PDA

View Full Version : Klatežka psa raztrgala Kozo



Tomislav
8. February 2013, 23:30
Pozdrav vsem.
Včeraj smo imeli v naši LD naslednji osrednji dogodek.
Dva neznana klatežka psa, sta preganjala in na koncu raztragala kozo 6+, ki se je vjela v mrežo od ograje...
Krajan je obvestil LD, takoj so odhiteli na kraj štirje solovci. Oba korenjaka sta ležala sita v neposrednji bližini.
Takoj so naredili nekaj fotografij, saj je bila verjetnost, da jo bosta psa ucvrla velika!
Naslednji korak je bil, obvestiti inšpektorico! Ker psi niso bili nikomir znani, jim je prijazno svetovala naj pse spodijo in jim sledijo do njihovega doma. Mislim..... predlog da te kap.
Nakar se dva solovca odločita, in gresta korajžno do psov. Psa sta se dala prijeti oz. na povodec. Poklicali so policijo in društvo katero odjema med drugimi tudi te vrste živali (zonzani).
Obljubili so nam, da bo bodo preko čipov takoj našli lastnika in nas obvestili. Čez 2 uri so nas obvestili, da psi ŽAL NIMAJO ČIPA !!!!
V tem času smo izvedeli čigav je eden od omenjenih psov, in prav tako smo izvedeli da sta omenjena psa že trgala v sosednji LD.
Ker je zadeva od tu naprej pot delikatna, saj lahko lastnik dobesedno zataji psa, se mnenja krešejo. Kako dokazati lastniku da je pes njegov???
Policiji je potrebno predložiti vse dokaze, oz. kdo se bo izpostavlaj?
Vse skupaj pelje v velik konflik, nenazadnje tudi morebitna kazen nebo zanemarljiva!
Kaj pa vi menite ??

Lovski zdravo!

jež
9. February 2013, 09:33
MHO, da bi morali lovci v dogovoru z policisti izpeljati akcijo, kot da so našli dva psa, ki jih je najverjetneje ustrelil lovec. Sosed je slišal strele, pred tem videl dva psa črnega in belega, našel kri,... Zdaj pa zbirajo informacije, čigavi bi lahko bili, da podajo kazensko ovadbo zoper... Še prej jih naj v centru uspavajo, poslikajo in z inšpektorjem pokažejo sliko "mrtvih" psov znanim lastnikom... Boš videl, da bo lastnik oživel in znorel... Potem se pa napiše kazenska ovadba zoper znanega storitelja...
Saj po takih in podobnih igricah se bodo tudi brezbrižni lastniki naučili vsega potrebnega, bo pa mogoče ukrepati v drugo smer... O tej temi, pa mogoče prihodnjič. Vse spet ni za povedat splošni javnosti.
Lopovi so zmeraj en korak pred zakonom, zakaj ne bi bilo obratno.

andrej50
9. February 2013, 09:55
Kaj pa če sta se psa lotila že ujete mrtve koze ? Veliko divjadi konča v nezakonito postavljenih ograjah in električnih trakovih na pašnikih. Po mojem mnenju, zdravega gamsa v normalnih okoliščinah psi ne morejo ujeti, pa tudi te koze ne, če se ne bi prej ujela v ograjo. Bolj smiselno bi bilo, da poiščete lastnika nezakonito postavljene ograje, kot pa da se obremenjujete z iskanjem lastnikov psov, ki so si privoščili ponujeno (že ujeto) malico. Na fotki tudi ni opaziti sledi krvi, kar pomeni, da je bila koza že dalj časa mrtva.:icon_lol:

Sršen
9. February 2013, 10:16
Andrej, fotografija ni dovolj dobra, da bi tako sklepal. Za povrhu je okoli preveč potacano in bi se tudi kri zapacala, kar bi še ob boljši fotografiji težko razbral.
Glede na napisano besedilo, za katerega ni vzroka, da mu ne bo verjel, sta psa kozo prej gonila in jo ujela, ko se je ujela v ograji. Brez gonje tudi ne verjamem, da bi se koza ujela v ograjo.

alojz1
9. February 2013, 10:34
Dva psa lahko ujameta divjad. Pes vzdrži dolge gonje. Divjad ne.
Problem je lahko v odnosih lovcev in kmetov. Nihče ne more utajiti lastništvo psa. Sosedi vejo, poštar ve in še marsikdo. Tudi, če lastnik reče, da je bil pes potepuški in ga je samo hranil, je zanj odgovoren. Enako kot, da je prijavljen.

Dule
9. February 2013, 11:42
Kaj pa če sta se psa lotila že ujete mrtve koze
Kar vseeno pomeni da sta bila na prostosti brez ustreznega nadzora lastnika.

rikec
9. February 2013, 13:04
Deleted.

alojz1
9. February 2013, 13:21
Rikec, vem da je bil dober namen. Naredil si pa lovcem medvedjo uslugo.
In zaradi takšne objave bodo odnosi le še slabši.

pranger
9. February 2013, 14:09
Pozdrav vsem.
Včeraj smo imeli v naši LD naslednji osrednji dogodek.
Dva neznana klatežka psa, sta preganjala in na koncu raztragala kozo 6+, ki se je vjela v mrežo od ograje...
Krajan je obvestil LD, takoj so odhiteli na kraj štirje solovci. Oba korenjaka sta ležala sita v neposrednji bližini.
Takoj so naredili nekaj fotografij, saj je bila verjetnost, da jo bosta psa ucvrla velika!
Naslednji korak je bil, obvestiti inšpektorico! Ker psi niso bili nikomir znani, jim je prijazno svetovala naj pse spodijo in jim sledijo do njihovega doma. Mislim..... predlog da te kap.
Nakar se dva solovca odločita, in gresta korajžno do psov. Psa sta se dala prijeti oz. na povodec. Poklicali so policijo in društvo katero odjema med drugimi tudi te vrste živali (zonzani).
Obljubili so nam, da bo bodo preko čipov takoj našli lastnika in nas obvestili. Čez 2 uri so nas obvestili, da psi ŽAL NIMAJO ČIPA !!!!
V tem času smo izvedeli čigav je eden od omenjenih psov, in prav tako smo izvedeli da sta omenjena psa že trgala v sosednji LD.
Ker je zadeva od tu naprej pot delikatna, saj lahko lastnik dobesedno zataji psa, se mnenja krešejo. Kako dokazati lastniku da je pes njegov???
Policiji je potrebno predložiti vse dokaze, oz. kdo se bo izpostavlaj?
Vse skupaj pelje v velik konflik, nenazadnje tudi morebitna kazen nebo zanemarljiva!
Kaj pa vi menite ??

Lovski zdravo!

Obvestili so inšpektorico, ki jim je dala "strokovni nasvet". Najbolje je, da se jo obvesti, da se ve, čigavi bi lahko bili psi, se jo v razgovoru "usmeri" kdo ve čigavi so psi in naj sama zbere podatke, da bo lahko ukrepala.
Enako velja za policijo.

Iz tega primera se zopet vidi, da VURS ne dela. Če bi nadzirali izvajanje predpisov iz svojega področja, bi lahko "preprečili", da nečipirani psi "gonijo" divjad po lovišču in se klatijo. Bilo bi kar precej nevšečnosti manj po vaseh in lovišču, pa še za klatežke pse bi vedeli, kdo je zadnji lastnik, da bi plačal stroške "bivanja" psa v zavetišču.

Najlažje je sprejet predpis, da se mladiči čipirajo v leglu, potem pa se to izvaja samo za čistopasemske z rodovniki, ostalo pa je prepuščeno anarhiji.

Naj gre nekam takšna pravna država in državne službe. :yawn::limona:

andrej50
9. February 2013, 14:19
Kar vseeno pomeni da sta bila na prostosti brez ustreznega nadzora lastnika.
Seveda, o nezakonito postavljenih ograjah in v njih ujetih in v mukah umirajočih, jelenih ,košutah, srnjadi, gamsih, ježih,lisicah, zajcih, jazbecih, .... pa nič.

alojz1
9. February 2013, 14:29
pa še za klatežke pse bi vedeli, kdo je zadnji lastnik, da bi plačal stroške "bivanja" psa v zavetišču.
:yawn::limona:
Bolj enostavno je napisati zakon, da se stroške zavetišč prenese v vsakoletno ceno, ki jo plačamo ob cepljenju. (cena cepiva je zelo nizka).
Veterinar lahko tudi kadarkoli opravi pregled živine na kmetiji. Zanimajo jih predvsem markice v ušesih. Prav lahko bi imel pri sebi tudi čitalec čipov in odčital še pse.
Ograje, včasih kar iz bodeče žice so pa hud problem. Vsaj preko zime bi se morale odstraniti.

jež
9. February 2013, 14:39
Seveda, o nezakonito postavljenih ograjah in v njih ujetih in v mukah umirajočih, jelenih ,košutah, srnjadi, gamsih, ježih,lisicah, zajcih, jazbecih, .... pa nič.


Seveda se strinjam.
Nadzor je potreben povsod, ne samo pri lovcih!

jež
9. February 2013, 14:42
Bolj enostavno je napisati zakon, da se stroške zavetišč prenese v vsakoletno ceno, ki jo plačamo ob cepljenju. (cena cepiva je zelo nizka).
Veterinar lahko tudi kadarkoli opravi pregled živine na kmetiji. Zanimajo jih predvsem markice v ušesih. Prav lahko bi imel pri sebi tudi čitalec čipov in odčital še pse.
Ograje, včasih kar iz bodeče žice so pa hud problem. Vsaj preko zime bi se morale odstraniti.

Verjamem Alojz, da bi stvari, ki jih omenjaš "špilale" pri poštenih in doslednih...
Tudi veterinarji se borijo za svoj kruh in ne iščejo radi zamer.

Dule
9. February 2013, 15:16
Seveda, o nezakonito postavljenih ograjah in v njih ujetih in v mukah umirajočih, jelenih ,košutah, srnjadi, gamsih, ježih,lisicah, zajcih, jazbecih, .... pa nič.
Se strinjam tudi glede ograj, samo to da je bila tam mogoče nedovoljena ograja ne zmanjšuje krivde lastnikov psov.

Tomislav
9. February 2013, 15:23
Kaj pa če sta se psa lotila že ujete mrtve koze ? Veliko divjadi konča v nezakonito postavljenih ograjah in električnih trakovih na pašnikih. Po mojem mnenju, zdravega gamsa v normalnih okoliščinah psi ne morejo ujeti, pa tudi te koze ne, če se ne bi prej ujela v ograjo. Bolj smiselno bi bilo, da poiščete lastnika nezakonito postavljene ograje, kot pa da se obremenjujete z iskanjem lastnikov psov, ki so si privoščili ponujeno (že ujeto) malico. Na fotki tudi ni opaziti sledi krvi, kar pomeni, da je bila koza že dalj časa mrtva.:icon_lol:

Razumem na kaj namiguješ, vendar z zagotovostjo lahko povem, da sta omenjena psa, dalj časa preganjala trop gamsov in iz njega nekako izločila brejo kozo (razumljivo). Vsebi je imela cca 15 cm velik zarodek, M spol.
Res je da iz teh slik ni vidna sled krvi oz. zgleda kot da sta dokaj čista, vendar nista.
Skratka: DVOMOV NI !!!
Glede (ne)zakonitosti postavljene ograje nemorem komentirati, se pa strinjam, da jih mnogo stoji nezakonito.
Lovski zdravo!

jazbec
9. February 2013, 20:16
Če je tisti bel pes ujel in trgal kozo, bi moral biti krvav, kar pa po sliki izgleda ni.
Je pa sigurno vsaj neodgovorno spuščat pse, še posebej pa v tem snegu ko se divjad težko premika in potrebuje mir..

rikec
9. February 2013, 20:48
Vidim, da me je doletela čast, da je moj post zbrisan :icon_lol: Vem, da sem napisal direktno in brez zadržkov. Ne vem kako je po drugih LD-jih a v naši LD se s potepuškimi psi ubadamo že kar nekaj let. Združijo se celo v trop od 5-6 psov in potem gonijo. Prerekati in dopovedovati lastnikom psov je res zadnja zadeva, ki se jo še grem. Sam imam kamere, ki jih postavljam po lovišču. Na njih sem "ujel" že kar nekaj potepuških psov, ki so od svojega "domovanja" bili kar 3 km zračne linije. Ko sem sliko sprintal in jo pokazal lastniku kje je bil njegov pes poslikan, mi je gladko lepo nazaj odgovoril, da to ni njegov pes in naj mu to dokažem. Seveda, bil sem toliko prijazen in sem mu dokazal, pa ne me zdej spraševati kako. V naši LD vsako leto poberemo (veliko jih tudi ne najdemo) veliko zamorjenih kosov srnjadi (cca. 10 % ali več!). Zdaj pa sami razmišljajte ali se je vredno vsako leto non stop iz meseca v mesec samo prerekati in pregovarjati z skoraj enimi in istimi lastniki psov? Nekaj let je še šlo, potem človek obupa, enostavno ne gre več. Eni prav uživajo, ko zvečer spuščajo svoje pse z raznih verig, itd...
Še nekaj... od potepuških psov sem doživel že marsikaj! Od na živo žrtja breje srne do neposrednega napada name in celo me je enkrat eden ugriznil, sredi gozdov, daleč od kakšne vasi. Pridni psički, a ne da? Vsak ima o določeni temi in zadevi svoje mnenje, tudi jaz ga imam, tudi jaz... lep pozdrav

Tomislav
9. February 2013, 22:19
Če je tisti bel pes ujel in trgal kozo, bi moral biti krvav, kar pa po sliki izgleda ni.
Je pa sigurno vsaj neodgovorno spuščat pse, še posebej pa v tem snegu ko se divjad težko premika in potrebuje mir..

Jazbec, še enkrat: NE DVOMI!!!
Iz slike žal ni razvidno!!
V kolikor bom našel bolj primerne slike iz tovarišovega fotoaparata jo objavim, ampak...
Lahko povem, da nikoli ne podajam absolutnih trditev, če v to res nisem prepričan!
Bom pa zagotovo objavil kakšen bo "izplen" tega dogodka!!

Lovski zdravo.

detel
9. February 2013, 23:54
...Če ne, je treba določiti klatežke pse in mačke brez nadzora kot DRŽAVNO LASTNINO (Lovec 2/2013, str. 87).

Jagermaister
10. February 2013, 07:15
Če je tisti bel pes ujel in trgal kozo, bi moral biti krvav, kar pa po sliki izgleda ni.

Na sliki se povsem dobro vidi, da je pes po gobcu in po vratu krvav.

dolgin
10. February 2013, 08:41
Tipično za našo deželo. Išče se izgovore za vsak drek,na koncu bojo še tko obrnil,da ste krivi vi,ker ste pustl to kozo žvet tolk cajta. Beda. Res je,pes ni kriv,ampak če pa nima nadzora in lastnika kapa poj?
In še nekej, miru pred tema ne boste mel dokler bosta živa in brez nadzora.

andrej50
23. February 2013, 17:21
Ker so nas polna usta poročil kakšno škodo nam delajo psi na divjadi v visokem snegu, objavljam nekaj fotk mojih psov, pri preganjanju tropa jelenjadi, katerim ni bil sneg niti do višine vampa. Ker so vsi moji psi v odlični kondiciji, predvidevam, da so ujeli in zadavili vsaj enega jelena (zaradi visokega snega tega nisem mogel preveriti).:icon_lol:

andrej50
23. February 2013, 17:27
Še dve.

andrej50
23. February 2013, 17:33
Tudi ta je bila zraven.

alojz1
23. February 2013, 17:36
objavljam nekaj fotk mojih psov, pri preganjanju tropa jelenjadi,
Si zgrešil naslov. To spada pod: malo humorja ne more škoditi.
Ampak če Jadranka tole vidi boš pa pod "lovci spet mučijo pse".

rikec
20. March 2013, 13:08
Eno vprašanje...

