PDA

View Full Version : Slaba udeležba na skupnih(skupinskih) lovih



Hribowc
4. January 2014, 12:15
Letos nam je malce škripalo z planom in ob majhnem številu ljudi na skupnih lovih je še toliko težje narediti dober izplen. Problem je precej specifičen vendar imamo že nekaj časa zelo slabo udeležbo na skupnih lovih (ene in iste face). Zanima me, če je še kdo naletel na podobno težavo in, če se vam zdi smiselno uvesti pravilo, da mora član biti udeležen na xx % lovov drugače naslednje leto ne lovi trofejne divjadi.

Sršen
4. January 2014, 12:21
Letos nam je malce škripalo z planom in ob majhnem številu ljudi na skupnih lovih je še toliko težje narediti dober izplen. Problem je precej specifičen vendar imamo že nekaj časa zelo slabo udeležbo na skupnih lovih (ene in iste face). Zanima me, če je še kdo naletel na podobno težavo in, če se vam zdi smiselno uvesti pravilo, da mora član biti udeležen na xx % lovov drugače naslednje leto ne lovi trofejne divjadi.
Kozlarija! S prepovedmi in prisilo se ne doseže nič. Raje se povprašajte kaj ste delali tisti, ki ste prisotni in ali je v vas vzrok, da se vam drugi nočejo pridružiti. Če tu ni napak, razmislite s čim bi lov popestrili, da bodo ljudje radi prišli. V nekaterih LDjih imajo po vsaki skupni jagi tudi skupno kosilo in druženje.

mugo
4. January 2014, 12:30
Se srinjam, s prisilo no bo nekih rezultatov. Rajši (če še ne počnete tega) začnite na vaše love vabiti prijatlje iz drugih LD, take, ki bodo radi prišli.

TaSl
4. January 2014, 12:34
Mugo, se strinjam s teboj. Povabite kakšne goste. Kaj pa imate možnost še loviti na skupnih lovih? Včasih kdo noče iti na brakado, ker je slabo leto s prašiči. Vsaj takšne komentarje se sliši pri nas.

Hribowc
4. January 2014, 12:54
Lovimo srnjad, jelenjad in divje prašiče. Kakšno pogostitev po koncu jage tudi imamo. Povabimo tudi kakšnega člana drugih LD ampak če bi jih malo več povabili bi jih bilo več kot nas matičnih članov :)

mrki
4. January 2014, 13:39
Pri nas si obvezen na 3 skupne love priti da dobiš pravico do trofejne divjadi za naslednje leto, osebno pridem samo na te tri obvezne in me ni več, zato ker so preveč trmasti in 2 ali 3 poganjača se sprehajajo po 1-2 ure po že ustaljenih stečinah, na drugem koncu hriba pa še 5-10 jagrov čaka na štantih, bog ne daj da se enkrat požene sosednji hrib ali celo da gre v pogon več kot 3 poganjači.
Povprečno se na skupnih lovih pri nas dobi kakšna lisica ali tele v celi sezoni.

Deerhunter
4. January 2014, 14:06
Tudi jaz opažam že nekaj let, da se nas na skupnih lovih zbira dokaj malo in še to večinoma predvsem starejši lovci (z nekaj svetlimi izjemami) in to predvsem mislim na gorske skupne love, na poljskih jagah, kjer se jaga zajce je vedno dovolj velika udeležba. Tako se nas od 70 članov na povprečni gorski jagi zbere okoli 20 do 25, na poljskih lovih pa je udeležba tudi do še enkrat višja. Višinska jaga je pri nas na zahtevnem terenu, za brakiranje takorekoč nevarnem, plena pa ni v izobilju.
Vseeno si želim, da bi se nekateri začeli zavedati, da biti član lovske družine ni samo pravica ampak prinese s sabo tudi določene dolžnosti, med katere se šteje tudi redna udeležba na delovnih akcijah in skupnih lovih. Tako pa nekateri mislijo, da je njihova edina dolžnost v LD vsako leto upleniti zajca ali trofejnega srnjaka, drugje jih pa ne vidiš. In to je zdaj postala že kar rutina.
Mislim da ni prav, da se nekdo kar odloči, da na skupne love pač ne bo hodil, ker ni veliko plena ali pa ni zagotovljen plen ali pa je treba dvakrat na leto v pogon. Saj ga tudi ne more biti, če se teren zapira s premalo stojišči in poganja s premalo brakirji, divjad pa dobro ve, kje so luknje in kje lahko pobegne.
Glede prisile pa ne vem kako bi šlo, nekoga siliti nekam kamor noče, skorajda nima smisla. Čeprav ne vem, čemu sploh riniti v LD, potem pa se izogibati skupnih lovov, ki so zame ena od svetlih točk članstva v LD.


Letos nam je malce škripalo z planom in ob majhnem številu ljudi na skupnih lovih je še toliko težje narediti dober izplen. Problem je precej specifičen vendar imamo že nekaj časa zelo slabo udeležbo na skupnih lovih (ene in iste face). Zanima me, če je še kdo naletel na podobno težavo in, če se vam zdi smiselno uvesti pravilo, da mora član biti udeležen na xx % lovov drugače naslednje leto ne lovi trofejne divjadi.

kurare
4. January 2014, 14:19
Čeprav ne vem, čemu sploh riniti v LD, potem pa se izogibati skupnih lovov, ki so zame ena od svetlih točk članstva v LD.

Ali dopuščaš možnost, da je nekdo ravno toliko lovec kot si ti, čoporativna jaga pa mu ni všeč?

Janez

Ostrorogi
4. January 2014, 14:48
Ali dopuščaš možnost, da je nekdo ravno toliko lovec kot si ti, čoporativna jaga pa mu ni všeč?

Janez

Hmm, vseeno je ali mu je všeč ali ne, enim ni to všeč drugim spet drugo, nikoli ni za vse prav. Zato, ker smo različni. Zato imajo nekatere LD v svojih aktih zahtevanih tiste dva ali tri skupne love kot obvezne. Lepo je in pravično do drugih, da v takem primeru pride vsaj sprehodit kot gonjač če že ni prestar, da bi prehodil po gozdu tistih 1000m.

