PDA

View Full Version : Bronura



tinko balinko
30. January 2011, 18:30
lep pozdrav.Zanima me kje bi lahko dobil tiste carobne zvarke za popravljanje pikic oz. manjsih stvari na puski.In katero firmo priporocate.
Zanima me tudi kaksna je razlika med temi bronurami.Recimo nekatere so lepe crne nekatere pa sive oz. negladke (remington recimo).

hunterxxxl
30. January 2011, 19:12
Dobiš jo lahko v ketnerju...
Jaz sem uporabljal firmo Lupus, in se kar lepo obneslo.
Je pa res, da za majhne pikice.

alojz1
30. January 2011, 19:19
Bronura je črna ali modrikasta, siva mat pa je verjetno nitrirana ali fosfatirana. To se dela termično v peči.
Atomi Fe na površju se vežejo z kislino (bronura) in niso več prosti za vezavo z kisikom (rja).
Imam pa bronuro doma in tudi sredstvo za čiščenje površine ter razmastitev. Skoraj odsvetujem popravilo, ker se bo še vedno videlo.

tinko balinko
30. January 2011, 21:49
alojz a potem je najboljse da dam v kompletu vse na novo zbrunirat,razen cevi ki je ok.
Pri mojem remigtonu je kar dosti ostrih delov,predvsem tam ko pride cev v zaklepisce.In ker mi gre to na zivce bi to zadevo rad resil.

hunterxxxl
30. January 2011, 21:58
Če boš popravil pikico 0,5 cm- 0,5 cm kar daj, se ne bo tolko videlo...
Če so pa veliki fleki, je pa bolje da daš na novo če to moti.

alojz1
30. January 2011, 22:29
Tinko, mislim, da se preveč sekiraš. Puška z leti dobi kakšno poškodbo in ni vedno nova. Ti samo poskrbi za redno čiščenje in mazanje, če je mokra.
Bronura izgine zaradi obrabe ali rje. Če je rja je čiščenje zahtevno in se bo vseeno videlo, če ni narejeno v celoti. Pri puškarju pa to ni poceni.
Lahko pa prilepiš kakšno sliko, pa bomo skupaj ugotavljali nujnost popravila. Do maja tako nimamo drugega:icon_lol:

tinko balinko
31. January 2011, 17:25
pa sej vem samo na zivce mi gre,zaenkrat se ni rje,samo mi gre na zivce ker ni crno.....

ostrostrelec.pero
31. January 2011, 17:33
Tinko,pa to ni res in ti greš z tako obrabljeno puško v hosto. Pa saj ni čudno da nič ne ustreliš, saj vse že na deleč zbeži, ker se sonce odbije od svetlečih delov. Jooooooj, joooj joooooooooj.:icon_lol:
Ti pa nekaj zaupam: Bognedaj da ti vidiš moje puške, saj bi te kap.:icon_redface: Pa mi tudi na misel ne pride kakšna gravura.

tinko balinko
31. January 2011, 17:49
hehehe pero a potem samo na cehinjo pazis al kaj.....

alojz1
31. January 2011, 17:53
Pero ti je že lepo povedal :icon_lol:
Obraba je milo rečeno čudna. Da ni zadnji del puške barvan?
Browning in še nekatere ameriške so barvane. Potem pride upoštev samo čiščenje in bronura pri puškarju (vroča bronura).

tinko balinko
31. January 2011, 18:08
ni barvan ker potem bi bila po moje povrsina glatka,tako pa je hrapava (upam da se razumemo)Je pa znucana tam kjer so ostri robovi.......Ma nevem bom vido kaksno tarifo mi bodo puskarji postavili,potem se pa odlocim.Pozna kdo kaksnega....

hunterxxxl
31. January 2011, 18:20
Delovna puška, pusti jo tako še nekaj let, ima dušo:icon_lol:

zlatorog
31. January 2011, 19:16
Kdo ti je pa kriv da si Titan 6 prodal pa tole kupil , zdej pa maš!:icon_lol::icon_wink:

tinko balinko
31. January 2011, 19:29
ja res je.Ceprav sem imel remingtona istocasno z titanom.Nemorem pa primirjat eno in drugo pusko titan je bila lovska ta je pa bol sportna-ostrostrelna.
Ravnokar sem se pogovarjal z puskarjem iz vipave,in pravi da so te remingtoni peskani potem pa neka osnovna branurca gor (povem po domace,ker se ne zastopim v to)in da ta zadeva ni glih obstojna.Torej ce jo uporabljas tudi za lov sneg,mraz,dez in potem krpa pa se kaki balistol nezdrzi dolgo.
Ce mi to scisti dol,pa da crno bronuro (ala crvena zastava) cena cca.150eur samo zaklepisce.

alojz1
31. January 2011, 19:38
No saj sem rekel, da ni poceni.
Ti jo kar glancaj, da se bo cela svetila pa bo.

PROF.racoon
13. November 2012, 22:47
Ali je kdo uporabljal tole zadevo ( http://www.ebay.com/itm/Perma-Blue-liquid-Gun-Tool-blueing-kit-13801-Birchwood-Casey-Free-Shipping-/110951286986?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19d53648ca ) za hladno bruniranje? Mogoče katero drugo?

Pozna kdo koga, ki na relaciji Pivka-Domžale in okolica vroče brunira?

Našel sem samo dva iz Naklega...

jancar
14. November 2012, 07:53
tuki vpraši.
http://www.bizi.si/SPECIALNA-GALVANOTEHNIKA-GRCAR-BORIS-S-P/

PROF.racoon
14. November 2012, 10:12
Hvala Jančar!

Bom vprašal...

ANDIGS
6. December 2012, 21:25
Hladna bronura se kupi poceni čez mejo v Lavamundu.Sem popravljal staro hamerlesko.Ni čisto črna ampak nekako temno modra,kar ne moti.Je pa res samo za popravilo manjših pikic,odrgnin,..

.308win
26. January 2013, 17:31
Je že kdo poskušal celo cev brunirati s to hladno bronuro, npr. od Ballistola schnell brünierung??

alojz1
26. January 2013, 17:53
Sploh ne priporočam.
Prvič je treba cev spolirati, razmastiti, nanesti bronuro in na koncu naoljiti.
Bronura bo zelo tanka in kmalu bodo sledi obrabe. Res jo lahko večkrat naneseš ampak ni isto kot vroča.

.308win
27. January 2013, 00:07
Sepravi da bi moral s cevi odstraniti staro bronuro (pošmirglati) zadevo razmastiti in potem mazati to hladno bronuro gor, da bi bilo kaj učinka?

Drgač je pa cena bruniranja pri B.... v Kranju za karabin 150€ a je to ok cena??

PROF.racoon
27. January 2013, 12:57
Vprašaj pri N..... v Naklem. Meni so brunuro na montaži naredili zastonj v enem dnevu... Prijazni, hitri,... Vse pohvale!

Po mojem ti ne bo računal veliko... 150€ je kar dosti...

Sršen
27. January 2013, 14:21
Videl sem že puško, ki je bila hladno brunirana in je zdržala čuda, nič manj kot vroče brunirana. Ne ločiš. In sem videl take, ki so se jim hitro poznale sledi obrabe. Tudi recepture uporabe se razlikujejo od tipa do tipa hladnih bronur. Nemški trg pozna to bolj za popravke, ameriški uporablja za normalni postopek bruniranja.
Je pa pri tem postopku hladnega bruniranja in bruniranja nasploh zelo pomembna higiena, upoštevanje tehničnih navodil in res dobro spolirana in razmaščena kovina. Jaz sem to na kar nekaj kosih uporabljal in sem pri nekaterih zadovoljen, pri drugih manj. Pa je šlo verjetno bolj za mojo šlamparijo pri delu kot za slabo bronuro.
Kogar veseli tako delo, bo malo poizkušal, kogar ne, naj nese puškarju!

alojz1
27. January 2013, 15:11
To je pa res. Poizkusi sam, k puškarju gre še vedno lahko.
Je pa bronura zelo odvisna od kvalitete jekla. Manj legirana - je boljša.
Pri bolj kvalitetnih je pa zelo površinska. Antinit cevi se pa sploh ne dajo z hladno. Je tanek in rjavkast odtenek.
Očisti in bruniraj pod kopitom. Pa napiši kako je.

.308win
27. January 2013, 16:07
Sem danes bruniral vijaka na karabinu (tista ki držita puško skupaj) in pa zadnji merek, z vijakoma sem zadovoljen merek se pa nekako ni naredil kot bi bilo treba, najverjetneje bom nesel vse skupaj k puškarju pa naj on naredi kot je treba, če poznate koga kvalitetnega za pametno ceno mi prosim sporočite na ZS.

MasterLesjak
27. January 2013, 16:24
Jaz sem našel en precej enostaven recept za vročo bronuro, mogoče bom poskusil kaj pobrunurati (MK bo počasi potreben nove bronure)

.308win
27. January 2013, 16:54
Potem pa razloži...

PROF.racoon
27. January 2013, 17:01
Močno segreješ in potopiš v olje... Tako se dela doma... Kaj se zgodi z materialom, pa je samo stvar ugibanja.

Industrijsko vroče bruniranje poteka bolj kontrolirano na cca 140 stopinjah in ne prihaja do sprememb v kakovosti in dimenzijah materiala.

alojz1
27. January 2013, 17:25
Veliko galvanizerjev tudi brunira. Povprašaj. Ne more biti 150€.
Če so merki ali montaža lotani potem odpade.

MasterLesjak
27. January 2013, 18:08
Močno segreješ in potopiš v olje... Tako se dela doma... Kaj se zgodi z materialom, pa je samo stvar ugibanja.

Industrijsko vroče bruniranje poteka bolj kontrolirano na cca 140 stopinjah in ne prihaja do sprememb v kakovosti in dimenzijah materiala.

Tole je tako - tako. Prvič, če delaš na večjemu kosu (cev), potem je težko enakomerno segret, razen če imaš kakšno peč ali kaj takega, poleg tega pa je sam finiš precej neodporen in potrebuje precej nege.


Potem pa razloži...

Na kratko, rabiš tank, natrijev hidroksid (mislim, da je dostopen v Merkur trgovinah) in amonijev (ali kalijev ali natrijev) nitrat (umetno gnojilo).
Zavreš vodo, dodaš NaOH (ta zviša vrelišče) in nato še NH4NO3. Pustiš vreti 30min, nato pripravljeno kovino (spolirano in dobro razmaščeno) potopiš v vrelo raztopino za 10min in na koncu namažeš z oljem. So pa hakeljci, na katere moraš pazit.

Treba pa je upoštevati tudi Alojza - lotani deli bodo najverjetneje odpadli.

Sicer pa obstaja še ena hladna metoda ki je praktična za DIY in proizvede najbrž najkvalitetnejšo bronuro, problem je edino dostopnost kemikalij - rabiš dušikovo in klorovodikovo kislino, poleg tega pa je odvisna še od parih pogojev. Sama izvedba je sicer dokaj enostavna, ampak so spet hakeljci.

Skratka, da se, če se malo potrudiš :icon_wink:

aron
27. January 2013, 19:22
Tole je tako - tako. Prvič, če delaš na večjemu kosu (cev), potem je težko enakomerno segret, razen če imaš kakšno peč ali kaj takega, poleg tega pa je sam finiš precej neodporen in potrebuje precej nege.



Na kratko, rabiš tank, natrijev hidroksid (mislim, da je dostopen v Merkur trgovinah) in amonijev (ali kalijev ali natrijev) nitrat (umetno gnojilo).
Zavreš vodo, dodaš NaOH (ta zviša vrelišče) in nato še NH4NO3. Pustiš vreti 30min, nato pripravljeno kovino (spolirano in dobro razmaščeno) potopiš v vrelo raztopino za 10min in na koncu namažeš z oljem. So pa hakeljci, na katere moraš pazit.

Treba pa je upoštevati tudi Alojza - lotani deli bodo najverjetneje odpadli.

Sicer pa obstaja še ena hladna metoda ki je praktična za DIY in proizvede najbrž najkvalitetnejšo bronuro, problem je edino dostopnost kemikalij - rabiš dušikovo in klorovodikovo kislino, poleg tega pa je odvisna še od parih pogojev. Sama izvedba je sicer dokaj enostavna, ampak so spet hakeljci.

Skratka, da se, če se malo potrudiš :icon_wink:



Ja tudi mi delamo tako. Ko potopiš cev v vrelino je dobro da je dvignjena od podna (takšni podstavki na x)da notranjost cevi sloni na nastavku in je dvignjena. Dobra stran je da lahko večkrat ponoviš cel postopek. Manjše kose pa obesiš na kavelj da lebdijo v zraku. Predhodno mora biti vsak del dobro obdelan z finim poliranjem, saj se vse kar ostane pozna gor. Razmaščeno tudi dobro saj se na mastno ne prime. V bistvu ko delaš to niti ni tako komplicirano samo malce pazljivosti pa je.:OK:

aron
27. January 2013, 19:42
Pa še tole, upam da se ne vsiljujem preveč. Če imaš novo puško v zelo dobrem stanju samo majhno poškodbo jo nesi k puškarju. Sam se spravim bronirati samo starejše kose, ki jih sicer uporabljam ampak (ni škode). Trenutno sem uredil staro petelinko. Bom kasneje prilimal še slikco. (potem ko se srečam z lisjakom pri mojem mostu):icon_lol:

tinko balinko
27. January 2013, 20:07
Pri kolegu ki ima novo bronuro sem opzil da tudi notranjost cevi "zbrunirajo" torej se cev nesveti vec,zanima me ali to kaj vpliva na zadetke oziroma na cev.

alojz1
27. January 2013, 20:33
Cev se lahko zalije z voskom.
Bronura reagira z železom le kakšno stotinko v globino. Trdota (kolikor mi je znano) se ne spremeni. Spremeni se pri fosfatiranju, nitriranju in seveda cementiranju. Pa še to le v primeru pravega materiala.

aron
27. January 2013, 21:40
Pri kolegu ki ima novo bronuro sem opzil da tudi notranjost cevi "zbrunirajo" torej se cev nesveti vec,zanima me ali to kaj vpliva na zadetke oziroma na cev.

Po moje par šusov pa se spet sveti, seveda svoje naredi tudi čiščenje. Meni se ni poznalo pri zadetkih, vsaj pri omenjenih bronurah no.

.308win
27. January 2013, 22:05
Hja pri meni je problem da imam montažo in merke lotane, sepravi da odpade zadeva.... ne bo drugega kot puškar...

cak
27. January 2013, 22:13
Je pa možnost, da jo kromiraš. biggrin

PROF.racoon
27. January 2013, 23:08
Je pa možnost, da jo kromiraš. biggrin

Ali pa cinka... :icon_wink:

.308win
27. January 2013, 23:10
ja najbolš da jo dam pocinkat:)

najbol ziher bo da nesem puškarju in tam zrihtajo kot je treba.

aron
28. January 2013, 02:07
No kot sem obljubil, nekaj kot se reče (narejeno v domačem koritu). Puška je bila v bistvu vsa že v barvi železa pa še malo rjave zraven. Tudi kopito sem predrgnil in ga enostavno premazal z oljem za čiščenje orožja. Eno piko zmontiram gor pa hop na lisice. :icon_lol:

aron
28. January 2013, 02:18
evo še dve

alojz1
28. January 2013, 11:01
Sem se malo pozanimal za bruniranje cele puške.
Cena 50 €

aron
28. January 2013, 11:50
Alojz, a ti jo razstavjo, zrihtajo in sestavjo, ker tole je pa pocen oziroma ugodno. No vsaj meni se zdi.

alojz1
28. January 2013, 11:53
Seveda

.308win
28. January 2013, 15:47
Alojz prosim te da poveš kje bi to bilo???

alojz1
28. January 2013, 16:11
Sem že Aronu dal številko. Kontaktiraj njega na zs.

.308win
28. January 2013, 17:38
Hvala Alojz, mi je že sporočil številko tega gospoda, zanima me pa odkod prihaja, jaz sem iz okolice celja...

alojz1
28. January 2013, 17:42
20 km proti jugu.
Pokliči pa se zmenite.

ANDIGS
30. January 2013, 22:06
To zanima tudi mene.Alojz,ali je to v "rimu" oziroma v "toplicah"?