PDA

View Full Version : Vegetarijanstvo



RemicN
7. December 2011, 15:09
Če bi se šel kdo Dimitrija Rupla lahko obišče tole. Lahko pa kar tako, za nabrusit jezike :)

http://dzzz.si/sl/vabljeni-na-predavanje-o-vegetarijanstvu-in-veganstvu.html

Jaz si grem pa en zrezek spečt (za vsak slučaj).

LP Nace

miš93
7. December 2011, 15:46
Pogled psa na vabilu pove vse :icon_twisted:

Ahiles
7. December 2011, 16:28
glede na prireditelja, bi se lahko jeziki res dodobra nabrusili, čeprav mogoče s tem delam krivico. glede na naslov, še bolj pa na sestavek pod vabilom, bi lahko tam priredil pravo predavanje, ki pa dvomim, da bi se skladalo s povabljenim gostom. verjetno bo spet kaj v zvezi s tem, da je veganstvo najboljši način življenja, saj je potrebno živeti čimbolj "po naravni poti". resnica ob tem je pa, da bi pravi veganec moral poleg svoje diete pojesti 2 ali 3 tbl, da bi zadostil osnovni potrebam. in ja jemanje tablet se zelo sklada s tem, da živimo po naravni poti... samo, da bodo krave crkovale od mastitisa in gamsi od garij,..., pa smo rešli naravo :icon_neutral:

hočem rečt, boljše, da se ne pojavim tam...

PS: sem pravkar pojedel puranji zrezek na žaru brez dodanih maščob in s pustim rižem, bil je slasten, pa še za svoje zdravje sem nekaj dobrega postoril...:icon_twisted:

Markysprej
7. December 2011, 17:25
naj vsak dela kar mu paše. jst nobenega ne mislim omejevati. samo da drugim ne škodi.
vseeno pa primitivizma ni treba tu not v to temo zlivat...

Krpan
7. December 2011, 17:33
Jaz sem za vegetarjanstvo. Za vse tiste, ki se jim gnusi pobijanje živali. Jaz bi ljudi testiral in vsak, ki ne more iztrebiti živali (vsaj zajca ali kuro), nima pravice jesti mesa. Mlajši od 16 let so iz testa izključeni in lahko jedo meso, četudi ga starši ne.

Z tem bi največ naredili za živali, saj bi se število "tovarn mesa" zmanjšalo za polovico, večino mesa, ki bi ga pojedli, pa bi si pridelali sami ali pa prinesli iz gozda. To jaz že sedaj počnem in se sekiram za vsakega "prijatelja", ki ga pojem pa vem, da je zrastel v majhni kletki pod neonskimi lučmi. Zato na črpalki kupujem vegetarjanske sendviče....

Ahiles
7. December 2011, 18:11
naj vsak dela kar mu paše. jst nobenega ne mislim omejevati. samo da drugim ne škodi.
vseeno pa primitivizma ni treba tu not v to temo zlivat...

se strinjam, naj vsak dela, kaj hoče, napak pa je, ko ljudje (in to nestrokovnjaki!) širijo krivo vero...

ne vem pa, pri kom si kakšen primitivizem prebral? jaz ga namreč nisem, je bilo pa vmes malo šaljivega duha ;)

tarfila
7. December 2011, 22:26
kar imam od veganstva je ena značka,
ki jo imam pripeto na lovski jakni
Je zelene barve, na njej je gorila in napis GO VEGANS !
in marsikdo misli, da imam jagersko značko

no, če pogledam iz svojega zornega kota,
so vse živali ki jih uplenimo in posledi?no tudi pojemo: veganke

zato: GO VEGANS !!!:icon_lol:

Ganges
7. December 2011, 23:15
no, če pogledam iz svojega zornega kota,
so vse živali ki jih uplenimo in posledi?no tudi pojemo: veganke

zato: GO VEGANS !!!:icon_lol:

A :snorting: ki jih upleniš pa ne ješ? :icon_lol:

JANEZ L
7. December 2011, 23:24
Lp!

:snorting: oink, oinki, so pa le delno veganci, ampak vsak, "centel" šteje! :icon_wink:

Sedaj pa prosim, da debata postane zopet resna, ker se bode "naše" razpršilo zopet zjezalo in bo mene ali morda koga drugega okrcalo z "boržujem" in "elitnežom"! A, ja! Pa na "primitivca", sem skoraj pozabil!

Lovski zdravo
Janez L

tarfila
7. December 2011, 23:43
Lp!

Sedaj pa prosim, da debata postane zopet resna

Lovski zdravo
Janez L

Kaj pa si pričakoval od jagrov na temo vegetarijanstva???:icon_lol:
Nimam nič proti solatkarjem, tudi sam sem letos zdržal 1 mesec brez mesa...
...divjega pujsa pa še nisem nobenega uplenu, pojedu pa že velik:icon_wink:

RemicN
8. December 2011, 09:31
Meni je bilo samo zanimivo, da svoje prepričanje širijo s predavanji.
Res je, tudi jaz imam drug odnos o mesa, če ga pripravim od začetka do konca. Bi reku da je en + na vrhu k je vse doma prpravljeno.
Nimam nič proti vegatarijancem, samo dokler tega ne vsiljujejo otrokom, da so vsi bledi in drobni.
Se pa razume, da je dosti takih, ki jim enostavno ni do mesa. Verjetno pa še več takih, ki se jim "smilijo" živali in imajo doma po 5 mačk v stanovanju.
LP N

Jurij Klanjšček
8. December 2011, 12:06
zanimivo bi bilo videti, kaj dajejo jesti mačkam ali psom... ne verjamem, da bi mačka rada jedla vegetarijanske krokete.

mugo
8. December 2011, 12:11
zanimivo bi bilo videti, kaj dajejo jesti mačkam ali psom... ne verjamem, da bi mačka rada jedla vegetarijanske krokete.

Za mačke ne vem, za pse pa vem, da jim dajejo vegetariansko hrano za pse. Se menda dobi v tujini, kot so me podučili na eni od njihovih stojnic, ko sem jih šel malo povprašat o tem. Se bom vzdržal komentarja, ker besede ki mi rojijo po glavi niso za objavo...:icon_redface:

Veper
8. December 2011, 12:24
Za mačke ne vem, za pse pa vem, da jim dajejo vegetariansko hrano za pse. Se menda dobi v tujini, kot so me podučili na eni od njihovih stojnic, ko sem jih šel malo povprašat o tem. Se bom vzdržal komentarja, ker besede ki mi rojijo po glavi niso za objavo...:icon_redface:
Mugo kako niso za objavo?? Prehranjevanje izrazitega mesojeda kot je pes, mačka ........... z vegansko hrano je MUČENJE živali in to je to. Svoje prepri?anje ti ljudje ki so vsaj zame zelo agresivni vsiljujejo na vse možne in ne možne načine in zato so že spet vsaj zame v veliki večini bolani na duhu. Je pa res da vsak polnoletni lahko počne kar želi s svojo prehrano ampak že to da nekateri starši vegani silijo svoje otroke k veganstvu je zrelo za sodišče kakor tudi mučenje živali z veganstvom. Poznam pa tudi nekaj ljudi ki čisto v redu shajajo pa je eden od staršev vegan drugi vsejed in otroci ravno tako.Imajo tudi pse ki se prehranjujejo z vrhunsko hrano za pse (ne vegansko) in so v izvrstni kondiciji. Skratka so tudi svetle izjeme vendar samo izjeme.

tarfila
8. December 2011, 13:21
Za psa (ne vem če samo lovskega) je baje dobro,
da mu daš vsebino vampa rastlinojede živali, ki jo z veseljem nekaj zaužije.
ker da s tem dobi neke stvari, ki so dobre tudi za njegovo prebavo...
...GO VEGAN DOGS !!!:icon_wink::icon_study:

detel
8. December 2011, 14:01
Vegetarjanstvo se zlasti priporoča za ženske, ker so tako dobro preskrbljene z minerali in se jim tako dobro jačajo kosti....:icon_lol::icon_biggrin:.

jagrBlaž
8. December 2011, 14:15
Za psa (ne vem če samo lovskega) je baje dobro,
da mu daš vsebino vampa rastlinojede živali, ki jo z veseljem nekaj zaužije.
ker da s tem dobi neke stvari, ki so dobre tudi za njegovo prebavo...
...GO VEGAN DOGS !!!:icon_wink::icon_study:



Nč baje dobro za psa, pes ,kar mora malo pojest zelenja. V bistvo ne samo pes ampak tudi volk, medved, domača ali pa divja mačka itd.....Namreč, vse zveri imajo kratek prebavni trak, in ker so povrh še izključno mesojede(v medvedjem ali vovčjem dreku je dosti tudi dlake notri) morajo zaradi prebave pojest tut nekaj trave. Dostkrat opazujem medveda in vidš ,da se pase kot kaka krava na planjavi, volkovi recimo imajo najrajš vampe od uplenjene živali, ko najdeš kadaver v gozdu in je bil recimo žrtev volka je v velki večini raztrgan in obžrt samo predel vampa in reber, ali pa malo opazuj mačko al pa psa kako se malo popasejo, samo pol to v velki večini izbljuvajo. Nujno rabjo tud mesojede živali malo vegetarijanske hrane da se lažje use....o.

Veper
8. December 2011, 14:20
Hojla fantje da ne bo pomote meni je popolnoma jasno kako in kaj z pasjo hrano in prebavo in moji psi redno dobivajo dovolj hrane rastlinskega izvora da se najbolje pribljižajo naravni prehrani. Problem je v v tem,da vegani svoje pse hranijo izključno z rastlinsko hrano in z rastlinskimi in seveda tudi kemičnimi nadomestki za meso in mesne beljakovine recimo soja itd. To pa je vsekakor mučenje živali in od tega ne odstopim.

alojz1
8. December 2011, 15:00
Saj jim dajo v eno posodo mesno konzervo, v drugo pa zelenjavo in se sami odločijo za zelenjavo ( če je konzerva z mesom še zaprta).: Icon_mrgreen:
Ali so že pozabili na Janezovega Brodija ?

jagrBlaž
8. December 2011, 15:28
Hojla fantje da ne bo pomote meni je popolnoma jasno kako in kaj z pasjo hrano in prebavo in moji psi redno dobivajo dovolj hrane rastlinskega izvora da se najbolje pribljižajo naravni prehrani. Problem je v v tem,da vegani svoje pse hranijo izključno z rastlinsko hrano in z rastlinskimi in seveda tudi kemičnimi nadomestki za meso in mesne beljakovine recimo soja itd. To pa je vsekakor mučenje živali in od tega ne odstopim.

ja,ja, Veper te razumemo in imaš prav glede tega. Ne moreš ti vsiljevat psu(pes je zver) da mora jest vegeterijansko hrano ker on ne more bit. Dobro danes eni delajo svašta, samo s tem načinom jim samo škodiš

detel
8. December 2011, 16:07
Nikoli ne dodajam psom rastlinske hrane. Si jo pa vzamejo sami po želji in to tisto travo, ki najbolj reže. En strokovnjak je dejal, da to počnejo zaradi kron. vnetja želodca, drugi, da si na ta način čistijo črevesne parazite..... Vprašanje kaj je res :icon_confused::icon_study:.

Markysprej
8. December 2011, 16:33
Nč baje dobro za psa, pes ,kar mora malo pojest zelenja. V bistvo ne samo pes ampak tudi volk, medved, domača ali pa divja mačka itd.....Namreč, vse zveri imajo kratek prebavni trak, in ker so povrh še izključno mesojede(v medvedjem ali vovčjem dreku je dosti tudi dlake notri) morajo zaradi prebave pojest tut nekaj trave. Dostkrat opazujem medveda in vidš ,da se pase kot kaka krava na planjavi, volkovi recimo imajo najrajš vampe od uplenjene živali, ko najdeš kadaver v gozdu in je bil recimo žrtev volka je v velki večini raztrgan in obžrt samo predel vampa in reber, ali pa malo opazuj mačko al pa psa kako se malo popasejo, samo pol to v velki večini izbljuvajo. Nujno rabjo tud mesojede živali malo vegetarijanske hrane da se lažje use....o.

mislim da je medved vsejed, ne mesojed. in za vsejede je baje zelo slabo da je samo meso. za mesojede pa ne vem če so ravno potrebni zelenjave...

hunterxxxl
8. December 2011, 18:30
.....

detel
8. December 2011, 19:08
Ma si me prestrašil :icon_lol:

POLH
8. December 2011, 19:12
Zadnjič nismo mogli prašičev s frate dobit... Zdaj vem kako. Bom sliko sprintal pa jo v brakado vzel pa bo.

RemicN
8. December 2011, 20:11
Jaz bi šel poslušat tole, ker takih neumnosti kot bojo tam verjetno ne slišiš vsak dan. Namesto kake komedije v špasteatru :) Pa še zastonj je.
Moje mnenje je, da se je treba prehranjevati čim bolj naravno in s čim manj kemije. Kaj pa dobijo v proteinsko obogateni soji in po možnosti proteinskih praških pa je več ali manj jasno.

Sršen
9. December 2011, 07:10
Teli vegančki pozabljajo, da smo se razvili iz opic. In opica se ne zadovolji samo z banano. Pospravi vse uši iz sosedinega kožuha, vsako kobilico, ki ji priskače mimo in črve, ki jih najde pod lubjem. Mrhovina jim je v veselje, nekateri primati se ukvarjajo celo z lovom manjših gazel.
Tudi nabiralništvo naših žensk nekaj tisočletij nazaj ni bilo orientirano samo na oreške in koreninice. Tudi mrgolazen je bila dobrodošla in je še sedaj na daljnem vzhodu.
Veganstvo je pač moda, nekoliko povzročena tudi iz nekaterih verskih prepričanj spet iz daljnega vzhoda. Dokler se drže zase, prava figa. Ko pa se začno vpletati v ostale, tudi v regulacijo populacij divjadi z lovom, je pa treba ukrepati. Tistim, ki greste na predavanje predlagam, da s seboj nesete kakšen krvav zrezek in poprej pojeste nekaj pleskavic s čebulo.:icon_twisted: Boste videli, da so tudi veganci krvoločni. To počnete seveda na svojo odgovornost, da me ne bi slučajno kdo potem tožil zaradi nasveta!

Nigella je pa carica!:icon_razz:

jagrBlaž
9. December 2011, 09:14
mislim da je medved vsejed, ne mesojed. in za vsejede je baje zelo slabo da je samo meso. za mesojede pa ne vem če so ravno potrebni zelenjave...



Pa glih mesojede so jo potrebne in prav tako vsejede....samo zaradi kratkega prebavnega traku...ne misli da pojejo oz. rabijo 10kg trave na teden ampak jo pojejo v majhnih količinah in še to ponavadi vn izbljuvajo...zelenje rabijo zaradi prebave in potem še zaradi tega kar je napisal "detel"

alojz1
9. December 2011, 09:41
Za sovo res ne vem, če je travo. Če pa smatrate psa ali lisico za mesojeda pa lahko mirno rečemo, da je do 40% njihove prehrane rastlinskega izvora. Odvisno od letnega časa.
Pa to z vegetarjanstvom nima nič skupaj.
In travo pes poje zaradi drugih težav. Ne kot hrano.

Markysprej
9. December 2011, 13:53
Teli vegančki pozabljajo, da smo se razvili iz opic.

to pa mislim da ne. kolikor se spomnim smo imeli samo skupnega prednika.


In travo pes poje zaradi drugih težav. Ne kot hrano.
morda je to treba drugače reči, kot da so mesojedci potrebni zelenjave in da kot taka sestavlja 40% vsebine želodca.
lahko bi rekli da so primorani razredčevati svojo mesno hrano, in najenostavneje to dosežejo z zelenjavo:icon_biggrin:

dočim mi vsejedi pa potrebujemo zelenjavo tudi zaradi 'redčenja', da se po našem srednjedolgem črevesju ne vali že segnita kepa prebavljenega mesa predolgo, ker to baje vodi v rak črevesja; zelenjavo pa tudi v neki meri prebavljamo. seveda ne kot rastlinojedi, ki večkrat prežvečijo zelenjavo, ter lahko celulozo razgradijo.

Breza
9. December 2011, 19:30
dočim mi vsejedi pa potrebujemo zelenjavo tudi zaradi 'redčenja', da se po našem srednjedolgem črevesju ne vali že segnita kepa prebavljenega mesa predolgo, ker to baje vodi v rak črevesja; zelenjavo pa tudi v neki meri prebavljamo. seveda ne kot rastlinojedi, ki večkrat prežvečijo zelenjavo, ter lahko celulozo razgradijo.

Kolikor sem prebrala, Eskimi skorajda ne poznajo rakastih oboljenj. Pa zelenjave tudi ne. :icon_lol:

Pinkfloyd
9. December 2011, 20:35
Ja, veliko uživanje rdečega mesa (2x na dan) naj bi povečalo možnost pojava karcinoma kolona, to sem tudi sam že slišal, verodostojnosti te informacije pa ne morem potrdit. Samo da ni prišla od kakih okoljevarstvenikov/živalovarstvenikov. :icon_neutral:

robertv
9. December 2011, 20:43
Od vse solate imam najrajši pršut...

Je rekla žena možu:" Dragi, boš jedel bučke...."
Je odgovoru:" Bučke nej jejo prasci in bomo mi jeli rajši prasce:icon_biggrin:"

Tudi zelenjava in sadje more bit..... ma kar je dobro je dobro .....

Markysprej
9. December 2011, 21:32
Kolikor sem prebrala, Eskimi skorajda ne poznajo rakastih oboljenj. Pa zelenjave tudi ne. :icon_lol:

nisi pa prebrala povprečne življenske dobe...:icon_confused:

Markysprej
9. December 2011, 21:34
Ja, veliko uživanje rdečega mesa (2x na dan) naj bi povečalo možnost pojava karcinoma kolona, to sem tudi sam že slišal, verodostojnosti te informacije pa ne morem potrdit. Samo da ni prišla od kakih okoljevarstvenikov/živalovarstvenikov. :icon_neutral:

če gledamo svoje prednike, bi to z lahkoto potrdil; namreč da je pusta zelenjavna hrana, ter izredno malo mesa najbolj zdravo.

Breza
9. December 2011, 21:54
nisi pa prebrala povprečne življenske dobe...:icon_confused:

Hja...boh ved, kako je tole z življensko dobo. A ti veš, koliko je poprečna življenjska doba Eskima?


http://www.forum-lov.org/forum/attachment.php?attachmentid=10282&stc=1&thumb=1&d=1323365438


Sicer težko govorim o raziskavah in tujih izkušnjah, lahko pa povem iz lastnih, da je velika večina mojih sorodnikov, ki so umrli v zadnjih 20 letih, ta svet zapustila v starosti 93 in 102 let. Pa preverjeno, 100 %, nihče od njih ni bil vegetarijanec, kaj šele vegan.

Je pa res, da velika večina vegetarijancev, ki jih osebno poznam, so čisto fajn ljujdje. Sicer zgledajo starejši, kot jim dejansko leta kažejo, ampak najbrž to ni samo od prehrane. Kajti velika večina teh kadi kot Turki pa tudi kak "požirek" jim dobro sede. :icon_lol:

Breza
9. December 2011, 21:56
če gledamo svoje prednike, bi to z lahkoto potrdil; namreč da je pusta zelenjavna hrana, ter izredno malo mesa najbolj zdravo.

:icon_eek:...če pogledaš res ful stare napise na kamnih po pokopališču, težko najdeš zelo starega človeka. Je pa veliko otrok... Morda je bila tudi "zgodnja selekcija" kriva za posamezne metuzaleme, na splošno pa tudi teh ni bilo toliko kot jih je danes.

Ahiles
9. December 2011, 22:14
Ja, veliko uživanje rdečega mesa (2x na dan) naj bi povečalo možnost pojava karcinoma kolona, to sem tudi sam že slišal, verodostojnosti te informacije pa ne morem potrdit.:icon_neutral:

ne, trditev ni prišla iz vrst nestrokovne javnosti. velike randomizirane študije so pokazale, da je incidenca kolorektalnega karcinoma pri posameznikih, ki uživajo več kot 180g rdečega mesa na dan (torej vsak dan), precej višja, kot pri tistih, ki ga zaužijejo v povprečju precej manj (za občutek: normalna porcija rdečega mesa 3x/teden). obstajajo zagovorniki različnih teorij glede vzroka, od visoke koncentracije hema (ki je ravno priporočljiv zaradi vsebnosti železa), živalskih maščob ali pa karcinogenih snovi, nastalih ob pripravi mesa.

Po drugi strani pa so velike kohortne študije prikazale, da povečan vnos vlaknin same incidence kolorektalnega raka ne zmanjšuje v primerjavi s kontrolnimi skupinami.

suma sumarum: ni snovi, ki bi bila povsem varna. tudi kisik, ki je še tako pomemben za življenje, ubija s tvorjenjem prostih kisikovih radikalov. Po domače, po zdravi pameti, pa bo... meso je zdravo, vendar ne, kadar je samo meso...

miš93
9. December 2011, 22:25
Ne pozabit:

http://dzzz.si/images/stories/novice_2011/predavanja/predavanja_DZZZ_v_knjiznici_veg.jpg

Do sedaj smo v naših predavanjih govorili o delu društev za zaščito žival ter dolžnostih zaščite živali, ki jo ima vsak izmed nas. Spregovorili smo o testiranjih na živalih, življenju in bedi živali v ujetništvu, živalskih vrtovih, cirkusih, trgovini z divjimi in eksotičnimi živalmi ter vam predstavili delovanje zavetišča za zapuščene živali Horjul.

Tokrat bomo pozornost usmerili na končno postajo, ki vsak dan doleti na milijone živali – vaš krožnik.

Odprli bomo temo, ki na področju zaščite živali zaseda zelo pomembno mesto. Mag. Čenčur vam bo skušal pojasniti, kaj za življenje in zdravje človeka, živali in okolja pomenita vegetarijanstvo in veganstvo in kako v množici nasprotujočih si informacij glede spremembe prehrane in načina življenja izbrati pravo. Danes v zahodnem svetu uživanje mesa že dolgo ni več nuja, ostalo je le kot del tradicije, navade. Vseeno pa se še vedno pojavljajo trditve, da naj bi uživanje mesa bilo nujno potrebno, kar pa je sodobna prehranska znanost že davno spodbila. Na predavanju se bomo dotaknili nekaterih teh trditev in preko znanstvenih dognanj ugotavljali njihovo (ne)resničnost.

Veseli bomo, če se nam boste pridružili v čim večjem številu, hkrati pa s svojimi vprašanji poskrbeli za argumentirano in plodno razpravo.

V času pred in po predavanju vas bomo pričakali tudi z informativno prodajno stojnico, kjer boste z nakupom naših izdelkov iz spletne trgovine Nakupi iz srca po znižanih cenah prispevali za delovanje našega društva.

P.S. Pomembno - ne pozabit obiskat Nakupi iz srca:

http://nakupizsrca.si/

Breza
9. December 2011, 22:25
suma sumarum: ni snovi, ki bi bila povsem varna. tudi kisik, ki je še tako pomemben za življenje, ubija s tvorjenjem prostih kisikovih radikalov. Po domače, po zdravi pameti, pa bo... meso je zdravo, vendar ne, kadar je samo meso...
Amen! http://www.cosgan.de/images/smilie/froehlich/s015.gif

Markysprej
9. December 2011, 22:41
Hja...boh ved, kako je tole z življensko dobo. A ti veš, koliko je poprečna življenjska doba Eskima?

Sicer težko govorim o raziskavah in tujih izkušnjah, lahko pa povem iz lastnih, da je velika večina mojih sorodnikov, ki so umrli v zadnjih 20 letih, ta svet zapustila v starosti 93 in 102 let. Pa preverjeno, 100 %, nihče od njih ni bil vegetarijanec, kaj šele vegan.

Je pa res, da velika večina vegetarijancev, ki jih osebno poznam, so čisto fajn ljujdje. Sicer zgledajo starejši, kot jim dejansko leta kažejo, ampak najbrž to ni samo od prehrane. Kajti velika večina teh kadi kot Turki pa tudi kak "požirek" jim dobro sede. :icon_lol:

eskimi imajo (so imeli) katastrofalno nizko povprečno življensko dobo zaradi izključno mesne hrane. zato naj eskimi kot argument ne bodo več uporabljeni, vendar se dogaja da jih kdo vedno znova omenja. upam da tu ne več.

kar se tiče tvojih sorodnikov se strinjam da so to starost doživeli zaradi puste hrane (kar vključuje tudi manj mesa, sladkorja, maščobe...), čistega okolja ter sodobne medicine. in celo pričakujem da se bo življenska doba začela počasi zniževat, ne več zviševat. tudi zaradi nepravilne prehrane, ki med drugim vključuje preveč sladkorja, maščob, pa tudi mesa. tudi jst jem meso večkrat na dan, občasno kadim in pijem, kljub temu da se zavedam da to nikakor ni dobro zame. ampak to je že druga zgodba:icon_lol:
če gledamo striktno iz stališča zdravja sem prepričan da je manj mesa bolj zdravo kot več, pa naj bluzijo vegetarjanci in mesojedci kolikor hočejo...

Markysprej
9. December 2011, 22:44
suma sumarum: ni snovi, ki bi bila povsem varna. tudi kisik, ki je še tako pomemben za življenje, ubija s tvorjenjem prostih kisikovih radikalov.

no, mislim da sta ravno kisik in voda najbolj neškodljivi snovi za nas. vse druga je kar hitro smrtno nevarno...

Breza
9. December 2011, 22:51
Hehe, miš93 - glede na to, da je mag. Marko Čenčur eden izmed urednikov in udarnejših piscev v reviji "Osvoboditev živali" težko pričakujemo res objektiven pogled na sisteme prehranjevanja. Iz njegovih člankov bolj veje želja, oz obsesija, prikazati njegov pogled na način prehranjevanja kot edini pravi.

Osebno se bolj nagibam k temu, da vsak naj jé tisto, kar mu paše. Predvsem pa menim, da je za vsakega najboljša prehrana tista, ki "raste" v njegovem okolju. Indijce bi verjetno od hektolitrov tjulnje masti kak infarkt stisnil prav na hitro (če bi jim želodci sploh zdržali), in obratno, Eskim ob solatki ne bi preživel. Pa saj je isto tudi pri nas - klobase z zeljem npr. tudi ne moreš jest sredi najhujše poletne vročine. :icon_lol:

Za vsako ceno se odpovedovat nečemu samo zato, ke drugi menijo, da je tako prav, pa je zame čist preveč fanatično. Če ti paše zelenjava, pač jej zelenjavo, če si želiš mesa pa obrni en fajn sočen zrezek na žaru.

Bolj kot sam način prehranjevanja posameznikov me moti dvoličnost v smislu "nič hudega, če imam v dnevni sobi usnjeno garnituro in če jem od mesa samo Poli salamo - lovce/morilce ubogih živalic je treba ukinit pa kmete tudi!". Taisti navadno oskrbujejo vsaj kakega psa ali mačka. Pa so v njihovih briketih in konzervah ravno tako prav tisti telički z dolgimi trepalnicami, ki so jih odtrgali od mater. Ampak kadar gre za prehrano njihovih kužkov in muck je vse to pozabljeno. Nihče več ne pomisli na kravo, kako tuli, ko ji odpeljejo teleta, ali pa kobilo, ko izgubi žrebe. Tudi nihče ne pomisli na piščance, ki jih še žive obešajo na kavlje, preden jih zadane odrešilni "zadnji sunek".

Osebno bi mi bilo veliko bolj pravilno in logično, da naj si vsak sam ujame svoj "zrezek". Sejat moralke pa hodit v trgovino po salame in usnjene čevlje ter po brikete in konzerve za pse in mačke, je pa čist mim. Pomete naj vsak pred svojim pragom. :icon_wink:

miš93
9. December 2011, 22:56
Ok...ampak na koncu res prosim ne pozabi obiskat http://nakupizsrca.si/ :icon_lol:

Breza
9. December 2011, 22:59
eskimi imajo (so imeli) katastrofalno nizko povprečno življensko dobo zaradi izključno mesne hrane. zato naj eskimi kot argument ne bodo več uporabljeni, vendar se dogaja da jih kdo vedno znova omenja. upam da tu ne več.

Tudi Etiopijci imajo katastrofalno nizko starost pa zagotovo ne pretiravajo z mesom. :icon_twisted: Ampak to ni odgovor. Koliko je to "nadpovprečno nizko"? Nočem provocrat, ampak me res zanima - ker si ne znam predstavljat številke. 40 let? 50? 60?




kar se tiče tvojih sorodnikov se strinjam da so to starost doživeli zaradi puste hrane (kar vključuje tudi manj mesa, sladkorja, maščobe...), čistega okolja ter sodobne medicine. in celo pričakujem da se bo življenska doba začela počasi zniževat, ne več zviševat. tudi zaradi nepravilne prehrane, ki med drugim vključuje preveč sladkorja, maščob, pa tudi mesa. tudi jst jem meso večkrat na dan, občasno kadim in pijem, kljub temu da se zavedam da to nikakor ni dobro zame. ampak to je že druga zgodba:icon_lol:
Pa kaj še! :icon_lol: :icon_lol: Takrat so se jedli na veliko ocvirki, klobase, pohan meso, suhe mesnine in pečenje. Kava (prava namreč) je tekla v potokih, solilo in sladkalo (z belim cukrom) pa se je mnogo več kot danes. Da ne pozabim na obdobje v njihovem življenju, ko so pogruntali strupe in škorpiva - DDT je bil zakon. :icon_wink:
Za medicino se pa strinjam...



če gledamo striktno iz stališča zdravja sem prepričan da je manj mesa bolj zdravo kot več, pa naj bluzijo vegetarjanci in mesojedci kolikor hočejo...
Manj ni enako nič. Popolnih mesojedcev pa itak ni.

Ahiles
9. December 2011, 23:17
no, mislim da sta ravno kisik in voda najbolj neškodljivi snovi za nas. vse druga je kar hitro smrtno nevarno...

najprej, da ne bo pomote: ne pravim, da moramo zdaj nehat dihat, ker je kisik škodljiv! (da ne bo jutri slučajno verižnih samomorov :icon_biggrin:)

evo ti pa tole strokovno vprašanje:
na podlagi česa pa trdiš, da prosti kisikovi radikali (samo ROS, ker si dejal za kisik), ne škodujejo lastnemu telesu, pa če so v prebitku, al pa ne?

še vedno trdim, da sta kisik in voda nujno potrebna elementa za življenje človeške vrste, vendar kot taka lahko (in vsak dan tudi delujeta!) škodljivo na organizem.

Voda, je pa kisikov atom pa dva vodika (proton)...

Krpan
10. December 2011, 06:21
Smo prva ali druga generacija, ki lahko sami odločamo kaj in koliko bomo jedli. Vseh 2000 generacij pred nami je jedlo tisto in toliko kar je bilo na razpolago. Svobodna izbira hraneje za nas vsaj toliko pogubna kot je bilo pomankanje.
Največji morilec pa je zagotovo sladkor, ki so ga začeli industrijsko proizvajati pred dobrimi 100 leti. Prej so za sladilo uporabljali zgolj med in javorjev sirup. Od takrat beležimo hitro napredovanje medicine in farmacije, ki je napredovala do te mere, da ne priznava obstoja popolnoma zdravega človeka.

Markysprej
10. December 2011, 10:47
Tudi Etiopijci imajo katastrofalno nizko starost pa zagotovo ne pretiravajo z mesom. :icon_twisted: Ampak to ni odgovor. Koliko je to "nadpovprečno nizko"? Nočem provocrat, ampak me res zanima - ker si ne znam predstavljat številke. 40 let? 50? 60?


Pa kaj še! :icon_lol: :icon_lol: Takrat so se jedli na veliko ocvirki, klobase, pohan meso, suhe mesnine in pečenje. Kava (prava namreč) je tekla v potokih, solilo in sladkalo (z belim cukrom) pa se je mnogo več kot danes. Da ne pozabim na obdobje v njihovem življenju, ko so pogruntali strupe in škorpiva - DDT je bil zakon. :icon_wink:
Za medicino se pa strinjam...

Manj ni enako nič. Popolnih mesojedcev pa itak ni.

#po nekaterih podatkih bi naj bila povprečna življenska doba eskimov celo pod 30 let, vendar je bolj verjetno da je okoli 40. nič kaj vzpodbudno za nas ki pričakujemo 70...:icon_biggrin:

#glede hrane pred 70-80 leti pa če si resnično prepričana da je bilo meso & cuker na razpolago vsak dan, kava tekla v potokih in ddt se škropil vsepovsod (v YU, ne ZDA & zahod) pa se temu samo nasmehnem...:icon_lol:

#sigurno da pa manj ni enako nič. če osebno zagovarjam strikno iz stališča zdravja sem prej za 1-2× tedensko uživanje mesa, kot pa 1-2× na dan...

Markysprej
10. December 2011, 10:56
najprej, da ne bo pomote: ne pravim, da moramo zdaj nehat dihat, ker je kisik škodljiv! (da ne bo jutri slučajno verižnih samomorov :icon_biggrin:)

evo ti pa tole strokovno vprašanje:
na podlagi česa pa trdiš, da prosti kisikovi radikali (samo ROS, ker si dejal za kisik), ne škodujejo lastnemu telesu, pa če so v prebitku, al pa ne?

še vedno trdim, da sta kisik in voda nujno potrebna elementa za življenje človeške vrste, vendar kot taka lahko (in vsak dan tudi delujeta!) škodljivo na organizem.

Voda, je pa kisikov atom pa dva vodika (proton)...

nisem biokemik ali medicinc, samo kemik:icon_lol:, vendar se mi zdi zelo dolga pot (in je niti ne poznam) od kisika ki ga dihamo pa do prostih kisikovih radikalov, ki uničujejo celice.

trditev pa je bila tudi bolj v smislu da kisik ki ga dihamo je najbolj neškodljiv od vsega, kateri koli drugi plin boš užival v 100% koncentraciji boš hitro umrl. prav tako za uživanje H2O. če boš užival katerokoli drugo molekulo v 100% koncentraciji bi imho tudi hitro podlegel... pri hrani je praktično vse zdravo dokler je to v malih količinah in je veliko vode zraven.

detel
10. December 2011, 12:32
Ko vidi dohtar podhranjenega otroka, najprej vpraša koliko mesa poje. Mislim, da je prav da jemo meso vsakodnevno, seveda v zmernih količinah. Nobeno pretiravanje ne koristi. Kdor ima možnost naj kupi meso od kmeta. Izogibat bi se morali salam (nekatere dobiš skoraj zastonj), konzerv, indust. hrane, ki vsebuje dodatke in konzervanse. Pri vsem tem pa ne smemo pozabiti na hiter tempo življenja in stres, ki sta tudi ubijalca. Zato pa čimveč na JAGO !!!

Markysprej
10. December 2011, 12:38
Svobodna izbira hraneje za nas vsaj toliko pogubna kot je bilo pomankanje.

zanimiv je bil poiskus ki so ga izvedli se mi zdi da na mušicah (ne najdem več članka o tem) da ko so stradale se jim je življenska doba izredno povečala, tudi do 200%.
če bi bilo tako pri sesalcih...:icon_lol:

Ahiles
10. December 2011, 18:15
zanimiv je bil poiskus ki so ga izvedli se mi zdi da na mušicah (ne najdem več članka o tem) da ko so stradale se jim je življenska doba izredno povečala, tudi do 200%.
če bi bilo tako pri sesalcih...:icon_lol:

pa kdo ti bo lazil po svetu s praznim vampom?!?! :icon_lol:

glede 100% kisika pa ne poskušaj predolgo :icon_wink: se ne bo dobro končalo... (pa ne samo zaradi prostih kisikovih radikalov)

Breza
10. December 2011, 18:53
#glede hrane pred 70-80 leti pa če si resnično prepričana da je bilo meso & cuker na razpolago vsak dan, kava tekla v potokih in ddt se škropil vsepovsod (v YU, ne ZDA & zahod) pa se temu samo nasmehnem...:icon_lol:


Površno bereš, Markisprej. :icon_wink: Sem napisala, da gre za sorodnike, ki so umrli v zadnjih 20 letih. Do 70-ih let prejšnjega stoletja pa jih je že 40. In ja, vem da so jedli zelo mastno in sladko hrano ter da so popili mnoooogo več prave kave, kot jo popijemo danes (o tem so celo sami vedno govorili), ker pač niso bili neki kajžarski reveži. Prej naprotno. Se opravičujem, če kot familija ne pašemo v tvoje prepričanje o tem, kako revno (in zdravo?!) naj bi ljudje živeli v prvi polovici 20. stoletja (ok - pustimo obdobja svetovnih vojn, ki so trajala le po 4 leta, kar v 90+ letih življenja niti ni pretresljivo veliko). http://www.cosgan.de/images/midi/konfus/c045.gif

Glede DDT... iznašli so ga že v 19. stoletju, potem pa se je tudi v Jugi na veliko uporabljal, sploh proti koncu II. svetovne vojne in po njej. Šele leta 1962 so o njem začeli pisati kot o škodljivem sredstvu. :icon_wink:

Kolikokrat tedensko pa ti ješ meso Markysprej? Me čisto resno zanima, če iz lastnih izkušenj govoriš 1 - 2x tedensko? Ker jst osebno sem neskončno lačna in stalno mislim na hrano, če ne jem mesa. Sploh v jesensko/zimskih sezonah, ko sem več v gibanju. S polnim želodcem ne moreš nikamor, ena šnita pršuta ali dve pa hitro rešita prazen želodec. :icon_lol:

Markysprej
10. December 2011, 20:11
Glede DDT... iznašli so ga že v 19. stoletju, potem pa se je tudi v Jugi na veliko uporabljal, sploh proti koncu II. svetovne vojne in po njej. Šele leta 1962 so o njem začeli pisati kot o škodljivem sredstvu. :icon_wink:

Kolikokrat tedensko pa ti ješ meso Markysprej? Me čisto resno zanima, če iz lastnih izkušenj govoriš 1 - 2x tedensko? Ker jst osebno sem neskončno lačna in stalno mislim na hrano, če ne jem mesa. Sploh v jesensko/zimskih sezonah, ko sem več v gibanju. S polnim želodcem ne moreš nikamor, ena šnita pršuta ali dve pa hitro rešita prazen želodec. :icon_lol:

glej, tudi če so tvoji sorodniki živeli nezdravo to še ne pomeni pravila da je to bolje kot pa paziti kaj jemo. so pač imeli srečo, kar pa drugim ne bi upal priporočiti naj izzivajo.
tudi kar se ddt-ja tiče je to kaplja v morje, sploh ker nismo zda ki so ga masovno in povsod pršili. pravo onesnaženje je pomoje prišlo z industrijo v 50-60 letih, s težkimi kovinami, razmahom kemije, industrizacija kmetijstva itd...

kar se tiče mojih prehrambenih navad sem že napisal da ga jem vsaj 2× dnevno (ena šnita pršuta pri meni ni nič, na kruh grejo vsaj 3:icon_lol:)
vendar iz stališča zdravja tega nikakor NE priporočam (pa tudi okolje bi manj trpelo). bi celo podprl odločitev da otrokom v OŠ v sklopu organizirane prehrane ne bi ponudil mesa, ampak samo zelenjavo in sadje.
prav tako cigaretov in pretiravanja z alkoholom ne priporočam, čeprav sam ravno kontra delam.:icon_wink:

JANEZ L
10. December 2011, 20:50
Lp!


bi celo podprl odločitev da otrokom v OŠ v sklopu organizirane prehrane ne bi ponudil mesa, ampak samo zelenjavo in sadje.

Lej razpršilo! Sedaj pa nehaj najedati, ker sem te sit! Pa ne piši traparij in nečesa kateremu nisi dorasel! Kaj je zdravo in kaj ne? Vse! Le v mejah normale!

Lovski zdravo
Janez L

Breza
10. December 2011, 21:27
kar se tiče mojih prehrambenih navad sem že napisal da ga jem vsaj 2× dnevno (ena šnita pršuta pri meni ni nič, na kruh grejo vsaj 3:icon_lol:)
vendar iz stališča zdravja tega nikakor NE priporočam (pa tudi okolje bi manj trpelo). bi celo podprl odločitev da otrokom v OŠ v sklopu organizirane prehrane ne bi ponudil mesa, ampak samo zelenjavo in sadje. prav tako cigaretov in pretiravanja z alkoholom ne priporočam, čeprav sam ravno kontra delam.:icon_wink:

Skrajno dvolično je tole.... :icon_neutral: Kako pa veš, da je tako neskončno zdravo, če nisi sploh preizkusil? Samo zato, ker tako nekje piše? In ker je trenutnemu stanju dušebrižniških živaloljubcev tako mnenje bolj blagozveneče? Pa saj obstajajo celo raziskave, da je npr. rdeče meso zdavo za rast, ravoj in ohranjanje organizma...a to pa ne šteje?


po nekaterih podatkih bi naj bila povprečna življenska doba eskimov celo pod 30 let, vendar je bolj verjetno da je okoli 40.
Po statističnih podatkih za leto 2004, je poprečna življenjska doba Indijcev, ki že tradicionalno uživajo veliko zelenjave in lahko hrano okrog 25 let, poprečna življenjska doba Etiopijcev (ki jih življenjska raven sili še bolj skromno prehrano) pa je 21,8 let. Se pravi, da Eskimom sploh ne gre tako slabo. :icon_wink:

Markysprej
10. December 2011, 21:27
Lej razpršilo! Sedaj pa nehaj najedati, ker sem te sit! Pa ne piši traparij in nečesa kateremu nisi dorasel! Kaj je zdravo in kaj ne? Vse! Le v mejah normale!
glej boržuj, če ti moji pogledi niso ušeč jih z argumenti zavrži, definitivno pa ni tale tema primerna za tvoje jokanje...

[ps: vidim pa da si si že sam odgovoril na uprašanje, namreč stavek ali poved Kaj je zdravo in kaj ne? Vse! Le v mejah normale! vidim da vsebuje besedo VSE. kaj lahko to pomeni v praksi? morda to da je dobro jesti več sadja in zelenjave (prehranski trikotniki in podobne zadeve). in če bi šel analizirat sestavo naše hrane bi pri večini prišel do zaključka da tega dvojega veliko manjka... tudi pri OŠ otrocih. ker imajo raje pohan šnicl in pomfri ter čokolado kot pa jabolko in solato. in ker doma ne jedo sadja in zelenjave oz. veliko premalo, je najlažje da se v šoli s tem nažirajo ko imajo organizirano in nadzorovano prehrano. da bodo na koncu suma sumarum jedli tvojih VSE. ja?]

Markysprej
10. December 2011, 21:34
Skrajno dvolično je tole.... :icon_neutral: Kako pa veš, da je tako neskončno zdravo, če nisi sploh preizkusil? Samo zato, ker tako nekje piše? In ker je trenutnemu stanju dušebrižniških živaloljubcev tako mnenje bolj blagozveneče? Pa saj obstajajo celo raziskave, da je npr. rdeče meso zdavo za rast, ravoj in ohranjanje organizma...a to pa ne šteje?


Po statističnih podatkih za leto 2004, je poprečna življensjka doba Indijcev, ki že tradicionalno uživajo veliko zelenjave in lahko hrano okrog 25 let, poprečna življenjska doba Etiopijcev (ki jim življenjska raven dopušča še bolj skromno prehrano) pa je 21,8 let. Se pravi, da Eskimom sploh ne gre tako slabo. :icon_wink:

mislim kwa??? dvolično?? pa a ste tu res vsi na glavo padli?
a je res potrebno neko stvar prakticirati da vemo da je zdrava/nezdrava? a se res morem s cukrom in maščobo nažiravat da se zredim ko prašič in res potrdim da mi pa to škodi??? mislim pa to je višek neumnosti...
zdaj se bom šel morda ven napiti. a moram postati alkoholik da potrdim da je preveliko uživanje alkohola škodljivo?:icon_evil:

glede eskimov; če ti je tako ušeč 40 let povprečne življenske dobe potem pa kar...:icon_lol:

JANEZ L
10. December 2011, 21:36
Lp!

Razpršilo! Sem ti pravkar odgovoril na Z.S. in tako ti bom odgovarjal, dokler te ne brcnem iz foruma! :icon_wink:

Pa ti in tvoja kemija, me je kar sram, če si res kemik...najbrž si le kemični svinčnik, vsaj tako smo pravili včasih "kemikom"!

Lovski zdravo
Janez L

Breza
10. December 2011, 21:43
mislim kwa??? dvolično?? pa a ste tu res vsi na glavo padli?
a je res potrebno neko stvar prakticirati da vemo da je zdrava/nezdrava? a se res morem s cukrom in maščobo nažiravat da se zredim ko prašič in res potrdim da mi pa to škodi??? mislim pa to je višek neumnosti...
zdaj se bom šel morda ven napiti. a moram postati alkoholik da potrdim da je preveliko uživanje alkohola škodljivo?:icon_evil:

Glih tko je dvolično, kot če župnik predava o odnosih znotraj družine in o vzgoji otrok... :icon_lol: :icon_lol:


glede eskimov; če ti je tako ušeč 40 let povprečne življenske dobe potem pa kar...:icon_lol:
Seveda. Mnogo bolje kot da živim asketsko (a la Indijci) in doživim 25. Hehehehe...sem že mimo obeh prelomnic...hvalabogu. Se bom morala zgleda držat kar "utečenih načrtov". :icon_lol: :icon_lol:

Brakir
11. December 2011, 00:15
Razlika med zdravilom in strupom ni v sestavi le te, ampak v odmerku. Tako nekako je predaval prof. farmakologije.

Sršen
11. December 2011, 18:22
to pa mislim da ne. kolikor se spomnim smo imeli samo skupnega prednika.
...
Pojma nimaš!
Fran Milčinski je lepo napisal, da je človek nastal, ko je opica padla z drevesa na glavo in utrpela nepopravljivo možgansko poškodbo!
Pika in amen!

Krpan
15. January 2012, 14:11
Vegetarjance sem že večkrat vprašal kje je meja med živalimi ki jih jedo in tistimi ki jih ne. (velikost, če imajo oči, če so kosmate....)Pred par dnevi sem gledal živali, ki so v postojnskem vodovodu (http://www.radio94.si/o_radiu/fotogalerija/172), in ugotovil, da popoln vegetarjanec v Postojni (verjetno pa tudi marsikje drugje) ne moreš biti.

http://www.radio94.si/uploads/photogallery/Voda-radio-05.jpg

PS:Meni tile črvi ne teknejo preveč, je pa že boljši kaken divji pujs...

Ganges
28. February 2012, 20:46
http://www.veggieinfo.net/si-lang/dejstva/veterinarka.php

jegr
28. February 2012, 22:17
Tale je pa falila študij.

alojz1
28. February 2012, 22:38
Jaz jo pa razumem. Dejstvo je, da živali med transportom trpijo. Sam sem videl nakladanje kokoši. Nosili smo jih po 6, voznik pa 16. Enostavno jim je polomil noge, da jih je lahko v vsaki roki držal 8.
Potem so tu večdnevni transporti govedi in konjev v vsakem vremenu iz vzhodne Evrope v Italijo. Uradno so živali napajane, neuradno pa pripeljejo veliko mrtvih.

PROF.racoon
28. February 2012, 22:51
Se strinjam z Alojzem... Sem tudi sam imel enako izkušnjo...
99% ljudi ne ve, kako se obravnava s temi ubogimi farmskimi živalmi... Transport, reja, odnos do njih,... Na njih gledajo kot na predmete...

Sem mnenja, da bi si človek moral sam upleniti ali vzgojiti tisto, kar bi želel pojesti!