Sršen
4. January 2014, 15:24
... Lepo je in pravično do drugih, da v takem primeru pride vsaj sprehodit kot gonjač če že ni prestar, da bi prehodil po gozdu tistih 1000m.
Ahaaaa, sedaj bomo pa delali selekcijo po starosti. In seveda po spolu tudi, kajne. In potem se bomo izmislili še kakšne druge izjeme, ob izjemah pa še zasluge.
Nehajte komplicirat! Kot pravi Janez, ljudje smo različni in eni lažje kot drugi prenašamo vrline in slabosti drugih, če se izrazim na najbolj mili način. Lepo in pravično do drugih? Običajno se do drugih obnašamo tako kot oni do nas.
Družina, ki mora plan na silo delati na skupnih pogonih ima očitno težave z realizacijo in samo s tem jih ne bo rešila. Običajno je manjša skupina zagnanih lovcev bolj uspešna, brez da se jim pod nogami spotika kopica drugih.
Skupni lovi so ena taka fina zadeva za pse in tiste, ki jim družba ustreza. Niti problemov s psi niti z druženjem članstva se na silo ne da rešiti. Kvečjemu zaostriti.
20 do 25 lovcev od 70 članov na skupnem lovu je pa kar lepo število. Kaj bi pa še radi?! Da se vam vedno celotno članstvo pride klanjati?! Za to je pogostitev na občnem zboru ali ob drugi priliki. Pa še tam ne bo vseh.
Še k ženski ne grem, če mi to zakomandira. Če zna lepo in prijazno namigniti ...

maks
4. January 2014, 15:34
Pri nas nimamo tega problema ker je vsako nedeljo kar precej jagrov in tudi gostov in tudi mislim da se bo to nadaljevalo jast pa hodim zaradi psov na jago da imajo kaj od tega.:hooray:

Ostrorogi
4. January 2014, 16:21
Ahaaaa, sedaj bomo pa delali selekcijo po starosti. In seveda po spolu tudi, kajne. In potem se bomo izmislili še kakšne druge izjeme, ob izjemah pa še zasluge.


Sršen ne seri. Sploh nisi prebral kaj sem napisal... "enim ni to všeč drugim spet drugo, nikoli ni za vse prav. Zato, ker smo različni." to ni napisal Janez. Kakšna selekcija po starosti neki, kje si to prebral... Do zgaranega 55 + let starega gospoda boš pa valjda gledal drugače kot na 30 let starega mladeniča.
Letos sem imel priliko videti 87 let strega lovca, kateri je pri lovu na malo divjad prehodil ravno toliko kot ostali mnogo mlajši lovci, še huje bil je na vseh treh tripih... Še enkrat... Ljudje smo različni vendar če ne hodimo po določenih tirnicah smo slabši kot najslabši trop divjadi...

Deerhunter
4. January 2014, 16:37
Najlažje je vsak po svoje delati in jagati. Se strinjam s tem. Na skupnem lovu je treba že imeti nekaj družabnih vrlin in občasno malo potrpežljivosti. Ampak to je za nekatere pa že preveč.
Kot sem napisal, LD pomeni lovska družina in v družini je treba včasih kaj potrpeti in kaj narediti za skupno dobro. Ne pa poznati samo pravic in delati samo tisto kar komu paše, dolžnosti pa se izogibati. Koliko bi se v LD naredilo, če bi vsak delal le tisto kar mu paše.
Ampak tukaj je že širši problem kot samo skupni lovi. Žal je tako, da samo tistih 20 ali 25 jagrov, ne samo da hodi redno na skupne love, ampak tudi na delovne akcije, izvaja odstrel in ostale naloge. Ti so efektiven del članstva in ponavadi je efektivnih nekje ena tretjina. Potem je druga tretjina, ki dela kar in kolikor ji paše ali ne paše. Tretja tretjina pa so člani le na papirju. Taka je sestava povprečne LD.

In ja 20 kom je zate lepa številka. Ko je treba pa iz teh 20 kom., ki so večinoma starejši jagri, najti še 5 brakirjev ti pa ostane še 15 kom za zapiranje terena, pa še od teh 15 jih je treba 5, ki dobro hodijo ker gredo na oddaljena stojišča. Tukaj imaš pa že resne težave.
Medtem pa mladi vsako leto prihajajo v LD, vedno se govori kako vse stoji na mladih, ko pa je delovna akcija ali skupni lov pa nikjer nikogar (razen spet parih svetlih izjem). Ali bi bilo tako narobe, da nekdo, ki je na novo sprejet v LD, prišel vsaj dvakrat na leto na skupni lov, pa od tega bi enkrat šel v pogon, drugič na stojišče. Samo to, pa ne bi bil tak problem na skupnih jagah. Tako pa imamo pripravnike, ki komaj izpit naredijo, drugo leto pa je že gospod, pride samo na eno jago na leto in še takrat gre na stojišče. Namesto takih, pa morajo nekateri brakirati kar naprej 10 let in več, ker se pač redno udeležujejo lovov in so potem vedno na tapeti kot najmlajši. Ali pa celo stari jagri, ki gredo proti 70. letu. Ne zdi se mi prav in fer, ko vidim 67 let starega človeka, kako stoji med brakirji, ker je pač vedno kronično pomanjkanje brakirjev. Po drugi strani pa je bilo v zadnjih letih v LD sprejetih 10 mladih lovcev, pa le dva ali trije se redno udeležujejo brakad. Ostali pa poznajo le pravice, dolžnosti pa jih ne zanimajo. V prošnjah pa obljubljajo vse mogoče, kako bodo skrbeli za živali, krmili divjad, izpolnjevali svoje obveznosti pa tralala... Ko je pa enkrat noter je pa že gospod. Če se vam to ne zdi problematično, potem pa ne vem več kaj naj še napišem...


