PDA

View Full Version : Montaža VM



Krpan
10. July 2011, 15:39
Kot sem obljubil v temi o montažah strelnih daljnogledov bom predstavil novo montažo, ki te dni prihaja na tržišče.

Montaža VM je plod več 10 letnega raziskovanja, pomankljivosti dosedanjih montaž, ki jih v veliki meri tudi odpravlja.

Montaža ponuja popolnoma nove rešitve za tri probleme ki se največkrat pojavljajo.

1. problem je spoj med puško in montažo. Do sedaj so bile znane tri rešitve. Vijačenje, lotanje in lepljenje ali pa kombinacija dveh. Vsaka je imela pomanjkljivosti, ki jih je zagotovo občutil marsikateri lovec. Vijaki so se razmajali, lepilo je zaradi vplivov temperature in vlage ščasoma popustilo, ravno tako lotanje. Montaža VM ponuja kot rešitev lasersko varjenje spodnjega dela montaže na samo puško. Lasersko varjenje ne poškodije brunure, je trajno in zadotavlja dovolj močan spoj, v vseh pogojih uporabe.

2. problem je razstavljivi spoj same montaže, ki omogoča snemanje in natikanje strelnega daljnogleda in ostalih merilnih naprav. Nobeden od dosedaj znanih spojev ni zagotavljal 100% pozicije daljnogleda po ponovnem natikanju. Problem je bil v tem, da so vsi spoji temeljili na razmeroma majhni naležni površini (nekaj kvadratnih mm), montaža VM pa ima okrog 200mm2 naležne površine, proizvajalec pa garantira več kot 10 000 natikanj in snemanj brez premembe pozicije daljnogleda, poleg tega pa se lahko kadarkoli (brez streljanja) preizkusi če se je sam namerilni križ zaradi kakršnihkoli rezlogov premaknil.

3. problem je pritrditev strejnega daljnogelda na samo montažo. Vijaki na obročkih so marsikdaj popustili, kar je povzročilo premikanje montaže, zato je bilo potrebno obročke marsikdaj prilepiti ali prilotati na daljnogled, kar je imelo svoje pomankljivosti. Za pritrditev montaža VM uporablja 6 (če je strelni daljnogled opremljem z šino) oziroma 4 (pri okroglih strelnih daljnogledih) vijake M5, klasika so štirje vijaki M3.5, kar predstavlja več kot 100% povečanje pritrdilne sile. Velika prednost je tudi v tem, da je daljnogled vpet na en kos dolžine 100mm, kar pomenim da je onemogočeno "zatezovanje" daljnogleda zaradi netočno obdelanih delov montaže.

Zaradi vseh naštetih inovacij montaža omogoča popolnoma nove možnosti uporabe strelnih namerilnih naprav.

Najpomembnejša je možnost uporabe enega kvalitetnega strelnega daljnogleda na več različnih puškah. Z tem prihranimo nakup več strelnih daljnogledov, pri čemer se vse prepogosto dogaja, da kupimo več nekvalitetnih strelnih daljnogledov, in potem z nobenim od njih nismo zadovoljni. Avtor montaže uporablja en daljnogled na 4 različnih puškah in sicer na repetirki 8x57, repetirki 7x 64, drilingu 6.5x57R in na MK Brno .22 LR. Z prvimi tremi puškami je letos uspešno opravil spomladansko nastrelitev pušk, tako da je na vseh treh uporabil isti daljnogled. Daljnogled je z ene puške na drugo premaknil pol minute.
Brez težav lahko na isti puški z montažo VM uporabljamo različne namerilne naprave (različne strelne daljnoglede, rdeče pike.....)
Z pomočjo montaže VM lahko testiramo tudi daljnogled če je en klik res toliko kot piše in ali se daljnogled res premakne v izhodiščno točko če premaknemo naprimer 10 klikov v desno in nato v levo.

Cena ene motaže (deli + pritrditev)je v okviru montaž ki obstajajo na trgu, z tem, da bo za vsako naslednjo montažo ko bo potrebno na puško pritrditi samo spodnji del bistveno nižja. (35%) Poleg tega bo uporabnik prihranil tudi pri strelnih daljnogledih, saj bo zadostoval samo en kvaliteten strelni daljnogled.

To je exluzivna in prva predstavitev te montaže, ker skupaj z konstruktorjem te montaže, želiva pridobiti povratne informacije bodočih uporabnikov iz prakse. Zato so vse kritike dobrodošle, ker si ne domišljava da je montaža popolna, ampak upava ,da je boljša od obstoječih, zagotovo pa je še veliko prostora za izboljšave in dodelavo detajlov.

Tomaž Ražman
10. July 2011, 17:31
sploh ne zgleda slabo narejena, vendar osebno opažam eno veliko pomanjkljivost, optika je izredno visoko nad cevjo... Glede na samo konstrukcijo montaže ne dvomim, da se premakne zadetek tudi po večkratnem snemanju, vendar je že kar nekaj takih montaž, ki to omogočajo, osebno prisegam na picatinny... vsekakor montaža primerna za uporabo...

Krpan
10. July 2011, 18:26
Pozabil sem povedati, da so vsi sestavni deli iz nerjavečega jekla, zato ne potrebujejo vzdrževanja.

Med puško in spodnjim robom daljnogleda je cca 20 mm. EAW montaže imajo tri dimenzije 14.5, 17.5 in 22.5 mm. Na puški je daljnogled z premerom prednje leče 42 mm, na to montažo bi šel že daljnogled z premerom leče 50 mm za večje leče pa bi bilo potrebno montažo še dvigniti.

Ahiles
10. July 2011, 22:46
No, zanimivo.

daj tole še malo razloži (o tej novi montaži namreč prvič slišim), kako preverjaš tisto s kliki in isti legi? in kako preveriš, če se pri snemanju in natikanju ni premaknila "ničla", oziroma center križa. Zanima me postopek oziroma tehnologija pri tej montaži...

Optik-trade.si
10. July 2011, 23:17
Zelo pozdravljam slovensko inovativnost in tudi sam sistem mi je precej všeč. Kljub temu pa bi imel ene tri dobronamerne pomisleke.

1. Ali je mogoče montažo izvest, da bi daljnogled prišel nižje k cevi?

2. Kako je doseženo, da se vijak, ki je ročno zategnjen ne zrahla, ko je montaža dalj časa na puški in kako je doseženo, da je vedno enako močno zategnjen?

3. Ali je montaža bistveno cenejša kot so snemljive montaže za picatinny šino?

Drugače pa le tako naprej, morda še kako malenkost izboljšat in čim bolje tržit.

Krpan
10. July 2011, 23:38
daj tole še malo razloži
V delavnici kjer se izdeluje je "mama" vseh teh montaž (spodnji del), ki je trajno pritrjena na zid in umerjena v točko na razdalji 100 metrov. Ta je umerjena tako, da nov daljnogled, ki ima križ postavljen v sredini, pritrdimo v zgornji del montaže in kaže točno sredino tarče. In vsi daljnogledi, ki imajo omenjeno montažo kažejo takrat, ko je križ po višini in širini v izhodišču (ničli) na sredino tarče. Po preizkusnem streljanju z magnum kalibrom smo daljnogled postavili v to montažo in ugotovili da se je premaknil za 2 cm na 100 metrov in sicer na spoju med šino in montažo. Zato smo morali ta spoj dodatno utrditi. Nato smo sestrelili še 50 strelov, in po streljanju ugotovili, da se montaža ne premika več.

Ta fiksna montaža je primerna tudi za preizkus in analizo daljnogledov, kjer lahko ugotovimo pomankljivosti daljnogledov, kot so: premikanje križa ob strelu, paralakso, zanesljivost premikanja križa (to je tisti pojav ko premakneš križ za 5 klikov pa se ne premakne, ko pa ga premakneš še za dva klika pa "skoči" za 10 cm, ali pa se premakne šele tedaj ko ustreliš.
Skratka z tem postopkom lahko prvič analiziraš in izmeriš "dogajanja" v sami montaži in zanesljivo ugotoviš ali imaš zanič daljnogled montažo ali puško.

Krpan
10. July 2011, 23:58
1. Ali je mogoče montažo izvest, da bi daljnogled prišel nižje k cevi?

Montaža za daljnoglede brez šine (okrogle) bo nekaj nižja in se bo približala EAW na 14,5mm. Če bi montažo znižali bi se odpovedali možnosti za ročno snemanje (odvijanje) montaže in bi jo bilo potrebno odviti z imbus ključem (sedaj sta obe možnosti)


2. Kako je doseženo, da se vijak, ki je ročno zategnjen ne zrahla, ko je montaža dalj časa na puški in kako je doseženo, da je vedno enako močno zategnjen?

Verjetno misliš na vijak z trapeznim navojem za fiksiranje zgornjega in spodnjega dela. Vijak lahko poljubno ročno ali z kjučem zategnemo in to ne vpliva na pozicijo daljnogleda, vijak tudi preprečuje pretirano nabijanje zgornjega in spodnjega dela, kot navoja je 1:50 (enkaj je tudi kot na sami montaži), kar pomeni, da je samozaporen(se ne more odviti). Z takšno konstrukcijo smo izničili možnost obrabe montaže zaradi natikanja in snemanja, tako da ne more zaradi obrabe priti do spreminjanja smeri daljnogeda. Takšna konstrukcija nas opozori tudi na smeti, saj je imamo na spoju smet v premera 0,1 mm montaža ostane kar za 5 mm pomaknjena naprej, kar nas opozori da je nekaj narobe.




3. Ali je montaža bistveno cenejša kot so snemljive montaže za picatinny šino?

Ne poznam cen picatinny montaž tako da ti ne morem odgovoriti.

Markysprej
11. July 2011, 01:09
potrebno je še gledati na estetiko. ta je v lovski sferi vedno odigrala veliko vlogo.
tale montaža se mi zdi malce preveč futuristična, zato se malce bojim na odziv po večini konzervativnega lovstva...

drugače pa super, slovensko ter če bo zares imela veliko popolnih snemanj in natikanj, zelo inovativna.

Markysprej
11. July 2011, 01:23
vse je odvisno od toleranc, te pa od strojev...:icon_biggrin:

zanima me še, ali bo ostalo 10cm naležne dolžine ali se bo lahko to povečalo? ker verjetno več je bolje, pa tudi se bo morda treba prilagoditi posameznim puškam...

aha. še nekaj. je mišljeno da so bo daljnogled prilagajal puški ali je kdaj v planu narediti takšno spodnjo montažo, da bo nastavljiva in bo daljnogled na vseh puškah imel enako nastavitev?

žandar
11. July 2011, 09:58
[QUOTE=Krpan;73500] Avtor montaže uporablja en daljnogled na 4 različnih puškah

Čestitam za idejo, glede zgornje trditve pa me zanima ali je treba daljnogled umeriti na vsaki puški posebej in nato pri menjavi postaviti križ na znano kombinacijo, saj si ne znam predstavljati, da bi umeril montažo na večih puškah tako, da bi daljnogled prestavljal brez premika križa.

Zanima me tudi ali je ob izbiri ustreznega jekla mogoča izvedba brunirane montaže, ker v nerjavni izvedbi res deluje futuristično in višja kot je v resnici (vsaj v mojih očeh)

Optik-trade.si
11. July 2011, 10:14
Montaža za daljnoglede brez šine (okrogle) bo nekaj nižja in se bo približala EAW na 14,5mm. Če bi montažo znižali bi se odpovedali možnosti za ročno snemanje (odvijanje) montaže in bi jo bilo potrebno odviti z imbus ključem (sedaj sta obe možnosti)



Verjetno misliš na vijak z trapeznim navojem za fiksiranje zgornjega in spodnjega dela. Vijak lahko poljubno ročno ali z kjučem zategnemo in to ne vpliva na pozicijo daljnogleda, vijak tudi preprečuje pretirano nabijanje zgornjega in spodnjega dela, kot navoja je 1:50 (enkaj je tudi kot na sami montaži), kar pomeni, da je samozaporen(se ne more odviti). Z takšno konstrukcijo smo izničili možnost obrabe montaže zaradi natikanja in snemanja, tako da ne more zaradi obrabe priti do spreminjanja smeri daljnogeda. Takšna konstrukcija nas opozori tudi na smeti, saj je imamo na spoju smet v premera 0,1 mm montaža ostane kar za 5 mm pomaknjena naprej, kar nas opozori da je nekaj narobe.





Ne poznam cen picatinny montaž tako da ti ne morem odgovoriti.


Če je montaža v rangu 250€, kolikor je cena snemljivih picatinny montaž, potem je zadetek v polno.

Bi bil pa zelo vesel, če bi si jo lahko ogledal v živo. Še enkrat čestitke za inovativnost in le pogumno naprej. Kot predlog bi dodal morda še možnost, da bi bilo mogoče spodnji del normalno privijačiti na obstoječe izvrtine na serijskih puškah, saj bi tako bila zlahka možna prodaja tudi v tujino.

Krpan
11. July 2011, 13:41
ali je treba daljnogled umeriti na vsaki puški posebej in nato pri menjavi postaviti križ na znano kombinacijo,

Tako je, vendar pri testnih puškah ni bilo nikjer potrebno premakniti več kot za 4 klike.


Zanima me tudi ali je ob izbiri ustreznega jekla mogoča izvedba brunirane montaže, ker v nerjavni izvedbi res deluje futuristično in višja kot je v resnici (vsaj v mojih očeh)

Možno, saj se še lažje obdeluje kot nerjaveče jeklo.

Krpan
11. July 2011, 13:47
Če je montaža v rangu 250€, kolikor je cena snemljivih picatinny montaž, potem je zadetek v polno.

Montaža spodnjega dela na puško je zaenkrat 200€, montaža zgornjega dela na daljnogled 300. Torej je prva montaža 500€, nadaljne za isti daljnogled pa 200.


Bi bil pa zelo vesel, če bi si jo lahko ogledal v živo. Še enkrat čestitke za inovativnost in le pogumno naprej. Kot predlog bi dodal morda še možnost, da bi bilo mogoče spodnji del normalno privijačiti na obstoječe izvrtine na serijskih puškah, saj bi tako bila zlahka možna prodaja tudi v tujino.

Saj mislim, da sem te že enkrat povabil, tako da povabilo še velja, samo povej kdaj.
Vijačenje na seriske puške je seveda mogoče, venda kot sem napisal dvomin, če je samo vijačenje dovolj za zanesljivost.

Optik-trade.si
15. July 2011, 22:07
Montaža spodnjega dela na puško je zaenkrat 200€, montaža zgornjega dela na daljnogled 300. Torej je prva montaža 500€, nadaljne za isti daljnogled pa 200.



Saj mislim, da sem te že enkrat povabil, tako da povabilo še velja, samo povej kdaj.
Vijačenje na seriske puške je seveda mogoče, venda kot sem napisal dvomin, če je samo vijačenje dovolj za zanesljivost.

Cena je precej visoka, ker na trgu obstajajo preverjene rešitve za manj denarja. Je pa glede na materiale in obdelavo verjetno upravičeno toliko vredna.


Glede vijačenja pa jaz en bi imel strahov, ker če se letve vijačijo na .50 BMG puške in delajo brez problema, potem tudi na tem MKjih ki jih mi uporabljamo za lov ne bi smelo biti težav.

Kje in kdaj se lahko dogovorimo, da se srečamo?

Markysprej
4. November 2011, 12:23
pohvale za članek v lovcu.

Hunter87
19. November 2011, 20:38
Pohvale za inovativnost in vztrajnost pri razvijanju montaže, mogoče izgled ni tako privlačen, ker smo pač navajeni drugačnih montaž ampak to ne pomeni, da je zadeva napačna!!Sicer pa počasi se daleč pride, kar tako naprej!
Moje osebno mnenje pa je, da je Suhl montaža še vedno 1. liga.

Krpan
9. June 2012, 19:45
Še nekaj različič montaže na različnih daljnogledih....

Krpan
9. June 2012, 19:49
...in puškah...

Krpan
9. June 2012, 19:55
...in pritrditev na puške....