PDA

View Full Version : Začetnik



Klemen18
7. November 2011, 16:39
Pozdravljeni!
Nekaj časa že spremljam ta forum in sem ugotovil da me je lov kar začel resno zanimati,zdaj je pa nastal problem ker nevem kako začeti,naj se vpišem v mojo najbljižjo LD ali kako drugače?Prihajam iz Bovca pa bi me zanimalo katera LD mi je najbližja če bi mogoče kdo vedel?Zanimalo bi me tudi koliko stane članarina ali kako bi se temu reklo?

Markysprej
7. November 2011, 16:49
jst bi se na tvojem mestu upisal v najbližjo LD oz. tam kjer te najbolj poznajo.
kar pa se tiče financ pa varira članarina od 120-150€/letno (recimo da je to povprečje). tečaj lovski te bo neto stal recimo 300€. ter gorivo za redni obhod lovišča ter prevoz na tečaj.
in to je to za začetek.

Hribovc
7. November 2011, 16:59
Ker sem bil pred enim letom pred podobnim vprašanjem, ti bom skušal z odgovorom karseda pomagati.

Po zakonu se sicer lahko vpišeš v katerokoli LD v Sloveniji, a po mojem mnenju je najlepše biti, v tisti domači. Ni lepšega, če greš lahko direkt od doma v lovišče. Na ta način lahko v lovišču preživiš tudi veliko časa, bolje spoznaš divjad in tudi samo lovišče, pa še do domačih gozdov vsaj jaz čutim eno veliko povezanost in spoštovanje. Tako, da ti predlagam, da se včlaniš v domačo LD. Sicer ne poznam mej lovišča LD Bovec, a predvidevam, da gre za visokogorsko lovišče. Glede na urejeno spletno stran, gre tudi za eno lepo urejeno družino.

http://www.lovskadruzinabovec.si/index.html

Kar se tiče same oddaje prošnje je trenutno idealni čas, ker se novi člani potrjujejo vsako pomlad na občnem zboru, prej pa navadno prošnje obravnava še UO, tako da je rok za oddajo ponavadi konec novembra ali decembra. Na spletni strani ima družina tudi kontaktne telefonske številke, tako da kar veselo zavrti telefon in povprašaj vse kar te zanima.

Klemen18
7. November 2011, 17:11
Se vama zahvaljujem za hiter odgovor,zanimalo bi me potem še to kako je glede mentorstvom,ti ga na LD določijo sami ali moreš sam poznati koga ki je v LD? Glede lovišč in vsega tega,je mogoče kje na foumu razlaga vrst loviš ali pa kajj podobnega ali pa če je kakšna knjiga bolj primerna za začetnike da bi si malo vsaj osnove prebral ker na forumu kolikor berem mi je kar nekaj stvari nerazumljivih trenutno...:icon_lol:

Hribovc
7. November 2011, 17:22
Se vama zahvaljujem za hiter odgovor,zanimalo bi me potem še to kako je glede mentorstvom,ti ga na LD določijo sami ali moreš sam poznati koga ki je v LD? Glede lovišč in vsega tega,je mogoče kje na foumu razlaga vrst loviš ali pa kajj podobnega ali pa če je kakšna knjiga bolj primerna za začetnike da bi si malo vsaj osnove prebral ker na forumu kolikor berem mi je kar nekaj stvari nerazumljivih trenutno...:icon_lol:

Mentorja ti določi UO lovske družine po sprejemu, lahko pa tudi pripravnik sam zaprosi za točno določenega mentorja. V osnovi ti torej ni treba nikogar poznati. Tudi kar sem pregledal stran od LD Bovec jih je glede na velikost lovišča zelo malo. Cca. 11.000 ha in 72 članov. Tako, da bi morali biti veseli novih, mladih moči. Kar pogumno pokliči na eno od številk na njihovi spletni strani. Najbolje kar starešino.

Lovišča pa delimo na visokogorska, sredogorska in nižinska. Vsaka lovska družina ima v skladu s koncesijsko pogodbo v najemu svoje lovišče, v katerem člani LD lovijo in delajo. Količino odstrela v določenem lovišču pa določi Zavod za gozdove RS.

Klemen18
7. November 2011, 18:07
No,bom oddal prošnjo za včlanitev to je vse kar morem narediti do sedaj ane?Kako je potem z opravljanjem samega izpita,koliko časa traja da bi sam lahko šel lovit,so kakšne omejitve kaj lahko začetnik lovi ali pa kaj podobnega mogoče?

gamsar
7. November 2011, 19:22
Klemen, glede na to, da si iz Bovca imaš prečudovito gorsko lovišče LD Bovec za domače lovišče. To lovišče je drugo največje lovišče LD po površini v celi Sloveniji od 416 lovišč LD!!! Veliko je za dve povprečni družinski lovišči, lovnih površin je kar 11.465 ha. Na tvojem mestu človek nima kaj razmišljati, v katero LD bi oddal prošnjo. Lovišče LD Bovec zavzema velik del severne strani pogorja Kobariškega Stola, celotno Kaninsko pogorje vključno z južno stranjo Rombona, celotno dolino Bavščico vključno z dolino Balo. Poleg površine gre za zelo ohranjene gorske habitate, ki zelo ustrezajo številni divjadi. Ta LD je poleg LD Log pod Mangrtom edina, ki vsako leto tudi upleni nekaj kozorogov!!! In je absolutni rekorder po številu odvzema gamsov. Letošnji načrt je 90 gamsov. Sicer se da po internetu marsikaj izbrskati. Na straneh Zavoda za gozdove Slovenije prideš do površin lovišč in meja lovišč, na straneh LZS so za člane tudi dostopni podatki za vseh 416 lovišč LD o realizaciji načrta odvzema ter načrti sami. Na strani http://www.naravovarstveni-atlas.si pa lahko v sloju Meje območij javnih služb in organizacij klikneš - obkljukaš lovišča in izrišejo se ti meje vseh lovišč LD.

Za splošno znanje o lovu, lovstvu in divjadi ti priporočam da stopiš do enega od lovcev in si sposodiš lovski priročnik.

Prvo kar moraš narest je seveda, da napišeš prepričljivo prošnjo. Pazi tudi na obliko. Prošnje se večinoma obravnavajo na decemberskih sejah UO. Zato jo napiši in oddaj pred pričetkom decembra! Potem te bodo najbrž sami povabili na razgovor, kjer boš dobil nadaljne informacije. Najmanj eno leto boš pripravnik. V tem času boš spoznaval lov, lovstvo in divjad v praksi skupaj z mentorjem. Mentorja ti določi upravni odbor LD. Po najmanj enem letu pripravništva te bodo prijavili na lovski izpit. To traja tam nekje 2-3 mesece. Predavanja kot v šoli.

Prvo leto, torej 2012 boš pripravnik. Lovil boš lahko izključno in samo v spremstvu mentorja. V letu 2013 boš najbrž opravil lovski izpit. Potem pa je odvisno od internih pravil LD, kdaj boš lahko začel loviti sam. Najbrž pa v letu 2014. In ja, žal v večini LD so omejitve, da začetnik ne sme takoj loviti vse visoke trofejne divjadi. Tako boš recimo čakal še kako leto ali dve, da boš lahko uplenil odraslega gamsa (kozla 3-7, kozla 8+) ali odraslega srnjaka. Za kozoroga pa se najbrž čaka 5-10 let. To je samo moje ugibanje, ampak glede na redkost vrste zelo možno.

Veš Klemen, bistvo lova in lovstva ni zgolj in samo v trofejah. Najprej boš moral spoznat, kaj vse je potrebno postoriti v lovišču za divjad. Spoznat da obstaja tudi mala divjad in da je potrebno odstreliti tudi netrofejno divjad. Res pa je, da se s tem čakanjem in omejitvami krši zakon o društvih, kjer lepo piše, da imajo vsi člani enake pravice in dolžnosti.

Skratka, le pogumno. Mladih zagnanih se v lovstvu manjka. Tudi sam sem pri 19 letih oddal prošnjo.

Klemen18
7. November 2011, 19:34
To da ni lov samo lov trofej sem vedel že prej,me pa zanima tudi vse o divjadi tako da hvala za napotke in bom oddal prošnjo za včlanitev pred decembrom,nisem pa vedel da je pri nas tako veliko in dobro lovišče,bom pa šou u našo knjižnico in si poiskal nekaj knjig da malo preberem o vsem tem...

detel
7. November 2011, 20:05
Obišči kakega lovca. Vsi imamo veliko knjig:icon_study:.

tarfila
7. November 2011, 20:46
Pa kondicijo začni nabirat, za v LD Bovec,
če si slučajno kakšen špampkar !!!:icon_lol:

Klemen18
8. November 2011, 15:55
Tud to bi me zanimalo ja,kako je s kondicijo jo rabiš velik za lovišče LD Bovec al ne??

muzikant
8. November 2011, 16:09
Tud to bi me zanimalo ja,kako je s kondicijo jo rabiš velik za lovišče LD Bovec al ne??

Poglej skozi okno domače hiše in vse ti bo jasno.

Klemen18
8. November 2011, 16:42
To sprašujem bolj informativno,ker me je pač zanimalo...Kako je pa z nakupom osnovne opreme,kaj se približno vse rabi za začetek pa recimo koliko bi bila približna cena?

Hribovc
8. November 2011, 16:58
To sprašujem bolj informativno,ker me je pač zanimalo...Kako je pa z nakupom osnovne opreme,kaj se približno vse rabi za začetek pa recimo koliko bi bila približna cena?

Za začetek ne rabiš nič posebnega. Nekaj delovnih oblek za na delovne akcije, nekaj pohodniškega (če se le da v barvah okolja) za prve oglede lovišča in to je to.

Edino kar ti jaz priporočam že na začetku, je daljnogled, brez katerega pri jagi ne gre. Kakšnega kupiti za začetek je pa že drugo vprašanje, o katerem lahko tukaj popišemo par strani. Jaz sem si za začetek kupil Nikon Monarch DF 10x36 za spodoben denar (dal sem nekaj čez 200EUR) in sem več kot zadovoljen. Poglej tudi za Bushnelli. Za začetek več kot dobro.

Ko boš začel hoditi na jago z mentorjem, se pa počasi začne dopolnjevat prava, lovska garderoba. Če vsak mesec kupiš nekaj (hlače, škornje, pohodne čevlje, majice, srajce, nato počasi zimska oblačila) se stroški lepo porazdelijo. Jaz mislim, da bi daljnogled (sem mnenja, da dokler ne začneš samostojno jagat (cca. 2 leti) ni treba imet daljnogleda za 1000 ali več EUR) in osnovno garderobo moral spravit skupaj za 500EUR. V primeru, da imaš pa nekaj pohodne opreme že doma, pa še za manj.

Nakup orožja je pa daljša zgodba in je povezana s pridobitvijo orožnega lista pa tudi cenovno je malo bolj zahtevna zadeva to, pa tudi ne mudi se ravno preveč.

Klemen18
8. November 2011, 18:28
Aha,hvala za odgovor,sicer en dalnogled imamo doma ampak ta verjetno nebo primeren za to ali pa mogoče za začetek?

Hribovc
8. November 2011, 18:44
Aha,hvala za odgovor,sicer en dalnogled imamo doma ampak ta verjetno nebo primeren za to ali pa mogoče za začetek?

Če ni v okvari, bo za začetek sigurno primeren, če ni ravno neka otroška igrača.

hunter1
8. November 2011, 19:12
jaz, bi raje prvič kupil nekaj dobrega, in kar ti bo dolgo služilo, kot pa 1. za 200eur, in čez nekaj let še enega za 1000.
če bi zdaj kupoval, bi kupil to
http://www.vseasport.si/sporti-na-prostem/lov-ribolov/daljnogledi/steiner-daljnogled-nighthunter-xp-7x50.html
sedaj imam prejšnji model in sem zelo zadovoljen:icon_lol::icon_lol:
lp

gamsar
8. November 2011, 21:24
Glede kondicije je tako. Če boš hotel biti resnično uspešen in aktiven v takem visokogorskem lovišču, potem moraš bit sposoben hoje v hrib vsaj 2 uri in premagati vsaj 500-1000m višinske razlike. Seveda pa najbrž obstajajo tudi "punkti" za nedeljske jagre, kjer gozdne ceste pripeljejo precej visoko. Ampak take preže, štanti in poti naj bodo za starejše lovce v penzionu, ne pa za takega mladega fanta :)

Hribovc
9. November 2011, 08:00
Tudi, če nimaš nič kondicije je tole idealna priložnost, da jo dobiš....
:icon_lol::icon_lol:

Klemen18
9. November 2011, 08:19
No super,potem pa ni tak problem kot sem mislil na začetku,v petek bom oddal prošnjo za včlanitev v LD...Zanima me se da dobiti na internetu ali pa na youtube kake oddaje,posnetke namenjene prov začetnikom,kako začet pa vse to da bi si malo pogledal?

Tine
9. November 2011, 08:44
Ma tega na žalos ne boš dobil na netu. Ti kar prošnjo pošlji pa bo. Če poznaš kakšnega lovca, pa ga kar zasuj z vprašanji. Lovci se namreč zelo radi razgovorimo o svojem hobiju. Tudi, če ni iz tvoje (bodoče) LD. Tudi telefon oz. mail imaš napisan na straneh LZS->predstavitev LZS -> Lovske družine, upravljavke lovišč. Kar korajžno v kontakt, da bodo vedeli zate!

mugo
9. November 2011, 09:22
Marsikaj zanimivega o lovu boš našel na internetu. Kar nekaj tega je na youtub-u. Zelo kakovostne filme dela produkcija Hunter video, večino se da poiskati in sneti s torenti. Na primer tale filemček:
http://www.huntersvideo.com/shop/product/become-a-better-shot
Malo poglej na njihovi strani trailerje in se odloči, kaj te zanima.
Sicer pa le pogumno, oddaj prošnjo v lokalno LD, predlagam, da se prej pozanimaš, če je potrebno k prošnji kaj posebnega priložiti, da boš oddal popolno prošnjo.
Z nabavljanjem opreme pa počakaj, boš postopoma videl, kaj boš potreboval, pa še z nekaj izkušnjami boš videl, kaj točno rabiš in od drugih lovcev boš tudi zvedel, kaj se splača kupiti, kakšne so normalne cene opreme in podobno.
Ne potrebuješ dragih stvari. Npr. jaz sem kupil kvaliteten rabljen daljnogled za 120 Eur, nobene potrebe ni, da plačuješ za take stvari 1000 EUR, podobno je z ostalo opremo...

Legvan
10. November 2011, 10:32
živijo,
sedaj je idealen čas za oddajo vloge v LD. Kar se pa tiče opreme za lov je pa tako, da je začetek kr velik finančni zalogaj, z letim si pa do-kupuješ in obnavljaš svojo opremo. (Tudi smučanje ali kolesarjenje, je drag šport, če si začetnik!!!)
Pa veliko užitkov :)
lp

Markysprej
10. November 2011, 15:35
če si resen se že letos podaj na skupne love!

Klemen18
10. November 2011, 15:45
Rese sm ja seveda,ampak nimam opreme za to...:icon_neutral:

mugo
10. November 2011, 15:50
Rese sm ja seveda,ampak nimam opreme za to...:icon_neutral:

Ne rabiš nič posebnega, dobro obutev in primerno obleko. to je to