Čez pol ure je bila videti že čisto v redu. Čez 1 uro je že aportirala zajca.

Slayer
1. September 2014, 18:14
No že kar nekaj časa je preteklo odkar sem začel to temo. Opisal bom današnjo izkušnjo iz gozda.

Z Nuro (kdl. istrski gonič) sva se odpravila na sprehod. Nura je gonila, jaz pa sem z veseljem poslušal. Nato sem na tleh zagledal močerada. Videl sem ga mogoče le dvakrat letos. Tokrat sem se zaustavil pri njem, ga imel ves čas na očeh in počakal da pride Nura k meni. Pripel sem jo na povodec in se čisto počasi približal močeradu, ne da bi Nuri dajal znak, da je močerad tam. Ko ga je Nura zagledala je najprej obstala in ga gledala. Nato se je močerad začel premikat in to je bilo za Nuro dovolj, da je takoj skočila k njemu in ga poskušala povohati. To sem ji seveda preprečil, da ga ne bi ugriznila. Spoznal sem da nima strahu pred močeradom. Odšel sem z njo stran in čez 20m se na moje veselje ni več zanimala zanj in je potegnila po neki novi sledi. Nekako zadovoljen jo spustim. Takrat pa se silovito zasuka in začne šprintati v smeri proti močeradu nazaj. Mene seveda oblije krvavi pot in stečem za njo. Ko je bila že pri njem ga je spet hotela povohati ali pa ugrizniti. Hitro sem jo prijel za vrat in jo odvlekel stran. Šel sem do 20m oddaljenega drevesa in jo tam privezal. Nato sem iz jeze odšel k močeradu in ga počil s palico. Na palici sem ga odnesel še malo stran in ga zakopal globoko v zemljo. Ko sem Nuro spet spustil, je še vedno preiskovala prvotno mesto močerada in pa tudi tisto mesto, kjer sem ga zakopal. Slabe volje sem odšel domov.

Znova bom vprašal, kaj vse lahko posameznik naredi, da prepreči da se njegov pes zastrupi z močeradom? Obstaja kakšno cepivo proti temu strupu?

Razmišljal sem tudi, da bi neko otroško igračko (npr. krokodila) pobarval na barvo močerada in si pri prijatelju lovcu sposodil električno ovratnico. Tako bi ji poskusil spreobrniti, da bi se ga bala.

Rad bi slišal tudi kakšno vaše mnenje o tem, mogoče kakšno izkušnjo?

Lp

alojz1
1. September 2014, 18:32
Še najbolj učinkovita je krastača. Če tvoj pes nima razvitega strahu pred tem bo zgrabil tudi krastačo. Posledice ne bodo smrtne. Bodo pa učinkovite.
Umetno zadevo bo pes prepoznal. Naslednjič, ko te ne bo zraven bo pa prepozno.

Slayer
1. September 2014, 18:36
Mislil sem potem tisto igračko premikati. Kolikor poznam svojo psico bi jo gotovo zanimala.

Kakšne bodo posledice, če pes poje krastačo?

A res ni nobene preventive? Ne morem verjet.

PS: Kje naj dobim krastačo? V naravnem okolju je še nisem videl.

alojz1
1. September 2014, 19:24
Krastače ne bo pojedel. Le gobec bo nekaj časa drgnil po travi. In naslednjič se bo takih malih zadev na široko izognil.
Žabo najdeš v vlažnem vremenu zvečer na podobnih mestih kot močerada. Rade so v bližini čebelnjakov kjer pobirajo čebele.
Kaj pa kačo. Jo pusti pri miru? Kakšna gož ga tudi nauči previdnosti. Ga ona zagrabi prej kot on njo.biggrin

mrki
1. September 2014, 19:50
Moj je krastačo samo povohal in je takoj bruhnil večerjo ven, saj ni niti pred tem imel nekega posebnega zanimanja za plazilce, po tem pa verjetno še manj.

Slayer
1. September 2014, 19:53
Kače skupaj z Nuro še nisem srečal. Zadnjič sem sicer videl enega slepca.
Ma nič to bo zdej moj hobi poleg še nekaterih. Najti krastačo. Čebelnjak je v skrajni bližini mojega doma, samo ne vem če so čebele sploh notri..

Zaje8an vse skupej

Slayer
1. September 2014, 20:01
A mora biti obvezno krastača, ali je lahko tudi navadna žaba?

In seveda hvala obema za odziv na moj post.

alojz1
1. September 2014, 20:10
To bo pa Snaker vedel.
Mislim, da izločajo preko kože vse žabe neko obrambno zadevo, če so v nevarnosti.
Okrog mene je veliko močeradov. Nikoli nisem bil pozoren nanje. Psi pa še manj. Včasih je izgledalo kot, da jih sploh ne vidijo čeprav so stali zraven njih. Ali pa je na sledi pes z nosom pri tleh močerada enostavno preskočil.
Mene bolj zanima zakaj so nekaterim psom tako zanimivi. Mogoče zato, ker je pritegnil vašo pozornost, pes pa je to opazil in hoče pobliže raziskati?

Snaker
1. September 2014, 22:56
Sicer so vse dvoživke strupene, ampak naše žabe niso dovolj da bi pes sploh kaj čutil(mogoče bi se mu zdela neokusna, ampak sem že videl pse ki so jih pojedli brez problema). Zaužitje strupa krastače(pri nas Bufo bufo in Bufo viridis) imenovanega bufagin pa pri psu draži ustno sluznico in je neprijetnega okusa. V večjih količinah povzroča krče, dihalne težave in težave z srcem.

Navadne krastače je najlažje najti kje na vrtu ali ob robu gozda, največ po in med dežjem, ki ga letos ne primankuje. V spomladanskem času se zadržujejo tudi kje v stoječih vodah in na cestah med selitvijo.

Zelene krastače sem do sedaj srečal samo v gramoznicah.

Tako da najbolj bi ti priporočal da najdeš kakšno navadno krastačo in jo predstaviš psu, saj z žabo ne bi dosegel želenega rezultata, razen če bi jo kombiniral z električno ovratnico kot si napisal v enem od prejšnjih postov.

lp. Boris

Slayer
2. September 2014, 20:14
@Snaker Ali so zaradi ene krastače pri psu možne hujše težave, npr težave s srcem? Psica je stara eno leto in 1 mesec.

@alojz Če s tem misliš mene, jaz sem imel Nuro na povodcu in sem se delal kot da ni nič. Sprašujem se, če ga je v gozdu že videla in se ni zmenila zanj..

Sem pa že prijateljem rekel naj krastačo, v kolikor jo vidijo, ujamejo in mi s tem pomagajo. Tudi sam se bom ko bo čas odpravil iskat krastačo. Žal je v bližini mojega doma še nisem zaznal.

alojz1
2. September 2014, 20:45
Danes sem imel dva iskanja. Na drugem je bilo neverjetno veliko močeradov. Ponekod kar na 1m. Gledal sem obe psici. Kot, da jih ne vidijo. Nikoli niso stopile nanje. Veliko psov sem imel do sedaj saj vzrejamo. In nobenega od mladičev niso zanimali.

Slayer
2. September 2014, 21:15
Na tem hribu, kjer sva s psico vsak dan, jih res ni veliko. Zanimivo da tvoje pse to ne zanima. A je kateri izmed psov gonič? Nura se je do močerada pomaknila šele ko se je začel premikati. Občutljiva je na vse kar se premika.

Snaker
4. September 2014, 21:25
Kot je že alojz v enem od postov napisal, psica krastače ne bi pojedla ampak bi jo samo vzela v gobec in jo nato izpljunila. Prejela bi res minimalno količino strupa, ki ne bi smela imeti prehudih učinkov. Je pa zmeraj tveganje za preobčutljivost oz. alergijo.

lp. Boris

Slayer
5. September 2014, 20:57
Lep pozdrav,

kdor išče, ta najde. Pred eno uro sem na robu vrta zagledal žabo. Uspelo mi jo je ujeti v posodo. Po krajšem brskanju po internetu sem ugotovil, da gre za mlado krastačo. Na glavo sem dal naglavno lučko in posodo odnesel na sredino vrta (trave). Zbudil sem Nuro in jo privezal na povodec. Počasi sva se približala posodi. Najprej sem samo dvignil pokrov, da si jo je Nura ogledala in tudi povohala. Pokazala je, da ji ni všeč. Ko je krastačo prijela z gobčkom jo je nemudoma spustila in spustila zvok, ki bi ga lahko prevedel v "bljek". Nato sem posodo prevrnil da je krastača skočila iz nje in se začela premikati. Kljub temu, da se je Nura prej umaknila od krastače zaradi neprijetnega okusa, jo je sedaj spet zanimala. Večkrat zapored jo je poskušala zgrabiti z zobmi, medtem ko je krastača skakljala okoli. Vsakič jo je spustila in se par sekund zgražala nad okusom. Nato je krastača ušla pod pesjak.

Krastača je bila zelo majhna (bila je tako dolga kot tipka "Space" na normalni tipkovnici), zato sklepam (in upam), da je bil njen "strup" premalo močan, da bi Nuri zadal željen efekt. Se morda motim? Rad bi slišal kakšno mnenje. Verjetno se bom podal v iskanje večje krastače, ali pa bom kombiniral z električno ovratnico...

alojz1
5. September 2014, 21:23
Slayer, ne iskat tako velikost tipke ampak tipkovnice. biggrin
Sicer si pa humorist. Take rabmo.
Pa ne skrbi za psa. Nekaj časa bo gobec brisal po travi. Drugih posledic pri žabi ne bo.

Slayer
5. September 2014, 21:41
Slayer, ne iskat tako velikost tipke ampak tipkovnice. biggrin
Sicer si pa humorist. Take rabmo.
Pa ne skrbi za psa. Nekaj časa bo gobec brisal po travi. Drugih posledic pri žabi ne bo.

No jaz te ravno ne razumem najbolje kaj hočeš povedati.

Velikost tipkovnice: Razumem, tisto sem našel bolj slučajno.
Humorist: Ne vem po čem to sklepaš, ker sem poskušal biti resen :icon_lol:
"Drugih posledic pri žabi ne bo" -> S tem si mislil krastačo?

Se pravi najti moram ogromno krastačo in jo predstaviti Nuri. Učinek bo boljši z večjo krastačo?

Lp

mugo
1. November 2016, 19:10
Kdo ve, je kaj na voljo, kar bi človek imel sabo za hitro pomoč ob zastrupitvi z močeradom? Zadnjič se nam je to zgodilo, psica (triletna prepeličarka) je bila mrtva v 10 minutah.

Jagermaister
2. November 2016, 05:57
Kalcij. Vrečko kalcija sem imel vedno v žepu. Po ugrizu v močerada ga je treba psu stresti v gobec. Če tega ni pa umetno dihanje. Prepeličarko sem rešil na tak način.
Že kar nekaj časa imam pripravljen prispevek o tem za objavo v Lovcu, da bodo vsi seznanjeni kako je s tem.

mugo
2. November 2016, 20:35
Kakšen kalcij je to? Kje se ga dobi?

Jagermaister
2. November 2016, 22:21
Mislim, da sem to dobil v lekarni. Škatlo z vrečkami kalcija v prahu, sensolab, če se ne motim. Škatlo imam še nekje spravljeno in bom pogledal.

alojz1
3. November 2016, 08:45
Dobijo se tudi injekcijske ampule kalcija. V Avstriji je v prosti prodaji, pri nas pa naj lastnik takega psa prosi veterinarja. Sem preizkusil na sebi, ko me je popikalo okrog sto čebel.

alojz1
15. September 2017, 13:58
Danes je zaradi zastrupitve z močeradom poginil prepeličar. Nudena veterinarska pomoč vendar neuspešno.

jereb
15. September 2017, 21:34
Žal z dežjem naraste število močeradov.

Alojz, a je pes močerada požrl? Kdaj je prišel do veterinarja? Je bil v igri tudi kalcij?

Saj ne da bi zasliševal, ampak vsaka informacija prav pride, ker z močeradi res ni enostavno. Vsak namig, pa čeprav majhen, ki pomaga rešiti vsaj enega psa je izredno velik.

alojz1
15. September 2017, 22:01
Ni ga pojedel. Prevoz do veterinarja je bil hiter. Pa je rekel, da ni pomoči.
Jaz vseeno mislim, da je naredil premalo. Izpiranje takoj, kalcij ali vitamin K1 in umetno dihanje kot je napisal Jagermajster.
Pes je že dva tedna prej imel kontakt. Oteženo dihanje, slinjenje in omotica je trajala kakšno uro. Pa je lastnik mislil, da ne bo več ponovil iste napake.
Teh zastrupitev je kar veliko. Pa vodniki simptomov ne prepoznajo in to pripišejo epilepsiji ali kapi.

Jagermaister
17. September 2017, 10:43
Svoje izkušnje sem obširno opisal v Lovcu. Potem sem imel še nekaj klicev za dodatna pojasnila.
Vsekakor za omenjen primer menim, da tudi če je imel do veterinarja le 5 minut, se je pes ta čas že zadušil.
Bi pa dodal nekaj: po meni znanih primerih so najhujši močeradarji prav prepeličarji. Če prvo zastrupitev preživijo (ker so telesno močni), poskušajo še naprej, dokler jim ne "uspe". Ne se zanašat na to, da se je iz tega pes kaj naučil. Pač pa mora biti jasno vodniku. Saj nikoli več ne more biti siguren, da ne bo spet ponovil. Rešitev je edino "štrom".