PDA

View Full Version : omejitev odstrela divjih prašičev



Zvitorepec
29. March 2013, 11:45
Prosil vas bi izkušeni lovci za mnenje o naslednjem primeru!
V naši ld imamo nekaj zelo zagretih lovcev na divje prašiče.
Ker nekaterim ni bilo všeč,da eni visijo na preži non stop, so dali lansko leto pobudo na rednem občnem zboru, da posameznik lahko na čakanju v eni lovski sezoni upleni le enega prašiča. Sklep je bil sprejet in rezultat je 50% izpad uplenjene divjadi minulo sezono.
Sprašujem ali je bil sklep sprejet v okviru zakona?
Kako imate podobne stvari urejene pri vas?

POLH
29. March 2013, 12:06
Ni v nasprotju z zakonom. Lahko pa je v nasprotju z vašimi akti (pravila, poslovnik), ki pa jih ne poznamo. Načeloma pa vsak upravljalec sam določa kako, kdaj na kakšen način bo izvajal lov, seveda v skladu z zakonom in podzakonskim akti.

Problem je, če zaradi takšnih ali podobnih omejitev ne boste dosegli plana. Potem bo pa brez milosti s strani inšpektorja.

Sam se s takšnimi omejitvami ne strinjam in so samo plod favšije in nič drugega.

mugo
29. March 2013, 12:17
Tak sklep ni nezakonit, je pa po mojem osebnem mnenju kretenski.
Če ne boste naredili plana pri prašičih je taka interna omejitev lahko razlog za položnico s strani inšpektorja.
Predlagaj, da taki, ki glasujejo za take omejitve potem še sami nosijo posledice škod od prašičev, pa še razliko oz. izpad prihodka od mesa.

pranger
29. March 2013, 12:26
Prosil vas bi izkušeni lovci za mnenje o naslednjem primeru!
V naši ld imamo nekaj zelo zagretih lovcev na divje prašiče.
Ker nekaterim ni bilo všeč,da eni visijo na preži non stop, so dali lansko leto pobudo na rednem občnem zboru, da posameznik lahko na čakanju v eni lovski sezoni upleni le enega prašiča. Sklep je bil sprejet in rezultat je 50% izpad uplenjene divjadi minulo sezono. :hooray:
Sprašujem ali je bil sklep sprejet v okviru zakona?
Kako imate podobne stvari urejene pri vas?

Sam sklep ni v nasprotju z zakonom, je pa lahko v nasprotju z letnim načrtom lovišča, saj za naše LUO lahko trdim, da je v letnem načrtu lovišča minimalni odvzem divjih prašičev. In kot je navedel Polh, če se bodo pojavljale škode ter da lovski inšpektor izve za vaš "bistrouni sklep", so lahko posledice. Če ne realizirate načrta lovišča ima lahko takšen sklep tudi za posledico kršitev koncesijske pogodbe.

V našem LUO je v letnih načtih lovišča določen minimalni odstrel za ozimce, lanščake. Omejitev je, kot je običajna za lovstvu, za divjad, ki ima trofejo, to je za merjasce (če je kakšen odstreljen preko načrta tudi ni problem, ker se gleda za odvzem - odstrel celotnega LUO).
Ne poznam primera, da bi LD omejevale čakanje in odstrel divjih prašičev. Običajno je interes LD, da se odstreli čim več ozimcev in lanščakov, še posebej v LD, kjer so škode na njivah in travnikih, da se z odstrelom prašičev zmanjšajo škode, pokrijejo stroški škod in mogoče tudi stroški (koruza) privabljalnega krmljenja.

alojz1
29. March 2013, 12:45
Tako kot pri drugi divjadi je tudi pri prašiču priporočilo, da se čimveč upleni na čakanju. Iz prež je možnost zastrelitve manjša, izbira pa bistveno boljša kot na skupnem lovu.
Takšni sklepi nastanejo v glavah ljubiteljev skupnih lovov. In avtorji običajno ne izbirajo pri odstrelu. Pa še za spravilo imajo na razpolago dovolj mlajših članov. Oni samo ponosno sprejemajo čestitke.
Samo,da ne bomo sedaj o nedovoljenih pripomočkih za nočni lov. V mraku pozno zvečer ali zgodaj zjutraj je tudi uspeh.

rikec
29. March 2013, 14:28
Takšna prepoved je dokaz velike slovenske favšije. To je čedalje več prisotna. Hvala Bogu, da je kdo pripravljen čakat na štantu celo noč! Tisti sklep kar lepo stornirajte, ker vam popolnoma nič ne koristi. Bolj je problem, da v kateri LD ni volje za čakanje potem pa je problem ker ni dosežen plan, na brakadah se pa potem strelja na silo... :icon_cry:

jan L.
29. March 2013, 14:34
Pri nas je omejitev 3 kosi na člana tako na čakanje uplenimo bol malo tudi ker nima gdo čakat, večino plana naredimo s pogoni. Plana je cca 200 kos :icon_wink:

šakal
29. March 2013, 17:45
Lahko odkrito rečem, da so člani, ki so podprli ta predlog še bolj butasti kot tisti, ki je predlog podal! Zato bi vsem tistim, ki so predlog podprli naložil plačilo vseh nastalih obveznosti katere so nastale s sprejetjem tega sklepa.
To je zopet ena zadeva kjer se dokazuje, da večina članstva dviguje roke samo zato, da bo čimprej konec OZ in dobijo tisto klobaso!

alojz1
29. March 2013, 17:58
Pri nas je omejitev 3 kosi na člana tako na čakanje uplenimo bol malo tudi ker nima gdo čakat, večino plana naredimo s pogoni. Plana je cca 200 kos :icon_wink:
Tole je pa izrazito protislovje. Če niso člani zainteresirani za čakanje, je omejitev nesmiselna.
Na daleč se vidi, da je bilo le par lovcev uspešnih na čakanju. Pa ste jim z omejitvijo ta način lova onemogočili.
Popravi me, če se motim.

cvi5k
29. March 2013, 17:59
Glede na to, da sem iz iste družine bom še jaz povedal svoje stališče kar se tiče tega.
Za ta sklep sem tudi jaz glasoval, pa ne iz fovšije, ampak ker sem preprosto mnenja, da je en prašičji kos dovolj na člana oziroma ga lahko kdo nekomu tudi "odstopi", kot je nekako podoben sistem pri srnjakih. Seveda v času brakad oziroma pogonov je zgodba druga...
Treba je razumet, da je pri nas do tega prišlo zaradi peščice ljudi, ki visijo noč in dan na preži in mislijo, da je narejena le za njih. Sigurno ima vsak to pravico, tukaj gre le za malo spoštovanja do ostalih solovcev in zavedanja, da nisi edini ti lovec, kar je se opravičujem izrazu, omejenim ljudem težko dopovedat in je treba zaradi njih sprejemat take sklepe, ki jih drugače najbrž nebi, kot se nebi bilo treba vpisovati v knjigo kam in kako greš na lov, preden vstopiš v revir, pa se je treba. Nadalje so isti osebki prodajali divjačino civilom, kar se mi zdi milorečeno nizkotno, seveda so taki sedaj in že takrat bili največji nasprotniki sprejetega sklepa. Vsa ta pravila sploh nebi potrebovali, če bi se vsi držali nenapisanih "pravil" oziroma nekih moralnih zakonov, ki na žalost ne veljajo za vse.
Nadalje kar se tiče izvajanja odstrela bi pa sam par podatkov posredoval, leta 2010 je bilo v načrtu 22 kosov, odstreljenih 21, leta 2011 v načrtu 25, odstreljenih 27 (s tem, da od tega je bilo samo na eni brakadi 9 kosov), 2012 v načrtu 24 kosov odstreljenih pa 11. Zanimivo je recimo leto 2008- v načrtu 9 kosov, 9 odstreljenih... itd... Torej hočem reči, da realizacija odstrela ni nujno ali samo povezana z omenjenim sklepom, čeprav si nekateri morda to želijo temu žal ni tako. Mimogrede, izraz 50% izpad uplenjene divjadi me zelo moti, ker deluje tako, kot da delamo odstrel zaradi financ ali kaj podobnega.
In ja Alojz, sem ljubitelj skupinskih lovov, pač vsak preferira svoj način lova, moj je s psom in drugimi lovci... Vem pa sledeče, da mogoče samo 10% od vseh odstreljenih prašičkov po tvoje pravično in nevemkako bolje NI uplenjenih z baterijo, če ne že s kakšnimi drugimi nedovoljenimi sredstvi, kaj je bolj pravično in pošteno je torej najbrž zelo relativna stvar in če mi kdo očita, da sem pretiran ljubitelj skupinskih lovov je ponavadi zadeva tudi obratna, torej je nekdo raje samotar:icon_lol:. Ravno taki so imeli tudi neke prebliske, da se ukinejo skupinski lovi med tednom na prašiče.
Kar se tiče škode lahko pa Zvitorepec pove koliko jo je bilo zadnja leta, zame je ubistvu zanemarljiva. So jo najbrž vrane več naredilebiggrin... Torej ne prehitevajte inšpektorjev in še nevem koga preden ne slišite cele strani kot ga Pranger poimenuje "bistroumnega" sklepa.

Zvitorepec
29. March 2013, 19:09
lepo si povedal, le da je pa moje mnenje, da smo dovolj pametni da se sprejme nekakšna pametnejša odločitev, na pa da sami sebe omejujemo tako pri številu odstrela divjih prašičev,kot po številu lovnih dni, saj pri nas se čakanje začne z 1.5 in se konča na začetku oktobra, ko se začnejo skupinski lovi, se pravi samo 5 mesecev. In to je vse zaradi nekaj (pre)zagretih članov.
Seveda ga ni čez skupinski ali skupni lov če je družba prava in vreme ugodno.

POLH
29. March 2013, 19:41
A čakanje imate tudi omejeno? Evo, vsak dan se naučim kaj novega. Bighand

šakal
29. March 2013, 20:21
Glede na to, da sem iz iste družine bom še jaz povedal svoje stališče kar se tiče tega.
Za ta sklep sem tudi jaz glasoval, pa ne iz fovšije, ampak ker sem preprosto mnenja, da je en prašičji kos dovolj na člana .....

Glede na napisano si predstavljam, da bote v prihodnosti sprejeli tak sklep še za mulasto srnjad in lisice. :whistle:
Seveda, če imate peščico članov, ki odvzame iz lovišča nekaj več kosov mulaste srnjadi, oziroma kakšnega strastnega lisičarja, ki upleni kakšno lisico več kot ostali.

stjrp
29. March 2013, 21:07
Očitno fovšija ne pozna meja:icon_confused:

cvi5k
29. March 2013, 21:21
Glede na napisano si predstavljam, da bote v prihodnosti sprejeli tak sklep še za mulasto srnjad in lisice. :whistle:
Seveda, če imate peščico članov, ki odvzame iz lovišča nekaj več kosov mulaste srnjadi, oziroma kakšnega strastnega lisičarja, ki upleni kakšno lisico več kot ostali.

Ne, žal nekateri ločimo lisico oziroma srnjad od divjih prašičev.

Lectograjski
29. March 2013, 22:01
Dodatno omejevanje pravic članom LD še nikoli ni prineslo nič dobrega. Lovske družine tako postanejo ujetnice na desetine omejevalnih sklepov, ki zagotovo postanejo razlog za uvedbo veliko disciplinskih postopkov, in počasi vodijo do nevzdržnih medsebojnih odnosov. In rezultat so na pol razpadajoče LD, ki zelo težko najdejo izhod iz začaranega kroga.
Če že moramo kaj omejevati, naj to velja le kratek čas, največ do naslednjega Občnega zbora, na katerem pa naj članstvo temeljito pretehta vse učinke, ki jih je taka odločitev prinesla.
Iz lastnih izkušenj vem, da velike koristi od takih ukrepov ni, prej nasprotno. Dovolj omejitev nam zapovedujejo naš zakon in naši interni akti.

šakal
29. March 2013, 22:03
Ne, žal nekateri ločimo lisico oziroma srnjad od divjih prašičev.

