PDA

View Full Version : Bolezni in zajedalci pri divjadi



pikas
27. December 2012, 19:46
Nisem še zasledil nobene debate o boleznih pri divjadi. Če se motim prosim administratorja da to temo umakne. V nedeljo smo uplenili tri srne in pri dveh je bil prisoten kožni zol, pa me zanima kako je pri drugih LD- jih ali imate tudi take ali podobne težave

cak
27. December 2012, 19:57
Pri nas smo imeli zolja malo pri srnjadi, močno pa pri gamsu. Pred leti.
Pri enem gamsu sem jih naštel preko 100. Veliko je pa bilo lukenj v koži, kar pomeni, da so ličinke že dozorele.

detel
27. December 2012, 23:28
Tudi pri nas se pojavlja kožni zolj pri srnjadi, včasih več ali manj.... Pred kratkim smo poslali na pregled tudi vzorec kože divjega prašiča, pri katerem smo sumili na zoljavost. Če bo potrjeno, bo prvi primer v SLO. Čakamo izvide.
Pred nekaj leti sem uplenil srno, ki je bila sicer pri lepi teži. Ko sem jo izkožil je bilo kaj videti, ko da imam pred seboj ježa, zolj pri zolju, neverjetno, kako taka žival živi pa še shirana ni bila.

patriot
28. December 2012, 06:11
Kožni zolj je značilen za srnjad in ni nič posebnega. Tudi hiranja živali ni opaziti, razen pri določenih osebkih že prej bolne ali stare živali....
Lp in dober pogled!

Brlogar
30. December 2012, 19:19
Takole to izgleda, srna uplenjena včeraj...

https://dl.dropbox.com/u/60807913/Pic/2012-12-29%2011.53.47.jpg

https://dl.dropbox.com/u/60807913/Pic/2012-12-29%2011.54.14.jpg

detel
21. April 2015, 09:34
Pri nas še vedno dobivamo poginjeno ali umirajočo srnjad. Vsa prizadeta je driskava.
Katastrofa!!! Kej takega še nisem videl, čeprav sem že dolgo lovec.

jereb
21. April 2015, 23:19
Pri nas še vedno dobivamo poginjeno ali umirajočo srnjad. Vsa prizadeta je driskava.
Katastrofa!!! Kej takega še nisem videl, čeprav sem že dolgo lovec.

Poskušaj narediti dinamiko populacije v zadnjih 10 letih, pa preglej kako je z njivskimi in travniškimi površinami.

Potem pa seštej tvoje ugotovitve in ugotovitve z veterinarske glede tipa zajedavcev.

Znaš dobiti dobre podatke za smernice v naprej.

main757
22. April 2015, 07:46
To je res škoda. Kakšen pa imate odstrel? Vam pada ali raste? Spomladi v času prehoda na zeleno pašo je rad kakšen komad driskav. Če pa se vam bo driskavost še pojavljala tekom leta, potem imate pri srnjadi prisotnega enega od zajedalcev. Lahko, da imate prenizek odstrel in vam bolezni pobirajo srnjad.

POLH
22. April 2015, 08:02
Enega od takih smo dali na preiskavo. 15230

mugo
22. April 2015, 08:27
Tisti, ki še kar mislite, da je spomladi driska posledica prehoda na zeleno travo (hrane), si dobro preberite izvid, ki ga je objavil POLH.
Potem poglejte še, kaj je spomladanski izbruh bolezni (SPRING RISE) : http://www.student-info.net/sis-mapa/skupina_doc/vf/knjiznica_datoteke/516140_paraziti.pdf, podrobno je opisan pri tihostrongilidah.


spomladanski izbruh parazitov, ki se pojavlja v gostih populacijah, kjer se živali invadirajo v jesenskem času, kadar je večina vrst v najboljši kondiciji, takrat se ličinke zarinejo v sluznico in preidejo v hipobiotsko stanje - mirujejo, v zimskem obdobju živali izgubljajo na kondiciji in v spomladanskem času so v najslabši kondiciji, so obremenjene z brejostjo, če je veliko ličink se naglo aktivirajo in začno burno dozorevati v L4 in L5 fazo, ter zrelega zajedalca, proizvedejo bolezensko stanje.

detel
22. April 2015, 11:05
To je res škoda. Kakšen pa imate odstrel? Vam pada ali raste? Spomladi v času prehoda na zeleno pašo je rad kakšen komad driskav. Če pa se vam bo driskavost še pojavljala tekom leta, potem imate pri srnjadi prisotnega enega od zajedalcev. Lahko, da imate prenizek odstrel in vam bolezni pobirajo srnjad.

Odstrel je že nekaj let konstanten. V nekih revirjih je srnjadi preveč, drugje je skoraj ni pač odvisno od ponudbe hrane.
Bomo videli kako bo s staležem letos.

alojz1
22. April 2015, 11:31
Kakšen je odstrel na 100 ha? Pri nas smo imeli pred leti 5 kosov in je bilo premalo. Se je tudi pojavila driskavost. Nasvet biotehniške fakultete je bil povečati odstrel.

detel
22. April 2015, 12:47
Odstrel je nekje 3.4/100 ha. Na področjih kjer je srnjadi preveč bi bilo treba povečati odstrel (obdelane površine).

main757
22. April 2015, 14:30
Pri nas je odstrel blizu 4,5/100 ha. In še vedno je nekaj komadov driskavih. Kašnen se najde tudi poginul. Lahko bi streljali še več, vendar se nam pojavlja nezanimanje pri odstrelu. Nekako veliko starejših jagrov nima več volje izpolnjevati plana ali pa samo kos ali dva. Tudi spolno razmerje je porušeno. Ko na 3 kilometerski razdalji našteješ 100 komadov srnjadi in je od tega 80 kom. ženski spol ti je kmalu jasno, da razmerje ne štima. In podpiram vezavo srn na odstrel srnjakov. Bolezni pa delajo tisto kar ne naredimo mi lovci, t.j. nižamo število osebkov.
Lp

detel
22. April 2015, 15:23
Sigurno je k temu pripomogla tudi velika vlaga (deževje) v zadnjem letu pa mila zima, kar omogoči preživetje in razvoj parazitov na tleh (travi).

jereb
22. April 2015, 22:12
Pri nas je odstrel blizu 4,5/100 ha. In še vedno je nekaj komadov driskavih. Kašnen se najde tudi poginul. Lahko bi streljali še več, vendar se nam pojavlja nezanimanje pri odstrelu. Nekako veliko starejših jagrov nima več volje izpolnjevati plana ali pa samo kos ali dva. Tudi spolno razmerje je porušeno. Ko na 3 kilometerski razdalji našteješ 100 komadov srnjadi in je od tega 80 kom. ženski spol ti je kmalu jasno, da razmerje ne štima. In podpiram vezavo srn na odstrel srnjakov. Bolezni pa delajo tisto kar ne naredimo mi lovci, t.j. nižamo število osebkov.
Lp

Tale objava je pa ogledalo, ki ga številni nočejo videti. Žal si označen za streljača ... če predlagaš povišan plan, da bo žival v dobri kondiciji. Saj je lovstvo vendar naravnano tudi v to smer.

Škoda ker imajo nekateri blokade, mladim ne pustit steljat, ugotavljat vsemogoče omejitve ... sami pa ne morejo in nočejo.

Detel, morda bi bilo dobro upoštevati nasvet iz starejše knjige o srnjadi - nikoli ne držite konstantnega odstrela. Zdaj malo več, drugič manj, potem pa spremljati stalež in vitalnost. Pa odstrel porazdeliti po revirjih glede na zastopanost osebkov in ne površino revirja.

alojz1
23. April 2015, 06:24
Jereb. Se popolnoma strinjam z tabo. Ampak je tako, da morajo biti vhodni podatki točni za pravilen rezultat. Penzion stavim, da lahko z Mainom 10x prevoziš tiste 3 km pa ne boš nikoli naštel 100 kom.

mugo
23. April 2015, 08:11
Tole Mainovo razmišljanje me je pozitivno presenetilo.
Da navaja problem izvajanja plana ker ni dovolj lovcev zainteresiranih za lov je sploh zelo pohvalno, ker v naši okolici je problem isti. No ampak se ga ne razloži tako, kot je pošteno povedal Main, ampak v glavnem vpijejo da divjadi ni in se ne da plana naredit. Pa pol avto povozi, pa še pogine precej....
Alojz, tisto s 100 komadi pa jaz čisto verjamem. Imaš pri nas lovišča kjer jeseni po poljih vidiš trope po več deset kosov skupaj. Kot antilope...

alojz1
23. April 2015, 08:30
Alojz, tisto s 100 komadi pa jaz čisto verjamem. Imaš pri nas lovišča kjer jeseni po poljih vidiš trope po več deset kosov skupaj. Kot antilope...
Ker se srnjad združi v trop. Ampak naslednji travnik je pa prazen. 3km in 500m v širino kolikor se vidi je 150 ha. Na tej površini videti 100 kosov je absurd. To pomeni da je na 1500 ha 1000 kosov srnjadi. Če je več kot 12 kosov na 100 ha že narava sama začne selekcijo.
Ja fantje. Ena nula zadaj nekaj pomeni. Financ minister in nekateri jagri pa mislijo, da nič.

mugo
23. April 2015, 09:22
Alojz, tale tvoj izračun je pa precej relativen in bi bilo treba upoštevati še marsikaj. Kaj pa če vidiš 500m na vsako stran ceste, kaj pa če pridejo še od dalj se past v nližijno ceste, kjer je polje.... Saj veš da tiste 3 km niso izbrani kot naključen vzorec, ampak tam, kjer se največ vidi... malo pa lahko tudi pretirava, ali pa tudi ne, bo sam povedal.
Par let nazaj sem bral, da imajo nekatera lovišča v Nemčiji odstrel 12kosov na 100ha.

main757
23. April 2015, 11:18
Saj veš da tiste 3 km niso izbrani kot naključen vzorec, ampak tam, kjer se največ vidi...

Mugo pravilno sklepaš, na tem terenu se zberejo vsako zimo. Odkod vse pridejo nevem, v glavnem tam so. Eno zimo jih je 120, drugo 80, tretjo pa 100. Pa to ni vsa srnjad iz lovišča.
Moj namen je bil opozoriti na porušeno spolno strukturo.

dolgin
23. April 2015, 11:59
Main, koliko srn pa dejansko uplenite?

alojz1
23. April 2015, 12:46
Razmerje odvzema je isto kot pri vas. Kaj misliš, da inšpektor samo na en pir pride? Če so nepravilnosti so kazni kar visoke.
Ampak januarja se srnjaki ponavadi ne štejejo kot mulasta divjad. Ali pa jih kdo šteje kot srne že prej. Jajca stran, pa je srna.:whistle:
Le tako se pride do razmerja 80 : 20

detel
23. April 2015, 13:27
Mugo pravilno sklepaš, na tem terenu se zberejo vsako zimo. Odkod vse pridejo nevem, v glavnem tam so. Eno zimo jih je 120, drugo 80, tretjo pa 100. Pa to ni vsa srnjad iz lovišča.
Moj namen je bil opozoriti na porušeno spolno strukturo.

Če si videl toliko srnjadi pozimi od Vrhnike proti LJ. se nič ne čudim, ker jih je še več.

dolgin
23. April 2015, 15:29
Razmerje odvzema je isto kot pri vas. Kaj misliš, da inšpektor samo na en pir pride? Če so nepravilnosti so kazni kar visoke.
Ampak januarja se srnjaki ponavadi ne štejejo kot mulasta divjad. Ali pa jih kdo šteje kot srne že prej. Jajca stran, pa je srna.:whistle:
Le tako se pride do razmerja 80 : 20

Glih zato sem vprašal... srne se "jagrom" smilijo, srnaka k se ga da pa fajn na steno prbit pa hitr na tla, pa makar 2letnega.
Main pa ne mislim da si ti tak, ampak opaženo tako razmerje govori o tem da nekej ni....

alojz1
23. April 2015, 16:00
Ja dolgin. Res nekaj ne štima. Vedno isto jamranje. Nočejo strelat.
Pri takem staležu (na 3km je 100 kosov) se lahko zmenimo. Pripravite seznam odstrela, pokličite in jaz vam zastonj izpolnim plan v 1/2 ure. Pa ne bo skrbi in bodo lahko naprej samo prašiče jagali :icon_confused:
Čeprav je to v nasprotju z mojim mnenjem. Nikoli ne uplenim 2 kosa naenkrat. Pa me ne skrbi, ker povabila (tako kot ni 100 kosov) tako ne bo. Velike oči, lovsko pretiravanje in doooolgi kilometri.

main757
23. April 2015, 18:31
Bomo sedaj spet naklamfali 5 strani brezplodne debate? Stvar je takšna kot sem opisal.

main757
23. April 2015, 18:52
Main, koliko srn pa dejansko uplenite?

Ženski spol, samo odstrel odstrel 90 kosov, moški spol, odstrel 73 kosov.

alojz1
23. April 2015, 19:05
Ženski spol, samo odstrel odstrel 90 kosov, moški spol, odstrel 73 kosov.

Bomo sedaj spet naklamfali 5 strani brezplodne debate? Stvar je takšna kot sem opisal.

Ko na 3 kilometerski razdalji našteješ 100 komadov srnjadi in je od tega 80 kom. ženski spol ti je kmalu jasno, da razmerje ne štima.
Daj no še enkrat preberi kaj pišeš. Boš ugotovil kdo klamfa.

detel
23. April 2015, 20:12
Na splošno se preveč klamfa o razmerjih, volk, ris, zima, bolezen ne gleda na razmerja. In nikoli ne vemo koliko je bilo dejansko izgub.

alojz1
23. April 2015, 20:33
Hočeš povedati, da predatorji in bolezen posega le po srnjakih?
Ali pa hočeš zamegliti neumnosti, ki jih je nekdo pisal? (80 srn in samo 20 srnjakov.)Odvzem srn pa občutno večji.