PDA

View Full Version : Gradnja lovskih objektov in prostorski načrti



Krpan
13. March 2011, 21:59
V teh dneh velika večina občin izdeluje in sprejema Operativne prostorske načrte (OPN), katerim bodo sledili Operativni podrobni prostorski načrti (OPPN).

V naši občini smo morali na posredovanje MOP izbrisati člen iz starega načrta, ki govori o postavljanju objektov izven zazidljivega območja.

Ta izbrisani člen se je glasil:

Izven ureditvenih območij naselij so dopustne novogradnje posamičnih objektov, ki so namenjeni izključno: kmetijski dejavnosti, turistični in športno rekreacijski dejavnosti, lovski dejavnosti ter drugi objekti in naprave posebnega družbenega pomena, ob upoštevanju meril in pogojev tega odloka.

Kot sem se pozanimal pri strokovnjakih to pravnoformalno pomeni, da do sprejetja novega OPN ne smeno postavljati novih lovskih objekotv. Zato sem šel v akcijo, da vidim kako bo to urejeno v novem OPN, ki je trenutno v pripravi. Po podrobni preučitvi predloga OPN sem ugotovil, da lovski objekti niso nikjer omenjeni. Zato sem predlagal, da se v delu OPN, ki je govoril o gradnji izven zazidljivih naselij in predvideval, da je dovoljena graditev objekotv v skladu z gozdnogospodarskimi načrti, doda da je dovoljena gradnja objekotv v tudi v skladu z Letnimi načrti lovišča (LNL). In tak predlog smo poslali na MOP. Z tem smo v bistvu legalizirali gradnji vseh lovskih objekotv, ki bodo v potrjenem LNL in zanje ne bo potrebno iskati didatnih soglasij.

Vse to pišem, zato da vas spodbudim, da se pravočasno tudi pri vas na občini pozanimate kako bo z tem v prihodnje in da ne bo nepotrebnih zapletov.

Objekt (za potrebe lova) je v Zakonbu o graditvi objektov definiran takole:

1.9.1. pomožni objekt je objekt za lastne potrebe, ki služi izboljšavi bivalnih pogojev ter kmetijski ali ljubiteljski dejavnosti posameznikov in njihovih družin, ograja, ki omejuje dostop tretjih oseb na dvorišče, vrt ali drugo zemljišče, pomožni infrastrukturni objekt, ki predstavlja del gospodarske javne infrastrukture, vključno s cestninskimi postajami, ali del druge javne infrastrukture oziroma omrežja v javni rabi ali priključek na takšno infrastrukturo oziroma omrežje in pomožni kmetijsko-gozdarski objekt, s pomočjo katerega se opravlja dejavnost kmetijstva, lova, gozdarstva oziroma ribištva;