Ahaaaa, sedaj bomo pa delali selekcijo po starosti. In seveda po spolu tudi, kajne. In potem se bomo izmislili še kakšne druge izjeme, ob izjemah pa še zasluge.
Nehajte komplicirat! Kot pravi Janez, ljudje smo različni in eni lažje kot drugi prenašamo vrline in slabosti drugih, če se izrazim na najbolj mili način. Lepo in pravično do drugih? Običajno se do drugih obnašamo tako kot oni do nas.
Družina, ki mora plan na silo delati na skupnih pogonih ima očitno težave z realizacijo in samo s tem jih ne bo rešila. Običajno je manjša skupina zagnanih lovcev bolj uspešna, brez da se jim pod nogami spotika kopica drugih.
Skupni lovi so ena taka fina zadeva za pse in tiste, ki jim družba ustreza. Niti problemov s psi niti z druženjem članstva se na silo ne da rešiti. Kvečjemu zaostriti.
20 do 25 lovcev od 70 članov na skupnem lovu je pa kar lepo število. Kaj bi pa še radi?! Da se vam vedno celotno članstvo pride klanjati?! Za to je pogostitev na občnem zboru ali ob drugi priliki. Pa še tam ne bo vseh.
Še k ženski ne grem, če mi to zakomandira. Če zna lepo in prijazno namigniti ...

detel
4. January 2014, 17:08
Ko je bila kriza s prašiči je le ena skupinica lovcev hodila kartat v kočo. Sedaj je drugače, ker prašiči so, ni problem dobiti poganjače niti štantarje. Če ni divjadi ni niti interesa za skupne love.
Se pa strinjam, da bi se morali posamezniki vsaj parkrat v sezoni pokazati na teh lovih.
Nekateri sploh ne pridejo a so zelo aktivni na prežah. Lepši jim je tak način lova.
Bi bilo prav izvršiti plan na individualnih lovih, predvsem mislim tu na srnjad, ne pa v drugi polovici decembra, na silo s psi in pogonih :icon_mad:

Sršen
4. January 2014, 17:20
... Bi bilo prav izvršiti plan na individualnih lovih, predvsem mislim tu na srnjad, ne pa v drugi polovici decembra, na silo s psi in pogonih :icon_mad:
Bravo Detel!Bighand

Sršen
4. January 2014, 17:54
Ostrorogi, do sedaj nisem sral. Prav potrudil sem se, pa iščeš, tako da izvoli http://www.animaatjes.nl/smileys/smileys-en-emoticons/overig/poo.gif! Fajn izrazoslovje, kajne!?

V večini primerov, kjer imate težave z udeležbo na skupnih lovih ste krivi prav tisti, ki se jih udeležujete. Ker ostalim, ki so se umaknili, očitno ne ustrezate in gredo raje drugam ali pa lovijo samo individualno. Pametnejši ponavadi odnehajo. No, kar se tega foruma tiče, očitno nisem med njimi.:whistle:
Okoli ločevanja po starosti in stažu pa je toliko videnega, da spet ni čudno da udeležba pada. Tako da na skupnih lovih marsikje videvamo tiste, kateri mislijo, da brez njih ne gre in nas, ki gremo na te jage zaradi naših psov. Pa še tu je treba marsikaj prebirati, ker tudi vlogo psov marsikje zelo po svoje dojemajo. Druščina, kjer se čudijo, da se lov prekine potem, ko je bil na bok položen lovski pes, pač ne ugaja vsakemu. Druščina, kjer kljub mentorjevemu protestu, ki želi svojega pripravnika imeti na štantu, potem ko je ta do takrat razen ene vse jage trajbal, lovovodja pripravnika nažene med štantarje, tudi ni po godu vsem. Druščina na lovu, kjer je bilo rečeno, da se lovi mala divjad, potem pa kljub polnemu planu žgejo po srnjadi, tudi ni po godu vsem vodnikom psov. Druščina kjer na pogonu na prašiče vidiš štantarje s 223rem poleg pa še šnopc, tudi ni pogodu vsem. Druščina, kjer ostaneš brez malice, ker so ti jo požrli ko si čakal psa, ki je celo jago gonil, tudi ni po godu vsem. Druščina, kjer je lovovodje nesposoben razčistiti čigav je uplenjen merjasec, tudi ne paše vsem. Da o strelih v bukve nad glavo štantarja in neiskanju zastreljenega in podobne zgodbe sploh ne pišem. Ogromno je vzrokov, da nekateri ne hodijo na skupne jage.
Ugotavljate, da ljudje vidijo samo pravice, ne pa dolžnosti. Vprašajte se, če niso te vaše "dolžnosti" le v vaših glavah. Sicer pa jih sami postavljate v svojih aktih. In nosite njih posledice. Take ali drugačne.

Za uh si zapišite nekaj! Lovstvo je prostočasna dejavnost. Nikogar ne moreš v nič siliti. Iščite skupne interese, povezujte in ne združujte na silo! Tiste, ki so bolj individualci, pa pustite pri miru. Tudi oni pripomorejo k uresničevanju lovskih ciljev, četudi nočejo tuliti v isto luno.

TaSl
4. January 2014, 17:56
Pri nas nikoli ne streljamo srnjadi na pogonih s psi, ker že tako preveč radi "terajo" srnjad, kaj bi še bilo, če bi padale pred njihovimi nosovi:icon_neutral:

Sršen
4. January 2014, 17:57
Pri nas nikoli ne streljamo srnjadi na pogonih s psi, ker že tako preveč radi "terajo" srnjad, kaj bi še bilo, če bi padale pred njihovimi nosovi:icon_neutral:
Edino prav!Bighand

chamois
4. January 2014, 18:02
EJ sršen,ti si po mojem zgled slovenskemu lovstvu:limona:

Sršen
4. January 2014, 18:02
EJ sršen,ti si po mojem zgled slovenskemu lovstvu:limona:
Dvomiš?:icon_wink:

Ostrorogi
4. January 2014, 18:26
Nisem vedel, da ta gif obstaja... hvala Sršen . "Sleng" je treba pa tudi zastopit.

šwja
4. January 2014, 18:43
problem je da nas je zmeraj 8-11 (5 ali 6 zaporednih skupnih lovih) in je težko karkoli sploh zapret oziroma pognat, letos nas je bilo rekordno verjetno 14!

