PDA

View Full Version : Utekanje cevi



Blaž
7. January 2011, 19:00
lp. a bi lahko kdo mal opisu kako utečti cev če kupiš novo puško. se mi zdi da bi marsikomu prav prišlo :icon_smile:

alojz1
7. January 2011, 20:33
Sem to vprašanje postavil na forumu "Strelec" kjer imajo več izkušenj pa poglej tam.

tinko balinko
15. January 2011, 14:58
alojz1 evo odgovor z strelca hehehehehehe
Nekdo je napisal edini pravi nacin utekanja.
http://www.youtube.com/watch?v=TRRahHX9Zkg&feature=player_embedded

alojz1
15. January 2011, 18:12
Pa še za tiste, ki to resno vzamejo.
Na novi cevi se lahko poznajo sledi obdelave v katere se nabira baker od krogel. Zato je treba novo cev po par strelih očistiti in to ponavljamo dokler imamo krpico zeleno ( čistilo za odstranjevanje bakra - mogoče Robla).
Vendar pa so dobre cevi tako spolirane, da kakšno posebno utekanje ni več potrebno.
Slišal sem že za posebne naboje za utekanje. Osebno pa mislim, da naiven potrošnik pač kupi vse.

hunterxxxl
15. January 2011, 18:18
Kot je Alojz rekel dan danes utekanje cevi sploh ni več tako potrebno, zaradi drugačnih načinov končne obdelava.
Drugače pa ustreliš en patron spucaš cev, pa še enega in spet spucaš cev, potem pa delaš grupe po 5 patronov in za vsako grupo spucaš cev. Narediš ene 2-3 grupe.
To je preprosto utekanje cevi.
Jaz pa mislim, da je to brezveze, to je spet ena muha američanov. Kaj pa pred 40 leti, mislite da je kdo to naredil, pa nese v isto luknjo.

bena
15. January 2011, 22:59
hunterxxxl se popolnoma strinjam s teboj saj konc koncev je cev nova in mora nest u krog 4 cm brez utekanja kar pa je za lov čisto zadost.

hunterxxxl
15. January 2011, 23:22
Tako je, če imaš delovno puško.
Pa tudi še nisem slišal da bi utekanje cevi pripomoglo k veliko bolši natančnosti.
Potreben bi bil preizkus.
Eno firmo vzamemo, nove puške in naredimo dve skupini.
Pri eni izvedemo postopek utekanja cevi, pri drugi ne, in da bi videli razlike.

jereb
15. January 2011, 23:45
Glede na to, da mora puška pred prihodom na trg opraviti preskus mislim da je cev že "utečena", torej je pripravljena na "akcijo"...

Me tole spominja na električista, ki babici napelje elektriko. Ko prižge luč, začne "šmelcat", takrat babica prestrašena gleda iskre, električist pa pravi - "se bo s cajtom že udelalo".

Tomaž Ražman
19. March 2011, 15:54
Mi imamo v službi navodila za uporabo poleg vsake ostrostrelne puške. Kjer je postopek sledeč in ga moremo obvezno naredit!

Rabiš 90 nabojev, krpice, bakreno krtačko, odstranjevalec bakra in smodnika, ter olje...

- Izstreliš 10x po 1 naboj, med vsakim izvedeš popolno čiščenje;
- Izstreliš 10x po 3 naboje, med vsako serijo izvedeš popolno čiščenje;
- Izstreliš 10x po 5 nabojev, med vsako serijo izvedeš popolno čiščenje;

To ni nujno vse v enem dnevu.

Za lovsko puško je to skoraj nesmiselno, ker tako ali tako boš večinoma streljal po 1 naboj in pol jo boš čistu, in v celi življenski dobi ne bo izstrelila kolkor ena športna ali službena puška.

Vsekakor pa to ne bo škodovalo. Nove puške niso nikoli utečene.

MetalHack
19. March 2011, 21:10
...
Za lovsko puško je to skoraj nesmiselno, ker tako ali tako boš večinoma streljal po 1 naboj in pol jo boš čistu, in v celi življenski dobi ne bo izstrelila kolkor ena športna ali službena puška.

Vsekakor pa to ne bo škodovalo. Nove puške niso nikoli utečene.

Glede na to, da je tu kar nekaj modelov, ki popljuvajo vsa za njihove pojme "krepela", ki na 100m ne nesejo v evrski kovanec in ki niso švabske proizvodnje in z jeklenimi rešpetini, je to kar pravo mesto, da jim nekdo iz profesije pove, da utekanje cevi ni larifari. Najsi bo na kakšni finski flinti, Jugo tadžari, ameriški nič vredni robi ali pa vsecenjeni in edini vredni švabski robi.