PDA

View Full Version : UP po krvni sledi



Perun
3. December 2010, 14:58
Na novi ptičarski strani sem našel novi Pravilnik o UP po krvni sledi. http://www.pticarji.si/file/Pravilniki/Pravilnik_UPKS.pdf

_fox_
1. July 2012, 18:57
zanima me, ali je mogoče opraviti uporabnostno preizkušnjo po krvni sledi s psom iz skupine prinašalcev? med prebiranjem pravilnika o uporabnostni preizkušnji sem se ustavil pri točki ugotavljanje značaja psa. Prinašalci sicer obvladajo delo z nizkim nosom, ampak verjetno nebi ostro čuvali plena pred neznano osebo. zato predvidevam, da bi se psa označilo kot plahega. Imam prav? Kako to ocenjevanje izgleda v praksi?



iz pravilnika, točka 5:

Značaj psa preizkusimo tako, da vodnik ob najdeni divjadi odloži privezanega psa in se umakne iz njegovega vidnega polja. Pri tem lahko pes nemoteno doseže plen. Po določenem času se psu približa sodnik ali druga psu neznana oseba in mu skuša plen odvzeti. Pes lahko odloženo divjad čuva, vendar mora na vodnikovo povelje tudi tujim osebam dovoliti odvzeti plen. Takšen značaj se zapiše kot STABILEN. Če pes kaže ob prisotnosti vodnika kakršno koli agresivnost proti tujim osebam, to ni zaželjeno in se opiše kot PRIMEREN. Psi, ki se bojijo približati divjadi, se opišejo kot PLAH.Psi, ki so agresivni do vodnika in tudi vodniku ne dovolijo odvzeti plena, se opišejo kot AGRESIVEN.
Sodnik opisno oceni psa, plahi ali agresivni so diskvalificirani in UP ne opravijo.

alojz1
1. July 2012, 20:02
Kar pogumno z prinašalcem na UP.
Sled mu ne bo delala težav. Agresiven ali plah tudi ne bo. V praksi pa je možno, da divjadi ne bo zgrabi. Ampak to je že druga tema in velik poudarek na "možno".

_fox_
1. July 2012, 20:41
aha, hvala za vzpodbudo. torej se za PLAHEGA oceni psa, ki se z vodnikom boji približati divjadi, kjer ga vodnik odloži?ali tistega, ki se zaradi plahosti ne približa divjadi, z namenom, da bi jo čuval pred tretjo osebo?

alojz1
1. July 2012, 20:47
ali tistega, ki se zaradi plahosti ne približa divjadi, z namenom, da bi jo čuval pred tretjo osebo?
Plah je tisti, ki ne upa do divjadi ali pa od nje pobegne, ko se sodnik približa.
Agresiven pa je tisti, ki do divjadi ne pusti niti vodnika.
Pri barvarjih se takšni izločijo iz vzreje.

alojz1
2. July 2012, 08:56
Vprašanje kot ga je postavil Fox je zelo umestno.
Vsem, ki se udeležijo UP priporočam, da preberejo pravilnik (glej povezavo zgoraj od Peruna). Bo veliko manj slabe volje ali konfliktov z sodniki.
Vodnik mora poznati sistem točkovanja enako kot sodnik. Sodnik vedno tudi seznani vodnika z napakami in svojo oceno UP. Če pa se vodnik z oceno ne strinja je pa vedno možnost pritožbe.

Breza
2. July 2012, 10:11
.... Če pa se vodnik z oceno ne strinja je pa vedno možnost pritožbe.

"Pri delovnih preizkušnjah psov je sodnikova odločitev dokončna in na njo ni pritožbe." (PSD, čl. 111)

alojz1
2. July 2012, 11:29
"Pri delovnih preizkušnjah psov je sodnikova odločitev dokončna in na njo ni pritožbe." (PSD, čl. 111)

Ups, to pa nisem vedel :icon_lol:
Potem je pa edina možnost, da od preizkusa odstopiš, če izžrebaš sodnika, ki te ne mara. :icon_mrgreen:

RAUBŠIC
2. July 2012, 12:05
Ups, to pa nisem vedel :icon_lol:
Potem je pa edina možnost, da od preizkusa odstopiš, če izžrebaš sodnika, ki te ne mara. :icon_mrgreen:

Alojz1 ti imaš res super pogruntavščine. BighandBighandBighand Glede na to kako si zapisal, bil lahko dvomili na vse odločitve sodnikov, tako na PNZ in drugih preizkušnjah, kakor tudi na tekmovanjih. S svojimi psi sem bil na kar nekaj tekmovanjih, na razstavah, opravil osnovne preizkušnje in ne morem reči, da so me kdaj oškodovali.

Breza
2. July 2012, 12:21
Ups, to pa nisem vedel :icon_lol:
Potem je pa edina možnost, da od preizkusa odstopiš, če izžrebaš sodnika, ki te ne mara. :icon_mrgreen:

:icon_lol: :icon_lol: :icon_lol: .... jah, ne vem no. Če pes obvlada, potem itak ni panike - ti nihče nič ne more. Če pa pač malce špekuliraš in računaš na sodnikovo mehko srce - potem pa ja. Edina možnost v takem primeru je, da odstopiš, če ne izžrebaš sodnika/prijatelja, ki bi ti bil pripravljen pogledat skozi prste. :icon_mrgreen:

alojz1
2. July 2012, 12:25
Raubšic: Ja res je. In bodi vesel, da nimaš slabih izkušenj.
Jaz pa poznam enega sodnika, ki kritizira delo svojih kolegov, ki delajo pošteno. Ja pa zelo pristranski je.
In dokler obstaja le en takšen pada senca dvoma na vse. Posebno, če se vodnik ne more niti pritožiti in je sodnikova (tudi tega) odločitev dokončna.
Ampak to je le moje mnenje.
Vsi ostali vodniki pa verjetno delijo tvoje.

alojz1
2. July 2012, 12:42
. Če pes obvlada, potem itak ni panike - ti nihče nič ne more. Če pa pač malce špekuliraš in računaš na sodnikovo mehko srce - potem pa ja. Edina možnost v takem primeru je, da odstopiš, če ne izžrebaš sodnika/prijatelja, ki bi ti bil pripravljen pogledat skozi prste. :icon_mrgreen:
Breza, največ hude krvi nastane takole. Sem zadnji, ki bi podpiral nepoštenost.
Če pa na tekmi pred veliko gledalci (veš, da se tam ne da manipulirati) sodnik ob razglasitvi prebledi in se obrne stran, ko vsi drugi čestitajo, potem dopusti tudi meni svoje mnenje o njem.

springer
2. July 2012, 16:19
Prinašalci sicer obvladajo delo z nizkim nosom, ampak verjetno nebi ostro čuvali plena pred neznano osebo. zato predvidevam, da bi se psa označilo kot plahega. Imam prav?

Prinašalci so sicer zelo dobrodušni in prijazni do ljudi, živali. Nisem pa prepričan, da nebi branili svojega plena pred neznanci. Ko čuvajo kaj svojega znajo privzdignit ustnice, saj se zavedajo, da je za njimi močan ugriz.

alojz1
2. July 2012, 17:35
Nisem pa prepričan, da nebi branili svojega plena pred neznanci.
Dobro povedano.
Sem večkrat videl presenečene lastnike "prijaznih" psičkov ob plenu.
Sicer pa je lažje psa naučiti čuvanja, kot preostrega odvaditi.

_fox_
3. July 2012, 23:36
Prinašalci so sicer zelo dobrodušni in prijazni do ljudi, živali. Nisem pa prepričan, da nebi branili svojega plena pred neznanci. Ko čuvajo kaj svojega znajo privzdignit ustnice, saj se zavedajo, da je za njimi močan ugriz.

springer, se strinjam s tabo. to se razlikuje od psa do psa. sam imam mlado labradorko, ki je "nežnega" značaja, sem pa videl psičko iz iste linije, ki je bila pravo nasprotje moje.:icon_razz:

glede sodniškega dela nimam slabih izkušenj, ocenjevanje je vedno potekalo korektno. Le pred tem, v vlogi opazovalca, pripravnika sem bil priča kakim nepravilnostim, malomarnosti na preizkušnjah. Mogoče je problem tudi v vodnikih, ker je malo takih, ki upajo po tekmi na glas spregovoriti o nepravilnostih, ki so se dogajale. ponavadi se o tem govori kasneje za šankom...ampak to je že druga tema..:icon_wink:

za napake psa pa smo vedno krivi vodniki sami in ne naši psi in sodniki .. saj veste kako pravijo: če ne gre, ne razbijaj pasje glave, ampak svojo... :icon_lol:

MLikar
29. June 2013, 20:25
Danes je potekala uporabnostna preizkušnja po krvni sledi v LD Dobrna pri njihovi koči na Trojni.
Bilo je lepo in sproščeno. Dobra družba, pridni psi in odlična organizacija.
Ob preizkušnji poteka tudi tekma in prva tri mesta zo zasedli predstavniki popolnoma različnih pasem.
Bravo vsem skupaj!

mprimoz
30. June 2013, 22:42
Res je bil krasen dan.biggrin
Kot zelenec na tem področju lovske kinologije sem se preizkušnje udeležil z mojo srbsko goničko Silo.
Zjutraj sem se od doma odpravljal z mešanimi občutki.
Popoldne pa se vračal presrečen in navdušen nad delom Sile, ki je preizkušnjo opravila s 1. nagradnim razredom.:limona:

POLH
1. July 2013, 00:14
Čestitke. Lepo.

Sraka
1. July 2013, 06:21
Tudi moja velika čestitka. Kar pogumno naprej. Naredila sta prvi korak na dolgi in presenečenj, razočaranj ter uspehov dogi poti. Koliko boš vanjo vložil, toliko ti bo vrnila, V dobrem in slabem.

Poslušaj in upoštevaj nasvete le najboljših. Jih je malo, so pa in njim kaže prisluhniti ter njihove izkušnje pomniti. Vse lepo vama želim!

PROF.racoon
1. July 2013, 09:08
res je bil krasen dan.biggrin
kot zelenec na tem področju lovske kinologije sem se preizkušnje udeležil z mojo srbsko goničko silo.
Zjutraj sem se od doma odpravljal z mešanimi občutki.
Popoldne pa se vračal presrečen in navdušen nad delom sile, ki je preizkušnjo opravila s 1. Nagradnim razredom.:limona:

Čestitke!!!

mprimoz
1. July 2013, 09:19
Polh, Sraka in Prof., hvala.

Na tem mestu bi se rad iskreno zahvalil vsem prijateljem kinologom, ki so bili kadarkoli pripravljeni odgovarjati na moja začetniška vprašanja, deliti koristne nasvete in zaupati dragocene izkušnje s krvosledniške prakse.

Prijatelji, zavedam se, da je moje znanje le malce nad ničlo, zato pričakujte, da vam bom še mnogokrat zastavljal vprašanja začenši kako..., zakaj...:icon_wink:

LZ, Primož

Jagermaister
1. July 2013, 15:29
Lepo, da si skromen. Tako zelo pa le ni treba biti!:hooray:

mprimoz
1. July 2013, 23:07
:yea1:

Bor
14. April 2014, 09:17
UP po krvni sledi v naši LD, 12. 4. 2014.
Zmagovalec preizkušnje Paco in njegov vodnik Igor, oba člana naše LD.

14061

Žamot
7. June 2014, 12:11
A kdo ve ob kateri uri je jutri UP v delu po umetni krvni sledi jutri na Libni (LD Videm ob Savi)?


ob 8 uri
Očitno je odpadlo. :icon_neutral:

MLikar
12. June 2014, 08:27
Zanimiva preizkušnja je potekala v vročem vremenu v Črnem vrhu v organizaciji LD Javornik:
http://www.forum-lov.org/tekme-tecaji-razstave/1752-krvna-sled-ld-javornik

Ostrorogi
12. June 2014, 12:33
@MLikar; Čudovito se je tole prebralo! Še več takšnih člankov!

Seveda tudi čestitke udeležencem in organizatorjem.

pidog
12. June 2014, 15:00
Bilo je res prijetnoBighand ..... Mlikar, škoda, da si moral zapustiti zadnji pogon pred lovskim ropotom:OK:

Dober pogled!

Sraka
30. June 2014, 06:05
Čestitka!

Mojemu cenjenemu lovskemu prijatelju Mitji in njegovi štirinožni spremljevalki Piki čestitam ob lepem in vzpodbudnem lovsko-kinološkem uspehu - opravljeni zahtevni preizkušnji dela po krvni sledi.

MLikar
4. July 2014, 08:12
Pri članku o UP LD Javornik (http://www.forum-lov.org/tekme-tecaji-razstave/1752-krvna-sled-ld-javornik)sem dodal še video posnetek Špičkovega pogovora s starostjo idrijske kinologije Aldom Sedejem.
Ker je bilo posneto nenadejano in hitro, je zvok primeren vzdušju v lovskem domu.


http://youtu.be/U2DEZlVvGPU

alojz1
20. May 2017, 15:36
Danes sta dva lanska mladiča iz psarne Kumska uspešno opravila preizkus.
Desni je bil boljši, levi pa bolj vesel (vodnik namreč) Bighand