PDA

View Full Version : nastrelitev šibrenice



1248
17. May 2012, 08:57
Zdravo,
morda kdo ve ali je po zakonodaji potrebno nastreliti šibrenico pred jesenskimi lovi na malo divjad in kako je to potrebno izvesti?

LP G.

alojz1
17. May 2012, 09:02
Zdravo,
morda kdo ve ali je po zakonodaji potrebno nastreliti šibrenico pred jesenskimi lovi na malo divjad in kako je to potrebno izvesti?

LP G.
Ali ima tvoja nastavljive merke???
Preizkus je potreben le za kroglo (idealko).

muzikant
17. May 2012, 09:20
Zdravo,
morda kdo ve ali je po zakonodaji potrebno nastreliti šibrenico pred jesenskimi lovi na malo divjad in kako je to potrebno izvesti?

LP G.

Ni potrebno, smiselno je pa da vsak posameznik preizkusi posip svoje puške.
Pravilnik pa dopušča možnost, da lovska družina organizira preizkusno streljanje na glinaste golobe, vendar ne določa nobenih kriterijev uspešnosti.

1248
17. May 2012, 10:02
Zdravo,
se mi je zdelo, ker v zakonodaji ne najdem nič o tem. Strelski referent pa vztraja, da je zakonsko to potrebno izvest, ne ve pa, kje to piše.
Hvala za odgovore.

Lp G.

tarfila
17. May 2012, 10:58
Strelski referent pa vztraja, da je zakonsko to potrebno izvest, ne ve pa, kje to piše.
Hvala za odgovore.Lp G.

U rt ga sun, šalabajzerja!:icon_lol::icon_lol:

alojz1
17. May 2012, 11:06
Strelski referent pa vztraja, da je zakonsko to potrebno izvest, ne ve pa, kje to piše.
Lp G.

Takšni so nevarni. Podanike bi nekaj maltretirali, pa ne vedo kako niti zakaj. S tem si dvigujejo pomembnost.
Tarfila je napisal kako je treba.
Mene so tudi pošiljali opravljati preizkus z kratkocevnim orožjem v sosednjo LD na tarčo bežeči merjasec.

narava
17. May 2012, 11:15
Pri nas se je to razumelo kot priporočilo ne pa kot obveza, pa se je referent odločil, da preizkusa ne bo.
Če bi pa on pri tem vstrajal, bi ga bilo potrebno verjetno izvesti.

alojz1
17. May 2012, 11:19
Če bi pa on pri tem vstrajal, bi ga bilo potrebno verjetno izvesti.
Vedno me preseneča nepoznavanje predpisov.
Referent bi lahko posredoval predlog na skupščini. Če je ZA večina članov potem se sklep izvaja.

Markysprej
17. May 2012, 11:47
pri nas imamo vsakoletno 'osvežitev' streljanja z šibrovko za glinaste pred skupnimi lovi, bolj zaradi tega da se korigira neprimerno vedenje z orožjem. zadetek goloba je v drugem planu.
to kar referent želi verjetno ni podprto z zakonom, vendar menim da pa je krvavo potrebno za člane, ki so na zadnje puško držali v rokah za zadnji lanskoletni skupni jagi. in takih imho ni malo!
verjetno kdor meni da to ni potrebno, verjetno tudi meni da je za pristrel risanic preveč 3 patrone; 1×letno; z neomejeno časa...

narava
17. May 2012, 11:48
Saj je bilo tudi tako, da je predlagal na skupščini.

main757
17. May 2012, 12:14
pri nas imamo vsakoletno 'osvežitev' streljanja z šibrovko za glinaste pred skupnimi lovi, bolj zaradi tega da se korigira neprimerno vedenje z orožjem. zadetek goloba je v drugem planu.
to kar referent želi verjetno ni podprto z zakonom, vendar menim da pa je krvavo potrebno za člane, ki so na zadnje puško držali v rokah za zadnji lanskoletni skupni jagi. in takih imho ni malo!
.

Točno tako. Tako kot je treba narediti preizkus z risanico je treba narediti preiskus s šibrenico. V izogib kakšnim kasnejšim diskrepancam.

Koliko se spomnim je priporočilo LZS, da se naredi preiskus z vsem orožjem, ki se ga uporabljalo pri lovu v tekočem letu.

Sršen
17. May 2012, 12:21
Noben zakon ne zahteva nastrelitve pušk! NOBEN!

Strelski pravilnik LZS pa ni in ne more biti obvezujoč za člane lovskih družin!
Je le skrpucalo, ki se ne drži kompetenc, ki jih LZS daje zakon o društvih in skuša nekaj vsiljevati. Namesto, da bi mogoče priporočalo, celo navaja neke oglede in sankcije.

Tarfila, poleg tistega strelskega predlagam za v rit suvat še avtorje tega Pravilnika.:icon_twisted:

Posameznik je zavezan le zakonu in sklepu OZ lastne LD. Ta pa tudi ne sme sklepati v nasprotju z zakoni!

No ja, običajna LZS-jevska mineštra...

main757
17. May 2012, 12:42
Noben zakon ne zahteva nastrelitve pušk! NOBEN!

Strelski pravilnik LZS pa ni in ne more biti obvezujoč za člane lovskih družin!
Je le skrpucalo, ki se ne drži kompetenc, ki jih LZS daje zakon o društvih in skuša nekaj vsiljevati.

Tarfila, poleg tistega strelskega predlagam za v rit suvat še avtorje tega Pravilnika.:icon_twisted:

...


Sršen, če te prav razumem si proti vsakoletnim preiskusom risanic in ostalega orožja?

alojz1
17. May 2012, 13:15
Zanimivo je to, da v znani LD blizu LJ kjer je včlanjenih kar nekaj vidnih funkcionarjev opravljajo preizkus na staro - veliko tarčo srnjaka kjer je center takšen kot črni krog na pravih.
Ja vedno je bolje red drugje delati.

Sršen
17. May 2012, 13:57
Sršen, če te prav razumem si proti vsakoletnim preiskusom risanic in ostalega orožja?
Sploh ne. Sem le proti vsiljevanju s strani nekoga, ki nima kompetenc.

main757
17. May 2012, 14:01
Kdo pa ima kompetence?

Sršen
17. May 2012, 15:29
Kdo pa ima kompetence?
LZS napram članom Lovskih družin že ne!

main757
17. May 2012, 19:33
LZS napram članom Lovskih družin že ne!

Kdo pa ima potem po tvoje kompetence?

Brakir
17. May 2012, 21:53
Aktiv kmeckih zena Jurkloster. :icon_lol:

Sršen
18. May 2012, 08:46
Kdo pa ima potem po tvoje kompetence?
Brakir je lepo odgovoril. Pa da ti odgovorim z vprašanjem, da se ujameva v taktiki; Zakaj pa bi kdo moral imeti kompetence za vsiljevanje nastrelitve?

alojz1
18. May 2012, 09:12
Zakaj pa bi kdo moral imeti kompetence za vsiljevanje nastrelitve?
Saj res. Kaj se pa zgodi s puško, da v aprilu z njo še lahko streljam, v maju pa ne več. Ali z strelcem?

1248
18. May 2012, 09:13
Zdravo Brakir
Tebi se obeta nastrelitev šrotarc, če Stefa prej ne spametujem. Je bilo vroče na upravnem odboru, pa je še Štef primaknil lonček...

LP G.

muzikant
18. May 2012, 09:44
Brakir je lepo odgovoril. Pa da ti odgovorim z vprašanjem, da se ujameva v taktiki; Zakaj pa bi kdo moral imeti kompetence za vsiljevanje nastrelitve?

Glede na to, da si dokaj dober strelec in vodnik krvosledca ne razumem poante tvojega pisanja.

Strinjam se pa, da pravilnik LZS ni zavezujoč za družine, dokler ni tako določeno v temeljnem aktu.

Sršen
18. May 2012, 10:15
Glede na to, da si dokaj dober strelec in vodnik krvosledca ne razumem poante tvojega pisanja.

Strinjam se pa, da pravilnik LZS ni zavezujoč za družine, dokler ni tako določeno v temeljnem aktu.
No vidiš, saj bistvo razumeš.

Brakir
18. May 2012, 12:12
G. s prihodom strelskega smo koncno po sam ves koliko letih organizirali strelsko tekmo na golobe, kar pozdravljam. Meni osebno ni nikoli odvec "zakurt" par patronov. Mogoce res ni obvezno z zakonom, le priporocljivo, a vseeno pozdravljam idejo.

1248
18. May 2012, 19:29
Zdravo,
če je priporočljivo, potem pozdravljam, če je obvezno pa ne. Preprosto ker že tako si dodajamo omejitve, pa še ena dolžnost več. Če si slučajno takrat na dopustu, se bo tekma ponavljala ali kako boš prišel do družinske tekme?

Lp G.

Brakir
18. May 2012, 23:15
G. tudi aprila si, lahko na dopustu, pa noben ne komplicira. :icon_wink: to, kot obveznost da je, se ne strinjam, priporocljiva kot taka pa seveda da je. Druzenje, streljanje,... Lani se je izkazalo za super dogodek. Sicer pa pri strelih s sibrenico se povzroci marsikatera agonija zivali, po mojem obcutku celo vec, kot s kroglo, pa roko na srce, kaj se zgodi, ko nekdo na brakadi obstreli zajca? Prelada pusko za naslednjeg, mogoce se doda: "mau jih je dobu" in pri tem se konca. tako da bi bila tovrstna streljanja in pa mogoce tudi kak poudarek vsaj teoreticni na razdalji za strel s sibrenico ipd. na mestu.

main757
19. May 2012, 21:13
Brakir je lepo odgovoril. Pa da ti odgovorim z vprašanjem, da se ujameva v taktiki; Zakaj pa bi kdo moral imeti kompetence za vsiljevanje nastrelitve?

V naši lovski družini se vsako leta aprila na preizkusu najde vsaj 5 lovcev, ki ugotovijo, da puška ne nosi točno. Kaj bi se zgodilo, če bi ti lovci streljali na divjad? Rezultat bi bil še več zastreljene divjadi.
Ker je LD članica LZS je prav, da LZS da smernice. Boriš se za ranjeno divjad, za natančnost lovcev pa ti je vseeno. Noben ti ne vseljuje preizkusa, to je odločitev vsakega LD-ja posebej.

Praviš, da mi je Brakir lepo odgovoril, da je kompetenten aktiv kmečkih žena. Kaj se hecaš?

Vse bolj se mi zdi, da imaš neke osebne zamere z ljudmi, ki delujejo na LZS.

Raztrgal si pravilnik oz. smernice o preizkusu orožja, tvojega predloga pa še do danes nisi napisal. Kakšen imaš razlog za to? Imaš boljši predlog?

Še vedno mi nisi odgovoril, kdo je kompetenten, da LD-jem da smernice?

jazbec
20. May 2012, 16:26
Če bomo pri nas res imeli še nastrelitev-preizkus šibrenic bo pa res zanimivo.
Takoj bom zahteval še obvezen preizkus vseh pušk z katerimi lovimo (od MK do izstrelkov za gledko cev (idealk) do gladkih cevi pri kombinirkah,,pištol revolverjev in ostalemu železju)
Za finale, pa obvezna uporaba psa na lovu na malo divjad, predvsem imam v mislih race. Pa da vidim kdo bo vzignil roko na posvetu.

alojz1
20. May 2012, 16:40
Vse našteto (obvezen pes na lovu male divjadi, preizkus gladke cevi z kroglo, preizkus kratkocevnega orožja) izvajamo že dolga leta.
Ali si ti iz kakšne druge države?

POLH
20. May 2012, 17:55
Tudi pri nas vse to že leta. Čudi me kako različno se stvari dojemajo na tako malem prostoru.

jazbec
20. May 2012, 20:06
V naši ld si strelski referent razlaga stvari po svoje. Zato pa imamo tako kot imamo.
Sam sem ob nakupu kombinirke seveda preizkusil kako nesejo "idealke", že zaradi firbca kako nese, čeprav jih nimam namena uporabljati.

Sršen
21. May 2012, 09:01
V naši lovski družini se vsako leta aprila na preizkusu najde vsaj 5 lovcev, ki ugotovijo, da puška ne nosi točno. Kaj bi se zgodilo, če bi ti lovci streljali na divjad? ...
Boriš se za ranjeno divjad, za natančnost lovcev pa ti je vseeno. ...


He he insekticid terja odgovore. Bolje da odgovorim, da ne bo preveč pršil.:icon_wink::icon_lol:

Main, v vsebini se pravzaprav celo strinjava. Streli morajo biti točni, lovci in puške preizkušene.
A govorim o Lovcih, edinih, ki so moralno upravičeni, da na divjad sprožijo strel. Lovci, pisano Lovci, bodo svoje orožje preizkusili tudi večkrat na leto, ne samo na tistem cirkusu imenovanem nastrelitev. Lovci bodo odšli na strelišče vedno ko se jim pojavi najmanjši sum v točnost orožja, pa najsi bo to zaradi padca puške ali pa samo nepojasnjenega slabega občutka. Ali ob menjavi municije, pa čeprav z isto gramažo itd. itd. Lovci bodo s svojim orožjem večkrat na leto odšli na strelišče in vadili. Naj jih kdo v to sili ali ne. Naj bo to kje napisano ali ne. K temu jih sili vest in odnos do življenja, ki ga jemljejo.

Lovčki pisano lovčki, pa bodo opravili nastrel, nanj prišli po možnosti s tremi različnimi patroni, nekako za silo spravili skozi preizkus ali pa se jim bo pogledalo celo skozi prste in puško pospravili v kot do strela na divjad.
In ti lovčki so zadostili vsem tvojim pomislekom in namišljenim kompetencam LZS.


... Ker je LD članica LZS je prav, da LZS da smernice. Noben ti ne vseljuje preizkusa, to je odločitev vsakega LD-ja posebej.
Smernice da. A bistvo mojih ugovorov je drugje. Ker smernice, napotke in komande v bistvu diktira kader nelovskih organizacij ZLD. Ker članice vseslovenske zveze v sistemu kakršnega so nam vsilili funkcionarji nelovskih organizacij praktično nimajo svoje besede in veljave.



...
Praviš, da mi je Brakir lepo odgovoril, da je kompetenten aktiv kmečkih žena. Kaj se hecaš? ...
Pravilna ugotovitev. Oba z Brakirjem sva dojela in sprejela njegovo sarkastično pripombo. Ti pač ne.


...
Vse bolj se mi zdi, da imaš neke osebne zamere z ljudmi, ki delujejo na LZS. ...
Napačna ugotovitev. Nič osebnega. Še posebej ne do tistih, ki res delujejo. Celo sodeloval sem že z njimi in tudi še bom če bo prilika. Z veseljem. Do tistih, ki zavirajo in onemogočajo sicer zamera, a nikakor ne osebna. Za osebne zamere je treba preveč energije, ki je pa niso vredni. Stopim preko, da si ne umažem čevljev in grem naprej. Ne skrbi!


...
... Raztrgal si pravilnik oz. smernice o preizkusu orožja, tvojega predloga pa še do danes nisi napisal. Kakšen imaš razlog za to? Imaš boljši predlog?

Ne boš verjel. Sem ugotovil, da je bilo nekaj mojih predlogov v končni verziji celo upoštevanih. Ali so to storili, ker so brali naše opazke na tem forumu ali jim je samim "kapnilo" sicer ne vem, a dejstvo je, da so nekaj začetnih neumnosti izključili iz finalne verzije.


...
... Še vedno mi nisi odgovoril, kdo je kompetenten, da LD-jem da smernice?
Člani zveze (LD) z neposrednim odločanjem.
Nikakor pa ne neki delegati ki so dejansko črpani iz nelovskih organizacij ZLD. Oni so očitno kompetentni le za črpanje potnih stroškov in nepoznavanje osnovnih aktov, ki so jih sami sprejeli.

Main, tudi iz odgovorov ostalih lahko vidiš, da je marsikje nastrel ena navadna farsa.

alojz1
21. May 2012, 10:15
Obvezen preizkus , potem pa bog ne daj še kakšen strel preko leta.
Sploh pa v lovišču.
In še zelo primerno bi bilo postaviti kakšno tarčo na razdalji, kjer običajno lovimo . Mogoče je navzgor ali navzdol.
Vse težave se začnejo, ko si kdo prisvoji preveč kompetenc.
In JA. Žal ima Sršen prav. Preizkus je velikokrat farsa.

main757
21. May 2012, 20:04
Noben zakon ne zahteva nastrelitve pušk! NOBEN!

Strelski pravilnik LZS pa ni in ne more biti obvezujoč za člane lovskih družin!
Je le skrpucalo, ki se ne drži kompetenc, ki jih LZS daje zakon o društvih in skuša nekaj vsiljevati.

Ne boš verjel. Sem ugotovil, da je bilo nekaj mojih predlogov v končni verziji celo upoštevanih. Ali so to storili, ker so brali naše opazke na tem forumu



Sršen res ne vem kakšen imaš razlog, da pljuvaš po lastnih predlogih oziroma delu.

In preiskus je vsako leto farsa vedno za iste ljudi. Njihov odnos je takšen tudi do lovstva in divjadi nasploh. Za njih je to vrsta psihičnega pritiska, zato želijo preiskus izničiti.
Menim, da je prav, da LZS izda določene smernice oz. navodila, ki naj bi jih LD-ji upoštevali. LZS ni zakonodajalec, zato LD-ji lahko usmeritve upoštevajo ali pa ne.

Menim, da je odlično, da se opravlja pomladanski preizkus, ker se na tak način aktivirajo tudi tisti, ki potem streljajo samo še na divjad. V naši LD se preizkus izvaja in se bo tudi v bodoče. Za oboje za risanico in za šibrenico. Prav je tako in preiskus zagovarjam.

Nevem kakšen je razlog, da vas je večina na tem področju tako nazadnjaška, pri lovu z lokom pa tako napredna.

Sršen
21. May 2012, 20:23
Sršen res ne vem kakšen imaš razlog, da pljuvaš po lastnih predlogih oziroma delu.
...
Nevem kakšen je razlog, da vas je večina na tem področju tako nazadnjaška, pri lovu z lokom pa tako napredna.
Poglej Main, vidim, da se v vsebini pravzaprav ujemava, a se kljub temu nekako ne moreva spraviti na isti tir. Zato predlagam, da kar nehava s tem dlakocepljenjem, saj te prepričanega v nekaj res ne mislim prepričevati.

LP

alojz1
21. May 2012, 20:48
Main, jaz mislim, da moramo vsi v naši mali državici enako opravljati preizkus. Kdo še vedno tiska stare velike tarče srnjaka? Ali so le stare zaloge?
Zakaj je nekje dovolj en strel v krog, drugje pa trije znotraj črnega?

main757
21. May 2012, 21:06
Main, jaz mislim, da moramo vsi v naši mali državici enako opravljati preizkus. Kdo še vedno tiska stare velike tarče srnjaka? Ali so le stare zaloge?
Zakaj je nekje dovolj en strel v krog, drugje pa trije znotraj črnega?

Nevem, zakaj je ponekod tako kot pišeš. Poznam eno LD, kjer je potreben samo 1 strel v krogih pa si opravil preizkus. Na žalost je tako.
Zato je prav, da LZS izda smernice za vse LD-je enako.
V naši LD je potebno spraviti dva od treh strelov v kroge, brez da bi ti vmes kdo govoril kam letijo šusi.

Lep pozdrav.

Sršen
22. May 2012, 08:59
Nevem, zakaj je ponekod tako kot pišeš. ...
Zato je prav, da LZS izda smernice za vse LD-je enako.
V naši LD je potebno spraviti dva od treh strelov v kroge, brez da bi ti vmes kdo govoril kam letijo šusi...
Veš Main, če bi se funkcionarji v lovstvu zadeve resno lotili in akte uskladili z zakonodajo, namesto da iščejo krivine kako se jim ogniti, bi bila razmerja jasna in take najsi bodo usmeritve ali Pravilniki bi imeli svojo težo in moč.
Ker pa je tako kot je, pa je vse nekam v "luftu" in vsak počne in lahko počne kot se mu zljubi. V trenutni stuaciji je pravzaprav edini trden in obvezujoč odnos koncesionarski odnos med LD in državo. Vse ostalo šaro, ki je plod nesposobnih in nazadnjaških večnih funkcionarjev v UO LZS in njihovih komisijah pa se da v osnovi enostavno izpodbijati. In tega se zavedajo tako tisti, ki se jim za naše poslanstvo t.j. divjad sladko jebe kot tisti, ki bi radi imeli zadeve urejene.
Zato so tu moje kritike, iz želje, da se zadeve končno uredi in ne da bi hotel samo nagajati. A upanje z vsakim letom in z vsako novo garnituro plesnivih starcev v UO bolj zamira. Zato mislim, da bi take stvari, o katerih debatiramo morala urediti kar država in bi za vse enako veljalo. A to po drugi strani ni dobro, a očitno drugače ne bo rešitve.

Da ponovim z izrazom, ki sem ga drugemu kritiziral; "LZS sucks!" in to se zrcali tudi v nastrelitvah.

rikec
24. May 2012, 10:26
Mi imamo tako kot je napisal main. In to vem da ni po godu marsikaterem našem članu, ampak tko je in to je tako ne zato, ker bi bilo dobro za lovce, ampak dobro za divjad in sicer v smislu, da divjad pade v ognju in nimaš potem velikih težav z iskanjem ter divjad nima muk od strelnih ran.
Kaj pa drugi "šmuglajo" s pristrelom pa nam ni ravno mar, saj že vedo kaj delajo oz. si zatiskajo oči. Npr.: v eni od sosednjih LD streljajo kar na 70 metrov pristrel, pa je to za njih kar vse normalno :icon_confused: Če nimaš odnosa do divjadi potem lahko počneš kar se ti zahoče. Če pa si vesten in pošten do divjadi pa se uredi pristrel tako kot mora bit.

alojz1
30. May 2012, 13:59
Kdo lahko odgovori?
Prijatelj je opravil preizkus z puško (optika).
Jaz sem opravil z svojo.
Ali lahko lovim z prijateljevo?

mugo
30. May 2012, 14:37
Bom poskusil odgovoriti.
Nobenega predpisa, ki ga je izdala država ne boš kršil, če boš lovil s prijateljevo puško, če bosta seveda prej uredila souporabo (na orožnem listu) ali napisala Potrdilo o posojanju orožja. S katero puško loviš ti tako ali tako lahko fizično preveri samo policija in nihče drug.

Drugo so predpisi v LD-jih. Če tak predpis pravi, da lahko loviš samo s puško, s katero si tisto leto opravil preizkus, potem ga moraš opraviti tudi s prijateljevo, če hočeš z njo loviti. Vprašanje pa je preverjanje tega. KOt pravim, puško ti fizično lahko preveri samo policija.

alojz1
30. May 2012, 14:55
Mugo, to vprašanje sem postavil zgolj retorično. Če sem na lovu z prijateljem in mi da puško za uplenit npr. mladiča.
Pokaže se pa nedorečenost naših zakonov, ki veliko stvari dopuščajo v presojo malim diktatorjem v LD. Ti postavljajo pravila, ki so samo v njihovih glavah.
Tudi SZS združuje strelska društva. Predstavljajte si, da imajo vsak svoja pravila o streljanju.
Vse članice ZVEZE pa naj bo lovska ali strelska morajo imeti enaka pravila.
Prav pogrešam argumentirane in razumljive komentarje Milana K.
Ali je obupal?

muzikant
30. May 2012, 15:35
Kdo lahko odgovori?
Prijatelj je opravil preizkus z puško (optika).
Jaz sem opravil z svojo.
Ali lahko lovim z prijateljevo?

Še retoričen odgovor.

Odvisno od tega kje lovita.:icon_wink:

alojz1
30. May 2012, 15:45
Še retoričen odgovor.

Odvisno od tega kje lovita.:icon_wink:
No ravno to ne sme biti problem. Preizkus opravljen v Slo. velja za celo državo (lovski gosti).

Tomaž Ražman
30. May 2012, 16:49
No ravno to ne sme biti problem. Preizkus opravljen v Slo. velja za celo državo (lovski gosti).

Definitivno, bi pa sigurno kdo znal komplicirat, če bi lovil z puško in ne moreš dokazat da si z njo opravil letnega preizkusa, kar se mi zdi čisto logično...
Saj naj bi na pristrelitvi strelec z svojo oz, z puško katero bo izvajal lov, dosegel potrebno število zadetkov znotraj tarče...

alojz1
30. May 2012, 17:18
Ah saj res.
Ti imaš izpit za avto, avto je tehnično izpraven. Ampak ker nisi delal izpita z tem avtom, ga ne smeš voziti.
Je tako????

MC53
30. May 2012, 19:21
Alojz ali pozabljaš, da morajo avtomobili vsako leto (po določeni starosti) na tehnični pregled. Saj menda ne odpiraš puškarstva oz. pooblaščenega servisa za pristrelitev risanic?

Pa še tebi retorično, no mogoče bolj praktično vprašanje: bi si ti mogoče upal, takoj ko prvič sedeš za volan - nepoznanega rabljenega avtomobila, ki ima pred letom dni opravljen tehnični pregled, že hip za tem na polno v prvi ovinek, brez osebnega preizkusa vsaj zavor?

Poznam poučen primer, ko je možakar kar nekaj let zapored vsako leto znova uspešno opravil preizkus, čeprav je flinta bila nastreljena visoko, za več kot 20 cm. Ko je ponovno zgrešil, se je pred vodnikom krvosledca izdal, da se je spozabil, da mu puška nosi visoko. Ker se to ni zgodilo prvič, je na prigovarjanje le priznal, da ima v okvari strelni daljnogled in puška je končno romala k puškarju.

In še moje mnenje - povsem praktično: brez preizkusa orožja se ne bi odločil za strel na divjad! Brez oddanega strela že po pol leta po letnem preizkusu nisem povsem 100% prepričan niti v svojo flinto in še manj v svoje strelske sposobnosti.

alojz1
30. May 2012, 19:34
MC53 sedaj si me pa razočaral.
Niti pod razno ne dvignem puške na divjad, če nisem prej preveril točnost.
Težave o katerih pišeš so mi preveč dobro znane.
Po neuspešni nastrelitvi dobim v preizkus in nastavitev vsako leto kakšno puško. Večina lovcev niti križa ne zna premakniti.
Spomnim se Vepra, ko je streljal z Perovo MK puško. Pa je naredil boljši rezultat kot z svojo.
Ali hočeš ti povedati, da zna vsak le z svojo zadeti?

alojz1
30. May 2012, 20:04
Poznam poučen primer, ko je možakar kar nekaj let zapored vsako leto znova uspešno opravil preizkus, čeprav je flinta bila nastreljena visoko, za več kot 20 cm.
Sam dokazuješ, da uspešno opravljen preizkus ni merilo za brezhibnost orožja ali strelca.
Sploh, če nekateri streljajo tako dolgo, da enkrat pač opravijo.
Merilo za dober strel je vesten lovec.

Sršen
31. May 2012, 08:44
... Merilo za dober strel je vesten lovec.
Bravo!
In tega ne zagotovi noben zakon in nobena družinska nastrelitev. Še manj pa nek čudni strelski pravilnik!

1248
31. May 2012, 09:48
Merilo za dober strel je vesten lovec.

Pod to se podpišem. Če ne greš med letom še malo preverit svoje strelske sposobnosti, je škoda, da si nastrelil puško. Sicer si zadovoljil pravilnikom, nisi pa fer do divjadi.

LP G.

MC53
31. May 2012, 12:32
Alojz, ne vem zakaj sem te razočaral? Mogoče zato, ker za svoj namen nisi uspel takoj poiskati primernega odgovora na moje retorično vprašanje!? Za odgovorno uporabo avtomobila ali puške pač ni vedno in edini pogoj, da imaš šoferski izpit ali pa, če hočeš, potrjeno licenco za dobrega strelca.

Sicer pa ne verjamem, da bi te lahko razočaral s tem, ko sem posredno povedal svoje mnenje, da zame in za odgovoren lov ni dovolj niti enkrat na leto opravljen preizkus s svojo puško. In da bi že zato želel pred strelom na divjad vedno preizkusiti tudi izposojeno puško.

Ni in ne more biti vedno vse urejeno le z predpisi. Preveč normiranja v lovstvu vodi v nepotrebno birokracijo, anarhijo ali če hočeš, diktaturo nesposobnih. Pomembnejša je odgovornost lovca posameznika!

In Alojz, so Lovci, ki znajo v dobro divjadi spoštovati tudi standarde in ne napisana pravila, nekaterim pa ni pomoči, četudi bi bilo vse zapisano v ustavi.

alojz1
31. May 2012, 12:42
Ni in ne more biti vedno vse urejeno le z predpisi. Preveč normiranja v lovstvu vodi v nepotrebno birokracijo, anarhijo ali če hočeš, diktaturo nesposobnih. Pomembnejša je odgovornost lovca posameznika!

Jaz pa ravno zaradi diktature nesposobnih vidim razlog, da so določene stvari enotne za vse. Ti diktatorčki v LD prevečkrat postavljajo pravila po svoji meri.

MC53
31. May 2012, 13:28
Alojz je uvodoma napisal:
"Prijatelj je opravil preizkus z puško (optika).
Jaz sem opravil z svojo.
Ali lahko lovim z prijateljevo?"

Alojz, nikjer nisem zapisal, da ne smeš loviti s takšno puško ali, da moraš z njo pred tem opraviti predpisan letni preizkus. Sem le napisal kako bi ravnal sam.

Četudi bi bila ta omejitev določena v katerem koli predpisu (LD, LZS ali država) bi bilo, ali je, nesmiselno, saj tega preprosto ni mogoče učinkovito kontrolirati. In vse prevečkrat nedorečeno in neživljenjsko zapisane norme, ki jih v življenju ni mogoče učinkovito nadzirati, so brez vezna navlaka, ki v družbi, pa tudi med lovci, odvračajo prizadevanja za samokritično in odgovorno ravnanje posameznika.

Preveč vnetim diktatorčkom v lastnik vrstah pa se menda že znate in zmorete upreti, tudi brez pomoči LZS!

Sršen
31. May 2012, 14:19
Alojz je uvodoma napisal:
... In vse prevečkrat nedorečeno in neživljenjsko zapisane norme, ki jih v življenju ni mogoče učinkovito nadzirati, so brez vezna navlaka, ki v družbi, pa tudi med lovci, odvračajo prizadevanja za samokritično in odgovorno ravnanje posameznika. ...

Podpišem z vsemi 4-imi. :icon_lol:

alojz1
31. May 2012, 14:28
Podpišem z vsemi 4-imi. :icon_lol:
Tudi jaz.
Zasluge za ta citat ima pa MC53

Tomaž Ražman
31. May 2012, 16:51
Alojz, verjemi da se strinjam s tabo in sam ne potrebujem družinskih pristrelitev... Se pa definitivno kdo najde ko mu prav pride prav, pa še skrbet ni treba, ker prideš in imaš vse postavljeno, ustreliš na tarčo...
Kakor smo pa že večkrat ugotovili, ni nobena družinska pristrelitev merilo za dober strel na jagi... Najpomembneje je, da gre jager na jago z puško, v katero zaupa in zna ocenit kdaj streljat in kdaj pač ne...