Kakšen je uradni postopek, če želiš izpeljati da je lastnik psa sankcioaniran za škodo, ki jo stori pes (potepuški) na divjadi?
Kakšen pa je postopek, če psa zalotiš, da goni divjad?
Vem, streljanje odpade.. zanima me uradni psotopek, da me potem kdo ne more vlečt za J...

jež
20. March 2013, 13:11
Eno vprašanje...

Kakšen je uradni postopek, če želiš izpeljati da je lastnik psa sankcioaniran za škodo, ki jo stori pes (potepuški) na divjadi?
Kakšen pa je postopek, če psa zalotiš, da goni divjad?
Vem, streljanje odpade.. zanima me uradni psotopek, da me potem kdo ne more vlečt za J...

Raje si odreži jajca biggrin.

rikec
20. March 2013, 17:54
Raje si odreži jajca biggrin.

Jani, preden si napisal tole bi lahko malo bolj premislil...

jež
20. March 2013, 22:25
Jani, preden si napisal tole bi lahko malo bolj premislil...

Ja, res bi lahko bolj premislil, ker je navsezadnje izpadlo malo "troumno":icon_redface:.

Evo, popravljam, da ne bo več-umja:
Karkoli boš naredil, boš imel hudičeve težave, da boš dokazal, kar hočeš dokazat.
Za jajc_ te bodo vlekli v vsakem primeru (lastnik in somišljeniki), zato sem napisal, da si jih raje odreži (da te ne bodo mogli vlečt za j....). Ker ni bolj enostavnega sprehoda za psa, kot da se malo zdirja za divjadjo. Včasih pa tudi katero ulovi. Ha!
Pa ti še vedno nisem dal pravega odgovora, na tvoje vprašanje, oprosti. Zdaj vidim, da sem bil z odgovorom res prehiter...
Pričo moraš imeti, dogodek moraš fotografirati, lovski čuvaj (pooblaščeni) mora situacijo predstaviti lastniku, o tem narediti zaznamek, obvestiti inšpektorja, če se stvar ponavlja, pride inšpektor na obisk k lastniku psa, ga opomni. In šele nato napiše prijavo zoper lastnika, ki bo kasneje vse zanikal in dobil dve priči v svojo korist...
Povej mi, kako boš dokazal lastniku, da je to njegov pes;
da je njegov pes res gonil divjad;
kako boš v objektiv ujel oba (psa in divjad), da bo iz fotke razvidno, da njegov pes goni divjad;
kdo ti bo šel za pričo?
Potem, ko se ti vse to poklopi (pravi trenutek na pravem mestu), mora pa še inšpektor odigrat svojo vlogo, kot se "šika".
Seveda bo vse to mogoče, če bo lastnik psa priznal, da je pes njegov.!
Če ni čipiran - POZABI!
Bog (ali pa kdor koli) ti pomagaj, če se bo po takšnih pritiskih na potencialnega lastnika psa lastnik odločil, da se tega psa na ne vem kakšen način "losa"...
Krivdo za izginotje, pa naprti-komur drugemu kot lovcem. Pa tisti Rikec (ne vem, kako ti je ime) je hodil okoli mene, sigurno ga je on...
"daleko ti lepa kuča"

Evo, vzel sem si čas in poskusil popraviti, kar sem zaje..l.
Če pa se boš projekta lotil resno, se boš z inšpektorjem v vašem koncu vse lepo dogovoril. Še več, tudi svetoval ti bo vse potrebno.

detel
20. March 2013, 22:56
Ko so nam naše terierke raztrgale koze, smo se odločili, da ne bomo imeli več terierjev biggrin:icon_lol::yea1: