PDA

View Full Version : Montiranje daljnogleda



MasterLesjak
17. June 2012, 23:56
Zdravo.

Mene zanima, kako je z montiranjem daljnogleda - je to nekaj, kar bi delali samo strokovnjaki - puškarji? Američani imajo številne postopke, kako zmontirati daljnogled, ti postopki pa ponavadi vklučujejo lepanje, lepljenje vijakov, momentne izvijače, raznorazne magnetne vodne tehtnice, laserje za grobo pristrelitev in tako dalje, skratka precej opreme. Je vsa ta oprema nujna? Kako to pri nas delajo puškarji? Lahko to narediš doma s opremo, ki jo imaš pri roki?

Hvala za informacije.

PROF.racoon
18. June 2012, 12:30
Jaz sem si svojega Bushija montiral sam na staro Suhlovo montažo. Od opreme, ki si jo naštel, sem si za cca 30€ (dobiš ga tudi ceneje) nabavil samo laser (laser boresighter) za grobo nastrelitev ( http://www.shopbushnell.com/detail/BSN+740100C ).
Komplet sem peljal na pregled k priznanemu puškarju v LJ. Potrdil je, da je dobro namontirano. In sledila je samo še nastrelitev.
Vijake na rinkah sem na glavah zalepil s kapljico sekundnega lepila. Če bi se mogoče odkrušile ali premaknile, bi pomenilo, da se je vijak odvil. Rinke sem zaščitil, da ne puščajo sledi na optiki, na vsaki strani s cca 5cm dolgim trakom izolirtraka.
Po več kot 60 izstreljenih nabojih, je vse OK.

alojz1
18. June 2012, 13:12
Masterlesjak, lahko narediš sam. Odsvetujem pa izolorni trak. Dovolj je kapljica lepila (jaz uporabljam dvokomponentnega) samo na spodnjem delu montaže.
Vijakov ne lepim, ker imajo fini navoj in dovolj veliko površino glave, da se ne odvijajo (podobno kot pri kolesu avta). Vse privij narahlo tako, da daljnogled lahko še premikaš. Nastavi vertikalno križ in nato zategneš najprej prvo (objektiv) nato še drugo (okular) objemko malo močneje. Dokončno pa ko se lepilo strdi.
Tudi montažo na puško utrdi z kapljico lepila. Kar pride ven, obriši.
Tako daljnogled tudi brez težav razstaviš.

MasterLesjak
18. June 2012, 14:30
Koliko pa stisnete vijake? Američani grozijo z zvitimi oz. udrtimi tubami in posnetimi vijaki. Osebno (ko sem imel še zračno) sem zatisnil kolikor sem lahko s krajšim delom priloženega imbus ali torx ključka.

alojz1
18. June 2012, 14:44
Vijak je jeklen zato boš verjetno odtrgal navoje, če preveč zategneš.
Krajši del inbusa vtakneš v vijak, daljši del pa zategneš z dvema prstoma po občutku. (ne biti premočan) :icon_lol:

Markysprej
18. June 2012, 15:02
Koliko pa stisnete vijake? Američani grozijo z zvitimi oz. udrtimi tubami in posnetimi vijaki. Osebno (ko sem imel še zračno) sem zatisnil kolikor sem lahko s krajšim delom priloženega imbus ali torx ključka.

nekje imam v glavi 2Nm in 15Nm. vendar še malo preveri.
tule pa je za CZ:
http://www.shop-cz.com/fotocache/bigadd/6593-5000-01-CZ-Steel-Scope_Rings-Bordson-30mm_instructions.jpg

MasterLesjak
18. June 2012, 15:30
nekje imam v glavi 2Nm in 15Nm.


To že, ampak kako naj to dosežem brez izvijača? S kakšnimi utežmi ali tehtnicami se mi zdi nerodno.

Ampak glavno je, da sem dobil odgovor: Daljnogled lahko pravilno montiraš tudi doma, brez cele gore opreme.

muzikant
18. June 2012, 15:56
To že, ampak kako naj to dosežem brez izvijača? S kakšnimi utežmi ali tehtnicami se mi zdi nerodno.

Ampak glavno je, da sem dobil odgovor: Daljnogled lahko pravilno montiraš tudi doma, brez cele gore opreme.

To dosežeš z moment ključem.

Seveda se da, ne pomeni pa da to vsak(ti) zna.:icon_wink:

MasterLesjak
18. June 2012, 16:08
Saj zato pa sprašujem če je pametno to početi :icon_wink:

Lisjak
18. June 2012, 16:22
Ni drago...http://www.henke-online.de/index.php?id=381

Markysprej
18. June 2012, 16:38
To že, ampak kako naj to dosežem brez izvijača?
z občutkom! ko boš čutil določen upor moraš nehati. kot bi v plastiko vijačil. če imaš 10cm ključ je 2Nm kot bi 2kg utež gvihtal. raje še malo manj. Na občutek v roki je 2Nm precej nežno zategovanje.
spodnjo pa lahko močno privijačiš, sploh če imaš jeklo. vendar ne pretiravaj.

muzikant
18. June 2012, 17:04
Saj zato pa sprašujem če je pametno to početi :icon_wink:

Je, če si dovolj pameten.


z občutkom! ko boš čutil določen upor moraš nehati. kot bi v plastiko vijačil. če imaš 10cm ključ je 2Nm kot bi 2kg utež gvihtal. raje še malo manj. Na občutek v roki je 2Nm precej nežno zategovanje.
spodnjo pa lahko močno privijačiš, sploh če imaš jeklo. vendar ne pretiravaj.

Ne tupi.

Optik-trade.si
19. June 2012, 00:20
Če se bo kdo loteval tega doma, lahko pri nas dobi na izposojo (zastonj) orodje in paste ze lepanje. Posojamo tako 25.4mm, kot 30mm orodje.

Pri zategovanju vijakov pa raje res z moment ključem, ker je prevelika sila pri zategovanju vzrok za vsaj 50% napačnih montaž doma in poškodovanih daljnogledov.

mauser
9. July 2012, 17:00
Za 30 € mi je puškar montiral daljnogled na Schwenk montažo, nato pa puško še pristrelil. Mislim da je za ta denar brezveze da se sam nekaj "matraš"...

alojz1
10. July 2012, 17:03
Mislim da je za ta denar brezveze da se sam nekaj "matraš"...
Ja tudi taki so. Še ženo k sosedu pošljejo ker je brezveze da se sam matraš, če drugi to bolje in z veseljem naredi.
Poudarek pri delu je "veselje". Če pa tega ni je pa matranje.

MasterLesjak
15. July 2012, 01:08
Kakšno lelpilo pa priporočate? Sam gledam Loctite poltrdo lepilo za vijake (#243).

Pa še nekaj bi vprašal in sicer kako je z montažo šin - ima kdo izkušnje s tem?

Nekateri svetujejo lepljenje, drugi vsaj bedding z epoksi smolo (če se šina 100% ne prilega). Kaj pravite?

Tomaž Ražman
15. July 2012, 12:57
Kakšno lelpilo pa priporočate? Sam gledam Loctite poltrdo lepilo za vijake (#243).

Pa še nekaj bi vprašal in sicer kako je z montažo šin - ima kdo izkušnje s tem?

Nekateri svetujejo lepljenje, drugi vsaj bedding z epoksi smolo (če se šina 100% ne prilega). Kaj pravite?

Jaz uporabim vedno loctite 243, in ne glede na to ali je šina ali obročki ali kar pač, vedno zalepim vse vijake, da ni kasneje kakih presenečenj...

Drugač pa šina bi blo dobro da se prilega...

Optik-trade.si
15. July 2012, 20:35
Sam vedno uporabljam loctite 3450 za naleganje šine ali obročkov in res nikoli ne lepim vijakov.

MasterLesjak
15. July 2012, 21:38
Pa se potem da odstraniti šino/smolo s šine in puške?

Optik-trade.si
15. July 2012, 21:39
Brez problema z alkoholom ali acetonom. Tudi z daljnogledov gre dol brez težav.

Ganges
12. April 2013, 19:02
Nikoli se nisem poglabljal v daljnoglede s šino in montažo le teh... Edino držal sem že v roki, samega dela pa nisem opazoval. Zato me zanima ali je montažo takega daljnogleda možno enostavno opraviti sam (slišal sem, da je s šino enostavno) ali je bolje zadevo prepustiti puškarju? Gre za Swarovski Z6i 2,5-15x56 BT SR.

lp

alojz1
12. April 2013, 19:21
Če si že kdaj "šraufal" potem lahko sam. Nekatere montaže potrebujejo luknjico za nased. Takrat je to bolje prepustiti drugim. Vdolbino je treba v šino zavrtati.
Vijake zateguj postopoma in z občutkom. Po kakih 10 strelih pa preveri.
Je pa to delo zelo enostavno.

Optik-trade.si
12. April 2013, 20:18
Nove šine kot so:

- Swarovski SR
- Zeiss VM/ZM (uporabljajo jih tudi Docter, Leica, Meopta)
- Schmidt & Bender Convex

so zelo enostavne za montažo in delo puškarja dostikrat ni potrebno.

Klasične LM šine pa bolj zapletene za montiranje in tam je obisk puškarja pametna odločitev.

Ganges
12. April 2013, 20:33
Ok, hvala. Bova najverjetneje še danes ali pa jutri sprobala pa bomo videli, če uspešno biggrin

Lp

muzikant
12. April 2013, 22:56
Pazita na razdaljo do očesa pri Z6, jaz ima montažo čist naprej. ;)

Ganges
13. April 2013, 00:55
Pazita na razdaljo do očesa pri Z6, jaz ima montažo čist naprej. ;)

Montaža mala malica. Imaš pa prav, ampak je žal bila tema in ni bilo možno preizkusiti zunaj. Ampak na hitro sedaj zgleda, da bi bilo potrebno dati kak cm nazaj, saj je nekoliko preveč naprej za čisto sliko, ko puška pade v rame... Bo jutri bolje vidno. Možno seveda tudi, da je to v notranjem prostoru čist ne-merodajno... Bo proba zunaj pokazala kako in kaj bo prav.

lp

muzikant
13. April 2013, 11:50
Jaz imam ponavadi prav, sploh v tej tematiki, rabiš vsaj 1,5 cm bolj nazaj.

sine
6. October 2013, 04:58
Na stari češki bokarici imam sulovo montažo in 4x32 daljnogled. Razmišlam, da bi dal gor daljnogled z večjo povečavo. Pa me zanima na kakšen način je to sploh izvedljivo. Tehnično in cenovno!

alojz1
6. October 2013, 10:02
Najprej izmeri koliko je prostora do cevi. Da veš kakšen premer prednje leče še gre na to montažo. Pa premet tube je pomemben. Ostalo je stvar tvojih potreb, okusa in denarja. Premontaža enostavna.

sine
6. October 2013, 11:24
Hvala "alojz", na to nisem pomislil. Najbrž iz tega ne bo nič, bodisi zaradi tehničnih omejitev in pa tudi cenovnih. Škoda, saj mi je puška všec, je točna in kaliber odgovarja za odstrel srnjadi(7x57R)

http://shrani.si/t/3H/OL/1MCeFGcS/image.jpg (http://shrani.si/?3H/OL/1MCeFGcS/image.jpg)

Tomaž Ražman
6. October 2013, 11:45
Sam ne boš nič naredu, ker je montaža lotana, tako da edino puškar je rešitev, ki ti za nov daljnogled naredi nove obročke... Ta poseg sicer ni poceni, vendar če si z puško zadovoljen, ne vidim zakaj ne...

alojz1
6. October 2013, 11:46
Ja res ne bo nič. Bi moral prednji obroček na novo narediti.
Če bi sliko prej objavil nebi pametovali.
Puška je točna, za moje pojme povečava tudi saj daleč tako ne boš streljal.
Denar, ki si ga tako prihranil pa tudi ne bo problem zapraviti. biggrin

sine
6. October 2013, 20:58
Samo razmišljam.....kaj če bi odžagal malo pod obročki, tam kjer je še nekaj "mesa", potem pa gor privijačil šino, recimo. To bi se načeloma dalo narediti ali ne, kaj mislite? Za daljnogled mi je tako vseeno če ga uničim.

Tomaž Ražman
6. October 2013, 21:05
Samo razmišljam.....kaj če bi odžagal malo pod obročki, tam kjer je še nekaj "mesa", potem pa gor privijačil šino, recimo. To bi se načeloma dalo narediti ali ne, kaj mislite? Za daljnogled mi je tako vseeno če ga uničim.

Ne vem s čim se ukvarjaš, vendar to ni ravno za doma v primežu in pa z žago za delat... Ti pa puškar enostavno naredi to šino kot ti praviš, pa niti ne bi blo tako drago, glede na to da imaš bazo suhl že narejeno...

alojz1
6. October 2013, 21:15
Odrežeš, privijačiš šino in na to šino daljnogled.
Odsvetujem. Bo poleg preveč sestavljenih delov (na vsakem delu toleranca, vse se pa seštevajo) še čudno izgledalo in daljnogled bo previsoko. Drugače sprednjega vpetja ne boš mogel zapeti.
Bodi vesel da imaš to kar je vse skupaj to?no.
Je moj znanec čaral in dajal v delo puškarju. Potem si je omislil novo puško. To pa prodal za manj kot je vse skupaj stalo.

sine
6. October 2013, 21:15
Ne, nikakor se tega ne bi lotil sam, nimam ne orodja ne tovrstnega znanja. Mogoče se bo pa res dalo na ta način narediti. Bo mogoče še kdo iz foruma kaj povedal!?

sine
6. October 2013, 21:21
Odrežeš, privijačiš šino in na to šino daljnogled.
Odsvetujem. Bo poleg preveč sestavljenih delov (na vsakem delu toleranca, vse se pa seštevajo) še čudno izgledalo in daljnogled bo previsoko. Drugače sprednjega vpetja ne boš mogel zapeti.
Bodi vesel da imaš to kar je vse skupaj to?no.
Je moj znanec čaral in dajal v delo puškarju. Potem si je omislil novo puško. To pa prodal za manj kot je vse skupaj stalo.
Saj ga ne bi jemal dol, če pa že, pa bi odvil obroče. Zaradi mene je to lahko prilotano "za zmeraj"!

Tomaž Ražman
6. October 2013, 21:26
Vsekakor če se do enega pametnega puškarja zapelješ ti bo definitivno svetoval kaj in kako, brez da tu dosti fantaziramo...

sine
6. October 2013, 21:30
Vsekakor če se do enega pametnega puškarja zapelješ ti bo definitivno svetoval kaj in kako, brez da tu dosti fantaziramo...
Sem računal na to, da je na forumu tudi kakšen puškar.

alojz1
6. October 2013, 21:35
Je. Breneke (tako je napisal). Pa je raje modro tiho.
Sine karkoli boš naredil in kolikor boš vložil, puška ne bo več vredna. In predvidevam, da jo boš kmalu prodal (ko se začnejo izgovori za nekaj menjat se le še stopnjujejo).
Jaz na tej montaži nebi nič menjal. Razen če si nam o kvaliteti zadetkov kaj naložil.

mugo
6. October 2013, 21:54
Bom še jaz povedal moje mnenje. Sam imam prav tak staro češko bokarico v tem kaliru in prav tako na njej daljnogled Zeiss-Jenna na Suhl montaži. S to kombinacijo sem uplenil ogromno divjadi, edino kar me pri daljnogledu moti je slabša (pa ne tako zelo slaba) vidljivost ponoči. Pa mogoče majhna povečava, zaradi katere sem redko streljal čez 100m.
Za pogone sem si omislil majhno red dot zadevo (Buris Fast Fire), ki ima podnožje za montirati na Picatiny šino. Montažo smo rešili tako, da mi je puškar naredil Picatiny šino z nogicami za na Suhl montažo. Na to sem pritrdil to mojo piko in lahko kadarkoli menjam daljnogled in piko. Nobenihposegov v originalno montažo ni bilo in tudi tebi jih ne svetujem. Je pa edino vprašanje, kot je rekel Alojz, če več montažnh delov edne na drugemu za eboj ne priesejo večjih odstopanj, ker ima vsak svojo toleranco. No ampak, pri moji puški tega nism opazil.

brenneke
6. October 2013, 22:03
No da še jaz malo pokomentiram. Daljnogled z večjo povečavo mislim da ne pride v noben poštev z suhl montažo. Za suhl montažo mora biti prednja rinka na objektivu, namreč če je dalnogled večji (daljši) se daljnogled ne bo mogel montirati, če bi ga pa montiral pa bi prišel preveč nazaj in bi bilo nemogoče streljati, tako da na suhl montažo pride v poštev le daljnogled približno enake dolžine z enakim očesnim reliefom (premer je lahko večji vendar bi bilo potrebno izdelati nov zgornji del).
Neke opcije z predelavo pa mislim, da prav tako odpadejo, ker bi bilo zelo nerodno streljati s tako visoko postavljenim daljnogledom.

Če bi na to puško hotel montirati nov daljnogled bi bilo edino pametno, da bi zamenjal za schwenk montažo. Bilo bi kar enotavno, ker ima že suhl montaža bazne podstavke in bi bilo manj dela in mogoče še malo ceneje. Bi pa vseeno prišlo okoli 300€ (ne delam nobene reklame, govorim na pamet) tako da je odločitev tvoja.

LP

sine
6. October 2013, 22:13
No tako kot si napisal sem si tudi jaz predstavljal ta poseg. S tem, da bi šino kar zvaril na nogice, potem pa na šino montiral daljnogled. Samo je pa tu res verjeten problem, kot ga je opisal Alojz. Višina daljnogleda.

sine
6. October 2013, 22:17
Brenneke, hvala za razlago! Na podlagi odgovorov sem se odločil, da ne grem v predelavo.

alojz1
6. October 2013, 22:32
Bighand in konec debate.

Sršen
7. October 2013, 08:14
Suhl montaža je skoraj tako kot včasih korejski avto. Za celo življenje.:icon_mad: