PDA

View Full Version : škoda po divjadi



pikas
13. October 2012, 15:34
V naši LD imamo letošnje leto velike težave zaradi škode na kmetijskih površinah zaradi divjega prašiča. Z lastniki smo bolj ali man uspeli z dogovorom. Ne vemo kako bo pa v bodoče. Težava je v tem da je divji prašič izredno aktiven ponoči in je v večini prehoden. Tudi ko organiziramo lov na prašiča je ta neuspešen. Tudi če kemično zaščitimo pridelke je težava, ko enkrat najdejo je hudič.
Zanima me kako to težavo rešujete drugi, mogoče bo kak nasvet tudi nam prišel prav. LP.

mugo
13. October 2012, 16:14
Nazaj jih drži le pravilno postavljen električni pastir.
In svinec.

pikas
13. October 2012, 16:42
Za drugo ne dvomim, za prvo je pa problem kupi postavi, ko gre na njivo umakni na koncu mu pastirja še šenkaj pol pa lastniki še jokajo da bi radi novce.

tinko balinko
13. October 2012, 16:44
Tocno tako......Pri nas imamo 7 elektricnih pastirjev,ki ji razdelimo kmetom tisti ki imajo na kriticnih polozajih njive.Imamo tudi 6krmnih njiv in 3 avtomatske krmilnice.Skoda je minimalna glede na stevilo divjih prasicev...

pikas
13. October 2012, 16:48
Problem je tudi ta da imajo njivo ob robu gozda ali celo nekoliko v njem vsi vse vejo o pravicah kake imajo in od koga lahko zahtevajo to kaj morajo sami narediti pa ne. Prosim za kak uporaben nasvet za naslednje leto ker letos je že kar je.

mugo
13. October 2012, 17:42
Ld mora zagotoviti zaščito, lastniku (material). Ne podariti, posoditi. Lepo mu pripeljete pastirja in žico, izolatorje in kole. Postaviti pa si jih mora kar sam. Če si jih pa ne bo, je pa njegov problem. Lahko mu postavite prvič zaddevo lepo vi, da ne bo slabe volje. Kdaj bo umaknil, kdaj bo notri elektrika, kako bo poskrbel naslednje leto je pa potem njegova skrb. Vi ste potem zakonsko pokriti. Bistven je pa pošten odnos do lastnikov, ne pa tudi brezbrižna radodarnost. Ker če daš (pre)bogato odškodnino enemu, se to hitro izve in jo hočejo v enaki meri in še več potem vsi.
Sicer pa zelo pomaga,če kakšen pujs pade na površini, kjer delajo škodo. Kakšno prežo postaviti ob najbolj ogroženih površinah in čakati v nočeh z luno.

pikas
13. October 2012, 18:03
:icon_lol: Prežo smo na nekaj lokacijah postavili in na čakanju bili tudi 3x uspešni. Vendar je težava v tem da starejši gospodarji zemljišč se zavedajo da je divjad prostoživeča in ne pozna mejnikov. Z mlajšimi je pa hudič samo evre o drugem se ne pogovarjajo

detel
13. October 2012, 21:17
Mi ne zagotavljamo lastnikom zaščite. A bi jim morali zato izplačati odškodnino ? Odnosi med lastniki in lovci so vse bolj napeti. Ne vem kam bo to pripeljalo:icon_confused:. Pristojni bi morali za nekatere LD spremeniti pravila igre (zavod, ministrstva) .

tinko balinko
13. October 2012, 21:27
Pri nas je tako damo kmetu patirja za sezono (po koncu sezone more vrnat) na njegovo zeljo mu tudi pomagamo postavit.Ce on nima prikloplenega oziroma ce ne kontrolira zadeve je to njegov problem in tisti ki imajo pastirja lahko pozabijo na odskodnino.Tiste njive ki so kriticne se probamo z kmetom dogovoriti da jih za neki minimalni znesek da v najem nasi druzini.Ponavadi ni problema lepa beseda lepo mesto najde.Seveda pa negre brez cakanja cele noci in aktivnega lova.
Je pa res da v koncni fazi zaleze samo svinec kot pravi mungo.

dolgin
13. October 2012, 22:22
Detel,pristojni so svoje naredili,izdali so predpise,ki so pošteni do obeh strani. In če ne nudite upravljalcem zemljišč zaščitnih sredstev,škode pa imate,potem je še dobro,da sploh še obstajate kot LD. Postavi se v kožo ljudi,ki od zemlje živijo.

detel
14. October 2012, 00:32
Problem ni tako enostaven. Tudi zaščitna sredstva predstavljajo za družino en velik zalogaj, vsaj pri nas (vinogradi). Divjad moramo čuvat, ohranjat, vendar je ne bi smelo biti preveč, zaradi škod. Na goriškem je "oblast" sprostila odstrel pujsov, tudi vodečih svinj, kar spet ni v redu a mislim, da so odločbo popravili...
No, trenutno ne smemo jagati lanščaka, ker smo jih že preveč, lahko pa lanščakinjo. Ocenit pred strelom ni enostavno, škoda pa še nastaja..... In pri velikih škodah se ne bi smeli preveč ozirati na spolno razmerje, saj tudi pri pujskih je lahko več enega ali drugega spola. Mugo, kaj meniš ti ?

alojz1
14. October 2012, 09:00
Takšne omejitve pri lanščakih so bebave.
Že sam verjetnostni izračun pove, da pri divjadi, ki se težko loči po spolu pade sorazmerno število obeh. Verjetno je m. sp. v lovišču več.
Če se bomo strinjali z takšnimi omejitvami bomo kmali po spolnem razmerju lovili še zajca, jazbeca, kuno itd. Kršitelje pa veselo kaznovali.

muzikant
14. October 2012, 10:40
. Ocenit pred strelom ni enostavno, škoda pa še nastaja.....

Lanščaki m spola hodijo posamič ali v skupini vrstnikov, lanščakinje pa z mladiči oz v strukturiranem tropu izključno ž. Spola.:icon_wink:

Itak so pa take omejitve bebave in v nasprotju z letnim načrtom.

pikas
14. October 2012, 17:59
Do neke mere se strinjam z Dolginom, namreč pri nas v LD je večina malih kmetov tako da nam je slika zelo jasna vendar kako realno oceniti nastalo škodo je pa hudo. Moraš gledati na kmeta in na LD. Kako narediti da bo koza cela in volk sit je pa težava. Kot sem zgoraj napisal z starejšimi se da vzpostaviti dogovor ki je za obe strani kolko toliko pošten. Z mladimi je pa težava vsi vse vedo o pravicah in kaj ter koliko lahko od koga zahtevajo. Ko pride komisija na kraj cenitve imajo vse zakone in pravice natisnjene in s seboj prinešene. Mi razmišljamo v dve smeri. Da nabavimo pastirje in da pooblastimo uradnega cenilca pa naj on oceni nastalo škodo. Zanima me pa kako imate drugje to urejeno.

mugo
14. October 2012, 20:49
Problem ni tako enostaven. Tudi zaščitna sredstva predstavljajo za družino en velik zalogaj, vsaj pri nas (vinogradi). Divjad moramo čuvat, ohranjat, vendar je ne bi smelo biti preveč, zaradi škod. Na goriškem je "oblast" sprostila odstrel pujsov, tudi vodečih svinj, kar spet ni v redu a mislim, da so odločbo popravili...
No, trenutno ne smemo jagati lanščaka, ker smo jih že preveč, lahko pa lanščakinjo. Ocenit pred strelom ni enostavno, škoda pa še nastaja..... In pri velikih škodah se ne bi smeli preveč ozirati na spolno razmerje, saj tudi pri pujskih je lahko več enega ali drugega spola. Mugo, kaj meniš ti ?

Se strinjam s tabo. V takšnih razmerah kot jih imate Primorci bi moral biti odstrel pri ozimcih in lanščakih praktično neomejen. Se pravi, da se lahko odstreli vse kar pride pred cev. Seveda ob upoštevanju lovske etike, kadar gre za vedeče lanščakinje.
Kar se tiče škod, je dober sistem tudi, da ima LD v najemu ali lasti nekaj svojih kmetijskih površin, kjer prideluje na primer seno(kocke) ali travno silažo (bale), in koruzo. Ko se zgodi škoda se oškodavancu ponudi seno ali balo, če gre za razrit travnik, v primeru koruze pa se mu ponudi ekvivalent njive, da si jo lahko pospravi (posilira). Vinogradi so druga reč, tam se je treba dogovoriti drugače.

mugo
14. October 2012, 20:53
Pikas, kar se odškodnin tiče, predlagam, da si pridobite cenik za odškodnine, ki ga uporabljajo pooblaščenci pri ZGS, ki ocenjujejo škodo od divjadi na nelovnih površinah in škodo po zavarovanih vrstah. Ta cenik uporablja država in ne verjamem, da ga lahko kdo izpodbija. Pa še nekaj, tisti ki ocenjuje škode mora imeti dobro karto lovnih in nelovnih površin. Precejkrat se zgodi, da LD plačuje odškodnine na površinah, ki so v resnici uvrščene med nelovne in za škodo na njih odgovarja država.

pikas
14. October 2012, 21:03
Mugo res hvala za nasvet. Imam pa tudi vprašanje kako najlažje opredelimo do kje je lovna oziroma nelovna površina.

Lisjak
14. October 2012, 21:08
Kataster lovnih in nelovnih površin vodi ZGS. Ta podatek dobiš na OE ZGS, ki je pristojna za načrtovanje v vašem LUO-tu.

pikas
14. October 2012, 21:18
:icon_lol::limona: Hvala vsem upam da bom te papirje dobil ravno sedaj sem po netu brskal na ZGS pa ne najdem nikjer cenika... verjetno bo potrebno direkt na ZGS iti

alojz1
14. October 2012, 21:33
Pišete o ceniku kot, da je njiva samopostrežna trgovina za prašiče.
Obstajajo normativi donosa na ha ali na posamezno steblo (koruza).
Potem se to preračuna na dnevne cene ali pa se povrne v kg.

muzikant
14. October 2012, 21:37
:icon_lol::limona: Hvala vsem upam da bom te papirje dobil ravno sedaj sem po netu brskal na ZGS pa ne najdem nikjer cenika... verjetno bo potrebno direkt na ZGS iti

Poskušaj na ARSO. :icon_wink:

main757
14. October 2012, 22:10
Pikas, za cenik se pozanimaj na Statističnem uradu RS.

tica
14. October 2012, 23:56
Donose poglej na spletni strani LZS>kimisija za upravljanje z divjadjo>ostalo:

http://www.lovska-zveza.si/default.aspx?MenuID=69&OrganID=201&DokumentVrstaID=2

POLH
15. October 2012, 07:05
Donosi so relativna stvar. Lahko čisto mimo vsekaš. ZGS uporablja donose zračunane na podlagi podatkov statističnega urada, ki so povprečje za preteklo ali nekaj preteklih let.
Na terenu so razmere lahko zelo drugačne v obe smeri. Pri izračunu pomaga tudi katalog kalkulacij, v katerem so zajete napravne cene kmetijskih površin in kultur. Od tam lahko dobimo tudi zelo realne podatke, kakšna je nosilna zmogljivost določene površine itd.
V družinah, kjer pa sami niso sposobni se dobro pripravit in poiskati ažurnih inf pa naj plačujejo zunanje strokovnjake.
Škode pa je treba realno ocenit, neglede kako to udari tudi LD. Dolžni smo jih povrniti.

pikas
16. October 2012, 19:08
Mi ko dobimo prijavo za škodo gre takoj komisija do lastnika in potem na ogled terena. Težava je tudi v tem da hočejo tudi zaradi suše in drugih škodljivcev to naprtiti nam in da je za izpad pridelka vse kriva divjad.

pikas
17. November 2012, 17:10
Danes sem bil prisoten pri zelo zanimivi debati namreč kako nam da država denar za povrnitev škode od divjadi na kmetijskih površinah:icon_question::icon_question: in sem gledal debelo ko nevem kaj. Vprašam od kje jim te informacije in dobim zanimiv odgovor. Na kmetijsko kospodarski zbornici???????? halo????? Tam so jim pridigali da lovci dobimo sredstva za povrnitev škode in kako so kmetje neumni da ne prijavljajo škode po divjadi. Naj mi prosim nekdo ki se dobro spozna na te zadeve kam moramo se obrniti da bomo še mi dobili kaki cent v blagajno. Na koncu pa izpade da smo jagri tisti ki nočemo sodelovati.

Sršen
17. November 2012, 19:15
...Tam so jim pridigali da lovci dobimo sredstva za povrnitev škode in kako so kmetje neumni da ne prijavljajo škode po divjadi. ....
Pikas, priskrbi nam informacijo, kdo jim je to izjavil. Če je to bilo na kakšnem posvetu ali celo kje napisano, bo to verodostojna informacija na kateri se bo dalo delati. Če je bil to samo gostilniški čvek, je lahko vmes samo plod bujne domišlije kakšnega alkobrihtiča in je škoda vodo burkati!

muzikant
17. November 2012, 20:22
Naj mi prosim nekdo ki se dobro spozna na te zadeve kam moramo se obrniti da bomo še mi dobili kaki cent v blagajno. Na koncu pa izpade da smo jagri tisti ki nočemo sodelovati.

Malo poglej ZDLov-1, vkolikor so izpolnjeni določeni pogoji država lahko LD povrne nekaj izplačane škode.

mugo
17. November 2012, 22:56
Malo poglej ZDLov-1, vkolikor so izpolnjeni določeni pogoji država lahko LD povrne nekaj izplačane škode.

Teoretično. Praktično pa država zadnje čase ne izplačuje niti odškodnin za škode po divjadi na nelovnih površinah. Imajo pa tak izgovor da te s r a t prime.

muzikant
17. November 2012, 23:15
Mi smo dobili letos za 2011.

pikas
18. November 2012, 15:14
Sršen ne ni bila debata za šankom to mi je povedal predstavnik krajevne skupnosti kateri je bil navzoč na enem od sestankov na KGZ-ju. Bom pa poskušal dobiti bol točne informacije in vam sporočim. Ko sem mu razložil da o teh sredstvih ne vem nič sva se pa oba debelo gledala.

mugo
18. November 2012, 15:58
Mi smo dobili letos za 2011.

Vi ste nekoliko poseben primer zaradi meje.

pikas
18. November 2012, 16:24
Mugo a mi lahko malo bolje razložiš kaj ima tukaj meja veze a nismo vsi enaki kar se tiče škode po divjadi in za pridobivanje teh sredstev?
Danes sem mal brskal po ZDLov-1 pa nisem nikje zaznal kako smo LD upravičeni do povrnitve del denarja od države.

mugo
18. November 2012, 16:36
http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=200416&stevilka=630

54. čl, 2. odst...

muzikant
18. November 2012, 19:17
Vi ste nekoliko poseben primer zaradi meje.

To je eden izmed pogojev, ki sem jih omenil.:icon_wink:

pikas
18. November 2012, 19:17
Hvala Mugo vendar nimamo tolko prijavljene škode da bi lahko dobili denar nazaj

Aleš
19. November 2012, 17:43
Muzikant, kakšni so pa še ostali pogoji. Zanima me, ker namreč naša škoda presega polovico prihodka, v tem členu pa ni kakega drugega pogoja navedenega, razen več kot polovico in izpolnjen plan.