če bi nas bilo "zgolj 20" bi veliko bolše zaprli oziroma poganjali

Bokarca
4. January 2014, 19:20
Sam se pogonov izogibam kot hudič križa. Razlogi:

-sam zelo rad pred odstrelom natančno opazujem divjad, da izberem kaj bi bilo po mojem vedenju, ki seveda ni popolno, primerno za odstrel. Tako je streljanje divjadi v teku, ko imaš samo sekundo časa da ocenš kaj streljaš, močno v nasprotju z mojim siceršnjim načinom lova.
-sam način, da jaz nekje stojim, ostali pa mi gonijo divjad, je pač v nasprotju z mojim dojemanjem lova
-sem zanič strelec na premikajočo dovjad. Pa mislim da tudi veliko tistih, katerim so pogoni sveti, prav tako.
-ko lovec gost iz sosednje ld, kjer je jelenjad zelo redka, spustil cel saržer na trop jelenjadi (mislim da so bili 4), pobral nič, na vprašanje, kaj točno pa je streljal (tele, košuta...) ni vedel odgovora, sem si rekel: taki druščini pa že ne bom pripadal.

Ne mi z obveznimi udeležbami na teh lovih. Vsak ki mi bo to začel razlagat ga vprašam: kje si bil pa čez leto, ko je bilo treba kaj odstrelit?
Družabnost: se komot dobimo in kaj popijemo ob drugih priložnostih.
Delavnost: delovnih ur, tako obveznih kot neobveznih se z veseljem udeležujem in naredim več, kot bi mi bilo potrebno po predpisih.


Tisti ki vam ta način lova ustreza, uživajte še naprej. Ampak ne me poslijevat z obvezno udeležbo. Bom jaz začel z obveznim čakanjem lisic pri luni in snegu.

Taxus
4. January 2014, 19:31
Jaz se udeležim 90 % skupnih lovov, v 90 % sem v pogonu in v 90 % grem iz lova jezen ali razočaran nad obnašanjem solovcev. Npr. enkrat letos sem bil v pogonu, po lovu pa je bila organizirana malica. Poganjali smo do mesta zbora, ko smo prišli tam so štantarji že jedli, poganjači smo pa morali enega gosta fehtati da nas je peljal po avto. zadnje čase grem samo še na love kjer ma lovovodja 100 pik, drugače je vse v k...

TaSl
4. January 2014, 19:37
To, da drugi že vsi malicajo, drugi so pa še v gozdu ni vedno kriv lovovodja. pri nas se vedno dogovorimo koliko časa traja lov in nato gremo v kočo. Letos pa sta dva čakala še pol ure po koncu lova in ko smo ju poklicali kje sta, sta rekla, da ju ni nihče poklical...Bighand

Lani pa so mene in še enega brakirja s psom pustili v gozdu, da sva morala peš še eno uro hoditi do zbornega mesta, kjer je bila malica. Jaz sem šel vseeno malicat, drugi pa ni hotel in ga kar nekaj skupnih lovov ni bilo...le zakaj?:whistle:

Taxus
4. January 2014, 19:40
Pri nas lov traja dokler ni konec pogona.

TaSl
4. January 2014, 19:42
Tudi pri nas je, samo naju 2 oziroma nas 3 so pustili v gozdu v prepričanju da imava avto in eden izmed stojiščnikov ga je še celo videl...kaj vse vidijo ljudje v lovski vnemi:icon_wink:

Sršen
4. January 2014, 19:47
Nisem vedel, da ta gif obstaja... hvala Sršen . "Sleng" je treba pa tudi zastopit.
Veš kaj, v tem vremenu še sam sebe težko zastopim. Sem se troštal ali sonca ali vsaj malo snega za lepe jage, je pa sama presneta depresivna moča in megla. Še race ne vejo al bi po luft letale al plavale.:icon_wink:

karo40
4. January 2014, 22:45
Tudi jaz ne grem rad na skupni lov, saj je za lovovodjo največkrat določen kak vase zagledan narcis. Že zjutraj začne groziti, kako nam bo pregledal dokumente /pa čeprav se vsi poznamo in vemo kdo ima lovsko izkaznico in orožni list za svoje orožje./ Lov ob številnih butastih asistentih ponavadi zastavi tako kot lovimo že 40 let čeprav se je narava bistveno spremenila, ne upoštevajo števila lovcev ki so se lova udeležili. Tako s premalo lovci zapremo veliko področje in divjad nam posledično vedno uide. Pa še pogon, ki je pred začetkom tudi deležen groženj, češ da če ne bodo korektno opravili svoje naloge, bodo naslednji vikend zopet v pogonu, ponavadi grožnje ne jemlje resno. Največkrat v gosjem redu prehodijo lovišče mimo gošč in tako lovci postavljeni na stojišča zastonj pričakujejo divjad. Če kaj uplenimo je po koncu lova pozdrav lovini, v nasprotnem se vsak po svoje počasi zgubi domov. Nobene analize, nobene graje za slabo opravljeno delo skratka nedelja mi gre v maloro in slabe volje se odpravim domov. In dokler se ne bo kaj spremenilo bo moja udeležba zelo redka.

MasterLesjak
4. January 2014, 22:53
Pri nas je udeležba na skupnih lovih kar dobra (ponavadi nas je 20+). Tudi sam se jih ponavadi (razen če ni kaj izrednega) vedno udeležim in vedno sem v pogonu (pri nas se od mladih pričakuje, da bodo v pogonu in po pravici se mi ne da prerekat in poslušat kako drugi šinfajo. Itak vedno čakajo eni in isti in poganjajo prav tako eni in isti). Me pa včasih (prej bolj, sedaj manj, ko sem se malce navadil in si kupil "tahude" alpinistične gojzerje :icon_lol:) pošteno ujezi, ko se lomim po kakem zajebanem terenu (pri nas je itak sam zajeban teren, grape, robovi, strmina) in pridem iz pogona dobesedno od glave do pet prekrit z blatom, puška in daljnogled vsa pobutana in z novo fasado, potem mi pa začne pa še kdo pamet solit, kako sem narobe pognal pa kako sem to pa kako sem ono. Marš u 3 pm. Nekateri se očitno ne zavedajo, da je moja (in posameznikova) prisotnost na jagi izključno plod moje dobre volje in prostega časa. Plen je pa tako-tako. Osebno v 3 letih, odkar sem oborožen, na skupnih jagah še nisem oddal strela.

Ostrorogi
4. January 2014, 23:03
Vglavnem, kar je tule za prebrat... je za zjokat na oba očesa

alojz1
4. January 2014, 23:05
dobesedno od glave do pet prekrit z blatom, puška in daljnogled vsa pobutana in z novo fasado, potem mi pa začne pa še kdo pamet solit,
Sem se pri tem spomnil kako meni pamet solite (le tule za ekranom, v praksi nikoli), da moram z puško po kolenih skozi gošo za ranjenim prašičem lazit.
So pa skupni lovi lahko tudi dobro organizirani. Je disciplina, za brakirje jih je pa vedno dovolj. Dobijo tudi nagrado za pse in strgano obleko. Kar je tudi prav.
Ampak nagrada gor ali dol. Mislim, da mladi tako najbolje spoznajo lovišče. Tudi sam sem dolga leta brakiral. In ni mi žal. Sin vedno brakira. In vsako leto tako upleni vsaj enega prašiča. Je treba pse poslušati in opazovati. Prašič ne gre rad iz goščave. biggrin

Lakotnik
4. January 2014, 23:15
Letos nam je malce škripalo z planom in ob majhnem številu ljudi na skupnih lovih je še toliko težje narediti dober izplen. Problem je precej specifičen vendar imamo že nekaj časa zelo slabo udeležbo na skupnih lovih (ene in iste face). Zanima me, če je še kdo naletel na podobno težavo in, če se vam zdi smiselno uvesti pravilo, da mora član biti udeležen na xx % lovov drugače naslednje leto ne lovi trofejne divjadi.

Tudi sam zagovarjam načelo, da je v društveni ali pa katerikoli drugi dejavnosti boljši prostovoljni pozitivni kot pa prisilni pristop, je pa za prvega potrebne več zdrave pameti in pa socialnih veščin. Tega bi se morala zavedati vsa vodstva LD, saj oholo in arogantno vedenje, ki naj bi ga imeli po funkciji odvrača člane od sodelovanja, saj je tovarištvo in skupna skrb za divjad primarna naloga lovcev. Pri skupnih lovih se mi zdi pomembnih več zadev:
1. Lovski pes je zagotovo najpomembnejši lovski pomočnik, saj brez njega ni skupnega lova. Mene kar srce boli, ko grem v goste in vidim, da bosta na lovu sodelovala en ali dva psa. Lovske družine s slabo udeležbo bi morale nujno stimulirati nakupe lovskih psov tistim članom, ki imajo veselje za delo z njimi. Vodstva bi morala izkazovati več hvaležnosti tistim vodnikom psov, ki še redno prihajajo na love s povrnitvijo stroškov cepljenja, prehrane, raznimi bonusi pri članarini, odprtimi računi v trgovinah z malimi živalmi itd. Tudi kakšna kinološka tekma ali prireditev spodbudi zanimanje in pa tekmovalnost članstva za kinologijo. (saj poznate tisto, da si lovci lahko kritiziramo žene, nikakor pa ne psa :icon_wink:)
2. Disciplina je ravno tako izredno pomembna pri organizaciji skupnega lova. Tukaj morajo pravila biti zelo jasna in zapisana v aktih, lovovodja pa je dolžan skrbeti za njihovo izvajanje in pravilen potek lova. Vsako kršitev naj se disciplinsko kaznuje. Veliko lovcev se skupnih lovov ne udeležuje, ker ni reda in vsak dela po svoje, moti potek lova ter morebiti ogroža tudi varnost udeležencev. Kaznovanje in odstranitev enega problematičnega bi na lov pritegnilo več redoljubnih lovcev. Nikakor pa se ne sme dogajati, da bi se lov zaključil še preden vsi lovci pridejo na zborno mesto, kjer se skupaj opravi pozdrav lovini in nato odide na zadnji pogon.
3. Poudarek skupnih lovov naj bo na druženju in povezovanju. Organizirajte skupne love s sosednjimi LD, povabite lovske prijatelje iz drugje, če je po lovu pogostitev še toliko bolje. Pred začetkom sezone skupnih lovov lahko LD organizira streljanje na glinaste golobe ali na bežečega merjasca. S strelskim treningom se izboljšajo strelske veščine, hkrati pa se poveča tekmovalnost in motivacija članstva pred lovi. Love se da narediti zanimivejše, če se na seznam doda kakšen nov teren... itd itd

Predlogov bi se verjetno našlo še precej, če si v upravnem odboru je na vas da skupaj strnete glave in najdete pametne rešitve, sicer pa jih člani predlagajte na skupščinah in posvetih. Obvezno udeležbo smo v naši LD črtali že pred leti in naj obvelja le kot skrajen ukrep.

jegr
4. January 2014, 23:26
Ko prebiram tele strani o slabi udeležbi na skupnih lovih, vidim, da je pri nas zelo v redu. Na skupni lov, katerih jelets planiranih 15, nas ponavadi pride 15-20 lovcev.Članov nas pa je le 30. Na lovih na prašiče jepa še kakih 15 in več gostov. Ponavadi je več gostov kot pa domačih lovcev. Pri lovu v največjem revirju nas manj kot 20 štantmanov in 8-10 brakirjev nima kaj početi.Sicer imamo v pravilih zapisano da se moraš udeležiti 1/3 skupnih lovov,da lahko naslednje leto sam jagaš.Je pa na lovu in po njem prijetno vzdušje, tako da lovci radi hodimo na skupne love, in ne zaradi pravilnika.
Iz prejšnjih zapisov sem razbral, da nekateri samo iščejo, kako bi nagajali solovcem:icon_sad:. Tako sami sebi in slovenskemu lovstvu kopljemo grob.:icon_mad:

mugo
4. January 2014, 23:30
Se strinjam z Lakotnikom.
Dodal bi še, da naj se za stimulacija na skupnih lovih dovoli loviti vsem vse, tudi tistim, ki imajo sicer kakšno prepoved zaradi disciplinskih kršitev.
Sicer pa ne razumem, zakaj brakiranje nekateri dojemajo kot kazen oziroma slbšo opcija napram stojišču. Jaz zadevo iz mojih izkušenj dojemam ravno nasprotno. Brakiranje je veliko bolj fajn stvar. Če je mraz te ne zebe, zadeva je dinamična, ves čas veš kaj se dogaja, vidiš več divjadi in tudi do strela prideš večkrat kot na stojišču. Sem bil prav neserečen, ko sem eno leto na parih lovih moral na stojišče, ker sem imel poškodovano nogo.
Seveda pa za uspešno brakiraje moraš poznati lovišče in divjad "v nulo". Se pravi vedeti, točno kje so ležišče prašičev, kam ponavadi tečejo... kje bi lahk oležal zajec, kakšno finto naredi lisica, ki se greje v tistih skalah.... kaj delajo psi, po njihovem glasu vedeti kaj gonijo.... Veliko je tega, kar razlikuje zainteresiranega gonjača od tistega, ki je to pod prisilo. Pri nas imamo člana, ki bo letos star 80 let pa ga še nisem videl na stojišču. Vedno je v pogonu s svojimi psi.

aron
5. January 2014, 08:27
Tudi sam najrajši brakiram in ni je čez pesem psov. In je tako kot pravi mugo, poznat moraš lovišče do potankosti. Pri nas imamo pa tudi super vodnike lovskih psov, ki psa pripeljejo direktno iz pesjaka in ga podturijo prvemu brakirju brez psa sam gre pa na štant.

Sršen
5. January 2014, 09:59
Vidim, da je tudi moje "sranje" pripomoglo k dobri debati.Bighand
Očitno se strinjamo, kakšni bi morali biti pogoni in kaj je tisto, zaradi česa gremo radi na skupni lov in kaj nas odvrača.
Malo pameti in socialnega čuta odgovornih, pa je marsikaj boljše.
Potrebna disciplina in red, ki sta za take love potrebna sta ponavadi tisto, kjer se zalomi. Potem nastane dilema, kako to doseči. Saj če je narod normalen, tu ni težav. Ko pa imaš med seboj problematične ljudi, celo nasilneže in neumneže, katerim stopi v glavo čim je lovovodja ali pomočnik, se pa stvari zapletejo. Danes si malokdo pusti "srati" po glavi od nekoga, ki si s tem zdravi komplekse. Poznam primer takega, ki celo v gostih prav glasno pametuje in soli pamet domačim. Ljudje, ki bi lepo speljali zadevo, pa se zavedajo tudi odgovornosti in ko nekajkrat doživijo, da se njihovih navodil ne upošteva, obupajo in te zadolžitve ne sprejmejo več.
Zagovedene situacije.
Še sploh, ko greš na nekaj lovov k sosedom in prijateljem in vidiš, da so skupni lovi lahko zelo prijetna in uspešna zadeva.
Takle imamo. V novem letu menda bolje bo!:icon_wink:biggrin

dolgin
5. January 2014, 10:50
Lov kot tak bi po moje morala biti neka spontana zadeva,ne pa prisila. Čeprav je res ena velika žalost ko se na jagi zbere okrog 10 lovcev.....

jagerboss
5. January 2014, 11:06
Lov kot tak bi po moje morala biti neka spontana zadeva,ne pa prisila.

Ne bo držalo!
Če smo z državo podpisali koncesijsko pogodbo smo s tem prevzeli tudi odgovornosti. Te odgovornosti je treba resno jemati in izpolnjevati, saj smo za njih tudi odgovorni. Malomarno in neresno obnašanje posameznikov ima kot posledico da je s tem obremenjen tisti del članov ki zadevo jemljejo resno.

Člani ki v LD samo individualno jagajo pri tem pa ne obiskujejo občnih zborov, posvetov, sestnkov, delovnih akcij in skupnih lovov je potrebno iz LD brisat!

Sršen
5. January 2014, 11:18
Ne bo držalo!
Če smo z državo podpisali koncesijsko pogodbo smo s tem prevzeli tudi odgovornosti. Te odgovornosti je treba resno jemati in izpolnjevati, saj smo za njih tudi odgovorni. Malomarno in neresno obnašanje posameznikov ima kot posledico da je s tem obremenjen tisti del članov ki zadevo jemljejo resno.

Člani ki v LD samo individualno jagajo pri tem pa ne obiskujejo občnih zborov, posvetov, sestnkov, delovnih akcij in skupnih lovov je potrebno iz LD brisat!
Po eni strani imaš prav. Zaplete se ti le, ko skušaš to zagotoviti.
Ker boš s svojim stališčem to zagotavljal na trd način. In boš utišan in odstavljen s funkcije, če jo imaš.
Vsakršno obvezo lahko zagotoviš, če prepričaš večino članov, da take obveze zapišete v akte kot obvezne. V naslednjem koraku pa moraš zagotoviti pravično obravnavanje vseh, ki jih kršijo. Tu si pa že v riti ker pod prvo tega ne boš sposoben zagotoviti in pod drugo, ker te bodo vlačili po sodiščih.

Praktično edina obveza, ki jo imamo do države, je izvajanje odstrela. Ostalo je več ali manj palamudenje.
Streli na divjad na silo pa nikoli niso bili dobra stvar, kdor rad lovi, pa ga ne rabiš siliti.
Zato je recept čisto enostaven. Tistim, ki radi jagajo, to čimbolj omogoči, sproščaj odstrel trofejne divjadi, če do določenega roka plan ni realiziran tudi tistim, ki so jo že uplenili. Nagrajuj odstrel netrofejne divjadi ali veži odstrel trofejne na pokrivanje z netrofejno a bodi pri tem popustljiv, če je plan narejen.

Skratka spodbujaj zainteresirane in ne vzbujaj nezadovoljstva z bezanjem v neaktivne. Če nič drugega plačajo članarino in opravljajo delovne ure. Če si sposoben boš pa tudi te animiral če ne za lov pa za kakšno drugo delo v društvu. Dobra volja je najbolja!

Seveda pa lahko probaš tudi z gajžlo. Pa javi kako gre!

