PDA

View Full Version : Swarovski Z6i BT L 2,5-15x56 ter 2-12x50



gamsletnik
11. February 2012, 14:44
Zanima me kaj menite o teh strelnih daljnogledih, kakovost po moje ni vprašljiva ali pač

Tomaž Ražman
11. February 2012, 21:02
Zanima me kaj menite o teh strelnih daljnogledih, kakovost po moje ni vprašljiva ali pač

Mislim, da če enega od teh kupiš ne boš nikoli obžaloval.
No razen če žena zve za ceno :icon_lol:

Optik-trade.si
11. February 2012, 23:27
Za lovsko uporabo je težko izbrati kaj boljšega in edina pomanjkljivost je morda tehnologija osvetljene pike. Na tem področju je Schmidt&Bender (nekaj časa že tudi Zeiss Varipoint) še malo boljši vse ostalo pri Z6 pa je odlično. Ker je to lovski forum govorimo seveda o lovski uporabi in ne kakšni kombinirani uporabi še za športno streljanje.

Med obema modeloma pa je predvsem bistvena razlika v velikosti. 2-12x50 je precej bolj uporaben za zalaz, ker je kompakten in relativno majhen. 2.5-15x56 pa je seveda boljši v mraku in pri daljših strelih. Je pa zato precej večji in težji.

Trenutno edina resna konkurenca je Leica Magnus 2.4-16x56. Je pa tudi res, da je mogoče najti kar nekaj optično enakovrednih ali morda celo boljših strelnih daljnogledov, ki pa ne ponujajo tako širokega razmerja povečav.

muzikant
12. February 2012, 16:56
Dodal bi edino, da je v pripravi nova izboljsana verzija Z6, katerega koli bos izbral bos on the safe site Imam ga s krizem LDi, uporabnost pike v praksi ne zaostaja za S&B Zenith.
Baliatic Turm pa olajsa nastrelitev na 4 razlicne radalje.cena je med 2 in 2,5 kEur.

kuje
12. February 2012, 18:15
Se strinjam z muzičarom.Sam imam Z6i 2-12X50 že tri leta in lahko rečem,da je špica.Tudi jaz mislim,da z enoto za osvetlitev v praksi ni težav.Drugač se pa splača sedaj,kje v trgovinah pogledat Z6 serije prve generacije.Mislim,da bo cena ugodnejša.Swarovski izdeluje od zdaj naprej samo 2.generacijo.To je pa tole http://www.swarovskioptik.com/en/products/rifle-scope_z6-z6i_2-5-15x56-p

Optik-trade.si
12. February 2012, 18:24
Prva generacije ni več dobavljiva od nekje 10 januarja, kljub temu da so 2 generacijo napovedovali šele za 1.2. so jo dejansko dobavljali že od novega leta naprej.

Razlika je predvsem v zaklepanju BT kupole za različne oddaljenosti in manjšem ter lepšem zadnjem delu daljnogleda, kjer se nastavlja osvetlitev križa. Aktualne cene in modele ter izbor križev je sicer mogoče videti naši spletni trgovini.

Mikuž
12. February 2012, 19:06
Mene pa zanima, kako se Z6 (brez pike) obnesejo v praksi. Ali so res zaradi tankega križa manj uporabni v mraku, kot sem nekje prebral.:icon_lol:

Optik-trade.si
12. February 2012, 19:39
Križ imajo tanek in še v drugi goriščni ravnini, tako da res niso za mrak najbolj posrečena izbira. Tudi sicer imajo svetlobno prepustnost Z4i in nekateri konkurentje boljšo. Imajo pa seveda le redki med lovskimi daljnogledi 6 razmerje med spodnjo in zgornjo povečavo. Sam menim, da pri Swarovskem mora biti osvetljen križ.

Drugače so na trgu za podoben denar za lov v mraku boljše izbire.

pzaksek
13. February 2012, 18:38
Osebno imam Z4i 2-12x50- če nebi bilo osvetljene pike, je križ zelooo tanek in nepraktičen za npr. lov na čakanje pri pogonu. Iz tega razloga sem kupil ta dalnogled, da lahko streljam na tarčo in predvsem iz preže na stoječo divjad. Za na zalas in za v pogone imam namišljeno osvetljeno piko in seveda veliko ceneše od swa.... drugače se mi pa zdi za na lov 1,7-10x42 čisto dovolj velika povečava, razen če imate v lovišču gamsa,potem pridejo prav večje povečave....

muzikant
13. February 2012, 19:44
Osebno imam Z4i 2-12x50- če nebi bilo osvetljene pike, je križ zelooo tanek in nepraktičen za npr. lov na čakanje pri pogonu. Iz tega razloga sem kupil ta dalnogled, da lahko streljam na tarčo in predvsem iz preže na stoječo divjad. Za na zalas in za v pogone imam namišljeno osvetljeno piko in seveda veliko ceneše od swa.... drugače se mi pa zdi za na lov 1,7-10x42 čisto dovolj velika povečava, razen če imate v lovišču gamsa,potem pridejo prav večje povečave....

Z4i v taki povecavi ne obstaja, tvoje ugotovitve o uporabnosti pa so smesne.

alojz1
13. February 2012, 19:52
Z4i v taki povecavi ne obstaja, tvoje ugotovitve o uporabnosti pa so smesne.

Se strinjam, ampak zaboga, malo lepše pa lahko poveš :icon_lol:

pzaksek
13. February 2012, 21:01
v tašni povečavi res ne obstaja hehee moja napaka 3-12x50.
Glede uporabnosti je napisano moje osebno mnenje, ki pa je seveda naletelo tudi na neodobravanja.

Jaz imam na R8 Professional + z4i 3-12x50. Po enoletni uporabi in ker uporabljam puško za vse povsot lahko rečem, da je dobra kombinacija, bi pa sigurno zdaj kaj spremenil. A vsake oči imajo svojega malarja :icon_wink:

rws
13. February 2012, 21:03
Je pa Muzikantova ugotovitev pravilna!:icon_lol:
V souporabi imam očetovo puško z daljnogledom z6i 2-12x50, daljnogled je za vse razmere in oblike lova "majka božja", le za neko bolj resno streljanje na tarčo zaradi te pike ni najbolj posrečen. Pika v sredini pokrije cel center, desetko, (sicer se center skozi piko vidi, vendar to ni to, obstaja dosti boljših križev za streljanje v papir).

alojz1
13. February 2012, 22:11
Glede uporabnosti je napisano moje osebno mnenje, ki pa je seveda naletelo tudi na neodobravanja.

Jaz imam na R8 Professional + z4i 3-12x50. Po enoletni uporabi in ker uporabljam puško za vse povsot lahko rečem, da je dobra kombinacija, bi pa sigurno zdaj kaj spremenil. A vsake oči imajo svojega malarja :icon_wink:
No pa smo tam. Da je to tvoje osebno mnenje, bi lahko takoj napisal.
Imaš vrhunsko opremo, ki bi jo vsak zavidal, ti bi pa kaj menjal. Čeprav še ne veš kaj, sploh pa ne,zakaj. Sedaj bi te samo še rad videl streljati, da bo slika popolna. Vesel bi bil, če bi ovrgel moje že znano mnenje in pokazal, da svoje orožje tudi kvaliteti primerno obvladaš.
Pa brez zamere. Imam pač slabe izkušnje z tako zahtevnimi lovci.

kuje
14. February 2012, 08:39
:icon_wink::icon_wink::icon_wink:

muzikant
14. February 2012, 09:06
v tašni povečavi res ne obstaja hehee moja napaka 3-12x50.
Glede uporabnosti je napisano moje osebno mnenje, ki pa je seveda naletelo tudi na neodobravanja.

Jaz imam na R8 Professional + z4i 3-12x50. Po enoletni uporabi in ker uporabljam puško za vse povsot lahko rečem, da je dobra kombinacija, bi pa sigurno zdaj kaj spremenil. A vsake oči imajo svojega malarja :icon_wink:

Kaj bi pa spremenil in zakaj?

Lahko mi prodaš puško, jaz bom zelo zadovoljen z njo in ležalo bo vse od 0-300m.:icon_wink:

gamsletnik
14. February 2012, 09:45
kaj pa balistična kupola" BT" kako deluje ali je določena samo za določene razdalje ali je lahko nastaviš tudi na 140 metrov kako je kaj s tem

muzikant
14. February 2012, 10:06
kaj pa balistična kupola" BT" kako deluje ali je določena samo za določene razdalje ali je lahko nastaviš tudi na 140 metrov kako je kaj s tem

Lahko jo nastaviš na 4 poljubne razdalje, najmanjša razlika je 1 klik.

Deluje tako, da obračaš gibljivi del kupole do posameznih barvnih markacij in s tem posledično spremninjaš položaj križa.

alojz1
14. February 2012, 10:26
Lahko jo nastaviš na 4 poljubne razdalje, najmanjša razlika je 1 klik.

Deluje tako, da obračaš gibljivi del kupole do posameznih barvnih markacij in s tem posledično spremninjaš položaj križa.
Če pa je to komplicirano pa si zapomni balistično krivuljo tvojega naboja in enostavno pomeriš toliko višje. Iz prakse vem, da večina lovcev pretirava in so streli previsoko.
Veliko pomaga že to, da je puška nastreljena na drugo ničelno točko (150 - 200m, odvisno od naboja) Potem je do 300m potrebna minimalna korekcija. Dlje pa običajno ne streljamo.

Optik-trade.si
14. February 2012, 17:58
Vseeno bi lahko par besed rekli na temo Swarovskih in njihovih osvetljenih ter neosvetljenih križev.

Vsi se lahko strinjamo, da Z6/Z6i spadajo med najboljše lovske strelne daljnoglede na svetu. Kljub temu pa to niti slučajno ne pomeni, da so popolnoma brez napak.

V primeru, da nimajo osvetlitve križa (Z6) obstaja na trgu kar nekaj daljnogledov, ki imajo boljše namerilne križa za uporabo v mraku. Roko na srce, nekateri konkurenti imajo tudi svetlobno prepustnost toliko boljšo, da se da to opaziti. V končni fazi so že Z4i bolj svetli od Z6i.

Tehnologija osvetlitve križa v Z6i serije je v praksi zelo uporabna in ji v lovišču ni kaj dosti za očitati. Kljub temu pa lahko iskreno rečemo, da znajo drugi to narediti še boljše (S&B FlashDot, Zeiss Varipoint).

Upam, da me ne bo kdo razumel narobe. Kot celoten paket so Z6(i) daljnogledi odlični, ampak so pa področja, kjer bi lahko še napredovali.

kuje
14. February 2012, 19:48
Optik Trade pa iz tehničnega vidika veš zakaj ima Z6 slabšo prepustnost kot Z4i ali konkurenca?

Optik-trade.si
14. February 2012, 19:56
Če bi ugibal bi rekel, da zaradi večjega števila leč, ki so potrebne za izdelavo daljnogleda s 6kratnim razmerjem spodnje in zgornje povečave. Ampak to je le moje ugibanje, ki izhaja iz tega da v mraku ni variabilca, ki bi nesel dobrega 8x56, ki ima fiksno povečavo.

Na vsaki leči se nekaj svetlobe izgubi in ko imaš v konstrukciji veliko leč te pač zahtevajo svoj davek.

Ampak za mrak ni prepustnost Z6 problem, temveč predvsem tanek križ v drugi goriščni ravnini. Osvetljena pika to seveda odlično popravi.;)

muzikant
14. February 2012, 20:02
V primerjavi celotnih paketov je Z6i najboljso.
Drugace pa ima Ford Focud tudi vecji prtljaznik od Porsche Carerre 4.:icon_wink:

Optik-trade.si
14. February 2012, 20:05
Lepo muzikant, da se strinjava.

Je pa res, da bo treba počakat na Leico Magnus, ker zna biti huda konkurenca Swarovskemu ;)

kuje
14. February 2012, 20:15
Fajn.Morajo pa prvo rešit tožbo,ki jo je Swarovski vložil proti Leici.Kraja konceptualne,tehnične,intelektualne...lastnine.:ic on_neutral: Drugač pa je Z6i serija najbližje konceptu eden skoraj za vse.

Optik-trade.si
14. February 2012, 20:38
Po mojem iz te tožbe ne bo nič kaj, ker Swarovski še zdaleč ni bil prvi s 6x daljnogledi pa jih tudi nato IOR in March nista tožila.

muzikant
14. February 2012, 20:40
Prepustnost je manjsa ravno zaradi vecjega stevila lec, tako da si pravilno sklepal.
Strinjam se tudi, da je 8*56 Zeiss ali S&B najbolsi recept za nocni lov, po moznosti z krizem 1 in/ali osv. piko.
S tabo se pa res ni tezko strinjati.:icon_lol:
Ostajam pa na Z6i, Leica je prevec grda, zgleda kot Duralyt.:icon_lol:

lisac
29. November 2014, 06:29
Mene pa zanima ali je mogoče na z6i dodatno montirat balistično kupolo, ter koliko to približno znese v eur.

Optik-trade.si
2. December 2014, 15:42
Vsakega Z6i je mogoče poslati nazaj v tovarno, da na njega montirajo BT. Cena za slednje je 249 EUR.