PDA

View Full Version : Izbira pravega kalibra in puške



MasterLesjak
20. November 2010, 23:02
Lep pozdrav!

Bliža se čas, ko bom moral nabaviti orožje(sem lovec pripravnik), pa me zanimajo napotki za pravilno izbiro kalibra. Načeloma bi rad univerzalni kaliber z ne predragim strelivom, primeren za vso divjad razen za medveda(torej srnjad, jelenjad, mufloni, gamsi, damjaki...), rad bi pa tudi veliko vadil, ker nimam veliko izkušenj torej je malo odsuna dobrodošla lastnost. Okolica, v kateri bi lovil je večinoma gozd, torej bi se streljalo nekje od 0-100m, so pa seveda tudi travniki, kjer je razdalja tudi nad 100m a takih travnikov/čistin ni veliko. Ob priložnostih bi zahajal tudi v gore, kjer so gamsi in razdalje okoli 300m in več. Od vseh kalibrov, ki so na voljo me je še najbolj pritegnil .308 Win(7,62x51), saj po mojem mnenju ustreza vsem mojim potrebam. Ima kdo kakšen boljši predlog?

Najlepša hvala!

hunterxxxl
20. November 2010, 23:14
Dobra izbira, a ni ravno dober za strele do 300m.
Uzemi 7×64!

dolgin
21. November 2010, 07:22
Si se že prav odločil. 308 ima na voljo ogromno municije,tako da boš lahko treniral tudi strele na daleč. 7x64 je ok,vendar pa je tovarniške municije za trenirat malo, 6.5x55 bi bila naslednja izbira,odlična balistika,zadosti municije,tudi 270win. je super,ravno tako 8x57js. Možnosti imaš veliko....

zlatorog
21. November 2010, 09:21
Ta tema je že odprta v kategoriji "Risanice", tako da je tam kar nekaj odgovorov na tvoje vprašanje. LP

MasterLesjak
21. November 2010, 12:18
Pa res, se opravičujem za neprimerno postavitev in prosim da nekdo prestavi to v risanice. Zanima me pa še nekaj. Malo sem prebiral po ameriških forumih in našel ljudi, ki streljajo tudi na 1000yd(slab kilometer) s kalibrom .308(sicer v papir ampak ok), potem pa sem našel posnetek na Youtubu, kjer nekdo strelja na 500yd(okoli 490m). Napisal je da je naredil grupo 4 palcev(~10cm), torej je stvar dokaj natančna(uporabljal je 180gr krogle), zanima pa me moč. Ima na tej razdalji kroga še vedno dovolj moči da podre recimo gamsa ali ne?

alojz1
21. November 2010, 12:43
Ima, samo zadeti je treba. Drugače pa preberi še temo Dolgi streli in lovska etika.
Ti puško šele kupuješ in že razmišljaš o strelih na velike razdalje. Tisti redki, ki to obvladajo so najprej uplenili veliko divjadi na normalne daljave. Ni dejavnik samo puška ampak tudi izkušnje, koncentracija (fiber) in še veliko. Odsvetujem pa, da te izkušnje pridobivaš s streljanjem preko 150m že takoj na začetku.

MasterLesjak
21. November 2010, 14:51
Aha, kako pa je na splošno z močjo tega kalibra(vem da je to relativno saj je odvisno od razdalje, polnitve, živali...)? Recimo da bi streljal jelena na 50m s RWS Evolution kroglo. Bi ob zadetku v pleča padel ali bi pobegnil(kot pravim je to relativno zato me bolj zanimajo izkušnje)?

hunterxxxl
21. November 2010, 14:54
Ni nujno lahko bo tekel 20 m ali padel na mestu, ampak ravno zato imaš predpise za moč in za jelena zadostuje 2500J.
Mal pretiravaš :icon_wink: Če maš cajt pomerit bo tud flobert zadostoval za jelena.
Izbiraj med kalibri, ki smo jih navedli malo prej.
Nimaš kaj zgrešit, potem ko boš pa mel boš pa že probaval različn municije in podobno.

MasterLesjak
21. November 2010, 15:03
Ja, saj pravim da je to odvisno od veliko faktorjev. Mentor na primer je nekaj let nazaj streljal jelena na okoli 50m s 7x64 a mu je vseeno pobegnil(sicer ne daleč, okoli 50m) v neko grmovje, tako da smo ga morali spraviti ven s traktorjem. Zanimajo me torej bolj izkušnje(bom prebral v temi risanice).

Krpan
21. November 2010, 15:26
Na tem forumu in med lovci nasploh je veliko debat o kalibrih in kroglah, zato jih boš se sit, kljub temu da divjad še vedno ne bo padala v ognju.

Kot so svetovali predhodniki se izogibaj "eksotičnih" kalibrov, ker ti bo potem škoda denarja za drago strelivo, pa tudi izbira je omejena. In če ne boš prvih nekaj let v tarčo spravil med 50 in 100 nabojev z streli na večje daljave ne bo nič.

Pri izbiri med najbolj običajnima kalibroma 8x57 in .308 bi se odločil za .308 (http://en.wikipedia.org/wiki/7.62x51mm_NATO), ker to standardni NATO, kaliber za srednje mitraljeze in ostrostrelce, za naslednjih 30 let ne bo dobil resnega tekmeca, kljub temu, da je bil razvit daljnega leta 1950 iz starejšega kalibra 30-06.

8x57 je tudi dober kaliber (http://en.wikipedia.org/wiki/8x57mm_IS)samo omejen je na nemško in jugoslovansko industrijo orožja. Razvit je bil še bolj daljnega leta 1888. Iz vojaških standardov se počasi umika in prehaja izključno v civilno uporabo, z tem pa se počasi zmanjšuje tudi nabor streliva.

ZR7
21. November 2010, 17:45
Pa res, se opravičujem za neprimerno postavitev in prosim da nekdo prestavi to v risanice. ...

Ker si še čisto frišno zelen tu gori, naj ti tokrat izjemoma bo.
admin

MasterLesjak
21. November 2010, 18:37
ZR7 najlepša hvala za toleranco, res nisem videl teme risanice.

Torej če vzamem .308 ne bom nič zgrešil(v smislu da mi bo kaliber odgovarjal ne pa da bom vse zadel :icon_lol:). Zanima me pa še nekaj. Kakšna je razlika med .270 Winchester in 7x64 kalibrom? Kolikor sem bral je 270 nekoliko hitrejši, ima pa 7x64 več moči. Imam prav?

hunterxxxl
21. November 2010, 19:16
zgrešu ne boš nič:icon_biggrin:
razlika je majhna, predvsem da ma 270 hitrejšo kroglo, pa ponavad bolj zbija meso. ampak se da vse prilagajat.....

Tine
21. November 2010, 19:32
Ti kar nabavi 308, bo vse ok. Če pa si želiš streljati malo dlje, bi jaz razmišljal o 30-06 ali celo 6,5x57 in ne o 8x57, ki je počasnejši in ima zato krogla večji padec... Toda tukaj ti bo itak vsak svojo robo hvalil tako, da ti naredi po svoje. Je pa 308 sigurno ok, saj ima ta kaliber že kar "kosmato vest". Važno je, da se puške navadiš in si siguren v strel pa bo.

rikec
22. November 2010, 09:42
Ja kaliber 308 je kar v redu, lahko pa kot alternativo 7*64 tudi ne boš nič narobe naredil, pa dober pogled ti želim

Franc
22. November 2010, 09:49
Ne beli si glave z kalibri,zelo važna je tudi optika na puški,če ta ni ustrezna na puški ,nisi nič naredil!

pzaksek
22. November 2010, 12:31
Tudi jaz sem pripravnik, od prekratkega :icon_biggrin:.
Souporabo imam z očetom, do sedaj sem lovil z 7x64, kaliber je super, kot malinovec v lovu lahko rečem, da je zelo univerzalen. Do sedaj sta že padal dva trofejna vepra :icon_twisted: krogle so pa Barnes in sta lepo počakala na mestu.
Odsun puške je veliko manjši kot pri 30-06, z njo lovi oče. Mi pa je predlagal oče v bodoče .308 kaliber, čeprav bi najraje ostal na 7x64. Ampak po besedah forumašel je .308 Nato naboj in bo res v prihodnje na tem kalibru dosti zvrsti municje, kar je tudi pomembno....
Mene pa zanima kateri kaliber uporabljate za tekmovanja in če imamo na razpolago 140gr, 150gr in 160 gr kugle, katera teža je bolj primerna za natančen strel. Ali je pomembna hitrost ali sam kinetična energija kugle.
lp

MasterLesjak
22. November 2010, 14:28
V redu, torej bom vzel .308 Win. Tako ali tako lahko potem zamenjam, če mi ne bo ustrezal. Hvala za pomoč.

ben1
22. November 2010, 14:44
Mislim da ne boš več menjal, ker je odličen kaliber. Kupi si še dobro puško in boš res zadovoljen, pišem iz lastnih izkušenj.

alojz1
22. November 2010, 16:57
V redu, torej bom vzel .308 Win.

Vidim, da imaš kljub premalo (nič) izkušenj srečo na svoji strani.
Tudi jaz sem bil dolgo nasprotnik tega kalibra. Ko pa sem prvič streljal pa sem spremenil prepričanje.
Puška pa naj bo dolga le 101cm, varmint ali tactical. Ker je cev debelejša je z njo prav prijetno streljati (odsun, težišče).

MasterLesjak
22. November 2010, 17:08
alojz1 imaš mogoče kakšno priporočilo za puško? Osebno sem gledal da bi kupil Češko Zbrojevko CZ 550 Varmint, saj se mi zdi dobra puška v razredu do 1000€, edino kar me moti je odsotnost mehanskih merkov. Ima kdo kakšen boljši predlog? Gledal sem tudi Browning X-Bolt puške a se mi nekako ne dopadejo preveč. Ne vem zakaj....

hose
22. November 2010, 17:22
Pozdravljen zeleni pripravnik,
ne kupuj si puške varmint(22mm+) za na jago(moje mišljenje), je pretežka in nobena nima mehanskih merkov.Če že hočeš deblejšo cev potem kakšen semi weight (19mm).
Sam sem si nabavil Tikko varmint,pa je šla od bajte na polovici sezone.Mišljenja saj bo za na jago in za kakšno tekmo odpalit vsaj meni se niso izšla.
Kaliber 308. je dobra izbira,puška pa naj bo lahka,kratka,nastavljiv petelin in glej da ima snemljiv nabojnik.

Veper
22. November 2010, 17:23
Masterlisjak imam Browning A bolt v kalibru 3006 in ti garantiram,da če boš kupil karkoli od Browninga ti ne bo žal. Puške so narejena v Miroku tovarni na Japonskem pa čeprav so ameriški patent in so vrhunsko orožje. Za informacijo ti šepnem na ušesce ,da ima moja puška streljano iz nastrelitvene mize raztrosa 4mm. Odsuna skoraj da ni in je verjamem da najboljše razmerje med ceno in kvaliteto. Izdelujejo jih secvveda tudi v cal.308Win in to je to. Čehi so sicer izvrstne puške in tudi cenovno ugodnejše vendar menim,da za skoraj isto ceno dobiš pri Browningu več.

alojz1
22. November 2010, 17:49
Hose, takile fantje lahko mitraljez nosijo :icon_lol: kaj šele kratko puško.
Sicer pa ima Remington tactikal enako težo kot druge ( okrog 3,6kg).
Ker pa je teža spredaj jo ne dviguje in je zelo stabilna tudi pri prostoročnem streljanju. Mehanskih merkov pa ni zato, da je daljnogled čim bliže cevi.
Sicer pa danes slabih pušk sploh ni. Kaliber je dobro izbral, puško pa naj izbira kot dekleta. Tisto, ki mu bo v oko padla :icon_lol:

tinko balinko
22. November 2010, 18:37
alojz1 a nekaj taksnega.....sam ce nisi "dec" potem te kmalu na tla spravi.Ima okoli 7kg.

MasterLesjak
22. November 2010, 19:00
Kje pri nas pa bi se dobilo Remington in Browning puške(lahko na ZS v primeru prepovedi "oglaševanja")?

alojz1
22. November 2010, 19:14
Tinko, tale tehta 3,4kg
Sprožilec se nastavlja mislim, od 30 gr do 3kg
Kopito je gumirano in ima super oprijem

tinko balinko
22. November 2010, 20:15
hehe moja je malo drugacna je remington 700police in je startna teza 4,3kg potem pa se optika Nightforce 8-32x56 in harris nogice,seveda je se kevlar kopito.skupna teza nanese med 6-7kg.Ok bom z tehnico doma stehtal pa ti bom dal tocne podatke.
Samo ce smo realni,je taksna puska za lov neuporabna.V rokah bi mogel biti rambo ce hoces streljati prostorocno.Mene je nekaj skupaj pa nemorem prostorocno zadet.Samo ce prislonis ob drevo ali ce postavis na nogice.Torej puska lovsko neuporabna,razen ce si fanatik kot jaz in ti je sanjska zelja imeti tako orozje:icon_confused:
Seveda pa za "jurja ervinov"pozabi.
Alojz1 a si ti lovec ali sportni strelec.Nezavajajmo mladih lovcev,Za zacetek je cisto dobra crvena zastava.Ko bo pa prisel do spoznanja ali je vsakodnevni lovec ali nedeljski bo pa ze kupil kaj boljsega.Prvo kaksne vrste si,potem pa kaj bomo imeli......

alojz1
22. November 2010, 20:54
Tvoj teleskop in noge kot za mitraljez - to res ni za lov.
Ampak puškica na gornji sliki je pa okretna (za v avto) in skoraj za ženske roke ne pa za Rambota.
Pustimo fantu naj sam izbere, saj pri kalibru je dobro zadel :icon_lol:
Skoraj sem pozabil. Ta puška pri nas ni 1K€

hunterxxxl
22. November 2010, 21:13
za v avto:icon_lol::icon_twisted:

MasterLesjak
22. November 2010, 21:40
Če bi imel denar bi brez pomislekov nabavil Sakota 85 ali pa Mauserja M 03, samo s tem finančnim stanjem bo najverjetneje padel Čeh. Za začetek bo že, saj so solidne puške za denar. Opcija je tudi Browning ampak me ta ameriška propaganda ni popolnoma prepričala... :icon_lol:

De_Tomaso
22. November 2010, 21:42
Ostajata ti še Tikka in Titan 6. Tudi vredno za razmislit glede obeh.

rws
22. November 2010, 22:23
MasterLesjak, če te sako privlači, ti pa toplo priporočam tikko t3, je drugi razred sakota.Glede natančnosti pa kolikor slišim, ni razlike.
Če boš vzel v kalibru 308win, ne rabiš neke težke puške. Moja je z daljnogledom vred težka 3.2kg (cev 51.5cm), pa je prav nič ne dviguje, niti z 13g kroglami. Občuti pa se razlika med mojim sako finnlightom in očetovim sakotom, ki ima skoraj 4kg, vendar pa rajši občutim pri strelu par procentov večji odsun, pa na lovu nosim skoraj 1kg lažjo puško:icon_wink:
Tikka lite mislim da bo z enim povprečnim daljnogledom tehtala okrog 3.5kg, kolikor tehta Mauser m03.

Tine
23. November 2010, 08:54
No, jaz bi tukaj samo v razmislek nekaj pripomnil. Glede nabave nove puške bi jaz osebno šel v xxxxx (cca 1100 EUR). Ti naredijo puško po meri, kakeršno želiš in ti pade kot tata na mamo. Sem tudi imel namen, a je potem denar odromal za bolj potrebne stvari in prestavil povečevanje arzenala. In pa ni "oštja", da ne bi nesla kot mora.

rws
23. November 2010, 18:27
Železje ostane železje, pa se lahko puškar z njim udarja po glavi:icon_wink:
Če gledaš kaka kopita imajo razne crvene zastave in češke zbrojevke, res takoj pomisliš na obdelavo kopita in določene olepšave.

MasterLesjak
23. November 2010, 18:39
No, mogoče je omembe vreden še moj okus za puške: načeloma imam najraje navadne puške z lesenim kopitom in črno cevjo(ne stainless steel), kot so npr. Zastave in ČZ-ji. Očesno so mi všeč tudi puške s kopitom iz raznih umetnih mas, a se mi še vedno bolj dopade les, pa tudi v roki se čuti bolje. Poleg tega mi niso všeč razni "luksuzni" dodatki na puškah, s tem imam v mislih razne gravure, pa da je pol puške iz zlata pol pa iz srebra in podobne zame neumnosti. Bom povprašal v Ko**** za ceno kake Tikke, ker so me te puške resno zamikale.

Tine
23. November 2010, 19:07
Železje ostane železje, pa se lahko puškar z njim udarja po glavi:icon_wink:
Če gledaš kaka kopita imajo razne crvene zastave in češke zbrojevke, res takoj pomisliš na obdelavo kopita in določene olepšave.
S tem se pa ne morem strinjati. Kolega je nabavil Manlicherco, ki po mojem okusu ni nič lepša kot puške, ki si jih navedel. Pa še tisto plastično kolesce je korak v temo. Ti pa puškar ne vzame mer zastonj, ko si greš kopito delat:icon_wink: Sam sem levičar in sem najprej streljal s puškami od očeta, ki je desničar. Saj se da. Toda, ko imaš kopito po meri narejeno ti puška res sama pade in ni treba lovit ali je križ oz. kobilica vodoravno. Sicer pa 100 ljudi, 100 čudi.

ben1
23. November 2010, 19:47
Nabavi Titan 6 :icon_mrgreen: Teža puške 2,9kg ki je za kaliber 308 Win. čisto dovolj, pa še cena puške je primerna plus tega da ima nabojnik, pa še lahko zbiraš dolžino, debelino cevi, način proženja, kopito in merke...
Jaz sem z svojo res zadovoljen.:icon_razz:

snef
23. November 2010, 22:10
hm..............dokaj ugodno dobiš že Blaser-ja.........poglej malo na internetne trgovine
Jaz sem na xxxx-u kupil že nekaj kosov orožja in sem zelo zadovoljen.

lp

MasterLesjak
23. November 2010, 22:28
Novejši Blaser za okoli 1000€? Nekam malo se mi zdi, je pa možno. Bom malo pogledal če kaj najdem, čeprav se na e-gunu ne znajdem prav dosti(ali pa je iskalnik pokvarjen...)

ZR7
24. November 2010, 07:48
Zame je Blaser R93 bolj primer mode kot zanesljive in varne puške.
Od štirih lastnikov, katere osebno dobro poznam sta dva imela "težave" z varnostjo in zanesljivostjo. No, za orangutane (copyright Hubertus:icon_lol:) je v redu, za pirš in preganjanje po robidi pa ne. Moje osebno mnenje seveda, da ne bo kdo u luft skakal.

muzikant
24. November 2010, 08:32
Zame je Blaser R93 bolj primer mode kot zanesljive in varne puške.
Od štirih lastnikov, katere osebno dobro poznam sta dva imela "težave" z varnostjo in zanesljivostjo. No, za orangutane (copyright Hubertus:icon_lol:) je v redu, za pirš in preganjanje po robidi pa ne. Moje osebno mnenje seveda, da ne bo kdo u luft skakal.

:icon_biggrin::icon_biggrin:

jež
24. November 2010, 08:48
Nabavi si eno tapravo Crveno Zastavo, pa če imaš še viška denarja jo nesi puškarju, da ti jo našminka in boš imel stroj do konca življenja. Moje mnenje.

Tine
24. November 2010, 09:06
No, jaz bi tukaj samo v razmislek nekaj pripomnil. Glede nabave nove puške bi jaz osebno šel v xxxxx (cca 1100 EUR). Ti naredijo puško po meri, kakeršno želiš in ti pade kot tata na mamo. Sem tudi imel namen, a je potem denar odromal za bolj potrebne stvari in prestavil povečevanje arzenala. In pa ni "oštja", da ne bi nesla kot mora.

Se opravičujem za x-e. No bi šel v 4. največje slovensko mesto, ali pa h kakemu puškarju.

ZR7
24. November 2010, 09:33
Se opravičujem za x-e. No bi šel v 4. največje slovensko mesto, ali pa h kakemu puškarju.

Se nimaš kaj opravičvat. Je kar je.:icon_lol:
Sicer se pa vedno bolj strinjam s takim razmišljanjem. Seveda, če v cenovnem razredu, ki si ga izbereš ne najdeš nekaj kar ti povsem odgovarja.
Je pa potem presneto za premisliti h kateremu puškarju greš, saj niso vsi enako kvalitetni. Tu je fino, če imaš za primerjavo kakšen izdelek določenega puškarja. Začetnikom je tudi težko ugotoviti, kakšna je dobra in za njih osebno najustreznejša puška. Saj še po letih uporabe kakšnega krepela ugotavljaš pomankljivosti in razmišljaš o izboljšavah.
Tako jaz vedno bolj prihajam do spoznanja, da si želim precizno puško s kratko cevjo, natančno izdelanim Mauser mehanizmom in z obveznim varovanjem udarne igle ter lahkim prožilcem na koleno.

Eh, sto ljudi, sto čudi in seveda prav toliko okusov.

MasterLesjak
24. November 2010, 13:29
Še nekaj me zanima in sicer nekdo mi je rekel da imajo Zastave res obupna kopita(ne vem če je res) in da se mi bolj splača če kupim samo železje in nesem k puškarju da mi potem ta izdela kopito po meri. Ali kdo mogoče ve če se res da pri Zastavi kupit samo mehanizem s cevjo in pa kje bi to našel?

muzikant
24. November 2010, 14:06
Master koliko denarja pa si pripravljen odšteti za puško ?

Opcija je, da kupiš samo zaklep in si daš zrihatat puško.

MasterLesjak
24. November 2010, 14:11
Maksimalno 1000€.

ZR7
24. November 2010, 14:12
Še nekaj me zanima in sicer nekdo mi je rekel da imajo Zastave res obupna kopita(ne vem če je res) in da se mi bolj splača če kupim samo železje in nesem k puškarju da mi potem ta izdela kopito po meri. Ali kdo mogoče ve če se res da pri Zastavi kupit samo mehanizem s cevjo in pa kje bi to našel?

Obupna? Ne bi rekel. Prej standardna. Se pa seveda da narediti kopito po meri, kjer pa si seveda spet odvisen od tega, na kako dobrega kopitarja boš naletel.
Da, seveda se da kupiti Zastavino železje posebej. Vsaj tako se sami reklamirajo na svojih straneh. Za naročilo pa boš moral povprašati pri tistih trgovcih, ki zastavo prodajajo!

muzikant
24. November 2010, 14:53
Maksimalno 1000€.

Za jurja moraš dobiti zaklep, novo cev(bohler) in kopito po meri iz solidnega lesu.

Če boš rabil kaj mi pošlji ZS, da te povežem z ljudmi

Sam pa sem za jurja že kupil:
-Sako 85 synthetic Stainless z montažo
- Steyr Mannlicher Luxus (kovinski) z montažo

Obe puški sta bili enakovredni novim.

ben1
24. November 2010, 15:04
Jaz osebno ne kupim nove Zastave nikoli več :icon_evil: !!!
Zame je to polizdelek, dokler jo ne daš puškarju da ti jo porihta.

main757
24. November 2010, 16:31
Kupi 7x64, ker dobiš močnejše polnitve.

MasterLesjak
24. November 2010, 20:56
.308 je dokončna odločitev. Saj pravim da če mi ne bo ustrezal ga bom lahko tudi zamenjal.

rws
25. November 2010, 09:47
main757, v .308win izdelujeta Federal in Hornady strelivo high energy oz. light magnum, tako da prideš z 10,7g kroglo na 4000j energije na ustju, kar pa je že kar primerljivo z 7x64:icon_wink:

main757
25. November 2010, 10:20
Napiši še ceno.

hose
25. November 2010, 10:33
Napiši še ceno.

7*64 je dober kaliber(po moči v julih najbolj podoben 308),sam rušilna moč na prasičih po mnenju mnogih uporabnikov tega kalibra (7*64)je slabša kot pri 308( nevem zakaj ) , ampak metki so pregrešno dragi -7*64 rws evo 3,2eur,rws id 2,8 eur.V cal. 308 je povprečno 0,5 eur cenejša municija po kosu in imaš na izbiro ogromno različnih krogel.
Imam pa oba kalibra na repetirkah.

Hornady light magnum 308-1,90eur
Federal high energy 308-2,55 eur

Tine
25. November 2010, 11:03
A mi lahko na ZS poveš kje to municijo nabavljaš, ker bi rad v 30-06 preizkusil Federal HE s Nosler Partition?

MasterLesjak
26. November 2010, 14:23
Malce sem povprašal in odkril da se pri nas dobi Browning X-Bolt puške za okoli 1000€. Za podoben denar dobim tudi Tikko, tako da si bom šel obe puški malce ogledat pa mogoče še kaj prebral na spletu. Še vedno pa sprejemam predloge...

jazbec
26. November 2010, 16:53
Tikka bi bila sigurno dobra odločitev.

rws
26. November 2010, 19:37
Izvoli 2 linka za lažjo odločitev:icon_wink: :
http://www.youtube.com/watch?v=e4AqMl1A4aQ
http://www.youtube.com/watch?v=HEOEu6k6sFE&NR=1 (na tem ne vem a je browning a ali x bolt)

MasterLesjak
26. November 2010, 20:17
Uf, to je pa velik minus za Browninga. Mogoče nisem omenil, samo tole bo moj prvi kos orožja, tako da bo uporabljen povsod in veliko torej želim da je vzdržljiv ali pa vsaj poceni za popravit. Vem, da je treba na orožje paziti ampak v nekaterih razmerah tudi pazljivost ni dovolj, primer so recimo skupni lovi, kjer imam vedno vlogo gonjača, torej moram premagovati zahteven teren(pri nas namreč ni najbolj ravno), pa čeprav sem izkušen se mi včasih zgodi da padem ali pa da se potiskam skozi razno grmovlje ali podobno in v takih razmerah se takoj zgodi da puško kam butneš ali pa padeš in jo udariš v tla. Osebno sem namreč bolj "nemirne" sorte - veliko raje hodim naokoli kot pa sedim na preži, zato iščem nekakšnega "kalašnika" med puškami(Zastava, ČZ...).

zlatorog
26. November 2010, 20:20
Tikka T3 ali pa Titan 6, seveda v 308 win. LP

MasterLesjak
26. November 2010, 20:32
Če bo denar definitivno!

vlcergg
26. November 2010, 20:45
ti kar sakoja kup pa ti zihr nebo žal!!!

Veper
26. November 2010, 21:35
RWS take filmčke kot si jih pripel po večini zaigrajo zaradi konkurence. Znano je ,da je orožarska industrija najdonosnejša in tudi najkrutejša pri reklamiranju in tudi taki spoti niso redkost prej pravilo. Pojavljajo se kot posnetki posameznika zato,da nebi odkrili pravega naročnika.TUdi za tiko je pred časom krožil po forumu podoben antireklamen spot in če se ne motim je nek forumaš celo potrdil večjo napako na Tikki pa to še ne pomeni da je slaba. Tudi o Swarovski daljnogledih beremo da niso več kar so bili in da je veliko popravil in podobno pa si še vedno kot prestižno in poleg ostalih štirih pri big five te daljnoglede želimo in jih kupujemo če le zmoremo. Z mojim A Boltom sem postrelil cca 600 nabojev in nisem opazil najmanjše napake ali pomanjklivosti. Ravno tako napake nisem imel pri nobeni od mojih pušk pa so zelo različnih proizvajalcev.No da ne lažem povem da se mi je pri Bernardelli trap zlomil napenjalec pa smo ga zamenjali in zopet deluje.
Skratka težko boš danes našel slabo orožje in neglede na ceno. Nekdo je že omenil da orožje kupiš tisto,ki ti nekako najbolje leže in je primerno tvojemu lovišču in to naj bi bila merila. KO bom velik si bom poskusil ponovno kupiti originalno M48 tistega pravega letnika in proizvajalca Preduzeče 44 in si ga predelal za lov. Izvrstno orožje ki je popolnoma zanesljivo in tudi izredno točno pa še pravega kalibra za vse.

dolgin
27. November 2010, 07:49
Predvidevam,da se ti še ne mudi z nakupom. Če imaš budžet okoli 1000 evrov,si nabavi Titan 6,elegantna,robustna predvsem pa zanesljiva puška. Sicer pa malo poglej tudi rabljeno orožje,ga je morje,tako da imaš zares veliko izbiro dobrega in slabega.....

MasterLesjak
27. November 2010, 19:04
Eh, nekaj bom kupil za prvo silo. Bom že potrpel.

206
27. November 2010, 19:19
Napaka!!

Ne kupuj puške na brzino.Če nisi 100% zadovoljen z puško in ti gre zgolj za lov in s tem streljanje ne razmišljaš prav.

Ne kupuj na silo samo da imaš krepelo da greš na prašiče.

MasterLesjak
27. November 2010, 19:50
Ubistvu sem imel v glavi znamko puške :icon_wink:

jagrBlaž
28. November 2010, 11:22
to so vse fejk posnetki, vsi kar nekaj v višave peljete Tikke pa sako-je itd...,
browningov A-bolt ali euro-bolt je zelo malo v sloveniji razen Browning BAR ki jih je pa kar dosti pri nas. Recimo jaz mam Browning A- bolt-a in je res odlična puška postrelil sem ogromno in je puška vedno delalo kot je treba(kot je rekel Veper - to je res zakon puška), takoj ko skopni sneg vam priložim slike kakšno grupo delajo izstrelki - tikka in sako poklekne pred A-boltom, res pa je da je tut od tega odvisno kdo je za krampom:icon_wink:

VSI tisti ki kar nekaj pišete o browningu na podlagi fake posnetkov na youtube, rajši vzemi v roke to puško in jo probaj pa boste videli in potem delajte kar neke primerjave z tikko ali titan pa ne rečem da so slabi puški, no res pa je da vsak svojo malho hvali..

Perun
28. November 2010, 11:40
Na teh videih nastopajo tudi puške, ki so se drugje tudi drugače obnesle.
Npr slavni Blaser R93:http://www.deportiro.com.ar/imagenes/rdo_armas_largas/al10/blaser_08_web.jpg

MasterLesjak
28. November 2010, 16:22
"Vsak kmet svojega konja hvali"

Verjamem, da mi bo to kar bom pač vzel odgovarjalo. Če ne je še vedno možnost zamenjave...

MasterLesjak
28. November 2010, 20:52
Tukaj (http://lutz-moeller-jagd.de/index.html) je stran s veliko podatki o skoraj vseh kalibrih(vsaj teh ki so v uporabi). Sicer je v nemščini a se da za silo razumeti. Vsebuje tudi slike, ki prikazujejo poškodbe na divjadi.(v primeru prepovedi povejte, da odstranim link.)

Evo še slika poškodbe na košuti(možno da je tudi tele) damjaka s 8g komplet bakreno kroglo v kalibru .308 na 50m(izstopna rana):

http://lutz-moeller-jagd.de/7,62-mm/Bilder/308-Win/Mark/Pricket-Exit-inside.jpg

Mi lahko nekdo pove, je to huda poškodba ali ne(pač ali je veliko uničenega, videti namreč ni)?

Veper
29. November 2010, 17:38
Fantje malo resnosti in nič ni narobe če ni uspel naložiti slike.Namesto da bi mu pomagali se norčujete. To naj nebi bil odraz lovskega tovarištva ali se pač motim??:icon_evil:

alojz1
29. November 2010, 18:10
MasterLesjak, poškodba na gornji sliki je minimalna. Problem je, če je okrog rane velika podpludba.

rws
30. November 2010, 14:46
Veper, nisem se norčeval iz tega, da ne zna naložit slik, niti ni rekel da jih ne zna, pač pa da jih bo spomladi. Norčeval sem se pa iz njegove izjave, češ da lahko Sako poklekne pred Browningom. Za firmo Sako je splošno znano, da dela najnatančnejše puške na svetu.

Veper
30. November 2010, 15:24
Naslov je izbira kalibra in puške in ne norčevanje iz česar koli. Mnenja o tej in oni znamki so pač različna in tudi sam sem mnenja ,da je Browning dovol natančno orožje za lov in da Tikka ni nič boljša ali slabša pa se zaradi tega ne bom norčeval iz izjave nekoga ki misli drugače. Streljal sem z Tikko in nisem bil tako zadovoljen kot z Browningom, mogoče zaradi tega ker ni bila moja in mi ni legla tako kot bi morala ,ali pam preprosto ker ni bila tako točna kot sem pričakoval. Z mojim Browningom A bolt narejenim v MIroku tovarni na Japonskem pa iz nastrelitvene mize in stojala streljam grupo raztrosa max 4 mm na 100m. Če je lahko lovska puška še bol točna pa ne vem,vsaj jaz je nisem imel v rokah in tudi nisem bil navzoč pri boljšem rezultatu.

muzikant
30. November 2010, 15:40
Mogoče Preduzeče 44 ali madžarski Mannlicher ustrelita 3 v isto luknjo.:icon_wink:

Drugače pa sem letos na nastrelitvi z Sako 85 SS .300wsm, optiko Z6i 2,5-15*44 in tovarniškim patronom RWS EVO 11,9g ustreili (naslon z usnjeno blazino) tako, da so se trije streli vsaj 50 % prekrivali.(tarča je pri referntu, če bo hotel kdo preveriti)
Če je premer krogle 7,62mm, grupe ni težko izračunati.:icon_wink:

Tako, da je katerikoli Sako natačnejši, v primerjavi z bilo katerim Browningom.

Veper
30. November 2010, 16:20
Muzikant pa saj o tem govorim ker luknja v tarči kjer so bili trije zadetki je bila v povprečju velika 12mm in to ne enkraqt ampak večkrat. Skratka trije streli so v nalepki za pokrivanje lukenj na tarči. Pa nisem jaz tako dober strelec ampak priprava za nastrel in pa seveda puška. Sicer pa se pogovarjava o popolnoma brezvezni zadevi ker kot sem že napisal je vsaka puška dobra če je zakopišček tudi v redu. In ja tudi Madžar pa prod.44 sta dobri in iz mize hudo natančni.Iz roke oziroma iz prostega nalona malo manj (tako kot tudi vse druge) ampak popolnoma dovol za zanesliv strel na lovu, ki je v okviru še etičnega glede na razdaljo.

Markysprej
16. December 2010, 22:41
glasujem za češko zbrojevko. 550 lux ali 555. poceni zadeva.

kuje
17. December 2010, 10:22
Razmisli tudi o Steyr Prohunter v normalni izvedbi(60cm)dolga cev ali mountain (50)cm dolga cev.Dobiš že za 1100 eur.Imam dve.Sem zelo zadovoljen.Imajo pa sintetično kopito.

Ahiles
17. December 2010, 17:26
Nisem preizkusil vseh kalibrov, ki bi si jih kdo uspel sedaj namisliti, imam pa mnenje o tem kar uporabljam, evo:

Imam karabinko Tikka T3 Hunter, z dodanimi mehanskimi merki, francoskim naprožilom in dodatnim nabojnikom (le-ta ima kapaciteto za 5 nabojev, ker serijskih - na 3 - ni bilo moč dokupiti...). Puška je v kalibru .308 win. Da ne bom prepisoval vseh možnih podatkov, še URL:
http://www.tikka.fi/t3models.php?hunter
Puška sicer na sliki izgleda kot čehi/rusi/..., pravi izgled dobi, ko je dokončno opremljena z daljnogledom (zelo lepa puška, brez pretiranih "okraskov", so pa okusi seveda različni). Se mi zdi, da se njena oblika lepo sklada z daljnogledi, predvsem z nekoliko večjimi premeri. kopišček je nekoliko konkretnejši kot pri "nemških puškah" (malo neobičajen izraz, v mislih imam kranjske, mannlicher,...). Preseneteljivo to ne vpliva na izgled puške, kot sem se v začetku bal. Odlična plat tega kopiščka pa je občutek, kot da streljaš s športno puško. meni osebno se odlično "vsede" v roko, saj imam nekoliko večje dlani... :icon_lol:

Cena puške je bila s vsemi navedenimi dodatki po želji okrog 1200 EUR v trgovini, ki jo boš definitivno našel, saj dobavljajo tikko.

kar se tiče izbire streliva, oba z očetom (ima kranjsko karabinko - drugi stil, druga plat lepote, pa še bolj draga je :icon_smile:) streljava Norma Oryx, natančna, brez težav, zanesljiva na divjadi, škoda na mesu pa povprečna do majhna. zaenkrat ne čutim prav nobene potrebe po menjavi streliva... Za izživljanje nad tarčo in pričakati kakšno lisičko pa imam še jagdmatch krogle, ki so zelo natančne. Imam pa preizkušeno, koliko niže nesejo na kakšno razdaljo (horizontalno ni odstopanja- ja, mam pač srečo :icon_twisted:).

Pomembna zadeva je še strelni daljnogled Leupold European 30, 3-9x50:
http://www.leupold.com/hunting-and-shooting/products/scopes/european-30-riflescopes/european-30-3-9x50mm/
cena leupolda je bila okrog 600 EUR.
montaža je zasučna ("schwenk").

Daljnogled sem naročil preko spleta in dobil še darilo (pokrovčki objektiva in okularja, če gledamo tehnično :icon_lol: - originalni so salamensko dragi ?!?)

Ker je zelo pomembno tudi nošenje puške, sploh če več hodiš (vsaj kar se tiče levega ramena), sem nekoliko več denarja namenil tudi pasu (mislim, da je tale - Nigelloh Premium II):
http://www18/productdetail.html?pagingSize=16&sortOption=performance&page=0&query=niggeloh&displayType=gallery&articleNumber=156442

cena pasu pod 100 EUR.


puška izgleda super (za moj okus), deluje po eni strani dovolj robustno, preprosto, po drugi strani pa je lepih ne ostrih oblik. odlično se sklada z navedenim daljnogledom. Kar se tiče cevi, se mi zdi, da je mogoče nekoliko debelejša kot "ostale puške", konkretno pa ne vem premerov (mogoče jih kdo pozna).

PS: Če imaš posebno željo po izgledu puške, ti jo lahko naslednji teden slikam... pošlji ZS z e-mailom :icon_wink:

Ahiles
17. December 2010, 21:09
Ker sem pomotoma prilepil link do izdelka, ki je bil v neki spletni trgovini, link pa je kaj hitro spremenil naš natančni Veper (neverjetna brzina:icon_lol:), bom tukajle pridodal link do slikice za lažjo predstavo :icon_wink:
Torej Niggeloh Premium II http://www.arms-cz.cz/images/armscz_ZBOMAT/70702033.jpg

Upam, da tole zadostuje kriterijem, saj neposredno link ne pokaže strani od prodajalcev in se kot tak v splošnem ne smatra za reklamo... upam, da se tudi tukaj držimo istih pravil... če ne pa sem spet naredil delo Vepru :S
Samo kot medklic: Vem, da na ta način omogočate, da ne prihaja do spreminjanja že moderiranih prispevkov, pa vseeno - zelo ne maram forumov, kjer ne morem popraviti svoega lastnega prispevka...

MasterLesjak
19. December 2010, 11:29
Ahiles hvala za informacije!

Rad bi pa še omenil tole: poleg puške moram kupiti še daljnogled, na razpolago pa maksimalno 2000€, še to vprašanje če mi bo uspelo spraviti skupaj. Za daljnogled sem že odločen, kupil bom Meopto Meostar 3-12x56 z osvetljenim križem, ki stane okoli 850€, potem pa še montažo(obvezno tako da se bo dalo daljnogled sneti) ki pride okoli 150-200€. Torej mi za puško ostane okoli 800-1000€.

Ahiles
19. December 2010, 22:29
Malenkost :icon_wink:

Drugače pa, če zaupaš spletnemu nakupu iz tujine, ti toplo priporočam tovrsten nakup! cene daljnogledov so tako precej nižje!

Svetujem ti pa še tole: preden se dokončno odločiš za nakup puške, konttaktiraj puškarja, ki ti bo zmontiral daljnogled. Nekateri modeli in puške (čeprav jih je vedno manj) imajo zaradi zgradbe puške oteženo montažo - vsaj za schwenk vem... Boljše prej preveriti, kot pa se kasneje po glavi tepst :icon_smile:

Pa dober izbor ti želim!

dolgin
20. December 2010, 10:20
Nasvet: vzemi Titan 6(cca.1000€),montaže ne kupuj kakšne italjanske ali kaj podobnega (glede na to,da si napisal,da mora biti obvezno snemljiva se zna zadeva zmajat),tako da vzemi EAW,Recknagel ali kaj podobnega (lahko si omisliš tudi Picatinny šino in snemljive obročke ala Leupold QR...),za strelnega si se odločil super,res pa poglej malo po spletu,ali prek meje...

lp

MasterLesjak
20. December 2010, 15:39
Bom pogledal če kje kaj najdem. Kar se pa tiče daljnogleda je cena fiksna, gledal sem ga na Češkem, v Nemčiji, v Angliji in v Ameriki in so povsod cene skoraj enake, okoli 850€, vsaj kolikor sem jaz gledal.

MasterLesjak
30. December 2010, 10:37
Po posvetu z lovci v LD bo skoraj najverjetneje padla Češka Zbrojevka ali pa Zastava. Razlog je lepo opisal moj stric(mentor), ki pravi da je za začetek najbolje vzeti neko puško ki je ni preveč škoda saj sem še mlad in se dosti potikam po grmih, pri čemer se hitro zgodi da puško kam butneš ali pa opraskaš. Vem da je treba paziti ampak včasih se vseeno zgodi.... Poleg tega je cena teh pušk zelo nizka.

tinko balinko
30. December 2010, 11:27
aha ce je okoli 700eur za novo zastavo zate nizka cena potem pa nevem no.........recimo proti titanu ali tikki ki je okoli 1000eur.

MasterLesjak
30. December 2010, 11:32
1000€ je za Tikko zelo, glede na to da se jih dobi v Ameriki za 650$....

tinko balinko
30. December 2010, 11:52
se strinjam z tabo.Samo pusti ameriko tam so drugacne tarife,tako v orozju optiki in strelivu od nasih evropskih.
Osebno mislim da imajo nasi trgovci zadnje case za jugoslovansko orozje in strelivo zelo zasoljene cene.

MasterLesjak
30. December 2010, 11:57
To je res ja, zato se bolj nagibam k nakupu Češke Zbrojevke.

detel
30. December 2010, 12:40
se strinjam z tabo.Samo pusti ameriko tam so drugacne tarife,tako v orozju optiki in strelivu od nasih evropskih.
Osebno mislim da imajo nasi trgovci zadnje case za jugoslovansko orozje in strelivo zelo zasoljene cene.

Jaz pa mislim, da je YU strelivo in puške zelo poceni...

ben1
30. December 2010, 12:51
Bolš uzet Češko puško kot Zastavo.

zlatorog
30. December 2010, 13:44
Če kupuješ Zastavo kupi rabljeno. LP

MasterLesjak
30. December 2010, 19:48
Vedno bolj se nagibam k temu da bi naročil iz tujine(Amerike), saj so cene skoraj 3x nižje(Tikka T3 Hunter z montažo 650$), o temu da ne bi hoteli poslati pa nič ne piše(world-wide shipping). Zanima me edino če kdo ve koliko bi prišla carina za tak predmet?

Kolovski
30. December 2010, 19:52
Vedno bolj se nagibam k temu da bi naročil iz tujine(Amerike), saj so cene skoraj 3x nižje(Tikka T3 Hunter z montažo 650$), o temu da ne bi hoteli poslati pa nič ne piše(world-wide shipping). Zanima me edino če kdo ve koliko bi prišla carina za tak predmet?

Iz Amerike ne bo lahko (Export licence ter še par potrebnih papirjev -> preveri strelec.si Forum)... Edino v EU se da na dokaj lahek način priti do orožja (Evropsko nabavno dovoljenje...)

Markysprej
30. December 2010, 20:16
mislim, da ti ta projekt - orožje izven EU - ne bo uspel. kot prvo sploh ne poznaš pogojev, ki jih moraš izpolnjevati, niti ti ni jasno, da so raznorazne dajatve dokaj velike, tečaj dolarja porazen, in če je kaj na puški narobe, si v p...:icon_wink:

MasterLesjak
30. December 2010, 20:37
Ja, malo sem brskal in opazil da so res komplikacije... kaj pa znotraj EU? Tudi v Angliji sem našel orožje po dokaj ugodni ceni.

Markysprej
30. December 2010, 22:09
znotraj eu je lažje. vendar pričakuj poštnino kar veliko, 100€. verjetno še več. z redkimi se boš lahko zmanil, da ti bodo poslali kot navadno pošto. po navadi mora biti posebej prijavljeno, ker se pošilja orožje.

ampak poleg orožja ne pozabi na taxe, čistila, opremo, naboje, optiko, montažo. za to računaj ~1000 €. da ti ne bo zmanjkalo denarja, in boš imel neuporabno puško, dokler ne boš nakraspal denarja skup za te stvari.

MasterLesjak
30. December 2010, 22:21
Ja, res vidim da bo najbolje če kupim pri nas. Če ne drugega ni komplikacij. Hvala za nasvet.

luka
31. December 2010, 08:09
Dej ne pretiravi MasterLesjak. Vsedi se na e gun pa boš dobo dobro rabljeno puško. Vpraši tovariša Lisjaka, če ti ne bo kaj jasno z nabavo in papirji, če pa se hočeš izognit paprologiji pa ma "Taqui Ramadani" na Lj tržnici zlo ugodno robo z balkana večkrat preizkušeno, samo žal samo vojaške kalibre:icon_lol:.

LZ L

PROF.racoon
31. December 2010, 10:49
aha ce je okoli 700eur za novo zastavo zate nizka cena potem pa nevem no.........recimo proti titanu ali tikki ki je okoli 1000eur.

Novo Zastavo dobiš pri nas za 570€...

PROF.racoon
31. December 2010, 11:07
Še to...

Jaz sem si za začetek kupil rabljenega štuca v kalibru 8x57 (cev kot nova). Pri iskanju sem si vzel nekaj časa, oplazila me je tudi sreča, in dobil točno to, kar sem iskal - puško iz svojih sanj. Zraven sem dobil še suhlovo montažo. Staro optiko sem odstranil in menjal z Elitom, ki sem ga naročil prek luže.
Komplet me je stal toliko, da me je sram povedati ceno...

MasterLesjak
31. December 2010, 12:06
Ne vem zakaj ampak jaz se na temu e-gunu popolnoma nič ne znajdem. Mislim da jim ne dela iskalnik. Bom malo brskal, če kaj najdem, ampak še vedno sem pristaš ideje nakupa puške pri nas.

mišica
31. December 2010, 12:09
Poglej zasebno sporočilo, kje se dobi nove za 400 €.

MasterLesjak
31. December 2010, 12:34
Sem si pogledal, kar ugodno a se tudi pri nas dobi novo Zastavo za 570€ kot je že rekel PROF.racoon.

rikec
31. December 2010, 12:44
Ja cena nove puške med 570-700 eur sicer ni nekam pretirana (seveda odvisno kakšna je firma).
Vaše mnenje...
Puška Remington 30-06 z montažo samo na puški in rinkami za daljnogled, torej brez optike, skoraj nič streljana, cena 750 eur. Vaše mnenje? Se splača?:icon_study:

MasterLesjak
31. December 2010, 12:53
Ne vem a se splača, ker ne vem kako je Remington primerljiv z drugimi znamkami za ta denar(Češka Zbrojevka, Zastava...).

tinko balinko
31. December 2010, 14:02
remington jah o tem bi se dalo tudi kaj napisati.Ce lahko recem se zame osebno zacne ime remington pri modelu 700.
Eden od nasih lovcev jo ima neko cudo ki se je pred casom dalo nabaviti v N.mestu v konbinaciji z bushnellom za male eure.Dalnogled je zdrzal 48nabojev puska pa tudi tak tak.
Mislim da celo zstava trzi v ameriki nekatere svoje modele pod blagovno znamko remington.
Moje mnenje je da se remington zacne pri seriji 700 tako kot se bushnell zacne pri seriji elit.Kaj je podtem je tak tak biti ali nebiti:icon_lol:

MasterLesjak
31. December 2010, 17:35
Eh, kupil bom Češko Zbrojevko CZ 550 Lux ali CZ 555, moram še malo povprašati kakšna je razlika. Bom pa še naprej gledal, če dobim kje kakšno rabljeno opremo.

muzikant
31. December 2010, 19:20
Eh, kupil bom Češko Zbrojevko CZ 550 Lux ali CZ 555, moram še malo povprašati kakšna je razlika. Bom pa še naprej gledal, če dobim kje kakšno rabljeno opremo.

Zdaj že en mesec smetiš po forumu, vsak dan z drugo idejo,
Lesjak, za take stvari so spletne strani proizvajalcev in katalogi. Razlika je v lesu ipd.
Itak, pa če boš pri jagi cincal kot pri nakupu puške, ne boš nič ustrelil, tako da puške NE RABIŠ.:icon_wink:

MasterLesjak
31. December 2010, 19:39
Pretehtat je treba vse možnosti. Je pa zdaj odločitev zadnja, če to kaj pomaga.

ben1
31. December 2010, 19:59
In to je?:icon_twisted:

MasterLesjak
31. December 2010, 20:09
Češka Zbrojevka CZ 550 Lux(bom še povprašal kakšna je razlika med CZ 550 in CZ 555), kaliber .308, schwenk montaža, Meopta Meostar 3-12x56 z osvetljeno piko.

muzikant
1. January 2011, 07:11
CZ 555
The CZ 555 represents a new elegant rifle as a continuance to the CZ 550 line.
This rifle is provided with a short extractor and side magazine release. The stock
made of high-grade walnut wood bears a new shape. The rifle is equipped with a
two-position safety with a push-button unblocking of the bolt at the safe position
and reinforced receiver with the bolt guide located in the groove for the right
locking lug. The hammer forged barrel is free floating.

CZ 550
The rifles are provided with a compact trigger mechanism
featuring a single-set trigger. The trigger can
be adjusted for pull weight and travel. The set trigger
can be easily dismantled without impairing its functional
properties or adjustment of single stage trigger
mechanism. The CZ 550 rifles are provided with a two
or three position safety, which is disengaged in forward
direction as standard. Stocks are fitted with sling
swivels on a regular basis.
The CZ 550 rifles are supplied with open adjustable
sights or without sights accommodated to receive scope
mounts. The CZ 550 rifles with open sights have the
sights arranged in such a way so as not to interfere
even with the riflescopes having the biggest tube
diameter. All CZ 550’s feature a classic square bridge
receiver with a 19 mm dovetail milled right into the
receiver for the mounting of optics.
• Diversified range of calibres
• Easy mounting of riflescope
• Controls simple in operation and easy to reach
• Completely adjustable trigger mechanism
(be it with set trigger or without a set trigger)
• Cocking indicator indicates cocking
of striking mechanism
• Easy disassembly for cleaning and routine maintenance
• Long Mauser style claw extractor
• Square bridge receiver
• Hammer forged barrel
• High accuracy, reliability
and long service life

MasterLesjak
1. January 2011, 15:54
Hvala za podatke!

main757
1. January 2011, 15:55
Pa daj si fiksno montažo, če boš imel ta daljnogled. lp

patriot
1. January 2011, 17:53
Pa daj si fiksno montažo, če boš imel ta daljnogled. lp
Smem vprašat, zakaj?
Lp

Markysprej
2. January 2011, 13:12
550 ima notranji nabojnik ter več kalibrov na razpolago, 555 ima snemljivega, vendar je ~100€ dražja, ima manj kalibrov na razpolago.
čista klasika, kot jo ima večina slovenskih jagrov, je 550. tko za info.

pa ne z nekimi brezveznimi montažami čarat. kvalitetne rinke za tračnice na cz dobiš že pod 100€. ne zapravit za montažo več kot pol vrednosti puške (kot sem jaz:icon_lol:)

in pa glede meopte sem zelo skeptičen. moja izbira bi bil bushnell 4200 ali 6500 (za iz zda lahko mene kontaktiraš).
lahko pa kupiš ultimativno stvar, ki jo boš lahko prenesel na drugo puško: zeiss / swarovski ~2000€.

za prvo puško tudi ni nič napačno, če kupiš rabljeno. če pa res želiš recimo tikko, in imaš budget za njo, pa si jo kupi, ker ni večjega veselja kot puška ki si jo zelo želiš. ampak moraš biti potrpežljiv, ker se lahko kr načakaš ko jo boš naročeval.

Bunny
2. January 2011, 13:19
če pa res želiš recimo tikko, in imaš budget za njo, pa si jo kupi, ker ni večjega veselja kot puška ki si jo zelo želiš. ampak moraš biti potrpežljiv, ker se lahko kr načakaš ko jo boš naročeval.

Jaz sem tikko čakal šest mesecev, tko za info. mi ni žal ker je super "grom", se mi je pa trgovec mal zameril. Drgač pa s ČZ pomoje neboš falil.

main757
2. January 2011, 13:57
Smem vprašat, zakaj?
Lp

Ker bo dal gor tak daljnogled, ki je uporaben tako za pogone kot za natančno streljanje na daljše razdalje in nima potrebe za snemanje le tega.

MasterLesjak
2. January 2011, 14:33
550 ima notranji nabojnik ter več kalibrov na razpolago, 555 ima snemljivega, vendar je ~100€ dražja, ima manj kalibrov na razpolago.
čista klasika, kot jo ima večina slovenskih jagrov, je 550. tko za info.

pa ne z nekimi brezveznimi montažami čarat. kvalitetne rinke za tračnice na cz dobiš že pod 100€. ne zapravit za montažo več kot pol vrednosti puške (kot sem jaz:icon_lol:)

in pa glede meopte sem zelo skeptičen. moja izbira bi bil bushnell 4200 ali 6500 (za iz zda lahko mene kontaktiraš).
lahko pa kupiš ultimativno stvar, ki jo boš lahko prenesel na drugo puško: zeiss / swarovski ~2000€.

za prvo puško tudi ni nič napačno, če kupiš rabljeno. če pa res želiš recimo tikko, in imaš budget za njo, pa si jo kupi, ker ni večjega veselja kot puška ki si jo zelo želiš. ampak moraš biti potrpežljiv, ker se lahko kr načakaš ko jo boš naročeval.

550 Lux ima opcijo snemljivega nabojnika. Opazil sem pa tudi da ima 555 prosto plavajočo cev. A se to v praksi zelo pozna? Na splošno bi rad eno dobro puško za ne preveč denarja. Mislim da mi bo CZ kar odgovarjal.

Montažo bi rad imel snemljivo v primeru kakšnega bolj ekstremnega terena, kjer je nevarno, da se daljnogled poškoduje. Bom še povprašal prodajalce kaj mi svetuje in pa sploh koliko bi prišla schwenk montaža, ker če bo predraga je ne bom jemal.

Kar se pa daljnogleda tiče... si mogoče lastiš Bushnella? Kako se obnese? Meni ne vem, nekako ni, nekje sem bral da je Bushnell močno precenjen in na splošno mi ameriška roba ni všeč. Ne pravim da je slaba, samo po mojem mnenju je evropska boljša, tako orožje kot optika. Poleg tega sem pa močno prereven za razne Swarovce/Zeisse/Kahlese/S&B-je.... Mogoče enkrat v prihodnosti.

Markysprej
2. January 2011, 23:07
za cz 550 (za 555 ne vem točno) mak izdeluje montaže, ki se cele dol snamejo, če iščeš kaj takega. če hočeš samo daljnogled dol dat, potem verjetno kaj drugega.

glede daljnogleda pa imam bushnella elite 4200 4-16x50. popolnoma uredu za moje potrebe, vendar na 16x povečavi im tam okoli kvaliteta slike malce pade. vendar ni tako drastično hudo, ker je to že skoraj preveč. drugače pa če gledaš v ameriki, se mi cene ne zdijo pretirane.
sploh pa se mi zdi, da Meopta Meostar 3-12x56 definitivno ni vredna 850€. za tak denar bi jst ali zmanjšal proračun na polovico ali pa ga povečal za ~polovico in gledal razne Swarovce/Zeisse/Kahlese/S&B-je

MasterLesjak
3. January 2011, 14:29
Meni se pa zdi vredna. Z Bushnellom nimam izkušenj, z Meopto pa, mentor ima strelni daljnogled Artmenis 2000 3-12x50 in mu super služi, tudi dokaj soliden po vidljivosti, kolega pa ima navaden daljnogled Meostar 8x56 katerega sem tudi sam preizkusil in je naravnost neverjeten, tako da bom vzel to kar sem rekel da bom vzel. Me pa še nekaj zanima Markysprej in sicer a ima tvoj Bushnell lučko(osvetljen križ)?

Markysprej
3. January 2011, 15:05
nima osvetljenega križa. kar pa me tudi zanima, namreč ali je ta zadeva res tako nepogrešljiva? ker večina naših jagrov nima takšne optike in tudi pravi da nima potrebe za njo...

MasterLesjak
3. January 2011, 15:37
Glede na moje izkušnje pride prav če ga imaš, poleg tega pa je pri nas ogromno jelenjadi, ki pride ven šele pozno v mraku tako da je mrak primarni čas jage pri nas vsaj če se jaga jelenjad, katere pa je kot sem že rekel ogromno. Je pa res da moraš močno stisniti zobe in močno zamižati ko kupuješ daljnogled z osvetlitvijo ker so ti ponavadi okoli 200 ali več evrov dražji od istih modelov brez osvetlitve.

alojz1
3. January 2011, 17:55
Osvetljena pika na sredi križa je bolj uporabna na pogonih in najmanjši povečavi. V mraku pa je praviloma tako, da se osvetljen križ lepo vidi, cilj pa ne. V mraku zadostuje fosforescenten križ, ki ga ima večina bušnelov.
Če divjad vidimo s prostim očesom ( ne mislim, da ocenimo) potem lahko streljamo z večino daljnogledov, ki imajo odebeljen križ. Če pa divjadi ne vidimo s prostim očesom, potem je pa čas za domov.

MasterLesjak
3. January 2011, 18:36
Torej se potemtakem osvetljene pike za v mrak ne splača jemati? Ali pač?

Veper
3. January 2011, 18:43
Kaj če bi ostali pri kalibru in se o optiki pogovarjali tam kjer je za to namenjena tema?? Temo lahko menjaš brez da bi se moderatorji spotikali ob to samo v področnih kotičkih,kjer pa verjetno ne bomo tako vneto razpravljali o tehničnih rešitvah ampak o vsem čem drugem skratka nazaj na kalibre da ne bo spet kdo dejal da brez veze brišemo poste.:icon_evil:

alojz1
3. January 2011, 19:00
Veper, če je lovec pol leta kaliber izbiral (130 prispevkov) pa pusti še kak dan za daljnogled. Če bo z novo temo začel se bojim, da letos ne bo jagal s svojo puško :icon_lol:

MasterLesjak
3. January 2011, 19:20
Kot pravim, pretehtati je treba vse možnosti. Sicer pa, ni potrebe za razburjanje ali razno razne krege. Vzel bom to kar sem rekel - CZ 550 LUX .308 Win, in pa Meopto Meostar R1 3-12x56 RD s 4K križem, ki ima namesto pike na sredini majhen osvetljeni križec.
4C:
http://www.eurooptic.com/img/reticles/Meopta-Red-Dot-Reticle.jpg

4K:
http://www.eurooptic.com/img/reticles/Meopta-Illuminated-4K-Reticle.jpg

Malce slabo se vidi, boljših slik ne najdem.

ben1
3. January 2011, 19:24
Pravilna odločitev! Zdej pa brž ponjo pa hitr sliko pripni da vidmo kakšna je.:icon_lol:

muzikant
4. January 2011, 08:45
Veper, če je lovec pol leta kaliber izbiral (130 prispevkov) pa pusti še kak dan za daljnogled. Če bo z novo temo začel se bojim, da letos ne bo jagal s svojo puško :icon_lol:


Kot pravim, pretehtati je treba vse možnosti. Sicer pa, ni potrebe za razburjanje ali razno razne krege. Vzel bom to kar sem rekel - CZ 550 LUX .308 Win, in pa Meopto Meostar R1 3-12x56 RD s 4K križem, ki ima namesto pike na sredini majhen osvetljeni križec.
4C:
http://www.eurooptic.com/img/reticles/Meopta-Red-Dot-Reticle.jpg

4K:
http://www.eurooptic.com/img/reticles/Meopta-Illuminated-4K-Reticle.jpg

Malce slabo se vidi, boljših slik ne najdem.

Predlagam ti da kupiš eno rabljeno Zastavo z 4*32 in križem 1, boš lahko jagal ponoči in še denar ti bo ostal za kazen, če bo streljal jelenjad ponoči.:icon_twisted:

detel
4. January 2011, 08:49
Prav tako sem imel kot začetnik. Bila je dobra, le jelenjadi nisem jagal:icon_lol:.

MasterLesjak
4. January 2011, 14:28
Predlagam ti da kupiš eno rabljeno Zastavo z 4*32 in križem 1, boš lahko jagal ponoči in še denar ti bo ostal za kazen, če bo streljal jelenjad ponoči.:icon_twisted:

Saj nisem nikjer rekel da bom jagal ponoči. V mraku ja, ponoči pa ne.

Poleg tega pa bi se rad vam vsem zahvalil za pomoč in predloge. Če se kdaj srečamo plačam rudno(glede na to da to kar pogosto počnem kot pripravnik), slike pa dobite ko dobim orožje. :)

Markysprej
4. January 2011, 16:26
ne vem zakaj se nekateri tako razburjate, če kolega sprašuje. pač ne ve še usega.
me pa preseneča nestrpnost, ki je prisotna na tem forumu:icon_confused:. če nimaš kaj pametnega za napisat, zapri zavihek in pojdi gledat drugo temo, ni treba težačit.
in kolikor si jst razlagam naslov teme, izbira puške po moje zajema tudi izbiro optike. ker je malce nerodno kupovati puško brez optike; praktično je to potem kos neuporabnega železa in lesa...

Veper
4. January 2011, 18:10
ne vem zakaj se nekateri tako razburjate, če kolega sprašuje. pač ne ve še usega.
me pa preseneča nestrpnost, ki je prisotna na tem forumu:icon_confused:. če nimaš kaj pametnega za napisat, zapri zavihek in pojdi gledat drugo temo, ni treba težačit.
in kolikor si jst razlagam naslov teme, izbira puške po moje zajema tudi izbiro optike. ker je malce nerodno kupovati puško brez optike; praktično je to potem kos neuporabnega železa in lesa...

Ponovno prvič in verjetno ne zadnjič. Na tem forumu lastniki želimo imeti pregledno urejene teme kolikor se pač to da in zato bomo vsekakor še naprej opozarjali oziroma tudi drugače ukrepali če bo to potrebno. Čas ki ga moderatorji porabimo za delo ni plačan in zato se pač odločamo tako kot se in tudi vsi stroški tega foruma so plačani iz žepa sedmih ljudi ki skrbijo zato da se lahko pogovarjamo tako kot se.Skratka če se z pravili ki so jasno napisana ne strinjate je možnosti več kot dovolj za kaj drugega.
Naslov teme je izbira kalibra in ne puške in optike. Kaliber spada pod balistiko in ne pod optiko.Cela puška pa pod risanice ali pa pod puške z gladko cevjo. Skratka če želimo da forum obstane na tako kvalitetni ravni bomo spoštovali pravila.

Ahiles
4. January 2011, 22:30
se ne mislim vmešavat, samo sem šel posebej pogledat: naslov je izbira kalibra IN puške ;)

Veper
5. January 2011, 09:11
Ahiles imaš prav vendar še vedno vsi dobro vemo za kaj gre. Gre za red in če bi nekdo iskal primeren daljnogled za na puško bi ga iskal med optiko in če tam piše recimo da imaš tak in tak strelni daljnogled na takem in takem lovskem krepelu kar pomeni da je zdržal že najmanj 2000 strelov težkega kalibra je to v redu. Težko verjamem ,da kdo kupuje puško ki bi bila primerna za daljnogled. Obratno pa vsekakor.

Ganges
5. January 2011, 10:56
Potem pa se pač naslov teme spremeni v "Pomoč pri izbiri kompleta orožja MasterLesjaku" in je zadeva rešena. Če koga zanima bo prebral temo, če ga ne zanima kaj je kupil in kaj želi nabaviti pa jo bo preskočil in informacije iskal v drugih temah. Verjamem pa, da tudi tak celovit odgovor lahko pomaga večim, le v naslovu je potrebno pravilno opredelit o čem se gre in se že iz njega videti, da ne bo govora samo o kalibrih.

lp

Veper
5. January 2011, 11:55
Ganges imaš deloma prav ampak ker sodim,da je Masterlisjak dobil dovolj odgovorov in se je načeloma že odločil kaj bo nabavil bomo temo zaklenili,Masterlisjak pa bo svojo novo pridobitev ko jo bo nabavil lepo poslikal in predstavil v temi o orožju in ker gre za risanico bo najprimernejše mesto prav med risanicami.