PDA

View Full Version : Pripravništvo



Volti
26. September 2012, 17:06
Pozdravljeni! Pred kratkim me je znanec prvič peljal na lov ki me je, kot velikega ljubitelja narave in hoje po gorah, takoj pritegnil, in po še nekajkratni jagi se sedaj odločam napisati prošnjo za pripravništvo v Kamniško lovsko družino. Navkljub moji želji in pripravljenosti na delo pa sem študent (resen :icon_wink:) in me zanima koliko časa je potrebno vložiti v pripravništvo tekom leta (se hodi na teren med tednom in kolikokrat, vikendi)?

mugo
26. September 2012, 17:23
Dobil boš program dela pripravnika. Za vikende boš podelal dovolj. Dobil boš mentorja, s katerim se boš dogovarjal za termine. Ni nič takega vse skupaj, le malo zagnanosti moraš pokazat. Veliko veselja ti želim.

bumbum
26. September 2012, 20:15
Kar pogumno. Prvi 2 leti ti bo vzelo nekaj časa, vendar ne toliko, da bi bil ogrožen študij. Čas ti bo vzelo delo, ki ga moreš opraviti kot pripravnik. V 2 letih okrog 100ur, kar pa ni dosti, ker se ure hitro naberejo. Za mentorja se pa dogovori za nekoga, ki ga poznaš, kajti tako je dosti lažje usklajevat čas za lov in oglede lovišča.
To ti govorim zato, ker sem tudi sam študent in mi je študij na prvem mestu in mi študij vzame dosti oz. večino mojega časa.

PROF.racoon
26. September 2012, 21:16
Ko se boš enkrat odločil, začni tudi z organizacijo izdatkov, ki jih je kar nekaj... Če v družini še ni lovske puške, računaj za opremo, izpite, predavanja, zdravniški pregled, orožni list,....... in še kup drugih stroškov minimalno od 1500 - 2000€... Ni malo...

Volti
26. September 2012, 22:07
Hvala vsem za nasvete. Prebral sem, da lovske družine obravnavajo prošnje za pripravništvo po novem letu, torej šele takrat začnem z delom?
Žal ne poznam nobenega lovca iz okoliških lovskih družin, vendar če se naredi večino dela med vikendi čas ne bi smel biti problem.
Sklepam, da lovska puška predstavlja vsaj polovico teh stroškov, kdaj v pripravništvu pa pride potreba po njej?
Hvala mugo

mugo
26. September 2012, 22:39
Moram popravit predhodnika. Ni treba, da si pripravnik 2 leti. Tudi v enem letu lahko opraviš praktični dle pripravništva. V začetku drugega pa teoretični (predavanja in izpite) in z začetkom sezone na srnjaka si že lovec z izpitom. Spoznaj kakega lovca iz LD, v katero bi se rad včlanil, čimprej. Bo lažje. Pozanimaj se , do kdaj moraš oddati prošnjo z v dotično LD in kaj moraš k njej priložiti.

MasterLesjak
27. September 2012, 00:06
Hvala vsem za nasvete. Prebral sem, da lovske družine obravnavajo prošnje za pripravništvo po novem letu, torej šele takrat začnem z delom?
Žal ne poznam nobenega lovca iz okoliških lovskih družin, vendar če se naredi večino dela med vikendi čas ne bi smel biti problem.
Sklepam, da lovska puška predstavlja vsaj polovico teh stroškov, kdaj v pripravništvu pa pride potreba po njej?
Hvala mugo

Pri nas je tako, da se prošnje sprejema do konca leta, prošnjo pa se obravnava na občnem zboru, ki je marca. Potem si povabljen na sejo, ker se ti predstavi vodstvo (starešina, gospodar), pravila, obveznosti, ... . Dodeljena sta ti dva mentorja, ki jih lahko izbereš tudi sam, v primeru, da koga poznaš.

Za tem si dve leti pripravnik, prvo leto imaš kup obveznosti, potem poleti imaš ponavadi kakšne steze ali kaj podobnega. Skratka, narediti moraš 60 ur dela v celem letu.

Zdaj se bodo počasi začeli skupni in skupinski lovi, ki so, pri nas obvezni za pripravnike. V drugih LD-jih je seveda lahko drugače.

Drugo leto je začetek leta izpit. Ko ga opraviš ponekod avtomatsko postaneš polnopravni član, drugod (pri nas, denimo) pa si še vedno pripravnik do izteka leta.

Za orožje potrebuješ potrdilo o članstvu ali lovsko izkaznico in zdravniško potrdilo.

S stroški pa je približno takole:

Letna članarina za LD: nekje od 100 do 200€, odvisno od LD
Izpit: okoli 400€
Zdravniški pregled: upam, da ga boš delal v Škofji Loki. V tem primeru te stane okoli 40€
Obleka: okoli 350€
Ostala oprema, če je še nimaš v lovskem stilu (tj. obleke, obutev, nahrbtnik, noži, ...): tega res ni možno natančno določiti. Recimo okoli 300€
Dvogled: kolikor si pripravljen dati. Recimo 300€
Puška: Recimo, da boš vzel kaj rabljenega. 500€.


Upam, da sem kaj pomagal. Pa kar pogumno. :icon_wink:

POLH
27. September 2012, 08:25
Sicer je mogoče malo s teme, ampak vseeno : Mi smo pred časom spremenili način sprejemanja pripravnikov in sicer tako, da UO LD na podlagi vloge za sprejem v članstvo o njej tudi odloči. Pogoji za članstvo so jasni, omejitve tudi. Pred časom se nam je namreč naredilo, da je bila vloga za članstvo zavrnjena brez konkretnih argumentov. Vlagatelj se sicer ni pritožil, ampak vseeno je neumno tako odganjati ljudi stran od nas.
Sprejemamo tudi med letom. Pripravništvo pa ne vem zakaj bi moralo trajati dve leti. Če pripravnik izpolni program, ki mo je zadan ne vidim nobenih ovir in omejitev, da ne bi šel na izpit. Imamo pa program, ki obsega cca. 120 ur, v njem pa so zajete vse aktivnosti, ki jih v LD opravljamo.

ravnohrib
27. September 2012, 13:26
Pozdravljeni! Pred kratkim me je znanec prvič peljal na lov ki me je, kot velikega ljubitelja narave in hoje po gorah, takoj pritegnil, in po še nekajkratni jagi se sedaj odločam napisati prošnjo za pripravništvo v Kamniško lovsko družino. Navkljub moji želji in pripravljenosti na delo pa sem študent (resen :icon_wink:) in me zanima koliko časa je potrebno vložiti v pripravništvo tekom leta (se hodi na teren med tednom in kolikokrat, vikendi)?

Zakaj pa se ne bi včlanil tam, kjer je član že ta tvoj znanec? Ta znanec bi bil tudi več kot dober vir vseh teh informacij. Se mi zdi da ni boljšega, kot da že imaš nekoga "svojega" v družini. Bi tudi sicer rekel, tako čez palec, da je kvečjemu 50% lovcev članov domače družine oz. v domačem kraju.

Veliko so že napisali drugi; dejstvo je, da te stroški presenetijo tudi če hodiš že v službo, kaj šele kot študenta. Nekatere LD imajo tudi t.i. donacije ranga cca 500 eur ob včlanitvi ali izpitu, ki sicer uradno niso obvezne, ampak saj vemo,...

Tudi s časom je tako, da se načeloma vse da, je pa tudi res, da je predvsem v prvih letih dobrodošlo, če veliko ur in kilometrov preživiš v spoznavanju narave in lovišča tudi sam, poleg obveznega, kar je ponavadi "glihanje" razritin in druge škode po divjadi.

Lov in lovstvo je lepo, ko ga daš visoko na lestvico svojih prioritet (ponavadi takoj za svojo družino, veliko pa jih ima lov tudi pred/ svojo družino ;) ) - in ob tem ne razmišljaš koliko časa in denarja namenjaš za to, ker ti je to pač najpomembnejši hobi. Morda vseeno najprej dokončaj študij in si vstop med lovce resno splaniraj v kasnejše obdobje. Tudi sam sem se včlanil kakšnih 10 let kasneje, ko me je prvič zagrabilo. In ko pogledam nazaj, vidim, da je bilo to dobro in prav.

mugo
27. September 2012, 13:42
Ravnohrib, ne strinjam se s tabo v več stvareh:
1. Daleč najboljše je biti član tam, kjer živiš. Kaj je lepšega, kot če greš od doma peš na lov. Pa ljudi tam okrog že poznaš. Lažje navezuješ stike.
2.Da se še kar govori o "donacijah" ki so drugače imenovane pristopnine, ki so z zakonom prepovedane je zame nedopustno. LD ki jih imajo kršijo koncesijsko pogodbo in jih je traba javno objaviti in odvzeti koncesijo. Pika!
3.Največ časa za lov imaš kot študent, sem preizkusil na svoji koži. Kasneje imaš službo, družino..... in manj časa za lov. Pa finance tudi lažje skupaj zbereš kot študent, pa če se še tako čudno sliši. Nimaš kaj dosti drugih stroškov pa se da...

Tako da Volti, ti samo pogumno in čimprej v akcijo!

muzikant
27. September 2012, 15:27
Tudi sam mislim, da študij ni nobena ovira za vstop v LD. Saj so med študenti vrhunski športniki in umetniki, ki imajo v enem tednu več obveznosti, kot lovski pripravnik v celem letu.

Kar se pa finančnih obveznosti tiče, pa jih razporediš skladno z prejemki.

TaSl
27. September 2012, 17:46
Ko se boš enkrat odločil, začni tudi z organizacijo izdatkov, ki jih je kar nekaj... Če v družini še ni lovske puške, računaj za opremo, izpite, predavanja, zdravniški pregled, orožni list,....... in še kup drugih stroškov minimalno od 1500 - 2000€... Ni malo...

To bo še zelo ugodbo skozi prišel, jaz sem že na 5000€, pa še nisem nakupil vsega kar bom potreboval...bo treba še kakšnega jurčka.
Ampak za lov ni prevelike cene:icon_wink: in študentska leta in lov gredo zelo dobro skupaj, če si pa v tem času še samski, oziroma brez resnega dekleta oziroma fanta, je pa še toliko lažje.

Ahiles
27. September 2012, 19:01
skupna vsota je lahko precej različna, odvisno od tega, kolikor primerne opreme že poseduješ (kakšne svetilke, zelene srajce, majice, hlače, vetrovke, pas,... marsikdo ima v družini tudi koga, ki je lovec in ti lahklo kaj "špona",...). zelo veliko pa je odvisno tudi od tega, koliko se znajdeš in pobrskaš po internetu ter svojih omarah :icon_wink: Ko sem bil sam na zažetku (tudi še študent), sem včasih sam sebe presenetil, ko sem za lov uporabil kakšno zadevo, ki se je neuporabljena valjala po kotih hiše. lep primer so bile že stare rokavice (thinsulate), ki so imele razparane vrhe prstov. nekaj sem zašil, nekaj pa porezal. za jesenske love so bile odlične, držale so dobri 2 leti, predvsem pa celo pripravništv. pa še ko sem padel v blato ali pa grdo potegnil po veji, se nisem kaj dosti sekiral za par že odpisanih rokavic. :icon_lol:

list in pisalo v roke, pa naredi plan, kaj potrebuješ. nato pa ustvari prioritete in poglej, kaj vse od tega že imaš oziroma lahko za male pare kje dobiš. Če boš čakal na tistih 5k€ viška, ne boš nikdar jager :icon_lol:

mugo
27. September 2012, 19:57
Uf nekateri pa nevem kaj kupujete....
Jaz sem prvih 8 let imel eno rabljeno puško za 500 eur in rabljen daljnogled za 120 eur. Hlač, jaken, srajc in puloverjev tudi ni treba kupovati namensko lovskih (razen svečani lovski kroj), se dobi kaj drugega po barvi in trpežnosti primernega precej ceneje. Za 1000 EUR boš kupil dovolj opreme za začetek. Potem pa vidiš počasi skozi prakso, kaj vse bi še kupil, zamenjal.

ravnohrib
27. September 2012, 20:39
Ravnohrib, ne strinjam se s tabo v več stvareh:
1. Daleč najboljše je biti član tam, kjer živiš. Kaj je lepšega, kot če greš od doma peš na lov. Pa ljudi tam okrog že poznaš. Lažje navezuješ stike.

Nisem trdil, da ni tako. Samo v praksi je pa tako kot sem rekel. Poleg tega lovišča domačega kraja niso nujno ne vem kaj; če si recimo Ljubljančan - kaj ti je domače lovišče? Tudi konkretno Kamnik, kolikor sem slišal, se jim je v zadnjih 20 letih lovišče zaradi razvoja mesta in naselij precej precej osiromašilo... Za premislit skratka.


Tako da Volti, ti samo pogumno in čimprej v akcijo! Nedvomno, samo pomagal(i) smo s svojimi izkušnjami, da se pomisleki, ki jih Volti ima, čimprej izkristalizirajo. Ni pošteno, da te kot pripravnika vedno kaj preseneča (obeznosti/izdatki...); dobro je, da se ve vnaprej.

TaSl
27. September 2012, 20:47
Jah no, okoli 80% vsega denarja je meni naneslo orožje, sem si rekel da kupim sedaj orngi zadevo in ne že čisto bogo, ampak še zelo ohranjeno, da mi bo služilo (upam) do konca lovskih dni. Imam slabe izkušnje z rabljenimi predmeti (predvsem vozili), tako da sem se malce bolj v stroške podal ravno zaradi tega.
Pri nakupu rabljenega orožja pa vsak ve, da je loterija nakup tovrstnega orožja. Če čakaš na neko mamco, kateri je umrl ata-jagr in da je imel vzdrževano in ohranjeno orožje, pa da ni preveč drago, to pa je že malce umetnost kaj takšnega najti. Tisti ki jim to uspe jim lahko samo čestitam. Vendar pa če računamo, da kupiš bokarico za 500€, nabavno dovoljenje je 40€, izdelava OL in vpis 40€, rabiš futrolo (ne moreš si je izposojati) 40€, lovski izpit 400€, 2krat članarina 250-300€, daljnogled (uporaben) okoli 300€, tečaj rokovanja z orožjem 70€, zdravniški 40€, če vse skupaj sešteješ nanese že kar čez 1500€, da ne govorim o obutvi in oblačilih. Vsaj jaz nisem imel kaj dosti uporabnega in tudi ni veliko mladih ki bi nosili oblačila "primernih barv" za na lov. Če si res zagnan in boš čakal pri -10 stopinj Celzija pozimi, veš da je še kako mrzlo in moraš imeti oblačila in obutev primerna da zdržijo takšne temperature, ravno v smučarskem kombinezonu se ne hodi po prežah, vsaj pri nas ni take navade:icon_wink:
Tako da je 1500€ malo premalo, kar dodaj še 1000€ potlej pa je že nekako tista cena s katero se lahko že spodobno začne. To sedaj govorim za tiste, ki štartajo iz nule in nimajo nikogar v družini med lovci. Tisti srečneži ki pa imate sorodnike med lovci je malce lažje, vsaj tisti ki jih jaz poznam pri nas zelo poceni pridejo skozi (souporaba orožja) je velik del stroškov prihranjen.

Volti
27. September 2012, 20:52
Da bi šel v isto lovsko društvo kot moj znanec ne pride v poštev saj imam do tja 2h vožnje.
Vsekakor bom dobro pobrskal po hiši preden bom šel kupovati opremo. Tudi pri nas se namreč marsikaj najde, če se le pogleda.
Slišal sem, da nekateri lov smatrajo kot šport. Kakšen je pa vaš pogled na to, kam lov uvrščate v svoje življenje?

TaSl
27. September 2012, 21:20
To ni šport, to je način življenja, če boš res oziroma si že s srcem pri stvari. Vedno boš stvari tako planiral da bi šel vsaj za nekaj časa v dnevu na lov. So pa tudi lovci med nami ki imajo to za šport in statusni simbol.
Sam sem recimo skoraj vsak dan v gozdu (zalaganje krmišč, lov, opazovanje divjadi, opazovanje sledi na stečinah) in vse to vzame veliko časa, vendar če si zastrupljen s tem, ti ne bo žal niti sekunde in tako boš tudi veliko videl in doživel. In ko misliš da že nekaj veš o divjadi, te lahko že naslednji dan čaka nekaj v gozdu kar do takrat še nisi opazil oziroma vedel, tako da je to nenehno učenje. Sam sem bil preden sem postal pripravnik že od malih nog že čisto nor na živali, lov, naravo...tako da sem že 10 let pred vstopom v LD veliko prebiral literaturo o živalih in bil tudi v gozdu in jo opazoval in že takrat opravljal neke vrste "pripravniško" dobo. Je pa veliko lovcev, ki gre samo nekajkrat na leto na lov (preža) in še nekajkrat na skupni lov in velikokrat vejo vse o vsem.

Če se ti zdi da si za to, ne razmišljaj veliko, ampak pojdi med lovske vrste, da bomo malce zbili starostno povprečje:icon_lol:

PROF.racoon
27. September 2012, 21:20
Šport??? Ta je pa dobra... Kaj tekmujejo kdo več postreli?

Če pa gledaš na dobro fizično pripravljenost, če si član v LD, kjer je teren razgiban, pa vem o čem govoriš...

Lov jemljem kot stik z naravo, za spočit dušo, pa tudi če samo za 15min skočim na teren in seveda kot poslanstvo za trajnostni razvoj, za kar bi lovci morali biti...

TaSl
27. September 2012, 21:22
Šport??? Ta je pa dobra... Kaj tekmujejo kdo več postreli?

Če pa gledaš na dobro fizično pripravljenost, če si član v LD, kjer je teren razgiban, pa vem o čem govoriš...

Lov jemljem kot stik z naravo, za spočit dušo, pa tudi če samo za 15min skočim na teren in seveda kot poslanstvo za trajnostni razvoj, za kar bi lovci morali biti...

Tudi takšni športniki so med lovci!:icon_confused: Predvsem je važno da je trofeja!

hunterxxxl
27. September 2012, 21:41
Nič ne skrbi glede študija in jage. Če si nekaj želiš boš vedno našel čas...
V LD sem vstopil s 16 leti, izipte pa končal pri 17-najstih, pa sem vedno našel čas za jago, čeprav je dela v gimnaziji ogromno.
Vpiši pa se v domačo družino. LD Kamnik bo čisto vredu. Imaš praktično vso divjad (srnjad, prašiči, nekaj gamsov in tudi prehodno jelenjad).
Kar pogumno!

Ahiles
27. September 2012, 21:47
zame to ni šport. kot si že slišal, je to v bistvu način in del življenja. Predvsem pa je to stvar, ki se nikoli ne konča (če te res zanima), saj se vedno znova naučiš kaj novega, ugotoviš, da nekaj potrebuješ, da je nekaj potrebno na novo narediti..., včasih si pa tudi kaj preprosto zaželiš (recimo novo puško, daljnogled, gojzarje, nož, toplo zimsko obleko za čakanje). in vedno znova iščeš nove in nove, včasih že kar obupne izgovore, da vložen čas in sredstva upravičiš pred parom ocenjujočih oči zjutraj pri zajtrku in kavi :icon_lol:

pzaksek
27. September 2012, 22:04
jaz sem stopil v jago po študiju in mi je žal, da nisem šel prej. Med študijem je časa na pretek v primerjavi z delom.:icon_study: če boš pogledal v zadnji lovec me lahko vidiš med najboljšimi, pa kljub vsakodnevni službi, se izpite z malo dela da narediti. Kjer je volja je tudi moč.

Je pa tudi zelo pomembno kakšne mentorje ti dodelijo. Na začetku je treba nekaj investirati. Pa ne se ustrašiti glede cen. Prodajajo se tudi dobre rabljene puške za lov, ki so zelo ugodne. Naprimer z bokarico imaš zelo velik spekter divjadi pokrit. Poglej pod oglase in to je to.

Pa še to ne postani mesar temveč lovec, ki ima dober namen do narave. Lovsko družino si pa izberi čim bljiže svojemu domu.

jelenko
18. February 2014, 15:21
Mene pa zanima, če je lahko pripravnik sprejet v LD tudi če,ni polnoletna oseba???

Pinkfloyd
18. February 2014, 16:12
Seveda je lahko!
Ne bi se pa čudu, če bi bi imeli v Pravilih društva zapisano, da mora bit polnoleten. Pol pa tulimo, kako mladih manjka v lovstvu Bighand

jelenko
18. February 2014, 16:53
Seveda je lahko!
Ne bi se pa čudu, če bi bi imeli v Pravilih društva zapisano, da mora bit polnoleten. Pol pa tulimo, kako mladih manjka v lovstvu Bighand

Ja res je!
v Pravilih piše da se sprejme člana v LD če je polnoletna oseba in da je državljan republike Slovenije v pravilnik LD pa ni niti omenjen lovski pripravnik.Vpraša bi pa še če se da kje uradno dobiti kak pravilnik/poslovnik da v njem piše da je lovski pripravnik lahko tudi oseba mlajša od 18 let.

žandar
18. February 2014, 22:14
Ja res je!
v Pravilih piše da se sprejme člana v LD če je polnoletna oseba in da je državljan republike Slovenije v pravilnik LD pa ni niti omenjen lovski pripravnik.Vpraša bi pa še če se da kje uradno dobiti kak pravilnik/poslovnik da v njem piše da je lovski pripravnik lahko tudi oseba mlajša od 18 let.

Za tvoj primer je pomembno kaj ima v pravilih zapisana LD, v katero se želiš včlaniti.
V moji LD bi te sprejeli.

Dule
18. February 2014, 23:58
Samo prav dosti mlajša ne more bit, ker če v dveh letih po izpitu ne pridobi orožne listine ne izpolnjuje več pogojev za članstvo v LD(za nošenje orožja je treba bit pa polnoleten). Lahko da je tako spisano samo v naši LD....

Pinkfloyd
19. February 2014, 01:40
...če v dveh letih po izpitu ne pridobi orožne listine ne izpolnjuje več pogojev za članstvo v LD...

Aja? To pa prvič slišim... :icon_eek:

mugo
19. February 2014, 07:06
Samo prav dosti mlajša ne more bit, ker če v dveh letih po izpitu ne pridobi orožne listine ne izpolnjuje več pogojev za članstvo v LD(za nošenje orožja je treba bit pa polnoleten). Lahko da je tako spisano samo v naši LD....

Zakon pravi, da moraš narediti lovski izpit v treh letih od sprejema v LD. O orožni listini nič ne pravi v smislu kot navajaš zgoraj.

jelenko
19. February 2014, 08:19
Za tvoj primer je pomembno kaj ima v pravilih zapisana LD, v katero se želiš včlaniti.
V moji LD bi te sprejeli.


V to LD ki se želim vpisati piše to kar sem napisal zgoraj.Nadzorni odbor mi je pa dejal da sploh ne more mladoletna oseba opraviti varnega rokovanja z orožjem in da,če kje piše oz.če se dobi kje seveda uradno listino,da v kakšni LD piše da je lahko pripravnik mlajši od polnoletnosti da naj jim prinesem in da se bodo odločili na občnem zboru.

Kaj pa piše v tvoji LD v pravilih če,praviš da bi me v mojem primeru sprejeli?????:icon_wink:

alojz1
19. February 2014, 08:57
Mladoletna oseba lahko rokuje z orožjem pod nadzorom upravljalca strelišča.
Mislim, da si tak odgovor že dobil na Forumu strelec.
Citat: Popolnoma enako kot za trap, klubski trener ali inštruktor te zakonsko pokrije pod predpostavko da to počneš na klubskem strelišču in ne na divje v neki gmajni. Enako velja tudi za orožje, registrirano in vpisano na klubsko ali osebno orožno listino.

MilanK
19. February 2014, 13:09
Ker ZDlov včlanitve v lovsko organizacijo podrobno ne ureja, zato se smiselno uporabljajo določbe zakona o društvih.

ZDlov sicer govori, da je lovska organizacija društvo z najmanj 15 polnoletnimi člani, a te določbe ne smemo razlagati tako, da so njeni člani lahko samo polnoletne osebe, temveč tako, da če LD nima 15 polnoletnih članov, potem pač ne izpolnjuje pogojev za pridobitev status lovske organizacije. Torej če ima manj kot 15 polnoletnih članov, tega statusa ne more pridobiti, če pa ta status ima, pa se ji število polnoletnih oseb zmanjša pod 15 pa ga izgubi.

Po zakonu o društvih se lahko včlani v društvo tudi mladoletna oseba. Če ni stara 15 let se lahko včlani ob soglasju svojih staršev.

Zakonskih zadržkov za sprejem mladoletne osebe v članstvo LD ni, je pa odvisno kako ima to v svojih aktih urejeno posamezna LD.

Zakon tudi ne določa, da mora biti oseba stara najmanj 18 let, da lahko pristopi k opravljanju lovskega izpita. Opravi ga lahko tudi pred 18. letom, lovska izkaznica pa si ji izda, ko dopolni starost 18, tedaj pa lahko zaprosi tudi za izdajo orožnega lista.

Članstvo v LD ni vezano na posedovanje orožnega lista in lovske izkaznice. Obe listini sta pogoj za samostojno izvajanje lova, tega pa pripravnik tako ne sme sam izvajati ali oseba, ki nima lovske izkaznice.

Mora pa pripravnik opraviti lovski izpit v treh letih od sprejema v članstvu, sicer mu po ZDlov-u preneha članstvo v LD, ni pa to zadržek, zaradi katerega po prenehanju članstva ne bi mogel biti ponovno sprejet v članstvo LD.

jelenko
19. February 2014, 14:47
Vsem najlepša hvala za odgovore oz.pomoč vidim da so na svetu še ljudje,ki svoje znanje delijo tudi z mlajšimi....Bighand

žandar
19. February 2014, 16:15
Zakonskih zadržkov za sprejem mladoletne osebe v članstvo LD ni, je pa odvisno kako ima to v svojih aktih urejeno posamezna LD.


4. člen (zakona o društvih)
(temeljni akt)
Društvo mora imeti temeljni akt, ki mora biti v skladu s tem zakonom in s pravnim redom Republike Slovenije

Spoštovani MilanK ali lahko LD v svojih aktih sprejem v članstvo ureja drugače (strožje), kot pa predpisuje krovni zakon?

MilanK
19. February 2014, 17:30
4. člen (zakona o društvih)
(temeljni akt)
Društvo mora imeti temeljni akt, ki mora biti v skladu s tem zakonom in s pravnim redom Republike Slovenije

Spoštovani MilanK ali lahko LD v svojih aktih sprejem v članstvo ureja drugače (strožje), kot pa predpisuje krovni zakon?

Društvo lahko v temeljnem aktu - Pravilih določi pogoje, ki jih morajo izpolnjevati oseba za sprejem v članstvu. Eden ozmed teh pogojev je lahko tudi določitev starosti, t.j. da se oseba mlajša od 18 let ne sprejme v članstvo. Zakon določa, da so mladoletna osebe lahko včlani v društvo (največ mladoletnih oseb je v špornih, kulturnih, planinskih, ribiških in podobnih društvih), pri čemer pa zakon prepušča društvu, da samo določi pogoje, ki jih mora oseba izpolnjevati za sprejem v članstvo, ne smejo pa ti pogoji biti dikriminatorni, ker bi to bilo neskladno s pravnim redom.

tica
19. February 2014, 19:52
V moji LD je v Pravilih zapisana minimalna starost 16 let. Iz razlogov, ki jih navaja tudi MilanK. Običajno pripravnik pristopi k opravljanju teoretičnega dela lovskega izpita po dveh letih pripravništva, v tem času pa že dopolni 18. let.

žandar
19. February 2014, 20:51
zakon prepušča društvu, da samo določi pogoje, ki jih mora oseba izpolnjevati za sprejem v članstvo, ne smejo pa ti pogoji biti dikriminatorni, ker bi to bilo neskladno s pravnim redom.

Za mene je sklep, da se v LD ne sprejme v članstvo mlajše od 18 let, diskriminatoren.
Konec koncev bi po tej logiki lahko neko društvo sprejelo odločitev, da ne sprejemajo članov starejših od npr. 50 let ali kaj podobnega.

patriot
19. February 2014, 22:42
In potem vse tiho je bilo....

main757
19. February 2014, 22:50
Običajno pripravnik pristopi k opravljanju teoretičnega dela lovskega izpita po dveh letih pripravništva,..

Pri nas pa po enem letu. Se pravi: letos s 1.1. je začel s pripravništvom, drugo leto se mu februarja-marca začnejo izpiti. Pred poletjem ima lovski izpit opravljen.

MilanK
20. February 2014, 00:08
Za mene je sklep, da se v LD ne sprejme v članstvo mlajše od 18 let, diskriminatoren.
Konec koncev bi po tej logiki lahko neko društvo sprejelo odločitev, da ne sprejemajo članov starejših od npr. 50 let ali kaj podobnega.

Zakaj pa ne. Ustanovi se društvo Abraham, v aktu pa se določi, da se lahko v članstvo društva sprejme oseba, ki je stara 50 let, torej ko se je srečala s Abrahamom. Ker starost velja za vse enako, ki se želijo včlaniti v društvo, zato ta pogoj ni diskrimatoren.

Sršen
20. February 2014, 07:08
Pri nas pa po enem letu. Se pravi: letos s 1.1. je začel s pripravništvom, drugo leto se mu februarja-marca začnejo izpiti. Pred poletjem ima lovski izpit opravljen.

Tako je edino prav, ker le toliko časa traja praktični del lovskega izpita, ki se ga opravlja v lovski družini in ne vidim smisla enega leta članstva, ko niti ne loviš, niti se ne učiš. Razen, če v dotični družini smatrajo, da so vsi novi člani takšni butlni, da se morajo dve leti učiti praktičnega dela lovskega izpita. A to verjetno sklepajo po sebi!

Nesprejemanje mladoletnih oseb v lovske družine je neumnost, vendar ima MIlanK popolnoma prav, ko pravi, da društvo lahko postavi tudi take pogoje. Za vse enake!

POLH
20. February 2014, 07:14
Marsikomu ne bi škodilo, če bi se dve leti učil in pripravljal na lovski izpit. Po izkušnjah sodeč je za nekatere eno leto premalo. Dobimo potem "izprašanega lovca", ki nima pojma o polovici stvari, ki bi jih naj opravljal in poznal. Zadnja leta ugotavljamo, da smo v družini in tudi širše preveč popustljivi do neznanja.

Sršen
20. February 2014, 07:20
Marsikomu ne bi škodilo, če bi se dve leti učil in pripravljal na lovski izpit. Po izkušnjah sodeč je za nekatere eno leto premalo. Dobimo potem "izprašanega lovca", ki nima pojma o polovici stvari, ki bi jih naj opravljal in poznal. Zadnja leta ugotavljamo, da smo v družini in tudi širše preveč popustljivi do neznanja.
Tudi tega "marsikoga" v lovski družini izprašate na zaključku praktičnega dela lovskega izpita na takoimenovanem "družinskem izpitu". Če komisija ni sposobna preveriti dela kandidata tekom leta in njegovega znanja, ki ga mora pokazati pred njimi, to pomeni, da bi morali oni oddati svoje izpite in ponoviti vajo in to najmanj za 5 let, ne pa da v družini eno leto brez veze tenstajo pripravnike!
Ali na kratko, kjer imajo dve leti pripravništva, je vprašljivo znanje in morala tistih z izpitom in ne pripravnikov!

žandar
20. February 2014, 07:47
Za mene je sklep, da se v LD ne sprejme v članstvo mlajše od 18 let, diskriminatoren.
Konec koncev bi po tej logiki lahko neko društvo sprejelo odločitev, da ne sprejemajo članov starejših od npr. 50 let ali kaj podobnega.


Zakaj pa ne. Ustanovi se društvo Abraham, v aktu pa se določi, da se lahko v članstvo društva sprejme oseba, ki je stara 50 let, torej ko se je srečala s Abrahamom. Ker starost velja za vse enako, ki se želijo včlaniti v društvo, zato ta pogoj ni diskrimatoren.

Vidim, da bom moral biti bolj natančen, ko imam opravka s pravniki.
Popravljam mojo prvo primerjavo. V drugem odstavku bi moralo pisati namesto "neko društvo sprejelo", neka LD sprejela.

POLH
20. February 2014, 08:10
Tudi tega "marsikoga" v lovski družini izprašate na zaključku praktičnega dela lovskega izpita na takoimenovanem "družinskem izpitu". Če komisija ni sposobna preveriti dela kandidata tekom leta in njegovega znanja, ki ga mora pokazati pred njimi, to pomeni, da bi morali oni oddati svoje izpite in ponoviti vajo in to najmanj za 5 let, ne pa da v družini eno leto brez veze tenstajo pripravnike!
Ali na kratko, kjer imajo dve leti pripravništva, je vprašljivo znanje in morala tistih z izpitom in ne pripravnikov!

Če pripravniku zagotoviš vse pogoje za opravo praktičnega dela izpita v LD (plan dela pripravnika z natančno določenimi nalogami, mentorje (ja), ki ga usmerjata in spremljata) in na koncu pred komisijo v LD ne ve povedati kaj veliko o tem kaj in zakaj je počel v pripravniški dobi, ne izkaže niti osnovnega znanja o delovnaju LD, je problem morale bolj na pripravniku kot na LD oz. komisiji, ki ga pošilja na izpit.

Pa ne gre za nobeno šikaniranje, zaostrovanje pogojev ali podobno. Gre samo za to, da zagovarjam, da mora pripravnik, ki se je eno leto pripravljal na lovski izpit, pokazati določen nivo znanja. V podaljšanju pripravniške dobe pa ne vidim nobene tragike.

mugo
20. February 2014, 08:29
Gre samo za to, da zagovarjam, da mora pripravnik, ki se je eno leto pripravljal na lovski izpit, pokazati določen nivo znanja. V podaljšanju pripravniške dobe pa ne vidim nobene tragike.

Tu se absolutno strinjam. Kdor ddoseže nivo, ki je potreben, naj gre naprej po enem letu, kdor pa ne, naj podaljša. Pa brez gledanja skozi prste, ker tiste izpite teoretičnega dela je še vsak opravil, selekcijo je treba narediti prej, v LD.

Sršen
20. February 2014, 09:14
Če pripravniku zagotoviš ... ..., je problem morale bolj na pripravniku kot na LD oz. komisiji, ki ga pošilja na izpit. ...

Polh, ne govorimo o podaljšanju pripravniške dobe! Govorimo o praksi, ki jo imajo nekatere LD, da pripravnike pripustijo k opravljanju izpita iz praktičnega dela šele po dveh letih, čeprav po Pravilniku traja le eno leto!!!

Jasno je, da traja praktični del lovskega izpita, ki ga pripravnik opravlja v lovišču LD, torej pripravništvo, eno leto. Na koncu opravlja izpit in če pade, ponavlja od začetka spet eno leto! Jovo na novo. Simpel, kot poznamo vsi še iz osnovne šole!
Saj ste jo vsi delali, ali ne?!

Saj tudi za štiriletno šolo rečemo da traja štiri leta, pa jo lahko kakšen bolj bukov dela 6 ali več let!

POLH
20. February 2014, 11:17
Po katerem pravilniku in kje je določeno, da pripravništvo traja eno leto? Sam tega nisem zasledil (mogoče sem spregledal).

Tudi v zakonu v 61. členu, ki govori o lovskem izpitu v 2. točki najdemo navedbo, da traja pripravniška doba najmanj eno leto.

Sršen
20. February 2014, 11:46
... Tudi v zakonu v 61. členu, ki govori o lovskem izpitu v 2. točki najdemo navedbo, da traja pripravniška doba najmanj eno leto.

In zakaj bi morala trajati več kot je nujno?

Da se frišne jagre že na začetku zajebava in jim ne da možnosti čim prej zaključiti in početi tisto, zaradi česar so prišli v jago?
Da še eno leto več odnašajo rit starim jarcem in jim dajejo za pijačo in prenešajo njihovo samovšečnost?
Prevečkrat sem videl, kako se polpismeni "stari jagri" ali delavci v proizvodnjah znašajo nad novinci, ker sami niso v življenju nič dosegli in izkoristijo priliko nekoga nadvladati, da bi podpiral to bolno prakso znašanja nad "vajenci"!
Vse prevečkrat se pripravnike izkorišča za vse mogoče delovne akcije, poleg morajo biti pri pucanju čisto vsakega dreka v lovišču, za tisto kar je povezano s samim lovom in spoznavanjem divjadi, kar je pravzaprav edina vsebina praktičnega dela izpita, se pa marsikje dosti manj pobrigajo.
Vsi, ki jih sprejmemo v društvo, so naši enakopravni člani in nobenih vzrokov ni, da jim ne pomagamo v največji meri in jim omogočimo, da se čimprej polno vključijo v delovanje društva. Najsi bo v lovu ali/in v opravljanju funkcij v društvu.
Za tiste, ki tega ne zaslužijo in to pokažejo z nedelom in neznanjem, je pa družinska komisija za izobraževanje dolžna, da jih postavi na hladno!

Deerhunter
20. February 2014, 12:29
Taki so tudi najbolj zagreti za kakršnekoli funkcije v LD, da lahko delajo "kariero" v jagi, ker je v privatnem življenju niso znali ali zmogli.
Kakšna je potem sestava povprečnega UO, ni potrebno posebej poudarjati. So pa seveda tudi izjeme in zelo sposobni ljudje, da ne bom vseh v isti koš tlačil biggrin Ampak ti pa se ponavadi funkcij branijo in jih je treba skoraj prisiliti da jih sprejmejo, ker imajo v privatnem življenju dovolj obveznosti in kariernega dela, da se jim ni potrebno v LD dokazovati pred drugimi...


Prevečkrat sem videl, kako se polpismeni "stari jagri" ali delavci v proizvodnjah znašajo nad novinci, ker sami niso v življenju nič dosegli in izkoristijo priliko nekoga nadvladati, da bi podpiral to bolno prakso znašanja nad "vajenci"!

Sršen
20. February 2014, 12:46
Taki so tudi najbolj zagreti za kakršnekoli funkcije v LD, da lahko delajo "kariero" v jagi, ker je v privatnem življenju niso znali ali zmogli.
Kakšna je potem sestava povprečnega UO, ni potrebno posebej poudarjati. ...

To velja tudi za višje lovske strukture. Čisto do vrha!:icon_mad:
Skratka, ali zna kdo navesti en sam pameten razlog, zakaj bi moral praktičen del lovskega izpita trajati več kot je nujno, torej eno leto?
Izjeme od nesposobnih, lenih in kriminalnih pripravnikov pa se rešujejo na drug način!

aron
20. February 2014, 12:48
He he Sršen, jest sm tud samo za eno leto, dobivam pa občutek da si imel težko pripravniško obdobje

zoran26
20. February 2014, 12:50
Že nekaj let sem v izpitni komisiji v LD in v večina pripravništev traja 1 leto.Le en pripravnik opravlja ravno letos tretje leto pripravništva.
Ni dosegel pričakovanih rezultatov in je jasno,da ne more biti prepuščen k teoretičnemu delu izpita.
Iz izkušenj vem,da so mladi pripravniki dobro usposobljeni,če imajo dobre mentorje.
Pripravnike je potrebno obravnavati enakopravno in tudi pripravniki znajo to povrniti z marljivostjo in celo tekmovalnostjo.Internet je naredil čudo in marsikateri ve o teoriji več kot kakšen dolgoletni lovec.

POLH
20. February 2014, 13:17
To velja tudi za višje lovske strukture. Čisto do vrha!:icon_mad:
Skratka, ali zna kdo navesti en sam pameten razlog, zakaj bi moral praktičen del lovskega izpita trajati več kot je nujno, torej eno leto?
Izjeme od nesposobnih, lenih in kriminalnih pripravnikov pa se rešujejo na drug način!

Odgovor na to o čem sem pisal si si podal kar sam v zadnjem stavku. Iz mojih pisanj nikakor ne izhaja, da je treba podaljševati pripravniško dobo kar tako na spološno, ampak, da ni nobene tragike o tem, če jo podaljšamu komu, ki ni pokazal dovolj znanja.

Praktični del izpita pa ne obsega samo lova in spoznavanja divjadi, ampak je malo bolj obsežna zadeva, sploh če je namenjena temu, da na koncu dobiš v društvo lovca, ki kaj ve in lahko pripomore k izpolnjevanju nalog, ki jih imamo.

Pa še enkrat : V katerem pravilniku piše, da traja pripravniška doba eno leto?

mugo
20. February 2014, 13:34
Pa še enkrat : V katerem pravilniku piše, da traja pripravniška doba eno leto?
v zakonu

ZDLov 61. člen
(lovski izpit)
(1) Opravljanje lovskih izpitov organizira Zveza. Lovski izpit opravljajo kandidati oziroma kandidatke (v nadaljnjem besedilu:
kandidat) pred izpitnimi komisijami, ki jih imenuje minister.
(2) Kandidati za lovski izpit so lovski pripravniki oziroma lovske pripravnice, ki so pod vodstvom mentorja oziroma
mentorice v lovišču ali v lovišču s posebnim namenom opravili pripravniško dobo v trajanju najmanj enega leta ter obiskovali tečaj usposabljanja, za katerega so program skupaj pripravili Zveza, Zavod in pedagoške ustanove....

Deerhunter
20. February 2014, 13:47
Tukaj sploh ni kaj razglabljat. Ve se, da če pripravnik izpolne svoje obveznosti do LD v roku enega leta, se ga da na izpit po enem letu. Če jih ne, pa po dveh, ali pa treh, če je treba. Ne moremo enačiti pripravnikov, ki čez leto opravijo po 400 delovnih ur in še kup dodatnih ur na lovu, s pripravniki, ki niti minimalne zahtevane kvote ne dosežejo. Žal pa se tudi tu dogajajo nepravilnosti. Včasih se celo kadruje po politični pripadnosti in tisti, ki je "politično ustrezen", naredi v enem letu, ker je važno le to da bo na volitvah obkrožil "pravega". In tako je naslednje leto že gospod in frajer, pa čeprav ni bilo z njim nič med pripravništvom in nikoli kasneje, tisti, ki pa je "neustrezen", pa se ga muči še eno leto, čeprav je že v prvem letu izpolnil vse obveznosti.

Najbolj pomembna pri razvoju mladega lovca pa je izbira mentorja. Dober mentor bo tudi iz slabega pripravnika naredil sprejemljivega lovca, slab mentor pa še iz dobrega naredi slabega. Ali pa se celo leto pripravništva pripravnika le "politično izobražuje", od jage pa na koncu ne ve popolnoma nič. Vse spet s ciljem, da bo obkrožil "pravega" in tulil v pravi rog.

Tudi to so posledice raznih polpismenih "funkcionarjev" na funkcijah, na katere so se pririnili, ker bi v jagi radi delali kariero, katero jim ni uspelo narediti v "real life"...

ravnohrib
20. February 2014, 21:07
To velja tudi za višje lovske strukture. Čisto do vrha!:icon_mad:
Skratka, ali zna kdo navesti en sam pameten razlog, zakaj bi moral praktičen del lovskega izpita trajati več kot je nujno, torej eno leto?
Izjeme od nesposobnih, lenih in kriminalnih pripravnikov pa se rešujejo na drug način!

Pri nas samo pripravništvo traja sicer samo 1 leto, vendar si za pripravnika sprejet šele po enem letu "staža" nekakšnega "kandidata za pripravnika". V tem času imaš zadolžitve, ne plačuješ pa članarine. Mene je, prav zaradi prav dolgoletnih izkušenj v številnih (nelovskih) društvih, tak sistem sprejemanja pravzaprav precej navdušil. Namreč, "zaslužiti" si članstvo v društvu!
Vem, da zakon prepoveduje kakršnokoli diskriminacijo, ampak velika večina težav, s katerimi se dandanes ubadajo društva ter tudi LD-ji, so ponavadi čisti odraz medčloveških odnosov, nesoglasij, pomanjkanja komunikacije. Verjamem, da je bila včasih pravica izbirati, koga sprejeti v društvo, lahko zlorabljena, ampak je imela določene prednosti.

Pred vključitvijo v LD nisem poznal nobenega člana. Zakon mi je dal pravico, da me sprejmejo v LD, čeprav o meni niso ničesar vedeli. Morda je lažje pri otrocih že obstoječih članov, ki morda od otroštva hodijo z očeti na lovske aktivnosti. V času enega leta, ko sem bil "kandidat" za pripravništvo, smo se lahko precej bolj spoznali, ne glede na domnevno surovost nalaganja zadolžitev in "dreka" na pripravniška ramena. Ne samo LD mene, tudi jaz njih. SI res želim biti njihov član? Spoznaš namreč značaj in iskreno razmišljanje ter odzive človeka šele, ko je pod stresom, ko mu naložiš konkretno veliko dela; ter po drugi strani, ko mu v debati po opravljenem delu in po popitem kozarcu ali dveh popusti kakšna podzavestna zavora (in vino veritas). Vse te finte poznajo tudi prekanjeni menedžerji za testiranje svojih zaposlenih.

Hočem povedat to, da je trud za članstvo, vse vrste iniciacije, "zajeb**anje" s strani starejših - pravzaprav doprinos k večji pripadnosti in spoštovanju društva. To vedo bratovščine po vsem svetu, še posebej najbolj stare in spoštovane...

Tudi po teoriji psihologije množic je skupaj preživet čas in pogovor največje lepilo skupnosti ter tudi metoda "uglaševanja" skupnega mnenja in vizije. Na kratko, če z nekom preživiš veliko časa, na koncu razmišljata enako, pa vendar drugače kot na začetku. Kolikokrat se pa vidi sicer skregane tovariše na skupnih akcijah, lovih ali "zadnjih pogonih"? Zgolj izjemoma, zato pa je tako...

In da zaokrožim, lovstvo pravzaprav, lahko temelji samo na veliki stopnji zaupanja v lovca. Največkrat smo na lovu sami, in lovcu, ki mu zaupamo, ki se izkaže tudi pri drugih vsakdanjih stvareh, da je zaupanja vredna oseba - mu lahko zaupamo, da bo tudi lovsko pravično izvajal lov. Če pa je potrebno lovsko pravičnost dosegati z lovskimi inšpektorji in disciplinskimi postopki - je pa rezultat tak, kot ga vidite vsi, ki imate probleme v svojih LD.

Konec koncev bom na pogonu podvržen treznosti razmišljanja vseh, ki bodo z nabitim orožjem hodili oz. stali ob meni ali nasproti mene!? Se boš podal pred cev osebe, ki mu ne moreš zaupati? Bratje v orožju!

Zatorej, predno si posameznik pridobi preko LD pravico do orožnega lista ter izvajanja lova, je še kako pomembno, da vse to ni zgolj posledica opravljenega formalnega pripravništva (kakršnegakoli že), družinskega izpita, tečaja in lovskega izpita. In prav bi bilo, da bi resnim društvom (ne samo LD), ki iskreno želijo nekaj narediti na svoji skupnosti in članstvu, to tudi omogočili, pa četudi to pomeni domnevno zaostrovanje kriterijev za članstvo.

Sršen
21. February 2014, 07:48
Ravnohrib, predlagam, da v vaši LD uvedete vsaj 5 letno obdobje "kandidata za pripravnika" . A veš kolk boste pol prjatli pa "brothers in arm." Boste kar ene sorte prostozidarska loža. :icon_eek:

Odkar sem v jagi vedno bolj razumem južnaški pregovor:
"Ima budala iznad budala!"

mugo
21. February 2014, 08:07
Ojej, potem pa se čudimo, ker ni mladih v lovstvu. Pa eni se prav trudijo, da jih odženejo.

Sršen
21. February 2014, 08:43
He he Sršen, jest sm tud samo za eno leto, dobivam pa občutek da si imel težko pripravniško obdobje

Ne, sploh ne. Bilo je prav fajn.biggrin

Moj problem je, ker ne morem gledati, kako nekateri druge j3b3jo, da napihujejo svoj ego. Še kadarkoli sem jih dobil po buči, sem jih zaradi postavljanja za druge. Tudi od njih samih. Zgleda, da gre za eno tako gensko napako.:icon_wink: Ker ne izgleda, da bi se izboljševalo.:icon_confused:

Leupold
21. February 2014, 11:37
Pri nas imamo tudi dobo uvajanja in kandidati za pripravnika lahko potem vse bolj spoznajo. Pa ne samo društvo, ampak tudi sami sebe in pri sebi ugotovijo ali si res želijo biti lovec. Članarine jim ni treba plačati, aktivnosti se lahko udeležujejo brezplačno, torej lahko vidijo kaj jih čaka ko bodo (če bodo nadaljevali) bili pripravniki in potem lovci. V tem času jih nihče nič ne zaj...ava, ker pri nas članstvo ni tako, da bi se izživljalo nad drugimi člani. So pa, kakor vidim drugje zelo "cepljeni" na to, da morajo pripravniki delati več, več več...

Smo imeli že primere, ko smo nekatere sprejeli za kandidata in je potem lahko spoznaval vse o lovstvu. Ob prvem skupnem lovu pa je odnehal, ker je rekel, da on pa že ne bo hodil po hostah in čez jarke in drugim priganjal divjad, da to pa on res ne bo delal... Ok, je odnehal. Sebi pa je privarčeval eno letno članarino, ki bi jo kot pripravnik moral plačati. Eni mislijo, da je biti lovec mnogo lažje kot je to videti.

Smo ap tudi imeli primere, ko smo pripravnike videli samo do izpita potem pa od njih ni bilo nič od nič... Taki bolje da odnehajo saj sami sebi delajo škodo, ko plačujejo članarino in za brez veze zapravljajo denar.

Sršen
21. February 2014, 12:22
...

Smo ap tudi imeli primere, ko smo pripravnike videli samo do izpita potem pa od njih ni bilo nič od nič... Taki bolje da odnehajo saj sami sebi delajo škodo, ko plačujejo članarino in za brez veze zapravljajo denar.

Lepo da vas skrbi za njih! Po mojem sploh ne dojemajo kakšno škodo si delajo.:icon_eek:

Leupold
21. February 2014, 12:28
Lepo da vas skrbi za njih! Po mojem sploh ne dojemajo kakšno škodo si delajo.:icon_eek:

Ne za to, ampak zato, ker smo tudi že imeli primer, ko so plačali članarino in bili pripravniki, da potem so pa mislili, da so že kar jagri in da jim ni treba več nič delat. Človek se v dveh letih bolj pokaže kakšen je in kakšne namene ima kot pa v enem letu. Točno ta oseba je takrat, ko ni mogla it na izpit tudi hotela nazaj vplačano članarino, ker po njegovem je on plačal za to da bo jager. Ja ljubček, kaj pa delo in obveznosti? Kdo bo pa to naredil?
Tudi ko potem postanejo lovci so vsi mnenja, da je prav da je doba 2 leti tako se vsaj ve kdo je resen in kdo ne.

alojz1
21. February 2014, 13:07
Tudi ko potem postanejo lovci so vsi mnenja, da je prav da je doba 2 leti tako se vsaj ve kdo je resen in kdo ne.
To pa drži biggrin Še več. Taki se najbolj borijo, da nebi še kdo tako po suhem prišel med lovce.

mugo
21. February 2014, 13:12
Eh tole je brezveze. Jaz sem v jagi že od malega, še preden sem bil polnoleten, sem se že od očeta in strica (sta pač oba srčna in razgledana lovca) naučil o jagi precej več, kot jih bo večina v naši ld kadarkoli vedela. Bil sem eno leto pripravnik, ko sem nardil izpit, sem lahko takoj samostojno lovil vse. Pa bom nekaj rekel. Da sem rabil ene 5 let samostojnega lova, da sem si pridobil tisto sigurnost, ko sam zase veš, da si sposoben oceniti vsako divjad in se v vseh situacijah brez preveč dvomov odločati.
Tako da zdaj nekaj podaljševati dobo, ko mora pripravnik po lovišču hoditi z mentorjem nima smisla. Samostojen lov je tisti, ki pokaže, kaj človek zna in kako ravna.

ravnohrib
21. February 2014, 14:51
Odkar sem v jagi vedno bolj razumem južnaški pregovor:
"Ima budala iznad budala!"
Ja, preveč je takih, in eno leto je premalo, da bi se to pokazalo... ;)

Dule
21. February 2014, 15:03
Samostojen lov je tisti, ki pokaže, kaj človek zna in kako ravna.
Že res, samo kot si sam rekel si imel že dolgoletno podlago na kateri si potem lahko gradil nadaljno znanje, kakšno podlago imajo današnji mladci ki povečini ves svoj prosti čas preživijo za računalnikom in ki mislijo da je življenje kot videoigrica?
Pri nas imamo enoletno dobo pripravništva, ki jo običajno vsi zaključijo uspešno, vidim pa da tisti ki jih res zanima lov in kar je z njim povezano, iščejo stik z iskušenimi lovci tudi potem ko so že samostojni. Tisti ki pa naredijo takole na hojladri in jih potem ne vidiš skoraj nikoli več so pa pač dobri podporni člani, onemogočen pa ni nobeden.

Dule
21. February 2014, 15:13
Žalostno je samo ko na delovnih akcijah videvam pretežno ene in iste ljudi, pa še to so po večini starejši ki so itak opravičeni dela, mladi pa pač nimajo časa, na silo pa tako ali tako ne moreš in niti ne gre. Delovne ure kdor ima vest naredi vsaj predpisan minimum, večina jih sploh ne naredi....kaj boš poslal komu položnico za neopravljene, ma daj....
Skupni lovi...dokler je odprt jelen je udeležba zelo visoka, ko ostane samo še mulasto nas ni več veliko in prav tisti zadnji lovi so povečini najlepši.

Prepeličar serec
21. February 2014, 22:50
Sprejem polnoletnega pripravnika v LD se sprejme na skupščini, UO ga po sprejetju v družino povabi na sestanek, sprejme Pravilni, Poslovnik, Disciplinski pravilnik, plan dela za pripravnike (katera dela mora praviti, koliko delovnih ur mora opravit v lovišču), preda se mu Dnevnik dela za pripravnik in seveda položnico za plačilo članarane in dva mentorja. Pove se mu, da pripravniška doba traja dve leti, če vsa dela katera so mu predpisana opravi v enem letu, pripravnika lahko mentorja prijavita na ispit v prvem letu. Seveda se mora udeležiti tudi kinoloških prireditev, praktični del ravnanja z orožjem, ocenjevanje trofej, v Dnevnik se mu za posamezno prireditev podpiše in žigosa.Ob sprejemu se pripravnika vpiše v sistem Lisjak. Pred komisijo LD mora opraviti zagovor praktičnega dela dela lovskega ispita, katerega se vnese v Lisjaka, ko je razpisano izobraževanje pripravnika tajnik ali informator prijavi na teoretični del ispita. Pripravnik ne izvaja samostojnega lova, lahko ga izvaja v spremstvu mentorja ali izprašanega lovca.
Ko opravi izpit lahko sam izvaja lov, če je prepričan, da je divjad za uplenitev jo lahko upleni, če je v dvomih naj ne strelja.

žandar
21. February 2014, 23:08
Sprejem polnoletnega pripravnika v LD se sprejme na skupščini, UO ga po sprejetju v družino povabi na sestanek, sprejme Pravilni, Poslovnik, Disciplinski pravilnik, plan dela za pripravnike (katera dela mora praviti, koliko delovnih ur mora opravit v lovišču), preda se mu Dnevnik dela za pripravnik in seveda položnico za plačilo članarane in dva mentorja. Pove se mu, da pripravniška doba traja dve leti, če vsa dela katera so mu predpisana opravi v enem letu, pripravnika lahko mentorja prijavita na ispit v prvem letu. Seveda se mora udeležiti tudi kinoloških prireditev, praktični del ravnanja z orožjem, ocenjevanje trofej, v Dnevnik se mu za posamezno prireditev podpiše in žigosa.Ob sprejemu se pripravnika vpiše v sistem Lisjak. Pred komisijo LD mora opraviti zagovor praktičnega dela dela lovskega ispita, katerega se vnese v Lisjaka, ko je razpisano izobraževanje pripravnika tajnik ali informator prijavi na teoretični del ispita. Pripravnik ne izvaja samostojnega lova, lahko ga izvaja v spremstvu mentorja ali izprašanega lovca.
Ko opravi izpit lahko sam izvaja lov, če je prepričan, da je divjad za uplenitev jo lahko upleni, če je v dvomih naj ne strelja.
No vidite, kako enostavna je ta stvar. Vi pa komplicirate:icon_rolleyes:

Sršen
22. February 2014, 12:07
Tu ni več kaj povedati.
Kar je treba vse v zakonu in Pravilniku o izobraževanju piše.
Kdor zna brati, ve kaj in kako, ostali pa kakor vedo ali še največkrat kakor ne vedo.

Čakam le še predlog LZS, kjer bodo predlagali, da je pripravniška doba 5 let in da nadaljnih 15 let ne smeš jagati trofejne divjadi. Mater bi bili potem vsi izobraženi.
Tako kot moja mati, ki je naredila izpit za motor, pa ni nikoli na njem sedela. Po mojem sedaj po toliko destletjih, Rossi nima za burek napram njej!

mugo
23. February 2014, 12:08
Sprejem polnoletnega pripravnika v LD se sprejme na skupščini... Če si tole pisal za svojo LD potem ok, sicer pa ni nikjer napisano, da mora biti pripravnik pololeten. Sem jih že kar nekaj videl tudi na teoretičnem delu izpita, ki še niso imeli 18 let. Pa da ne bo spet kdo o orožnem listu in varnem rokovanju z orožjem in tem začel razlagat, tudi v strelskih društvih mladoletniki streljajo s pravim orožjem (ne le zračnim).

žandar
23. February 2014, 12:46
Če si tole pisal za svojo LD potem ok, sicer pa ni nikjer napisano, da mora biti pripravnik pololeten. Sem jih že kar nekaj videl tudi na teoretičnem delu izpita, ki še niso imeli 18 let. Pa da ne bo spet kdo o orožnem listu in varnem rokovanju z orožjem in tem začel razlagat, tudi v strelskih društvih mladoletniki streljajo s pravim orožjem (ne le zračnim).

Tako pa smo zašpilil klobaso.
Vse lepo piše v zakonih in predpisih, vendar smo po stari navadi bolj papeški od papeža in si izmišljujemo razne, povsem nepotrebne in neosnovane omejitve, samo da bi pokazali kdo ima oblast v rokah.

Prepeličar serec
23. February 2014, 14:33
ojlla, preverita pri pri lovskemu išpektorju, če je lahko mladoletna oseba lovec potem nekaj pišita, na predavajih o lovovodjih vidim da nista bila oba predhodnika, zato uveljavljata svojo verzijo. pedsednik inšpektorjev g. simič je poudaril da mladnoletna oseda ne more bit pripravnik, če vama stvari niso jasne ga pokličita in vprašajta potem napišita kaj je res ne pišita kaj vi2 mislita!
PREVERI POTEM NAPIŠI, NE PIŠI KAJ TI MISLIŠ!

Prepeličar serec
23. February 2014, 14:42
mugo in žandar sta preverila ali samo mislita kaj pišeta?

mugo
23. February 2014, 15:33
mugo in žandar sta preverila ali samo mislita kaj pišeta?

Za razliko od tebe se opiram na stvari, ki so zapisane v zakonih. Tebi so očitno bolj pri srcu informacije rekla-kazala. ki jih potem prodajaš za resnico. Sicer se ne čudim, si že pri drugih temah pokazal, da si 100 let za leseno žlico, kar se tvojega znanja o lovu tiče.
Še tukaj na forumu vem vsaj za 2, ki sta bila kot pripravnika mladoletna. Vsaj enden tudi med opravljanjem teoretičnega izpita. OK?
Če si pa tako pameten, pa povej kje va katerem zakonu piše, da pripravnik ne sme biti mladoleten?

hunterxxxl
23. February 2014, 15:44
Jaz sem bil v LD sprejet pri 16 letih, tečaj za varno rokovanje z orožjem sem prav tako opravil tisto leto, pri prijavi na tečaj se nisem srečal z nobenimi težavami, kot tudi ne pri opravljanju teoretičnega dela lovskega izpita! Ko sem dopolnil 18 let, sem zaprosil za OL.

JAKAJEŽ
23. February 2014, 18:36
Jaz sem bil v LD sprejet pri 16 letih, tečaj za varno rokovanje z orožjem sem prav tako opravil tisto leto, pri prijavi na tečaj se nisem srečal z nobenimi težavami, kot tudi ne pri opravljanju teoretičnega dela lovskega izpita! Ko sem dopolnil 18 let, sem zaprosil za OL.

Pa tudi lovske izkaznice ne moreš dobiti pred 18.tim letom,vsaj tako piše v pravilniku o izdaji.

lp

hunterxxxl
23. February 2014, 19:13
Tako je, še na izkaznico sem moral počakati.

žandar
23. February 2014, 19:53
ojlla, preverita pri pri lovskemu išpektorju, če je lahko mladoletna oseba lovec potem nekaj pišita, na predavajih o lovovodjih vidim da nista bila oba predhodnika, zato uveljavljata svojo verzijo. pedsednik inšpektorjev g. simič je poudaril da mladnoletna oseda ne more bit pripravnik, če vama stvari niso jasne ga pokličita in vprašajta potem napišita kaj je res ne pišita kaj vi2 mislita!
PREVERI POTEM NAPIŠI, NE PIŠI KAJ TI MISLIŠ!

Spoštovani serec, si ti že kdaj kaj prečital ali pišeš kar drugi mislijo?

MilanK
23. February 2014, 19:55
ojlla, preverita pri pri lovskemu išpektorju, če je lahko mladoletna oseba lovec potem nekaj pišita, na predavajih o lovovodjih vidim da nista bila oba predhodnika, zato uveljavljata svojo verzijo. pedsednik inšpektorjev g. simič je poudaril da mladnoletna oseda ne more bit pripravnik, če vama stvari niso jasne ga pokličita in vprašajta potem napišita kaj je res ne pišita kaj vi2 mislita!
PREVERI POTEM NAPIŠI, NE PIŠI KAJ TI MISLIŠ!

Kaj pa ima lovski inšpektor z članstvom LD ali s tem koga in kdaj bo koga sprejela v članstvo LD, razem če LD krši tisto določba ZDlov, ko govori kdaj mora LD sprejeti osebo v svoje članstvo, ki ima najmanj 15 ha kmetisjke ali gozdne površine ali je njena pretežna dejanvost gozdarstvo ali kmetijstvo, vse to na njenem območju lovišča.

Imaš pa prav, da mladoletna oseba ne more biti lovec, saj se mladoletni osebi po zakonu ne more izdati lovske izkaznice. Oseba, ki ima lovski izpit, nima pa lovske izkaznice, pa ni lovec. Lovec je oseba, ki ima lovski izpit in veljavno lovsko izkaznico. Med lovcem in pripravnikom pa je bistvena razlika, oba pa sta člana LD.

Leupold
23. February 2014, 20:04
Jaz sem tudi kot 17.letni poba opravil izpit za lovca. Ko sem dopolnih 18 let, pa sem dobil še orožni list. Takrat pa še nismo imeli lovskih izkaznic kot sedaj biggrin

Prepeličar serec
23. February 2014, 20:14
Karšnakoli nesreča se zgodi na lovu mladoletni osebi kdo odgovarja za mladoletno osebo, če je prisotna na lovu?
Na drugo vprašanje odgovorim ko dobim odgovor od pristojnih.

žandar
23. February 2014, 20:42
Karšnakoli nesreča se zgodi na lovu mladoletni osebi kdo odgovarja za mladoletno osebo, če je prisotna na lovu?
Na drugo vprašanje odgovorim ko dobim odgovor od pristojnih.

Tudi za odgovor na prvo vprašanje vprašaj pristojne:icon_wink:
In še enkrat, grafično:icon_study::icon_study:

alojz1
23. February 2014, 20:51
Karšnakoli nesreča se zgodi na lovu mladoletni osebi kdo odgovarja za mladoletno osebo, če je prisotna na lovu?
Na drugo vprašanje odgovorim ko dobim odgovor od pristojnih.

Pristojni bodo tako odgovorili, da bo pet odvetnikov vsak drugače tolmačil.
Bom jaz ugibal. Če ga kdo obstreli bo sodišče določilo krivca (lahko si misliš kdo bo). Če pade nosi krivdo sam. Če ga pes ugrizne je pa sodna praksa utečena. biggrin

mugo
23. February 2014, 21:38
Karšnakoli nesreča se zgodi na lovu mladoletni osebi kdo odgovarja za mladoletno osebo, če je prisotna na lovu?
To vprašanje bi bilo relavantno le v primeru, da mladoletna oseba povzroči nesrečo z orožjem. V primerih,ko nesrečo povzrči kdo drug, ni težko najti krivca, oziroma kot je že Alojz povedal.

Prepeličar serec
23. February 2014, 22:01
Problem nastane tudi pri drugih delovnih akcijah ( obsekovanje in postavljanju prež, urejanju remiz), dokler se nič nikomur ne zgodi ni nobenega problema, ko se neredi nesreča nastanejo problemi, kdo je odgovorna oseba v LD se ve. Nobeden drug lovec ne bo prevzel osebne odgovornosti na zagovoru, kaj šele plačila denarne kazni.

žandar
23. February 2014, 22:36
Problem nastane tudi pri drugih delovnih akcijah ( obsekovanje in postavljanju prež, urejanju remiz), dokler se nič nikomur ne zgodi ni nobenega problema, ko se neredi nesreča nastanejo problemi, kdo je odgovorna oseba v LD se ve. Nobeden drug lovec ne bo prevzel osebne odgovornosti na zagovoru, kaj šele plačila denarne kazni.

Nehaj že enkrat nakladati s hipotetičnimi "kaj bi bilo, če bi bilo, ko bi bilo". Ko se nekaj hudega primeri, prevzamejo raziskovanje pristojni organi, ki ugotavljajo verigo odgovornosti in morebitnega krivca in jih prav nič ne zanima kdo bo "prevzel osebno odgovornost", ta se ugotavlja in ne ugiba. Za tako ugotavljanje se uporabljajo predpisi in zakoni ki urejajo to področje in treba jih je prečitati, kar tudi tebi in tvojim svetovalcem toplo priporočam.

In, da ti še jaz postavim vprašanje: kdo odgovarja za nesrečo, ki jo povzroči mladoletnik med učenjem vožnje ( je pa podobna situacija pri nesreči pri kateri bi bil udeležen mladoletni pripravnik med opravljanjem pripravništva v LD)?

Prepeličar serec
24. February 2014, 06:36
Nehaj že enkrat nakladati s hipotetičnimi "kaj bi bilo, če bi bilo, ko bi bilo". Ko se nekaj hudega primeri, prevzamejo raziskovanje pristojni organi, ki ugotavljajo verigo odgovornosti in morebitnega krivca in jih prav nič ne zanima kdo bo "prevzel osebno odgovornost", ta se ugotavlja in ne ugiba. Za tako ugotavljanje se uporabljajo predpisi in zakoni ki urejajo to področje in treba jih je prečitati, kar tudi tebi in tvojim svetovalcem toplo priporočam.

In, da ti še jaz postavim vprašanje: kdo odgovarja za nesrečo, ki jo povzroči mladoletnik med učenjem vožnje ( je pa podobna situacija pri nesreči pri kateri bi bil udeležen mladoletni pripravnik med opravljanjem pripravništva v LD)?

Na podlagi 4. in 9. člena Zakona o društvih (Uradni list RS, št. 61/06) je Občni zbor Lovske družine ____________________dne ________sprejel naslednja


PRAVILA LOVSKE DRUŽINE _________________
(VZOREC)



II. ČLANSTVO

1. člen

(1) Član LD lahko postane vsaka polnoletna oseba, ki ima stalno prebivališče v Republiki Sloveniji, in izkaže interes, povezan z divjadjo in lovstvom, ter je pripravljena ravnati v skladu s temi pravili.

(2) Kdor želi postati član LD, mora vložiti lastnoročno podpisano prošnjo. V prošnji mora navesti priimek in ime, naslov stalnega bivališča, datum in kraj rojstva, državljanstvo, ali je na območju lovišča, s katerim upravlja LD, lastnik gozdnih ali kmetijskih površin oziroma ima na območju lovišča prijavljeno kot osnovno kmetijsko ali gozdarsko dejavnost in ali je, oziroma je bil, član druge LD, ali ima oziroma nima opravljenega lovskega izpita, prav tako pa mora priložiti izjavo, da je pripravljen spoštovati pravila in druge splošne akte LD ter odločitve njenih organov in funkcionarjev, da je pripravljen spoštovati etični kodeks

žandar
24. February 2014, 07:21
Ker ZDlov včlanitve v lovsko organizacijo podrobno ne ureja, zato se smiselno uporabljajo določbe zakona o društvih.

ZDlov sicer govori, da je lovska organizacija društvo z najmanj 15 polnoletnimi člani, a te določbe ne smemo razlagati tako, da so njeni člani lahko samo polnoletne osebe, temveč tako, da če LD nima 15 polnoletnih članov, potem pač ne izpolnjuje pogojev za pridobitev status lovske organizacije. Torej če ima manj kot 15 polnoletnih članov, tega statusa ne more pridobiti, če pa ta status ima, pa se ji število polnoletnih oseb zmanjša pod 15 pa ga izgubi.

Po zakonu o društvih se lahko včlani v društvo tudi mladoletna oseba. Če ni stara 15 let se lahko včlani ob soglasju svojih staršev.

Zakonskih zadržkov za sprejem mladoletne osebe v članstvo LD ni, je pa odvisno kako ima to v svojih aktih urejeno posamezna LD.

Zakon tudi ne določa, da mora biti oseba stara najmanj 18 let, da lahko pristopi k opravljanju lovskega izpita. Opravi ga lahko tudi pred 18. letom, lovska izkaznica pa si ji izda, ko dopolni starost 18, tedaj pa lahko zaprosi tudi za izdajo orožnega lista.

Članstvo v LD ni vezano na posedovanje orožnega lista in lovske izkaznice. Obe listini sta pogoj za samostojno izvajanje lova, tega pa pripravnik tako ne sme sam izvajati ali oseba, ki nima lovske izkaznice.

Mora pa pripravnik opraviti lovski izpit v treh letih od sprejema v članstvu, sicer mu po ZDlov-u preneha članstvo v LD, ni pa to zadržek, zaradi katerega po prenehanju članstva ne bi mogel biti ponovno sprejet v članstvo LD.
Spoštovani prepeličar serec! Ti si prilepil nek osnutek (šimlc)pravil, ki pač vsebuje določilo, da sprejmejo v LD samo polnoletne člane, vendar ta osnutek ni obvezujoč.
Pravna osnova za sprejem mladoletnega pripravnika je v citiranem postu MilanaK in s tem zaključujem polemiko s teboj, ker je to Sizifovo delo.

Sršen
24. February 2014, 07:32
Na podlagi 4. in 9. člena Zakona o društvih (Uradni list RS, št. 61/06) je Občni zbor Lovske družine ____________________dne ________sprejel naslednja

....

Kaj si zapiše lovska družina je čisto njen problem in nima nobene veze z ostalimi, zato se pisanje v aktu enega društva ne more prenašati na splošno situacijo ostalih! Drugače seveda velja za slepe kure, ki sledijo vsemu kar jim vržejo modrijani iz zveze.

Da je okoli lovske izkaznice cel kup neumnosti in nedorečenosti smo pa že davno ugotovili.

MIlanK, s čim utemeljuješ, da mladoletna oseba, ki opravi lovski izpit ni lovec?
Ali tudi mladoletna oseba, ki opravi vozniški izpit s 16 leti ni voznik?

Prepeličar serec
24. February 2014, 09:03
In, da ti še jaz postavim vprašanje: kdo odgovarja za nesrečo, ki jo povzroči mladoletnik med učenjem vožnje ( je pa podobna situacija pri nesreči pri kateri bi bil udeležen mladoletni pripravnik med opravljanjem pripravništva v LD)?[/QUOTE]

Kriv je inštruktor!

MilanK
24. February 2014, 10:03
Sršen.....MIlanK, s čim utemeljuješ, da mladoletna oseba, ki opravi lovski izpit ni lovec?
Ali tudi mladoletna oseba, ki opravi vozniški izpit s 16 leti ni voznik?[/QUOTE]

Mladoletna oseba lahko opravi tečaj CPP kategorije B-osebno vozilo, ko dopolni 16 let. ,Po uspešno opravljenem programu usposabljanja lahko kandidat do dopolnjenega 18 leta starosti vozi s spremljevalcem, vozniško dovoljenje pa mora pridobiti najkasneje v dveh letih od pričetka usposabljanja. Vozilo, ki ga vozi kandidat s spremljevalcem mora biti označeno z predpisano â??Lâ? tablico zelene barve, ki mora biti nameščena na levi polovici zadnje strani vozila.

Oseba, ki opravi lovski izpit ,nima pa še lovske izkaznice, ne sme sama loviti, lahko pa lovi v spremstvu osebe, ki ima lovski izpit in veljavno lovsko izkaznico. Kdo se lahko udejstvuje v lovu določa ZDlov. Kdo je lovec določa prvi odstavek 60. čl. ZDlov. Po tej določbi je lovec državljan oz. državljanka RS ali tuja oseba s stalnim prebivališčem v RS, ki ima opravljen lovski izpit in veljavno lovsko izkaznico, torej lovec ali lovka je oseba, ki ima lovski izpit in veljavno lovsko izkaznico, Kdor ima samo lovski izpit ni lovec, ker nima lovske izkaznice. Lovec se pa lahko udejstvuje v lovu pod pogoji, ki jih določa ta zakon.

Sršen
24. February 2014, 10:55
Sršen.....MIlanK, s čim utemeljuješ, da mladoletna oseba, ki opravi lovski izpit ni lovec?
Ali tudi mladoletna oseba, ki opravi vozniški izpit s 16 leti ni voznik?

Mladoletna oseba lahko opravi tečaj CPP...

Oseba, ki opravi lovski izpit ,nima pa še lovske izkaznice, ne sme sama loviti, lahko pa lovi v spremstvu osebe, ki ima lovski izpit in veljavno lovsko izkaznico. ...
Kdor ima samo lovski izpit ni lovec, ker nima lovske izkaznice. Lovec se pa lahko udejstvuje v lovu pod pogoji, ki jih določa ta zakon.[/QUOTE]
MilanK, drži kar citiraš. Za vozniški izpit sem imel napačne informacije. Opraviš ga lahko šele po 18. letu. Mea culpa, lapsus.

Da pa nekdo, ki ima lovski izpit, nima pa lovne pravice ni lovec, se pa ne strinjam. Saj še marsikdo iz različnih vzrokov nima lovne pravice, pa je lovec.
Zato mi tudi ureditev z izkaznico kot jo imamo ni povšeči.

Prepeličar serec
24. February 2014, 19:40
Ko se spremeni zakon bo drugače, do takrat moramo upoštevat obstoječe, če je nam prav ali ne!

mugo
24. February 2014, 20:01
Ko se spremeni zakon bo drugače, do takrat moramo upoštevat obstoječe, če je nam prav ali ne!

Tu se pa absolutno strinjam, le da ti obstoječe razumeš tako kot ni.

alojz1
24. February 2014, 20:29
Dobra Mugo. Tudi jaz nisem razumel.
Prepeličar. Veškrat me presenetiš z pametnim komentarjem. Včasih pa očitnega nočeš razumeti. biggrin

Prepeličar serec
24. February 2014, 21:57
Dobra Mugo. Tudi jaz nisem razumel.
Prepeličar. Veškrat me presenetiš z pametnim komentarjem. Včasih pa očitnega nočeš razumeti. biggrin

Za mene je lovec tisti kater ima veljavno lovsko izkaznico in lahko samostojno lovi, to je polnoletna oseba!

alojz1
24. February 2014, 22:11
To drži.
Če sem prav spremljal debato tako razume tudi tisti, ki je spraševal. On želi le pred 18 letom opraviti pripravništvo in izpit. Samostojno pa bo lovil po 18 rojstnem dnevu.
Saj ni tako komplicirano.

MatejI
19. May 2014, 23:41
Lep pozdrav,

mi lahko nekdo pove ali si kot pripravnik imam pravico sam izbrati mentorja? In ali je lahko mentor sorodnik? Ali pa je to odvisno od pravilnika določene lovske družine?

Hvala.

Taxus
20. May 2014, 07:24
Lep pozdrav,

mi lahko nekdo pove ali si kot pripravnik imam pravico sam izbrati mentorja? In ali je lahko mentor sorodnik? Ali pa je to odvisno od pravilnika določene lovske družine?

Hvala.

Lahko, in če nisi zadovoljen z njim ga lahko med letom tudi zamenjaš. :icon_wink:

MatejI
20. May 2014, 08:17
Torej je zakon tak, da bi moralo biti v vseh lovskih družinah tako, da si lahko izbereš mentorja četudi je le ta tvoj sorodnik?

Kajti poznam lovsko družino, ki komplicira oz. komplicirajo določeni lovci kar se tega tiče.
Nimajo pa nikjer v pravilniku zapisano, da sorodnik ne sme biti mentor...

zajec
20. May 2014, 08:34
Vsak ne more biti mentor,ker mora imeti opravljen izpit za mentorja.Pri nas določi mentorja UO,sicer ne vem zakaj bi si izbiral mentorje sam,menim da ne poznaš vse člane,po vsej verjetnosti pa ti bodo določili takega ,ki nekaj zna in je sposoben,čeprav ni zmeraj tako.

mugo
20. May 2014, 08:46
Nikjer ne piše, da mentor ne sme biti sorodnik. Ponavadi pripravnik lahko predlaga mentorja, ponavadi nekoga, ki ga pozna. Zakaj taki želji nebi ugodili, je zanimivo vprašanje. Kdor se boji, da bo mentor gledal pripravniku skozi prste ker sta v sorodu ali kaj podobnega, naj pa poskrbi, da bo družinski izpit za vse enako korekten in se bo pokazalo, kako je priravnik pripravljen.

MatejI
20. May 2014, 08:46
To, da mora imeti opravljen izpit za mentorja mi je jasno. Načeloma tudi poznam večino članov lovske družine. Mentor katerega želim pa je moj sorodnik in nekaterim gre to v nos in tega ne dovolijo... Vem pa da je ta mentor za mene najbolj ustrezen in bi se ravno od njega naučil največ, poleg tega bi tudi časovno precej lažje uskladil vse skupaj, kot pa če bi mi odbor določil nekoga drugega.
Zaradi tega me zanima ali mi imajo pravico odreči to izbiro?

EDIT: mugo hvala! Super odgovor.

.243 Win.
20. May 2014, 09:46
Zakaj pa ne sorodnik za mentorja, če ima mentorski izpit?? Kot pripravnik boš tako moral it čez program dela, ki pa ga v LD nadzira referent za izobraževanje oziroma UO, na koncu pa kot je rekel Mugo, pa je praktični izpit, ki pa mora biti za vse enak. Pa obilo užitkov in pridobljenega znanja v pripravniški dobi.

PROF.racoon
20. May 2014, 09:57
Tako kot pravi Mugo in ostali...

Drugače pa nikjer tudi ne piše, da ne smeš v lovišče v spremstvu drugega lovca. Jaz sem bil v lovišču še najmanj z mentorjem... Od drugih sem odnesel več kot od mentorja...

MatejI
20. May 2014, 10:02
Hvala vsem za odgovore. =)

main757
20. May 2014, 10:05
Pozdravljen Matejl,

malo nenavadno bi bilo, da bi kot začetnik UO-ju postavljal pogoje. Lahko sicer izražiš željo, vendar je izbira mentorja odločitev UO-ja.
V naši LD namenoma ne dobiš sorodnika. Zakaj? Zato, da ni nobenih sumov o opravljenih obveznostih.
Zakaj je boljše, da ti sorodnik ni mentor? Učil se boš od dveh lovcev. Prvo od mentorja. Drugo pa od sorodnika. Sorodnik ne ve vsega in mentor tudi ne ve vsega. Torej boš dobil večjo širino v znanju. Seveda ob predpostavki, da sta oba kvalitetna mentorja.
Želim ti uspešno opravljanje pripravništva.

alojz1
20. May 2014, 10:12
Tokrat se strinjam z Mainom. biggrin
Iz čisto moralnih vzrokov bi tudi sam hotel za mentorja nekoga, ki ni sorodnik. Zato, da se izognem preostrim jezikom, ki so v lovstvu stalnica.

mugo
20. May 2014, 11:04
V naši LD namenoma ne dobiš sorodnika. Zakaj? Zato, da ni nobenih sumov o opravljenih obveznostih.
Tipično slovensko. Vnaprej predvidevati da bo nekdo goljufal in zato kar v naprej nekaj prepovedati. To uspešno počnemo na mnogih področjih in si otežujemo življenje. Kot npr. prepoved lova z lokom, izgovor je, da bodo potem ravbšicali, ker se strela ne sliši.

JAKAJEŽ
20. May 2014, 20:47
Pri nas je taka praksa,da se pripravniku določi mentorja in pomočnika in ni nobenega problema.:icon_eek:

lp

POLH
21. May 2014, 08:12
Pri nas enega določi LD (UO), enega pa si izbere sam.

geco13
14. August 2014, 15:56
Pozdravljeni. Nisem našel primernejše teme zato bom pisal tukaj. Star bom 18 let in rad bi se včlanil v LD. Zanima me kaj menite, če se mi bi časovno izteklo nadaljni študij in pa pripravništvo...

Bokarca
14. August 2014, 16:22
To je navadno razmišljanje staršev biggrin . Moje menje je, da imaš sedaj študij, potem bo (če se bo naša država kaj spravila v red) služba, potem žena pa družina, potem domek... Skratka vedno bo nekaj! Mislim da ti lahko pripravništvo celo pomaga, saj se boš "zluftal", naučil reda, dobil motivacijo. Seveda pod pogojem, da se znaš spravit v red, določiti priorite in včasih reči ne, ne cel teden sanjarit o lovu itd. Velikokrat so denimo šporniki, ki so zelo zasedeni, bolj uspešni v šoli od luftarejv, ki imajo časa na pretek. Skratka vse je več ali manj odvisno od tebe.

geco13
16. August 2014, 20:25
Kako pa kaj gledajo člani LD na tako mlade pripravnike (18)s tem da ni nobeden od sorodnikov lovec... ?

TaSl
17. August 2014, 08:53
Če so normalni, gledajo na vsakega novega "člana" z navdušenjem in odobravanjem. Vedno pa imaš nekaj drekačev, ki ne bodo nikoli in z ničemer zadovoljni. Takšnih se izogibaj in njihovih izjav ne poslušaj preveč in bo vse vredu.

mugo
17. August 2014, 21:51
Kot študent boš z lahkoto opravil vse kar rabiš za pripraništvo, še največ časa za lovboš imel vtem obdobju. Zato ne oklevaj in kar oddaj prošnjo.

detel
18. August 2014, 11:45
Res je , lov in študij gre skupaj :icon_wink:

geco13
19. August 2014, 12:56
Najlepša hvala za nasvete.

Gašper88
7. September 2014, 14:09
Pozdravljeni
Ker med študijem nisem imel dosti časa sem se odličil da sedaj ko sem končal študij postanem lovec. Zanima me naslednje :
Prošnjo oddam do konca leta,potem je občni zbor marca. Zanima me kdaj izveš da si sprejet v LD in kdaj začneš z pripravništvom. Predvidevam da konec marca,začetek aprila ?

main757
7. September 2014, 19:26
Pozanimaj se pri dotični lovski družini do kdaj je potrebno oddati prošnjo. Pri nas jo mora kandidat oddati do konca novembra. V decembru upravni odbor sprejme kandidata. Tako si član lovske družine s 1.1.

PROF.racoon
7. September 2014, 22:06
Pozanimaj se pri dotični lovski družini do kdaj je potrebno oddati prošnjo. Pri nas jo mora kandidat oddati do konca novembra. V decembru upravni odbor sprejme kandidata. Tako si član lovske družine s 1.1.

Pri vas sprejema člane UO? Zanimivo...

jazbec
8. September 2014, 08:14
Stara šola... nepismenega UO

main757
8. September 2014, 08:47
Pri vas sprejema člane UO? Zanimivo...

Ja, s 1.1. postane član , mu zaračunamo članarino, dobi Lovca. V mesecu februarju na občnem zboru z dvigom rok potrdimo sprejem novega člana.

jazbec
8. September 2014, 09:13
Kaj pa zakon o društvih? Ga je kdo prebral?

Sršen
8. September 2014, 09:18
Stara šola... nepismenega UO

Možni sta dve varianti. Da je nepismen UO, ali pa tisti, ki je zapisal to trditev.
Ker sem nekoliko bral zakon o društvih, se nagibam k drugi opciji.

PROF.racoon
8. September 2014, 10:37
V naših pravilih (in mislim, da tudi v pravilih LD, kjer je Main) piše, da nove člane potrjuje/sprejema OZ.
Če član prej plača članarino, pa še na Lovca se naroči, potem pa ga OZ zavrne, kaj se naredi?
Štala... Kaj mu boste vračali članarino, pa na LZS javili, da ni več vaš član in prekinili naročnino na Lovca?

V takih primerih je torej pomembna (obvelja) samo beseda UO, dvig rok na OZ pa je zgolj formalnost...

main757
8. September 2014, 15:58
Če član prej plača članarino, pa še na Lovca se naroči, potem pa ga OZ zavrne, kaj se naredi?



Še nismo imeli takšnega primera. UO pozna zakonske omejitve/pravila pri sprejemu novih članov.
Kako pa je pri vas? Pripravniku zaračunate članarino v mesecu marcu, tudi za januar in februar, ko še ni bil član? S katerim mesecem pa prične dobivati Lovca?

JAKAJEŽ
8. September 2014, 21:19
Še nismo imeli takšnega primera. UO pozna zakonske omejitve/pravila pri sprejemu novih članov.
Kako pa je pri vas? Pripravniku zaračunate članarino v mesecu marcu, tudi za januar in februar, ko še ni bil član? S katerim mesecem pa prične dobivati Lovca?

Pripravnik dobi vse revije Lovec za nazaj(tekoče leto)!:icon_study::sign13:

lp

PROF.racoon
9. September 2014, 08:13
Pripravnik dobi vse revije Lovec za nazaj(tekoče leto)!:icon_study::sign13:

lp

Tako je...

UO že da pozna zakonske omejitve, ne pa tudi zadržkov drugih članov za sprejetje novih članov. Nove člane se potrjuje z dvigom rok ZA, PROTI, VZDRŽAN... Ne vem, zakaj bi jih dvakrat sprejemali, pa še UO za to ni pristojen...

Bo mogoče še kaj MilanK v tej smeri napisal?

Sršen
9. September 2014, 08:52
Očitno je Jazbečevo vprašanje o tem ali kdo bere zakone povsem umestno.
Saj če bi jih, bi nekateri, ki se smatrajo za jako poučene, ne mešali jabolk in pomaranč.

Zakon o društvih jasno definira, da morajo biti pogoji in postopki za sprejem novih članov zapisani v temeljnem aktu društva. Torej lahko vsaka družina sama zase določi in zapiše, ter na UE potrdi na kakšen način bo sprejemala nove člane. Če hoče, da prošnjo najprej presoditi kuharici v lovskem domu, na koncu pa potrditi dimnikarju ob njegovem letnem čiščenju peči!
Bistveno je, da so kriteriji za vse kandidate enaki in da so izpolnjeni pogoji, ki jih dodatno določa zakon o divjadi in lovstvu (kmetijska dejavnost v lovišču, omejitev na površino itd.).

Ne vem zakaj nekateri tako radi drugim merite gate po svoji riti, saj ni nujno, da imajo drugi enako veliko!

PROF.racoon
9. September 2014, 11:38
Sršen, tle maš gate...


Ja, s 1.1. postane član , mu zaračunamo članarino, dobi Lovca. V mesecu februarju na občnem zboru z dvigom rok potrdimo sprejem novega člana.

Torej najprej kuharici (UO) in potem še dimnikarju (OZ)dajo v potrditev... Zakaj dvakrat? In kaj če dimnikarju ne bi bilo všeč, da se kuharici nov član Jože dopade? Saj je samo v tem problem...

Če pa imajo v splošnih aktih napisano, da nove člane lahko sprejema UO na podlagi zakonskih določil brez OZ, je pa stvar jasna...
Poglej moj prvi odgovor, ki se glasi "zanimivo". Zanimivo zato, ker velikokrat ni takšna praksa, nisem pa napisal, da je proti pravilom (se nisem poglabljal toliko v zakone, ker imamo drugo prakso). Ali lahko UO po zakonu sprejema nove člane torej,ne vem, čudno pa se mi zdi spet to, da jih dvakrat potrjujejo. Zato je tisti dimnikar odveč, ali ne?

Ah sem zabluzil nekaj, pa saj me razumete (upam, da vsaj nekateri)...

Sršen
9. September 2014, 12:38
Sršen, tle maš gate...



Torej najprej kuharici (UO) in potem še dimnikarju (OZ)dajo v potrditev...

Če pa imajo v splošnih aktih napisano, da nove člane lahko sprejema UO na podlagi zakonskih določil brez OZ, je pa stvar jasna...
...

No, no, saj počasi boš tudi hruške poštudiral.:yea1:
Ravno v tem je poanta, da imajo lahko različne LD različno zapisano in zato ne razumem tistih, ki za vse jedi v drugih družinah ponujajo isti recept samo svoje LD. Drugi imajo pač svoje recepte.
Če bodo jed prismodili, jim bo pa glavni šef kuhinje (inšpektor ali sodnik) naložil piskre ribat!:whistle:

main757
9. September 2014, 17:30
Res je Sršen, nekatere tipično slovenske lovske družine so se že pošteno naribale te posode.

@ Racoon

Koga se sprejme, koga ne, in kakšne so zakonske omejitve so enake za UO in za OZ.

Mene bolj zanima, ali zaračunate članarino za januar in februar, ko še kandidat ni član LD?

Rws34
9. January 2015, 01:27
a lahko 2x zavrnejo prošnjo za sprjem 1 so me ze zavrnili ampak po tistem pa 2 sprejeli:icon_sad:

aron
9. January 2015, 08:55
Odvisno od razloga za zavrnitev ki so ga navedli.

zoran26
9. January 2015, 16:01
Člani v ld niso vsemogoči.O tem bi morali biti vsi obveščeni,ko sprejemajo ali ne nove člane.So samo zakonske omejitve in o tem morajo biti pri odločitvah člani ld obveščeni.Za zakonitost odgovarja starešina.Pri nši LD UO samo pretehta vlogo,ugotovi ali so zakonski zadržki in Občnemu zboru poda mnenje.
Da bi pa kandidate za sprejem odklanjali zaradi različnih zamer ,kar pozabite.

RAUBŠIC
9. January 2015, 20:22
a lahko 2x zavrnejo prošnjo za sprjem 1 so me ze zavrnili ampak po tistem pa 2 sprejeli:icon_sad:

V Zakonu o divjadi in lovstvu piše, da lahko LD v svojem temeljnem aktu omeji sprejem novih članov. Zapisani so tudi razlogi za omejitev.
Piše pa tudi, katere prosilce je LD dolžna sprejeti!
Potrebno bo prebrati Pravila LD in Zakon o divjadi in lovstvu, ker le na takšen način boš ugotovil zakonitost ravnanja - zavrnitve LD.

Sršen
10. January 2015, 16:42
V Zakonu o divjadi in lovstvu piše, da lahko LD v svojem temeljnem aktu omeji sprejem novih članov. Zapisani so tudi razlogi za omejitev.
Piše pa tudi, katere prosilce je LD dolžna sprejeti!
Potrebno bo prebrati Pravila LD in Zakon o divjadi in lovstvu, ker le na takšen način boš ugotovil zakonitost ravnanja - zavrnitve LD.

Raubšic, izpustil si tudi pravzaprav najpomembnejši zakon. Zakon o društvih!
Bistvo vsega pa je, da morajo za vse prosilce veljati isti pogoji!

RAUBŠIC
10. January 2015, 18:52
Raubšic, izpustil si tudi pravzaprav najpomembnejši zakon. Zakon o društvih!
Bistvo vsega pa je, da morajo za vse prosilce veljati isti pogoji!

Se strinjam!

Ika
10. April 2015, 15:34
Zanima me če se PNZ jamarjev tretira kot tekma?
Ali se tretira isto kot telesna ocena?
Pripravnik, se mora udeležiti vsaj dveh tekem, plus ostalo po želji. Na telesni oceni sem že bil, sedaj pa je PNZ v moji neposredni bližini in me mika da bi šel pogledat, vendar imam zelo natrpan vikend in če se ne tretira kot tekma, bom rajši to izpustil in iskal kakšen bolj ugoden termin.
Eno tekmo ( državna; po krvni sledi) se pa letos prireja v naši LD in seveda je jasno, da bom zraven, razen če mi kakšna višja sila prepreči. :icon_lol:

Žamot
10. April 2015, 16:20
V dnevniku ti piše Udeležba na kinoloških prireditvah. V mojem je tudi ena PNZ jamarjev in mi ni nihče omenil, da bi bilo kaj narobe. Imel sem pa še PZP ptičarjev in JZP/ŠPP/PP ptičarjev.

JEGER
8. May 2015, 16:12
Lep pozdrav,
nikjer v aktih LZS in kakšnem zakonu nisem zasledil ali lahko pripravnik, če še ni polnoleten, skupaj z mentorjem odstreli kos divjadi, kar je razvidno iz Navodil za izvajanje praktičnega in teoretičnega dela lovskega izpita ter vodenje evidenc, pod AKTIVNOSTI V LOVIŠČU, kjer piše : uplenitev velike divjadi z mentorjem. Ali nepolnoletnost predstavlja problem pripravniku pri izvajanju programa.
Hvala

Slayer
8. May 2015, 17:42
Mislim, da lahko, v kolikor ima orožni list oz. izpit varnega rokovanja z orožjem.

Svinja23
8. May 2015, 18:23
Z mentorjem lahko kadarkoli odstreli divjad. Za vse napake odgovarja mentor.

Ostrorogi
8. May 2015, 22:05
Za napake že odgovarja mentor v primeru da sta skupaj. Pripravnik pa lahko leta okrog tudi z drugimi lovci. Takrat so oni njegov mentor.
Za zadostitev zakonu pa mora imet pripravnik opravljen izpit za varno rokovanje z orožjem in pa seveda OL - Lov. Razen v primeru če mu upravljalec lovišča za čas lova "posodi" orožje in določi izprašanega lovca da ga vodi.....
O tem je bilo na forumu ne dolgo nazaj govora. Malo prebrskaj.

Ostrorogi
8. May 2015, 22:13
Pozabil sem napisat da mora bit polnoleten itd...

MatejI
14. January 2016, 16:22
Pozdravljeni,

mi lahko kdo poda kakšen dobronameren nasvet, kako napisati dnevnik lovskega pripravnika. Načeloma vem kako ga je treba napisati, torej da se kronološko napiše oz. kratko opiše, kaj sem delal od marca 2015 naprej, s čimer si pomagam tudi po urniku plana dela. Ampak bolj me zanima kako točno je treba to opisati...zgolj naštevati vse te akcije ali lahko (je priporočljivo?), da pišem tudi o svojih čustvih npr? Potem ali lahko dnevnik opremim s kakšno fotografijo? Potem recimo, če sem bil na več skupnih lovih, ali opišem vsakega posebej, ali pa je dovolj, če samo enega? ipd...

Hvala.

teohafy
14. January 2016, 17:18
Dnevnik napiši kronološko po datumih kaj si počel, vsakemu vpisu dodaj kaj si se novega naučil.

alojz1
14. January 2016, 17:25
Dnevnik naj bi bil tehnično poročilo opravljenega dela. O čustvih piši raje tule. Pa dvomim, da boš dolgo. biggrin
Resno.Dnevnik je kronološki pregled tvojega praktičnega dela. Glej, da se končno število ur približno ujema z načrtom dela (če je več ni problema). Izogibaj se izrazom, ki jih ne poznaš. Tako se izogneš neprijetnim vprašanjem. Uporabljaj krajevna imena in vsa druga (kmetov itd). S tem pokažeš, da dejansko poznaš lovišče.

MatejI
14. January 2016, 17:32
Hvala! To za čustva sem napisal zaradi tega, ker mi je kolega povedal, da mu je tisti, ki je ocenjeval njegov dnevnik par let nazaj napisal v dnevnik, da je predvsem našteval kaj je počel, manj pa je pisal o svojih čustvih. biggrin

alojz1
14. January 2016, 17:52
Jaz pa se spomnim lovke, ki je hotela malo čustveno pisati. Pa so odgovorni to tako obrnili, da ji res ni bilo prijetno. Tudi mentorji so različni. Sicer pa se dnevnik NE ocenjuje ampak znanje.
Tudi npr lovski čuvaj mora pisati dnevnik. To mora biti poročilo. Ne roman.

MatejI
14. January 2016, 18:16
To mora biti poročilo. Ne roman.

Se strinjam.
Kaj pa glede fotografij? To je priporočljivo dodati ali pač je bolje da ne? Recimo da dodaš sliko preže ali solnice, ki si jo izdelal... ali pa sliko komada, ki ga je uplenil mentor ipd.?

alojz1
14. January 2016, 18:27
Slike, skice in opis so zelo dobrodošli. Drugače povedano: pokazati je treba vsa osvojena znanja, ki si jih dobil v dobi pripravništva.

zajec
14. January 2016, 21:20
Moje mnenje je da bi kot prvo o tem se moral pogovoriti z mentorjem,kot drugo pa dnevnik pisati sproti,verjemem pa da so tudi taki mentorji, ki ne vedo zakaj sploh so.

MatejI
14. January 2016, 22:02
Brez skrbi, sem se pogovoril prvo z mentorjem in mi je svetoval podobno kot alojz1, ampak bolje vprašati za več informacij, od večih virov. Svoje naloge pa sem prav tako pisal sproti v svojo beležko, tako da to imam. Sedaj pa moram samo še prepisati in malo bolje vse skupaj opisati v dnevnik.

PROF.racoon
15. January 2016, 10:45
Brez skrbi, sem se pogovoril prvo z mentorjem in mi je svetoval podobno kot alojz1, ampak bolje vprašati za več informacij, od večih virov. Svoje naloge pa sem prav tako pisal sproti v svojo beležko, tako da to imam. Sedaj pa moram samo še prepisati in malo bolje vse skupaj opisati v dnevnik.

Če boš rabil pomoč, ti pošljem vzorec mojega izpred časa. Sem naredil razpredelnico po mesecih in po enotah/temah, ki jih rabiš osvojiti.

Zdaj že pišem lovskočuvajskega...

alojz1
15. January 2016, 11:00
Ah dajte no. Ne bomo sedaj še dnevnike prepisovali kot diplome naši politiki.
Dnevnik je odraz individualizma, kreativnosti in znanja bodočega lovca.
Matejl, ti kar svojega napiši brez plonkanja. Vidim, da si zadevo kar resno zagrabil. Prav je tako. Čez leta ga boš kdaj v roke vzel. Obujal spomine na svoje začetke in primerjal svoja pričakovanja z dejanskimi.
Pa veliko veselja, zagnanosti in dobre volje ti želim na tej poti.

PROF.racoon
15. January 2016, 11:44
Ah dajte no. Ne bomo sedaj še dnevnike prepisovali kot diplome naši politiki.
Dnevnik je odraz individualizma, kreativnosti in znanja bodočega lovca.
Matejl, ti kar svojega napiši brez plonkanja. Vidim, da si zadevo kar resno zagrabil. Prav je tako. Čez leta ga boš kdaj v roke vzel. Obujal spomine na svoje začetke in primerjal svoja pričakovanja z dejanskimi.
Pa veliko veselja, zagnanosti in dobre volje ti želim na tej poti.

Kaj ne vidiš, da sem napisal VZOREC? Če imajo doma fazane in srnjad, ne bo menda pisal iz mojega, da je trajbal prašiče in jelenjad, da je opazoval medvede ipd.

Naredil sem obrazec po mesecih in po temah/enotah, ki jih pripravnik mora osvojiti. Vzorec kot priporočilo v PDF obliki se najde tudi na straneh LZS, vendar se ga mora prepisati/urediti v obliko DOC.
Pisal sem na računalnik, ker v dnevnik enostavno ni šlo vse, nato pa sem sprintal in zalepil vanj. Pa še urejanje in sama preglednost je boljša, kot sam rokopis...

alojz1
15. January 2016, 12:08
Dnevnik je odraz individualizma, kreativnosti in znanja bodočega lovca.

Prof. tole preberi.
Kot si bil ti kreativen in si lepil izpiske iz računalnika tako je lahko na drugačen način dela kdo drug. Ni dobro, da se vse dela podobno.
Spet se kaže dominantnost nekaterih ki želijo, da jim vsi sledijo. Osebno cenim samostojnost posameznika. Tudi, če ni vse bleščeče dobro.

Kaj ne vidiš, da sem napisal VZOREC?

lisičnik
15. January 2016, 12:37
Pri nas fantje niso opisovali lova in svojih obcutkov ampak samo, primer:
14.7.2016 lov srnjadi
15.7.2016 delovna akcija
19.7.2016 obhod...
Ker bos, kot je meni znano moral imeti okoli 40 dni min. v loviscu od lova, delovnih akcij, obhodov, iskanje zastreljene divjadi...bi se izogibal opisov in slik, ker ti bo zmanjkalo prostora v dnevniku.

alojz1
15. January 2016, 12:41
Kaj so že za celo letošnje leto delo opravili? biggrin Pa smo komaj začeli.
Saj vem. Napaka. Ne vzet za hudo.

POLH
15. January 2016, 12:45
Napiši dnevnik tako kot ti misliš, da je prav in ti je všeč. Upoštevaj pa osnovne zahteve (kdaj si kaj delal in podobno). Nihče ti zaradi tega ne bo delal problemov, ker je dnevnik tvoj in tvoje delo. Tudi svoja čustva lahko opišeš, po mojem mnenju je celo dobrodošlo, saj si bo tisti, ki bo dnevnik vzel v roke lažje ustvaril mnenje in odnost do tebe in tvojega dela in truda. Suhoparnega naštevanja delovnih akcij in podobnih stvari je tako ali tako že preveč. Kot je bilo omenjenjo lahko tudi kaj narišeš , prilepiš fotografijo in podobno. Če zmanjka strani jih dolepi...

Pa uspešno pot v nadaljevanju lovskega poslanstva.

MatejI
15. January 2016, 20:35
Super. Najlepša hvala vsem za vaše odgovore. Ravno to, da mi bo zmanjkalo prostora me je najbolj skrbelo, sploh če bi še nalepil nekaj fotografij, ampak se bom že znašel. Bom morda fotografijo samo priložil ali pa morda res dolepil strani, v kolikor jih bo zmanjkalo. :)

PROF.racoon
16. January 2016, 19:42
Prof. tole preberi.
Kot si bil ti kreativen in si lepil izpiske iz računalnika tako je lahko na drugačen način dela kdo drug. Ni dobro, da se vse dela podobno.
Spet se kaže dominantnost nekaterih ki želijo, da jim vsi sledijo. Osebno cenim samostojnost posameznika. Tudi, če ni vse bleščeče dobro.

Jao, Lojze. Preberi si še enkrat, da sem napisal, da so navodila na strani LZS. Torej nič od moje izvirnosti... Vem, da je prostora v dnevniku veliko premalo. Vsaj zame ga je bilo. Zato sem dal nasvet...

Moja dominantnost? Pa ja Lojze... Kot da Mateja prepričujem v nekaj... Se bo pa ja pri svojih letih sam odločil in ve, kaj je zanj najboljše. Če bo izbral obrazec, ki ga najde na strani LZS (oz. ga dobi od mene v DOC obliki) ali pa bo pisal dve oz. eno leto pripravništva na roke, je popolnoma njegova stvar. Je vprašal za nasvet in ga dobil tudi od mene. Matej, pa brez skrbi, nič ne bom užaljen, če se ne boš odločil za moj predlog. :icon_wink:

Kot pripravniku ti želim veliko znanja na izpitih. Kot starešina dam pripravnikom v moji LD, vedno še eno popotnico: potrudi se, da boš Lovec in ne samo lovec. Delaj za živali in nikoli obratno. Pa srečno!

PROF.racoon
18. January 2016, 08:38
Če je komu težko najti in tudi v pomoč mentorjem (tem sem na predavanju v LD Hrenovice tudi pokazal primer tega).
Torej na strani LZS - Lovski pripravnik in lovski izpit (zelo solidno pripravljeno) - smernice za pripravnikovo delo:
http://www.lovska-zveza.si/lzs/lovstvo/izobrazevanje/lovski_pripravnik_in_lovski_izpit

Obrazec v DOC obliki pa tistim, ki ste me že prosili, takoj pošljem.

PROF.racoon
18. January 2016, 09:31
Še to. Obstajata dve super knjižici namenjeni mentorjem:
Lovski mentor - Sely de Brea Šubic in
Priročnik za mentorje - Vasa Branko

alojz1
18. January 2016, 13:43
Jao, Lojze.
Profesor. Zbodla te je moja navedba o dominantnosti. V naslednjih postih si pa mojo misel potrdil. Napisal si, da si starešina in tudi predavatelj o tej temi v drugih LD. Torej ob pomanjkanju argumentov uporabljaš še argument moči.
Pripravniku si ponudil na vpogled tvoj dnevnik. Hkrati si tudi napisal da naj ne omenja fazanje jage, če fazanov nimajo. Meni to diši po plonkanju. Čeprav ti kot pedagog tega ne vidiš. Od tu naprej je samo majhen korak do naslednje anomalije; da se ocenjuje dnevnik in ne delo, trud in znanje kandidata.
Niso vsi pripravniki učitelji in pravniki. So tudi delavci in kmetje z prirojenim čutom za poštenost. So manj vešči pisanja in več dela. In v svoji naivnosti pričakujejo, da okolica to opazi in ceni.
Midva že dolgo sodelujeva na tem forumu. Spomnim se tvojih težav v pripravništvu.Si obširno pisal. Vedno si znal zaobiti resnico. Zato nikoli nismo zvedeli dejanskega vzroka tvojega podaljšanega staža.
Vem, da živimo v dobi kjer na vsakem koraku naletimo na plagiate, laži osebna okoriščenja... Ravno zato moramo biti lovci drugačni. Nič ne veljajo zakoni, če jih lahko kršimo. Nič ne velja Kodeks, če ga ne upoštevamo. Je pa nekaj, kar je že skoraj pozabljeno. To je poštenje.
In pri ocenjevanju pripravnikov je to najbolj potrebno. Ne gledat pike in vejice. Ne seštevat minute. Pošteno ocenite njegov prispevek lovstvu v delu in znanju.

PROF.racoon
18. January 2016, 14:06
Profesor. Zbodla te je moja navedba o dominantnosti. V naslednjih postih si pa mojo misel potrdil. Napisal si, da si starešina in tudi predavatelj o tej temi v drugih LD. Torej ob pomanjkanju argumentov uporabljaš še argument moči.
Pripravniku si ponudil na vpogled tvoj dnevnik. Hkrati si tudi napisal da naj ne omenja fazanje jage, če fazanov nimajo. Meni to diši po plonkanju. Čeprav ti kot pedagog tega ne vidiš. Od tu naprej je samo majhen korak do naslednje anomalije; da se ocenjuje dnevnik in ne delo, trud in znanje kandidata.
Niso vsi pripravniki učitelji in pravniki. So tudi delavci in kmetje z prirojenim čutom za poštenost. So manj vešči pisanja in več dela. In v svoji naivnosti pričakujejo, da okolica to opazi in ceni.
Midva že dolgo sodelujeva na tem forumu. Spomnim se tvojih težav v pripravništvu.Si obširno pisal. Vedno si znal zaobiti resnico. Zato nikoli nismo zvedeli dejanskega vzroka tvojega podaljšanega staža.
Vem, da živimo v dobi kjer na vsakem koraku naletimo na plagiate, laži osebna okoriščenja... Ravno zato moramo biti lovci drugačni. Nič ne veljajo zakoni, če jih lahko kršimo. Nič ne velja Kodeks, če ga ne upoštevamo. Je pa nekaj, kar je že skoraj pozabljeno. To je poštenje.
In pri ocenjevanju pripravnikov je to najbolj potrebno. Ne gledat pike in vejice. Ne seštevat minute. Pošteno ocenite njegov prispevek lovstvu v delu in znanju.

Oh, kako ti znaš napletati in zavajati druge...
Kdo koga navaja k plonkanju? Poglej zgoraj še enkrat povezavo direkt na stran LZS. Kdo bo potem plonkal?
Moj podaljšan pripravniški staž nima nič veze z mano in z mojimi dejanji, prav nasprotno. V tem času sem celo postal lovski čuvaj (verjetno je to spet odraz mojega izkazovanja moči?). Kaj spet riješ po neki zgodovini o kateri nimaš niti malo pojma? Zdaj me celo obtožuješ, da sem vedno znal obiti resnico. Kakšno resnico? Komu sem dolžan razlagati? Tebi? Prav zaradi poštenja do drugih sem tiho! Ko že toliko pišeš o poštenju. Tisti so dobili in odslužili.

Lojze, spet si zelo nesramen in žaljiv! Sem se raje ugriznil v jezik, kot ti napletel par o tvojem kodeksu, pa se ne bom spuščal na tvojo raven... Bodo presodili že drugi... Saj znajo brati...

alojz1
18. January 2016, 14:28
Sploh nisem žaljiv. V gornjem postu si potrdil to kar sem napisal (glede resnice o tvojem pripravništvu). Veliko strani si napisal. Pa pustimo to.
Nesporazumi nastanejo tudi zaradi nejasnega pisanja. Jaz sem razumel, da si v podaljšanem pripravniškem stažu opravil tudi čuvajski izpit. Ali me popravi ali pa pojasni to.

lisičnik
18. January 2016, 19:01
Kdo drug kot spet alojz!?! Resnicno si ze motec s svojimi komentarji!

cak
18. January 2016, 20:51
Ali lahko dobiš značko lovskega čuvaja v pripravništvu?

alojz1
18. January 2016, 20:55
Vem Lisičnik, da sem določenim ljudem moteč. Zato, ker ne morejo prodajati svojih idej kot edino pravilne.
Pa se vrnimo k pripravništvu. Mene je zmotila ponudba dnevnika na vpogled skupaj z napotkom kaj ne sme pisati. Njega je motilo to, da sem omenil "plonkanje". Res je ponudil tudi uradne napotke LZS v računalniški obliki. Ampak te napotke mu mora posredovati mentor. Pripravnik je spraševal nekaj drugega.
Z tisto dominantnostjo sem pa zadel. V bran je privlekel starešinstvo v LD, predavanja ki jih je izvajal in celo čuvajsko značko. Sedaj moram to razširiti v "dominantni avtokrat".
Zakaj? Zato ker prevečkrat ostanemo brez odgovora. V debati se pač na vprašanje odgovori. Tudi, če je neprijetno. Ta pa začne udrihati vse počez. Tako se izogne odgovoru, umazani so pa drugi.
Nočem "grebsti po zgodovini". Njegovo pripravništvo sem omenil le zato, ker so mu kljub vzornemu dnevniku podaljšali staž. Čeprav ne razumem tele izjave:


Moj podaljšan pripravniški staž nima nič veze z mano in z mojimi dejanji, prav nasprotno.
In na koncu sem omenil bojazen, da bi ocenjevanje dnevnikov namesto pripravnikov postal novi trend pri nekaterih LD.
Kaj je torej v temi o pripravništvu in mojem pisanju, tebi Lisičnik, moteče?

Andy99
18. January 2016, 21:02
Ali lahko dobiš značko lovskega čuvaja v pripravništvu?

Ne, najprej je potrebno imeti lovsko izkaznico.

Dule
18. January 2016, 22:26
Mogoče se motim ampak meni je bilo obrazloženo da je pristop k opravljanju čuvajskega izpita pogojen z dolžino lovskega staža(5 let), medtem ko lovskega mojstra lahko opravljaš takoj po opravljenem lovskem izpitu.

lisičnik
18. January 2016, 22:44
3 letno lovsko prakso, da te popravim.

mugo
19. January 2016, 08:55
Mogoče se motim ampak meni je bilo obrazloženo da je pristop k opravljanju čuvajskega izpita pogojen z dolžino lovskega staža(5 let), medtem ko lovskega mojstra lahko opravljaš takoj po opravljenem lovskem izpitu.


3 letno lovsko prakso, da te popravim.

Oba se motita.

main757
19. January 2016, 09:02
K lovsko-čuvajskemu izpitu lahko pristopi lovec, ki ima opravljen lovski izpit in orožni list.

jazbec
19. January 2016, 09:45
Točno tako, če pa hočeš aktivno opravljati funkcijo lovskega čuvaja, pa potrebuješ tri leta lovskega staža, zaprisego na UO, takrat tudi dobiš znak z številko lovskega čuvaja (aktivno opravljanje lovsko čuvajske službe)

lisičnik
19. January 2016, 10:33
Mugo preberi si v novem lovskem prirocniku kdaj lahko lovec postane lovski cuvaj.

mugo
19. January 2016, 11:13
Lisičnik, raje kar zakon preberem, tam bolj ziher prav piše :icon_lol::


Zakon o divjadi in lovstvu (ZDLov-1-NPB3); čistopis





71. člen (lovsko-čuvajski izpit) (https://zakonodaja.com/zakon/zdlov-1/71-clen-lovsko-cuvajski-izpit#)https://zakonodaja.com/images/tt.gif?a=/zakon/zdlov-1/71-clen-lovsko-cuvajski-izpit
(neuradno prečiščeno besedilo)

(1) K lovsko-čuvajskemu izpitu lahko pristopi lovec, ki ima opravljen lovski izpit in orožni list.

Ko pa imaš opravljen čuvajski izpit še nisi lovski čuvaj, ampak mi debatiramo o tem, kaj je pogoj za opravljanje čuvajskega izpita.

cviček
19. January 2016, 11:18
Točno tako, če pa hočeš aktivno opravljati funkcijo lovskega čuvaja, pa potrebuješ tri leta lovskega staža, zaprisego na UO, takrat tudi dobiš znak z številko lovskega čuvaja (aktivno opravljanje lovsko čuvajske službe)

Približno tako . LD te mora povabiti k sodelovanju , z njo moraš podpisati pogodbo o opravljanju čuvajske službe. S tem si lovski čuvaj tudi pridobi pravice, ki so navedene v ZDLov. Ali drugače- brez pogodbe z upravljalko lovišča si lahko lovsko čuvajsko izkaznico in značko ( ki jo nekateri tako pokončno nosijo )lovski čuvaj vtakne v r.t!!!!!!!!

main757
19. January 2016, 11:49
Ali drugače- brez pogodbe z upravljalko lovišča si lahko lovsko čuvajsko izkaznico in značko ( ki jo nekateri tako pokončno nosijo )lovski čuvaj vtakne v r.t!!!!!!!!

Žal se močno motiš. Če nimaš pogodbe z LD-jem, tudi značke in izkaznice nimaš.

Sršen
19. January 2016, 12:34
Žal se močno motiš. Če nimaš pogodbe z LD-jem, tudi značke in izkaznice nimaš.
Ahaaa, torej si nima kaj kam vtakniti.:whistle:

PROF.racoon
19. January 2016, 16:50
K lovsko-čuvajskemu izpitu lahko pristopi lovec, ki ima opravljen lovski izpit in orožni list.

... in najmanj tri leta delovne dobe z izpitom v rokah. Uradni lovski čuvaj z veljavno značko in izkaznico si samo, če imaš podpisano pogodbo z LD. Tako kot pravi Cviček...

Sem napisal dvoumno. Izpit za čuvaja sem naredil med tem časom, ko sem lovec. Je zdaj dobro Alojz? Pa kako ne veš, da ga med pripravništvom ne moreš narediti?
Argumentov pri ponujanju pomoči ali pripravniku ali mentorju, pa mislim, da ne rabim pisati. Škoda časa zate. Tisti, ki so v tem videli mojo pomoč in so me zanjo prosili, so jo tudi dobili. Drugače pa imaš vse prav. Da boš lahko pisal, da nimam argumentov v svoj bran. Prav? :icon_wink:

Dober pogled!

alojz1
19. January 2016, 17:17
Tvoje dvoumno pisanje je vzrok za marsikateri konflikt. In kot ponavadi so spet drugi krivi. V tem primeru moje neznanje. Sicer sem pa sam kriv. V vsem tem času bi se lahko navadil, da tvojih izjav ne jemljem resno.
Enako je bilo z Blaser montažo. Cel mesec si me prepričeval, da nič ne vem. Potem si jo pa le pogledal. Pa tvoja je bila.

main757
19. January 2016, 17:25
... in najmanj tri leta delovne dobe z izpitom v rokah. Uradni lovski čuvaj z veljavno značko in izkaznico si samo, če imaš podpisano pogodbo z LD. Tako kot pravi Cviček...


Cviček je sicer v prvem stavku pravilno napisal, v tretjem pa popolnoma zgrešil. Iz njegovega pisanja je razvidno, da mu stvari vsaj trenutno niso še čisto jasne.
Izkaznico in značko dobiš le, če imaš podpisano pogodbo z LD-jem. Če imaš opravljen izpit za čuvaja in nimaš pogodbe z LD-jem potem nimaš izkaznice in značke. Zato si je tudi "nemoreš" utaknit v r.it.
Po prenehanju pogodbe z LD-jem moraš vrni izkaznico in značko.
Razumljivo?

main757
19. January 2016, 17:29
... in najmanj tri leta delovne dobe z izpitom v rokah.

Dober pogled!

V tole zelo dvomim, saj zakon ne predpisuje treh let "delovne dobe" za pristop k opravljanju čuvajskega izpita.

Falco
19. January 2016, 18:30
Osebna izkušnja.....

Izpit za lovskega čuvaja sem opravil, ko še nisem imel tri-letnega lovskega staža(seveda NE med pripravništvom). Pogoj za podpis pogodbe z LD JE(!!) 3 letni lovski staž, po tem času sem podpisal pogodbo z LD in prejel izkaznico in značko.

mugo
19. January 2016, 19:35
... in najmanj tri leta delovne dobe z izpitom v rokah. ...

In spet nimaš prav. Še enkrat preberi člen zakona, ki sem ga citiral, pa še naslednjega.

Za pristop k izpitu ne potrebuješ nobene prakse, samo opravljen lovski izpit.

PROF.racoon
20. January 2016, 10:54
Tvoje dvoumno pisanje je vzrok za marsikateri konflikt. In kot ponavadi so spet drugi krivi. V tem primeru moje neznanje. Sicer sem pa sam kriv. V vsem tem času bi se lahko navadil, da tvojih izjav ne jemljem resno.
Enako je bilo z Blaser montažo. Cel mesec si me prepričeval, da nič ne vem. Potem si jo pa le pogledal. Pa tvoja je bila.

Še kaj? :yawn:

Lojze, kaj bi lahko vse jaz našel za nazaj, pa nimam toliko časa kot ti. Tudi o tisti resnici si utihnil in lovski etiki...

PROF.racoon
20. January 2016, 10:57
In spet nimaš prav. Še enkrat preberi člen zakona, ki sem ga citiral, pa še naslednjega.

Za pristop k izpitu ne potrebuješ nobene prakse, samo opravljen lovski izpit.

Potem velja to samo za opravljanje lovsko čuvajske službe, kot pravi Main. Sem prav razumel?

alojz1
20. January 2016, 12:26
Še kaj? :yawn: Tudi o tisti resnici si utihnil in lovski etiki...
Tole zehanje je hudo konstruktivno.
Spet ne razumem na kaj ciljaš. Piši bolj razumljivo. In dosleden bodi.
V izogib nesporazumov.

Je pa bila debata o menjalnih ceveh in enem daljnogledu za marsikoga dobrodošla. Na takih puškah so običajno dobri daljnogledi. V cenovnem rangu puške same. Brez problemov ga prestavimo za nekaj klikov in potem na drugi cevi vrnemo v prvotno stanje.

detel
21. January 2016, 09:30
Sploh nisem žaljiv. V gornjem postu si potrdil to kar sem napisal (glede resnice o tvojem pripravništvu). Veliko strani si napisal. Pa pustimo to.
Nesporazumi nastanejo tudi zaradi nejasnega pisanja. Jaz sem razumel, da si v podaljšanem pripravniškem stažu opravil tudi čuvajski izpit. Ali me popravi ali pa pojasni to.

Si žaljiv, še kako....

alojz1
21. January 2016, 10:38
Te bom isto prosil kot Lisičnika. Kaj je v prilepljenem postu žaljivega?
Vem, da ste tukaj štirje, ki jim je treba le kimati in ploskati. Vsak drugačen odziv pa že ni v skladu z vašim mišljenjem. Najmanj tveganja je pri objavi LB.
Avtor sam je pisal o dejsvih, ki sem jih omenil. Če pa na podlagi tega pridem do lastne ugotovitve in to napišem sem pa žaljiv? Dopuščam možnost nesporazuma zaradi dvoumnega pisanja. Tudi sam je priznal, da je pisal tako. Zato pa sem prosil njega in tudi ostale, da se izražajo jasno in nedvoumno.
Ugotavljam tudi, da vsaka burna reakcija na napisano odvrača člane k objavi prispevkov. Zaradi tega postaja forum nezanimiv. Zapuščajo ga člani, ki so veliko objavljali. Zadnji je bil Deerhunter za katerim mi je resnično žal. Veliko dobrega je napisal.
Veliko sem pisal o krvni sledi. Pa se tudi tu najdejo taki ki sploh zraven niso pa vedo vse. Tudi Mugo ima takšne izkušnje. In namesto, da bi se kaj naučili vse skupaj vodi v nov konflikt.

Tele ni ravno mala tarca in, da streljas za plece in ga zadanes v spodnjo celjust, lahko vsaka polnoletna oseba ve da gre za laz.

lisičnik
21. January 2016, 10:53
Alojz malo provociras aa? Resnicno sem vesel da nisva v isti LD, vrjetno si izredno priljubljen v svoji?!

alojz1
21. January 2016, 11:01
Tipičen odziv prvega od tistih štirih. Pričakujem še kakšnega podobnega.

cviček
22. January 2016, 09:06
Cviček je sicer v prvem stavku pravilno napisal, v tretjem pa popolnoma zgrešil. Iz njegovega pisanja je razvidno, da mu stvari vsaj trenutno niso še čisto jasne.
Izkaznico in značko dobiš le, če imaš podpisano pogodbo z LD-jem. Če imaš opravljen izpit za čuvaja in nimaš pogodbe z LD-jem potem nimaš izkaznice in značke. Zato si je tudi "nemoreš" utaknit v r.it.
Po prenehanju pogodbe z LD-jem moraš vrni izkaznico in značko.
Razumljivo?

No , da te malo potolažim . Meni so stvari kristalno jasne . Glede na to , da sem lovski čuvaj že 4 leta - čuvajske službe pa ne opravljam- ti sporočam , da imam značko in izkaznico od prvega dne ,ko sem opravil lovsko čuvajski izpit.

jazbec
22. January 2016, 10:42
Lisjak, ali si podpisal izjavo na upravni enoti in ali ima izkaznica čuvaja številko?
Malo je vse skupaj čudno.

main757
22. January 2016, 11:59
da imam značko in izkaznico od prvega dne ,ko sem opravil lovsko čuvajski izpit.

A veš, da ti ne verjamem? Od prvega dne značke in izkaznice nimaš. Če pa že imaš izkaznico in značko, pa bi jo moral vrniti, ker nimaš pogodbe z LD-jem.
Nam boš pojasnil na kakšen način in zakaj imaš še vedno izkaznico in značko?

CITIRAM 8a in 8b ČLEN: http://www.uradni-list.si/1/content?id=102590

Â?8.a člen

(izdaja izkaznice lovskega čuvaja in službenega znaka)

(1) Upravljavec lovišča oziroma lovišča s posebnim namenom pošlje predlog za imenovanje kandidatov, ki izpolnjujejo pogoje za lovske čuvaje, na obrazcu, ki je kot priloga III sestavni del tega pravilnika, ministru, pristojnemu za lovstvo.

(2) Predlogu iz prejšnjega odstavka mora biti za vsakega kandidata priložena izjava na obrazcu, ki je kot priloga IV sestavni del tega pravilnika, kopija orožnega lista in kopija spričevala o opravljenem izpitu za lovskega čuvaja.

(3) Minister, pristojen za lovstvo podpiše izjavo iz prejšnjega odstavka.

(4) Izkaznico lovskega čuvaja in službeni znak, na podlagi popolnega predloga iz tega člena, lovskemu čuvaju izda Lovska zveza Slovenije.

8.b člen

(vrnitev izkaznice lovskega čuvaja in službenega znaka)

Lovski čuvaj mora preko upravljavca lovišča oziroma lovišča s posebnim namenom Lovski zvezi Slovenije vrniti izkaznico lovskega čuvaja in službeni znak v roku 8 dni od:

â?? pravnomočnosti odločbe ministra, pristojnega za lovstvo, s katero je bil razrešen opravljanja lovsko-čuvajske službe;

â?? poteka veljavnosti pogodbe o izvajanju lovsko-čuvajske službe v lovišču upravljavca ali pogodbe o zaposlitvi v lovišču s posebnim namenom;

â?? podane vloge za prenehanje opravljanja lovsko-čuvajske službe v lovišču upravljavca oziroma lovišču s posebnim namenom.Â?.

alojz1
22. January 2016, 12:25
[B]A veš, da ti ne verjamem? Od prvega dne značke in izkaznice nimaš.
Malo drugače. Cviček laže. biggrin
Pa kaj je vsem tukaj? Jaz pa verjamem, da jo ima. Pa ni edini. Takih je veliko. Čeprav nimajo podpisane pogodbe.
Kdo daje pravico nekaterim, da drugega označite za lažnjivca???
Tisto ukoreninjeno, da vsak lovec laže ne velja za vse.

cviček
22. January 2016, 13:11
Ja , ni kaj ste pojave, da vam ni para . In zakaj bi moral pojasnjevati določene stvari osebam, ki zato niste pristojne( main in co. )Mi prav dol visi , kdo verjame in kdo ne .
Siser pa lahko lovsko čuvajsko službo opravlaja vsak, ki ima vsaj delno pospravljeno podstrešje.


Lep vikend vam želi lovski čuvaj, ki iz njemu moralno etičnih vidikov, ne podpiše lovsko čuvajske pogodbe med sabo in lovskim čuvajem.

main757
22. January 2016, 13:53
Ja , ni kaj ste pojave, da vam ni para . In zakaj bi moral pojasnjevati določene stvari osebam, ki zato niste pristojne( main in co. )Mi prav dol visi , kdo verjame in kdo ne .

Dobro, če nočeš pojasniti pač nočeš. Ampak v nobenem primeru nisi mogel dobiti izkaznice in značke isti dan, ko si opravil čuvajski izpit. Vloga za izdajo značke potuje najprej na ministrstvo, nato pa na LZS, ki izda značko in izkaznico. To se pa vsekakor ni zgodilo isti dan, ko si opravil lovsko-čuvajski izpit.



Siser pa lahko lovsko čuvajsko službo opravlaja vsak, ki ima vsaj delno pospravljeno podstrešje.

Lahko se gre čuvaja, vendar ni uradna oseba in nima pooblastil, kot jih ima čuvaj s pogodbo LD-ja.


Lep vikend vam želi lovski čuvaj, ki iz njemu moralno etičnih vidikov, ne podpiše lovsko čuvajske pogodbe med sabo in lovskim čuvajem.

Jaz tega stavka ne razumem.

alojz1
22. January 2016, 14:20
Jaz tega stavka ne razumem.
Ti bom prevedel biggrin
Lahko je Cviček starešina, ki (zaradi moralnih razlogov) ne podpiše čuvajske pogodbe čuvaju Cvičku.
Vsaj tako razumem jaz. Nekateri še imajo kompas. Drugi pa ventilator. Profesor, ali si ti starešina in čuvaj?

jazbec
22. January 2016, 18:25
Samo če ne podpiše pogodbe, ne more imeti čuvajske izkaznice. Vsaj tako je pri nas, ki se trudimo imeti stvari urejene.

alojz1
22. January 2016, 21:00
Kaj pa značko ima lahko?
Večkrat se pojavi razkorak med zakonskim in dejanskim stanjem. Sploh, če ni predpisanih sankcij.
Meni se ne zdi logično, da se čuvajska značka deponira če lastnik nima pogodbe z LD. Tudi policist, ki ni v službi jo ima. In v nujnem primeru se z njo legitimira.
To pogodbo razumem kot zakonsko zahtevo (dokaz) po nadzoru v lovišču.

mugo
23. January 2016, 08:09
Cviček, kdo pa ti je izdal značko oziroma izkaznico?

iztok66
25. January 2016, 19:22
Kaj pa značko ima lahko?
Večkrat se pojavi razkorak med zakonskim in dejanskim stanjem. Sploh, če ni predpisanih sankcij.
Meni se ne zdi logično, da se čuvajska značka deponira če lastnik nima pogodbe z LD. Tudi policist, ki ni v službi jo ima. In v nujnem primeru se z njo legitimira.
To pogodbo razumem kot zakonsko zahtevo (dokaz) po nadzoru v lovišču.

Čuvaju se izda značka na podlagi pogodbe. Ni pogodbe, ni značke.:whistle:

mišica
26. January 2016, 21:26
Ima tisto "tastaro", ki jih je izdajala LZS in sicer vsakemu, ki je opravil izpit za čuvaja pred sprejetjem novega zakona 2004.

mugo
27. January 2016, 09:11
Ima tisto "tastaro", ki jih je izdajala LZS in sicer vsakemu, ki je opravil izpit za čuvaja pred sprejetjem novega zakona 2004.

No, tisto si pa res lahko vtakne tja, kamor je sam rekel :icon_lol: