PDA

View Full Version : 12 ali 16



PROF.racoon
20. December 2010, 21:27
Pozdravljeni!

Počasi se opremljam in pred menoj je že nakup puške šibrovke. Ne vem, za kateri kaliber naj se odločim.
Puška bo prvenstveno namenjena za lov rac, zajcev, fazanov, lisic, z njo pa bi se kdaj podal tudi na strelišče streljat golobe (zelo redko).
Razmišljam o nabavi češke kombinirke v kalibru vsaj 7x57R/12(16) ali, ker imamo v lovišču tudi prašiče in jelenjad, še bolje 7x65R/12(16). Obe bi vzel z menjalnimi cevmi 12(16)/12(16).
Druga varijanta je kakšna rabljena Zastava za okrog 150-200€ (tukaj vem, da streljanje na golobe ne bo glih pravi užitek), tretja pa nova Baikal MP 27EM-M-1C, ki jo na forumu v njenem rangu zelo hvalijo.

Vprašanje je, kateri kaliber vzeti, ker se kombinirane čehinje pojavljajo tako v 12 in 16 kalibru.

Hvala za vaša mnenja!

LP

Tine
20. December 2010, 22:56
Jaz bi vzel 12/76, raje kot 16 pa 20. Moje skromno mnenje. Najboje je, če nabaviš menjalne cevi pri kombinirki, da nimaš polnih omar brez veze in če je kombinirka z druge roke, je to tudi cenovno najbolj ugodno. Drugače bi pa šel kar po novo, rusko. Bi pa resno razmislil tudi o polavtomatskem Baikal mp 153.

zoran26
21. December 2010, 08:00
menim,da je definitivno menjalna cev boljša v cal.12-12.Sam imam cal,16-16 pa bi se odločil za cal.12.Dokler si mlad je šestnajstica odlična,z leti se mi padozdeva,da je čedalje bolši cal.12,Za kombinirko je pa cal.16 odličen.

bostjan
21. December 2010, 11:23
ja 16 drži dlje snop kar ti bo pri racah prišlo prav ,še posebej če je prst hitrejši od živcev (kar se preleta tiče če si jih ne spustiš dovolj nizko)tudi za lisico je to dobra lastnost:ker pri 12 se prej razširijo šibre in ni željenega učinka na bolj daleč vsi pa vemo na kaki razdalji bi še naj bil lovsko pravičen strel,da divjad (obškalena) ne poginja v kakem grmu!glede zastave pa tak;so dobre ampak če boš uporabljal magnum naboje še posebej nad 1050 bar zaklep nebo dolgo zdržal bo zacel šklepetat!tak da češka al pa ruska kombinirka je dobra izbira!
kal pa sprobaj če imaš priliko pa kateri ti naj bolj odgovarja verjetno bi ti jo kaki solovec odstopil za kaki strel da sprobaš!
jaz imam 12 večina mladih pa ima 16 je pa koliko poslušam malo dražja municija za 16!

detel
21. December 2010, 12:32
Starejši lovci so nam govorili, da je 16 za na daleč. Drži. Pred nekaj leti sem lovil race pri prijatelju. Dal mi je svojega čeha s kombinirano cevjo kal. 16. Race sem klatil z velike višine. S svojo 12/12 jih ne bi nikoli.....

PROF.racoon
21. December 2010, 15:41
Kako pa je kaj z menjalnimi čoki, ki jih dobiš zraven Baikalove IZH 27 puške?
Si lahko z njimi kaj pomagaš pri daljših strelih (raca, lisica)? Da ne bi glih kupoval 16tke samo za njih...

rikec
21. December 2010, 21:01
Še moje mnenje. Kombinacija 7*65R/12 in menjalne cevi 12/12 se mi zdi da je najboljša varianta. Krogla je uporabna za jelenjad, pa prašiče in srnjad. Šibreni del puške pa je uporaben brez problema tudi za glinaste golobe. Za strel na lisico ali na race pa do 50 m brez težav streljaš z pravim šibrenim nabojem, kateri leži na cev. Upam, da dobro izbereš, ko pa se vidiva pa mogoče lahko tudi kaj v živo spregovoriva o tem... dobro izbiro ti želim in upam, da se kmalu vidiva...

Jagermaister
21. December 2010, 22:18
Zdi se, da je zadnje čase kaliber 16 v zatonu, saj nekateri proizvajalci sploh ne delajo več pušk zanj, pa tudi izbira nabojev je veliko skromnejša. Favorizira se kal. 12 v raznih magnum izvedbah, pa 20 mag.
Mislim da neupravičeno, in da bo ta naboj slejkoprej doživel tudi svojo renesanso. Jaz ga uporabljam vrsto let in sem prav zadovoljen z njim. Prednosti napram 12 so predvsem v manjši teži in obsegu puške, manjšem odsunu in šibkejšem poku. To, da omogoča daljše strele kot 12 pa do sedaj nisem vedel, vendar se zdi logično, saj pritisk plinov glede na manjši premer cevi počasneje upada. Slabost pa je manj toče na cilju.

jereb
1. January 2011, 22:31
Pozdravljeni!

Počasi se opremljam in pred menoj je že nakup puške šibrovke. Ne vem, za kateri kaliber naj se odločim.
Puška bo prvenstveno namenjena za lov rac, zajcev, fazanov, lisic, z njo pa bi se kdaj podal tudi na strelišče streljat golobe (zelo redko).
Razmišljam o nabavi češke kombinirke v kalibru vsaj 7x57R/12(16) ali, ker imamo v lovišču tudi prašiče in jelenjad, še bolje 7x65R/12(16). Obe bi vzel z menjalnimi cevmi 12(16)/12(16).
Druga varijanta je kakšna rabljena Zastava za okrog 150-200€ (tukaj vem, da streljanje na golobe ne bo glih pravi užitek), tretja pa nova Baikal MP 27EM-M-1C, ki jo na forumu v njenem rangu zelo hvalijo.

Vprašanje je, kateri kaliber vzeti, ker se kombinirane čehinje pojavljajo tako v 12 in 16 kalibru.

Hvala za vaša mnenja!

LP

Si že prespal odgovore ali si že nabavil?

Nekoliko časa za odločitev pride prav.

Moje mnenje je, da brez večjih težav kupiš starejšo češko kombinirko z menjalnimi cevmi. Če malo pogledaš po oglasih vidiš da so zelo ugodne in mislim da težko dobiš tako dobro puško za tako nizko ceno.

Če imaš v lovišču dosti prašičev in jelenjadi, potem bi ti svetoval 7x65r pred 7x57r. Če imaš že karabin v močnejšem kalibru, vzemi 7x57r, ker je za manjšo divjad in jelenjad na blizu dovolj 8ob primerni krogli).

12 ali 16 pa je vprašanje osrednjega pomena. Za na strelišče raje 12 (večji izbor streliva), za jago je 16 popolnoma dovolj (če zadaneš), pa še lažje strelivo je.

Če boš kupoval samo šibrenico in to starejšo, obvezno preglej, če ima priskus za močnejšo polnitev. Če nima, potem boš omejen pri izbiri streliva (odpadejo namreč vsi mag, semimagnum, HV .... 1050 bar naboji - razen če rezkiraš puško in svojo varnost).

Dober nakup in ravne cevi!

PROF.racoon
3. January 2011, 22:44
Pridno prebiram oglase in kličem okrog ter povprašujem pri lovskih tovariših.
Počasi...

Ko bom našel, javim...

Hvala za vse nasvete!

stjrp
17. January 2011, 14:07
Jaz imam 12 in bi to tudi svetoval, saj imaš na razpolago celo morje različnega streliva in dosti lažje dobiš kateri res dobro leži na cev, poleg tega pa malo več toče v naboju prej koristi kot škodi.

robertv
17. January 2011, 16:41
Sam imam kombinirko A.Zolli .243W/16 in vam povem, da se z njo odlično znajdem. Kot govorijo kolegi pred mano je 16 res bolj za na daleč, vendar tudi lisičko v pogonu vržeš zlahka dol na krajšo razdaljo. Puško uporabljam predvsem za pogone, ker je lažja a dovolj močna, da vržeš prašiča (verjetno tudi jelena - ne vem, nisem še probal)dol. Res pa je, da so me na Kočevskem postrani gledali, ko sem jagal s to puško.
Kar pravi STJRP o razponu kal 12 drži.

Lp,

torro
17. January 2011, 18:43
Sam imam kombinirko A.Zolli .243W/16 ...Res pa je, da so me na Kočevskem postrani gledali, ko sem jagal s to puško.


To bi te verjetno povsod, kjer bi z njo jagal jelena ali pa merjasca. Ali pa domov poslal :icon_redface:.
LP

alojz1
17. January 2011, 19:28
Torro pa nima dlake na jeziku :icon_lol:

PROF.racoon
17. January 2011, 21:38
Sem našel eno čudovito 16ko, hammerlessko - biksarco, za male denarje. Puška z dušo kot jaz pravim. Jutri jo grem gledat, če jo še ima gospod.
Ogrevam pa se tudi za nakup nove Baikalove IZH-27 v kalibru 12 (univerzalna puška z menjalnimi zadrgami). Sem oddal tudi oglas, pa ni bilo odziva.

Sem v veliki dilemi, ker mi vsak govori po svoje, denarja za obe pa zaenkrat nimam.

Kaj narediti? Ali ena ali druga...

alojz1
17. January 2011, 21:45
Hej profesor ali ti bomo tudi ženo izbirali?
Če ne veš kam denar vtakniti kar zaročenko vprašaj.

hunterxxxl
17. January 2011, 21:45
Vzemi tisto z "dušo"....:icon_wink:

PROF.racoon
17. January 2011, 22:09
Hej profesor ali ti bomo tudi ženo izbirali?
Če ne veš kam denar vtakniti kar zaročenko vprašaj.

Bodoča žena je že zazihrana. :)

Ne boš verjel, da sem tudi zaročenko vprašal. Njej je itak vseeno. Denar do 500€ ni problem (100€ še primakne zaročenka za rojstni dan je rekla).

Finta je v tem, da bi kdaj pa kdaj šel tudi na golobe na naše strelišče na Črne njive nad Il.Bistrico, pa ne vem, kako se bo hammerlesska v kalibru 16 obnesla. Tudi municija za trap je verjetno za 16 kaliber dražja.

Je pa res, da je to puška za lov, puška z dušo, kar za modernejše puške ne bi mogel reči...

Ja, odločitev bo težka... Hvala, ker me prenašate... :icon_confused:

mišica
17. January 2011, 22:12
Ti kar ono z dušo vzemi, na Črnih njivah se pa zmeni da ti kakšno posodi. :icon_wink:

rikec
18. January 2011, 09:20
Bodoča žena je že zazihrana. :)

Ne boš verjel, da sem tudi zaročenko vprašal. Njej je itak vseeno. Denar do 500€ ni problem (100€ še primakne zaročenka za rojstni dan je rekla).

Finta je v tem, da bi kdaj pa kdaj šel tudi na golobe na naše strelišče na Črne njive nad Il.Bistrico, pa ne vem, kako se bo hammerlesska v kalibru 16 obnesla. Tudi municija za trap je verjetno za 16 kaliber dražja.

Je pa res, da je to puška za lov, puška z dušo, kar za modernejše puške ne bi mogel reči...

Ja, odločitev bo težka... Hvala, ker me prenašate... :icon_confused:


Če ne boš veliko streljal glinaste golobe je potem bolje si sposoditi si pri komu... Evo, mene povabi k vam, jaz ti posodim svojo, free of charge! Je pa res, da je na lov it z puško za dušo lepše...

Brakir
18. January 2011, 09:52
Je pa res, da je na lov it z puško za dušo lepše...

Iz tega razloga sem kupil rusko petelinko v kalibru 16. Tisti "klonk", ko napneš peteline je neprecenljiv! :icon_wink:
Drugače pa pravi top, tudi metraža, na katero pobiram divjad je kar impresivna. nekoč, ko bom velik, pride k hiši še kombinirka petelinka v kalibru 20+mali kaliber. Sicer pa v kalibru 12 bi vzel polavtomatski baikal.

Fuchs
18. January 2011, 13:13
Sam sem še "mladič" med lovci, toda pri golobih uporabljam kal12.
Dolgi streli niso problem, saj sem začel prakticirati "long shot" municijo. tako da pri golobih drugi strel mi običajno ne pobegne tudi po70m.
Glede fazanov sem sodeloval samo do sedaj pri eni jagi v Beltincih...Rezultat: 51% ulova je bilo mojega ( 3 strelci).
1 fazan je kljub zadetku kolega zbežal na 150m in sem ga z "long shot" strelom zaustavil na mestu v zraku.... (naboj se odpre šele po 50 m preleta, zato je gruča na cilju velika)

Tore mnenje: poleg strelca šteje tudi izbira naboja...

muzikant
18. January 2011, 13:46
Sam sem še "mladič" med lovci, toda pri golobih uporabljam kal12.
Dolgi streli niso problem, saj sem začel prakticirati "long shot" municijo. tako da pri golobih drugi strel mi običajno ne pobegne tudi po70m.
Glede fazanov sem sodeloval samo do sedaj pri eni jagi v Beltincih...Rezultat: 51% ulova je bilo mojega ( 3 strelci).
1 fazan je kljub zadetku kolega zbežal na 150m in sem ga z "long shot" strelom zaustavil na mestu v zraku.... (naboj se odpre šele po 50 m preleta, zato je gruča na cilju velika)

Tore mnenje: poleg strelca šteje tudi izbira naboja...

Kam smo prišli.:icon_confused::icon_confused: Glede na to, da si procent podal na eno enoto natačno ste sigurno pobrali vsaj 100 fazanov ali ?:icon_twisted:

Fuchs
18. January 2011, 15:14
:icon_lol:

alojz1
18. January 2011, 18:44
Spet sem nekaj novega zvedel. Ni kaj. Človek se uči celo življenje :icon_lol:
Če boš pa vzel naboj z oznako 100metri boš pa lahko še dlje streljal. Tisti se namreč odpre pri 100m.

tinko balinko
18. January 2011, 18:52
Tole pa je za v lovsko pratiko........:BangHead::beer:

snef
18. January 2011, 19:00
1 fazan je kljub zadetku kolega zbežal na 150m in sem ga z "long shot" strelom zaustavil na mestu v zraku.... (naboj se odpre šele po 50 m preleta, zato je gruča na cilju velika)

Tore mnenje: poleg strelca šteje tudi izbira naboja...

hm............ne razumem, da si fazana ustavil na 150 m v zraku z long shot patronom..........................!?!?!? Nisi morda zamenjal za kuglo:icon_confused:,............veliko lovim malo divjad, uporabljam 20/76 kaliber, ne uporabljam magnum nabojev in tudi ne debelejših šiber od 3,00 mm, gramaža 24 gr oz max. 28 gr. In ne streljam vse do cca 35 - 40 m.
recimo temu LOVSKO PRAVIČNO.

In če zdaj primerjam long shot šibro z " long shot" kuglo, hja.....madona to je potem strel na srnjad dobrih 5oo m.

Ni kaj dober strlec si Fuchs............:icon_exclaim::icon_wink:

PROF.racoon
19. January 2011, 00:28
Svašta...
Res za v lovsko pratiko...

Danes sem jo držal... 16ko... Klasična, brez ejektorjev, dva sprožilca, angleško kopito, hamerles, nikljana baskula, ..., ... lepa.

Čeprav offtopic... Kje nabavljate municijo od Elektroplastike v kalibru 16 (ZS prosim)?
Hvala moderator!

zoran26
21. January 2011, 18:45
Že dalj časa uporabljam cal.16,pa se mi le dozdeva,da je 12 zaneslivejši.Ne vem moeda so kolegi boljši strelci.
Ampak imam vprašanje v zvezi s puško:
puška šibrenica cal.16/16,češka z oznako588-06-MOD 4-UH.BROD.Dozdeva se mi,da je za ta model možno dobiti tudi menjalne cevi(risanica/16).
Ali morda kdo kaj ve okrog tega?
LP

PROF.racoon
30. January 2011, 18:19
Tako, pa je doma. Včeraj sem jo šel iskat v Izolo. Upam, da bo mi dobro služila.

Prilagam fotografijo (malo slabše kvalitete)

http://s7.mojalbum.com/cz-16-16-foto_2913267_17427717_18459924.jpg

Hvala za nasvete!

Pinkfloyd
30. January 2011, 19:12
Priveznjene šibrene cevi :icon_redface:

rikec
30. January 2011, 19:22
Izgleda dobro nova puškica Profesor! Dober pogled Ti želim in obilo lovskih užitkov in lepih trenutkov z njo na lovu

mugo
30. January 2011, 20:05
puška šibrenica cal.16/16,češka z oznako588-06-MOD 4-UH.BROD.Dozdeva se mi,da je za ta model možno dobiti tudi menjalne cevi(risanica/16).
Ali morda kdo kaj ve okrog tega?
LP

Zgleda da gre za takoimenovano Tatro.
Preberi tukaj: http://www.srbijalov.com/forum/viewthread.php?thread_id=539

LP

PROF.racoon
30. January 2011, 22:16
Priveznjene šibrene cevi :icon_redface:

E, takšna bo ta prava... Za začetek...
Tiste ta moderne, ko perjad in ostala divjad pada sama od sebe, ko zagleda puško, me manj potegnejo. Mogoče pa si kupim katero, ko bom velik... :icon_smile:


Izgleda dobro nova puškica Profesor! Dober pogled Ti želim in obilo lovskih užitkov in lepih trenutkov z njo na lovu

Hvala! :icon_cool:

hunterxxxl
30. January 2011, 22:39
To je taprava lovska puška...
Usaj zgleda, ne pa športne puške:icon_evil:
Lepo da s izbral hamerles:icon_wink:

Pinkfloyd
31. January 2011, 00:31
E, takšna bo ta prava... Za začetek...
Tiste ta moderne, ko perjad in ostala divjad pada sama od sebe, ko zagleda puško, me manj potegnejo. Mogoče pa si kupim katero, ko bom velik... :icon_smile:


Se nisva najbolje razumela, se mi zdi. Obožujem take dvocevke s priveznjenimi cevmi, imajo svojo dušo in pridih starinskosti. Danes takih pušk ni več za dobit.
Želim ti, da boš z njo Užival. Sploh pa ni potreba, da usakič kaj pade. Jaz bi tak šrot kar gledal in gledal :icon_wink:

Markysprej
31. January 2011, 14:12
http://s7.mojalbum.com/cz-16-16-foto_2913267_17427717_18459924.jpg

nova ali stara?
ker jst bi si takoj takšno s priveznjenimi cevmi nabavil, ampak kaj ko je baikalove težko dobiti, druge dražje pa nočem (zaenkrat:icon_lol:) nabaviti...

zoran26
31. January 2011, 14:42
Mugo,hvala za info.Ja očitno je iz iste družine.Bo morda še kdo kaj dodal.
Lp

PROF.racoon
31. January 2011, 21:25
Rabljena in zelo ohranjena. Cevi kot zrcalo, zunanjost odlična,... Upam samo, da funkcionira, ker še je nisem imel prilike sprobati.
Je pa od Crvene Zastave, hamerles,...
Čakam na povabilo, da jo lahko sprobam...

bostjan
1. February 2011, 10:02
Rabljena in zelo ohranjena. Cevi kot zrcalo, zunanjost odlična,... Upam samo, da funkcionira, ker še je nisem imel prilike sprobati.
Je pa od Crvene Zastave, hamerles,...
Čakam na povabilo, da jo lahko sprobam...

Ja kaj ne jagate lisic?
Vzet sabo pa kako zvitorepko uplenit!!!!

alojz1
1. February 2011, 10:28
[QUOTE=PROF.racoon;65117
Čakam na povabilo, da jo lahko sprobam...[/QUOTE]

Boštjan, revež je še pripravnik. Ni dovolj, da v mesečini vzame dekle s sabo na čakanje lisic. Mora biti lovec :icon_lol: zato čaka povabilo.

PROF.racoon
1. February 2011, 20:03
Saj bo...
Danes sem naredil zaloge municije - trap, 3,5mm, 4mm, 4,7mm.
Upam, da se mi ne pokvari prej, preden jo postreljam... :icon_lol:

alojz1
1. February 2011, 20:18
Da nisi nakopičil preveč streliva. Tudi jaz sem kot pripravnik nakupil zalogo ki jo imam še sedaj. Jo tudi zastonj nihče noče ker pravijo da so naboji prestari (Krušik). Ampak marsikateri novejši je slabši.

rikec
2. February 2011, 12:35
Saj bo...
Danes sem naredil zaloge municije - trap, 3,5mm, 4mm, 4,7mm.
Upam, da se mi ne pokvari prej, preden jo postreljam... :icon_lol:

Ja le glej, da ne bo prehitro rok uporabe potekel tej municiji, sej veš, to je tko kot jogurt, je lahko potem divjadi, ko jo s tako municijo zadeneš še slabo...kaj si bodo pa mislili potem o tebi :icon_lol::icon_lol::icon_lol:

C_mon
6. March 2011, 21:11
Najprej en lep pozdrav vsem na forumu.

Racoon-pozno, pa vendar: vidim, da ti puška dobro služi in verjamem, da bo tako tudi vprihodnje.
Veseli me, da je šla v roke zagnanega lovca.

Lp
Simon

PS: Z Bernardellijem se je zakompliciralo, tako da sem na žalost že skoraj dva meseca brez šibrenice :icon_cry:.

Veper
7. March 2011, 11:53
C mon kaj pa je narobe z Bernardellijem me zanima ker sem tudi sam lastnik te puške v trap izvedbi.

C_mon
7. March 2011, 18:37
S puško ni nič narobe (vsaj upam).

Komplicira in vleče se s papirji, ker jo kupujem rabljeno v Italiji. Tam mi že več kot mesec dni pravijo, da "bo naslednji teden" in da je pri njih običajno da se toliko čaka?

MasterLesjak
7. March 2011, 18:57
Ko sem jaz kupoval puško sem jo šel pogledat in predložil naše nabavno dovoljenje, nato je možak rekel da rabim evropsko nabavno in sem plačal pol puške, naslednji dan sem uredil nabavno in mu jo poslal po faksu, čez teden dni pa sem šel ponjo. Torej mi je vse skupaj vzelo dober teden.

C_mon
7. March 2011, 19:51
Meni so rekli da je potrebno predhodno nabavno dovoljenje za EU (čakal en teden), poslal po pošti ker potrebujejo original (4 dni da so dobili). Potem so to poslali na preverjanje na njihovo "questuro" in potrpežljivo čakam odgovor že kar nekaj tednov (odgovor ki naj bi prišel hitro ker ni prvi kos ki ga kupim pri njih! ). Ko bo stvar odobrena se morem še zmenit za točen dan ko grem po puško.
Tako nekako.

PROF.racoon
8. March 2011, 19:45
Pozdravljen C mon!
Ja, kot vidiš mi tvoja bivša puška dobro služi. Si jo dobro ulaufal, ni kaj!
Se vleče kaj, ko takole čakaš na puško, ki si jo srčno želiš? Še malo pa bo...
LP in dober pogled!

C_mon
29. March 2011, 21:28
Je doma. :icon_razz:

Bernardelli Hemingway 12/12.

Zelo podobna kot bivša (zdaj Racoonova): hammerless, Anson-Deeley sistem, dva sprožilca, brez ejektorjev, trojni Purdey-ev zaklep, angleško kopito...

MasterLesjak
29. March 2011, 22:18
Zelo lepa! Ravne cevi pa dober pogled!

jež
29. March 2011, 22:24
Niso čist ravne cevi, se mi zdijo malo gor zvite:icon_lol::icon_lol:.
Lepa!

C_mon
30. March 2011, 18:51
Hvala.
Cevi so ravne, fuge na ploščicah pa so dol zvite:icon_wink:

PROF.racoon
3. April 2011, 00:06
Lepa!
Naj ti dobro služi!