PDA

View Full Version : Pogrešan istrski gonič



MLikar
17. July 2013, 09:26
Od nedelje popoldan 14.07.2013 pogrešamo kužka po imenu Lars. Pasme je istrski gonič, kratkodlaki je bel z rjavimi ožigi. Star je dve leti in tri mesece.
Če ga je kdo videl prosim, da pokliče na 041 684-099. Sem član LD Horjul Štefan Pišek.

LP Štefan

MLikar
27. July 2013, 18:01
Larsa ni.

Bojimo se, da ga je doletela žalostna usoda, ki ni v čast lovstvu.
Štefan opisuje svoje sume v članku na portalu. http://www.forum-lov.org/razmisljanja-in-nasveti/1322-izginuli-istrijancek-lars

Sočustvujem z njim. Stanje v našem lovstvu bi moralo biti tako, da nam tudi pomisliti ne bi bilo treba na take nevarnosti. Žal je tudi to naše zrcalo.

mprimoz
27. July 2013, 21:53
Res žalostna in sramotna zgodba za slovensko lovstvo.

V zeleni druščini je vse manj kinoloških zanesenjakov in vse več takšnih, ki si želijo, da bi imeli vodniki lovske pse celo leto na verigi ali v pesjaku. Ko pa pride čas jesenskih/zimskih skupnih lovov, takrat bi morali pa vsi vodniki obvezno priti s psom v pogon in vsak od teh psov naj bi jim pred cev prignal svoj trop divjih prašičev.
Vseh lovskih veščin naj bi se pa psi naučili z gledanjem posnetkov na YouTube-u:icon_confused::icon_mad:

Rusevec
27. July 2013, 22:12
Žalostno!!!
In se sprašujemo, ZAKAJ smo z lovsko kinologijo tam kod smo, v veliki meri je za takšno stanje kriva LZS, ki ne sprejme ustreznih smernic oz. ukrepov.

patriot
27. July 2013, 22:21
Upanje, da se bo zavest določenih lovcev spremenila, umira zadnje.
Lovski psi so naši lovski tovariši!
Razmislimo kaj doživlja lovec, ob izgubi svojega štirinožnega lovskega tovariša in družinskega člana......
Lp in dober pogled!

alojz1
28. July 2013, 12:13
Zelo sem razočaran nad odnosom veliko lovskih kolegov do psov. Kljub opravljenem lovskem izpitu kjer so spoznali tudi osnove lovske kinologije ne poznajo pasem niti osnovnega dela z psi. Pa se zgodi, da je pred ptičarjem uplenjen fazan. Strelec teče do plena in spotoma z poleni obmetava psa, da nebi slučajno bil prej pri plenu in ga aportiral.
Poznam lovca, ki ima prvega krvosledca. Ko je začel iskati je v kratkem ugriznil tri lovce. Vodnik me ves nesrečen vpraša za mnenje in vzrok za tako početje. Napaka je v lovcih, ki želijo šim prej prijeti in ogledati trofejo. Do plena naj pride prvi vodnik. Pohvali psa in ga da na povodec. Če je pes ob plenu (kjerkoli) ga ne smejo drugi brez prisotnosti vodnika prijemati in ogledovati. Ta pes je perspektiven delovni krvosledec. Ni prekomerno agresiven saj vodniku dovoli odvzem plena. Je pa samozavesten kot mora biti.
Le tisti, ki rabijo njegove usluge se morajo o psih še kaj naučiti in ne samo kritizirati.

black
28. July 2013, 13:55
Dejansko stanje kot vlada na splošno v lovstvu, se odraža tudi v kinologiji. Včeraj me je prijatelj iz LD Ig, povedal, da ima 12psov, starih deset mesecev pasme NKP in da ni zanimanja za njih. Takih primerov je trenutno ogromno in kam to pelje?
Dokler ne bo lovski pes cenjen, kot bi moral v resnici biti, ne bo nič drugače na tem področju.In kaj stori LZS ali KZS? Ustanavljajo razne neplodne mešane komisije, iz katerih ne pride ničesar pametnega. Pes je v glavnem praviloma za lovce kot nekakšno cenjeno orodje, katerega lahko odvržeš in novega kupiš na vsakem vogalu.
Nobeden od takih ničvrednežev, ki ustrelijo lovskega psa ne pomisli, da je ta pes od lastnika obravnavan kot družinski član. Ne ve niti, kakšne muke preživlja lastnik, ko ga išče in kliče iz dneva dan. Koliko ur, dnevov, mesecev, let je bilo potrebno vložiti v psa, da je postal odličen.
Naj bolj moteč dejavnik pri vsem tem pa je, da je zelo težko tako dejanje dokazati in takšnega morilca potem tudi kazensko ovaditi.
Zelo dobro sem poznal tega nesrečnega istrijanca, za katerega lahko rečem, ne, da je bil odličen gonič, bil je fenomenalen pes. Imel je izreden nos, super gonjo in orientacijo. Večkrat sem bil deležen lovskega blagra z uplenitvijo lisice, katero mi je prignal.
Vsakega takšnega lovca, ki stori takšno nagnusno dejanje, bi morali, ne samo, da je takoj izključen doživljensko iz lovskih vrst, moral bi globoko seči tudi v žep. Vendar ne glede na vse našteto mladega Larsa ne bomo več nikoli slišali zvoniti in uživati z njim na lovu. Tisti kateri je storil to dejanje naj se pa zave, da čeprav čez deset let, enkrat bo prišla resnica na dan.

jagerboss
28. July 2013, 14:30
Dejansko stanje kot vlada na splošno v lovstvu, se odraža tudi v kinologiji. Včeraj me je prijatelj iz LD Ig, povedal, da ima 12psov, starih deset mesecev pasme NKP in da ni zanimanja za njih. Takih primerov je trenutno ogromno in kam to pelje?.

Če tvoj prijatelj drži tako ceno kot je tukaj v malih oglasih (500 EUR za enega mladiča NKP), ni za se čudit da jih ne more prodat!!
Nekateri se še ne zavedajo s kakšno krizo se nekateri spopadajo.
Ljudje se čedalje težje preživljajo, kamoli še kupovat psička za 500 EUR.

Pa ne me slabo razumet!!!
Sem lastink psa tudi jaz in to še preden sem bil lovec, toda kar je preveč je preveč!!

alojz1
28. July 2013, 15:02
Pa ne me slabo razumet!!!
Sem lastink psa tudi jaz in to še preden sem bil lovec, toda kar je preveč je preveč!!
Res je. Poleg je treba prišteti še stroške preizkušenj, cene rac, fazana, zajca, prevozi, slikanje kolkov, rodovnikov, stroški za referenta, ki pride dvakrat gledat leglo, čipiranje, samo prijava psarne preko 200€ itd
In na KZS mislijo, da bodo z povišanjem cen vzpodbudili kinologijo. Pa mislim, da v spodnjem ceniku ni vse zajeto.
http://www.kinoloska.si/images/obrazci/CENIK2013-DDV.pdf

black
28. July 2013, 15:34
Res je. Poleg je treba prišteti še stroške preizkušenj, cene rac, fazana, zajca, prevozi, slikanje kolkov, rodovnikov, stroški za referenta, ki pride dvakrat gledat leglo, čipiranje, samo prijava psarne preko 200€ itd
In na KZS mislijo, da bodo z povišanjem cen vzpodbudili kinologijo. Pa mislim, da v spodnjem ceniku ni vse zajeto.
http://www.kinoloska.si/images/obrazci/CENIK2013-DDV.pdf


Ravno zato se pa nekateri borimo, da bo lovska kinologija postala samostojna, vendar še vedno pod okriljem KZS (zaradi FCI).To pomeni, da bodo med drugim vse usluge, katere so sedaj tako drage, postale veliko cenejše. Zato apeliram na vodnike, da združimo moči in uresničimo za nas novo priložnost, ker brez vaše pomoči bo zelo težko.
jagerboss,
kot mi je znano, je lastnik NKP spustil ceno!

black
28. July 2013, 15:37
Samo primer. če uvoziš psa in po zakonodaji, ga moraš vpisati v rodovno knjigo, nam KZS za žig in podpis zaračuna ca.38,00 eur.
:icon_mad:

jagerboss
28. July 2013, 16:07
Tem kapitalistom na KZS je treba stopit na rep ali jim ga kopirat!!!

detel
28. July 2013, 17:33
Na vso to dramo, ki je nastala v kinologiji opozarjamo nekateri že več let a ni pomoči. Očitno enim to ustreza, ker znajo prodat mladiče pa 500 in več.
Lovska kinologija bi se morala ločiti od športne in postaviti prave može na pravo mesto in vsi, ki nam je kej do kinologije pomagati.
"Odstrel" lovskih psov ni nič novega. Posebni tipi so tega sposobni. Vendar, zakaj eni jagri spuščajo pse skozi celo leto v lovišče in delajo škodo ali vsaj nemir v lovišču ?!. Učijo pse (tudi goniče) spomladi, ko polega vsa divjad. Kljub opozorilom se požvižgajo na vse. In to traja leta. Vsaj pri nas je tako. Menim, da bi moral biti lovski pes (odvisno od pasme) neaktiven v lovišču vsaj od 1. aprila do konca julija.

Vedno je kriv tudi lastnik psa in ne samo "ubijalec".

detel
28. July 2013, 17:46
Če tvoj prijatelj drži tako ceno kot je tukaj v malih oglasih (500 EUR za enega mladiča NKP), ni za se čudit da jih ne more prodat!!
Nekateri se še ne zavedajo s kakšno krizo se nekateri spopadajo.
Ljudje se čedalje težje preživljajo, kamoli še kupovat psička za 5
00 EUR.
Pa ne me slabo razumet!!!
Sem lastink psa tudi jaz in to še preden sem bil lovec, toda kar je preveč je preveč!!

Legel je vse manj in manj in tudi mladičev ne bo. Posameznikom to ustreza, ker bodo njihove prodali lažje in po višji ceni ....

teohafy
28. July 2013, 22:22
Na vso to dramo, ki je nastala v kinologiji opozarjamo nekateri že več let a ni pomoči. Očitno enim to ustreza, ker znajo prodat mladiče pa 500 in več.
Lovska kinologija bi se morala ločiti od športne in postaviti prave može na pravo mesto in vsi, ki nam je kej do kinologije pomagati.
"Odstrel" lovskih psov ni nič novega. Posebni tipi so tega sposobni. Vendar, zakaj eni jagri spuščajo pse skozi celo leto v lovišče in delajo škodo ali vsaj nemir v lovišču ?!. Učijo pse (tudi goniče) spomladi, ko polega vsa divjad. Kljub opozorilom se požvižgajo na vse. In to traja leta. Vsaj pri nas je tako. Menim, da bi moral biti lovski pes (odvisno od pasme) neaktiven v lovišču vsaj od 1. aprila do konca julija.

Vedno je kriv tudi lastnik psa in ne samo "ubijalec".

Menda ne zagovarjaš odstrela lovskega psa, ki je pobegnil in opravlja svoje poslanstvo, ker pes pač ne pozna koledarja???

detel
28. July 2013, 23:15
Sploh ne zagovarjam odstrela psov, kritiziram pa malomarne lovce, ki imajo spuščene ali spuščajo pse celo leto. Če ti uide parkrat ti ga nebo nihče pihnil. Ko sem rekel našemu jagru, da so njegovi goniči ujeli mladiča srne v mesecu juniju, je dejal, da ni nič narobe, ker je srnjadi preveč. In še vedno spušča pse, tudi spomladi .

alojz1
29. July 2013, 10:30
Ko sem rekel našemu jagru, da so njegovi goniči ujeli mladiča srne v mesecu juniju, je dejal, da ni nič narobe, ker je srnjadi preveč. In še vedno spušča pse, tudi spomladi .
Vsako stvar se da rešiti po zakonski poti. Streljanje psov je kriminal.
Če bi poslikal psa pri pokončanem mladiču in obvestil inšpektorja bi tudi tisti bolj trdi razumeli. Ampak bojimo se zamere in je lažje stisniti sprožilec, ko nihče ne gleda.

pranger
29. July 2013, 11:03
Ravno zato se pa nekateri borimo, da bo lovska kinologija postala samostojna, vendar še vedno pod okriljem KZS (zaradi FCI).To pomeni, da bodo med drugim vse usluge, katere so sedaj tako drage, postale veliko cenejše. Zato apeliram na vodnike, da združimo moči in uresničimo za nas novo priložnost, ker brez vaše pomoči bo zelo težko.
jagerboss,
kot mi je znano, je lastnik NKP spustil ceno!

Da, da, Black, lepo zapisano. Eno vprašanje: Če boš še vedno pod okriljem KZS, katere usluge pa bo lahko ta "nova zveza lovskih kinologov" nudila bolj ugodno?

black
29. July 2013, 22:31
pranger,
Vse katere so sedaj predrage.

mahrenberg
30. July 2013, 01:30
Mogoče ste nekateri malo zašli s teme o izgubljenem psu..

Še vedno trdim, da je lahko pes tudi ukraden. Lars je bil (lahko je še) prijazen pes in se je pustil prijeti vsakemu, baje, da se je že dogajalo, da so psa ukradli ob cesti.

Jaz resno dvomim v teorijo odstela Larsa, mogoče je prehitro obtoževat "neznanega" lovca - naj bo Horjulski ali Vrhniški - je pa bilo lepo napisano -> enkrat se bo izvedelo, če je bil pesek res ustreljen.

lp

pranger
30. July 2013, 08:50
pranger,
Vse katere so sedaj predrage.

Hvala za izčrpni odgovor! Black ti si car! Bighand:yea1:

detel
30. July 2013, 10:21
Mogoče ste nekateri malo zašli s teme o izgubljenem psu..

Še vedno trdim, da je lahko pes tudi ukraden. Lars je bil (lahko je še) prijazen pes in se je pustil prijeti vsakemu, baje, da se je že dogajalo, da so psa ukradli ob cesti.

Jaz resno dvomim v teorijo odstela Larsa, mogoče je prehitro obtoževat "neznanega" lovca - naj bo Horjulski ali Vrhniški - je pa bilo lepo napisano -> enkrat se bo izvedelo, če je bil pesek res ustreljen.

lp

Tudi kraja je možna, seveda. Nato psa obdržijo ali ga izpustijo daleč stran z namenom, da ne pride več do gospodarja. Znanec je moral s policijo po bigla, ker je novi lastnik trdil, da je pes njegov.

jazbec
30. July 2013, 10:49
Tudi sam sem mnenja, da je majhna verjetnost da je bil pes ustreljen. Glede na to, da je pes pobegnil popoldan, in je do večera in primernega časa za lov še nekaj ur, bi težko naletel na lovca. Če se je pes pustil prijeti, je verjetnost da je bi odpeljan kar velika.
Je pa omenjen članek samo en pogled na neljubi dogodek. Ostajajo tudi druge razlage...

Sršen
30. July 2013, 11:20
Sedaj bomo verjetno po stari Slovenski navadi vsi, ki nismo blizu dogodka najbolj vedeli kaj se je zgodilo.:whistle:
Opisani primer, dokazljiv ali ne, ni osamljen v naših lovskih logih!
Predvsem gredo psi na živce raznim modelom, ki si lastijo določene dele lovišč in dobijo ošpice, če vanje stopi drugi lovec, kaj šele pes.

detel
30. July 2013, 11:24
Nekaterim ni težko ustreliti psa. Poznam primer izpred treh let. Lastnik je slišal strel v sosednji LD in goničke ni bilo nikoli več domov. Moram pa tudi napisati, da je psica gonila od doma daleč stran, tudi v sosednje LD skozi celo leto.
Kar je bilo odstreljenih psov so jih vedno sosedje, nikoli domači lovec.

jazbec
30. July 2013, 11:34
Sem iz sosednje LD, tako da sem seznanjem z dogodkom...

jazbec
30. July 2013, 11:40
Sem absolutno proti streljanju vseh psov, mačk in podobnih zadev, vendar obstajajo tudi takšni lovci in ostali lastniki psov, ki se jim ne da dopovedat, da psa ne smeš brez nadzora spuščat naokoli. Ko se izpostaviš, in koga opozoriš, si seveda za vsako izginotje kar avtomatsko kriv. In seveda noben pes nikoli ne goni divjadi, je ne trga... le kdaj pa kdaj malo pobegne.....

Sršen
30. July 2013, 13:09
... In seveda noben pes nikoli ne goni divjadi, je ne trga... le kdaj pa kdaj malo pobegne.....
Zato pa imamo inšpektorje in družinske akte in postopke!
A tam je treba dokazati in baba rekla baba čula ne zaleže več. A če imamo strgano divjad, dokazi obstajajo. Če več lovcev vidi psa da goni, priče obstajajo. A lovec, ki vloži dosti svojega truda in denarja v vzgojo svojega psa, mu ne dopušča, da bi to počel.
Za odstrel lovskega psa ni opravičila in taki storilci v lovskih vrstah nimajo kaj početi! Še sploh, če te namere še izrečejo!

rikec
30. July 2013, 14:03
Pred leti sem se pogovarjal z jagrom iz sosednje LD in mi je mirno zatrdil, da oni streljajo VSe pse, tudi lovske, ker v času, ko ni brakad (med januarjem in oktobrom) pač po njihovem terenu nobeden ne bo gonil.
Se pa strinjam tudi z nekaterimi, da pse tudi kradejo. Lani so v daljni okoli zginili 3 vrhunski psi, nobeden več videl, slišal, samo zginili so... Ne verjamem, da bi jih kdo streljal od jagrov jeseni, ko se ve, da so skupne jage in psi zalutajo...

mprimoz
30. July 2013, 14:19
Pred leti sem se pogovarjal z jagrom iz sosednje LD in mi je mirno zatrdil, da oni streljajo VSE pse, tudi lovske, ker v času, ko ni brakad (med januarjem in oktobrom) pač po njihovem terenu nobeden ne bo gonil.

Ta možakar je zagotovo izšolal ogromno lovsko uporabnih psov.:icon_mad:

rikec
30. July 2013, 16:41
Ta možakar je zagotovo izšolal ogromno lovsko uporabnih psov.:icon_mad:

Problem je bil v tem, da je večina članov te LD mislilo tako. Ko smo mi izvajali lov za njihovo mejo, smo jim prej javili, da vprimeru da se kakšen naš pes izgubi na njihovem terenu res nebi takoj streljali.
Ampak največji "hec" je pa potem ratal, ko je en njihov član ustrelil psa, ki je bil iz njihove LD oz. od njihovega člana, potem pa mislim, da so počasi nehali s takim razmišljanjem...

mahrenberg
30. July 2013, 20:38
Sedaj bomo verjetno po stari Slovenski navadi vsi, ki nismo blizu dogodka najbolj vedeli kaj se je zgodilo.:whistle:
Opisani primer, dokazljiv ali ne, ni osamljen v naših lovskih logih!
Predvsem gredo psi na živce raznim modelom, ki si lastijo določene dele lovišč in dobijo ošpice, če vanje stopi drugi lovec, kaj šele pes.

Poznam sicer vse vpletene v tej zgodbi, vem kaj se je tem psom dogajalo in kaksne tezave so povzrocala brezbrizna spuscanja dolocenih psov v lovisce. Mislim pa, da je lastnik vzel opozorila resno in da sta mu doticnega dne psa res usla. Ne zagovarjam strelov na lovske pse, zelim le poudarit, da je to samo ena izmed moznosti zakaj se pes ni vrnil domov. Sam clanek in vecina postov na forumu pa dopuscajo samo eno moznost.

lp

Sršen
31. July 2013, 07:15
... Sam clanek in vecina postov na forumu pa dopuscajo samo eno moznost.

lp
Konkreten primer je v tej zgodbi še najmanj pomemben. Tu je zgodba žal že zaključena, članek pa le opis dejstev, kakor ga jaz berem. Seveda se nekateri v njem prepoznajo, direktnih obtožb pa ni.

Bistvo te zgodbe se meni zdi, da ugotavljamo, da taka katastrofalna miselnost med nami ni osamljena in da nismo sposobni reševanja problemov niti med seboj, kaj šele širše.

jazbec
31. July 2013, 08:55
Daj še enkrat preberi članek. Obtožbe so, in razmišljam kako bomo ukrepali. Če ima lovec ki je izgubil psa kakšne dokaze, najbrž ve kam se mora obrniti. Blatenje družine v javnosti, brez argumentov se mi pa zdi v redu.

alojz1
31. July 2013, 08:56
Bistvo te zgodbe se meni zdi, da ugotavljamo, da taka katastrofalna miselnost med nami ni osamljena in da nismo sposobni reševanja problemov niti med seboj, kaj šele širše.
Ta miselnost je čedalje močnejša in zajema vse lovstvo. Tisti, ki se temu upre je pa hitro eliminiran. Ali pa z večino tuli v isti rog.

alojz1
31. July 2013, 09:11
Bistvo te zgodbe se meni zdi, da ugotavljamo, da taka katastrofalna miselnost med nami ni osamljena in da nismo sposobni reševanja problemov niti med seboj, kaj šele širše.
Ta miselnost je čedalje močnejša in zajema vse lovstvo. Tisti, ki se temu upre je pa hitro eliminiran. Ali pa kmalu z večino tuli v isti rog.

POLH
31. July 2013, 11:38
Članki kot je objavljen na portalu je čisto natolcevanje brez kakršnihkoli dokazov. Ampak važno je, da se bere a ne?

Ob dejstvu, da sem sam že celo življenje vodnik psa me zgrozi ob misli, da bi mi ga kdo ustrelil. Ampak, ko si ob psa (velikim se je nardilo), je treba tudi malo realen ostat in ne vsepovprek obtoževat in blatit, če tega ne moreš dokazat.

Po mojem mnenju so primeri, da bi lovec ustrelil (namenoma) lovskega psa zelo redki in nikakor pogost pojav, kot nekateri prikazujejo. Ali pa živim in lovim v okolju, ki tega pojava ne pozna oz. vsaj jaz ne vem zanj.

Sršen
31. July 2013, 12:48
Daj še enkrat preberi članek. Obtožbe so, in razmišljam kako bomo ukrepali. ...
Sem upošteval tvoj nasvet. In ostajam istega prepričanja.

Me pa zelo zanima, kakšno kozlarijo nameravate ušpičiti.:icon_twisted:

Veš, tisti, ki ima kaj na grbi, se rad prepozna v opisu, četudi ta ne kaže nanj. Potem je samo od njega odvisno ali je modro tiho in tega ne počne več in se zadeva umiri ali pa se oglasi, ko je zanj najmanj dobro in gre zadeva še bolj "v luft".
Katerikoli lovski inštituciji bi pa ob takih opisih jaz svetoval, da se raje posveti opozarjanju članstva, česa se ne počne in ne išče krivca v slu, ki si je upal kaj na glas povedati.
Če bi, v kot praviš vašem primeru, bilo nesprejemljivo razmišljanje o odstrelih psov in če bi v primeru izpuščenih psov, naj bodo lovski ali ne, reagirali tako kot veleva zakonodaja in etika, potem se o strahovih pred tem, da lahko lovski pes konča pod kroglo ne bi imeli kaj pogovarjati. In to velja za vso lovsko srenjo!

@Polh:
Mislim, da imaš srečo z okoljem, ali pa drugi to nesrečo. Vesel bodi!
Kajti pogosto ali ne, enkrat je preveč. Razglašanje in izrekanje groženj ali celo odobravanje teh postopkov je vredno obsodbe. Kot dolgoletni vodnik se boš verjetno strinjal.

black
31. July 2013, 13:12
Ko mački stopiš na rep zatuli, pravi pregovor. Da bo nekaj razčiščeno, pes Lars se nikakor ni pustil prijemat neznancem in še manj, da bi šel v neznan avto, kar je pri kraji pomemben podatek. Da bi psa povozil avto je skoraj nemogoče, ker je bil v strnjenem gozdu. Vem pa, da je bil lastnik psa v času lovov, večkrat opozorjen s strani lovcev iz sosednje lovske družine, da vidijo psa goniti na meji in tudi na njihovi strani in njihove grožnje, da se psu lahko kaj hudega zgodi! Vam to ne bi pomenilo, da so-je nekateri mislili s tem, da se bo psu kaj hudega zgodilo le na to, da bo dobil svinec? Žal Lars ni bil toliko pismen in razumen, da bi gledal oznake mej na drevesih in jih je zato prečkal.
So med nami takšni lovci in na žalost jih je veliko, ki z veseljem pritisnejo na petelina ko v križu vidijo psa.
Jazbec,
če se je kdo izmed vaših članov prepoznal v članku je zgoraj napisan pregovor namenjen njemu. Če se kdo počuti užaljenega, naj pomisli kako se počuti lastnik psa, katerega mu je najbrž brez brižni lovec ustrelil psa.
Pa brez zamere!

jazbec
31. July 2013, 13:13
Saj vas je kar nekaj napisalo, da se je potrebno držati postopkov.... in lahko se zgodi, da bomo dotično osebo uprašali, po čem sklepa, da je član naše LD naredil to kar se namiguje.
Upam, da ima argumente, ki bojo zdržali.
Če ima argumente, lovec iz naše LD nabrž ne bo več lovec. To vam lahko zagotovim.

jazbec
31. July 2013, 13:21
Black,
Sem absolutno proti streljanju psov. Pes ni nič kriv, jo pa ponavadi najbolj skupi. Obstajajo pa lastniki psov, ki jim ne bi dal psa...
In če je pes podvržen temu, da gre rad malo okoli, potem ga je potrebno malo bolj paziti. Še posebej če ti uhaja v sosednjo LD s strani katere si že bil opozorjen.
Ta del našega lovišča je na južni strani, pa sem že slišal komentarje da je predvsem srnjad pri nas na "soncu" in jo je treba malo še na drugo stran pregnat. Spustiš psa, in se postaviš 50 metrov od meje....

detel
31. July 2013, 13:27
Psu se lahko zgodi še marsikaj drugega. Pri nas npr. je nekaj psov med gonjo padlo v zapuščene njivske vodnjake (šterne), ki so poleti in jeseni v glavnem suhi. Pse so našli, eden pa je tam končal. V tem času je nevaren tudi vročinski udar. Enkrat sem moral reševati svojega goniča med iskanjem srnjaka.
Ni lepo nekoga obtoževati, če ni dokaza.

black
31. July 2013, 13:33
Saj vas je kar nekaj napisalo, da se je potrebno držati postopkov.... in lahko se zgodi, da bomo dotično osebo uprašali, po čem sklepa, da je član naše LD naredil to kar se namiguje.
Upam, da ima argumente, ki bojo zdržali.
Če ima argumente, lovec iz naše LD nabrž ne bo več lovec. To vam lahko zagotovim.
Če ti lovec iz sosednje družine reče, da nekaterim njihovim članom gredo moji psi v nos in da v primeru gonje v njihovem lovišču, se jim kaj hudega lahko zgodi, kaj si bi ti mislil.
Verjemi mi, če bi imel lastnik že trden dokaz, bi vse to bilo kazensko ovadeno. Verjamem ti, da razmišljaš tako kot si napisal, da ta ne bi bil več lovec, če se bi mu to dokazalo, zato je tudi z vaše strani dobrodošla vsaka pomoč pri odkritju te svinarije.

detel
31. July 2013, 13:48
Na koncu bom še rekel, da lastnik, ki kljub opozorilom še vedno spušča ali ima spuščenega psa je zelo SLAB lastnik in mu ni veliko do svojega psa!

Sršen
31. July 2013, 13:53
Na koncu bom še rekel, da lastnik, ki kljub opozorilom še vedno spušča ali ima spuščenega psa je zelo SLAB lastnik in mu ni veliko do svojega psa!
Ker sam posedujem tudi goniča, me zanima, kako naj z njim lovim, brez da bi ga spustil?:icon_confused: RC komande, pa kamero na smrček?:whistle:

aron
31. July 2013, 14:19
Na koncu bom še rekel, da lastnik, ki kljub opozorilom še vedno spušča ali ima spuščenega psa je zelo SLAB lastnik in mu ni veliko do svojega psa!

Se delno strinjam s citatom, se pa v celoti strinjam tudi s sršenom za zadnji post. Vendar sem zasledil da dotični pes ni bil spuščen ampak mu je res ušel. Se mi zdi da je to razlika med namenoma in nenamenoma.

jazbec
31. July 2013, 14:36
Pes ni bil na lovu, oziroma ni izginil med lovom. Tako da ne moremo govoriti,da je izginil med lovom. V paru sta psa ušla, vemo pa kako psi delujejo v tropu.
Če ti pes beži, ga moraš imeti privezanega...v pesjaku...hiši... Ne pa se zgovarjat da je šel samo malo okoli... saj je čisto priden...kaj sploh kompliciramo...

black
31. July 2013, 16:04
Mi tega ne bomo rešili. Upam, da se ni zgodilo tisto kar se bojimo, da se je. Resnica bo enkrat prisla na dan pa ceprav cez deset let. Socustvujem z lastnikom psa, je moj dober prijatelj in sem zato tega psa poznal. Vem, da ni nikogar hotel obdolzevati in ga tudi ni, vendar poprejsnje groznje, bi vsakemu dale enake pomisleke. Mogoce se spomnite usmrtitve bavarke na delu po krvnem sledu od Šemrova pred mnogimi leti, ko je ustavljala ranjenega srnjaka na mestu.Kdo mu je lahko povrnil psico? Vsi vodniki se bojimo taksnih norcev, ko ti z strelom ubije psa. Zato opozorila nikoli niso odvec.Treba je poudariti, da je odstrel vsakrsnega psa kaznivo dejanje.

mprimoz
31. July 2013, 17:43
Ker sam posedujem tudi goniča, me zanima, kako naj z njim lovim, brez da bi ga spustil?:icon_confused: RC komande, pa kamero na smrček?:whistle:

Sršen, Bighand
Žal še vedno obstajajo čudaki, ki si enostavno lastijo divjad, ki ima svoj habitat med drugim tudi v njihovem lovišču.:icon_confused:
In bog ne daj, da bi pes med lovom prečkal mejo lovišča in iz sosednjega lovišča prignal kakšen kos divjadi v lovišče njegovega vodnika.:icon_confused:
Takšni naj se takoj "požrejo" od zavisti.:icon_mad:

Sršen
31. July 2013, 19:15
... V paru sta psa ušla, vemo pa kako psi delujejo v tropu.
Če ti pes beži, ga moraš imeti privezanega...v pesjaku...hiši...

Bom neskromno upal, da vem in da bosta verjetno gonila tako kot sta naučena na skupnih lovih. Tudi sam imam srečo da je nekaj lovske pasje duše na mojem dvorišču. In da skrbim, da ne pobegnejo. Pa se je tudi to že pripetilo. Sva sedaj s psom za na gauge obesit in grozit z odstrelom? Komaj smo se pri nas znebili enega od takih, pa od drugje o podobnih berem!

alojz1
31. July 2013, 19:23
Sem bil na lovu pri sosedih. Vidim bigla, ki ga nisem poznal. Ga privabim in je do konca lova pri meni. Potem pa skupaj v kočo, kjer smo začeli klicati še druge LD. Bil je iz čisto tretje. Dokaz, kako daleč lahko goniča zapelje gonja.
Pa se da med lovci vse rešiti, če je volja. Nekateri goniči so res dolgi. Ampak priznajmo, da polepšajo lov.
Tiste pa, ki spomladi res puščajo pse brez nadzora jih mora pa kot prva opomniti lastna družina. In verjamem, da bodo opozorilo vzeli resno. Brez groženj o odstrelu. So denarne kazni dovolj.

detel
31. July 2013, 20:01
Ker sam posedujem tudi goniča, me zanima, kako naj z njim lovim, brez da bi ga spustil?:icon_confused: RC komande, pa kamero na smrček?:whistle:

Me veseli, da imaš goniča Bighand. Z njim lovi normalno, ne spuščaj pa ga spomladi v lovišče in vse bo ok :icon_wink:

Sršen
1. August 2013, 06:06
.... Z njim lovi normalno, ne spuščaj pa ga spomladi v lovišče in vse bo ok :icon_wink:
Normalno. Mene še sedaj v tej vročini ne vleče pohajkovat v gozd.:icon_cry:.

14.7., to je datum, ki ga Štefan navaja za izginotje njegovega istrijanca, pa tudi ni več ravno pomlad, kajne?!

mahrenberg
4. August 2013, 00:15
Še vedno je pa to čas v katerem naj lovski pes ne bi bil brez nadzora v lovišču.

detel
4. August 2013, 09:32
Verjetno je lovil tudi aprila in maja ...

alojz1
4. August 2013, 10:05
Še vedno je pa to čas v katerem naj lovski pes ne bi bil brez nadzora v lovišču.
Kako pa imaš lahko goniča pod nadzorom ? V tvojem dosegu je lahko šarivec ali ptičar. Nekateri od goniča zahtevajo tisto za kar ni narejen. Na jesenskih lovih pa kritike, če so le okrog gonjačev. Ne smemo metati vse pasme v isti koš.
Zato je dobro imeti na lovu kakšnega goniča in šarivca ali ptičarja. Da brakirjem ni dolgčas.

kovač
4. August 2013, 11:21
Če si ti doma,pes pa v šumi mi ne moreš govorit ,da je pod nadzorom pa naj bo to gonič ,ptičar ali pa jamar.

alojz1
4. August 2013, 11:33
Nočeš razumeti. Goniča imaš v lovišču pod nadzorom le na povodcu. Ali pa to ni gonič. Tisto o odpoklicu so večinoma sanje nepoznavalcev.
Če je pa prost mora in je lahko pod nadzorom le šarivec ali ptičar ali retrivier.. Obračajte kakorkoli, tako je.

kovač
4. August 2013, 11:44
No midva se ne razumeva.Pravim ,da je eno če si z psom na lovu,drugo pa če ti pes sam "lajna" po lovišču pa ti pojma nimaš,da ti je ušel.

alojz1
4. August 2013, 11:48
Upam, da je nesporazum odpravljen. Jaz poudarjam le to, da je prostega goniča mnogo težje nadzorovati kot druge navedene pasme. Zato ne smemo enačiti vse pse, kot tudi vodnike ne.

Jagermaister
4. August 2013, 13:04
Izšolan gonič je ravno tako ubogljiv in vodljiv, kot druge pasme. Res pa se v večini primerov šolanje goničev konča že pri tem, da pes ve kako mu je ime.
Seveda, ko pa enkrat požene divjad, je iluzorno pričakovati, da ga bomo odpoklicali. Ob glasni gonji in šumih, ki jih povzroča med tekom nas niti ne sliši. Vrne se, ko konča z gonjo.

mahrenberg
4. August 2013, 17:15
Kako pa imaš lahko goniča pod nadzorom ? V tvojem dosegu je lahko šarivec ali ptičar. Nekateri od goniča zahtevajo tisto za kar ni narejen. Na jesenskih lovih pa kritike, če so le okrog gonjačev. Ne smemo metati vse pasme v isti koš.
Zato je dobro imeti na lovu kakšnega goniča in šarivca ali ptičarja. Da brakirjem ni dolgčas.

S tem sem hotel namignit, da nima pes takrat kaj delat v loviscu brez povodca.. ta pes je bil sam na lovu ne z lastnikom, ce se razumemo..:icon_lol:

alojz1
4. August 2013, 18:06
S tem sem hotel namignit, da nima pes takrat kaj delat v loviscu brez povodca.. ta pes je bil sam na lovu ne z lastnikom, ce se razumemo..:icon_lol:
Jaz pa sem hotel namigniti, da je lahko pes pod nadzorom tudi brez povodca.
Neke pasme bolj, druge malo težje. V vsakem primeru pa mora biti vodnik pravi.

pranger
4. August 2013, 21:12
S tem sem hotel namignit, da nima pes takrat kaj delat v loviscu brez povodca.. ta pes je bil sam na lovu ne z lastnikom, ce se razumemo..:icon_lol:

Tudi če je bil pes sam v lovišču ga nima nihče pravico ustrelit - ubit (Zakon o zaščiti živali), še manj pa če gre za lovskega psa. So pa druge poti za ureditev problema.
Da LD pisno opozori lastnika psa, da je bil njegov pes v lovišču, če opozorila ne upošteva pa tudi prijava lovskemu inšpektorju. Mislim, da je to korektno do vseh lastnikov psov.

mahrenberg
4. August 2013, 23:37
Nebo slucajno kdo razumel da jaz zagovarjam odstrel psa v loviscu..:icon_wink:

Je res, da so doloceni psi pod nadzorom tudi brez povodca, vendar je to v lovskih vrstah, vsaj v nasem okolju, redkost. Vecina pesekov je obvladljivih dokler ne pridejo na sled:icon_wink:

Vecji problem je, da medtem, ko mi razglabljamo kdo je bolj prav na forumu napisal kar povecini vsi isto mislimo nekje obstajajo lovci, ki o tem ne debatirajo in o tem ne razmisljajo-to samo pocno in do njih nas glas ne bo segel.

Lp

Hubertus
5. August 2013, 07:10
Nočeš razumeti. Goniča imaš v lovišču pod nadzorom le na povodcu. Ali pa to ni gonič. Tisto o odpoklicu so večinoma sanje nepoznavalcev.
....

Alojz, govoriš neumnosti!!!!

Oglej si kakšen video na Youtubu, kako vodnik pelje s seboj na lov 50 ali 70 psov, brez povodca, samo na povelje.
Takšno vodenje tropa sem si večkrat ogledal v Franciji in Italiji, pa tudi v Lipici na Krasu smo imeli enkrat priložnost videti kako poteka tak lov, kjer vodnik brez vsakršnega povodca vodi 30 psov. Pse nastavi na sled, nato jih kasneje odpokliče za odmor, po odmoru pa psi nadaljujejo z gonjo po sledi.

Take vodljivosti ni težko doseči, le čas si moramo vzeti in kot pravi Jagermaister, se šolanje ne sme končati, ko pes pozna svoje ime ali ko priteče k nam kadar brusimo nože.

99% šarivcev (beri prepeličarjev) v Sloveniji je neodpokljicljivih kadar gonijo. Torej jih je ravno entoliko kot goničev. Razlika je le v tem, da večinoma gonijo kratek čas, zato v tem ne vidimo težave, psi pa so še vedno enako neizšolani. Ker pač ne znamo izšolati goniča posežemo po pasmi s takimi lastnostmi, da lahko podpira našo lenobo in neznanje.

Vse je odvisno od tega kdo koga pelje na lov: ali vodnik psa ali pes vodnika!!!

Sršen
5. August 2013, 07:20
Še vedno je pa to čas v katerem naj lovski pes ne bi bil brez nadzora v lovišču.
In po katerem datumu potemtakem jaz svojega goniča lahko spustim na sled?

mahrenberg
5. August 2013, 07:59
In po katerem datumu potemtakem jaz svojega goniča lahko spustim na sled?

Hja, verjetno kot vodnik psa to veš. Uradno si omejen v času poleganja mladičev divjadi. Kaj vse štejemo pod divjad in kdaj polega tud kak procent lovcev verjetno ve. Zej kaj točno pomeni čas poleganja? Jaz mislim, da večina jagrov ne spušča pesa v lovišče dokler so mladiči mali in ne morejo spizdit. Če bi se pa oziral na lovne dobe, ga pa večina ne spušča pred lovno dobo vsaj lisice.. Nekateri stari jagri zagovarjajo lovno dobo srne. Jaz sem si pa pri sebi nekak postavil mejo 1.8., pa naj bo še tak smešna biggrin

lp

detel
5. August 2013, 09:21
In po katerem datumu potemtakem jaz svojega goniča lahko spustim na sled?

V LD se lahko dogovorite kje in kdaj. Pred avgustom raje ne, zaradi mladičev. Jaz pričnem avgusta s kratkimi sprehodi. Psi niti ne morejo preveč goniti zaradi vročine pa tudi kondicije ni. Septembra pa preidem k stvari bolj resno (priprave na oktober) :icon_wink::limona: Imamo en revir kjer lahko šolamo mladega psa a kaj ko hodijo tam neresneži tudi z odraslimi .

alojz1
5. August 2013, 11:07
Imamo en revir kjer lahko šolamo mladega psa a kaj ko hodijo tam neresneži tudi z odraslimi .
Bolj, ko berem bolj vidim, da je lovcem skupna le samopašnost, trmoglavost in žlehtnoba. Ne moremo se zmeniti niti o datumu, ko naj bi divjad imela mir.
Detel je sicer navedel dobro rešitev. Vendar je tudi takoj s prstom pokazal na kršitelje.
Do kdaj je po tvojem pes mlad?
Kako goniča zadržiš znotraj revirja, če vemo, da včasih gonijo čez tri LD. Če prestopi mejo revirja ga čaka pa krogla ali prijava vodnika zaradi kršitve?

Skoraj nemogoče je vse primere definirati in spraviti na papir v obliki predpisov.
Pa še takrat bi trije jagri imeli štiri razlage.
Malo strpnosti, logike in poštenja, pa vsega tega nebi bilo.

alojz1
5. August 2013, 11:20
Alojz, govoriš neumnosti!!!!
Oglej si kakšen video na Youtubu,
Ja sem si ogledal, ko si to pred leti enako napisal. Pa se ni nič spremenilo. Če hočem videti odpoklic goniča moram zopet na Youtube.
Mimogrede. Metode tistega šolanja so pri nas prepovedane. Moraš vse v kontekstu gledati.
Samo, da me ne bo sedaj kdo podučil, da je bič samo didaktični pripomoček.

Brakir
5. August 2013, 12:02
Predlagam, da se odpre tema "Šolanje goničev"in se debata prestavi tja. Potem pa izkušeni vodniki kar na plan z nasveti, mi bodo prišli še kako prav. ;)

Sršen
5. August 2013, 14:28
V LD se lahko dogovorite kje in kdaj. ...
Ja, seveda. In kolikor LD, toliko bo datumov.:whistle:

Sršen
5. August 2013, 14:30
... Če bi se pa oziral na lovne dobe, ga pa večina ne spušča pred lovno dobo vsaj lisice..
Točno tako. Lovna doba divjadi, ki jo lovimo z goničem je edina relevantna razlaga. Vse ostalo so flancane bučke! No in ker nas neznalce vsega tu učite, bom še vprašal, kdaj se začne prva taka lovna doba.:icon_twisted:

Sršen
5. August 2013, 14:32
Predlagam, da se odpre tema "Šolanje goničev"in se debata prestavi tja. Potem pa izkušeni vodniki kar na plan z nasveti, mi bodo prišli še kako prav. ;)
Če se boš le preko foruma učil, boš znal glih en http://gprime.net/board/images/smilies/shit.gif

alojz1
5. August 2013, 16:33
Ja, seveda. In kolikor LD, toliko bo datumov.:whistle:
Še v pravilniku niso določili datuma.
Pa še to: Že drugič sprašujem, do kdaj je pes mlad (jaz mislim, da do dopolnjenega 4 leta). Ali se ga kasneje ne sme več šolati in obnavljati znanje?
In kje imajo za kriterij pri določevanju čuvajev tisto, kar piše v 6 členu.



(obveznosti upravljalca lovišča)

(1) Vsak upravljalec lovišča je dolžan skrbeti za zadostno število čistopasemskih, šolanih in lovsko uporabnih psov, ki so usposobljeni za lov na tisto divjad, ki živi v lovišču.

(2) Za šolanje mladih psov mora lovska organizacija nameniti vsaj del lovišča bogatega z divjadjo. Šolanje in prosto gibanje psov v lovišču v času poleganja mladičev pri divjadi nista dovoljena.

(6) Vodniki šolanih lovskih psov so praviloma poklicni ali pooblaščeni lovski čuvaji. Upravljavec lovišča lahko lovsko-čuvajsko službo zaupa predvsem vodnikom lovskih psov.

Istrijanc
5. August 2013, 17:41
Član zelene bratovščine sem od leta 1993. Vodnik lovskih psov sem od leta 28.04. 1994 ,
ko sem uspešno opravil tečaj vodnika lovskih psov s španjelom Benom . Leta 1998 02.06. sem nabavil istrskega goniča Arona in ga imel do njegove smrti leta 2012 decembra.
Se pravi je bil kuža star 14 let pa 6 mescev. Pred njim ni bila nikoli ustreljena srna, samo zajci in lisice in divji pujsi. V letu 2011 sem dobil novega istrijančka Larsa istočasno pa je sin nabavil bigla. Psa sta mi v nedeljo 14.07. v svoji mladostni razigranosti pobegnila od doma popoldan. Takoj sem stekel za njima vendar mi jih ni uspelo zaustaviti. Bigel se je vrnil po uri in pol istrijančka pa nisem nikoli več videl. Še sedaj si ne morem odpustiti, da je kuža nastradal zaradi moje nepazljivosti oz. malomarnosti. Kaj se je z njim zgodilo lahko samo ugibamo in verjetno ne bom nikoli izvedel. Kar se tiče obtoževanja nikogar ne obtožujem, lahko samo svojo malomarnost. Je pa res, da s pogovorom neimenovanega, lahko dopustimo tudi to nečastno dejanje, katero ni v ponos nobenemu lovcu. V začetku sem poskušal loviti z obema sočasno vendar sta postala predolga. Tako sem opustil lov z obema in začel loviti z vsakim posebej. Istrijanček se mi je odlično vračal, bigel pa je bil nekoliko daljši. Pred istrijančkom Larsom sta bila ustreljena zajec, lisice in pa divji pujs. Nikoli ni bila ustreljena srna in tudi nikoli ne bi bila. Tudi v terenu, kjer sem lovil je prisotna samo srnjad, zajci in lisice na obeh straneh lovišča. V tem terenu ni ne gamsov ne jelenjadi ne pujsov, da bi jih gonič vznemirjal. Vemo, kako se moramo vodniki truditi, da goniča odvrnemo od gonje srne, če že to najbolje ne uspeva pa srn zagotovo ne smemo streljati pred njim. Zatorej komentar jazbeca, »Ta del našega lovišča je na južni strani, pa sem že slišal komentarje da je predvsem srnjad pri nas na "soncu" in jo je treba malo še na drugo stran pregnat. Spustiš psa, in se postaviš 50 metrov od meje....«, je čisto iz trte zvit. Tudi nobene uradne pritožbe glede psov s strani vaše LD nisem dobil, pa tudi zakaj bi jo. Vsi vodniki se zazrimo vase in se vprašajmo kolikokrat smo iskali mlade pse predno so bili narejeni. Pa smo jih iskali tudi po sosedni družini, mladi pes rabi čas, da se izšola. Zatorej vodniki ne nasedajte takim dezinformacijam. Največ pa imajo za povedat ravno člani, ki sploh nimajo lovskega psa, vendar vse vedo(posamezni). Jazbec bi pa bil zelo vesel, če bi sprovedel povedano, »in lahko se zgodi, da bomo dotično osebo uprašali, po čem sklepa, da je član naše LD naredil to kar se namiguje«. Sam sem samo opisal resnični potek dogodkov nisem nič namigoval. Zase upam trditi, da sem odgovoren vodnik lovskih psov, ne pa popoln. Doma imam namreč velik pesjak. Po tem dogodku pa bom zagotovo ogradil dvorišče. Kot sem že omeni sem povprašal pri vašem gospodarju kolikokrat je videl moje pse, pa je odvrnil nikoli, samo starega istrijanca enkrat v 14 letih in šestih mesecih. Vašemu predsedniku sem zastavil isto vprašanje, pa mi je odvrnil nikoli. Bil sem tudi pri vašem lovcu, ki ima domačijo blizu našega lovišča. Zastavil sem mu isto vprašanje pa mi je odvrnil dvakrat. Prvič ko smo imeli ob meji skupinski lov LD Horjul, takrat sem ga poklical in so mi potem pri njem doma privezali istrijančka, bigla pa sem dobil drugi dan na naši strani v brezovškem lovišču pri nekom v vikendu. Od takrat naprej se nista nikoli več izgubila. Drugič pa pozimi, ko sta prignala mimo njega istrijanc naprej, bigel pa za njim, vendar se klub njegovim klicam nista odzvala, tako sta sama prišla domov. Se pravi v dveh letih in treh mescih jih je videl dvakrat.
Jazbec, renome posamezne družine pa ustvarijo in ponesejo v javnost sami lovci s svojim govorjenjem in dejani v okolju v katerem delujejo. Ali se morda motim?

Hubertus
5. August 2013, 18:41
Ja sem si ogledal, ko si to pred leti enako napisal. Pa se ni nič spremenilo. Če hočem videti odpoklic goniča moram zopet na Youtube.
Mimogrede. Metode tistega šolanja so pri nas prepovedane. Moraš vse v kontekstu gledati.
Samo, da me ne bo sedaj kdo podučil, da je bič samo didaktični pripomoček.
Alojz, psi ubogajo na lovski rog ter povelja in ne na bič...

Moji goniči so odpoklicljivi brez biča. Imam ocenjevalni list z ene izmed tekem za goniče na katerem je sodnik zabeležil tri odpoklice od gonje srnjadi.

Sicer pa mi je povsem dovolj, da se moji psi vedejo kot želim, pa če mi kdo verjame ali ne. Niti slučajno nimam namena prepričevati prepričanih.

Hubertus
5. August 2013, 18:42
Istrijanc, lepo povedano!

detel
5. August 2013, 18:46
Točno tako. Lovna doba divjadi, ki jo lovimo z goničem je edina relevantna razlaga. Vse ostalo so flancane bučke! No in ker nas neznalce vsega tu učite, bom še vprašal, kdaj se začne prva taka lovna doba.:icon_twisted:
Če boš začel loviti lisico 1.7. ne boš užival ne ti, ne pes:icon_lol:.
Vsak lovec bi moral vedeti, da so aprila srne že težke, da v maju polegajo, kakor tudi zajci, valijo fazanke in race. Junija so mladiči še majhni, nebogljeni, lahek plen psov. Zato pričenjam spuščat pse avgusta, čeprav se takrat še vidi kakega malega zajčka a nikoli niso nobenega ulovili... Nekatere LD prepovejo spuščanje psov že s 1.2. Septembra pričnejo z jago.
Rešitev so ograjena dvorišča ali parcela. Seveda kdor ima možnost. Tako je pri meni. Pse spuščamo do 5x dnevno. Mlajši se igrajo, zreli se vržejo v senco in počivajo:OK:

mprimoz
5. August 2013, 22:23
Istrijanc, ni kaj za dodati.Bighand
Upam, da na tvoje dvorišče kmalu stopi mlad istrijanček.:icon_wink:

Sršen
6. August 2013, 06:07
Če boš začel loviti lisico 1.7. ne boš užival ne ti, ne pes:icon_lol:.

Če bom začel loviti lisico s 1.7. se bova z mladim pasom uskladila, se sprehodila po lovišču in navezovala stik. Učila se bova, da se ne goni srnjadi, izdelala kakšno kratko vlečko, potrenirala aport itd. itd. S psom se dela v lovišču celo leto! Tudi gonič začne goniti šele, ko dobi ukaz za to! Sicer mora biti vodljiv v neposredni bližini vodnika. Se pa seveda zgodi. Zato pa vaja dela mojstre!

Nekateri bi očitno radi, da vodniki psa kupimo, hranimo, šolamo in to vse v svoji dnevni sobi, v lovišče prinesemo odličnega psa in ga spustimo samo takrat ko njim ustreza, pa še takrat bo kup pripomb, brcanja psa in negodovanja. E bato, ne može tako! Batine za batine!

Res pa je letos v tej vročini naša aktivnost omejena na dvorišče in poležavanje v senci ter redke foto seanse v gozdu. A kar nekaj po svoji pameti komandiral me ne bo nihče! Še najmanj tak, ki zna šolati psa zato, ker je njegov prijatelj imel znanca, ki je imel odličnega lovskega psa. Sicer ne ve pasme a ... :whistle:

Je pa zanimivo tudi, kako slovenceljsko znajo reagirati lovci nasproti svojim članom, sprehajalcem v gozdu ali domačinom, ki spuščajo pse in ki res pretaknejo vse in so neodpoklicljivi, si pa še v oči ne upajo pogledati in jim pojasniti kaj in kako. Pa to preverjeno najbolj zaleže. Še kakšnega novega prijatelja tako dobiš.
A nekateri znajo kvečjemu hinavsko streljati, če so prepričani, da jih ne bodo dobili. Po mojem so to lovsko nesposobni pacienti, ki se tako spravijo na najlažji plen.:icon_evil:

Ma, kozla se mi že tole...

Sršen
6. August 2013, 06:10
... Nekatere LD prepovejo spuščanje psov že s 1.2. Septembra pričnejo z jago. ...
Čisto verjamem. Že Albert je pred mnogo leti povedal, da je človeška neumnost neomejena.
Me pa za tako LD zanima, če tudi vsem sprehajalcem in domačinom pošlje sklep in kako sankcionira njihove kršitve.:whistle:

Najbolj je zanimivo, kako si nekateri fukcionarji lovskih družin domišljajo, da bodo svoje člane komandirali tudi v prostem času. Recimo ko gre nabirati gobe ipd. in ko ne lovijo, ko recimo ni odprte nobene lovne dobe.

Samo še to, potem pa neham:
Ko boste lovci sposobni spoštovati in izvajati zakonodajo in ne boste "preveč brihtni", bodo težave kar naenkrat izginile. Seveda pa potem ne bo več "zanimivo".