Sršen
5. January 2014, 11:20
... Člani ki v LD samo individualno jagajo pri tem pa ne obiskujejo občnih zborov, posvetov, sestnkov, delovnih akcij in skupnih lovov je potrebno iz LD brisat!
Tole kar si pa tu napisal, pa kaže le tvoj odnos. Nepremišljen!

zlatorog
5. January 2014, 13:24
Po eni strani imaš prav. Zaplete se ti le, ko skušaš to zagotoviti.
Ker boš s svojim stališčem to zagotavljal na trd način. In boš utišan in odstavljen s funkcije, če jo imaš.
Vsakršno obvezo lahko zagotoviš, če prepričaš večino članov, da take obveze zapišete v akte kot obvezne. V naslednjem koraku pa moraš zagotoviti pravično obravnavanje vseh, ki jih kršijo. Tu si pa že v riti ker pod prvo tega ne boš sposoben zagotoviti in pod drugo, ker te bodo vlačili po sodiščih.

Praktično edina obveza, ki jo imamo do države, je izvajanje odstrela. Ostalo je več ali manj palamudenje.
Streli na divjad na silo pa nikoli niso bili dobra stvar, kdor rad lovi, pa ga ne rabiš siliti.
Zato je recept čisto enostaven. Tistim, ki radi jagajo, to čimbolj omogoči, sproščaj odstrel trofejne divjadi, če do določenega roka plan ni realiziran tudi tistim, ki so jo že uplenili. Nagrajuj odstrel netrofejne divjadi ali veži odstrel trofejne na pokrivanje z netrofejno a bodi pri tem popustljiv, če je plan narejen.

Skratka spodbujaj zainteresirane in ne vzbujaj nezadovoljstva z bezanjem v neaktivne. Če nič drugega plačajo članarino in opravljajo delovne ure. Če si sposoben boš pa tudi te animiral če ne za lov pa za kakšno drugo delo v društvu. Dobra volja je najbolja!

Seveda pa lahko probaš tudi z gajžlo. Pa javi kako gre!

Pod tole se podpišem. Sršen, Bighand

jagerboss
5. January 2014, 14:40
Spoštovani Sršen!
Verjami da ko sem bil na vodstvu LD sem poskusil z vsemi dobrimi načini. Nobeden se ni moral zagovarjat na diciplinskih postopkih a vse eno se ni premaknil nobeden. Računaš lahko vedno na iste ostali so in bodo ostali le gnoj!!
Ko je treba delat ni nobenega a na lovu so vsak dan!

To tvoje mišlenje da v LD poleg izvajanja odstrela drugih obveznosti ni pa mi o tebi vzbuja sum!

Glede brisanja tistih članov (pri tem pa ne mislim na starejše in bolne), pa mi ne boš spremenil mnenja.

žandar
5. January 2014, 16:06
Ko je treba delat ni nobenega a na lovu so vsak dan!


To pa res ne more biti problem!
V internih aktih se poveže pravica do lova s številom delovnih ur, evidenca pa se redno in pravično vodi. Preprosto, če ne delaš ne jagaš!

detel
5. January 2014, 16:44
Po eni strani imaš prav. Zaplete se ti le, ko skušaš to zagotoviti.
Ker boš s svojim stališčem to zagotavljal na trd način. In boš utišan in odstavljen s funkcije, če jo imaš.
Vsakršno obvezo lahko zagotoviš, če prepričaš večino članov, da take obveze zapišete v akte kot obvezne. V naslednjem koraku pa moraš zagotoviti pravično obravnavanje vseh, ki jih kršijo. Tu si pa že v riti ker pod prvo tega ne boš sposoben zagotoviti in pod drugo, ker te bodo vlačili po sodiščih.

Praktično edina obveza, ki jo imamo do države, je izvajanje odstrela. Ostalo je več ali manj palamudenje.
Streli na divjad na silo pa nikoli niso bili dobra stvar, kdor rad lovi, pa ga ne rabiš siliti.
Zato je recept čisto enostaven. Tistim, ki radi jagajo, to čimbolj omogoči, sproščaj odstrel trofejne divjadi, če do določenega roka plan ni realiziran tudi tistim, ki so jo že uplenili. Nagrajuj odstrel netrofejne divjadi ali veži odstrel trofejne na pokrivanje z netrofejno a bodi pri tem popustljiv, če je plan narejen.

Skratka spodbujaj zainteresirane in ne vzbujaj nezadovoljstva z bezanjem v neaktivne. Če nič drugega plačajo članarino in opravljajo delovne ure. Če si sposoben boš pa tudi te animiral če ne za lov pa za kakšno drugo delo v društvu. Dobra volja je najbolja!

Seveda pa lahko probaš tudi z gajžlo. Pa javi kako gre!

Tudi moj podpis, se spoznaš na stvar Bighand

jagerboss
5. January 2014, 17:05
To pa res ne more biti problem!
V internih aktih se poveže pravica do lova s številom delovnih ur, evidenca pa se redno in pravično vodi. Preprosto, če ne delaš ne jagaš!

Žandar lepo se to sliši ali v praksi ni tako. Vprašaj nekatere člane tega foruma kako so kljub prepovedi lova lepo streljali in plen pripisovali solovcem. Če pa kljub temu posežeš pa so na vrsti sodišča in odvetniki. V tem smislu je Sršen napisal nekar kar bo držalo!

Stanje v našem lovstu je podobno stanju v naši državi! Dobrega odvetnika pa si vedno nedolžen in pošten!!

MilanK
5. January 2014, 17:48
Žandar lepo se to sliši ali v praksi ni tako. Vprašaj nekatere člane tega foruma kako so kljub prepovedi lova lepo streljali in plen pripisovali solovcem. Če pa kljub temu posežeš pa so na vrsti sodišča in odvetniki. V tem smislu je Sršen napisal nekar kar bo držalo!

Stanje v našem lovstu je podobno stanju v naši državi! Dobrega odvetnika pa si vedno nedolžen in pošten!!

Če je član storil prekršek in se je postopek zoper njega izpeljal v skladu z notranjimi splošnimi akti LD, ga noben odvetnik ne bo rešil. Problem je v tem, da so DP slabo izpeljani oz. da so izvedeni tako, da kršijo notranje akte. Običajno to storita UO in pa DK, ki ni dovolj kritična do predloga, katerega ji je v obravnavo predložil UO ali pa je površno in slabo izpeljala dokazni postopek. So pa tudi akti, ki so slabo napisani, še zlasti tisti, ki so se kot vzorci prenesli in nato v LD-jih sprejeli, medsebojno pa niso usklajeni. V letošnjem letu sem bral Pravilnik o disc. postopku LD, v katerem piše, da je Pravilnik veljaven, ko ga sprejme OZ LD in organ zveze lovskih družin. Pravilnik je iz leta 1999, zdaj pa smo v letu 2014. Ker organ zveze tega pravilnika ni sprejel, je torej navedena LD brez veljavnega pravilnika, a kljub temu zoper svoje člane vodi DP. Kje pa so v tej LD organi, ki bi morali najprej poskrbeti za veljavnost svojih notranjih splošnih aktov in da so medsebojno usklajeni. Za to pa bi moral najprej poskrbeti starešina. Ko so zadeve razveljavljene pa so krivi odvetniki, le tisti ne, ki so celotno zadevo že v začetku zavozili. Akte, ki smo jih sami napisali in sprejeli, pa vendar znamo brati in razumeti. Če pa smo jih napisali tako, da jih niti sami ne razumemo, potem pa nam bog pomagaj.

jagerboss
5. January 2014, 18:06
To vse drži!
Kdo pa bo poskrbel za nadzor teh volkov v lovišču med individualnimi lovi ali pa med skupinskimi lovi in poskrbel za dokaze ki jih bo kasneje LD uporbila v postopku??
Čuvaji?? se bodo prostovoljno izpostavljali tem volkom?? in tvegali zasebne tožbe?

Fantje zadeva je zelo preprosta: manjka nam samo poštenosti potem pa razne pravilnike in organe sploh nebi potrebovali! Če nismo ljudje ni pomoči in tudi noben pravilnik nas ne bo rešil!! S tem pa tole zaključim!

Lp!

rikec
5. January 2014, 19:17
Po eni strani imaš prav. Zaplete se ti le, ko skušaš to zagotoviti.
Ker boš s svojim stališčem to zagotavljal na trd način. In boš utišan in odstavljen s funkcije, če jo imaš.
Vsakršno obvezo lahko zagotoviš, če prepričaš večino članov, da take obveze zapišete v akte kot obvezne. V naslednjem koraku pa moraš zagotoviti pravično obravnavanje vseh, ki jih kršijo. Tu si pa že v riti ker pod prvo tega ne boš sposoben zagotoviti in pod drugo, ker te bodo vlačili po sodiščih.

Praktično edina obveza, ki jo imamo do države, je izvajanje odstrela. Ostalo je več ali manj palamudenje.
Streli na divjad na silo pa nikoli niso bili dobra stvar, kdor rad lovi, pa ga ne rabiš siliti.
Zato je recept čisto enostaven. Tistim, ki radi jagajo, to čimbolj omogoči, sproščaj odstrel trofejne divjadi, če do določenega roka plan ni realiziran tudi tistim, ki so jo že uplenili. Nagrajuj odstrel netrofejne divjadi ali veži odstrel trofejne na pokrivanje z netrofejno a bodi pri tem popustljiv, če je plan narejen.

Skratka spodbujaj zainteresirane in ne vzbujaj nezadovoljstva z bezanjem v neaktivne. Če nič drugega plačajo članarino in opravljajo delovne ure. Če si sposoben boš pa tudi te animiral če ne za lov pa za kakšno drugo delo v društvu. Dobra volja je najbolja!

Seveda pa lahko probaš tudi z gajžlo. Pa javi kako gre!


Tudi jaz se pod tole podpišem. Bravo Sršen!

žandar
5. January 2014, 20:23
Žandar lepo se to sliši ali v praksi ni tako. Vprašaj nekatere člane tega foruma kako so kljub prepovedi lova lepo streljali in plen pripisovali solovcem. Če pa kljub temu posežeš pa so na vrsti sodišča in odvetniki. V tem smislu je Sršen napisal nekar kar bo držalo!

Stanje v našem lovstu je podobno stanju v naši državi! Dobrega odvetnika pa si vedno nedolžen in pošten!!

Spoštovani jagerboss, na tvoje vprašanje ti je odgovoril Milan K in temu ni kaj dodati, razen rezimeja;
Če organi družine delujejo po predpisih in vestno , če so akti LD ažurirani in izdelani strokovno in če je disciplinska komisija kos svojemu delu, problemov s kršitelji ne more biti in se odvetnikov in sodišč ni treba bati.
In še en če, če imate v tvoji LD zgoraj opisane probleme, zagotovo velja star pregovor, da riba smrdi pri glavi, kar velja tudi za LZS

detel
5. January 2014, 20:57
To vse drži!
Kdo pa bo poskrbel za nadzor teh volkov v lovišču med individualnimi lovi ali pa med skupinskimi lovi in poskrbel za dokaze ki jih bo kasneje LD uporbila v postopku??
Čuvaji?? se bodo prostovoljno izpostavljali tem volkom?? in tvegali zasebne tožbe?

Fantje zadeva je zelo preprosta: manjka nam samo poštenosti potem pa razne pravilnike in organe sploh nebi potrebovali! Če nismo ljudje ni pomoči in tudi noben pravilnik nas ne bo rešil!! S tem pa tole zaključim!

Lp!

Res je že cajt, da me (nas) nehaš morit. Malo se sprosti in bo svet lepši :icon_wink::OK:.

jagerboss
5. January 2014, 21:04
Kako veš da sem ciljal nate??:yea1:

detel
5. January 2014, 21:16
Te poznam od kar si shodil :icon_lol::yea1: sicer pa si napisal, da boš nehal, to ni tebi podobno.......

Slayer
7. January 2014, 12:25
Jaz sem šel letos na vse skupne love pa še pripravnik nisem. Zadnji skupni lov v letu 2013 smo imeli pri lovski koči in je bilo za spremembo po jagi poskrbljeno tudi za postrežbo. Prišlo je veliko lovcev in dosti jih je ostalo tudi po jagi in sem pol vlekel na ušesa njihove lovske zgodbe. V prejšnjih skupnih lovih jih je prišlo nekaj manj, vendar se je poznalo. Ne vidim razloga, da lovec ne bi šel na skupni lov, ker je to meni osebno zelo lepa oblika lova. Se že veselim prihodnje jeseni. :limona: