PDA

View Full Version : Lastnik medveda



jan31
29. February 2012, 12:45
Kdo je lastnik medveda in kje to piše?

Sršen
29. February 2012, 13:11
Kdo je lastnik medveda in kje to piše?
V prometni in na registrski tablici.:icon_twisted:

muzikant
29. February 2012, 13:16
Če misliš uplenjenega v skladu z odločbo, je lastnik upravljalec lovišča.

jan31
29. February 2012, 13:44
Če misliš uplenjenega v skladu z odločbo, je lastnik upravljalec lovišča.

Živega medveda prostoživečega kdo je lastnik me zanima.

muzikant
29. February 2012, 14:22
Mešetarjev Tinč

jan31
29. February 2012, 15:08
:icon_mad: zgleda da sem forum falil :icon_mrgreen:

hunterxxxl
29. February 2012, 15:21
Država...

alojz1
29. February 2012, 15:22
:icon_mad: zgleda da sem forum falil :icon_mrgreen:

Če si lovec si še kaj drugega falil. :icon_lol:
Samo v razmislek. Kdo plača škodo po medvedu?
Lastnik.

MilanK
1. March 2012, 10:27
Kdo je lastnik medveda in kje to piše?

Divjad po predpisih o lovstvu je lastnina države /2.od.163.čl.Zakona o varstvu okolja, Ur. l. RS, št. 39/2006 in kasnejše spremembe/. Uplenjena divjad v skladu z lovskimi predpisi pa postane last upravjavca lovišča /4.od. 2. čl. ZDlov/.

mugo
1. March 2012, 10:55
Medved ni divjad.

kovač
1. March 2012, 12:15
Medved ni divjad.

Tu mi pa ni jasno kaj pa je potem medo ,saj se lahko odstreli pa pravilniku o odvzemu osebkov vrst rjavega medveda,prav tako pa se lahko razpolaga z mesom in trofejo.

jan31
1. March 2012, 12:29
Tu mi pa ni jasno kaj pa je potem medo ,saj se lahko odstreli pa pravilniku o odvzemu osebkov vrst rjavega medveda,prav tako pa se lahko razpolaga z mesom in trofejo.


Medved sodi med zaščitene vrste in res ni divjad kot včasih polh ni bil.

mugo
1. March 2012, 12:37
Medved je po U R E D B I o zavarovanih prosto živečih živalskih vrstah zavarovana prostoživeča živalska vrsta in se na podlagi te uredbe lahko na podlagi dovoljenja ministerstva dovoli "usmrtitev, odvzem iz narave, ujetje, vznemirjanje, zastrupitev ali poškodovanje živali živalskih vrst iz 5. člena te uredbe, če ni druge možnosti in ta ravnanja ne škodujejo ohranitvi ugodnega stanja populacije....", kar se v praksi počne s Pravilnikom, ki natančneje predpiše, kako poteka odvzem in ostalo.

MilanK
1. March 2012, 13:08
Prosto?ive?e ?ivali so javna dobrina in last dr?ave. Prostoživeče živali delimo na lovne /divjad/ in nelovne /zaščitene vrste/. Ne glede na to ali gre za lovne ali nelovne prostoživeče živali pa je njihova lastnica država.

muzikant
1. March 2012, 13:34
Prosto?ive?e ?ivali so javna dobrina in last dr?ave. Prostoživeče živali delimo na lovne /divjad/ in nelovne /zaščitene vrste/. Ne glede na to ali gre za lovne ali nelovne prostoživeče živali pa je njihova lastnica država.

ZDLov v delu kjer določa lastništvo skladno z zakonom uplenjene divjadi, pa se smiselno uporabi v primeru skladnega odvzema zavarovane vrste.

mugo
1. March 2012, 13:48
Osnova je v 163. čl. ZVO.

MilanK
1. March 2012, 20:12
Pomebni so še naslednji zakoni:

Zakon o ohranjanju narave, Ur. l. RS, št. 96/2004

12. člen (posebno varstvo države)

Rastline in živali so pod posebnim varstvom države.

13. člen (pridobitev v lastnino)

Žival ali vodna rastlina, ki je odvzeta iz narave za namene in pod pogoji, ki jih določa zakon, postane last tistega, ki jo odvzame iz narave.

Zakon o gozdovih - ZG-NPB2

5. člen

(1) Lastninska pravica na gozdovih se izvršuje tako, da je zagotovljena njihova ekološka, socialna in proizvodna funkcija. Lastnik gozda zato mora:
- gospodariti z gozdovi v skladu s predpisi, z načrti za gospodarjenje in upravnimi akti, izdanimi po tem zakonu;
- dopustiti v svojem gozdu prost dostop, razen za primere pridobitne turistične oziroma pridobitne rekreativne dejavnosti;
- dopustiti v svojem gozdu čebelarjenje ter lov in rekreativno nabiranje plodov, zelnatih rastlin, gob in prosto živečih živali v skladu s predpisi.

jan31
7. March 2013, 07:36
Točno 5 let je trajal postopek na sodišču da so pravnomočno razsodili kdo je lastnik medveda. Danes piše v časopisu Delo. Tukaj na forumu je bilo ugotovljeno v par prispevkih.

hardcoreHunter
28. August 2014, 20:00
če je bil medved npr povožen in si ga das preparirat kdo je dejanski lastnik te kože glede na to da medved ni bil uplenjen in prakticno se je le resilo kozo da ne propade :) .. z enim sem to debatiral pa nikakor ne prideva na zeleno vejo :) ce kdo zna konkreten odgovor naj pove ce ne brezveznih ugibanj se raje izogibajte :) lp

janezek
1. September 2014, 08:48
če je bil medved npr povožen in si ga das preparirat kdo je dejanski lastnik te kože glede na to da medved ni bil uplenjen in prakticno se je le resilo kozo da ne propade :) .. z enim sem to debatiral pa nikakor ne prideva na zeleno vejo :) ce kdo zna konkreten odgovor naj pove ce ne brezveznih ugibanj se raje izogibajte :) lp

Kolikor je meni znano ima prednost Prirodoslovni muzej Slovenije, če on ne izrazi interesa pa potem najditelj.

UL RS 46/2004, uredba o zavarovanih prosto živečih živalskih vrstah, 19. člen (ravnanje z mrtvimi sesalci in ptiči), alineji (5) in (6)

http://www.uradni-list.si/_pdf/2004/Ur/u2004046.pdf#!/u2004046-pdf

Nisem pa prepričan, tako da upam da ne ugibam preveč :)...

jan31
5. August 2015, 13:33
če je bil medved npr povožen in si ga das preparirat kdo je dejanski lastnik te kože glede na to da medved ni bil uplenjen in prakticno se je le resilo kozo da ne propade :) .. z enim sem to debatiral pa nikakor ne prideva na zeleno vejo :) ce kdo zna konkreten odgovor naj pove ce ne brezveznih ugibanj se raje izogibajte :) lp

Moj znanec je povozil medveda in ni bil lovec. Kožo je dobil on. Po kakšni poti pa nevem.

detel
5. August 2015, 18:39
Mogoče za škodo na avtu :icon_lol:.

alojz1
5. August 2015, 18:42
Že kar nekaj časa za to škodo ni odgovorna LD. Cesta ni lovišče.

jan31
5. August 2015, 21:19
Že kar nekaj časa za to škodo ni odgovorna LD. Cesta ni lovišče.

Sej medved ni last LD.

Mislim pa da jo je res dobil za škodo na avtu ma je predolgo tega in se ne spomnim.

detel
5. August 2015, 21:28
Po domače, vsi zadovoljni Bighand:icon_lol:

zoran26
8. August 2015, 14:24
Že kar nekaj časa za to škodo ni odgovorna LD. Cesta ni lovišče.

Nak,cesta je del lovišča,vendar nelovna površina.