Ja kako že, lisice naj kar streljajo prašičev pa ne bojo!
Verjetno zato ne dosegate plana pri lisicah?

mprimoz
29. March 2013, 22:25
Za posrat:icon_mad:
Tudi sam imam raje skupinski lov s psi kot čakanje, pa mi na kraj pameti ne pride, da bi zato nekomu kakorkoli omejeval lov na čakanje.
Ravno tako si ne želim, da bi meni kdo omejeval lov s psom.
Ob branju takšnih pogruntavščin mi gredo kar kocine pokonc.:icon_evil:

cvi5k
29. March 2013, 22:59
Ja kako že, lisice naj kar streljajo prašičev pa ne bojo!
Verjetno zato ne dosegate plana pri lisicah?

Nikjer nimamo problema, ne pri lisicah ne pri prašičih, na podlagi enega leta ne moreš sodit odstrela...

cvi5k
29. March 2013, 23:46
Za posrat:icon_mad:
Tudi sam imam raje skupinski lov s psi kot čakanje, pa mi na kraj pameti ne pride, da bi zato nekomu kakorkoli omejeval lov na čakanje.
Ravno tako si ne želim, da bi meni kdo omejeval lov s psom.
Ob branju takšnih pogruntavščin mi gredo kar kocine pokonc.:icon_evil:

Aham... na voljo imamo mislim da 4 krmišča kjer se lahko izvaja odstrel prašičev, več nam jih najbrž inšpektor ne bo pustil, lovcev je več kot 70, sam si naredi računico, če je 5 ljudi "zasede" to dan in noč. Ne gre se za omejevanje, ampak eni si pač ne dajo dopovedat, da niso sami na svetu+ a ste mogoče vsi preslišal in se ni noben spotaknil v mojo pripombo o prodaji mesa civilom?biggrin

gozdni joža
30. March 2013, 01:07
Čisto enostavno to rešite. Uredite si še 66 krmišč na "črno",da bo imel vsak svoje pa bo!:yea1: Mogoče je pa ravno v tem "fora" da eni te isti dežurajo,ker kupijo prasca po 1.5 eur za kg. prodajo ga pa "civilom" za 3 eur za kg,to je pa že računica. Kirga še pa na črno poknejo pa je še boljš. :whistle:

jazbec
30. March 2013, 01:21
Ne vem kako imate vsa krmišča zasedena, pač greš malo prej pa ga ti zasedeš drugemu. Čist simpl

Lakotnik
30. March 2013, 02:54
Aham... na voljo imamo mislim da 4 krmišča kjer se lahko izvaja odstrel prašičev, več nam jih najbrž inšpektor ne bo pustil, lovcev je več kot 70, sam si naredi računico, če je 5 ljudi "zasede" to dan in noč. Ne gre se za omejevanje, ampak eni si pač ne dajo dopovedat, da niso sami na svetu+ a ste mogoče vsi preslišal in se ni noben spotaknil v mojo pripombo o prodaji mesa civilom?biggrin

Seveda gre za omejevanje in to za evidentno omejevanje s strani fovšljive druščine, ki ne podpirate lova na čakanje in dejstva, da so nekateri pri tej obliki lova uspešni. Gre za popolnoma enak ukrep, kot če bi tebi prepovedali skupne love, katerih se rad udeležuješ. Rezultat vašega veleumnega sklepa je 50% manjši odstrel, manjši prihodki od prodane divjačine ter poslabšani medsebojni odnosi v LD. Namesto tega butastega in nelogičnega sklepa bi sprejeli elegantnejši sklep in predlagali, da lahko vsak uplenitelj odkupi npr. le en kos divjačine, ostalo pa bi lahko odkupili ostali člani in bi se s tem izognili nelegalni preprodaji. Na ta način bi lahko vsi jagali dalje kot doslej in viseli 356 dni na prežah, če jim tako ustreza. Predvsem pa bi se pobudniki fovšljivih ukrepov morali zavedati, da je normativna prisila kontraproduktivna ter nase tudi prevzeti odgovornost in posledice za tovrstne nesmisle.

cvi5k
30. March 2013, 03:32
Seveda gre za omejevanje in to za evidentno omejevanje s strani fovšljive druščine, ki ne podpirate lova na čakanje in dejstva, da so nekateri pri tej obliki lova uspešni. Gre za popolnoma enak ukrep, kot če bi tebi prepovedali skupne love, katerih se rad udeležuješ. Rezultat vašega veleumnega sklepa je 50% manjši odstrel, manjši prihodki od prodane divjačine ter poslabšani medsebojni odnosi v LD. Namesto tega butastega in nelogičnega sklepa bi sprejeli elegantnejši sklep in predlagali, da lahko vsak uplenitelj odkupi npr. le en kos divjačine, ostalo pa bi lahko odkupili ostali člani in bi se s tem izognili nelegalni preprodaji. Na ta način bi lahko vsi jagali dalje kot doslej in viseli 356 dni na prežah, če jim tako ustreza. Predvsem pa bi se pobudniki fovšljivih ukrepov morali zavedati, da je normativna prisila kontraproduktivna ter nase tudi prevzeti odgovornost in posledice za tovrstne nesmisle.

No pa smo tam, ker se pač nekaterim ne da dopovedat nič, bom zaključil s temo, predvsem zaradi tega, ker si ne preberejo vsega napisanega in je treba vedno znova razlagat zadeve. Kje sem napisal, da ne podpiram lova na čakanje?!?!?!?!? A če podpiram lov na čakanje tak, da ga lahko izvajamo vsi in vsi prispevamo k odstrelu potemtakem ga ne podpiram ali kako?!?!?!? Tvoj predlog je tako ali tako smešen, ali lahko mogoče vse člane družine prisiliš, da odkupijo meso uplenitelja ali kaj? "Rezultat vašega veleumnega sklepa je 50% manjši odstrel, manjši prihodki od prodane divjačine ter poslabšani medsebojni odnosi v LD." Od kje ti ideja, da je samo to razlog za nižji odstrel prašičev v družini in to na podlagi enega samega leta, kar je naravnost absurdno, preveč faktorjev je v igri da lahko pri nas število varira 10+ ali- ... manjši prihodki od prodane divjačine- a tam pes taco moliBighand. Poslabšani odnosi v LD- nebi rekel, lahko pogledamo tudi evidence disciplinskih obravnav itd. kar se tiče ostalih takoimenovanih tovariških odnosov so pa kar isti kot prej, tako da noben tvoj argument nebo vzdržal. Rade volje 80% družine oziroma takratne skupščine prevzame posledice sklepa, ki ga je izvolila, prej kot ostalih 5 članov, ki so večini stalni gost disciplinske in moramo zaradi njih sprejemati take akte oziroma sklepe. Verjetno gre za zaroto.:icon_lol: Sicer pa je jutri teden občni zbor, bo na to temo še kaj govora.

cvi5k
30. March 2013, 03:36
Čisto enostavno to rešite. Uredite si še 66 krmišč na "črno",da bo imel vsak svoje pa bo!:yea1: Mogoče je pa ravno v tem "fora" da eni te isti dežurajo,ker kupijo prasca po 1.5 eur za kg. prodajo ga pa "civilom" za 3 eur za kg,to je pa že računica. Kirga še pa na črno poknejo pa je še boljš. :whistle:

:limona:Hehehehe... so tudi to probal, pa so jih tudi moral pospravit. Pri nas je cena ugodnjejša- samo 1€, tako da imajo več profita biggrin

mrki
30. March 2013, 06:30
Čie bi tisti ki jih tako omejevanje mot bili iznajdljivi bi uplenili en kos na čakanju ostale pa na zalazu.:whistle:

dolgin
30. March 2013, 10:33
A jagate samo na krmiščih? Nekateri ste res neverjetni s pogruntavščinami.

alojz1
30. March 2013, 12:01
a ste mogoče vsi preslišal in se ni noben spotaknil v mojo pripombo o prodaji mesa civilom?biggrin
Mislim, da lahko vsakdo kupi divjačino v LD. Za javno uporabo (gostilne) mora kupec pridobiti še ovalni žig veterinarja.
Preprodaja po članih LD zaradi zaslužka je pa prepovedana. In se sankcionira.

prej kot ostalih 5 članov, ki so večini stalni gost disciplinske in moramo zaradi njih sprejemati take akte oziroma sklepe.
Ne razumem, da stalne kršitelje ne morete drugače onemogočiti kot z sankcijo, ki prizadene vse člane. Ali se v obravnavi pokaže, da je prijava neutemeljena ?
Ali pa DK ne pozna stopnjevanja kazni in zastaralnih rokov za sankcijo.
(opomin, prepoved, izključitev. Mislim, da opomin velja 3 leta. Če se v tem času dokaže nova kršitev, se kazen stopnjuje.)

Zvitorepec
30. March 2013, 12:56
Največja težava naše družine je čuvajska služba ki praktično ne opravlja dela. Zato je bilo ogromno črnih krmišč,stolčkov na drevesih na vsakem koraku, veliko število nezabeleženih strelov kadarkoli ponoči, pa naj bo polna luna ali mrk.
Druga stvar pa je da nekateri člani UO skrbijo za lastne interese in vsak ki misli drugače bo slej ko prej naletel na mino. Če član zaloti kršitelja,pa ponavadi pride pri DK do oprostitva zaradi pomanjkanja dokazov in v besedi proti besedi potegne krajši konec, zato se je bolje obrniti stran.

Tako se sprejemajo sklepi ki omejujejo vse člane in osebno ne vem kam vse to pelje.
V bistvu me je zanimalo zgolj kako je v drugih družinah in ali so takšni sklepi skladni z zakonom. To je pa vse.
Hvala vsem

jagerboss
30. March 2013, 14:18
Če je res tako kot pišete, da LD lahko omejuje odstrel d. prašiča z internimi akti, kako pa potem izvajajo odločbo Zahodno visokokraškega LUO, kjer so jim odpravili vse omejitve (uporaba umetnih virov svetlobe, odstrel brez zgornje omejitve, odstrel divjadi 2+ tuvi v lovopustu...). A se vam ne zdi da tukaj nekaj ne klapa. Zavod za gozdove izda odločbo o izrednem psegu v populacijo neke vrste divjadi, vodstvo LD pa z internimi akti ohromi njeno izvajanje.

Sicer nisem pravnik ampak nekateri predpisi LD kot so omejitve odstrela ozimcev in lanščkov, prepoved nočnega lova na d. prašiča, 100% višja cena za tretji kos divjadi, celoletna prepoved individualnega lova na merjasca ker se bo lovil na skupnih lovih (čeprav na koncu leta ni bil realiziran) meni ne delujejo popolnoma usklajeno z zakonodajo. Nekatere LD se izgovarjajo da imajo konc leta izpolnjen pan. Kako je izpolnjen če zgornja meja pri d. prašiču sploh ni določena?
Rad bi povedal da sem vsak dan v lovišču pa tudi enega samega skupnega lova v 20 letih nisem izpustil, zato ne me sedaj obtožit po zgornjih postih temveč mi prosim argumentirano pomožnosti brez žalitev odgovorite na moja vprašanja.

Lp.

kurare
30. March 2013, 14:40
Mene pa zanima naslednje:

-Velikokrat smo imeli na temu forumu priliko brati kako je temeljno poslanstvo slovenskega lovstva uravnavanje populacij divjadi in mnogi pišejo, da jim je težko ko morajo upleniti - ubiti divjo žival...

Čemu torej omejevanje v stilu, "da mora vsak priti na vrsto za šus na prašiča"?

-Je torej morda le "luštno" upleniti divjad ali kako?:whistle:

Janez

pranger
30. March 2013, 15:31
Mene pa zanima naslednje:

-Velikokrat smo imeli na temu forumu priliko brati kako je temeljno poslanstvo slovenskega lovstva uravnavanje populacij divjadi in mnogi pišejo, da jim je težko ko morajo upleniti - ubiti divjo žival...

Čemu torej omejevanje v stilu, "da mora vsak priti na vrsto za šus na prašiča"?

-Je torej morda le "luštno" upleniti divjad ali kako?:whistle:

Janez

Upam, da sem prav razumel, da imajo v tej LD štiri (uradna) privabljalna krmišča in da jih zalagajo vsi lovci. Krmilo (koruzo) povsej verjetnosti nabavi LD. Če je tako velik interes za čakanje, zakaj v LD ne sprejmejo sklepa, da bodo čakanje in tudi zalaganje krmišča izvajali po nekem seznamu, ki ga bo izdelal gospodar, ali starešina, ali nekdo drug določen za to v LD. :whistle:
Če ni le tako, kot je v naši LD, da bi vsi čakali, nihče pa nebi zalagal krmišča.:limona: Ko prašiči pridejo na krmišče, pa naj bi bil tisti, ki je več mesecev redno zlagal krmišče, solidaren z ostalimi lovci, da ostali gredo čakati. :hooray:

šakal
30. March 2013, 15:35
Nikjer nimamo problema, ne pri lisicah ne pri prašičih, na podlagi enega leta ne moreš sodit odstrela...

No cvi5k, kot je meni znano je tale tvoja navedba neresnična, saj je iz spodnjih številk razvidno marsikaj , tudi glede tvojih ne problemov!
Če se ne motim je plan in realizacija v vaši LD za nekaj let nazaj sledeč:

Lisica

Leto -- Plan -- realizacija

2012 -- 20 -- 6
2011 -- 25 -- 3
2010 -- 20 -- 6
2009 -- 30 -- 6
"2008 -- 40 --
2007 -- 20 -- 7
2006 -- 30 -- 11

divji prašič

Leto-- Plan -- realizacija

2012 -- 24 -- 11
2011 -- 25 -- 27
2010 -- 22 -- 21
2009 -- 8 -- 25
2008 -- 9 -- 9
2007 -- 8 -- 5
2006 -- 8 -- 6
Pri lisicah je razvidno, da nimate kakšnega strastnega lisičarja niti kakšnega interesa za lov na lisico in s tem posledično tudi nimate problemov glede lisic.
Pri divjem prašiču pa je zgodba popolnoma drugačna, saj ste bili vsa leta do leta 2012, ko ste sprejeli "veleumni sklep" praktično 100%! V letu 2012 je odstrel padel kar za 54%, kar dokazuje, da je to rezultat sprejetega sklepa no bolje rečeno fovšije!

Kasr se tiče odkupa mesa divjih prašičev pa nebi zgubljal besed saj je to bistveni razlog sprejetja sklepa.

Zvitorepec
30. March 2013, 15:58
Šakal: letos smo presegli plan lisic, saj sem jih sam uplenil 22, le da se Gospodarju ni dalo pisat v knjigo vseh lisic in potem tudi v Lisjaka nisem vnašal.
Res pa je da sem dobil pod nos s strani čuvaja, da sem sumljiv in da nekaj veliko lisice jagam,ker sem bil kakšen mesec res vsak dan v lovišču,saj je bilo lisic res veliko povsod.

alojz1
30. March 2013, 16:10
Več ko pišete bolj se vidi podoba LD.
Mislim, da še marsikaj ne štima /nevpisovanje plena, domneve lovskih čuvajev, za katere pravite, da sploh nič ne delajo./ itd.
Bolje, da zaključimo.

rikec
30. March 2013, 16:18
Fantje, favšije se izogibajte kolikor se le da... Favšija (zavist) je problem v skoraj vseh LD v Sloveniji.
Bolje bi bilo, da bi za preže kjer so krmišča naredili seznam, na katerega se lovci prijavljajo za čakanje, ali pa , recimo, da date "omejitev" odstrela na posameznega lovca recimo 1 prašiča na teden ali dva tedna. Ko bo uplenil enega, potem dva tedna recimo ne sme in vmes je dovolj časa za čakanje za druge lovce... to navajam samo kot primer...
Tako kot je napisal Lectograjski... več čudnih sklepov in pravil, več problemov in več motivov za prepir in še večje probleme, ki se končajo tudi na sodiščih!
Cvi5k! Moram reči, da ti podpreš takle sklep te je lahko pa res sram, sem mislil, da si malo bolj preudaren in ne toliko favšljiv človek...
Odkup mesa oz. prodaja mesa civilom ni nič napačna! Zakaj bi bila? Denar dobi LD preko civilov ali pa kakšnega podjetja, ki se ukvarja z odkupom divjačine... a ni to vseeno???
Dejte fantje, pogovorite se , naredite neke sezname čakanja, vendar ne omejujete lovce, ki so pripravljeni delat odstrel za LD s takimi neumnostmi...

mugo
30. March 2013, 17:01
Ajej jej, pa to ste pravi umetniki v tej LD. Nevpisovanje odstreljene divjadi v evidenčno knjigo se drugače imenuje potvarjenje javne evidence in je ne le prekršek po ZDLov, ampak kaznivo dejanje.....
Očitno je glavna motivacija delovanje regulative v tej LD fovšija.
Zdi se vam nedopustno, da je nekaj lovcev zagnanih, da skoraj vsak dan lovijo. Pa hudiča, lovci smo lovci, lovci lovimo, komur se pa ne da, in ima 100 razlogov zakaj ne gre, naj vsaj pusti druge, da lovijo. Tistih 20 prašičev letnega plana kaže na to, da prašičev nimate navem kako veliko, in v takih razmerah je lov na čakanje veliko bolj uspešen, kot pogoni. Na pogon je seveda lahko priti, drugi ti trajbajo, ti pa pokaš. Čakati in dočakati ter upleniti prašiča v razmerah, ko jih ni veliko, pa je nekoliko težje. Moraš poznati navade prašičev in še precej drugih stvari, da si uspešen, predvsem pa vložiti kar nekaj časa v to. To ponavadi uspeva menjšemu številu članov, drugi poskusijo sem in tja in so večinoma neuspešni. Potem pa udari na plan fovšija ki se odraža v tisoč obtožbah.
To ne pišem na pamet, v naši LD imamo podobno števičnost prašičev, podobno nas je samo par uspešnih, podobno so bili poskusi omejitev. Bili sta dve leti, ko so omejitve dejansko sprejeli, čez 2 leti smo streljali 60 prašičev, škodo so ekskalirale, omejitev od takrat ni več.
Vedno imaš na občnem zboru širno množico, ki si želijo upleniti prašiča in so z lahkoto za omejavanje drugih, če jim obljubiš, da bodo tako sami imeli boljše šanse. Pri nas smo se šli ureditev krmljenja, pa smo vprašali na OZ, koliko je interesentov za lov na krmiščih in 50 ljudi je na OZ takoj izrazilo interes. Pa smo se porazdelili po krmiščih, da bi vsi imeli možnost, na posameznem krmišču pa se potem tja razporejeni sami dogovarjajo glede vrstnega reda in ostalega. No rezultat je isti, prašiče uplenimo večinoma isti, le tisti s silno željo in nič časa so pomirjeni. Ker imajo možnost.

šakal
30. March 2013, 17:25
Šakal: letos smo presegli plan lisic, saj sem jih sam uplenil 22 ....

Zvitorepec, oprosti ampak po uradni evidenci v Lisjaku jih nisi in tudi LD ni dosegla plana pri lisicah kaj šele, da bi ga presegla!

Oh ja Cvi5k, sedaj se vidi, da te motijo samo tisti, ki na leto uplenijo dva tri ali več prašičev! Vodstvo, ki s svojim neodgovornim vodenjem LD zavestno kršijo zakon in interne akte LD pa podpiraš.

Mi je kar malo čudno, da vas še ni obiskal inšpektor.
Cvi5k pa ne, da ga mi prehitevamo ampak očitno je, da on zamuja!

cvi5k
30. March 2013, 19:39
Fantje, favšije se izogibajte kolikor se le da... Favšija (zavist) je problem v skoraj vseh LD v Sloveniji.
Bolje bi bilo, da bi za preže kjer so krmišča naredili seznam, na katerega se lovci prijavljajo za čakanje, ali pa , recimo, da date "omejitev" odstrela na posameznega lovca recimo 1 prašiča na teden ali dva tedna. Ko bo uplenil enega, potem dva tedna recimo ne sme in vmes je dovolj časa za čakanje za druge lovce... to navajam samo kot primer...
Tako kot je napisal Lectograjski... več čudnih sklepov in pravil, več problemov in več motivov za prepir in še večje probleme, ki se končajo tudi na sodiščih!
Cvi5k! Moram reči, da ti podpreš takle sklep te je lahko pa res sram, sem mislil, da si malo bolj preudaren in ne toliko favšljiv človek...
Odkup mesa oz. prodaja mesa civilom ni nič napačna! Zakaj bi bila? Denar dobi LD preko civilov ali pa kakšnega podjetja, ki se ukvarja z odkupom divjačine... a ni to vseeno???
Dejte fantje, pogovorite se , naredite neke sezname čakanja, vendar ne omejujete lovce, ki so pripravljeni delat odstrel za LD s takimi neumnostmi...

Rikec nisem fovšljiv človek, kar se tiče prašičev mi je Diana kar naklonjena in se ne sekiram za druge kar se tiče teh zadev. Mislim, da nisi dojel prodaje mesa civilom- naši lovci (uplenitelji) so divjačino kupili in ga prodajali civilom naprej- po taki poti je to šlo... Sem pa takoj za da se uvede potemtakem sistem, da kdor hoče odkupi...
In ne ni me sram. Še naprej podpiram ta sklep, kdor kdo ne da boljše rešitve, ker je zaenkrat samo to možna rešitev...

kurare
30. March 2013, 19:50
Jaz sem pa mislil, da so civili vsi tisti ki ne živijo na Hudejah in Žabjeku (pa še kakšen kraj bi se našel). Lovci niso "civili":lol1:?

jan L.
30. March 2013, 19:53
Tole je pa izrazito protislovje. Če niso člani zainteresirani za čakanje, je omejitev nesmiselna.
Na daleč se vidi, da je bilo le par lovcev uspešnih na čakanju. Pa ste jim z omejitvijo ta način lova onemogočili.
Popravi me, če se motim.

Zadeva je taka kot si že sam ugotovil.
Jaz na čakanje uplenim 3 kose bi pa verjetno še kakšnega več...
Omejtev pa je bila sprejeta še preden sem bil član LD, :icon_wink:
so pa škode po prašičih pri nas kar velike.

cvi5k
30. March 2013, 19:53
Zvitorepec, oprosti ampak po uradni evidenci v Lisjaku jih nisi in tudi LD ni dosegla plana pri lisicah kaj šele, da bi ga presegla!

Oh ja Cvi5k, sedaj se vidi, da te motijo samo tisti, ki na leto uplenijo dva tri ali več prašičev! Vodstvo, ki s svojim neodgovornim vodenjem LD zavestno kršijo zakon in interne akte LD pa podpiraš.

Mi je kar malo čudno, da vas še ni obiskal inšpektor.
Cvi5k pa ne, da ga mi prehitevamo ampak očitno je, da on zamuja!

Je že bil pri nas, parkrat, očitno ga bi eni spet radi priklicali, ne zagovarjam nobenega, sem pa eden izmed redkih, ki ga ni strah povedat kakšne so razmere v naši družini in zaenkrat za določene bumbarje pač ne vidim druge rešitve kot da ta sklep ostane, hočeš nočeš, jbg... Očitno so nekateri res nedoumljivi, bom še enkrat napisal: Zaradi mene se lahko število prašičev na lovca tudi poveča, ni pa prav in tudi moralno, da če imamo 4,5 krmišč in da so ta stalno zasedena od enih in istih ljudi. pika.
In torej kakšne interne akte vodstvo krši? Šakal, oprosti, ampak že po pisanju se ti vidi, da si požrl lovsko pamet sveta.

cvi5k
30. March 2013, 19:59
Mislim, da lahko vsakdo kupi divjačino v LD. Za javno uporabo (gostilne) mora kupec pridobiti še ovalni žig veterinarja.
Preprodaja po članih LD zaradi zaslužka je pa prepovedana. In se sankcionira.

Ne razumem, da stalne kršitelje ne morete drugače onemogočiti kot z sankcijo, ki prizadene vse člane. Ali se v obravnavi pokaže, da je prijava neutemeljena ?
Ali pa DK ne pozna stopnjevanja kazni in zastaralnih rokov za sankcijo.
(opomin, prepoved, izključitev. Mislim, da opomin velja 3 leta. Če se v tem času dokaže nova kršitev, se kazen stopnjuje.)

No, hotu sem poudarit zaradi koga nastajajo taki sklepi ter kakšno ozadje je tukaj. Dobijo kazni- 1 leto prepovedi ipd, pa nič ne zaleže... Kar se tiče pa preprodaje je pa tako ja, da je take stvari težko dokazat, noben od civiliv se pa tudi noče potem izpostavljat še naprej.

cvi5k
30. March 2013, 20:01
Mene pa zanima naslednje:

-Velikokrat smo imeli na temu forumu priliko brati kako je temeljno poslanstvo slovenskega lovstva uravnavanje populacij divjadi in mnogi pišejo, da jim je težko ko morajo upleniti - ubiti divjo žival...

Čemu torej omejevanje v stilu, "da mora vsak priti na vrsto za šus na prašiča"?

-Je torej morda le "luštno" upleniti divjad ali kako?:whistle:

Janez

Heheheheheh...ejjjjjj... če to priznaš imaš lahko probleme:icon_lol:!

denč
30. March 2013, 20:07
Je že bil pri nas, parkrat, očitno ga bi eni spet radi priklicali, ne zagovarjam nobenega, sem pa eden izmed redkih, ki ga ni strah povedat kakšne so razmere v naši družini in zaenkrat za določene bumbarje pač ne vidim druge rešitve kot da ta sklep ostane, hočeš nočeš, jbg... Očitno so nekateri res nedoumljivi, bom še enkrat napisal: Zaradi mene se lahko število prašičev na lovca tudi poveča, ni pa prav in tudi moralno, da če imamo 4,5 krmišč in da so ta stalno zasedena od enih in istih ljudi. pika.
In torej kakšne interne akte vodstvo krši? Šakal, oprosti, ampak že po pisanju se ti vidi, da si požrl lovsko pamet sveta.


Enostavno. Prideš prej in sam zasedeš prežo pred tistim ki " skos" tam lovi.

cvi5k
30. March 2013, 20:11
Upam, da sem prav razumel, da imajo v tej LD štiri (uradna) privabljalna krmišča in da jih zalagajo vsi lovci. Krmilo (koruzo) povsej verjetnosti nabavi LD. Če je tako velik interes za čakanje, zakaj v LD ne sprejmejo sklepa, da bodo čakanje in tudi zalaganje krmišča izvajali po nekem seznamu, ki ga bo izdelal gospodar, ali starešina, ali nekdo drug določen za to v LD. :whistle:
Če ni le tako, kot je v naši LD, da bi vsi čakali, nihče pa nebi zalagal krmišča.:limona: Ko prašiči pridejo na krmišče, pa naj bi bil tisti, ki je več mesecev redno zlagal krmišče, solidaren z ostalimi lovci, da ostali gredo čakati. :hooray:

Dobro si me spomnil... Zalagajo ja, recimo primer, ko celo dopoldne grabim jabolka, zapeljem na krmišče (začuda prazno) celo avtomobilsko prikolico (vem da ni prav, ampak naj si privoščijo) in potem hočem eno noč čakat in glej ga zlomka, po tem, ko sem zapeljal sadje so bili cel teden in že tisti večer v našo lovno knjigo vpisani 3je člani standardne zasedbe. Seveda se obrnem in grem v dolino na pivo, ker tako pač je in ne može nam niko ništa. Take in podobne stvari so me toliko ujezile, da sem praktično popolnoma prenehal s čakanjem. Nimam nič proti, ampak a je tako težko vzet telefon in enostavno poklicat ter se dogovorit kdo in kdaj se bo jagal. Med tednom sem tako v Lj, mi je gladko vseeno, za vikend pa ko bi človek še malo posedel... Eh, tako kot sem se odločil, pač ne grem več "gor" ker enostavno namesto da bi se sprostil postanem nervozenbiggrin.

alojz1
30. March 2013, 20:13
Enostavno. Prideš prej in sam zasedeš prežo pred tistim ki " skos" tam lovi.
Če pa veš, da bo "skos" tam pa lahko zaviješ tudi k njemu domov.biggrin Verjetno te bo vesela.

denč
30. March 2013, 20:18
Če pa veš, da bo "skos" tam pa lahko zaviješ tudi k njemu domov.biggrin Verjetno te bo vesela.

Alojz bravo. Enostaven ukrep, ki bi spremenil situacijo. Ne pa da spreminjajo pravilnike oz. olepšavajo fovšijo.

mugo
30. March 2013, 20:19
Očitno niste sposobni določit pravil oz nekega vrstnega reda čakanja na krmiščih.
Očitno niste sposobni urediti prodaje divjačine. Vsak lahko kupi zase. Če naprej prodaja, pa imaš za to ustrezne organe, ki to morajo nadzirat. Ni pa to stvar LD. Lahko pa uvedte progresivno spreminjanje cene mesa s številom odkupljenih kosov, če ga sam odkupiš.

alojz1
30. March 2013, 20:22
Ejga Mugo. Kmalu boš zravn pasu. biggrin
Progresivne cene ja. Drugje pa pol prašiča zastonj, samo da ga ustreli.
Joj, joj kaj bomo še pogruntali. Tole vreme ni nič dobrega.

cvi5k
30. March 2013, 20:23
Očitno niste sposobni določit pravil oz nekega vrstnega reda čakanja na krmiščih.
Očitno niste sposobni urediti prodaje divjačine. Vsak lahko kupi zase. Če naprej prodaja, pa imaš za to ustrezne organe, ki to morajo nadzirat. Ni pa to stvar LD. Lahko pa uvedte progresivno spreminjanje cene mesa s številom odkupljenih kosov, če ga sam odkupiš.

Ne pretiravajmo...:icon_lol:

hunterxxxl
30. March 2013, 20:25
Lahko bi sprejeli sklep, da se najavljate vodjem revirja ali gospodarju, kdo bo zasedel nek štant. Tako bi lahko sedel na štantu tisti, ki se je prvi najavil in bi sigurno vsak prišel na vrsto.
Posledično se tudi ne bi motili na štantih, ker točno veš kateri je zaseden.
Mislim, da je to najpreprostejša rešitev in ne bi bilo potrebe po kakršnem koli omejevanju.
Tak način imamo pri nas in se super obnese! Vsaj mirne duše greš tja kamor si se najavil, brez bojazni in skrbi, da bi koga motil ali pa drug tebe.

alojz1
30. March 2013, 20:32
Ko se je še petelin lovil so pri nas nekateri zasedli štante že zvečer. Stalni prepiri. Pa sem naredil seznam po tri lovce na dan. Ne boste verjeli. Nihče več ni jagal petelina.

rikec
30. March 2013, 20:39
Cvi5k, a si ti sploh prebral moj predlog, kako bi rešili problem z čakanjem na prašiče? Dej si še enkrat preberi, pa potem povej kaj si misliš in ne reci, da to ni rešitev... vsem se da priložnost za čakanje le uskladiti se je treba glede dneva, se vpisani (rezervirati, al kako že...) in bo za vse dovolj prostora za čakanje, vsak pa lahko (recimo) upleni le 1 prašiča na 14 dni (2 tedna). Tako nobenega pretirano ne omejuješ in vsi imajo možnost za čakanje. To po tvojem mišljenju ni rešitev?

mugo
30. March 2013, 20:48
Ejga Mugo. Kmalu boš zravn pasu. biggrin
Progresivne cene ja. Drugje pa pol prašiča zastonj, samo da ga ustreli.
Joj, joj kaj bomo še pogruntali. Tole vreme ni nič dobrega.

Ja no glej, sam sem prvi proti višanju cen za uplenitelje, sam odkupim in porabim praktično vse, kar užitnega ustrelim. Ampak če mu je glavni argument za omejevanje jage, da naj bi uspešni prašičarji z mesom služili....

Cvi5k, kdo pretirava, razen tebe z trhlimi izgovori za stvar, ki se ji reče fovšija.
Sicer ni nujno, da je ta na tvojem zeljniku zrastla. Večkrat videno fovšija preraste v vsesplošno gonjo proti posamezniku ali skupini, v takem primeru argumetacija, ki temelji na fovšiji, "ponarodi" med večino in dobi kakšen Robin-Hoodovski prizvok.

cvi5k
30. March 2013, 20:52
Ja no glej, sam sem prvi proti višanju cen za uplenitelje, sam odkupim in porabim praktično vse, kar užitnega ustrelim. Ampak če mu je glavni argument za omejevanje jage, da naj bi uspešni prašičarji z mesom služili....

Cvi5k, kdo pretirava, razen tebe z trhlimi izgovori za stvar, ki se ji reče fovšija.
Sicer ni nujno, da je ta na tvojem zeljniku zrastla. Večkrat videno fovšija preraste v vsesplošno gonjo proti posamezniku ali skupini, v takem primeru argumetacija, ki temelji na fovšiji, "ponarodi" med večino in dobi kakšen Robin-Hoodovski prizvok.

Sem obupal nad tabo... tako fovšn sm in to tko bolno fovšn...:icon_lol:

šakal
30. March 2013, 20:55
In torej kakšne interne akte vodstvo krši? Šakal, oprosti, ampak že po pisanju se ti vidi, da si požrl lovsko pamet sveta.


Najprej si preber akte LD pol zakon ZDLov in verjamem, da ti bo potem malo bolj jasno zakaj se gre!
No, po čem sklepaš, da sem popapal vso lovsko pamet sveta?
Raje še enkrat preberi vse objave v tej temi in boš videl, da samo ti podpiraš tak sklep, vsi ostali vključno s tvojim so lovcem pa smo izrazili svoje negativno mnenje.
Ker tako opevaš, da imate ziroma misliš, da imate samo štiri krmišča se najprej pozanimaj koliko jih imate, kaj veš mogoče je pa peti ali šesti frej :icon_lol:!
No pri nas nimamo niti enega in kljub temu uplenimo tolko prašičev kot vi. Članov nas je pa sigurno več kot vas! Tako, da si boš moral drugi izgovor najti.

mugo
30. March 2013, 20:58
Sem obupal nad tabo... tako fovšn sm in to tko bolno fovšn...:icon_lol:

Verjamem, da nimaš nič, kar bi izviralo iz zdrave pameti povezane z veljavnimi predpisi, za povedat kot argument za bistroumne omejitve, ki jih zagovarjaš.

mugo
30. March 2013, 21:06
Še nekaj bom napisal. Jokanje, da so vsa krmišča oz preže ob nih zasedene in tako drugi ne morete ustreliti prašiča, je tudi neumestno. Ni treba čakat ravno na krmišču, da boš dobil prašiča. Obstajajo variante čakanja na prehodih, ob koruzah, ob travnikih - ko rijejo, pirš....
Jaz sem od mojih zadnjih 5 uplenjenih prašičev na solo lovu uplenl le enega na krmišču. Je pa na krmišču najlažje oziroma ni treba kaj dosti znanja o prašičih in izkušenj.

cvi5k
30. March 2013, 21:16
Najprej si preber akte LD pol zakon ZDLov in verjamem, da ti bo potem malo bolj jasno zakaj se gre!
No, po čem sklepaš, da sem popapal vso lovsko pamet sveta?
Raje še enkrat preberi vse objave v tej temi in boš videl, da samo ti podpiraš tak sklep, vsi ostali vključno s tvojim so lovcem pa smo izrazili svoje negativno mnenje.
Ker tako opevaš, da imate ziroma misliš, da imate samo štiri krmišča se najprej pozanimaj koliko jih imate, kaj veš mogoče je pa peti ali šesti frej :icon_lol:!
No pri nas nimamo niti enega in kljub temu uplenimo tolko prašičev kot vi. Članov nas je pa sigurno več kot vas! Tako, da si boš moral drugi izgovor najti.

Pa saj sprašujem od kje poznaš akte naše LD? Zakona me ni treba učit. Se ne obremenjujem s tem kdo podpira to in kdo ne, na žalost se veliko ljudi strinja z mano pa se niti ne upa napisat svojega mnenja, ker se bojijo izpostavljat. Ljudje obsojajo sklep, ker ne poznajo okoliščin oznajo razmer, vidijo samo 1 prašiča na lovca in to je to. Čudno da ostale 70% družine oziroma več podpira to zadevo, ko pa je tako jasno, da me je sama fovšarija, ker podpiram ta sklep.
Kar se tiče pameti sveta sem hotel izpostavit zgolj tvoje pokroviteljsko pisanje.

cvi5k
30. March 2013, 21:23
Verjamem, da nimaš nič, kar bi izviralo iz zdrave pameti povezane z veljavnimi predpisi, za povedat kot argument za bistroumne omejitve, ki jih zagovarjaš.

Mugo, bom zaključil malo lepše kot ti in se ne bom več spuščal v debato, pač ne poznaš razmer v lovišču in družini, zakaj je do bistroumnih sklepov prišlo itd... in zato ti ne zamerim. Se pa javim v petek po posvetu in v nedeljo po občnem zboru in javim kaj je novega.

cvi5k
30. March 2013, 21:31
Cvi5k, a si ti sploh prebral moj predlog, kako bi rešili problem z čakanjem na prašiče? Dej si še enkrat preberi, pa potem povej kaj si misliš in ne reci, da to ni rešitev... vsem se da priložnost za čakanje le uskladiti se je treba glede dneva, se vpisani (rezervirati, al kako že...) in bo za vse dovolj prostora za čakanje, vsak pa lahko (recimo) upleni le 1 prašiča na 14 dni (2 tedna). Tako nobenega pretirano ne omejuješ in vsi imajo možnost za čakanje. To po tvojem mišljenju ni rešitev?

A se ti ne zdi to neka podobna zadeva... omejevanje je omejevanje, lahko samo malo bolj omiliš zadevo? Absolutno je neka rešitev v tej smeri, čeprav mene tudi sedaj nič ne moti.

cvi5k
30. March 2013, 21:39
Lahko bi sprejeli sklep, da se najavljate vodjem revirja ali gospodarju, kdo bo zasedel nek štant. Tako bi lahko sedel na štantu tisti, ki se je prvi najavil in bi sigurno vsak prišel na vrsto.
Posledično se tudi ne bi motili na štantih, ker točno veš kateri je zaseden.
Mislim, da je to najpreprostejša rešitev in ne bi bilo potrebe po kakršnem koli omejevanju.
Tak način imamo pri nas in se super obnese! Vsaj mirne duše greš tja kamor si se najavil, brez bojazni in skrbi, da bi koga motil ali pa drug tebe.

Ja, imamo za vsak revir posebej knjigo, kamor se napiše kraj in način izvajanja lova, to je bila pred par leti inšpektorjeva odločitev, na začetku je bilo malo joka, pa se mi zdi, da so se nekako vsi kar počasi privadili na to... Na žalost je problem prašičev širši.... Pač povem pa po pravici, da sem izgubil veselje do čakanja zaradi parih ljudi v LD, ki pač nimajo mere oziroma moralne, verjetno tudi kakšne druge, inteligence. Upam, da me ti toliko "poznaš", da lahko presodiš, da fovšarija pri tem nima nič. Ti pa ob prvi priložnosti povem dolgo zgodbo o tembiggrin.

šakal
30. March 2013, 22:01
Pa saj sprašujem od kje poznaš akte naše LD? Zakona me ni treba učit.

Šele sedaj sprašuješ od kje poznam akte vaše LD, prej si spraševal kakšne interne akte krši vaše vodstvo! Kdo je pa sploh rekel, da jih poznam?
Zakona te tudi ne bom učil se ga boš moral sam oziroma ti svetujem, da si ga raje samo preberi :icon_lol:, ojoj spet ta moja popapcana pamet.:icon_lol:
Lahko ti samo povem, da če LD krši zakon ZDLov potem sigurno krši tudi svoje akte. Prvo kršenje boš verjetno našel v prvih odstavkih pravil vaše LD.
Pa pustiva sedaj to, ker nima smisla o tem diskutirat še naprej.
Te lahko vprašam koliko imate teh članov, ki nonstop sedijo na prežah in koliko od teh je v letu po sprejetju sklepa uplenilo prašiča?

rikec
30. March 2013, 22:02
A se ti ne zdi to neka podobna zadeva... omejevanje je omejevanje, lahko samo malo bolj omiliš zadevo? Absolutno je neka rešitev v tej smeri, čeprav mene tudi sedaj nič ne moti.

Sedaj se mi zdi, da malo nazaj vlečeš svoje mnenje...
Ja, moj predlog je podoben... Jaz nisem za nobeno omejevanje, ampak glede na to, da vseh ne moreš "zadovoljit" na enak način je varianta takšna, da je potrebno sprejet nek kompromis. In to takšen, da bodo vsi lahko jagali pa nobeden ne bo pretirano omejen oz. oviran.
Ne moreš reči, da tebe sedanji vaš predlog nič ne moti. Če te nebi motilo, nebi glasoval ZA tak predlog, oz. za omejevanje.
Še enkrat bom poudaril... čim manj omejevanj, že dovolj je omejitev in raznih predpisov, itd., od inštitucij, katere pač moramo poslušat in potem se potrebuje še dodatne omejitve v LD? Pri nas je isto... nekateri so zadrogirani s tem in prav uživajo, da sprejemajo omejitve za druge, sami pa nič ne naredijo, da bi prispevali k izvajanju odstrela oz. plana.

pranger
31. March 2013, 11:25
No cvi5k, kot je meni znano je tale tvoja navedba neresnična, saj je iz spodnjih številk razvidno marsikaj , tudi glede tvojih ne problemov!
Če se ne motim je plan in realizacija v vaši LD za nekaj let nazaj sledeč:

Lisica

Leto -- Plan -- realizacija

2012 -- 20 -- 6
2011 -- 25 -- 3
2010 -- 20 -- 6
2009 -- 30 -- 6
"2008 -- 40 --
2007 -- 20 -- 7
2006 -- 30 -- 11

divji prašič

Leto-- Plan -- realizacija

2012 -- 24 -- 11
2011 -- 25 -- 27
2010 -- 22 -- 21
2009 -- 8 -- 25
2008 -- 9 -- 9
2007 -- 8 -- 5
2006 -- 8 -- 6
Pri lisicah je razvidno, da nimate kakšnega strastnega lisičarja niti kakšnega interesa za lov na lisico in s tem posledično tudi nimate problemov glede lisic.
Pri divjem prašiču pa je zgodba popolnoma drugačna, saj ste bili vsa leta do leta 2012, ko ste sprejeli "veleumni sklep" praktično 100%! V letu 2012 je odstrel padel kar za 54%, kar dokazuje, da je to rezultat sprejetega sklepa no bolje rečeno fovšije!

Kasr se tiče odkupa mesa divjih prašičev pa nebi zgubljal besed saj je to bistveni razlog sprejetja sklepa.

Nerealizacija načrta odstrela lovišča je lahko velik problem. Če leti načrt lovišča pri odvzemu ni realiziran, lahko inšpektor ukrepa. Če bi lovski inšp. prišel v LD in prebral takšen sklep, pogledal realizacijo pri divjih prašičih za leto 2012, sem prepričan, da bi "se zamislil", ker se je število odvzetih prašičev skora jvsako leto večalo, v času "veljavnosti" sklepa, pa je odvzem nižji za okoli 54%. Če imate evidentirano še večje število škod po prašičih v preteklem letu, seveda če škode korektno evidentirate (ne tako kot odvzem divjadi), je sklep nedvomno dal rezultate.

Divjačina je prihodek lovske družine - je njena last, ne glede kdo je odstrelil divjad. Sam vidim problem "preprodaja" divjačine takrat, ko si nekateri lovci želijo odkupiti divjačino, sami niso odstrelili in nimajo možnosti odkupiti divjačino v družini, ker "preprodajalci" kupijo vse divjačino. Če je takšna situacija, se se lahko odkup omejiti s sklepom, da lahko lovec odkupi samo en kos določene vrste divjačine, ne glede na to, ali je divjad odstrelil ali ne. Ker pa smo lovci čudni ljudje in nekateri odkupijo samo divjačino, ki so jo sami odstrelili, potem pa nastane zopet problem.:yea1:
To da nekdo v svojem imenu odkupi divjačino za prijatelja in da v LD ni bilo interesenta za to divjačino, pa ne bi smel biti problem.

jobizer
31. March 2013, 14:35
Vnaši ld pa je na skupščini en član dobil pohvalo ,ker je lani uplenil 11 prašičev, Vsi smo mu zaploskali in ni blo nobene fovšije. Sprejet je bil tudi sklep ,da polovica uplenjenega prašiča pripada upleniitelju.Bighand

Deerhunter
31. March 2013, 15:56
Menim, da večina, kateri ste odgovarjali v tej temi, ste verjetno pod vplivom svojih visokih planov odstrela, posledično težavnega odstrela ter tudi visokih škod po divjem prašiču, zaradi česar ste primorani v čim večji odstrel praktično z vsemi legalnimi sredstvi in načini. Zaradi vsega tega tudi zagovarjate visok odstrel brez omejitev.
V omenjenem primeru pa ne poznate niti staleža divjega prašiča, niti plana odstrela, niti poteka izvajanja samega lova in odstrela, niti škod po divjem prašiču, (ki jih med drugim skorajda ni, kot je napisal že pred mano Cvi5k, naredijo še vrane bistveno več škode kot pa d. prašiči).
Problem tukaj ni v preveliki številčnosti d. prašičev ali v visokih škodah, pač pa v tem, da so prašiči le prehodna divjad, katera se v lovišču pojavlja le občasno. Zato je bil v preteklih letih tudi nizek plan, ki pa se je iz leta v leto povečeval zaradi parih zelo zagretih lovcev, ki so na krmiščih odstrelili veliko prašičev na čakanju. Situacija je na koncu pripeljala tako daleč, da v celih zimskih sezonah skupnih lovov včasih nismo imeli v lovišču niti enega divjega prašiča. Lep primer je zadnja sezona, ko smo v celi sezoni uplenili na vseh skupnih lovih vsega dva ozimca. Pa vendar nas je v LD veliko takih, ki se radi udeležujemo tudi skupnih lovov. Pravzaprav nas je bistveno več, kot tistih, ki imajo raje samotarski lov. Potem pa hodiš na zimske skupne love, brakiraš, padaš in razbijaš puške po skalovju in zakaj že? Loviš duhove prašičev, ki so padli že poleti iz prež. Tisti pa, ki so preživeli, pa bodo dvakrat razmislili, ali bi še šli tja, kjer na krmiščih redno poka po njih. Če je tako, bolje da ukinemo skupne love, naredimo vsak svoj stolček v gozdu pa navali narode?
Drugi problem je bil ta o katerem je pisal Cvi5k, da obstaja majhno število krmišč na katerih je dovoljen odstrel, kar je vodilo v konstantno slabo voljo s strani nekaterih članov zaradi prež, ki so bile kar naprej zasedene. Oziroma primeri, ko je eden cel teden vozil krmo na krmišče, ko pa je bila polna luna in je hotel jit čakat na omenjeno krmišče, pa se je na krmišče vsedel nekdo drug, ki pa je v tisti sezoni že odstrelil več kom prašičev...
Dejstvo, da plan v zadnji sezoni ni bil realiziran, po mojem mnenju bolj kaže na to, kako malo je pri nas dejansko d. prašičev, da je bil plan dejansko dokaj visok in nerealen za naše razmere, ter tudi, da bi neomejen odstrel praktično pomenil konec skupnih zimskih lovov, saj je poleti po prašičih pokalo na stečinah že ko so samo pomolili rilec čez mejo v naše lovišče.
V luči tega je bil omenjeni sklep ne samo predlagan, pač pa tudi sprejet in podprt s strani velike večine članov LD.
Vi pa ta sklep obsojate, medtem pa mogoče ravno v vaših družinah enako omejujete odstrel samo enega srnjaka ali enega jelena ali druge visoke divjadi na določeno število let, pač enostavno zato, ker jih imate malo v lovišču in tudi v planu in bi radi lov in plen naredili pravičen za vse člane LD, da ima vsak možnost sodelovanja in uplenitve, saj najbrž ni prav da eden vsako leto ustreli 5 srnjakov, nekdo drug pa nobenega. Pri nas je pa enako, le da se ne gre za srnjaka, jelena ali gamsa, ampak za prašiče, ki jih je v našem lovišču bolj malo in so le prehodna divjad. S takim sklepom pa ima še vedno vsak član možnost posamičnega lova na divjega prašiča, sicer z omejitvijo odstrela na 1 kos na leto ampak imajo pa zato vsi enako možnost lova ter poleg tega je v lovišču tudi malo več miru in manj vznemirjanja divjih prašičev in imamo zaradi tega včasih kakšno rajdo prašičev v lovišču tudi med jesenskimi in zimskimi pogoni.
Ne bom trdil, da je omenjeni sklep najboljše kar se je dalo naredit, je pa nekaj bilo treba narediti in v dani situaciji se nam je zdelo, da je to najboljša rešitev. Stvar bomo pretehtali na prihodnji skupščini in videli ali se zadevo da narediti kako drugače, da bo volk sit in koza cela.

cvi5k
31. March 2013, 17:33
Sedaj se mi zdi, da malo nazaj vlečeš svoje mnenje...
Ja, moj predlog je podoben... Jaz nisem za nobeno omejevanje, ampak glede na to, da vseh ne moreš "zadovoljit" na enak način je varianta takšna, da je potrebno sprejet nek kompromis. In to takšen, da bodo vsi lahko jagali pa nobeden ne bo pretirano omejen oz. oviran.
Ne moreš reči, da tebe sedanji vaš predlog nič ne moti. Če te nebi motilo, nebi glasoval ZA tak predlog, oz. za omejevanje.
Še enkrat bom poudaril... čim manj omejevanj, že dovolj je omejitev in raznih predpisov, itd., od inštitucij, katere pač moramo poslušat in potem se potrebuje še dodatne omejitve v LD? Pri nas je isto... nekateri so zadrogirani s tem in prav uživajo, da sprejemajo omejitve za druge, sami pa nič ne naredijo, da bi prispevali k izvajanju odstrela oz. plana.

Ne ne vlečem nazaj, samo mislim, da omejitev je omejitev, kakorkoli že, ena je samo bolj mila, situacijo pa dvomim, da bo rešila...

Sršen
31. March 2013, 17:36
Zanimivo, da se mi na take teme sploh ne da več...
Samo to bom napisal; čim bolj komplicirajte, pa bo že nekaj iz tega prišlo!:icon_twisted::icon_twisted:

dolgin
31. March 2013, 17:36
Problem boste rešili, ko boste ukinili krmišča.... :yea1:

mugo
31. March 2013, 18:20
Deerhunter, pri nas imamo zelo podobno številko plana prašičev zadnja leta, zato vem kako to izgleda. S prašiči se ni za hecat. Bili sta 2 leti, še v časih ko so si LD načrtovale same, ko je bil plan 4 komade in seveda 1 po osebi. Nasladnje leto pa smo jih dobili čez 40, leto kasneje 60, škode pa v nebo. Na vseh pogonih skupaj je bil lani en prašič viden, prejšnje leto pa še to ne. Govorim o družinskih pogonih, ki so planirani. Presleditve v snegu so imele čisto drugačne rezultate, ampak to nas počne le enih par, drugi pridejo na pogon, da jim zagnani brakiramo, ali pa se sem ter tja na kako prežo ob cesti usedejo.
Ampak večina, ki si ne vzame dovolj časa za solo lov, vsaj razume, zakaj se ne sme omejevati tistih, ki so uspešni.
Vi samo uredite režim na krmiščih pa bo problem rešen.

alojz1
31. March 2013, 18:24
Problem boste rešili, ko boste ukinili krmišča.... :yea1:
Eno nedolžno vprašanje.
Kdo financira krmo ? Če LD pa še dodatno. Kako to opraviči, ko ni škod, ni odstrela, prašiči pa le prehodni.

cvi5k
31. March 2013, 18:30
Eno nedolžno vprašanje.
Kdo financira krmo ? Če LD pa še dodatno. Kako to opraviči, ko ni škod, ni odstrela, prašiči pa le prehodni.

Ld financira, enako za fazane itd... Imamo pa to srečo, da prašičev razen res redkih primerov v nižinskem delu lovišča ni in zato tudi ni škod, vsaj velikih ne v letih, ko je bilo več odstrela pa tako ali tako s tem nismo imeli problemov.

alojz1
31. March 2013, 18:35
Nisi odgovoril, kako upravičite strošek krme.
Plačujete krmo in trdiš, da imate srečo ker prašičev ni.

cvi5k
31. March 2013, 18:42
Letos je bilo na pogonih dosti smole, na presledovanjih mislim, ponavadi je nekje več odstrela s čakanj, ampak razlika ni takšna... Pa ne bomo spet zakaj in kako je do tega prišlo. Lani je pač bilo tako, letos pa dvomim da jo bodo tako dobro odnesli, tako da jih ni nebi ravno rekel...
Mislil sem, da imamo srečo da prašičev ni v dolini in zaradi tega tudi škod ni... pa tudi zato ker jih nakrmimo stran od naselij in se mi zdi to mnogo bolje, da se plačuje krma kod škoda, ker pri škodi- vsi vemo kakšni odnosi s kmeti (lahko) nastanejo...

lovecpoduši
31. March 2013, 22:28
Ker sem tudi sam član omejenjene družine, moram predstaviti še drugo plat zgodbe. Samo za primer naj povem, da sta bila letošnjo sezono kljub omejitvi, ki naj bi povečale število divjadi na pogonih, v le teh uplenjena dva ozimca. Pa da se vrnem. Tudi sam sem eden izmed "zagretih" za lov na divje prašiče in jih tudi temu primerno jagam. Kar se tiče zasedenja prež lahko povem, da je bila redno zasedena ena do dve preži, kar se pa tiče ostalih dveh pa temu ni tako. Kot ste omenili je možno loviti tudi na mestih, kjer so prehodi divjadi, kar smo tudi izvajali, da ni bilo pretirane zasedbe prež, vendar pa tudi to ni bilo nekaterim našim članom všeč, kar je privedlo do sprejetja tega sklepa, zato se sedaj sprašujem, kaj je za nekatere sploh sprejemljiv način lova? Kar pa se tiče pogostosti divjih prašičev v našem lovišču pa naj povem, da niso le prehodna divjad ampak pogosto ostanejo v našem lovišču. Je pa zanimivo to, da o kakršni koli omejitvi glede odstrela v pogonih pa ni bilo govora (toliko o pravičnosti).

cvi5k
31. March 2013, 23:11
V petek na sestanku...:icon_lol:

cvi5k
31. March 2013, 23:21
Glede na to, da si na novo registriran sicer predvidevam, da se je bilo treba registrirat samo zaradi tega in da je tema dosegla točko vrelišča, no namen je bil torej dosežen. Naj se začne lobiranje že pred sestankom in skupščino, po možnosti :yea1:

lovecpoduši
1. April 2013, 00:28
Vidiš ravno lobiranje je po mojem mnenju največji problem. Sestanki so pa itak zmeraj zanimivi. Bighand

lovecpoduši
1. April 2013, 00:30
Aja kar pa se tiče doseganja vrelišča. Komentiral sem samo zato, ker ima situacija tudi drugo plat zgodbe, ne pa samo to, ki je bila prokazana.

cvi5k
1. April 2013, 01:48
Mislim, da so bile obe strani kar "lepo" prikazane in nimamo kej več velik buč prodajat.

lovecpoduši
1. April 2013, 11:13
Se strinjam. Upam le, da bomo našli dogovor ki bo sprejemljiv za vse in ne bo ne enim ne drugim preveč omejeval lov.

šakal
1. April 2013, 13:21
Deerhunter in cvi5k, vi ste sprejeli sklep o omejitvi, da bi imeli vsi enake možnosti odstrela divjega prašiča in posledično možnosti odkupa tega mesa. Ker mi cvi5kj ni odgovoril koliko teh "strastnih prašičarjev" je v letu 2012 odstrelilo enega dovoljenega prašiča predvidevam, da vsi.
Ampak ne vem kaj za boga je počela velika večina tistih, ki je podprla ta sklep, da tega ni izkoristila in prišla do odstrela.

Deerhunter, pri nas nimamo problemov z doseganjem plana. Tam kjer ga imajo pa so LD same krive, saj vsaka LD sama zase poda predlod plana odvzema.

jagrBlaž
2. April 2013, 12:34
Mislim, da so bile obe strani kar "lepo" prikazane in nimamo kej več velik buč prodajat.


joj,joj, joj moji dalenčki, da ste pa tako zakomplicirani pa si nisem mislu.

PS
ena ne vmesna zdaj pa nadaljujte...

sokolar
2. April 2013, 22:45
Dolgin je predlagal najboljšo rešitev za vaš problem, ukinite privabljalna krmišča.

Dule
4. April 2013, 21:43
Ukinite vse omejitve.
Tisti pa ki mislijo da so jim kratene pravice, naj premaknejo svoje lene riti iz kavča na prežo in naj nehajo jamrat kako nimajo časa in ne vem česa še.
Doma na kavču ni še noben pujsa poču, časa ma pa vsak točno toliko kolikor si ga vzame.

cvi5k
6. April 2013, 16:40
Po tehtnem razmisleku sem ugotovil, da je zaenkrat najboljša rešitev, da se dovoli odstrel več kot enega prašiča, s tem, da ima uplenitelj pravico do odkupa enega prašiča, katerega pač si sam zaželi, če jih upleni več se ostali prašiči oziroma meso, delijo članom lepo po spisku. S tem bi rešili problem prodaje mesa itd, pa še lepo bi videli kdo lovi na čakanje iz užitka in kdo iz drugih razlogov...

RAUBŠIC
6. April 2013, 17:14
Po tehtnem razmisleku sem ugotovil, da je zaenkrat najboljša rešitev, da se dovoli odstrel več kot enega prašiča, s tem, da ima uplenitelj pravico do odkupa enega prašiča, katerega pač si sam zaželi, če jih upleni več se ostali prašiči oziroma meso, delijo članom lepo po spisku. S tem bi rešili problem prodaje mesa itd, pa še lepo bi videli kdo lovi na čakanje iz užitka in kdo iz drugih razlogov...

BighandBighandBighand

aron
6. April 2013, 21:42
s tem, da ima uplenitelj pravico do odkupa enega prašiča, katerega pač si sam zaželi, če jih upleni več se ostali prašiči oziroma meso, delijo članom lepo po spisku. S tem bi rešili problem prodaje mesa itd

Tole pa zame ni fer. Tud če uplenim 5 prašičev in jih kupim, ni težav z prodajo, vsaj jaz jih ne vidim. Razen, če uplenitelj ne želi odkupiti uplenjenega. Ali je mišljeno, da po spisku morajo kupovati, ali če hočejo. Pri slednjem res lahko nastanejo težave.


, pa še lepo bi videli kdo lovi na čakanje iz užitka in kdo iz drugih razlogov...[/QUOTE]

Jih uplenim in odkupim več. Verjemi da v vsakem primeru iz užitka. :icon_wink:

Zakaj pa so šli med jagre tisti ki ne jagajo? Upam da iz kakšnega užitka do nečesa pač. Divjačino pa lahko kupiš v trgovini.

cvi5k
6. April 2013, 21:53
s tem, da ima uplenitelj pravico do odkupa enega prašiča, katerega pač si sam zaželi, če jih upleni več se ostali prašiči oziroma meso, delijo članom lepo po spisku. S tem bi rešili problem prodaje mesa itd

Tole pa zame ni fer. Tud če uplenim 5 prašičev in jih kupim, ni težav z prodajo, vsaj jaz jih ne vidim. Razen, če uplenitelj ne želi odkupiti uplenjenega. Ali je mišljeno, da po spisku morajo kupovati, ali če hočejo. Pri slednjem res lahko nastanejo težave.


, pa še lepo bi videli kdo lovi na čakanje iz užitka in kdo iz drugih razlogov...

Jih uplenim in odkupim več. Verjemi da v vsakem primeru iz užitka. :icon_wink:

Zakaj pa so šli med jagre tisti ki ne jagajo? Upam da iz kakšnega užitka do nečesa pač. Divjačino pa lahko kupiš v trgovini.[/QUOTE]

Po spisku pač, če to hočejo; vzpostavit bi se moral neki red v zvezi s tem. Vidim, da si nisi prebral vsega in vseh problemov, ki smo jih imeli :icon_lol:

aron
6. April 2013, 22:06
Ja res sem šele zdaj prebral vse. Zelo komplikovano in dvigam roke. Boste že rešili, itak pa nikoli ne bo prav za vse.

alojz1
6. April 2013, 22:15
Fantje ali veste zakaj imajo preiskovalci NPU tako visoke plače ? Zato, da jih ne zamika korupcija.
Nekaj podobnega se vprašajmo lovci. Plačamo, delamo, je veliko stroškov z lovom. Potem pa odrekate nekaterim da pošteno odkupi kar upleni. Se ne čudit, če naslednjič kdo od teh plena ne prijavi.
Moje mnenje. Vsak lahko odkupi kar upleni. Če mu to odvzamete in date nekomu, ki sploh na lov ne gre potem se pojavijo takile problemi o katerih pišemo že cel mesec. Pa ni treba nič pravilnike gledati. Le malo zdrave pameti in poštenja je treba pa bodo tudi gonjači ali ostareli, ki težje uplenijo, lahko imeli kakšno nedeljo "lovsko kosilo".

vest
6. April 2013, 22:35
alojz1 :sign13:

moj podpis!

maks
7. April 2013, 07:56
JAST SE TUDI STRINJAM Z ALOJZEMBighandBighandBighandBighand

šakal
7. April 2013, 13:12
Po tehtnem razmisleku sem ugotovil, da je zaenkrat najboljša rešitev, da se dovoli odstrel več kot enega prašiča, s tem, da ima uplenitelj pravico do odkupa enega prašiča, katerega pač si sam zaželi, če jih upleni več se ostali prašiči oziroma meso, delijo članom lepo po spisku. S tem bi rešili problem prodaje mesa itd, pa še lepo bi videli kdo lovi na čakanje iz užitka in kdo iz drugih razlogov...

cvi5k, čestitam za prvo polovico rešitve.
Ne morem verjet, da si potreboval toliko časa za to ugotovitev. Človek božji cel čas smo ti govorili, da omejitev odstrela ni prava rešitev, pa si navajal takšne in drugačne razloge kot opravičilo za sprejetje veleumnega sklepa. Sedaj se lepo vidi, da ti (vam) je šlo samo za meso divjih prašičev, saj bote sedaj mirne volje gledal, da en član upleni več prašičev vi pa pridete samo po meso v hladilnico.
Drugače pa je možno, da ste že v lanskem letu naredili plan pri prašičih samo ne veste zanj (glej alojzovo navedbo, s katero se v celoti strinjam).

Bo pa zanimivo pogledat vašo letošnjo realizacijo plana pri prašičih.

cvi5k
8. April 2013, 21:09
Je bil tak sklep sprejet, kot sem predvideval, da bo- torej da prvega prašiča dobi uplenitelj, vsakega nadaljnega se deli po nekem sistemu. Žali bogu, meni se zdi to čisto uredu. Prav ne prav, mislim, da je pravično, da tudi starejši lovci dobijo svojo pečenko, zakaj pa ne... Ne, ni se šlo nam za meso, za meso se je šlo tistim, ki konstantno visijo po privabljalnih krmiščih, kar se je na skupščini lepo pokazalo. Kar se pa odstrela tiče, sem razmišljal in prišel do zaključka, da je biu tako ali tako prejšnja nerealen- 6 prašičev iz obore smo hoteli enkrat spustit, ker se seveda po zakonu tega ne sme je inšpektor rekel, naj jih odvzamemo in smo tudi jih, odstrel se nam je povečal, naslednje leto je bila ena izmed "famoznih" brakad, kjer smo uplenili 9 prašičev, zopet se nam je odstrel povečal itd... Eden izmed solovcev je lepo povedal, da je bukev slabo letos obrodila na naši strani Gorjancev in je tudi to najbrž razlog za manjši odstrel. Kot zanimivost naj povem, da so v sosednji družini 2012 odstrelili točno 50% manj prašičev kot leto prej, tako da če združimo ta dejstva in dejstvo, da ni škod... Aja, pozabil sem povedat, da bo baje 8 privabljalnih krmišč letos.

cvi5k
8. April 2013, 21:14
[QUOTE=šakal;96771]cvi5k, čestitam za prvo polovico rešitve.
Ne morem verjet, da si potreboval toliko časa za to ugotovitev. Človek božji cel čas smo ti govorili, da omejitev odstrela ni prava rešitev, pa si navajal takšne in drugačne razloge kot opravičilo za sprejetje veleumnega sklepa. Sedaj se lepo vidi, da ti (vam) je šlo samo za meso divjih prašičev, saj bote sedaj mirne volje gledal, da en član upleni več prašičev vi pa pridete samo po meso v hladilnico.
Drugače pa je možno, da ste že v lanskem letu naredili plan pri prašičih samo ne veste zanj (glej alojzovo navedbo, s katero se v celoti strinjam).

Bo pa zanimivo pogledat vašo letošnjo realizacijo plana pri prašičih.[/QUOTE

Je... se meni za meso. Glede na to, da je škrinja od dveh jagrov v družini polna se res ne sekiram za tistih par kil, lovskih tovarišev imam pa tudi dovolj in lahko jagam v gostih od Kolpe do Koroške in od Primorske do Štajerske, verjemi...

cvi5k
8. April 2013, 21:17
Fantje ali veste zakaj imajo preiskovalci NPU tako visoke plače ? Zato, da jih ne zamika korupcija.
Nekaj podobnega se vprašajmo lovci. Plačamo, delamo, je veliko stroškov z lovom. Potem pa odrekate nekaterim da pošteno odkupi kar upleni. Se ne čudit, če naslednjič kdo od teh plena ne prijavi.
Moje mnenje. Vsak lahko odkupi kar upleni. Če mu to odvzamete in date nekomu, ki sploh na lov ne gre potem se pojavijo takile problemi o katerih pišemo že cel mesec. Pa ni treba nič pravilnike gledati. Le malo zdrave pameti in poštenja je treba pa bodo tudi gonjači ali ostareli, ki težje uplenijo, lahko imeli kakšno nedeljo "lovsko kosilo".

Alojz, to je stvar in problem lovskih čuvajev in ostalih članov, kdor hoče krast ga bo tako ali tako. Je pa tega iz leta v leto manj in ne več. Drugače se pri nas se meso od brakad tako ali tako razdeli med vse in ni samo od uplenitelja.

POLH
9. April 2013, 07:17
Alojz, to je stvar in problem lovskih čuvajev in ostalih članov, kdor hoče krast ga bo tako ali tako. Je pa tega iz leta v leto manj in ne več. Drugače se pri nas se meso od brakad tako ali tako razdeli med vse in ni samo od uplenitelja.

Jaz sem pa mislil, da meso divjadi oz. divjačino vse LD prodamo, člani pa plačamo,izkupiček pa potem porabimo za izbolševanje življenskih pogojev divjadi. Aja - to je samo pravljica, ki jo prodajamo tistim, ki hočejo v to verjeti.

cvi5k
9. April 2013, 14:59
Jaz sem pa mislil, da meso divjadi oz. divjačino vse LD prodamo, člani pa plačamo,izkupiček pa potem porabimo za izbolševanje življenskih pogojev divjadi. Aja - to je samo pravljica, ki jo prodajamo tistim, ki hočejo v to verjeti.

Ja divjačina se tako ali tako plača, družina pa potem vrne denar v gojitev- no ja, vsaj v teoriji...

muzikant
9. April 2013, 15:22
Fantje ali veste zakaj imajo preiskovalci NPU tako visoke plače ? Zato, da jih ne zamika korupcija.
Nekaj podobnega se vprašajmo lovci. Plačamo, delamo, je veliko stroškov z lovom. Potem pa odrekate nekaterim da pošteno odkupi kar upleni. Se ne čudit, če naslednjič kdo od teh plena ne prijavi.
Moje mnenje. Vsak lahko odkupi kar upleni. Če mu to odvzamete in date nekomu, ki sploh na lov ne gre potem se pojavijo takile problemi o katerih pišemo že cel mesec. Pa ni treba nič pravilnike gledati. Le malo zdrave pameti in poštenja je treba pa bodo tudi gonjači ali ostareli, ki težje uplenijo, lahko imeli kakšno nedeljo "lovsko kosilo".

Sicer se ti ne primeri velikokrat, ampak tu si pa čist v temo brcnil.

Kdo pa sili posameznika , da si z lovom dela veliko stroškov ? Nikakor pa vsakodnevno večkratno visenje na prežah, drkanje gor in dol po lovišču, ter streljaštvo čez vse razumne meje, ne more biti razlog za kakšno prednost pri nakupu divjačine.

Vsi člani morajo imeti enake možnosti, nekdo več upleni, nekdo drug pa več prež naredi, ipd:icon_wink:

alojz1
9. April 2013, 15:38
Vsak ima svoj pogled na to. Očitno se najina razlikujeta. Saj tudi prvič berem in debatiram o tem, da je odkup problem. V moji širši soseščini o tem ni bilo nikoli debate. Prvi je strelec, potem člani LD kjer imajo prednost gonjači in starejši, nato gostje ali nelovci. Pošteno!!!
Seveda se pa tudi strelec večkrat odpove v korist prijateljem. Meni je to bolj pravično kot dvigovanje cen. Po višji ceni je odkup možen le nekaterim premožnejšim.

muzikant
9. April 2013, 15:57
Strinjam se, da ima uplenitel prednost, vkolikor gre za količine v okviru lastne uporabe,pogojno pa tudi za nadaljnje uplenjene kose, vkolikor ni interesa otalih članov.

Če pa ima LD možnost prodaje po tržni ceni in je posamezen član že izkoristil svojo kvoto, pač mora odkupiti po tržni ceni. Ne pa kupiti po članski ceni in naprej prodajati po tržni. Saj se tako razlika steka v njegov žep, kar pa ni upravičeno.

šakal
9. April 2013, 16:22
Je... se meni za meso. Glede na to, da je škrinja od dveh jagrov v družini polna se res ne sekiram za tistih par kil, lovskih tovarišev imam pa tudi dovolj in lahko jagam v gostih od Kolpe do Koroške in od Primorske do Štajerske, verjemi...

Glede na tvoje dosedanje objave v tej temi ti ne morem verjet kar se tiče mesa!:whistle:

alojz1
9. April 2013, 16:30
Če pa ima LD možnost prodaje po tržni ceni in je posamezen član že izkoristil svojo kvoto, pač mora odkupiti po tržni ceni. Ne pa kupiti po članski ceni in naprej prodajati po tržni. Saj se tako razlika steka v njegov žep, kar pa ni upravičeno.

Ne vem o čem pišeš. Pri nas je isti cenik kot ga ima odkupovalec (to je verjetno tvoja tržna cena). Pa gre kos z lovcem domov ali v hladilnico.
Članska cena je pa za nas španska vas. Če bi bila tudi drugje, teh debat nebi bilo.

RAUBŠIC
9. April 2013, 16:59
Ne vem o čem pišeš. Pri nas je isti cenik kot ga ima odkupovalec (to je verjetno tvoja tržna cena). Pa gre kos z lovcem domov ali v hladilnico.
Članska cena je pa za nas španska vas. Če bi bila tudi drugje, teh debat nebi bilo.

BighandBighand:yea1: Tako je!

alojz1
9. April 2013, 17:25
:sign13: Šele sedaj razumem zakaj toliko hude krvi. Hvala Muzikant, da si pojasnil razliko med tržno ceno in člansko ceno.
Je pa to treba podrobneje pogledat. In prebrati pogodbo odkupovalca. Mislim, da dopušča odkup članom po isti ali višji ceni. Ne pa, da člani plen bratsko razdelijo (tako je lahko v zakupnem sistemu). V hladilnico gre pa tisto kar ostane. Ponavadi prerešetano.

Zvitorepec
9. April 2013, 21:23
Pri nas ni razlike med tržno in člansko ceno, saj vso divjačino pokupimo in porabimo sami lovci. Težava je nastala, ko so nekateri uplenili in odkupili več kosov divjih prašičev po 1€/kg, potem pa okoli ljudem ponujali po 6€/kg in ustvarjali dobiček. Posledično je bil sprejet sklep o samo enem kosu na čakanju, skupščina pa je v nedeljo potrdila nov sklep,da za lastne potrebe lahko odkupiš prvega celega prašiča,ostali pa se bodo delili med člane, najprej najstarejšim.....
Moje mnenje je,da če bi imeli učinkovito čuvajsko službo, bi lahko odpisali vse omejitve.

alojz1
9. April 2013, 21:26
To preprodajanje je primer za disciplinsko.
Je pa cena 1,6€. Tisto 1€ je vaša. Zato pa je problem.

cvi5k
9. April 2013, 21:34
To preprodajanje je primer za disciplinsko.
Je pa cena 1,6€. Tisto 1€ je vaša. Zato pa je problem.

Cene se povsod razlikujejo, v vseh sosednjih družinah so več ali manj različne.

Deerhunter
9. April 2013, 21:54
Cena za kg mesa d. prašiča pri nas je 1,5 €.


Pri nas ni razlike med tržno in člansko ceno, saj vso divjačino pokupimo in porabimo sami lovci. Težava je nastala, ko so nekateri uplenili in odkupili več kosov divjih prašičev po 1€/kg, potem pa okoli ljudem ponujali po 6€/kg in ustvarjali dobiček. Posledično je bil sprejet sklep o samo enem kosu na čakanju, skupščina pa je v nedeljo potrdila nov sklep,da za lastne potrebe lahko odkupiš prvega celega prašiča,ostali pa se bodo delili med člane, najprej najstarejšim.....
Moje mnenje je,da če bi imeli učinkovito čuvajsko službo, bi lahko odpisali vse omejitve.

mugo
9. April 2013, 22:35
Je pa cena 1,6€. Tisto 1€ je vaša. Zato pa je problem.

Se strinjam, to bi znal biti izvor problemov. Pri nas je tržna cena 1,5 eur.


To preprodajanje je primer za disciplinsko.

Nebi rekel, da je to stvar LD, ker se ne moremo iti detektivov in preiskovalcev. Je pa to stvar za tržno in veterinarsko inšpekcijo.

detel
10. April 2013, 08:09
Pri nas je cena 2.5 EUR. Ponavadi delimo ali odstopiš cel kos tovarišu. Ni problemov. Na prežah nas jaga malo.

alojz1
10. April 2013, 09:09
Nebi rekel, da je to stvar LD, ker se ne moremo iti detektivov in preiskovalcev. Je pa to stvar za tržno in veterinarsko inšpekcijo.

Ja seveda. Pa še protikorupcijsko dodaj zraven.
Če nimate člena kjer piše, da je preprodajanje prepovedano, ga pa napišite!!!

detel
10. April 2013, 09:21
Ni treba napisat. To je že napisano drugje (tržni in sanitarni predpisi). Prodaja pa lahko LD pod posebnimi pogoji.

muzikant
10. April 2013, 10:01
Lahko prodaja, če ima registriran obrat, poraba za lastne potebe pa je pravtako omejena. :icon_wink:

main757
10. April 2013, 10:09
Alojz, Mugo in Muzikant imata prav.

main757
10. April 2013, 10:17
Dokler mesa ne pregleda uradni veterinar ne sme iti v promet. Izjema je lastna uporaba.

alojz1
10. April 2013, 10:25
Dajmo razčistit par stvari.
Lovci smo izenačeni z kmeti. Zato tudi ni potreben ovalni žig na mesu. Ampak le za lastno uporabo (kot kmetje). Tudi, če ima član obrat in preprodaja mora biti ovalni žig.
To pa je nelojalna konkurenca pogodbenemu odkupovalcu. Ta bo pogodbo verjetno prekinil, saj dobi v odkup manj kot je planiral in tudi slabšo kvaliteto divjačine.
Posebno pa bode v oči cena. Član odkupi po "članski" ceni in proda po tržni. To pa je vzrok razdora med lovci. Upravičeno!!!!

detel
10. April 2013, 13:48
Baje, da odkupovalec zelo malo plača za divjačino, dobro, da sploh kej dobi.

Lovca, ki preprodaja divjačino lahko doleti visoka kazen, še posebno, če bi prišlo do kake okužbe ljudi.

aron
10. April 2013, 14:03
Pri nas je cena 1,6 eur. Ali dražje, odvisno od klase. Skratka imamo isto ceno kot pogodbeni odkupovalec. To da ga prodajajo dražje je logično, ker ga kupi s kožo vret, naprej pa samo meso. Sam ga ne prodajam, ga pa največ poleg lastne porabe razšenkam "lačni" :icon_lol: žlahti in prijateljem. Res pa je, da vsak kos dam pregledati na veterino, da ne bi bilo slučajno kake nevšečnosti. A še kdo kaj šenkuje tukaj? Menim da je tega največ biggrin

alojz1
10. April 2013, 14:15
Baje, da odkupovalec zelo malo plača za divjačino, dobro, da sploh kej dobi.

Lovca, ki preprodaja divjačino lahko doleti visoka kazen, še posebno, če bi prišlo do kake okužbe ljudi.
Najprej prvi stavek.
"Baje" mora imeti voznika z posebnim vozilom, ki dnevno prevozi pol slovenije. Včasih pride tudi po 1 kos. Potem to pregleda veterinar, ki ga on plača. Potem plača še davek državi.
Lovec pa ne plača veterinarja niti davka niti prevoza. Kako ima po tvoji logiki ta lovec potem nižjo ceno divjačine.
In drugo. Ja lahko ga doleti kazen. Kateri inšpektor pa bo prišel domov. Mora imeti utemeljen sum in policijsko spremstvo, ta pa nalog za hišno preiskavo. Pa kupca z vrečko in računom notri.
Ja, najlažje je z prstom na druge kazati, če smo sami nesposobni. Kar pišimo in delajmo še tako naprej. Bomo kmalu pritegnili pozornost kakšnih dacarjev.

MilanK
10. April 2013, 19:56
Kaj se pa šteje za lastno uporabo LD oz. kmeta, ko ni potreben žig uradnega veterinarja?!

alojz1
10. April 2013, 20:10
Na predavanju je veterinarski inšpektor pojasnil, da je LD v zakonu izenačena z kmeti (velja isti zakon). Člani LD so torej upravičeni do divjačine po predhodnem pregedu pooblaščene osebe. Veterinarski pregled ni potreben, kot ni potreben kmetu ki prašiče, drobnico ali manjše živali uporabi doma.
Divjačino pa lahko LD proda tudi za javno uporabo (gostilne) vendar mora seznaniti kupca, da je potreben še veterinarski pregled.
Uradno bi morala LD ki organizira javno veselico divjačino za golaž dati v pregled veterinarju. Za svoje člane pa to ni potrebno (lastna uporaba).

detel
11. April 2013, 08:01
Vse to drži.
Naša LD raje proda pujsa članu po 2,5 E kot pa firmi za 80 cent. Kakšne stroške imajo oni ni naša stvar. Nas zanimajo samo odkupne cene. Cene imajo take, ker v slo ni konkurence. Poglej cene divjačine v Mercatorju.
Narobe je to, da se divjačina podarja ali prodaja brez pregleda. Ko bo kaj narobe bo spet vik in krik...

alojz1
11. April 2013, 09:05
Vse to drži.
Naša LD raje proda pujsa članu po 2,5 E kot pa firmi za 80 cent. Ne piši neumnosti
Narobe je to, da se divjačina podarja ali prodaja brez pregleda. Ko bo kaj narobe bo spet vik in krik...

Ne piši neumnosti.
Kateri odkupovalec pa ima ceno 08€ ?????
In drugo. V zakonu piše, da je potreben pregled pooblaščene osebe in pregledni list. Kaj misliš, da je ta oseba v LD brez veze? Veloko lažje in prej odkrije vsak sum bolezni. Takrat se kos napoti k veterinarju. Vse ostale pa veterinarji le vizuelno pogledajo. In štemplajo.
Ja res me zanima kaj si ti predstavljaš pod Veterinarski pregled. Pelji enkrat kos k njemu. Bo pogledal v prtljažnik in napisal list. Še za trihinozo opravijo test le, če poveš, da boš delal salame.

mugo
11. April 2013, 09:10
Ja seveda. Pa še protikorupcijsko dodaj zraven.
Če nimate člena kjer piše, da je preprodajanje prepovedano, ga pa napišite!!!

Tudi protikorupcijska me nebi motila.

Lahko napišeš v pravila, da je prepovedana preprodaja, kako boš pa to nadzoroval?

Kateri inšpektor pa bo prišel domov. Mora imeti utemeljen sum in policijsko spremstvo, ta pa nalog za hišno preiskavo. Pa kupca z vrečko in računom notri.
Ja, najlažje je z prstom na druge kazati, če smo sami nesposobni. Kar pišimo in delajmo še tako naprej. Bomo kmalu pritegnili pozornost kakšnih dacarjev.
Menim, da je bolj prav, da izvajanje oz. kršenje zakonodaje nadzirajo za to pristojni organi in da se lovci ne gremo sami nekih detektivov, ker za to nimamo pristojnost oz. jih imamo precej manj kot za to pristojni. Tudi v LD je potrebno kršitev dokazati in ne ukrepati na podlagi govoric in insinuacij. Pa se mi zdi , da te stvari lahko z lahkoto prepustimo za to postavljenim in se sami rajši ukvarjamo s stvarimi, za katere smo "poklicani" (ker nam še izvajanje taga močno škripa) in se obenem tako izognemo oz v manjši meri vplivamo na slabe medsebojne odnose znotraj LD.

alojz1
11. April 2013, 09:18
Mugo. Daleč naokoli ne poznam nobene LD kjer bi bil odkup problem.
Ugotovili smo, da je "članska cena" tisto, kar ljudi vleče v odkup in posledično preprodajanje. To pa tudi jaz obsojam.
Sedaj pa pozornost preusmerjaš na organe nadzora.
Nobenega nadzora nebo treba če se odpravi "članska cena".

mugo
11. April 2013, 09:54
Ni bil moj namen preusmerjanje pozornosti. Le povedati sem hotel, da sem močno proti prilaščanju pooblastil in sankcioniranju na podlagi "rekla-kazala" znotraj LD.
Tudi jaz sem proti preprodajanju. Članska cena, ki bi bila nižja od uradne cene odkupovalca res stimulira preprodajo. Če LD že ima nižjo člansko ceno, bi jo jaz omejil, recimo na en kod posamezne vrste divjadi na uplenitelja letno. Ostalo pa po uradni ceni.
Pri nas smo nekaj časa imeli člansko ceno višjo od uradne. To se mi pa tudi zdi neumnost (razen če bi bil problem preprodajanja tako velik in bi se ga na tak način preprečevalo).

alojz1
11. April 2013, 10:09
Pred mnogo leti sem v naši LD uvedel "člansko" ceno za mladiče lažje od 7kg. Se je zelo poznalo. Lovili smo samo šibke. Pa odkup nikoli ni bilo problem odstopiti drugemu. Od 3,5 do 7 kg smo uplenili vsako leto tudi do 10 kosov.
Sedaj, ko te stimulacije ni pa tudi lahkih mladičev ni toliko.
Je pa takšen način lahko tudi napačen. Me pokliče lovec iz drugega OZULa za iskanje prašiča. Ko sem po enem km našel, so bili zraven mrtve svinje še 5 kg pujski. Lovcu sem očital nepravilen odstrel. Pa me je debelo gledal. Prašiči so škodljivci zato ga plačam samo polovico. Menda ja ne bom potem streljal 5 kg mladiča namesto 100 kg svinjo.

Sršen
11. April 2013, 10:18
Pred mnogo leti sem v naši LD uvedel "člansko" ceno za mladiče lažje od 7kg. Se je zelo poznalo. ...
Tudi pri nas so modrijani uvedli "ugodnosti" za člane pri odstrelu šibkih mladičev, ki jih Nimrod menda ni hotel odkupiti. "Ugodnost" je bila, da je uplenitelj moral po običajni ceni obvezno odkupiti kos. Tudi pri nas se je zelo poznalo. Padali so samo še najlepši mladiči.
Kdor zna, pač zna!

alojz1
11. April 2013, 10:26
Tudi pri nas so modrijani uvedli "ugodnosti" za člane pri odstrelu šibkih mladičev, ki jih Nimrod menda ni hotel odkupiti.
Ja, odkupovalec jih ni odkupil. Zato smo za člane določili polovično ceno.
V okolici Ljubljane pa so jih dali lovcem brezplačno.
Ja Sršen, prepametnih je povsod preveč. Če bi takšen režim še veljal bi bilo letos manj pogina.

mprimoz
11. April 2013, 11:37
Menda ja ne bom potem streljal 5 kg mladiča namesto 100 kg svinjo.

Pri nas nimamo članske (polovične) odkupne cene pri prašičih pa nekateri vseeno raje položijo težjo svinjo na ščetino kot njenega 15 kg ali celo 30 kg mladiča. :icon_redface:

Vsekakor podpiram člansko stimulativno odkupno ceno za mladiče srnjadi, katere odkupovalec zaradi premajhne teže ne odkupi.:OK: