PDA

View Full Version : Pripravniki in lov



PROF.racoon
23. November 2010, 21:48
Pozdravljeni!
Z letošnjim letom sem se končno vpisal med zeleno bratovščino.
Orožni list za šport posedujem že od prej, nabavil pa sem tudi že prvi kos lovskega orožja, ki sem ga vpisal v lovski OL.
Ker je čas pogonov in drugih skupnih lovov, me zanima, kako je v vaših društvih urejeno z lovom pripravnikov. Torej ali lahko pri vas pripravniki v spremstvu drugih lovcev uporabljajo orožje in streljajo na netrofejno divjad (ozimci, lanščaki, teleta,...)?
Po pogovoru s prijateljem pripravnikom v drugi LD jim tam dovolijo, pri nas pa noben tega ne omeni, oz. sem od nekaterih slišal, da je prepovedano, da bi pripravnik na pogonih imel svojo puško in streljal na divjad, ki sem jo prej omenil. Slišal sem tudi, da celo s svojim orožjem v spremstvu mentorja naj ne bi smel iti. Ker nočem delati vroče krvi v dotični LD sem do zdaj bil tiho in upošteval njihova navodila ter v to nisem drezal.
Na pravico do lova, me je napeljal prav pogovor s prijateljem pripravnikom iz druge LD in nato branje pravilnika in poslovnika moje LD, kjer piše, da ima pripravnik enake pravice kot ostali člani razen samostojnega lova.

Kako je v vaših LD?

Že v naprej hvala za odgovore!
Lovski zdravo!

ZR7
24. November 2010, 07:33
Če piše "razen samostojnega lova", je jasno, da lahko lovi pod nadzorom.
Bi bilo potrebno malo več prebrati, a tako na grobo si predstavljam, da bi lahko v spremstvu mentorja lahko lovil, najsi bo individualno (z mentorjem) ali na pogonih. To je celo edino prav, saj je potrebno pripravniku pokazati in ga naučiti tudi obnašanja in varnostnih ukrepov na skupnih lovih.
Kaj pravi pa tvoj mentor?

MilanK
24. November 2010, 09:59
Kdor nima lovskega izpiti, sme loviti le v spremstvu osebe, ki ima lovski izpit in veljavno lovsko izkaznico (1. od. 60. čl. ZDlov). Glede na navedeno ni zakonskih zadržkov, da pripravnik ne bi smel loviti v spremstvu svojega mentorja ali drugega lovca LD, katere pripravnik je, razen v primeru, da ima LD v svojih aktih to drugače urejeno in sicer tako, da pripravnikom v nasprotju s to zakonsko določbo prepoveduje loviti na sploh. Torej da ne smejo loviti samostojno, niti ob spremstvu mentorja ali drugega lovca. Kako se pa pripravnik praktično usposobi za izvajanje lova, ko pa v času pripravništva ne sme loviti, pa je drugo vprašanje in to LD, ki imajo take prepovedi za svoje pripravnike, ne zanima, potem pa se čudimo kaj vse se nam na lovih dogodi in zgodi.

jagrBlaž
24. November 2010, 10:04
... ko sem opravil lovski izpit in podpisal zaprisego lovu sem takoj postal enakopraven član v lovski družini in si pridobil pravico lova na vso divjad. Kako imajo drugje pa ne vem, ampak koker vem jaz potrebuješ samo to kar je podal kolega muzikant za pridobitev OL, za lov na visoko divjad pa mislm da je prav da dobi lovec dovoljenje ko opravi izpit.

ZR7
24. November 2010, 12:00
..., za lov na visoko divjad pa mislm da je prav da dobi lovec dovoljenje ko opravi izpit.

To je nekako tako, kot da bi šele po pridobitvi vozniškega dovoljenja smel prvič zapeljati na avtocesto.
Kako pa boš izvajal lov na visoko divjad (kaj sploh smatraš pod "visoko"?), če se tega nisi nikoli učil? Takemu razmišljanju pravim klečeplaznost pod vplivom folšije.

PROF.racoon
24. November 2010, 14:22
Kaj pravi mentor?

Nič. Čudno se mu je zdelo, da sem mu to sploh omenil, ker pri njih pripravniki niso nikoli jagali s svojimi puškami. Sem pa dosegel, da vsaj lahko imam na pirš in na prežo svojo puško.
Danes sem bom poskušal dobiti še z enim iz UO in mu poskušal predstaviti "idejo", čeprav je v bistvu pravica.

Bom poročal...

Najbolj "me boli" prav to, da nekateri pripravniki, med njimi tudi moj prijatelj, lahko na pogone vzamejo brez problema svoje orožje in streljajo na netrofejno divjad (to nedeljo je eden uplenil tele), pri nas v naši pa so vsi tiho. Boli me seveda to ta zadnje, ne tisto, da drugi lahko, jaz pa ne... Naj, če smejo...
Saj bi že vzdržal to pripravništvo, ker mi ni hudo poganjati, pa poslušati zbadljivke, pa ..... , ampak zakaj ne bi tudi jaz, če mi je po zakonu dovoljeno.

ZR7
24. November 2010, 14:32
...
Saj bi že vzdržal to pripravništvo, ker mi ni hudo poganjati, pa poslušati zbadljivke, pa ..... , ampak zakaj ne bi tudi jaz, če mi je po zakonu dovoljeno.

Bojim se, da če so pri tem tako "zarukani", da bodo tudi pri družinskem izpitu.
Včasih je modro tiho prebroditi obdobje in potem kot polnopraven član poskrbeti, da se tistim, ki pridejo za teboj ne bo delalo isto.
Ne boj se, tudi takrat boš še dobil svojo porcijo od vsevednih in vsemogočnih.:icon_twisted:

MilanK
24. November 2010, 14:56
Kaj pravi mentor?

Nič. Čudno se mu je zdelo, da sem mu to sploh omenil, ker pri njih pripravniki niso nikoli jagali s svojimi puškami. Sem pa dosegel, da vsaj lahko imam na pirš in na prežo svojo puško.
Danes sem bom poskušal dobiti še z enim iz UO in mu poskušal predstaviti "idejo", čeprav je v bistvu pravica.

Bom poročal...

Najbolj "me boli" prav to, da nekateri pripravniki, med njimi tudi moj prijatelj, lahko na pogone vzamejo brez problema svoje orožje in streljajo na netrofejno divjad (to nedeljo je eden uplenil tele), pri nas v naši pa so vsi tiho. Boli me seveda to ta zadnje, ne tisto, da drugi lahko, jaz pa ne... Naj, če smejo...
Saj bi že vzdržal to pripravništvo, ker mi ni hudo poganjati, pa poslušati zbadljivke, pa ..... , ampak zakaj ne bi tudi jaz, če mi je po zakonu dovoljeno.


Preberi si Pravila in Poslovnik svoje LD. V teh aktih boš zagoto našel področje, ki ureja pripravništvo oz. delo pripravnikov. Akte LD moraš tako in tako poznati ali si pripravnik ali pa polnopravni član LD. Kar se tiče pogonov, pa v teh lahko pripravniki streljajo le pod pogojem, da je poleg njih lovec, ki ima veljavno lovsko izkaznico in lovski izpit, sicer glede na 60. člen ZDlov ne smejo streljati sami brez spremstva prej omenjene osebe. Če pripravniki v pogonu sami streljajo, potem kršijo prej navedeno zakonsko določbo in te z notranjimi akti ni mogoče predrugačiti tako, da osebe brez veljavne lovske izkaznice in brez lovskega izpita lahko samostojno lovile. To lahko počnejo samo ob spremstvo osebe, ki izpolnjuje iz te citirane določbe navedene pogoje. Ob spremstvu pomenu, da je oseba poleg tebe in ne morda, da je od tebe oddaljene x metrov. Pri izvajanju lova ne gre za pravico, ampak za upravičenost, saj ZDlov ne govori, da ima član LD pravico do lova, temveč govori, kdo se lahko ali sme udejstvovati lova. Med pravico in upravičenostjo pa je velika razlika in ta dva pojma ne smemo enačiti. Država ima lovsko pravico, LD lovno pravico, njeni člani pa upravičenost do udejstvovanja lova, ki jo njim daje članstvo v LD,veljavna lovska izkaznica in lovski izpit.

JAKAJEŽ
24. November 2010, 18:30
Zakon pravi,da kdor hoče loviti z risanico v tekočem letu,mora opraviti preizkus pristrelitve,to je torej prvi pogoj,da lahko loviš s svojo puško,vse ostalo je pa stvar LD.:icon_lol:

Praktični del lovskega izpita(pripravništvo),pa predvideva uplenitev netrofejne divjadi in njeno pripravo za oddajo v hladilnico,med drugim pa tudi izkoženje enega kožuharja,seveda vse to pod mentorjevim nadzorom,torej če ne gre drugače loviš z njegovo puško,pa še kaj bi lahko naštel,a verjetno je tvoj mentor opravil mentorski tečaj in bi moral malo prelistati "Mentorski priročnik",da si osveži spomin kako se stvari streže:icon_study:

Tudi sam sem imel lovsko orožje že pred opravljenim izpitom,pa na skupnih lovih nisem nikoli lovil z puško,ampak sem pridno "lajal" in tolkel z palico ob debla in tolkel po grmovju in priznam,da mi ni žal.:icon_redface:

LP pa veliko lovskih užitkov,pa čeprav samo z palico.

lp

Tine
24. November 2010, 19:06
No jaz sem pa kot pripravnik naganjal s svojo (očetovo) puško (kar morda ni pravilno, a sem se preprosto naredil "francoza" in se na zbornem mestu pojavil oborožen, pa mi ni noboeden nič rekel:icon_redface:), gumbarja in srnjaka sem jagal v spremstvu mentorja (1x) in očeta (vsak dan), prašiča lanjščaka sem uplenil v spremstvu očeta... Torej sem moral loviti v spremstvu in to le netrofejno divjad, z izjemo, da se vsakemu pripravniku dovoli odstrel ene trofejne divjadi (kar se mi zdi neumno - kakšna je razlika med tem ali upleni trofejno žival pripravnik ali eden iz stare garde?).

Če nadaljujem, bi rad pripomnil, da sem se v pripravništvo (3 leta nazaj) vpisal skupaj s še štirimi prijatelji in tisti trije, ki smo uplenili tisto leto nekaj, kar se obesi na zid smo tudi danes zagreti mladi člani, ki so povprečno vsaj dvakrat tedensko odzunaj. Ostala dva na škodo nista še opravila lovskega izpita. Ne vem ali je to le naključje ali... Vem samo, da sem se po uplenitvi prvega srnjaka cel tresel in nisem uspel vzeti cigaretov iz hlačnega žepa, da bi počakal tistih zlatih 5 minut. No in takrat sem se prvič odkrito sam pri sebi zamislil, ali sem res iz pravega testa za lovca. Zato mislim, da brez tistega občutka, ki sem ga sam občutil, pripravnik ne more vedeti kaj pomeni lovin je brez veze, da se z izpiti trudi in je potem večni član neke LD le zato, da prejema Lovca...

Aja, na skupnih jagah pa naj ti ne bo žal naganjat. Meni je bilo dosti lepše v pogonih, kot mi je letos na štantu. Pa tudi lovišče bolje spoznaš in vsaj po mojih izkušnjah več živali vidiš.

Veliko lovskih užitkov in če sumiš, da bi s svojo "revolucijo" povzročal preveliko napetost v LD, ti svetujem, da se malo potegni nazaj, saj se ni lepo gledati že od začetka "križem". Do tega že tako ali tako še prehitro pride. Dober pogled!

PROF.racoon
24. November 2010, 22:19
Ja, poganjati je super zadeva, še posebej, če imaš zraven fotoaparat. Pri meni je obvezna oprema tudi Garmin Oregon 300, ker sem priseljenec v te terene in se kaj hitro izgubiš. Vsak pogon se najde kakšen skrit kotiček s slapovi, potočki,.... Narava je prečudovita!

Danes se sicer nisem utegnil dobiti s kom iz UO, bom pa zadevo previdno potipal in ne mislim mešati dreka. Se da na lep način veliko veliko več doseči in tudi tisto staro gardo, kot jo nekateri imenujete, je težko prepričati v kaj drugega, novega, modernejšega,... So pa seveda izjeme...

Prebral Pravilnik in Poslovnik domače LD in vse piše tako kot mora, vendar mislim, da bom res raje počakal z orožjem na pogonih in bom prvi kos divjadi uplenil s preže, kjer se ne bo tako tresla roka, čeprav vem, da se tudi tam...

Lovski zdravo!

Tine
24. November 2010, 23:38
Ja roka kar naj se ti zatrese, a šele po oddanem strelu:icon_lol: Dober pogled:icon_exclaim:

Ganges
25. November 2010, 08:54
V lanskem letu sem bil mentor pripravniku, ki smo ga sprejeli v članstvo na OZ mislim, da v začetku aprila (ali pa je bilo konec marca mogoče). Sredi aprila imamo preizkus orožja, ki ga je opravil z mojim orožjem. Nekje 15. maja pa sva bila na preži in ven prideta 2 enoletnika. En je bil primeren in sem ga sam presenetil, ko sem mu kar naenkrat rekel tistega daj. Trajalo je pol ure, da se je postavil v primeren položaj, pripravnik pa je bil cel čas napet kot struna in kar nervozen. Na koncu je dejanje odlično opravil in bil vesel kot otrok. Takrat sem se tudi spomnil svojega prvega, ko sem imel zelo podobne občutke in tudi sam sem se pri prvem tresel kot šiba na vodi. Še posebej po strelu. To so obutki, ki bi jih morali omogočiti vsakemu pripravniku. Moj je torej prvi kos uplenil po dobrem mesecu in pol pripravništva.

lp

muzikant
25. November 2010, 08:56
Prebral Pravilnik in Poslovnik domače LD in vse piše tako kot mora, vendar mislim, da bom res raje počakal z orožjem na pogonih in bom prvi kos divjadi uplenil s preže, kjer se ne bo tako tresla roka, čeprav vem, da se tudi tam...

Lovski zdravo!


Kako si pa predstavljaš situacijo, da boš v spremstvu lovca z izkaznico koga obstrelil ? Kdo bo odgovoren za tvojo napako ?

hose
25. November 2010, 10:15
Kako si pa predstavljaš situacijo, da boš v spremstvu lovca z izkaznico koga obstrelil ? Kdo bo odgovoren za tvojo napako ?

Ne kliči vraga!!
Vsaj po njegovem pisanju je fant pravičen in mislim da tudi z orožjem bo ravnal previdno.
In ne zagovarjam pripravništvo z 2-3 letnim lajanjem po gozdu brez orožja,tudi v gonu naj bo z orožjem od prvega dne naprej v spremstvu mentorja- in naj ga uporablja(orožje),samo tako bo dobil potrebne izkušnje.

PROF.racoon
25. November 2010, 10:30
Kako si pa predstavljaš situacijo, da boš v spremstvu lovca z izkaznico koga obstrelil ? Kdo bo odgovoren za tvojo napako ?

Misliš, "če bi" obstrelil in ne "da bom", ker tega si noben ne želi. Žal pa se dogaja tudi lovcem, ki imajo za seboj desetletja izkušenj...

Po zakonu seveda odgovarjam jaz, saj bi ga jaz poškodoval in ne moj mentor, lovski tovariš. Vsaj tako si jaz razlagam ( ... s sprejetjem med člane sprejema pripravnik vse pravice in obveznosti LD ... ). Mislim, da je nekako takole...

Čeprav orožje obračam po rokah že 20 let (sem športni strelec s funkcijo predsednika v domačem strelskem društvu), bom raje potrpel še eno leto, da bo volk sit in koza cela.

Iti na lov z orožjem ali pa streljati na tarče, je zelo velika razlika. Tega se zavedam. Je, pa zato potrebno za uporabo orožja na lovu pridobiti tudi izkušnje. Enostavno si ne predstavljam takšne situacije: po dveh letih opravim izpit, mi "vržejo" v roke orožje in rečejo STRELJAJ. Bom rabil še najmanj leto dni, da se navadim uporabljati orožje na lovu. Drugo je, če je tvoj oče lovec in te jemlje s seboj na lov od plenic naprej.

Raje počasi, kot pa z glavo skozi zid...

muzikant
25. November 2010, 10:33
Ne kliči vraga!!
Vsaj po njegovem pisanju je fant pravičen in mislim da tudi z orožjem bo ravnal previdno.
In ne zagovarjam pripravništvo z 2-3 letnim lajanjem po gozdu brez orožja,tudi v gonu naj bo z orožjem od prvega dne naprej v spremstvu mentorja- in naj ga uporablja(orožje),samo tako bo dobil potrebne izkušnje.

Se strinjam s tabo, lahko pa pride do nesrečnega spleta okoliščin (rikošet, ipd) in je potrebno to vzeti v obzir.

Pravico do udejstvovanja pridopiš šele v spremstvu lovca z lov. izkaznico, tako da odgovornost gre tudi nekako tako.

Ganges
25. November 2010, 10:37
Kolikor zadnja leta sledim v tisku (mogoče sem kaj izpustil), so se nesreče in obstrelitve zgodile vedno ravno med starimi "izkušenimi" lovci. Pripravniki niso nikogar ustrelili...

muzikant
25. November 2010, 10:47
Da ne bom izpadel kak zagovornik omejitev lova pripravnikom, treba pa se je zavedati dejstev.

To, da pa se nesreče dogajajo "starim" lovcem, je pa posledica verjetnostnega računa.:icon_wink:

hose
25. November 2010, 10:55
Kolikor zadnja leta sledim v tisku (mogoče sem kaj izpustil), so se nesreče in obstrelitve zgodile vedno ravno med starimi "izkušenimi" lovci. Pripravniki niso nikogar ustrelili...

"Ustrelil mentorja namesto jazbeca" novice ene 3 leta nazaj

Perun
25. November 2010, 12:48
Kolikor zadnja leta sledim v tisku (mogoče sem kaj izpustil), so se nesreče in obstrelitve zgodile vedno ravno med starimi "izkušenimi" lovci. Pripravniki niso nikogar ustrelili...


ko je V. R.* streljal in pri tem zadel lovca D. Š., ... , ki je vedel za pravilo, da pripravniki brez dovoljenja mentorja oz. izprašanega lovca ne smejo izvajati lova in pleniti divjadi, sploh pa ...

*pripravnik

mprimoz
25. November 2010, 12:58
Meni je bilo dosti lepše v pogonih, kot mi je letos na štantu.

Tine, ali sedaj ne smeš več brakirati? :icon_redface:

Tine
25. November 2010, 13:15
Nam primanjkuje štantarjev in gredo v pogon le tisti, ki imajo psa. Naš Ari je pa na žalost od lani v večnih loviščih. Zato si bom na pomlad tudi omislil novega lovskega tovariša.

mprimoz
26. November 2010, 20:28
Zato si bom na pomlad tudi omislil novega lovskega tovariša.
Pohvalno. :icon_wink:

cvi5k
26. November 2010, 23:32
Nam primanjkuje štantarjev in gredo v pogon le tisti, ki imajo psa. Naš Ari je pa na žalost od lani v večnih loviščih. Zato si bom na pomlad tudi omislil novega lovskega tovariša.

Ja, res pohvalno. Pri nas:icon_mad: bi rabili take zagrete brakirje, večina mladih pri nas razmišlja na žalost ravno obratno in je gospodom skoraj izpod časti, da bi šli v pogon:icon_confused:. Če se pa to že zgodi, se pa tako ali tako zgubijo, kar ni nič takega, če se nebi to dogajalo ljudem, ki so že po deset ali več let v jagi. :icon_lol: Ko si pa kupijo mladi lovci psa pa "bože nedaj", da bi bil lovski...

JAKAJEŽ
27. November 2010, 19:47
Ja, res pohvalno. Pri nas:icon_mad: bi rabili take zagrete brakirje, večina mladih pri nas razmišlja na žalost ravno obratno in je gospodom skoraj izpod časti, da bi šli v pogon:icon_confused:. Če se pa to že zgodi, se pa tako ali tako zgubijo, kar ni nič takega, če se nebi to dogajalo ljudem, ki so že po deset ali več let v jagi. :icon_lol: Ko si pa kupijo mladi lovci psa pa "bože nedaj", da bi bil lovski...

Le kdo je bil tem"lovcem"mentor,da jim ni razkazal lovišča po dolgem in počez:icon_redface:

lp

jazbec
27. November 2010, 21:32
Če imaš malo večje lovišče, ga je praktično nemogoče poznati v celoti in do potankosti.Tudi pokrajina se spreminja, tako da če kakšno leto ne greš v določen del, se lahko marsikaj spremeni. da ne pišem kako se pokrajina spremeni pozimi...
Ko sem sam organiziral ogled mej lovišča, za pripravnike in novosprejete člane je bil velik problem najti lovce, ki so sigurno vedeli kje je meja LD.
Saj vsi približno vedo kje je, ampak pri točno določeni vlaki in stečini se je pa začelo razmišljanje... ali gre tukaj ali gre tam...

zoran26
28. November 2010, 13:57
opis meje v koncesijski pogodbi je orientacijski in če ne dobro poznaš terena te kaj hitro zanese.Čedalje manj je lovcev,ki so sodelovali pri določanju mej zato smo pri nas pohiteli iz tablicami označili strateške točke in kraje,kjer ni izrazitega orientira.Mislim,da se zadeva obnese.Pri tem so sodelovali tudi gospodarji mejnih lovišč,v zadovoljstvo vseh,bi rekel.

cvi5k
6. December 2010, 17:36
opis meje v koncesijski pogodbi je orientacijski in če ne dobro poznaš terena te kaj hitro zanese.Čedalje manj je lovcev,ki so sodelovali pri določanju mej zato smo pri nas pohiteli iz tablicami označili strateške točke in kraje,kjer ni izrazitega orientira.Mislim,da se zadeva obnese.Pri tem so sodelovali tudi gospodarji mejnih lovišč,v zadovoljstvo vseh,bi rekel.

Sicer je obhod lovišča oziroma meje v praktičnem delu za pripravništvo ampak ja, se strinjam zadeva bi bila zelo smiselna...

pikolis28
7. December 2010, 15:59
"Ustrelil mentorja namesto jazbeca" novice ene 3 leta nazaj

jebi ga ga je ze zamenjal za jazbeca:icon_lol:

MilanK
8. December 2010, 01:12
jebi ga ga je ze zamenjal za jazbeca:icon_lol:

Posledice take zamenjave lahko imajo zelo hude posledice, včasih tudi nepopravljive. Zato se iz takih neljubih dogodgov nikar ne brijmo norcev, ker so zelo tragični, neprijetni in žalostni. Javnemu ugledu lovcev pa zelo škodljivi. Takim dogodkom se tudi ne gre smejati, kajti že jutri se nam lahko kaj podobnega zgodi. Ob takem neljubem dogodku sta prizadeta tako povzročitelj kot oškodovanec, oba pa sta naša lovska tovariša. Zato se vzdržimo neprimernih komentarjev.

PROF.racoon
8. December 2010, 22:21
Se popolnoma strinjam, saj nikoli ne veš, kaj te lahko doleti v življenju. Ali postaneš tudi sam žrtev ali pa človek, ki ima do konca življenja na vesti smrt svojega lovskega tovariša, lahko tudi prijatelja.

PROF.racoon
3. January 2011, 23:09
Moram vam povedati, da je potrpežljivost božja mast.

Na mojem zadnjem pogonu v lanskem letu, v četrtek 30.12., so mi lovski tovariši dovolili vzeti prvič na pogon svojo puško.

Nikogar nisem nič vprašal, rekli so sami. In to je najboljši občutek, prav tako kot iti na lov s puško na rami.

V lanskem letu sem kot gonič oddelal kar 8 pogonov. Veliko za naš zelo zahteven teren (od 390m pri G.Bitnji do 1171m na Suhem vrhu v Javornikih). Naredil sem kar nekaj kilometrov, za katere pa mi ni žal. S fotoaparatom sem ovekovečil prečudovito pokrajino, ki jo lahko vidijo samo tisti, ki jim ni mar za pretečeno pot od napora.

alojz1
4. January 2011, 10:21
Prof. Racoon, čestitam. To je pot do pravega lovca.

Pinkfloyd
4. January 2011, 17:06
Mah, eno je uporabljat orožje kot pripravnik na skupnem lovu. Pomoje ti lahko prepovejo streljat. Ne razumem pa, kako ti lahko prepovejo vzet s sabo svojo puško, ki jo imaš vpisano v OL. A to se tudi da?

robertv
4. January 2011, 20:21
Se globoko strinjam z MilanomK- sam sem bil priča neljubemu dogodku, ko je nerodnost kmalu povzročila tragedijo.

Potrpežljivost božja mast - velike besede PROF.racoon in tako tudi vztrajaj. Prvo se je potrebno naučiti hoditi in šele nato lahko tečeš. Veš kako rečejo na začetku jage:" za ukrivljen prst vsak odgovarja sam". Torej imej varnost prvo na očeh.

Sicer pa sem tudi sam pretežno gonjač v pogonih in povem ti, da vidim veliko več divjadi v pogonu kot na stojišču - še posebej zanimiv je potisk, ko ni presinga v lovišču s strani psov. Predvsem pa moraš imeti pred očmi smer strela, če se že za strel odločiš.

PROF.racoon
4. January 2011, 20:59
Mah, eno je uporabljat orožje kot pripravnik na skupnem lovu. Pomoje ti lahko prepovejo streljat. Ne razumem pa, kako ti lahko prepovejo vzet s sabo svojo puško, ki jo imaš vpisano v OL. A to se tudi da?

Nihče mi nikoli ni nič rekel, da ne smem vzeti s seboj svoje puške. Poslušal sem svojega mentorja, ki je govoril o praksi iz prejšnjih let, da pripravniki v pogonih nimajo svoje puške. Čeprav sem sam o tem veliko prebral tukaj na forumu, prebiral člene zakona, poslušal prijatelje iz drugih LD, kjer so v pogonih že dajali na dlako teleta, sam nisem hotel pritiskati in se "delati pametnega", čeprav je to moja pravica.

Mislim, da je že prav, da pride to samo od sebe. Ko bom enkrat jaz tako daleč, kot mentor pripravniku ali mogoče celo v UO, bom pa ravnal drugače. Takrat bom lahko rekel pripravniku, da takoj po opravljenih postopkih za pridobitev OL lahko po pravilih zakona uporablja orožje.

Drugače pa hvala za spodbudne besede in tudi opozorila. Vem, da še prehitro lahko pride do nesreče in da je na skupnih lovih še premalo poskrbljeno za varnost vseh prisotnih.
Po drugi strani pa se tudi zavedam, da je velika odgovornost streljati na divjad, še posebej za nas pripravnike, ki imamo prepoved streljanja na določeno divjad.

cvi5k
5. January 2011, 23:38
Nihče mi nikoli ni nič rekel, da ne smem vzeti s seboj svoje puške. Poslušal sem svojega mentorja, ki je govoril o praksi iz prejšnjih let, da pripravniki v pogonih nimajo svoje puške. Čeprav sem sam o tem veliko prebral tukaj na forumu, prebiral člene zakona, poslušal prijatelje iz drugih LD, kjer so v pogonih že dajali na dlako teleta, sam nisem hotel pritiskati in se "delati pametnega", čeprav je to moja pravica.

Mislim, da je že prav, da pride to samo od sebe. Ko bom enkrat jaz tako daleč, kot mentor pripravniku ali mogoče celo v UO, bom pa ravnal drugače. Takrat bom lahko rekel pripravniku, da takoj po opravljenih postopkih za pridobitev OL lahko po pravilih zakona uporablja orožje.

Drugače pa hvala za spodbudne besede in tudi opozorila. Vem, da še prehitro lahko pride do nesreče in da je na skupnih lovih še premalo poskrbljeno za varnost vseh prisotnih.
Po drugi strani pa se tudi zavedam, da je velika odgovornost streljati na divjad, še posebej za nas pripravnike, ki imamo prepoved streljanja na določeno divjad.

Torej je to tudi kršitev zakona, če ne smete pripravniki streljati določene divjadi (seveda v spremstvu mentorja), ostali lovci pa lahko- vsaj kakor je meni znano. V primeru, da lovovodja pove, kaj se lahko strelja in kaj ne, veljajo za vse enaka pravila, razen v primeru, če greš v goste v drugo lovišče itd...?

mugo
6. January 2011, 06:27
Pripravnik ne more zahtevati, da bi lovil dokler ne opravi lovskega izpita. Lahko lovi le v spremstvu, trorej je odvisno od dobre volje spremstva, vsaj tako se da razbrati iz zakona:


LOVSKO UDEJSTVOVANJE
60. člen
(pravica udejstvovanja v lovu)
(1) Pravico udejstvovanja v lovu ima državljan oziroma državljanka Republike Slovenije ali tuji državljan oziroma tuja
državljanka s stalnim bivališčem v Republiki Sloveniji (v nadaljnjem besedilu: lovec oziroma lovka), ki ima opravljen lovski
izpit in veljavno lovsko izkaznico ali je zaposlen oziroma zaposlena v lovišču s posebnim namenom. Kdor nima lovskega
izpita, sme loviti le v spremstvu osebe, ki ima lovski izpit in veljavno lovsko izkaznico ali je zaposlen oziroma zaposlena v
lovišču s posebnim namenom.
(2) Lovec se lahko udejstvuje v lovu pod pogoji, ki so določeni s tem zakonom.
(3) Tuji državljani oziroma tuje državljanke, ki nimajo stalnega bivališča v Republiki Sloveniji, lahko lovijo kot lovski gosti
oziroma gostje, ki si pravico udejstvovanja v lovu pridobijo od upravljavca. Lovskim gostom mora upravljavec zagotoviti
strokovno spremstvo.
(4) Za kršitev določil tega zakona, ki jih pri lovu storijo osebe iz prejšnjega odstavka, je poleg teh oseb odgovoren
upravljavec, pri katerem se lovsko udejstvujejo.

PROF.racoon
6. January 2011, 16:02
Torej je to tudi kršitev zakona, če ne smete pripravniki streljati določene divjadi (seveda v spremstvu mentorja), ostali lovci pa lahko- vsaj kakor je meni znano. V primeru, da lovovodja pove, kaj se lahko strelja in kaj ne, veljajo za vse enaka pravila, razen v primeru, če greš v goste v drugo lovišče itd...?

Na zadnjem pogonu smo se osredotočili na lov jelenov. V zadnjem pogonu mi je prišel mimo na trideset korakov en prekrasen jelen vsaj 12erak. Mater je bil lep. Prvič v življenju sem videl takšno lepoto slovenskih gozdov.

Streljati pa ga itak ne smeš kot pripravnik. Mislim, da tudi po tem, ko narediš lovski izpit, lahko upleniš jelena šele po dveh letih. Tako, mislim da, piše v poslovniku LD.
Pa tudi kdo ti bo odstopil od lovcev, da lahko kot pripravnik namesto njega odstreliš kapitalnega jelena?

alojz1
6. January 2011, 16:26
Prof.racoon, berem tvoje prispevke in so mi všeč. Dam ti pa nasvet. Ne postani lovec na trofeje. Dogodek, ko srečaš jelena lahko ceniš enako, kot nekdo drug uplenitev. Tudi tega bo še dovolj. Največje zadovoljstvo pa je upravičen odstrel katerekoli divjadi, pa čeprav srne katere se vsi tako otepajo.

PROF.racoon
6. January 2011, 16:46
Prof.racoon, berem tvoje prispevke in so mi všeč. Dam ti pa nasvet. Ne postani lovec na trofeje. Dogodek, ko srečaš jelena lahko ceniš enako, kot nekdo drug uplenitev. Tudi tega bo še dovolj. Največje zadovoljstvo pa je upravičen odstrel katerekoli divjadi, pa čeprav srne katere se vsi tako otepajo.

Se ni za bat Alojz... Sem se tudi dolgo časa odločal, da sploh postanem lovec, čeprav sem ribič že od plenic. V lov me je potegnila narava, ki sem jo začel odkrivati v domačih krajih in okolici prebivališča zaročenke.
To, da sem imel srečo videti takšnega jelena, je pa bila zame nagrada in mi je pomenila isto, kot če bi tisti dan uplenil katero žival. Pa mislim, da si tudi ti napisal enako oz. z isto mislijo.

Vidim, da se tudi vi srečujete z istim problemom - otepate se odstrela srne. Kot pripravnik namreč opažam isto v naši LD. Vedno nastane problem na koncu leta, ko ni narejenega planiranega odstrela. In potem je vik in krik...

V knjigi Lov - velika splošna enciklopedija lepo piše kaj je tisto, ki naredi lovca zares lovca. In to ni polnjenje zamrzovalne skrinje, obešanje trofej na katere se nabira prah in izživljanje nad divjadjo. Je veliko več in mislim, da komur uspe priti do tega spoznanja, mu je lahko v ponos in s tem ponosom lahko potem tudi nastopi v družbi, ker ga bo družba le tako sprejela medse.

Globoke misli, pa mislim, da ste me vseeno razumeli...

Dober pogled!

Bunny
6. January 2011, 17:58
Se ni za bat Alojz... Sem se tudi dolgo časa odločal, da sploh postanem lovec, čeprav sem ribič že od plenic. V lov me je potegnila narava, ki sem jo začel odkrivati v domačih krajih in okolici prebivališča zaročenke.
To, da sem imel srečo videti takšnega jelena, je pa bila zame nagrada in mi je pomenila isto, kot če bi tisti dan uplenil katero žival. Pa mislim, da si tudi ti napisal enako oz. z isto mislijo.

Vidim, da se tudi vi srečujete z istim problemom - otepate se odstrela srne. Kot pripravnik namreč opažam isto v naši LD. Vedno nastane problem na koncu leta, ko ni narejenega planiranega odstrela. In potem je vik in krik...

V knjigi Lov - velika splošna enciklopedija lepo piše kaj je tisto, ki naredi lovca zares lovca. In to ni polnjenje zamrzovalne skrinje, obešanje trofej na katere se nabira prah in izživljanje nad divjadjo. Je veliko več in mislim, da komur uspe priti do tega spoznanja, mu je lahko v ponos in s tem ponosom lahko potem tudi nastopi v družbi, ker ga bo družba le tako sprejela medse.

Globoke misli, pa mislim, da ste me vseeno razumeli...

Dober pogled!

BRAVOOO!!! Pametno razmišljanje!:icon_wink:

cvi5k
6. January 2011, 22:19
Na zadnjem pogonu smo se osredotočili na lov jelenov. V zadnjem pogonu mi je prišel mimo na trideset korakov en prekrasen jelen vsaj 12erak. Mater je bil lep. Prvič v življenju sem videl takšno lepoto slovenskih gozdov.

Streljati pa ga itak ne smeš kot pripravnik. Mislim, da tudi po tem, ko narediš lovski izpit, lahko upleniš jelena šele po dveh letih. Tako, mislim da, piše v poslovniku LD.
Pa tudi kdo ti bo odstopil od lovcev, da lahko kot pripravnik namesto njega odstreliš kapitalnega jelena?

Če imate v statutu oziroma poslovniku svoja pravila je to drugo... No ja, lepo pišeš, za streljanje bo pa še čas, če bi pa jaz bil v vaši družini lovec, ki se je naužil tega, bi takemu kot si ti z veseljem odstopil jelena.

mugo
7. January 2011, 07:15
Mislim, da tudi po tem, ko narediš lovski izpit, lahko upleniš jelena šele po dveh letih. Tako, mislim da, piše v poslovniku LD.


To ravno ne drži. Je protizakonito. Zakon pravi naslednje, je popolnoma nedvoumno napisano:
ZDLov
65. člen
(lovska družina)
(6) Pri sprejemu v članstvo lovska družina novim članom ne sme zaračunavati pristopnine ali podobnih dajatev. Novo
sprejeti člani imajo enake pravice in dolžnosti, kot vsi drugi člani lovske družine.

ANDIGS
7. January 2011, 08:14
Eno je pravilnik,drugo pa praksa v lovskih družinah.Jaz kot pripravnik sem lani lahko streljal gumbarja,mladico in jeseni sem uplenil še dva mladiča.Srnjaka pa pri nas pripravniki ne smemo streljati.Videl sem jih res veliko,pa mi je že to bilo v veliko zadovoljstvo.

mugo
7. January 2011, 08:36
Eno je pravilnik,drugo pa praksa v lovskih družinah.Jaz kot pripravnik sem lani lahko streljal gumbarja,mladico in jeseni sem uplenil še dva mladiča.Srnjaka pa pri nas pripravniki ne smemo streljati.Videl sem jih res veliko,pa mi je že to bilo v veliko zadovoljstvo.

Ne moreš zagovarjati nezakonitega stanja. No zgoraj citirana določba zakona se ne nanaša na omejevanje pravic pripravnikov ampak lovcev z izpitom.

MilanK
7. January 2011, 09:13
Ne moreš zagovarjati nezakonitega stanja. No zgoraj citirana določba zakona se ne nanaša na omejevanje pravic pripravnikov ampak lovcev z izpitom.

Pri sprejemu v članstvo lovska družina novim članom ne sme zaračunavati pristopnine ali podobnih dajatev. Novo
sprejeti člani imajo enake pravice in dolžnosti, kot vsi drugi člani lovske družine /6.od. 65. čl. ZDlov/.

Ta zakonska določba se ne nanaša samo na pripravnike, temveč na vse novo sprejete člane. Ti pa so poleg pripravnikov lahko tudi osebe, ki že imajo lovski izpit. Da pripravnik sam ne sme loviti pa to prav tako določa ZDlov. Po ZDlov-u lahko lovi samo v spremstvu osebe, ki ima veljavno lovsko izkaznico in lovski izpit. Če akti LD določajo drugače kot to določa ZDlov, potem pač imamo opravka z neskladnostjo aktov LD z ZDlov-u in v tem primeru prav tako veljajo zakonske določbe, saj je zakon državni splošni akt, z njim pa morajo biti usklajeni vsi podzakonski predpisi, LD-ji pa vprašanj ne morejo urejati drugače od zakona. Tako je v vsaki pravni državi, pri nas pa ta pravni standar še nismo dosegli.

PROF.racoon
7. January 2011, 14:31
Eno je pravilnik,drugo pa praksa v lovskih družinah.Jaz kot pripravnik sem lani lahko streljal gumbarja,mladico in jeseni sem uplenil še dva mladiča.Srnjaka pa pri nas pripravniki ne smemo streljati.Videl sem jih res veliko,pa mi je že to bilo v veliko zadovoljstvo.

T.i. "donacije" in omejevanje pri lovu je stalna praksa LD, čeprav zakon trdi drugače.
Nekaj se jih je že uprlo, so pa zelo redki. Tudi jaz kot pripravnik sem se že pred vstopom seznanil s temi internimi pravili, ki so napisana celo v poslovniku LD, vendar si nihče ne želi mešanja dreka in grdih pogledov drugih lovcev, ko je tovarištvo že itak na psu. Povrhu pa sem še prišlek... Če bi bil domačin, bi bilo drugače.
Bo treba stisniti zobe...

alojz1
7. January 2011, 14:41
Največ sporov je v LD, kjer vsi člani poznajo vsako vejico v pravilih. Vsi se pritožujejo za odstrel trofejne divjadi, za mulasto nikoli. Trofejašatvo je naša največja napaka.

PROF.racoon
7. January 2011, 14:46
Največ sporov je v LD, kjer vsi člani poznajo vsako vejico v pravilih. Vsi se pritožujejo za odstrel trofejne divjadi, za mulasto nikoli. Trofejašatvo je naša največja napaka.

Ja, mulaste se vsi izogibajo. Pa tudi kakšnega šesteraka ali slabega osmeraka, ker pač ni vsaj deseterak. Po odstrelu jelena imaš namreč dve leti pauze do naslednjega.
Veliko lovcem se zdi škoda patrona tudi za srno, plan pa mora biti narejen...

rikec
7. January 2011, 17:41
Ja, mulaste se vsi izogibajo. Pa tudi kakšnega šesteraka ali slabega osmeraka, ker pač ni vsaj deseterak. Po odstrelu jelena imaš namreč dve leti pauze do naslednjega.
Veliko lovcem se zdi škoda patrona tudi za srno, plan pa mora biti narejen...

Jaz bi pa tudi jelena špicarja streljal, pa vaši jagri niso pustili... :icon_sad::icon_biggrin:

Markysprej
8. January 2011, 11:33
Največ sporov je v LD, kjer vsi člani poznajo vsako vejico v pravilih. Vsi se pritožujejo za odstrel trofejne divjadi, za mulasto nikoli. Trofejašatvo je naša največja napaka.

mislim da so spori posledica predvsem neumnosti, primitivizma, favšije, prenapihnjenosti, samovolje ter pomanjkanja tovarištva med veliko! lovci...

PROF.racoon
8. January 2011, 20:03
Kot funkcionarja in člana v raznih društvih, me je pri vstopu v LD prav presenetilo pomanjkanje tovarištva, medsebojne pomoči in solidarnosti.
Dovolj je, da ima družina enega ali dva člana, ki mešata štrene UO ali delata sranje med ostalim članstvom. Začnejo se delati tabori in namesto, da bi člani sodelovali in se družili, gledajo čez ramo, da ne dobijo noža v hrbet.
Takšne "mešalce dreka" je potrebno zatreti že v kali in jim dati vedeti, da niso zaželjeni. Vsaj ne s takšnim vedenjem. Ampak, ko vodstvu enkrat uidejo stvari iz vajeti, je v LD težko spet vzpostaviti, če se tako izrazim, harmonijo med večino člani.
Tudi jaz kot pripravnik sem, žal, že bil na preizkušnji pred takšno osebo. Žal... Pa se mu nisem pustil... :icon_wink:

Jutri pa spet na jago... Juhuhu!

robertv
8. January 2011, 20:35
kako pravi Mugo

FOVŠARIJA - SLOVENSKIH JAGROV GROB!
in še kako prav ima.

PROF.racoon v vsaki organizirani skupini, ki šteje več deset članov boš našel skupinice istomislečih, ki kot voli vlečejo vsak v svojo smer. To je bilo in bo.

Ti pa tudi garantiram, da še vedno je veliko tovarištva pa tudi medsebojne pomoči v lovskih vrstah. " Tiste posameznike" pa zdrava sredica avtomatsko izolira , jim pa tudi dopusti možnost, da premislijo o svojem početju in se ponovno integrirajo.

Ti pa kar korajžno jutri na jago in dober pogled.:icon_cool:

PROF.racoon
10. February 2011, 21:44
Kot pripravnik sem včeraj v spremstvu mentorja prišel do svojega prvega plena - lisjaka. Uplenjen je bil s hamerlesko v kalibru 16, ki sem jo pred kratkim kupil na obali. Šibre Elektroplastika 4,7mm...
Ob prvem večjem plenu pridejo za teboj mešani občutki...

http://s7.mojalbum.com/lisjak-foto_2913267_17430362_18485511.jpg

http://s7.mojalbum.com/lisjak-foto_2913267_17430362_18485512.jpg

Hvala Diani in seveda mentorju!