PDA

View Full Version : kaliber, vrsta krogle in poškodbe mesa



cviček
18. September 2012, 13:46
Vem , da ne bom napisal nič novega - pa vendar odpiram temo o

Med lovci velikokrat teče debata o kalibrih in vrstah krogel , ki malo ali nič ne poškodujejo mesa. Seveda je največkrat merilo vstopna in izstopna rana pri divjadi.
Nekaj splošnih lovskih " spoznanj " , ki pa držijo le deloma :
-Večja je izstopna rana , " bolj razbijaška je krogla " in obratno .
- mehka, lahka , hitra,... krogla meso meso bolj poškoduje ...
Vse to je teoretičo res , v praksi pa smo nemalokrat neprijetno presenečeni . Na spodnjih slikah je prikazano meso košute damjaka. Krogla -H plašč cal. 30-06 je vstopila za rebri , prebila vamp in pljuča ter izstopila skozi pleče na drugi strani. Izstopna rana je bila le malo večja od vstopne , poškodb skoraj ni bilo videti. V resnici je krogla pri svojem potovanju prenesla vsebino vampa po celi trebušni in prsni votlini ( kar je vidno in se da očistiti ) , velik del omenjene vsebine pa je ostal med rebri in plečetom( ustvari se nekakšen žep )pomešan s krvjo in mesom .

Škoda , ker je moja foto dokumentacija bolj skromna . Iz do sedaj videnega pa je moje mnenje glede poškodb mesa sledeče:
Veliko večji pomen ima pot , ki jo naredi krogla ( strel za pleče ) kot pa vrsta , teža, hitrost in kaliber krogle.


11133

11134

11135

zajec
18. September 2012, 14:18
Tale kos še gvercati ni potrebno!:icon_confused:

Tomaž Ražman
18. September 2012, 14:32
Ubistvu, edini faktor na katerega ne moremo vplivat so podpludbe... no razen ce zamenjamo kaliber oz. Zmanjsamo hitrost izstrelku... drugac pa je vse odvisno od nas...

detel
18. September 2012, 22:36
No, lahko rečem, da ene krogle delajo večje podpludbe.......

chamois
18. September 2012, 23:41
No videl sem nekaj kosov ustreljenih z barnesom ttsx in to s kalibri 300wsm in 270wsm in lahko rečem, da sem bil presenečen nad vsem.Vse OK.

pzaksek
21. September 2012, 18:51
Tudi jaz uporabljam barnes tsx v 30-06 165gr. Krogla je super, se mi pa zdi, da je iztopna rana "po mojem občutku" malo majhna. Se mi je parkrat zgodilo, da je divjad še šla okoli 30 m od nastrela. kdor je še ni probal, vam svetujem, da probate, ne bo vam žal,:limona:

Ganges
21. September 2012, 19:20
Napisal sem dolg post z obrazložitvijo in sem ga zbrisal ker ni vredno. Če se komu zdi, da gre divjad po strelu 30m predolgo ni vreden daljšega posta in truda pisanja! Ne gre z roko v roki mala poškodba in padec na mestu, le v redkih primerih. Še manj pa lovska ihta, elja po plenu, padec na mestu in začetniška trema! To je to.

Muzikanta sem vedno razumel v njegovih postih, to kar pase najde vsak dan s vprašanji pa al je sramota za mentorje, lovce al pa podje.....

lp

cviček
24. September 2012, 12:07
Napisal sem dolg post z obrazložitvijo in sem ga zbrisal ker ni vredno. Če se komu zdi, da gre divjad po strelu 30m predolgo ni vreden daljšega posta in truda pisanja! Ne gre z roko v roki mala poškodba in padec na mestu, le v redkih primerih. Še manj pa lovska ihta, elja po plenu, padec na mestu in začetniška trema! To je to.

Muzikanta sem vedno razumel v njegovih postih, to kar pase najde vsak dan s vprašanji pa al je sramota za mentorje, lovce al pa podje.....

lp

Ti kar napiši. Tole je namreč precej nerazumljivo. Vsaj meni.

muzikant
24. September 2012, 12:26
Tudi jaz uporabljam barnes tsx v 30-06 165gr. Krogla je super, se mi pa zdi, da je iztopna rana "po mojem občutku" malo majhna. Se mi je parkrat zgodilo, da je divjad še šla okoli 30 m od nastrela. kdor je še ni probal, vam svetujem, da probate, ne bo vam žal,:limona:

Zakšek,

za večjo luknjo rabiš drugo kroglo (SP), za komad na mestu pa drugo roko(kirurgija).

Meni s 7 RM in ttsx vse(5-200kg) leži na mestu, no mogoče je to zaradi majhne nadmorske višine.

Sicer pa se spomnim, ko si objavil sliko uplenjene srnjadi z istopno rano 10*10cm, ne vem zakaj si prešaltal na tipped triple shock.:icon_wink:

chamois
24. September 2012, 16:18
Zanima me,če kdo uporablja kroglo Lutz Moller KJG.Sam jo uporabljam za 308.

alojz1
24. September 2012, 17:22
Zanima me,če kdo uporablja kroglo Lutz Moller KJG.Sam jo uporabljam za 308.
Povej raje kako se izkažejo. Verjetno podobno kot Grom. Samo 3x dražje.

Ganges
24. September 2012, 20:21
Ti kar napiši. Tole je namreč precej nerazumljivo. Vsaj meni.

Ja nerazumljiv ti je zadnji del, ki sem ga natipkal (pač kot ponavadi brez da preverjam kako tipkam...), ker pač pri hitrem tipkanju se zgodi, da kaka črka manjka, prvi pa bi ti moral biti, če se količkaj spoznaš na krogle in strele v različnih pogojih. Če pa ti ni jasno, da nič poškodb in padec na mest ne gresta skupaj (razen ko dobi strogo hrbtenica, glava) pa ti tudi jaz preko interneta na daljavo ne bom pomagal in boš moral najti kakega bliže sebi, da ti v miru razloži in mogoče pokaže kako sliko :icon_wink: Pa tudi, če se ti beg divjadi po strelu 30m zdi daleč.

lp

chamois
25. September 2012, 09:18
Hja KJG,nimam prav preizkušene v nulo,zato pa sprašujem na forumu.Imam nekaj strelov na srnjadi in gamsu,kar se pa tiče velike divjadi nimam še primera.Krogla je dražja seveda,sam pa sem se odločil za to zaradi kal.308,zaradi balističnih podatkov.No videno iz izkušenj povem,da se kar ujema,kar poroča sam Lutz.Ogledaš si lahko na strani Lutz Muller vse skup. Lovski zdravo

alojz1
25. September 2012, 10:08
zaradi kal.308,zaradi balističnih podatkov.
Ali streljaš na večje razdalje? Potem znaš. Ali pa si eden tistih, ki mislijo, da se da to kupiti.
V tem kalibru vsem potrebam do 200m zadosti Grom. Seveda je za natančne strele obvezen daljinomer. Preko 200m pa Amax, ki ima boljši b. koeficient.
In obe krogli sta v primerjavi z Lutzovo zelo poceni.
Čakam pa novo lovsko kroglo iz LOSa. Verjamem, da ne bo slabša od tujih.

Tomaž Ražman
25. September 2012, 11:10
No zdej, BC tudi do 400m nima prav groznega efekta... Bolj teža in hitrost...

cviček
25. September 2012, 12:43
Ja nerazumljiv ti je zadnji del, ki sem ga natipkal (pač kot ponavadi brez da preverjam kako tipkam...), ker pač pri hitrem tipkanju se zgodi, da kaka črka manjka, prvi pa bi ti moral biti, če se količkaj spoznaš na krogle in strele v različnih pogojih. pČe pa ti ni jasno, da nič oškodb in padec na mest ne gresta skupaj (razen ko dobi strogo hrbtenica, glava) pa ti tudi jaz preko interneta na daljavo ne bom pomagal in boš moral najti kakega bliže sebi, da ti v miru razloži in mogoče pokaže kako sliko :icon_wink: Pa tudi, če se ti beg divjadi po strelu 30m zdi daleč.

lp

Hja , za to bi bili verjetno najbolj pristojni naši iskalci zastreljene divjadi. Sam sem se osredotočil zgolj na poškodbe mesa , ki nastanejo ob strelu in so največkrat posledica nepravilne poti krogle - in ne konstrukcije krogle.
Ker v svojem" balističnem neznanju" razlikujem le mehke ( KS , balistic tip...) in trde krogle ( ABC, fail safe, barnes.... ) bi te prosil da mi razložiš sledeče:
1. primer : gumbar streljan na 120m 30-06 balistic tip 8,1 g . Pravilen prečni strel za pleče ( srce ) . Srnjak je odskočil 60-70 m , sled krvi zelo močna , tako ,da ni bilo potrebno krvosledca. Poškodbe mesa - zanemarljive ( 2-3 rebra )
2. primer : srnjak streljan na 100 m 30-06 ABC 10.7 g. Strel v pleče , srnjak padel v ognju . Poškodbe mesa: polovica reber in skoraj oba plečeta .

3. primer prašič lanščak v teži 60 kg 30-06 Evo . strel malo nizko v zadnji del reber skozi želodec. Prašič najden s krvosledcem 300-400 m od nastrela . Poškodbe mesa - 1/3 plečeta in skoraj celotna rebra s potrebušino.
Pri vseh treh primerih so bile vidne poškodbe strela minimalne .
Takšnih in podobnih primerov je še veliko. Upam pa da dovolj , da vidiš , da tudi teorija in praksa ne gresta z roko v roki .
K pisanju oz. odpiranju omenjene teme so me spodbudile takšne in drugačne ( včasih celo smešne ) razprave " balistikov " o tem katera krogla je dobra oz. slaba za divjad.
Moram napisati še tole. Pred letom mi je lovec v debati o orožju in seveda tudi o nabojih dejal sledeče: "25 let že jagam. Zakon je kaliber 270 W , krogla KS. Prej sem streljal s puško CZ in je kar šlo. Sedaj ko sem kupil Sako je pa čist druga pesem . Vsa divjad pade v ognju . A vidiš koliko pomeni znamka puške ?" ????????????????????
Ja očitno smo tako pri strelivu , kot pri orožju tudi lovci nasedli na čer ,ki se imenuje -marketing.

janko
25. September 2012, 12:56
Fantje, poskusite krogle Woodleigh PP Soft point.Do sedaj sem poskusil veliko različnih kalibrov in krogel prav zaradi poškodb na mesu in to kar imam sedaj je še najboljši kompromis med padcem na mestu odstrela, poškodbami mesa in prestrelno rano. Imam puško kal. 7x57 R, krogla Woodleigh PP Soft point 160 grain, smodnik -Vihtavouri N 160 48 grain, hitrost približno 750 m/s. Letos sem uplenil 18 kosov divjadi in to 16 kosov srnjadi, enega pršiča in jelena špicarja. Vsa srnjad,razen enega srnjaka-pobeg 10 metrov,je padla na mestu-strel za plečko, vse prestreljeno in izstopna rana velikosti 3-5 cm, tudi pri mladičih ( razbit je bil samo eden in to zaradi tega ker je stal nekoliko po strani). Jelen špicar neto teža 80 kg, strel za pleče, izstopna rana 2 cm, pobeg z nastrela 20 korakov,poškodbe na mesu zanemarljive, brez podpludb. Divji prašič, neto 56 kg, strel v plečko, padec na mestu, brez izstrela,krogla pod kožo drugega plečeta. Prijatelj ga je odkupil in dejansko je odrezal manj kot pol kg mesa iz obeh plečk, brez podpludb. Približno take rezultate sem imel še z Nosler Partition 11.3 grama, z isto puško. Tovariši, to je kot kuhinja, surovin je ogromno in kombinacij še več. V glavnem krogla naj bo srednje trda ( dvoprekatna ali bondirana),prej težja kot lahka za določen kaliber, hitrost na tarči med 650 in 750 m/s, premer krogle je še najmanj pomemben pri tej zadevi in še dober zadetek v motor pa bo večinoma tako kot sem napisal.. LP

Ganges
25. September 2012, 15:09
Cviček popolnoma jasno je kar praviš. Ampak gledam na vse popolnoma drugače, ker mi je popolnoma vseeno ali je 3kg mesa uničeno in mi veliko več pomeni, da divjad obleži v čim krajši razdalji. Seveda bi bil vsel, da bi bile poškodbe majhne in praktično nič uničenega mesa pa bi komad ležal na mestu, ampak to je zelo zelo redko. pobeg do 100m je popolnoma nomalen, je pa (odvisno od terena, svetlobnih pogojev) tudi ta lahko zelo neprijeten.

Res je, da nisem postrelal 50 različnih krogel, sem pa jih kar nekaj, saj tudi sam polnim pa ti povem, da mi je na srninem mladiču (kolikor imam vseh v spominu) najmanj poškodbe na mesu naredila Lapua Mega 12g. Pa je mel srnin mladič 7kg. In tako sem sit posluat balistične eksperte (v svojem okolju, ker se ob debatah najde cel kup takih), ki pravijo, da je tako teka krogla premočna za srnjad, da so ti standardni kalibri ali bog nedaj celo 9,3x62 veliko premočni in praktično neuporabni za srnjad... Potem pa nabavljajo 223 ipd. in kar nekaj jih je kasneje dalo v kot, ko jim srnjad ni nakazovala nastrela, ni padala na mestu, ko pa so jo našli pa so bile podplutbe na celi strani... Naj raje težka, srednje trda krogla "pošteno vdari" naredi izhodnjo luknjico recimo 5cm, ostalo itak ni nič poškodovano, potpludb tudi ni... in počaka na mestu ali v radiju 30m.

To vse seveda ob koliko toliko normalnem strelu, ne pa "bolj zadaj", v nogo, ipd...

Se umikam iz te teme in se bom raje učil iz lastnih izkušenj in vsako leto napolnil par novih krogel ter probal kako in kaj na terenu. Teorija je tako tako za prvo silo...

lp

POLH
26. September 2012, 10:55
Naj še jaz opišem kako svojo izkušnjo. Za lov uporabljam dve puški, in sicer v kal. 7x57R (drilling) in 7x64 (karabin Sava). Za obe uporabljam strelivo Grom v teži 10,2g, če se ne motim. Letno uplenim kar nekaj divjadi, največ srnjadi, lisic in divjih prašičev. Lahko rečem, da je poleg kalibra in krogle pri učinku na divjad zelo pomembno tudi v kakšnih pogojih je streljana. Po dosedanjih izkušnjah bi lahko rekel, da sem s to municijo dal skozi zelo različne situacije. Nekaj je padlo na mestu (predvsem čakanje), drugo pa kar daleč od nastrela (pogon) ob skoraj identičnih zadetkih. Naredi pa se tudi, da na čakanje ob idealnem zadetku divjad pobegne narazumljivo daleč. Včeraj sem streljal srno, na 20 korakov , strel za pleče, prestreljeni obe pljučni krili. Krvna sled zelo slaba, poiskala danes z vodnikom krvosledca cca. 120 m od nastrela.

detel
26. September 2012, 15:19
Da se ti je to zgodilo se ne čudim, saj pravite, da je grom zelo trda krogla.

Divjad, ki se umirjena pase, prej pade kot tista, ki beži ali je prestrašena (iz izkušenj).