PDA

View Full Version : Nakup risanice - izbira proizvajalca ter modela vnaprej znanega kalibra



Kopfy
8. August 2012, 20:55
Pozdravljeni!

Kupujem svoj prvi karabin direktno s police, torej nerabljenega (dosedanje orožje v arzenalu sem podedoval ali ga imam na souporabi)...

Po prebiranju foruma nisem zasledil nobene konkretne ločene debate na temo kako se odločite za nakup orožja po tem, ko že izberete kaliber....

Sam sem se odločil za 6,5x55 SE, sedaj pa potrebujem še nasvet, kako izbrati konkretnega proizvajalca ter model puške in kje se splača po vaših izkušnjah opraviti nakup (glede na cene je tujina veliko bolj privlačna...?).

1. Torej zanima me konkreten postopek, kako naj se lotim oziroma ste vi sistematično lotili izbire proizvajalca ter modela risanice, po tem ko ste že imeli izbran kaliber...

Da nebi zašli preveč v subjektivne vode in s tem izven problematike bi bilo fino če bi podali svoje izkušnje/navodila/postopke sistematično po alinejah ali točkah 1,2,3,...)

2. Sem mnenja, da se samo na metodo, da greš v trgovine ali do lovskih kolegov ter vprašaš kateri proizvajalci/modeli so dobri ne moreš zanesti, saj vsak kočijaž svojega konja hvali...

Sicer so takšna mnenja zelo dobrodošla za pridobivanje širine ter subjektivnosti, vendar me vseeno zanima bolj sistematični pristop...

3. Moja izbira je omejena na modele risanic:
- kalibra 6,5x55 SE
- z naprožilom (vseeno ali nemško ali francosko...)
- izvlečnim nabojnikom (torej, da se cel nabojnik z naboji vred potegne iz puške, kot pri malokaliberski, ne le da se zgolj odpre in pobere naboje ven...)

alojz1
8. August 2012, 21:06
Vsem tvojim zahtevam odgovarja Styr pro hunter.
Poseben poudarek na francoskem naprožilu in nastavljivemu klasičnemu.
Nabojnik se lepo uleže in varno zaskoči.
Odlična hladno kovana cev z progresivnim twistom (to še nisem preveril, našel pa sem na ameriškem forumu).
In odlično ergonomsko kopito z nastavljivo dolžino.
Varovalka 3 pozicije, zaklep deluje skoraj neslišno (to sem jaz dodal).
Cena 1199€ (zagotovljena v trgovini).

MasterLesjak
8. August 2012, 21:39
Še ena puška, ki bi jo osebno pogledal, je Heanle Jaeger 10.

http://www.cg-haenel.de/en/home-language-selection/

V Nemčiji dobiš novega za 990€.

Pa da ne bom samo rekalme delal: pomoje je najbolje, da greš v trgovino ali do kolega, ki ima puško določene znamke in si jo ogledaš (jo "prešlataš") sam. Tako boš najbolje videl kaj ti sede in kaj ne.

Taka pašta je bila z mano - preiskal sem cel internet, a ko sem stopil v trgovino in zadevo prijel v roke so bili vsi podatki bolj ali manj brez veze. Tako sem izbral kar mi je bilo všeč. S tehničnimi podatki je pa tako. Vsaka puška deluje (ali pa bi vsaj morala) in to na bolj ali manj na isti način, zato izbira puške glede na podatke puške po moje ni ravno smiselna. Bolj je pomemben občutek puške v rokah, kako ti sede puška v ramo, je kopito dovolj dolgo in visoko, kakšen je občutek zaklepa, kakšen občutek ima nabojnik... tega se ne da fiksno zapisati, ker to varira od osebe do osebe.

Upam da sem smiselno napisal in da sem pomagal. :icon_wink:

muzikant
8. August 2012, 21:40
1.)pogledaš na TRR ali v nogavico, koliko denarja imaš na voljo in na osnovi tega kriterija narediš prvo selekcijo
2.)od vseh, ki so ostale izločiš tiste , ki nimajo snemljivega nabojnika in možnosti napro?ila(možnost naknadne vgradnje)
3.) med preostalimi se odločiš za eno
4.)nakup puške na daljavo ni za začetnike, pa tudi cene so pri nas konkurenčne, če se znaš spogajat

Kopfy
8. August 2012, 21:53
Se popolnoma strinjam, da ne moreš kupovati zgolj po specifikacijah, vendar je vseeno najprej potrebno narediti izbor preden se gre pretipat in probat v živo ne...?

Torej bi bilo morda moje vprašanje bol na mestu, če bi vprašal, kako najhitreje dobiti pregled nad tem kaj vse je na voljo v določenem kalibru da lahko nato narediš ožji izbor...

Morda katere proizvajalce se splača pogledat, katerih se je potrebno izogibat, itd...

Ko so ti znani modeli, si že pogledaš kaj točno rabiš in nato omejiš končni izbor...

MasterLesjak
8. August 2012, 22:01
Se popolnoma strinjam, da ne moreš kupovati zgolj po specifikacijah, vendar je vseeno najprej potrebno narediti izbor preden se gre pretipat in probat v živo ne...?

Torej bi bilo morda moje vprašanje bol na mestu, če bi vprašal, kako najhitreje dobiti pregled nad tem kaj vse je na voljo v določenem kalibru da lahko nato narediš ožji izbor...

Morda katere proizvajalce se splača pogledat, katerih se je potrebno izogibat, itd...

Ko so ti znani modeli, si že pogledaš kaj točno rabiš in nato omejiš končni izbor...

Na ta vprašanja ti odlično odgovoril Muzikant.


Torej bi bilo morda moje vprašanje bol na mestu, če bi vprašal, kako najhitreje dobiti pregled nad tem kaj vse je na voljo v določenem kalibru da lahko nato narediš ožji izbor...

Pojdi na Frankonio ali podobno spletno trgovino, in nastavi filter iskanja - izberi kaliber in tip puške. Ali pa lahko enostavno obiščeš stran proizvajalca.


Morda katere proizvajalce se splača pogledat, katerih se je potrebno izogibat, itd...

Vsak kmet svojega konja hvali.

alojz1
8. August 2012, 22:05
Jaz sem naredil ta izbor.
Kaliber 308
Ostala je Howa 1500, laminat kopito, debela kanalirana cev 20"
in kot sem napisal Styr pro hunter Mountain.
Howo sem preizkusil na strelišču (3 streli, ena luknja. Krogla 100 grain) in pred dovolj publike. Nima pa naprožila in snemljivega magazina (razen dodatnega, ki grdo štrli iz puške).
Styr pa sem imel v rokah zato tudi kolebam. Streljal z njo pa še nisem. Sem pa v kalibru 270 in bil tudi navdušen.
Hudič je, če so ti dve všeč pa ne veš katero bi vzel.

mugo
8. August 2012, 22:12
Kaj pa Tikka? Gledal sem Howe, pa mi deluje super puška za nekoga, ki ima namen sam še malo popravit oz. dodalet to in ono, potem dobiš vrhunsko puško za relativno majhen denar. Zdaj se nagibam bolj K Tikki, pri kateri dobiš solidne rezultate z nepredelano puško direkt iz police.

muzikant
8. August 2012, 22:53
Se popolnoma strinjam, da ne moreš kupovati zgolj po specifikacijah, vendar je vseeno najprej potrebno narediti izbor preden se gre pretipat in probat v živo ne...?

Torej bi bilo morda moje vprašanje bol na mestu, če bi vprašal, kako najhitreje dobiti pregled nad tem kaj vse je na voljo v določenem kalibru da lahko nato narediš ožji izbor...

Morda katere proizvajalce se splača pogledat, katerih se je potrebno izogibat, itd...

Ko so ti znani modeli, si že pogledaš kaj točno rabiš in nato omejiš končni izbor...

Odloči se najprej ali kupuješ Ferari, megana ali Dacio Logan.

Kopfy
8. August 2012, 23:44
Dobra a resnična...

Po nasvetu sem iz spletnih strani zbezal kar nekaj proizvajalcev spodaj, vendar še nisem pregleadl v kakšnem cenovnem rangu je kateri, najverjetneje se lotim jutri...

Morda veste direktno kateri izmed njih delajo Ferarrije, kateri Megane in kateri Dacie, če ne zaradi drugega, da Ferrarije takoj izločim... :)

Proizvajalci izpisani iz različnih nemških/avstrijskih spletnih strani po abecedi:

Anschütz
Antonio Zoli
ATA Arms
Baikal
Blaser (BBF)
Borovnik
Chiappa firearms
Christensen arms
Colt
CZ
Davide Pedersoli
F.A.I.R
Fausti
Favorit
Feinwerkbau
Ferlacher
Ferlacher Luxusmauser
Forest Favorit
German Sport Guns
Haenel
Heckler & Koch
Henry
Heym
Howa
Krieghoff
Makura
Marlin
Mauser
Mercury
Merkel
Miroku
Mossberg
Norinco
Pro Tuning
Remington
Rhöner
Rossi
Ruger
Sabatti
Sauer
Savage Arms
SIG Sauer
Steyr Mannlicher
Streitmeier
Styria Arms
Suhl
Tikka
Titan
Voere
Volquartsen
Walther
Weihrauch Sport
Zastava
Zoli

V kolikor sem slučajno še kakšnega res pomembnega izpustil, prosim dopišite...

MasterLesjak
9. August 2012, 00:03
Vidim, da si skopiral seznam znamk s Frankonie. Poskusi s filtrom: Na prvi strani greš na Waffen, nato pod Langwaffen izbereš Buchsen.

Sedaj imaš na desni možnosti za filtre - pod ART izberi Repetierbuchsen, MARKE in MODELL lahko pustiš, nato imaš spodaj KALIBER - izbereš 6.5x55, spodaj pa lahko nastaviš še ceno in odstotek popusta.

Od vseh naštetih znamk vrne filter, ob izbiri kalibra sledeče (znamke):

Heanel
Heym
Mercury
CZ
Zoli
Steyr Mannlicher
Mauser
Blaser

Sem grejo še Sako, Sauer in Tikka (za te vem, sigurno so še drugi).

Od naštetih so Mauser, Blaser, Heym, Sauer in Sako elitni razred in imajo temu primerno tudi ceno (2000-3000€).

Steyr, Heanel in Zoli so srednji razred (~1500€).

CZ in Mercury so nižji razred (700-1000€).

(razporejam v razrede glede na ceno)

muzikant
9. August 2012, 08:27
Kopfy,

zdaj smo porabili dve strani, ker nekaj nebulaziš in kopiraš iz spletnih strani. Ker o orožju veš bolj malo, po moje si se celo zlagal da že imaš neke puške(sklepam po firmah, ki sij skopiral kot proizvajalce repetirnih risanic).... Najbolj ensotavno, da napišeš imam ?? Eur, hočem repetirno risanico v kalibru 6,5*55 Swedish, z naprožilom in ti bom točno napisal katere pridejo v poštev.:icon_wink:

Markysprej
9. August 2012, 09:25
tako je prav, ja. kar zatežit novim uporabnikom, sproščat svoje primitivizme in frustracije na njih, naj se ve kdo je tu gospodar. smo pa ja lovci, pa še slovenci po vrhu, mar ne? mladi so pa ja samo v napoto in breme...

muzikant
9. August 2012, 09:34
Sprey, v svojem neznanju in nesposobnosti pač ne moreš ločitii dobronamernih vprašanj od nebuloz.

Kopfy
9. August 2012, 10:03
Papir oziroma internet vse prenese...

1. Drži, res nimam ravno briljantnega znanja glede orožja, če bi bil strokovnjak na tem področju se nebi obračal na forum...

2. Smiselno je imeti seznam večine proizvajalcev (ne samo risanic), vedeti cenovne razrede, da to še komu drugemu na forumu kdaj prav pride, saj se večino začetnikov definitivno sooča z enako težavo...

Nato si lahko vsak pogleda kaj rabi in sfiltrira zadeve...

Če bi natančno prebral moj prejšnji post, bi videl, da niso vsi proizvajalci skopirani iz Frankonie ampak so še dodani, tudi ostalega orožja... Če sem pa v pozni nočni uri kakšnega, ki ni proizvajalec po nesreči dopisal, kar se mi je čisto mogoče zgodilo, me pa prosim popravite, ne grajajte...

V kolikor vam je pa morda težko odgovoriti na post pa enostavno ne odgovarjajte... Bo že kdo drug, ki je pripravljen na vljuden način pomagati...

3. Filtre za filtriranje na straneh kot je Frankonia ni težko uporabljati... vendar je potrebno vedeti tudi večino proizvajalcev, da si lahko ogledaš njihove www strani, ugotoviš kateri kaj proizvajajo in prodajajo, nato pregledaš še modele ter glede na to kaj rabiš dodaš model v ožji izbor...

4. Ideja mojega prvotnega posta in vprašanje je bil postopek izbire, torej vse kar paše notri, ne zgolj predlagani model kaj bi jaz lahko nabavil za toliko in toliko €... da bi bilo zbrano vse na kupu, ne v 100 različnih postih po forumu...

Če bi hotel, da mi predlagate konkretne modele bi res rekel, imam toliko in toliko € na voljo, kaj dobim... Seveda sem vesel vsakega modela, ki si ga lahko direktno ogledam vendar se oddaljujemo od mojega prvotnega vprašanja...

Vendar bi se tudi moderatorji strinjali, da to na forumu nikomur ne koristi, ker mogoče bi ravno peščica uporabnikov želela popolnoma isto zadevo kot jaz...

Kot drugo pa, čez nekaj mesecev ali let bo ponudba na trgu drugačna in tisti, ki bodo brali te poste, si bodo s seznamom proizvajalci ter njihovimi www. stranmi zagotovo lahko pomagali s tem kaj si bom pa jaz izbral pa zagotovo ne...

alojz1
9. August 2012, 10:19
Prav je, da vprašaš. Prav pa je tudi, da odgovore upoštevaš.
Če boš obdelal vse iz tvojega seznama boš prej zaradi starosti opustil lov.
Ko ti predlagam puško, kjer so zajete vse tvoje zahteve in je cena znosna, kvaliteta priznana, pa nič.
Bom videl katero boljšo boste izbrali.

Mugo. Kaj na Howi pa bi ti dodelal?
Kupiš ocevljen mehanizem (6 varijant)
Kupiš kopito ki ti odgovarja (60 modelov)
Oboje sestaviš in imaš puško po želji. In poceni.

Lojzes
9. August 2012, 10:37
Še ena puška, ki bi jo osebno pogledal, je Heanle Jaeger 10.

http://www.cg-haenel.de/en/home-language-selection/

V Nemčiji dobiš novega za 990€.

Pa da ne bom samo rekalme delal: pomoje je najbolje, da greš v trgovino ali do kolega, ki ima puško določene znamke in si jo ogledaš (jo "prešlataš") sam. Tako boš najbolje videl kaj ti sede in kaj ne.

Taka pašta je bila z mano - preiskal sem cel internet, a ko sem stopil v trgovino in zadevo prijel v roke so bili vsi podatki bolj ali manj brez veze. Tako sem izbral kar mi je bilo všeč. S tehničnimi podatki je pa tako. Vsaka puška deluje (ali pa bi vsaj morala) in to na bolj ali manj na isti način, zato izbira puške glede na podatke puške po moje ni ravno smiselna. Bolj je pomemben občutek puške v rokah, kako ti sede puška v ramo, je kopito dovolj dolgo in visoko, kakšen je občutek zaklepa, kakšen občutek ima nabojnik... tega se ne da fiksno zapisati, ker to varira od osebe do osebe.

Upam da sem smiselno napisal in da sem pomagal. :icon_wink:


Povedano drži kot pribito. Moja izkušnja je enaka.

Lep dan.

cviček
9. August 2012, 10:51
Tale debata me spominja na moža, ki je kupil oz. izgradil 5 hiš. Ker je pri vsaki našel neko napako, se je odločil, da bo zgradil še šesto:icon_wink:

muzikant
9. August 2012, 10:57
Pa izgradil in kupil si pozabil dati med narekovaje. :)

Pa takih kunštnežev so najbolj vajeni nepremičninski agenti, hodijo na oglede 100x in nikdar nič ne kupijo, vendo najdejo neko napako, edina napaka je pa v njihovi denarnici. ;)

Markysprej
9. August 2012, 13:08
mjuzik, če bi imel kaj soli bi uvidel da bi brez tebe tukaj nobeden bil za nič prikrajšan, kultura in komunikacija pa bi bili svetlobna leta boljši...

muzikant
9. August 2012, 13:23
dobro, da mnenja polpismenih pripravnikov in podobnih umetnikov niso merodajna in v večini :icon_wink:

alojz1
9. August 2012, 13:36
mjuzik, če bi imel kaj soli bi uvidel da bi brez tebe tukaj nobeden bil za nič prikrajšan,
Marky jaz pa nisem tvojega mnenja. Sem že enkrat napisal, da ima pač svoj način izražanja. Ampak ima tudi največkrat prav. Sploh pa pozna orožje. In njegova stališča zelo cenim. Pri njem v enem stavku zveš več, kot v seznamu proizvajalcev oroža. Le prav je treba brati.
Upam, da se vrnemo nazaj na puške :icon_lol:
6,5 kaliber ima najboljše pogoje za natančne in dolge strele. Veliko je nabojev tega premera krogle. Imajo pa različne hitrosti in tudi twist cevi.Pa mi je znani trgovec Boris enostavno razložil:
Puška, ki je točna na 100m ni nujno tudi na 600. Ali obratno.
Zavrti marjanco (ali krožnik na palici). Nekaj časa opleta, potem se umiri in, ko izgubi hitrost začne zopet opletati. Z kroglo je enako. Kako enostavno :icon_lol:

Markysprej
9. August 2012, 16:38
dobro, da mnenja polpismenih pripravnikov in podobnih umetnikov niso merodajna in v večini
če tu niso merodajna ne vem, da pa niso v večini pa si ne bi upal trditi:icon_wink:


Marky jaz pa nisem tvojega mnenja. Sem že enkrat napisal, da ima pač svoj način izražanja. Ampak ima tudi največkrat prav. Sploh pa pozna orožje. In njegova stališča zelo cenim. Pri njem v enem stavku zveš več, kot v seznamu proizvajalcev oroža. Le prav je treba brati.
če ima prav ali ne ne ocenjujem. pravim samo da brez njegovih odgovorov nobeden ne bi bil za čisto nič prikrajšan. ni tako nepogrešljiv kot misli da je.

Tomaž Ražman
9. August 2012, 16:40
Ko sem se sam znasel pred podobnim vprašanjem sem se odločil za blaserja... če vzames blaser r8 professional maš vse kar bi ti rad imel z izjemo naprožila. Naprožilo pri blaserju dejansko ni potrebno ker je prozenje ze samo po sebi dovol mehko... po potrebi lahko kasneje se kako cev dokupiš...

alojz1
9. August 2012, 16:48
Ja Tomaž, se popolnoma strinjam. Ampak Muzikant je napisal, da je treba najprej v "štomf" pogledati, potem pa puško iskati. In ti si izbral 2-3x dražjo kot tiste o katerih je bilo govora (Howa 900 in Styr 1199€).

pzaksek
9. August 2012, 19:44
Tudi jaz sem bil pred veliko dilemo na začetku. Edino kar sem vedel je kaliber, pa še v tega nisem bil popolnoma prepričan, vedel sem tudi, da bom lovil od d. prašičev, jelenjadi in srnjadi.... Zato sem se tudi jaz oloču za Blazer R8, sedaj pa imam v mislih že dodatno cev :)

Sem pa probal CZ... puško ca. .222 na tarčo. Sem bil tako presenečen nad mojimi streli na tarčo, da sem opustil mneneje da je Blazer .... kako že pravijo vsak kmet svojo kravo hvali....
Pri nakupu si je dobro narediti matriko (tabelo), v samo matriko pa si zastavljaš uprašanja kot so:
za kakšen lov boš uporabljal puško...
a bi rad leseno kopito ali plastiko...
kakšen daljnogled boš namontirla....

Ma ko začneš razmišljati se ti postavi miljon uprašanj in na ta uprašanja si moraš sam odgovoriti.

alojz1
9. August 2012, 21:55
Dober strel je zasluga 50% od puške ter streliva in 50% od daljnogleda. Strelec mora biti pa 100%

mugo
9. August 2012, 23:30
Mugo. Kaj na Howi pa bi ti dodelal?
Kupiš ocevljen mehanizem (6 varijant)
Kupiš kopito ki ti odgovarja (60 modelov)
Oboje sestaviš in imaš puško po želji. In poceni.

Precej sem bral ameriške forume, pa sem dobil vtis, da je to zadeva za tiste, ki se radi igrajo s sestavljanjem puške, kaj dodelajo in potem je zadeva res vrhunska. Kar tako , out of the box pa ni nujno. Pa za snemljivi nabojnik in šino moraš dodati še kar nekaj everčkov.

Kopfy
10. August 2012, 07:39
Sem po vaših nasvetih pogledal in bo kr držalo, da se s ceno že precej omejijo modeli...

Za enkrat ne mislim nič predelovat dajat vsaj par let ne, zato sem se omejil, da mora imeti tudi naprožilo že od štarta...

Cenovni razred gledam med 1000-1500€...

Morda bi bilio res najbolj primerno potem pri konkrentih modelih začet in nato razširit kaj je njim podobno...

Ferenc
10. August 2012, 08:24
Mogoče bi ti predlagal Steyr Mannlicher cal.7*64, pa ne hvalim svoje kobile, ker je nimam ampak opažam, da ta stvar deluje za vse love ( srnjad.jelenjad prašiči dudi gams......) Ne vem pa sedaj točne cene, ampak za par EUR ne glej, glej da boš znjo zadovoljen.

muzikant
10. August 2012, 09:33
Haenel Jaeger 10 cca 1000
Steyr SBS 96 cca 1500
Zolli Bavaria cca 1000
Heym 21 Plastičar cca1300
Rossler Titan ccA 1000

To ti je dovolj ta ta vikend, preštudiraj in poročaj.

ravnohrib
10. August 2012, 10:43
Ker vidim, da si je Kopfy že od začetka zastavil, da mora imeti puška naprožilo, me zanima naslednje:

na predavanju orožju in balistiki, takrat ko sem nedolgo nazaj delal lovski izpit, je izučeni puškar trdil, da je naprožilo stvar preteklosti in da so (z raziskavami?) dokazali, da ne vpliva pomembno na točnost zadetka... Skratka, kakor sem ga razumel, ne svetuje dodatne vgradnje naprožila, v kolikor ga naša puška pač še nima.

Kaj menite izkušeni "orožarji" oz. uporabniki o tem?

Sam sem kupil rabljeno kombinirko z že dodatno vgrajenim francoskim naprožilom in ga pač uporabljam, tako da ne vem, če bi kaj več sfalil, če ga ne bi...

Me pa moti, da ko enkrat naprožim, pravzaprav ne vem, če se da brez da bi odprl puško spet sprostiti naprožilo? No, hvala še za ta nasvet.

alojz1
10. August 2012, 10:55
Naprožilo sprostiš pri zakočeni puški.
Tiste, ki nimajo naprožila imajo običajno nastavljivo proženje. Češka kombiirka tega nima. Proženje se običajno olajša z poliranjem.
Pri dobrem proženju je naprožilo res nepotrebno.

muzikant
10. August 2012, 11:49
Ker vidim, da si je Kopfy že od začetka zastavil, da mora imeti puška naprožilo, me zanima naslednje:

na predavanju orožju in balistiki, takrat ko sem nedolgo nazaj delal lovski izpit, je izučeni puškar trdil, da je naprožilo stvar preteklosti in da so (z raziskavami?) dokazali, da ne vpliva pomembno na točnost zadetka... Skratka, kakor sem ga razumel, ne svetuje dodatne vgradnje naprožila, v kolikor ga naša puška pač še nima.

Kaj menite izkušeni "orožarji" oz. uporabniki o tem?

Sam sem kupil rabljeno kombinirko z že dodatno vgrajenim francoskim naprožilom in ga pač uporabljam, tako da ne vem, če bi kaj več sfalil, če ga ne bi...

Me pa moti, da ko enkrat naprožim, pravzaprav ne vem, če se da brez da bi odprl puško spet sprostiti naprožilo? No, hvala še za ta nasvet.

Z naprožilom se kompenzira neznanje pravilnega proženje, in pri slabšihj oz povprečnih strelcih odločilno vpliva na lego zadetka.
Izjava puškarja pa drži za dobre strelce, ki obvladajo proženje.

Tako da je tu vprašanje, ali se naučiš pravilnega proženja in ne "cukaš" ali pa si daš vgraditi naprožilo.

pzaksek
10. August 2012, 13:52
Za mlade lovce vsekakor odsvetujem naprožilo. Moj prvi, prvi d. prašič po kateremu sem meril je bil merjasec, pri kateremu so se konkretno videli čekani.... A lej ga zlomka, vlečem, vlečem in naredi škloc, merjasec pa odskoči za hribček. Namesto, da bi streljal sem vlekel za naprožilo. :icon_confused:

Omenil si proračun za okoli 1000-1500€, a je to z daljnogledom ali brez. Če boš kupil puško za okoli 1300€, pride še zraven daljnogled za okoli 800€, potem še pas za puško, mogoče še kaj in seveda okoli 150 patronov za začetek. _Jaz sem jih sprašil, kot bi mignil za trening. Zato je tudi dobro imeti univerzalen kaliber, da imaš čim večji nabor krogel, ker nas je tule zelo malo, da bi na tarčo streljali z Barnsom za 1€, če pa lahko z SST- jem, ki je tudi natančna krogla pa še cenejša.
Ko sem jaz kupil Blazerja sem še zraven kupi nož, pas, za oblečt.... Ker sem si kupil daljnogled od swarovskega,sem si kupil še marsikatero bedarijo od swarota....

Glede na to, da niti ne veš kje boš kupoval puško v slo ali tujini, se pravi, da niti nimaš nabavnega dovoljenja, ker sta baje različna(za nakup v tujini postopka ne vem, lahko kdo drug kaj več napiše ko je kupoval v tujini, zanima tudi mene? :icon_wink:)

Glede cukanja pa vam svetujem, da tisti ki cukate že na tarčo, raje fejst trenirajte na tarči preden greste na pravi lov. Veliko muk in trpljenja lahko naredit po nepotrebnem. Alojz1 pod tvoj post se pa kar podpišem, kaj vse je potrebno za dober strel.

MasterLesjak
10. August 2012, 14:54
Za mlade lovce vsekakor odsvetujem naprožilo. Moj prvi, prvi d. prašič po kateremu sem meril je bil merjasec, pri kateremu so se konkretno videli čekani.... A lej ga zlomka, vlečem, vlečem in naredi škloc, merjasec pa odskoči za hribček. Namesto, da bi streljal sem vlekel za naprožilo. :icon_confused:


Podobna prigoda se je zgodila meni, ko sva (mislim da lani) z mentorjem šla na srnjaka, se je ta prikazal v pasu čistine (drugod je bilo visoko ruševnje), nakar mi je mentor v roke podal svojega Mauserja ki ima nemško naprožilo. Preden sem pogruntal kateri petelin stisniti jo je srnjak že popihal.

Mislim pa, da se da ta problem enostavno rešiti s treningom. Če ne durgače pa na "suho".

Meni osebno se naprožila ne dopadejo, najbrž zato, ker sem pred časnom, še preden sem postal lovec, imel zračno puško, ki je imela izredno trdo proženje. Pa sem se navadil. Na puški ki jo imam naprožila nimam, imam pa nastavljiv sprožilec.

Kopfy
27. August 2012, 23:23
Evo z 2 tedensko zamudo, mi časovno ni zneslo prej...

Bom napisal še malo ozadja...

Do sedaj sem ogromno prestreljal z zračno, kar sem svoje čase tudi treniral, mi proženje brez naprožila nikakor ne povzroča težav, mi je pa z naprožilom vseeno boljši občutek... Čisto subjektivna zadeva...

Na individualnih jagah pokam na karabina 8x57 IS brez naprožila in večinoma z .243 win s francoskim naprožilom, oba imam poleg še nekaj ostalih kosov na souporabi od žlahte in si ju ne lastim...

V lasti pa imam 2 podedovani bokarci rusko in češko z menjalnima roroma bolj kot ne zgolj za jesenske skupne love, ter še nekaj ostalih starinskih neuporabnih kosov za lov...

Iz tu sledi, da še nikoli nisem kupoval novega orožja, ker do sedaj nisem imel potrebe...

Sedaj me je pa zamikalo, da si nabavim nekaj čisto novega s police in se na to natreniram, ker se mi nikakor več ne da vedno hodit po karabine k žlahti za vsak ko hočem na teren...

Ker imamo pri nas večinoma srnjad imam namen nabaviti 6.5x55, ki bo pokril omenjene kalibre še vmes in srnjadi popolnoma zadošča...

Moji izbiri kalibra so poleg obstoječega stanja v omarah, literature, forumov, debat, itd. botrovale tudi tabele iz katerih je razvidno, da je omenjeni kaliber po moči odsunka na zgornji meji "subjektivne udobnosti" streljanja, torej, da ti ne nabija rame kot npr. 8x57 IS, spet subjektivna zadeva...

Primer ene izmed tabel:
http://www.chuckhawks.com/recoil_table.htm

Nimam še nabavnega dovoljenja, ker si za enkrat še ogledujem, zbiram informacije in iščem kaj bi bilo primerno, se mi nikamor ne mudi, zato sem se obrnil tudi na forum...

Proračun, ki sem ga omenil je namenjen zgolj za puško, optika in ostali dodatki bodo posebej...

Ravno tako si bom moral dobro pogledati še vse okoli optike...

Proračun v osnovi niti ni tak problem (lahko da bom nabavil kaj cenejšega ali tudi kaj dražjega), saj bom prodal motor zaradi prihajajočega naraščaja in z dela izkupička med drugim nabavil tudi karabin, vendar vsekakor nebi rad pretiraval, iščem neko srednjo opcijo zato sem napisal med 1000-1500 € ...

alojz1
29. August 2012, 10:16
citat: razni balistični eksperi oz. izvedenci za nižanje cen pa si izberite drugo žrtev.
Oglas z tem pripisom se pojavlja na naslovnici že par mesecev. Ali nihče ne pomisli, da smo mi žrtve prodajalca.
Lahko bi napisal, da je cena fiksna in bi šlo brez žaljenja uporabnikov.

mprimoz
29. August 2012, 11:11
citat: razni balistični eksperi oz. izvedenci za nižanje cen pa si izberite drugo žrtev.
Zadnja cena - na malce širši način :icon_wink:

muzikant
29. August 2012, 11:44
To je moj oglas, in drugače se pač ne morem znebiti raznih "bolnih" klicev.

Ganges
29. August 2012, 14:11
Haha ja, saj je res čist v tem stilu napisano :icon_lol:

Markysprej
29. August 2012, 14:43
sj je čist jasno, model je iz ljubljane...

muzikant
29. August 2012, 15:41
Nisem, samo puško mam v Lj:icon_wink:

Markysprej
29. August 2012, 16:33
sj na puško sem mislil

dolgin
30. August 2012, 07:49
Jest pa ne vem, kaj vas tako moti pri tem. Sam sem prodal nekaj orožja, samo za približen oris kaj vse klicari : " a daš brez nabavnega?", "a to od čebelce patrone tud strela?!!!" (šlo je za pištolo v kal. 9.mm). itd. Tko da če se takih "losaš" že v štartu te pokliče samo tisti ki je vsaj približno resen.

muzikant
30. August 2012, 10:54
Tudi sam imam kar precej izkušenj s temi stvarmi, in sem na čisto kulturen slikovit način napisal, da me naj kličejo taki, ki imajo vsaj minimalen namen in možnost kupititi tisto kar prodajam.
Če pa se je v tem našel, kdo ki brezveze klicari, postavlja neumestna vprašanja in krade čas, si je pa sam kriv.

Puška se kupuje z denarjem in na licu mesta, ne pa poi telefonu oz emailu.:icon_wink:

alojz1
30. August 2012, 11:39
V teh časih mora prodajalec (tudi v trgovini) prenesti marsikaj. Ponudbe je preveč. In vsak ki kliče je lahko tudi potencialni kupec. Zato sem mislil, da so podobni pripisi nepotrebni.
Muzikant pa ima tu več izkušenj kot jaz. Smola je, da je tudi draga menjalna cev v istem kalibru. Z drugim kalibrom bi verjetno imela ta kvalitetna puška že drugega lastnika. To je puška za poznavalce in dvomim, da bi klicali kakšni brezvezniki za 800€ ali brez papirjev.
Na drugih forumih ima vsak naslednji oglas kakšno spremembo. Največkrat ceno.

muzikant
30. August 2012, 11:46
Rajši jo s flexom prerežem, kot dam zastonj.

Ganges
30. August 2012, 12:06
Hehehe muzikant to je isto kot marsikateri pri nas raje letino grozdja v jarek vsipa kot pa proda 10c/kg...

Ja tudi meni se je oglas od začetka zdel zanimiv, ampak mene osebno tudi moti to da ima obe dobri in precej dragi cevi v istem kalibru. Puška pa v vsakem primeru krasotica in mi je v ožjem izboru ko bom nabavljal nov karabin (prej bom prodal traparco, ki pa je še niti ne proajam uradno hehe).

lp

muzikant
30. August 2012, 12:52
Bolj komot je, če imaš iste kalibre ali vsaj isto grupo, da ni treba menjevat glavo zaklepa.:icon_wink:

Na eni cevi imaš optiko za čakanje, na eni pa za pogone in lahkko streljaš iste patrone.

Menjalna cev pa na mojo prodajno ceno ne vpliva, saj je 20% nižja od cene nove brez menjalke in montaže.:icon_wink:

mprimoz
30. August 2012, 13:16
Vsaka stvar ima svojega kupca. Tudi za to puško se bo našel. :icon_wink:

Ganges
30. August 2012, 13:22
Itak, niti na pamet mi ni padlo, da bi trdil, da je kaliber slab ali pa celo puška. Tudi kupec, ki to rabi in želi se prej ali slej najde. Jaz žal tega kalibra v našem lovišču ne potrebujem, bi pa ga imel kot drug kaliber za lov v gosteh... Zato pa ker si želim ene kakovostne puške s kakovostno optiko, ki bi mi pokrivala vse aspekte lova z risanico gledam po bolj univerzalnih kalibrih ali pa po puški kjer se menja cev in je en kaliber močnejši, en pa šibkejši.

lp

Kopfy
2. September 2012, 23:47
Si ogledujem predlagane modele, pa me zanima kako se kaj obnesejo modeli s kopiti iz umetnih mas?

Baje naj bi bili glasni...? Kakšne so kaj izkušnje s trpežnostjo ter obrabo v primerjavi z lesenimi?

In pa izkušnje s plastičnimi nabojniki v primerjavi s kovinskimi?

alojz1
3. September 2012, 07:25
Če nimaš estetskih zadržkov so vsi drugi odveč.

Tomaž Ražman
3. September 2012, 14:44
Si ogledujem predlagane modele, pa me zanima kako se kaj obnesejo modeli s kopiti iz umetnih mas?

Baje naj bi bili glasni...? Kakšne so kaj izkušnje s trpežnostjo ter obrabo v primerjavi z lesenimi?

In pa izkušnje s plastičnimi nabojniki v primerjavi s kovinskimi?

Jaz sem si na začetku leta kupu blaser professional ki ima plastično kopito in nimam kej rečt čez kopito... Pa še ne boli srce ga drgnit po gozdu...

Kopfy
3. September 2012, 15:16
Kaj bi lahko prosim še nekdo dodal info kako je s twisti cevi in njihovimi medsebojnimi razlikami...

V kolikor sem bral gre za stabilizacijo krogle, torej cev zarotira kroglo okoli osi kar občutno vpliva na balistiko, vendar mi še vseeno ni čisto jasno kako različni twisti vplivajo na obnašanje krogle?

Sprašujem zato ker je bil med prejšnjimi posti omenjen tudi progresivni twist... To pomeni kaj, da se po dolžini cevi korak spreminja? Kaj to pomeni v primerjavi z ne progresivnim?

Ali so tu morda kakšne bistvene razlike na katere je treba bit pozoren...?

alojz1
3. September 2012, 15:40
Na tvoja vprašanja se ne da hitro odgovoriti. Tudi med proizvajalci ni enotnosti. Twist je odvisen od dolžine krogle, premera, in hitrosti (teže).
Če pa pogledamo samo cal. 308 pa vidimo Howa 10, Tikka 11 in Remington 12. Pa vsi prisegajo na točnost.
Še ena misel. Daljša krogla rabi hitrejši zasuk. Torej krogle z manjšo gostoto materiala (baker).
Če boš sedaj še bolj zmeden ne twistaj več. :icon_lol:

206
3. September 2012, 17:03
za lovsko uporabo se ne obremenjuj z twisti,to pride v poštev pri preciznem streljanju (luknja v luknjo)

tinko balinko
3. September 2012, 23:13
Progresivni twist imajo pistole puske nimajo tega "vsaj kolikor sem seznanjen".Pomeni pa to ce ti po domace povem da se zavojnica proti koncu cevi hitreje zavrti oz.ni po celi dovzini ista.....predvsem so progresivne pistole in brzostrelke.Saj v 96mm nemore recimo kroglo zavrteti okoli svoje osi.Zato proti koncu cevi poveca ta obrat....ampak to z prostim ocesom neopazis oz izredno tezko

Kopfy
4. September 2012, 19:52
Danes imel v rokah Pro Hounterja sicer v drugem kalibru ma vseeno dovolj za dobit občutek... sedaj pa še ostalih nekaj modelov za prešlatat...

Res zadeva glede plastike je tako kot ste napisali...

Me je pa presenetila teža same cevi, sem mislil, da bo puška lažja glede na to da ni leseno kopito...

OK optiko se potem posebej nabavi (še nisem tam), me pa zanima kako je z montažo optike potem na puško? Strelni daljnogled se nabavi posebej...

Je potrebno potem original montažo za posamezen model puške nabavit ali se to nabavi univerzalno, kako je s tem?

Imajo posamezne montaže kak specifičen namen? Kdaj se odločit za snemljivo in kdaj za fiksno? Na kaj je potrebno biti pozoren?

Kot drugo me pa zanima kje pri nas si lahko ogledaš večino predlaganih modelov (ok eno so da greš do kolega ki jo ima/če jo ima, kaj pa prodajalne?).

V kolikor imena prodajaln, distributerjev itd. zaradi reklam itd. ne sodijo na public del foruma, prosim za odgovor glede tega na privat...

Torej zanima me seznam "vrednih ogleda" prodajalcev orožja v SLO, kjer bi si lahko modele šel ogledat in prešlatat... Kje ste kaj drugi kupovali in ste bili zadovoljni s ponudbo ter ceno?

alojz1
4. September 2012, 20:02
V Postojni boš lahko gledal in šlatal. Samo, da ne boš kakšen mitraljez kupil. :icon_lol: Sicer pa prodaja tudi tope.
Montaže poglej pri forumskem kolegu. Edino pravilo je, čim nižja. Če bo daljnogled variabilni ali celo z piko ga ne boš snemal.

POLH
4. September 2012, 20:58
Po moje se zna zgoditi, da bo v času, ko boš uspel dobiti odgovore na vsa svoja vprašanja prišel ven že kakšen nov model in bo vse znanje, ki ga boš pridobil zamanj. In spet boš moral vse znova.

mugo
4. September 2012, 21:02
Pušk imaš na voljo malo morje. veliko je kvalitetne robe, tako da poleg kakovosti je faktor tudi okus, iz izgled, kaj se ti dopade.
Jaz sem se pred parimi dnevi odločil za nakup nove risanice, naročil sem Tikko t3.
Kar se tiče montaž za daljnoglede, za večino novih pušk delajo tudi serijske montaže.
Ali boš vzel fiksno ali ne, je odvisno, ali misliš daljnogled jemat dol s puške, da bi recimo na pogonu streljal na mehanske merke. Če tega nimaš namena, potem ne rabiš snemljive montaže.

MasterLesjak
4. September 2012, 21:07
Moje mnenje glede montaž:

Kupi si kvalitetno weaver ali pa picatinny šino in set kvalitetnih obročkov.

Optik-trade ima v ponudbi ERA-TAC picatinny šine (60€) in Rusanove jeklene obročke z repom za ročno odvitje (94€, 14€ več, kot obročki brez repa).

Po moje je to zelo eleganta rešitev.

Tomaž Ražman
5. September 2012, 00:11
Moje mnenje glede montaž:

Kupi si kvalitetno weaver ali pa picatinny šino in set kvalitetnih obročkov.

Optik-trade ima v ponudbi ERA-TAC picatinny šine (60€) in Rusanove jeklene obročke z repom za ročno odvitje (94€, 14€ več, kot obročki brez repa).

Po moje je to zelo eleganta rešitev.


Točno to!

muzikant
5. September 2012, 09:33
Danes imel v rokah Pro Hounterja sicer v drugem kalibru ma vseeno dovolj za dobit občutek... sedaj pa še ostalih nekaj modelov za prešlatat...

Res zadeva glede plastike je tako kot ste napisali...

Me je pa presenetila teža same cevi, sem mislil, da bo puška lažja glede na to da ni leseno kopito...
OK optiko se potem posebej nabavi (še nisem tam), me pa zanima kako je z montažo optike potem na puško? Strelni daljnogled se nabavi posebej...

Je potrebno potem original montažo za posamezen model puške nabavit ali se to nabavi univerzalno, kako je s tem?

Imajo posamezne montaže kak specifičen namen? Kdaj se odločit za snemljivo in kdaj za fiksno? Na kaj je potrebno biti pozoren?

Kot drugo me pa zanima kje pri nas si lahko ogledaš večino predlaganih modelov (ok eno so da greš do kolega ki jo ima/če jo ima, kaj pa prodajalne?).

V kolikor imena prodajaln, distributerjev itd. zaradi reklam itd. ne sodijo na public del foruma, prosim za odgovor glede tega na privat...

Torej zanima me seznam "vrednih ogleda" prodajalcev orožja v SLO, kjer bi si lahko modele šel ogledat in prešlatat... Kje ste kaj drugi kupovali in ste bili zadovoljni s ponudbo ter ceno?

Kopfy
7. September 2012, 23:49
Živjo!

Evo danes sem imel priložnost pogledat in prešlatat Rossler Titan 6, sicer od Optic-tradea.si, med ogledom strelnih daljnogledov... kar je tudi pomembna tema pri nakupu nove risanice v kompletu...

Tu bi izkoristil priložnost ter pohvalil, da je Optik-trade.si kot član tega foruma eden izmed pravih naslovov na katerega se je lahko obrniti pri izbiri strelnega daljnogleda za novo risanico (posebno v primerih če pojma nimaš kje začeti z izbiro...)
Meni osebno je najprej svetoval glede optike preko mailov in privat sporočil, nato pa se je danes v živo izkazalo, da je bil njegov opis kvalitete strelnih daljnogledov (ciljam na rang daljnogled 800€ + posebej še montaža) res objektiven...

Kar me je pa resnično pozitivno presenetilo in je hkrati zelo pohvalno, pa je to, da med ogledovanjem strelnih daljnogledov v živo niti približno ni obnašal kot "tipičen trgovec" v raznih lovskih trgovinah... Nobenega izdelka ni favoriziral ali vsiljeval in pa niti približno nisem dobil občutka, da namiguje, da moram sploh kaj kupiti ravno pri njem...

Pravzaprav lahko rečem, da sem res na lastne oči videl vse prednosti in slabosti posameznih modelov daljnogledov... slednje pa mi je opisal zelo objektivno tudi v praksi sva jih preizkusila, za kaj je katera funkcija dobra oz. slaba... torej res lahko potrdim kar so bili oz so nekateri na tem forumu skeptični Optic-trade.si svetuje kot lovec-lovcu, kolega-kolegu in ne kot prodajalec-stranki...

No pa gremo nazaj k risanicam... Po tem kar sem do sedaj videl, se mi osebno zdi, da ima Titan 6 v primerjavi s Pro Hounterjem zaklep, ki se veliko lepše zapira... S tem imam v mislih da ko zaklep pri vstavljanju naboja v cev do konca porineš naprej ga nato lahko še desno navzdol čisto enakomerno brez dodatne sile... Pri Pro Hounterju pa ga je terba porinil recimo z enako silo kot tu do konca, nato pa še z nekaj dodatne sile dodatno naprej in nato šele pusti iti desno navzdol... Kot ste že opisovali, subjektivno kako ti zadeva paše v roke... Edino nisem prepričan, če ni to odvisno od same rabe puške, Hounterja sem imel v štarcuni novega, Titana 6 pa rabljenega, torej z bolj utečenim in podmazanim zaklepom...

alojz1, baje si dodelal, da se zaklep na Pro Hounterju skoraj neslišno deluje, kaj je bilo potrebno storiti za to, meni se je zdel tak precej trd in glasen...?

Še dodatno vprašanje, kdo v SLO ima zastopstvo za Heima? Da bi si lahko še Heim 21 ogledal...?

MasterLesjak
8. September 2012, 00:41
Živjo!
alojz1, baje si dodelal, da se zaklep na Pro Hounterju skoraj neslišno deluje, kaj je bilo potrebno storiti za to, meni se je zdel tak precej trd in glasen...?


Gonit ga moraš :icon_wink:

Katero optiko in montažo si si pa izbral, oz. katerega gledaš?

Kopfy
10. September 2012, 10:41
Po ogledu sem se odločil, da bom definitivno vzel nekaj s taktičnim križem ter odprtimi kupolami, saj imam namen tudi na strelišče hodit...

Po ogledu v živo sem za enkrat izbor zožil na dva modela (moram še malo prespat, lahko da bom še kaj dodal zraven):

- Sightron SIII Tactical 3.5-10x44 LR Mil-Dot/cm
- Vortex Viper PST 4-16x50 FFP

Zdaj že lahko povem, da je izmed teh dveh glede optike in kvalitete izdelave ohišja vidno boljši Sightron... Seveda, če odmislimo osvetljeno piko in križ v prvi goriščni razdalji pri Vortexu... Ampak jaz osebno ju za enkrat ne potrebujem, tako da mi je sama slika pomembnejša...

Predlogi, glede tega kaj bi se še splačalo pogledat so seveda dobrodošli...

Glede montaže bom pa videl, odvisno od puške za katero se bom odločil, vendar bi najraje vzel kar picatinny šino kot ste predlagali, saj imaš potem mir tudi če v prihodnje kupiš kaj drugega...

muzikant
10. September 2012, 11:45
Kako pa misliš streljati v mraku s Mildotom v SFP?

alojz1
10. September 2012, 11:56
Kako pa misliš streljati v mraku s Mildotom v SFP?
Tudi jaz mislim tako.
Za mrak je majhna nastavljiva pika. Vortex ima pa svetel križ. V 2 goriščni.

Kopfy
10. September 2012, 12:20
Vortex ga ima v 1. goriščni (ne 2.) in preveč svetlega kolikor je meni poznano... Se motim?

Pika je že fina, samo vprašanje je ali je zares nujna?

Pri čem se to najbolj pozna, še nisem streljal z osvetljeno piko, posledično ne vem ali bi jo pogrešal ali ne... :icon_lol:

Kaj potem predlagate?

Tomaž Ražman
10. September 2012, 12:28
Po ogledu sem se odločil, da bom definitivno vzel nekaj s taktičnim križem ter odprtimi kupolami, saj imam namen tudi na strelišče hodit...

Po ogledu v živo sem za enkrat izbor zožil na dva modela (moram še malo prespat, lahko da bom še kaj dodal zraven):

- Sightron SIII Tactical 3.5-10x44 LR Mil-Dot/cm
- Vortex Viper PST 4-16x50 FFP

Zdaj že lahko povem, da je izmed teh dveh glede optike in kvalitete izdelave ohišja vidno boljši Sightron... Seveda, če odmislimo osvetljeno piko in križ v prvi goriščni razdalji pri Vortexu... Ampak jaz osebno ju za enkrat ne potrebujem, tako da mi je sama slika pomembnejša...

Predlogi, glede tega kaj bi se še splačalo pogledat so seveda dobrodošli...

Glede montaže bom pa videl, odvisno od puške za katero se bom odločil, vendar bi najraje vzel kar picatinny šino kot ste predlagali, saj imaš potem mir tudi če v prihodnje kupiš kaj drugega...

Nevem, kaj od orožja in optike imaš, samo če kupuješ za jago prvo optiko, je to definitivno zelo slaba izbira, pa ne mislim na optiko... Tam imaš preveč reči za štelat... Bolje je da si kupiš malo boljšo optiko pa čeprav brez pike, samo da je za lovsko rabo...

V tem cenovnem razredu dobiš že kaj pametnega brez vseh tistih funkcij, ki so na jagi prej odveč kot koristne, pa verjemi da vem zakaj ti to govorim...

muzikant
10. September 2012, 12:56
Vortex ima v FFP, torej se debeli z povečavo. Moje vprašanje je bilo v zvezi s Sightronom, ki ga preferiraš.

Predlagam ti variabilni daljnogled s povečavo do 12, objektivom min 50mm, SFP, z osvetljivo piko, brez kupul in paralakse.

Tomaž Ražman
10. September 2012, 13:03
Predlagam ti variabilni daljnogled s povečavo do 12, objektivom min 50mm, SFP, z osvetljivo piko, brez kupul in paralakse.

To je to!

Kopfy
3. October 2012, 23:44
Evo končno zaključil zadevo, nabavil Rössler Titan 6...

Sedaj pa gledam še picatinny šine...

Ima kdo kakšne izkušnje glede razlik med EAW in ERA-TAC šinami?

ben1
4. October 2012, 06:29
Bravo to je dobra puška.Bighand

Tomaž Ražman
4. October 2012, 11:19
Evo končno zaključil zadevo, nabavil Rössler Titan 6...

Sedaj pa gledam še picatinny šine...

Ima kdo kakšne izkušnje glede razlik med EAW in ERA-TAC šinami?

Oba proizvajalca delata odlične šine in montaže, izberi cenejšo oz. Tisto ko lahko dobiš...

Kopfy
3. November 2012, 13:34
Ravno včeraj dobil picatinny šino...

Kakšen nasvet glede montaže?

Limanje, epoxi bedding,... itd?

Kaj, kako, s čim?

Tomaž Ražman
3. November 2012, 19:50
Na vijake dej kapljico Loctite 243 in to je to...

MasterLesjak
3. November 2012, 20:37
Ravno včeraj dobil picatinny šino...

Kakšen nasvet glede montaže?

Limanje, epoxi bedding,... itd?

Kaj, kako, s čim?

Bedding je pametno naredit.

Lahko pa enostavno preveriš tako, da priviješ sprednji del šine in skušaš pod zadnji del vstavit trakec navadnega papirja (isto narediš, le da priviješ vijake zadaj in gledaš za "luft" spredaj). Če ti ga rata spraviti pod šino potem je beddnig zelo pametna reč. Narediš ga s katero koli epoksi smolo (dobro je, če je epoksi namenjen kovinam). Malo Kiwi polir paste ali vazelina ali kakšne podobne stvari na zaklepišču zagotovi, da se smola prime samo šine, puške pa ne. Pametno, če imaš namen šino kdaj sneti.

Kopfy
3. November 2012, 22:06
To sem našel tudi na spletu, mi je jasno kaj misliš, test s papirjem in podobno...

Muči me edino to ali bi:

- naredil zgolj bedding in šino z epoksi prileganjem privil z loctite 243 na vijakih,

- ali bi šino z epoksi za kovine npr. loctite 3450 zalimal direktno na puško, torej brez voska/lubrikanta, itd. in dodatno privil vijake z loctitom 243...

MasterLesjak
3. November 2012, 23:07
- ali bi šino z epoksi za kovine npr. loctite 3450 zalimal direktno na puško, torej brez voska/lubrikanta, itd. in dodatno privil vijake z loctitom 243...

V tem primeru najbolje da kar zalotaš in si prihraniš epoksi in lepilo :icon_lol:

No, šalo na stran, po moje bo samo kapljica lepila na vsak vijak čisto dovolj.

Kopfy
5. November 2012, 19:27
Z EAW-ja so glede montaže picatinny šin napisali tole, tako da bom upošteval njihov nasvet...

>>Below please find some basic advice:

The screws should be tightened by hand. In this respect, please consider that the purpose of the screws is to position the rail on the receiver of the rifle, but they surely cannot ensure a durable fit. To this end, the rail needs to be glued to the receiver by means of an appropriate two-component glue (like UHU plus endfest 300, for instance). <<