PDA

View Full Version : kaluža



jelen1
19. August 2011, 11:59
živjo.
sem odprl novo temo kaluža ker je nisem našel na forumu. zanima me nekaj glede kaluže.
koliko to divjad privabi, če hodi pogosteje, koliko časa rabi da jo najde ipd. in kako in kje se jo izdela?.

hvala za odgovore! :icon_smile:

lp jelen1

Jurij Klanjšček
19. August 2011, 15:00
po moji izkušnji si kalužo prašiči ustvarijo sami, in sicer ravno pod avtomatom za trošenje sirka. drugače lahko skoplješ 10-15 cm globoko in 150 cm dolgo luknjo ter jo namažeš s katramom.
bolj kot kaluža, živali zelo privablja sol. najenostavnejše je kupiti blok mineralne soli in ga privezati na kol ali drevo na višini pribl. 120 cm.

jelen1
19. August 2011, 18:04
aha hvala!.solnica je že postavljena :icon_wink:. kaj kaluža privabi tudi jelenjad in srnjad ali samo prašiče? na tem mestu prašiči ne hodijo, hodi pa jelenjad in srnjad. jelenjad hodi predvsem jeseni in včasih spomladi in ko je suša, srnjad pa več. kalužo bom postavil da bi divjad več privabilo in bi več videl saj divjad sem ne hodi stalno. zanima me tudi videti odtise stopinj v blatu da vem kaj hodi :icon_biggrin:.
mene jo zanima naredit predvsem za jelenjad, a nevem če jo bo uporabljala, kaj mislite?

detel
19. August 2011, 21:20
Na Dolenjskem sem videl kaluže, ki jih uporablja tudi jelenjad. Pa zelo rada. Posipaj s soljo.

gams HR
20. August 2011, 07:38
Jelen gre rad na kaluzo, posebej v ruku kot lovci v gostilno:icon_lol:
Ob vsaki kaluži je dobro če je solnica, jaz pred rukom v kalužo nastavim kanto soli v zrnu, ali pa okoli kaluze skoplješ kanal in notri natreseš sol in povrhu zemljo, da dež potem ispira v kaljužo. Deluje 100%

tarfila
20. August 2011, 07:47
Boljša je solnica ob kaluži, nekaj metrov stran,
sol v kaluži lahko uniči kalužo.
Preverjeno !

jelen1
20. August 2011, 11:16
takole zgleda dokončana. kaj je prav narejeno?
vode je malo ker sem jaz prinesel nekaj sodov. ko bo dež pa bo vse okoli blato mokro tako da bo super. velika pa je 2m za 1,5m, vode pa je lahko 1m za 0,7m in globoka 15cm.
zraven sem naredil še solnico, tako kot ste rekli, upam da je prav.

jagerboss
20. August 2011, 19:00
Jelen 1 Mislim, da ni dobro! Kalužo se naredi v kritju, v zavetju gošče in v zavetju pred soncem,ki jo suši. Če je kaluža na odprtem jo tudi divjd slabo obiskuje, ker ni kritja. Pa še vsak človek, ki gre mimo se tam ustavi in pušča sled, ki divjadi ne ugaja.
Premaknijo v gosto ali poišči kakšen skromen naraven vir vode in jo tam uredi.

jelen1
20. August 2011, 19:08
aha. no ljudje ravno tja ne hodijo preveč, kaluža pa je ob grmovju. zjutraj do ene 11. je senca potem pa pride sonce :icon_cry:. nekaj časa bom pustil tu in videl če bo kaj hodilo. sem videl že kalužo sredi travnika ki je bila obiskana od jelenjadi. tudi na tej lokaciji kjer je kaluža blizu preže prašiči ne hodijo, hodista pa jelenjad in srnjad.
kaj bo sem divjad hodila dosti ali malo po vašem?če je tudi solnica zraven

jelen1
22. August 2011, 16:14
tako sem dal okoli kamuflažno mrežo da bo bolj na skritem. nevem pa kako se bo na to odzvala divjad. kaj jo bo to motilo divjad in se bo bala obiskovat kalužo?

detel
22. August 2011, 21:00
Ma to mrežo ti bo čez kak dan nosil okoli jelen ali srnjak :icon_lol:

jelen1
22. August 2011, 21:10
sem jo že odstranil :icon_biggrin::icon_lol:. ne zgleda naravno

Ahiles
22. August 2011, 23:26
boljše ja :icon_wink:

Pinkfloyd
26. August 2011, 15:30
Vedno sem mislil, da se posuje sol po tleh, ravno zaradi tega, da zemlja neha prepuščat vodo. Zdaj pa slišim, da sol škoduje kaluži?? :icon_study:

Maxl
29. August 2011, 11:22
Divjad, ki je opraskana ali da ima ranice ne mara kaluže, kjer je sol, ker jo peče.:icon_lol:

Veper
29. August 2011, 12:02
Divjad, ki je opraskana ali da ima ranice ne mara kaluže, kjer je sol, ker jo peče.:icon_lol:

Maxl vzrok je čisto drugje in sicer slana voda ni pitna. kaluža ne služi le kaluženju ampak jelenjad in druge živali vodo kadar je je dovolj in ni samo blatio tudi pijejo. Taki vodni viri so zelo obiskani tudi od ptic ki se kopajo in še veliko drugega je in zato sol v kalužo ne sodi kljub dejstvu, da sol zapre razpoke in naredi blato dakj časa sveže saj veže nase vodo.

Prepelicar
29. August 2011, 14:14
Maxl vzrok je čisto drugje in sicer slana voda ni pitna. kaluža ne služi le kaluženju ampak jelenjad in druge živali vodo kadar je je dovolj in ni samo blatio tudi pijejo. Taki vodni viri so zelo obiskani tudi od ptic ki se kopajo in še veliko drugega je in zato sol v kalužo ne sodi kljub dejstvu, da sol zapre razpoke in naredi blato dakj časa sveže saj veže nase vodo.

No rastlinojeda divjad bolj redko uporablja vodo iz kaluž za pitje, ker večinoma potreb po vodi zadosti z uživanjem vezane vode ob prehranjevanju v rastlinah. Vendar nekaj vode iz kaluž se tudi uporabi za pitje in v takem primeru slana voda pri divjadi pospešuje še večjo žejo, katero rastlinojedi gasijo z povečanim uživanjem vode v rastlinah, zato povzročajo večje škode v gozdu zaradi objedanja mladja in lupljenja debelc. Glavni vzrok zakaj sol v kalužah ni zaželjena, pa je predvsem v tem, da kaluže poleg uporabne funkcije za divjad imajo velik pomen tudi v smislu biotske funcije okolja za ohranjanje biodiverzitete. V primeru zasoljenja, je takšna voda in zemlja v kaluži neprimerno življenjsko okolje za številne vodne organizme, kateri so vezani na vodne vire v gozdu in na ta način se slabi pestrost živalskih in rastlinskih vrst v gozdnem ekosistemu.

THEHUNTER
10. August 2013, 14:53
Pozdravljeni,

Nameravam izdelati kalužo-vodni vir. No nekaj vmesnega, saj je "kaluža" ponavadi redko blato v katerem se divjad valja in nima veliko vode za pitje, če se ne motim biggrin
No, po kakšnem postopku bi predlagali, da jo naredim, da bi vodo čim bolj zadrževala. Na mestu kjer jo nameravam izdelat ni veliko ilovice. Torej bo treba ilovico pripeljat ali obstaja kakšna druga rešitev? Predlogi biggrin

Hvala, Lep pozdrav!

jan L.
10. August 2013, 15:11
Priporočljivo je če je kaluža v senci, če je zemlja vsaj malo ilnata bo držala vodo če bo kaluža obiskana. Drugače pa ilo kje dobit.

THEHUNTER
10. August 2013, 15:29
Aha, hvala! :biggrin
Kaluža naj bi bila na gozdnem robu, torej bo v senci in kritju.

Koliko na debelo pa naj dam ilovice?

jan L.
10. August 2013, 22:00
Več kod pol dneva v senci drži pa 1000l v teh sušnih dneh vozimo vodo usakih 5-6 dni, v njej redno srnjad in jelenjad

THEHUNTER
10. August 2013, 22:29
Lepo urejeno! biggrin
Nekaj podobnega mislim naredit, le z manjso kapaciteto za vodo.
Jutri zacnem delat :icon_wink:

detel
10. August 2013, 22:46
Ko pridejo prasci je hitro prazna .

jan L.
11. August 2013, 14:31
Ko pridejo prasci je hitro prazna .

edini košček kjer ni prašiča v našem lovišču razen če zaluta :lol1:

Benjo
14. August 2016, 21:32
Na Primorskem, še posebej v Kraškem delu, primankuje vode. Kljub temu, da je v zadnjih par tednih "padal dež", po videnem stanju v lovišču je suša tu.

Zato smo začeli z razvozom vode po lovišču.

16207