PDA

View Full Version : Nujno, preizkus varnega ravnanja z orožjem



vest
27. February 2013, 13:50
Zanima me če za preizkus varnega ravnanja z orožjem velja potrdilo slovenske vojske, kjer je pripravnik tudi zaposlen, ali mora biti striktno opravljen v lovski organizaciji.

Za našega pripravnika se na ZLD nikakor ne morejo dogovoriti kaj naj naredijo. Vse skupaj izgleda tako, da mu potrdila o opravljenem izpitu v SV ne bodo priznali in ga z....... za eno leto pripravništva. (pripravnik se preizkusa ni mogel udeležiti, zaradi službene odsotnosti) sedaj pa se ne more prijaviti na izpit, časa je samo še 24 ur.

Kaj storimo, da ne bo izvisel za leto dni?

Lp

mugo
27. February 2013, 13:53
V kolikor so tako togi, se lahko pozanima, kdaj bodo pripravniki opravljali ta preizkus po drugih OLZ. Mogoče pa kje še niso in bo lahko prišel zraven.

vest
27. February 2013, 14:10
V kolikor so tako togi, se lahko pozanima, kdaj bodo pripravniki opravljali ta preizkus po drugih OLZ. Mogoče pa kje še niso in bo lahko prišel zraven.

Mugo@ hvala za hiter odgovor. Mogoče sem malce čudno zapisal. Kunšt je v temu, da se ne more prijaviti za Lovski izpit (prijave sprejemajo do vključno jutri 28.02.2013), ker, v kolikor nima opravljenega preizkusa o varnem ravnanju z orožjem, prijava preko lisjaka ni možna.

Lp

alojz1
27. February 2013, 14:39
Osebno mislim, da preizkus rokovanja z orožjem ne sme biti ovira za pristop k izpitu. Z tem se bodo ukvarjali na UE, ko bo zaprosil za nabavno dovoljenje.
Če pa je v aktih LZS zapisano drugače pa poišči.

muzikant
27. February 2013, 14:39
Po moje ne velja, saj ni nikjer tako določeno.
Pa saj moraš streljati tudi na golobe kar v vojski ne prakticirajo.
Lahko pa mu omogočijo, da pristopi k izpitu in opravi z letošnjo generacijo.

PS: Lahko bi se kak dan prej spomnil na to.:icon_wink:

PROF.racoon
27. February 2013, 14:42
Ma to je tako banalno, da je joj! Kaj bi lahko bilo narobe? V vojski itak strelja tolikokrat letno z vsem mogočim orožjem.
Mislim, da gre tukaj samo za stvar dogovora. V končni fazi bi lahko preizkus opravil naknadno na drugi lokaciji, če že komplicirajo.

Res pa je, da sem tudi sam imel že prej orožni list za šport, naredil sem pa dodatno varno rokovanje z lovskim orožjem (streljanje na glinaste golobe in MK), kar je seveda mačji kašelj z vojaškim streljanjem.

Upam, da se boste ugodno dogovorili!


Je pa seveda tudi res, kar je napisal Muzikant, ki me je prehitel med mojim pisanjem!

PROF.racoon
27. February 2013, 14:46
Aja, še to!
V dnevnik pripravnika se vpiše opravljen preizkus. Dnevnik pregledajo na končnem izpitu. Tajnik LD oz. ZLD naj ga prijavi, preizkus pa naj opravi med predavanji, ki trajajo kar nekaj časa. Če tega na koncu ne bo imel, ne bo mogel pristopiti k izpitu...

alojz1
27. February 2013, 14:49
Profesor vse to vedo.
Problem je v tem, da prijava ni mogoča dokler nima vsega opravljenega.
Bo treba pisno zaprosit za izjemo.

vest
27. February 2013, 15:25
Zadevo smo uredili. (tica):OK: Vsem hvala za odgovore.

Lp

tica
27. February 2013, 15:44
Vest, si že prijavljen za predavanja, začneš v soboto. Sedaj pa le pridno študirat literaturo za lovski izpit.

alojz1
27. February 2013, 15:50
Isti tiči si bodo pa ja pomagal :OK:

tica
27. February 2013, 16:05
Isti tiči si bodo pa ja pomagal :OK:

???????

ostrostrelec.pero
27. February 2013, 16:14
Tale tica.

alojz1
27. February 2013, 17:02
???????

Siničke sem mislil biggrin

TaSl
27. February 2013, 20:35
Zanima me če za preizkus varnega ravnanja z orožjem velja potrdilo slovenske vojske, kjer je pripravnik tudi zaposlen, ali mora biti striktno opravljen v lovski organizaciji.

Za našega pripravnika se na ZLD nikakor ne morejo dogovoriti kaj naj naredijo. Vse skupaj izgleda tako, da mu potrdila o opravljenem izpitu v SV ne bodo priznali in ga z....... za eno leto pripravništva. (pripravnik se preizkusa ni mogel udeležiti, zaradi službene odsotnosti) sedaj pa se ne more prijaviti na izpit, časa je samo še 24 ur.

Kaj storimo, da ne bo izvisel za leto dni?

Lp

Glede usposabljanja za uporabo orožja... v koledarskem letu potekajo usposabljanja vsaj v razponu pol leta (preverjeno) in da v tem času pripravnik nima časa niti za en termin?! Ta pa je malo bosa, vsak ki se vsaj malo zanima za lov, v katerega vstopa, bi lahko poskrbel za to, če v pol leta nima časa niti za ta tečaj, je škoda da vstopa med lovske vrste...upam da boste rešili ta problem uspešno, vendar to je dober primer, da se brez muje še čevelj ne obuje, ne čakaj vedno na druge in bodi dejaven tudi sam!

vest
28. February 2013, 09:36
Kolegi, dajmo se prosim prenehat prerekat, zadeva je urejena. Kako je bilo in kdaj je bilo dejanje, upravičene ali neupravičene prisotnosti pripravnika na izpitu za varno rokovanje z orožjem, sedaj ni več pomenbno.

Bolj je pomenbno, da je bilo pripravniku pojasnjeno, da v kolikor se tečaja ne bo mogel udeležiti, glede na zaposlitev v SV velja tudi potrdilo, ki ga izda SV.

Če je kdo tukaj zamočil, je to LD, ne pa pripravnik, zato je prav, da tudi LD poskrbi, da se stvari uredijo tako, da je prav za vse, tudi zakonsko.

Največji greh pa je, da se pristojni, ki te stvari urejajo nikakor ne morejo medsebojno dogovoriti, kako primer glede na nujnost pravočasno rešiti;

Jaz ne morem, nisem pristojen, kliče onega, kliči tega, bomo videli, se ne da, kje si bil pa prej, itd....

Žalostno!

No, na koncu je zmagala zdrava pamet, pa ne pri zgoraj omenjenih.....

L.p.

Ognjen
28. February 2013, 20:35
Sicer je malo pozno pa vendar.

Sam sem imel podoben primer glede varnega ravnanja z orožjem. Tečaj sem imel opravljen v sklopu civilnega izobraževanja, ki sem si ga sam plačal in sem tako izpolnil pogoj glede tega za vse organizacije v sloveniji, ki bi to potrdilo potrebovale, tudi za LD. Imel sem srečo, da se nihče ni hotel spotakniti ob to dejstvo, ampak tudi če bi se, je zakon na strani posameznika. Sam sem moral samo dostaviti kopijo potrdila, da sem uspešno opravil usposabljanje, in to je bilo to. Če ti pa nočejo upoštevati, pa lahko sam vseeno pridobiš orožni list s tem da ti LD izda potrdilo, da si njihov član, kar tudi si, če si pripravnik in potem greš sam na upravno enoto s potrdilom iz usposabljanja in ti lepo izdajo Orožni List za Lov.
Enostavno.

Nihče te ne more ovirati, če že imaš opravljen preizkus.

No vseeno sem šel odstreljat tistih nekaj golobov in tarčo srnjaka, ker me je veselilo, čeprav mi nebi bilo potrebno.

Upam da sem kaj pomagal.

sine
22. March 2013, 23:23
V LD imamo po dolgem času spet pripravnika. Zanima me par stvari glede tečaja in izpita za varno rokovanje z orožjem. Kam se naj prijavi na tečaj, oz. kdo sploh organizira tečaje? Je to LZS ali ZLD? Ali je to v sklopu predavanj za lovski izpit?
Hvala!

rikec
23. March 2013, 05:22
Sicer ne vem kako imate to urejeno pri vas, pri nas to vse uredi UO in mu vse pove kdaj kje in kako (prijava, svetovanje,...) dati vaš UO. Ja kolk let pa že niste imeli pripravnika, da je za vas to vse novo?

tica
23. March 2013, 09:36
V LD imamo po dolgem času spet pripravnika. Zanima me par stvari glede tečaja in izpita za varno rokovanje z orožjem. Kam se naj prijavi na tečaj, oz. kdo sploh organizira tečaje? Je to LZS ali ZLD? Ali je to v sklopu predavanj za lovski izpit?
Hvala!

Brez panike, tečajev LZS še ni razpisala. Običajno je razpis v sredini meseca aprila, izvajajo pa ga usposobljene članice /OLZ/ZLD/. Razpisi bodo objavljeni tudi na spletni strani LZS>za člane LZS>izobraževanja.

sine
23. March 2013, 10:02
Sicer ne vem kako imate to urejeno pri vas, pri nas to vse uredi UO in mu vse pove kdaj kje in kako (prijava, svetovanje,...) dati vaš UO. Ja kolk let pa že niste imeli pripravnika, da je za vas to vse novo?

Predolgo, očitno! Nekaj let nazaj pripravnikom ni bilo treba delati tega tečaja, smo uredili znotrajLD v sklopu praktičnega dela lovskega izpita.


Brez panike, tečajev LZS še ni razpisala. Običajno je razpis v sredini meseca aprila, izvajajo pa ga usposobljene članice /OLZ/ZLD/. Razpisi bodo objavljeni tudi na spletni strani LZS>za člane LZS>izobraževanja.

Tica hvala, ta podatek sem rabil!
Lp

sine
19. April 2015, 22:42
Pozdravljeni!
Pripravnik je po poklicu puškar in to delo tudi opravlja. Ali mora vseeno opraviti izpit iz varnega ravnanja z orožjem?

alojz1
20. April 2015, 06:26
Ali mora avtomehanik tudi opravljati vozniški izpit?

sine
20. April 2015, 09:02
Ali mora avtomehanik tudi opravljati vozniški izpit?

Naš član bo gozdar ali kaj že, pa mu ni bilo treba delati lovskega izpita! Čudno, a ne? 🔩🔧

PROF.racoon
20. April 2015, 09:16
Pozdravljeni!
Pripravnik je po poklicu puškar in to delo tudi opravlja. Ali mora vseeno opraviti izpit iz varnega ravnanja z orožjem?

Preden sem dobil orožni list za lov, prej sem posedoval orožni list za šport, nisem rabil delati teoretičnega dela varnega rokovanja. Sem naredil samo praktični del - streljanje z MK in na golobe.

Verjetno ima ta puškar tudi kakšen tečaj oz. šolanje več, kot je sploh potrebno za pridobitev OL za lov. Tudi posestni list ima verjetno, če že ne orožnega.

alojz1
20. April 2015, 09:23
Naš član bo gozdar ali kaj že, pa mu ni bilo treba delati lovskega izpita! Čudno, a ne? ????????????
Bolj točno. Teoretičnega dela izpita mu ni treba delat. Ampak le, če JE gozdar (končana šola) in ne šele BO.


Verjetno ima ta puškar tudi kakšen tečaj oz. šolanje več, kot je sploh potrebno za pridobitev OL za lov. Tudi posestni list ima verjetno, če že ne orožnega.
Če ŽE IMA orožni list potem tega izpita res ne rabi. Streljanje pa mora opraviti.

mateja
20. April 2015, 09:45
Ko sem jaz obiskoval gozdarsko šolo v Postojni (1980), je vsak, ki je imel predmet lovstvo na koncu leta zaključno oceno 4 ali 5 lahko dobil potrdilo,na osnovi katerega mu ni bilo treba opravljati lovskega izpita na lovski zvezi. Praktični del - varno rokovanje z orožjem pa je moral opraviti.

mugo
20. April 2015, 09:56
Da ne bo vsak posebej nekaj na pamet:

ZDLov,
61. člen
(lovski izpit)
.....
(6) Osebam, ki so na srednji gozdarski šoli ali na visoki strokovni šoli oziroma univerzi uspešno opravile izpit s področja biologija in ekologija prosto živečih živali, patologija divjadi ali lovstvo, ni potrebno opravljati teoretičnega dela lovskega izpita, morajo pa opraviti praktični del izpita v lovišču oziroma lovišču s posebnim namenom v trajanju najmanj šest mesecev. Na podlagi potrdila o opravljenem izpitu iz navedenih področij ter potrdila upravljavca o opravljenem praktičnem delu izpita se osebi izda spričevalo o opravljenem lovskem izpitu, na obrazcu, ki ga izda minister.

mateja
20. April 2015, 13:39
Da ne bo vsak posebej nekaj na pamet:

ZDLov,
61. člen
(lovski izpit)
.....
(6) Osebam, ki so na srednji gozdarski šoli ali na visoki strokovni šoli oziroma univerzi uspešno opravile izpit s področja biologija in ekologija prosto živečih živali, patologija divjadi ali lovstvo, ni potrebno opravljati teoretičnega dela lovskega izpita, morajo pa opraviti praktični del izpita v lovišču oziroma lovišču s posebnim namenom v trajanju najmanj šest mesecev. Na podlagi potrdila o opravljenem izpitu iz navedenih področij ter potrdila upravljavca o opravljenem praktičnem delu izpita se osebi izda spričevalo o opravljenem lovskem izpitu, na obrazcu, ki ga izda minister.

Ni bilo na pamet - TAKO JE BILO!

alojz1
20. April 2015, 14:20
Ja, tko je. Politiki diplome kupijo, jagrom se pa lovski izpit kar šenka.biggrin
Resno: vem, da je bilo marsikje tako. Ampak tisti, ki spričevalo izda bi pa ja moral poznati zakonodajo.

MatejI
20. September 2015, 08:34
V programu za usposabljanje v ravnanju z lovskim orožjem piše, da je potrebno opraviti med drugim streljanje z malokalibersko puško - mala tarča srnjak 10 nabojev, uspešnost 50 krogov.

Pa me zanima če kdo ve a se strelja to ob količku ali "frajhand"?

JAKAJEŽ
20. September 2015, 09:01
V programu za usposabljanje v ravnanju z lovskim orožjem piše, da je potrebno opraviti med drugim streljanje z malokalibersko puško - mala tarča srnjak 10 nabojev, uspešnost 50 krogov.

Pa me zanima če kdo ve a se strelja to ob količku ali "frajhand"?

Po pravilniku o "lovskem strelstvu",se strelja z MK puško stoje ob fiksnem kolu:icon_study:

lp

tarfila
20. September 2015, 13:26
na Gorenjskem pripravniki streljajo:
- pištola in revolver
- MK stoje prostoročno
- risanica
- šrotarca

pikolis28
20. September 2015, 21:22
na Gorenjskem pripravniki streljajo:
- pištola in revolver
- MK stoje prostoročno
- risanica
- šrotarca

MK ob količku risanice ni v večjem kalibru

zoran26
20. September 2015, 23:35
V skladu s Pravilnikom o izobraževanju v lovskih organizacijah Republike Slovenije mora lovec pripravnik v okviru opravljanja lovskega izpita uspešno opraviti praktičen preizkus iz lovskega streljanja, ki obsega: • streljanje z lovsko risanico, • streljanje na glinaste golobe (serija 10 glinastih golobov), • streljanje na tarčo srnjaka z malokalibrsko puško (10 strelov). • streljanje s kratkocevnim lovskim orožjem (10 strelov).
To je iz Pravilnika o lovskem strelstvu,ki ga najdete na strsni LZS pod zakonodajo.

lisičnik
21. September 2015, 09:39
Lansko leto so pripravniki streljali s pistolo ali, MK ob fiksnem kolicku in glinaste golobe. Ni bilo risanice vecjega kalibra!

Snaker
21. September 2015, 10:31
Pri nas na Ptuju je tako - Z risanico večjega kalibra se strelja, ampak ne na izpitu. Na predavanjih smo prejeli tarče srnjaka(iste kot za prestrelitev) in smo v njih z mentorjem ali solovcem ustrelili 3x(ali pa z svojo puško, če jo kateri že ima). Na izpitu smo streljali z MK ob fiksnem količku in pa z šibrenico lovski stav. Kratkocevnega orožja ni nihče niti omenjal.

lp,Boris

Sršen
24. September 2015, 08:04
Pri vas na Ptuju?:icon_rolleyes:

Vsebino preizkusa natančno določa Pravilnik o lovskem strelstvu LZS. In velja za vsa področja Slovenije!

Le kaj neki tam piše?:icon_study:

daco
24. September 2015, 10:38
Tipično slovensko, vsako selo po svoje kak komu pade na pamet! Saj veš, da so za nekatere Pravilniki španska vas :icon_confused:

RAUBŠIC
24. September 2015, 12:53
Tipično slovensko, vsako selo po svoje kak komu pade na pamet! Saj veš, da so za nekatere Pravilniki španska vas :icon_confused:

BighandBighandBighand

mikulin
28. January 2020, 12:36
Živijo
Imam eno vprašanje,kaj,?e kandidat za lov. pripravnika opravi prej izpit za varno rokovanje?? - mislim,še prej kot naj bi bil sprejet.
L.p.

alojz1
30. January 2020, 09:31
Težko ugotovim, kaj želiš. Lahko pa vsak opravi preizkus za varno rokovanje z orožjem. Je kar nekaj organizacij, ki to nudijo pa jih zaradi pravil ne bom našteval.

mikulin
30. January 2020, 11:01
Slišal sem,da se ta stvar opravi med izpiti za lovce,zato sprašujem,ker jih bom jaz imel komaj ?ez 2 leti.
In,da ne ?akam bi jih prej opravil,tako bom imel en izpit manj v bodo?e,samo to
L.p.

alojz1
31. January 2020, 14:16
Ne vidim smisla opravljanja izpita prej. Orožja ne boš mogel kupit, z izpitom pa imaš dodatne stroške. Pri opravljanju v okviru lovskega te?aja pa boš moral vseeno pla?at.
Poleg tega ta "lovski" izpit velja za vse orožje (krogla, šibre in kratkocevno). ?e pa delaš izven tega pa samo za tisto vrsto katero boš navedel za nakup. ?e boš nabavil drugo kategorijo je treba spet opravit preizkus varnega rokovanja.
opomba: ? ga nekaj lomi

mikulin
1. February 2020, 08:16
Alojz1 hvala za odgovor!
L.p.

KlemenP
28. February 2020, 19:46
Imam orozni in posestni list za sport za kratkocevno in dolgocevno (krogla in sibre) orozje. Ali bom kot pripravnik LD moral opraviti usposabljanje in preverjanje znanja iz ravnanja z lovskim orozjem?

alojz1
4. March 2020, 09:59
Verjetno imaš kratkocevno za šport, dolgocevno pa na posest. Bo treba verjetno kar opraviti v okviru tečaja. Drugače pa vprašaj predstavnika komisije za izobraževanje ki organizira na tvojem področju tečaj.

KlemenP
19. August 2020, 22:59
Verjetno imaš kratkocevno za šport, dolgocevno pa na posest. Bo treba verjetno kar opraviti v okviru tečaja. Drugače pa vprašaj predstavnika komisije za izobraževanje ki organizira na tvojem področju tečaj.

Kratkocevno in dolgocevno imam v obeh - OL in DP.